Çalışma Koşulları

İşçi, kaçıncı ihtardan sonra işten çıkarılır?

İşçi hakkında tutulan kaç tutanak fesih sebebidir?

Çalışma hayatında sık karşılaşılan inanışlardan birisi de, işçi hakkında tutulan tutanak sayısının belli bir rakamı aşması halinde işçinin işten çıkarılabileceği yönündedir. Öyle ki; kimisi 3 tutanağın yeterli olduğunu söylerken, kimisi 4 ve hatta 5 tutanak gerektiğini iddia eder. Peki hangisi doğrudur?

Tutanak ne işe yarar?

İlk olarak bu konudan başlamamızda fayda var. Temel olarak tutanak, işçinin işyeri kurallarına ya da İş Kanunu hükümlerine aykırı bir fiilinin varlığı halinde tutulur. Bu tutanakta hem işçiye ait bilgiler hem olayın nasıl gerçekleştiği hem de yeri ve zamanı yer alırken, varsa tanıkların da imzaları alınır. Tutanaklar mutlaka ya işçiye imzalatılmalı ya da tebliğ edilmelidir. Özellikle işçinin gıyabında düzenlenen tutanak işçiye tebliğ edilmemişse, yok kabul edilmesi gerekir.

Kaç ihtarda işten çıkarılır?

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bu sorunu cevabını ilk olarak iş mevzuatında aramamız gerekir. Çünkü İş Kanununda ya da alt mevzuatında bu hususta bir hüküm bulunması halinde, bu hükmün esas alınması gerekir. Mevzuatı alt üst etsek bile, buna dair bir hükme rastlamadığımızı görürüz. O halde bir de Yargıtay kararlarını tetkik etmemiz gerekir. Yargıtay’ın da kaç tutanaktan sonra işçinin işten çıkarılabileceğine dair her hangi bir içtihadı bulunmamaktadır.

3 tutanakla işten çıkarma mümkün mü?

Çok açık ve net olarak söylemeliyim ki, böyle bir kural yoktur. İşçinin fiilinin ağırlığına göre tek bir tutanakla bile çıkarılması mümkünken bazen 3 tutanak da yeterli olmayabilir. Hatta bazı durumlarda işçi, tutanak tutulmasına gerek bile kalmadan işten çıkarılabilir. İşçinin ya da işverenin bilmesi gereken temel husus, işçinin işten çıkarılmasının tutanak sayısına bağlanamayacağı ve işçinin tutanağa bağlanan fiilinin iyi değerlendirilerek karara verilmesi gerektiğidir.

Tutanak tutulursa ne olur?

kaçıncı ihtardan sonra işçi çıkarılır

O halde tutanak ne anlama gelir? Bunu size bir örnekle açıklamak istiyorum. Bu örneğimizde üç ayrı olayı birlikte irdeleyelim.

İlk olarak işyerinde hırsızlık yapan bir işçinin suçüstü yakalandığını ve polis çağırılarak teslim edildiğini varsayalım. Bu içi hakkında tutanak da tutulmamış olsun. Yine de bu işçi işten tazminatsız olarak 25inci madde kapsamında çıkarılabilecektir.

İkinci örneğimizde hafta içi salı günü ve çarşamba günü işe mazeretsiz olarak gelmeyen işçi hakkında 2 tutanak tutulmuş olsun. Bu işçi de üst üste 2 gün devamsızlık yaptığı için 25inci madde kapsamında tazminatsız olarak işten çıkarılabilecektir.

Üçüncü örneğimizde işçinin işini eksik yaptığı ya da doğru yapmadığına dair 4 tutanak tutulmuş olsun. Bu tutanaklara dayanılarak işçi kıdem tazminatı ödenerek 18inci madde kapsamında işten çıkarılabilecektir.

SONUÇ

İşyerinde tutulan kaçıncı tutanaktan sonra işçinin işten çıkarılabileceğine dair genel bir kural yoktur. İşçinin fiiline göre hiç tutanak bile tutulmadan işçi çıkarılabileceği gibi bazen 3 tutanakla bile çıkarılamayabilir. Bu tip sayılara takılmadan, işçinin fiilinin İş Kanununun 18 ve 25inci maddeleri kapsamında değerlendirilmesi ve ona göre karar verilmesi gerekir.

Tutanak sayısı elbette önemlidir; ancak tek başına böyle bir ölçütü esas almak doğru olmayacaktır. İş Kanununa ait uygulamaların tamamında olduğu gibi, her somut olayın kendi içinde değerlendirilmesi ve mevzuat kapsamında yorumlanması gerekmektedir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

601 Yorum

 1. Şöyle izah edeyim
  3 tane sözlü ihtar ve uc tanede yazı ihtar, üçüncü ihtardan sonra çıkış alındığına dair personele imza attirilir, atmadığı taktirde, adresine tahutlu gönderilir ve buda aldığına dair bir belgedir, yüz kızartıcı bir durum yoksa şayet 30 gunluk bir çıkış süreci vardır
  Saygilar

 2. İşyerinde özel guvenlik görevlisi olarak çalışıyorum 16- 24 vardiyasi saat 21 Özel güvenlik amiri denetlemeye geldi.CCtv bakmadigim ve Fabrika dış kapısında kendisini görmediğim telefon ile oynadığım soyleyerek sözlü ikaz bulundu.Daha öncede aynı problem sözlü savunma aldım Beni işten çıkarabilirler mi.

 3. Mrb benim ayda 1 defa yada iki defa ise devamsizligim oluyor farklı günlerde 3 defa tutanak yemiştim buyuzden fesih hakları varmıdır issyerinin böyle bir sebepten

 4. Merhabalar ben fabrikada üretim personeli olarak çalışıyorum fabrikada çalışırken serinlemek amacıyla kola içtim tamam benimde suçum elbette var ama kafama takılan konu kalite sorumlusu üretim personeline tutanak tutabilir mi vardiya amirimiz varken bu konuda yardımcı olabilir misiniz

  1. Merhaba, işçi hakkında düzenlenecek tutanağı herkes düzenleyebilir. Önemli olan tutanağın içeriği ve bunun üst yönetimce kabul edilip edilmemesidiri Muzaffer bey.

 5. Merhabalar 1 sene içerisinde 3 defa eksik malzeme yüzünden tutunak yedim. Yani yanlış yaptım. Yazinizdaki 3. Maddedeki gibi. Son tutanak yediğim tarihten itibaren 15 gün geçti artık bundan sonra kovulurmuuyum? Yasal süre
  internette 6 iş günü deniliyor yardımcı olabilirmisiniz?

 6. İki tane tutanak yazıldı bana ayrı zaman dilimlerinde aralarında dört ay var işe gec kaldım die bir ay içinde mi 3 kere gec kalsam işten çıkarta bilirler yoksa iş ömrüm olarak üç tutanak da işten atlıyorum şimdiden teşekkürler

 7. Merhabalar ben hastanede personelim benim şahsi aldığım 6 tane tuvalet kağıdını benim baş hemsirem hayır hastanenin mali deyip bana tutanak tutuldu bundan birşey çıkar mı henüz hiç tutanagim yok bu ilk tutanagim ne olur bana dönüş yapın

  1. Ve bunuda demek istiyorum kamerada görünüyor aldığım benim şahsi esyam diyorum ama onlar hayır hastanenin diyorlar

   1. Kanitlayacaginiz bir faturanız veya o günün tarihiyle satın aldığınız marketten bir beyanname olsa belkide kendinizi paklardiniz
    Saygilar

  2. Merhaba, sizi anlıyorum; fakat sorunuzun cevabı yazımda zaten var. Dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

 8. Merhaba bn Furkan avm de guvenlık gorevlisiyim vadiye amirim bana sen göreceksin bak ben sana nasıl Tutak tutuyor bulunduğun bölgede kamera kaydı alacağım hele bi sen otopark girişinde iş yapmadığını bi göreyim tutanağını imzalarsın hakaret ler de etti yanımda arkadaşlarım da vardı tutulan tutanak a savunma yazayımı hocam
  Bide iki tutan dan sonra avukat a versem tazminat alabilirmiyim saygılar

  1. Merhaba. Ortada anladığım kadarıyla henüz bir tutanak yok. Olursa, elbette savunma istenirse yazarsınız.

 9. Merhaba. Sitede çalışıyorum.Müdürümüz işi bıraktı. Yerine yeni müdür geldi. 2 aylık bir süreç geçti. İşe yeni alışıyor. 4 çalışanız, bize bugün size formaliteden tutanak tutacak olduğunu söyledi. Sebebini sorduğumuz da üst müdürler sizin işiniz çok mu düzgün diye anlaşılmasın diye. Ne yapmalıyız. Formaliteden tutanak olur mu?

 10. İş arkadaşımın arkamdan konuştuğunu duydum, yakaladım. Arkamdanmı konuşuyon dedim evet daha öncede konuşuyordum hep dedi. Sizce bu tahrike girermi mustafa bey..

 11. Bölüm şefinin bir işçiyi örnek gösterip bunun gibi çalışamıyonuz, şu adamın yaptığı işi yapamıyonuz demesi ayrımcışık değilde nedir hocam?

 12. Hocam iş mahkemelerinde işçinin çalışma süresi önemlimi verilen kararlarda örneğin uzun yıllar çalışan birinin (10 yıl mesela) bu şekilde çıkarılması hayatın olağan akışına aykırı diye çok karar var.

  1. Merhaba, davanın niteliğine ve fiili duruma göre işçinin kıdemi çoğu zaman dikkate alınan hususlardan birisi olmakla beraber, tek başına belirleyiciliğinin olduğunu söylemek zordur Tufan bey.

   1. merhaba hocam bana benim bilgim disinda 4 tane bina ve kazan dayresi temizlemediyime dahil dudanak tuduldu makemeye bas vuruduk ihbar kidem senelik izin ucretlerimi zi ala bilirmiyiz

    1. Merhaba, bunu ben bilemem Gökhan bey; çünkü dava sonuçları birçok sebebe göre değişiklik gösterir. Artık beklemeniz ve görmeniz icap eder.

 13. Mahkemeler bu tutanakları inceliyormu acaba? Ya işçiye tutanakda iftira atılmıssa ne olacak? Nasıl ispatlıycak bunu kimsede tanıklık yapmıyorsa,İşveren şerefsizlik yapıyorsa Bu kadar kolaymı hocam bu işler

  1. Elbette bu kadar basit değil. Ayrıca önemli olan tutanak değil, onun içeriği ve gerçekte ne olduğudur. Yazımda da bu hususa parmak basmıştım.

 14. Bir arkadaşa Küfür nedeniyle 2 ayda 2 tutanağım var hocam. 2.tutanağımda çıkış verdiler zaten Mahkemeye versem bişey çıkarmı?çıkmaz gibi Hakim demiycekmi daha öncede yapmış aynı olayı diye acaba?

  1. Ali bey, bu sorunuzun cevabını size hiç kimse veremez. Cevap veren de kendi yorumundan öteye gidemez.

 15. Hocam merhaba farklı yıllara ait 2 adet uydurma tutanagim var bu tutanaklar sene geçince silinmiyor mu atıyorum üstünde n 7 yıl geçmiş şimdi birtanede tutanak yesem işten atabilirler mi yani öbür tutanaklar geçerli olurmu

  1. Barış bey, bu tutanakların ne geçerlilik süresi vardır ne de silinmesi gereken bir tarih vardır. Tutanaklar olduğu yerde durur; fakat bunlar 6 iş günlük süre geçtikten sonra artık haklı fesih nedeni olmazlar. Uzun vadede ise başkaca sonuçları olabilir ki; bunlara yazımda zaten değinmiştim.

 16. Merhaba mustafa bey ben ozel bir şirket te calisiyorum is yerimizde kovit 19 asisi yaptiriliyor ben asi olmak istemiyorum olmayanlara ihtar tutanağı yapilacakmis asi olmuyorum diye beni isten tazminatsiz bir şekilde cikartabilirlermi acaba teşekkür ederim

 17. Benim öğrenmek istediğim normal çalışma saati 45 saat haftalık işverenlerin iş ilanı açarken çalışma saatleri kontrol edilmiyor mu? Bunlar denetlenmiyor mu? Sonuçta iş kanunu değilmidir?

 18. Soruma ek olarak olay 18.03.2021de oldu tutanağı 19.03.2021de tutmuşlar savunmam alınacak hâlâ alınmadı 6 iş günü durumu şirketin tutanak gününden itibaren mi yoksa benim savunma verme günümden mi başlar

 19. Merhaba 18 Mart günü işten haber vermeden erken çıktığım için tutanak tutulmuş benden imza veya savunma yazmamı istemediler 4 yıldır aynı kurumda çalışıyorum daha önce uyarı veya ihtar almadım bana sıkıntı olurmu bu tutanak

  1. Merhaba, tek başına bir sıkıntı olmaz; ama sorunuzun cevabı zannederim yazımızın içeriğinde olmalı. Daha dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

 20. Merhaba ben yaklaşık 2 buçuk
  yıl önce istifa ettim sebebi ise tansiyon hastasıyım ve sık sık lavaboya gitmem gerekiyor işe girerken raporlarımda bu vardı zaten. Bunlar bilindiği halde amir lavaboya gitmeme sinirlendi ve zamanını ayarlamami söyledi ki bunun zamanlaması zaten insanın elinde olan Bir şey değil sinirlenerek işten istifa ettim. Bunu yapmadan önce şikayetçi olsaydım haklarımı alabilir miydim? Teşekkür ederim

  1. Merhaba, bunu bilmemiz ne yazık ki mümkün değil; ancak olan olmuş ve bu saatten sonra yapabileceğiniz bir şey olduğunu zannetmiyorum. Geçmiş olsun.

 21. 696 sayılı KHK ile kadroya geçtik kadroya geçiş yaptığımda çalışmış olduğum birim hastanenin teknik atölye birimi ve bakım onarım işlerinde çalıştırıldığımız için ben meslek kodumun verilmesini isteyen bir dilekçe yazdım ancak kurum müdürü dilekçemi almadığı gibi 15 yıldır çalıştığım birimim teknik atölyede çalışamazsın statün temizlik diyerek tarafıma görevlendirme yazısı yazdı ben kabul etmediğimi 6 günü geçirmeden yazılı olarak bildirdim bu kez bizim dediğimizi yapacaksın diye tarafıma baskı uygulandı sözlü olarak bahçede çalışacaksın dediler ben kabul etmediğim halde tarafıma onlarca tutanak düzenleyip bahçede görevliymişim gibi bahçe işlerini yapmıyor diye adıma soruşturma açıldı haklı olduğumu belgeler ile ispat ettiğim halde tarafıma 1 ihtar 4 yevmiye cezası verildi aradan bir zaman geçmeden yine soruşturma açıldı açılan soruşturmada yine tutanaklar tutulmuş ancak tutulan tutanaklardan dahi haberim yok bu kez beş yevmiye ceza verildi şu anda üçüncü soruşturma açılmış kaç tutanak nasıl tutulduğundan dahi haberim yok böyle usulsüz şekilde tutulan tutanaklarla soruşturma açmaya hakları varmı bu yapılacak soruşturmada da haklı olduğum belgeleri verip ispat etsem bile tarafıma ceza verip beni işten çıkarmaya çalışacaklar bu kesin bana bunu yapmamaları için benim ne yapmama gereklidir. üstelik benim şikayetim üzerine tarafsız yapılan soruşturma neticesinde ben haklı çıktığım halde valilik olur yazısı yazdığı halde tarafıma yapılan haksızlık devam ettiriliyor. sonuç olarak iki üç ay önce adıma tutulan tutanakları bana tebliğ etmeden tarafımdan savunma istenmeden hakkımda soruşturma açılması doğrumudur. bu konuda bana yardımcı olmanızı istiyorum konu hakkında 15 yıl çalıştığım yerde bir tutanağım yok iken altı ay içinde 20 30 tutuanak tutulması ve adıma soruşturma açılması doğrumudur sadece meslek kodumun verilmesini istedim diye idare bunu yapıyor ne yapmalıyım Allah rızası için yol gösterin ellerinde hiç bir hukuki belgeleri olmadığı halde bunu bana yapıyorlar kadroya geçişimde bile iş başvuru formunda tamirat ve bakım işlerinde çalıştığımız kodlamayı yapmışım müdür beyde bu şekilde iş başvuru formunu kabul etmiş ve imzalamıştır ancak sonradan komisyon üyelerince statümüzün temizlik olduğunu kayd etmişler yardımcı olursanız sevineceğim.

  1. Merhaba, işveren işçi hakkında dilediği kadar tutanak tutabilir. Burada önemli olan tutanakların içeriğinin ne kadar doğru olduğu ya da olmadığıdır. Sizin durumunuzda, tahminimce iş sözleşmenizde TEMİZLİK görevlisi yazıyordur. Eğer böyle yazıyorsa ve siz de bu sözleşmeyi imzalamışsanız, ne yazık ki temizlik işleri yapmak zorundasınız.

   Fiiliyatta başka bir iş yapıyor ve hatta yıllarca yapmış olabilirsiniz; keşke bu şekilde devam etseydiniz. Çünkü yasalar ile gerçekler her zaman birbirine uymayabiliyor.

 22. Merhaba,
  Ben bı fabrikanın deposunda bekçilik işi yapıyorum çalışma şeklimiz 3 vardiya.
  Ben 2 kez uyurken yakalandım 2 kez tutanak ve savunma hazırlandı. 3 üncü tutanakta işten çıkarılacağımı söylediler. Böyle bir hakları var mı? Yada ilk tutanakta işten çıkarma fesih hakları var mı? İş Kanununda iş yerinde uyurken yakalanmanın bir karşılığı var mı? İşten çıkarmak için 3 üncü tutanak mi gerekli. Teşekkürler.

 23. İYİ GÜNLER BİR TATİL SİTESİNDE 5 YILDIR ÇALIŞMAKTAYIM SGK NİTELİK KODUM İDARİ İŞLER SORUMLUSU OLARAK GEÇMEKTE SON ZAMANLARDA YÖNETİMİN BANA ÇÖPLERİ TOPLAYACAKSIN BAHCEDE ÇALIŞACAKSIN DİYE BASKI UYGULUYOR.BENDE GÖREVİMİN ÇÖP TOPLAMAK OLMADIĞINI VE YAPMAYACAĞIMI BELİŞRTTİM . CUMARTESİ VE PAZAR GÜNÜDE GELEN SOKAĞA ÇIKMA NEDENİ İLE 1 CUMARTESİ İŞE ÇIKMADIM SONRAKİ CUMARTESİ ÇALIŞMAM GEREKTİĞİNİ YASAKLARIN BENİ İLGİLENDİRMEDİĞİNİ SÖYLEYİP İŞE ÇARILDIM BENDE MESAİYE GİTTİM.
  ERTESİ GÜN BANA TUTANAK TUTULMUŞ İŞYERİ KURALARINA UYMADIĞIMA DAİR VE BANA TEBLİĞ ETTTİLER BENDE HANGİ KURALLARA UYMADIĞIMI AÇIKCA YAZILMASINI VE NÖTER ARACILIĞI İLE İLETİLMESİNİ İSTEDİM.BENİ TUTANAKLA İŞTEN ÇIKARMAYA VE İŞTEN SOĞUTMAYA ÇALIŞIYORLAR. BUNUNLA İLGİLİ NE GİBİ YOL İZLEMEM GEREKİYOR. TEŞEKÜR EDERİM.

 24. İş yerinde covid-19 kurallarına uymadığımız için tutacak yaZıldı sonuç olarak tutanak ihtara çevrildi bunun nedeni nasıl olur nasıl bır sonuçla karşılaşırız

  1. Merhaba, ilk seferinde büyük ihtimalle bir şey olmaz; ancak tekrarlaması ve gerçekten de bu şekilde hareket etmeniz hakinde işveren sizi işten çıkarma hakkına sahi olacaktır.

 25. MERHABA;
  Ben 7 yıldan fazladır bir firmada çalışıyorum ve hamileyim iş veren biz seni idare edemeyiz performansın düşecek bize bir tarih ver ve işten çık dedi bende kabul etmedim şimdi ise gitmem için baskı uyguluyorlar bulunduğum ofis ortamında sigara içiliyor ben rahatsız olduğumu söylediğim halde inadına iş veren için boş verin onu diyor düzen bozmakla suçlayıp üzerime geliyorlar belli ki bu baskılar ben işten çıkana kadar sürecek bu süreçte ne yapmam gerekiyor.

 26. Merhaba , ben bır fabrikada vardıyalı çalışıyorum uyuya kaldığım ıcın gece vardiyasına gıdemedım tutanak tutuldu. 2 tutanagımda iş yerınde kısım şefımın malzemeler bu bıçakla kesılecek dedıgı bıçakla kestim dıye tutanak tuttular ne gibi bir sorun yaşarım işten çıkarırlar mı çıkarırsalar tazminatımı verırler mi ?

 27. Meraba dün akşam vardiyasında izin aldım sabah hastaneye gideceğimi söyledim iyi olurum belki akşam ise gele bilirim gele meye bilirim wassaptan mesap attım bunu iletişim olarak saymıyor arama gerekmiş bende rapor almadım belki iyi olurum diye ve bende yıllık izinden kullandım kabul etmemiş ve bana tutanak tutuluyor ne yapmam gerek

 28. Merhaba. Ben internet üzerinden iş hukukuyla alakalı arayış içindeydim. Sizin sitenizi gördüm ve danışmak istediğim bir konu var. 4 yıldır özel bir kolejde öğretmenlik yapıyorum. 4 yıl boyunca hakkımda hiç bir tutanak tutulmadi herhangi bir uyarı vs de almadım. Bu yıl nişanlandim ve seneye düğünum olacak. Çalıştığım okulumdaki müdürüm hakkımda 2 kere tutanak tuttu ve bildiğim kadarıyla üçüncüsünde tazminatsiz bir şekilde sözleşmemizi fesih etme hakkına sahip. Bana tazminat vermemek için sacma sapan sebeplerden dolayı tutanak tuttular. Ve izleyeceğim yolla alakalı hiç bir fikrim yok. Bu konu hakkında hangi yolu izleyebilirim ve neler yapabilirim bana bilgi verirseniz çok sevinirim..

 29. Hocam ben Bi sene yakın Bi iş yerinde calısıyordum sonradan ben aynı iş yerinden farklı bolum attılar o bolume gecirdiklerinden benim giriş cıkış imzalattılar bana tazminatını snra veririz dediler benim tazminatın yattım ve Bi ay boyunca sigortam yatmadı ve sigorta parasını verecem dediler vermediler bugunde Bi tartısmada tutanak tuturdular benim burada haklarım varmı tazminatı yada sigorta parası gibi yarın oburgum mahkemeye gonderdigin de conuc ne olur

 30. hocam ben işe geç kaldım 8 6 çalışıyordum rapor almazsam tutanak tutulacakmış doktor da rapor vermedi beni işten çıkarmaları mümkünmü

  1. İşe bir iki kez geç kaldınız diye işten atamazlar, merak etmeyin. Tutanak tutulması gayet normal, ileride kanıt için. (Sık tekrar etmemeli tabi ki…)

 31. Hocam ben kurumsal şirkette çalışıyorum ve gece vardiyasında görev yerimden ayrılıp sigara içmeye çıktım bu esnada beni arıyorlar ama telefonum şebekeden kaynaklı kapalı görünüyor ;görev yerimi terketmeden tutanak tutuldu bu tutanağın geçerlilik süresi kaç gündür?

 32. İş yerinde çalışa iki sözlü kişi restaurantta toplantı esnasında bu çiftin biri gelip sorun çıkarırsa kavgalarını oraya yansıtırsa tutanak tutturulursa işten atılır işi basan kişi

 33. Merhabalar pandemi dolasıyla 1 dafa karantinaya alındım ve 1 kerede parmagın kırıldığı için rapor aldım bana 1 kere bundan dolayı performans düşüklüğü diyerek tutanak tutuldu ve şimdi tekrar 2. Kez karantinaya girdim işe başlar başlamaz tutanak hazırlandığı ve imzalamam gerektiği söylendi bu durumda ihbar kıdem ve senelik izin tazminatlarımı alabilirmiyim

  1. Merhaba,
   işten çıkış yasağı var. Hiç bir şey imzalamayın ve işe devam edin. İş başı tarihinizde işe gidin, içeri almazlarsa noter çağırın ve kapıda durumu tespite dökün.

 34. MERHABA bir otelde servis müdürüyum. Bir Sabah hesap ödemeyen misafir ile tartıştım . Misafir bana tahrik edici hakaretler yaptı. Ben ise olaydan uzaklaşmaya çalıştıkça bana hakaret etti bende bı kaç kez üzerine gidip terbiyeli olun dedim. Misafir şikayet etti beni. Kameralara baktı yönetim üzerine yürüyorum diye haklı olmama rağmen bana ihtar vereceklerini imzalamami söylediler. Otelde çalışan olayı gören 3 şahit benim.haklimolduvumu belirtti buna rağmen yönetim ceza vermek zorundayız DEDİ. İhtarname çektiler. Napmam lazım yarın öbür gün buna benzer basit olayda olsa tazminatsız işten atiirmiyim. Ne yapmam lazım

  1. Merhaba,
   otelin mutlaka bir müşteri şikayet yönetim prosedürü vardır diyeceğim ama ”Mutlaka bir ceza vermeliyiz” sözü ile böyle bir prosedürün de, MİY çalışanının da olmadığını anlayabiliyorum bir nebze…

   Hizmet sektörü zordur, insanların hep çetin yüzleri ile karşılaşılır. Sektörde tecrübeli ve yasalar hususunda donanımlı, etkin iletişim kurabilen insanlar bu gibi şikayetleri yönetmeli aslında…
   İhtarda yazılı hususları kabul etmiyorsanız mutlaka ” … maddelerdeki tarafıma yapılan ithamları kabul etmiyorum, itiraz hakkım saklıdır” diyerek şerh koyup imzalayınız.
   Hiç imza atmamanız sizin için daha tehlikelidir. İhtar sadece uyarıdır, tekrar ederse tehlikelidir.

 35. selam ? sağlık sorunlarımdan dolayı aralıklarla rapor alıyorum bu durumda işveren bana tutanak tutma hakkına sahip mi ? Beni haklı olarak bi kaç tutanakla işten çıkarabilir mi ? İşten çıkardığında tazminat öder mi ? Rapor almak işçi çıkarmak için geçerli bi neden midir ? Rapor yüzünden Birkaç kez tutanak tutulmuşda tazminat almadan işine son verilir mi ?

 36. Merhaba iyi günler gida sektöründe çalışmaktayım durmadan sakal tıraşı olmamızı istiyorlar şakalarım 5 günü 6 gunu doldurmadan kestiğim zaman tahriş oluyor ve yara oluyor bundan dolayı ilk tutanağımı yemiş oldum 2. Yılımı doldurmaktayım Müdür askere gideceğimden tazminat almamam bu yollara başvurmaya başladı bundan sebep her hangi bir tahriş raporu teslim etsem iş yerinin insan kaynaklarına yazılmış olan ilk tutanağımın silinmesine imkan sağlarmıyım? Birde silinmezse tutanak Tazminata etki gösterirmi? Lütfen yardımcı olun bana Vereceğiniz bilgiler için şimdiden Teşekkür Ederim Çok sağ olun

 37. Merhaba işyerinde 14 aydır çalışıyorum 2 tane tutanak yedim 1 ay sonra askere gideceğim tazminatımı alabilirmiyim acaba ????

 38. Merhaba sigara yüzünden tutanak yedim tazminatsız isten cıkarıldım hakkımı nasıl savunabilirim

 39. İse iade davasini kazandım ama is yeri İstinaf yoluna gitti bu surecte neler olacak yani yeniden sahitler dinlenecek mi yeniden dava gorulecek mi yoksa sacede kağıt uzerinde inceleme mi yapilacak ? Yardimci olursaniz sevinirim

  1. Merhaba, inceleme evrak üzerinden olacaktır Ahmet bey. Bu arada siz işe iade için işverene başvurmayı unutmayın, aksi halde hakkınızı yitirirsiniz.

  2. Bunların hepsi yapildi sikinti su ust mahkemede bir tarih görünmüyor bu evraklari inceleme süreci daha uzarmi su anda iki yil olmak uzere

 40. Merhaba 6 yıldır bir firmada ögg olarak çalışıyorum güvenlik ofisine 1 misafirimi aldım içecek ikram ettim diye tutanak yazıldı neymiş virus var sebebiyle yasakmis halbuki herkesin yakını giriyordu tarafıma bi ikaz ve yazili belge verilmedi içeriye kimse alınmicak diye bu tutanak sıkıntı yaradirmi nasil bir yol izlemem gerekir

 41. İse iade davasini kazandım ama is yeri İstinaf yoluna gitti bu surecte neler olacak yani yeniden sahitler dinlenecek mi yeniden dava gorulecek mi yoksa sacede kağıt uzerinde inceleme mi yapilacak ? Yardimci olursaniz sevinirim

 42. Ben bir şey soracaktım ben bir işe izin almadan gitmedim ama geçerli bir sebebim vardı yinede tutanak yazdılar bana o tutanak belli bir zamandan sonra silinir mi öyle söylentiler duydum çok sevindim doğrumu

  1. Merhaba, tutanak silinmez. Yapmanız gereken, bundan böyle daha dikkatli olmaktan ibarettir.

 43. Ben işe geç kaldığım için 3 tane tutanak yedim ama engelli kadrosunda gözüküyorum beni işten çıkartırlar mı veya işten çıkarsalarda tazminat verirler mi bu arada uyuku problemim olduğunu üst yöneyim olmak üzere hepsine söyledim ama ginede beni sabahcı yazdılar ve tutanak tutular geç kaldığım sürede en fazla 4-5 dakika

 44. Merhaba rahatsızlıkdan dolayı ugretim alana 15 dakika geciktim ama bana tatanak tutuldu 2018 ve2019 tutanak tuttu ve sonra bölüm değiştirdiler bölüme ait kağıt imzaladılar ne yapmam gerekiyor

 45. İyi günler ben aynı patronlarım olmak üzere 10 yıl depoda Calıstım tazminat aldım ve 5 yıldır yeni fabrikalarında çalışıyorum bi defa bi koli fazla ürün çıkmış diye tutanak yedim benim bilgim. Olmadı gı halde imza attım ve 5ay sonra bi hammede 10kiloluk bi çuvalda 2kilo çöp oldu diye tutanak imza atmak istiyorlar ama atmak istemiyorum ne yapmam lazım

 46. Merhaba ben 13 aydır bir ilaç şirketinde çalışıyorum eşimin kardeşini buraya işe aldırdım ve referans oldum Bizde kalıyordu 2 ay kadar çalıştı ve i bırakıp gitti istifasını yazmadan beni aradılar dilekçe yazıp imzalayıp versin diye bende korkudan kendim yazıp imzaladım elimin kardeşinin haberi vardı gelip imzalamadı ve ortaya çıktı doğruyu söyledim ben imzaladım diye ihtar verdiler tutanak tuttular sonu ne olur ? Ve nekadar süre sonra bu ihtar silinir ?

  1. Merhaba, tutanakların silinmesi diye bir şey yoktur. Bu tutanak sizin özlük dosyanızda kalır. Eğer işveren bu tutanak sonrası bir işlem yapmadıysa, meraklanmanıza gerek yok. Bundan böyle benzer bir hata yapmadığınız müddetçe, bu tutanağın size bir etkisi olmayacaktır.

 47. Ben bu cumartesi bayram tatili içerisinde işe gitmedim pazartesi işe gittiğimde beni işten çikardilar bana tutanak imzalattirmak istediler imzalamadim ne yapabilirim

 48. İş yeri asgari ücreti bankaya primleri elden veriyor bunun cezası var mı şikayet etsem haklı olur muyum

  1. Merhaba, bunun hem cezası vardır hem de size haklı fesih imkanı verir. Ama asıl soru başkadır: Bu hususu nasıl ispat edeceksiniz?

 49. Merhaba özel sektörde 6 yıldır çalışıyorum plastik fabrikasında mola saatimizde makinalar durmuyor kendi çabamızla mola yapıyoruz yemek molası da aynı cay molası da aynı bu durumda bile 1 saat olarak mola belirliyorlar turnike sistemi kurdular ordan görünüyor kac dakika cay molasına çıktığım ve hergun bu mola suresini aşıyorum bu durumda her gün savunma mi alıyorlar bu benim isten tazminatsız çıkarılmaya sebep olurmu şimdiden teşekürler

 50. Merhaba ben 1.5 senedir çağrı merkezinde calisiyorm ve 3 tane tutanak yedim 1 .ci tutanağım müşteri bana ağıza alınmayacak şekilde küfür etti ve bende tepki gösterdim müşteriye 2 .ci tutanağım ise müşteriyi kvkk metnine iletmedigim için 3.cusu de aynu şekilde isteniyor işten dilediği gibi çıkartabilirlermi ve ben tazminat talep edebilirmiyim

 51. Merhaba hocam kurumsal bir firmada yönetici olarak çalışıyorum bölge müdürüm iki farklı konudan 6 ay ara ile bana yazılı uyarı verdi 5,5 yıldır aynı firmada çalışıyorum sizce işten çıkartılmam mümkün müdür ? Bugün gene aynı konudan yazılı uyarı aldığımı öğrendim. Aynı konun 2 kere yazılı uyarım 1 tane farklı bir konudan olucak

 52. slm hocam ben fabrikada çalışıyorum bazen iş hatasında bize tutanak tutuyorlar ve bilgisayara kaydediyorlar müdürler diyor imzayı atsanızda atmasanız suçlusunuz tazminatsız işten çıkartmaya hakkım var diyor
  bununla ilgili bilgi verirseniz seviniriz
  teşekkür ederiz

  1. Merhaba, müdürlerinizi elbette dinleyin; ama her dediklerini de doğru kabul etmeyin. Sorunuzun cevabı tam olarak yazımızda var Müslüm bey.

 53. Merhabalar özel sektörde 3 yıldır çalışıyorum 5 yaşında bir oğlum var ve kreşe gidiyor işe başladığım da evde bakılıyordu şimdi vardiyalı yani akşam 00:00 a kadar çalışma sözleşmem vardı haklarımı alarak fes şansım var mı yoksa bu şekilde iş yeri çalıştırmakta haklı mıdır.

  1. Merhaba,
   kreşi olmsı gerekipte olmayan işyerlerinden tazminatlı çıkış hakkı haberleri bir ara kamuyounu kasıp kavurdu. Fakat her olay kendi içinde değerlendirildiğinde böyle bir hak kesinlikle vardır diyemeyiz. Yani cevap olumsuz da olabiliyor maalesef. Sonuçta bir iş sözleşmesi ve sadakat ile işverene çalışma ödeviniz de bulunmakta. Ama atılacak bazı adımalr var konuyla ilgili; https://mustafabaysal.com/isveren-kadin-iscileri-icin-kres-acmak-zorunda-mi/ bağlantısında ve yorumlarda konu işlenmiştir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

 54. Merhabalar, özel sektörde hakkımda savunma iştendi.Bu savunma başka işyerlerinde veya kamuda işe başlamakta bir problem oluşturmu

 55. Merhaba işyerimde benden önceki vardiya nın almış olduğu yanlış malzeme yüzünden bana tutanak tuttular üretimi ben yaptım diye yanlış malzeme yapama sebeb olan arkadaş suç bende diye amirlerimize de söyledi ama yinede sadece bana tutanak tuttuldu hasar tespiti yapıldı malzemeler kurtarılmazsa iş hakkı fesh dediler hasar tespit yapıldı malzemelere
  4.500 lira çıkı fabrika da 4 yıllık çalışanım tazminatımı alamaz mıyım daha önce hiç tutanak yemedim hatalı birşey de yapatım yardımcı olursanız sevinirim

 56. Hocam merhaba benim bir sorum olucak 1.5 yıldır bir fabrikada çalışıyorum iş yerinde o gün için bir arkadaşımla beraber mesaiye kalamacağımızı söylediğimizde amirimiz o zaman çıkışınızı verdirtirim ama siz kendiniz çıkarsanız daha iyi olur biz çıkartırsak sizin için kötü olur dedi bizde daha sonraki mesailere hiç kalmamaya başladık çünkü yıllık 270 saatlik mesaimizi zaten doldurduk mesaiye kalmadığımız için bizden savunma alındı daha sonraki hafta 2 gün devamsızlığım oldu ilk gün gelmeyeceğimi sebebiyle birlikte bildirmiştim fakat 2. günü herhangi bir bildiride bulunmadım ertesi günü işe gittiğimde bana tebliğ edilmeden bilgi verilmeden hakkımda işe habersiz gelmediğim için tutanak tutulmuş iki kişinin de imzası alınmış bu durumda ne yapabilirim?

 57. Merhaba hocam benim size danışmak istediğim 12.5.2020 tarihinde iş yerinde yakın arkadaşlarımdan 3 ünde cobit 19 çıktığını öğrendim ve iş yeri doktorunun test yaptığını duyunca banada bulaşmış olmasından korktuğum için bi hışımla doktora banada test yapmasını söyledim o ara tüp kalmadı deyince tartışma bağrışma oldu bu gün iş yeri bana doktora sinkaflı sözlerle tacizde bulunduğum yazan tutanak verdi fakat benim tartıştığım iş yeri doktorum değilde tartışmamıza şahit olan diğer doktor şikayet etmiş tartıştığım doktor bağrıştığımızı ama küfür ve hakaret yok diyor ki buna bi çalışan ve şefte bizde küfür hakaret duymadık diye şaitler ben ne yapmalıyım nasıl bi savunma yazmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba, nasıl bir savunma yazmanız gerektiğinin cevabını aslında sorunuzda vermişsiniz. Bu şekilde bir savunma yapabilirsiniz.

 58. Merhabalar be grip nedeniyle hastaneye gittim çocuğuma eşime bulaşmasın diye bir iğne vurulim dedim ve bana test yaptılar elime bir kağıt verdiler ve 14 gun evden çıkamam söylendi ve sadece kağıt verildi kağıtta rapor yok bende işe gittim o arada ve iş yerinde tutanak tutuldu ve ise gitmemem için elimde rapor yok ve maaşından kesinti yapıldı rapor vermedi hastane ne yapabilirim ve o tutanak işten cikartilabilirmiyim ve işyeri müdürüm de bana dediki sen ise gelme maasin tam yatilacak dendi ve maaştan kesinti yaptılar ve muhasebeci beni aradı hastaneye git rapor al denildi orada müdür aradı evden çıkma maasin tam yatilacak dendi ne yapabilirim hata benimmiş mudurunmu işten çıkarırlarmi yardımcı olurmusnuz

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Şu aşamada size verebileceğimiz bir fikir yok; çünkü henüz bir şey gerçekleşmemiş. Açıkçası, müdürünüzün ya da muhasebecinizin hemfikir olmadığı bir konuda, başkasının sizi doğru yönlendirmesi de mümkün olmayacaktır.

 59. Pek sizin konular ile alakasi yok ama yardimci olurmusunuz . İkinci cocuk parasi yatti 400 tl ama virus nedeniyle ptt parayi kendisinin getircegini subeden teslim.etmeyecegini soyledi . Benim merak ettigim para zaman asimina ugrar mi ? Gec kaldiniz almak icin denir mi ? Simdiden tesekkurler

 60. Sayın müdürüm işkur aracılığıyla şehir hastanesinde görev yapmaktayım görev yerimi habersiz terkettigim için üslup kuralları dahilinde tutanak tutulmuştur Birşey olurmu?

   1. İyi günler bır yerde sorumluyum sorumluktan dustugum için kin besleyen iş arkdasim dediko iş düzeni bozma yalan iftiradan müdüre gitmişler bana tutanak tutuldu ihbar verildi 2. Bı tutankta işten tazminatsız atılacağı yazıyor atabilirler mi?

     1. Ama şikayet edilmişim ihbarnamede 2 . Tutanaktan sonra tazminatsız kovulacak diyor ben yazınızda goremedim

     2. Son paragrafın başını tekrar buraya yazmak isterim: İşyerinde tutulan kaçıncı tutanaktan sonra işçinin işten çıkarılabileceğine dair genel bir kural yoktur. İşçinin fiiline göre hiç tutanak bile tutulmadan işçi çıkarılabileceği gibi bazen 3 tutanakla bile çıkarılamayabilir

 61. Merhaba Mustafa bey. 2 tane sorum olacak 1. Ben limanda calismaktayim 2 gün yıllık izne çıktım ve 3 günü de amirim tarafimdan izin verildi ve diğer gün geldiğimde tutanak tutulmuş amirim ise ben izin vermedim dedi.2. Bugün bir tutanak yedim tuvalet ihtiyacından dolayı yemek arasından sonra 5 dakika ise geç başladım ve tutanak yedim bunların yarın bir gün bir hükmü varmı tazminatsiz çıkışıma. Teşekkürler

 62. Ben 2 sene içinde uyuya kalıp işe geç gittim ve 3 tutanağın oldu ne yapmalıyım yada ne yapabilirler 3 ay sonrada askere gidicem yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. En son ne zaman hakkınızda tutanak tutulduysa, fesih yapmaya yetkili makamın bunu öğrenmesinin ardından 6 iş günü geçince artık tazminatsız işten çıkarılamazsınız.

 63. Merhaba Mustafa bey, ben özel bir firmada ön muhasebede 3 yıldır çalışıyorum. Tahsilat biriminin aldığı kurala göre, müşterilerden MAİL ORDER FORMU doldurmadan, Kredi Kartı çekimi yapmıyoruz. Yalnız, ben karşı firmada ki muhasebecinin ricası ve aciliyeti isteği üzerine dışarıda olduğunu forum dolduramayacağını söyleyerek kart bilgilerini gönderdi çekim yapılmasını istedi, iş yerine geçtiğinde göndereceğini söyledi.Bende çekim yaptım ve Firmanın carisine işledim. Mail ORDER olmadan çekim yapıldığını tahsilat birimin haberi oldu, benden savunma yazmamı istedi.
  Acaba işten çıkarılan söz konusu olabilir mi?

  1. Merhaba. Böyle bir tazminatsız çıkış olmaz. Hatta kanaatimce geçerli fesih bile olmaz. Tabi bunu, bu olayın ilk defa olduğunu düşünerek söylüyorum. Savunmanızı buraya açıkladığınız gibi verin ve mümkünse bir daha böyle bir şey yapmayın.

 64. Selmamın aleyküm, hayırlı günler iş yerinde virüs nedeni ile vardiya plan değişikliğine gidildi. Normal de herkes 195 saat çalışıyordu, değişikliğe gidilince sabit vardiyadakiler 110 saat aylık, vardiyalı çalışanlar ise 165 saat e düşürüldü, sizce bu aradaki 55 saat fark haksızlık mı? Onların ki sağlık da bizimkisi ne acaba yasal olarak bir şey yapabilir miyiz? Buna hakkımız varmı teşekkür ederim kolay gelsin…

 65. Merhabar Mustafa bey ben devlet Hastanesi’nde çalışıyordum yemekhanede kat görevlisiyim hastalardan birine yanlışlıkla yanık olan çorbayı verdim ve hasta hemşireye şikayet etmiş oda tutanak tutmuş ve bugün işten çıkartıldım 40 gün olmustu işe gireli maaşımı almadım verirlermi bilmiyorum budurumda ben başka bir ceza alırmıyım alırsam ne cezası alırım bu konuda beni aydınlatır mısınız teşekkür ederim

 66. Merhabalar,
  Ben hastanede 3 buçuk yıldır çalışan bir hasta danışmanıyım. Geçen hafta pazar günü 10 saat nöbete kalmıştım. Bu süre içerisinde bir arkadaşımla bankoda duran bir dergiye bakarken hasta bizim resmimizi çekip şikayet etmiş onunla ilgilendiğimiz halde ilgilenmedi diye yönetime şikayet etmiştir. İnsan kaynakları tarafından hasta şikayeti kapatılması adına bize işini tam anlamıyla yapmadı diye tutanak imzalattırdılar dosyama koydular. Size sorum şu olacaktır; ben seneye evleneceğim evlilik tazminatı hak edişimde bu tutanak önüme çıkıp tazminatı vermemezlik yapabilirler mi böyle hakları var mıdır ?

 67. 10 aydır çalıştığım mağazadan istifa edip çıkmak istiyorum 15 gun önceden bildirimde yapacam daha iyi iş bulduğum için . İş yerinden çalıştığım maaş dışında bana ödeme yapılır mı yada talep edebileceğim bir hakkım var mıdır teşekkürler şimdiden .

  1. 1 yılınız dolmadığından talep edeceğiniz bir hakkınız bulunmamaktadır, son maaşınız dışında.
   İstifayı yazarken bildirim (İhbar) süresini de dikkate alarak yazın yeterli. Bir kesinti+alacak doğmadan ayrılırsınız.

 68. merhaba ben bir guvenlik firmasinda proje amiri olarak çalışmaktayım kınama ve ihtar aldım ilerleyen günlerde kinam vey ihtar alırsam işten çıkış verirlermi ayrıca tazminat almakta sorun yaşamıyım
  teşekürler.

  1. Merhaba, bu konuda iş yeri iç yönetmeliklerine, iş sözleşmesi maddelerine bakılması gerekli olup daha dikkatli olmanız ve kusuru tekrar etmemeniz için dikkat çekilmiş. Olası bir tazminatsız çıkışta takdir ve nihai karar mahkemenin olacaktır. Şimdiden bir şey söylemek çok zor.

 69. Merhaba bizim işletme çogu konularda vurdum duymaz tavırlar sergiler bir gün önce sgk ya başvurdum çıkışım varmı diye sordum işyerinizden henüz çıkışınız yapılmamıştır dediler. Yani iş veren henüz sigorta çıkışımı yapmamış. İşten çıkarılalı 14 günüm doldu ama sigortam çıkışı yapılmamış. Arabulucuya gittim sigorta çıkışınız yapıldıktan sonra gelin dediler. Bana hiç bir belge sunulmadı ilveren tarafından. Önce tazminatımı ve Yıllık izin ücretimi işverenden sözlü olarak talep ettim vermiyorum kime şikayet edersen et diye cevap aldım.

 70. Merhaba mustafa bey mağaza müdürü beni tarp etti telefonla fotorafları çekip merkeze gönderdim camera çalışmadığı için sonuç alamadık ispatlayamadık 2 mizede ihtar geldi ona temazda bulunduğunuz için banada mağazada tartışmaya girdiğim için ör pas edildi
  2 konu müdür o zamandan beri benle konuşmuyor zıt gidiyor.Geçen ay abim kazak aldı S beden ödeme yaptı M bedenini getircektim değişim için ürün geldi eve götürdüm sonuçta ö alınan ürün küçük beden mağazadaydı M bedende küçük geldiğini belirtti L sipariş ettim mağazaya geldi ürün eve götürdüm değişim için mağazaya küçük bedenini getirmek için arabaya koydum fakat ürünü arabada unuttum mağaza müdürü ürünü çaldığımı itap ederek tutanak tuttu benden savunma istenecek 9 yıldır çalışıyorum benim için kötü bişey sonuçlanırmı.normelde böyle bir kaç kez götürdüm bilgisinde hiç birşey demiyordu aram kötü diye suçlamalarda bulunuyor.bu konu hakkında ufacıkta olsa yorumunuzu bekliyorum efendim sonuç ne çıkar

 71. Selâm aleyküm iyi akşam lar ben bı halı imalatı inda çalışıyorum ve bana üretim düşüklüğünde dolayı istediğin performans i alamiyoruz diye tutanak tutulup iş sözleşmes memi fesh edilecek tır hiç bı hak almamaksizin ne yapmalıyım veya tutanak tutulduğu zaman ne yapmalıyım acil yardımcı olur musunuz..!

 72. Merhabalar. 2 yıldır bir işletmede çalışıyordum. 1 gün önce işime son verildi haksız sebepten dolayı. Ancak 2 ay önce 1 tutanak tutulmuştu üzerime. Tutanağın içeriği işverenin özel malını kurcalama. O tutanaktan 2 ay sonra başka bi sebepten dolayı haksız olarak iş feshim verildi. Tazminat alabilirmiyim. Yıllık izin bile kullanmadım çalıştığım süre zarfında.

  1. Merhaba, fesih bildiriminiz yazılı olarak bir sebep bildirilerek yapılması gerekirdi. Size bir belge sunuldu mu ve içeriğinde ne yazıyor? Bu önemli.
   Normal şartlarda bu şekilde tazminatsız ve derhal feshi 6 gün içinde yapmaları gerekir ama tabiki işyerindeki işleyişi ve içeriği bilmek gerekir. Yıllık izin ücretinizi son maaşınıza ilave olarak ödemeleri şart zaten, bordroda da gösterilmek kaydıyla. İşe iade şartlarınız ve tazminat için zaman geçirmeden arabuluculuk bürosuna başvurun.

   1. Tekrar merhaba sigortadan işten çıkış nedeni olarak tazminat vermemek için 29 kodlu fesih ile çıkışım yapılmıştır. Diye öğrendim. Feshin usulsüz olduğunu itiraz edip ve ispatının açıklanması talebinde mahkemeye veya arabulucuya başvurabilirmiyim. Ayrıca yıllık izin ücretlerim ve resmi tatil çalışma ücretlerimi nasıl alabilirim. Çıkış maaş bordosunda bunlar ödenmedi. Sadece çalıştıgım gün sayısı kadar maaşım ödendi gösteriyor.

    1. Evet. En kısa sürede önce arabulucuya çözüm bulamazsanız da iş mahkemesine gidip dava açmak suretiyle tüm alacaklarınızı yasal faiziyle talep edebilirsiniz.

 73. Merhaba ben meslegimin isi çin sınava girdim 2 defa kaldım bunun için tutanak tutuldu imzalamadım tazminatsız çıkartılırmıyım

  1. Merhaba. Hangi sınava girdiğinizi, bu sınavın işinize etkisini ya da yaptığınız işi vs. bilmeden yorum yapamayız.

 74. Merhaba ben 1.5 yıllık çalıştığım iş yerinden bir neden ile ayarıldım. 10 gün sonra tekrardan aynı iş yerine tekrardan başkadım. O yıl yıllık iznim yanmadığını söylediler, yıllı iznimi kullandım. Şimdi iş yerinden 2.5 yıldır çalışmaktayım. Tazminat alırken girdi çıktı tazminatımı etkileri mi? Etkilere 1 yıllık mı tazminat alacağım çıkmadan önceki çalışmam boşa mı gidecek bu konuda bilgi alabilir miyim? Teşekkürler…

 75. merhaba ben size birsey danışmak istiyorum. özel bir hastanede çalışıyorum burada bazı sorunlarımız oluyor ve direk şahsımıza tutanak yolluyorlar. tutanak yediğimiz sorunlar şunlar;
  1. 8:30 da başlayan iş saatine en fazla 10 dakika geç kaldığımız zamanlar ( hava şartları belli ve çok nadir olan birşey )
  2. hastayı beklettiğim için tutanak tutuldu (1 kez yaşanılan olay ilk defa ve 15 dakika bekletildi sadece kendim muayene olmaya gitmiştim keyif için yapılan birsey değil hastamın olduğundanda haberim yoktu )
  ve bu gibi basit olaylarda uyarı yapılmadan hemen tutanak tutuluyor ne kadar doğru s,izce bilgi almak isitiyorum sizden

  1. Merhaba Ceylan hanım,
   eski adıyla zabıt/zabıt varakası da denilen tutanak tutmak aslında belirginleşen bir durumu yazıya döküp kayıt altına almaktır. İş hayatında da yazılı kanıt gözü ile bakılır. Fakat bu biraz da çalışanlar üzerinde korku ve baskı imparatorluğuna doğru gitmiştir, gitmektedir de… Hatta daha da ilerleyip halk arasında ”3 tutanaktan sonra işten tazminatsız atarlar” gibi bir şehir efsanesi de süregelmiştir. Bu kısmen yanlıştır. Tutanağın sayısından ziyade içeriği ve konu olduğu olay çok daha önemlidir. 7 tutanak yediği halde mahkemece işe iadesine karar verilen, 6 tutanağı olduğu halde işten çıkarılamayan, 1 tutanak ile tazminatsız ve derhal iş akdi sonlandırılan çalışanlar da olduğunu görüyoruz iş hayatında. Sizin yaşamış olduğunuz maalesef ki bir insan kaynakları yönetimi ve yönetici sorunu, liyakatsizlik, ekip yönetiminde başarısız yöneticiler, tüm ekibi motive edip işe ve başarıya odaklayamayan tepe yönetim!

   Özetle; tutanak tutmak artık rutin bir hale geldi ise zaten amacı dışına çıkmaya başlamış demektir. Doğru-yanlış diyemeyiz ama baskı unsuru oluşturmaya başladığında geçerliliği mahkemece çok daha sorgulanır hale gelir.
   1- İşe çok sık geç kalmamanızı tavsiye ederim, ya da evden 15-20 dk. daha erken çıkın, iş yeri kurallarına uyulması gerekli,
   2- İşletmenin operasyonel yönetim planını bilemeyiz ama böyle bir durumda en azından bir üst yöneticinizin onayı ve izni ile hareket ederseniz daha açıklanabilir olur savunmanız.

 76. Selamın aleyküm, 2 ay öncesinde işden erken çıktığım için bana ikrar verildi. Bende imzaladım. Ama işyeri müdürü hala o olayın etkisinde kalarak aylık personel değerlendirme formumu son 2 aydır %57 gösteriyor. Normal de ben 2.5 yıldır hep %85 lerden aşağı puan almış değilim. İşimden de eksik bir şey yapmıyorum. Puanı düşük tutması ileride bir problem yapar mı? Teşekkürler

 77. is yerinde makina arizali oldugu alde ustaya bildirdim ariza yapılmadı sikinti cikti urunde gramaj eksikti tutanak imzala dedi ama bn imzalamadim bi sikinti cikar mi

  1. Tutanağın içeriği, konusu ve amacı çok önemli. Eğer sizin katılmadığınız bir kanıya varıyorsa tutanak konusu, imzalamamakta serbestsiniz. Tutanak imzalamadınız diye iş akdiniz haklı sebeple feshedilemez. (İş sağlığı ve iş güvenliği kanunu gereğince de zaten arızalı bir cihazı-ekipmanı kullanmamalısınız, onu da dile getirin)

 78. Mrb. İşyerinde telefon kullanmak yasak. Ama ben kullanırken yakalandım. Ve tutanak yedim.bundan 7 ay önce ve 1.5 sene önce olmak üzere 3 tane dhaa tutanağım vardı. İşten tazminatsız çıkarılmama sebeb olur mu

  1. Merhaba, işyeri kurallarını belirlemek işverenin yönetim hakkı kapsamında olup sözleşmelerle bunları belirleyebilir. Çalışanlar olarak bu kurallara uymadığınız takdirde veya uyarılara rağmen tekrar ettiğiniz halde işverenin tazminatsız çıkarma (25/2-h maddesi) yolu açılabilir. Net bir şey söyleyemeyiz ama daha dikkatli olmanızda fayda var.

 79. Slm ben şoförlük yapıyorum bi işyerinde ben 9 saat araba kullanıyorum sürem dolduğu halde tekrar yük sarıp ise gönderdiler bende gitmedim çalışma saatim doldu diye bana ertesi gün ise gelme çıkışın verildi dedi sorumlu müdür ben genede gittim kartını bastım yalnız arabaya bindirmediler geri gönderdiler iki gün geçti bugün görüşmeye gittim gelme dediler tekrar cikisimida vermemişler isede getirmiyorlar neyapmam lazım benim teşekkürler

 80. Merhaba bir arkadşım işyerinde bir üstü olan usta başıyla tartıştı ve kontrolünü kaybetti ağzından hakaret çıkdı bunu tutanak altına aldılar ve yeniden sıfırdan başlamak istıyorsan bu tutanağı imzala demişler imzalamak istememiş sonra yarımsaat sözle bişey olmayacağını söyletip baskı kurarak imzalatmişlar muhtemelen iş arkadaşların dan iki de şahit bulmuşlar. Neyapması gerekli birdahaki tutanakta tazminat sız işten çıkarılırmı teşekür ederim.

  1. Merhaba, yaşanış olan bu olayda 6 gün içerisinde bir şey yapılmadıysa iş ilişkisi devam ediyor demektir. İşveren bu tutanakları özlük dosyasında saklar ve biriktirir haklı olarak. Tekrar etmemek üzere daha dikkatli olmakta fayda var.

 81. İyi günler ben 4 yıldır bir fabrikada üretim montaj işcisi olarak çalışıyorum üretimde farklı farklı bölümlere ayırmışlar benim yaptığım iş sticker yapıştırma ben bu işte usta olarak görünüyorum e devlete de görünüyor size sorum şu beni şuan çalıştığım bölümden alıp yine üretimdeki başka bir bölüme verip istemediğim halde başka bir iş yaptırabilirlermi..

  1. Merhaba, bu gibi değişimler iş verenin yönetim hakkı kapsamında değerlendirilip aynı doğrultu ve haklarda olmak suretiyle yapılabilir. İş Sözleşmesinde de yazıyor olması ve değişikliğin size yazılı yapılıyor olması şartı ile… Önemli olan değişiklik sizde olumsuz şartlar/esaslı değişiklik yaratıyor mu, bunun irdelenmesi gerekir. (Örneğin yol parasının kesilmesi, çalışma saatlerinin uzaması, vardiya düzeninin bozulması, hiç bilmediğiniz ve eğitimini dahi almadığınız bir departmanda iş kazası potansiyeli yüksek tempoya alınma vb..)

 82. Mrblar ben geçtiğimiz gün sabah vardıyasına geç kaldım fakat öğlenden sonraki vardıyada açık olduğunu öğrendim amirimde geceden çıktığı için arayp söyleyemedim fakat msj attım açıklama yaptım ve diğer vardıyaya gittim daha sonra kendisi kafama göre cardıya değiştirdiğim için bana tutanak tutup imzalattı bu tazminatsız çıkmama sebebmidir? Not; 3. TutAnağım daha öncede toplu bi şekilde 2 kere vardıyaca yemiştik

  1. Tek başına tazminatsız çıkarmaya bir sebep olmasa da dikkat etmenizde fayda var. Bu gibi tutanaklar birikirse tazminatsız çıkarmada eli güçlenecektir iş verenin. Dosyanız kabarıyordur. İş yeri kurallarını ihmal etmeyin

 83. Merhabalar iş yerinde çalışmakta olup bir gün acil işim çıkması üzerine mesai saatimin 36 dk erken çıktım. Üstlerime haber vermedim bana ihtar verdiler bana brn de imzaladım. Savunma almadılar. Bunun sonucunda ne olur ileriki zamanda tazminat alabilir miyim?
  Bir de kaç ihtar alırsak işden tazminatsız çıkarılırım. Teşekkürler…

  1. Merhaba,
   savunma hakkı vermeden direkt ihtar… Çok acımasızca ve haksızca olmuş : )
   Çalışma sürelerine ve işyeri kurallarına uymaya daha dikkatli olun, kendinizi oradaki bölüm yöneticisi yerine koyun mesela, kuruluşlar belirli kurallar ve disiplinle yönetilir, yönetilmelidir. Merak etmeyin o ihtar sizi tazminatsız çıkarmaz.
   İyi çalışmalar.

 84. Merhaba iş yerinde 1 sene 3 aydır calışıyo Rum iki sefer tutanak tutuldu biri yanlış fatura kestigim için digeri eksik ürün geçilmiş die ilkinde savunmam yazmıştım ama ilinde de savunmam yazmadım tazminatsız işten çıkartılabilirmiyim

  1. Daha dikkatli olmanızda fayda var tabiki, ama bu yazdıklarınız veya benzer 3.sü tazminatsız atılma sebebiniz olamaz. Olursa da yargıdan döner.

   1. Benim hibertansiyon var tansiyon yüksek olduğu zaman isyerinin verdiği kulaklık gözlük veya bareti 10 dakikaligina bazen yarım saat te oluyor cikardiyorum bunun için tutanak yazdılar iş kanuna göre dogrumudur

    1. İş güvenliği kanun ve yönetmeliklerine göre KKD’leri görev esnasında düzenli ve istisnasız kullanmanız gerekir. Kanuna uygundur. Daha dikkatli olmalısınız.

  1. Merhaba. Tutanağın silinmesi ya da tutulması tamamen işverenin takdirindedir.

 85. 3 farklı nedenle tutulan tutanakla işten çıkartırlarsa tazminat alabilirmiyim alabilirsem hangi tazminatı alabilirim 1 seneden fazladır çalışıyorum

  1. Tutulan tutanakların içeriğini bilmeden yorumlama yapılamaz ama sanırım ki tazminatsız çıkışınız için tutanak tutuluyor.

  2. Merhaba ben özel sektörde şoför olarak çalışıyorum geçen iş yerinden 4 arkadaşla bir toplantıya götürdüm benim işim çıktı bende arkadaşlara 10 dk erken çıkmasını rica ettim onlarda erken çıktılar daha sonra bu arkadaşların biri beni şikayet etti bizi erken çağırdı diye benim hakkımda savunma istendi bende verdim savunmamı kısacası bu savunma ne demektir ilk defa başıma geldi

 86. Merhaba arkadaşlar işe bir gün gitmedim cenazem olduğu için ve iş yerine SMS yolu ile haber verdim ve ertesi gün ise gittigimde tutanak tutmak istediler sizce buna hakları varmıdır

  1. Yazılı olarak ücretsiz izin belgenizi onaylatmadıysanız (Yani size işveren izin vermedi ise) pek tabiki devamsızlık tutanağınızı tutmakta haklılar. İzin alma prosedürü heryerde hemen hemen bellidir. (Dikkat edin 1 ay içerisinde yine aynısını yapmayın)

 87. Dava actim haklarimi almak icin ama is yeri bir sekilde dava kazandi diyelim ben ne cezasi yada nelerin ucretini odemeye mecbur birakilirim ? Actigim dava tazminatimi almak icin simdiden teşekkür ederim

 88. İyi günler kolay gelsin ben adana organize sanayi bir fabrikada çalışıyorum işimi yetistiremedigim için bana tutanak tuttular ben sadece isim soy isim imza atım bıraktım bundan bir şey çıkar mı

  1. Merhaba,
   bu gibi durumlarda önünüze konulan evrağı mutlaka iyi okuyun inceleyin. Tutanak mı, savunma yazısı mı? İşi niçin yetiştiremediğiniz konusunda doğru bilgileri yazsaydınız keşke.
   Bişey çıkıp çıkmayacağı konusunda net bir şey diyemeyiz maalesef. (Tazminatsız çıkarılma sebebi olamaz)

 89. Iyi gunler ben oturdugum yerde uyudugum diye fotofgarimi cekip ve beni isten cikardilar bir tutanaklar ve hicbi tazminat felanda alamadim bunun hakkinda ne soyleye bilirsiniz…

  1. Merhaba, olayın içeriğini, işyerine yansımasını bilemeden net bişey söyleyemeyiz. Ama işe iade / kötü niyet tazminatı şartlarını taşıyorsanız eğer zaman geçirmeden bir arabulucuya başvurun (Ücretsizdir)

 90. Merhabalar iş yerindeki üretim müdürü bundan 3ay öncesinde telefonla konuşurken gördüğü icin ihtar yazdırdı ve savunmamı yapıp imzaladım . 2 hafta önce ise telefonda eşime mesaj attığım için tekrar ihtar yazdırdı ama savunma yazmadım ve imza atmadım . Bugün ise lavabodan çıktığımda üretim müdürü ile karşılaştım ve senin çıkışını verelim insan kaynaklarına git dedi . Fakat arkamdan benimle gelip tazminat alamayacaksın ihtar yazdırıcam dedi ve öyle yaptı . Ihtarda 3.kez telefon ihtarı yazıyordu . Ama ben lavabodan çıkmıştım . Savunma ve imza eklemedim . Iş veren beni tazminatsız bu sekilde atabilir mi

  1. Merhaba. Mesut bey evet işveren işçiyi istediği zaman çıkarabilir. Ama siz de hakkınızı ararsınız ve tutanakların geçerliliğini ispat etmek zorunda kalan işveren olur. Yani çıkarılırsanız, hakkınızı ararsınız ve haklıysanız da mahkeme lehinize karar verir.

 91. Bir sitede çalışıyorum müdürümüz aşırı titiz oldukça geniş bir alandan sorumluyuz heryere yetişmeye çalışıyoruz ama müdürümüz en ufak toz bulduğunda tutanak tutuyor isimizi yapmadigimizi idda ediyor hakaret ve taminatsiz cikisla tehdit ediyor buna hakkı varmıdır

  1. Merhaba. Hakaret etmeye elbette hakkı yoktur; ama tespit ettiğin noksanlıkları tutanağa bağlamak da en doğal hakkıdır. Burada önemli olan; tutanak içeriğinin ne kadar gerçekçi olduğudur.

 92. Merhaba kolay gelsin öncelikle özel bi haberleşme firmasında çalışmaktayım ama 3 gün sonra askerlik görevim için sülüsümü alacağım patronum bunu öğrendiği için şahitli tutanak tutturdu bana hala arkamdan ikinci tutanağı almaya çalışıyoruz ki işten tazminat vermeden atalım diye bi cümle kurmuş sizce bu mümkün mü ne yapmam lazım

  1. Sezer bey, yarın sabah ilk işiniz, ek’i ne silüs belgenizin fotokopisini de eklediğiniz bir askerlikten dolayı tazminatlı çıkış dilekçenizi şahitler huzurunda işverene vermek olsun. Eğer veremezseniz noter aracılığı ile çekin.. Zaman önemli

    1. Sülüsü almadan bir girişimde bulunamazsınız.İşe gidip verilen görevleri yapmanız yeterli koruma altında olmanız için.

 93. Avm de 10 aydır güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım başka bir işle mesgul olurken işletme müdürününün sivil olarak işletmeye girişini görmemişim ve bu yüzden yazılı olarak savunmam alındı ve bir hafta sonra personelının aramasını yaparken avmnin üst yönetim müdürünün yıne sivil olarak girişini fark etmedim diye yazılı savunmam alındı benı bu sebeplerden işten çıkartabilirleemı

  1. Merhaba,
   o an yaptığınız işin içeriğine bağlı. Normalde gözetim ve kontrol sorumluluğunuz var elbet. Ama bu yaşadıklarınız hemen işten tazminatsız atmak olarak değerlendirilemez kesinlikle. Daha dikkatli olmanızda da fayda var.

 94. Merhaba . Kolay gelsin . Yardiminiz icin simdi den tesekkur ederim . 4yildir calistigim yerden performans dusuklugu ve buna dayali olarak ahlak ve iyi niyet kurallarina aykiri nedenle 25. Madden 2. E ve h maddelerinden yazilan cikis kagidim mevcut davayi cok.merak ediyorum. Performans olarak son 1 yil baz alinmis benim magazada yasadigim herhangi bir olay tutanak eskiye dayali bu davada kullanilabilir mi mesela 2 sene onceki bu konuda yorumunuz benim icin onemli

 95. Merhaba ben 2 yıldır özel Fast food şirketinde yönetici olarak çalışıyorum.bölge müdürümüz ile şube müdürü arasında samimi ilişki olduğu için kayırma yoluyla o kişiyi sürekli savunuyor ve onunla anlaşamadığım için ise bana sürekli baskı yapılıyor ben kendimi ezdirmedim için.bilerek beni şube müdürü yanına çalışmaya gönderdi ve o kişinin bana bağırarak emir vererek konuşması sonucu bizde yasak olan sivil vardıyaya giriş yaptım ve beni bünün hakkında bağırarak uyardı.sonrasında ise tartıştık bu kişi şirket hattını arandığında gizlice açıp bölge müdürüne tartışmamızı dinletti ve ben sakindim herhangi hakaret etmedim yalnız bana tutanak tutulup 3 ay verilen Emirler’e kasten uymama konusunda ihtar verildi ve ben de üstlere gidecek diye savunmama tüm mevzuları yazdım kayırdıgını ve beni kışkırtıp telefon kaydı aldıgını.şuanda beni işten çıkarmaya mı çalışıyor bilmiyorum sürekli baskı var üstüne geliyorlar benim iş yerinde aleyhime olacak şeyler yapacaklar biliyorum beni suçlamak için.ve ben ne yapmam gerektiğini bilmiyorum Çalışma bak.şikayet edecgm mobing yapılıyor diye

  1. Merhaba. Bu tür şeyler, emin olun sadece sizin başınıza gelmiyor. Buna benzer yüzlerce soru bize ulaşıyor. Herkese aynı cevabı veriyoruz. Kimseye ne yapması gerektiğini söyleyemeyiz. Ama şunu söyleyebiliriz; böyle sıkıntılı süreçlerde, mümkün olduğunca sakin kalan ve kontrolü kaybetmeyen taraf kazançlı çıkar. Bu temel ölçüte göre hareket etmeniz yararınıza olacaktır.

   1. Merhaba öncelikle kısa sürede geri Bilgi yaptığınız için teşekkürler.ben bu zorlu süreçte yapılan haksızlığa karşı bi üst müdüre şikayet edeceğim çünkü karşı taraf beni kötülemeye başlayacak bende bu durumları baştan tedbir alarak anlatacağım ve müdürün vereceği tepkiye karşı çalışma bak.arayıp mobing var diyeceğim ama kanıtlama konusunda şansım yok çünkü şubede çalışan personeller o kişilerin yanında yalancı şahitlik bile yaparlar.inşallah buraya sonraki yazdığımda bu iş çözülmüş olarak cevap yazarım.

 96. İşim aģır olduğu için bel ağrım olduğu bu aralar rapor alıyorum ve bende savunma istediler çalışma düzünini bozuyorum diye bende mantıklı bir savunma yazdım bu olay beni tazminatsız çıkarmayla sonuçlanır mı

 97. Merhaba kurumsal bir markette 6 yıldır mağaza müdür yrd.olarak çalışmaktayım 2 ayda bir yapılan envanter sonuçları şirketin beklentilerinin altında gelince yazılı ihtar verildi yani 6 yılda 3. Yazılı ihtarım geldi işten çıkarılmayla ilgili herhangi bir konu yok ama dayatmalar ve despot tavırlar başladı istatistiklerin mastarlarında usulsüzlüğe dayalı bir konu yok tazminatım ödenmeden iş çıkışım gerçekleşmesi mümkünmüdür işçi kanunun tüzüğünde böyle bir madde var mı cevaplarsanız memnun olurum şimdiden tşk ederim

  1. İşyerinde forkliftle isimi yaparken sehpa devirdim güvensiz davranisim söz konusu ihtar yazcagiz diyorlar sonuç ne olur ne yapmalıyım aynı işyerinde13 yıllık calisanim

   1. Ürkecek bir durum yok, daha dikkaktli olmanız konusunda yazılı uyarı mahiyetinde sadece.

 98. merhaba ben özel bir hastanede 5 yıldır çalışıyorum 27.08.2019 akşamı ablam bana annemle doktora gıdemeyecegını haber verdı bende saat 22:00 de sorumlumuza gelemeyecegımı bıldırdım kendısı bana 1,5 saat sonra cevap verdı ızın ıcın yarın bakıcagını yazmıstı ama ben o mesajı sabah gördüm . annemı doktora götürüceğim için mecburen yola çıktım . sorumluma gıdecek kımse olmadıgını ve benım gelemeyecegımı ıznımı 30 agustos gunu çalıştıgım güne saymasını rıca ettım . kendısı bana tutanak tuttu ben bu tutanağa savunma yazmak ıstemıyorum çünkü başka elemanlar hıcbır sekılde haber vermeden gelemedıgı halde tutanak yemedı olan bana oldu . Ne yapabılırım cevaplarsanız sevınırım . saygılar ..

  1. Merhaba. Ortada bir tutanak varsa, buna savunma yazmak ya da yazmamak sonucu değiştirmez. Mantıklı bir savunma yazmanızı öneririm. Böylece en azından olayı kayıt altına almış olursunuz.

 99. Bir bayan olarak uzerime gerekenden fazla is yukleniyor agir cop posetlerini tasimamam halinde istifami yazmami istediler bel fitigim oldugunu izah ettigim halde beni zorluyorlar 2’5senedir calistigim yerden zorla istifami istemeleri ve hakkimda tutanak tutmalari uygunmudur sizce

  1. Merhaba. Söylediğiniz şey ne yazık ki somut değil. Yani bu nedenle işten ayrılsanız bile, böyle bir şeyin varlığını ispatlamanız zor olacaktır. Daha somut gerekçeler bulmanızı öneririm.

 100. Merhaba ben 2 buçuk yıldır kurumsal giyim mağazasında çalışıyorum ve benim son 2 aydr satisim da düşme oldu yaz mevsiminde olduğumuz için ve urfa gibi bi yerde yazın satış olmuyor şirket bunu bizden kaynaklı olduğunu söylüyor ve benim daha önce 2 tutanağım vardı 1 cisi mağaza ortasında selfie çekmek 2 cisi bayramin 1 ci günü sivil gezmem ve yeni bir tutanak daha tuttu onun sebebi ise işten çıkarken akşam üstü depo tarafında ki azk kapısını kilitlememem şuan 3 tutanağım olmuş durumda ve beni işten çıkarma gibi bi niyetleri var bu tutanaklar benim tazminatimi yandırır mi

 101. Merhabalar çaliştigim işyerinde satış yapmamiz için bir baskı var.Bu yüzden çalişma arkadaşlarimizla sürekli tartisiyoruz 4 kerede ihtar yazildi peki benim sormak istedigim bu ihtarlarin herhangi bir süreleri varmi 1 yıl geçtikden sonra o ihtarlarin hükmü olurmu

  1. Merhaba. Tutanakların geçerlilik süresi olmaz. Haklı fesih yapılacaksa, 6 iş günü içinde yapılması gerekir. Ama biriken ve haklı olarak tutulan tutanaklar, uzun vadede, işveren tarafından yapılacak bir feshi geçerli hale getirebilir.

 102. Ben özel bir şirkette çalışıyorum şefim bana işleri geliştiremedim diye beni başka bölüme gönderdi ve sen bir dedikodususun diye iftira attı bu yüzden tartıştık ve 2 tane tutanak yazdırdı ve benden savunma yazmamı istediler yazmadım bi sorun olurmu

 103. Ben bi sitenin kendi bünyesinde özel güvenlik olarak çalışmaktayım. Gece vardiyasında çalışırken saat 04:50/05:00 sıralarında aşırı baş ağrımdan dolayı güvenlik mobosu yanında bulunan (25m) restaurantın sandalyesine oturup masasına başımı koyup başıma basınç uyguladım 2 dkika sürdü bu süreç o esnada amir gelip başımda dikildi. Ve tutanak tuttu. Bu tutanak önemli değil bu bir ikaz şeklindedir dedi.. Bi problem olurmu ve daha öncesinden önemsiz bir toplantıya gelmediğim için tutanak tutulmuştu .

 104. Ben özel sektörde çalışıyorum 5.5 sene oldu çalıştığın yerde bir ayan bana sosyal medya üzerinden msj attı.bende evli olduğumu beyan ettim engeledim sonra bu olayı birim amirlerimle paylaştım patron çağırdı savunmamı istedi tarifsiz istifamı aldı haklarımı vereceğini beyan etti bende imzaladım sen ise devam et ay başında hakkını yatiracam hesabını kesecez dediler aradan 15 gün geçmedi bana birim amirlerime küfürden dolayı savunma imzalarıydılar dediler hakini verip gönderecem Tm dedim imzaladım sonra diyor iş akdini fesh ettim sadece yılık izinlerin parasını alacan bende kabul etmedim ne yapmalıyım.tesekurler

  1. Merhaba. Ne tür bir evrak imzaladığınızı bilemiyorum. Ancak haklı iseniz, yapmanız gereken şey arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı aramak olmalıdır. Bunun haricinde bir yol yok. Anlaşamazsanız da dava açmanız gerekir. Bu durumda da tüm olayları değerlendirerek sonuca varacak olan hakimdir.

 105. Merhabalar ben özel sirkette temizlik gorevlisiyim ama hammaliye işleri yapıyoruz masa dolap sandelye evrak gibi taşıma işleri yapıyoruz bende buna itiraz ettim ve bana taşıma işi yapmadığımı ve daha önceki tasimalarda huzursuzluk çıkardığıma karşı tutanak tutulmuş ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Öncelikle görev tanımınızı tam olarak belirlemek gerekir. İş sözleşmesi varsa, buna bakılmalı. Yoksa, çalışma şartları araştırılmalıdır. Böylece hamaliye işinin görev tanımınıza uyup uymadığı tespit edilmeden cevap vermek zor olur.

   1. Kolay gelsin benim çalıştığım yer çok büyük bir otomabil firması otomabil sektörü kötüye gidince eleman cikarmalar başladı amaç bizleri tazminatsiz çıkarmak mesela bize bir kağıt imzalatmak istediler sigorta için dediler kağıtta aynen şöyle yaziyor ********** tc kimlik numaralı gökhan se….. isimli personelimiz 14 05 2019 tarihinden itibaren ******* oto avcılar şubesindeki temizlik görevlisi unvanı ile çalışmak üzere geçici olarak görevlendirme yapılmıştır diye bu arada işe 2014 te basladim yukarıda o tarihten itibaren yazmışlar ben imzalamadım aradan 4 ..5 ay geçti ondan hala bi ses çıkmadı sigortanın istediği bi kağıt için neden hala benden imza istemediler

 106. Merhabalar ben ilk tutanagimi hasta iken 5 dakikalik bi uyku halinden tekrar ikinci tutanagimi da yine bi anlik ic gecmesi 1 2 dakikalik uyku yuzunden tutanak yedim ilk tutanakdan uyari cezasi verildi ikincisi daha yeni sizce ne olur bu dirumda

 107. Merhabalar gecen haftalarda sirketimde bir olay yasadim. Zor durumda kaldigim ve saglik sebebimden dolayi uzerimdeki tahsilattan bir miktar kullandim daha sonra ki hafta kullandigim tahsilati yerine koyacaktim. Fakat patronum farketti ve bizde bulunan bos makbuz kocanlarinin resmini istedi ve bende bende olmadigini soyledim. Ertesi gun mutabakatta fark edildi. Ben hisrizlik yapmadigimi sadece parayi zorda oldugum icin kullandigimi ve ertesi gun yerine koydugumu ve de makbuz kocanlarinin musteri kisimlarinin musterilerde oldugunu parayi zimmetime gecirmek gibi bi durumun olmadığıni sozlu olarak bildirdim. Bununla ilgili tutanak tuttular ve olan biteni olduğu gibi yazdim bende. Sizce durum ne olur isten cikarmiyim isten cikarilirsam ne gibi bir durumla karsilasirim. Teşekkürler

  1. Merhaba. Böyle özel konularda ne yorum yapsak eksik kalır. Olası bir dava aşamasında mahkeme olayın gelişimine, işçinin kıdemine, önceki fiillerine vb. birçok hususa bakara sonuca varırken, benim yapacağım yorumun bir anlamı olmayacaktır.

 108. Merhaba ben özel bir kurumda çalışıyorum tutanak tutuldu bana ama ilk işe girdiğimde 2 si alakasız ve haklı olduğum tutanaktı .Diğer 2 si ise haksız olduğum işten çıkarıldığımda tazminat ve işsizlik maaşı alırmıyım ?

 109. Merhaba ben bir kurumsal firmada kurye olarak çalışıyorım ben ilk işe girerken saat olarak 12 8 anlaştım sonra bana dedilerki 10 saat çalış mesai parası alırsın dediler ve askeri ücret 1600 ken bana mesai saati 13.5 dediler bende buna dayanarak mesaiye kalmaya başladım mesai saatleri bakımınından yalan söylediler bende 8 saat çalışmaya başladım bugunde iş vardı 8 saatten fazla çalışmadım diye erken çıktım diye tutanak tuttu ben böyle 3 tane tutanak yersem tazminat parası alabilirmiyim 1 sene olucak eylülde yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba. Kaç tutanak yediğinizin bir önemi yok. Önemli olan haklı olup olmadığınızdır. İşverene, fazla mesai yapmak için onay verdiniz mi?

 110. Merhaba
  İki müşteri şikateti biri müşteri şahsıma hakaretler yagfırdı trk sucum benimle düzgün konuşurmusunuz dediğim için merkeze şikayet etti onlarda direk ihtar verdiler biride şilayet etmiş ama bem ne müşteriyi gmrdüm nede sürdüşme yaiandı anlamdım diğeri ise kasadaki personel şefin yanında bana küfür etti malum adaletli olucakmışlar banada verdiler ben bu durumda ne yapmalıyım

 111. Patronum beni yanina çağırdı ve is disiplinigim yok die bana odada bagirdi cagirdi size tutanak tutacam dedi benim nee yapmam lazm tazminatla ilgili bir sorun olurmu muane oldum mayista askere gidicem nasil bir yol izlemem lazim

  1. Merhaba. Şu aşamada bir şey yapmanız gerek yok, beklemeniz gerekir. İşveren ne derse desin, siz haklıysanız, hakkınız olanı gerekirse dava yoluyla bir şekilde alırsınız.

 112. Merhaba, Şubat ayında ameliyat oldum ve bir haftalık rapordan sonra doktorum 1 hafta daha rapor verdi. Fakat ilk raporum SGK sisteminden online olarak iş yerime düşmüşken, aynı yerden aynı şekilde aldığım 2. Raporum düşmemiş. Raporlu olduğum bileğisiniz vermiş olmama karşın IK tarafından habersiz işe gelmemek ve raporumun sistemde görünüp görünmediğini takip etmememden kaynaklı savunmam istendi. Savunmamda durumu yeniden detaylı izah ederek raporlarımın kopyalarını ekte paylaşmama karşın savunmam uygun görülmemiş ve tarafıma yazılı uyarı verilmiştir. Üzerinden bir süre sonra ise geçtiğimiz gün sabaha karşı rahatsızlandım ve hastaneye gidip kontrol oldum, öğle saatlerinde de işe geri döndüm. Ani rahatsızlık nedeni ile yanıma telefon alamadan hastaneye gittiğim için haber verme şansım olmadı. Raporumu aldım ve yine de şirkete geçtim, vardığımda yine habersiz işe gelmemekten savunmam istendi. Üst üste yaşamış olduğum bu durumu değerlendirmeniz ve nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler.

  1. Merhaba. Size bu konuda verebileceğimiz ekstra bir tavsiye olmaz. Şirket istediği kadar savunmanızı alabilir, kimse bunu engelleyemez. Sizin yapmanız gereken, durum ne ise bunu açıklamak ve savunmanızı yapmaktan ibarettir. Ne olursa olsun, daha dikkatli olmanızı öneririm.

   1. Teşekkür ederim. Peki bu durum işveren açısından haklı fesih sebebi oluşturur mu acaba ?

    1. Mahkemelerin bile birçok hususu göz önüne alarak ya da tanıkları dinleyerek karar verdiği bir süreç için, bizim peşinen haklı fesih nedeni olacağını ya da olmayacağını söylememiz mümkün değildir.

  1. Merhaba. Bu, tamamen fiilin içeriğine ve sonuçlarına bağlıdır. Sorduğunuz sorunun ezbere bir cevabı ne yazık ki bulunmaz.

 113. Iyi gunler usta basi küfürlü bir diyalogla konusuyor isten tazminatsiz cikirmis olsam bu küfrü ispatlarsam sahit bulursam yada videoya cekebilirsem tazminat alabilirmiyim

 114. İyi günler cuma gunu usta başi sözlü olarak iscileri tehdit etti pazartesi günü herkezin yerini degistirip calisacagini soyledi isi yetistiremeyen olursa 3 tutanakla işten tazminatsız attiracagıni söyledi böyle bi hak varmi oruclu oldugumuz icin verim normal olarak düsüyor teşekkur ederim

 115. Merhaba

  Yardimci olurmusunuz benim icin cok onemli.
  7 yildir calistigim yerde hakli olduklari zamanlarda oldu ama cok uzun zaman yani 2 senw olmustur tutanaklar oldu savunmalar yazildi bunlad ile ilgili degil yillar sonra satis performans yuzunden isten cikarildim cikarilma nedenimde islerin aksatilmasi ve satis performans imdan dolayi oldugu yaziyoe onceden olan olaylar ile ilgili bir durum yok. Bu durum da mahkemeye bunlari sunamazlar diye düşünüyorum . Yanlis mi dusunuyorum cikarildigimi yazab maddedelerde eski olaylar yok ayrica cok zaman gecti ? Yazarsaniz sevirim

 116. 2 ay once isten cikarildim ve dava actim tvlerde tam yuruluge girmemis olsada tazminati devlet alabilie deniyor bi bu yasadan once dava acmistik bize de vururmu alacagimiz e kurus da gitmesin bari.

 117. Selamlar ben 20 gundur bir perakende firmasında çalışıyorum. Ilk girdiğim anda magazada bir takım haksızlıklara ses çıkardıgim için magaza mudurunun düşmanca tavırlarına maruz kaldın en son sözlü tartışdık oda tutanak yazıp 1 hafta ücretli disiplin soruşturması yazdı bu durumda sizce ne yapabilirim. Ve çıkartılmak bir daha işe girişime engel mi görülebilir mi bu durum saygılar

 118. 12 03 2019 tarihinde bakımını yapmakla görevli olduğum x firmasında bakım süresi 5 dakika içinde tamamlayarak bakım yerinden ayrıldığınızı Bakımlarını yapmayıp yapıldı olarak gösterdiğiniz müşteri güvenlik kameralarını kaydından tespit edilerek tarafımıza bildirilmiştir Yukarıda belirtilen konuya ilişkin savunmanızı 10 04 2019 saat 18’e kadar vermenizi savunma vermeniz halinde savunma vermekten kaçındığını kabul ederek işlem yapılacağını bildiririz

  Bu şekilde bir savunma talep yazısı aldım x firmasına bakım için kartela verilmiş bize verilmedi bizde aylık düzenli olarak bakımı yaptığımız için her ay farklı bir bakim yapıyorduk bu ay temizlik yaptık ve kısa sürdü bakım yaptığımız firmada elindeki kartela uyulmadığı için o ayki bakim ücretini ödemedi biz istedik kartela ve sözlü olarakda müdürümüze söyledik kartela bizede verin diye vermediği için bizde verilen emri yerine getiremedik ve x firması ücreti ödemedi o ay şimdi bizden savunma istiyorlar nasıl bir savunma yazabiliriz yardim eder mısınız

  1. Merhaba. Mustafa bey, savunmanızı zaten buraya yazmışsınız. Daha teknik ve ayrıntılı olarak savunma dilekçenize koymanız yeterli olacaktır.

    1. Buna evet ya da hayır diyemeyiz. Somut olayı değerlendirecek olan işverendir. Ama işten çıkarılırsanız ve haksızlık olduğunu düşünürseniz, arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı arayabileceğinizi hatırlatmak isterim.

 119. İsten cikarildim dava actim arabulucu ile gorusme saglandi uyum olmadi 25.madde e ve h maaddeleri bahane gosterildi bu maddelerin nedenleri dogru degil . Kanitlayamazlar ama dava gunu geldiginde baska bir madde yadabi bendi salliyorum h yerine baska bi bendinden dolayi suclama yapabilir ler mi ?

  1. Merhaba. Yapsalar bile bunun önemi olmaz. Çünkü mahkeme somut olayı her yönüyle inceler ve işverenin savunmasıyla sınırlı kalmadan kararını verir.

 120. 25. Maddenin e ve h bendini bahane gosterilerek isimden fesih edildim ve avukata verdim vekaletimi 1 hafta sonra arabulucu gorusme yapacak bu maddeden tazminatimi alabilirmiyim 5 yillik personelim.tabiki dava karar verir ama sizde bilgi sahibisinizdir . Yardimcj olur musunuz

 121. Markette çalışıyordum ve sevmedigim bi işti ve o gün çalışmayacağımi soyledim 1 ay olmamıştı ve işten ciktim yazili istifa etmeden ve tutanak tutulmuş 3 gün içinde istifa etmem gerekiyormus istifamı verdim şimdi bu tutanak sicilime işliyormu bilen varsa yardımcı olursa sevinirm.

 122. Hocam iş yerinde 2 arkadaşm malzeme alırken yakalandı benim tek suçum orda durmak tutanak falan tutulmadı ama kamera kaydı var geri dönüşüm işimiz aldıkları malzemede imha olacak malzeme 1 ay geçti aradan sonradan işten çıkarabilirlermi tazminatsız

 123. 25. Maddenin e ve h bendini bahane gosterilerek isimden fesih edildim ve avukata verdim vekaletimi 1 hafta sonra arabulucu gorusme yapacak bu maddeden tazminatimi alabilirmiyim 4 yillik personelim

 124. Hocam merhaba ben çağrı merkezinde çalışıyorum çalıştığım yerde müşteri bilgileri yanlış giriş yapıldı diyerek aralarında 3 veya 4 ay aralarla savunma imzalatdılar ve en son geçenlerde yine aradan 3 ay geçtikten sonra yine aynı olay oldu ve bunla beraber 3 savunma olucak bu arada çalıştığım yerde 1 yıl 3 aydır çalışıyorum tazminatsız işten çıkarmaya çalışıyorlar bunu yapmaları mümkünü ve yapabilirler se tazminatsız çıkartabiliyolarmı cevabınızı bekliyorum.
  Teşekkürler,

 125. ozel sektorde calısıyorum ıstanbuldan tekırdag kapaklı ya tasındı 6 ay kadar ıstanbula gıdıp geldık toplamda 1bucuk yılımvar ıstanbuldan kapaklıya tasındıktan 1 aysonra cıkıs gosterıp tekrardan gırıs gostermısler bu sucmudur ve makına yı 10 dk erken kapadım dıye tutanak yedım gece vardıyasına annemın rahatsız olması sonucu gıdemedım arkadasasımdan haber gonderdım vardıya sorumlusuna gelemıcemı soylesındıye soylemıs fakat uusta yı nıye aramamısım dıye tutanak yedım hebeherı yokmus mus.sonra parca bozdum dıye tutanak yedım fakat bunu kabul etmedım cunku uzerınden aylar gectı ve yenı bosmusum gıbı gostermısler kabul etmedım tutanagı usata bızzat benımle ugrasıyor makınayı erken kapattıgımı kameradan seyretmıs 2 kısıyı tespt etmıs dıgerını gormezden gelmıs.haber gonderdıgım taktırde haberım yok demıs gıtmedıgım gun ıcın bozdugum parcalarıda tesbıt ettırıp yenı gıbı gostermıs ve elım kolum baglı bellıkı sahsı olarak benımle ugrasıyor ve benı tazmınatsız kovdurmaya calısıyor bu acık net bellı ve bu ısyerının ıs kolumu calısma kodumu ne yok olmadıgın de sendıkaya uye olamıyoruz buda sucmudur oturup kameralardan ıscılerı seyredıp baskı yapılması sucmudur

 126. Hocam ben 19.03.2019 tarihinde gece vardiyasina geldim ise baslama saatim 10.00 rahatsızligimdan dolayi bölüm sorumlumuzu 2 defa aradim cevap verdi ve bende birlik calistim abime rahatsizim calisamiyorum hastaneye gitmem lazim dedim ve ayreten ayni fabrikada calistimiz farli baska bir bölüm amirinden izin alarak 00.10 da fabrikayi terk ettim direk hastaneye gittim 00.34 hastaneye gittime dahil acilden hastanede bulunduma dail kagit aldim doktordan ve ortesi aksam ise geldimde tutanak tutlmus bana izinsiz isyeri terk ettime dail simdi savunmami yazdim .ve benim simdi napmam gerekli…

  1. Merhaba. Şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. Zaten tutanağa cevap vermişsiniz, hastaneye de gittiğinize göre sorun olmaması gerekir.

 127. Merhaba 6 yıllık çalıştığım özel sektörden evlilik nedeniyle bu ay sonu ayrılacağım tazminatımı vereceklerini söylediler fakat 10 gün yıllık izin hakkımı kullandım hak ediş tarihinden önce olduğu için bunun kesileceğini söylediler kesilebiliyor mu böyle.Bu arada 6 gün evlilik izni de var bundan bahsetmediler bu hakkımıda talep edebiliyor muyum işten ayrıldıktan sonra düğün olacak.konu hakkında bilgi rica ediyorum

 128. Merhaba hocam satış danışmanı olarak çalışıyorum çalıştığım yer prim sisteminde değişiklik yaptı ben kabul etmedim ve imza atmadım bana hiç bir işlem yapmadılar bilgi vermediler primlerin yatmasına bir kaç gün kaldı düşen bu prim sisteminde çalışmak istemiyorum eski sistemden onlar devam etmeyecek yeni sisteme göre yatıracaklar ne yapabilirim ihtar çekmek yada haklı nedenle fesih edebilir miyim?

  1. Merhaba. Öncelikle primin hesabınıza yatmasını beklemelisiniz. Sonra dediğiniz gibi olmuşsa, işverene bunu kabul etmediğinizi ve değiştirilmesini istediğinizi yazılı olarak bildirmelisiniz. Yine de değişiklik olmazsa ve maddi kaybınız önemli ölçüde ise haklı fesih yapmanız mümkün olabilir. Yine de iş sözleşmesinde bu değişikliklere dair hüküm varsa, öncelikle bunun incelenmesi şarttır.

   1. Merhaba maddi kayıp neye göre hesaplanır bana göre büyük olan kayıp onlara göre küçük olabilir kazandığım eski sisteme göre arada 500 tl gibi bi fark var

 129. Çalıştığım firma tarafından birkaç kere satışım geride olduğunu söyleyerek tutanak tutuldu bunları işten çıkarırken tazminatsız çıkarmak için yaptıklarını tahmin ediyordum bugün işe gittiğimde işten çıkarıldığımı çıkarılma sebebimin de diğer arkadaşlara iş yükü olduğumun satışta geride kaldığım için sözleşmenin feshedildiğini tazminatsız beni işten çıkardıklarını yazmışlar buna imza atmamı istediler imza atmaya rak arastirmaya basladim avukata danıştım bana bu konuda dava açmamız gerektiğini söyledi işyerinden beni suçladı gi belgede 25. Madde yazıyor bu durumdan dolayı beni tazminatsız çıkarması ne kadar doğru elimden ne gelir bu konuda yardımcı olur musunuz ?

 130. Hastanede temizlik görevlisiyim sorumlu hemşireyle aram yok beni tpt kan almaya ve malzeme almaya gönderiyor 30 dakika sonra geliyorum aradan 1 ay geçiyor ve geç geldim diye tutanak tutulmuş kan taşıma yetkim yokken böyle bir olayla karşılaştım nasil bir yol izlemeliyim

  1. Merhaba. Bu tür durumlarda yapılabilecek fazla bir şey olmaz. Tutanağa imzanız alınıyorsa, altına şerh düşebilir ve durumu yazabilirsiniz. Bunun haricinde, tutanak tutulmasını engelleyemezsiniz.

 131. Merhaba çağrı merkezinde çalışıyorum sabah 9 akşam 6 ya kadar.yemek ve mola dahil toplam 75 dakika. aynı zamanda okuyorum 1.5 saat erken çıkıyorum mola sistemini öyle kurnazca ayarlamislar ki oran yüksek deyip 2 kere yazılı uyarı verildi. proje kapanacak diye hepimizde kasıtlı kusur aranır oldu mola asım kaynaklı 2 kere yazılı uyarı işten tazminatsiz atılmak için sebep mi ?

 132. Ben bir iş yerinde 5 yıldır çalışıyorum 3 gün geç kalma durumunda işten atılacagım söyleniyor dogrumu bu böyle birşey yapabilme hakları varmı işten atıldıgımda tazminat alabilirmiyim

 133. Fabrikada yediğimiz tutanakların geçerlilik süresi ne kadardır 1 yıl içinde ne kadar tutanak yersek tazminat siz işten çıkarılirim tutanaklarına savunsavunma yaptım senede 1 veya 2 tutanak yazılmıştı ayrı senelerde ayrıca sendika üyeliği yapsam haklarımi korurlarmi cvplariniz bizleri aydinlatacaktir şimdiden teşekkürler

 134. Mrb 4 senedir bir firmada calismaktayim cumartesi günü bel ağrısı şikayetinde dolayı birgün rapor aldim pazar günü mesai vardı gittim 7/3 vardiyasi üzerini giyindim vardiya amiri geldi şef aramış iş başı yapmasın demis arkadaşlarının arasında rencide oldum küçük düşürüldüm nasıl bir yok izlemeliyim ihbar ve kıdem tazmitazminatimi almak istiyorum geçerli bir neden midir benim için tesekkurler

  1. Merhaba. Böyle sorulara cevap veremiyoruz. Öncesiyle ve sonrasıyla bilmeden yorum yapmak yanıltıcı olabiliyor. Bu nedenle sizin değerlendirmeniz daha doğru olur.

 135. Merhabalar öncelikle bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum. Son olarak çalıştığım yer özel sektör ve kurumsal nitelikte bir işyeri tazminatımı vermemek için zorluk çıkartırlarsa ihbar süresini ve ihtarları konu ederlerse buna benim ne yapmam gerekir ( evlilik nedeniyle ayrılsam bile) tazminatımı alamayabilir miyim? Almak için uğraşcam ama ne yapmam gerekir yönlendirmenizi rica ediyorum

  1. Böyle bir durumda noterden ihtarname göndererek evlilik nedeniyle fesih yapmanız halinde, kendi açınızdan her şeyi doğru yapmış olursunuz. Buna rağmen ödeme olmazsa, dava açar ve o şekilde alırsınız.

 136. Merhaba ben 12.08.13 tarihinden beri özel sektörde çalışmaktayım. Artık psikolojik baskıya dayanamıyorum çok haksızlığa uğruyorum. Ben bir aya kadar evleneceğim ve evlilik nedeniyle işten ayrılmak istiyorum fakat bunun bildirim süresi var mıdır önceden bildirim yapmak zorunda mıyız. Birde iki ihtarım var hep asılsız bilerek yıldırma politikası nedeniyle tarafıma yazıldı. Bu tazminatımı etkiler mi. Sonuç olarak tazminat alabilir miyim. Konu hakkında beni aydınlatmanızı rica ediyorum

 137. Merhaba ben bi isyerinde 1 seneyi askin güvenlik gorevlisi olarak calismaktaydim dün itibari ile isten cikarildim. Hakkimda sakal yüzünden 5 tane tutanak tutulmustu tutanaklarin 4 unde ne imzam var ne savunmam bu tutatanaklarin geçerliliği olurmu bu ilk
  Sorum.. Ikinci sorum ise beni 25/2 h maddesinden ihbarsiz ve kidemsiz işten cikardilar. Mahkeme acsam haklarimi alabilme oranim nedir hocam…. Saygilar sevgiler..

 138. Hocam hayirli aksamlar ben bir bakimevinde çalışıyorum saglik personeli olrak hasta bir hafta once kurumdan ayrilmis ama mudur bize haber etmedi bugün tesadufen recete yazdirirken öğrendim ve gunluk 5 tane doldurdgumuz defterde hasta bizde hala tedavi goruyormus gibi ilac defterleri ve narkotik defterlerini işledik bugun sordugumda bilmyormuydunuz dediler ama bilgi verilmedi kendi hatalarini kapatmak icin 4 saglikciyada tutanak tutup hatta bana tututrdular yanlislikla yazilmistir diye ama denetime gelindiğinde il müdürü Saglikcilari suclayacak onlarda tutanak tutulmus deyecekler napcamzi bilemedik bize yardimci olurmusunuz her seferinde tutnak tutup ile göndermekle tetit ediliyoruz

 139. İş yerinde 13 dk lık zaman zarfı içerisinde hastane de çalıştığım için muayene olmaya gitmiştim bu zaman zarfı içerisinde bana görev yerimi terk ettiğim gerekçesi ile tutanak yazılmış olup bana yazılı şekilde tebliğ edilmedi sadece şahitlerin imzası olduğu bir kağıt okutuldu buna bakarakta kendilerinin benim aleyhime olacak şekilde yazdıracaklar ı savunmayı yazmamı istediler yoksa da maaş ımı yatırmamak ile beni tehdit ettiler daha da ötesi sürekli bana tutanak tutup beni yüz kızartıcı suçtan tek taraflı iş feshi ni sonlandıracaklarını beyan ettiler ben ne yapmalıyım ?

  1. Merhaba. Böyle durumlarda yapabileceğiniz en iyi şey, daha dikkatli olmak olacaktır. Bunun haricinde işveren hakkınızda tutanak tutarsa, buna karşı bir şey yapamazsınız. Burada önemli olan, tutulan tutanakların içeriği ve bunların ne kadar gerçeği yansıttığıdır.

 140. İyi günler kurumsal bi şirkette çalışıyordum İşe iki gün gitmedim fesih işlemi gerçekleşmiş işten çıkardılar çalıştığım yere tazminat mı ödemem Gerekli? bu fesih baska yerde Çalışmamda sıkıntı cıkartırmı ilerde karsıma cıkarmı

  1. Merhaba. Bu feshin bir başka işte çalışmanıza etki etmemesi gerekir. Ayrıca işveren haklı nedenle fesih yaptığı için kıdem tazminatı alamazsınız ve ihbar tazminatı ya da başka bir tazminat ödemeniz de gerekmez.

 141. Merhaba hocam ben bir işyerinde tır şöförü olarak çalışıyorum beni başka bir fabrikadan yük âlmam için gönderdiler yükün altı Takoz koyulmak zorunlu fabrikada Takoz mevcut bana Takoz ları taşıtlar 15 20 adet sayı verdiler ve bana 3 tane fazla Takoz âlmışsın diye tutanak tutup işten çıkartılmama sebep oldu tutanağı tutan şef hırsızlık diye tut muş mahkemeye kimi vermem gerekir

 142. mrba ben bugün işten çıkarıldım 4 tutanağım vardı hepside 10 15 dakikalik geç kalmalar makul sebeplerim olduğunuda açıklamalı olarak savunmama yazdım en son tutanağım geçen hafta cuma günüydü arada 8 gün var yıllık iznimede 1 ay var tazminatimi ve yıllık izin paramı alablirmiyim bu şekilde

 143. Selamun aleyküm hgeceler usta ben 24.04.2017de tekirdağ saray otocama girdim ve hala daha orda çalışmaktayım bi durum var ben otocamin manüel istasyonunda o tarihden beri çalışmaktayım ama şu varki ben fort camlarının kontrolünü yapmaktayım bu camların aparatlarını yani parça montajını yapmaktayız camin kontrolü yapılıp rafa dizerler bizde montajını yapıp palete dizeriz ben rafta sipencirlarını rafta takmışım diye tutanak yedim üstelik makina mühendisinden bu adam da üretim şefinin yardımcısı gibi bişey oluyor geldi bu yüzden bana tutanak tuttu bnm bu aydan 2tane tutanağım var 3ncü tutanakta işten tazminatsız çıkarabilirler mi geçen seneden de vardı bu tutanaklar yenilenir mi yani eskiler rafa kaldırılır mı efendim

 144. Zeynel abidin abi soruma cevap verdigin tesekkur ederim bana verilen kagitta isverene zarar vermek suucndan die yazili uyari ile cezalandirilmistir yaziyor korkum bu yuzden bu konuya nediyorsunuz sadece bir yazili uyari verdiler uzeirnden 135 gun gecti suan sknti yok

 145. Satis danismani olarak calisiyorum diger personellere gore daha az satis yaptigim icin tazminatsiz cikarilabilir miyim yoksa haklarim var midir ?

 146. Merhaba hocam

  Ben şuan ki iş yerimde 10,04,2018 ‘ den bugüne kadar çalışmaktayım ve hayla da aynı yerdeyim Satış danışmanı olarak çalışıyorum magzada ve babamın vedatından sonra satışlarım düşük diye 1 ihtarname aldım ve savunmamı yazdım babamın vefatı beni etkiledi ve bu sebepten dolayı satışarım düşük ama en kısa sürede toparlıcam diye ve aralık ayında satış hedefimi yaptım aradan bi kaç ay geçti 05,01,2019/ 07,01,2019 tarihinde kronik bronşit geçirdim ve bu tarihlerde raporludum işe geri döndükten sonra 12/01/2019 satışlarım düşük diye gene ihtarname gönderdi ve ben savunmamı şu şekilde yazdım 10/04/2018 ten beri bu şirketteyim bi önceki ihtarnameden sonra kendimi toparladıgımı düşünüyorum satışlarımı dengelemee başlamışken araya hastalıgım girdi ve bu sebepten dolayı istiharat zorunda kaldım ve bu nedenle performans düşüklğügü yaşadım ay sonuna kadar gayret edecegim ve bidahaki aylarda daha iyi olacagım Eger performans düşüklügü ve işimin dogru düzgün yapmadıgımı düşünüyorsanız bana yıldırma politikası uygulamaktan vazgeçip işime tek taraflı fesih edebilirsiniz diye böyle bir savunma yazdım Ve beni göndermek istiyolar sanırsam tazminat alabilirmiyim eger 3 tutanaktan sonra tazminat vermicekler ve işten göndericekler diye biliyorum 3 ihtiharnamede gelirse ne yapmalıyım ? işsizlik alabilirmiyim 3 tutanaktan sonra dahi olsa bunu bana açıklarmısınız lütfen çok önemli bi konu benim için

  1. Merhaba. Sizi anlıyorum; ancak galiba yazımızı tam okumadan yorum yazmışsınız. Yoksa, 3 ya da 5 tutanak diye bir kural olmadığını, önemli olanın, tutanağa konu fiilin niteliği olduğunu yukarıda açıklamıştık.

 147. Iş yerine hava durumundan dolayı geç kaldım otobüs gelmedi aracim sabah çalışmadı 10 dakika için savunma yazdırdılar ayrica mobing uyguluyorlar bunlar kanitlariyla elimde mevcut. Birde bir ay once yazdirdiklari savunmaya ihtar cekmisler hatali olmadigimi yazdighim savunmaya eklemişler … 3 tane aynı konuşan savunma mi bir ihtar yapar acaba BU konuda bilgi verebilir misiniz

  1. Merhaba. Yazıda da anlatmaya çalıştığımız gibi, lütfen tutanak ya da ihtar sayısına takılmayın. Önemli olan bunların içeriği ve gerçeği yansıtıp yansıtmadığıdır.

 148. Hoca bana ayın 31.12.2018 tarihinde işten çıkarmak istediler 4 tane kağıt attılar önüme bunları imzala dediler bende avukata sormadan imzalamam dedim avukat imzalama dedi tüm haklarım saklıdırde öyle imzala dedi bende öyle yazdım benim yazdığımı kabul etmediler çıkarmadılar bana birde çalışma belgesi verdiler 31.12.2018 tarihli ne yapmam gerekiyor

 149. 14 yıldır bir tekstl firmanda çalışıyorum ama 4 ay içinde tutanak ışı çıkardılar mecburi neden sakat kumaş iğne kırığı patlak gibi vs hem para kesiyorlar hem tutanak bu tutanaklardan tazminatsız işten çıkarırlarmı çiddi miktarda degil 5kg üstú ortala 60, 80,100 kg gibi

  1. Merhaba. Size kesin cevap vermemiz mümkün olmaz. Her durum kendi içinde ve işin niteliğine göre değerlendirilmelidir.

 150. Calsitigim isyerinde eylul ayininnortalarinda bir hata sonucu bana tutanak tutuldu ve savunma yazdim fakat vardiya teslim ettigim adamindanhatada yuzdesimoldugu icin onada tutulacagni soylediler fakat tutmadilar ben suan yine calsiyorum aradan 3 ay gecmis bu bana ilerde sknti olurmu durduk yere onume.koyabilirlermi bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba. Ayhan bey bu tür tutanaklar tek başına çok anlam ifade etmese de, devamlı olması halinde sıkıntı çıkarabilir. Onun dışında, sadece bu tutanağa dayanarak sizi tazminatsız işten çıkaramazlar.

   1. Abidin bey tesekkur ederim bana verilen kagitta isverene zarar vermek suucndan die yazili uyari ile cezalandirilmistir yaziyor korkum bu yuzden bu konuya nediyorsunuz

 151. Yanımızda çalışan aşçı yaptığı hatalarla ilgili hazırlanan tutanakları imzalamıyor savunma da yazmıyor. Bununla ilgili neler yapılabilir.

  1. Merhaba. Bununla ilgili bir şey yapamazsınız. Hiçbir işçi savunma vermesi için zorlanamaz. Ama gerçekten haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, buna benzer fiillerin tekrarı halinde ve ortada bir haklı fesih sebebi varsa, haklı fesih yapabilirsiniz. Bir başka seçenek olarak ise, işçinin adresine savunma talep yazısını noter kanalıyla da gönderebilirsiniz.

 152. Isimde bi sorun yok çalışıyorum işimi yapıyorum ama şu an iki tutanağın var oda gec kalmaktan biraz 3. Tutanağı yapmak için elinden geleni yapıyorlar amaclari teminatsız çıkartmak galiba hicbir tutanağı imzalamiyorum bunların amacı n acaba

 153. Benim 2734 iş günüm var asgari ücretle çalışıyorum yaklaşık 2 sene 3 ay oldu 4 aydir dogum iznindeyim isverenim brni çıkardığı takdirde aylık ne kadar işsizlik maasi alabilirim

 154. Ve tazminatımı almamı engellermi?
  Tutanaklar tutulurken verdiğim savunma sevkiyat esnasında işime hattinden fazla iş yükleme yani aşırı yoğunluk ve birden fazla işle ilgilendiğimden dolayı hataya sebebiyet verdiğimi belirttim budurumu müdürüme ve üst yetkililerime bildirdiğim halde hiçbir önlem alınmamasını da ekledim vereceğiniz cvp için şimdiden teşekkürler

 155. merhabalar efendim

  ben özel sektörde 3 senedir sevk. dep. sorumlusu olarak görev yapmaktayım.3 senede toplam 3 olmak üzere tutanak yedim gerekçeler ise eksik yükleme yapmak ve aracı geç çıkarma gbi.
  beni işten çıkarmalarına sebep olurmu ve bana zararı ne olur çok kafama takıyorum. fabrikada da sevilen sayılan biriyim
  teşk

 156. kamu kurumunda temizlik işcisi olarak 2016 da ise başladim ancak personel eksikliginden dolayi beni buro işine verdiler 3 yıldir orda kusursuz bi sekilde hizmet verdim temizlik personelinin artik yetisemediginden dolayi temizlik
  yapmami istiyorlar bende yapmam dedim tutanak tutuldu kendimi nasil savunabilirim saygilar

  1. Merhaba. Meral hanım, iş sözleşmenizde belirlenen göreviniz temizlik elamanı ise, açıkçası bu verilen görevi kabul etmeniz gerekir. Ya da sorununuzu diyalogla çözmelisiniz.

 157. merhabalar ben bi güvenlik şirketinde 7 yıldır çalışıyorum bu sürede 7 tane tutanak tutuldu tazminatsız tek taraflı feshi ettiler sözleşmeyi ve çıkardılar işten tazminatımı alma şansım var mı bu konuda yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba. Yahya bey, önemli olan tutanak sayısı değildir. 1 de olabilir 100 de olabilir. Önemli olan, gerçekten de, çıkarılmanıza neden olan fiilin ne olduğudur. Buna göre değerlendirmelisiniz.

   1. konu sakal traşı olmakla alakalı tutanak sayısı 7 ulaşmış çıkarılma sebebi olarak bunu dediler

    1. Eğer size tebliğ edilen bir iç mevzuat varsa ya da iş sözleşmesinde buna ilişkin bir hüküm varsa ve siz ısrarla uymadıysanız, haklı fesih nedeni olabilir. Ama böyle durumlarda, hiç kimse size haklısınız ya da değilsiniz diyemez. Bir şekilde dava yoluyla hakkınızı aramanız gerekir.

     1. Akciyerde kanserim tedavi oluyom isten çıkarırlardı patronumla konuştum sorun olurmu diye olmaz dedi²

 158. Merhaba kykda guvenlik gorevlisiyim 1 tane sefe haber vermeden karsiligim gec geldigi icin o gelmeden ciktim o tutanagim var ama memurun bilgisi vardi.1 tane kavga 1 tanede toplantiya gec gitme tutanagi bundan bisey olurmu isten cikarabilirlermi ayrica kadro aldim

 159. Şimdi ben bir iş yerinde tartışma yaşadım..ben iş yerini terk ederken arkamdan tutanak tutun diye bağırıyordu..ancak beni işten sebeb göstermeden tek taraflı fesih olarak işten çıkardı…şimdi ben ihbar ve kıdem tazminatı için başvuru yaptığımda nasıl bir sonuç çıkar… İşveren bana herhangi bir tebliğde bulunmadı sadece çıkarken bazı evraklara imza attım acaba bu evraklar ihbar ve kıdem tazminatı açısından hak kaybına yol açabilecek bir durum dogururmu…ihbar ve kıdem tazminatını böyle bir çıkışla almam gerekiyordu bu işveren tarafından bankadan ödenme zorunluluğu varmı ? Yani ben elden verdim gibi bir durum cikarmi ? İşten çıkış kodu ile işten çıkış için imzaladigim belgelerin çelişkili olmamasını gerekiyor ?
  Fazla soru sordugumun farkındayım tekrar özür dilerim…

  1. Merhaba. Cevap vermek istesem de, ne tür ve içeriğe sahip bir evrak imzaladığınızı bilmeden yorum yapamam.

   1. Slm ben nuray karaca ak ciyer kanserim tedavi oluyom patronum halil bey le .konuştum sorun olurmu diye sorun olmaz dedavi ol dedi ama aysun sekveder beni işten artırmak istiyo

 160. Merhaba
  İş yerinin tutacağı tutanak mahkeme tarafından dikkate alınır mı ? Şu nedenle soruyorum işveren tutanak tutabilir ama bu tutanağın kesin doğru olduğu nerden bilinecek şahit olarak o tutanağa imza atanlar kendi çalıştırdığı elemanlar olabilir…doğal olarak kendi elemanıda hakkında tutanak tutulan elemandan yana olmayacaktır.. bu tarafsızlık ilkesini en baştan yok etmiyormu ?

  1. Merhaba. Mahkeme tutanakları zaten peşinen geçerli kabul etmez. Bunları inceleyecek, belgeleri ve diğer delilleri kontrol edecek ve gerekirse tanık ifadelerine başvuracaktır.

 161. Merhaba markette çalışıyordum özel sektör iyi niyet ve ahlak kuralına aykırı davranışta bulundum ve savunma verdim akabinde istifa da ettim
  Şirketin farklı şehirlerinde şubelerine başvuru yapıldığında savunma karşımıza çıkar mı
  Sonuçta istifa edip ciktim teşekkürler

  1. Hakan bey, bunu bilmemiz mümkün değil. Neticede, bu şirket politikasına göre belirlenecektir.

 162. merhaba yaklaşık 4 yıldır bir firmada çalısıyorum ve 20 gün içinde 2 tane tutanak tutuldu 1 tanesi gece vardiyasına sivil gelmem birtaneside başka bir personelle aramda geçen dialog senin işin benim işim atışması küfür felan herhangi bişey yok bu tutanaklardan bi sorun çıkar mı yada herhangi başka bir tutanak tutsalar 3 olmuş oluyor çıkara bilir mi işten bu sebepden dolayı
  şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için..

 163. 16 yikdir şeker hastasiyim ayaklarda uyuşma başladı iş yerinde bu problemi dile getirdim yanlız ayakta çalışma konusunda bana sıkıntı çıkarıyolar bununla ilgili iş yeri buna uymak zorunda mı kamuda kadrolu olarak çalışıyorum iş yerinin belirttigi yerde çalışmayacağımi söyledim calisirsam ilaclarimi duzenli kkullanamam ayrıca ayaklarda uyuşma var dedim bana tutanak tuttular bilgi verirseniz sevinirim

 164. Merhaba 3 tunakta işten çıkarılırsam tazminat ödemeden bunu yapmaları imkansızmı bide ben engelli bir personel olarak çalışıyorum

  1. Merhaba. İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı bir fiil söz konusu olursa, her zaman tazminatsız çıkarılabilirsiniz.

 165. merhablar ben 1. bucuk senedir bi fabrikada calisiyorum gelmedigim gunler oluyor arayarak yada mesaj atarak bilgi veriyorum ama yinede tutanak tutuluyor ve tutanak sayisi boylece artiyor tazminat vermemek icin bilgi verdigim halde kabul etmiyorlar 1.bucuk senelik elamnim 50 tl tek zam verildi oda devamsiz yapdigim icin onuda kestiler cok buyuk sebeblerden tutanagim yok kavga olsun tartisma olsun veya verilen isi yapamadigim olsun hirsizlik olsun boyle seyler yuzunden tutanagim yok sukur fakat haber verildigim halde tutanak tutuluyor isten de cikartmiyorlar isimi iyi yaptigim icin biraz yardimci olur musun ne yapmam lazim

  1. Merhaba. Telefonla haber vermeniz, devamsızlık yaptığınız gerçeğini kanunen değiştirmez. Mazeretli devamsızlıktan bahsetmek için, işverene önceden yazılı olarak başvurmanız ve onayını almanız ya da rapor almanız gerekir. Bu tutanakların birikmesi, aleyhinize olacaktır.

 166. Merhabalar bir kargo firmasinda calisiyorum bizde kargo teslim sirasinda musterilerden tc kimlik alinmasi soyleneyor bircok musteride vermeyi reddediyor gecen hafta denetleme olduğunda tc kimlik almamam ve bazi teslim ettiğim kargolarin yerinde benim kendi imzam oldugunu soyleyip savunmami aldilar bugun ise aksama kadar calistim aksam ise gun icerisinde cikisin verildigini söylediler 25 .maddeden hic bir şekilde uyarilmadim direk cikarildim başvurmam gereken yer neresi hic bir hakkimi vermediler

  1. Merhaba. Yapmanız gereken, arabulucuya başvurmaktır. İç mevzuatınızı bilemediğim için buradan bir şey söyleyemem; ama haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, yapmanız gereken hukuki yollarla hakkınızı aramak olmalıdır.

 167. merhaba.3 senedir çalıştıgım avukatlık bürosunda dün işten çıkarılacağımı ve tazminat vermeyeceklerini söylediler.tazminat hakkımdan caymam dediğimde de tamam işten çıkarmıycaz ama verilen aylık hedef tutmadığı için benden savunmam istendi.savunmayı yazmam işten çıkarılırken kıdem tazminatı almamı engeller mi?

  1. Merhaba. Savunma alınması tek başına tazminatsız çıkarılmanızı sağlamaz. İşverenin geçerli bir nedeni olması gerekir. Tavsiyem sakin kalmanız ve istifa etmemenizdir. İşveren sizi çıkardıktan sonra, yasal yollardan hakkınızı arayabilirsiniz.

   1. savunmama mı yazmalı mıyım sizce?ben hiçbirşey yazmamayı ve hiçbirşeyi imzalamamayı düşünüyorum

    1. Savunma yazmanızı öneririm. Bunun sizin açınızdan bir zararı olmayacağı gibi, yararı da olacaktır.

 168. Merhabalar 3 senedir çalıştığım markette mağaza müdürü olarak görev aliyordum . Satış müdürü mağazama gelip herşey düzenli iken 1 adet tarihi geçmiş ürün buldu savunmam alındı ertesi günde işten çıkarıldim . Mağaza müdürlüğü için somut bir eğitim almadık personellikten geldik aynı zamanda tarihi geçmiş ürünleri kaldırmak sadece benim görevim de değil ve tek savunmayla işten çıkarılır mı işe iade davalari emsallerine baktığımda tek savunmayla işten cikarilmaz işçiyi eğitmek başka göreve vermek ya da fazla mesailerini azaltmak gerek diyor bunların hiçbiri bana yapılmadı sormak istediğim işe iade davasını kazanır miyim ve böyle birşey yüzünden beni 25. Maddeden çıkarmışlar tazminatımı alabilir miyim teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba. İşçi gerektiğinde savunma alınmadan ve tek tutanakla da çıkarılabilir. Ama sizin durumunuzda, bahsettiğiniz çerçevede, bu çok mümkün görünmüyor. Yine de kesin bir şey söylemek mümkün olmaz. Mutlaka yasal yollarla hakkınızı aramalısınız.

   1. Slm ben nuray karaca akciyer kanseri yim patronum halil bey le konuştum kanser hadtasiyim tefeci olduğumu sorun olurmu diye patronum sorun olmaz dedavi ol dedi ama sekveder aysun beni işten artırmak istiyo

    1. Merhaba, öncelikle çok geçmiş olsun. Sorunuzun cevabını ben veremem Nuray hanım, inşaallah en kısa sürede şifa bulursunuz.

 169. Merhaba bir belediye binasinda güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum gece vardiyasindan cıktım sabah 8 de çalıştigim bölgeme gelen arkadaş telsiz almamasi gerekirker telsiz almış bende telsizimi orda sarjda oldugunu söyledim oda sen git ben bırakırım dedi tekrar geceye geldigimde tutanak tutumuş telsizimi orda bırakmışım diye fakat saglam bir şekilde sorunsuz bırakmışım çalışma arkadaşıma ve bundan sebep tutanak tutularak işten cıkarıla bilirmiyim

  1. Merhaba. Tutanak tutulması normaldir; ama tek başına bunun bir haklı fesih gerekçesi olacağınız zannetmiyorum. Tabi öncesi varsa ya da tekrarlanırsa, sonuç değişebilir.

 170. İyi gunler kurumsal bir şirkette calısıyorum 4 yıl 4 aydır üc gun once fişsiz urun gectigim icin savunmamı aldılar 3 adet 2.45 bir urun skt oldugu icin satmısım fakat kafam o kadar yorgundu ki okutmamısım calısma arkadaslarımdan biri beni kamerada urunu verirlken cekip şikayet etti bolge sorumlusu savunmamı alıp bizden haber bekle dedi iki gun sonrada telefon acıp cıkısınızı verdik dedi tazminat yok 29.maddeyle cıkıs vermişler ben hırsı degilim tanminatım nasıl alabilirim ve kullanmadıgım yıllık iznim mevcut gorev tanımı magaza sorumlu yardımcısı dava acıcam ama nasıl yapıcam bilmiyorum boyle bir sey ilk defa geliyor basıma acil cevap verebilirseniz cok sevinirim

  1. Merhaba. Böyle bir durumda kesin bir şeyler söylemek zor. Ancak dediğiniz gibiyse, tek seferlik bir hata yüzünden tazminatsız çıkış verilmesi ağır gibi görünüyor. Yine de bir avukatla bir an önce yüz yüze görüşerek hukuki süreci başlatmanızı öneririm.

 171. Merhaba bende özel sektörde çalışıyorum ve iş yerinde gereksiz yere savunma yazdırdılar ayrıca özel telefonumda konuştugum bir bayan kişisel mesajımı diğer insanlara gösterip beni o insanlara suclu gösterdi ayrıca kişisel telefon insanın kendi özeli değilmidir iatediğim kişi hakkında konuşak da özgür değilmiyiz?vede ben engelliyim işitme kaybı ve konuşma bozuklugu var böyle olmama ragmen işyerinde masa telefonuna zorla baktırıyorlar müşteriler konuşmamı anlamıyor ayrıca işitme kaybım %40 elimdeki raporda %67 işitme engellilerin telefona bakması yasak değilmidir?özellikle engelli bireysen vede kişisel mesajımı gösteren kişimi suclu sayırlır yoksa ben mi suclu o bayan savunma yazmazken ben yazdım bizim gibi engelli insanların kendini savunmaya bile hakkı yok malesef işten çıkarılma durumum olabilir mi ben kötü birşey yaptıgımı düşünmüyorum suclu kişi belli zaten ve bilerek yapılmış bişi adımı kötülemeye calışmış öğrenmek istediğim şey özel sektör engellileri işten cıkarırmı yanı böylr bir durumda kim suclu?

  1. Hülya hanım, işçinin işten çıkarılması söz konusu ise; burada işçinin engelli olması ya da olmaması önem arz etmez. Önemli olan, ortada olan fiilin ağırlığı ya da varlığıdır. İşveren sizi bu gerekçeyle çıkaracak olursa, hukuki yollarla hakkınızı arayabilirsiniz ve gerekirse, son sözü mahkeme söyler.

 172. İşe girişimden 19 ay bir süre geçti işe girerken imzaladıgım sözleşmede kılık kıyafet ve sakal konusunda herhangi bir kısıtlayıcı madde yoktu ayrıca serbest kıyafet ve sakal olarak çalışabilecegim bana bilgi olarak görüşmede söylendi. Bugun yani 19 ay sonra kıyafet takım elbise olacak dendi kabul edildi sorun teşkil etmiyordu çünkü. Ancak işe girişten 19 ay sonra artık hergün traş olunacak ve sakal kesinlikle olmayacak dendi sakal durumu olursa tutanak tutulacak ve sonrasında çıkarılacagım ancak işe girerken tercih etme sebebimin sakal şartı olmadıgını belirttim bu kime haklı fesih hakkı sunar bu kadar zaman sonra böyle bir dayatma yapabilirmi işveren

   1. Yazı aslında kafamdaki sorunun tam karşılıgı degil. Benim ögrenmek istedigim kural baştan serbest olarak bildirilmekte bu kurala bakarak işin bana uygun oldugunu işverene ilettim sakal konusunda zaafım var ben işe bu yüzden olumlu yaklaştım sonrasında 19 ay sonra bu degişiklikte benim hiç mi hakkım yok itiraz ettim devamda ediyorum savunma isteniyor bu durumu gerekçe gösterip kendime çeviremezmiyim konuyu hep işçimi haksız olacak

    1. Ali bey, açık konuşmak gerekirse; evet, bu konuda haklı göründüğünüzü söyleyebilirim. Ama şunu söylemek isterim ki, bu hususta ancak haklı fesih yapıp kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. İşveren ödemezse ve süreç yargıya taşınırsa da, önceden sakalın serbest olduğunu ve buna göre işe girdiğinizi bir şekilde mahkemede ortaya koymanız gerekir. Yani, daha net bir anlatımla, bu nedenle işten ayrılırsanız risk almış olursunuz. Sonucu şimdiden öngörmemiz mümkün olmaz.

 173. İyi aksamlar ben 1,5 yıldır bi şirkette calısıyorum sefim bana hep mobing baskı uyguluyoo benim yılmamı ve işten istifa etmemi için ugrasıyoo ve tutanak yazmak istiyoo isimi yapmıyorum ifadesini kullanıyoo ve ayrıca birkacgündür ihbar cektiğini savunma yazmam için baskı uyguluyoo ne yapmam gerekiyoo yada nasıl bi yol izlemem gerekiyoo

 174. İyi günler.arac muayenede çalışıyorum.sirket istasyon içerisinde ısıtma olmasına rağmen çalıştırmıyolar ve kışın çok soğuk oluyor.bu sebep işten tek taraflı fesihimizde tazminat almamıza sebep olur mu.tesrkkurler

  1. Merhaba. Açıkçası olacağını zannetmiyorum. Şirketin bu fiilinin iş sağlığı ve güvenliği bakımından bir sıkıntı doğurduğunun bir şekilde ortaya koyulması gerekir ki, bu çok da kolay olmayacaktır.

 175. Tutulan tutanaklar ihtarlar geçerlilik süresi nedir ayrıca özlük dosyamiza işlermi kamu kuruluşuna girmek istesem önüme çıkarmış cevaplarsaniz çok sevinirim iyi akşamlar

  1. Merhaba. Kamu kurumu alımlarında karşılaşıldığını daha önce hiç duymadım. Özlük dosyasına koyulması ise normaldir. Tutulan bir tutanak sonrası, işçi tazminatsız olarak işten çıkarılacaksa, bu işlemin 6 iş günü içinde yapılması gerekir. Bunun dışında, bir geçerlilik süresi bulunmamaktadır.

 176. Merhaba eşim 8 yıldir bi şirktte calisiyor .. iş sozlesmesinde sehir disina gonderilebilir diye madde geciyor.. fakat bu yıl esim
  Sehirdisina gitmek istemedi maddi manevi nedeerinde oturu ..bunu defalarca sirket yetkililerine soylemesine ragmen bir cozum sunmadilar.. bu yıl tekrar sehir disina 2 ay kadsr gondermek istediler esim gieyince eşıme gonderdikleri mail ciktisini alarak 2 şahit getirilerek imza latildi.. verilem gorevi yerine getirmiyor nedeni ile.. esimi isten cikardilar.
  6 iş gunu icersinde .
  5.gün esim gelen maili cevapladi verilen görev yerine gitmek istiyorum diye .. buna ragmen isten cikarabilme haklari varmi .. tazminat hakkimiz yokmu .. ilk ihtarda cikarilabilinirmi

  1. Serap hanım, iş sözleşmesinde böyle bir onay verilmişse, buna uyulması gerekir. Yine de bir avukatla görüşerek daha net bilgi almanızı öneririm.

 177. Merhaba iki senedir … markette çalışıyorum bizde eksik mal fazla mal muhabbeti var eksik fazladan ötürü olusan artilardan sebeb biz bir kaç parça ürünü yukarıya kaldirdik envanterde indirmek şartıyla ve daha sonradan bu tespit edildi vukuat envanteri yapıldı magzam bin tl artı verdi mallar ortada idi ve dışarı çıkarma yada elden satma durumu kesinlikle yoktu tutanak tutuldu ve savunmam alındı iki saat boyuncada istifaya zorlandim ve istifa kesinlikle vermedim bu konuda iş çıkış yapabiliyorlarmi yapsalar kıdem tazminatı alabiliyormuyum

  1. Merve hanım, teknik bir konudan bahsettiğiniz ve bu hususta özel bilgim olmadığı için, bir şey söyleyemem. Ama haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, kesinlikle istifa etmeyin. Bırakın, onlar çıkarsın. Böylece daha çok hak elde edebilirsiniz.

 178. Selam öncelikle iyi günler gece personeli olarak dinlenme tesisinde çalışıyorum evde yalnızdım uyuya kalmışım ise gidemedim tutanak tutuldu ama bana imza artırılmadi 10 yildir aynı iş yerindeyim ilk defa oldu

 179. Iyi gunler 20 sinde oglumu hastanede sunnet ettigim.icin ise gidemedim 25 atesi oldugu icin gidemedim bu durumda beni tazminatsiz atma haklari varmi iyi gunler dilerim

  1. Emrah bey, işe devamsızlığınız sadece 1 gün olduysa, işçi bu gerekçeyle tazminatsız olarak işten çıkarılamaz.

    1. Ayrıca, devamsızlığınızın son bulduğu tarihten itibaren işveren sizi 6 iş günü içinde çıkarmak zorundadır. Bu süreyi kaçırırsa, kıdem tazminatınızı ödemesi gerekir. Bu hususu da dikkate alın.

 180. Merhaba evlenmeden önce ve sonra toplam 3 tutanağım var bu durumda işten evlilik nedeniyle çıkmak istesem evlilik tazminatı hakkım yanar mı ?

 181. Çalıştığım işyerinde dalginligim sebebiyle hırsız girdi tazminatsız işten atabilirler mı guvenligim

 182. merhaba 4 yıldızlı bir hotelde 11 01 2009 tarihinde itibaren erkek kuaförü olarak çalışıyorum işyerimiz yaklaşık olarak 3 yıldır ne zamlarımızı nede maaşlarımızı düzenli ödemiyor işçiler olarak bir müddet idare etsekte artık işin tadı tuzu kalmadı şimdi iş verenimiz mobbing uygulayarak herhangi bir ücret ödemeden fazla mesai yapmamızı 2. Hatta 3. İşlerle meşgul olmamızı isteyerek bizi tazminat ödememek için istifaya zorluyor maaş bordrom da erkek kuaförü yazdığı halde başka bir işte çalıştıra bilir ler mi beni ben çalışmak istemezsem ne olur hangi durumda tazminatımı talep edip işi bırakabilirim sigorta başlangıcım 2003 şimdiden trşekkürler

 183. Fabrikada çalışıyorum dokuma mühendisi iş pantolonu giymediğim için tutanak yazacağını 3 kere tekrarlandigi taktirde tazminatsız çıkışımi vereceğini söyledi bu doğru mu böyle bi hakka sahipler mi

 184. Merhabalar 2005 yılından bu yanı aynı şirkette çalışmaktayım şimdi işten hakaretlerden yıllık izinlerimizi kulanamamaktan fazla mesaiden dolayı çıkmak zorunda kalıyorum ama iş yeri çıkışımı vermiyor bana çıkışını kendin al diyorlar ben aldığım zamanda keyfi çıkmış oluyom işsizlik maaşından faydalanamıyorum tazminatımı alamıyorum bu durumda nasıl bi yol izlemem gerek teşekkürler

 185. Merhaba
  Benim çalıştığım iş yerinde 6 ay öncesine ait bir malzemeyi hatalı girdiğimden dolayı 6 ay sonra tutanak tutup savunma istediler
  Bu hatadan dolayı yanlış üretilen mal dolasıyıyla şirketi zarara soktuğumu söylediler
  Ve bu malzeme benden sonra 4 kontrolden daha geçiyor ama tutanağı sadece ben yedim

 186. Merhabalar Herhangi bir imzam yok mesaiye kalınmam istendi bende kalmadım ve sonrasında tutanak tuttular ve işten çıkarılacagımı belirttiler bu mümkün mü? Şimdiden teşekkürler

  1. Süleyman bey, imzanız olmadığını söyleseniz de, örneğin iş sözleşmesinde bu onay sizden zaten alınmış olabilir. Bu durumu incelemenizi öneririm.

 187. Merhaba bulunduğum iş yerinde 3,5 yıldır çalışmaktayım ve aylık satış hedeflerimiz var hedef yapamadığım ve performans düşüklüğü için ihtar çekilicek ihtar sonrası ya da belirli bir ihtar sayısı sonrası haklarımı almadan işten çıkarıla bilirmiyim ve ayrıca sözleşmemde hedef performans vb gibi bir yazı yer almıyor yardımcı olur musuz…

 188. Ayna kırıldı ayna parası makas kırıldı makas parası kaza yaptı sigorta farkı yada herhangi bir şeyden tutanak yazılıp yömiye cezası bu nasıl bir adalettir böyle bir kanun maddesi varmıdır

 189. İşçiye çöp altı alınmadı diyerek alındığı halde tutanak tutulup o günkü yömiyesi kesilebilrmi bu bizde sürekli oluyor şöförlere hız sınırı yetmiş km koyuluyor yetmişbirle bir saniye gitse tutanak yazılıp yömiyesi kesiliyor

 190. 3 aydır gündüz vardiyasına yani 7/3 vardiyasına gelemiyorum.sebebi eleman eksikliğiydi ama şuan elemanlar tam bu seferde işi bilmiyorlar diyorlar ne yapmalıyım

 191. Meraba ben şimdi senemi doldurmak üzeryim 2 savunmam var 3 savunmayı yersem tazminat alabilir miyim ve sizce ne kadar tazminat alabilirim

  1. Üçüncü kez ihtar alırsanız, neden tazminat alasınız ki? Sorunuzu tam olarak anlayamadım.

 192. merhaba mustafa bey ben engelli kadrosunda özel sektörde çalışmaktayım 2 tutanak tutuldu ve 3 olduğunda çıkartmak zorunda kalırız diye sölendi sizce engelli kadrosunda çalışan personeli çıkarma hakları bulunur mu ?

  1. Ali Osman bey, işçinin engelli olması ya da olmaması, bu konuda hiçbir etki yapmaz.

 193. Merhabalar bugun kurban bayramı bana verilen izin sabah 12.30 sularinda cıkip is gereyi aksam saat 21.00da burda olmam soylendi ben osaatte gec kaldim giriş saatim 22.30 oldu ama tutanak tutuldu bana imzalanmadi banada bilgi verilmedi tutanagin tutuldugunu ögrendim ama bana arz edilmedi bunnun icin ne yapmam gerekir yardimci olursaniz sevinirim

  1. Metin bey bu tür tutanaklar konusunda işçinin yapabileceği bir şey yoktur. Yani bunların tutulmasını engelleyemezsiniz; ancak ileride aleyhinize kullanılırsa o zaman gerekirse mahkeme tarafından bunlar değerlendirilir.

 194. Merhabalar, ben beledıye ıscısı temızlık bolumunde calısıyorum. 2 kez tutanak yazıldığını syledıler sef, amir işe gec kaldım ama işime yine gelip calıstım 3.cu tutanakta iş hakkı fesedılecek dediler kendimi nasıl kurtarabilirim saygılar!!

  1. Gökhan bey, o halde bir daha işe geç kalmamalısınız. Bunun dışında yazıda da belirttiğimiz üzere, önemli olan işçinin kaç kez ihtar aldığı değil, işlediği fiilin niteliğidir.

 195. Merhabalar tekrardan benim sorum şu
  Belediyede kadroya gecmis bir şoförum suan beni baska bolume verdiler ve burda arac kullanmiyorum sofor maaşi aliyordum onceden şmdi benim maaşimi düşürebilirlermi acaba ve beni başka bi işe zorla verebilirlermi tesekkurler neyapmam.lazim bundurumda

  1. Ahmet bey başka işe verip veeemeyecekleri, iş sözleşmenizdeki hükümlere bağlıdır. Ancak maaş düşürülmesi, işçi eğer buna onay vermemişse, bir haklı fesih sebebidir.

    1. Sözlü olarak bilgi alabiliyorsanız, olur. Ama onun dışında yazılı olarak sorarsanız, en azından kesin bilgi edinmiş olursunuz.

 196. merhabalar ben beldiyede temizlik islerinde söfor olarak calisiyorum baskan yardimcisi ile girmis oldugum bir polemk yuzunden bana ceza olarak baska is vericeklermis mesela süpurge temizlik vb gibi bu durumda ben ne yapmaliyim tesekkurler

 197. Merhaba,

  Ben iş yerimde 4 yıldır çalışıyorum savunma aldım ve sonra ihtar çekmişler . İlkez ihtar aldım 2 ihtar sonrası tazminat alabiliyormuyum. Teşekkürler

 198. Merhabalar ben belediyede temizlik islerinde calisiyorum facebookda bir olay ile yaptigim yorumdan dolayi belediye baskanyardimcisi beni telefonla arayip ifade aldi sonra makamina cagirdi ve beni istifaya zorladi bende kabul etmedim 2 gun izin vediler bana 2 gun sonra karar aciklanacakmis benim sorum şu belediye baskani yardimcisi yuzkizartici bir sucum olmaksizin beni işden atabilirmi.
  Dava acmam gerekirse ne yapmaliyim ben kadroya geceli 4 ay oldu bana yardimci olurmusunuz tesekkürler mumkunse telefondan bilgi alabilirmiyim tesekkurler

   1. Oncelikle çok tesekkurler sorumu tam anlamiyla cevplamissiniz ben facebookda hicbir devlet buyugune kaldiki belediyedeki yoneticilere karsi bi hakaretim olmamisdir.benim sorunum baska bir paylasima yaptigim bi yorum ve kendi telefonumdan yapilmisdir galiba ben belediye ile mahkemelik olucam yada direk.arabulucu mahkemesine benmi gitmemlazim.ve nerde bu arabulucular tesekkurler

 199. Ben 6yildir bir firmada calisiyorum. Market market geziyorum ve elimizdeki tablet ile market verilerini giriyoruz yogunluktan zaman zaman tablet kullanmayi unuttugum gerekcesi ile savunmani alacagim dediler tazminatsiz isten cikarma durumu soz konusu olabilirmi

 200. İyi günler bn …’te 1,5 sene çalıştım benim tutanaklarım oldu ve beni tazminatsız işten çıkardılar tazminat almam mümkünmü?

 201. Merhaba ben 6 yıldır bir firmada çalışıyorum 3 uyarı aldım işten çıkarıldığım zaman tazminat alabilir miyim

  1. Merve hanım kaç uyarı aldığınızın önemi yoktur. Önemli olan bu ihtarlara gerekçe olan fiillerin durumudur. İhtar sayısına takılmayın.

 202. İyi günler efendim ben özel sektör de kimya teknikeri olarak 6 yıldır çalışıyorum yaptığım ürünlerin 2 tanesinde bozulma oldu verdiğim degerlden dolayı fakat bunun böyle olmasının nedeni ürünler deki asitin degişmesi ve vardiya amirinin üzerime kurduğu psikolojik baskı bu sebeple bana savunma yazdırdılar bu sebeple beni tazminatsız işten çıkara bilirlermi

  1. Can bey sorunuzun yanıtı hatanın nedenine, önemine ve iş tanımınıza göre değişir. Bu nedenle size ezbere cevap vermemiz yanlış olacaktır.

 203. Merhablar. Kurumsal bir sirkette calrirken tazminatsz bi sekilde i7ten ckarildm .5. senem bu isyerinde 10 dan fazla ihtarim war bu yuzdn bunu grekce göstererb ckisimi yaptlar. Yazili bir tebkg almadm cikis ewraklarmi adresime gndrecklerni syledlr. Ben hc br sekilde imza atmadm ciks islemleri icn.aldgm ihtarlar tazminat alamami ne sekilde etkilr.

  1. Cemal bey ihtarların içeriğini bilmeden bir şey diyemeyiz. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız yasal süreci başlatın ve bu ihtarların ve feshin gerekçesini işveren mahkemede ortaya koymak zorunda kalsın.

 204. merhabalar ben dogancan bayır 240 dakika işe gec kaldıgım icin tutanak tutuldu bugun bana gelen idar kagdını okudum ve imzaladım 3 yılık calıştıgım bi firma ve tazminat hak ede biliyormuyum. cıkartilirsam eyer bu konu hakında bilginizi arz ederim teşekurlerimi sunar iyi gunler dilerim

  1. Doğan bey sadece bu gerekçeyle tazminatsız işten çıkarılamazsınız. Ama bu tür olayların tekrarlanmamasına dikkat etmeniz gerekir.

 205. merhabalar ben özel kurum sal bi şirkete çalışıyom ve tutanak yesin bu tutanak süresi nezamana kadar sörüyor sörwsi varmı

 206. İş yerimin tuttugu tutanak sonucu 4857 iş kanunu 25 maddesindeki hususları ihlal edecek her türlüdavranışta bulunmaktanmak nedeniyle karar elime tutuşturulup işten çıkarıldım bu yasalmı kanunen neyle tam olarak suclandm

  1. Hande hanım, hangi gerekçeyle işten ayrıldığınızın size somut olarak bu yazıda bildirilmesi gerekirdi. Öyle olmadıysa ve haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, yasal yollarla hakkınızı aramalısınız.

 207. Selam. Ben matbaada makine ustası olarak görev yapmaktayım. Bölümüm haricinde iş yapmam söz konusu olur mu. Bunun için zora kosulup yapmamama halinde tutanak yazma ihtimalleri varmıdır. Varsa neye dayanarak ve nasıl bir yol izlenir.

 208. Merhabalar ben bundan bir ay once 7 gun ise gidemedim tutanak tutulup isten cikisim verilmis acaba tekrar ayni yerde calisabilirmiyim yoksa bu tutanak sorun olurmu?

  1. Neslihan hanım, tekrar aynı işyerinde elbette çalışabilirsiniz. Ama bu durumda önceki dönemler için kıdem tazminatı vb. haklarınızı yitirmişsiniz demektir.

 209. Merhabalar ben güvenlik şirketine baglı bir kurumda resepsiyon görevlisi olarak çalışıyorum güvenlik degilim 6 cı senem bitti, bulundugum projede denetleme olarak gelip dalgın halde yakalayıp fotograflarımızı çekiyorlar fotograf cekeni farketmedigim için tutanak tuttular bende imzaladım ben bunda kasıt görüyorum niye baskalarına olmuyorda özellikle bana oluyor diye düşünmüyorumda degilim hakkımızı savunamıyoruz hemen kamera kayıtlarına başvuruyorlar 6 sene içinde 2 ci tutanagım bundan sonra bu tür olaylarla karsılasırsam tutanagı imzalamasam ne olur?

  1. Merhaba tutanağı imzalasanız da imzalamasınız da sonuç değişmez. Çünkü ortada bir tespit vardır ve önemli olan tespitin doğruluğudur. Bence tutanak sayısına takılmayın.

 210. Mrb resmi bir kurumda calisiyorum sabah yüzü gozum daldığı icin tutanak yedim 3 tutanakta iş fesfi var bu ilk tutanağın 13 yıldır aynı yerde calisiyorum bu tutulan tutanak kac yil geçerli ne zman silinir tsk

  1. İbrahim bey neden 3 tutanakta fesih olsun ki? Buna dair bir mevzuat mı var? Sorunuzun cevabı ise aslında yazımızda var.

 211. Mrb acil cevap verirseniz sevinirim… Konuya gelelim ben Taşören fabrikada çalışan 5 senelik bir isciyim bizim çalışma duzenimiz hedeflere göre ve hedef verilmediği zaman bize disiplin tutanağı tutuyorlar tutanakta da hedef verilememe seçeneği var bu tutanağı hergun yiyorz bizi tazminatsız işten çıkarma gbi bir durumu olur mu ve ne gbi önlemler alabilirim lütfen bana yardım edin tutanak tutmayada bu hafta başladılar

  1. Ebru hanım işveren dilediği kadar tutanak tutabilir. Önemli olan tutanakların sayısı değil gerçekten de gerekip gerekmediğidir. Tutanakların gereksiz olduğunu düşünüyorsanız, endişelenmenize de gerek yok.

 212. Merhabalar. Ben bir mağazada çalışıyordum bazı olumsuz durumlar oldu ben çıkacağımı söyledim ve bazı durumlardan dolayı gelemeyeceğimi söyledim. Onlarda istifamın yazıldığını gelip imzalaman gerektiğini söylediler. O ara gidip imzalayamadım ve işten çıkmadan 12 gün çalıştım yani 12 gün maaş hakkım vardı. Fakat bana 3 tutanak tutuldu ve işten çıkarıldın denildi maaşım yatmadı. 12 günlük paramı almadım. Fakat şöyle bir durum var sigortamın bitiş tarihi benim işten çıkmamdan 2 hafta sonra çıkışı verildi. Bu durumda benim o 12 günlük paramı alma şansım var mı ? Yani onların böyle bir hakkı var mı? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

 213. merhaba iyi günler ben çalıştığım yerde mobing görüyorum ve bu süregelen iş başlangıç itibarı ile devam eden bir durum yakın zaman da ise 7 gün pes peşe çalıştırıldım 8. gün izin yaptım ancak bunu herhangi bir yere bildirmedim bayram sürecinde ise haftada 3 gün izin yapar iken 2 ye düşürüldü bu gibi durumlarda işten tazminat alıp çıkma durumu ve şikayet süreci olarak yapmam gereken nedir öğrenebilir miyim

 214. Acill lütfen dönüş yapın.
  Merhaba,mesaim saat 1 de bitiyor daha önce gerginlik yaşadığım çalışma arkadaşım saat 3 te kendisi mesaiye devam ediyor ancak ben etmiyorum. Ayağıma takılıp sendeliyor ve çelme taktığımı iddia ederek tutanak tutup benden şikayetçi olmuş kamera kayıtları var ancak onu görmüyorum arkam dönük bir adım geriye attığım için ayağıma takılıyor amirimde benden savunma istiyor.
  Mesai saati dışı olduğu için benim savunma yazman gerekli midir. Yoksa mesai dışı olduğunu söyleyip savunma yazmayı reddedileceğimi ve bu konunun kurumu ilgilendirmediğini mesai dışı yaşandığı için kişisel bir sorun olduğunu belirtebilir miyim.
  Yalnız tekrar söyleyeyim arkadaşım mesaiye devam ediyor ancak benim mesaim bitti ve sivilim.

  1. Merhaba. Savunma yazmanızı öneririm. Çünkü siz mesai saatlerinde olmasanız da, arkadaşınız çalışmaya devam ediyor ve olay işyerini de haliyle ilgilendirir.

 215. Türkiye çapında büyük bir markette çalışıyorum
  Herşeye savunma slip ardından o savunma ile ilgili tutanak tutuyorlar 11 ayda 5 savymunma 3 tutanak oldu 20 yıldır çalışıyorum ilk savunma ve ihtarı burda yedim çıkış sebebi olabilirmi
  Örneğin saat 9 da açılıyoruz sivil gelip gidiyorum iş yerinde giyiniyorum 30 dk geç giyindim diye savunma ve ihtar yazdılar fakat geç kalma sebebim iş yerinin sorunlarından dolayı ne gibi bir yaptırım yaparlar

 216. Herkese mrblar.benim bir sorum olacak arkadaşlar.Özel sektör çalışıyorum işyerinde imza topladık arkadaşlarla bayram ikramiyesi için 2senedir bayram ikramiyesini sabitlediler 2sene öncesine kadar tam maaş veriyorlardı şimdi azalttılar bende imza topladık fabrikada bunun düzeltilmesi için imza toplamak yasak midir beni tazminatsız çıkarabilirler mi acil yardım

  1. Tahir bey, imza toplamak neden yasak olsun? Önemli olan işleri yavaşlatma gibi eylemlere girişmemektir.

 217. Merhabalar; ben yazılanların aksine hizmet sektöründe bir işverenim, kimseyi küçük görmeyiz haşa asagilamayiz 30-40 kadar çalışanımız var, fakat bazen personeller çok art niyetli davranıyorlar, bazı personellerin 5-6 tutanakları var, 3-4 ü mesai saatinde musteriye bakmayıp telefonla oynamak gibi, amirleri is yerinde yokken masaya oturup telefon oynamak gibi. Adam bizden izin istiyor babam umreye gidecek diye vermiyoruz ertesi gün 15 gün raporu dayıyor bu bahsettiğim konu aynı kişi mesela, tazminatımı verin gönderin diyor, sırıta sirita, Allah rızası için söyleyin bizim hakkımızı kim savunacak ben şimdi bu adami tazminatsız çıkaramayacak miyim?

 218. Kolay gelsin öncelikle ben bi özel hastanede hemşireyim kardeşim yesilkartlı olduğu için benim adıma giriş yaptırıp Dirsek Mr çektireçektik ama sıkıntı yaptılar tutanak tuttular ama işleme koymayacağız dediler daha önce hiç tutanak tutulmadı bana
  1)Tutanağı Kaç Gün içinde işleme koyma hakları var (Veya 3-5 ay sonra önüme sunabilirlermi )
  2)Tutanağı Görmedim tam olarak ne yazıyor ama kimlerin imzası var bilmiyorum bana imza da attirmadilar benim imzamın olmaması tutanakta lehime olur mu ?
  Teşekkür ederim.

 219. Selam bir iş yerin de engelli olarak çalışıyorum ve performas düşüklüğün den tutanak yedim yanlız imza atmadım beni işten çıkarabilirmi 1 yıl 6 ay çalışıyorum çift tasminat alabilirmiyim

 220. Merhaba 30/12 tarihinde işimden çıkartıldım ve yaklaşık 4 ay sonra tazminat davası açtım davayı açtıktan sonra ellerinde çok saglam deliller oldugunu ve davadan vazgeçmemi söylediler bir miktarda para teklif ettiler kabul etmedim dava açıldıktan sonra geçmiş tarihli tutanak tutmuşlar işe gelmedi diyerek bu tutanakların hükmü nedir geçmiş tarihli tutanak olurmu teşekkür ederim

  1. Mehmet bey, bunlar işvereni kurtarmaz. Merak etmeyin, tek başına bu tutanaklar dava sonucunu değiştirmeyecektir.

 221. Merhaba çalıştığım iş yerinden 30/12 tarihinde çıkarıldım işten çıkarıldıktan 3 ay sonra tazminat alacak davası açtım işyeri ben dava açtıktan sonra geriye dönük kendi aralarında. tutanak tutup beni işe gelmedigim için işten çıkardıkları iddia ediyorlar bu belgelerin sahteligini nasıl açıklarım lütfen yardım edin

 222. İŞYERİNDE SIK SIK İŞ YERİNİN GÖRÜNMEYEN YERLERİNDE UYUYAN İŞÇİ İÇİN KAÇ TUTANAK YETERLİ OLUR

 223. Vardiya arkadaşima Yazili tehtit ve haraket içeren mesaj yazilmasi durumunda işten tazminatsiz kovulmasi durumu varmidir.

 224. Merhaba öğretmen olarak bir kurumda çalismaktayim .2 tutanagım var biri çocuğun ayağını acımasıni müdüre hemen bildirmedigim için digeride çocuğu yuksek sesle uyardigim icin1.5 yildir çalışıyorum beni çıkarırlarsa tazminant alabilirmiyim.

  1. Pelin hanım net bir şey söylemem zor da olsa, bu söylediğiniz gerekçeler kıdem tazminatınızı almanıza engel olmayabilir. Yine de bu tür tutanakların artmaması yararınıza olacaktır.

 225. Merhaba ben bir şirkette mola hak edişi ile ilerliyorum mola hak edişim 10 ayda 1 defa çok fazla olmak üzere aşıp 2 defa tutanak yedım.Bunun ile ilgili beni ihbar tazmınatı vermeden çıkarabılırlermı?