İletişim

Aşağıda yer alan sosyal medya hesaplarından bana ulaşarak doğrudan sorunuzu sorabilirsiniz. Böylesi daha hızlı ve kolay olacaktır. Lütfen soru sormaktan çekinmeyin.

Sorunuz çok özel değilse, hemen aşağıdaki yorum bölümünden de sorunuzu bana iletebilirsiniz.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1.507 Yorum

 1. Merhaba sözleşmeli memur da memura verilen 1 sene içinde 40 gün rapor alabilir hakkına sahip midir? 40 günü aştın diyelim nolur hocam?

 2. Haftanın 6 günü 9 saat calışıyorum sigorta primi 7.30 saat ten gösteriliyor yemek molası 1 saat cay molası 15 dk 2 sefer cumartesi tam gün calışmam kanuna uygunmudur Birde mola yerlerimizde oturaklar kaldırıldı buda kanunimidşr saygılarımla

 3. Askerlik yoklama kaçağı durumunda, sormak istediğim yoklama işlemleri tamamlandıktan sonra herhangi bir staj ve sigortalı bir işte çalışabilinir mi?
  Ek olarak yoklama kaçağı olarak staj yapılabilinir mi ?

  1. Barış bey, yoklama kaçağı olmak özel sektörde çalışmaya engel olmaz. Staj da yapılabilir. Buradaki mesele, sitemde daha önce yazdığım üzere, askeriyeden işverene bir yazının ulaşması halinde ortaya çıkar.

 4. Merhaba öncelikle, çalıştığım işyeri çalışan ve çocuklarına tamamlayıcı sağlık sigortası yaptı.daha önce yöneticilerin ve idari binada çalışan personelin vardı.ben hizmetli çalışanım.sorun şu onların eşleri kapsam dahilinde.bize yapılan poliçede eşler kapsam dışında.bu eşitlik ilkesine aykırı degilmi?bu sorunla ilgili haklarım varmı?

 5. Merhaba,
  Sözleşmeli, ek alımla memur olan biri tekrar kpss’ye girip, merkezi atamayla bir yere atandığında son 6 ay devlette çalışmama kuralı yine uygulanıyor mu?

 6. İyi günler. . Bu yüzyılda dunyada tek 7 katlı 14 dareli otomat ve zil sistemi olmayan binasındayiz . .. Bina kapımız var ama kapattın açık bıraktın savaşı var kapatsak binadakilere gelenler giremiyor açık bıraksak serseriler giriyor bandirmanin sigara fuayesi piknik alani bina girisimiz..hırsızlar giriyor ama ardina kadar acik birakiliyor..gece gunduz.. ne can ne mal güvenliğimiz yok (Bandırma’daki yakalanan ayakkabı hırsızı herhalde en cok ayakkabiyi bu binadan çalmıştır ) sigortada kapsam disiyiz polise sikayet hakkimiz bile yok. Çünkü bina kapımız zaten davetiye gibi acik…. yönetim firmamız var ama hiçbir şey yapmıyor. .bina içinde denetimiz yada kurulumuz yok azletmek için ne yapabiliriz

 7. Birinci toplantı da çoğunluk sağlanamadı,2.toplantıda katılım 40da 15 yönetici nasıl seçilecek,

 8. Merhaba sözleşmeli memur da memura verilen 1 sene içinde 40 gün rapor alabilir hakkına sahip midir? 40 günü aştın diyelim nolur hocam?

 9. Merhabalar
  14 katlı bir termal devremülk ün 14.katından bir 1 haftalık bir devre – daire satın aldım ve tapu tescili yapıldı. Ancak aldığım kattaki dairelerin iç kısmı ve eşyaları tamamlanamadı ve şirket iflas açıkladı. Bina için yönetim oluşturuldu ve yıllardır bu şekilde hizmet veriyor fakat eksik bölümler hala tamamlanmadı. Kullanmak istediğimiz de boş müsait başka dairelerden faydalandırıyorlar. Ancak ben daha hiç kullanmadım. Sonuçta mülkü satmak istesem tapu da kayıtlı olan eşyalı eksiksiz bir bağımsız bölüm yok.
  Bu durumda heryıl alınan Yıldat ödemelerine itiraz hakkı var mıdır.
  Teşekkürler

 10. Tapu sahibi olarak oturduğum sitede 2024 yılı genel kurul toplantısı yapılmadan yönetici ” Saygı değer site sakinleri 2023.2 dönem bütçesi nin 30 bin lira zarar ile 2024 yilinina girilmiştir bu sebepten ötürü kat mülkiyeti kanunun 37.maddesi gereğince Yönetim bir önceki bütçeye ulaşamamış kasada para biriktirememis veya kasada borçlu durumuna düşmesi durumunda Yönetim karar alarak aidatları artırabilir maddesi gerecince aidatların güncel zam ve oranları doğrultusunda 750 lira olmasına karar verilmiştir anlayışınız için teşekkür ederiz…” şeklinde bir açıklama ile 400 tl olan aidat 750 tl ye çıkardığını duyurmuştur. Böyle bir uygulama yapılabilir mi? 37 md. gerçekten böyle mi diyor. İtiraz için ne yapabilirim.

  Ayrıca 2017 yılında iskan alınmış 7-8 yaşındaki zaten yalıtımı olan sitemiz için alt katlara yalıtım yaptırıldı bu karar da toplantıda alınmadı. Daire başı 6000 tl üçret talep ediliyor.
  İtiraz için yapılması gereken usul nedir.
  Teşekkürler

  1. Merhaba, sorunuzun cevabı şu yazımda var: Yönetici aidata zam yapabilir mi?
   İkinci sorunuza gelince; itiraz etmenizi gerektiren bir durum yok. Zaten karar olmadığını söylüyorsunuz. Bu durumda haklı olduğunuz kanaatindeyseniz, yapmanız gereken ödeme yapmamaktır. Bundan sonra yönetimin icra yoluna başvurması gerekir. Haklıysanız, yönetim icra davasını kaybedecektir.

 11. Mrb hocam benim bi kaç sorum olacak ben 5,5 yıldır bursada çalıştıgım fabrikadan kod 45den çıkarıldım geçen yıl. bursada mahkemeye verdim melekete dondum tokata şu an mahkeme kararı çıktı kazandık dedi avukat ,istinafa verdiler dedi ne zaman sonuçlanır dedim 1,5 yıl surer dedi.bukadar surermi hocam ayrıca istinafı onlar kazanırsa ben temyize goturebilirmiyim.son olarak bu sureçte kazanırsak alacağımız mebla nekadar olur ve bu meblaya faizi ve gecikmede ekleniyormu? Teşekkürler kly gelsin.

  1. Merhaba, istinaf süresini benim bilmem mümkün olmaz. Alacağınız paraya, duruma göre yasal faiz, avukatınız talep etmişse eklenecektir. Bu tür konularda en doğru bilgiyi avukatınızdan alabilirsiniz.

 12. “Resmi tatile denk gelen hafta tatilinde işçi çalışmamışsa, bu işçiye ödenmesi gereken ekstra bir ücret bulunmamaktadır. İşçi sadece, normal şartlar altında alması gereken 1 günlük ücretini alacaktır.” demişsiniz. Fakat aynı durumda olan bir işçi, 1 gün daha haftalık izin hakkını kazanmış olmaz mı? Yani resmi tatil, bu durumda olan bir işçinin haftalık izinden mi düşer?

  1. Merhaba, bu işçi resmi tatilde çalışmamış mı? O halde, evet 1 günlük ücret hak eder ve çalışmadığı için de hafta tatilini kullanmış olur. Burada tam olarak aklınıza yatmayan husus nedir?

 13. Merhabalar,
  SGK girişim 1997 sürekli 4a çalıştım.2017den itibaren çalışmıyorum. Haziran 2023 den itibaren 4/b isteğe bağlı ödüyorum. Aralık’tan 9gün ödemem kaldı.
  09-12-2023 de 5900 günü tamamladım. Aralık için sadece 9gün ödeme yaparsam geri kalanı için borç çıkartıp süreci uzatırlar mı? SGK’ un emekli maaşı hesaplama robotunda (01-12-2022′ te 8.869TL), (18-01-2023′ te 10.582TL), (29-05-2023′ te 10.638TL), (22-07-2023′ te 13.062TL),
  (11-10-2023′ te 13.357TL), (13-11-2023′ te 13.393TL), (02-12-2023′ te 13.428TL) çıktı. Başvuruyu emekli maaşı için Aralık 2023 de mi, Ocak 2024 de mi yapmak daha avantajlı? Aralık2023 için 21gün daha fazladan ödeyip 5921gün ile maaşta önemli artış sağlanır mı? Emeklilik dilekçesini verdiğimizde 4/b isteğe bağlı otomatik sonlanıyor mu? Borç çıkarırlar mı? 4/b isteğe bağlı sonlandırdıktan sonra dilekçe vermek mi gerekir? İyi günler…

 14. Selamlar Mustafa Hocam. Ben özel bir hastanede bağkurlu olarak çalışan bir hekimim. Kamu ya atamam olduğu takdirde sözleşmemde yazılı olan ihbar süresi geçerli midir ? Yoksa kurumdaki hizmet süresine göre işçi kanununda yazan süreler mi geçerli hale gelir ? Yardımcı olursanız sevinirim . İyi çalışmalar dilerim. Saygılar

  1. Merhaba, öncelikle bir hususu netleştirmek gerekir. Eğer Bağkurlu iseniz işçi değilsiniz demektir. Haliyle, ihbar süresi ve diğer kurallar sizin için geçerli olmaz. Çünkü bu kurallar İş Kanunu’na tabi işçiler için, eski deyişle SSK’lılar için geçerlidir.

 15. Selamlar Mustafa Hocam, 124 dairelik bir sitede kısıtlı bir otopark bulunmakta yönetim planında otoparka dair herhangi bir madde bulunmamakta. Sitede malik ve kiracı olmayan biri tarafından otopark kullanılmakta (malik olup aracı olmayan biri tarafından kendisine kumanda verilmiş) bu aracın otoparkı kullanamayacağı ile ilgili nasıl bir yol izleyebilirim, yardımcı olabilirseniz sevinirim. iyi çalışmalar dilerim

  1. Merhaba, sizi anlıyorum; fakat kumanda ile giriş yapılabildikten sonra bunun önüne geçemezsiniz. Engellemek isterseniz de uygulamada bu neredeyse imkansız olacaktır. Ancak kumanda yerine örneğin plaka tanıma sistemli site girişi sorunu çözebilir ancak bunun için de yeterli çoğunluğu ikna etmeniz gerekir.

 16. hocam iyi günler. ben devlet okulunda sınavla atanan müdür yardımcısıyım. eşimde başka bir ilde ilçe tarım müdürlüğünde gıda mühendisi olarak görev yapmaktadır. daha önce bizimle aynı durumda olan mühendis arkadaşım eşinin müdür yardımcısı olması ve il dışı tayin hakkının olmamasını sebep göstererek tayin istedi ve müdür yardımcısı olan eşinin yanına tayin isteği kabul edildi. aynı şekilde bizde bu yola başvurarak tayin istedik fakat bize ret cevabı geldi. konum ve pozisyonlar her iki ailedede aynı. net bir yasa ve yönetmelik olmadığı için keyfi uygulama yapılıyor gibi. tarım bakanlığı ve meb arasında sıkıştık kaldık ve 1 buçuk yıldır eşim ve küçük çocuğumdan ayrı yaşamaktayız. nasıl bir yol izleyebiliriz bu konuda yardımcı olursanız çok minnettar oluruz.

 17. Mustafa bey merhaba. Bir büyükşehir belediyesinde belediyenin 24 saat hizmet veren çağrı merkezinde vardiyalı bir şekilde belediye şirketine bağlı olarak işçi statüsünde çalışmaktaydık. Geçen sene bu zamanlar Cumhurbaşkanımızın açıkladığı şartlar ve belediyemizin oluru kapsamında 657 e tabi memur olduk. Fakat memur olduktan sonra çalışma şartlarımızda herhangi bir değişiklik yapılmadı. Detaylı bilgileri kurumumuzun hukuk müşavirliği ve insan kaynaklarından net bir şekilde alamıyoruz. Verilen bilgiler çelişiyor ve soru işaretleri uyandırıyor. Size bir kaç sorum olacak cevaplarsanız çok mutlu edersiniz.Hiçbir düzenleme olmadan devlet memurunun 08.00-17.00, 17:00-00.00 ve 00.00-08.00 olarak vardiyalı çalıştırılması mümkün müdür? Belediye’nin bununla ilgili bir yönetmelik çıkarması gerekiyor mu gerekiyorsa bunu tek başına belediye içinde yapabilir mi? Örneğin aralık ayında 10 gün hafta sonu tatili var yani normal bir memur 10 gün tatil yapacak ama bize 8 gün tatil veriliyor bu yasal mıdır? Ya da ileride düzenlenecek bir yönetmelikle bu mümkün müdür? Yine aynı şekilde geçtiğimiz kurban bayramında bayram tatiline ek idari izin ilan edilmişti. Bizle yine bu haktan faydalanamadık yasal dayanağı var mıdır? Bir diğer sorumda hafta tatilini resmi tatil günlerine denk getirip haftalık izinden düşebilirler mi? Tüm bu sorularım memur statüsü için geçerlidir. Lütfen beni ve dolayısıyla arkadaşlarımı ayrıntılı bir şekilde bilgilendirir misiniz? Şimdiden teşekkür ediyorum.

 18. Mustafa bey merhabalar. Güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Özel bir hastanede. Merak ettiğim bir konu var müsadenizle sormak isterim. Bilgi almak in soruyorum. Herhangi bir şikayet amaçlı sormuyorum.
  Hastanedeki psikiyatri bölümüne gelen bir hastaya iğne yapılacağı zaman biz müdahale edebiliyor muyuz. Yani hastayı tutup iğne yapılmasına yardımcı olabiliyor muyuz. Psikiyatri hastasını ambulansla ve sivil geldiğinde alıp gerekli bölüme götürebilir miyiz. Bunlar yapılabilir mı? 5188 sayılı kanun gereğince özel güvenlik görevlisi görevi dışında çalıştırılamaz maddesine aykırı mıdır.

  Kolay gelsin iyi çalışmalar

 19. Merhaba, “2008 Ocak ayından 2023 Ocak ayına getirmek için 9,09363955073234 katsayısı ile çarpacağız” ibaresindeki 9,09363955073234 katsayısının yıllar itibariyle açılımını öğrenebilir miyim ?

 20. Mustafa bey merhaba
  Harita teknikeri ünvanı ile memuriyete geçiş yaptım. İntibak işlemleri başlatıldı fakat 2012 öncesi çalıştığım bazı firmalarda zorunluluk olmadığından dolayı meslek kodu girilmemiş. Sgk eski tarihli olduğu için bi kısmını manuel olarak girdi fakat bi kısmını giremiyor. İşverenin ankaraya başvuru yapması gerekli diyor fakat kapanan firmalar var. Bazılarından çalışma belgesi aldım harita teknikeri olarak çalıştığıma dair fakat kurum insan kaynakları imza attığım herhangi bir evrak istiyor fiilen çalıştığını ispat etmen gerek diyor. Fakat harita teknikerlerinin maalesef imza yetkisi yok. Firma sahibinin imzalı belgesi olamsına rağmen ispatım yeterli olmuyor. Belediye insan kaynaklarına göree? Size ne yapmalıyım hukuli hakkımı nasıl arayabilirim ?

 21. Mustafa bey merhaba
  Emekliliğe hak kazandım ama henüz emeklilik talebinde bulunmadım.
  Aralık/2023 de emeklilik talebinde bulunmaya niyetleniyorum..
  sorum şu:
  Geçen sene Aralık/2022 de dilekçe verip emekli olanlar Ocak/2023 de dilekçe verenlerden fazla maaş bağlandı.. Ocak/2023 emeklileri daha düşük maaşla emekle oldu..
  Ben nasıl haraket edeceğimi bilmediğim için size danışmak istedim.
  Aralık/20023 demi vermem daha içi olur yoksa Ocak/2024 de vermemmi daha iyi olur
  Yardımcı Olursanır memnun olurum

 22. İlk hafta 45 saatlik çalışmada 15 saat işe gitmedim ikinci hafta 15 saat mesai yaparsam gitmediğim günemi sayılır mesai ücreti ödenir mi

 23. Pazar günü hafta tatili sayılan ve 45 saat çalışma saatini tamamlayan bir işçinin pazar günü işe çağırılıp, 10 saat daha çalışırsa bu işçi 10 saate karşılık hem pazar ücreti hemde fazla mesai mi? alır.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 24. Merhabalar
  ben 24.06.2023 tarihinde işten çıkarıldım ve işsizlik maaşı başvurusu yaptım, onaylandı.
  24.07.2023 de işe başlama durumum oldu ancak sonrasında anlaşamadık ve sigorta girişim iptal edildi.
  bu süreçte işsizlik maaşı almaya devam ettim ancak şuan bunlar fazla ödeme olarak görünüyor.
  bu durumda nasıl ilerlemeliyim, şuan çalışmıyorum ve aslında bunlar fazla yapılmış ödemeler değil.

 25. Hocam çakılı kadro normal kadrodan farkı nedir
  4 yı kurumlar arası geçiş yapamaz tayin yapamaz yazıyor bu çakılı kadroysa
  Zaten 3+1 yıldan sözleşmeli memurlarda 4 yıl dolmadan tayin isteyemiyor galiba ikisinin farkı ne o zaman

 26. Merhaba Mustafa Bey. Ben 33 dairelik 11 katlı, altında dükkanı olan bir apartmanın yöneticisiyim. Apartmanın tüm ortak alanlarına (dış, iç, sığınak, asansörler, katlar) güvenlik kamerası taktıracağız. Dairelerin hepsi aynı ölçüde. Güvenlik kamerası için toplayacağımız avansa dükkan sahibi hangi oranda katılması gerekiyor? Ayrıca toplantıda kullanacağı oy oranı nedir? Yardımcı olabilir misiniz? Teşekkürler.

 27. Slm.ben emekli olduktan sonra,bir sitede ikamet ediyorum yaz,kış.
  Yönetici arkadaşlar çok samimi olduğum insanlar,benim önceki çalıştığım zamandan yurtdışında özel bir şirkette müdürlük tecrübem olduğundan,benden rica ettiler bize tecrübenle yardım edermisin dediler,bende devamlı sitede oturduğum için kıramadım kabul ettim,bana her ne kadar kabul etmesemde cüzi bir maaş verdiler,o zamanda siteye bir müdür alınmadı,siteye masraf olmasın diye, tasarruf yaptılar,sitenin faydası için.
  Siteye Bir müdür alınsaydı,müdüre bir lojman bedavaya,elektrik bedava,SGK.ve Müdür aylığı,birde ileride siteye ek olarak kıdem tazminatı yükü binecekti.
  Sitenin menfaatı için ben hiç bir vasıf üstlenmeden sgk sız,arkadaşlara tecrübemle yardım ettim.bu bir suç teşkil edermi.

 28. Merhaba Mustafa Bey,
  Lens konusunda SGK devlet desteği hakkındaki bilgilendirici yazınızı okuduk. Belirttiğiniz şartlar dahilinde ilgili kurum hastamız için Heyet raporu düzenleyerek reçetesini oluşturdu. Bundan sonraki süreç nasıl işliyor. Zira pek çok optik mağazaya sorduk. Konu hakkında ya bilgileri bulunmuyor yada biz yapmıyoruz şeklinde cevapları oldu. Sadece bir kaç tanesi fatura keseriz ilgili kurum hangisi ise geri ödeme alırsınız tarzında bir cevap verdiler. Konu hakkında süreç nasıl işliyor? Bilgilendirirseniz memnun oluruz.

 29. Merhaba Mustafa Bey.
  01.12.1970 Yılında TÜRK TİCARET BANKASINDA İşe başladım 3120 gün{ özel emekli sandığı]hizmetim var.Prim tutarını ve
  kazanç toplamını tesbit edemedim.
  04.05.1982 den 19.02.2002 ye kadar özel bir bankada çalıştım.7.144 gün.
  Primlerim 7144 gün en üst,ten yatırıldı.Bunu E-devlet ten tesbit edebiliyorum.
  01.03.2002 de emekli oldum.490 TL maaş bağlandı.Şu andaki maaşım 11.520 TL.
  Hep maaşımın düşük bağlandığını düşünüyorum.1 Örnek 5000 gün olan 9.300 TLalıyor.
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılarımla

 30. Merhaba Mustafa Bey,
  5393 sayılı kanunun 49. maddesi gereği bir ilçe belediyesinde 6 yıl sözleşmeli memur olarak görev yaptım. 2023 yılı içerisinde de görevime kadrolu memur olarak devam etmekteyim.
  Sözleşmeli olduğum dönemde 5 ay süreli (kanser hastalığı sebebiyle) hastalık izni raporum mevcut. Kurumum ek ödemeleri tarafıma yaptı, diğer kalan kısmın 2/3’ünü ise SGK’dan iş göremezlik ödeneği olarak aldım. Sigorta primlerim ise yatırılmadı.
  Kademe ilerlemelerinde bu 5 aylık süreyi işletemiyorum.
  657 sayılı Kanun’da “Memura, aylık ve özlük hakları korunarak, verilecek raporda gösterilecek lüzum üzerine, kanser, verem ve akıl hastalığı gibi uzun süreli bir tedaviye ihtiyaç gösteren hastalığı hâlinde onsekiz aya kadar, diğer hastalık hâllerinde ise oniki aya kadar izin verilir.” ifadesi yer almakta. İnternet üzerinden yaptığım araştırmalarda ise “Sözleşmeli personellerin rapor alması durumunda işçilerde olduğu gibi eksik gün bildirilmez ve eksik gün nedeni seçilmez. Kişi kaç gün rapor almış olursa olsun sigorta primi 30 gün olarak bildirilmelidir.” şeklinde ifadeler ile karşılaştım.
  Konu ile ilgili nasıl bir yol izlemeliyim?
  Cevaplarsanız çok sevinirim.
  Sağlıklı günler diliyorum.

 31. Mustafa bey, ben su an insaat firmasina is yeri guvenlik hizmeti veren firmada calisiyorum. 30 eylul itibari ile is yeri ile irtibatimi kendi rizam ile fesh edip ayrilacagim.
  Sen gönderdin
  Lakin calistigim şirket maasim 15900 tl. aas asgari ucret gosterip
  Sen gönderdin
  Gosteriliyor. Sgk primim asgari ucret uzerinden odeniyor. Kalan fark ve mesaiker diger banka hesabina yatirilip devletten vergi kaçırılıyor.
  Sen gönderdin
  Yani sisteme göre ben sadece asgari ucrete hic bir mesai yapmadan calisiyor gorunuyorum
  Sen gönderdin
  Maas farki ve aylik 110 saati bulan mesai farkinin sgk primim de görünmesi icin ne yapmalıyım? Nereye basvurmsliyim?
  Sen gönderdin
  Iyi gunler iyi calismalar

 32. Sitemiz 4/5 çoğunlukla yönetim planı değişikliği yaptık. Yeni yönetim planını tapuya verme zorunluluğumuz varmı. Saygılarımla.

 33. Merhaba Mustafa bey ben bir kurumsal şirkette mağaza müdürü olarak çalışıyorum ve benim magazamda envanter çıkmadığı ben bu mağazadan ayrılmak hatta başkasının bölgesine geçmek istediğimi söyledim bana söylediği kelime seni kimse sevmiyor kimse seni istemiyor dedi ve beni gene. Hiç envanter çıkmayan mağazaya gönderdi gönderdiği de bu son şansın dedi bende elimdem geleni yaparım dedim ve envanter çıkmazsa ne olur bilmiyorum kendi isteğimle beni işten cikartin dedim yetniniz var dedim oda benim yetkim yok dedi bs mız ama biz erken cikamiyoru iş hukmune göre 22.15 de çıkmamız gerekirken işler yetişmiyor ve çıkış saatimi 21.30 veya .akşam 21.45 doğru çıkıyoruz ve bu zaman zarfinin ücreti maaşa yansimiyor ve ben artık bana verilen işler personellerin yeni olması iş yükü fazla artıyor ben ayrılmak istiyorum tazmnitimi alıp neler yapabilirim.

 34. Selamlar Mustafa Bey eşim Kat maliki eşimin vekaleti ile yöneticilik yapabilir miyim ve başka bir Kat maliki bana vekalet verebilir mi teşekkür ederim ederim

 35. Merhaba Mustafa bey kıdem tazminat davam var 1 hafta sonra avukatım 2 tanık bulmanız gerekiyor dedi is arkadaş imdan kimse tanikligi kabul etmedi bende eski iş arkadaşlarıma sordum gönüllü olacak çıkmadı avukata isim vermem gerekli idi verdım biri feragat dilekçesi ile vazgeçti şahitlik ten diğer arkadaşım da tanıklık yaparmi belirsiz tebligat davetiye gitti kendisine bu durumda benim davam zora girermi elimde banka dekont lar evrak olarak ve telefon kayıtlı mesajlar var delil niteliğinde hakim tanık olmadan davayı sonuçlandırılır mi

 36. merhaba ben sözleşmeli olarak bir devlet üniversitesinde çalışmaktayım. Merkezi atama ile kadrolu başka ünvanla devlet memuriyetini kazandım. Güvenlik soruşturmam bitti bugün itibariyle tebligat sürem başladı istifamı verdim ancak üniversitenin beni 1 ay bekletme hakkı varmış. Bu durumda diğer tarafta tebligat sürem dolmuş olacağı için ne yapmam gerekiyor bilgi verebilir misiniz ?

 37. Üstadım, Selamün aleyküm.

  Hayırlı Cum’alar dilerim.

  2011 senesinde Apartman Genel Kurulunca bina görevlilerini işten çıkarma hususunda apartman yönetimi yetkili kılınmış olsa, aradan 12 yıl geçtikten sonra 2023 yılındaki yöneticilik bu yetkiye dayanarak bina görevlisini işten çıkarabilir mi?

  Teşekkür ederim

 38. 1) MEB Okul Pansiyonunda çalışan sürekli ve geçici işçilere 6 gün ve 45 saat üzerinden çalışma saatlerini yaptım. (Temizlik ve yemekhane temizliği ve pansiyonda yemek çıktığı için bulaşık)

  2) Pazar günleri de çalışmak için dilekçe verdiler. Pazar günleri dönüşümlü olarak ücretli çalışacaklar.

  3) Ancak kendileri cumartesi 1’den sonra ücret alacaklarını söylüyorlar. Acaba bu doğru işe hangi kanun ve sözleşmeye göre.

 39. Cilt rahatsızlığı nedeniyle devlet Hastanesi’nden randevu alamadığım için Kuşadasında özel hastaneye gittim sadece muayene oldum baska bir işlem yapılmadı benden 600 TL ücret alındı. Ben devlet memuruyum bu ücret normal midir

 40. Iyi günler Hocam
  is yerinde ayrilacagimi soyledim. Bana 28 gun ihbarname haklarini kullandirdilar. Gunluk iki saat is arama suresinde de calistim. Ihbar sonunda gunluk iki saatten biriken mesaileri isteme hakkim var mi? Nasil isteyebilirim?

 41. Mustafa bey, merhaba
  Kızım özel hastahanede 7 yıldır çalışmakta.Psikolojisi son 2 yıl ıcerisinde çok kötülésti.son bir yıl icerisinde 20 kg.aldı, hipertansiyon, astım, ekzama hastası oldu. Hergün nefretle işe gitmekte Satış kısmında çalışıyor. 7 yıldır asgari ücretle çalısmakta. Tüm bunların yaşanması ile birlikte, ram teşekküllu bir devlet üniversite hastahanesi psikiyatri bölümüne başvurdu. Şiddetli travma teşhisi kondu.İlaç kullanımina başladı.Bütün bu rahatsızlığina sebep olan işyrri sıkintilarindan kurtulabilmesi için ayrilmasıni istiyoruz. Lakin tazminatıni ödemiyorlar.Kızımda almadan çıkmam diyor. Rahatsızlığıda giitikce artmakta.psikiyatriden kesin rapor ile birlikte doğrudan iş mahkemesine avukatsız başburabilirmiuiz. Maalesrf görüştüğumüz avukatlar durumu mobinge sokmak istiyorlar.onun içinde şahit vs. Arıyorlar. Yalnızca sonuç kaynaklı
  Lakin burada çalışırken kızımın iş kazası yok, Kafa içi yerle bir,, ruh hali yerle bir.Tamamı bu isyerinde oluştu.Yarın psikiyatri kontrolümüz var.Hocam bize tavsiyeniz ne olabilir.Bir baba olarak sizden rica ediyorum.Saygılarımı sunarım.Not. psikiyatri hocamız durumumuzu çok iyi anladı.Tarafımıza rapor slabileceğimizi düşünüyorum.

 42. Pandemi dönemi borçlanması için işkur dan ek 1 formunun onayı gerekiyor fakat işkur bana işvereni şikayet edin o dönemde çalıştığınız halde primini odemedi diye oysa kanunda işverene herhangi bir cezai yaptırım olmayacağı yazıyor .işverenim kayinpederim bende vekaletide var nasıl bir yol izlemeliyim
  İşkur işi yokuşa sürüyor

 43. merhaba 4.5 yıldır çalıştığım firmada 09/03/2023 tarihinde eyt için kıdemli çıkış verdik 10 mart 2023te giriş yaptık tekrar temmuz döneminde zam beklerken zam yapılmadı 07/08/2023 tarihinde istifa ederek 10/08/2023 tarihine kadar ihbar önelimi kullanarak ayrılacağımı dilekçe ile ilettim watsap yolu ile. Bu 2 aylık ihbar önelini dolmadan 2. haftası işten çıkartılırsam daha iş bulamadım arıyorum ihbar almam gerekirmi. eğer böyle bir hakkım olup alamazsam hangi yolla istemem gerek çalışma bakanlığımı yoksa iş hukuk mahkemesimi

 44. Merhaba ,
  Kusura bakmayın rahatsız ediyorum .Telefonunuzu bulamadım. Bu nedenle yazmak zorunda kaldım
  Gerekirse ücret de ödeyebilirim..
  Geçen sene Aralıkta aile hekimliğinden ayrılıp emekliliğime dönmem (2016 yilinda 65 den dolayı emekli olup tekrar aynı yerde calistim) icin 72 yaşı doldurdugumdan dilekçe vermem istendi. Bende ” 72 yasını dolduracagimdam yeni yılda sözleşme yapmak istemiyorum” şeklinde dilekçe yazıp gönderdim .Gerekli işlemler surerken ocak ayi sonunda ilaç almak zorunda kaldım. O zaman sgk bir mesaj geldi 4 a işiniz işveren tarafından sonlandirilmistir(fesih edilmistir).kısacası maaşımdan başka hiç bir şey alamadım 2016 da 4c den emekli ikramiyesi vermislerdi ama maaş çalıştığımdan dolayı almiyordum.Dava açsam kıdem tazminatı vs kazanabilirmiyim
  Yardımlarınızı rica ediyorum .Ücret gönderebilirim..

 45. Merhaba kolay gelsin. Ben hem şirket ortağıyım aynı zamanda SGK kalı olarak çalıştım 28.12.2022 tarihinde SGK kaya emeklilik başvurusu yaptım fakat daha sonra işveren dosyası denetime gitti yedi ay sonra geldi denetim raporu geldikten sonra bana Bağkur borcunu öde ettiler ve yeni tarihli beni emekli ettiler hem ilk başvurum değerlendirmeye alınmadı hem aradan geçen zamanda Bağkur prim borcunu tahsil ettiler ben de pek soruyorum size denetime giden bir dosyanın işlemleri durmaz mı bilginizi bekliyorum kolay gelsin

 46. Merhaba Mustafa bey, öncelikle vakit ayırdıgınız için tesekkür ederim. Biz en son katta oturuyoruz, ısı yalıtımı için köpük yaptırmak istiyoruz ama 43 yıl önce bina yapıldıgı zaman son katlara çatı parası verdik, biz çatıya karışmayız onlar o zaman para aldılar diyor 4 , 5 kişi, böyle bişey olabilirmi, o insanlar ölmüş gitmiş bir kişi sağ o kadar, biz burayı 7 yıl önce aldık, ne yapacagız bilemedik, lütfen bizi bilgilendirin, Tesekkürler..

 47. Bağkur emeklisiyim. 1990 girişliyim. 2004 yılında 99 öncesi için 27 ay askerlik borçlanmasını 14. Basmaktan ödedim. Bu ödeme 99 öncesi ABO yu nasıl etkiler? 99 daki son basamaktan mı yoksa ödediğim andaki basamaktan mı hesaplanır?

 48. Mustafa bey merhaba eşimin ceza evi kampüs hastanesine tayini çıktı sağlık bakanlığı personeli olduğu İçin lojman hakkı var mı?

 49. Mustafa bey merhabalar benim sorum yillik izin ile alakali sorum şöyle olacak ; 2020 yilinda Adalet bakanlığında infaz koruma memuru olarak göreve basladim ve 2023 yili mayis ayinda sağlık bakanlığına kpss puaniyla kendi bolumume atandim, ve hizmet birleştirme yaparak 20 gün yillik izin tanimlattirmak istiyorum daha önceden memuruyetim oldugu icin, ancak bana böyle bir hakkimin olmadigini sözlü olarak söylüyorlar sadece eski kurumda kalan iznini veririz diyorlar, benim 20 gun izin hakkim 1 yılı beklemeye tabi olmdan alma hakkim yok mu. Var ise dilekcede hangi maddeden talep edecegim bunun emsal karari varmi acaba, İlginiz için simdiden teşekkürler

 50. Sayın Hocam Selamlar;
  kamu lojmanları ile ilgili bir sorum olcaktı…
  Diyarbakırda ceza infaz kurumundu infaz ve koruma memuru olarak görev yapmaktayım.
  2019-2021 yılları arasında lojmanda kaldım, daha sonra kendi isteğimle lojmandan ayrıldım.
  2023 yılı için tekrar başvuruda bulundum ve temmuz ayı itibari ile sıra tahsisli bir şekilde bana tekrar lojman tahsis edildi.
  benimle ilgili aldıkları ilk lojman kararında kalma süremin 5 yıl olduğu belirtildi. Ama daha sonra ek bir karar alarak daha önceden kalmış olduğum süreleri düşüp ancak 3 yıl daha kalabilirsin dediler… Gerekçe olarak sıra tahsisli konutlarda oturma süresinin yönetmelikte 5 yıl olduğu belirtildi.
  Bende her başvuru ve tahsis döneminin ayrı ve kendi içinde değerlendirildiği ve sıra tahsisli konutlarında her tahsis dönemi için 5 yıl olduğunu, toplamda 5 yıl olmadığını, daha önce kaldığım süreleri ancak kaldığım her yıl için 3 puan düşülerek puanımın hesaplandığını dolayısıyla süreden düşüm yapmamaları gerektiğini söyledim…
  bu konuda bizi aydınlatırsanız memnun olurum…

  1. Merhaba, sıra tahsisli lojmanda oturma süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir. Burada dönemsel mi yoksa toplam süre mi olduğuna dair açıkçası mevzuatta net bir ifade yok. Böyle olunca, sizin görüşünüzün mü yoksa kurumun görüşünün mü doğru olduğunu söylemem çok zor. Söylesem de benim kanaatimden öte gitmez ve sizi de yanıltabilir.

 51. Mustafa Bey,
  açıklayıcı bir yazı hazırlamışsınız, elinize sağlık. ilk kuruluma katılım, bakım tamirat gideri ve sonradan kullanıma katılacaklar için açıklayıcı bir yazı olmuş.
  istanbul Sahrayıceditte 2 blok, 60 daireli bir siteyiz.
  ben de yönetim kurulundayım.
  ortak yer bodrumda 1 veya 2 şarj istasyonu konulması ile ilgili yatırım maliyeti çıkartıp, yaklaşan genel kurulda belirtmek istiyorum.
  2 sorum var
  1- sitede 2 (veya ilerde 3,4 e de çıkabilir) şarj istasyonu kurulu gücünü karşılayacak tesisat, ekstra kapasitede ana dağıtım panoları vb. altyapı olduğunu sanmıyorum. 11 yıl önce biten sitemizde bodrum otoparklarda böyle bir güç kullanımı doğal olarak gündemde değildi. güç kontrolu , gerekli gücün nereden karşılanacağı hususunda süreç nasıl oluyor? Ayedaşa mı başvurup ekspertiz istemek lazım?
  2- şarj istasyonunda kullanılan elektriğin yönetim tarafından ödenmesi, sonradan kullanıcıdan alınması pratikte problemli bir süreç olur. duyduğum kadarı ile şarj istasyonundan kartı olan kartı ile elektrik çekiyor ve doğrudan kendisi kartı veren firma ya ödeme yapıyor. bu konuda işleyiş nasıl, bilgi verebilirmisiniz? dolayısıyla kurucu firma ile sözleşme yapmayan ve kartı olmayan şarj istasyonunu da kullanamayacak, kullanırsa da kartı üzerinden yönetim hiç devreye girmeden ödemesini yapacak.

  1. Teşekkür ederim; ancak benim yazım sizin de malumunuz üzere, işin Kat Mülkiyeti Kanunu kısmı ile ilgili; çünkü uzmanlık alanım bu. Böyle olunca, elektrik dağıtım firması ile ilgili süreçleri ve benzeri konuları yorumlayamam, bu hususlarda malumatım yok.

 52. Çeşme de halen 40.000 m2 toplam alan ve 12 parselden oluşan bir Yapı Kooperatifiyiz. Altyapı tesislerimiz(kanalizasyon, arıtma, plaj ve iskeleler) Kooperatif uhdesinde olmasına karşın boş ve imarsız birkaç arsa kooperatif genel kurulu kararıyla 379 ortak/malik üzerine tapuya müşterek methal olarak kayıt ettirilmiştir. Kooperatif 1981 yılından bu yana tasfiye halinde olup 1981 yılında tapuya işlenmiş 12 parsele ait 12 adet ayrı Yönetim Planı mevcut bulunmaktadır. Ancak bu güne kadar kooperatifin tasfiyesi gerçekleştirilememiştir. Bugün ise bazı üyelerin baskısı ile “TOPLU YAPI YÖNETİMİNE {TYY} GEÇİLMESİ ve Her parsel için bir yönetim oluşturulması planlanmaktadır. Oysa her parsel 4 – 6 bazılarında 9 adet bitişik müstakil ev olmak üzere ortalama 10 bloktan oluşmaktadır.
  Bu bilgiler ışığında :
  1- Yasadaki TOPLU YAPI için gerekli olan, parsellerin bitişik veya komşu olma koşulu gerçekleşmiş olsa dahi TOPLU YAPI YÖNETİMİNE geçiş mümkün müdür?
  2- Mümkün ise TYY geçiş için Mevcut maliklerin 1/2 çoğunluk ile mi 4/5 çoğunluk ile mi karar alması gereklidir.
  3- TYY geçiş gündemli toplantı için malik başına kullanılabilecek vekalet sayısı kaç olmalıdır.
  4- 634 sayılı Kanunun TOPLU yapıları düzenleyen maddesine aykırı şekilde alınacak bir TYY geçiş kararının sulh hukuk mu asliye hukuk mahkemesinde mi açılması gerekecektir.
  Değerli görüş ve katkılarınızı bekler saygılar sunarım.

 53. Merhaba, 1999 öncesi 6 aylık askerlik borçlanmasını 4A için düşük ve yüksek primden yapmak emekli maaşında yaklaşık kac TL fark yaratır? En az 500 TL fark yaratırsa yüksekten yatırmak mantıklı olabilir. Borçlanmanın emekli maaşına etkisini simüle eden bir yer bulamadım maalesef. Zamanınız için teşekkür ederim.

 54. Merhaba emekliyim ve çalışıyorum ama 6 günlük rapor aldım isyerinden maaşıma kesinti olurmu teşekkürler

 55. Merhaba Mustafa Bey.

  Bina teknik odasindan gelen ses ve titresim den dolayi Site yonetimi ile mahkemelik konulari sizinle sahsen danismak isterdim. Facebook ve Instagramdan yazdim ama donuslerinizi alamadim. Mumkunse size nasil ulasilabilirim bir ipucu verirmisiniz.

  Saygilarimla

 56. Merhaba ben 10 daireli bir apartmanda oturuyorum dis cephe kötü degil ama israrla yönetim boyanmasini istiyor ve isi icin biseyler yaptirmak istiyor kisi basina 30 bin istiyorlar ve ben suan bunu aciliyeti olmadigini bu ücreti suan icin ödememin zor oldugunu söylüyorum benim gibi düsünen 2 daire daha ve bu durumda beni bu duruma yani bu parayi ödemeye mecbur tuta bilirlermi?saygilar

 57. Bilgisayar işletmeni olarak görev yapmaktayım . Herhangi bir yazı, karar veya kanun olmadan sürekli olarak amir tarafından cumartesi ve pazar çalıştırılıp perşembe ve cuma hafta izni yaptırılabilirmi. 40 saati geçmeyen bir çalışma düzeni ama ben cumartesi ve pazar tatil yapmak istiyorum böyle bir düzen oluşturma hakları varmı

 58. Merhabalar. Manisa’da bir fabrikada mavi yaka olarak çalışmaktayım. Evliliğim sonrası İzmir’de yaşayacağım. İnsan kaynaklarına bu konuyu konuşmak için gittim. Mavi yaka çalışanlar fabrikanın bulunduğu şehirde ikamet etmek zorunda dedi. Ben il değiştirdiğim için işten çıkarılacağım anlamına mı geliyor? Bu konuda işveren yasal bir hakka sahip mi? İşyerinin sağladığı servis imkanından yararlanmayıp kendi aracımla işe gidip geleceğim.

 59. Mustafa Bey iyi günler bir müvekkilim apartman yöneticiliği yapıyor ve görev süresi dolduğu için de görevi bırakmış. Fakat apartmanda kimse yönetici olmak istemediği için ve bu konuda da 3 kere toplantı yapıldığı halde bu konuda sonuç alamamışlar. (O yüzden geçici bir yönetim kurmuşlar ve müvekkilim geçici olarak yöneticilik yapıyor şu an.) Bu müvekkilim SGK’da binanın kapıcılarının işvereni olarak gözükmektedir. Ve bu durumu çözmek için de kapıcıları işten çıkarmak istiyor ama kendisine kapıcıların daha sonra haklarını aramak için dava açabileceklerini söyledim. O ise dava yoluna gitmeden nasıl çözebilirim diye soruyor. Bu durumda ne yapılabilir yardımcı olursanız çok sevinirim. Kolay gelsin şimdiden teşekkür ederim.

 60. merhaba mustafa bey sorum şöyle olacak geriye dönük bayram tatili mesai alacaklarında geçmişe yönelik olan kısımlar nasıl hesaplanır veya geçmişe ait mesai alacakları günümüz yevmiyesi baz alarakmı hesaplanır.Örnek verecek olursak 2021 yılına ait bayram mesai alacakları 2023 yılına ait yevmiye üzerinden mi hesaplanır yoksa 2021 yılına ait yevmiye baz alınıp 2 senelik yasal faizmi uygulanır ilginiz için teşekkür ederim.

 61. Merhabalar Mustafa Bey,

  Bir arkadaşım uzun zamandır iş arıyordu ve sonunda A şirketinden teklif aldı. Fakat beraberinde kendini daha iyi hissedebileceği B şirketinde farklı bir pozisyon için de teklif aşamasına geldi. B şirketinin iç işleyişi nedeniyle süreç uzadı o nedenle A şirketini fazla bekletmeyip kabul etmek istiyor.

  Sorum şu ki A şirketinin gönderdiği teklif formunu kabul etmesinin ardından B şirketinden bir teklif yapılır ve kabul etmek isterse hukuken bir yaptırıma tabii olur mu?

  (NOT: A şirketine 2 hafta sonra başlayacağını sözlü beyan etti. Sadece teklif formunu imzalayıp geri göndermesi gerekiyor şu anda.)

 62. Merhaba Mustafa bey; site toplantısında mantolama yapılması için karar alındı ve yönetim kendisi bir firmayla anlaşarak sözleşme imzalamış, sözleşmeyi bana vermek istemediler fakat ben tepki verince WhatsApp’tan vermek zorunda kaldılar. sözlaşmeye göre yapılan işlerde eksiklikler fark ettim. Örneğin bazı duvarlarda Mineralkaplama ve file kullanılmadığını, yağmur iniş borularının değiştirilmeden boyandığını gibi sözleşmeye uymayan 6-7 kalem işlem var ve yönetim bunları denetlemiyor. Birkaç güne kadar mantolama bitecek ve yönetim yapılan işi teslim alacak. 3 blok 66 daireli bir siteyiz ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

 63. Merhabalar abicim 2010 yılında 4a-4b çakışmasından kaynaklı 242 gün 4a primim silindi ve 4b ye aktarım gerçekleşmedi bende ihya başvurusu yaptım 27850 tl tutuyor ay sonuna kadar sürem var yatırmadan günlerimin geri almanın bir yolu varmıdır ?

 64. iyi günler Mustafa bey.
  Yan dairenin onceki sahibi benim deniz manzarami ve merdiven hakkimi engelleyecek şekilde kacak balkon inşa etmistir. Bu durumu apartman sakinlerinin verebilecegi 5/4 onay imzasi ile yasal hale getirip maduriyetimi sonsuzlastirabilir mi?

  1. Merhaba, hiçbir kat maliki, hiçbir şekilde mimari projeye aykırı bir işlem yapamaz. Belediyeye şikayette bulunursanız, bu kaçak bölüm yıktırılacaktır.

 65. Hocam merhabalar, apartman karar defterine 5 katlı binamıza asansör yapılacaktır , toplantıda kararlaştırılmıştır yazılmış, toplantımız falan olmadı, oradaki asansör ibaresine de dikkat etmeden boşluğa gelmiş imzayı atmış oldum.Biz giriş katında olduğumuz için istemiyoruz oysa.Tapu annemin üstüne, defterde annemin isminin karsisini ben imzaladım. Bunun sonucu ne olur? Bu karar defterlerindeki imzalar kararlar ne kadar geçerli? Yönetici değişince bu atılan imzanın bir hükmü kalır mı? İnternette bununla ilgili bir şey bulamadım. Lütfen bize yardimci olur musunuz?

  1. Merhaba, atılan imzanın yöneticinin değişmesiyle bir ilgisi olmaz. Ancak annenizin üzerine olan ev için siz, vekaletiniz yoksa imza atamazdınız. Ayrıca asansör yapılması için her şeyden önce belediyeden mimari proje kapsamında izin alınması gerekir. Önce belediye tarafını yoklamanızı öneririm.

 66. Merhaba ben millî eğitim de kadrolu asciydim (2021 yılında göreve başladım 2023 yılında cumhurbaşkanımız tüm sözleşmeli memurları kadroya aldı) ben Mayıs döneminde tekrardan sağlık bakanlığı tıbbi sekreter olarak memurluğa atandım ben tekrardan MEB donebiliyormuyum şartları nelerdir

 67. **** çalıştığım yerden kendim istifa ediyorum ihbar süresine uymadan ödemeyi göze aldım 28 gün ihbar sürem var bunun içinde günlük 2 saatlik iş arama sürem düşülüyor mu

  1. Merhaba, hayır düşmez. Çünkü ihbar süresi fiilen çalışılmadığında iş arama izni de gündeme gelmez.

 68. 2013 EKİM AYINDAN BERİ KADROLU MEMUR OLARAK ÇALIŞIYORUM. DOĞUM SORNASI 2 YIL ÜCRETSİZ İZİN ALDIM ÜCRETSİZ İZİNDE GEÇEN SÜRELERİNDE KAZANILMIŞ HAK AYLIĞINDA DEĞERLENDİRİLEN BİR SÜRE OLMASI SEBEBİ İLE DEVLET MEMURLARI KANUNU GENEL TEBLİĞİ 154
  1- Yıllık izin sürelerinin hesabında, hangi statüde olursa olsun kamu kurum ve kuruluşlarında geçen hizmet süreleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında geçmese dahi Devlet memurlarının kazanılmış hak aylıklarında değerlendirilen hizmet sürelerinin dikkate alınması,
  YILLIK İZİN SÜRESİ HESABINDA DA KAZNILMIŞ HAK AYLIĞI DİKKATE ALINDIĞI İÇİN EKİM AYINDAN İTİBAREN YILLIK İZNİMİN 30 GÜN OLACAĞI KANAATİNDEYİM. BİLGİLENDİRME YAPABİLİR MİSİNİZ?

 69. Selamlar.
  Mustafa bey.
  Bir işyerinde 12 yıldır Özel Güvenlik Görevlisi olarak hizmet vermekteyim.Aylik 199 saat olarak işveren bizi çalıştırıyor.Bunuda sözde denkleştirme usulüne dayandiriyor.Kanunda denkleştirmenin yapılacağı durum açık olduğu halde biz 12 ay boyunca denkleştirme adı altında fazla mesaımiz yeniliyor.Birde kendilerince kılıfa uydurmak için ay bittikten sonra bir çizelge imzalatiliyor.O çizelgede gündüz 1 saat,gece nöbetlerine 3 saat dinlenme süresi yazılıp imza altına alınıyor.
  Ben Eylül ayında işten ayrılmayı düşünüyorum.Eylul ayında Ağustos ayındaki o çizelgeye altında iş kanunun iligili maddelerine istinaden bu ve bundan önce şirketimiz tarafından imza altına alınmış bütün evraklarda iş kanunun verdiği temel haklar esas alınacak şekilde tarafımdan imza altına alınmıştır serhini yazmamın yasal mevzuattaki yeri hakkında bilgi rica ederim.Daha sonra noterden imzaladigim evrakı işyerine ihtarname olarak göndermeyi düşünüyorum.

  1. Merhaba, böyle bir sorunun muhatabı bir avukat olmalıdır. Bu konuda bir kanaatim olsa da sizi yanıltabileceğim için paylaşmamayı tercih ederim.

 70. Merhaba, Devlet Memurları Kanuna göre heyet raporu içinde aynı hastalık nedeniyle tekrar heyet raporu alabilir miyim.

  1. Merhaba, hiçbir mevzuat metni memurun aldığı rapordaki hastalığın ismine karışmaz. Bu tamamen hekimlerin takdirindedir. Ancak kurumun memurun raporunu fenne aykırı bulup hakem hastaneye sevk etme hakkı bakidir.

 71. Merhaba,

  Emekli maasşı hesaplaması hakkında yrdım rica edecektim.
  SGK dan aldıgım belgeyi size email olarak iletebilmek icin email adresinizi rica edebilirmiyim.

  Kolay Gelsin

 72. Merhaba,

  Emekli maasşı hesaplaması hakkında yrdım rica edecektim.
  SGK dan aldıgım belgeyi size email olarak iletebilmek icin email adresinizi rica edebilirmiyim.

  Kolay Gelsin

 73. Merhaba, oturduğum sitede borcum olmadığını belgelemek için yönetime dilekçe verdim ancak almadılar ve yazı da vermek istemiyorlar. Yönetim in kendi belirlediği ilave aidat farkına itiraz etmek ve site hesaplarının incelenmesini talep etmek için nereye müracaat etmem gerekir.

 74. Merhaba Hocam,

  2006 kasım ayında bakaya olmam sebebiyle askerlik şubesinden gelen evrak evrak ile askere gönderilmek üzere ücretsiz izne çıkarıldım. Celp döneminde raporlu olduğumdan askere gidemedim. Yüksek lisansa başladım. Askerlik Şubesinden 2009 a kadar erteleme kararını aldım, çalıştığım kuruma götürdüm. 2007 şubat ayında işe başlayabildim. 85 gün ücretsiz izinde bulundum. Keyfiyetten izne çıkmadım. Zorunlu olarak Askerlik için ücretsiz izni borçlanmak istedim. Sgk aşağıdaki cevabı gönderdi. Dava açarsam kazanır mıyım? Sizin görüşünüz olabilir mi? Saygılarımla. Çok teşekkürler.

  İlgide kayıtlı dilekçeniz, ile 23/11/2006-16/02/2007 tarihleri arasında kullandığınız, aylıksız izin sürenizin borçlandırılmasını istemeniz, üzerine konu incelenmiştir.

  Emeklilik sicil dosyanızın incelenmesinde, 23 11/2006 tarihinde askerlik görevini yapmak üzere aylıksız izne ayrıldığınız ve rahatsızlığınız nedeniyle rapor aldığınızdan askerlik görevinizin 31/12/2009 tarihine kadar tehir edildiği görüldüğünden, 23/11/2006-16/02/2007 tarihleri arasında askerlik görevinizi yapmadığınız anlaşıldığından, ayrıca kullandığınız aylıksız süresinin 657 saylı Kanunun 77, 78, 79 ve 108 inci maddelerinde sayılan fıkralara girmediğinden söz konusu sürelerin borçlandırılması mümkün değildir.
  Bilgilerinize sunulur

 75. merhabalar mustafa hocam doğum iznim mayıs 2023 te bitti, bu iki aydır işe döndüm, ücretsiz izin almak istersem toplamda 24 ay alabilir miyim, yoksa çalıştığım aylar 24 aydan çıkartılıyor mu?

 76. Mustafa Hocam merhabalar
  Oğlum özel bir rehabilitasyon merkezinde belirsiz süreli fizyoterapist olarak bir buçuk yıldır çalışıyor. Yaşamış olduğumuz depremlerde annemi, babamı, kızkardeşini ve eniştemi kaybettim. Yaşadıklarımız dan sonra emekli olup Antalya ya yerleşme kararı aldık. Mayıs ayında oğlumun iş verenine durumu anlatıp temmuz ayında işten ayrılması için ricada bulundum. Yardımcı olurum dedi. Ben yine de işi kanununa uygun olarak yapıp bir ay öncesinde noter aracılığıyla istifasını ihbar çektirdim. Fakat iş veren oğluma buna gerek olmadığını söyleyip istifa etmiyorum diye dilekçe yazdırıp almış.
  Neticede temmuz ayı geldiğinde çıkışını isteyen oğluma burası bakkal dükkanı mı istediğin zaman gelip gidemezsin işten çıkarmıyorum sözleşmen bitene kadar devam edeceksin demiş.
  Şimdi ne yapmamız gerekiyor, tekrar ihbar çekip günlük iki saat iş arama iznini ve senelik iznini birleştirerek ayrıla bilir mi. Biz aile olarak Antalya ya yerleştik çocuk Kilis te kaldı. Aldığı para ev kirasını ancak karşılar. Bu arada sözleşmesi 31 Aralık tarihinde doluyor.
  Teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhaba, öncelikle başınız sağ olsun. Sözleşmesi belirli süreli ise bu süreyi doldurması gerekir. Doldurmak istemiyorsa, bir ay önceden ya da başka bir süre önce ihtar çekmesinin bir anlamı olmaz. Ortada kanunen bir haklı neden olmadığına göre, oğlunuz ya 31 aralığa kadar çalışmalı ya da kalan sürenin karşılığı olan tutarı işverene ödemeyi göze alarak işten ayrılmalıdır.

 77. Merhaba, son 3,5 yılı kullanarak devletten doktor olarak emekli olmak için tekrar devlete geçtim. Sgk dan sigorta emeklisi idim.
  Emekligi sandığından emekli olmak için
  Eğer bu süre içinde ücretsiz izin alırsam
  Bu süre geçerli olur mu,son 3,5 yıl için
  Yada bu eklenir mi son 3,5 yıla.
  Bir de rapor alınırsa, bu da eklenir mi.

 78. Merhaba Mustafa bey benim okulda (lise) özel eğitim sınıfi mevcut bu durumda öğretmen ekdersi % 25 artırımlı alır yöneticiler nasıl alıyor normal ücret mi artırımlı mı .ayrıca yöneticiler bu duruma göre iş güclüğü vb bir tazminat alır mı ve bunların dayanağı nedir.selamlar saygılar

 79. Mustafa hocam, hürmetler
  Kasım 1980 doğumluyum, ekim 1997 işe girişim, sgk 4a hizmet günüm 9000 gün.
  Bir beledeyede kadrolu işçi olarak görev yapıyorum. Kurum bazı teşviklerle zorunlu emekliliğe sevk ediyor. Kasım 2023’te emekli olma hakkı kazanıyorum, ister isem izinlerimi kullanarak emekliliğimi 2024 yılı mart ayına kadar bırakabiliyorum. Puantajımız her ayın 15’inden 15’ine yapılıyor ve maaşımızı ayın 15.günü alıyoruz.
  Soru: Emeklilik işlemlerimi 2-14 ocak 2024 tarihleri arasında versem 2023 emeklisi olurmuyum, kıdem tazminatımı 2024 değerlerinden alırmıyım, 2023 emeklisimi 2024 emeklisimi olsam daha iyi olur. (Bu konudaki yazınızı okumuştum, bu yılki değerlerle tavsiyeniz ne olur. Teşekkürler.

 80. Mustafa bey merhaba bir sitede gorevli olarak calismaktayim 15 temmuz tarihli bana sunulan sozlesmede bir cok farklilik mebcut bu yuzden sozlesme tarafimdan red edildi.ocak ayinda yapilan genel kurda maasim asgari ocretin yuzde 15 .16 fazlasi olarak kararlastirildi.ocak ayinda beri 10 000 tl maas almaktayim.sozlesme tarafimdan kabul edilmeyince islemler basladi ihbar tazminati odememek icin 56 gunluk suriyi batlattilar.temmuz ayinda asgari ucrete yapilan zamdan dolayi asgari ucret 11 402 tl olunca simdi 56 gunluk surede maasimi asgari urcetten yatirmayi planliyorlar.boylece tazminatimda bu tudardan hesaplanmis olacak.bu yasal bi durummudur,yoksa 11 402 tl nin yuzde 15 fazlasimi olmaldir.tskler

 81. Mustafa Bey merhaba. Takriben iki yıllık fazla mesai ücreti olan bir işçinin, maaş bordrosu hariç, tanık ve belgesi olmaması halinde fazla mesai ücretini alması mümkün müdür?
  Taniklarin is yerinden çekindiği için (psikolojik baskı- kovulma vb.) tanıklığı kabul etmemesi söz konusu.

 82. Merhaba kusura bakmayın rahatsızlık veriyorum ama sizinki bire bir iletişim kurma şansım var mı?

 83. Sevgili mustafa bey her şeyden önce yaptığınız bu kutsal hizmet size teşekkür etmek isterim,
  Ben 01/04/1994 ssk girişim var 3071 gün pirimim ve arada yaptığım 18 ay askerlik görevim var. Sonrasında 17/10/2006 tarihi itibari ile 1784 gün bağkur sonrasında tekrar 257 gün ssk pirimim var
  Ben ne zaman emekli olabilirim … iyi çalışmalar

 84. Merhaba,
  Eşim kamu personeli olarak il de görev yapmaktadır. Kendim aynı ilin ilçesinde ile belediye kadrolu işçi olarak çalışmaktayım ve aramızdaki mesafe 88 km dir. bu kadar mesafeyi sabah akşam gidip gelebilmemin imkanı olmadığı gibi eşimin de hiçbir ilçede hizmet merkezi olmamasından ötürü ikimiz aynı yere gelemiyoruz ve ben ancak hafta sonları kızımın yanına gidebiliyorum. Bulunduğum ilin belediyesine yada il özel idaresi geçmek istiyorum ama geçiş hakkım olmadığı söyleniyor. bana yardımcı olursanız çok sevinirim. bu konuyla alakalı yorumlarınızı bekliyorum iyi günler dilerim.

 85. Merhabalar, ilk defa işe girdim herhangi bir anlaşma imzalatmadılar. 8 aydır çalışıyorum fakat işyerinde çalışanlarla anlaşamıyorum. Bu sebeple işten ayrılmak istiyorum fakat ilk iş deneyimim olduğu için kötü bir izlenim bırakarakta işi bırakmak istemiyorum.
  Bu sebeple sağlığım gerekçesiyle işe devam etmeyeceğimi söyleyerekten işi bırakmayı düşünüyorum. Tazminat istemiyorum. Benim merak ettiğim soru anlaşma imzalamamama rağmen benden sağlık belgesi isteme hakları var mıdır?

 86. Merhabalar Mustafa Bey,
  Evsahibinin merkezi sisyem ısınmadan bireysel kombi sistemine geçiş yaparken kiracıya kombi sistemini kurmama durumu olabilir mi ❓

 87. Merhabalar ,
  Benim ilk sigorta başlangıcım 1996 /24 ekimde yapıldı .
  1987 senesinde evlilik yolu ile yurt dışına çıktım ve 1989 senesinde kızım dogdu. 1994 senesinde de Turkiye ye döndum .
  1996 -1999 yılları arasında Tr de çalıştım .2000 senesinde tekrar yurt dışına çıktım ve çalışmaya başladım .
  2008 senesinde TR dödum ve şuana kadar çalıştım
  bayram öncesinde 15 yıldır çalıştıgım şirketten ayrıldım .
  Turkiyede total çalışma gunum 5674 gun 1996 baz aldıgımda 5900 gune isteniyor 240 gune yakın bir eksigim var .
  Kızımın dogumunu Fransız sgk 55 yaşından önce karıyer dökumume eklemiyor ve bizim Sgk da bu olmadan benim sigorta başlangıcımı kızımın dogumu olarak almıyor .eger kızmın dogumu baz alınırsa gune ihtiyacım kalmadıgı gibi fazla gun olmuş oluyor .

  Gecikme olmaması için gun satın almak matıklımıdır ?
  Benin 2008 sonrası 15 yıl boyunca butun primlerim tavandan yatı . şimdi benim bu 240 satın alırsam eksik gunu tavandan veya tabandan yatırmam maaş hesaplamasına nasıl etki eder hangısı daha mantıklı ?
  eger kzımın dogumu sayılısa fazladan oluşçak 400 ustu çalışma gunu maaşa etkisi nasıl olur ?
  Frakındayım soru uzun oldu kusura bakmayın .
  yardımlarınız ve cevanınız için şimdiden çok teşekkurler
  iyi çalışmalar

 88. Mustafa bey merhaba ben 28/02/2023 tarihinde normal 4a emekli dilekçesi verdim yaklaşık beş aya yakındır izmir konak emeklilik servisinde beklemekte hala beklemeksizin diyorlar hiç bir problem yok diyorlar ne yapabilirim nereye müracaat edeyim defalarca 170 aradım cimere yazdım sonuç alamadım yardımcı olursanız sevinirim

 89. Mustafa bey merhaba ,
  iyi günler dilerim.
  SGK ile birkaç sorum olacaktı.
  Ben agustos 1998 girişliyim. 5239 prim Özel banka sandık prim var,622 gün ise 4A sigorta primim var. Toplamda 5861 gün primim var. 4A emekli maaşı hesaplama robotunda bazı bilgiler var . 120 prime ihtiyacım var. Özel banka sandığına 4 aylık isteğe bağlı sigorta ödeyeceğim. en yüksek tabandan aylık prim 75,000 tl ödersem yani 4 aylık ödeme 300,000 TL olursa bağlanan emekli maaşım ne kadar olabilir?Bu konuda bilgi almam mümkün müdür ?
  Gösterge :9475 Ortalama kazanç :26,020 Ortalama aylık kazanç : 26,000
  Aylık bağlama oranı: 63 Aylık bağlama oranı : 47 Aylık bağlama oranı : 32,70

  2000 öncesi : 336
  2000-2008/10 Arası :3251
  2008/10 Sonrası : 2289
  Toplam : 5876

  Bu yukarıdaki bilgileri 4A sgk maaş hesaplama robotundan aldım. 12,584 TL aylık maaş çıkartmıştı bana. Bu bilginin üzerine 4 aylık isteğe bağlı sigorta primi 75,000 TL ile toplamda 300,000 TL ödersem özel emekli banka sandığından alacağım maaş ne kadar artabilir ?
  Başka istedğiniz bilgiler varsa verebilirim ?

  Saygılarımla ,

 90. SSK hizmet dökümünde forklift operatörü olarak kayıtlıyım iş yerinde beden işçisi olarak çalıştırıyorlar 1 senelik forklift ehliyetim var 4 senedir taşeron olarak çalışıyorum forklift operatörü boşluğu vardı 1 forkliftçi emekli oldu onun yerine geçtim 1 ay kullandım ve bizim sorunlumuz işe aldırdı ğı 6 aylık çalıśn olan bir tanıdığın benim yerime forklift e geçirdi torpille beni beden işçisi olarak çalıştırıyor baskı uyguluyor bu mobing ben firmaya bunu bildirdim cevapları bayrak onda istedini yapar tarzında oldu ben hakkımı nasıl arayabilirim bilgi verirseniz sevinirim teşekürler,bunu cimere yazdım çalışma bakanlığına yazdım bir geri dönüş olmadı bilgi verirseniz sevinirim tekrar teşekkürler

 91. Sn Baysal,
  Deprem ve risk raporu yazınızı okudum. Eğer itü tarafından yapılan deprem test analiz raporu güçlendirme diye netice bildirmişse, bu durumda kat maliklerinin 4/5 onayımı yoksa çoğunluk onayımı gerekiyor? Sonuçta itü bir kamu kuruluşu değil varsayımıyla soruyorum bunu.
  Teşekkürler
  İsmet

 92. Hayırlı geceler Hocam Ev sahibi kiraya verdiği kiracı uyuşturucudan hapiste olduğunda kiracının rızası dışında çilingirle açılan evde çok sayıda kişi oturan gayrimeşru hayatı olan içki uyuşturucu fuhuş yaptığından şüphelenilen kişiler olması, bina sakinlerini gürültü can güvenliğini tehdit ve rahatsız eden işgalci kişiler en çabuk nasıl daireden uzaklaştırılır atılır

 93. Hayırlı geceler Hocam Yönetici ve yönetici yardımcısı şehir dışındayken bina ile kim ilgilenebilir yasal olarak kim temsil eder binayı polislik bir olayda

 94. MERHABA HOCAM KARAYOLLARİNDA KALİFİYE İŞÇİ OLARAK GÖREV YAPMAKTAYIM FAKAT BINA VE MAL.BAKICISI OLARAK BAKIMEVINDE BEKÇİLİK YAPMAKTAYIM 24 ÇALIŞIP 48 DİNLENİYORUM 3 KİŞİYİZ 10 AYDIR AYDA 60 SAAT FAZLA ÇALIŞIYORUZ FAKAT KIMSENIN UMRUNDA DEGIL AYDA SADECE 1 CUMARTESI VE 1 PAZAR MESAI VERİYORLAR BIZE ULUSAL VE DINI BAYRAMLARI ALIYORUZ BIZIM FAZLA MESAI HAKKIMIZ NELERDIR GECE CALISMASI VAR BAZEN AYDA 2 PAZAR VEYA 2 CUMARTESI NÖBET GELİYOR AMA HEP. STANDART VERIYORLAR HAFTA SONLARI NORMAL.GUN GIBIMI SAYILIYOR ÇÜNKÜ SIRA ILE GELIYORUZ BIZIM HAKLARIMIZ ALACAKLARIMIZ NEDIR MESAILER BENIM ŞİMDİKİ MAAŞIMI EMEKLI MAAŞIMI VE TAZMİNATIMI ETKILEMEYECKMI YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM IYI CALISMALAR

 95. Şu an çalışanlar temmuz refah payı verilecek deniyor faydalanırmı 14 temmuza kadar emekli olsak faydalanırmıyız ocakta yaşanan gibi

 96. Hocam merhaba, ben hemşireyim doğum sonrası ücretsiz izne ayrıldım eşimin tayini çıktı eş durumu tayini yapmak istiyorum ama ücretsizdeyken zor ücretsiz bitince başlayış yapar sonra tayin istersiniz diyorlar ücretsiz izin bölünüp tayin istesek olmaz mı?Ücretsiz izindeyken tayin durumları nasıl yapılabilir acaba bilgi verebilir misiniz?
  Teşekkürler.Kolay gelsin

 97. Merhaba, site yönetimi kendi kendi içinde toplantı yapıp kat maliklerini davet etmeden aidatı arttırma kararı almış. Ayrıca talep etmiş olmamıza rağmen ne bir bilanço hazırlandı ne de denetçi raporu düzenlendi. Yıllardır hesaplar denetlenmediği için gelir gider durumunu da bilemiyoruz. Bu durumda ben tek başıma olarak bir yere şikayet edebilme hakkına sahip miyim? Ne yapabilirim bilgi verebilirseniz çok memnun olurum. İyi çalışmalar. Teşekkürler.

 98. iyi gunler MUSTAFA bey , soyle bir problemle karsi karsiyayiz yeni yapilmis daha 1 yillik bir apartmandan daire alali 1 yil oldu olmadi. apartmanda surekli arizalar ve problemler oluyor. asansor bozulmalari kat kalorifer ana kazanin bozulmasi , garajin surekli su dolmasi ve su pompasinin bozulmasi gibi. butun bu problemleri daireyi satin alanlar karsiliyor ve maalesef binayi yapan muteaahit hic karismiyor. bu durumda butun problemler bize mi aittir yoksa binayi yapan ve satan muteahhite mi ? daha 1 yillik bir binada hic mi garanti kapsamina giren birsey olmaz muteahhitin bu durumda hukuken bir sorumlulugu varmidir ? bu hakkimizi tuketici haklarina mi iletmemiz lazim bu konuda aydinlatici bi bilgi verebilirmisiniz? tesekkur ederim

 99. Benim abim 2003 yilinda 1.4.2023 5070 is gucunu tamam lamas bunun 1204 gunu Kibris Girnede calismis , emekli olmak icin askerligi 20 ayi odeyip emekli olmus. Su an baktiklarinda calisiyor gorunup Eline 4700 gibi bir Maas geciyor. Kibrista ki sigortali durumu anladigim kadariyla Turkiyeye getirilmediginden kendisinin Maas icin duzeltilmesi icin 180.000tl ek odeme yapmasi isteniyor ne yapmasi gerekli? Yardimlariniz icin cok tesekkurler, merakla bekliyoruz

 100. Aydınlatmalarız çok güzel net olduğunu için size sorumu sordum cevap vermemiz için beklıyorum

 101. Askerden sonra 1997 03 20 de sigorta başlangıçım oldu 14yıl Kocaeli büyükşehir belediyesi çalıştım 50224 günüm vardı 540 gün askerliğimi kururmdan yaptım 58675 bin tl ödedim emeklilik başvurumu kurumdan yaptım nezaman maaaş bağlanır

   1. Aydınlatmalarız çok güzel net olduğunu için size sorumu sordum cevap vermemiz için beklıyorum

    1. Sayın hocam ne yazdım ama bekliyorsunuz yorumlarınız çok güzel takip ediyorum ben de sorumu sordum sorumun cevabını aydınlatmak aydınlatmanızı istiyorum

 102. Merhaba sayın hocam
  Ben 7 yıllık bir isciyim. Haziran ayı başındaki sayımda yaşanan sıkıntılardan dolayı işletme müdür yardımcımız bana ağır yüklendi. tövbe haşa Allah gelecek size güvenmiyorum diye siz kendinize çeki düzen verin diyerek eğer tekrar aynı hata olursa karışmam orda birilerinin canını yakarım diyerek tehditkar konustu.Ve bu çıkışını idari binada idari personel gözü önünde yaptı. Bana ağır geldi bu. Ayrıca pazar mesaisinede geliyorum. Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde illaki 270 saatten fazla fazla mesaide var. Burada çalışmak istemiyorum fakat tazminat haklarımı almam için ne yapmam gerekli.

 103. Oğlum çalıştığı iş yerinde istifa etti. Ancak tazminat ödemek için bir ay çalışmak zorunda bu da onun 12 Temmuzda günü doluor. Ancak vardiyalı çalıştıgında, izinleri kullanmayıp devamlı çalıştığında 4 Temmuz da ayı tamamlıyor. Diğer iş başı yapacağı firma Temmuz un 10 da mecburi iş başı yaptıracak. Yeni iş yeri ayın 10 dan önce ilşiğin bitmiş olsun diyor. Diğeri ayın 12 sine kadar bana karşı sorumlusun diyor. Bu işin çözümü ne olur. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, çözümü belli Yakup bey. İşçi ya ihbar süresini tam çalışacak ya da işveren ihbar tazminatı ödemeyi göze alacak. İşçi ile işveren anlaşmadığı müddete, üçüncü bir yol ne yazık ki olmaz.

   1. Oğlum bir ayda çalışması lazım gelen süreyi grup lideriyle konuşup hafta sonları ve izinlerinde çalışarak geçirdi. Ayın 12 sine kadar çalışacağı zamanı ayın 4 ünde tamamlıyor. Home Ofis olarak evde çalıştığından kendisine zimmetli tüm malzemeyi aynı gün teslim edecek ancak biz senin ilişiğini ayın 12 sinde keseriz diyorlar. Sorun burada kaynaklanıyor. Yeni işvereni onu 1 aylık eğitime alacak oda işe başlamayı 10’u olarak belirledi.

 104. I998 başlangıçla ıngıltere 5 yıl. Sigortalı olarak çalıştım. Başlangıç tarıhım TC de aşlangıc olarak kabul edılıyor mu.
  Ingılteren maaş alabilmek için 5 yıl ıngılere kurumuna borçlanabılırmiyım .kendım TC de 4\a olarak çalışıyorum
  TC de ıng dekı 1998 – x /ay /2000 dönemını borçlanmamın getırısı ne oluyaşlılık aylığına müracaat ederken ıng dekı hızmetı ıle bırleştırın deme hakkım varmı varsa ıng katkısı TC S.G. Kurumuna mı şahsıma mı ödenır ?.
  Teşekkurler

 105. İyi günler ben eytliyim temmuz ayında SGK emeklisine vereceği refah payından yararlanmak istiyorum maaşımın artması için emeklilik dilekçemi ne zaman vermek gerekir refah payından faydalanmak için teşekkürler

 106. Merhaba mustafa bey benim 1989 12ayda sgk girişim var 2gunluk annemin firmasında 25 08 1973 doğumluyum 04-10-2000 de bagkur baslangicim var toplamda sgk ve bagkur 8056 günüm var son 5sene sgk 4a gözüktüm normalde firmamız 99senesi öncesi açıldı ama bagkura giriş onuncu ayda eyt den başvuru yaptım 4ay sonra ilk tescil annemin yani emekliliginiz 60yasinda başvurunuz reddedilmiştir diye mesaj geldi size sorum şu ben annemin yanında 1989senesinden 1998senesine kadar filenin çalıştım çalışanlardan şahidim var ve iş yerinde 4tane parmağım koptu ama hastanede iş kazasimi başka kazami yaziyo bilmiyorum çünkü o zamanlar annemin yanında çalıştığım için onemsemedim ben şimdi geriye dönük dava açarsam kazanabilirmiyim

 107. Öncelikle Merhabalar

  Aslında ben bir yabancı uyrukluyum, Türkiyede yaşamıyorum emekli olmamında bir mantığı yok ve hastanelerdende bir yararlandığım yok yani bu gibi durumda bağkuru ödemezsem ne olur? Haciz gelebilir mi? Banka Hesaplarıma el konulabilir mi?

  çok teşekkürler
  saygılar

 108. Mustafa bey merhaba. Elbistan deprem bölgesinden yazıyorum. Proje değişikliği gerektiren onarımlarda oy birliği ile karar alınması gerekir.
  Başlığından yola çıkarsak güçlendirme yapılması proje değişikliği gerektiren bir onarım mıdır?
  – güçlendirme kararı alınan binamı az hasarlı olup binanın daire içi alan tamir ve onarımları kime ait olur?

  1. Merhaba, proje değişikliği gerektiren onarımlarda oy birliği gerektiği bilgisini nereden aldınız?

 109. Mustafa Bey Merhaba SSK 4a
  Kolundan Fiili Hizmet
  Baslangici 01.1984
  1966 Dogumluyum 5225 Prim
  Gününün 3600 Gününü
  ödedim kalanini
  daha ödemedim kisa zaman da ödeyecegim.E-Devletten
  SGK Aylik Baglama
  sayfasina girdim 01.06.2023
  itibariyla hesaplanan Aylik:
  7957 TL Ek Ödeme: 318 TL
  Gösterge : Yok Aylik Baglama
  Orani: 57 Ortalama Avlik
  Kazanc: 6813 TL ve
  2000 Öncesi Ödenen Prim
  Günü: 3600 Toplam : 3600
  Hocam Ortalama Avlik
  Kazanc ile Hesaplanan Avlik
  Farkli gözüküyor, bu hesaplar
  5225 Güne göremi yoksa
  3600 Güne göremi yapilmis
  birde islem normal mi
  aydinlatirsaniz sevinirim.
  Şimdiden Teşekkürler

 110. iyi günler Mustafa bey. eşim ilk işe giriş tarihi 14.07.1997 yılı 2123 gün sigortalılığı var3852 gün eksik gözüküyor iki cocuğumuz var evlendikten sonra hiç çalışmadı 3852 gün eksiği var emekli olabilmek için bişey yapılabilirmi?

  1. Merhaba, iki çocuk için borçlanma yapabilir; fakat şu aşamada yeterli olmaz. Bu tür borçlanmaları ancak emekli olmak imkanı gündeme geldiğinde yapmayı tavsiye ediyorum. Diğer türlü kişi bazen borçlanıyor ve fakat eksik günlerini tamamlayamadığı için bunun bir anlamı olmuyor.

 111. Merhaba Mustafa bey,

  Blog yazınızı okudum ama sizin de dediğiniz gibi gerçekten hesaplaması zor ve karışık bir işlem.

  Size sormak istediğim birkaç soru olacak bilginiz dahilindeyse ve yardımcı olursanız çok sevineceğim.
  İlk sigorta giriş tarihim 30.04.2008 – Sağlık sorunu sebebiyle Sağlık raporum 5 yıllık %83 engel oranına sahibim, 4.evre kanser hastası olduğum için 5 yıl sonunda kanserden kurtulmuş olsam bile kemoterapi aldığımdan engel oranım %40 ın altına düşmeyecek. Vergi indirimini aldım ve 1.derece engel oranına sahip olduğum için 15 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim günü doldurunca emeklilik hakkı kazanıyorum. 15 yıl doldu ancak ödenen prim günüm 3200 lerde.

  Son 3 yıldır sigorta primim yüksek yatıyor ama öncesi asgari ücret üzerinden yatırılmıştı,
  Size sormak istediğim;
  – Emekli maaşımın yüksek olması için askerlik borçlanması yaparak (askerliğimi 2012 yılında yaptım) hemen emekli olmalı mıyım yoksa çalışmaya devam ederek yüksek primden yatırmaya devam mı etmeliyim. Emekli maaşı hesaplanırken son kaç yılın daha çok etkisi olacaktır. Şimdiden çok teşekkür ederim.

 112. Meşhur EYT yasası ile emekli oldum. Bu yasa çıkmasa idi 01 ocak 2024 tarihinde zaten emekliliği hak ediyordum.
  Maaşımın hak ettiğim haliyle bağlanması husunda şüphelerim var.
  İnternette araştırırken ofisinizin ietişim bilgisine ulaştım.
  Doğum Tarihi 01.01.1971
  Aylık Başlangıç Tarihi 01.04.2023
  2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı 69.00
  2000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı 55.00
  2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı 40.52
  İntibak Aylık Bağlama Oranı 0.00
  2000 öncesi Gün 2100 (memuriyet)
  2000 – 2008/10 arası Gün 2388 (SGK Özel Sektör)
  2008/10 sonrası Gün 2805 (SGK Özel Sektör)
  Toplam Gün 7293
  Hisse Oranı 1/1
  Sigortalının En Son Çalıştığı Sektör Özel
  Saygılarımla

 113. Mustafa Bey merhaba. Yazınızı okudum. Bir kaç sorum olacaktı. Yardımcı olabilir misiniz bana. Benim doğuştan böbrek yetmezliğinden dolayı %40 engelli raporum var. Özel sektörde bir firmada 6 yıldan fazladır çalışmaktayım. Ama yaptığım iş ağır ve sağlığımı etkileyen bir iş. Tazminatımı almadan da çıkmak istemiyorum. Bunun için ne yapabilirim. Yardımcı olursanız çok memnun kalırım.

 114. … istirskta çalışıyordum 5 gün önce iş hakim fes oldu Tanzimat alabilirmiyim çalışma arkadaşımla kameranın önünde vurdum daha öncesinde bana mobing uyguluyordu

 115. Vergi indiriminden emeklilik hakkı kazandım.
  Maaş hesaplaması konusunda yardımınızı rica ediyorum. aşağıdaki verilere göre yaklaşık ne kadar emekli maaş alırım.
  2000-2008/ Ekim Arası : 890
  2008/ Ekim Sonrası : 5280
  Toplam : 6170

  Yıl Gün Sayısı Kazanç
  2000 –
  2001 51 357.000.000
  2002 –
  2003 –
  2004 –
  2005 –
  2006 210 6.282.000.000
  2007 360 13.956.000.000
  2008 269 13.877.370.000
  Toplam 890 34.472.370.000

  Yıl Gün Sayısı Kazanç
  2008 90 6.968,68
  2009 360 28.689,95
  2010 360 29.323,31
  2011 360 33.672,31
  2012 360 35.626,66
  2013 360 38.280,81
  2014 360 44.070,03
  2015 360 46.678,13
  2016 360 52.761,13
  2017 360 61.592,14
  2018 360 87.522,53
  2019 360 99.856,63
  2020 360 142.724,12
  2021 360 185.851,75
  2022 360 331.151,98
  2023 150 200.970,00
  Toplam 5280 1.425.740,16

 116. Kılık kıyafet yönetmeliğinin 5. maddesinde her gün sakal traş olunur ifadesi ve 6. maddedeki üniforma giymek zorunda olanlar kendi özel yönetmeliklerini uygularlar cümlesi kaldırılarak bütün üniforma giyen kurumları kapsamaktan çıkarılıp direk belli kurumların isimleri yazıldı yani 5. maddeden muaf olabilecek kurumlar eski haliyle üniforma giyen bütün kurumlarken yapılan değişiklikle sadece 6. maddede ismi geçen kurumlar kendi özel yönetmeliklerini uygulayabilir hale gelmiştir. Bu durumda itfaiye teşkilatı ismi 6. maddede yer almadığından aslında net bir şekilde itfaiye personelleri de 5. maddeden doğan haklarının kullanabilmelidir. ne var ki bazı itfaiye teşkilatları yönetmeliğin KALDIRILAN cümlesine atıfta bulunarak biz üniforma giyiyoruz kendi özel yönetmeliğimizi uyguluyoruz diyerek yasakları devam ettikleri görülmektedir. Dünyanın en iyi itfaiye teşkilatlarında saçı ve sakalı uzun itfaiyeciler bulunmaktadır. ne iş güvenliği açısından ne disiplin açısından herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmamıştır.
  sizin bu konudaki yorumunuzu merak ediyorum belediyeler bir yönergeyle ilgili yönetmeliği yok sayabilirler mi. itfaiyecilerin 6. madde de itfaiyeler kendi yönetmeliğini uygular demediği için bizler 5. madde hükümlerini uyguluyoruz demelerinde yasal bir sorun var mıdır ? TEŞEKKÜR EDERİM.

 117. Sayın uzman mayısta eyt kapsamında emekli olup maaşı bağlanan eyt liler bu temmuzdaki zamdan zam ne kadar olursa olsun misal yüzde 20 oldu diyelim tamamen yararlanacakmı birde refah payı verilirse refah payındanda yararlanacakmı kolay gelsin

 118. Güncelleme için, bu iki tutarı toplayarak 2008 Ocak ayından 2023 Ocak ayına getirmek için 9,09363955073234 katsayısı ile çarpacağız.
  DİYE BAHSATMİŞSİNİZ
  BURADAKİ KATSAYI ÇARPANINI NERDEN BULUYORSUNUZ SGK MI YAYINLIYOR TÜİK Mİ YAYINLIYOR

 119. Merhaba Mustafa Bey,
  2013 yılından bu yana kamuda İngilizce öğretmenliği görevimi sürdürüyorum. 7 Eylül 2014’te YDS’den aldığım puana göre (A-2 seviyesi) Ekim 2014 tarihinden itibaren dil tazminatı alıyorum. Ancak Cuma günü uzman öğretmenlik sınavı başvurusu için gerekli belgeler hakkında okulda müdür yardımcısı ile görüşme yaparken memur beyin de araya girmesiyle bugün aldığım dil tazminatının hala A düzeyinde olduğu ortaya çıktı. Puanın geçerliliğinin 5 yıl sonra dolduğunu ve A seviyesinden B seviyesine düşmesi gerektiğini ancak bunun yapılmadığını öğrendim. Okul idaresi sınav sonuç belgemin (2014 tarihli) çıktısını elime vererek seviyenin düzeltilmesi için beni ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde çalışan ilgili memura yönlendirdi. Memur bey resmi yazıyı okul idarelerine gönderdiğini ancak idarecilerin gözünden kaçmış olabileceğini belirterek sınav sonuç belgemi elindeki diğer belgelerin arasına ekledi ve seviyeyi B’ye düşürdüğünü söyledi. Ben yapmam gereken bir işlem olup olmadığını sordum. Hayır cevabını aldım. Bu işlemi öğretmenlerin takip etmesinin zor olduğunu, bu görevi bizim yapıp yapmamamız gerektiğini sordum. İdarecilerin görevi olduğunu söyledi. Okula gittiğimde öğretmen arkadaşlar ve idareciler devlete borçlu sayıldığımı ve fazla ödenen miktarın hesaplanıp tarafımca geri ödenmesi gerektiğini söylediler. Müdür yardımcısı ilçe MEM’de görüştüğüm kişiyi arayıp tekrar sordu ve aynı cevabı (işlem yapılmasına gerek olmadığı) aldı. Ben yine de borcumu öğrenip ileride sorun çıkmaması adına geri ödeme yapmayı düşünüyordum ancak bugün resmi gazetede bununla ilgili “Hatalı memur değilse 60 günü geçen ödemeler geri istenemez.” diye bir ifade okudum. Durumum hakkında sizden bilgi alabilir miyim?

 120. Mustafa bey merhabalar,
  Birçok yazınızda resmi tatillerde çalışmalara ait ücretlendirmeleri açıklamışsınız. Fakat aşağıdaki duruma ait bir yazı veya cevap göremedim.
  İlgilenirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  – Vardiyalı çalışmalarda, çalışma süresinin bir kısmı resmi tatil gününe sarkarsa veya çalışma resmi tatilde başlayıp sonraki güne sarkarsa ücretlendirme nasıl olmalıdır?
  ÖERNEK – 1: 18 Mayıs (normal gün) saat 20:00 işbaşı – 19 Mayıs (resmi tatil) Saat 05:00 paydos (7,5 saat çalışma + 1,5 saat dinlenme)
  ÖRNEK -2: 19 Mayıs (resmi tatil) Saat 23:00 işbaşı – 20 Mayıs (resmi tatil) Saat 08:00 paydos (7,5 saat çalışma + 1,5 saat dinlenme)

 121. Mustafa Bey Merhaba, öncelikle böylesine önemli konulari net anlasilir bir sekilde paylastiginiz icin özellikle tesekkür ederim.
  Benim maruzatim bundan yaklasik 17 sene önce dolar zamani günlük 3,5 dolardan 2006 da basvuru da bulunmustum
  suan Yasim 57 Sigorta giris 01/1984 bende bu sene 01/2023 de bizzat SGK ya giderek acaba 3600 Prim Günü ile yasimin müsait oldugunu söyleyerek emekli olmam mümkünmü dedim onlarda tamam dediler bende 3600 günü ödeme yaptim.Bir kac hafta sonra
  e Devlete kontrol icin baktigim da artik bilemiyorum düzenlemeyi bilerek mi veya unuttularmi 5225 Prim Günü gözüküyor dolayisi ile
  1625 gün eksik yaziyor tabii de bu 1625 günü ödemedim. Hocam bu durumda simdi benim icin nasil hem erken ve hemde maas bakimindan bu gözüken eksik günü ödemek mi daha makul yoksa bir düzeltme yapilirmi nasil yapcaz müsbet bir cevap yazarsaniz cok sevinirim. Sagolun kolay gelsin.
  Mehmet K.

 122. Mustafa Bey merhaba,
  07.07.1979 doğumluyum. 01.05.1997 yılında uzun vadeli ilk sigortam babamın sahip olduğu işletmede 30.06.1997 tarihine kadar yapıldı (sigorta primleri yattı ve kayıtlı) ve bu süre içerisinde bir fiil işletmede çalıştım. Şuan 6900 gun ve 26 yılım tamamlandı. Eyt den başvuru yaptım, önce emekliliği onaylandı ama şuan “18 yaş altı baba yanında calisma iptal” denilip emeklilik yaşımı 60 olarak gösteriliyor. Gerçekten çalıştım ve kayitliydim. Emekli olabilmem için ne yapmalıyım. Saygilar

  1. Mustafa Bey, ilave bilgi: 18 yaş altı çalıştığım toplam süre 60 gündür. 30.06.1997 de çıkış. Sonraki ilk çalışmam 2003 yılında.

  2. Merhaba, bir an önce avukatla görüşüp hukuki süreci başlatmanızı tavsiye ederim. Bunun haricinde, şu aşamada öncelikle SGK’ya gidip bunun nedenini araştırmanız yararınıza olacaktır.

 123. Mustafa Bey merhaba, 99 nisan sgk girisliyim 5320 gün 4A primlerim ödendi. 5000 gün geçerli sayilmadigi icin Eyt den yararlanamadim.Kalan günler icin istege bagli sgk prim odemesi yapmak istiyorum. E-devletten baktigimda bugun emekli olursam 12bin aylik alacagim belirtiliyor 17 ay gibi bir borcum kaldi.Bu belirtilen tutarin düsmemesi icin primlerimi ne kadar yatirmam gerekir ? Tesekkur ederim

 124. Mustafa bey merhaba,
  11.11.1997 4A işe giriş ile yüksek sayılabilecek maaş ve pirimlerle 13.04.2011 e kadar çalıştım.Bu tarihten sonra şirket ortağı olarak 4B li oldum ve 17.03.2023 tarihi itibarıyla 4B üzerinden eyt başvurusu yaptım.
  Dün itibarıyla emekli mesajım geldi ama alacağım aylık beklediğimin çok altında oldu..4A dan değil 4B den emekli olunca daha düşük maaş alacağımı biliyordum ancak bu fark %50 civarı gibi görünüyor..
  Zira 4A sicil numaramla Sgk robot’u üzerinden maaşım yaklaşık 15.000 tl hesaplanırken,tarafıma bağlanan maaş 396 lira ek ödeme ile 10.292 tl görünüyor..
  Bu fark normalmidir,itirazda bulunmalımıyım,tescil dökümümü göndersem yardımcı olabilirmisiniz kıymetli hocam
  Saygılarımla

 125. İlginiz ve bilgilendirmeniz için çok teşekkürler,Sn.Mustafa Baysal Hocam.Dr.Adnan Gülol.

 126. Sn.Mustafa Hocam,merhaba.Yanıtlamanız ricası ile size bir sorum olacak.5 ay önce taşındığım Site’da adıma tanımlı Tahsisli Kapalı Otopark Alanı,başka bir araç tarafından işgâl edilmiş durumda.Pekçok kez başvurmama karşın Site Yönetim’i bu sorunu gidermemekte ve bana hiçbir yanıt vermemektedir.Bu konuda bana bir öneriniz olabilir mi?Ayrıca,KMK’na dayanarak,Yönetim bu sorunu çözene dek Site Aidatı Ödememi askıya almak gibi bir hakkım var mıdır? Saygılarımla.

  1. Merhaba, böyle bir gerekçeyle aidatı aksatırsanız, icra takibi yapıldığında faiziyle ödemek zorunda kalırsınız. Yapmanız gereken, durumu kanıtlayıcı belgelerle birlikte sulh hukuk mahkemesine başvurmak ve müdahalenin men’ini talep etmektir. Ancak öncesinde, bu yerin size ait olduğundan emin olmanız ve buna dair bir kat malikleri kurulu vb. bir karar olması gerekir.

 127. Ise giris tarihim 99 un 6 ayi ssk baslangus tarihim 2001 dukkan sahibi sskya dilekce vermeyi kabulbetti iki sahidim ve fotolarim mevcut sskya basvursam gurisimi 99 a alabilirmiyim trsekkurler

 128. Oturduğum bina ana yol cepheli iki dükkan bina girişi yan sokaktan arka tarafta.benim oturduğum sırada daki dükkanın yan tarafında otopark olarak kullandığımız alan mevcuttu.dukkan sahibi orayada dükkana dahil edip masa sandalye koymaya izin vermiş ve etrafının üstünün kapatılması sağlanmıştır.binada otopark yeşil alan ve olmak zorunda mı?bina iki kardeşe ait 8 daire 2 dükkandan oluşmakta yari yarıya bölüşmüşler kendı aralarında 5daire kiracı 3unde kendileri oturuyor.
  Soru şu bu dükkan binanın yan tarafındaki alanı kapattı otopark yok giriş tarafına da oteki mal sahibi kendine kapalı garaj yapmış bu konu hakkında ne yapılabilir

  1. Merhaba, sorunuzun muhatabı kanaatimce belediye olmalıdır. Yapılan iş mimari projeye uygun olup olmadığı ve yasal izinlerin alınıp alınmadığı konusunda belediyeye başvurabilirsiniz.

 129. Selam. Bir konuda fikrinizi merak ettim. Lanet olası elektrikli arabalar yaygınlaştıkça yetersiz otoparklı apartmanlarda şöyle bir çatışma çıkacak: Araba sahibi kendi parasıyla içeriye şarj panosu yaptıracak, sonra bu bahaneyle o park yerini kendine ayırmaya kalkacak. Oysa bundan önce erken gelen otoparka giriyor, geç gelen sokağa bırakıyordu. Makul komşular bu komşunun öbür kat maliklerine o yeri kendine ayırması karşılığında makul bir otopark kirası ödemesini isteyecek ancak çoğunluk komşular bunu saçma bulacak ve kabul edilmeyecek. Tırmanan gerginlikler mahkemeye taşınacak. Mahkemenin ne diyeceğini merak bile etmiyorum, adliyenin çivisi çoktan çıktı. Sizin yorumunuzu merak ettim. Saygılar.

 130. Sayın hocam benim SGK’nın emekli aylığı görüntüleme sayfasındaki emekli aylığının yanlış hesaplandığını düşünüyorum. Yüksek primim yatmasına rağmen bu ay baktığımda geçen aya göre AGİ ile birlikte 77 lira arttığını gördüm. Bunun yanlış hesaplandığını düşünüyorum. Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim, saygılarımla.

 131. sayın uzman geçen bağlı olduğum sgk kurumuna telle bir türlü ulaşamayınca email yoluyla müracaat ettiğim eyt konusundaki başvuru dosyam hakkında bilgi öğrenmek istediğim hakkında email yolladım kurumdan bana gelen email mesajı aynen şöyle

  Dosyanızın emeklilik işlemlerine başlanmış,lakin bir çok ilde çalışmalarınız mevcut olduğundan hizmetleriniz o illerden istenmiştir.Hizmetleriniz bildirildiğinde işlemleriniz tamamlanarak maaşınız bağlanacaktır.

  bu şimdi başvurumun onaylandığı anlamına geliyor değilmi.birde hizmetlerin illerden istenip bağlı olduğum sgk kurumuna iletilmesi sizin tecrübenize dayanarak ne zaman olur yani kısmetse benim size göre emekli aylığımın bağlanma tarihi ne olur teşekkürler kolay gelsin.

 132. merhaba. 1 sorum şu;avukat davayı site yönetim planında yazıldığı gibi aidatların metre kareye göre alınması talebi için dava açtı.
  2)site 2017 yılında faaliyete geçmiş olup 2020 yılına kadar ısı pay ölçer ile faturalama yapılmaktaydı. site yönetimi kat maliklerine danışmadan çoğunluğun imzasını almadan merkezi sisteme dönüldüğünü ve herkese eşit şekilde paylaştım yaptı. Avukat site yönetim planında uyulması için yani aidatların metre kare cinsine göre, ısınma giderlerinin ısı pay ölçer sistemine göre faturalandırması için dava açmıştır. 5627 sayılı enerji verimliliği kanunu 7 maddesi merkezi sistemle ısıtılan binaların kanun hükmüne tabi olması daha özel bir ifade ile ısı ölçüm ekipmanlarının binalarda kullanılmaya başlanması yasal bir zorunluluktur diyor. yönetim kurullarının her ne çoğunlukla olursa olsun alacağı hiç bir karar kanuna muhalefet teşkil edemez . ısı ölçüm cihazlarının tesisi yasal bir zorunluluk olduğundan yönetimin gerek oy birliği gerekse oy çokluğu ile aldığı bu kararlar yok hükmündedir. bu açıklamayı çevre ve şehircilik bakanlığının sitesinde aldım. bu iki konuda mahkemelerin verdiği emsal kararlar varsa mail atmanızı rica ederim. selamlar

 133. Merhaba, kapıcı dairesinin kiralanmasında kat maliklerinin oy birliği aranır: Kapıcı dairesini kiraya verilmesi
  Bu yazımda da göreceğiniz üzere, 634 sayılı KMK’nın 45’inci maddesi kapsamında böyle bir kiralama işleminin de oy birliğine tabi olduğu kanaatindeyim. Ancak bunun şahsi kanaatim olduğunu hatırlatmalıyım.

 134. sayın uzman emeklilik işleminin tamamlanması için çalışılan farklı illerdeki hizmetlerin bağlı bulunulan sgk kurumuna iletilmesi işlemi internet üzerindenmi oluyor yoksa postaylamı ve bu işlem takriben kaç gün sürüyor kolay gelsin teşekkürler

 135. merhaba sıze samsundan yazıyorum..Meb çalışanyım sorum bu rapor konusunda olucak..Samsun’un Alaçam ilçe mem de calışıyorum bafra ilçesinde ikamet edıyorum…Samsunun bafra ilçesinden özel hastane yada devletten alıcağım rapor gecerlı olurmu. BİDE BU SEVKLİ gitme olayı nedir?Mesela samsundakı lıv hospıtal ozel hastanesıne atıyorum psıkıyatrı polıklınıgıne bafradakı ozel hastane psıkyatr dan sevk alıp gıdebılırmıyım?Yada bafra devlet hastane psıkıyatr samsundakı lıv hospıtal psıkaytr a sevk edebılırmı?Sevklı gıttığımızde nerde olursa olsun rapor gecerlı ımış o yuzden sordum?Bıde bu acıl den alınan sevklerde nerden alırsak alalım gecerlıymış..Mesela gıttık samsun merkezde psıkıyatra ama samsundakı ozel hastanenın acılındın gırıs yaptık acıl bızı psıkıyatra yonlendırebılırmı ve psıkıyatrdan alıcagımız rapor acıl gırıs oldugu ıcın gecerlı olurmu?Yaada soyle sorayım samsundakı ozelden alıcagımız rapor nasıl gecerlı olur acılden alınmış sayılması ıçın psıkıyatrdan alıcam ..Nasıl yapmalı acıl gırışı yapaıp acıl psıkıyatr a yonlendırırse olurmu?Yada nasıl bı yol ızlemelı ?Acılden alınabılırmı yada psıkolojım bozuk dıye?ıyı gunler

 136. merhabalar mustafa bey milli eğitim bakanlığı görevde yükselme başvuru duyurusu yayımlandı başvuruda
  ” 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 68 inci maddesinin (B) bendinde belirtilen şartları
  taşımak. Lisans mezunlarının 10 hizmet yılını, 18/4/1999 tarihinde görevde bulunan ve aynı
  tarih itibarıyla iki yıllık veya üç yıllık yükseköğrenim mezunlarının 12 hizmet yılını
  tamamlayanlar başvuruda bulunabilir.” diye yazılmış lisans mezunuyum ve hizmet sürem 9 yıl 10 ay bu sınava başvurma şansım var mı acaba bilgilendirirseniz sevinirim

 137. Mustafa hocam merhaba. Ben kamu işçisiyim. Maaş kaybım olmaması için, Mart ayında 14 Nisan mesai bitimi itibariyle emekliye ayrılmak istediğimi belirten dilekçemi kurumuma verdim. Ancak kurumum 10 günlük yasal süre kullanarak, 20 Nisan da geriye dönük olarak 14 Nisan belirtip işten çıkış bildirgemi yaptı. Bende e-devlet üzerinden 20 Nisan’da emeklilik başvurumu gerceklestirebildim. Edevlette emeklilik başlangıç tarihim 15 Mayıs olarak görünüyor. Kurumum 20 Nisan da değil 14 Nisan’da işten çıkış bildirgemi yapsaydı ve ben de e-devlet üzerinden aynı gün emeklilik başvurumu gerceklestirebilseydim emeklilik başlangıcım 15 Nisan olurdu diye düşünüyorum. Bu durumda 1 aylık hak kaybım oluştu mü? Değerli cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

 138. Merhaba ben tc Vatandaşiyim sigortali calişanim ablam Azarbaycan vatandaşi ve Türküyede acil nakil olmasi gerekiyor ablam benim sigortamdan faydalana bilirmi maddi durumu cok kötu ablamin amelyat olmazssa gözunu kaybedecek

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Ancak böylesine önemli bir konuda en doğru bilgiyi alacağınız yer SGK’nın kendisi olacaktır. Lütfen gidin ve SGK’nin herhangi bir müdürlüğüne sorunuzu iletin.

 139. Merhaba Mustafa hocam 55 yaşıdayım 9500 pirim günüm var emeklilik doldu SGK robot hesaplamada 7500 TL bağlanıyor temmuz zammı ne kadar etkiler çalışmaya devam etsemmi etmesemmi çalışacak olursam asgari ücret yükselirse 7500 ne kadar faydası olur beld şirketinde çalışıyorum çalışmakta zorundayım ne yapacağımı bilemiyorum emekli olsammı olmasammı

 140. Merhaba Mustafa Hocam ben özel sektör de çalışıyorum sorum şu; 3 yıl çalışma suretiyle bankamızdan promosyon aldık ve ben askere gideceğim tazminat alacağım işten çıkarılacağım için bu parayı geri ödemekle yükümlü müyüm? yardımcı olabilir misiniz?

 141. Mustafa bey Selamlar Saygılar.Ben Kayseri de ikamet eden ve Kayseri 1 nci Organize Sanayi Bölgesinde Özel bir işletme olan … San Tic A.S de yaklaşık 9 yıldır çalışmaktayım.İsletmemiz 7 gün 24 saat 3 vardiya sisteminde çalışmakta.Yaklasik 300 kişi çalışıyor.2 aydır çalışma saatleri üzerinde baskılar oluşturmaya başlandı sebebi ise ürün sattığımız şirketlerin işçinin sosyal hakları ve çalışma koşullarını düzeltmeleri gerektiği konusunda işletmemiz uyarıldı.İslememiz ise bu sorunu çözmek için 8 saat 3 vardiya sisteminde oynayarak bizleri zorla haftada 2 gün 12 saat çalışıp 1 gün tatil yapmak kaydıyla devam etmemiz gerekiyor diyerek zorluk ve tehditler yapılmakta.Kabul etmemememize rağmen izin verilmemesi rapor bitiminde işletmeye almayarak çıkış verilecek şeklinde tehditler yapılmakta.İsletme müdürü nün mafyavari ve tehditler karşısında çalışanları sindirmeye çalışılıyor Çalışma Bakanlığı 170 hattına şikayette bulundum fakat ağır ilerleyen devlet kurumları olduğu için size danışmak istedim neler yapılabilir bu tehditler karşısında bizleri aydinlatmaniz için sizden istirham ediyorum biz alın teri ile çalışanların sesi olmanızı temenni ederek Saygılarımla arz ederim

  1. Merhaba, şikayetinizi zaten Alo 170’e yaptığınıza göre beklemenizi öneririm. Bir müfettiş gelip konuyu inceleyecektir. Hiçbir ayrıntıya hakim olmadan benim buradan yapacağım bir yorum sizi yanıltabilir.

 142. merhaba Mustafa bey, 1Nisan 2023 itibariyle emekli oldum. Emekli maaş robotunda nisan 2023 te 9053 prim gün ile robotta maaş 19000TL ve 760 Tl ek ödeme ile toplamda 19760 TL görünmekte idi. Fakat bağlanan maaş 18265 Tl + ek ödeme 730 Tl ile toplam 18995 Tl oldu. Arada 765 Tl fark var. Prim gün sayımda silinen çakışan günüm yok birebir tutuyor her ikside 9053 günü gösteriyor.. Başka emekli olan arkadaşlarıma soruyorum robotta ki tutarlar birebir bağlanmış. Sanki ek ödeme maaşa ekleneceğine , maaşın içerisinden düşmüş olmuş. 1 günlük eğitimle maaş bağlama departmanında çalışan memurlar olmuş SGK da. Hatalı hesaplanmış olabilir mi ?Sonuçta maaş hesaplama robotu sgk nın uygulaması. Primlerimde sıkıntı olmaz sürekli bankacılık yaptım, primler günüde eksiksiz yattı. Ne yapmalıyım ? yardım ve yönlendirmelerinizi rica ederim. saygılarımla.

 143. Merhaba hocam, 24 Nisan- 26 nisan tarihleri arasında ayak burkulması sebebiyle acil servisten rapor almam gerekti. 27 Nisan perşembe günü işe geldim fakat ağrım olduğundan tekrar ortopedi servisine giderek muayene oldum ve doktor 10 gün daha istirahat uygun gördü.
  27 Nisan-06 Mayıs arasında 10 gün süreyle tekrar işe gelmedim. şimdi kurumum bana ilk raporumdan 2 gün için ödeme yapıyor fakar diğer rapor için devam ettiğinden dolayı ilk iki günün ödemesini yapmıyor. SGKda aynı şekilde 3. günden ödemeye başlıyor. yani kurumum benim 2 günlük ücretimi kesmiş bulunuyor. böyle bir hakkı söz konusu mudur ? 4A li olarak çalışmaktayım. bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? şimdiden teşekkür ederim.

 144. Mrhb hocam ben bi kamu kurumunda çalişiyorum aylık olarak pskiyatri kontrolüne gidiyorum her ayın 15 nd isveren bana ayın 12 sinde şehir dışına kursa gönderiyor benimde kontrolüm var o tarihlerde bu durumda ne yapabilirim aylık olak kontrole gelecektir diye saglik kurulu raporumda var

  1. Merhaba, bu hususta işvereni ikna edemiyorsanız size verilen göreve gitmeniz gerekir. Ya da raporlu vb. bir geçerli nedeniniz olmalı.

 145. Sayın Uzman bağlı olduğum sgk kurumuna telle ulaşamayınca emaille müracaatım konusunda son durum hakkında bilgi almak için mesaj yolladım başvurumu 24 nisanda yaptım bana gelen cevap aynen şu şekilde oldu

  Şu anda Mart ayı müracatlarının işlemleri yapılmakta olup,Nisan ayı taleplerine sıra gelince işleminiz yapılacaktır.

  Bağlı olduğum ildeki sgk kurumuna kurum müdürünün açıklamalarına göre 6064 kişi eyt için müracaat etmiş.Şimdi size danışmak istediğim şu yasanın çıkmasından nerdeyse 2 buçuk ay geçti mayıs ayında nisan başvuruları incelenmesi gerekirken halen mart ayı başvuruları nasıl oluyorda inceleniyor.Bir günde Sgk çalışanı 1 kişi kaç başvuru dosyasını inceleyebilir.Sizin tahmininize göre benim kısmetse dosyamın incelenmesi ne zaman olur kolay gelsin teşekkürler

 146. Selam hocam
  Benim maaşa icra kararı çıktı
  Tediye ve ikramiye ler için tamamı deniyor tamamı kesilmemesi için ne yapmam gerek
  Sayğılar

 147. Merhaba Mustafa bey,
  Size danismak istedigim bir konu var. Calistigim firma; “haftaici 9.00-18.00,cumartesi ise uzaktan yarim gun calisiyoruz” diyerek beni ise aldilar. Ancal 1 yil boyunca haftaici mesai saatleri disinda gece yarilarina kadar calistirildim. Ctesi ve pazar gunleride gece yarilarina kadar calistirildim. Anksiyete tedavisi goruyorum, bunu bildikleri halde beni boyle calistirdilar. Resmi tatillerde gece yarilarina kadar calistirildim. Yillik iznimde calistirdilar. En son bir musteri icin 4 gun ustuste sabah 7/8 e kadar veri girisi yaptirdilar. Bir gun (pazara denk geliyor bu bir gun) dinlenmek yetmedi, dayanamadim bu sekilde calismaya ve kalan tum yillik iznimi kullanmak istedim. 1 haftasini kullanmama izin verdiler. İzin sonra yoneticilerin tavirlari bana karsi degisti. Sirket icinde bir arkadastan duydum, ‘onun ne olacagi belli degil’ demisler. Bir benimle ‘ ne yaptigin belli degil’ edi direkt ve bunun icin bagirdi cagirdi yonetici.

  Yalniz yasiyorum, aylik kira,kredi,aidat, vb. Odemelerim oldugundan hemen isten cikamiyorum. Maddi anlamda destek olabilecek kimsem yok. Bu yuzden calisiyorum, calismaya mecburum. İs Bulmadan buradan cikamiyorum. Bana danismanlik yapabilir misiniz?

  1. Merhaba. Sizin durumunuzu anlıyorum; ancak danışmanlığa ihtiyacınız yok. Ne yazık ki çok basit ve bir o kadar zor bir karar vermek zorundasınız: Ya çalışmaya devam edecek ve ileride işten ayrılınca hakkınızı arayacaksınız ya da hemen işten haklı fesih yaparak ayrılıp hakkınızı arayacaksınız. Türkiye şartlarında üçüncü bir seçenek yok. İkinci seçeneği tercih ederseniz bir avukata danışmanız en doğrusu olacaktır.

 148. Hocam, binamız 2000 metrekare üzerinde inşaat alanına sahip pay ölçerli merkezi sistem ile ısınan bir bina. Dairelerimizde doğalgaz olmayıp merkezi olarak sıcak suyumuz var, mutfaklarda elektrik veya tüp kullanıyoruz. Mutfaklara doğalgaz çekilmesi için sakinlerin tamamının evet demesi gerekir mi?

 149. Hocam ben 657 ye tabi devlet memuruyum Genel idare hizmetleri sınıfında Özel güvenlik görevlisiyim.Araştırdığım kadarıyla sakal bırakmamız la alakalı herhangi bir engel yok.Sorum şu kurum amiri sakal ile alakalı sadece güvenlik görevlilerine bırakma diyebilirmi diğer kurum personeli sakal bırakırken onlarla alakalı bir işlem yapılmazken ve bizim gibi üniforma ile çalışan başka memurlar bırakırken sadece güvenlik görevlileri bırakamaz demesi hukuka uygunmudur.Mahkeme yoluna başvurmalımıyız.

  1. Merhaba, bu kadar özellikli bir soruya cevap vermem mümkün olmaz. Yapılan göreve, çalışılan yere vb. hususlara göre farklı cevaplara ulaşmak mümkün olacaktır.

 150. sayın uzman eyt başvurusunda dosyanın incelenmeye başladığını e devletten nasıl anlarız birde bu dosyaların incelenme süreci nasıl işliyor ben nisanın 24 ünde eyt kapsamında müracaat ettim 28 inde il sgk müdürlüğüne evrak gitmiş benim kısmetse sizin tahmininize göre dosyam mayısın kaçında incelenmeye alınırbağlı olduğum sgk kurumu büyük şehirde değil yaklaşık 6-7 bin eyt müracaatı yapılan bir kurum teşekkürler kolay gelsin

 151. Merhaba sorumu cevaplarsanız memnun olurum. Şuan özel bir kurumda sigortalı olarak çalışmaktayım. 3-6 yaş arası çocuklara yönelik oyun atölyesi açmak istiyorum. Bu durumda işyerini açtığımda işverenmi olarak sigorta ödemem gerekiyor. bağkura geçmem gerekiyormuş işveren olduğum için ama bu konuda bilgim yok. Tek başıma açmak istiyorum. Sigorta iş ve işlemleri husunda bilgi verebilimisiniz.

  1. Merhaba, bir yerde sigortalı olarak çalıştığınız müddetçe Bağkur primi ödemeniz gerekmez. Bağkur prim borcunuz durur ve başka işte çalıştığınız sürece işlemez. İşçi olarak çalıştığınız yerden ayrıldığınız anda Bağkur işlemeye başlayacaktır.

 152. Merhabalar ben işten ayrılcam 1 yıl 8 ay oldu ihbar sürem kaç gün oluyor.
  İyi çalışmalar

 153. Mustafa Bey merhaba ben özel sektörde sözleşmeli olarak çalışıyorum saatlik ücret olarak maaşımız hesaplanıyor.Nisan ayındaki bayramda resmi tatile denk gelen 2 gün iş göremez raporum var biz maaşın dışında prim alıyoruz bordroda göstermişler fakat prim ücretinden rapor nedeniyle kesinti yapmışlar yapılabilir mi böyle bir kesinti Teşekkürler

 154. Merhaba, bir kurumda işyeri hekimi olarak çalışmaktayım,bir işçiyi hal ve hareketlerinden muayene sonucu şüphelenip veya idarenin isteği üzerine uyuşturucu testi için sevk edebilirmisiz ve kişi sevki kabul etmezse bu haklı fesih sebebimidir.İyi çalışmalar .

  1. Merhaba, siz hekim olarak bu tür kararları TEKNİK açıdan elbette verebilirsiniz. Ancak gerisi tamamen işyerinin/kurumun işidir, sizin alanınıza girmediğini söylemeliyim.

 155. İy günler Mustafa bey işyerim faal değil 2011 de çıktım ben merkez olan İkitelli de değil şube olan Eyüp de alıştım. 10 gün önce merkez deki çalışan arkadaşlarım sigorta kolunda 4 a (ş) harfi konduğunu
  Söyledi bütün çalışanlarda varmış biz şubede 2 kişi çalıştık bizde bu şüpheli (ş) işareti yok bizi etkilermi bizde neden yok anlayamadık emekliliği me 3.ay kaldı bu firmada 19 ayım var şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba, sorunuza benim cevap vermem mümkün olmaz; ancak en azından sizin işyeri sicilinde şüpheli kaydı düşülmemiş olması önemli. Yine de ileride ne olacağını bilemem.

 156. merhaba ıyı gunler 3 sene ıcınde 600 gunum var son caliştgım yerde ocak subat nısan tam yatırmşlar ama mart ayında sskdan ceza yedklerı iş yerım mart gunum 1 gun tek gorunyr işsızlık maaşi almk ıcın 120 gunum olmsı gerekıyr mart ayı dkı boşluk ıcın ne ypmalym yardmcı olursanz sevınırm.

 157. Merhaba. Eşimin Haziran ayında doğum yapmasını bekliyoruz. Bu ay doğum iznine ayrılma düşüncesi vardı. Halk eğitim merkezinde kadrosuz usta öğretici olarak çalışıyor. Bugün kurum ile görüşmüş. Kurum; kadrosuz usta öğreticilerin doğum raporu hakkının olmadığını ve rapor alsada iş çıkışı verileceği için rapor parası alamayacağını söylemiş. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

  1. Merhaba, doğum nedeniyle rapor alan işçinin çıkışının verilmesi tamamen kurumun uygulaması ile ilgilidir Midhat bey. Eğer kurum çıkış verirse, eşiniz en çok 10 güne kadar daha rapor parası alabilir. Sonrasını ise alamayacaktır.

 158. Selamlar hocam, sizin yazılarınız eşliğinde oldukça bilgilendiğimizi belirtir teşekkür ederiz.
  Hocam size danışmak istediğim konu şudur ki; sitenizde olağanüstü bir toplantı yapmam gerekmektedir ancak cevap bulamadığım bir kaç soru var sizlere danışmayı lüzum gördüm. İlk olarak olağanüstü toplantı gündeminde sadece görüşülecek maddeyi belirtmem yeterli midir? ( divan kurulu vs seçimi yapmam gerekli mi)
  2- Sitede oturan ev sahiplerinin dışındakilere adreslerine iadeli taahhütlü gönderim yapacağım ancak bir kaç tanesi yurt dışında yaşamakta bu noktada nasıl bir yol izlemeliyim
  3- 124 kat malikinden herhangi birine ulaşamazsam toplantı yapamaz mıyım?
  Şimdiden teşekkür eder kolaylıklar dilerim

  1. Merhaba, ben teşekkür ederim. Olağanüstü toplantı çağrı usulünü şu yazımda izah etmiştim: Apartman toplantı çağrısı nasıl yapılır? Sebep belirtilmesi yeterli olur.
   Yurtdışına iadeli taahhütlü posta gönderiminin PTT ile mümkün olduğunu zannediyorum, kesin bilgiyi PTT’den alabilirsiniz. Toplantıyı yapmanız için herkese ULAŞMANIZ gerekmez. Gerekli süre içerisinde ellerinde olacak şekilde postalamış ya da elden imzalatmış olmanız yeterlidir. Ancak siz tutar da toplantıdan 2 gün önce herkese iadeli taahhütlü haber gönderirseniz, elbette ki doğru usul olmayacaktır.

   1. Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ediyorum üstad. Ancak sitede ikamet etmeyen ve yurtdışında yaşayan maliklerin siteye bildirdikleri sürekli bir ikamet adresleri bulunmamakta ve iki daire ise boş bulunmaktadır. Kiracılarına toplantıyı imza karşılığı tebliğ etmem ve boş dairelerin de kapısına ve bina panosuna asmam yeterli bir uygulama olur mu acaba?

    1. Rica ederim. Bu sorunuz tebligat hukuku ile ilgili olup açıkçası tamamen hâkim olduğum bir konu değildir. Bir avukata danışmanızı tavsiye ederim.

 159. Hocam ıyı günler. Ben kayseride bir pvc imalatında calısıyorum. Maasımızı asgari gösterip kalanını elden veriyorlar ben bu sene maas artısında kabul etmedim seneye dıyerek gecıstırıyolar. Seneye tekrar kabul etmediklerınde nasıl ispatlarım Bı yol gösterir mısınız. Maas ayın 5 de bankaya kalını 10.da elden veriliyor. Bodroyu zorla asgarı imzalatıp yanında Baska Bı kağıtla elden veriyorlar ama normal cıktı.piyasadaki bizim deger deki ustalar hem yüksek ve bankaya yatıyor. Bı gecmişte kredi cekebılmek için 3 yada 4 aylık gercek maasım dan bankaya yatırıp gerı bu düzene dönmüşlerdi bunu ispat olarak kullanabilirmiyim çünkü ne mesaı ne tazmınat ne prim hakkıma yansıyor çıkmak isteyince ihbar ve issizlikten vazgecmiş olacagım asgarı den calıştıgım yıl veriliyor sadece kabul etmek istemiyorum

 160. İyi günler Mustafa bey,
  Ben rıfat aslan,Sorum şu:5434 S.K FHZ den emeklilik günlerime 97 gün eklenmiş,bu nedir…?bunun için bir para ödemelimiyim.

  yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim,iyi çalışmalar dileğimle.

 161. Mustafa bey merhaba:
  22 daire 5 dükkanlı bir apartmanda oturuyorum yaklaşık 20 yıllık, deprem yönetmeliğinden önce yapılmış bir bina
  daire ve dükkanların büyük çoğunluğu miras olarak paylaşılmış fakat tapudan işlem yapılmamış.
  apartman kiracılar ve boş daireler olarak çoğunlukta .mal sahibi olarak oturan 5 daireyiz.
  bina bakımsız ve yapılması gereken birçok işlem mevcut. kimseden ödeme toplayamadık
  mal sahiplerine ulaşamadık , ulaştıklarımızda umarsız kaldı.
  apartman yönetimi hiç kurulmamış 1 2 kişinin idare etmesiyle devam etti şimdiye kadar
  apartman yönetimini nasıl kurabiliriz. yapılması gerekenlerin masraf ödemelerini nasıl alabiliriz.
  nasıl bir yol izlememiz gerekli.
  bilgi ve destekleriniz için şimdiden teşekkür ederiz.

 162. Merhaba Mustafa bey iş yeri müşteri iadesini kasa acigi göstererek 100tl kesmeye çalışıyor imza atmami istediler imza atmadım ne yapabilirim?

 163. 1. Aynı anda iki işyerinde sigortalı olarak çalışabilir miyim? (İlk işyerinden izin alıp, izinliyken çalışacağım.)
  2. İlk işyerinde 20 yıldır çalışıyorum. Hakettiğim130 gün iznim var. İzin 15 Mayıs’ta başlarsa izin bitişi 20 Ekim. İzin bitişi emeklilik dilekçesi vereceğim. İkinci işyerinde sigorta devam ettiği için bir sorun çıkar mı?
  3. İlk işyerim bana haber etmedin diyerek, haklı fesih deyip tazminatsız olarak iş akdini feshedebilir mi? Haber vermem gerekir mi?
  4. İş akdinde başka bir işte çalışmayacağıma dair madde varsa kanuna rağmen beni bağlar mı?

 164. Sayin hocam 3 hekim imzali is göremezlik raporu aldim. Bu raporun turunde heyet yaziyor bu rapor benim 40 gunluk rapor hakkimdanmi dusuyor yoksa sinirsiz olan heyet raporu hakkima mi dagil iyi calismalar dilerim.

  1. Merhaba, sorunuzun cevabını siz zaten vermişsiniz. Raporun türünde ne yazıyorsa, o geçerli olacaktır. Geçmiş olsun.

 165. Sayın uzman eyt kapsamında emeklilik müracaatı yapmıştım bugün 28 nisan günü e devletten dosya sorgulama bölümünde evrak kısmı bölümünde gelen evrak dosyasına kaldırılmış açıklama kısmındada işlemi yapılmak üzere il müdürlüğüne gönderildi diyor bunlar ne anlama geliyor acaba internetten araştırma yapmak istemedim çünkü sizin gibi yetkili bir uzmandan bilgi almak benim için daha sağlıklı olur diye düşündüm kolay gelsin

 166. 10 /09/1984 doğumluyum 1998 yılında bir işyerinde pide salonunda çırak olarak 14 yaşında çalışmaya başladım 2003 yılına kadar sigortasıZ olarak çalıştım 2003 yılın da 3 ay sigorta girişim var bilgim olmadan çıkış yapmışlar 2004 yılında tekrar giriş yaptılar 2004 yılının kasım ayında askere gittim 2006 yılında tekrar aynı işyerinde işe başladım 2006 yılından 2011 yılına kadar sigortam var 8 ay başka bir işyerinde çalıştım tekrar geri geldim 2012 yılının kasım ayında ayrıldım iş yeri açtım uzun oldu biraz kusura bakmayın. Ben bu işyerine dava açsam geriye dönük sigorta için 1998 ve 2003 yılı arası sigorta yapılırmış hak elde edebilrmiyim

  iPhone’umdan gönderildi

   1. Mustafa bey iyi günler ben yazınızı okudum ama avukat gittim sizin yazınızı ona gösterdim ama bana zaman aşımı var diye davayı almak istemedi benim anladığım kadarıyla yok ben bu iş yerinde 14 sene kesintisiz çalıştım 1999 ve 2003 arası sigorta yapmadılar sizce hak düşürücü süre varmı avukat tam olarak bilmiyor mu teşekkür ederim

    1. Önceki yorumunuzda belirttiğiniz işyerinde 2003 yılındaki sigorta girişinizden önce sigortasız çalıştığınız dönem BLOK halinde ise yani arada kesinti olmadan sigorta girişiniz yapılmışsa, hak düşürücü süre söz konusu olmaz. Ancak bana yukarıda yazdığınız bilgi eksik olabileceği gibi, avukat doğrudan bazı sorular sorarak daha net bilgilere ulaşmış ve buna göre size cevap vermiş olabilir.

 167. 1980 doğumlu TC vatandaşı kadınım. 2005 yılına kadar Almanya’da yaşadım. 2005 yılında ülkeme döndüm. 2005 yılında Türkiye’de işe başladım.
  18 yaşına geldiğim 1998 yılı ve 2005 yılları arasını YURTDIŞI İKAMETGAH BORÇLANMASI yapabilir miyim? Yapabilirsem EYT li sayılır mıyım?

 168. Mustafa bey merhaba
  Ben DİB. Elazığ il müftülüğünde yardımcı hizmetler bekçi kadrosunda çalışıyorum yaklaşık 6 yıldır.
  Kur’an Kursu güvenliğinde çalıştığım için tatil bayram demeden çalışıyorum.
  Öğrenmek istediğim; fazla mesai alma hakkım varmı,varsa ne yapmam gerekli.
  İlgi ve iyiniyet göstereceğiniz inancıyla hayırlı ve sağlıklı ömürler dilerim. Saygılarımla

 169. Mustafa bey merhaba;
  Size danışacağım konu
  Ben 11/12/1980 doğumluyum 15/12/1996 sigorta başlangıcım var ve 6700 günüm var hala çalışıyorum EYT kapsamında 11/12/2023 de emekli olacağım fakat ben aralıkta mı emekli olursam daha iyi maaş bağlanır yoksa ocakta zamlı maaş alırsam 31/01/2024 de mi bana daha iyi maaş bağlanır.
  2. sorum kıdem tazminatı açısından Tavan ücret ocakta daha yüksek olacağı için aralıkta emekli dilekçesi verilip ocakta kıdem alabiliyor muyum.
  Konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılarımla;
  Kenan BERK

 170. İyi günler Mustafa Bey,
  Efendim, bir problemimiz var bir türlü netleştiremedik, personellerimizden biri EYT Kapsamında emeklilik nedeniyle 27.03.2023 tarihinde 08 kod ile çıkışı yapıldı. Tekrar girişi olmadı.
  Personellerimize Genel kurul kararı ile karar altına alınan; her yıl düzenli olarak dini bayramlarda asgari ücretin ¼ ü tutarında bayram ikramiyesi vermekteyiz. Bayram İkramiye ödemesi Sürekliliğimiz devam etmektedir.
  Bayram ikramiyesi ödemelerinden önce çıkan bu personelimiz için, hesaplayacağımız kıdem tazminatına bayram ikramiyesi ilave etmemiz gerekir mi? o konuda bir tereddüt yaşıyoruz. İlave etmemiz gerekiyorsa Ramazan ve Kurban Bayramları ikramiyelerini birlikte mi dikkate almamız lazım.
  2.500.-TL Brüt ikramiye tutarını, hesapladığımız kıdem tazminatı brüt tutarına mı ilave etmemiz gerekiyor?
  Saygılarımla,

 171. İyi günler Mustafa bey… ben 2019 dan beri Bi inşaat firması nın işlerini binalarını VS kombi klima petek temizliği ilaçlama dezenfekte su VS için işine başladım beni her yıl onlara bağlı ayrı ayrı binalarda kapıcı inşaat işçisi VS ve haberim olmadan istifa etti gösterilmesi girdi çıktı yaptılar ayrıca asgari ücret altında maaş veriliyor maaş da elden para makbuzu ile veriliyor. İş sözleşmesi maaş bordrosu VS yok hangi binada onlara bağlı ne iş YAPTIM sa benimle görevli imzamızı para makbuzu na imza atılıyor ne yapmam gerekiyor

 172. İyi günler. Ben 13 Şubat’ta iş kazası geçirdim. Kaza sonucu sağ kol bileğim kırıldı. 1 Ay alçıda kaldıktan sonra kolum yani bilek düzelmedi. Kısaca iş kazası raporlu olmama rağmen, iş veren maaşımda aşırı derecede kesinti yaptı. Ve mart ayı maaş bordrosunda rapor gün sayısı 26, eksik günler yazısında ise ”DEVAMSIZLIK” olarak göstermiş. Acaba bunun nedeni nedir? Benim bildiğim ve yaptığım araştırmalarda devamsızlık iş yerine haber vermeden işe gidilmemesidir. İş Kazası raporlu olup iş yerinin haberi olmasına rağmen niye böyle gösterilmiştir.

 173. İyi günler Mustafa bey,
  Ben rıfat aslan,Sorum şu:5434 S.K FHZ den emeklilik günlerime 97 gün eklenmiş,bu nedir…?bunun için bir para ödemelimiyim.

  yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim,iyi çalışmalar dileğimle.

 174. Merhaba,
  EYT’liyim. 19 yaşında Kızım var. Üniversiteye gidiyor. Eşimden ayrıyız. Sigorta Sicil No: 2001199515775. Bağlanan Emekli Maaşa esas Hizmet Günü : Toplam gün 9105 – 4 A
  Bağkur dahil E-Devlet üzerinden Toplam 4a Uzun Vade PÖGS : 9013, Toplam 4b PÖGS : 403 ( 1 yıl 1 ay 13 gün ) Hizmet günüm vardır.
  EYT açıklanması ile birlikte sistemden kontrol ettiğimizde 15.720 TL emekli aylığı hesaplanıyordu. Şimdi ise bağlanan Emekli aylığı ekler ile birlikte 10.485 TL olarak bildirildi. Tüm evraklarımı mail adreslerinize ayrıca mail ile gönderiyorum.
  İtiraz edip, bildirilen tutarın tekrar kontrol edilmesi için ne yapmalıyım? Siz olması gereken aylığın hesaplanması konusunda tarafıma yardımcı olabilir misiniz?
  İyi çalışmalar diler, saygılar sunarım.

 175. Hocam omirilik felçlisi ve KOAH hastası kuzenim askerden önce 1065 gün prim ödeyerek bir otobüs firması yazıhanesinde çalıştı. Askerden sonra aynı memleketlisi bir hemşerinin kereste fabrikasında muhasebecilik gibi bir işte çalıştı fakat orda bunun primleri ödenmemiş buda beni magdur etmez diye ihmal etmiş. Ardindan kaza geçirince sakat kaldı. Malulen emekli olmak istiyor fakat prim gun sayısı yetersiz(1065 gün +askerlik) 195 gun acik var. Ödenmemiş primlerini nasıl yapabiliriz. Bu arda kersteci vefat etti fakat kardeşleri işi sürdürüyor.

 176. Hocam merhaba siz arefe günleri ile eksik açıklama yapmışsınız ancak gece vardiyası ile alakalı siz dahil olmak üzere hiçbir akedemisyen açık bir beyanda bulunmamış. Mesela biz 3 vardiya çalışan bir işletmeyiz 07:15 , 15:23 ve 23:07 bu durumda arefe günü alacağımız mesai ya da ücret nasıl olmalı … gece vardiyası ile alakalı problem yaşıyoruz İşletme arefe 13:00 den sonra başlar dedi bizde mesaiyi zaten bir önceki gece başlayıp arefe sabahı 07:00 vardiya teslim ediyoruz dedik dolayısıyla işletme bir önceki gün 23:07 vardiyasının 1 saat dolayısıyla 1,5 mesai hakkı olduğunu iddia ediyor bununla alakalı özellikle gece vardiyası ile alakalı bir açıklama yaparsanız sevinirim saygılar hayırlı ramazanlar

  1. Merhaba, arefe saat 13:00’ten sonra başladığına göre gece ile arefe arasında bir ilişki olmaması da normaldir. Sorunuzu tam anlayamdım.

   1. Merhaba hocam öncelikle ben 3 vardiyalı büyük çaplı bir şirkette turizm elemanı olarak çalışıyorum. vardiya saatleri 07:15 / 15:23 / 23:07 şeklindedir. Ülkemiz 7/24 esasına göre üretim ve hizmet vermektedir. Ülkemiz sadece memurdan ibaret değil özel sektör çalışanları da var ve bu kanunlar nedense hep memurlarla alakalı ve onları bağlayıcı şekilde düzenlenmiş. o nedenle 7/24 iş hayatı olan bir ülke de arife öğlen başlar gece biter gece başlar sabah biter gibi bir zihniyet ya da bu böyle olacak demek saçmalık değil mi ? Bir de kime göre öğlen başlayacak kime göre bitecek … benim sorum asıl gece vardiyasında çalışan personelin arife gecesi mesaiye 23:00 de geldiğinde sizin söyleminize ve var olan kanuna göre 1,5 saat mesai alacak olması yine sabah 7:15 vardiyasına gelen birinin 3 saat mesai alacak olması ile alakalı bu kişilerin memurlar gibi tam gün veya daha fazla mesai alması gerekmez mi ? Ya da bunla alakalı hukuki bir düzeltme şart değil mi ?

 177. merhaba halk eğitimi merkezinde kurs vereen usta öğreticilerin kıdem tazminatı alma hakkı vasr mıdır? yıl 1985-1989 yılları arasında usta öğreici olarak görev yapıldı. 3 aylık kurs bitiminden sonra 3 aylık daha kurs açıldı yıl içerisinde toplam 11 ay hizmet verildi sonraasında 1 ay boşluk verildi ve ertesi yılın il ayı tekrar 12 aya hiç tamamlanmadı. çıkış kodu olarak ise 18 kodundan çıkış yapıldı. bu şekilde kıdem taazminatı ve ihbar tazminatı hakkı var mıdır halk eğitimlerde geçici süreli çalışan usta öğreticilerin?

  1. Merhaba, kıdem ve ihbar tazminatı, bahsettiğiniz tarihte 10 yıllık zamanaşımına tabidir. Haliyle, an itibariyle bu alacaklarınız zamanaşımına uğramıştır Özkan bey.

 178. Kamuda 1990 yılından beri kadrolu sürekli işçi olarak çalışmaktayım.Emekliligim üç yıl önce doldu.Temmuz 2023 de emekli olmak istiyorum ve 45 gün kullanmadığım senelik iznim var . iş yerim iznimin tamamını kullanmamı aksi taktirde emekli dilekçesi veremeyeceğimi versem dahi işleme koyulmayacağini söylüyor.
  Ne yapmalıyım yardımcı olursanız memnun olurum teşekkürler saygılar selamlar.

 179. Mustafa bey merhaba,
  sosyal güvenlikle ilgili çok değerli yazılarınızı henüz okudum ve youtube kanalınıza üye oldum.1997 işe giriş tarihim(4a) ve 7270 günle emekli oldum..ocak 2023 tarihinde sgk sitesinde bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım tutarından yaklaşık 1,000 tl ye yakın düşük bir emekli maaşı geçti elime..sizin bireysel emekli maaşı hesaplama hizmeti yada servisiniz varmı?şimdiden teşekkür ederim
  e mail adresine iletişim bilgilerinizi yazarsanız sizlere ulaşıp bağlantı kurabilirim
  saygılarımla
  özkan gençay

  1. Merhaba, teşekkür ederim; ancak böyle bir hizmetim yok Özkan bey. İmkanınız varsa, profesyonel hizmet almanızı tavsiye ederim.

 180. merhaba
  1996 yılında bir firmada 6 ay çalıştım ama sigorta girişi olmamış.
  sonra okul sonra ilk sigorta başlangıcı 2001 yılı.
  tabi şimdi acısını çekiyoruz. ( EYT )
  bu firmaya mahkeme yolu ile yada firma kendi başvuru yaparak sigorta başlangıcı o tarihe çekile bilir mi
  şimdide teşekkürler.
  iyi çalışmalar.

 181. Hocam merhaba nasılsınız,
  Bir konuda yorumlarınızı istiyordum yardımcı olabilirseniz sevinirim. Çalışmakta olduğum şirkette 7 yıldır çalışıyorum bilgisayar programcısı olarak diplomam bulunuyor iş ile girdiğimde diplomama uygun bir destek, danışman, analiz olarak çalışıyordum daha sonra bölüm kapandığı için satış bölümüne verildim ve burada fatura girişi yapıyorum bildiğiniz muhasebe işi bu benim sağlığımı etkilemeye başladı üzüntü ve psikoloji olarak buna sebep olarakta egzama ve tansiyon hastalıkları çıktı raporlu tansiyon ilacımda bulunmakta bunları belirterek işten ayrılmak istedim haklarımı alarak tabi şirket kabul etmedi sağlık raporu alarak haklarımı alıp işten ayrılabilir miyim? Yorumlarınız benim için önemli teşekkürler..

 182. Dursun bey, çok uzun süredir aynı şeyleri yazıyorsunuz ve size bu durumun tekrarlara sebebiyet verdiğini daha önce izah etmiştim. Yine söylüyorum; istediğinizi yazabilirsiniz, seve seve yayımlarım; fakat aynı şeyleri tekrar ve tekrar yazmanız bu sonuca sebebiyet verecektir. Kusura bakmayın.

 183. Sağlık bakanlığı 112 kkm başhekimligine bağlı ASHİ de ambulans sürücüsü 696 KHK sürekli işçiyim. Müdürlüğümüz tarafından fazla mesai yapmamızın yasaklandığı gerekçesiyle bir yılı aşkın süredir hiçbir şekilde fazla mesai yaptırılmıyoruz. Diğer sağlık personeli arkadaşlar sürücü olmamasına rağmen sürücülük yatırılarak 130 saat fazla mesailerini dolduruyorlar. Art niyet olmadığını düşünmek istesek de bu şartlarda ve başka birçok durumu göz önüne aldığımızda bu mümkün görünmemekte. Mesela 112 acil ambulans servisinde yemek molası diye bir durum olmamasına rağmen mesaimizden her nöbetimizde bir saat yemek molası düşülmekte.
  Devletimizin ve bakanlığımızın TİS ile bize tanıdığı bu hakkın bizlere kullandırılmaması yasalmı?

 184. Merhaba Mustafa hocam ..17 senedir bi devlet kurumunda çalışmaktayım 6 Nisan Perşembe günü satış büfesinden 4 paket fındık ( 2 kg )çaldık götürür ken kameraya yakalndım şimdi iş veren haftaya cumaya kadar izin verdi gelince ya istifa edin yada ihraç edelim diyorlar ne yapacağımı bilmiyorum bu durumda tazminat alabilirmiyim.teşekkürler

  1. Merhaba, böyle önemli bir konuyu bir avukata danışmanızı tavsiye ederim. Benim yapacağım yorum sizi yanıltabilir.

 185. 2001 yilı SSK dan emekli oldum.Emekli sigortalı olarak 2022 yılına kadar çalışıp 2022 de iş bıraktım. 2023 te e devlette bana hiç tebligat yapılmamış olmasına rağmen aşağıdaki bilgilere eriştim.
  1995-2005 yılları arası şoförlük kaydı ile ilgili 3 yıl civarı b1 borcu.
  Emekli iken çalışıp tekrar iş bıraktıgimın ertesi ayı yeniden mecburi b1 çalışıyor görünüyorum.
  Ben artık çalışmıyorum.
  Ne yapmalıyım
  Teşekkürler

 186. Merhabalar Mustafa Bey. Çalıştığım işyerinde Hakem Heyeti kararı ile işgöremezlik raporunda sgk tarafından ödenmeyen ilk iki gün ücretinin işyerini tarafından ödeneceği belirtiliyor. Ancak mart ayı gibi 31 gün olan aylarda örneğin 5 gün rapor alınması durumda sigorta 26 gün üzerinden yeterken işyeri tarafında ayın 31 gün olması bahane gösterilerek sendika ödemesi altında iki günlük hastalık yardımı 1 gün olarak ödenmektedir. Hakem heyetinde iki günlük ücret ödenecektir ibaresi rağmen işyerinin 1 günlük ücret ödemesi yapmasının yasal bi gerekçesi var mı?

  1. Merhaba, böyle bir durumu yorumlamam mümkün olmaz. İlgili maddeyi görmek ve okumak gerekir. Bu nedenle, buradan cevap veremem.

 187. Mustafa bey belediyede sözleşmeli memurum doğum yaptıktan sonra ücretsiz izin hakkım var mı teşekkür ederim.

 188. Merhaba Mustafa bey ;
  ben 3 günlük rapor aldım işyerim 3 günlük rapor paramı kesti. Tek sorunum benim çalıştığım günlük parasından kesti yapması gerekmiyordu.
  Aylık maaş alıyorum örneğin günlüğüm 333 tl yapıyor bu tutarından kesinti yapması gerekmiyor mu
  Teşekkürler

  1. Merhaba, evet 3 günlük rapor karşılığında 3 günlük ücret kesilmesi gerekir Eda hanım. Haricinde hafta tatili ücretinin de kesilmesi doğru olmaz.

 189. Merhaba Mustafa bey, ben özel bir firmada beyaz yaka olarak çalışıyorum. Firmamız 8-5 arasında çalışmaksa cumartesi günü de normal şartlarda yarım gün çalışmamız lazımken biz tam gün çalışıp normal günün maaşını alıyoruz. Sigortalarımız asgari ücretten yatmakta ama maaşlarınız asgari ücretten fazladır. Asgariyi hesaplara yatırıp geri kalanını elden zarfla almaktayız. Şimdi de çalışanlardan birisi bir okuldan eğitim almış gibi gösterip eğitim alan kişi bize eğitim verip iş verenimiz devletten maaşlarımızın yarısını 6 ay boyunca alıp hakkımızı yediklerini düşünmekteyiz. Bu süreçse usulsüz işler yapıldığı için şikayet etmek için nasıl bir yol izlemeliyim şikayet etme durumunda teftişe gelinir mi.

  1. Merhaba, çalışma hayatının denetimini Çalışma Bakanlığı yapar ve şikayet için Alo 170’i arayabilirsiniz. Diğer hususta, yani usulsüzlük olduğunu iddia ettiğiniz konuda ise, hangi kurumdan haksız para alındığını düşünüyorsanız, o kuruma şikayette bulunmanız gerekir.

 190. Merhaba sözleşmeli memur doğum öncesi ve doğum sonrası heyet raporu alırsa iş feshi olur mu ya da bir ay kısıtlaması var mı heyet raporunda?

 191. Merhaba Mustafa bey.. Ben bir akaryakıt istasyonunda 24 saat çalışılma, 24 saat dinlenme şeklinde çalışıyorum ve fazla mesai hafta tatili ve resmî tatil ( çalışmış olmama rağmen )ücretleri tarafıma ödenmiyor…geriye dönük haklarım nedir ve hukuki yollara başvursam varsa haklarımı alabilirmiyim.. teşekkürler….

 192. Mamak’ta bulunan işyerinizde santral vardiya operatörü olarak görev yapmaktayım. Çalistiğimiz işyerinizde çalıştırdığınız gün ve saatler 4857 sayılı İs Yasası ile yönetmeliklere aykırılık teşkil etmektedir. Bilindiği üzere İs Kanunu ve yönetmeliklere göre; -Mobbing uygulamak için farklı görevlerde ve farkli şehirlerde görevlendirilmek. -Yeni personelin benden tecrübesiz ve kıdemsiz olmasına rağmen aynı ücret ve fazla ücret ödenmesi. -Fazla çalışma süresinin toplamı bir yılda iki yüz yetmiş saatten fazla olamaz.-Fazla çalıştırma ücretlerin zamanında verilmemesi -Günlük çalışma süresi (fazla çalışma yapılsa dahi) 11 saati geçemez. -Vardiyaların kanun ve nizama göre yapılmaması ve çok sıklıkla değiştirilmesinin düzeltilmesi. -İsçilerin gece çalışmaları yedi buçuk saati geçemez. -İsçiye yedi günlük bir zaman dilimi içinde kesintisiz en az yirmi dört saat dinlenme (hafta tatili) verilir. -Postası (vardiyası) değiştirilecek isçi kesintisiz en az on bir saat dinlendirilmeden diğer postada çalıştırılamaz Ancak işyerinizde bu yasa hükümlerine aykiri olarak calistirılmaktayım. Bu durum iş güvenliği ve isçi sağlığı yönünden risk oluşturduğu gibi manevi olarak da sorun yaşamama sebep olmaktadır. Bu nedenlerle işyerinizde yukarıda bahsettiğimiz yasalara uygun olarak çalıştırılmamızın sağlanması yönünden gerekli tedbirlerin 10 gün içerisinde alınmasını, aksi halde iş akdimin haklı nedenlerle fesih edeceğimi ve her türlü yasal hakkimizi kullanacağımı bildiririm. Ayrıca işverenliğinize daha önce vermiş olduğum fazla çalışma onayımızı, “İş Kanunu’na İlişkin Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliği’nin 9.maddesi uyarınca geri alıyorum. Bu nedenle daha önce vermiş olduğumuz fazla çalışma onayımızın anılan yasal düzenlemeye göre işbu bildiriminden itibaren 10 gün sonra ortadan kalkmışolacağinida saygilarimla bildiririm.

  1. 21/03/2023 tarihli ihtarnamenizde çalıştırıldığınız gün ve saatlerin 4857 sayılı İş Yasası ile yönetmeliklere aykırılık teşkil ettiği, bu durumun iş güvenliği ve isçi sağlığı yönünden risk oluşturduğu ve manevi olarak da sorun yaşamanıza sebep olduğu, bu nedenlerle işyerinde yasalara uygun olarak çalıştırılmanızın sağlanmasi yönünden gerekli tedbirlerin 10 gün içerisinde alınmasını, aksi halde iş akdinizi fesih edeceğinizi ve her türlü yasal haklarınızı kullanacağınızı ve ayrıca işverenliğe daha önce vermis olduğunuz fazla çalışma onayınızı geri aldiğinizi bildirmiş bulunmaktasınız.
   Müvekkil şirket bünyesinde şehir dışı görevlendirmelerde kişinin rızası alınmakta ve bu kapsamda görev formu düzenlenmektedir. Ayrıca dış görevler için harcırahlar da ödenmektedir.Fazla mesailer bordrolarda mevcuttur ve maaş ile birlikte banka hesabına ödenmektedir. Ücret bordrolàri imzalıdır ve herhangi bir ihtirazi kayıt da bulunmamaktadır. Vardiyalı çalışmalar ise ilgili mevzuat kapsamında yapılmaktadır. Müvekkil şirket tarafından gerekli tüm tedbirler alınmaktadır. Dolayisıyla tarafinizca ileri sürülen iddiaların doğru olmadığı gibi kabul edilebilir nitelikte de olmadığini bildiririz.

   1. Merhaba Mustafa bey böyle bir durum geçti başımızdan size zahmet yönlendirme yaparmısınız iyi çalışmalar

    1. Merhaba, hem ihtarnamenizi hem de işverenin cevabını okudum; fakat burada benim yapabileceğim bir yönlendirme olmaz Beratcan bey. Artık haklı fesih yapacaksanız, bir avukata şahsen danışarak hareket etmenizi öneririm.

 193. Merhaba eyt den bugün yaslilik ayligi basvuru su yaptim isyeri girisimi yapamiyormus neden

  1. Merhaba, normal şartlar altında hemen giriş yapılabilir. Belki SGK’da sistemsel bir sorun yaşanıyor olabilir.

 194. merhabalar Mustafa Bey

  28.02.2023 tarihinde Emekli olmaya müracaat ettim 30.03.2023 tarihinde maaş bağlama bilgisi geldi. maaş bağlama tutarını çok düşük bulduk beklentilerimin çok altında kaldı. 9 214 gün prim ödemem var son 16 yılı tavana yakın bir tutardan yatırdım. son sgk brüt maaş
  34 500 TL den tahakkuk etti. 4a emekli hesaplamalarınızı kontrol ettim. mağdur olduğumu düşünüyorum dava konusu yapabilmem için bilgilerinize ihtiyacım var lütfen bilgilendirebilir misiniz? şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, bu konuda SGK’nın hata yapma ihtimali aslında düşük. Yine de en azından emin olmak adına, bir profesyonelden hizmet alarak maaşınızı hesaplatmanızı öneririm. Böylece arada önemli bir fark olup olmadığını görmüş olursunuz.

 195. Merhabalar;
  Belki sorarsınız diye bılgılerımı ekleyeyım. Ben sgklıyım mart hariç 7717 günüm var. 2000 öncesi prim gün sayım 450. 2008 e kadar 2275. Kalanıda 2008 sonrası. 2004 ocak sonrası tüm primlerim asgari ücretin hep iki katından fazla oldu. Bugün ise ortalama 19-20 bin lira net kazancım var.
  Bağlanan maaşım 9100 tl. Son iki aydır aylık 70 tl civarı artıyor. Ben emekli olmalıyım. 3- 4 sene daha aynı firmada çalışmalımıyım. Mevcut emekliye verilen enflasyonla , çalışana yapılan zam benzer mi?
  Not: Çalıştığım firma emekli olanı geri çağırmıyor.

 196. Mustafa bey iyi çalışmalar.

  Nasıl emekli olabilirim hangi yolu izlemem ile ilgili bir sorum olacaktı. Yardımcı olursanız sevinirim.

  -1976 doğumluyum.

  -10.05.1996 sigorta başlangıcım var ssk toplam 206 gün.

  -Kasım1997-Mayıs 1999 arası 18 ay askerlik var mesleğe saydırdım.

  -2 Temmuz 2001 polis olarak mesleğe başladım.

  -25 Kasım 2016 da KHK ile ihraç oldum.

  Daha sonrası bağkur ve ssk yok.

  E devlette 206 gün 4a, 7388 gün 4c görünmektedir.

  Emekli sandığından emekli olabilmek için hangi yolu izlemeliyim.

  Bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.

 197. Merhaba,

  Ben 06.1998 SGK girişliyim. 5.801 gün SGK’lı görünüyorum ve an itibariyle EYT’den yararlanabilmek için 174 günüm eksik görünüyor; . Son 15 yılımda SGK’m hep tavandan yatırıldı. 

  İsteğe bağlı ödenirse bu 6 ayı tabandan veya tavandan ödememin ortalama maaşımda ne kadarlık bir etkisi olur?

  Yardımcı olursanız sevinirim.

  Teşekkürler

  Eda Çelimli

  Merhaba,

  Ben 06.1998 SGK girişliyim. 5.801 gün SGK’lı görünüyorum ve an itibariyle EYT’den yararlanabilmek için 174 günüm eksik görünüyor; . Son 15 yılımda SGK’m hep tavandan yatırıldı. 

  İsteğe bağlı ödenirse bu 6 ayı tabandan veya tavandan ödememin ortalama maaşımda ne kadarlık bir etkisi olur?

  Yardımcı olursanız sevinirim.

  Teşekkürler

  Eda Çelimli

 198. Mustafa bey merhaba,
  Toplamda 6851 günüm bulunmaktadır,
  Sgk ya başvurduğumda 5825 günde eyt den emekli olabileceğimi, Toplam 5837 günümün olduğu verilen evrakta yazmaktadır,
  SGK nın maaş hesaplama robotunda 6851gün bulunmaktadır, aynı ay için farklı işyerlerinden sigortamın yattığından her yılı 360 hesapladığımda 1010 gün fazla yatan günüm mevcuttur,
  Robotta fazla günleri iptal ettiğimde fazla günlere ait prim tutarları da silinmektedir, Alacağım maaş 10.000 TL çıkmaktadır,
  Fazla yatan günlerin pirim tutarının maaşa etkisini nasıl hesaplarım, Maaşım ne kadar olur,
  Şimdi emekli olmayıp ileride emekli olursam maaşım nasıl etkilenir,
  Teşekkürler

 199. sayın mustafa bey kısmetse nisanın 25 inde emekli aylığı için müracaat ettiğimde emekliliğe hak kazanınca kısmetse mayısta tam maaş alma dışında nisanın 25 inde müracaat ettiğim tarihten nisanın 30 una kadarki süreyide mayısta alacakmıyım kolay gelsin teşekkürler

 200. 27 yıllık sigorta ve bağkurluyum 9800 civarında prim günüm var Eyt den emekli oluyorum Bağkur borcum var 7440 sayılı kanuna göre yapılandırmadan yararlanıyorum fazla günüm borcumdan düşülürmü ayrıca taksitlendirme yaparsam taksitleri bitirmeden emekli olabilirmiyim

 201. işe izin alıp gelmedigimiz günleri yaptığımız mesaiden düşüyorlar benim maaşım 8950 günlüğüm 295 tl civarı mesai saatim yaklaşık 55 TL’ye geliyor 8 saate 8 saat mesaimiz kesiliyor benim 8 saatlik mesaim 440 tl bu yasalmi aybaşında bu şekilde kesilecek kabul etmesem fesih hakkım varmı sonra tazminatından olmayayım

 202. Öncelikle hayırlı geceler sigorta girişim 16/11/2001 son işyerinde 16/06/2013 süreli sözleşme ile işe başladım 03 01 2014 süresiz sözleşme ile girdi çıktı yapılıp devam ediyorum şu anda 10 yılı doldurma ma 2.5 ay var 5845 gün sigortam var Mart bitince 5875 gün primim olacak ne eyt den yararlanabiliyorum ne de tazminatımı alamıyorum geçen yıl yağmurlu havada boş yolda trafik kazası yaptım bütün masrafları cebimden karşıladım derdimi anlattım tazminat Talep ettim bana ben araba alıp satıyorum yatırım yapıyorum diye veremem dedi altın aldım eş dosttan altın ikiye katladı sıkıştım kaldım tazminatımı alabilmenin yolu yokmu işyerinden habersiz sendikaya üye olmuştum ama Onlara ne sorsam benim aleyhime işyerinin lehine cevap veriyorlar

 203. ben kısmetse nisanın 25 inde emekliliğe müracaat etsem mayısta maaş bağlandığında nisanın 25 inden 30 una kadar olan süreyi alacakmıyım yani bu emekli maaş ödeme sistemi özel sektör gibimi bu sistem nasıl işliyor acaba kolay gelsin

  1. Merhaba, ay içinde hangi gün başvurursanız başvurun, takip eden ayın 1’i itibariyle emekli maaşı hak edersiniz.

   1. sayın mustafa bey onu anladımda bazı sgk uzmanları tam maaş alırken farkıda alacaksınız diyor yani ben kısmetse nisanın 25 inde emekliliğe müracaat ettiğimde onaylanınca nisanın 25 ile 30 u arasındaki 6 günlük farkı mayısta tam ay maaşı ödenirkende alacakmıyım bu kısmı fark ne demek kolay gelsin

    1. Nisan’ın 25’inde başvurursanız 1 Mayıs itibariyle emekli maaşı hak edersiniz. Maaşınız size bundan sonra ne zaman bağlanırsa bağlansın, işte maaşın bağladığı gün ile 1 mayıs arasındaki farktan bahsediyorlar.

 204. Merhabalar,

  Kiracı olarak taşınmayı düşündüğümüz bir apartmanda 16 Ocak 2023 itibariyle asansör kırmızı etiket almış ve henüz yaptırılmamış. Aldığımız bilgiye göre de asansörün kartının değişmesi gerekiyormuş fakat ev sahiplerinden para toplanamadığı için asansörün onarımı yapılamıyormuş.

  Bir asansörün en geç ne kadar sürede yapılma zorunluluğı vardır acaba? O süre zarfında yapılmazsa apartman yöneticisine herhangi bir yaptırım uygulanır mı?

  Apartman yöneticisi kat maliklerinden parayı toplayamadığı için asansör yaptıramıyorsa bu durumda kat maliklerine nasıl bir yaptırım uygulanabilir? Bu arada aylık 1.100₺ aidat alınan bir apartman burası ve öncelikle asansör yapılması gerekirken, şuanda güvenlik amaçlı parmak izi ile giriş sistemi kuruluyor, para toplanamıyor ya da kasada para yok sözü ile çelişen bir durum da var. Bu durumda asansörün yapılması için yöneticiye herhangi bir yaptırım uygulanabilir mi?

  Kiracı olarak bizim asansörün yaptırılması için izleyebileyeceğimiz yol ne olur?

  1. Merhaba, konu ortak alan giderlerinden zorunlu olanların yapılmasıyla ilgili. Şu yazımda çatı onarımının zorunlu olması hususunda açıkladığım yöntem, asansör için de aynen geçerli olacaktır: Apartman çatı onarımı
   Birisi çatı diğer asansör olsa da her ikisi de ortak giderlerden olup aynı kurallara tabidirler.

 205. mustafa bey ben kısmetse 34 gün primi 5-6 gün fazla yatırsam garanti olması için nisanın 18-19 unda kısmetse emekliliğe müracaat etsem onaylanınca mayısta emeklili,ğe müracaat ettiğim tarihten geçerli olan nisanın 18 inden 30 una kadarki maaşımı almaya hak kazzanıcam kısmetse yada mayısta hem nisan farkını hemde mayısın tam maaşınımı haketmiş olucam birde nisanın 18-19 gibi kısmetse prim borcum dolduktan sonra emekliliğe müracaat ettiğimde nisan 21 indeki bayram ikramiyesinden yararlanabiliyormuyum teşekkürler tekrar kolay gelsin

  1. Merhaba, ay içinde hangi gün başvurursanız başvurun, takip eden ayın 1’i itibariyle emekli olursunuz. Haliyle bayram ikramiyesinden yararlanmak için, bayramın olduğu aydan önceki ay başvurmanız gerekir.

 206. Sayın mustafa bey merhaba, sitenize yeni kayıt oldum.Yazılarınızı okuyup çok açıklayıcı buldum.
  Ben istanbul pendikte bir sitede kiracı olarak oturuyorum. Site yönetimi her hangi bir genel kurul yapmadan site aidatını mart ayında geçen yılki aidata göre %100 artırmış ve geriye dönük ocak2023 ayından geçerli olduğunu ve aradaki borçların hesaplara yansıtıdığını bildirmiş. Bu durumda ne yapmam gerekir.
  İkinci sorum ise site içinde bloklar daki dairelere ait borçlar panoya asılıyordu.şimdi ise, borçlar panoda gösterilmiyor.
  Sizden ricam ben nasıl bir yol izlemeliyim.

 207. Kusuruma bakmayın isten geldim çalıştığım fabrikada 2013 2018 yılları arasında ayda bir pazar gecesi çalıştırdılar maaş bodrosunda örnek ayda dört pazar var ise bizi dört pazar tatil gösterdiler ama biz ayda bir pazar fazla çalıştık mesai vermediler kabul etmeyeni işten çıkardılar benimde çıkma durumum olmadığı için birşey diyemedim ama fotoğraflarıni çektim bazıları zaman aşımı 10 yıl diyor bazıları 5 yıl diyor ama bu yaptıkları evrakta sahtecilik olmuyor mu bunun zaman aşımı kaç yıldır 5 yılda 60 pazar var cimere şikayet etsem işten cikaracaklar mahkemelik olacağımı biliyorum ama hakkımı da almak istiyorum

 208. Merhaba Mustafa Bey ben 19 ocakta sözleşmeli memur eğitmen unvanıyla Ordu Büyükşehir Belediyesine göreve başladım. Şöyle ki bundan önce de işçi statüsüyle belediyede çalışıyordum. 17 eylülde evlendim ve eşimle evimizi Burdur’a açtık ve maalesef bir arada kalamadık. Evlilik birliğimiz sağlanmıyor ve yeni evliyiz. 3+1 yasası nedeniyle başka bir yere tayin de olmuyor. Çok çaresizim bana yol gösterin psikolojim alt üst . Bana geri dönerseniz sevinirim ????

  1. Merhaba, açıkçası bu konuda bilgim yok Özge hanım. Yasa kapsamında hareket etmeniz gerekiyor. İnşallah en kısa sürede bir araya gelirsiniz.

 209. MUSTAFA BEY, BU VERİLERE GÖRE NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALIRIM… TEŞEKKÜRLER..

  Aylık Başlangıç Tarihi
  01.04.2023
  Dönem
  MART/2023
  Durum Kodu
  2000 Öncesi Aylık Bağlama Oranı
  64.00
  2000 – 2008/10 Arası Aylık Bağlama Oranı
  49.00
  2008/10 Sonrası Aylık Bağlama Oranı
  34.85
  İntibak Aylık Bağlama Oranı
  0.00
  2000 öncesi Gün
  906
  2000 – 2008/10 arası Gün
  2403
  2008/10 sonrası Gün
  2817
  Toplam Gün
  6126
  Göstergesi
  9475
  Hisse Oranı
  1/1
  Sigortalının En Son Çalıştığı Sektör
  Özel
  Banka

  Banka Şube

  Aylık Tutarı

  Birikmiş Aylık Tutarı
  0
  Ek Ödeme Tutarı

  Kesinti Tutarı
  0.00

 210. Eşim prim gününü doldurdu daha sonra işe başlangıç tarihi 31.12.2010 emeklilik dilekçesini 16 Mart 2023 tarihinde verdi özel sektörde calışıyor. Brüt maaş 10008 TL Net 8500Tl herhangi sosyal yardım yok ne kadar kıdem tazminatı alabilr. Kıdem tazminatını çalıştığı şirket 2023 yılına göremi hesaplayıp ödeyecek , ARALIK 2022 YILINA göre prim ödeyebilirmi böyle bir hakkı varmı. Saygılarımla.

  1. Merhaba, eşiniz işten hangi tarihte ayrıldıysa, tam olarak o tarihteki brüt ücreti üzerinden hesaplanmalıdır Ali bey.

 211. Merhaba, Ocak 1999 ile Haziran 1999 tarihleri arasında Ankara’da bir Anadolu Lisesinde ücretli derslere girdim. 29-09-1999 tarihinde de atamam yapıldı. Kadrolu olarak göreve başladım. Fakat sigortam yapılmamış. Ekders çizelgeleri, mal müdürlüğünün ödeme çıktısı, ücretin okuldan elden imza karşılığı alındığı belgelere ulaştım. Elimde mevcut. Zaman aşımı sözkonusu mu? Yoksa dava açabilir miyim? Teşekkürler…

 212. Mustafa Bey bu ayın sonuna kadar emeklilik kararı vermem gerekiyor ya da 2024 ocak ayını beklemek istiyorum maaşım yüzde kaç fark eder bunu çözmeye çalışıyorum. 2024 ocak ta

 213. mustafa bey ben kısmetse 34 gün primi 5-6 gün fazla yatırsam garanti olması için nisanın 18-19 unda kısmetse emekliliğe müracaat etsem onaylanınca mayısta emeklili,ğe müracaat ettiğim tarihten geçerli olan nisanın 18 inden 30 una kadarki maaşımı almaya hak kazzanıcam kısmetse yada mayısta hem nisan farkını hemde mayısın tam maaşınımı haketmiş olucam birde nisanın 18-19 gibi kısmetse prim borcum dolduktan sonra emekliliğe müracaat ettiğimde nisan 21 indeki bayram ikramiyesinden yararlanabiliyormuyum teşekkürler tekrar kolay gelsin

 214. Merhaba. Bir iş yerine başladığımda iki ay deneme süresi var diye biliyorum. Bu süre içerisinde çalışan istediği zaman ayrılabilir, işverende istediği zaman işçiyi çıkarabilir diye biliyorum. Bu doğru bilgi mi ? Doğru bilgiyse başladığım bir iş yerinden iki ay dolmadan aniden çıktığım için ücret kesintisi oldu. İkinci bir sorum deneme süresi kanunda yazıyorsa iki ay olduğu, bu süre işe girerken imzaladığımız sözleşmede değişebilir mi ? Yani kanunun dışında iş sözleşmesinde bir şey yazılırsa geçerli oluyor mu? Şunu da not olarak belirtmek istiyorum imzaladığım sözleşme belirli mi belirsiz süreli mi hatırlamıyorum ama tarihlerin hepsi de boş olarak imzalamıştım. Lütfen beni bu konuda aydınlatır mısınız çünkü çok farklı bilgiler duyuyorum. Teşekkür ederim.

 215. Merhaba,
  Mayis ayında silah altına alinacagim yazıyor e devlette. Eger sağlık raporu alamazsam erteleme şansım yok mayis ayında teslim olmam gerekiyor. Sevk belgesi teslim olacağım
  birlik belli olunca çıkacak ve istifa dilekcemle beraber şirkete vereceğim. Sirket tazminatı ben teslim olmadan yatırmış olacak. Fakat psikolojik (panik bozukluk) etkenlerden dolayı uzun yola çıkamama sorunum var. Böyle bir durumda tazminatimi da almış oluyorum. Eger birliğe gec teslim olursam veya bir sonraki celp dönemine ertelenirse şirket bundan haberdar olur mu veya geri isteyebilir mi?

 216. Merhaba,
  Mayis ayında silah altına alinacagim yazıyor e devlette. Eger sağlık raporu alamazsam erteleme şansım yok mayis ayında teslim olmam gerekiyor. Sevk belgesi teslim olacağım
  birlik belli olunca çıkacak ve istifa dilekcemle beraber şirkete vereceğim. Sirket tazminatı ben teslim olmadan yatırmış olacak. Fakat psikolojik (panik bozukluk) etkenlerden dolayı uzun yola çıkamama sorunum var. Böyle bir durumda tazminatimi da almış oluyorum. Eger birliğe gec teslim olursam veya bir sonraki celp dönemine ertelenirse şirket bundan haberdar olur mu veya geri isteyebilir mi?

  1. Merhaba, bu durumun cevabını ben dahil kimse veremez. Çünkü sorunuz tamamen kişiye özgü ve dava konusu olsa bile tartışılacak bir hususu içeriyor. Kanaatimi belirterek sizi yanlış yönlendirmek istemem.

 217. Merhaba Mustafa Bey ben Ankara Varlık Mahallesinde bir sitede oturuyorum. Site yönetimi geçen sene hem ara ödeme hemde yüksek zam yapmıştı. 330 olan aidatlarımız 770 liraya çıkarttılar. Ayrıca birkaç ay sonra bir aidat bedeli olarak da ara ödeme aldılar. Bu sene yine bütün itirazlarımıza rağmen 770 lira olan aidatımızı 1.303 liraya yükselttiler. Aidat hesaplarken hiç site sakinlerinin fikrini. almıyorlar. O kadar itiraza rağmen yükseltiler. Ayrıca aidat belirlerken site sakinleri ile değil blok temsilcileri ile toplantı yapıp karar veriyorlar. Bize sadece bilgilendirme mesajı geliyor. Neye göre artış yapılıyor haberimiz olmuyor. Açıklayıcı cevap da vermiyor. Site bilgi grubumuz vardı. Grupta ben aidatlarla ilgili fikrimi söyledim eleştiri yaptım diye beni gruptan çıkardı. Sitenin çoğunluğu aynı fikirdeyiz verdiğimiz ücrete göre hiç hizmet alamıyoruz. Asansörler sürekli bozuk temizlik neredeyse yok her taraf çöp içinde güvenlik deseniz aynı sitede 5 çocuğun bisikleti çalındı hiç oralı olmadılar. Gruptan yazıyoruz cevap bile vermiyor. Çocukların oynayacağınızın alanı yok. Site sakinleri arasında ayırımcılık yapıyor. Bu sebeplerden dolayı … Konakları site yönetim başkanı … yı şikayet etmek istiyorum

 218. İyi günler,emekli aylıklari  ile ilgili yazınızi okudum.Benim durumum şöyle.1997 yılında işe başladım Tabi olduğum 5.900 gün. Benim ise sgk’dan 5877 günüm var ve bazı durumlardan dolayı 2014 yılından beri çalışamıyorum.Çalıştığım dönemde primlerim ortanın biraz üstünde yatmıştı.Şimdi ben son 1 ayı isteğe bağlı asgari primden yatırsam bağkur’danmı emekli olurum(bazı yerlerden son nereden ödediysen oradan emekli olursun deniliyor) ikinciside son 1 ayı en düşükten yatırdığımda emekli maaşım düşermi.Son 1 ay emekli maaşını çok etkilermi.Cevaplarsanız çok sevinirim Teşekkür ederim.Saygılarımla,

 219. Merhaba Mustafa bey bir işyerinde çalişmaktaydım düne kadar patronum iş yerini kapatıp eşinin üzerine açtı bızide çalişanlar olarak 3 aydır yeni iş yerındeyız çalişma ya devam ediyoruz herkesten çikiş yapmak için istifa ibraname imzalatmak istedi bir ben kabul etmedim yasal haklarımı istedim hakların bende baki burda beraber çalışacağız dedı iş girişi yeni işyerın den başlacağı için sıfırdan olacak benım tazminatım yanacak dıye kabul etmedim imzalamadım dünde terk ettim işyerıni bölge çalişma müdürlüğü ne gıttım olanları anlattım beni arabulucuk için başvuru yapmamı söylediler onuda yaptım kayıt altına alındı doğru yolmu izledim 5 sene 9 aya varan çalişmam var kaybetmek istemiyorum haklarımı patron eşine devir yapmadı tamamen kapatıp eşinin üstüne açtı

  1. Merhaba, evet süreç zaten böyle işler. Şimdi arabulucuda uzlaşmaya çalışacaksınız. Uzlaşamazsanız da dava açmanız gerekecek.

 220. Merhaba 4A Sgk Başlangıç: 20.02.1997 Ödenmiş Prim Gün Sayısı : 4241 gün Askerlik Başlangıç: 22/05/1998 Askerlik Bitiş : 21/11/1999 Geriye kalan 1584 prim gün sayısını 550 gün askerlik ve 1034 günü 4A isteğe bağlı olarak tamamlamak istiyorum. 550 gün askerlik borçlanmasını azami limit üzerinden yaparsam VE Sonrasında kalan 1034 günü 4A isteğe bağlı AZAMİ PRİM üzerinden ödersem Emekli olduğumda alacağım emekli maaşı yüksek olur mu? Teşekkürler…

 221. Mustafa bey merhabalara.Emeklilik ile ilgili size bir konuda danışmak istedim.çevremde bununla ilgili bilgisi olan kimse yok muhtemelen e-devlet üzerinde çalışma hayatım da yapılan sürekli değişiklikler kafamıda oldukça karıştırdı.yardımcı olabilrseniz çok sevinirim.ben 14 09 1979 doğumluyum il 4a tescil tarihim 22.05.1998 (toplamda 60 gün)daha sonrasında 15.09.1998 tarihinden 02.01.2015 tarihine kadarda tsk da astsubay olarak görev yaptım ve istifa ettim .bu sürecte Hitap üzerinde hizmet yılım 16 yıl 4 ay 21 gün yıpranma ilede 20 yıl 3 ay 8 gün gözüküyor pirim gün olarakta toplamda 7298 gün..2015 yılından bu süreye kadar da toplamda 958 gün 4a sigortam var.2019 yılında hizmet birleştirmesi başvurusunda bulundum.
  1-ben bu şartlarda 4A olarak 9 eylül 99 öncesi sgk girişim oldugu için eyt den yararlanabiliyorum.ve 22.05.2023 tarihi itibari ilede 25 yıllık süremi doldurup dilekçemi verebiliyorum.e devlet te çalışma hayatımda prim bölümü %100 dolu yıl bölümüde 2 ay 8 gün olarak belirtiyor zaten.
  2-ancak çalışmah hayatım kısmında 4c bölümünde sadece tarih bölümü var ve 22.05.2023 tarihinde 4c li olarak 25 yılımın dolacağını gösteriyor.
  ben bu şartlarda 4c denmi yoksa 4 a danmı emekli olabilirim.4a dan olursam 4c den yatan pirimlerim ile maaşımda farklılık (yükseklik)olma şansı varmı.
  4c den oluyorsamda maaşım tahminen ne olabilir.
  inanın o kadar karışık bir durumun içindeyim ki internet yada cevremde bunun br örneğini bulamıyorum yardımcı olabilrseniz cok sevinirim teşekkür ederim

 222. 22 daırelı bır apartmanda oturuyorum. malıklerın 4 tanesı toprak sahıbı olup 1993 yılında bu apartmanı bır muteahhıde yaptırmıslar .benım tapumdakı arsa payı ıle bılhassa toprak sahıplerının arsa paylarının araında daglar kadar fark oldugundan suphelenıyorum ç tapuya gıdıp dokum ıstedım yonetıcı gelsın dedıler. yonetıcı gelmez deyınce yonetıcıyı degıstırın dedıler. bu ıkı yolu da deneyemem . sahsen bu arsa payı dokumunu almaya hakkım yok mu ? beledıyeye basvurdum tapudan alın dedıler . muhtemelen arsa payı duzeltme davası acacagım ama emın olmadan bu yola basvurmak ıstemıyorum .kat malıkı ve apartmanı hıssedarı olarak arsa payı dokumunu sahsen almam mumkun mu ?

  1. Merhaba, aslında cevabı Tapu’dan almışsınız. Hiçbir kamu kurumu, başkasının şahsi bilgisini sizinle paylaşmayacaktır. İlla bu şekilde talep edecekseniz, yazılı talep edin ve ret yazısının iptali için bilgi edinme kuruluna başvurun. Belki böylece bir şansınız olabilir.

 223. Sayın Mustafa bey
  99 yılından 2006 yıllarına kadar surıyede çalıştım. Bedelli askerlıgıde yurtdısında çalıştıgım için yaptım. Sskya yurtdısı borclanması yapmak için başvurdum. Benden hizmet dokumu ve bır kac belge istediler. Surıyede savaş sebebiyle konsolosluk kapandı. Oraya gitm imkanda yok. Benim yanımda orada çalıştıgımı ıspatlıyacak herhangi bir belge yok. Konsolosluk tasınırken kayıtlar evraklar turkıye ye getirilmiştir dusuncesıyle dısıslerıne başvurdum. Herhangı bır evrak olmadıgını soyledıler.
  Sormak istedıgım yazınızda okuduğum bilgilere gore ssk anlaşması olmayan ulkede çalışanlar belge yoksa pasaport gırısi cıkışlarını emniyetten alarak ıspatlıyabılır şeklinde.
  Benim yanımda ıkmatkah yada çalışma kartı yok. Sadece yurtdısında çalıştıgım için askerlıgıde bedelli yaptıgıma daır askerlık şubesinden alınmış evrak var. Hatta evrakta işe başlama tarihim ve yılı yazmakta. Bunların yanında emniyetten o yıllara ait pasaport giriş cıkışlarını da alabılırım. Bu şekilde sskya yurtdısı borclanması ıcın basvursam kabul olurmu. Saygılar

  1. Merhaba. Sorunuza cevap vermek istesem de cevabım tahminden öteye gitmez. Sizin yapmanız gereken, elinizdeki evraklarla SGK’ya borçlanma için başvurmak ve reddedilirse de dava açmaktan ibarettir. Ne yazık ki başka türlü, kimse sorsanız, alacağınız cevap eksik olacaktır.

 224. sayın mustafa bey sgk kurumuna eyt kabül olmadığı zaman ne kadar prim borcum olduğu yönünde bir email attım gelen cevabı açıkçası anlayamadım onun için uzman olarak size danışmak istedim. Sgk dan gelen email:

  Yapılan inceleme sonucu hizmet dökümünüzde 2011 yılı şubat ayında tiki iş yerinde 30+30 toplamda 60 gün ve 2011 yılı mart ayında da iki iş yerinden 30+4 toplamda gün bulunmaktadır. Kurumumuz mevzuatlarına göre ay 30 gün olarak kabul edilir 30 gün üzerindeki günler silinir kazançlarınız eklenir. Bu nedenden dolayı günleriniz eksik kalmıştır. 

  Şimbi bu emaile göre benim eksik primim kaç gün oluyor 30+30 un 30 u 30+4 ün kaç günü siliniyor teşekkürler kolay gelsin yani prim borcum 34 günmü oluyor

  1. Merhaba, her ay için en çok 30 gün prim emekliliğe esas olur. İşyerlerinde aynı ay içinde bildirilen 30 günün üzerindeki prim günlerinizi düşülür.

   1. mustafa bey ben kısmetse 34 gün primi 5-6 gün fazla yatırsam garanti olması için nisanın 18-19 unda kısmetse emekliliğe müracaat etsem onaylanınca mayısta emeklili,ğe müracaat ettiğim tarihten geçerli olan nisanın 18 inden 30 una kadarki maaşımı almaya hak kazzanıcam kısmetse yada mayısta hem nisan farkını hemde mayısın tam maaşınımı haketmiş olucam birde nisanın 18-19 gibi kısmetse prim borcum dolduktan sonra emekliliğe müracaat ettiğimde nisan 21 indeki bayram ikramiyesinden yararlanabiliyormuyum teşekkürler tekrar kolay gelsin

   2. teşekkürler cevabınız için ben kısmetse 34 gün primi 5-6 gün fazla yatırsam garanti olması için nisanın 18-19 unda kısmetse emekliliğe müracaat etsem onaylanınca mayısta emeklili,ğe müracaat ettiğim tarihten geçerli olan nisanın 18 inden 30 una kadarki maaşımı almaya hak kazzanıcam kısmetse yada mayısta hem nisan farkını hemde mayısın tam maaşınımı haketmiş olucam birde nisanın 18-19 gibi kısmetse prim borcum dolduktan sonra emekliliğe müracaat ettiğimde nisan 21 indeki bayram ikramiyesinden yararlanabiliyormuyum teşekkürler tekrar kolay gelsin

 225. Merhabalar Mustafa bey .Eyt den dolayı emeklilik haki kazandım 18 .10.1977 dogumluyum.toplamda 7140 günüm var bunu 7200 e tamamlamam aboda değişime etki eder mi
  Askerlik borçlanması yapmam maaşımı yukseltirmi bu konuda sizde n yardım istiyorum.
  İşe baslama tarihim .tescil tarihi 13.09.1993. işe başlama tarihi 14.09.1993. 1999 a kadar 317 gün.1999 2008 arasi 2864 gün.2008 buzamana kadar da 3959 günüm var . Sizden ricam bana bu konular hakkında bilgi verirseniz sevinirim iyi çalışmalar şimdiden ilginiz için teşekkürler

 226. Önceki sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim. Bir başka soru:
  Apartmanın temizliği ve bahçe bakımı için haftada 4 gün gelip çalışana SGK açısından biz kat malikleri olarak yükümlülüğümüz nedir ne yapmalıyız?
  O kişi başka bir apartmanda asıl olarak sigortalı olarak çalışmakta ise ne olur?
  Peşinen teşekkürler.

  1. Rica ederim. Değil bir gün, bir saat bile gelse, çalışana sigorta yapmak zorundasınız. Başka nerede çalıştığı da bir önem arz etmez. Kolay işverenlik kavramını araştırmanızı öneririm.

 227. MART SONU İTİBARİYLE BAKUR PİRİMİM 9008 OLUYOR NART AYI PİRİMİMİ 22 SİNE KADAR YATIRIRSAM EMEKLİLİK İŞLEMİM GEÇERLİ OLURMU YOKSA MART AYINI DA TAM YATIRMAM GEREKİYOR

 228. Merhaba ,12/1995 özel bir bankada işe başladım . 09/2018 haklarımı alarak kendi isteğimle ayrıldım . 10/2018 üniversitede öğretim görevlisi olarak başladım. Şu an halen devlet üniversitesinde öğr.gör olarak çalışıyorum. EYT kapsamındayım. 8000 gün banka 1604 gün üniversite toplam 9604 prim günüm var. Ben Bugün eyt den emekli olsam ne kadar emekli maaşı alabilirim.tşk

 229. Öncelikle böyle bir hizmetten dolayı teşekkürler.benim sorum EYT ile alakalı.ben 3 mart cuma günü resmi gazetede yayınlanınca eyt ye e devletten müracaat ettim sgk girişim 01.08.1990 primim 5525 askerlik borçlanmamı daha önceden yaptım.e devlette her şartı yerine getirdiğim gözüküyor.pandemi zamanında 2020-2021 senesi 432 gün ek tarım sigortası yaptırdım.bağlı olduğum sgk kurumundan bana 7 mart günü primimin yeterli olmadığından başvurumun geçersiz olduğu yönünde mesaj geldi bunun üzerine 170 aracılığıyla sgk primlerimin şart ve diğer koşulların yerine getirdiğime dair emeklilik dosyamın tekraren incelenmesi şeklinde bir talep oluşturarak sgk ya ilettirdim .8 mart günü bana sgk dan 60 gün prim borcum olduğu şeklinde bir sms geldi 170 aracılığıyla oluşturduğum talebe sgk tarafından gelen mesaj şöyledir YAPILAN İNCELEME NETİCESİNDE NORMAL EMEKLİLİK ŞARTINIZ 25 YIL 5525 GÜNDÜR HER NEKADAR YIL ŞARTINI YERİNE GETİRMİŞ İSENİZDE MEVCUT GÜN SAYINIZ 5041 GÜNDÜR. EKSİK OLAN 484 GÜNÜ TAMAMLAMANIZ DURUMUNDA TEKRARDAN EMEKLİLİK İÇİN BAŞVURUDA BULUNABİLİRSİNİZ. BİLGİLERİNİZE SUNULUR. ankarada sgk gidip bu konuda yetkililerde görüştüğümde 60 gün borcu tamamlamak için ya bir işte çalışmam yada 4b isteğe bağlı sigorta olmam gerektiği söylendi bende 09 mart tarihinde e devlet üzerinden 4b isteğe bağlı sigorta oldum bu isteğe bağlı 4b sigorta 60 gün yatırdıktan sonra kısmetse emeklilik başvurusu yapınca 60 gün eksiğimi doldurmuş olurmu 4a sigortama bir zararı varmı çünkü 4b ye başladıktan sonra e devlette çalışma hayatımdaki emeklilik bilgilerinin değiştiğini gördüm teşekkürler kolay gelsin birde hizmet çakışması olunca hangi prim siliniyor ve bu çakışan hizmetleri mahsuplaştırabiliyormuyuz ve sgk primimde bazı yerlerde iptal yazıyor bu ne anlama geliyor

  1. Merhaba, ayrıntılı olarak yazmışsınız. Size cevap vermek isterdim; fakat SGK sizi zaten yönlendirmiş. Büyük ihtimalle, istedikleri şartı sağladığınızda artık sorun olmayacaktır. Diğer sorularınız için de en doğru adres yine SGK olacaktır.

   1. mustafa bey sorumu cevapsız bırakmadığınız için teşekkürler sgk yönlendirme yaptı ama bağlı olduğum sgk kurumundan cebime 60 gün prim eksiğim olduğu sms gelmesi ve aynı gün alo 170 üzerinden oluşturduğum talebime 484 gün borcum olduğu mesajı alo 170 üzerinden gelmesi kafamı karıştırdı ve işin içinden çıkamadım bağlı olduğum sgk kurumuna gitme şansım şu an yok çünkü şu an ankaradayım kurumu arayıp bilgide alamiyorum çünkü telefonla bir türlü iletişim kuramiyorum dosyam o kurumda olduğu içinde ankaradaki herhangi bir sgk dan net bir cevapta alamiyorum .şimdi benim prim borcum 484 günmü 60 günmü tele gelen sms i doğru yoksa alo 170 üzerinden gelen mesajmı doğru acaba kolay gelsin

    1. Tekrar merhaba, keşke bilgi verebilsem; ancak sizin durumunuzda nihai bilgiyi alabileceğiniz tek yer, öyle ya da böyle, SGK olacaktır.

 230. Merhaba,
  İstanbul’da, mülkiyeti karıma ait bende de onun noter tasdikli vekaleti olan bir apartmanda yönetici olma niyetim var.
  Ancak ben daimi olarak Muğla’nın Datça ilçesinde ikamet ediyorum.
  Kanunen yöneticilik yapmama mani bir durum var mıdır?
  Yönetici yönettiği binanın olduğu şehirde mi oturmak zorundadır? Aydınlatırsanız memnun olurum.
  Tşk.
  Fikret Döşemecioğlu

  1. Merhaba. Hiçbir sıkıntı olmaz. Yönetici Mars’ta bile ikamet edebilir. Yeter ki kat malikleri, gerekli çoğunlukla onu seçsin.

 231. Merhaba işyerin de 3 arkadaşımız maaş konusunda anlaşamadı kıdem ve ihbar tazminatı verdiler aynı şekil de bende anlaşamadım maaş konusunda bana vermiyorlar işine gelirse çalış işine gelmiyorsa git ve daha iyi yer varsa gidebilirsin cümleleri ve her daima mobing uygulanıyor sürekli rahatsız ediliyorum piskolajik baskı yapılıyor ne yapmalıyım

  1. Merhaba, işverenin başkaca işçilere kıdem tazminatı ödemesi, size de ödemesini zorunlu kılmaz. Hukuken kıdem tazminatı almadan iş akdiniz sona erecekse, kıdem tazminatı ödeme takdiri tamamen işverende olacaktır.

 232. Merhaba. Apartman yöneticisi binanın giriş kapaklarından birini güvenlik gerekçesiyle akşam saat 18:00 den sonra kilitleniyor. Binanın dışa acilan kapıları acil çıkış kapısı olarak mı geçer ve keyfi bir şekilde kilit altına alma hakkı var mıdır?

 233. Merhabalar;
  Verileri göndersem maaşı hesaplar misiniz, (ücretini paylasir misiniz) teşekkür ederim.

 234. iyi aksamlar sayın danlsmanlm 01 02 1994 sigorta girişim 5139 pirimim var 1971 doğumluyum askerliğ 15 ay yaptlm tamamlnl ödersin 75 silinirmi

 235. 2007 /2012 arası yurt dışında calışan kişinin o dönem sağlık sigortası yatmış olursa 2023 bunu borçlanırsan bağkura mı ssk yamı sayılır

 236. Beni işden çıkardılar 1 aydan fazla oldu tazminatımı henüz 3 de birini ödediler ben noterden ihbarda çektim ama hala kalan paramın vermediler ne yapmalıyım

 237. Merhaba Mustafa Bey,
  98 girişli sigortalıyım ve eytden emekli olacağım. Ağustos 1999 – Mart 2000 arası 240 gün askerliğimi borçlansam emekli maaşımı borçlandığıma değecek kadar yükseltir mi?

 238. Slm iskurlu olarak 6 ay calistim geri donuk iskurlu gecen zamani sgk pirimi odeyebilirmiyim

 239. İş verenin birden fazla fabrikası olduğunda sigorta girişi 1.ci fabrikada olduğu için nakil zamanı 2.ci fabrikaya gönderip sigorta giriş değişikliği yaparak calisanda hazırladığı evragi imzalamayıp tazminatsız işten cikara bilir mi

 240. Merhaba, EYT kapaaminda emeklilik hakkı kazandım. Aralıkta emekli olmayı beklemeli miyim? Yoksa haziran sonunda alinacak maaş zammindan faydalanmak için sadece haziran sonuna kadar çalışmam yeterli mi? ( Bir yazınızda, emeklilik başvurusunun Aralık 2022 ile Ocak 2023 yapılması aradinda %10 maaş farkı olduğunu yazmistiniz)

 241. SGK dökümüm şu şekilde:

  4A TESCİL BAŞLANGIÇ 10.09.1997
  HİZMETE BAŞLAMA TARİHİNİZ 01.12.2003
  PRİM ÖDEME GÜN SAYISI 6335
  YAŞINIZ 42 yıl, 3 ay, 17 gün
  SİGORTALILIK SÜRESİ 19 yıl, 3 ay, 4 gün

  “Tescil başlangıç tarihi” ile “Hizmete başlama tarihi” birbirinden farklı olduğu için, EYT kapsamına girip girmediğimi öğrenmek istiyorum.

  * EYT kapsamına giriyor muyum?
  * EYT kapsamına girmem için borçlanma mı yapmam gerekiyor?
  * Şu durumda 25 yılı doldurunca emekli olabiliyor muyum?

  Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 242. 10 yıl önce iş kazası geçirdi arkadaşım bir kolunu kaybetti 1800 gün sigortası vardı emekli oldu engelli maaşı yani en düşük emekli maaşı alıyor şimdi maaşında kesinti oluyormuş ssk ya sormuş yeni kanuna göre sana askerlik borçlanması çıkardı devlet demişler onu kesiyorlarmış maaşından aylık 1000 tl böyle bir şey olabilirmi beni bilgilendirirseniz sevinirim teşekkür ederim

 243. Merhaba, yeni çıkan Eyt yasası ile ancak doğum borçlanması yaparak emekli olabiliyorum. Maaşımı düşürmeden borclanmayi yapmak istiyorum. Bu konu ile ilgili danışmanlık alabiliyormuyuz.
  İlk ise giriş 14.06.99
  5070 prim gun
  İki doğumum var. Nisan 2010 ve ocak 2016.
  2008/10 sonrası dönem için gün sayım en yüksek ve aylık bağlama oranı %31.14 ve ortalama aylik kazanç 22000 tl gorunuyor. Sgk nin uygulamasından baktigimda

 244. Mustafa bey merhaba,

  Soracağım sorular tamamen profesyonel hizmet almak adına sorulmuş teknik sorulardır. Öncelikle bunu belirtmek istiyorum. Emeğinizin karşılığının ne olduğunu bilmek ve bunu da ödemek isterim.

  Cevap verebilmeniz için gerekli bilgiler:

  Sigortalılık başlangıcım 15.01.1998 (45 gün Avukatlık Topluluk Sigortası), sonrasında arada 8 ay (21.11.1998 – 21.07.1999) askerlik hizmetim var. Arada hiç boşluk olmaksızın 08.10.2011 tarihine kadar 4a sigortalısı olarak çalıştım. 06.10.2011 – 18.06.2013 arası 612 gün 4b Bağ-Kur prim ödemem var. 18.06.2013 ten bugüne kadar ve halen 4a sigortalı olarak çalışmaya devam ediyorum.

  15.01.1997 tarihinden sonraki 1 yıllık Avukatlık stajımı ve 8 aylık askerlik dönemimi borçlanmamın (asgari tutar, asgari tutarın 2 veya 3 katı gibi olasılıklarla) bana bir faydası olur mu? Maaşımı ne kadar artırabilirim. Mevcut durumda brüt ücretim 19.090 (net 15.000.TL). Hali hazırda https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap internet adresi üzerinden yapılan hesaplamada ek ödeme hariç 6433 TL maaş hesaplaması çıkıyor.

  Başkaca bir bilgi gerekmesi halinde tüm bilgilerimi iletebilirim. Bu hizmetiniz için talep edeceğiniz ücreti ve nasıl ödeyeceğimi de bildirirseniz memnun olurum.

  Saygılarımla

 245. Merhabalar Musatafa bey, sivil öğrencilik borçlanması ile ilgili sorum olacaktı, emniyet mensubuyum ,1997 sigortam olduğu için eyt den yararlanarak 2027 de emekliliği hak etmiş bulunuyorum, prim günüm eksik olduğu için bu tarihte hak ediyorum, mesleğe girmeden önce 1999-2003 arası üniversite eğitimi gördüm 5510 sayılı kanun gereği sivil öğrencilik borçlanması yaparsam, herhalde yaklaşık 3 sene veya biraz fazla oluyormuş , eğer ödersem 2027 olan emeklilik tarihimi öne çekebiliyormuyum yani 2024 tarihine cevab verirseniz memnun olurum şimdiden teşekkür ediyorum.

 246. Merhabalar efendim,
  1982 doğumluyum, 1996 Ocak sigorta girişim var eksiksiz, toplamda 5990 ödenmiş prim gün sayım. Sigortalılık sürem 25 yuldi fakat e devlette 23 yıla düşürülmüş,. Şimdi kontrol ettiğimde, e-devlet ten sigortalılık süreniz iki yıl var diyor, 23 guzuken, ben ne yapabilirim hakkım varmı nasıl bir yol izlemeliyim, cevabıniz için şimdiden teşekkürlerimi sunarım Sayın hocam.

 247. iyin günler Mustafa bey benim sgk başlangıç tarihim 24 11 1997 askerli yılım 1992 /1994 yılları arasında yaptım askerli borçlanmasını yaparsam maaşıma katkı olur mu askerlik borçlanmasını alt tabandan yaptım 510 gün sgk 1997 yıllında 2000 yılına kadar 39 gün sgk var 2000-2008 arası 2542 gün 2008/10 sonras 4852 topamda 7433 gün gösterg 9475 aylık abo 70,00 ikici abo 55,00 3abo 44,13 mustafa bey sizce askerlik borçlanmasını yatırmalı mıyım maaşına nekadar etki eder sgk sorguladıgıma 5500 çıkyor
  iyi günler

 248. Sevgili Mustafa Üstadım,

  Benim emeklilik maaşı için hesabım aşağıdaki tablodaki gibidir.
  Buna göre yaklaşık 300 gün daha çalışırsam toplam prim gün sayım 9000 ‘in üzerine çıkmış olacak.
  Eyt’liyim. ABO oranlarım 9000’i aşınca katsayımda artacakmış. benim gibi pek çok kişinin yapmaya çalıştığı hesap şu :
  9000 güne tamamlamak üzere hemen emekli olmazsam 175.000 gibi bir emekli maaşını almamış olacağım. 9000 güne tamamlanınca bu alamadığım rakam ne kadar sürede alacağım? ya da kaç maaş ile kompanse olmuş olur.? Ya da böyle yapmak şu durumda avantajlı mı olur dezavantajlı mı? İşin içinden çıkamadım. Yardımcı olabilir misiniz? (maaşım 27000 net yani gittikçe artan matrahım olacak)

  Gösterge 13.625,00 Ortalama Yıllık Kazanç 33.667,20 Ortalama Aylık Kazanç 25.820,70
  Aylık Bağlama Oranı 68,1 Aylık Bağlama Oranı 2 63 Aylık Bağlama Oranı 3 48,16

  Toplam
  2000 Öncesi 888 Hesaplanan Aylık :   17.148,17
  2000-2008/10 Arası 2.879 Ek Ödeme :   685,93
  2008/10 Sonrası 4.900 17.834,10
  Toplam 8.667

 249. Mustafa hocam hayırlı günler.

  Geçen yıl şubat ayında Erzincan 112ye 3+1 atandım. Şu an hali hazırda poliklinik hastasıyım ve olduğum ilçede bu poliklinik hizmeti yok. Hastalığın tedavisi burada mümkün değil. Bildiğiniz üzere kadroya geçiyoruz. Kadrolu olduktan sonra sağlık özrü tayini yapabilir miyim? Bu işleyiş nasıl olmalı nereye bakarsam bakıyım net cevap bulamadım. Şimdiden teşekkür ederim.

 250. Merhabalar Mustafa bey benim bir sorum olacak 9 haneli ve bir dükkandan oluşan binada oturuyorum 4 ev sahibiyiz 5i bina sahibinin 13 yıldır oturmaktayım geldiğimden beri bina sahibi yöneticilik yapıyor hiç kimse seçmemiş binaya hiç bakılmıyor doğalgaz alıcaz alamıyoruz 4 biz 5 onlar olduğu için bina temizlenmiyor ağaçlar budanmıyor asansör çalışmıyor bir sürü olaylar biz nasıl bir yol izleyecez hiç toplantı yapılmıyor yapın diyoruz sallıyorlar bizde 2 yıldır aidat ödemiyoruz omlarında ödediklerini düşünmüyorum şimdiden ilgi ve alakanıza teşekkür ederim iyi çalışmalar

 251. Selamlar hocam ben 04.11.1984 doğumluyum
  Sigortaya başlangıcım 01.06.1999 çıkışım 30.06.1999 5 gün yatmış sigortam var o dönem ben 15 yaşındaydım sonraki 2008 den sonra hep yatmış şuanki primim 5033 gün dolmuş 23.5 yılda çalışma hayatım dolmuş ne zaman emekli olurum bana eyt vuruyormu acaba

 252. Ben yurt dışında SSK sözleşmesiyle çalışıyorum SSK pirimin yatmıyor sözleşmeyi fes etmeden emeklilik dilekçesi verebilirmiyin ? Saygılar

 253. Merhabalar Mustafa Bey,

  Konut işyerlerinde dışarıdan atanan yöneticiler Sigortalı olmak zorundalar mı, eğer sigortalı olmak zorunda iseler bana bununla ilgili elinizde, herhangi bir mahkeme kararı yada özelge var ise gönderirseniz çok sevinirim. Kolay gelsin,

 254. Merhaba Mustafa Bey benim işe iade davam var ilk derece mahkemesi ret demimişti istinafa yolladım karar bozuldu eksik inceleme falan diye ve bilirkişiye yollanmasınıda istemişti bilirkişiye de gitti geldi lehime rapor çıktı ama ilk derece mahkemesi gene ret etti bu durumda gene istinafa gidecek ama benim asıl merak ettiğim bu sefer istinafta dava sonlanırmı yoksa istinafatan dönünce ilk derece mahkemesinde tekrar dava tekrar edermi Birde istinaftan bu sefer erken dönme ihtimali olabilir mi. Şimdi den çok teşekkür ediyorum saygılarımla.

 255. binamızda 1 görevli 1 yönetim dairesi bulunmaktadır. yönetim dairesini 1+1 kiraya verebilir miyiz.

 256. Kreş nedeniyle işten ayrılmak için toplam kadın sayısı 150 yi geçmektedir ibaresi çok şubeli şirketler için nasıl olmalıdır? toplamına mı bakılır , aynı il üzerindeki sayıya mı bakılır yoksa sadece sgk girişimin olduğu şubede mi ?
  Teşekkürler

 257. Mustafa Bey oncelikle yardımlarınız icin cok tesekkürler. 4a olmak üzere 6176 gün primim var. 6200 gecerse aylık baglama oranı değişirmiş bu dogru mu? İsteğe baglı 1 ay sigorta ödesem maaşıma etki eder mi? EYT’liyim.. Çok tesekkür ederim.

 258. 1999 senesinde halkbankasının sosyal tesisi olan Erdek Kampında çalıştım. Bu çalışma süremde bana herhangi bir sigorta yapılmadığını fark ettim. Geriye yönelik yatırılmamış sigortalarımın yatırılmasını talep ediyorum ama bunun nasıl yapacağımı ve neler yapmam gerektiğini bilmiyorum.
  Bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.
  Neler yapmam gerektiği hakkında beni detaylı bir şekilde bilgilendirebilirseniz sevinirim. diye CİMERden bilgi istemiştim.
  Gelen cevap aşağıda.

  Cevaplar:
  Cevap: SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI > BALIKESİR SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ (16.02.2023 11:56)
  Sayın ….

  İlgisi nedeniyle Altıeylül Sosyal Güvenlik Merkezine sevk edilen başvurunuz hakkında anılan Merkezimiz tarafından “Mahkemede çalıştığınızı kanıtlayabilirseniz karara göre işlem yapılır. “ bilgisi verilmiştir. SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ.

  Mahkemede bunu kanıtlamam için benim ne yapmam gerekir Bu konuda bilginiz varmı varsa beni bu konu ile ilgili bilgilendirebilir misiniz.

 259. Sayın Mustafa BAYSAL,
  1) 10 Bağımsız Bölüm’den oluşan ve Apartman Genel Kurul Toplantılarına Yazılı VEKALETNAME veya TEMSİL BELGESİ sunmaksızın, kat maliki olmayan biri, sözlü vekalet anlaşmasına istinaden kat maliki adına toplantıya katılıp, OY kullanabilir mi ve KARAR DEFTERİNİ imzalayabilirmi?

  2) Avukat, müvekkili olan KAT MALİKİ adına GENEL VEKALETNAME ile Apartman GENEL KURUL TOPLANTILARINA katılarak, OY kullanıp, KARAR DEFTERİNİ imzalarsa, RESMİ EVRAKTA SAHTECİLİK SUÇU oluşur mu?

  Kıymetli cevaplarınız için çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 260. Merhaba ben 2002 işe girip 2016 da ev almak için tazminatımı alıp gün kaybı olmadan çıkış giriş yapıp hala devam eden muhasebe çalışanıyım.Ancak bu 21 senede her türlü haksızlık yaşadım 4 defa istifa ettim ama bir şekilde hayat şartları bugüne kadar kalmamı gerektirdi. Şirkette tacizci bir çalışanımız var başkasına yaptığına ve yazılı şahidim izinlerimizi tam kullanamadık mobing hakaret deseniz her dakika mevcut ssk mız aldığımız maaştan asla ödenmedi son olayım ise bardağı taşıran son damla oldu herkese aynı oranlarda zam olurken bana en düşük zam oranı uygulandı hakkımı istedim kapı gösterildi niye maaşım biraz yüksekmiş o yüzden , kabul etmiyorsam istifa etmem söylendi, çıkışımı vermiyorlar ne yapmalıyım benim başından bugüne tazminatımı maaştan alma hakkım ayrımcılık tazminatı hakkkım varmı yani nasıl çıkarsam hakkımı alabilirim değerli görüşlerinize ihtiyacım var lütfen

  1. Merhaba, bu tür durumlarda benim yapacağım bir öneri ne yazık ki olmaz. Bir avukatla görüşün, fikir alın ve ona göre hareket edin. Diğer türlü, hata yapma ihtimaliniz artacaktır.

 261. Ben 18 haziran 2014 yılında aile hekimliğinden emekli oldum 23 yıl çalışarak.Odan sonra yaklaşık olarak 10 yıl biokimya uzmanı olarak hala çalışmaktayım.
  Acaba burada uzman olarak emekli hakkımı kazandım mı

 262. Merhaba Mustafa Bey ;

  Benim 2005-2008 yılları arasında kendi işyerim vardı , çok bilinçsizce girdiğim bir işti , mali müşavir tarafından bağkur girişim yapılmış ancak ben hiç pirim filan ödemedim bana da bu hiç hatırlatılmadı , bağkurum olduğundan bile haberim yoktu yani bunlar esasında benim hiç bilmediğim konulardı , şimdi bu vergi yapılandırma kanununu beklerken tamamen tesadüf 40.000 l civarı 4b borcum olduğunu öğrendim , 10 yıldır özel sektörde sgk lı olarak çalışıyorum bana hiçbir tebligat da gelmedi , şimdi yapılandırma çıkarsa ancak vergi borcumu ödeyebilecek maddi gücüm var , bunu ödemezsem ya da bekletirsem , ötelersem ne olur ? Cevaplarsanız çok sevinirim , şimdiden teşekkürler , iyi çalışmalar…

  1. Merhaba, SGK’ya başvurarak bağkur prim borçlarınızı sildirebilirsiniz Özlem hanım.

 263. Merhabalar ben devlet memuruyum. Mevzuatta memurun doğum sonrası ücretsiz izin hakkıyla ilgili analık izninin bitiminde veya ilk doğumda 2 ikinci doğumda 4 aylık yarım gün izin hakkının bitiminde 24 aya kadar ücretsiz izin verilir diyor fakat çalıştığım kurum egerki yarım gun izin hakkı kullanilirsa o süreyi ucretsiz izin hakkından düşüyor. Örneğin benim ikinci doğumum olacak analık izninden sonra 4 ay yarım gün izin hakkı kullansam sonra ücretsiz izne çıkmak istesem bana 20 ay çıkabilirsin diyor. Bu uygulama olarak yanlış değil midir

  1. Hatice hanım merhaba, 108’inci madde son derece açık. 24 aylık izin, yarım çalışma izninin bitimini müteakip verilir. İlgili memurların bu maddenin B bendini okumaları yeterli olsa gerekir.

 264. Merhaba Mustafa Bey. Binamiza depreme dayanıklılık testi yaptırmak istiyoruz. Yaklaşık 80 bin lira gibi bir ucreti var. Bu testi özel bir firmaya yaptıracağız. Bunun için apartmanda belli bir çoğunluğa ulaşmak gerekir mi? Olağan genel kurul toplantımizi yaptik. Bu kararı almak için olağanüstü toplantı yapacağız. Teşekkürler.

 265. 15.08.1992 / 15.06.1995 tarihleri arasında emekli sandığı primi (1275) gün var. 14.08.1995 sgk girişim var. Sgk prim gün de 6900 gün var. 02.02.2023 tarihinde e-devlet üzerinden başvuru yaptım 01.02.1970 doğumluyum. Evrak İstanbul İli 1.emeklilik servisi beklemede yazıyor. E devlette sgk çalışma hayatım bölümünde iki kurumun toplam primi gözüküyor. Ayrıca 4/c olarak 1275 gün olarak gözüküyor. Bu durumda hizmet birleştirmeyi yapmam gerekiyormu. Yoksa sadece sgk primleri üzerindenmi emekli ederler. Hangi şekilde daha avantajlı olur. Eğer e-devlet üzerinden hizmet birleştirmeyi yapmam gerekirse ayrıca sgk ya elden evrak vermem gerekiyormu.

 266. Ben 2008 2012 yılları arasında lösemi olan çocuğuma baktığım ve çalışmadığım için sigortaya borçlanma yapabilir iyim
  bağkur ve sigortadan böyle bir hak varmı teşekkür ederim

 267. 01.09.1998 iş girişliyim.
  Toplamda 5.163 gün prim ödemem var. ( 4.473 gün 4a; 450 gün banka emekli sandığı+ 240 gün askerlik borçlanması gelecek)
  Son tasarı ile toplam prim günü 5.900 olması gerekiyor.
  O tarihten itibaren ocak sonu itibariyle 21 ay prim borcum bulunmakta. Kalan 737 günü tamamlamak amacıyla, bu prim borçlarını yapılandırmam ve emeklilik tarihi olan 01.09.2023’e kadar da primlerimi ödemem gerekiyor.
  Bu tutarları minimumdan ya da maksimumdan ödemem maaşı ne yönde değiştirir? Hangisi daha avantajlı olur? Ya da en optimum ödeme tutarı nedir?
  Tabi burada yüksek ödeme tutarının maaş üzerinde yaratacağı artışın, ödenecek ekstra primleri ne kadar sürede amorti edeceği de önemli

 268. Merhaba Mustafa bey
  Internette bulunmayan cok degerli (maas hesaplama) calismanizi gordum , ozellille kisisel olarak cok tesekkur ederim. Bu dunyada sagliktan sonra en degerli olan (herkesin ketum davrandigi) BILGI yi paylasmaniz konusunda sizi takdir ediyorum.
  26 yillik hizmetimin tamamini SSK isci statusunde ve tamamina yakininin primimi tavandan odeyerek emekli oldum, son aldigim emekli maasi Ocak 2023 itibariyle 8732 TL dir. Maasim emsallerine gore cok dusuk kaldi. Eger mumkun ise sizden, siz bu konuda hizmet vermiyorsaniz guvenilir ve bu isin ehli bir danismanlik firmasindan ucreti mukabili danismanlik almak istiyorum. Bu konuda yardiminiz olursa … adresine email ile bildirirseniz sevinirim. Sevgiler Turan Zorlu

  1. Merhaba, öncelikle teşekkür ederim. SGK’nın hesapladığı emekli maaşında hata olacağını zannetmiyorum. Emekli maaşı başvurusu yaptığınız tarih tam olarak neydi? Şu hesaba e-posta gönderin ve hizmet döküm belgeniz ile size bildirilen maaş tutarını gösterir ekran görüntüsünü de ekleyin. Size dönüş yapacaklardır: feramizbaysal@sosyalguvenlikdanismani.com

 269. Merhabalar ben apndis patlamasi ve amelyat olmam sebebi ile 30 günlük raporum var iş veren bu raporumu bildigi halde 2,3 kez beni işe çagardılar ben şuan için saglik olarak kendimi iyi hissetmiyorum rapor sürem pazerti günü bitiyor tekrardan 10 günlük bi rapor almam tazminatsiz beni işten cikarta bilirmi işverenim

 270. İyi gúnler 100 dairelik bir sitede geçtiğimiz günlerde kurul yapılarak 1 yönetici 1 yönetici yardımcısı ve 2 denetleme üyesi seçildi göreve başladı.böyle bir oluşum yasalmı acaba yönetici yardımcısı da ben oldum.sonradan yaptiğim araştırmalara göre yönetici yardımcısı diye bir kavram kat mülkiyeti kanununda yokmuş ama noter bu şekilde karar tutanaklarını onaylamış yardımcı olarak benim hiç bir yerde imzam yoksedece ismim var.Yıl sonunda hesaplar incelenirken hesap yöneticinin elinde harcama yoneticide. sorumluluk kimde olur.

 271. Merhaba biz KYK yurdunda yemekhane de çakıyorduk deprem den dolayı işimiz den olduk deprem zedeler için yurt açık şuan üniversiteler online oldu bir buçuk yıldır çalışıyorduk orda işsizlik maaşı alabilirmyz çünkü bizde mağdur olduk işsiz kaldık.

 272. Mustafa Bey merhaba,

  Bir iş başvurumdan olumlu dönüş aldım ancak 10 aydır çalışmakta olduğum firmada sigortam bulunmuyor, dolayısıyla yeni işyerime teslim edeceğim belgelerde eksik görünebilir. Sözlü anlaşma yapıldıktan sonra bu hususta sorun yaşar mıyım diye endişeleniyorum. Bu konuda fikir ve tavsiyeleriniz olur mu?

  1. Merhaba. Sorunuzun cevabı tamamen yeni işveren ile aranızdaki anlaşmayla ilgilidir Batuhan bey. Benim bir şey söylemem mümkün ve doğru olmaz.

 273. Mustafa Bey Merhaba
  10 yıldır çalıştığım iş yerimden , işveren İkale sözleşmesi ile ayrılmamı istiyor. Sizin verdiğiniz bilgilere göre işsizlik maaşı almam zor görünüyor. Sözleşmede işten çıkarılma kodum (4) olarak yazıyor. Sizden ricam bu konuyu netleştirebilirmisiniz .

  1. Merhaba. Zor olmaktan öte, ikale ile ayrılan işçi işsizlik maaşı alamaz. Çıkış kodunuz ikale değilse, İşkur maaş bağlayabilir. Yapmanız gereken, İşkur’a işsizlik maaşı başvurusu yaparak kesin sonucu öğrenmektir.

 274. Merhaba Mustafa bey,

  Çok faydalı bir web sayfası olmuş. Öncelikle bu detaylı çalışma için teşekkür etmek isterim. Askerlik borçlanmasıyla ilgili bir konu danışayım:

  2000 öncesi Gösterge: 9.475 Aylık Bağlanma:71 Gün:132
  2000-2008/10 Yıllık Kazanç: 38.376 Aylık Bağlanma:57 Gün:2777
  2008/10 sonrası Aylık Kazanç:39.763 Aylık Bağlanma:45 Gün:4836

  1998-99’da kısa dönem 8 ay askerlik yaptım. Yazılarınızdan anladığım kadarıyla borçlanmak mantıklı. Asgari-azami borçlanmada emekli maaşına ne kadar ek gelir? Bu konuda destek rica edebilir miyim?

  1. Merhaba, bu konuyu mutlaka bir profesyonele sormalı ve danışmanlık almalısınız. Ben bu konuda danışmanlık hizmeti vermiyorum. Ayrıca iltifatınız için teşekkür ederim.

 275. Eşim 2022 14 Ekim’de vefat etti. 1/4 32 yıllık ebe idi. Ek göstergesi 2200 idi.Geriye dönük ne kadar ikramiye alabiliriz. Kolay gelsin.

 276. Mustafa bey iyi çalışmalar. Halk Eğitim Merkezlerinde müdür yardımcısı mesai sonrası (saat 17:30 dan sonra) 20 saat Bilgisayar kursu veriyor. Gündüz kursu yok. Kaç saat ekders alması gerekiyor? Lütfen cevap veriniz. Çok teşekkür ederim

 277. Mustafa bey merhaba 6 yıl 4 aydır özel bir şirkette şirkette çalışmaktayım geçen yıl 5 mart 2022 itibariyle vardiya amirliğinden Ekip liderliğine vekaleten atamam yapıldı ve atama yapıldığım bölüm yeni kurulmuştu şimdi bana tekrar eski bölümüme vardiya amiri olarak devam etmemi istiyorlar ..1 yıl boyunca canımı dişime katarak yeni kurulan ve sorunlarla boğuşan bir bölüme ekip liderliği yaptım şimdi bu bana yapılan revamı dır? Bana yapılan bu terbiyesizliği kaldıramıyorum..Zam oranlarında da aynı liyakatsızlığı gösterdiler.. Bana diyorlar ki biz sana çıkış vermeyiz istiyorsan 3600 den gidebilirsin..Emekliliğime 10 ay var. Benim burada izlemem gereken yol nedir ve ne gibi haklarım var..Şimdiden teşekkürler ederim..

  1. Hüseyin bey, konuyu bir avukata danışmalısınız. Böyle somut, sözleşmelerden işyeri içi uygulamalarına kadar birçok hususun incelenmesinin gerektiği konularda yorum yapmamayı tercih ediyorum.

 278. Merhaba, 1 aylık sigorta primini daha ödemek emeklilik maaşında ne kadar fark yaratabilir? Primlerimi kendim ödüyorum.Emekliliği şuan hak ettim ama maaşta birşeyler değişecekse bir ay daha ödeyeceğim. Değiştirmezse öyle bırakacağım.(Az para değil 3500lira ödeyeceğim.Hele de böyle bir zamanda?)

 279. Yurt disinda calismaya 2023 yilinda gitsem yurt disinda çalıştığım süreler turkiyedeki ssk girisimi one ceker.i

 280. Merhaba,

  evimin elektrik işini bir komşumun tanıdığı elektrikçiye yaptırdım. Çocuk geldi elektrik tesisatlarını değiştirdi vs. Bu arada ben onunla sözleşme yaptım şu şu işler karşılığı bu kadar para ödecektir diye. İşleri bitirdim dedi ve ben tüm alacağını banka üzerinden ödedim. Sonra farkettim ki 1 tane fişin içi boş(kablo çekmemiş) .Kendisine aradım bir ara gelir bakarım dedi , sonra telefonlara çıkmamaya başladı. En son whatsapp mesajlarına da cevap vermiyor.
  Nereye şikayet edebilirim bu konuda bana yardımcı olabilecek birisi var mı?

  1. Merhaba, konu benim alanımla ilgili değil Suat bey. Bir avukata danışmanızı tavsiye ederim.

 281. Mustafa Bey Merhaba,
  Sigorta bilgilendirme yazılarınızı okudum emeğiniz için teşekkürler anlaşılır ve bilgilendirici olmuş.Kendim ile ilgili (geçmişe dönük sigorta konusu hak.)acaba olurmu sorusunu yanıtlayamadım ve sizden yardım rica edebilirmiyim.2 yıllık M.Y.O mezunuyum(Döküm bölümü)1997 tarihinde Üniversite tarafından mecbur tutulan 45 günlük isteğe bağlı staj işini Demirtaş Dökünde yaptım ve Bölüm hocamız denetleme amacı ile çalıştığım yeri ziyaret etti ve çalışırken hazırladığım staj dosyasını imzaladı.Bu dosyada şirket kaşe ve imzası da mevcut işyeri halen aktif.İsteğe bağlı staj olduğu için (ağır sanaai koluna giriyor)o dönemde sigorta yapılması gerektiğini öğrendim.Zaman aşımına uğramış sayılırmıyım özel koşula girermi.Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, ne yazık ki bu kadar somut bir soruya evet ya da hayır demem mümkün değil. Daha detaylı bir şekilde bir avukata danışmanızı öneririm.

 282. Türkan kaya merhaba Aralık 1995 girisliyim.ayni is yerinde 1998 e kadar çalıştım.1996 yılım sgk da görünmüyor.baska calistigim işlerinin merkezi baska şehirde idi .sigortam farklı şehirden yatırılmış ise o şehirdenmi bulmak gerekiyor.yani aynı şehirden yatırılmasa gozukmezmi sigortanın yatırıldığı sehirdenmi aramam gerekiyor. Teşekkür ediyorum

 283. iyi günler Mustafa Bey,
  ben 1996 girişli sgk 4a lıyım. bildiğiniz üzere eyt de son dakika primi kademeli kabul ettiler. bir dönem de bağkur lu olarak çalıştım ve hem askerlik hem bağkur borçlanması ile kademeli pirimimi doldurmak istiyorum. fakat bağkuru kaç tl üzerinden yatırsam, askerliği yatırmazsam bağkur ile kapatsam vs diye sorulara, hangi yöntem maaşımı arttırır kısmını birtürlü hesaplayamadım.
  sizden bu koduna yardım istiyorum. eğer sizin yada büronuzun iletişiminden yardımcı olursanız size bilgilerimi de vermek isterim. teşekkür ederim.

 284. Mustafa bey merhaba vardiyalı güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum pazar izin günüm ayın 30 ve 31 pazartesi ve salı çalıştım Şubat ayında vardiyam değişti Şubat 1den itibaren 6 gün daha 4\12 vardiyasında çalışıp salı günleri izin günü oldu toplamda 8 gün aralıksız çalışma oluyor bu şekilde ne gibi yasal haklarım doğar bilgi almak istiyorum 16 yıllık çalışanım aynı firmada yasal hakkım varsa süreç başlatmak istiyorum teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba, hiçbir işçi üst üste 7 gün ve daha fazla çalıştırılamaz. Ancak bu durum bir defa olmuşsa, buna dayanarak haklı fesih yapmanızı önermem. Sıkıntı yaşayabilirsiniz.