Çalışma Koşulları

Özel Güvenlik Görevlisine Her İş Yaptırılabilir mi?

Güvenlik Görevlisine Görevi Dışında İş Yaptırılabilir Mi?

 

Cevabı hemen veriyorum; Hayır! Her iş yaptırılamaz.  Öncelikle biraz özel güvenlik dünyasına değinelim;

Ülkemizde özel güvenlik hizmetlerinin amacı kamu güvenliğini tamamlayıcı mahiyette olup, mülkiyet hakkı bulunanların belirli kurallar ve yasalar çerçevesinde  özel güvenlik gereksinimlerini karşılamalarıdır. Özel güvenlik görevlileri; en basit ve anlaşılır haliyle görev alanlarında ve görev süreleri içerisinde korudukları veya güvenliklerini sağladıkları sorumluluk sahası içinde gerçek veya tüzel kişileri yetkileri dahilinde korumakla görevli kişilerdir. Bu koruma bazen can güvenliğine yönelik bazen ise mal varlığına yönelik olabileceği gibi bazen de hem mal varlığına hem de can güvenliğine yönelik olabilmektedir. Ayrıca, özel güvenlik görevlisi olmak için mutlaka silahlı yada silahsız bir özel güvenlik kursu görüp yasal sınavdan başarıyla geçmek de gerekmektedir.

özel güvenlik görevlisi her işi yapar mı

Özel Güvenliğin Yasal Dayanağı

Devletin temel görevi vatandaşların huzur ve güveninin temini ile can ve mal emniyetinin sağlanmasıdır. Devlet bu sorumluluğu genel emniyet ve asayiş hizmetleri çerçevesinde genel kolluk kuvvetleri aracılığı ile yerine getirmektedir.
Özel Güvenlik, suçların çeşitlenerek çoğalması sonucu devletin toplumun tüm kesimlerine sunduğu kamu güvenliğinde zaman zaman yetişememe ve aşırı iş yükü yaşanması üzerine, kamu güvenliğini tamamlayıcı olarak 1981 yılında 2495 Sayılı Bazı Kurum ve Kuruluşlarının Korunması ve Güvenliklerinin Sağlanması Hakkında Kanunla başlamıştır. 2495 Sayılı Kanun özel güvenlik hizmetlerinin temelini oluşturmuştur.

26.06.2004 tarihinde resmi olarak yürürlüğe giren ”5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun” ile özel güvenlik hizmeti sunulan alan genişlemiş ve önceki yasada bulunmayan yeni düzenlemelere yer verilmiştir.
Özel güvenlik görevlilerinin güvenlik hizmetlerinde kullanılmasındaki temel amaç güvenlik ihtiyacını toplumun her kesimine ulaştırmaktır.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Özel güvenlik sektörü, resmi verilere göre ülkemizde sayıları 1 milyonu geçen çalışanları ile önemli yer tutan ve iş dünyasında sektör dinamiğini oluşturan önemli bir yere sahiptir.  Özel güvenlik görevlisi çalıştırmak isteyen kurum veya işletmeler mutlaka ama mutlaka bağlı bulundukları Valilikten Özel Güvenlik İzin belgesi almalı, özel güvenlik şirketleri ise İç İşleri Bakanlığından alacakları Özel Güvenlik Faaliyet İzin Belgesi ile işlevlerini yerine getirmelidirler.

 

Görevi Dışında İş Verilemez

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’nun 16’ncı maddesinde ”Özel güvenlik personeli, Kanunda belirtilen koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştırılamaz” hükmü bulunmakta olup görev alanı içerisinde güvenlik ve koruma işi dışında farklı ve ilave görevler verilemeyeceği konusunda çalışanı ve yapılacak işi koruma altına almıştır. Sahada, hayatın içinde zaman zaman karşılaştığımız bazı örnekler maalesef ki bu yasağın halen ücretini verdiği işçiye her işi sınırsızca yaptıracağını sanan işveren ve iş bulduğuna sevinip ekmeğini kaybetmemek için elinden geleni yapmaya hazır çalışan (işçi) tarafından benimsenemediği izlenimi vermektedir.

 • Araba yıkayan, bahçe sulayan
 • Çimleri biçen, badana-boya yapan
 • Beden işçisi gibi çalıştırılan, sevkiyata/depoya yardım ettirilen, çay dağıtan vb. yasayla uyuşmayan angarya görevler verilebilen özel güvenlik görevlileri olduğu üzülerek görmekteyiz. Angarya olarak tabir edilebilecek bu işler aslında özel güvenlik görevlisinden branşı ile alınacak verimi de önemli derecede düşürmektedir.

Bu gibi taleplerin öncelikle güvenlik görevlisince geri çevrilmesi ve yapılmaması gerekmektedir. İş veren veya vekili tarafından da yasayla uyuşmayan bu görevlerin güvenlik görevlisinden istenmemesi gerekmektedir. Hizmet sunucu konumunda olan özel güvenlik şirketleri de konuya duyarlı olup işverenlere bu konuda rehberlik etmelidirler.  Kaldı ki ilgili yasanın 20.Madde f) bendi: ”Özel güvenlik görevlisini koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştıran, üniforma giydirmeyen veya izin verilen dışında teçhizat giydirerek çalıştıran kişi, kurum ve kuruluşlara her tespit için üçbin Türk Lirası idari para cezası verilir.” diyerek bu konuda noktayı koymuştur. 

 

Güvenlik Görevlisi Şikayetini Nasıl Yapabilir?

Görevi dışında çalıştırılan güvenlik görevlisi bu şikayetini İl Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Özel Güvenlik Şube Müdürlüklerine bizzat başvurarak, buraya tıklayıp  Emniyet Genel Müdürlüğü online ihbar hattına başvurarak, eğer özel güvenlik sorumluluk alanı Jandarma bölgesinde ise buraya tıklayıp Jandarma ihbar bildirim hattına, Alo 170’i arayarak konu hakkında şikayetini dilediği kanaldan iletebilir. Kısa süre içerisinde ihbar değerlendirilip yetkili makamlar konuyu inceleyecektir. Ayrıca EGM Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince de düzenli aralıklarla saha denetimi yapılmakta ve bu konu hakkında önemle durulmaktadır.

 

 

Gürcan TETİK

İşçi Dünyası | Yazar

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

181 Yorum

 1. Merhabalar bı işletmede güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayim. Yıllardır bize bahçe sulama yaptırıyorlar. Bunun geçmiş yıllara ait yazılı olarak kanıtları mevcut işyerinden ayrılmak istiyorum bunu noter aracılığı ile ihtar çekerek yapabilirmiyim?

 2. Merhaba Mustafa bey 5 yıldızlı bir otelde güvenlik görevlisi olarak çalısmaktayim otele dışarıdan gelen taşeron işçiler ve taşeron animasyon ekipleri için iş sağlığı ve güvenliği formları kapıda biz dolduruyoruz sigortalarını biz istiyoruz geçen gün bu yüzden İSG doldurmadan taşeron bir animasyonu içeriye aldığım için hakkımda tutanak tutulmuş imzalamadim biz bu İSG formu bizim işimiz değil diye biliyorum birde bizde siftler arasında çok kısa dönüş var haftada bir kesin oluyor yani 8 saat arayla ikinci nöbete geliyorum ben bunlardan yola çıkarak tazminat alma şansım varmı cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

 3. Merhaba Mustafa bey fabrika da güvenlik görevlisiyim kişisel ve firma kargolarini ben teslim alıyorum ve ayaklarına kadar götürüyorum ekstra dan fabrikanin sekreterliği bana ait fason işçilerin giriş çıkış mesai kalma durumu takibi bana ait bunlar yetmezmiş gibi firma sahibinin oğullarının gün içerisinde kaç kere giriş çıkış yaparlarsa not almak bana ait bunları yapmak zorundamiyim ben yanıtlarsaniz çok sevinirim

 4. Merhaba Mustafa bey
  Ben bir Özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım Çalışma şekli 12 saat 3 gece 1 izin 3 gece 1 izin 3 gündüz 2 izin şeklinde 10 yıldır çalışmaktayım. Şirket çalışma saatlerimizi 12 saatten 8 saat çalışma sistemine geçmek istiyor. Bütün güvenlik personeli olarak 8 saat çalışmayı kabul etmiyoruz. Bize ya çalışın yada çıkın diyorlar. 10 Yıldır çalıştığım işimden tazminatsız ayrılmak istemiyorum bu durumda ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Kolay Gelsin..

  1. Merhaba, çalışma sisteminizi değiştirmek istememenizi anlasam da işverenin yaptığı yasal olduğu gibi doğrudur da. Dolayısıyla, bu çalışma sistemini kabul etmeniz gerektiği kanaatindeyim. Yine de takdir sizin.

 5. Mustafa bey valilikte çalışan erkek güvenlik komşum iki kadın yaşadığımız evde ben valilikte ÖGG yım size huzur yok diyor sürekli tehdit ve hakaret edip işinin konumunun arkasına saklanıyor.Nasil bir yol izlemeliyiz.İs dışında işini kullanarak bizi huzursuz etme hakkı varmı.

 6. Merhaba Mustafa bey
  Ben bir okulda güvenlik gorevlis olarak çalışıyorum kulübedeki çöpü sen döneceksin diyorlar bu yasal mı yoksa istersem yapmaz mıyım

  1. DOstum kendi noktanın temizliğinden mükellefsin. Çöpünü de döküver bir zahmet. Yasal

 7. Merhabalar Mustafa bey, nasılsınız benim size sorum 14.saat çalışma 36 saat dinlenme şeklinde gececi olarak çalışıyorum fakat ne bayram mesaimiz ne resmi tatil mesaimiz ödenmiyor asgari üçret ve 140 tl yol parası veriliyo biçok sefer 140 tl yide vermiyorlar sorduğumda ise görevli olduğumuz şirket ödemiyo diyorlar şirket soruyoruz biz ödüyoruz sizin şirket ödemiyo diyorlar son olarak başka bir işe başvurum var istifa edip şuanki işimden ayrılırsam tazminat ala bilirmiyim yada nasıl bir yol izlemeliyim ,cevap verirseniz çok sevinirim hoşçakalın.

 8. güvenlik görevlisi doktor veya herhangibiri araçtan inmemekiçin dubayıgüvenlik görevlisine çektirebilir mi bu güvenlik görevlisinin göreviidir bunu yapmak zorunda mıdır güvenlik görevlisinikendi egosu kendi bencil düşüncelerine kullnabilir mi

  1. Yapmamalı. Yasa da böyle bir görev yok. Özetle, yapmıyorum dediği anda ona yasal bir ceza uygulanamaz, anca bireysel mobbing filan, cesur olunmalı ve mücadele edilmeli bu gibi egosal tutumlarla.

 9. Merhaba,
  Taze bir Özel güvenlik şirket sahibiyim. Şirket adresimin olduğu şehirlerin dışında uzun dönemli özel güvenlik hizmeti vermek için bu şehirlerde şube açılışı yapmak zorunda mıyım? Yoksa şirketin bulunduğu şehirden ilgili personellerin sigortası vs yaptırılabilir mi?
  Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba Uğur bey, bu gibi hususlara hakim olmadan keşke şirket kurulumunu gerçekleştirmeseydiniz. Ya da işi bilen ve mevzuata hakim kişilerden yanınıza bir danışman alsaydınız. Evet, Sgk girişini yapabilirsiniz, tek merkez de yeterli. Fiziksel şube açma zorunluluğunuz yok, fakat Sgk’da alt işveren dosyası açıp tüm özlük işlemlerini ve 5188 bildirimlerini de internetten yapmalısınız. Hatta bazı hususlar için o ile bizzat gidip gelmek de gerebilir nadir de olsa (Emniyet işlemleri, komisyon işlemleri vb. için)

 10. merhaba .Benim size danışmam gereken bir husus var aydınlatabilırseniz memnun olurum.Ben özel bir kurumda güvenlik amiri olarak görev yapmakta iken özel bir nedenden dolayı olayın farklı yerlere gitmemesi ve çalışma ortamından daha fazla verim alamayacagımçdan dolayı mobinglere maruz kalmamaktan kendi isteğimle bana tazminat verilmeden İSTFA etmek zorunda bırakıldım.Tazminatımı talep ettiğimde.de güvenlik müdürü beni tehdit ederek yazdığım bir plotonik mesajı yönetim kuruluna sunacağını ve hiç bir hak talep edemeden işten atılacağımı söyledi.Ben yaklaşık olarak 3.5 yıl güvenlik amiri olarak görev yaptım.Bu süre zarfı içinde benim görev tanımımda olmayan işlerde görevlendirildim .Bunlar 1.cisi Ücretli olan OTOPARK ta para toplamak ödeme gişelerine dışardan veya dolaylı yollaradan görev alanım dışında bozuk para temin etmekçtoplanan paraları sayarak bankaya makbuz karşılığında yatırıp makbuzu muhasebeye teslim etmek 2.cisi Şubat ve mart 2023 yıllarında görev sahamızda bulanan mescitçöte depremzedeler için istemediğim halde para toplanmasında gözetmenlik yaptıtmak ve toplanan paraları sayıp mescit imamına teslim etmek.Etik olmadığını projeçden sorumlu müdürlere ve diğer sorumluşara söylemem rağmen yapmak zorunda bırakılmamdır.Ben bu belirtmiş olduğum hususlardan dolayı dava açıp tazminatımı talep edebilirmiyim.Sadece bu konularda beni aydınlatırsanız memnun olacam .SAYGILARIMLA

  1. Ya bıraq Şerafettin, ona buna sarkmışsın gönül işleri filan, açığın var şimdi gelmiş amir-müdür kötülüyorsun. Ne naneler yediysen bilmem ama onurunla istifa et!

 11. Merhaba. İl kültür ve turizm müdürlüğünde koruma ve güvenlik memuruyum. Kurum müdürü araçla geldiğinde kapısının açılmasını istiyormuş. Bunu yapmak zorunda mıyız? Yapmadığımızda herhangi bir yaptırım uygulayabilir mi ?

  1. Merhaba, bu soruya cevap vermeme gerek olduğunu zannetmiyorum. Bazı soruların cevabı herkesçe bilinir; fakat bilindiği gibi olmaz.

   1. Cevabı zor değildir herhalde. Sadece bir yaptırım uygulayabilir mi uygulayamaz mı? Bunu öğrenmek istiyorum. Kanunda süreç nasıl işler?

 12. islemede Hagi personel in işe gelip izinli olduğunu gelmediğini gösteren listeyi güvenlik görevlisinin işimidir yoksa vardiya amiri veya personel müdürünün işimidir.
  Gelen ziyaretcileri ziyaretçi defterine mi kaydeder,yoksa personel takip listesinei?

  not: bu liste tehlike anında işyerine kimin var olup olmadığını gösteren anlık hazırlanan listedir.

  1. Merhaba, güvenlik görevlisinin işi değildir, onlardan sorumlu kişinin işidir. Fakat o da bu işi yine bir güvenlik görevlisine yaptırır.Yanii, Welcome to Türkiye :))

 13. Ben araba trafiği çok olan araba tamiri yapan bir sanayi sitesinde güvenliğim. Araç park yeri az olduğundan araçlar yolun ortasına park ediyor ve yönetimdeki müdürler amirler bu araçları kaldırmamız için bize çok büyük bir baskı yapıyor ve hep bizi öne sürüyorlar. Dükkan sahipleriyle hemen hergün ağız dalaşı ve daha da kötüsü kavga etmek zorunda kalıyoruz. Size sorum, biz alanımız içindeki trafikten sorumlumuyuz ve araç trafiğinden bize baskı yapmaları hukuki midir?

 14. Merhaba ; Sayın Mustafa BAYSAL Bey Ö.G.G. olarak çalışmış olduğum fabrikada araçlara mazot veriyoruz koçan ve fişlerde ad soyad ve imzamız var , dışarıdan gelen ürünleri kantarda tartıp irsaliye fatura ve numunesini alıyoruz , sabah işe gelecek işçilerin çayını demliyoruz , işyerine dışarıdan gelen farklı bir firma çalışanının sigortası , görevlendirmesi , iş sağlığı güvenliği evraklarını imzalatmak , işçiler baret takıyor mu kontrol etmek araç yıkamak bunlar normal mi ben hakkımı aramak istiyorum şikayet etsem ne olur hiçbir görev tanımı imzalamadık verin talimatı dedim yok diyorlar bunları yapacaksın diyorlar .

 15. Sitede güvenliğim daire sakinlerine evrak imza karşılığında verip dolaşıyorum.buna hakları varmi

 16. Merhabalar öncelikle ben 4B sözleşmeli olarak aile bakanına atandım birkaç aya da kadrolu olacağım kendi alanım yani mezun olduğum bölüm tıbbı labaratuvar hani atandığım aynı Bakanlığında herhangi bir bölüme geçme hakkım var mı kendi bölümüme laboratuvar yada düz memurluk yani masa başı gibi bir şey olabilir mi kendi üstdüzey olan müdürüm diyim idari amirim kabul ederse benim de rızam olduğu halde öyle bir durum olabilir mi yani genel bir değişim olmayacak güvenlikten çıkmış olmayacağım yine güvenlik maaşını alacağım ama yaptığım iş mesela büro memurluğu gibi bir şey olur masa başı olur her iki tarafın rızası olduğu takdirde böyle bir şey mümkün mü acaba yardımcı olabilir seniz çok sevinirim

 17. Merhaba bı sorum olacaktı bir özel güvenlik görevlisi aynı sahada çalıştı başka bir özel güvenlik görevlisine tutanak tutma hakkı varmıdır ve şuna açıklık getirmek isterim ikiside normal özel guvenlik

  1. Merhaba, tutabilir. Ancak bunun geçerliliğine ilgili amirleri ve kurumu karar verecektir.

 18. Merhaba Mustafa Bey
  Bir sorum olacak kamu kurumunda Özel Güvenlik Görevlisi kadrolu işçi olarak çalışmaktayım
  5 katlı ve iç ve dış mekanı kamera sistemi ile izlemekteyiz
  Bunun yanı sıra bulunduğumuz kurum sabah 8 de mesai başlar akşam 5 de mesai biter ve kurum giriş çıkışlar kapanır sadece güvenlik görevlisi kalır Akşam 8 de iki nöbetçi nöbeti devir alır kurumda hiç bir değerli eşya kasa veya terör risk teşkil eden hiç bir şey yok il Rize
  Bize burada kameralarla izlediğimiz bu kurumda devriye attırabilirler mi

  Teşekkür ediyorum iyi çalışmalar

  1. Merhaba, bu hususta takdir hakkı idarenizindir. Benim işyeri koşullarını bilmeden yorum yapmam mümkün olmaz.

 19. Bir kamu binasında çalışıyorum,

  Sorumlu müdürün isteğini ve benim cevabımı aşağıya yapıştıracağım, kim haklı.

  Sorumlu müdür:
  Arkadaşlar selamun aleykum ben çıktıktan sonra benim odayı kilitleyin

  Ben:

  İlker Bey sizin odayı Ancak millet çıktıktan sonra çıkabilir yukarı Yani gece arası saat onlara doğru oradayken de temizlik görevlileri orada bir zahmet onlar kilitlesin Yani 5’ten önce çıkarsanız temizlik görevleri orada yine temizlik görevlileri kilitlesin 5’ten sonra çıkarsanız aşağıya terk edemiyoruz Ancak ondan sonra yukarılara çıkıyoruz namazı bile ben aşağıda kılıyorum Hatta bir anahtar vermiştim Nurgül Hanım’a onu da herhalde Gülsen hanım almış Yani yukarıda bir yer belirlesinler Oraya koysunlar

  Sorumlu müdür:
  İsa bey onlar kilitleyemez
  Yüzyüze görüşürüz bu konuyu İnşallah

  Ben:
  Tamam.

  Yani biz, Güvenlik ve Koruma işi yapmıyor muyuz, yani bizim işimiz Gözlem ve Kontrole dayanmıyor mu, kapatılan veya açık yerler, duyu organlarıyla, gözlem, duyma ve koku duyularıyla hızlı bir şekilde kontrolden geçmiyor mu, her kapıyı açıp veya her kapıyı veya istenilen kapıları açıp kapamak gibi bir sorumluluğumuz mu var.

 20. Malesefki şoförlükte yaptırıyorlar, köpek kulübeside temizlettiriyorlar, işletme içerisindeki makinalarında açıp kapattırıyorlar. Bazıları yalakalık olsun diye bazılarıda işinden olmasın diye mecbur kalıyor.

  1. Yapmayın siz de kardeşim. Yaparsanız yaptıranınız da çok olur. savunun hakkınızı beya

 21. Merhaba. Özel güvenlik görevlisi araçla gelen üst düzey yöneticileri ve güvenlik amirlerinin araçlarını karşılamak zorunda mı? Kapıyı zaten ofisin içinden açıyoruz ama bazı kişileri karşılamamızı istiyorlar. Bir arkadaş gelen aracı tanımadı ve dışarı çıktı hava soğuktu ve elleri cebindeydi. Üst düzey bir yöneticiymiş ama biz tanımıyoruz ve ellerini cebinden çıkar demiş arkadaşa. Ben hariç herkes haklı buluyor ama bana küstahça geldi.

  1. Merhaba, bu konuyu hukuken yorumlamam mümkün olmaz. İnsani olarak elbette bir yorumum olur; ancak bunun da bir faydası olmayacaktır Turgay bey.

  2. Çok kınadım arkadaşını üst düzey müdür gelince neden tekmil vermedi sonuçta askeri nezaket ve terbiye kuralları çerçevesinde çalışıyoruz ey Allahım yarabbim hayırdır niye çıkarıyor elini cebinden kimene ya ayak ayak üstüne atar oturur herkes eşit

 22. Ama malesef yaptırıyorlar çöp toplama çöp kovası boşaltma vs yapmiyorum diyince sen bilirsin başka iş bak diyorlar özellikle biz okul guvenliklerini çok ezİyorlar

  1. Eilme!! Ezildikçe seni daha çok ezecekler, direnn, az baş kaldır, yapmıyorum ulenn de, yasal çalış! Sadece işini yap, ezik olmaa

 23. Özel güvenlik yapan arkadaşlar firmanız ekstradan maçlara veya konser, festivale bakıyorlarsa sizde izinli gününde yada mesai bittiğinde oraya göreve gidiyorsanız maaş bordronuz ve SGK bildirim vermiyorlar yani eksik bildirim (yapan firmalar vardır onlara lafımız yok)Buda suç konturol edin ve cezası var genellikle SGK bildirim yapmıyorlar sırtınızdan para kazanıyorlar haksız kazanç kesinlikle konturol edin işte size haklı fesih maaş geç yatması haklı fesih resmî tatillerde çalışıp ücretini ödemiyorsa bu haklı fesih…
  Örnek veriyorum 03.03.2021 konsere gittiniz
  E-devletten SGK hizmete girin ve o tarihe bakın gün sayısı (0) sıfır yazıyorsa kodu 7 yada 21 yazıyordur muhtemelen yani SGK bildirim yapılmamış cezası askeri ücretin 2 katı defter tutmamak cezası var bir yıl boyunca 20 konser yada maça gittiniz ve bildirim yapılmadı şikayet edin güzel ceza yiyorlar bir örnek daha verim haklı fesih mesla şeker bayram 01.03.2021 gece mesai bayramın ilk 2’gün gece çalıştım ve ücretim vermediler (resmî tatil günlerinde karşılığı izin verselerdi kanunda yeri yok illaki işçini 2 kat ücretini vermek zorundalar ) kanıt maaş bordrosu ve devriye defterinde imza bu sizin için haklı fesih… mesela ben maçlar yada konserlere gittin nasıl kanıtlamam sizi konturol eden memur var yani güvenlik şube imzanız var..(örnek 04.03.2022 tarihinde oynan Kasımpaşaspor ve Antalyaspor maçında özel güvenlik görevlisi olarak görev aldım e devlet SGK hizmet dökümanında görev aldığım tarihte sıfır (0) yazıyor özel güvenlik şebude imza mevcuttur bilgilerinize sunarım gereğin yapılmasını arz ederim diyin işte size belge ve tarih fesih SGK iyi ceza yerler sizde haklarınızı alırsınız BU BİLGİYİ yayın arkadaşlar…

 24. Özel güvenlik çalışan arkadaşlar çoğu kanunları bilmiyor bilen az onlarda ses çıkarmıyorlar güvenlik sektöründe SGK bildirimleri eksik yada hiç göstermiyorlar (illaki gösteren vardır)eksik bildirim sizi ekstra başka göreve gönderirler ne maaş bordrosuna yansıtırlar nede SGK yansıtırlar puantajınız düşük olur puantaj düşük olursa emekli maaş ve işsizlik maaş düşük alırsınız ve askeri ücret gösterir bu da suç SGK cezası ve güvenlik şubede ayrı cezası var para elden almak ayrı bir cezası var Buda haklı fesih mesela resmî tatil günlerinde çalışıyorsanız kesin mesai ücreti vermeleri lazım karşılığı izin olmaz kanunda yeri yok resmî tatilde çalışıp ücret vermiyorsa haklı fesih anşıcanız SGK eksik bildirim ektar başka göreve bu festival olur konser olur burdada SGK ayriyetten göstermek zorundalar ama genelikle göstermiyorlar yani SGK dökümanında sıfır (0)gözükür iyi cezası var Buda sizin için emeklisiniz veya işsizlik maaş düşük almanıza sebeb olur Buda haklı fesihdir resmî tatil günlerinde mesai vermezlerse maaşşınız geç yatıyorsa haklı fesihdir… bir arkadaşım İstanbul’da çalıştığı firma ekstra maçlara,konserlere,festival ve koruma gitti ama SGK bildirimi yapılmamış bayramlarda çalıştı ücret vermediler aynısı çalıştığı firmada arkadaşlarımada yaptılar güzel ceza yediler SGK ve güvenlik şubeden iyi tazminat özel güvenlik arkadaşlar SGK dökümanında bakın bazen kodları bilerek başka kodda gösteriyorlar ekstra işlerde Buda suç ve cezası var ayrı bir cezası… ekstra bir yere göreve gittiniz güvenlik şube gelir Konturol eder ve imzanızı alır SGK bildirim vermemişlerse SGK şikayet edin mesajla şu tarihte adres konser vardı orda görev aldım güvenlik şubede imza mevcuttur SGK bildirim yapılmadı Şahide gerek yok güvenlik şubede imzanız mevcuttur be iyi ceza yerle bilginiz olsun saygılar

 25. Kolay gelsin Mustafa bey ,ben özel bir şirkete vardiyalı olarak çalışan bir özel güvenlik görevlisiyim ,boş günlerim var bu şekilde halk eğitim kurslarında usta öğretici olarak kurs verebilirliyim yani bir nevi başka bir sigorta girişi daha olacak cevaplarsanız sevinirim tskler

 26. Hocam yaklaşık 8 senedir çalışmakta olduğum güvenlik firması 2016 ve 2021 de haberim olmadan beni sigortadan çıkış ertesi gün tekrar giriş yapmış ve beni kendim istifa etmiş göstermiş bu durum haklı fesih sebebimidir dava açarsam bundan dolayı tazminat hakkım olurmu.

  1. Merhaba, fiilen çalışmaya devam etmişseniz sorun olmayacaktır. Hele ki aynı şirket bünyesinde çalışmaya devam etmişseniz, arada giriş çıkış olması size haklı fesih imkanı vermez.

  2. kardeşim sen davanı aç , adamlar senin imzanı kullanarak giriş çıkış yapmış istifa mektubu imzalamışlar bu evrakta sahteciliğe girer .. analarını ağlatırsın … haklı fesihe girmez diye birşey yok … ver mahkemeye tüm haklarını da alırsın
   Resmi belgede sahtecilik suçu, resmi bir belgenin sahte olarak düzenlenmesi, başkalarını aldatacak şekilde değiştirilmesi veya kullanılması şeklindeki suçun basit haliyle işlenirse sanığa verilecek ceza 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasıdır (TCK md. 204/1)
   onlar peşinde koşarlar kaç para istiyorsun diye ….

  3. Güzel kardaşım iyi ceza yerler sen senin imazan olmadan ve senin yerine atan o imza SGK gösteriyorlar 1 ordan ceza yerler 2 sen başka yere göreve gönderiyorlarmı konser olur festival olur yada site olur ekstra işe gidiyorsan büyük bir ihtimal sgk bildiriminde eksik yatıryorlardır eğer eksik yatırıyorlarsa puantajın düşüktür emekli maaş düşük alırsın işsizlik maaş düşük alırsın sgk dökümanı sıfır yazarsa eksik bildirim Gece 7,5 saatten fazla çalışıyorsan fazla mesai vermiyorsa yada maaşın geç yatıyorsa güvenlik şirketi ekstra seni başka yere gönderiyorsa maaş bodrona yansıtmıyorsa bu da suç yine haklı fesih….

 27. İyi günler, biz bir mücevher mağazasında ö.g.g olarak çalışıyoruz. Bize şu işler yaptırılıyor:
  – mücevher vitrinlerinin tamiri ve onarımı. Aramızda bunu yapamayanlar var çünkü çok büyük ve ağır çelikten ve kurşun geçirmez vitrinlerinin altına girerek elektrik kabloları arasında kablo ve cihazlar ile çalışıyoruz.

  -gelen 10-15 paket içme sularını ve 5-6 damacanayı düzenli olarak teslim alıp taşıyoruz.

  -gelen kolileri (içinde ofis ve mutfak malzemeleri var) taşıyoruz, listeden sayımını yapıp mutfakta ve wc’de dizilimini yaptığımızda oldu.

  -mağza müşterilerine demir kapı açıyoruz. Kapı bir cihazla kilidi açılıyor. Kilidi deaktif ettikten sonra mağaza personeline ve müşterilerine kapı açtırılıyoruz. Sadece kilidi açsak ama kapıyı kendilerinin açmasını isiteyebilirmiyiz?

  Bu şartlar altında sözleşmemizi tek taraflı fes edersek haklarımızı kazanırmıyız?

  1. Ahmet bey, bu soruların kesin cevabını size kimse veremez. İş sözleşmenize, görev tanımınıza göre sonuç değişir. Ne yazık ki bu tür durumlarda mahkemeler somut olaylara göre ve farklı kararlar veriyor. İşçi olarak risk almaktan başka şansınız yok ya da çalışmaya devam etmeniz gerekiyor.

   1. Mustafa Bey zaman ayırdığınız ve hızlı cevabınız için size çok teşekkür ediyorum.

    Her yerde okuduğumuz/duyduğumuz “güvenlik görevlisine işi/görevi dışında iş yaptırılamaz” bilgilerinden sonra, bir parça araştırma yapınca, aslında işlerin hiçte öyle olmadığını ve aslında manipüle edilebilir ve eğilip bükülebilir bir kalıp olduğunu görmek beni hem üzdü hemde korkuttu.

    Ben avukat yada yasalara tam hakim bir kişi olmadığımdan normal bir insan gibi akıl yürüttüğümde; “güvenlik görevlisi olarak aldığım eğitimde, karmaşık kablolarla uğraşmak, kırılan bozulan kilitleri ve çekmeceleri tamir etmek yoktu. Zaten bunları bilseydim elektirik teknisyeni veyahut marangoz olurdum” diye düşünüyorum. Yada tuvalet kağıtlarını, bulaşık deterjanlarının kolilerini taşıyınca hammal değilim bana bunu yaptıramazlar diye düşünüyorsunuz. Ama malesef işler öyle değilmiş demekki.

    Takdir edersinizki insanın önünde koskoca multi-milyon dolarlık bir şirket olunca, aldığı iki kuruş güvenlik maaşlıyla geçinmeye çalışan, hayat düzeni incecik pamuk ipliğinde iki kuruş aylık paraya bakan şahsımda bu gücü ve cesareti bulamıyorum. Elimde olan bu işi de riske atacak maddi gücümde olmadığı için eğer bir haksızlık varsa yutmaya çalışmaktan başkada çarem yok gibi gözüküyor.

    Tekrardan size yardımınız için teşekkür ederim.

    1. Rica ederim, yazdıklarınızdan anlıyorum ki beni doğru anlamışsınız. Hayatın gerçekleri ile mevzuat her zaman birbirine uymuyor. Böyle olunca, kesin cevaplar vermek de her zaman mümkün olmuyor. İyi çalışmalar dilerim.

     1. mustafa bey insanları yanlış yönlendiriyorsunuz 5188 sayılı yasaya göre özel güvenlik görevlisine , güvenlik işi dışında hiçbir sorumluluk ve iş yükleyemez kimse…
      siz burada neredeyse insanları dava açmamaları konusunda yönlendiriyorsunuz
      ne demek mücevher tamiri yaptırmak hamallık yaptırmak ..

     2. Tepkinizi anlıyorum Ercan bey; fakat iş sözleşmesi, süregelen uygulamalar ve Yargıtay kararları sizin söylediğiniz şeyi her zaman “kesin” kılmıyor. Yine de evet, Kanun’un 16’ncı maddesi son derece açık: Özel güvenlik personeli, Kanunda belirtilen koruma ve güvenlik hizmetleri dışında başka bir işte çalıştırılamaz.
      Buna istinaden isteyen güvenlik görevlisi haklı fesih yaparak hakkını arayabilir. Hatta süreçten bizi de haberdar ederse, çok memnun oluruz.

  2. Ahmet böyle bir şey varsa bir tanıdığına video aldır ve git şikayet et ve kimligimin gizlenmesini istiyorum diyede belirt sonra geç kenarı izle bir iki defa her tespit için 3 bin TL ceza yediklerinde bak gör nasıl düzeliyor istisnasız her tespit için 3 bin TL 10 tespit yapsalar 30 bin eder sen git emniyet özel güvenlik şubesine şikayet et gerisini onlara bırak

 28. Hocam merhabalar güvenlik görevlisi olarak yaklaşık sekiz yıldır çalıştığım fabrika projesi son üç yıldır santrali güvenliğe bağlıyarak bizlere sekreterlik yaptırmaktalar zaman zamanda arayan kişiler firma yetkilileriyle görüşemeyince telefonda bizi azarlayıp hakaret etmekteler biz bu durumu her ne kadar firmaya iletip bunun bizim işimiz olmadığını güvenliğe sekreterlik yaptıramıyacaklarını söylesekte bize ya yaparsını yada bırakıp gidersiniz yerinize yapacak birileri gelir diyorlar bağlı olduğumuz güvenlik firmasıda projeyi kaybetmemek için idare edin diyor bu durum haklı fesih sebebimidir teşekürederim.

  1. Bu haklı fesih sebebi değildir. Santral görevlisi değilsiniz, telefonu açın ve hakaret başladığında o kişinin yüzüne direkt kapatın. Bunu da ben mi söyliyim yani :)) Büyütmeyin bu kadar. Öyle işe böyle muamele yani…

   1. sonra gelip seni darp etsinler öyle mi. ben bi keresinde öyle bir şey yaptım. 2 saat sonra adam elinde tabanca ile geldi.

    1. Korkacaksan bu işi yapmayacaksın arkadaşım, git garsonluk filan yap, ya da satış elemanlığı filan. Cesurluk gerektirir özel güvenlik olmak

 29. Atasehirde bi spor kompleksinde guvenligim. Ama bize guvenlik disinda otoparkcilik ve değnekcilik yaptiriyolar.
  Ayrica yazida goremedim guvenlik noktalarinda olmazsa olmaz olan malzemeleri yazarmisiniz?

 30. Çalıştığımız sirkette bordro vermek yok kiyafetler yarim yamalak veriliyor cicek sulama cay demleme çöp atma gibi işlerde yapılıyor ayriyetten 7.24 kamera takibi yapılıyor mobbingde var ama gel gelelim konunun özüne bunlari kanitlayamadigimiz icin hic bir sey yapamıyoruz ne olacak şimdi böyle

  1. Bordroya imzanızı almak zorundalar. Halen aktif çalışan iseniz en yakın İşkur müdürlüğüne gidip şikayet dilekçesi doldurun, Alo 170 i aramayın bişey yapmıyor ve bilmiyorlar. Çöp atmayın, yasal olarak bizim görevimiz değil deyin, Azıcık hakkınız savunun yani, yazıdaki şikayet kanallarından şikayette bulunun gerekirse Cimere yazın, kanıt için de o angaryayı yaparken birbirinizi fotoğraflayıp şikayet ekine koyun

 31. merhaba hocam çalıştığım fabrikada güvenliklere güvenlik harici işler yaptırılıyor. Bursa güvenlik şubeye şikayet ettik şube hiç bir şey yapmadı. fabrikaya gitmiş ben izindeydim ama güvenlikler meydancı gibi çalıştırılıyormuş çalıştıramazsiniz dememiş. galiba güvenlik şubenin umurunda değil

  1. Yazıda belirtilen şikayet kanallarını kullanın. Denetimde görevini yapmayan memur, amir, komiser kim varsa onlarda soruşturma geçirsin. Herkes Kanun çerçevesinde görevini yapmak zorunda, yapmıyorsa Cimere yazın, harici işleri yapmıyorum deyin geçin oturun, işinize bakın, rapor yazın, tutanak yazın bişeyler yapın.

 32. Ben gençlik ve sporda güvenlik görevlisiyim ama bana her türlü işi yaptırıyor müdür hatta görevim olmayan şeyleri bile yaptırmaya çalışıyor yapmayınca azarlıyor ne yapmalıyım bunun suçu kanunu nedir

  1. Merhaba, bu sorunun cevabını yine kurumunuzda bulabilirsiniz. Çünkü işçinin görev tanımı özel olarak iş sözleşmesi ve benzeri belgelerle düzenlenir. Bunları ise dışarıdan birinin bilmesi mümkün olmaz.

 33. Diğeri ise 2 güvenlik gör2vlisiyiz diğer güvenlikçi benden fazla maaş alıyor aynı işi yapıyoruz ama fazla alıyor buda mahkemede işimize yarar I??

 34. İş merkezinde güvenlik görevlisiyim işim dışında otoparkçılık da yaptırıyorlar araç gelecek kapıyı aç araç çıkacak kapıyı aç dava açsam kazanma şansım varmı acaba??

  1. Cebaril bey, açıkçası bu gerekçeyle hak elde etmeniz çok zor. Şahsi kanaatim bu yöndedir.

 35. özel bir okulda özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum okulda bulunan havuzun su motorunun olduğu bölge belli bir seviye su dolunca fişi takıp dolan suyu boşaltmak gerekiyor bunu yapmak zorunda mıyım

  1. Ersin bey, bu tür soruların cevabını size kimse veremez. İş sözleşmeniz ya da işyeri uygulamasına göre sonuç değişir.

  2. Aha ben verem cevabı, okul sahibi su basmasın diye rica ettim yaptırdım karrdeşim der devlete ve olayı yine koruma güvenlik alanına bağlar 🙂 kapitalist sistem böyle birşey, kaytarın, yapmayın, savsaklayın!

 36. Merhaba ben bir devlet üniversitesinde özel güvenlik olarak çalışmaktayım ve bu üniversitede 16 özel güvenlik görevlisi olduğu halde farklı birimlerde bu kişileri çalıştırıyorlar genelde büro elemanı adı altında işlerini özel güvenlik görevlilerine yaptırıyorlar. Bu Kişiler sabah 8:30 akşam 17:30 mesai şeklinde çalışıyor. Bu hususta jandarmaya bilgi verilmesine rağmen hala o Kişiler orada çalışmakta sizce bu yasal bir şey mi ve ben bu konuda en yetkili kime başvurabilirim çünkü eksik personelle çalışıyoruz ve bu kişiler bizim hakkımızı gasp ediyorlar kendileri özel güvenlik olmalarına rağmen kurum yetkilileri onları büro personeli olarak kullanıyor hakkımı nerde arayabilirim bunu bilmek istiyorum. Yada bu şekilde kurum istediği şekilde çalıştıra bilir mi? Görevlendirme adı altında

 37. Merhabalar. İş yerinde mola saatimde çalışma alanında değil evimde yemek yediğim için tutanak tutuldu. Bunun yaptırımı olur mu? Nasıl bi savunma yazmalıyım. Teşekkürler.

  1. Merhaba, durum ne ise onu yazmalısınız. Mola zamanında işyerini terk etmemeniz gerekmedikçe, işçi yemeğini istediği yerde yiyebilir.

 38. Merhaba ben güneş enerji santralinde çalışıyorum görevimiz orayı korumak sözde ama saha alanımız 80 dönüm kadar ve elektrik üretiyor biz orada her sene düzenli olarak sırtımıza makina takıp ot biçiyoruz veya ilac makinasını takıp ilac yapıyoruz 5 arkadaş her sene 17 bin panel vidalarını sıkıyoruz gevşeyen olup uçmasın diye ayriyetten o panelleri yıkıyoruz birde araba yikar gibi bunlari guvenlik sirketine dedik umursamadı is yeri sahiplerine dedik umursamadı güvenlik burdaki her işi yapacak dedi işine gelmeyen çıkar işten dedi bende yakın zamanda mahkeme yoluyla 3 senelik hakkımı aramaya karar verdim grup konusmalarimiz ve yaptigimiz işler kanıtli fotograf video ve whatsap konusmalarimiz mevcut birde haftalik calisma saatimiz 60 saat sizce hakkımızı alabilirmiyiz

  1. İlker bey siz zaten durumu özetlemişsiniz ve hazırlığınızı da yapmışsınız. Bu tür durumlarda benim kesin yorumlar yapmam mümkün olmuyor, çünkü işçileri yanıltma ihtimalim bulunuyor. Ama ilerlediğiniz sürecin doğru olduğunu söyleyebilirim.

 39. Merhaba güvenlik amiri olarak çalışmakta olduğum kurumda bir güvenlik arkadaşım işyerinden istifa yazmadan ayrılıp ihtar çekmiştir ve davasında güvenlik olarak morgda ex teslimini biz yapıyoruz demiştir bundan ötürü kurum şuan önümüze geçmiş tarihli bir görevlendirme yazısı vererek imzalamamızı istemektedir bu durumda imza atmış olsak güvenlik kimlik kartımız iptal edilebilir mi teşekkürler.

  1. kardeşim ne yaptın bilmiyorum ama bırak kimliğin gitmesini, bu hem yalancı şahitliğe hem de gerçeğin ortaya çıkmasını engellemeye girer , o arkadaşının yüzüne nasıl bakacaksın bu da ayrı mesele…

 40. Merhabalar bir kamu kurumunda güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum bir süre önce iş güvenliği belgem olması sebebiyle kurum içinde iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirmem yapıldı 40 gün çalıştıktan sonra güvenlik görevlisinin başka göreve atanamaz diyerek görevlendirmemi geri çektiler bu durum dogrumudur

 41. Merhaba ben restoranda çalışıyorum ve uyku bozukluğu için işimi geç kaldım sonra gözümü açınca telefondan mesajlarıma bakınca müdürün akrabası bana dedi ki sen bu günde izin yap haftaya yapmazsin bende tamam dedim sonra akşam üstü müdür beni arayıp bana dedi nerdesin bende sorularına cevap verdim ve bana işte bor seyler söyledi sonra savunmami yarına yazmamı istedi
  Bende savunmaya işte müdürün akrabası gelme ise bu günde izin yap haftaya izinsiz çalışırsın yazarsam ben haklı olur muyum yani işten cikartamaz mi

 42. S.a ben ucsenedir bir sirkette o.g.g olarak calisiyorum.son zamanlarda sevkiyatta arac indir pindir yapiyoruz sirket mudurude yapmiycak biraksinn gitsin diyor.is yok zaten vs laflar yapiyolar.ben watsaptan atti mesajlari goruntu aliyorum.ve atac yuklerken kamera kaydinida alsam desenki sirkete bak delilim.var hakkimi ver tazminatlarmi cikar beni diye.hakli durumda olurmuyum?killik yaparlarsa mahkemede kazanirmiyim acaba?

  1. Halim bey böyle işlerin verilmemesi / yapılmaması gerekir elbet ama, şirketinize ver hakkımı çıkayım derseniz de sizi çıkarmaz, emin olun. Kanıtlarınızla ancak mahkeme yoluyla alabilirsiniz haklarınızı.

   İsterseniz işyerine bir ihtar çekebilirsiniz bu konuyla ilgili veya yazıda bahsettiğimiz şikayet kanallarına başvurabilirsiniz.

 43. Kolay gelsin ben saglik bakanlığında 4D kadrosunda güvenlik görevlisiyim burada bize bu covid döneminde poliklinik girişinde hastaneye gelen hastalara son 7 günde covid temasınız oldumu gibisinden yönlendirme yapılacak deniliyor bu durumda 5188 ihlal edilmiş sayılıyor mu cevabınız için teşekkürler şimdiden

  1. Bizden de bu konuda gelen ziyaretçilere evrak okutup imzalatmamiz isteniyor
   İs yerinde hemşire var bu onun gorevi değil mi?

 44. Merhaba molalarda ve santral görevlisi izinli olduğunda güvenlik görevlisinin santralde durma zorunluğunu varmıdır

  1. Merhaba, işverenin işçisine böyle bir görev vermesi gayet doğaldır. Özellikle iş sözleşmesinde, işçiye başka hiçbir görevin verilemeyeceği vb. bir hüküm yoksa, böyle kısa süreli bir görev değişikliği talep etmeyi işverenin takdir hakkı olarak görmek icap eder.

    1. İşe ilk girdiğiniz andan itibaren 1 yıl sonrası bu hesap için yeterlidir. Uzun süredir çalışıyorsanız, takvim yılı da esas alınabilir.

  2. Mustafa Baysal, işveren galiba ! herşeyde işverene hakli yazmış! Anayasal hakkın, kanun var işin dışında ça lış tı ra maz…. Personel başı 3 bin 4 bin cezası var… Verdiği işi yap şikayet et,yap şikayet et bu kadar basit…. Kıdem alamazsın fesih edemezsin fesih kıdem sebebi değil….

   1. Merhaba, keşke herkes benim kadar işçilere yardımcı olmaya çalışsa ve bu kadar bilgi verse 🙂 Ondan sonra eleştirse, çok memnun olurum.

   2. Aynen katılıyorum. Bu tarz yuvarlak cümleler yüzünden ülke bu halde. O zaman şöyle yapalım. Uşak diye bir işçi sınıfı olsun. Uşaklar güvenlik işini yapsın. Güvenliklerde uşak işini yapsın. Daha verimli olur ülke adına. Son olarak güvenlik görevlisinin ana görevini yapılamaması bir tarafa, zaten kanununların kişiye, yoruma ve mevkiye göre uygulanışından bu görevle ilgili pek hayalci davranmamalı.Ülkenin hali, ortada, buna izin veren bizleriz. Çalışmayın öyle yerlerde imkan varsa. Şikayet yerinin buraya kadar düşmesi sizi düşündürsün. Buradan diğer şikayet mercii müge anlıdır. Yazık! Bizden çok gelecekteki evlatlara.

 45. Mrb iyi gunler ozel guvenlik sirketi bunyesinde calisiyorum birim olarak fabrikadayim. Sirketin gondermis oldugu denetim gorevlisi sivil ve denetim kimlik karti olmadan guvenlik gorevlisini denetleyebilirmi

  1. Bu kişi size daha önceden tanıtılmadı ise, yada kendisini tanıtıcı bir belge vb. gibi sunamıyorsa “Sen kimsin kardeşim, ben seni tanımıyorum” diyerek güvenlik noktasına sokmayabilirsiniz. Mahkemede aynen haklı çıkarsınız.

  1. Sn.Asya,
   ücretsiz izin kamu işçileri arasında değişiklik gösteren bir husustur. Ne kadarlık bir ücretsiz izinden bahsediyorsunuz mesela? 2 günlük, 3 aylık? Mutlaka bir sendikanız vardır diye düşünüyorum… Bu gibi hususları sendika temsilciliğiniz aracılığı ile yazılı olarak sendikanıza sorunuz, en doğru ve kanıtlı cevabı alınız.. Sendikaları çalıştırın, çekinmeyin…

 46. Merhaba. Kamuda işçi olarak çalışan güvenlik görevlisi amirinin ve kendisinin isteğiyle görev değişikliği yapabilir mi? Müdürünün görevlendirmesiyle hastanede okuduğu bölüme uygun olarak tıbbi sekreter veya büro personelİ olarak çalışabilir mi ? Yardımcı olursanız çok sevinirim kolay gelsin

  1. Merhaba Fatma hanım, yukarıda Zeynel bey gayet güzel özetlemiş aslında. Bu sorunun cevabı internette, dolayısı ile bizlerde olamaz. Kurum içi mevzuata, ilgili yönetmeliklere bakılması gerekir. Bu sorunun cevabını yine en iyi kurum bilir.
   Ama size şunu söyleyebilirim, kamudan bahsediyorsunuz, dolayısı ile karşınızda bir devlet var… Ve devlet sözlü konuşmaz, mutlaka imzalı/onaylı/olurlu bir yazı ile bu işler olacaktır, kurum amirinin sözlü oldu bittisi ile değil, işte öyle olursa ortada büyük bir yanlış vardır demektir. Normalde amirinizin bu gibi hususları bilmesi gerekir, eğer bir çıkmazda iseniz de Kurumunuzun hukuk birimine danışmalısınız.

 47. Merhaba kamuda işçi olarak çalışan güvenlik görevlisi kendi isteğiyle ve müdürünün onayıyla başka bir işle görevlendirilebilir mi ? Mesela okuduğu bölüme göre hastanede tıbbi sekreter veya büro personeli olarak isteğe bağlı görevlendirme yasal mıdır? Yapılabilir mi ?

  1. Merhaba, sorduğunuz sorunun cevabını biz veremeyiz. Çünkü burada önemli olan Müdür’ün size görev vermesi kadar, kurumun mevzuatı gereği başkaca aranan şartlar varsa, sizin bunları da taşıyor olmanızdır Fatma hanım.

   1. Müdürün insiyatifi dışında kurumda ihtiyaç varsa ben okuduğum bölümle ilgili görevlendirilebilir miyim o zaman ? Yani güvenlik görevlisi kamu kurumunda asla bu şekilde ( iki tarafında isteği ve ihtiyaç dahilinde) görevlendirilemez diye bir şey var mı ? Teşekkür ederim iyi akşamlar

 48. Syn.Gürcantet. Tenha bi fabrikada ö.g.g görevlisiyim kulubemiz fabrika dışında tek kişi çalışıyoruz 12 saat üzerinden ve devriyemiz var her saat başı fabrika dışına en tenha yerlere Tom atıyoruz yasalmidir,(fabrika dışında ve tek olmamız) köpek vb hayvanlarin her an saldirmasiyla karsilasiyoruz

  1. Maalesef bu konuda yasal olmayan bir şey görünmüyor, konuyu kapsayan bir kanun vs. maalesef yok. Devlet o konulara girmiyor, 1980’lerden sonra Neoliberal politikalar benimsendikten ve damarlarımıza kadar işletildikten sonra bu gibi şeyler ”Bırakınız Yapsınlar” cı işleyişlerle tarafların anlaşmasına (!) bırakıldı. Yani işveren ve işçi bir sözleşme imzlayarak yasa dışı olmamak şartıyla her şeye karar verebilirler…

   Sistem kapitalistlerden/sermayeden yana, üzgünüm…

   (Yine de bir dilekçe / rapor formu ile bu konuda risk altında olduğunuzu işverene bildirin, kanıt aşamasında ileride eliniz güçlü olur.)

 49. Bir buyukelcilikte calisiyorum, 2 guvenligiz, elcilik 1 guvenlik surekli disarida duracak diyor, sirkette bu duruma karismiyor, disarisi bizim gorev alanimiz degil, disariya polis bakar, kac defa soylememize ragmen bir cozum bulunamadi, ustelik disarida guvenlik kulubesi falan da yok , ne yapmaliyim?

  1. Büyükelçilik ve konsolosluklar işleyişleri bakımından 1963 tarihli Viyana Sözleşmesine tabi olsalar da korunması bakımından fiziki olarak bulundukları ülke yasalarına tabidir. Bundan mütevellit akla 5188 SK ve diğer ilgili yasalar gelmelidir. Kamusal alana özel güvenliğin müdahalesi olamaz, anca orada durur ve yaparsa da sıradan bir insan gibi gözlem yapabilir.
   Caydırıcı olması açısından böyle bir şey düşünmüş olabilirler lakin sizin başınıza o an orada bir olay gelirse SGK konuyu iş kazası kapsamında değerlendirir mi o da ayrı konu…

   5188 sayılı kanuna atıfta bulunarak bir dilekçe ile şirketinize bu uygulamanın yasal olmadığını ve düzeltilmesini talep etmenizi, gelişme olmazsa da yazıda belirtilen şikayet ve ihbar hakkınızı kullanmanızı tavsiye ederim. Eğer doğru ve yerinde bir uygulamaysa ilgili makamlar yapılacak bir denetim sonucunda buna karar verir…

 50. Bir sitede güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum site kuralına göre gelen kargolari almak. Bizim işimiz mız ayrıca benim buldun dum güvenlik kulübesi hem görsel yani ? ile hemde ses kayit cihazı ile dinlemekte yönetim bizi sürekli dinliyor bu yasal mi

  1. Birden fazla kanun ve mahkeme kararına giren çok hassas bir konudur bu. Sitenin bunu ne amacıyla yaptığı, hangi verileri ne için saklayıp kullandığı önemli. Bir hukukçuya danışmanızı ve işleyişi anlatmanızı tavsiye ederim. (Mobing’e de girebilir, uygun da olabilir)

 51. Bir kamu kurumunda güvenlik görevlisi yım şuanda kurum girişinde tek başına beklıyorum daha önce bir 2 güvenlik bir danışmanın görev yaptığı yerde tek basıma çalışıyorum kurum amirine işe yetişemediğimi söyledıgımde oyalama yapıyor hem güvenlik hem fdanışma hem hes kodu hepsı ı yapmam isteniyor doğru durust öğlen aram bile yok ne yapmam gerekiyor. Not bu kurumda kagıt uzerınde 6 veya daha fazla danışma yonlendırme kadrosunda işe alı nan var ama benim yanıma verılmıuor n yapmalıyım

 52. Merhaba ben bir fabrika da güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum 6 gün çalışıyorum bir gün izin gece 13 saat gündüz 12 saat ve nöbetler tek kişi olarak tutuluyor. Güvenlik görevlisinin çalışma saatleri nasıl bizlerin hakkı nedir

 53. … 11 yıllk güvenlik görevlisiyim.
  Pandemi den sonra hergünümüz işkence oldu.
  Şubede tek çalışıyorum.
  Kapıda hem HES kodu sorguluyorum hemde ateş ölçüyorum.
  Bununla ilgili yasada açık bir durum yok.
  Yani ateş ölçmek ve aynı anda HES kodu sorgulamak benim görevim mi değilmi?

  1. Cevap için biraz gecikme yaşamışız, kusura bakmayın…
   Ama Hes kodu sorgulamak güvenlik görevlisinin görev ve yetkilerinde sayılıyor. Zaten geçen hafta da İç İşleri Bakanlığının konuyla ilgili bir genelgesi yayınlandı. Maalesef güvenlik görevlilerine yük üstüne yük bindi, (Ateş ölçme görevi de yasal olarak tevdi edildi) lakin yapacak bir şey yok, elden de bir şey gelmiyor… En azından şu pandemi sürecini el birliği ile bi atlatsak…

 54. Site güvenlik görevlisi sitede oturanların kargolarını alma yada emenet eşya alma zorunluluğu var mı

 55. Mrb ben hayal
  Bir sitede gorevliyim biz güvenlik görevlileri artık kendi mesleğimizi unuttuk neredeyse kargocu luk yapıyoruz bizim asıl işimizi yapıp yapmamamiz kimsenin umurunda degil tek dertleri kargom geldimi kargomu aldinmi ve covid-19 süreci olduğu için biz kargo almak istemiyoruz ewde oldukları halde ew tlf acayip cepten kargocu arayinca ewde degilim güvenliğe ver diyorlar ve 3 4 gün sonra alıyorlar biz covid den dolayı almak istemiyoruz onlar 3 4 gün burda havalanan oyle alalım dusuncesindeler gucenlik görevlisinin kargo alma mecburiyeti varmi? Ve bu konuda çok sıkıntı yaşıyorum yanlış kargo eksik adres bgisi bu yüzden başkasının kargosu buraya geliyo ve o adrese gidiyo teslim alanda ben göründüğüm için kayıp kargolar benden biliniyo ben bu konuda ne yapabilirim sırf bu yüzden mesleğinden nefret ediyorum

  1. Merhaba, aşağıdaki arkadaşla birlikte sorunuza cevap vermiş olayım. Ben her ne kargo alamazsınız desem de özel sektörde iş verenin yönetim hakkı kapsamında (Çok ağır ve farklı yönlü bir iş de olmadığından) kargo teslim aldırılırsınız. Lakin kapı kapı dağıtma noktasındaysa sorunuz, hayır, öyle bir göreviniz asla olamaz. Görev yerinin terki güvenlik zafiyeti oluşturacak ve iş alanı koruma/güvenlik algısından çıkmış olacaktır. Bir de kargoların güvenlik noktasında o kadar süre bekletilmesi hiç mi hiç uygun değil, en kısa sürede oradan tahliye edilmeli, kilitli bir depo/oda isteyin yönetimden bu kargolar için, aksi halde sorumluluk kabul etmeyeceğinizi dile getirin, nöbet defterine de bu konuyu devir-teslim de yazın.

   Site yönetiminin / güvenlik şirketinin bu konuda yazılı ve onaylı bir talimat ile konuyu netleştirmesi gerekmektedir. (Kurul toplantı defterine de yazarak hatta) Ayrıca, tanımadığınız veya ismen doğrulayamadığınız kişilerin (Kendi onayları olmadan) kargolarını asla ve asla almamalısınız. Kayıp kargo zimmeti sizde göründüğünden tazminat davası ile dahi karşı karşıya kalabilirsiniz.
   Özetle, site yönetimine dilekçe yazın, aksi halde Özel Güvenlik Daire Başkanlığına konuyu ileteceğinizi ve yerinde denetim talep edeceğinizi dile getirin. Daha da ilerisi olursa, yazıda bahsedilen şekilde şikayet haklarınızı kullanın…

   *Güvenlik sektörü artık sadece fizikle değil, kurnaz bir beyin, sorgulama yeteneği, etkin bir ileitşim ve güçlü bir fizikle yapılan iş halini aldı…

   1. Şimdiye kadar okuduğum en kral özel güvenlik yorumcusu ve yetkililisin usta. Cevapların cidden dolu dolu, bodoslama ve hırsla yazmıyorsun, sen bu işi biliyorsun belli. Ama artık yorum yazmıyorsun o kötü işte.

 56. iyi çalışmalar istanbulda bir residance da guvenlik olarak gore yapiyoruz burada gece gorevlerinde resepsiyon ve teknik ekip kalmiyor ve elektrik sarteli acma kapama teknik destek su vanasi acma kapama kargo alip verme gibi ek isleri bizlere yaptiriyorlar proje sonunda bunlari delil olarak kullanabilirmiyiz..ayrica kiralik ve satilik daire anahtarlari bizde kiraci geldiginde anahtar alip daireye goturuyoruz satis ofisi isi yapoyoruz gibi

 57. Bi özel okulda çalışıyoruz bizi 12 saat çalıltırıp 1.5 saat dinlenme kesiyorlar. Çalıştığımız yerde gececi sabah çayı demliyo okulun kapıları açılıyo çim biçme hortumla sulama malzeme taşıma angarya işleri bizde bazen hakaret Küfür işitiyoruz Çok arkadaşım çıktı bu yüZden 5 yıldır böyle işten çıksam tazminat alabilirmiyim? Teşekkür ederim

 58. Merhaba ben bir güvenlik sirketinde 10 yıldır çalışmaktayım. 8 aydır hde olarak calisiyorum.Sirket şahsımı ikametimden 20 km uzakta projelere gönderiyor. Bunun yasalar gereği km olarak gonderilmem uygunmudur.

  1. Merhaba, hde ne demek onu anlayamadım ama?
   Herhangi bir km sabitliği olmaksızın şirketinizin Büyükşehir Belediyesi / Belediye sınırları içerisinde görevlendirme yapabileceği iş sözleşmenizde yazmalıdır. Siz de onay verdiyseniz yapacak bir şey kalmıyor maalesef…

 59. Merhabalar bende bir konuda bilgilerinizi rica ediyorum çalıştığımız yer bir residance konut alanı ancak burada biz hem danışmanlık hem güvenlik görevlisi olarak çalışıyoruz daha önceden danışman ayrı güvenlik ayrı idi şimdi ise danışma kalktı ikisinide biz yapıyoruz danışmadan kasıt gelen misafirler için daireleri arama ve yönlendirme yapıyoruz kayıt bizim görevimiz tamam ama aramak yönlendirmek güvenliğin görevimidir bu konuda rahatsızız destekleriniz için teşekkürler..

  1. Merhaba. Normal şartlarda o şekilde danışmanlık yaparken özel güvenlik şubeden yetkililer görse ve size ”Burada danışma görevlisi misiniz?” dese, sizde ”Evet şuan bu işi yapıyoruz” derseniz aynen zabıt tutar, işletme muhatabını çağırır, imzalatır ve o an tespit ettikleri danışma işi yaptırılan ögg kişi başı 3000 TL. üzerinde idari para cezasını keserler işletmeye.Bilmem anlatabildim mi…(Şikayet hakkınızı kullanabilirsiniz)

   Lakin burası Türkiye, her yerde benzer uygulamalar. Site projeleri maalesef hep sizin anlattığınız gibi, giriş-çıkış emniyeti ve güvenliği adı altında bağlıyorlar.
   Sorunuza net bir cevap veremiyorum kendi adıma, bir örnek emsal olacak, mahkemeye+bilirkişiye intikal edecek ki dayanak teşkil etsin. Aksi halde kişisel görüşten öte geçemez…

 60. Merhaba, resmi tatillerde çalıştığınızda bir günlük ücretin ayrıca genel tatil ücreti olarak ödenmesi doğrudur. Ama üstünün ayrıca haftalık fazla mesai hesabında dikkate alınması gerekir. Vale hizmeti konusunda kesin bir şey söyleyemeyiz. İş sözleşmenize baktınız mı? Görev kapsamınızda ne yazıyor?

 61. Iyi günler benim olduğum yerde girisde otomatik kapı bariyer yok uzun demir ağır çubuk seklinde bariyer var elle kalidirip indiriyorum sürekli artık omuzlarınız tutmuyo ve aşırı güneş altında yapıyorum heryerin yanık oldu ne kadar doğru bu

  1. Merhaba, vicdanen elbette yanlış kabul edilebilir; ama işyerinin şartları neler? Neden böyle bir yöntem tercih ediliyor? Sizin iş sözleşmenizde görev tanımınız nasıl yapılmış? Bu sorulara cevap vermeden, sizin durumunuzu değerlendiremeyiz.

 62. Hocam bir turizm işletmesinde 7 yıldır güvenlik görevlisi olarak 12 36 sistemde vardiyalı calisyorum mesailer daha önce izin olarak veriliyordu lakin işten ayrılanlar mahkemeye verince mesai ücretleri o ay maaş hesaplarına yatmaya başladı ancak ben resmî bayram ve tatillerde 12 saat çalışıyorken mesaim 8 saat üzerinden yatırılıyor bir ikincisi özel güvenlik görevlisi olmama rağmen iş tanımı dışında otel valeligi vale olmayınca personel servis şoförlüğü resmen otoparkçılık yaptırılıyor işveren tarafından aynı muesse daha sonra bir başka unvan altında turizim işletme otelini de işletmeye başladı bu yerinin de gerektiğinde vale hizmeti sözleşmem bulunduğu özel güvenlik birimine zorla yaptırılıyor böyle durumda doğal fesih hakkım bulunurmu

  1. Merhaba,
   kusura bakmayın mesajları ara ara okuyabiliyorum, sizinkini de yeni fark ettim.
   Sorunuzun cevabına gelince, hemen iletmek isterim ki bu anlattıklarınızdan haklı fesih yapabilirsiniz/yapamazsınız sonucuna varamam. Onu ancak mahkeme bilecektir. (Elinizdeki en güçlü olgu 12 saat resmi tatilinizin 8 saat ödendiğinin kanıtlanmasıdır. Bu normalde haklı fesih sebebi de olabilir)

   Fakat yapabileceğiniz bazı şeyler var tabi ki, güvenlik harici iş verildiğinde yapmamak, yazılı talimat talep etmek. Vale veya şöförlük işi verildiğinde özel güvenlik şubeye şikayette bulunmak gibi… İş sözleşmenizi okumadan ve bilmeden daha fazla yorumda bulunmak yanlış olacaktır…

 63. Merhabalar. Iki buçuk yıldır avm de güvenlik personeliyim. Avm müdürü bizi kendi özel işcisi gibi kullaniyor markete sigara almaya yolluyor çanatasını taşıtıyor erkek personelleri şoför olarak kullaniyor. Sinirli ve gergin genellikle bize insanlar içeresinde bağrıyor. Bunları yapmaya hakkı varmı bu konuda bilginize ihtiyacım var…

  1. Merhaba,
   böyle davranışlar sergilemeye hakkı ve yetkisi yoktur. Avm müdürü olmak başka bir şey, bilgisizce kanunları hiçe saymak apayrı bir şeydir. Güvenlik görevlisi olup koruma ve gözlem hizmeti sunmak ayrı bir şeydir, köle gibi ne denirse yapmak çok ayrı şeydir! İnsanlar içinde size bağırdığında aynı tonlama ile cevap verebilir, onurunuzu kırıcı hareketlere devam ederse tazminat davası açacağınızı ve bölgeye polis çağıracağınızı iletiniz…
   O şekilde verilen görevleri de ASLA yapmayın ve yazıdaki şikayet kanallarına başvurun lütfen. (Tüm arkadaşlarınız için geçerli maalesef)

 64. Tekrar merhaba, yazıya bir güncelleme yorum ilave etmek istedim.
  ”Güvenlik görevlisi temizlik yapar mı?” şeklinde çok soru almaktayız. Bu sorunun cevabı aslında biraz evet biraz hayır olur. Özetlemek gerekirse; eğer sadece kendi görev alanını temizlemek söz konusu ise evet, güvenlik personeli kendi kulübesini, ofisini, mob’unu temizleyebilir. Hatta bu temizliğin her vardiya değişiminden hemen önce periyodik olarak takip edilmesi gerekir ki bu angarya sayılmaz. Kültürümüzdeki bir söz şöyle der hatta; aslan yattığı yerden belli olur.

  *Ama genel alanları temizleme görevi verildiğinde bu uygun olmaz. Örneğin güvenlik personeli yemekhaneyi komple temizleyemez, fabrika alanlarında koridorları süpürmez, gibi… (Fakat burada da eğer güvenliği olumsuz etkileyici bir durum oluşmuşsa derhal yine tedbir alır, mesela bir cam kırılmasında etrafına şerit çeker veya küçük bir bardak kırıldı ise onları hemen kabaca süpürebilir. Çünkü bir kişide kesik tehlikesi oluşturabilecek şeylerdir. Amaç temizlik yapmak değil, tehdidi ortadan kaldırmaktır burada.)
  Yani bu gibi konular hep kendi içinde ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken hususlardır…

 65. Bir sitede ö.g.g olarak 14 yıldır çalışmaktayım.Site sakinlerinden birisi TLF. arayarak binanın ortak elektrik şartelinin attığını bildirdi.İlgili binaya gittiğimde.Site başkanını (aynı zamanda o binanında yöneticisi) arayarak panodan kablo yanık kokusu geldiğini ve kablolarda cızırtılar olduğunu söyledim.Bana şartelleri tek tek indir kaldır dedi.Ben de tehlike arz ettiğini ısrarla tekrar söyledim.Yine şartelleri indir kaldır demesi üzerine elektrik akımına kapıldım.Üyelerin yardımı ile acil özel hastaneye götürdüler.Gereken tedavi yapıldı.İş kazası olarak da şikayetçi oldum.Olaydan sonra ögrendigim.Binanın 3. Katından elektrik panosunun içerisine su sızdığını öğrendim.Site başkanı (aynı zamanda o binanın yöneticisi ) su kaçağını biliyormuş gereken önlemini almamış.Bunları bilerek ve benim görevimin olmadıgını da bilerek beni böyle iş kazasına sebep olmuştur.Şimdi özür dilemekte ve davadan vazgecmemi istemektedir.Ben de böyle tehlikeli olayın özrü olamaz deyip kabul etmiyorum.Daha öncede bu na benzer elektrik şarteli ve asansör makina dairesine çıkmamızı şartelleri açıp kapama konusunda şikayetlerimizi bunların bizim işimizin olmadığını söylemiştik.Ama bir sonuç alamadık.Ölebilir veya sakatta kalabilirdim.Allaha şükür bunlar olmadı.Sizce bu olay sonucu ne olur .

  1. Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. Sitemlerinizde çok haklısınız; fakat sürecin sonunu şimdiden kestiremeyiz. Bir avukatınız varsa, en doğru bilgileri de ondan alabilirsiniz.

 66. Merhaba ben otelde özel güvenliğim otel bizi 15 gün ücretsiz izin 15 gün çalışma şekşinde çalıştırıyor 4 aydır biz ücretsiz izin kullanırken yerimizen başka departmanndan adam çalışıyor bir de sürekli gece vardiyasındayız.ne yapabiliriz bu durumda

 67. İyi günler bir sitede emekli olduğum halde özel güvenlik olarak çalışmaktayım böyle calisanlarimizada faydalı olması açısından bilgibi verirseniz sevinirim emekli özel güvenlik agi ( asgari geçim indirimi) den yararlanabilirmi birde görev yerinde kisiye ait kargo özel eşya ayakkabı gömlek para anahtar ekmek yiyecek ve gibi sadece özel eşya emanete alıp ulaştırma sirkilasyonunu yaparmı yapmasa ne olur site yonetimi veya güvenlik şirketi bunu zorlayabilir mi şikayet merci neresidir teşekkür ederim

  1. Merhaba, emekli çalışan da AGİ’den faydalanabilir. Diğer konu ise sizin iş tanımınızla ilgilidir, kesin bir şey söylememiz mümkün olmaz. Bunu illa şikayet etmek istiyorsanız Alo 170’i aramanız gerekir.

 68. Merhabalar benim öğrenmek istedim kamu kurumunda güvenlik amirinin temizlik personeli nin ve depo sorumluluğu verilip Kendi görevi dişinda çalışabilirmi ve temizlik personeline tehtid varı konuşub tutanak tutabilir mi teşekkürler

 69. Slm.ben özel bir firmada, Kendi bünyesinde çalışan bir ögg’yim. Bir giyim mağazasında Çalışıyorum. Genel hizmet (temizlikçi ) personeli olmadığı günlerde haftalık izin veya yıllık izne çıktığın da bütün işini ben yapıyorum. Önce mop atıyorum, sonra Temizlik arabası ile komple mağazayı temizliyorum. Copleri döküyorum. Vs. Yapmadığım da da mağaza müdürü gelip bağırıyor aşağılayıcı kelimeler kullanıyor. İşe ihtiyacım olduğu için bişey diyemiyorum. Teşekkür ederim

  1. Merhaba,
   bu gibi görevleri yapmamalısınız. Açıkça da uygun bir dille ama kararlı bir şekilde geri çevirmelisiniz. Çalışma ihtiyacınız ayrı bir şeydir herkese her işi yaptırmak ve kanunları hiçe saymak ayrı bir olgudur. Mağaza müdürü bağırdığında bağırmamasını aksi halde onu da şikayet edeceğinizi dile getiriniz.
   Temizlik için bir şekilde tedbir almak onun görevi çünkü.

   Eğer bir taşeron güvenlik firması çalışanı iseniz derhal müdürünüzü arayıp işyerine davet ediniz ve hakarete uğradığınızdan ötürü şikayetinizi de dile getiriniz. Aksi halde işyerine POLİS çağıracağınızı da dile getiriniz. (Zaten sorun bu aşamaya gelmeden çoktan çözülecektir)
   Yazımızda şikayet kanallarına da detaylı değinildi, hakkınızı aramanızı ve meslek onurunu korumanızı öneririm.

   1. Bilgilendirdiginiz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun sizden.
    Çalıştığım yer taşeron değil Kendi bünyesinde.
    Peki bundan dolayı haklı fesih yapabiliyor muyum.
    2.5 yıllık tazminatımın yanmaması için.

 70. Merhaba ben büyük bir gıda deposunda çalışıyorum bize gelen firma araçlarının kayıtlarını yapıp tek tek sipariş numaralarına göre bilgisayara giriyoruz sipariş tarihinde bir gecikme varsa onu bildiriyoruz ve sabah bütün kamyonları tek tek arayıp içeri alıyoruz bu normal mı teşekkür ediyorum

 71. Merhaba çalıştığım iş yerinde depo kapılarını belirli saatlerde açıp havalandırma işini bize veriyorlar ve bu depolarda bazı zamanlarda zehirli gaz basiliyor. Buna karşı çıkıldığında sizin goreviniz depodaki ürünü koruyorsunuz deniyor var mı bir dayanağı

  1. Merhaba, aradığınız her sorunun dayanağını mevzuattan bulamazsınız. Düşünün ki, sizin durumunuzla ilgili bir mevzuat maddesi olsun, bu mümkün değil. O halde sorunuza sizin cevap vermeniz gerekir. İşyeri uygulaması nasıl? Yaptığınız iş tehlikeli mi? Riski var mı? Özel eğitim gerektirir mi? Tüm bu ve buna benzer sorulara cevap aramalısınız.

 72. Merhaba kocaelide fabrikada 2 yıldır güvenlik görevlisiyim benim sorum şu şekilde fabrikada pazar gecesi çalışma olmadığı için personel yok ve pazartesi sabah için açılması gereken makina lar var bu makinaları açmak özel güvenliğin sorumluluğumudur aceba teşekkürler

  1. Merhaba. Bu sorunun cevabını size biz veremeyiz. İş sözleşmeniz var mı? Varsa buradaki hükümler neler? İşyeri uygulaması nedir? Bütün bunlar araştırılmadan verilen her cevap eksik olacaktır.

   1. Slm guvenlik görevlisine yemekhanede değil guvenlik kulübesinde yemek yiyin tuvalete girmeyin kendi vuvenligijizdeki wc.girin demeye hakkı varmi işverenin.ozel şirkette calisiuorum

 73. Merhaba bende devlette kadrolu daimi işçi güvenlik görevlisi olarak atandım.İşe başlayalı 1 ay oldu.Nöbet tuttuğumuz gün müdürümüz 3 keredir temizlik konusunda bize mesajlar atıyor.Kullandığım alanı yerleri süpürmeden çıkmamama rağmen neden çöpleri atmadığımızı,odanın tozlu olduğunu,camı dıştan çekip cam önünün kirli olduğunu neden silmediğimizi soruyor.Ben orayı temizlemek zorunda mıyım gerçekten anlamış değilim lütfen cevap verin

  1. Merhaba. Bu sorunun cevabını internetten bulamazsınız. Görev tanımınız, iş sözleşmeniz ya da işyeri iç yönetmelikleri ne diyorsa, ona göre cevap verilmesi gerekir. Sorunuzun cevabını kurumunuzda aramanızı tavsiye ederim.

 74. Özel bir şirkette güvenlik görevlisiyim. Bomba ve uyusturucu tespiti için kullanılan cihazları belli noktadan alıp ortalama 30 dakika yürüyerek taşıyoruz. Ve bu cihazlar gerçekten çok ağır. Görev bölgemize geldiğimizde çok yorgun oluyoruz. Keza görev sonunda o yorgunlukla cihazları aynı yolda yürüyerek bir fiil çekererek aldığımız yerlere bırakıyoruz. Bu tip ağır cihazları görev öncesi-sonrasında taşımamız yasal mı? Şirketin bir araçla veyahut bunlar görevli bir elemanla dağıtılması gerekmez mi ?

  1. Merhaba. Bahsettiğiniz cihazı bilmediğim gibi; açıkçası böyle sorulara cevap vermemiz de çok zor. Spesifik konularda çalışanın iş sözleşmesine, işyeri uygulamasına ve genel mevzuata birlikte bakılarak karar verilmesi gerekir.

 75. Slm mrb. Devlet hastanesin de özel güvenlik görevlisi yim görevimiz dışın da sabahları hastanenin bütün kapıları no ve polikinik lerini açma akşam da yine butün kapıları ve polikinik leri kapatma TV leri açma kapama
  Ex olduğun da eksi verme gibi işleri idare trfın dan bizlere yaptırılıyor bu işler bizim işimiz midir yapmak gibi bir sorumluluğumuz varmıdır yardımcı olur sanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 76. İyi günler, ben bir fabrika da özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım. Açıkçası nereden başlıyacağımı da bilemiyorum. Biz kayıtlarımızı yaparken bizim için mühim olan isim soy isim girdigi çıktığı saat ve kimlik kartlarını alıp ziyaretci kartı vermek değil mi? Calışmakta bulunduğum yerde sevkiyatı ayrı kaydediyoruz hurdayı ayri kaydediyoruz her gelene soruyoruz demir mi getirdin talaş mı araç uzun mu damperli mi irsaliye var mı vs. Sevkiyat icinde ayni sekilde çubuk mu saricak demir mi belli saatlerde mail atarlar plakaların hangi firmalara saracaklarını onları bilgisayara işliyoruz sevkiyat araçlarının cıkışta irsaliye numaralarını alıp bilgisayara isliyoruz ve plakaların fotoğrafını cekiyoruz. Bunlar hurda sahasının ve sevkiyatçıların işi değil mi bizi ne kadar ilgilendiriyor? Fabrika araclari mazotlarini fabrikadan alıyor onun takibini de biz yapiyoruz kim almis kac litre almis hangi araca almiş daha sonra depoya teslim ediyoruz bu tamamen depocuların işi değil mi ? Ve fabrika araclarının km takibini yapma zorunlulugumuz var mı aracla kim çıkmış nereye cıkmış kacta cıkmış kacta gelmiş kaç kilometre yapmış bunlar bizi ilgilendirir mi ? Ve son olarak temizlik konusu kendi binamı temizliyorum ona tamam fakat dısarıda ki camları silmek yerleri yıkamak iceriye gelen kar ve yagmur sularini sürekli olarak temizlemek bunlar bize yıkılmış işler gibi hissediyorum temizlik görevlisimiyiz güvenlik görevlisimiyiz burda. Tüm bunları birde eksiksiz yapmazsak fabrika calisanlarindan azar yiyoruz. Buna karşılık olarak bu insanlar ne diye bizi saysın ki ayakçı gibiyiz adam icerde yelek giymez baret giymez güvenlik suçlu biz veriyoruz zaten günde belki 100 kisi geliyo hepsinin basina birgüvenlik tutsunlar o zaman cok sacma ben gördüğüm eğitimde bunların hicbirini ne duyduum ne okudum. Yetkilerimi ne yapıp ne yapmayacağımi öğrenmek istiyorum eğer kanun dışıysa tüm bunlar şikatçi de olacağım.

  1. Sayın İsimsiz;
   yaptıklarınızın birçoğu göreviniz içinde kabul edilebilir. EGM’nin ”İş verenin malını ve zilyedini korumaya yönelik” genelgesi kapsamında. Giriş-çıkış kayıtları tutulması gayet normal anlattığınız şekilde. Tabi ki sevkiyatçı/ambarcı çalıştırmamak için böyle bir yol izlemiş sanırım işyeri, eğer sevkiyatçı adı altında çalışan varsa o işleri onun yapması gerekir.
   Yine de angarya yaptığınıza inanıyor ve bu gibi işleri yaparken ”Ciddi Güvenlik Zaafiyeti” oluştuğuna kanaat getiriyorsanız yazıda bahsedilen şikayet kanallarından başvuruda yapmanız gerekir.

 77. Merhaba ben bir fabrikada ozel guvenlik gorevlisi olarak çalışıyorum bize fabrikanın saha betonunu yikatiyorlar yapmazsak isimizden olacaz mecbur yapıyoruz birde yazı yazmış müdür saha betonu yikanacak hava şartı aranmaksızın diye bütün kışı yedik yağmuru karı rüzgari ben bu yazının fotoğrafını çektim ilerde benim iseme yarar mi

  1. Merhaba, elbette öyle bir iş özel güvenlik görevlisine sürekli yapması için verilemez. Ama bu kanıtı ileride kullanmanız da sizin bir işinize yaramaz. Zira yargıya intikal ettiğinde hakim sizin samimiyetinizden de şüphe duyacaktır. Yazımızda bahsettiğim şikayet kanallarından isminiz gizli kalmak suretiyle şikayette bulunun öncelikle.Bunu daha çok tavsiye ederim,çok daha etkilidir. Mesleki saygınlığı sağlamak adına bir adım atmış olacaksınız inanın.

   1. Gürcan Bey merhaba. Ben 2 senedir özel sektörde gece çalışıyorum. 2 senedir resmi günlerde ne fazla mesai ne dr izin veriyorlar. İşimi kaybetmemek için şu ana kadar ses çıkarmadım. İleride bu hakkımı para olarak tahsil edebilir miyim hukuksal olarak? Dışarıda milyon işsiz var ve gerçekten sırf bu sebeple şimdiye kadar problem etmedim. Nasıl bir yol izlemeliyim sizce?

    1. Dava açtığınız tarihten geriye dönük 5 yıllık alacaklarınızı alabilirsiniz. Öncesinde 10 yıl olan bu uygulama işverenin lehine 5 yıla çekildi. Haklı alacaklarınızın ödenmemesi sözleşmeyi tek taraflı fesih ve kıdem-ihbar tazminatı kazanmanızıda sağlar.

 78. merhaba.. gündüz tek kişi çalıştırılıyoruz
  fabrika da tır ve kamyonlar kantar da tartılıyor ve bunun hem deftere kaydını yapıyoruz hem de bilgisayarda tartım programından tartımını yapıyoruz ve fişlerini irsaliyelere iliştirip takibini yapıyoruz. fabrikanın kemik kadrosunun dışında personel geliyor ve giriş çıkış imza defterleri bizim takibimizde. benden önceki personel gelen kargoları dağıtıyordu ben dağıtmıyorum ve santrali de biz alıyoruz. proje genel olarak sıkıntılı genel hatlarıyla durum bu işleyiş kanunda var mı yok mu belirleyemedim..

  1. Merhaba, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bir genelgesi mevcut, iş verenin malını korumak adına güvenlik görevlileri kantar/tartı kullanabilir şeklinde. Giriş-çıkış kayıtlarını tutmakta bir nevi kontrol altında tutmak adına güvenliğin görevidir aslında. Kargo dağıtmak uygun değil tabi ki ama mesai saatleri sonrası olmak kaydıyla telefon genelde (Geceleri) güvenlik noktasına aktarılır. Bunlar rutin ve genel uygulamalardır. Bir sorun görünmüyor.

   1. Genelge kanuna aykırı olamaz.Kantar tartımı vs. ilişkili durumun iş verenin güvenliği ile ne alakası var. Detaylı olarak anlatmaktan ziyade benzetme ile örnekliyeyim.O zaman süper market de güvenlik görevlisi personel tüm reyonlardaki ürünün sayımınıda yapsın vs… İdare mahkemesine başvurulup genelgenin iptali istenmesi lazım.Genelge ucu açık yazılmış! Çöpü de güvenlik döksün tek tek kontrol etsin; istismara açık bir genelge… ÖGG nin sendikası sarı olmuş iken çalışan arkadaşlarımın uyanık ve bilinçli olması lazım…

    1. Alakası şu arkadaşım, can +”MAL” güvenliği sanırım. Sen aç Anayasa mahkemesine bireysel başvuru sonucu da paylaş ok

   2. oldu o zaman kantar dışında içeriye giren süt veya domates tartımını yaptırsın mal güvenliği altında.o zaman içerde üretilen süt veya salçayı vb. de kontrol etsin
    böyle yasanın ben

   3. Özel Güvenlik Görevlilerinin kantar yada tartı kullanması yasaktır. Konuyla alakalı olarak EGM Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan kontrollerde tespit edilirse idari para cezası uygulanır. Hem görev yaptığı proje hemde güvenlik görevlisi para cezası alır.

    1. 3 tl ceza işvereni etkilemez arttırılması ve saha denetiminin artmasi lazim denetime gelecekleri zaman zaten işverene haber geliyor güvenlik dışında birsey yapmayın diyorlar

     1. Samet kardeş, bu yazdığın hususta kanıt, yazılı kaynak vb. iletebilir misin? Yoksa sadece laf mı olmuş bu. Adam zaten EGM’nin denetleme başkanlığının kendi yazdığı genelgesine göre izin verilmiş diyor Kantara mantara 🙂 Polis müfettişlerinin yazdığı şeye bir polis mi ceza kesecek anlamadım 😀

 79. İyigünler. 3 yıldır bi fabrikada güvenlik olarak calısıyorum ve bıze araba yıkatıyorlar. Gunduze degıl daha cok gece vardıyasında kamyonetlerı yıkamamızı ıstıyor ıdarı mudur. Gunduzlerıde yemekhanedekı çöpleri dokmemızı ıstıyorlar, agır oldugu ıcın abla dokemıyormıs. Unşformamızla hıc hoş olmayan goruntuler ortaya cıkıyor, yapmazsak hakaret edıp bagırıyorlar. Istemeye ıstemeye yapıyoruz, buna nasıl engel oluruz? tşkler.

  1. Merhaba, böyle şeyler yaptıramazlar yasa gereği. Ayrıca hakaret de kimse kimseye edemez. Bunları yapmıyorsunuz diye kimse sizi işten de tazminatsız çıkaramaz. Alo 170’e şikayet kaydı oluşturmanızı tavsiye ederim. İdari müdürünüze de kanunsuz olduğunu söyleyin bu davranışların.

   1. İşte zaten sıkıntı da bu. Hakkımızı arasak tazminatı verip güle güle diyecekler. İnsanlar işsiz kalcak diye yapamıyor bu dediğinizi. Çünkü ülkede her yerde bu zihniyet var. Ama keşke şöyle olsaydı. Eğer beni haksız yere çıkartırsa da emekli olana kadar bana maaş versin. Bak bakalım bir daha işveren, görevi olmayan şeyi yaptırmaya zorlayabilir mi insanları? Ülkemizde hak, hukuk sadece kağıt üstünde. Herkes yolunu bulmuş. Ameleye de bok yemek düşüyor her zaman

    1. Eğer hakkınızı aradınız diye hemen tazminat verip işten çıkaracak bir yerde çalışıyorsanız zaten bir an önce oradan ayrılıp kurtulmalısınız. (Hoş zaten tazminat vermek işlerine de gelmiyor da neyse) Şikayet hakkınızı her zaman kullanmalısınız, kimse devletten üstün ve büyük değildir.

   2. Hocam güvelik olarak yüklemeye gelen araçların kapıdan girişte güvenli girişinden güvenlikmi sorumludur tarifi güvenlikmi yapar sağa sola gel yanaş gibi ben üretim ve depolama şirket güvenliğiyim sadece kapı kapatıp açmak benim işim diyip araçlar geldiğinde yanaşır iken yardımcı olmuyorum sizce doğrumu yasalmı

  2. Bence burda ne derlerse desinler inanmayın. Kanunda Güvenlik görevlisi güvenlik harici hiçbir işte çalıştırılamaz diyor. Manaların derinliğine ve şu cevaplayan kişinin cevaplarına bakarsak güvenlik her işi yapar ona göre. Hakkınızı arayın. En üst mevkilere şikayet edin. Çalışmak isteyene iş çok

   1. Mesnetsizce konuşuyorsun kardeş, adam kanun ve yönetmeliği belirtmiş, zaten ahakkını arayacak da yolunu göstermiş. Sen sadece boş yapmışsın yazık……

  3. Selam ben İstanbul’da belediyede görevli bir güvenlik görevlisiyim. Yaklaşık 3 senedir her vardiyadan bir kişiyi geceleri çağrı merkezinin işini yaptiriyorlar. Bu yasalmidir? Bu çağrı merkezinin gece neden çalışmadığını anlamış değilim.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu