Dilekçeler / TutanaklarFazla Çalışma

Fazla mesai onayı iptal dilekçesi

Fazla mesai onayı iptali dilekçe örneği

İşçinin bir haftalık zaman diliminde 45 saatin üzerinde çalıştırılması halinde fazla mesai gündeme gelmektedir. Fazla mesai yapılabilmesi için ise işçinin onayına ihtiyaç vardır.

Öyle ki; işçi rıza göstermeden, fazla mesai yapmak zorunda değildir. Ancak bir kere onay verdikten sonra, işçi artık fazla mesai yapmaktan kaçınamaz.

Kısa bir süre önceye kadar, işçiden her yıl başında fazla mesai onayı alınıyordu. Fazla çalışma muvafakatnamesi imzalatılan işçi böylece, o yıl içinde gerektiğinde fazla mesaiye kalmayı peşinen kabul etmiş oluyordu.

Ancak 25 Ağustos 2017 tarihinde yapılan değişiklikle, her yıl başında fazla mesai onayının alınmasını zorunlu tutan yönetmelik hükmü değiştirildi. Buna göre; artık iş sözleşmesinde “fazla mesai onayının” bir kere alınmış olması yeterli olacak. Yani iş sözleşmesinde, işçi fazla mesai yapmaya peşinen onay vermişse, bir daha onay alınmasına gerek kalmayacak.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Yapılan düzenleme işçileri de düşünmüş ve iş sözleşmesiyle onay veren işçinin sonradan bu kararından vazgeçebileceğini de hesaba katmıştır. Yönetmeliğe göre; fazla mesai ya da fazla sürelerle çalışma yapmak istemeyen işçi, bunu işverene bir dilekçeyle bildirme hakkına sahiptir.

Ancak bu dilekçe en erken 1 ay sonra hüküm doğuracaktır. Fazla mesai yapmak istemeyen işçi, en az bir ay önceden yazacağı bir dilekçeyi işverene verirse, bu bir aylık sürenin geçmesinden sonra artık fazla mesai yapmak zorunda kalmayacaktır.

fazla mesai vazgeçme yazısı

Aşağıda örneği yer alan “Fazla mesai onayı iptal dilekçesi”ni görüntüleyebilir ve bilgisayarınıza indirerek dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Fazla mesaiden vazgeçme dilekçesi indir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

123 Yorum

 1. Merhaba Mustafa bey ben bu gün bu dilekçeyi teslim ettim fabrikanın avukatıyla görüşmüşler ve oda daha önceden imzaladıysa bir gerekçe göstermesi lazım demiş. Gerekçe göstermem zorunlu mu zorunluysa ne gibi bi gerekçe göstersem kabul edilir şimdiden teşekkürler.

 2. Hocam merhaba bende herkes gibi fazla mesaiden şikayetçiyim gerek hafta içi gerek hafta sonu neredeyse zorla tehdit eder sürgün eder gibi mobing yapar gibi zorluyorlar mesai kalmaya benim daha bir yılım dolmadan 270 saati geçtim bilene artık fazla mesai kalmak istemiyorum ne yapmam gerekiyor yardımınıza ihtiyacım var şimdiden teşekúrederim

 3. Hocam kolay gelsin.
  2015 te işe girdim fakat artik çok yoruldum. Ve hafta tatillerinde yada hafta içi fazla mesai yapmak istemiyorum. Iptal dilekçesini ilk amirime mi yoksa IK.yami vereyim. Ve bunu 2 nüsha halinde versem birine “bir nüshasını elden teslim aldım” diye imzaatip kendime alsam yeterlimi. Yada bu dilekçeyi kabul etmezse ne yapayim

  1. Merhaba, dediğiniz gibi bir ibare yazdırıp imzalatarak alabiliyorsanız, sorun olmayacaktır. Dilekçe kabul edilmezse ve siz ısrarla vermek niyetindeyseniz, dilekçeyi noter kanalıyla göndermeyi düşünebilirsiniz. Ama bu tür işlemlerden önce iki kere düşünmenizi tavsiye ederim.

    1. Bu tür işlemler bazen işveren tarafından ters karşılanıp fesihle sonuçlanabiliyor.

 4. İyi akşamlar avukat bey,ben 08.05.2023 tarihinde iş yerine fazla mesai feragat dilekçesi yazıp verdim,kabul edilmemesi halinde nasıl bir yol izlemem gerekiyor, TEŞEKKÜR EDERİM

 5. Merhaba ben zehra şahin işitme engelliyim birsey sormak isterim ama mesai kalmak istemiyorum hep yoruldum hep midem bulanıyordum zorlanıyorum beni yardımcı eder misiniz ?

  1. Merhaba, bu dilekçeyi doldurup işverene verirseniz, fazla mesai yapmak zorunda olmazsınız. Ama bir şey yapmadan önce, bir büyüğünüze sormanızı tavsiye ederim.

 6. Hocam iyi günler 1.5 yıldır 657 tabi devlet memuruyum her ay 30 saat fazla çalışmaktayız ve bunun hesaplanmasıni istememize rağmen kurum sessiz kalmakta resmi yollar ile dilekçe şeklinde bu hakkımızı isteye bilir miyiz

  1. Merhaba, zaten bunun yolu yazılı talepte bulunmaktır. Gelen cevaba göre, haklı olduğunuz kanaatine varırsanız, dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 7. Abi merhaba. Öncelikle insanları bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim. Ben 13 yıllık KARSAN çalışanıyım ve artik fazla mesai yapmak istemediğim için senin paylaşmış olduğun dilekçeyi doldurup İK ya götürdüm. Bana,sen en başta imza attın kabul ettin mesaiye kalmayı dediler. Bu dilekçe yıllık 270 saat üzeri olan mesailer için geçerli dediler. Bu işin doğrusu nedir cevaplarsan sevinirim.Allah a emanet ol.

 8. Mustafa bey fazla mesai onay iptal dilekçesini anladım fakat bayramlarda ve resmi tatillerde de çalışmak istemiyorum bunun için başka bir dilekçe vermem gerekiyor mu ?

  1. Merhaba, normalde başka bir dilekçe vermeniz gerekir. Ancak bu dilekçenin içinde özel bir ifadeyle bunun da belirtilmesinin bir sakıncası olmaz.

 9. Merhaba Mehmet bey yazmış olduğunuz dilekçe örneğine ulusal bayram ve genel tatil günlerindede çalışmak istemediğimizi belirtebilir miyiz. Yapmış olduğunuz açıklamalar için teşekkür ederim

  1. Merhaba. Evet, yazabilirsiniz; ama fazla mesai için yazımda geçen kurallar UBGT günleri için aynen geçerli olmaz. Bir başka deyişle, bu yazıda belirtilen onay iptal konusu fazla mesaiye özeldir.

   1. Öncelikle teşekkür ederim. Sizin yazdığınız dilekçe örneğini yazdıktan sonra beyan ederim yazısını yazmadan Ayrıca diye başlayarak UBGT günlerinde de çalışmak istemediğimi belirttim bu şekilde olur mu

 10. Merhabalar

  Ben işyerine meesai iptal dilekçesini verdikten sonra işyeri beni tazminatsız işten cikartabilir mi

  1. Merhaba, bu gerekçeyle mi? Hayır, çıkaramaz. Ancak başka haklı sebepleri varsa, bunu bilemem.

 11. Merhaba Mustafa bey sözleşmede aşağıda belirttiğim günlerde vardiyalı çalışan özel güvenlik görevlisi bu dilekçe ile resmi dini bayramlar ve genel talil günlerinde işe gitmeyebilir mi gitmeme hakkı varsa işten çıkarılırsa tazminat alma hakkı doğar mı

  1. Abdülkadir bey, işçi bu günlerde çalışmak için verdiği onayları her zaman geri alabilir. Ama size buradan kesin bir şey söylemem doğru olmaz. İş sözleşmenizin de incelenmesi gerekir. Ancak genel çerçeveyi sitemdeki yazılardan anlayabilirsiniz.

   1. Mustafa bey iş sozlesmemde bu günlerde calişma yapilacagı yazıyor sonuç ne olur gitmezsen

     1. Peki işten çıkış olursa tazminatimi kazanma durumum nedir Yargıtay kararı varmı bu şekilde

     2. Size bu konuda bir şey söyleyemem Abdulkadir bey, sitemdeki konuyla ilgili yazılara göz atarak bir şekilde sizin bir kanaate varmanız doğru olur.

 12. S.a abi bu dilekçeyi elden direk çalıştığımız yere mi verelim yoksa mail yoluyla mi göndereyim hangisi daha iyi olur

  1. Merhaba, işverenin resmi maili ise, mail yoluyla gönderebilirsiniz. İşyerinin kayıt sistemine güveniniz varsa, elden de teslim edebilirsiniz.

  2. Teşekkür ederim. İşe hangi tarihte giriş yaptığımızın bir önemi yok değil mi bu dilekçe için 2. yılım bitti şimdi bu dilekçeyi yazsam herhangi bir sorun olmaz sanırım dilekçe ulaştıktan 30 gün sonra yürürlüğe girecek anladığım kadarıyla

 13. Merhaba mustafa bey 13.05.2013 den beri bir fabrikada çalışıyorum fazla mesai konusunda sıkıntılıyız 3 aydır sabah 08:00 akşam 20:00
  Bir sonraki haftada akşam 20:00 sabah 08:00 olarak mesaili çalışıyoruz 270 saat zorunlu mesaimi doldurdum bunun için nasıl bir yol izlemeliyim mesaiye kalmak istemiyorum nasıl bir dilekçe doldurmam gerekli

  1. Merhaba, daha önceden fazla mesai onayı vermişseniz, tam olarak yazımda örneğini verdiğim dilekçeyi kullanabilirsiniz.

   1. Hayirli aksamlar ben bu yaziyi yazdim bana imzalariniz mevcut mesai ye kalmak durumundasiniz mesai ye kalmama engeliniz nedir diye yazi gonderdiler

    1. Merhaba, böyle bir cevap da uygulama da olmaz. Bu konuda işverenin takdir hakkı olmadığı gibi işçinin gerekçe sunmak zorunluluğu da bulunmaz.

 14. Merhaba 2016 beri bir fabrikada çalışıyorum yeni tasindigim ev servis olanagim yok altarmayla servise biniyorum bunu iş yerine söylediğinden beri iş yeri zorunlu mesaiye bırakıyor çocuğuma bakacak kimsem yok haftasonu.kalmadigim zaman tehdit ediliyorum hiç bir hak talep edemesin tazminat vermem Diye kapıya koyarım diyor iş yeri .dilekçe örneğini bana yazar mısınız.kalnak istemiyorum 50saat çalışıyorum haftalık.

  1. Merhaba, yazımda örnek dilekçeyi bulabilirsiniz. Bu dilekçeye bakarak, elle bir kağıda bile yazabilirsiniz Selda hanım.

 15. Ben nasıl bir yazı yazmalıyım nesi yapmak istemiyorum yanlış yazmakta sıkıntı olur yardım edebilirmisiniz

   1. Merhaba. Fazla mesaiden Cayma mailimi islak imzam ile gönderdigim tarihten30 gün geçmesine rağmen hala mesaili çalıştırılma durumum olur mu ?

    1. Olmaması gerekir; fakat işveren yasaya uymamayı tercih edebilir. Bunu ancak bekleyip görebilirsiniz.

 16. MERABA ,MUSTAFA BEY ÇALIŞTIĞIM İŞ YERİDE FAZLA MESAİLERİN ERKEN ÇIKKIIŞ YADA EKSİK OLMADIĞI HALDE GÜNÜNDE TAMAMLAMADIĞIM İÇİN MESAİLERİN ÜCRETLERİNİ KESİYORLAR .YASAL MI ACABA BU YAPTIKLARI UYGULAMA.TEŞEKKÜRLER

 17. Merhaba BAYSAL bey öncelik olarak bilgileriniz için teşekürler benimde önemli bir sorunum var bu fazla mesai iptal dilekçesini verdim üstünden bir ay geçti
  Çalıştığım kurum … bir tekstil fabrikası üç vardiya şeklinde çalışıyor dilekçenin bir geçerliliği olmadığını ve beni yeniden 07:00-19:00 yada 19:00-07:00 şeklinde 12 saat gece yada gündüz mesaiye yazıyorlar gelmeyeceğim taktirde tutanak tutup disipline sevk edileceğimi söylüyorlar ne yapmam lazım dilekçenin bir aydan fazla geçmesine rağmen dilekçenin bir geçerliliğini olmadığını söylüyorlar bir avukata gitmelimiyim savunma tutanak tutarlarda savunmaya ne yazmalıyım yada savunma yazmalimiyim? Yardımcı olursanız sevinirim ben Malatya’da mesaj atıyorum burda beni yonlendirecehiniz bir avukat varsada memnun olurum

   1. Merhabalar bu dilekceyi verdigimizi nasil kayit altina alabiliriz dilekceyi teslim ettigimiz kisininde imzasi gerekirmi sonucta bir bildirim yapiyoruz eger gerekirse ve bunu imzalamak istemezse ne yapmaliyiz

    1. Bu tamamen işverenle işçi arasında güven ilişkiyle ilgilidir. Güven yoksa, noterden göndermek bir seçenek olabilir; ancak bu durum da işverenin tepkisini çekebilir.

 18. Hocam iyi günler cevaplarınız ve bloğunuz için evvela Allah sizden razı olsun soruma gelince mesai yapmıyorum dilekçesi 270 saatten sonramı geçerli yoksa hiç mesaiye kalmak istemiyorummu manasına geliyor beni aydınlayırsanız teşekkürler

  1. Merhaba, teşekkür edrim Yavuz bey. Bunun 270 saat ile ilgisi yoktur, 1 aylık süre geçmekle birlikte derhal etkisini göstermesi gerekir.

 19. Merhabalar Mustafa bey
  Fazla çalışma, fazla süreli çalışma, denkleştirme ve genel tatil günleri, ulusal bayramda çalışmaya iş sözleşmemde onay verdim. Anladığım kadarıyla yönetmeliğe göre fazla çalışma ve fazla süreli çalışma onayımı 30 gün öncesinden belirtmek koşuluyla geri alabiliyorum. Peki aynı durum denkleştirme, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde de geçerli mi? Denkleştirme, genel tatil günlerİ ve ulusal bayramda çalışma onayımı da aynı şekilde geri alabiliyormuyum? Ve genel olarak baktığımızda verdiğim tüm bu onayları geri alırsam, işveren bunun sonucunda beni işten çıkartırsa, bu işveren açısından haklı fesih mi, haksız fesih mi? oluyor. Şimdiden çok teşekkür ederim saygılarımı sunarım.

 20. Ben bir sirkette 9 yildir calisiyorum 5 yil once fazla mesai icin onay vermistim ama fazla mesaim yillik 270 saati geciyor ve mesai zorunlu hakli fesih yaparak kidem tazminatina hak kazanabilir miyim

 21. biz 8 arkadaş fazla mesai onayının iptali için dilekçe verdik. ika müdürü, depo müdürü ve depo şefi artık bize mesai yaptırmayacağını, kanunun onlara verdiği haktan faydalanıp denkleştirme çalıştırması yaptıracaklarını söylediler. Bizde mesaiye kalmayacaksak nasıl denkleştirme yapacaksınız dedik. Fazla mesai ile denkleştirme çalışmasının birbirinden ayrı kavram olduğunu söylediler. Eğer gerçekten farklı kavram ise denkleştirme çalışmasına nasıl itiraz ederiz.

  1. Merhaba, size özelden de cevap yazmıştım. Denkleştirme, fazla çalışma olarak kabul edilmez ve ikisi farklı kavramlardır.

   1. peki denkleştirme çalışmasına herhangi bir itirazda bulunabilirmiyiz. Yani verdiğimiz onay imzasını geri talep edemezmiyiz?

   2. Merhaba
    Is yerimde ise girerken imzalamis oldugum sozlesmede fazla calisma ve resmi tatil gunlerinde calisacagim onayi var.Ancak ben artık resmi tatiller de çalişmak istemiyorum ve bunu 30 gün onceden dilekceyle bildirebiliyor muyum bildirirken mail yolurlami noter yoluylami gondermeliyim.

    1. Merhaba, bu 30 günlük süre ve iptal hakkı fazla mesai için geçerlidir. Haliyle resmi tatilde çalışmak için onay vermişseniz, çalışmanız gerekir. Bundan vazgeçmek ise herhangi bir şarta tabi değildir, yani işveren ile anlaşarak veya tek taraflı beyanla her zaman bundan vazgeçebilirsiniz.

     1. Hocam yukarıda resmi tatilde çalışmak istemiyorsanzı dilekçeyi ona göre düzenleyip verebilirsiniz diyordunuz burada çalışmak zorundasınız diyorsunuz

     2. Yukarıyı dikkatli okumanızı tavsiye ederim. Fazla mesai ile resmi tatil çalışması farklı kavramlardır. Yukarıda “resmi tatilde çalışmak istemiyorsanız” gibi bir ifade bulunmamaktadır.

 22. Merhaba
  Ben bir belediyenin hazır beton özel şirketinde mikser şoförüyüm işe girerken fazla mesai onayı aldılar ve seçimler oldu belediye yönetimi değişti yeni gelen yönetimde benden fazla mesai onayı aldı.ben Ocak ayında 130 saat şubatta 140 saat martta ise 34 saat mesai yaptım.iş kanunda iş veren onay versek dahi yıllık 270 saat mesai yaptırabilir ben 304 saat mesai yaptım ve nisan ayında da mesai zorunlu olarak yapıyorum bana bu konu yardımcı olurmusunuz nasıl bir dilekçe vermem gerekiyor noterden mi elden yazıp versem olur mu iş veren bunu yaptım diye işten çıkartır mı

 23. Merhaba,

  Özel bir bankaya bağlı iş ortaklığı yapmakta olan bir firmada giriş 2017/06 fesih 2019/09 tarihleri arasında çalıştım. İş gereği genellemesi yapıldığında fazla mesaili çalışmaktaydım. Yani sözleşmemizde bu onayı peşinen verdim. Yoğum tempoda çalışmakta olduğumda ilerleyen dönemlerde sağlık problemleri yaşadığımdan işverene 30 gün önceden resmî kanallardan fazla mesai iptal dilekçemi ilettim. İşveren bu dilekçeme dönüş yapmadı. 30 gün yasak süreç geçtikten sonra günlük 8.5 saatlik mesai yapmaya başladım. Bu durumda işveren fazla mesai kalmadığım gerekçesiyle 3 adet savunma istemi ve uyarısı ile sözleşmemi haklı nedenle fesih ettiğini tarafıma bildirdi. Süreçte dava açtım. Önümüzdeki günler 5 duruşma görülecek. Tanımlarım dinlendi. Davalının 1 tanığı dinlendi. 1 tanığı gelmediği için önümüzdeki duruşma dinlenme kararı alındı. Benim merak ettiğim konu açmış olduğum davanın benzeri bir dava bulamadım. Sizin görüşlerinizi öğrenmek istiyorum. Şuana kadar olumsuz bir durum olmadı fakat bir avukatım yok sanal ortamlarda çok karmaşık bilgiler var. Bu konuda aydınlatabilirseniz çok mutlu olurum. Teşekkür ederim.

  1. Hikmet bey, gerçekten de çok doğru bir yöntem izlemişsiniz. İşverene fazla mesai yapmak istemediğiniz bildirdikten 30 gün sonra artık fazla mesaiye zorlanamazsınız. Özellikle dilekçe verdiğinizi karşı tarafı inkar etmediği müddetçe, davayı kazanma ihtimaliniz yüksek olacaktır.

   1. Mustafa Bey Merhaba,

    Benim bahsetmiş olduğum davam 8 duruşma sonunda karar lehime verildi.Gerekçeli karar tarafıma tebliğ oldu. Dava kısmen red kısmen kabul oldu. Benim sormak istediğim konu şimdi istinafa gideceklerini düşünüyorum bende ilamlı icraya vermeyi düşünüyorum. İlamlı icraya verdiğimde davalı taraf icraya parayı yatırdığında parayı alabilir miyim? Beni bu konuda bilgilendirebilir misiniz? Teşekkür ederim.

 24. Merhaba ben 1 yildan fazladir fabrikada kaynakci olarak calismaktayim mesaiye kalmak istemiyorum 30 gun onceden yazili bir sekilde is yerime bildirdigim takdirde bana birdaha mesai sart kosamaz degil mi

  1. Merhaba, evet siz tekrar onay vermedikçe işveren size zorla fazla çalışma yaptıramaz Mehmet bey.

 25. Merhaba
  fazla meraklı çalışmaya karşı dilekçe vermiştim.

  soru 1şirketimiz bize 90 dk mola ile toplamda 11 saat meraklı vardiya çıkarıp sonrasında 2 ay içerisinde kısa süreli vardiya çıkararak dengeleme yapıyordu. bu sekilde calistirilmam dilekce vermis biri olarak kanuna uygunmudur.

  soru 2 : covid19 nedeniyle evden çalışmaya devam etmemiz kararlaştırıldı ve evden çalışma için bize verilen laptoplar ile çalışabilmemiz için internet üzerinden online muvaffakatname imzalarımdı evden çalışmayla ilgili maddeler arasında şirketin uygun gördüğü hallerde mesaili çalışmayı kabul ediyorum maddesi de var. Onaylamak durumunda kaldık. onaylamasak çalışamıyorduk. şuanda meraklı vardiya da çıkarıyorlar ve dengeleme de yapılmıyor.

  Bu durum hukuka uygun mudur. bu duruma itiraz edebilme hakkımız var mıdır?

  bilgi verebilirmisiniz, kolayliklar.

  1. Merhaba, ilk soruda bahsettiğiniz husus denkleştirme olabilir anladığım kadarıyla ve yasal bir uygulamadır. Ancak doğru uygulanıp uygulanmadığını buradan bilmemiz elbette mümkün değil.
   İkinci sorunuza cevap vermek isterdim ama MERAKLI vardiyanın ne olduğunu anlayamadım.

  1. Bunun bir anlamı yok, ama işveren tarafından üzerinde alındığına dair bir kayıt varsa, elbette alabilirsiniz.

  1. Merhaba, ispat bakımından buna benzer bir işlem gerekebilir. Ama sorunun cevabı, sizin işyerine ne kadar güvendiğiniz ya da güvenmediğinizle ilgilidir.

 26. Zeynel Bey hastanede 4D işçi olarak çalışıyorum ve yılda 270 saat ek mesai yapmamıza izin vefiyorlar. 270 saati aşarsak ödemiyorlar ki ben 50 saat fazla nöbet tutmuşum mutemetlik yandı paranı alamazsın dedi. Ben saatim dolduğu için 3 -4 ay nöbet tutamadım. İhtiyacımda var. Benim yerime memura tutturdular o para zaten veriliyor. Ama hep aynı kişiler tuttuğu için aynı kişilere veriliyor çünkü 270 saatle bizi kısıtlamışlar. Dilekçe versem yıllık 270 saatten fazla nöbet tutabilir miyim? Teşekkürler.

  1. Mrb öncelikle kolay gelsin isyerime dilekçeyi verdim insankaynaklari müdürü aldı tamam haber ederiz dedi sonra vatsap üzerinden msj atarak sordum sonuç ne oldu diye oda tamam 1 ay sonra mesai ye kalmaya bilirsin dedi bende eski imzalattiginiz ise ilk girerken de imzalamış tim daha sonrada sene başında 1 kacdefa imza latti onlari vermiyormusunuz dedim yada Bi evrak gerekmezmi dedim yok sikinti olmaz onlar iptal diye msj attı ilerde sikinti olurmu Bi evrak Bi belge almam gerekmi özlük dosyana kodum dedi cvp için tsk

   1. Merhaba, artık işverene güvenmeniz gerekir. Eğer işyerine bu kadar bile güvenmiyorsanız, zaten dilekçeyi noterden vs. göndermeniz gerekirdi. Haricinde, işverenin size önceki imzalattığı evrakları vermesi zaten gerekmez Ali bey.

 27. İşveren fazla mesai onay imzası nı açıklama yapmadan işçiyi imzalatırsa genelde bunu çogu işveren yapıyor

 28. Merhabalar Zeynel bey;

  Daha önceden fazla mesai dilekçesini işveren tarafına vermiş bulunup, fazla mesai dilekçesini mağaza müdürü ricası ile geri çekmiş olsam aradan belirli bir zaman sonra olası bir durumda tekrar fazla mesai dilekçesini tekrar yazma durumu olabiliyor mu? bu konuyu firmanın ücretlendirme birimine sordum cevaplayamadı bilgisinin olmadığını söyledi. Teşekkürler.

  1. Merhaba. Fazla mesai dilekçesinden kastınız “fazla mesai onay iptali” dilekçesi midir? Öyleyse, bu dilekçeyi dilediğiniz zaman verebilir ve dilediğinizde de geri çekebilirsiniz. Bunun için herhangi bir kısıtlama yoktur.

 29. Merhaba sayın ilgili,
  Fazla mesai dilekçesini işverene verdikten 30 gün sonra tarafıma haftalık 45 saatlik mesai kağıdı verilerek, mesai yapmayacağım tarafıma tebliğ edildi. Fakat daha ilk gün işyerinden çıkarken odalara çağırmalar, mesai yapmazsam sıkıntı çıkacağı söylendi vs. Aynı günün akşamı karakola gidip beni rahatsız edenler hakkında suç duyurusunda bulundum, hakaret ve işten atmayla ilgili tehtid suçu oluşmasından dolayı sahışlar evlerinden alınarak karkola getirilip ifadeleri alındı. Ertesi gün Cumhuriyet baş savcılığına giderek tehtid hakaret ve mobing suçundan dolayı ilgili şahısları mahkemeye verdim. Benimle uğraşmaları tamamen bitti. Yalnız biz dışarıda çalışanlar olarak bilerek bana görev vermiyorlar içerde sıkılır giderim düşüncesiyle, ben de bütün gün oturuyorum işyerinde bir kaç gündür problem çıkaran yok. Bu işin sonu belli gibi, çıkarılırsam sendikalı olmamdan dolayı sendikal tazminatımı ihbarımı, tazminatımı 3 sene de sürse mahkeme yoluyla alabilir miyim?

  1. Merhaba. Yaşadığınız süreci anlayabiliyorum; ama bize sorduğunuz soru, bir mahkemenin yıllar içinde tanık dinleyerek ve tüm delilleri araştırarak verebileceği bir cevaba sahipken, biz size şimdiden nasıl bir cevap verebiliriz?

 30. Merhaba fazla mesai daha önce dilekçe vermiştim dilekçem evet kabul oldu fakat şimdi birde resmî tatilde çalışmak istemiyorum diye dilekçe vermek istiyorum ama bi dilekçe örneği bulamadım bu konuda yardımcı olurmusunuz ?

  1. Merhaba. Dilekçeyi aynen kullanabilirsiniz; yalnızca fazla mesai yerine genel tatil çalışması yapmak istemediğiniz yazmalısınız.

   1. Merhaba. Fazla mesaiden Cayma mailimi islak imzam ile gönderdigim tarihten30 gün geçmesine rağmen hala mesaili çalıştırılma durumum olur mu ?

 31. Merhaba Zeynel Bey,

  Özel şirkette çalışmaktayım. Alışveriş Merkezinde çalıştığım için genelde fazla mesai yapıyoruz. İşveren mesai ücretlerini veriyor. 26 Temmuzda işverenime mail aracılığıyla fazla çalışma yapmak istemediğimi sağlık nedenlerimden ötürü bildirdim. 1 Ağustos’da işverenime iadeli taahhütlü posta ile bildirdim. Benim sorum mail gönderdiğim tarih’mi ya da postanın ulaştığı tarih mi yasal olarak geçerli olur. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Teknik olarak tartışmalı olsa da, işinizi garantiye almak adına 1 ağustos tarihini esas almanızı öneririm.

  2. Zeynel bey merhaba.
   Ben bundan 40 gün evvel fazla mesai kalmak istiyorum diye dilekçe verdim çalıştığım şirket e şimdi beni mesai bıraktılar. Ne yapmam lazım ? Teşekkür ederim şimdiden

   1. Merhaba. Bu durumda gitmeyebilirsiniz. Ama bu nedenle işveren sizi çıkarma yoluna gitmeyi tercih de edebilir. Öyle olursa, daha önce dilekçe verdiğiniz için siz haklı olursunuz. Yine de öncelikle dilekçenizin işyeri kayıtlarına resmi olarak girdiğine emin olmanızı öneririm.

    1. Bu dilekçeyi iş verene verdiğimizde kaale almazsa iş yeri kayıtlarına geçirmezse ne yapabiliriz

     1. Merhaba, dilekçeyi noter aracılığıyla ya da iadeli taahhütlü PTT aracılığıyla gönderebilirsiniz.

 32. Merhaba zeynel bey işyerinde artık fazla mesai yapmak istemiyorum bu bir aylık sürede fazla mesai yapmak zorundayım yapmadığım takdirde işveren tazminatsız çıkış yapabilir mi ?

  1. Merhaba. Evet, 1 aylık süre boyunca fazla mesai yapmaya devam etmek zorundasınız. Aksi takdirde işveren haklı nedenle fesih yapabilir.

 33. Zeynel Bey merhaba,

  Reklam ajansında çalışıyorum. Dolayısıyla haddinden fazla ve gereksiz mesaimiz olmakta. Çalıştığım şirket sene başlarında “gerekli durumlarda fazla mesaiye kalmayı kabul ediyorum” yazılı bir kağıt imzalttı ki sanırım bu yazınızda bahsettiğiniz evrak. İş veren bu evrağı imzalattığında fazl mesai parası verme sorumluluğunda olmuyor mu?

  Bu evrağı baskı altında işimizden olmamak adına tüm çalışanlar olarak hepimiz imzalıyoruz. Ben bu evrakı imzalamış olmama rağmen “işimi kaybetmemek adına baskı altında imzladım” diyerek fazla mesai davası açabilir miyim?

  Fazla mesainin mevzuatta maksimum saat karşılığı var mıdır? Yani işçi x saatten fazla fazla mesai yapamaz gibi bir kural var mıdır yoksa bu evrağı imzaladığımız için eve göndermemecesine gönderseler de evden sabaha kadar bizi çalıştırma hakları oluyor mu?

  Bu gün fazla mesai için işyerimden şu şekilde bir mail aldık ; “Mesai Yemek bedeli ödeme kısmı da 21.30 dan sonraya kalan kişiler için devreye girer……Mesai yemek bedeli 17TL dir, eğer gece 1-2 gibi hala ofisteyseniz tekrar 17TL lik yemek hakkınız devreye girer”
  Bu normal midir? Örneğin saat 19:00/20:00/20:30/21:00 mesai için yeterli bir süre değil midir?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. O evrakı imzalamanız fazla mesai yapmanız içindir, ücretinin mutlaka ödenmesi gerekir. Fazla mesai için yıllık 270 saat sınırı vardır; ama işveren size 500 saat fazla mesai yaptırırsa, 500 saat için ödeme yapması gerekir. Mesai yemek bedeli kavramı mevzuatımızda yoktur. Bu işverenin takdiri bir desteği olduğu için, hangi saatlerde verileceği de işverenin takdirinde kabul edilmelidir.

 34. Merhaba Zeynel Bey,

  Ben 7 senedir aynı işyerınde muhasebe görevlısı olarak çalışmaktayım haftanın 6 günü sabah 08,00 aksam 18,00.
  Artık cumartesılerı gelmek ıstemıyorum ve bir cumartesı gelıp 1 cumartesı gelmeyecgımı soyledım. 1 cumartesı gelmedım bana o gun ıcın yıllık ızın kullanmısım gibi imza attırdılar. ne yapmam gerekıyor o imzayı atmak ıstemıyorum dilekçe mı yazmam gerekir ? ayrıca her ay mesaı oldugu halde bordro imzalatılıyor mesai göstermeden bunlara itiraz edebılır mıyım ?

 35. merhaba özel inşaat şirketinde gece bekçisi olarak akşam 17 00 sabah 08 kadar çalışmaktatyım fazla meai ücretimi isteyince işten çıkış verdiler bana ne yapmalıyım yada bana bir dilekçe örnegi lazım yardımcı olursanız sevinirim

 36. Merhabalar benim sorum ben bu belgeyi iş verene verdikten sonra iş veren karşılığında bana bu belgeyi aldığına dair bir belge verecek mi? İş veren bir ay sonra ben mesai kalmadığım zaman kendisi bana belge vermedi tarafımıza herhangi bir tutanak ulaşmadı diye inkar ederse hukuksal bir durum oluştuğunda iddia mı nasıl ispatlayabilirim elimde herhangi bir delil olmayacak çünkü şimdiden teşekkür ederim cevabınız için

  1. Merhaba. Aynen öyle olur ve hak iddia edemezsiniz. Bu nedenle, bir evrak kaydı, teslim alındığına dair imza ya da alındı belgesi ya da noterden gönderilmesi çözüm olacaktır. Ya da işverene güvenmeniz gerekir.

 37. Merhaba Zeynel bey 4 yıldır çalıştığım iş yerinde işim olmadığı sürece mesaiye kalmaya çalışıyorum fakat işim olduğunda izin vermemekte ısrarcı oluyorlar.İşlem yapmakla tehdit ediyorlar.Şimdi benim sorum şu fazla mesai itiraz dilekcesini dolduktan sonra 1 ay sonra isleme giriyor.peki bu itiraz dilekcesinin belli bi süresi oluyor mu yoksa iş yerinde calıştığın surece gecerli mi?Ayrıca itiraz dilekcesi yürürlüğü girdikten sonra hic mi mesai yapmamak gerek.Yaparsak itiraz dilekcesi iptali söz konusu oluyor mu?Vereceğiniz cevap icin şimdiden tesekkürler

  1. Merhaba. Bu dilekçe, işyerinde çalıştığınız sürece ve aksine bir imza atmadıkça geçerlidir. Peki bundan sonra hiç mesai yapmamak mı gerekir? Açıkçası, işverene bu dilekçeyi veren bir işçi hem ara sıra fazla mesaiye kalıyor hem de işveren tarafından çağrıldığı bazı günlerde gitmiyorsa, bunun iyiniyetle bağdaşdığını söylemek çok zor olacaktır.

  2. Merhaba ben 6 yıldır bir fabrikada çalışmaktayım sağlık sorunlarım sebebi ile işverenin istediği sayıyı çıkaramıyorum bana savunma yazmamı söylüyorlar ne yapmam gerek ben daha önce bu sayıyı çıkarıyordum ama şimdi kullandığım ilaçtan dolayı çıkaramıyorum tazminatsız cikarabilirmi

 38. Merhaba Zeynel bey 10 yıldır calıştığım iş yerinde önceden mesai zorunlu değildi ben her mesai devam ettiğim halde bir cumartesi mesaisine önemli işim olduğunu amire söyledim izin istedim izin vermedi hakkımda tutanak tutular sözlü uyarı aldım 10 yıldır tek bir yalnış davranışım olmadığı halde bana yapılan bu davranışı içime sindiremiyorum sene başında imzaladığım mesai gelme onayını geri almak istiyorum bunun için dilekceyi iş verene nasıl vermeliyim avukat mı tutmalıyım noter yoluylamı elden insan kaynaklarına mı vermeliyim beni aydinlatirsaniz sevinirim.

  1. Merhaba. Bunun için avukat tutmaya kesinlikle gerek yok. İşverene güveniniz varsa ve işyeri size evrak kayıt belgesi verecekse elden işyerine verebilirsiniz.

   1. Teşekkürler Zeynel bey peki iş veren bunu onaylamak zorundamı iş veren ben onaylamıyorum diye bilirmi bu durumda ne yapmalıyım

    1. Bunu işverenin onaylaması gerekmez. Siz dilekçeyi verdikten sonra 1 ay geçince, artık fazla mesai yapmak zorunda olmazsınız. Bunun için işverenin onay vermesi ya da vermemesi gerekmemektedir.

 39. Merhaba zeynel bey ben fazla mesai onayını geri istemek istiyorum peki istedikten sonra bazı sorunlar oluşabilir biz 3 vardiya çalışıyoruz 1. Sorum bazen fabrikada 2 saat erken giriş veya 2 saat geç çıkış oluyor fazla mesai onayı vazgeçtikten sonra böyle bi durum olduğunda fabrikaya gitmek için bana 1 kişi için ayrı bir servis aracı göndermek zorundamı değilse kendi şartlarımla gitmek zorundayım bu erken giriş için 2 saat geç çıkışlarda fabrikada bulunduğumuz için servisler 2 saat geç geliyor erken girişleri bi önceki gün haberimiz oluyor ama geç çıkışları fabrikadayken haberimiz oluyor mesai onayından vaz geçen işçi bu tarz zorluklarda kalacak ya mecbur mesaiye kalacak ki buda işçinin haklı fesih doğar yada işçi dışarıda 2 saat bekleyecek.
  2. Sorum ise 8.4 ve 4.12 vardiya çalışmalarında her cuma günü toplantı olur işçi iletişim toplantısı amirler işle ilgili olumsuzlukları anlatır (kaza,iş hataları,iş kazaları,insan kaynaklarının açıklamaları,çalışma kuralları, işle ilgili iyileştirmeler çalışmalar vs. vs.) Buna benzer yarım saat toplantı olur 4.12 vardiyası 40 dk erken fabrikada olur yarım saat toplantı yaparlar 8.4 vardiyasıda onlar çıktıktan sonra mesai saati bitiminde toplantıya girer ve yarım saat geç çıkar her iki vardiyada yarımşar saat mesai yapmış olur peki falza mesai onayını vazgeçen işçi mesaiye kalırsa bu fazla mesai onay dilekçesi iptal sayılıyor sanırım bide bu yarım saat toplantı sorun olabilir ya toplantıya girmiycem yada girip mesai olmuş olucak herhangi bir fesih hakkım olmayacak şimdiden teşekkür ediyorum biraz uzun ama 2 sorumu yanıtlarsanız sevinirim nasıl bi yol izlemeliyim.

  1. Merhaba. Böyle bir durumda işverenin, işçiye ayrıca servis tahsis etmesi zorunluluğu olduğunu sanmıyorum. Bu, çok zorlama bir fesih nedeni olacaktır.
   Bahsettiğini türden toplantı da tabi ki çalışma süresinden sayılacaktır. Ama size tavsiyem, fazla mesai onayınızı iptal de etseniz, bu tür toplantı vb. ekstra süreleri sorun etmemenizdir.
   Resmiyette, evet hakkınız gibi görünebilir ama olası bir dava aşamasında mahkeme tarafından iyi niyetli bulunmayabilir.

 40. Ben de özel güvenlik görevlisiyim. Yıllık 270 saati aşması durumunda sözleşmeyi nasıl feshedebiliriz? Sadece 270 saati asmasi yeterli midir? Izleyecegimiz yol nedir?

  1. Evet, yeterlidir ama burada önemli olan, bu durumun ispat edilebilir olmasıdır. Buna eminseniz, noter kanalıyla ihtarname göndererek haklı fesih yapabilirsiniz.

 41. Sağlık çalışanlarında icap nöbeti diye bir nöbet var ama bununla ilgili iş kanununda hiç bir açıklama bulamadım ben. Sadrce yönetmelikte doktorlar için bu nöbetten bahsedilmiş ve bunun bir ücreti var. Ben sağlık teknisyeniyim ve hergün 7/24 icapciyim fazl mesai izni aldığımda bile ulaşılabilir olup acil durumlarda cagrilabiliyorum. Sadece yılda 15 gün yıllık izin döneminde icap tutmuyorum. Bunun yasal süreci nedir çalışana böyle bir nöbet hergün tuttutulabilirmi. Yada iş yerinin böyle bir hakkı varsa bu icap nöbeti icin ücret talep edebilirmiyim.

 42. Iskurdan göndersek belgeyi oluyor mu? Ben de güvenlik görevlisiyim ama her hafta mesai yapmak zorunda kalıyoruz. Yıllık 270 saati de geçiyor. Haftalık sabit 8 saat fazla mesai yapıyoruz. Bu da yılda ortalama 416 saat yapıyor. Ben 5 yıldır aynisirketteyim ancak yoruldum artık buna itiraz etme veya 270 saati geçtiği için sözleşmeyi feshetme hakkımız var mı

  1. Ömer bey, gerçekten de 270 saati geçiyorsa, bu elbette bir haklı fesih sebebidir. Bahsettiğiniz evrakı İşkur’dan gönderemezsiniz, İşkur’un böyle bir uygulaması yoktur.

 43. Guven problemimiz var tabiki zeynel.bey peki özel guvenlik olmam bu durumu olumsuz etkilermi biz 3 guvenligiz tatil yapmak icin haftada 8 saat mesai yapiyoruz ben mesai yapmak istemiyorum anlasmali cikis istedim vermediler bu yola basvurmak.istiyorum bu yuzden

 44. Merabalar peki bu yazının nezaman verildiği önem arz edermi mesela ocakta fazlamesai yapaagima dair imza atmişsam haziranda 30 gun onceden isverene yazi versem sorun oluyormu..birde bu yazıyı kendimiz versek geçerli oluyormu yoksa noterdenmi gondermemiz lazim

  1. Merhaba. Yazıyı dilediğiniz zaman verebilirsiniz. İşverenle aranızda bir güven sorunu yoksa, noterden göndermeniz gerekmez.

   1. Merhaba, bu mesaiye kalmama dilekçesini işverene verdiğimiz zaman kabul etmeyip bizi tazminatsız işten çıkarma durumu oluşabilir mi?

    1. Selamun aleyküm sen o dilekçeyi noter tasdikli gönder eşeği sağlam kazığa bağla artı bu dilekçeyi işten çıkarılma yi göz önüne alınarak yazın ve işverenin gerçekten çalıştığınız bölümde size muhtaç olduğunu bilin ve ve 1 yılı doldurmadan sakın dilekçeyi yazmayın tazminat alın işverene dilekçeyi gönderdiğiniz tarihten 1 ay mesai ye kalabilirsiniz sonra ise iş veren size muhtaç ise sabah 8 aksam 6 çalıştırır mesaisiz çalışırsınız yada isveren tazminatınızi verip sizi işten çıkarır bukadar net

   2. Ben bir hafta öncesinden ilettim dilekçe vermek istedigimi ses cikartmadilar daha ne yapmam doğru olur

    1. Bu sorunu diyalogla çözmeniz en doğrusu olur. Ancak olmuyorsa, dilekçeyi istediğiniz zaman verebilirsiniz ve bir aylık süre işlemeye başlar.

   3. Noterden nasıl gönderebiliriz? is verenin imzası da gereklimi bu aşamada? egerki gerekliyse is veren ben imzalamam derse hangi yolu izlemeliyiz?

Başa dön tuşu