Çalışma Koşulları

Alo 170 şikâyeti ne zaman cevaplanır?

Çalışma koşullarından şikayetçi olan işçinin, şikayetini iletebileceği kanallardan birisi de Alo 170’dir. Çalışma Bakanlığı tarafından koordine edilen Alo 170’e yapılan şikayet ne zaman sonuçlanır?

Alo 170

Alo 170’in ne olduğunu daha önce detaylıca açıklamıştık: mustafabaysal.com/alo-170-hatti-nedir-nasil-basvurulur-ne-ise-yarar

Kısaca özetlemek gerekirse Alo 170, çalışma hayatının ihbar numarasıdır. Çalışanlar yaşadıkları her türlü sorunu bu numaraya iletebildikleri gibi; sadece şikayetlerini değil, aynı zamanda önerilerini de Alo 170’e iletebilir.

Alo 170 alternatifleri

Alo 170 elbette ki, alanındaki tek iletişim kanalı değildir. İşçilerin şikayet için bu numarayı kullanmalarının temel nedenleri, ulaşmanın kolay olması ve sözlü olarak şikayetin iletilmesine imkan vermesidir.

Alo 170 gibi Cumhurbaşkanlığına bağlı olan Cimer’e ya da doğrudan SGK veya İşkur il müdürlüklerine de şikayette bulunulabilir. Ancak bu şikayetler sözlü olarak değil, yazılı şekilde yapılır.

Alo 170 işlem süreci

Alo 170’e yapılan şikayet, telefon başındaki görevli tarafından aynı anda yazılı ortama aktarılır ve kaydedilerek oluşturulur.

Oluşturulan bu şikayet, Çalışma Bakanlığı bünyesindeki yetkili görevlilerce, şikayetin ilgili olduğu yere aktarılır.

Aktarılan bu makam; SGK ya da İşkur olabileceği gibi, Çalışma Bakanlığının ilgili diğer birimleri de olabilir. Örneğin çalışan bir işçinin yaptığı “ücret “alamama” şikayeti, Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kuruluna iletilir. Benzer şekilde, sigortasız çalıştırılmayla ilgili bir şikayet ise SGK’ya iletilecektir.

alo 170 cevap süresi

Alo 170 cevap verme süresi

Bu sürenin kaç gün ya da aydan ibaret olduğunu merak ettiğinizi biliyorum. Ancak ne yazık ki böyle bir süre yoktur. Alo 170 sadece, kendisine gelen şikayetleri ilgili kurumlara yönlendirir. Bundan sonraki süre ise, ancak ve ancak kurumun yapacağı tetkiklerin sonucuna bağlıdır.

Bir örnekle açıklamak isterim. Örneğin işçi, ücret alamadığı için işvereni şikayet etmiş olsun. Alo 170 bu şikayeti Çalışma Bakanlığı İş Teftiş Kuruluna iletsin.

Bu durumda önce bir müfettiş görevlendirilecektir. Bu görevlendirme, en erken bir sonraki ayın görev programında yer alabilir.

Ardından müfettiş işyerine gidecek ve orada teftiş yapacaktır. Sonrasında tespitlerini raporuna yazacak ve bu rapor, gereği yapılmak üzere İşkur’a gönderilecektir.

Gördüğünüz gibi, Alo 170’in cevap verme süresi, görevlendirme zamanına ve yapılacak tetkiklere göre farklılık gösterecektir.

alo 170 şikayet sonuçlanma süresi

SONUÇ

Alo 170 şikayeti ne zaman sonuçlanır? Bu sorunun cevabı bazen 2 gün, bazen de 6 ay olabilir. Unutmayın ki; Alo 170, kendisine iletilen sorunları ve şikayetleri bizzat çözmez.

Alo 170, ancak aracı bir kurumdur ve şikayeti ilgili kamu kurumuna havale eder. Bu kurumun yapacağı görevlendirme ya da tetkik süreci ise, her bir şikayet için farklılık gösterir.

Açıkçası Alo 170’e yapılan şikayetlerle ilgili yapmanız gereken şey sadece “beklemek” olabilir. Emin olun, şikayet sonucunda kendisine görev tebliğ edilen kamu görevlisi işini elinden geldiğince çabuk yapacak ve kamu kurumu da hızlı şekilde Alo 170’e dönüş yapacaktır.

Yaşanan gecikmeler bazen şikayetin doğru şekilde sonuçlandırılması için gerekli bile olabilir. Şikayetin sonuca bağlanma süresi çok önemli olsa da, doğru şekilde sonuca bağlanması bundan daha önemli olsa gerekir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. Merhabalar bir fabrika projesi için iş başvurusunda bulunmuştum ve 1 2 gün içerisinde başlayacağım ama vardiya düzeni sabit gece ve 14 saat bu yasal olarak geçerli mi acil işe ihtiyacım olduğum için kabul ettim ama çalışma konusunda kararsızım bana fikir verir misiniz? Teşekkür ederim.

  1. Merhaba, sürekli gece çalışmasından mı bahsediyorsunuz? Bunun yasal olmadığını sitemizde daha önce yazmıştık, arama yaparak ilgili yazılara ulaşabilirsiniz.

   1. Merhaba iyi çalişma lar 16daireli apartman da kapıcıyım 7 ay dır apartman lagım giderlerinde tıkanıklık oluyor benim kaldıgım yere pıs su geliyor eski yönetim ve denetçi masraf olcak diye yaptırmıyor Nisan ayında dişardan yönetim aldı apartman eski yönetim ve denetçi oldu daire sayısı fazla olduğu için eski yönetim dediğinin yapıyor 4aydır lagım suyu ve kokusu kaldığım yerde Akşam ları kimse görmeden bana temizleti yorlar benim görevim olduğu söylendi işden çıkarma la tehdit ediliyorum apartman sakinleri nin bazı kişiler gördü 2 kişi daire sahibi şahit oluruz yan tarafdakı apartman kapıcı şahit olurum dedi ben nasıl yol izlemeliyim iş den cıkırtıkdan sonrada hakkımı aramam mümkün mü ne yapa bilirim biraz uzun yazdım kusura bakmayın şimdi den teşekkür ler

 2. Merhaba ben fabrikada çalışıyorum ve işveren maaş bordrolarini 4 ayda bir toplu olarak veriyor istediğimiz halde vaktinde verilmiyor. Temmuz ayı fazla mesai ücretinin bir kısmını elden aldım kalanı bankaya yatırıldı bu durumda ben şikayetçi olsam işverenden tazminatimi alabilir miyim

  1. Merhaba, evet alabilirsiniz; ama burada önemli olan elden aldığınız ücreti nasıl ispat edebileceğinizdir.

 3. Alo 170 önce kendi bünyesinde çalıştırdığı çalışanların özlük ve kanuni hakları güvence altına alsın daha sonra diğer çalışanların haklarını savunsun. Size tavsiyem işkura yada sgk ya belgelerle dilekçe ile başvurunuz. Yada dava açınız alo 170 in kendine hayrı yok.

 4. Kolay gelsin ben 16 senedir bir firmada calışıyorum 3 sene önce 3600 yazısını alıp işverene verdim ve tazminatımı aldım işe girdi cıktı yapıldı ve şu anda aynı ilyerinde calışmaktayım şubat ayında üçretsiz izine cıkartıldım asıl sorunum şu 16 yıl çalışma saatlerim 08,20 ,20,08 geceli gündüzlü çalıştım meslek kodum plastik işcisi görünüyorum ama ben güvenlik ve şöförlük yapmaktayım fazla mesailerimide alamadım nasıl bir yol izlemeliyim tşk

  1. Hasan bey fazla mesai ücreti 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Bunun anlamı; dava açtığınız tarihten itibaren en çok geriye doğru 5 yıllık fazla mesailerinizi alabileceğiniz, gerisinin ise zamanaşımına uğrayacağıdır.

 5. 06.07.2008 tarihinden bu yana bir firmada çalışmaktayım. 20.09.2020 tarihinde çalıştığım bölümde bir bayan arkadaşım elle tacize uğradı canlı görgü şahit oldum bu yüzden iş yerinden sebepsiz yere bölüm değişikliğine zorlanıyorum ne yapmam gerekir teşekkürler

 6. mrb calistigim isyerine gelen ziyaretcilerin ates degerlerini olcup saglik bknliginin tse standartlari geregi isyerimden istedigi pandemi gecirip gecirmedigi ve ziyaret esnasinda uyulmasi gereken kurallari iceren bir evraki her gelen ziyaretciye okutup imzalatmamiz isteniyor
  isyerinde hemsire mevcut bu evragi onun ziyaretcilere doldurtmasi daha uygun olmaz mi

 7. Merhaba bir sirkette şoför olarak 3.5 yildir calismaktayim şoför eksik oldugundan 16 saat calistirilmaktayiz ayrica 8 saat mesai uzrinden 6.5 saat olarak ucret oduyorlar 1.5 saat yemek molasi kesiyorlar hakli nedenle fesih hakkim varmidir tesekkur eder kolay gelsin

 8. Yazınız için teşekkürler. Ben TYP kapsamında Guvenlik gorevlisi olarak Milli eğitim adına bir okulda çalışıyorum. Beni Milli eğitim bakanlığının bir binasında depolama taşıma gibi Beden işlerinde kullanıyorlar. Görevim olmadığı halde bu durumu hangi kuruma şikayet etmem gerekiyor. Typ li olduğum için işten çıkarmakla tehdit ediyorlar.

  1. Merhaba, sizin istihdamınıza aracılık eden İŞKUR olduğuna göre, şikayetinizi buraya iletmeniz gerekir. Ancak öncesinde diyalog yoluyla sorunu çözmeye çalışmanızı öneririm, böylesi daha sağlıklı olacaktır.

 9. Merhaba Ben Devlet okulunda güvenlik görevlisiyim işim dışı bir çok iş yaptırıyorlar servis şöförlerine sürwkli imzalarını atmalarını onlara verilmesi gereken evrakları benim vermemi istiyorlar ve onlarda sürekli bana sitem ediyo azarlıyorlar birsürü iş çıkarıyorsunuz die sonra okul müdürü lisans mı ne yapıyomuş hocalarınn verdikleri ödevlerde benden yardım alıyo hatta bi kerede çocuğunun ödevini bana yaptırtmıştı müdür yardımcısınn zaten kişisel asistanı gibiyim odasındaki bütün öğretmenlerle alakalı olan dosyalar faturalar ödemeler herşeyiyle ben ilgileniyorum görev yerimde otururken hatice die bağıra bağıra art arda insanlar varken azarlar gibi çağırıyor sonra okula doğalgaz döşendi ve peteklerin ısonmasında bi sorun oluştu havalarını almamı istedi okul boyandı duvarlara panoları sabitlerken de beni kullandı matkap kullandım kaç kere çay istediler teöizlik görevlileri temizlik yaparken hep çay taşıdım sonra öğle arasına giriyoruz normalde 12. 30 da başlar 1 30 da biter ama servis şöförlerine uymak için ders giriş saatini 9.20 ye aldılar çıkışlarda 1.10 geçe oldu zaten servisler geç geliyo yada veliler çocuklarını unutuyo almaya gelmiyo saatlerce başlarında bekliyorum mesai dışında öğle arama yetişemiyoeum yemeğimi yemeye oturuyorum alacaklaı gibi gelip önüme birsürü servisçilerin imzası öğrencilerin yoklamaları öğretmenlere iletilmesi gereken evraklar yemeğimi yiyemiyorum sonra haftalık öğretmenlerin sınıf defterlerine müdürün kaşe ve imzasını atıyorum bi kerede temizlik görevlilerinin günlük yaptıkları temizlikleri işaretledikleri bir dosyaya sayfalarca kendi imzasını taklit ettirerek attırttı ilk önce bn yapamam siz yapın onu desiğimde yaparsın yaparsın diip önüme attı sonra köy okullarınn yıllar önce kalan evrakları öğretmen öğrencilerin mezun olduklarına dair birsürü bşy 10 yakın köyün evrakları benm görev yaptığım okula geldi içindeki bütün gereksizleri temizlettirip yerleştirmemi istediler bazen o kadar sabrım taşıyo ki saygısızlık etmemek için susuyorum ama çok mutsuzum severek yaptığım iş şimdi burda bana işkence gibi geliyo ama asla hiç kimseye ben hakkımı helal etmiyorum bu okulda

  1. Hatta müdürün imzalaması gereken bi dosya vardı dosyayı bana getirdi müdüre imzalat getir bana dedi ama sorun şurda müdür yan masasında oturuyo kolunu uzatsa verebilir dosyayı direk müdüre vermek yerine içeriye kadar bana getiriyo imzalat die böyle bi saçmalık olabilir mi aklımı oynatıcak gibi oluyorum bazen diyorum yanımdaki ablaya ben mi çok abartıyorum die ama herşey ortada

 10. Merhaba, ben home office çağrı merkezinde çalışmaktayım. Mart başı itibari ile gördüğüm vardiya 14:30-00:00-12:30-22:00-14:30-00:00 bu yasalmıdır? Sürekli gece işten çıkmak hem piskolojik hemde sosyal açıdan beni yordu 170 i arayıp şikayet etsem çözüm bulunurmu ? Ayrıca çok fazla çağrı yoğunluğu mevcut nerdeyse nefes almadan çağrı almaktayız ve mobbing çok fazla var yardımcı olurmusunuz ?

 11. Merhabalar bir kamu kurumunda güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum bir süre önce iş güvenliği belgem olması sebebiyle kurum içinde iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirmem yapıldı 40 gün çalıştıktan sonra güvenlik görevlisinin başka göreve atanamaz diyerek görevlendirmemi geri çektiler bu durum dogrumudur

 12. Merhabalar babamdan yetim Aylığı almaktayim 2015 de üniversiteye başladım 2020 nin sonuna kadar maaşımı aldım 2 yıllık üniversitede
  okuyorum ama Öğren ci mevzuatında 2016-2017 yıllarından önce kayıt yaptıran öğrencilerin tüm hakları saklıdır diye geçici madde koymuşlar şimdi bu kanun maddesine istinaden benim maaşımı 25 yaşına kadar almam gerekiyor . Öğrenci durumum aktif olarak geciyor

 13. Ne 170, ne cimer ne başka bişey şikayetler formalite nere şikayet ederseniz edin sonuç alamıyorsunuz. Gaz almaktan öteye geçmiyor. Dava açmak için de avukat ve para lazım. Ülkenin geldiği nokta bu…

 14. Merhabalar ben günde 10 saat iş yerimde bulunmaktaydım mola saatlerimizi kendimiz bireysel ayarlamaktaydık toplamda tahmini 1 saat kadar mola anca yapmaktaydım haftada 60 saat iş yerinde bulunup 54 saati çalışmaktaydım şuan çalıştıgım yerde ucretsız ızne ayrıldım yaklaşık 188 gündür orada çalışmaktaydım şuan alo170 e şikayet etsem mesailerim yatırılır mı sözleşme imzalamadıgımı hatırlamıyorum sözleşmeyı de calıstıgım yer bana atmamakta alo170 e arayıp sıkayette bulunsam surec nasıl işler 1 adet şahidim ve gereklı mesajlasmalarım mevcut calıstıgım saatlerle alakalı

  1. Merhaba, Alo 170 sizin fazla mesailerinizin yatırılmasını sağlamaz. Ancak işyerine müfettiş gelir ve tespit yaparsa, bu durumda işveren ödeyebilir. Bu durumda bile işveren ödeme yapmayabilir. Yine de şikayet edebilirsiniz, Alo 170 şikayetinizi iş müfettişlerine yönlendirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu