Çalışma Koşulları

Özel Güvenlik Görevlisine Her İş Yaptırılabilir mi?

Güvenlik Görevlisine Görevi Dışında İş Yaptırılabilir Mi?

 

Cevabı hemen veriyorum; Hayır! Her iş yaptırılamaz.  Öncelikle biraz özel güvenlik dünyasına değinelim;

Ülkemizde özel güvenlik hizmetlerinin amacı kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyette olup, mülkiyet hakkı bulunanların belirli kurallar ve yasalar çerçevesinde  özel güvenlik gereksinimlerini karşılamalarıdır. Özel güvenlik görevlileri; en basit ve anlaşılır haliyle görev alanlarında ve görev süreleri içerisinde korudukları veya güvenliklerini sağladıkları sorumluluk sahası içinde gerçek veya tüzel kişileri yetkileri dahilinde korumakla görevli kişilerdir. Bu koruma bazen can güvenliğine yönelik bazen ise mal varlığına yönelik olabileceği gibi bazen de hem mal varlığına hem de can güvenliğine yönelik olabilmektedir. Ayrıca, özel güvenlik görevlisi olmak için mutlaka silahlı yada silahsız bir özel güvenlik kursu görüp yasal sınavdan başarıyla geçmek de gerekmektedir.

özel güvenlik görevlisi her işi yapar mı

Özel Güvenliğin Yasal Dayanağı

Devletin temel görevi vatandaşların huzur ve güveninin temini ile can ve mal emniyetinin sağlanmasıdır. Devlet bu sorumluluğu genel emniyet ve asayiş hizmetleri çerçevesinde genel kolluk kuvvetleri aracılığı ile yerine getirmektedir.
Özel Güvenlik, suçların çeşitlenerek çoğalması sonucu devletin toplumun tüm kesimlerine sunduğu kamu güvenliğinde zaman zaman yetişememe ve aşırı iş yükü yaşanması üzerine, kamu güvenliğini tamamlayıcı olarak 1981 yılında 2495 Sayılı Bazı Kurum ve Kuruluşlarının Korunması ve Güvenliklerinin Sağlanması Hakkında Kanunla başlamıştır. 2495 Sayılı Kanun özel güvenlik hizmetlerinin temelini oluşturmuştur.

26.06.2004 tarihinde resmi olarak yürürlüğe giren ”5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun” ile özel güvenlik hizmeti sunulan alan genişlemiş ve önceki yasada bulunmayan yeni düzenlemelere yer verilmiştir.
Özel güvenlik görevlilerinin güvenlik hizmetlerinde kullanılmasındaki temel amaç güvenlik ihtiyacını toplumun her kesimine ulaştırmaktır.

Özel güvenlik sektörü, resmi verilere göre ülkemizde sayıları 1 milyonu geçen çalışanları ile önemli yer tutan ve iş dünyasında sektör dinamiğini oluşturan önemli bir yere sahiptir.  Özel güvenlik görevlisi çalıştırmak isteyen kurum veya işletmeler mutlaka ama mutlaka bağlı bulundukları Valilikten Özel Güvenlik İzin belgesi almalı, özel güvenlik şirketleri ise İç İşleri Bakanlığından alacakları Özel Güvenlik Faaliyet İzin Belgesi ile işlevlerini yerine getirmelidirler.

 

Görevi Dışında İş Verilemez

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’nun 16’ncı maddesinde ”Özel güvenlik personeli, Kanunda belirtilen koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştırılamaz” hükmü bulunmakta olup görev alanı içerisinde güvenlik ve koruma işi dışında farklı ve ilave görevler verilemeyeceği konusunda çalışanı ve yapılacak işi koruma altına almıştır. Sahada, hayatın içinde zaman zaman karşılaştığımız bazı örnekler maalesef ki bu yasağın halen ücretini verdiği işçiye her işi sınırsızca yaptıracağını sanan işveren ve iş bulduğuna sevinip ekmeğini kaybetmemek için elinden geleni yapmaya hazır çalışan (işçi) tarafından benimsenemediği izlenimi vermektedir.

 • Araba yıkayan, bahçe sulayan
 • Çimleri biçen, badana-boya yapan
 • Beden işçisi gibi çalıştırılan, sevkiyata/depoya yardım ettirilen, çay dağıtan vb. yasayla uyuşmayan angarya görevler verilebilen özel güvenlik görevlileri olduğu üzülerek görmekteyiz. Angarya olarak tabir edilebilecek bu işler aslında özel güvenlik görevlisinden branşı ile alınacak verimi de önemli derecede düşürmektedir.

Bu gibi taleplerin öncelikle güvenlik görevlisince geri çevrilmesi ve yapılmaması gerekmektedir. İş veren veya vekili tarafından da yasayla uyuşmayan bu görevlerin güvenlik görevlisinden istenmemesi gerekmektedir. Hizmet sunucu konumunda olan özel güvenlik şirketleri de konuya duyarlı olup işverenlere bu konuda rehberlik etmelidirler.  Kaldı ki ilgili yasanın 20.Madde f) bendi: ”Özel güvenlik görevlisini koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştıran, üniforma giydirmeyen veya izin verilen dışında teçhizat giydirerek çalıştıran kişi, kurum ve kuruluşlara her tespit için üçbin Türk Lirası idari para cezası verilir.” diyerek bu konuda noktayı koymuştur. 

 

Güvenlik Görevlisi Şikayetini Nasıl Yapabilir?

Görevi dışında çalıştırılan güvenlik görevlisi bu şikayetini İl Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerine bizzat başvurarak, buraya tıklayıp  Emniyet Genel Müdürlüğü online ihbar hattına başvurarak, eğer özel güvenlik sorumluluk alanı Jandarma bölgesinde ise buraya tıklayıp Jandarma ihbar bildirim hattına, Alo 170’i arayarak konu hakkında şikayetini dilediği kanaldan iletebilir. Kısa süre içerisinde ihbar değerlendirilip yetkili makamlar konuyu inceleyecektir. Ayrıca EGM Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince de düzenli aralıklarla saha denetimi yapılmakta ve bu konu hakkında önemle durulmaktadır.

 

 

Gürcan TETİK

İşçi Dünyası | Yazar

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

89 Yorum

 1. İyigünler. 3 yıldır bi fabrikada güvenlik olarak calısıyorum ve bıze araba yıkatıyorlar. Gunduze degıl daha cok gece vardıyasında kamyonetlerı yıkamamızı ıstıyor ıdarı mudur. Gunduzlerıde yemekhanedekı çöpleri dokmemızı ıstıyorlar, agır oldugu ıcın abla dokemıyormıs. Unşformamızla hıc hoş olmayan goruntuler ortaya cıkıyor, yapmazsak hakaret edıp bagırıyorlar. Istemeye ıstemeye yapıyoruz, buna nasıl engel oluruz? tşkler.

  1. Merhaba, böyle şeyler yaptıramazlar yasa gereği. Ayrıca hakaret de kimse kimseye edemez. Bunları yapmıyorsunuz diye kimse sizi işten de tazminatsız çıkaramaz. Alo 170’e şikayet kaydı oluşturmanızı tavsiye ederim. İdari müdürünüze de kanunsuz olduğunu söyleyin bu davranışların.

   1. İşte zaten sıkıntı da bu. Hakkımızı arasak tazminatı verip güle güle diyecekler. İnsanlar işsiz kalcak diye yapamıyor bu dediğinizi. Çünkü ülkede her yerde bu zihniyet var. Ama keşke şöyle olsaydı. Eğer beni haksız yere çıkartırsa da emekli olana kadar bana maaş versin. Bak bakalım bir daha işveren, görevi olmayan şeyi yaptırmaya zorlayabilir mi insanları? Ülkemizde hak, hukuk sadece kağıt üstünde. Herkes yolunu bulmuş. Ameleye de bok yemek düşüyor her zaman

    1. Eğer hakkınızı aradınız diye hemen tazminat verip işten çıkaracak bir yerde çalışıyorsanız zaten bir an önce oradan ayrılıp kurtulmalısınız. (Hoş zaten tazminat vermek işlerine de gelmiyor da neyse) Şikayet hakkınızı her zaman kullanmalısınız, kimse devletten üstün ve büyük değildir.

  2. Bence burda ne derlerse desinler inanmayın. Kanunda Güvenlik görevlisi güvenlik harici hiçbir işte çalıştırılamaz diyor. Manaların derinliğine ve şu cevaplayan kişinin cevaplarına bakarsak güvenlik her işi yapar ona göre. Hakkınızı arayın. En üst mevkilere şikayet edin. Çalışmak isteyene iş çok

 2. merhaba.. gündüz tek kişi çalıştırılıyoruz
  fabrika da tır ve kamyonlar kantar da tartılıyor ve bunun hem deftere kaydını yapıyoruz hem de bilgisayarda tartım programından tartımını yapıyoruz ve fişlerini irsaliyelere iliştirip takibini yapıyoruz. fabrikanın kemik kadrosunun dışında personel geliyor ve giriş çıkış imza defterleri bizim takibimizde. benden önceki personel gelen kargoları dağıtıyordu ben dağıtmıyorum ve santrali de biz alıyoruz. proje genel olarak sıkıntılı genel hatlarıyla durum bu işleyiş kanunda var mı yok mu belirleyemedim..

  1. Merhaba, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bir genelgesi mevcut, iş verenin malını korumak adına güvenlik görevlileri kantar/tartı kullanabilir şeklinde. Giriş-çıkış kayıtlarını tutmakta bir nevi kontrol altında tutmak adına güvenliğin görevidir aslında. Kargo dağıtmak uygun değil tabi ki ama mesai saatleri sonrası olmak kaydıyla telefon genelde (Geceleri) güvenlik noktasına aktarılır. Bunlar rutin ve genel uygulamalardır. Bir sorun görünmüyor.

   1. Genelge kanuna aykırı olamaz.Kantar tartımı vs. ilişkili durumun iş verenin güvenliği ile ne alakası var. Detaylı olarak anlatmaktan ziyade benzetme ile örnekliyeyim.O zaman süper market de güvenlik görevlisi personel tüm reyonlardaki ürünün sayımınıda yapsın vs… İdare mahkemesine başvurulup genelgenin iptali istenmesi lazım.Genelge ucu açık yazılmış! Çöpü de güvenlik döksün tek tek kontrol etsin; istismara açık bir genelge… ÖGG nin sendikası sarı olmuş iken çalışan arkadaşlarımın uyanık ve bilinçli olması lazım…

    1. Alakası şu arkadaşım, can +”MAL” güvenliği sanırım. Sen aç Anayasa mahkemesine bireysel başvuru sonucu da paylaş ok

 3. Merhaba ben bir fabrikada ozel guvenlik gorevlisi olarak çalışıyorum bize fabrikanın saha betonunu yikatiyorlar yapmazsak isimizden olacaz mecbur yapıyoruz birde yazı yazmış müdür saha betonu yikanacak hava şartı aranmaksızın diye bütün kışı yedik yağmuru karı rüzgari ben bu yazının fotoğrafını çektim ilerde benim iseme yarar mi

  1. Merhaba, elbette öyle bir iş özel güvenlik görevlisine sürekli yapması için verilemez. Ama bu kanıtı ileride kullanmanız da sizin bir işinize yaramaz. Zira yargıya intikal ettiğinde hakim sizin samimiyetinizden de şüphe duyacaktır. Yazımızda bahsettiğim şikayet kanallarından isminiz gizli kalmak suretiyle şikayette bulunun öncelikle.Bunu daha çok tavsiye ederim,çok daha etkilidir. Mesleki saygınlığı sağlamak adına bir adım atmış olacaksınız inanın.

   1. Gürcan Bey merhaba. Ben 2 senedir özel sektörde gece çalışıyorum. 2 senedir resmi günlerde ne fazla mesai ne dr izin veriyorlar. İşimi kaybetmemek için şu ana kadar ses çıkarmadım. İleride bu hakkımı para olarak tahsil edebilir miyim hukuksal olarak? Dışarıda milyon işsiz var ve gerçekten sırf bu sebeple şimdiye kadar problem etmedim. Nasıl bir yol izlemeliyim sizce?

    1. Dava açtığınız tarihten geriye dönük 5 yıllık alacaklarınızı alabilirsiniz. Öncesinde 10 yıl olan bu uygulama işverenin lehine 5 yıla çekildi. Haklı alacaklarınızın ödenmemesi sözleşmeyi tek taraflı fesih ve kıdem-ihbar tazminatı kazanmanızıda sağlar.

 4. İyi günler, ben bir fabrika da özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. Açıkçası nereden başlıyacağımı da bilemiyorum. Biz kayıtlarımızı yaparken bizim için mühim olan isim soy isim girdigi çıktığı saat ve kimlik kartlarını alıp ziyaretci kartı vermek değil mi? Calışmakta bulunduğum yerde sevkiyatı ayrı kaydediyoruz hurdayı ayri kaydediyoruz her gelene soruyoruz demir mi getirdin talaş mı araç uzun mu damperli mi irsaliye var mı vs. Sevkiyat icinde ayni sekilde çubuk mu saricak demir mi belli saatlerde mail atarlar plakaların hangi firmalara saracaklarını onları bilgisayara işliyoruz sevkiyat araçlarının cıkışta irsaliye numaralarını alıp bilgisayara isliyoruz ve plakaların fotoğrafını cekiyoruz. Bunlar hurda sahasının ve sevkiyatçıların işi değil mi bizi ne kadar ilgilendiriyor? Fabrika araclari mazotlarini fabrikadan alıyor onun takibini de biz yapiyoruz kim almis kac litre almis hangi araca almiş daha sonra depoya teslim ediyoruz bu tamamen depocuların işi değil mi ? Ve fabrika araclarının km takibini yapma zorunlulugumuz var mı aracla kim çıkmış nereye cıkmış kacta cıkmış kacta gelmiş kaç kilometre yapmış bunlar bizi ilgilendirir mi ? Ve son olarak temizlik konusu kendi binamı temizliyorum ona tamam fakat dısarıda ki camları silmek yerleri yıkamak iceriye gelen kar ve yagmur sularini sürekli olarak temizlemek bunlar bize yıkılmış işler gibi hissediyorum temizlik görevlisimiyiz güvenlik görevlisimiyiz burda. Tüm bunları birde eksiksiz yapmazsak fabrika calisanlarindan azar yiyoruz. Buna karşılık olarak bu insanlar ne diye bizi saysın ki ayakçı gibiyiz adam icerde yelek giymez baret giymez güvenlik suçlu biz veriyoruz zaten günde belki 100 kisi geliyo hepsinin basina birgüvenlik tutsunlar o zaman cok sacma ben gördüğüm eğitimde bunların hicbirini ne duyduum ne okudum. Yetkilerimi ne yapıp ne yapmayacağımi öğrenmek istiyorum eğer kanun dışıysa tüm bunlar şikatçi de olacağım.

  1. Sayın İsimsiz;
   yaptıklarınızın birçoğu göreviniz içinde kabul edilebilir. EGM’nin ”İş verenin malını ve zilyedini korumaya yönelik” genelgesi kapsamında. Giriş-çıkış kayıtları tutulması gayet normal anlattığınız şekilde. Tabi ki sevkiyatçı/ambarcı çalıştırmamak için böyle bir yol izlemiş sanırım işyeri, eğer sevkiyatçı adı altında çalışan varsa o işleri onun yapması gerekir.
   Yine de angarya yaptığınıza inanıyor ve bu gibi işleri yaparken ”Ciddi Güvenlik Zaafiyeti” oluştuğuna kanaat getiriyorsanız yazıda bahsedilen şikayet kanallarından başvuruda yapmanız gerekir.

 5. Slm mrb. Devlet hastanesin de özel güvenlik görevlisi yim görevimiz dışın da sabahları hastanenin bütün kapıları no ve polikinik lerini açma akşam da yine butün kapıları ve polikinik leri kapatma TV leri açma kapama
  Ex olduğun da eksi verme gibi işleri idare trfın dan bizlere yaptırılıyor bu işler bizim işimiz midir yapmak gibi bir sorumluluğumuz varmıdır yardımcı olur sanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 6. Özel bir şirkette güvenlik görevlisiyim. Bomba ve uyusturucu tespiti için kullanılan cihazları belli noktadan alıp ortalama 30 dakika yürüyerek taşıyoruz. Ve bu cihazlar gerçekten çok ağır. Görev bölgemize geldiğimizde çok yorgun oluyoruz. Keza görev sonunda o yorgunlukla cihazları aynı yolda yürüyerek bir fiil çekererek aldığımız yerlere bırakıyoruz. Bu tip ağır cihazları görev öncesi-sonrasında taşımamız yasal mı? Şirketin bir araçla veyahut bunlar görevli bir elemanla dağıtılması gerekmez mi ?

  1. Merhaba. Bahsettiğiniz cihazı bilmediğim gibi; açıkçası böyle sorulara cevap vermemiz de çok zor. Spesifik konularda çalışanın iş sözleşmesine, işyeri uygulamasına ve genel mevzuata birlikte bakılarak karar verilmesi gerekir.

 7. Merhaba bende devlette kadrolu daimi işçi güvenlik görevlisi olarak atandım.İşe başlayalı 1 ay oldu.Nöbet tuttuğumuz gün müdürümüz 3 keredir temizlik konusunda bize mesajlar atıyor.Kullandığım alanı yerleri süpürmeden çıkmamama rağmen neden çöpleri atmadığımızı,odanın tozlu olduğunu,camı dıştan çekip cam önünün kirli olduğunu neden silmediğimizi soruyor.Ben orayı temizlemek zorunda mıyım gerçekten anlamış değilim lütfen cevap verin

  1. Merhaba. Bu sorunun cevabını internetten bulamazsınız. Görev tanımınız, iş sözleşmeniz ya da işyeri iç yönetmelikleri ne diyorsa, ona göre cevap verilmesi gerekir. Sorunuzun cevabını kurumunuzda aramanızı tavsiye ederim.

 8. Merhaba kocaelide fabrikada 2 yıldır güvenlik görevlisiyim benim sorum şu şekilde fabrikada pazar gecesi çalışma olmadığı için personel yok ve pazartesi sabah için açılması gereken makina lar var bu makinaları açmak özel güvenliğin sorumluluğumudur aceba teşekkürler

  1. Merhaba. Bu sorunun cevabını size biz veremeyiz. İş sözleşmeniz var mı? Varsa buradaki hükümler neler? İşyeri uygulaması nedir? Bütün bunlar araştırılmadan verilen her cevap eksik olacaktır.

 9. Merhaba çalıştığım iş yerinde depo kapılarını belirli saatlerde açıp havalandırma işini bize veriyorlar ve bu depolarda bazı zamanlarda zehirli gaz basiliyor. Buna karşı çıkıldığında sizin goreviniz depodaki ürünü koruyorsunuz deniyor var mı bir dayanağı

  1. Merhaba, aradığınız her sorunun dayanağını mevzuattan bulamazsınız. Düşünün ki, sizin durumunuzla ilgili bir mevzuat maddesi olsun, bu mümkün değil. O halde sorunuza sizin cevap vermeniz gerekir. İşyeri uygulaması nasıl? Yaptığınız iş tehlikeli mi? Riski var mı? Özel eğitim gerektirir mi? Tüm bu ve buna benzer sorulara cevap aramalısınız.

 10. Merhaba ben büyük bir gıda deposunda çalışıyorum bize gelen firma araçlarının kayıtlarını yapıp tek tek sipariş numaralarına göre bilgisayara giriyoruz sipariş tarihinde bir gecikme varsa onu bildiriyoruz ve sabah bütün kamyonları tek tek arayıp içeri alıyoruz bu normal mı teşekkür ediyorum

 11. Slm.ben özel bir firmada, Kendi bünyesinde çalışan bir ögg’yim. Bir giyim mağazasında Çalışıyorum. Genel hizmet (temizlikçi ) personeli olmadığı günlerde haftalık izin veya yıllık izne çıktığın da bütün işini ben yapıyorum. Önce mop atıyorum, sonra Temizlik arabası ile komple mağazayı temizliyorum. Copleri döküyorum. Vs. Yapmadığım da da mağaza müdürü gelip bağırıyor aşağılayıcı kelimeler kullanıyor. İşe ihtiyacım olduğu için bişey diyemiyorum. Teşekkür ederim

  1. Merhaba,
   bu gibi görevleri yapmamalısınız. Açıkça da uygun bir dille ama kararlı bir şekilde geri çevirmelisiniz. Çalışma ihtiyacınız ayrı bir şeydir herkese her işi yaptırmak ve kanunları hiçe saymak ayrı bir olgudur. Mağaza müdürü bağırdığında bağırmamasını aksi halde onu da şikayet edeceğinizi dile getiriniz.
   Temizlik için bir şekilde tedbir almak onun görevi çünkü.

   Eğer bir taşeron güvenlik firması çalışanı iseniz derhal müdürünüzü arayıp işyerine davet ediniz ve hakarete uğradığınızdan ötürü şikayetinizi de dile getiriniz. Aksi halde işyerine POLİS çağıracağınızı da dile getiriniz. (Zaten sorun bu aşamaya gelmeden çoktan çözülecektir)
   Yazımızda şikayet kanallarına da detaylı değinildi, hakkınızı aramanızı ve meslek onurunu korumanızı öneririm.

   1. Bilgilendirdiginiz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun sizden.
    Çalıştığım yer taşeron değil Kendi bünyesinde.
    Peki bundan dolayı haklı fesih yapabiliyor muyum.
    2.5 yıllık tazminatımın yanmaması için.

 12. Merhabalar benim öğrenmek istedim kamu kurumunda güvenlik amirinin temizlik personeli nin ve depo sorumluluğu verilip Kendi görevi dişinda çalışabilirmi ve temizlik personeline tehtid varı konuşub tutanak tutabilir mi teşekkürler

 13. İyi günler bir sitede emekli olduğum halde özel güvenlik olarak çalışmaktayım böyle calisanlarimizada faydalı olması açısından bilgibi verirseniz sevinirim emekli özel güvenlik agi ( asgari geçim indirimi) den yararlanabilirmi birde görev yerinde kisiye ait kargo özel eşya ayakkabı gömlek para anahtar ekmek yiyecek ve gibi sadece özel eşya emanete alıp ulaştırma sirkilasyonunu yaparmı yapmasa ne olur site yonetimi veya güvenlik şirketi bunu zorlayabilir mi şikayet merci neresidir teşekkür ederim

  1. Merhaba, emekli çalışan da AGİ’den faydalanabilir. Diğer konu ise sizin iş tanımınızla ilgilidir, kesin bir şey söylememiz mümkün olmaz. Bunu illa şikayet etmek istiyorsanız Alo 170’i aramanız gerekir.

 14. Merhaba ben otelde özel güvenliğim otel bizi 15 gün ücretsiz izin 15 gün çalışma şekşinde çalıştırıyor 4 aydır biz ücretsiz izin kullanırken yerimizen başka departmanndan adam çalışıyor bir de sürekli gece vardiyasındayız.ne yapabiliriz bu durumda

 15. Bir sitede ö.g.g olarak 14 yıldır çalışmaktayım.Site sakinlerinden birisi TLF. arayarak binanın ortak elektrik şartelinin attığını bildirdi.İlgili binaya gittiğimde.Site başkanını (aynı zamanda o binanında yöneticisi) arayarak panodan kablo yanık kokusu geldiğini ve kablolarda cızırtılar olduğunu söyledim.Bana şartelleri tek tek indir kaldır dedi.Ben de tehlike arz ettiğini ısrarla tekrar söyledim.Yine şartelleri indir kaldır demesi üzerine elektrik akımına kapıldım.Üyelerin yardımı ile acil özel hastaneye götürdüler.Gereken tedavi yapıldı.İş kazası olarak da şikayetçi oldum.Olaydan sonra ögrendigim.Binanın 3. Katından elektrik panosunun içerisine su sızdığını öğrendim.Site başkanı (aynı zamanda o binanın yöneticisi ) su kaçağını biliyormuş gereken önlemini almamış.Bunları bilerek ve benim görevimin olmadıgını da bilerek beni böyle iş kazasına sebep olmuştur.Şimdi özür dilemekte ve davadan vazgecmemi istemektedir.Ben de böyle tehlikeli olayın özrü olamaz deyip kabul etmiyorum.Daha öncede bu na benzer elektrik şarteli ve asansör makina dairesine çıkmamızı şartelleri açıp kapama konusunda şikayetlerimizi bunların bizim işimizin olmadığını söylemiştik.Ama bir sonuç alamadık.Ölebilir veya sakatta kalabilirdim.Allaha şükür bunlar olmadı.Sizce bu olay sonucu ne olur .

  1. Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. Sitemlerinizde çok haklısınız; fakat sürecin sonunu şimdiden kestiremeyiz. Bir avukatınız varsa, en doğru bilgileri de ondan alabilirsiniz.

 16. Tekrar merhaba, yazıya bir güncelleme yorum ilave etmek istedim.
  ”Güvenlik görevlisi temizlik yapar mı?” şeklinde çok soru almaktayız. Bu sorunun cevabı aslında biraz evet biraz hayır olur. Özetlemek gerekirse; eğer sadece kendi görev alanını temizlemek söz konusu ise evet, güvenlik personeli kendi kulübesini, ofisini, mob’unu temizleyebilir. Hatta bu temizliğin her vardiya değişiminden hemen önce periyodik olarak takip edilmesi gerekir ki bu angarya sayılmaz. Kültürümüzdeki bir söz şöyle der hatta; aslan yattığı yerden belli olur.

  *Ama genel alanları temizleme görevi verildiğinde bu uygun olmaz. Örneğin güvenlik personeli yemekhaneyi komple temizleyemez, fabrika alanlarında koridorları süpürmez, gibi… (Fakat burada da eğer güvenliği olumsuz etkileyici bir durum oluşmuşsa derhal yine tedbir alır, mesela bir cam kırılmasında etrafına şerit çeker veya küçük bir bardak kırıldı ise onları hemen kabaca süpürebilir. Çünkü bir kişide kesik tehlikesi oluşturabilecek şeylerdir. Amaç temizlik yapmak değil, tehdidi ortadan kaldırmaktır burada.)
  Yani bu gibi konular hep kendi içinde ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken hususlardır…

 17. Merhabalar. Iki buçuk yıldır avm de güvenlik personeliyim. Avm müdürü bizi kendi özel işcisi gibi kullaniyor markete sigara almaya yolluyor çanatasını taşıtıyor erkek personelleri şoför olarak kullaniyor. Sinirli ve gergin genellikle bize insanlar içeresinde bağrıyor. Bunları yapmaya hakkı varmı bu konuda bilginize ihtiyacım var…

  1. Merhaba,
   böyle davranışlar sergilemeye hakkı ve yetkisi yoktur. Avm müdürü olmak başka bir şey, bilgisizce kanunları hiçe saymak apayrı bir şeydir. Güvenlik görevlisi olup koruma ve gözlem hizmeti sunmak ayrı bir şeydir, köle gibi ne denirse yapmak çok ayrı şeydir! İnsanlar içinde size bağırdığında aynı tonlama ile cevap verebilir, onurunuzu kırıcı hareketlere devam ederse tazminat davası açacağınızı ve bölgeye polis çağıracağınızı iletiniz…
   O şekilde verilen görevleri de ASLA yapmayın ve yazıdaki şikayet kanallarına başvurun lütfen. (Tüm arkadaşlarınız için geçerli maalesef)

 18. Hocam bir turizm işletmesinde 7 yıldır güvenlik görevlisi olarak 12 36 sistemde vardiyalı calisyorum mesailer daha önce izin olarak veriliyordu lakin işten ayrılanlar mahkemeye verince mesai ücretleri o ay maaş hesaplarına yatmaya başladı ancak ben resmî bayram ve tatillerde 12 saat çalışıyorken mesaim 8 saat üzerinden yatırılıyor bir ikincisi özel güvenlik görevlisi olmama rağmen iş tanımı dışında otel valeligi vale olmayınca personel servis şoförlüğü resmen otoparkçılık yaptırılıyor işveren tarafından aynı muesse daha sonra bir başka unvan altında turizim işletme otelini de işletmeye başladı bu yerinin de gerektiğinde vale hizmeti sözleşmem bulunduğu özel güvenlik birimine zorla yaptırılıyor böyle durumda doğal fesih hakkım bulunurmu

  1. Merhaba,
   kusura bakmayın mesajları ara ara okuyabiliyorum, sizinkini de yeni fark ettim.
   Sorunuzun cevabına gelince, hemen iletmek isterim ki bu anlattıklarınızdan haklı fesih yapabilirsiniz/yapamazsınız sonucuna varamam. Onu ancak mahkeme bilecektir. (Elinizdeki en güçlü olgu 12 saat resmi tatilinizin 8 saat ödendiğinin kanıtlanmasıdır. Bu normalde haklı fesih sebebi de olabilir)

   Fakat yapabileceğiniz bazı şeyler var tabi ki, güvenlik harici iş verildiğinde yapmamak, yazılı talimat talep etmek. Vale veya şöförlük işi verildiğinde özel güvenlik şubeye şikayette bulunmak gibi… İş sözleşmenizi okumadan ve bilmeden daha fazla yorumda bulunmak yanlış olacaktır…

 19. Iyi günler benim olduğum yerde girisde otomatik kapı bariyer yok uzun demir ağır çubuk seklinde bariyer var elle kalidirip indiriyorum sürekli artık omuzlarınız tutmuyo ve aşırı güneş altında yapıyorum heryerin yanık oldu ne kadar doğru bu

  1. Merhaba, vicdanen elbette yanlış kabul edilebilir; ama işyerinin şartları neler? Neden böyle bir yöntem tercih ediliyor? Sizin iş sözleşmenizde görev tanımınız nasıl yapılmış? Bu sorulara cevap vermeden, sizin durumunuzu değerlendiremeyiz.

 20. Merhaba, resmi tatillerde çalıştığınızda bir günlük ücretin ayrıca genel tatil ücreti olarak ödenmesi doğrudur. Ama üstünün ayrıca haftalık fazla mesai hesabında dikkate alınması gerekir. Vale hizmeti konusunda kesin bir şey söyleyemeyiz. İş sözleşmenize baktınız mı? Görev kapsamınızda ne yazıyor?

 21. Merhabalar bende bir konuda bilgilerinizi rica ediyorum çalıştığımız yer bir residance konut alanı ancak burada biz hem danışmanlık hem güvenlik görevlisi olarak çalışıyoruz daha önceden danışman ayrı güvenlik ayrı idi şimdi ise danışma kalktı ikisinide biz yapıyoruz danışmadan kasıt gelen misafirler için daireleri arama ve yönlendirme yapıyoruz kayıt bizim görevimiz tamam ama aramak yönlendirmek güvenliğin görevimidir bu konuda rahatsızız destekleriniz için teşekkürler..

  1. Merhaba. Normal şartlarda o şekilde danışmanlık yaparken özel güvenlik şubeden yetkililer görse ve size ”Burada danışma görevlisi misiniz?” dese, sizde ”Evet şuan bu işi yapıyoruz” derseniz aynen zabıt tutar, işletme muhatabını çağırır, imzalatır ve o an tespit ettikleri danışma işi yaptırılan ögg kişi başı 3000 TL. üzerinde idari para cezasını keserler işletmeye.Bilmem anlatabildim mi…(Şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz)

   Lakin burası Türkiye, her yerde benzer uygulamalar. Site projeleri maalesef hep sizin anlattığınız gibi, giriş-çıkış emniyeti ve güvenliği adı altında bağlıyorlar.
   Sorunuza net bir cevap veremiyorum kendi adıma, bir örnek emsal olacak, mahkemeye+bilirkişiye intikal edecek ki dayanak teşkil etsin. Aksi halde kişisel görüşten öte geçemez…

 22. Merhaba ben bir güvenlik sirketinde 10 yıldır çalışmaktayım. 8 aydır hde olarak calisiyorum.Sirket şahsımı ikametimden 20 km uzakta projelere gönderiyor. Bunun yasalar gereği km olarak gonderilmem uygunmudur.

  1. Merhaba, hde ne demek onu anlayamadım ama?
   Herhangi bir km sabitliği olmaksızın şirketinizin Büyükşehir Belediyesi / Belediye sınırları içerisinde görevlendirme yapabileceği iş sözleşmenizde yazmalıdır. Siz de onay verdiyseniz yapacak bir şey kalmıyor maalesef…

 23. Bi özel okulda çalışıyoruz bizi 12 saat çalıltırıp 1.5 saat dinlenme kesiyorlar. Çalıştığımız yerde gececi sabah çayı demliyo okulun kapıları açılıyo çim biçme hortumla sulama malzeme taşıma angarya işleri bizde bazen hakaret Küfür işitiyoruz Çok arkadaşım çıktı bu yüZden 5 yıldır böyle işten çıksam tazminat alabilirmiyim? Teşekkür ederim

 24. iyi çalışmalar istanbulda bir residance da guvenlik olarak gore yapiyoruz burada gece gorevlerinde resepsiyon ve teknik ekip kalmiyor ve elektrik sarteli acma kapama teknik destek su vanasi acma kapama kargo alip verme gibi ek isleri bizlere yaptiriyorlar proje sonunda bunlari delil olarak kullanabilirmiyiz..ayrica kiralik ve satilik daire anahtarlari bizde kiraci geldiginde anahtar alip daireye goturuyoruz satis ofisi isi yapoyoruz gibi

 25. Mrb ben hayal
  Bir sitede gorevliyim biz güvenlik görevlileri artık kendi mesleğimizi unuttuk neredeyse kargocu luk yapıyoruz bizim asıl işimizi yapıp yapmamamiz kimsenin umurunda degil tek dertleri kargom geldimi kargomu aldinmi ve covid-19 süreci olduğu için biz kargo almak istemiyoruz ewde oldukları halde ew tlf acayip cepten kargocu arayinca ewde degilim güvenliğe ver diyorlar ve 3 4 gün sonra alıyorlar biz covid den dolayı almak istemiyoruz onlar 3 4 gün burda havalanan oyle alalım dusuncesindeler gucenlik görevlisinin kargo alma mecburiyeti varmi? Ve bu konuda çok sıkıntı yaşıyorum yanlış kargo eksik adres bgisi bu yüzden başkasının kargosu buraya geliyo ve o adrese gidiyo teslim alanda ben göründüğüm için kayıp kargolar benden biliniyo ben bu konuda ne yapabilirim sırf bu yüzden mesleğinden nefret ediyorum

  1. Merhaba, aşağıdaki arkadaşla birlikte sorunuza cevap vermiş olayım. Ben her ne kargo alamazsınız desem de özel sektörde iş verenin yönetim hakkı kapsamında (Çok ağır ve farklı yönlü bir iş de olmadığından) kargo teslim aldırılırsınız. Lakin kapı kapı dağıtma noktasındaysa sorunuz, hayır, öyle bir göreviniz asla olamaz. Görev yerinin terki güvenlik zafiyeti oluşturacak ve iş alanı koruma/güvenlik algısından çıkmış olacaktır. Bir de kargoların güvenlik noktasında o kadar süre bekletilmesi hiç mi hiç uygun değil, en kısa sürede oradan tahliye edilmeli, kilitli bir depo/oda isteyin yönetimden bu kargolar için, aksi halde sorumluluk kabul etmeyeceğinizi dile getirin, nöbet defterine de bu konuyu devir-teslim de yazın.

   Site yönetiminin / güvenlik şirketinin bu konuda yazılı ve onaylı bir talimat ile konuyu netleştirmesi gerekmektedir. (Kurul toplantı defterine de yazarak hatta) Ayrıca, tanımadığınız veya ismen doğrulayamadığınız kişilerin (Kendi onayları olmadan) kargolarını asla ve asla almamalısınız. Kayıp kargo zimmeti sizde göründüğünden tazminat davası ile dahi karşı karşıya kalabilirsiniz.
   Özetle, site yönetimine dilekçe yazın, aksi halde Özel Güvenlik Daire Başkanlığına konuyu ileteceğinizi ve yerinde denetim talep edeceğinizi dile getirin. Daha da ilerisi olursa, yazıda bahsedilen şekilde şikayet haklarınızı kullanın…

   *Güvenlik sektörü artık sadece fizikle değil, kurnaz bir beyin, sorgulama yeteneği, etkin bir ileitşim ve güçlü bir fizikle yapılan iş halini aldı…

 26. Site güvenlik görevlisi sitede oturanların kargolarını alma yada emenet eşya alma zorunluluğu var mı

 27. … 11 yıllk güvenlik görevlisiyim.
  Pandemi den sonra hergünümüz işkence oldu.
  Şubede tek çalışıyorum.
  Kapıda hem HES kodu sorguluyorum hemde ateş ölçüyorum.
  Bununla ilgili yasada açık bir durum yok.
  Yani ateş ölçmek ve aynı anda HES kodu sorgulamak benim görevim mi değilmi?

  1. Cevap için biraz gecikme yaşamışız, kusura bakmayın…
   Ama Hes kodu sorgulamak güvenlik görevlisinin görev ve yetkilerinde sayılıyor. Zaten geçen hafta da İç İşleri Bakanlığının konuyla ilgili bir genelgesi yayınlandı. Maalesef güvenlik görevlilerine yük üstüne yük bindi, (Ateş ölçme görevi de yasal olarak tevdi edildi) lakin yapacak bir şey yok, elden de bir şey gelmiyor… En azından şu pandemi sürecini el birliği ile bi atlatsak…

 28. Merhaba ben bir fabrika da güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum 6 gün çalışıyorum bir gün izin gece 13 saat gündüz 12 saat ve nöbetler tek kişi olarak tutuluyor. Güvenlik görevlisinin çalışma saatleri nasıl bizlerin hakkı nedir

 29. Bir kamu kurumunda güvenlik görevlisi yım şuanda kurum girişinde tek başına beklıyorum daha önce bir 2 güvenlik bir danışmanın görev yaptığı yerde tek basıma çalışıyorum kurum amirine işe yetişemediğimi söyledıgımde oyalama yapıyor hem güvenlik hem fdanışma hem hes kodu hepsı ı yapmam isteniyor doğru durust öğlen aram bile yok ne yapmam gerekiyor. Not bu kurumda kagıt uzerınde 6 veya daha fazla danışma yonlendırme kadrosunda işe alı nan var ama benim yanıma verılmıuor n yapmalıyım

 30. Bir sitede güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum site kuralına göre gelen kargolari almak. Bizim işimiz mız ayrıca benim buldun dum güvenlik kulübesi hem görsel yani 📷 ile hemde ses kayit cihazı ile dinlemekte yönetim bizi sürekli dinliyor bu yasal mi

  1. Birden fazla kanun ve mahkeme kararına giren çok hassas bir konudur bu. Sitenin bunu ne amacıyla yaptığı, hangi verileri ne için saklayıp kullandığı önemli. Bir hukukçuya danışmanızı ve işleyişi anlatmanızı tavsiye ederim. (Mobing’e de girebilir, uygun da olabilir)

 31. Bir buyukelcilikte calisiyorum, 2 guvenligiz, elcilik 1 guvenlik surekli disarida duracak diyor, sirkette bu duruma karismiyor, disarisi bizim gorev alanimiz degil, disariya polis bakar, kac defa soylememize ragmen bir cozum bulunamadi, ustelik disarida guvenlik kulubesi falan da yok , ne yapmaliyim?

  1. Büyükelçilik ve konsolosluklar işleyişleri bakımından 1963 tarihli Viyana Sözleşmesine tabi olsalar da korunması bakımından fiziki olarak bulundukları ülke yasalarına tabidir. Bundan mütevellit akla 5188 SK ve diğer ilgili yasalar gelmelidir. Kamusal alana özel güvenliğin müdahalesi olamaz, anca orada durur ve yaparsa da sıradan bir insan gibi gözlem yapabilir.
   Caydırıcı olması açısından böyle bir şey düşünmüş olabilirler lakin sizin başınıza o an orada bir olay gelirse SGK konuyu iş kazası kapsamında değerlendirir mi o da ayrı konu…

   5188 sayılı kanuna atıfta bulunarak bir dilekçe ile şirketinize bu uygulamanın yasal olmadığını ve düzeltilmesini talep etmenizi, gelişme olmazsa da yazıda belirtilen şikayet ve ihbar hakkınızı kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer doğru ve yerinde bir uygulamaysa ilgili makamlar yapılacak bir denetim sonucunda buna karar verir…

 32. Syn.Gürcantet. Tenha bi fabrikada ö.g.g görevlisiyim kulubemiz fabrika dışında tek kişi çalışıyoruz 12 saat üzerinden ve devriyemiz var her saat başı fabrika dışına en tenha yerlere Tom atıyoruz yasalmidir,(fabrika dışında ve tek olmamız) köpek vb hayvanlarin her an saldirmasiyla karsilasiyoruz

  1. Maalesef bu konuda yasal olmayan bir şey görünmüyor, konuyu kapsayan bir kanun vs. maalesef yok. Devlet o konulara girmiyor, 1980’lerden sonra Neoliberal politikalar benimsendikten ve damarlarımıza kadar işletildikten sonra bu gibi şeyler ”Bırakınız Yapsınlar” cı işleyişlerle tarafların anlaşmasına (!) bırakıldı. Yani işveren ve işçi bir sözleşme imzlayarak yasa dışı olmamak şartıyla her şeye karar verebilirler…

   Sistem kapitalistlerden/sermayeden yana, üzgünüm…

   (Yine de bir dilekçe / rapor formu ile bu konuda risk altında olduğunuzu işverene bildirin, kanıt aşamasında ileride eliniz güçlü olur.)

 33. Merhaba kamuda işçi olarak çalışan güvenlik görevlisi kendi isteğiyle ve müdürünün onayıyla başka bir işle görevlendirilebilir mi ? Mesela okuduğu bölüme göre hastanede tıbbi sekreter veya büro personeli olarak isteğe bağlı görevlendirme yasal mıdır? Yapılabilir mi ?

  1. Merhaba, sorduğunuz sorunun cevabını biz veremeyiz. Çünkü burada önemli olan Müdür’ün size görev vermesi kadar, kurumun mevzuatı gereği başkaca aranan şartlar varsa, sizin bunları da taşıyor olmanızdır Fatma hanım.

   1. Müdürün insiyatifi dışında kurumda ihtiyaç varsa ben okuduğum bölümle ilgili görevlendirilebilir miyim o zaman ? Yani güvenlik görevlisi kamu kurumunda asla bu şekilde ( iki tarafında isteği ve ihtiyaç dahilinde) görevlendirilemez diye bir şey var mı ? Teşekkür ederim iyi akşamlar

 34. Merhaba. Kamuda işçi olarak çalışan güvenlik görevlisi amirinin ve kendisinin isteğiyle görev değişikliği yapabilir mi? Müdürünün görevlendirmesiyle hastanede okuduğu bölüme uygun olarak tıbbi sekreter veya büro personelİ olarak çalışabilir mi ? Yardımcı olursanız çok sevinirim kolay gelsin

  1. Merhaba Fatma hanım, yukarıda Zeynel bey gayet güzel özetlemiş aslında. Bu sorunun cevabı internette, dolayısı ile bizlerde olamaz. Kurum içi mevzuata, ilgili yönetmeliklere bakılması gerekir. Bu sorunun cevabını yine en iyi kurum bilir.
   Ama size şunu söyleyebilirim, kamudan bahsediyorsunuz, dolayısı ile karşınızda bir devlet var… Ve devlet sözlü konuşmaz, mutlaka imzalı/onaylı/olurlu bir yazı ile bu işler olacaktır, kurum amirinin sözlü oldu bittisi ile değil, işte öyle olursa ortada büyük bir yanlış vardır demektir. Normalde amirinizin bu gibi hususları bilmesi gerekir, eğer bir çıkmazda iseniz de Kurumunuzun hukuk birimine danışmalısınız.

  1. Sn.Asya,
   ücretsiz izin kamu işçileri arasında değişiklik gösteren bir husustur. Ne kadarlık bir ücretsiz izinden bahsediyorsunuz mesela? 2 günlük, 3 aylık? Mutlaka bir sendikanız vardır diye düşünüyorum… Bu gibi hususları sendika temsilciliğiniz aracılığı ile yazılı olarak sendikanıza sorunuz, en doğru ve kanıtlı cevabı alınız.. Sendikaları çalıştırın, çekinmeyin…

 35. Mrb iyi gunler ozel guvenlik sirketi bunyesinde calisiyorum birim olarak fabrikadayim. Sirketin gondermis oldugu denetim gorevlisi sivil ve denetim kimlik karti olmadan guvenlik gorevlisini denetleyebilirmi

 36. Merhaba molalarda ve santral görevlisi izinli olduğunda güvenlik görevlisinin santralde durma zorunluğunu varmıdır

  1. Merhaba, işverenin işçisine böyle bir görev vermesi gayet doğaldır. Özellikle iş sözleşmesinde, işçiye başka hiçbir görevin verilemeyeceği vb. bir hüküm yoksa, böyle kısa süreli bir görev değişikliği talep etmeyi işverenin takdir hakkı olarak görmek icap eder.

    1. İşe ilk girdiğiniz andan itibaren 1 yıl sonrası bu hesap için yeterlidir. Uzun süredir çalışıyorsanız, takvim yılı da esas alınabilir.

 37. Kolay gelsin ben saglik bakanlığında 4D kadrosunda güvenlik görevlisiyim burada bize bu covid döneminde poliklinik girişinde hastaneye gelen hastalara son 7 günde covid temasınız oldumu gibisinden yönlendirme yapılacak deniliyor bu durumda 5188 ihlal edilmiş sayılıyor mu cevabınız için teşekkürler şimdiden

  1. Bizden de bu konuda gelen ziyaretçilere evrak okutup imzalatmamiz isteniyor
   İs yerinde hemşire var bu onun gorevi değil mi?

 38. S.a ben ucsenedir bir sirkette o.g.g olarak calisiyorum.son zamanlarda sevkiyatta arac indir pindir yapiyoruz sirket mudurude yapmiycak biraksinn gitsin diyor.is yok zaten vs laflar yapiyolar.ben watsaptan atti mesajlari goruntu aliyorum.ve atac yuklerken kamera kaydinida alsam desenki sirkete bak delilim.var hakkimi ver tazminatlarmi cikar beni diye.hakli durumda olurmuyum?killik yaparlarsa mahkemede kazanirmiyim acaba?

  1. Halim bey böyle işlerin verilmemesi / yapılmaması gerekir elbet ama, şirketinize ver hakkımı çıkayım derseniz de sizi çıkarmaz, emin olun. Kanıtlarınızla ancak mahkeme yoluyla alabilirsiniz haklarınızı.

   İsterseniz işyerine bir ihtar çekebilirsiniz bu konuyla ilgili veya yazıda bahsettiğimiz şikayet kanallarına başvurabilirsiniz.

 39. Merhaba ben restoranda çalışıyorum ve uyku bozukluğu için işimi geç kaldım sonra gözümü açınca telefondan mesajlarıma bakınca müdürün akrabası bana dedi ki sen bu günde izin yap haftaya yapmazsin bende tamam dedim sonra akşam üstü müdür beni arayıp bana dedi nerdesin bende sorularına cevap verdim ve bana işte bor seyler söyledi sonra savunmami yarına yazmamı istedi
  Bende savunmaya işte müdürün akrabası gelme ise bu günde izin yap haftaya izinsiz çalışırsın yazarsam ben haklı olur muyum yani işten cikartamaz mi

 40. Merhabalar bir kamu kurumunda güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum bir süre önce iş güvenliği belgem olması sebebiyle kurum içinde iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirmem yapıldı 40 gün çalıştıktan sonra güvenlik görevlisinin başka göreve atanamaz diyerek görevlendirmemi geri çektiler bu durum dogrumudur

 41. Merhaba güvenlik amiri olarak çalışmakta olduğum kurumda bir güvenlik arkadaşım işyerinden istifa yazmadan ayrılıp ihtar çekmiştir ve davasında güvenlik olarak morgda ex teslimini biz yapıyoruz demiştir bundan ötürü kurum şuan önümüze geçmiş tarihli bir görevlendirme yazısı vererek imzalamamızı istemektedir bu durumda imza atmış olsak güvenlik kimlik kartımız iptal edilebilir mi teşekkürler.

 42. Merhaba ben güneş enerji santralinde çalışıyorum görevimiz orayı korumak sözde ama saha alanımız 80 dönüm kadar ve elektrik üretiyor biz orada her sene düzenli olarak sırtımıza makina takıp ot biçiyoruz veya ilac makinasını takıp ilac yapıyoruz 5 arkadaş her sene 17 bin panel vidalarını sıkıyoruz gevşeyen olup uçmasın diye ayriyetten o panelleri yıkıyoruz birde araba yikar gibi bunlari guvenlik sirketine dedik umursamadı is yeri sahiplerine dedik umursamadı güvenlik burdaki her işi yapacak dedi işine gelmeyen çıkar işten dedi bende yakın zamanda mahkeme yoluyla 3 senelik hakkımı aramaya karar verdim grup konusmalarimiz ve yaptigimiz işler kanıtli fotograf video ve whatsap konusmalarimiz mevcut birde haftalik calisma saatimiz 60 saat sizce hakkımızı alabilirmiyiz

  1. İlker bey siz zaten durumu özetlemişsiniz ve hazırlığınızı da yapmışsınız. Bu tür durumlarda benim kesin yorumlar yapmam mümkün olmuyor, çünkü işçileri yanıltma ihtimalim bulunuyor. Ama ilerlediğiniz sürecin doğru olduğunu söyleyebilirim.

 43. Merhabalar. İş yerinde mola saatimde çalışma alanında değil evimde yemek yediğim için tutanak tutuldu. Bunun yaptırımı olur mu? Nasıl bi savunma yazmalıyım. Teşekkürler.

  1. Merhaba, durum ne ise onu yazmalısınız. Mola zamanında işyerini terk etmemeniz gerekmedikçe, işçi yemeğini istediği yerde yiyebilir.

 44. Merhaba ben bir devlet üniversitesinde özel güvenlik olarak çalışmaktayım ve bu üniversitede 16 özel güvenlik görevlisi olduğu halde farklı birimlerde bu kişileri çalıştırıyorlar genelde büro elemanı adı altında işlerini özel güvenlik görevlilerine yaptırıyorlar. Bu Kişiler sabah 8:30 akşam 17:30 mesai şeklinde çalışıyor. Bu hususta jandarmaya bilgi verilmesine rağmen hala o Kişiler orada çalışmakta sizce bu yasal bir şey mi ve ben bu konuda en yetkili kime başvurabilirim çünkü eksik personelle çalışıyoruz ve bu kişiler bizim hakkımızı gasp ediyorlar kendileri özel güvenlik olmalarına rağmen kurum yetkilileri onları büro personeli olarak kullanıyor hakkımı nerde arayabilirim bunu bilmek istiyorum. Yada bu şekilde kurum istediği şekilde çalıştıra bilir mi? Görevlendirme adı altında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu