Çalışma Koşulları

İşçi, kaçıncı ihtardan sonra işten çıkarılır?

İşçi hakkında tutulan kaç tutanak fesih sebebidir?

Çalışma hayatında sık karşılaşılan inanışlardan birisi de, işçi hakkında tutulan tutanak sayısının belli bir rakamı aşması halinde işçinin işten çıkarılabileceği yönündedir. Öyle ki; kimisi 3 tutanağın yeterli olduğunu söylerken, kimisi 4 ve hatta 5 tutanak gerektiğini iddia eder. Peki hangisi doğrudur?

Tutanak ne işe yarar?

İlk olarak bu konudan başlamamızda fayda var. Temel olarak tutanak, işçinin işyeri kurallarına ya da İş Kanunu hükümlerine aykırı bir fiilinin varlığı halinde tutulur. Bu tutanakta hem işçiye ait bilgiler hem olayın nasıl gerçekleştiği hem de yeri ve zamanı yer alırken, varsa tanıkların da imzaları alınır. Tutanaklar mutlaka ya işçiye imzalatılmalı ya da tebliğ edilmelidir. Özellikle işçinin gıyabında düzenlenen tutanak işçiye tebliğ edilmemişse, yok kabul edilmesi gerekir.

Kaç ihtarda işten çıkarılır?

Bu sorunu cevabını ilk olarak iş mevzuatında aramamız gerekir. Çünkü İş Kanununda ya da alt mevzuatında bu hususta bir hüküm bulunması halinde, bu hükmün esas alınması gerekir. Mevzuatı alt üst etsek bile, buna dair bir hükme rastlamadığımızı görürüz. O halde bir de Yargıtay kararlarını tetkik etmemiz gerekir. Yargıtay’ın da kaç tutanaktan sonra işçinin işten çıkarılabileceğine dair her hangi bir içtihadı bulunmamaktadır.

3 tutanakla işten çıkarma mümkün mü?

Çok açık ve net olarak söylemeliyim ki, böyle bir kural yoktur. İşçinin fiilinin ağırlığına göre tek bir tutanakla bile çıkarılması mümkünken bazen 3 tutanak da yeterli olmayabilir. Hatta bazı durumlarda işçi, tutanak tutulmasına gerek bile kalmadan işten çıkarılabilir. İşçinin ya da işverenin bilmesi gereken temel husus, işçinin işten çıkarılmasının tutanak sayısına bağlanamayacağı ve işçinin tutanağa bağlanan fiilinin iyi değerlendirilerek karara verilmesi gerektiğidir.

Tutanak tutulursa ne olur?

kaçıncı ihtardan sonra işçi çıkarılır

O halde tutanak ne anlama gelir? Bunu size bir örnekle açıklamak istiyorum. Bu örneğimizde üç ayrı olayı birlikte irdeleyelim.

İlk olarak işyerinde hırsızlık yapan bir işçinin suçüstü yakalandığını ve polis çağırılarak teslim edildiğini varsayalım. Bu içi hakkında tutanak da tutulmamış olsun. Yine de bu işçi işten tazminatsız olarak 25inci madde kapsamında çıkarılabilecektir.

İkinci örneğimizde hafta içi salı günü ve çarşamba günü işe mazeretsiz olarak gelmeyen işçi hakkında 2 tutanak tutulmuş olsun. Bu işçi de üst üste 2 gün devamsızlık yaptığı için 25inci madde kapsamında tazminatsız olarak işten çıkarılabilecektir.

Üçüncü örneğimizde işçinin işini eksik yaptığı ya da doğru yapmadığına dair 4 tutanak tutulmuş olsun. Bu tutanaklara dayanılarak işçi kıdem tazminatı ödenerek 18inci madde kapsamında işten çıkarılabilecektir.

SONUÇ

İşyerinde tutulan kaçıncı tutanaktan sonra işçinin işten çıkarılabileceğine dair genel bir kural yoktur. İşçinin fiiline göre hiç tutanak bile tutulmadan işçi çıkarılabileceği gibi bazen 3 tutanakla bile çıkarılamayabilir. Bu tip sayılara takılmadan, işçinin fiilinin İş Kanununun 18 ve 25inci maddeleri kapsamında değerlendirilmesi ve ona göre karar verilmesi gerekir.

Tutanak sayısı elbette önemlidir; ancak tek başına böyle bir ölçütü esas almak doğru olmayacaktır. İş Kanununa ait uygulamaların tamamında olduğu gibi, her somut olayın kendi içinde değerlendirilmesi ve mevzuat kapsamında yorumlanması gerekmektedir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

547 Yorum

 1. slm hocam ben bir kurumsal şirkette 16 aydır çalışıyorum kurye olarak pizza şirketinde bir ağız kavgası yüzünden işyerinden başka uzak bir şubeye gönderdiler 2 ay sonra başka şube tam 5 şube değiştirdiler benim bilgim dışında.ve işten soğuttular en son olarak 2 gün devmsızlığım oldu 1 hafta arayla diğer şubebede 1 gün gitmemiştim ve beni işten tazminatsız atacaklarını söylediler yarın gidicam sadece ihbar tazminatım verilceğini söylediler ve yıllık iznimde kullandırmadılar sakal traşı ve kask takmadığım içinde tutanak tuttular fakat hiç birini imzalamadım.ve benim 2 ay maaşım 200 300 tl civarında 2 kere eksik yatırdılar şikayet ettiğim zaman paramı geri yatırdılar lütfen yardımcı olun teşekkürler ……

  1. Bu durumda işten çıkarmaları halinde öncelikle İşkura başvurarak şikayet dilekçesi doldurabilirsiniz. Orası, haklı görmesi durumunda, alacaklarınızı ödetebilir.

   1. İ günler hocam 10yildir iş yerinde çalışmaktayım işveren beni durmadan baskı apiyo rapor Turcam cikarcam Dio ne yapmam gerekiyor tşk ederim..

   2. Merhaba Mustafa bey bugün tutanak tuttu patron bana sebep ise neden müşteriden servis ücreti almadım diye ben patron söylemiştir diye düşünüp istemedim beni hırsızlıkla suclamali laf etti bu konuda ne yapabilirim

  2. Özel bir şirkette çalışıyorum ve beni aracı parsonel yerine park ettiğim için bana tutanak yazmışlar ve sendikaya üye olmuştum bugün fabrikaya bildirildi ve 2 saat sonra tutanak yazıp bana gösterdiler ne yapmam gerekiyor

  3. Selam hocam işyeri 3 gün mazeretsiz işe gelmediğim için avukattan ihtar gönderip iş çıkışımı vermişler Ve ben de bel fıtığı olduğum için işe gelemeyeceğimi usta başlarına ilettim şirket bize ağır malzemeleri tıra yükleyip başka şantiyeye götürüp orda tekrar boşalttırdılar tazminatımı verip ihbarımı vermek istemiyorlar bu konuda ne yapmalıyım bana yol gösterirsen çok sevinirim şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum

 2. Ben yaklasik 10 aydir bir firmada calisiyorum bugun beni isten cikardiklarini solediler gerekce olarakta ise 3 gun gelmedigimi beyan ettiler bu konu ile alakali tutanak tutulmus bana hic bir bilgi verilmedi savunmam alinmadi ve ben ise gidemedigimde firma yetkililerine haber verdim tamam dediler is yerinden 15-20 kisi isten cikarildi tazminat vermemek icin de bu yolu kullaniliyor benim bu durumda ne yapmam gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim simdiden tesekkur ederim

  1. Öyle ya da böyle dava açmanız ve izinli olarak gelmediğinizi kanıtlamanız gerekir. Aksi takdirde yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.

   1. Ben 13 yıldır bir formada çalışıyorum telofon yasak telofon görüşmesi yaparken müdür gördü ve ihtar verdi 2 defa olursa tazminatsız isten atılırsın diye uyarıldım geçerliliği varmı yada yapabilirlermi

 3. Merhaba ben bisey sormak istiyorum is yerinde baska bi subede clisan arkdsim benm magzama gelip is arkadslrimizla trtismislr ve konuda benm adimi gecirmis isin asli soleki ben yokken olay gerceklesiyo fkat 4 ksi bnm hakkimda tutanak tuttrcaklarmis ben bu durumda isten cikartilirsam tazminatimi alabilirmiyim

  1. Merhaba. Böyle bir şey olursa dava açarak haklarınızı talep edebilirsiniz. Mahkemede, tutanağın niteliği araştırılacaktır.

 4. Merhaba bir arkadaşlarımla işe başlamadan konuşurken kendi aramızda küfürleştik bunu ne müdür nede bir başkası oldu fakat başka bir arkadaşımın müdahil olup hakaret etti arkadaşımda onu şikayet etti sonucunda hakareti söyleyen kişi işinden oldu ama bana da tutanak tutuldu adli bir şekilde hakkımı savunabilirmiyim

  1. Adli olarak bilemem ama işten çıkarılmadığınıza göre iş davası bakımından şu an yapılabilecek bir şey yoktur.

   1. Hocam ben akaryakıt istasyonunda kasiyerim kasada verdigimz 5 tl ve üzeri açıklara tutanak tutuluyor bu tutanaklar ile tazminantsız işten cıkartılabilirmiyim yakında askere gidicem

 5. merhaba 10 günde 2 tutanak yediim bu tutanaklar yılbaşında silinirmi veya da 2 sene sonra bir tutanak daha yedimn 2 sene önce yediklerim değerli olurmu…

  1. Kazım bey, tutanaklar sene başında sıfırlanmaz. Dolayısıyla her zaman karşınıza çıkabilir.

 6. slm hocam ben kapıcıyı benım calıstıgım yerde birinin pompası kaybolmus ve yonetım ıse kendını kurtarmak ıcın sucu benım ustume attılar ve bana zorla kagıt ımzalattılar ne yapmam gerekır ve bu 1 sene once oldu bunun suresı nekardır yardımcı olursanız cok sevınırım hocam

 7. iyi görevler.. Ben 8 yıldır taşeron işcisiyim çöp işinde.
  Şefimle kişisel anlaşmazlık yüzünden bana tutanak tuttu bölgeyi süpürmediğime dair.
  bende kanıt olarak süpürdüğüm sokağın sakinlerine sorulmasını istedim şikayet bi yana tam tersine beyeni almışımdır.
  Lakin diğer bölge şefide başımdaki şefin lafıyla yağmurluğumu başkasına verdiğim için tutanak tuttu.
  Ama başkası dediğide yine aynı firmada çalışan personel oda bölgesine giderken yağmur başladığı bende ıslanmasın nasılsa paydos saatim diye geçici olarak verdim ve ertesi gün zaten geri aldım. ama iki gün sonra tutanak tutuldu.
  3. tutanağımda çalışırken eldiven mecburiyeti var bende mecburi olmasa bile eldiven kullanıyorum lakin bi gün eldivenlerim eskidi bende almaya depoya gidemediğim için eldivensiz çalışdım.
  Ogün denetleyici resmimi çekmiş ve tutanak tutmuş ertesi gün tutanak gelmeden bile eldivenim vardı olaydan bi gün önceside.
  Ona savunmamada sağlığımı düşündüğünüz için teşekkür eder bir daha daha dikketli olacağımı belirtmek isterim diye yazdım.
  Şimdi sorum ise şu olaki ben bu iş yerinden ayrılmak istesem tazminatımı almak için baş vurduğumda bu savunmalar bahane edilerek tazminatıma el konulurmu?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Cenk bey, siz işten ayrılacak olsanız, haklı bir nedeniniz yoksa zaten hiçbir zaman tazminat alamazsınız. Hakkınızda tutulan tutanakların sizi açınızdan zararı ise şudur: İleride işveren bu tutanakları gerekçe göstererek geçerli nedenle sizi işten çıkarabilir ve size kıdem tazminatı ödemeyebilir. Bu nedenle daha dikkatli olmanızda fayda var.

 8. İYİ GÜNLER EŞİME TUTANAK TUTULMUŞ AMA BİRŞEY İMZALATILMAMIŞ VE TUTANAK NOTER TARAFINDAN EVİNİZE POSTAYLA GELECEK DENİLDİ.BİZ TEKRAR İŞVERENLE ANLAŞTIK VE EŞİM İŞİNE DEVAM EDECEK AMA NOTERİN GÖNDERECEĞİ TUTANAĞI NASIL İPTAL EDERİZ.YANİ GERİ İŞE BAŞLAMASINA ENGEL OLURMU

 9. Mustafa bey merhaba

  6 yildir ozel bir sektorde yonetici olarak calismaktayim.gecenlerde herhangi bir mazeret belirtmeksizin mesai saatimin dolmasina 3 saat kala bolge mudurune haber vermeden cikis yaptim.daha sonra incelenen kamera kayitlarin da mesai saatimi doldurmadan cikis yaptigim bolge mudurum tarafindan tespit edilip tutanak altina alinmistir
  boyle bir durumda tazminatsiz bir sekilde isten cikarilmam yasal midir.

  Simdiden tesekkurler

  1. Mustafa bey yaptığınız doğru olmasa da, tek başına bir fesih sebebi olamaz. Ama bu davranışın öncesi ya da benzer tutanaklar varsa iş değişir.

 10. Selam ben işten çıkmak için işverenle görüştüm sana bi kaç tutanak tutu caz dediler ve aynı gün 5 tutanak tuttular fakat tutanakların tarihlerini farklı yazmışlardı bu durum da hakları mı alabilir miyim

 11. merhaba işverenle anlaştım çıkış almak için fakat tutanak tutmamız gerekli dedi aynı gün 5 tutanak tuttular fakat tarihleri farklıydı bu durum da hakları mı alabilir miyim

   1. merhaba tutanakların hepsi farklı içerikte birinde
    1: kişisel hijyene dikkat etmedi
    2:işe traş olmadan geldi
    3:zeytin dolu tepsiyi devirdi
    bu tarz şeyler toplam 5 tutanak dedigim gibi hepsini aynı gün imzaladım fakat tarihleri farklı yazıldı

    1. İşten çıkmak için neden tutanak imzaladınız ki? Bunların aleyhinizde kullanılabileceğini bilmiyor muydunuz? Yine de işveren haklarınızı ödeyecek mi?

     1. bana ödeyecegini soyledi bu tutanaklar dan sonra ödememe gibi bir durum olabilir mi

     2. Ödemeyebilirler ama size de bu durumda dava açarak hakkınızı alabilirsiniz.

 12. merhaba ben bir sitede gorevliyim site yonetici sitede olup bitenleri kendise iletmedigim vede dostu dusmanini bilemedigi icin beni isten cikartti benim ne yapmam gerekiyo

  1. Ziya bey, böyle bir işten çıkarma gerekçesi olamaz. Haklarınız ödenmediyse, bir an önce dava açarak talep etmelisiniz.

 13. merhaba efendim.Ben 3 ayda bir işe saat 11-11,30 geldim. 3 edet tutanak tutmuşlar.Bana bildirmeden ve imza attırmadan.Bu durumda iş yeri daha sonra bu tutanakları karşıma çıkarıp tazminat vermeden çıkarabilirmi? Vereceğiniz cevaptan dolayı şimdiden teşekkür ederim.

  1. Taner bey, fesih işleminin geç kaldığınız günden itibaren 6 iş günü içinde yapılması gerekirdi. Ama bir daha tekrarlarsanız ve bunun üzerine 6 iş günü içinde fesih yoluna giderlerse, sıkıntı yaşarsınız.

 14. merhabalar…çalıştığım firma haberim olmaksızın 03.04.2017 tarihinde çıkışımı vermiş.ben ise 20.05.2017 tsrihinde e-devlet sitesinden öğrendim çıkışım verildiğini ve iki güne bir nerdeyse e-devlet ten sigorta dökümanım vs bakarım……bana neden çıkarıldığıma dair hiçbir açıklama yapılmadı…çalıştığım firmanın merkezi ankarada lakin ben ise taşrön olarak aldıkları izmir şantiyelerinde çalışmaktayım…çıkışım verildiği tarihten günümüze kadar firmam adına çalıştığım şantiyeleri 8 ay boyunca temsil ettim şahitlerim de var.
  .patronu ve yetkili kişileri aradım cevap vermediler….ne yapmam lazım lütfen yardımcı olur musunuz

  1. Haydar bey bu durumda bir ihtarname göndererek haklarınızı talep etmelisiniz. Ödeme yapılmazsa dava açmanız gerekir. Şahit ifadeleri davada lehinize olacaktır. Ayrıca varsa özellikle yazılı deliller işinizi kolaylaştırır.

 15. Merhaba efendim iş yerinde önlük giymedim diye beni üslupsuz la suçladılar ve tahattüt hazırlamışlar. Orda tüm uyarılara uymadım karşı ters cevap verdimi yazmışlar beni sinirlendirdiler savunma yazmadan imza atma mı istediler bende o sinirle imzalamışım bi hafta oldu ne yapmam gerek ve yedi yıldır orda çalışıyorum ilk defa tahattüt imzaladım

  1. Burcu hanım tahhütten kastınız tutanak mıdır? Halen çalıyorsanız, zaten yapacak bir şey yok. Artık imzalamışsanız ve ileride olumsuz bir durum olursa yazarsanız, değerlendirmeye çalışırım.

   1. Merhaba Mustafa bey evet işime devam ediyorm tutanak imzaladım haklı iken haksız duruma düşürüldüm beni tahrik ettiler haksızlığa uğradım için biraz tartışdık imzalamam bunu dedim sonra ne olduysa bi anda imzalamışım o sinirle neyse olay şöyle oldu iş yerinin hem önlüğü hem tişört ü var ben iki gün tşört giydim beni uyar Dı önlük giy diye dedim çok sıçak çalışamıyorum dedim sonra uyaran arkadaşa biraz emir vakili konuşuyo mesaj attım bi daha benimle emir vakili konuşmaaaaa her kendi işine baksın. Bi daha uyarmam bilmiş ol. Dedim hepsi bu o da bana hatdini bil kim olduğunu unutma dedi neyse insanlık bende kalsın küçük şeyleri apartma ya gerek yok dedim kendimce yanıma geldi terbiyesizlik yapma dedi gittim şefin yanına aksilik o gün bulamıyorum şefi akşam oldu elime bi kağıt verdiler. Güya ben üslupsuz davranmışım karşı gelmişim tüm uyarılara uymamışım gibi bi yazı var çok sinirliyim sinir küpü oldum gittim tekrar içeriye ben ne yaptım dedim ne üslupsuzu dedim küfür mü etmişim ne yapmışım dedim elimi masa ya vurdum madem öyle çıkar dedim istesem çıkartırım dedi o zaman kaç tutanak hakkım varsa hepsini getir imzalim çıkım gidim dedim vs. Beni Allem etti gullem etti. Haksız duruma düşürdü hslla diğer elamanı savunmakla meşgul. En son ne istiyorsun imza dedim imzayı atıp kağıt fırlatıp çıktım ağlayarak şimdi de uyuyamıyorum düşünmek den yedi yıldır aynı yerdeyim tazminatıma bişey olurmu gibi düşünceye kapıldım beni rahatsız ediyor bu düşünce aklıma geliyor sürekli. Bide haksızlık var tabi olay çok büyük bi mevzu da değil orta da olay da yok tabi ama onların apartması teşekkür ederim Mustafa bey dinlediniz için yardımınız için

    1. Merak etmeyin. Tek bir tutanakla işçi kıdem tazminatını kaybetmez. Hatta iki ya da üç de olsa kaybetmez. Önemli olan, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı bir fiilinin olmamasıdır. Böyle bir davranış olursa, tutanağa bile gerek olmadan işçi çıkarılabilir. Bu tutanağı kafaya takmayın, ama bir daha da olmaması için gayret gösterin. Bir de unutmayın, size bir tutanak tutulmuş ve bu tutanaktaki davranışınız nedeniyle çıkarılacaksanız, tutanağın tutulduğu günden itibaren 6 iş günü içinde çıkarılmanız gerekir. Aksi takdirde işveren hakkını kaybedecektir.

     1. Teşekkür ederim Mustafa bey on gün oldu yani şu saatten sonra çıkarma şansı yok demi tazminat alabilirim çıkarsalar bile bide konumuz dışı bişey sormak istiyorum mümkünse tazminatlarımızı artık kendimiz çıksak da alabilirmişiz yada emekli oldumuzda tabi iki üç aya yürürlüğe girer diyorlar bu sistem den biz eski çalışan lar da yararlanabiliyor muyuz yoksa 2017 den sonra sı için mi bu sistem

     2. Burcu hanım yeni kıdem tazminatı fonu kanunu henüz çıkmadı. Yıl sonuna kadar çıkması bekleniyor. Ayrıntıları belli olur olmaz, burada bir yazı paylaşacağım.

 16. Slm hocam kamuda taşeron işçi olarak 1 yıldan beri çalışıyorum bu süre zarfında 2 defa hakkımda tutanak tutuldu dün İtibariyle çalıştığım taşeron firma işime 29 maddeyle işime son verdi ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

   1. Teşekkür ederim mustafa bey ibraname de yazan aynen şöyle.işten ayrılış şekli. 29-işveren tarafından işçinin ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih. Efendim şöförümdüm kurumda ilk tutanak trafik kurallarına riayet etmemem ve nezaket ve hoşgörüsüz davranmam.. 2.tutanak ise aracın lastigini patlatmam kasti ve bilinçli patlatmadıgımı savunmada belirttim.bugün işkura müracaat ettim işsizlik maaşı için 29 maddeden çıkarıdığım için ödeme yapılmayacagını ancak yargı yoluyla davayı kazanırsam geriye dönük ödeme yapılabileceğini söylediler.hocam avukat tutsam davayı kazana bilme şansım varmıdır teşekkür ederim iyi çalışmalar.

    1. Mustafa hocam trafik kurallarına riayet etmedim diye tutanak yapıyorlar izmir gibi metropol bi şehirde araç kullanıyorum çalışmış oldugum kurum ege bölgesine komple bakıyor yani uzun yolada gidiyorum bu 1 yıl zarfında en ufacık trafik kazam nede trafik cezam var resmen beni işten çıkarsınlar diye ugraştılar taşeron firmada Tanzimat ödemesin diye 29 maddeyle işime son verdi yardımcı olursanız sevinirim hocam.

    2. Mücahit bey açıkçası sorunuzun net bir cevabı yok. Dava açmanız ve mahkemenin bunu değerlendirmesi gerekir. Trafik kurallarına uymamak bazen haklı fesih gerekçesi olurken bazen de geçerli neden olur. Dolayısıyla önemli olan tutanağa neden olan fiilin ağırlığıdır. Bunu ben değerlendirirsem, sizi yanlış yönlendirebilirim. Size tavsiyem, dava açmanız yönündedir. Avukat tutmasanız bile, kendiniz de bir dilekçe hazırlayarak dava açabilirsiniz.

     1. İyi günler hocam forklif operatörüyüm forklift te otururken 2 saniye gözüm kapanmış güvenlik foto çekmiş işten atılırmıyım

 17. Merhabalar Mustafa bey oncelıkle ınsanları aydınlatıgıınız ıcın cok teşekur ederım ….İnsanlık ölmemiş… Mustafa bey ben 3 seneden beri market sektöründe calısıyorum … ve iş yerınde sureklı ustume gelıyorlar … bende kendım cıkmak yerıne onların cıkarmalarını ıstıyorum 3 sene az bır sure degıl …. Ve rapor aldım bir kac defa … sözde gereksız yere rapor aldıgım ıcın bana tatanak tutmuslar …. benım haberım olmadan … iş yerıne gec gelme soylenenı yapmama vesayre gıbı tutanaklar tutmuslar 4-5 tane … tutanakları gecmıse yonelık tutmustur hıc bırınde benım ımzam veya…savunmam yok …. tutanak tutuldugundan dogrusu haberım yok … Beni işten bu şekılde …tazminatsız cıkarma hakları var mı ?? rapor alıyorum die veya yalan …. tutanaklar ıle …Ve son olarak … ben sebeibsiz yere tutanak tuttukları ıcın onlara dava acabılırmıyım ?? Sürekli üstüme geliyorlar …

  1. Merhaba, teşekkür ederim Çağatay bey. Sondan başlayayım, hakkınızda tutanak tutuldu diye dava açmanızın mantığı da gereği de yok. Bu tüt tutanaklar sebep gösterilerek elbette işçi işten çıkarılabilir. Ama mahkemede, siz bu tutanaklarda imzanızın olmadığını, savunma alınmadığını iddia edebilirsiniz. Hakkınızda gerçek dışı tutulan tutanaklardan dolayı endişe etmemelisiniz. Önemli olan tutanak tutulması değil, sizin gerçekten de tazminatsız çıkarılmayı gerektirecek bir fiili işleyip işlemediğinizdir. Gerçek olmadığını düşündüğünüz tutanakları ciddiye almayın.

   1. Mustafa bey ben çıkısımı nasıl alabılırım ??? Rapor almam ılerıde bır sıkıntı yaratabılır mı kısı sureklı rapor alıyor dıe ??

  2. Merhaba, biz çalışanlara verdiğiniz bilgi için şahsınıza teşekkür ederim. Benim durumumda 1. Bilgim olmadığı için mutfak firmanın üstüne yelek giydiğim için 2. İGS uzmanına çay içmek için bardak bulamadım , eldiven takmadan iş yaparken parmağım yaralandı çünkü eldiveni bulamıyoruz diye tutanak tutturdular savunmanın yaptım ve hemen akabinde işten uzaklastirildim. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor

 18. mustafa bey merhaba 2 seneye yakin buyuk bi kurumsal firmada calisiyorum restoran zinciri. burada yonetici pozisyonundayim. ve ustlermzden gerek gece calismasi ile ilgili gerekse gunduzde fazla calismamizi istiyorlar ancak hic bir ek mesai verilmiyor. 8 saat calismam gerekirken en az 9 10 saat calismaktayim. uzerime bu yuzden geliniyor 1 2 tutanak tutuldu acik acik istifani istiyoruz diye bana bir yol haritasi gosterirmisniz ? birde yonetici kadrosundan herhangi bi sekilde maasindan kesinti yapilabilir. ( sebep olarak sevkiyatta eksik urun gelmesi bunun farkedilmemesi ) tskler hocam simdiden.

  1. İşçinin ücretinden kesinti yapılması ile ilgili bir yazı yazmıştım. Şuradan okuyabilirsiniz. Diğer hususta ise önünüzde iki seçenek var. Ya bu durumu kabullenip çalışacak ve ileride işten ayrılırsanız dava açarak geriye dönük haklarınızı talep edeceksiniz ya da fazla mesaileriniz ödenmediği için haklı fesih yaparak işten ayrılacaksınız.

 19. Mustafa bey
  gecen gunlerde sirketimiz kapatilacak diye bi söylenti duydum ve sirkette bir arkadasimla bunu paylastim oda baska arkadasa soyleyip müdür e söylemiş .
  Müdür bana ters cikti ve bu olayi anlatan arkadaşla kisa sureli tartıştık ve mudur bana işten gitmemi söyledi. .
  Isten beni cikarma hakki varmidir ben bur sirketde 7.bucuk seneden beri calisiyorum tazminatsiz cikarma haklari varmidir yada tutanak tutmalari lazimmidir tutanak da tutmadilar .
  ne yapmam lazim anliyamadim

  1. Ferdi bey böyle bir haklı fesih nedeni olmaz. İşten ayrılmamanızı öneririm. Eğer zorla çıkarılırsanız da derhal notere gidin ve durumu anlatır bir ihtarname çekerek tüm haklarınızı talep edin.

 20. Merhaba,

  Kurumsal bir şirketin vekalet ile resmi hukiki süreçlerini yönetiyorum..Yönetici pozisyonda çalişiyorum.
  2016 yılında üstlerime danıştığım halde aksi bir olay için danışmadan hareket ettiğim düşünülerek yazılı savunma uyarı verildi.Aradan 1 yıldan fazla geçti ben işime devam ediyorum herşey yolunda..
  Öğrenmek istediğim 1 defa yazılı uyarı aldım diye,beni tazminatsız işten çıkarma şansları varmı.7 yıldır çaliştiğim bir firma.

  teşekkürler.

  1. Hakan bey, işçi yapmış olduğu bir fiil gerekçesiyle işten tazminatsız olarak çıkarılacaksa, bunun en geç 6 iş günü içinde yapılması gerekir. Bu, bir tür hak düşürücü süredir. Dolayısıyla, hakkınızda tutulan tutanağın ardından 6 iş günü geçtikten sonra, artık bu fiiliniz nedeniyle 25inci madde kapsamında işten çıkarılamazsınız.

 21. Mustafa Bey Merhaba,

  Öncelikle insanlara verdiğiniz açıklayıcı cevaplar için teşekkür ederim.
  Benim sorunum şu ben turizim sektöründeyim 8 yıldır çalışıyorum normalde 1 bölüme bakarken 2 farklı bölümü kapatıp onun işinide bize yüklediler. Bizde yıllarca diğer bölümlerin işini sorunsuzca yaptık ama son zamanlarda diğer bölümlerin işi yaptırılmak istenince bana ait ve branşım dışı olduğu için yapmicağımı söylüyorum. Burda bana muhtemelen tutanak veya tutanaklar tutulacak bu tutanaklara dayanarak iş yeri beni tazminatsız göndere bilirmi?
  İkinci sorum ise aynı bölümde aynı işi yaptığımız arkadaşlar benden fazla maaş alıyor. Bölümde en eski olan benim. Tazminatsız çıkarılırsam bu maaş durumu mahkemede bana yardımcı olurmu.?

  1. Mehmet bey, işveren sizi çıkarırsa, zaten haklı bir gerekçeye dayanmak zorunda kalacaktır. Haklı gerekçenin aksini mahkemede iddia ederek kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. Size farklı iş yaptırılması ya da daha az maaş ödenmesi hususunda ise, bunları gerekçe göstererek siz haklı fesih yapabilir ve tazminatınızı talep edebilirsiniz. Bunlar, işveren tarafından işten çıkarıldığınızda, olası bir davayı etkilemeyecektir.

   1. Merhabalar benim ufak bi sorunum var Mustafa bey cevaplarsaniz çok sevinirim.
    Şimdi 10/07/2017 de iş yerinden öğlen gelicem diye izin aldım amirimden sonra ise giderken öğlen amirim beni arayıp seni işten çıkardık yarın gelip muhasabeden hesabını kes dedi. Ertesi gün gittiğimde muhasebeye muhasebeci bana senin çıkışın verildi ama tazminat ihbar hesaplanmadan devamsızlık dan çıkışını verdiler dedi git patronla konuş dedi. Bende patrona beni işten cikarmissin dedim oda evet doğru dedi tazminat vermiyor muhasebe dedim doğru vermiyoruz dedi git nereye şikayet edersen et dedi. Bende iskura gittim 10/07/2017 tarihinde dilekçe verdim işkur dakika memurun bana sigortan kesilmemiş dedi. Büyük ihtimal seni tazminatsız çıkarmak için yapmışlar dedi aradan 17 gün geçti ve 27/07/2017 de bana tutanak tutmaya başlamışlar ben imza atmadım haberinde yok ve noterden ihtar çekmişler ise gelmiyor diye. Bu işyeri bariz bir şekilde bana tazminat vermemek için uğraşıyor bu durumda benim tazminat almama şansım varmıdır.

    1. Ömer bey merhaba. Elbette ki haklarınızı alabilirsiniz. Ama keşke İşkur’a gittiğiniz gün işyerine bir ihtarname çekseydiniz ve durumunuzu kayıt altına almış olsaydınız. Ama eğer İşkur’a verdiğiniz dilekçe işleme girdiyse, bu da sizin durumunuzu kayıt altına alacaktır. Bu saatten sonra daha fazla beklememenizi ve arabulucuya başvurmanızı öneririm. Ya da dilerseniz doğrudan iş mahkemesine dava açmanızı öneririm.

 22. Mustafa bey iyi günler öncelikle insanlara verdiğiniz bilgiler için çok tsekkur ederim
  Benim de size bir sorum olacak ben özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum devriye görevimde haksız olarak bir iş yapıp devriye kontrol noktasını söküp yanıma aldım bu durumu da vardiya amiri anladı bu durumda hakkımda nasıl bir işlem yapılır drekt çıkış verilirmi tazminatı kaybetme durumum olurmu saygılarımla

  1. Merhaba. Bu biraz teknik bir konu. Yaptığınız fiilin olası sonucu çok ağırsa, evet haklı fesih yapılabilir. Açıkçası, yorum yapmam çok zor. Bir gelişme olursa ve buradan yazarsanız, yardımcı olmaya çalışırım.

   1. MRb mustafa bey benim size küçük bi sorum olacak makineler vardiya bitimine 10 dakika kala kapanır bu süre içerisinde istem dolu oturduğumuz yerde uyursak ve bölümde diğer çalışanlar bölümü o dakika içerisinde terk etmiş ise işten çıkarılma sebebi ola bilir mi daha önce bir veya iki tutamağım var bu konuda yani diğer tüm çalışanlarla beraber işi bırakmış olmamız soyunma odasına gitmiş olmaları Benin hala bölümü terk etmeyip oturduğum yerde uyuya uyuyor olmam yatmadan veya başını bir yere yaslamadan bu iş veren için tazminatsiz işten çıkarılma sebebi mi

    1. Tahsin bey, böyle somut bir soruya cevap vermem çok zor. Çünkü, bu durum işyerinin niteliğine ya da işyeri uygulamalarına ve kurallarına göre değişir. Yine de, eğer bir olumsuz durum yaşarsanız, yazmanız durumunda yol göstermeye çalışırım.

  2. Merhaba Fatih bey, konuya müdahil olmak istedim, sektörün de içinden biri olarak.
   Vardiya Amiri konu ile ilgili bir tutanak, rapor vb. tuttu mu? Ne görüştünüz kendisi ile?
   Normal şartlarda ispatlanırsa yaptığınız maalesef ki 25/2 dediğimiz iyi niyet ve ahlak kurallarına aykırı hareketten direkt çıkış verilebilir. Önce bir savunmanızın alınması lazım.
   Gelişmeleri lütfen yazınız.

 23. merheba mustafa bey size bir sorum olacaktı bir fabrikada kendi bünyesınde çalışıyorum günlük maaş vardiye listelerini dolduruyoruz aynı nöbet vardiyasında üç vardiya olarak çalışıyoruz her ayınsonunda amirin bulunduğu nöet yerine veriyoruz vermi unuttuk ama aynı variya arkadaşlarımızdan bana tutanak yazıyorlar ufacık bişey oldumu tutanak yazıyorlar bunlar geçerlimi bize yol gösterirmisin

  1. Hasan bey, nasıl bir tutanak tutuluyor? İçeriği nedir? Biraz daha bilgi verirseniz yorumlamaya çalışırım.

 24. Merhaba Mustafa Bey, ben bir markette çalışmaktayım. Çalıştığım iş yerinde hakkımda işimi yetiştiremediğim için 1 defa tutanak tutuldu. Bir kezde müşteriye kötü ürün gönderdiğim için tutanak tutuldu. Özellikle ikinci savunma bence haksızdı ve iş yoğunluğu o gün fazlaydı. bu savunmaların yaptırımı sizce ne olur. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Aydın bey, bu tüt tutanaklar tek başına anlam ifade etmese de, çoğaldığında sizin kıdem tazminatı ödenerek işten çıkarılmanıza neden olabilir. Şu an için sadece bekleyip görebilirsiniz.

   1. Peki işten çıkartılma durumunda mahkemeye başvurarak ihbar tazminatı talep edilebilir mi?
    Sorumu cevapladığınız için teşekkürler.

    1. İhbar süresi kullandırılmazsa ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Mahkeme sizi haklı bulursa, hem ihbar hem de kıdem tazminatınızı ödetecektir.

 25. slm mustafa bey ben 5yıldır tokide çalışmaktayım iş yerim bana 1 tane tutanak tutdu işyerim ve 4kişide şahitlik yapıp imza attık ve bana savunmammı yazdırdı imza attırdı ve beni cıkartmak istiyorlar ben tazminatım varmı veya nasıl alabilirm yardımcı olursanız sevinirm iş yerim tazminat alamazsın diyor SAYGILARIMLA..

  1. Fatih bey, tutanağın içeriğine ve fiile göre sonuç değişir. Eğer bu gerekçeyle işten çıkarılırsanız, tekrar yazın o zaman değerlendirelim.

 26. 14 yıldır aybı firmadan çalışıyorum.2 yıl önce tutanak tutuldu.4 kişiye 32 milyar zarar edildi diye savunmamı verip imzaladım.2 ay öncede takibi sorumluluğunuzdadır.diye ayrı bir tutanak tutuldu.1 seneye kasar işyerim taşınacak.plaka değişikliği olacağından gitmeyi düşünmüyorum.tazminatımı alır mıyım.bu 2 tutanağı öne sirüp vermemezli yaparla mı ?

  1. Merhaba. İşyerinin taşınması ile tutanakların alakası olmaz. Eğer iş sözleşmenize göre yeni işyerine gitmeniz gerekiyorsa ve gitmezseniz kıdem tazminatı alamazsınız. Bu kadar eski tutanaklar, işçinin tazminatsız çıkarılmasına gerekçe olamaz.

  1. Bir işçi doğrudan bir tutanağa bağlı olarak çıkarılacaksa, bu tutunağın üzerinden 6 iş günü geçtikten sonra, artık tazminatsız çıkarılması mümkün değildir.

 27. Mustafa Bey ben iş yerimden maaşımı eksik yatırdıkları için mesai saatinde kimseye söylemeden işten çıkıp gittim tutanak tutulmuş ve beni aradılar yarın gel konuşalım tutanağı dert etme hallederiz dediler ne yapmalıyım

  1. Merhaba, keşke öyle çekip gitmeseydiniz.
   3 gün ard arda işe gitmediğinizden tutanak tutmuşlardır. Devamsızlıktan çıkışınızı verebilme şansı tanımışsınız. Ama gidin ve konuşun, ”tutanağı dert etmiyorum, ne için gelmediğimi siz benden çok daha iyi biliyorsunuz ve sizi dinliyorum, buyrun!” deyin… Bir hatadan dönerler umarım mesajı alıp

 28. Mustafa bey merhabalar.Çalıştıgım özel işletmede barmenlik yapıyorum.daha önceleri 2 tutanagım vardı fakat ben bu tutanakları ne gördüm nede imzaladım.dün akşam 3.tutanagı tuttular ve işime son verdiler.Ne yapmam gerek acaba tazminat alabilirmiyim ve haklarım nelerdir.Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Yasin bey, önemli olan kaç tutanak tutulduğu değil, tutanağın içeriğidir. Gerçekten de işverenin haklı bir nedeni olmadığı kanaatindeyseniz, bir an önce ihtarname çekmeli ve ardından kıdem tazminatınız ödenmezse dava açmalısınız.

 29. Merhaba mustafa bey on yıldır özel bir firmada çalışmaktayım son yöneticim ve performansım konusunu anlaşamıyorum kendisi işe başladığı gün hakkımda bazı tutanaklar olduğunu söyledi ama bu tutanaklar çok uzun zaman önce tutulmuş bir tanesinin içeriğini ulaşabildim beni uyurken yakalamışlar ancak hiçbirinden hiçbir şekilde haberim yok benim odadan hakları bahane ederek İşten çıkarmak istiyor tazminatını ödemeyeceğini söylüyor ne yapmalıyım nasıl hareket etmeliyim yardımcı olur musunuz şimdiden çok çok teşekkür ederim

 30. Merhaba Mustafa Bey,

  Bugün hakkında işe geç kaldığım için tutanak tutuldu.Bu tutanağa istaneden haklarımı vermeden işten çıkarılabilir miyim ? çıkarılmazsam bu şekilde kaç kere hakkında tutanak tutulursa işten çıkarabilir ler ?

  1. Merhaba,
   1 kez geç kaldınız diye o tutanakla sizi işten çıkartma hakları bulunmamakla birlikte, sizinde geç kalmaları alışkanlık haline getirmemeniz gerekmektedir. Tutanak sayısı önemli olmayıp içeriği ve işlevi önemlidir.

 31. Merhaba Mustafa bey 1.5 senedir bir iş yerinde çalışmaktayım ve çalıştığım iş yeri farklı sebeplerden 3 kere tutanak tutuldu bu tutanakların tutulmasından 1.5 ay sonrada işten çıkarıldım iş yerim ihbar süresi vermeden çıkışımı verdi bu durumda ihbar tazminatı hakkım var mı

  1. Bora bey, işçinin bir fiili nedeniyle tazminatsız çıkışı verilecekse, bunun o fiilin gerçekleşmesinden itibaren 6 iş günü içinde yapılması gerekir. Dolayısıyla, durumunuz net bilmemekle birlikte, hem ihbar hem de kıdem tazminatı hakkınız olabileceğini düşünüyorum. Dilerseniz, sitemizdeki “bize sorun” bölümünden daha ayrıntılı bilgi verebilirsiniz, böylece yardımcı olabilirim. İletişim formunda, bu yorumunuzdan bahsetmeyi unutmayın.

  2. iyi günler Mustafa bey iş yerinde tutanak tuttular bende savunmamı yaparken kabul etmediğimi ve sebebini yazdım TUTANAK YİNE DE GEÇERLİMİ

   1. İŞYERİNDE HATALI ÜRETİM YAPMAKTAN 3TANE TUTANAK TUTULDU 2TANESİNİ İMZALADIM 1 TANESİNİN SAVUNMASINI İMZALADIM NE YAPABİLİRİM TAZMİNATSIZ ÇIKIŞ OLABİLİRMİ

    1. Murat bey, bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Tutanağın içeriğine, zararın boyutuna vs. bağlı olarak değişir. Doğru cevabı yine yukarıdaki yazıdan bulabilirsiniz.

 32. Mustafa bey müdüre hanımla aramda bi olay geçti ve bu olaydan 8 gün sonra tutanak yazdı hatta ben iş yerine girdiğimde kurumdan cıkmış olan kişi şahit gösterildi sonuç işten cıkartıldım

   1. bu olayın içinde okadar farklı şeyler varki avukatlar bile davaya bakmıyor işyerinde bulunan bietakım şeyleri gördüm ben gizli kamera kayıtlarını izleyen müdüre hanımın eşi kurumla alakası olmadığı halde gizli bie kurumdan bahsediyorum elbetteki psikolog un 17 yaşındaki kız çocuğuyla yakın teması ve akp yönetimi tarafından kapatılan gerçekler bana şuan en gerekli şey kendindem emin bir avukat elimde fotoğrafları bile var gizli kamera kayıtlarını izleyen şahsın ben kadın sığınma evinde çalışıyordum ama tazm,natımı dahil vermeden tutanaklar gerekce gösterilip işten çıkartıldım

 33. Merhaba is yerimde 9.10 dan sonra hergun tutanak imzalatiyorlar yaklasik 9 tane imzaladim 2 sinde 5 dk 1 indede yarim saat gec kaldim diye ki bu durum is yerinde herkesde gecerli 9.10 dahil 9.10 9.12 vs den sonra sirayla servisin cogunluguna tutanak imzalatiyolar uzun suredir calisan bir isci bile 10 tane tutanak imzalamistir ne yapmaliyim ya da bunu yapmalarinda ki sebep nedir acaba

  1. Nur hanım, şu anda yapabileceğiniz bir şey yok. Ancak işveren bunları ileride kullanarak haklı fesih yapmak isteyebilir. Yine de yorumlarımız tahminden öteye geçmez. Bu hususta bir eylem olursa ve tekrar yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

  2. Imzâ atmasanız gerekir imza açtığınız taktirde herşeyi kabul etmiş sayılırsınız imza atmasanız size kimse zorla imza artıramaz hukuk avukatlatinâ tanisin bence

 34. Merhaba Mustafa Bey.Ben özel sektörde 2 yıldır çalışıyorum iş yerinde 3 ay önce 20 tane kural yazdırıp zorunlu bir şekilde herkeze imzalattılar.bu kurallardan 1 tanesi telefonların dolabımızda kalmasıydı beni müdür 1 kere telefonla yakaladı ve savunmamı yazdırdı imzalattı yaklaşık 1 ay sonra önemli bir sebebim varken yine telefonla gördü ve hiç dinlemeden seni işten çıkarıyorum deyip odasına götürdü benim askerliğime 3 ay var ve bende hiç birşey imzalamadım müdürde sana imzalatmasını bilirim dedi bende odasından çıktım sinirden 1 kaç olay yaşandı işte kapıya vurmak gibi.neyse ertesi gün gelmemi ve işlemleri yapacağını söyledi.ertesi gün geldim içeri almadılar dışarda yaklaşık 5 saat bekledim sonrada haftaya gelmemi söledi halbuki hala çalışıyo gözüküyorum eğer haftaya kadar gelmesem 2 gün üst üste gelmediğim için tazminatsız çıkaracaklar.bide 2. İhbarı ben imzalamadığım için zorla 2 görgü şahidine imzalatmışlar şimdi telefon yüzünden 1 savunmam var ve 2 şahidli bir tutanak ile beni tazminatsız çıkarabilirler mi dediğim gibi askere gitmeme 3 ay var ve sütüme çok oynadı müdür.Teşekkür ederim.

 35. Merhaba Mustafa bey ben özel bir şirket te işçi olarak çalışıyorum 7 yaşında bir kızım var( epilepsi) hastası kriz geçiriyor çoğu zaman sabah oluyor bazen her gün bazende 2 günde bir oluyor . bu durumu bildiği halde amirim bana 3tane tutanak tuttu.budurumda tazminatsız işten cikarilirmiyim.yardimci olur musunuz.

  1. Öncelikle geçmiş olsun, inşallah tez zamanda şifasını verir Rabbim. İşiniz zor, tahmin edebiliyorum…
   Lâkin işçi-işveren ilişkilerinde duygusallık maalesef ki 2 belkide 3. planda kalabiliyor, kalmalıdır da.
   [İşçi; beden gücünü veya fikir gücünü belirli bir bedel karşısında ve belirli sürelerde işverene satar, kiralar/işveren; bu takas pozisyonundan bedeli ve yasal ödemeleri yapar]
   Literatürdeki benzer tanımdan dola çıkarsak; iş saatinde sizden istenen işin yapılmasını istemek işverenin en doğal da hakkı olabiliyor. Tabiki insaniyet namına pozitif bir ayrım göstereblir ama, bu onun takdiridir.
   Tutanak sayınızı çoğaltmayın derim…

 36. Merhaba özel bi sektörde 4 yıldır çalışmaktayım bugün biraz rahatsız olduğum için mola saatimde depo diye tabir edilen yerde biraz oturmak istedim müdürüm geldi ve beni gördü tutanakta yatar pozisyonda olduğumu yazmış bu tutanakla beni tazminatsız bi şekilde çıkarma hakkı var mı

  1. Merhaba,
   söz konusu olay direkt ve derhal tazminatsız çıkarılma için yeterli değildir. (Dava esnasında cılız kalır)
   Önemli olan biraz daha dikkatli olmak ve bu tutanakları dosyada çoğaltmamaktır.

 37. Merhaba. Ben devlete bağlı bir kurumda özel güvenlik olarak çalışıyorum. 09.10.2017 tarihinde gece vardiyasından çıkıp evime istirahatimi etmeye gittim. Aynı gün saat 15.00 da çalıştığım kurumun müdürü çalışan personel ile toplantı düzenledi. Ben ise hem yol masrafını ödemedik leri için hem mesai vermedikleri için hem de aynı günün gecesi tekrar gece vardiyasında işe geleceğim için toplantıya katılmadım. Hakkımda toplantıya gelemediğim için tutanak tutulmuş ve iki çalışma arkadaşıma şahit olarak imzalattırılmış. Ben henüz ilgili memur tarafından çağrılmadım. Savunmam istenmedi. Sözlü yada yazılı tebliğ de edilmedi. Bu tutanağın tek taraflı geçerliliği olur mu? Yada çalışan olarak yapmam(yada yazmam) gereken birşey var mı? Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Ahmet bey şu an için yapabileceğiniz bir şey yok. Tutanak tutulmuşsa, bunun geri alınmasını sağlayamazsınız. Ama bu tutanağa istinaden bir işlem yapılırsa,, tekrar yazın, yardımcı olmaya çalışayım.

   1. Beyefendi bilmek istediğim, tek taraflı tutanağın bir geçerliliği olup olmadığı. Şansımdan istenen bir savunma yada imzala mam istenen bir tutanak yok. Sadece şahit olarak çalışma arkadaşlarımdan duyduklarım var. Prosedürü bilmek istiyorum. Tutanak dediğimiz resmi evrak olay günü tutulur öyle değil mi? Şahitler olsa bile adı geçen kişiden savunma istenir öyle değil mi? Yoksa zaruri değil midir savunma? Rica etsem bunlarla ilgili bilgilendirir mısınız beni. Teşekkür ederim.

 38. Merhabalar 5senedir bir firmada çalışıyorum daha önce mazereti olarak bir kere geç kaldım ve tutanak tutuldu bugün ise farklı bir konudan daha tutanak yedim tutanağın içeriği ise yetkisiz bir personeli kasaya geçirdigim için tutuldu birbirinden farklı 2 tutanak var muhtemelen 3. Bir tutanakta işten çıkarılacam fakat merak ettiggim 2 soru var bu birbirinden alakasız tutanaklarin üzerine başka bi konudan veya aynı konulardan bir tutanak daha yersem haklı fesih hakkı doğar mı işyerine 2. Sorum ise ben kasiyerim kasaya giren personelle aynı birimde çalışıyoruz görevlerimiz farklı aynı mağazada aynı şubede doğal olarak kasa dahil mağazanın her köşesi personelin çalışma alanı bu personeli kasaya girdi diye bana veya personele tutulan tutanak geçersiz olmaz mı çünkü aynı mağazada çalışıyoruz ve kasa da bu mağazanın içinde personel de bu mağazada çalıştığına göre her yere girip cikabilir diye düşünüyorum

  1. Emrah bey, kesin bir şey söylememiz mümkün değil. Yazıda da açıkladığımız üzere, önemli olan kaç tutanak tutulduğu değil; gerçekten de bunların içeriğinin ne olduğudur.

 39. İyi gunler ben karton fabrikasında 3 yıldır çalışıyordum fabrikada sigara icme alanı ve yemekhane yok bu yuzden yemek saatlerimizde yemeğimizi ve sigaramizi makina yaninda oturup yiyoruz 3 yildir hic bir tutanak tutulmadan bu olay yuzunden işten çıkarıldım ihbar verilmeden ve diger mesai arkadaşlarım sadece uyari aldilar ve bana işten cikarken tutulan tutanak 25.ci maddeden tuttuklari icin tazminat ve ihbar vermicez dediler bu durumda nasil bi yol izlemeliyim

  1. Erkan bey, merak etmeyin; hakkınız aramanız durumunda eğer haklıysanız alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz. Avukat tutarak ya da bizzat dava açabilirsiniz. Bizzat dava açmak isterseniz, iletişim formu ile bize ulaşın, size yol gösterelim.

 40. merhabalar efendim mobing dediyimiz yani çalışana baskı doğrumu anladım benim sormak istediyim konuda budur örnek vermek istersek bir çalışana gerevini yapmıyor veya savsaklıyor diye ihtar yazılırmı yazılırsada bu bir mobing deyilmidir eyer mobingse bir çalışan bu baskılar yüzünden işten ayrılmışsa tazminat hakkı doğarmı yani haksızlığa uğrama diyebilirmiyiz saygılar sunarım efendim

 41. Merhaba
  10 yıldır özel sektörde çalışıyorum vardiye amiriyim elemanim işle alakali 2 tane basit hata yaptığı için bana iki tane bilgim dışında teplig etmeden tutanak tutulmuş ve sahitlere imzalattirilmis tutanaklar gecerlimi dir benim imzam ve savunmam yoktur tutanaklarda

  1. Önemli olan tutanakların gerçeği yansıtıp yansıtmadığıdır. Birden fazla kişinin imzasının olması da kayıt altına alınması için yeterlidir.

 42. Merhaba ben bir mağazada çalışıyorum mağaza müdürü x bir çalışanı herhangi bir art niyet olmadan ırkına ait nefret söylemlerinde bulundu fakat bunu tamamen şaka/takılma olarak söyledi yani söylediklerinin arkasında herhangi bir nefret bulunmuyordu bununla ilgili bir tutanak tutuldu ırkçılık ceza kanununda bile yer alan bir suç bu durumun sonucu ne olur işten çıkarmak için tek tutanak yeterlimidir yoksa sadece ihtar mı alır 5 tane çocuğu olan evli bir adam işinden olamasi biraz üzücü.

  1. Ahmet bey, yazıda da belirtildiği gibi, kaç tutanak olduğunun bir önemi yok. Sabit görülmesi durumunda, ırkçı bir söylemin, işçinin tazminatsız çıkarılması için yeterli olacağı kanaatindeyim.

 43. Selam hocam ben özel bi şirkette otobüs yıkamasında çalışıyorum 17 ay oldu ilk başta 6 kişiydik 5 e düşürdüler şimdi ise 4 e sebepsiz yere bizden hala 6 kişilik işi yapmamızı söyliyolar aksi takdirde tutanak tutucaz diyolar bizde yetersiz kalıyoruz bu durumda ben tazminat alabilirmiyim ?

  1. Ahmet bey, kaç kişi çalıştığını önemi yoktur. Önemli olan sizin çalışma saatlerinizin yasal şartlara uygun olup olmadığıdır.

 44. merhaba ben özel bir şirkette çalışıyorum ve 2 tane tutanaktan ihtar aldım 3. üncü tutanağımı yazdılar ama hepsi ayrı sebeplerden eğer 3. ihtar verilirse beni işten tazminatsız çıkarabilirler mi bireysel sendikalıyım iş yerinde sendika yok bu konu hakkında bilgi alabilir miyim teşekkürler.

 45. Merhaba surekli kayde deger olmayan konular üzerinde veya isimi ufak bir eksik yaptığım vakit tarfimca ihtar veriliyor bu beni ilerde tazminatsız olarak çıkarmalarına neden olabilirmi

  1. Merhaba. bu soruya kesin bir cevap veremem. Önemli olan tutanakların içeriği, gerçekliği ve sıklığıdır.

 46. Merhaba 2 tane ihtar aldim bunlar yuz kizartici deyiller 3.ihtari alirsam tazminatsiz gonderme sanslari varmi 3 ihtar olunca tazminatsizmi isten cikartiyolar

 47. Merhaba, Hemşireyim ve mesai saatleri dışında yapılan toplantıya katıldım. Okula gitmem gerekliydi ve devamsızlık hakkımda yoktu. Bana tutanak tuttular o toplantıya katılmadım için. İşten çıkıp tazmınat alabilir miyim? Haklılar mı

  1. Elmas hanım, toplantıya katılmadığınız için hakkınızda tutulan tutanak nedeniyle haklı fesih mi yapmak istiyorsunuz? Bu çok zorlama bir neden olacaktır.

 48. Merhaba 6 buçuk yıldır bir şirkette çalışıyorum son zamanlarda çeşitli sebeplerden dolayı savunma ve ihtar yazdim.yazılan savunma ve ihtarlarda yüz kızartıcı bi durum bulunmaktadir tamamen işyerinin işleyişi ile ilgili.belirli zamanlarda normal çalışma saatinin çok daha fazlasını işyerinde diger personel arkadaslarla beraber çalışarak geçirdik.arkadaslarda bu fazla calisma saatlerine sahitlik yapabileceklerini söylediler ihtar çekip sozlesmemi tek taraflı fes etsem kidem tazminati alabilirmiyim saygilar

  1. Esra hanım, bunu bilmemiz mümkün olmaz. Ama olası bir dava aşamasında tanığınızın olması size elbette avantaj sağlayacaktır.

 49. Merhaba
  Çalıştığım iş yerinde eleman yetersizliğinden dolayı düzgün temizlik yapılamamaktadır.Yıllık izne çıkmadan önce bu konuyu müdürümle konuşup bilgilendirdim.yıllık izin dönüşü tarım ve köy işyerinden denetleme geldi ve ceza kestiler buna istinaden bizlere tutanak tutacağız diye haber verdiler daha tutanak tutulmadı bu tutanağa çalışanlar olarak toplam 6 kişi imza atmazsak ne olur

  1. Emre bey, imza atsanız da atmasanız da sonuç değişmeyecektir. Neticede sizin imzalamamanız, yapılan tespiti ortadan kaldırmaz.

 50. meraba 50 yaşındayım 4 buçuk yıldır özel bakım merkezinde çalışıyorum patronumuz bulunduğumuz ilçede kurs açıp ordaki personelleri işe almak istiyor amacı servisten kar etmek bunun içinde bizleri tuttukları tutanakla işten çıkarmaya çalışıyor hastaya kötü davrandın diye iki sahte şahitle işimize son verecek ne yapmamız gerekiyor

  1. Merhaba. Yapabileceğiniz bir şey yok. İsterse çıkarabilir. Ama siz de hakkınızı arayabilir ve yüklü miktarda tazminatlar alabilirsiniz. Hakkınızda tutanak tutuldu diye haksız duruma düşeceksiniz şeklinde bir kural yoktur.

 51. Merhabalar çalıştığım fabrikada insan kaynaklarına ilk kez savunma verdim tutanağımda amirimle aramda geçen sert diyolog bir kere işe gelicem diyip aldığım izni 4 saatten tam güne çıkartıp gidemedim bunun üstüne yalancısın sen diyerek tartışmamız büyüdü ve bana yazdığı tutanakta tehtit içerikli tutanağa savunmamı verdim işten tazminatsız çıkartabilirlermi verdiğim savunmada bana hitap edilmesini istemediğim davranışla yaklaştığı için tartışma oldu aramızda dedim .

 52. Merhabalar ben 2,5-3 yıldır özel bi şirkette temizlik personeli olarak çalışıyorum fakat hemen hemen 1 senedir sürekli ağır taşıma işi yapıyorum ve 3,4 kez işe geciktiğimden dolayı Tutanak yedim fakat bunca emek çaba serf edip 5kuruş tazminatsız işten atılmak insanın zoruna gider verin tazminatımı gidiyim dedim fakat bana bu şekilde tazminat alamıyacağımı söyledi (İdari işler) ne yapabilirim yardımcı olun lütfen teşekkürler…

 53. Kolay gelsin ben bir işyerinde taşeron olarak çalışırken kadroya girdim. Benim iş kodum temizlik görevlisi olduğu halde bana hem temizlik hem de büro işleri yaptırıyorlar. Birde burada işgüzar memurlar işverenim veya işveren vekilim olmadığı halde kendi kendine tutanak tutup iş verene sunuyor iş yerinde işçi olduğum için eşitlik ilkesi uygulanmadığını düşünüyorum.ben şuanda ne yapmalıyım bu yüzden psikolojim alt üst oldu bana cevap verirseniz sevinirim

  1. Slm hocam işyerinde sigarayla yakalandığım için ihtar ve savunma yedim savunma yemeden ihtar yazmaları hakları varmi

 54. İyi geceler efendim …size bir sorum olucak…ben tekstil fabrikasinda 2yil 3aydir çalışmaktayım…lakin çok tutanagim var mesela on taneden aşağı değildir…ancak tutulan tutanaklar öyle sacmaki misal lavaboya gidiyorsunuz 8:30is başından mola saati olan10.30 a kadar bir kere lavaboya gitmişsin iz bunu basinizdaki amir çok sık lavaboya gidip işi bilerek yavaşlatmak diye yazıyor…diğeri izin alıyorsunuz hastaneye gideceksiniz izin kagidinizi istiyorsunuz geldiğinde duzenleriz diye mahsus verilmiyor haliyle hastane işi uzun surup gidemediginizde de ..ertesi günü tutulan tutanak kimseden izin almadan ise gelmedi yazılıyor…tabi bunlara savunmada cevabı veriyoruz..bu savunmalarin faydasını gorurmuyuz….birde bu aralar aşırı üzerime oynayıp ordan oraya sürükleyip duruyorlar kendim bırakıp gitmek için…bu fazla tutanaklarimdan ötürü hiçbir yüz kızartıcı kusurum yokken …işten cikarilsam tazminat almaya hakkım varmı sayın hocam…teşekkürler

  1. Ferdi bey, yazımızda da belirttiğimiz üzere, tutanaklar tek başına haklarınızı kaybetmenize sebep olmaz. Önemli olan bunların içeriğidir.

 55. Merhaba beni işten çıkarmak istiyorlar ama tazminatsız olarak 3 yıldır bir şirkette çalışmaktayım bana bir ihbar verdiler imzaladım iki ihbar daha verdiler saygısızlık iddea ettiler şahit göstererek ama ben son iki tane verdikleri imzalamadım beni tazminatsız olarak bu şekilde göndereceklerini söylüyorlar.Ben sizin bi yazınız da okudum kıdem veriyorlar diye ben hem kıdem hem de normal tazminatımı alamam mı

 56. Merhaba ben belediyenin taşoran temizlik şirketinde 3 yıl çalıştım yanımdaki şöför çavuşlara bebden için genel müdüre küfür etti iftirası atıldı aynı gün 4 tutanak tutmuşlar bende savunmamı yazdım ve beni 10 sonra işten çıkardılır tazminat haklarımı nasıl alabilirim cevabınız bekliyorum saygılar

  1. Mustafa bey bu durumda bir avukata danışmanızı öneririm. Buradan yorum yaparsam size eksik bilgi verebilirim.

 57. Merhabalar. Ben 1 yıl 9 aydır özel bi şirkette çalışıyorum. Benim 2 tutanağım var ikisinde de araç çarpmadan şimdi yine aynı olay oldu ve benden dün yani 11 Mayıs istifa etmemi istediler bende yazmam dedim tamam dediler. Bugün ise benden tekrar tutanak yazmamı istediler ve bu 3. Tutanağım olacaktı bende yazmam dedim. Çünkü belli bir miktar benden çıkacaktı ve işime devam etmemi istediler. Biz seni tazminatsız da çıkarırız diye söyleyip duruyorlar neden çıkarmıyorsunuz onu diyorum işsiz kalma diye diyorlar. Sizce böyle birşey mümkün mü 2 tutanağım var tazminatsız çıkarabilirler mi? Çıkarabilser neden çıkarmıyorlar da tutanak yazmamı istiyorlar. Bende sordum şirketten bir kaç arkadaşa 3. Tutanaktan sonra çıkarabiliyorlar tazminatsız dediler ve bende yazmadım o yüzden. Birde tazminat olayı 1 yıl 9 ay benim suan o 9 ay’ın da tazminatı var mı yoksa sadece yıl üzerlerinden mi hesaplanıyor

  1. Gökhan bey diğer sorunuzun cevabı yazıda var. Kıdem tazminatı ise sadece 1 yıl için değil, kısmi olarak 9 ay için de hesaplanır.

 58. Merhaba sigaradan dolayı 2 kez tutanak yazıldı.sigara molamız yok fabrikada sigara kullananların hepsi içiyorsaat 8 den 4 e kadar molamız yok sadece 12 de yemek molası var 30 dk .işten çıkarırlarsa kendimi nasıl savunabilirim. Teşekkürler

 59. Merhaba ben bir şirkette mola hak edişi ile ilerliyorum mola hak edişim 10 ayda 1 defa çok fazla olmak üzere aşıp 2 defa tutanak yedım.Bunun ile ilgili beni ihbar tazmınatı vermeden çıkarabılırlermı?

 60. Merhaba öğretmen olarak bir kurumda çalismaktayim .2 tutanagım var biri çocuğun ayağını acımasıni müdüre hemen bildirmedigim için digeride çocuğu yuksek sesle uyardigim icin1.5 yildir çalışıyorum beni çıkarırlarsa tazminant alabilirmiyim.

  1. Pelin hanım net bir şey söylemem zor da olsa, bu söylediğiniz gerekçeler kıdem tazminatınızı almanıza engel olmayabilir. Yine de bu tür tutanakların artmaması yararınıza olacaktır.

 61. Vardiya arkadaşima Yazili tehtit ve haraket içeren mesaj yazilmasi durumunda işten tazminatsiz kovulmasi durumu varmidir.

 62. İŞYERİNDE SIK SIK İŞ YERİNİN GÖRÜNMEYEN YERLERİNDE UYUYAN İŞÇİ İÇİN KAÇ TUTANAK YETERLİ OLUR

 63. Merhaba çalıştığım iş yerinden 30/12 tarihinde çıkarıldım işten çıkarıldıktan 3 ay sonra tazminat alacak davası açtım işyeri ben dava açtıktan sonra geriye dönük kendi aralarında. tutanak tutup beni işe gelmedigim için işten çıkardıkları iddia ediyorlar bu belgelerin sahteligini nasıl açıklarım lütfen yardım edin

 64. Merhaba 30/12 tarihinde işimden çıkartıldım ve yaklaşık 4 ay sonra tazminat davası açtım davayı açtıktan sonra ellerinde çok saglam deliller oldugunu ve davadan vazgeçmemi söylediler bir miktarda para teklif ettiler kabul etmedim dava açıldıktan sonra geçmiş tarihli tutanak tutmuşlar işe gelmedi diyerek bu tutanakların hükmü nedir geçmiş tarihli tutanak olurmu teşekkür ederim

  1. Mehmet bey, bunlar işvereni kurtarmaz. Merak etmeyin, tek başına bu tutanaklar dava sonucunu değiştirmeyecektir.

 65. Selam bir iş yerin de engelli olarak çalışıyorum ve performas düşüklüğün den tutanak yedim yanlız imza atmadım beni işten çıkarabilirmi 1 yıl 6 ay çalışıyorum çift tasminat alabilirmiyim

 66. Kolay gelsin öncelikle ben bi özel hastanede hemşireyim kardeşim yesilkartlı olduğu için benim adıma giriş yaptırıp Dirsek Mr çektireçektik ama sıkıntı yaptılar tutanak tuttular ama işleme koymayacağız dediler daha önce hiç tutanak tutulmadı bana
  1)Tutanağı Kaç Gün içinde işleme koyma hakları var (Veya 3-5 ay sonra önüme sunabilirlermi )
  2)Tutanağı Görmedim tam olarak ne yazıyor ama kimlerin imzası var bilmiyorum bana imza da attirmadilar benim imzamın olmaması tutanakta lehime olur mu ?
  Teşekkür ederim.

 67. Merhabalar; ben yazılanların aksine hizmet sektöründe bir işverenim, kimseyi küçük görmeyiz haşa asagilamayiz 30-40 kadar çalışanımız var, fakat bazen personeller çok art niyetli davranıyorlar, bazı personellerin 5-6 tutanakları var, 3-4 ü mesai saatinde musteriye bakmayıp telefonla oynamak gibi, amirleri is yerinde yokken masaya oturup telefon oynamak gibi. Adam bizden izin istiyor babam umreye gidecek diye vermiyoruz ertesi gün 15 gün raporu dayıyor bu bahsettiğim konu aynı kişi mesela, tazminatımı verin gönderin diyor, sırıta sirita, Allah rızası için söyleyin bizim hakkımızı kim savunacak ben şimdi bu adami tazminatsız çıkaramayacak miyim?

 68. Herkese mrblar.benim bir sorum olacak arkadaşlar.Özel sektör çalışıyorum işyerinde imza topladık arkadaşlarla bayram ikramiyesi için 2senedir bayram ikramiyesini sabitlediler 2sene öncesine kadar tam maaş veriyorlardı şimdi azalttılar bende imza topladık fabrikada bunun düzeltilmesi için imza toplamak yasak midir beni tazminatsız çıkarabilirler mi acil yardım

  1. Tahir bey, imza toplamak neden yasak olsun? Önemli olan işleri yavaşlatma gibi eylemlere girişmemektir.

 69. Türkiye çapında büyük bir markette çalışıyorum
  Herşeye savunma slip ardından o savunma ile ilgili tutanak tutuyorlar 11 ayda 5 savymunma 3 tutanak oldu 20 yıldır çalışıyorum ilk savunma ve ihtarı burda yedim çıkış sebebi olabilirmi
  Örneğin saat 9 da açılıyoruz sivil gelip gidiyorum iş yerinde giyiniyorum 30 dk geç giyindim diye savunma ve ihtar yazdılar fakat geç kalma sebebim iş yerinin sorunlarından dolayı ne gibi bir yaptırım yaparlar

 70. Acill lütfen dönüş yapın.
  Merhaba,mesaim saat 1 de bitiyor daha önce gerginlik yaşadığım çalışma arkadaşım saat 3 te kendisi mesaiye devam ediyor ancak ben etmiyorum. Ayağıma takılıp sendeliyor ve çelme taktığımı iddia ederek tutanak tutup benden şikayetçi olmuş kamera kayıtları var ancak onu görmüyorum arkam dönük bir adım geriye attığım için ayağıma takılıyor amirimde benden savunma istiyor.
  Mesai saati dışı olduğu için benim savunma yazman gerekli midir. Yoksa mesai dışı olduğunu söyleyip savunma yazmayı reddedileceğimi ve bu konunun kurumu ilgilendirmediğini mesai dışı yaşandığı için kişisel bir sorun olduğunu belirtebilir miyim.
  Yalnız tekrar söyleyeyim arkadaşım mesaiye devam ediyor ancak benim mesaim bitti ve sivilim.

  1. Merhaba. Savunma yazmanızı öneririm. Çünkü siz mesai saatlerinde olmasanız da, arkadaşınız çalışmaya devam ediyor ve olay işyerini de haliyle ilgilendirir.

 71. merhaba iyi günler ben çalıştığım yerde mobing görüyorum ve bu süregelen iş başlangıç itibarı ile devam eden bir durum yakın zaman da ise 7 gün pes peşe çalıştırıldım 8. gün izin yaptım ancak bunu herhangi bir yere bildirmedim bayram sürecinde ise haftada 3 gün izin yapar iken 2 ye düşürüldü bu gibi durumlarda işten tazminat alıp çıkma durumu ve şikayet süreci olarak yapmam gereken nedir öğrenebilir miyim

 72. Merhabalar. Ben bir mağazada çalışıyordum bazı olumsuz durumlar oldu ben çıkacağımı söyledim ve bazı durumlardan dolayı gelemeyeceğimi söyledim. Onlarda istifamın yazıldığını gelip imzalaman gerektiğini söylediler. O ara gidip imzalayamadım ve işten çıkmadan 12 gün çalıştım yani 12 gün maaş hakkım vardı. Fakat bana 3 tutanak tutuldu ve işten çıkarıldın denildi maaşım yatmadı. 12 günlük paramı almadım. Fakat şöyle bir durum var sigortamın bitiş tarihi benim işten çıkmamdan 2 hafta sonra çıkışı verildi. Bu durumda benim o 12 günlük paramı alma şansım var mı ? Yani onların böyle bir hakkı var mı? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

 73. Mrb acil cevap verirseniz sevinirim… Konuya gelelim ben Taşören fabrikada çalışan 5 senelik bir isciyim bizim çalışma duzenimiz hedeflere göre ve hedef verilmediği zaman bize disiplin tutanağı tutuyorlar tutanakta da hedef verilememe seçeneği var bu tutanağı hergun yiyorz bizi tazminatsız işten çıkarma gbi bir durumu olur mu ve ne gbi önlemler alabilirim lütfen bana yardım edin tutanak tutmayada bu hafta başladılar

  1. Ebru hanım işveren dilediği kadar tutanak tutabilir. Önemli olan tutanakların sayısı değil gerçekten de gerekip gerekmediğidir. Tutanakların gereksiz olduğunu düşünüyorsanız, endişelenmenize de gerek yok.

 74. Mrb resmi bir kurumda calisiyorum sabah yüzü gozum daldığı icin tutanak yedim 3 tutanakta iş fesfi var bu ilk tutanağın 13 yıldır aynı yerde calisiyorum bu tutulan tutanak kac yil geçerli ne zman silinir tsk

  1. İbrahim bey neden 3 tutanakta fesih olsun ki? Buna dair bir mevzuat mı var? Sorunuzun cevabı ise aslında yazımızda var.

 75. Merhabalar ben güvenlik şirketine baglı bir kurumda resepsiyon görevlisi olarak çalışıyorum güvenlik degilim 6 cı senem bitti, bulundugum projede denetleme olarak gelip dalgın halde yakalayıp fotograflarımızı çekiyorlar fotograf cekeni farketmedigim için tutanak tuttular bende imzaladım ben bunda kasıt görüyorum niye baskalarına olmuyorda özellikle bana oluyor diye düşünmüyorumda degilim hakkımızı savunamıyoruz hemen kamera kayıtlarına başvuruyorlar 6 sene içinde 2 ci tutanagım bundan sonra bu tür olaylarla karsılasırsam tutanagı imzalamasam ne olur?

  1. Merhaba tutanağı imzalasanız da imzalamasınız da sonuç değişmez. Çünkü ortada bir tespit vardır ve önemli olan tespitin doğruluğudur. Bence tutanak sayısına takılmayın.

 76. Merhabalar ben bundan bir ay once 7 gun ise gidemedim tutanak tutulup isten cikisim verilmis acaba tekrar ayni yerde calisabilirmiyim yoksa bu tutanak sorun olurmu?

  1. Neslihan hanım, tekrar aynı işyerinde elbette çalışabilirsiniz. Ama bu durumda önceki dönemler için kıdem tazminatı vb. haklarınızı yitirmişsiniz demektir.

 77. Selam. Ben matbaada makine ustası olarak görev yapmaktayım. Bölümüm haricinde iş yapmam söz konusu olur mu. Bunun için zora kosulup yapmamama halinde tutanak yazma ihtimalleri varmıdır. Varsa neye dayanarak ve nasıl bir yol izlenir.

 78. İş yerimin tuttugu tutanak sonucu 4857 iş kanunu 25 maddesindeki hususları ihlal edecek her türlüdavranışta bulunmaktanmak nedeniyle karar elime tutuşturulup işten çıkarıldım bu yasalmı kanunen neyle tam olarak suclandm

  1. Hande hanım, hangi gerekçeyle işten ayrıldığınızın size somut olarak bu yazıda bildirilmesi gerekirdi. Öyle olmadıysa ve haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, yasal yollarla hakkınızı aramalısınız.

 79. merhabalar ben özel kurum sal bi şirkete çalışıyom ve tutanak yesin bu tutanak süresi nezamana kadar sörüyor sörwsi varmı

 80. merhabalar ben dogancan bayır 240 dakika işe gec kaldıgım icin tutanak tutuldu bugun bana gelen idar kagdını okudum ve imzaladım 3 yılık calıştıgım bi firma ve tazminat hak ede biliyormuyum. cıkartilirsam eyer bu konu hakında bilginizi arz ederim teşekurlerimi sunar iyi gunler dilerim

  1. Doğan bey sadece bu gerekçeyle tazminatsız işten çıkarılamazsınız. Ama bu tür olayların tekrarlanmamasına dikkat etmeniz gerekir.

 81. Merhablar. Kurumsal bir sirkette calrirken tazminatsz bi sekilde i7ten ckarildm .5. senem bu isyerinde 10 dan fazla ihtarim war bu yuzdn bunu grekce göstererb ckisimi yaptlar. Yazili bir tebkg almadm cikis ewraklarmi adresime gndrecklerni syledlr. Ben hc br sekilde imza atmadm ciks islemleri icn.aldgm ihtarlar tazminat alamami ne sekilde etkilr.

  1. Cemal bey ihtarların içeriğini bilmeden bir şey diyemeyiz. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız yasal süreci başlatın ve bu ihtarların ve feshin gerekçesini işveren mahkemede ortaya koymak zorunda kalsın.

 82. İyi günler efendim ben özel sektör de kimya teknikeri olarak 6 yıldır çalışıyorum yaptığım ürünlerin 2 tanesinde bozulma oldu verdiğim degerlden dolayı fakat bunun böyle olmasının nedeni ürünler deki asitin degişmesi ve vardiya amirinin üzerime kurduğu psikolojik baskı bu sebeple bana savunma yazdırdılar bu sebeple beni tazminatsız işten çıkara bilirlermi

  1. Can bey sorunuzun yanıtı hatanın nedenine, önemine ve iş tanımınıza göre değişir. Bu nedenle size ezbere cevap vermemiz yanlış olacaktır.

 83. Merhaba ben 6 yıldır bir firmada çalışıyorum 3 uyarı aldım işten çıkarıldığım zaman tazminat alabilir miyim

  1. Merve hanım kaç uyarı aldığınızın önemi yoktur. Önemli olan bu ihtarlara gerekçe olan fiillerin durumudur. İhtar sayısına takılmayın.

 84. İyi günler bn …’te 1,5 sene çalıştım benim tutanaklarım oldu ve beni tazminatsız işten çıkardılar tazminat almam mümkünmü?

 85. Ben 6yildir bir firmada calisiyorum. Market market geziyorum ve elimizdeki tablet ile market verilerini giriyoruz yogunluktan zaman zaman tablet kullanmayi unuttugum gerekcesi ile savunmani alacagim dediler tazminatsiz isten cikarma durumu soz konusu olabilirmi

 86. Merhabalar ben belediyede temizlik islerinde calisiyorum facebookda bir olay ile yaptigim yorumdan dolayi belediye baskanyardimcisi beni telefonla arayip ifade aldi sonra makamina cagirdi ve beni istifaya zorladi bende kabul etmedim 2 gun izin vediler bana 2 gun sonra karar aciklanacakmis benim sorum şu belediye baskani yardimcisi yuzkizartici bir sucum olmaksizin beni işden atabilirmi.
  Dava acmam gerekirse ne yapmaliyim ben kadroya geceli 4 ay oldu bana yardimci olurmusunuz tesekkürler mumkunse telefondan bilgi alabilirmiyim tesekkurler

   1. Oncelikle çok tesekkurler sorumu tam anlamiyla cevplamissiniz ben facebookda hicbir devlet buyugune kaldiki belediyedeki yoneticilere karsi bi hakaretim olmamisdir.benim sorunum baska bir paylasima yaptigim bi yorum ve kendi telefonumdan yapilmisdir galiba ben belediye ile mahkemelik olucam yada direk.arabulucu mahkemesine benmi gitmemlazim.ve nerde bu arabulucular tesekkurler

 87. Merhaba,

  Ben iş yerimde 4 yıldır çalışıyorum savunma aldım ve sonra ihtar çekmişler . İlkez ihtar aldım 2 ihtar sonrası tazminat alabiliyormuyum. Teşekkürler

 88. merhabalar ben beldiyede temizlik islerinde söfor olarak calisiyorum baskan yardimcisi ile girmis oldugum bir polemk yuzunden bana ceza olarak baska is vericeklermis mesela süpurge temizlik vb gibi bu durumda ben ne yapmaliyim tesekkurler

 89. Merhabalar tekrardan benim sorum şu
  Belediyede kadroya gecmis bir şoförum suan beni baska bolume verdiler ve burda arac kullanmiyorum sofor maaşi aliyordum onceden şmdi benim maaşimi düşürebilirlermi acaba ve beni başka bi işe zorla verebilirlermi tesekkurler neyapmam.lazim bundurumda

  1. Ahmet bey başka işe verip veeemeyecekleri, iş sözleşmenizdeki hükümlere bağlıdır. Ancak maaş düşürülmesi, işçi eğer buna onay vermemişse, bir haklı fesih sebebidir.

    1. Sözlü olarak bilgi alabiliyorsanız, olur. Ama onun dışında yazılı olarak sorarsanız, en azından kesin bilgi edinmiş olursunuz.

 90. Merhabalar, ben beledıye ıscısı temızlık bolumunde calısıyorum. 2 kez tutanak yazıldığını syledıler sef, amir işe gec kaldım ama işime yine gelip calıstım 3.cu tutanakta iş hakkı fesedılecek dediler kendimi nasıl kurtarabilirim saygılar!!

  1. Gökhan bey, o halde bir daha işe geç kalmamalısınız. Bunun dışında yazıda da belirttiğimiz üzere, önemli olan işçinin kaç kez ihtar aldığı değil, işlediği fiilin niteliğidir.

 91. Merhabalar bugun kurban bayramı bana verilen izin sabah 12.30 sularinda cıkip is gereyi aksam saat 21.00da burda olmam soylendi ben osaatte gec kaldim giriş saatim 22.30 oldu ama tutanak tutuldu bana imzalanmadi banada bilgi verilmedi tutanagin tutuldugunu ögrendim ama bana arz edilmedi bunnun icin ne yapmam gerekir yardimci olursaniz sevinirim

  1. Metin bey bu tür tutanaklar konusunda işçinin yapabileceği bir şey yoktur. Yani bunların tutulmasını engelleyemezsiniz; ancak ileride aleyhinize kullanılırsa o zaman gerekirse mahkeme tarafından bunlar değerlendirilir.

 92. merhaba mustafa bey ben engelli kadrosunda özel sektörde çalışmaktayım 2 tutanak tutuldu ve 3 olduğunda çıkartmak zorunda kalırız diye sölendi sizce engelli kadrosunda çalışan personeli çıkarma hakları bulunur mu ?

 93. Meraba ben şimdi senemi doldurmak üzeryim 2 savunmam var 3 savunmayı yersem tazminat alabilir miyim ve sizce ne kadar tazminat alabilirim

  1. Üçüncü kez ihtar alırsanız, neden tazminat alasınız ki? Sorunuzu tam olarak anlayamadım.

 94. 3 aydır gündüz vardiyasına yani 7/3 vardiyasına gelemiyorum.sebebi eleman eksikliğiydi ama şuan elemanlar tam bu seferde işi bilmiyorlar diyorlar ne yapmalıyım

 95. İşçiye çöp altı alınmadı diyerek alındığı halde tutanak tutulup o günkü yömiyesi kesilebilrmi bu bizde sürekli oluyor şöförlere hız sınırı yetmiş km koyuluyor yetmişbirle bir saniye gitse tutanak yazılıp yömiyesi kesiliyor

 96. Ayna kırıldı ayna parası makas kırıldı makas parası kaza yaptı sigorta farkı yada herhangi bir şeyden tutanak yazılıp yömiye cezası bu nasıl bir adalettir böyle bir kanun maddesi varmıdır

 97. Merhaba bulunduğum iş yerinde 3,5 yıldır çalışmaktayım ve aylık satış hedeflerimiz var hedef yapamadığım ve performans düşüklüğü için ihtar çekilicek ihtar sonrası ya da belirli bir ihtar sayısı sonrası haklarımı almadan işten çıkarıla bilirmiyim ve ayrıca sözleşmemde hedef performans vb gibi bir yazı yer almıyor yardımcı olur musuz…

 98. Merhabalar Herhangi bir imzam yok mesaiye kalınmam istendi bende kalmadım ve sonrasında tutanak tuttular ve işten çıkarılacagımı belirttiler bu mümkün mü? Şimdiden teşekkürler

  1. Süleyman bey, imzanız olmadığını söyleseniz de, örneğin iş sözleşmesinde bu onay sizden zaten alınmış olabilir. Bu durumu incelemenizi öneririm.

 99. Merhaba
  Benim çalıştığım iş yerinde 6 ay öncesine ait bir malzemeyi hatalı girdiğimden dolayı 6 ay sonra tutanak tutup savunma istediler
  Bu hatadan dolayı yanlış üretilen mal dolasıyıyla şirketi zarara soktuğumu söylediler
  Ve bu malzeme benden sonra 4 kontrolden daha geçiyor ama tutanağı sadece ben yedim

 100. Merhabalar 2005 yılından bu yanı aynı şirkette çalışmaktayım şimdi işten hakaretlerden yıllık izinlerimizi kulanamamaktan fazla mesaiden dolayı çıkmak zorunda kalıyorum ama iş yeri çıkışımı vermiyor bana çıkışını kendin al diyorlar ben aldığım zamanda keyfi çıkmış oluyom işsizlik maaşından faydalanamıyorum tazminatımı alamıyorum bu durumda nasıl bi yol izlemem gerek teşekkürler

 101. Fabrikada çalışıyorum dokuma mühendisi iş pantolonu giymediğim için tutanak yazacağını 3 kere tekrarlandigi taktirde tazminatsız çıkışımi vereceğini söyledi bu doğru mu böyle bi hakka sahipler mi

 102. merhaba 4 yıldızlı bir hotelde 11 01 2009 tarihinde itibaren erkek kuaförü olarak çalışıyorum işyerimiz yaklaşık olarak 3 yıldır ne zamlarımızı nede maaşlarımızı düzenli ödemiyor işçiler olarak bir müddet idare etsekte artık işin tadı tuzu kalmadı şimdi iş verenimiz mobbing uygulayarak herhangi bir ücret ödemeden fazla mesai yapmamızı 2. Hatta 3. İşlerle meşgul olmamızı isteyerek bizi tazminat ödememek için istifaya zorluyor maaş bordrom da erkek kuaförü yazdığı halde başka bir işte çalıştıra bilir ler mi beni ben çalışmak istemezsem ne olur hangi durumda tazminatımı talep edip işi bırakabilirim sigorta başlangıcım 2003 şimdiden trşekkürler

 103. Çalıştığım işyerinde dalginligim sebebiyle hırsız girdi tazminatsız işten atabilirler mı guvenligim

 104. Merhaba evlenmeden önce ve sonra toplam 3 tutanağım var bu durumda işten evlilik nedeniyle çıkmak istesem evlilik tazminatı hakkım yanar mı ?

 105. Iyi gunler 20 sinde oglumu hastanede sunnet ettigim.icin ise gidemedim 25 atesi oldugu icin gidemedim bu durumda beni tazminatsiz atma haklari varmi iyi gunler dilerim

  1. Emrah bey, işe devamsızlığınız sadece 1 gün olduysa, işçi bu gerekçeyle tazminatsız olarak işten çıkarılamaz.

    1. Ayrıca, devamsızlığınızın son bulduğu tarihten itibaren işveren sizi 6 iş günü içinde çıkarmak zorundadır. Bu süreyi kaçırırsa, kıdem tazminatınızı ödemesi gerekir. Bu hususu da dikkate alın.

 106. Selam öncelikle iyi günler gece personeli olarak dinlenme tesisinde çalışıyorum evde yalnızdım uyuya kalmışım ise gidemedim tutanak tutuldu ama bana imza artırılmadi 10 yildir aynı iş yerindeyim ilk defa oldu

 107. Merhaba iki senedir … markette çalışıyorum bizde eksik mal fazla mal muhabbeti var eksik fazladan ötürü olusan artilardan sebeb biz bir kaç parça ürünü yukarıya kaldirdik envanterde indirmek şartıyla ve daha sonradan bu tespit edildi vukuat envanteri yapıldı magzam bin tl artı verdi mallar ortada idi ve dışarı çıkarma yada elden satma durumu kesinlikle yoktu tutanak tutuldu ve savunmam alındı iki saat boyuncada istifaya zorlandim ve istifa kesinlikle vermedim bu konuda iş çıkış yapabiliyorlarmi yapsalar kıdem tazminatı alabiliyormuyum

  1. Merve hanım, teknik bir konudan bahsettiğiniz ve bu hususta özel bilgim olmadığı için, bir şey söyleyemem. Ama haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, kesinlikle istifa etmeyin. Bırakın, onlar çıkarsın. Böylece daha çok hak elde edebilirsiniz.

 108. Merhaba eşim 8 yıldir bi şirktte calisiyor .. iş sozlesmesinde sehir disina gonderilebilir diye madde geciyor.. fakat bu yıl esim
  Sehirdisina gitmek istemedi maddi manevi nedeerinde oturu ..bunu defalarca sirket yetkililerine soylemesine ragmen bir cozum sunmadilar.. bu yıl tekrar sehir disina 2 ay kadsr gondermek istediler esim gieyince eşıme gonderdikleri mail ciktisini alarak 2 şahit getirilerek imza latildi.. verilem gorevi yerine getirmiyor nedeni ile.. esimi isten cikardilar.
  6 iş gunu icersinde .
  5.gün esim gelen maili cevapladi verilen görev yerine gitmek istiyorum diye .. buna ragmen isten cikarabilme haklari varmi .. tazminat hakkimiz yokmu .. ilk ihtarda cikarilabilinirmi

  1. Serap hanım, iş sözleşmesinde böyle bir onay verilmişse, buna uyulması gerekir. Yine de bir avukatla görüşerek daha net bilgi almanızı öneririm.

 109. Tutulan tutanaklar ihtarlar geçerlilik süresi nedir ayrıca özlük dosyamiza işlermi kamu kuruluşuna girmek istesem önüme çıkarmış cevaplarsaniz çok sevinirim iyi akşamlar

  1. Merhaba. Kamu kurumu alımlarında karşılaşıldığını daha önce hiç duymadım. Özlük dosyasına koyulması ise normaldir. Tutulan bir tutanak sonrası, işçi tazminatsız olarak işten çıkarılacaksa, bu işlemin 6 iş günü içinde yapılması gerekir. Bunun dışında, bir geçerlilik süresi bulunmamaktadır.

 110. İyi günler.arac muayenede çalışıyorum.sirket istasyon içerisinde ısıtma olmasına rağmen çalıştırmıyolar ve kışın çok soğuk oluyor.bu sebep işten tek taraflı fesihimizde tazminat almamıza sebep olur mu.tesrkkurler

  1. Merhaba. Açıkçası olacağını zannetmiyorum. Şirketin bu fiilinin iş sağlığı ve güvenliği bakımından bir sıkıntı doğurduğunun bir şekilde ortaya koyulması gerekir ki, bu çok da kolay olmayacaktır.

 111. İyi aksamlar ben 1,5 yıldır bi şirkette calısıyorum sefim bana hep mobing baskı uyguluyoo benim yılmamı ve işten istifa etmemi için ugrasıyoo ve tutanak yazmak istiyoo isimi yapmıyorum ifadesini kullanıyoo ve ayrıca birkacgündür ihbar cektiğini savunma yazmam için baskı uyguluyoo ne yapmam gerekiyoo yada nasıl bi yol izlemem gerekiyoo

 112. İşe girişimden 19 ay bir süre geçti işe girerken imzaladıgım sözleşmede kılık kıyafet ve sakal konusunda herhangi bir kısıtlayıcı madde yoktu ayrıca serbest kıyafet ve sakal olarak çalışabilecegim bana bilgi olarak görüşmede söylendi. Bugun yani 19 ay sonra kıyafet takım elbise olacak dendi kabul edildi sorun teşkil etmiyordu çünkü. Ancak işe girişten 19 ay sonra artık hergün traş olunacak ve sakal kesinlikle olmayacak dendi sakal durumu olursa tutanak tutulacak ve sonrasında çıkarılacagım ancak işe girerken tercih etme sebebimin sakal şartı olmadıgını belirttim bu kime haklı fesih hakkı sunar bu kadar zaman sonra böyle bir dayatma yapabilirmi işveren

   1. Yazı aslında kafamdaki sorunun tam karşılıgı degil. Benim ögrenmek istedigim kural baştan serbest olarak bildirilmekte bu kurala bakarak işin bana uygun oldugunu işverene ilettim sakal konusunda zaafım var ben işe bu yüzden olumlu yaklaştım sonrasında 19 ay sonra bu degişiklikte benim hiç mi hakkım yok itiraz ettim devamda ediyorum savunma isteniyor bu durumu gerekçe gösterip kendime çeviremezmiyim konuyu hep işçimi haksız olacak

    1. Ali bey, açık konuşmak gerekirse; evet, bu konuda haklı göründüğünüzü söyleyebilirim. Ama şunu söylemek isterim ki, bu hususta ancak haklı fesih yapıp kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. İşveren ödemezse ve süreç yargıya taşınırsa da, önceden sakalın serbest olduğunu ve buna göre işe girdiğinizi bir şekilde mahkemede ortaya koymanız gerekir. Yani, daha net bir anlatımla, bu nedenle işten ayrılırsanız risk almış olursunuz. Sonucu şimdiden öngörmemiz mümkün olmaz.

 113. Merhaba bende özel sektörde çalışıyorum ve iş yerinde gereksiz yere savunma yazdırdılar ayrıca özel telefonumda konuştugum bir bayan kişisel mesajımı diğer insanlara gösterip beni o insanlara suclu gösterdi ayrıca kişisel telefon insanın kendi özeli değilmidir iatediğim kişi hakkında konuşak da özgür değilmiyiz?vede ben engelliyim işitme kaybı ve konuşma bozuklugu var böyle olmama ragmen işyerinde masa telefonuna zorla baktırıyorlar müşteriler konuşmamı anlamıyor ayrıca işitme kaybım %40 elimdeki raporda %67 işitme engellilerin telefona bakması yasak değilmidir?özellikle engelli bireysen vede kişisel mesajımı gösteren kişimi suclu sayırlır yoksa ben mi suclu o bayan savunma yazmazken ben yazdım bizim gibi engelli insanların kendini savunmaya bile hakkı yok malesef işten çıkarılma durumum olabilir mi ben kötü birşey yaptıgımı düşünmüyorum suclu kişi belli zaten ve bilerek yapılmış bişi adımı kötülemeye calışmış öğrenmek istediğim şey özel sektör engellileri işten cıkarırmı yanı böylr bir durumda kim suclu?

  1. Hülya hanım, işçinin işten çıkarılması söz konusu ise; burada işçinin engelli olması ya da olmaması önem arz etmez. Önemli olan, ortada olan fiilin ağırlığı ya da varlığıdır. İşveren sizi bu gerekçeyle çıkaracak olursa, hukuki yollarla hakkınızı arayabilirsiniz ve gerekirse, son sözü mahkeme söyler.

 114. İyi gunler kurumsal bir şirkette calısıyorum 4 yıl 4 aydır üc gun once fişsiz urun gectigim icin savunmamı aldılar 3 adet 2.45 bir urun skt oldugu icin satmısım fakat kafam o kadar yorgundu ki okutmamısım calısma arkadaslarımdan biri beni kamerada urunu verirlken cekip şikayet etti bolge sorumlusu savunmamı alıp bizden haber bekle dedi iki gun sonrada telefon acıp cıkısınızı verdik dedi tazminat yok 29.maddeyle cıkıs vermişler ben hırsı degilim tanminatım nasıl alabilirim ve kullanmadıgım yıllık iznim mevcut gorev tanımı magaza sorumlu yardımcısı dava acıcam ama nasıl yapıcam bilmiyorum boyle bir sey ilk defa geliyor basıma acil cevap verebilirseniz cok sevinirim

  1. Merhaba. Böyle bir durumda kesin bir şeyler söylemek zor. Ancak dediğiniz gibiyse, tek seferlik bir hata yüzünden tazminatsız çıkış verilmesi ağır gibi görünüyor. Yine de bir avukatla bir an önce yüz yüze görüşerek hukuki süreci başlatmanızı öneririm.

 115. Merhaba bir belediye binasinda güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum gece vardiyasindan cıktım sabah 8 de çalıştigim bölgeme gelen arkadaş telsiz almamasi gerekirker telsiz almış bende telsizimi orda sarjda oldugunu söyledim oda sen git ben bırakırım dedi tekrar geceye geldigimde tutanak tutumuş telsizimi orda bırakmışım diye fakat saglam bir şekilde sorunsuz bırakmışım çalışma arkadaşıma ve bundan sebep tutanak tutularak işten cıkarıla bilirmiyim

  1. Merhaba. Tutanak tutulması normaldir; ama tek başına bunun bir haklı fesih gerekçesi olacağınız zannetmiyorum. Tabi öncesi varsa ya da tekrarlanırsa, sonuç değişebilir.

 116. Merhabalar 3 senedir çalıştığım markette mağaza müdürü olarak görev aliyordum . Satış müdürü mağazama gelip herşey düzenli iken 1 adet tarihi geçmiş ürün buldu savunmam alındı ertesi günde işten çıkarıldim . Mağaza müdürlüğü için somut bir eğitim almadık personellikten geldik aynı zamanda tarihi geçmiş ürünleri kaldırmak sadece benim görevim de değil ve tek savunmayla işten çıkarılır mı işe iade davalari emsallerine baktığımda tek savunmayla işten cikarilmaz işçiyi eğitmek başka göreve vermek ya da fazla mesailerini azaltmak gerek diyor bunların hiçbiri bana yapılmadı sormak istediğim işe iade davasını kazanır miyim ve böyle birşey yüzünden beni 25. Maddeden çıkarmışlar tazminatımı alabilir miyim teşekkürler şimdiden

  1. Merhaba. İşçi gerektiğinde savunma alınmadan ve tek tutanakla da çıkarılabilir. Ama sizin durumunuzda, bahsettiğiniz çerçevede, bu çok mümkün görünmüyor. Yine de kesin bir şey söylemek mümkün olmaz. Mutlaka yasal yollarla hakkınızı aramalısınız.

 117. merhaba.3 senedir çalıştıgım avukatlık bürosunda dün işten çıkarılacağımı ve tazminat vermeyeceklerini söylediler.tazminat hakkımdan caymam dediğimde de tamam işten çıkarmıycaz ama verilen aylık hedef tutmadığı için benden savunmam istendi.savunmayı yazmam işten çıkarılırken kıdem tazminatı almamı engeller mi?

  1. Merhaba. Savunma alınması tek başına tazminatsız çıkarılmanızı sağlamaz. İşverenin geçerli bir nedeni olması gerekir. Tavsiyem sakin kalmanız ve istifa etmemenizdir. İşveren sizi çıkardıktan sonra, yasal yollardan hakkınızı arayabilirsiniz.

   1. savunmama mı yazmalı mıyım sizce?ben hiçbirşey yazmamayı ve hiçbirşeyi imzalamamayı düşünüyorum

    1. Savunma yazmanızı öneririm. Bunun sizin açınızdan bir zararı olmayacağı gibi, yararı da olacaktır.

 118. Merhabalar bir kargo firmasinda calisiyorum bizde kargo teslim sirasinda musterilerden tc kimlik alinmasi soyleneyor bircok musteride vermeyi reddediyor gecen hafta denetleme olduğunda tc kimlik almamam ve bazi teslim ettiğim kargolarin yerinde benim kendi imzam oldugunu soyleyip savunmami aldilar bugun ise aksama kadar calistim aksam ise gun icerisinde cikisin verildigini söylediler 25 .maddeden hic bir şekilde uyarilmadim direk cikarildim başvurmam gereken yer neresi hic bir hakkimi vermediler

  1. Merhaba. Yapmanız gereken, arabulucuya başvurmaktır. İç mevzuatınızı bilemediğim için buradan bir şey söyleyemem; ama haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, yapmanız gereken hukuki yollarla hakkınızı aramak olmalıdır.

 119. merhablar ben 1. bucuk senedir bi fabrikada calisiyorum gelmedigim gunler oluyor arayarak yada mesaj atarak bilgi veriyorum ama yinede tutanak tutuluyor ve tutanak sayisi boylece artiyor tazminat vermemek icin bilgi verdigim halde kabul etmiyorlar 1.bucuk senelik elamnim 50 tl tek zam verildi oda devamsiz yapdigim icin onuda kestiler cok buyuk sebeblerden tutanagim yok kavga olsun tartisma olsun veya verilen isi yapamadigim olsun hirsizlik olsun boyle seyler yuzunden tutanagim yok sukur fakat haber verildigim halde tutanak tutuluyor isten de cikartmiyorlar isimi iyi yaptigim icin biraz yardimci olur musun ne yapmam lazim

  1. Merhaba. Telefonla haber vermeniz, devamsızlık yaptığınız gerçeğini kanunen değiştirmez. Mazeretli devamsızlıktan bahsetmek için, işverene önceden yazılı olarak başvurmanız ve onayını almanız ya da rapor almanız gerekir. Bu tutanakların birikmesi, aleyhinize olacaktır.

 120. Merhaba 3 tunakta işten çıkarılırsam tazminat ödemeden bunu yapmaları imkansızmı bide ben engelli bir personel olarak çalışıyorum

  1. Merhaba. İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı bir fiil söz konusu olursa, her zaman tazminatsız çıkarılabilirsiniz.

 121. 16 yikdir şeker hastasiyim ayaklarda uyuşma başladı iş yerinde bu problemi dile getirdim yanlız ayakta çalışma konusunda bana sıkıntı çıkarıyolar bununla ilgili iş yeri buna uymak zorunda mı kamuda kadrolu olarak çalışıyorum iş yerinin belirttigi yerde çalışmayacağımi söyledim calisirsam ilaclarimi duzenli kkullanamam ayrıca ayaklarda uyuşma var dedim bana tutanak tuttular bilgi verirseniz sevinirim

 122. merhaba yaklaşık 4 yıldır bir firmada çalısıyorum ve 20 gün içinde 2 tane tutanak tutuldu 1 tanesi gece vardiyasına sivil gelmem birtaneside başka bir personelle aramda geçen dialog senin işin benim işim atışması küfür felan herhangi bişey yok bu tutanaklardan bi sorun çıkar mı yada herhangi başka bir tutanak tutsalar 3 olmuş oluyor çıkara bilir mi işten bu sebepden dolayı
  şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için..

 123. Merhaba markette çalışıyordum özel sektör iyi niyet ve ahlak kuralına aykırı davranışta bulundum ve savunma verdim akabinde istifa da ettim
  Şirketin farklı şehirlerinde şubelerine başvuru yapıldığında savunma karşımıza çıkar mı
  Sonuçta istifa edip ciktim teşekkürler

  1. Hakan bey, bunu bilmemiz mümkün değil. Neticede, bu şirket politikasına göre belirlenecektir.

 124. Merhaba
  İş yerinin tutacağı tutanak mahkeme tarafından dikkate alınır mı ? Şu nedenle soruyorum işveren tutanak tutabilir ama bu tutanağın kesin doğru olduğu nerden bilinecek şahit olarak o tutanağa imza atanlar kendi çalıştırdığı elemanlar olabilir…doğal olarak kendi elemanıda hakkında tutanak tutulan elemandan yana olmayacaktır.. bu tarafsızlık ilkesini en baştan yok etmiyormu ?

  1. Merhaba. Mahkeme tutanakları zaten peşinen geçerli kabul etmez. Bunları inceleyecek, belgeleri ve diğer delilleri kontrol edecek ve gerekirse tanık ifadelerine başvuracaktır.

 125. Şimdi ben bir iş yerinde tartışma yaşadım..ben iş yerini terk ederken arkamdan tutanak tutun diye bağırıyordu..ancak beni işten sebeb göstermeden tek taraflı fesih olarak işten çıkardı…şimdi ben ihbar ve kıdem tazminatı için başvuru yaptığımda nasıl bir sonuç çıkar… İşveren bana herhangi bir tebliğde bulunmadı sadece çıkarken bazı evraklara imza attım acaba bu evraklar ihbar ve kıdem tazminatı açısından hak kaybına yol açabilecek bir durum dogururmu…ihbar ve kıdem tazminatını böyle bir çıkışla almam gerekiyordu bu işveren tarafından bankadan ödenme zorunluluğu varmı ? Yani ben elden verdim gibi bir durum cikarmi ? İşten çıkış kodu ile işten çıkış için imzaladigim belgelerin çelişkili olmamasını gerekiyor ?
  Fazla soru sordugumun farkındayım tekrar özür dilerim…

  1. Merhaba. Cevap vermek istesem de, ne tür ve içeriğe sahip bir evrak imzaladığınızı bilmeden yorum yapamam.

 126. Merhaba kykda guvenlik gorevlisiyim 1 tane sefe haber vermeden karsiligim gec geldigi icin o gelmeden ciktim o tutanagim var ama memurun bilgisi vardi.1 tane kavga 1 tanede toplantiya gec gitme tutanagi bundan bisey olurmu isten cikarabilirlermi ayrica kadro aldim

 127. merhabalar ben bi güvenlik şirketinde 7 yıldır çalışıyorum bu sürede 7 tane tutanak tutuldu tazminatsız tek taraflı feshi ettiler sözleşmeyi ve çıkardılar işten tazminatımı alma şansım var mı bu konuda yardımcı olur musunuz

  1. Merhaba. Yahya bey, önemli olan tutanak sayısı değildir. 1 de olabilir 100 de olabilir. Önemli olan, gerçekten de, çıkarılmanıza neden olan fiilin ne olduğudur. Buna göre değerlendirmelisiniz.

   1. konu sakal traşı olmakla alakalı tutanak sayısı 7 ulaşmış çıkarılma sebebi olarak bunu dediler

    1. Eğer size tebliğ edilen bir iç mevzuat varsa ya da iş sözleşmesinde buna ilişkin bir hüküm varsa ve siz ısrarla uymadıysanız, haklı fesih nedeni olabilir. Ama böyle durumlarda, hiç kimse size haklısınız ya da değilsiniz diyemez. Bir şekilde dava yoluyla hakkınızı aramanız gerekir.

 128. kamu kurumunda temizlik işcisi olarak 2016 da ise başladim ancak personel eksikliginden dolayi beni buro işine verdiler 3 yıldir orda kusursuz bi sekilde hizmet verdim temizlik personelinin artik yetisemediginden dolayi temizlik
  yapmami istiyorlar bende yapmam dedim tutanak tutuldu kendimi nasil savunabilirim saygilar

  1. Merhaba. Meral hanım, iş sözleşmenizde belirlenen göreviniz temizlik elamanı ise, açıkçası bu verilen görevi kabul etmeniz gerekir. Ya da sorununuzu diyalogla çözmelisiniz.

 129. merhabalar efendim

  ben özel sektörde 3 senedir sevk. dep. sorumlusu olarak görev yapmaktayım.3 senede toplam 3 olmak üzere tutanak yedim gerekçeler ise eksik yükleme yapmak ve aracı geç çıkarma gbi.
  beni işten çıkarmalarına sebep olurmu ve bana zararı ne olur çok kafama takıyorum. fabrikada da sevilen sayılan biriyim
  teşk

 130. Ve tazminatımı almamı engellermi?
  Tutanaklar tutulurken verdiğim savunma sevkiyat esnasında işime hattinden fazla iş yükleme yani aşırı yoğunluk ve birden fazla işle ilgilendiğimden dolayı hataya sebebiyet verdiğimi belirttim budurumu müdürüme ve üst yetkililerime bildirdiğim halde hiçbir önlem alınmamasını da ekledim vereceğiniz cvp için şimdiden teşekkürler

 131. Benim 2734 iş günüm var asgari ücretle çalışıyorum yaklaşık 2 sene 3 ay oldu 4 aydir dogum iznindeyim isverenim brni çıkardığı takdirde aylık ne kadar işsizlik maasi alabilirim

 132. Isimde bi sorun yok çalışıyorum işimi yapıyorum ama şu an iki tutanağın var oda gec kalmaktan biraz 3. Tutanağı yapmak için elinden geleni yapıyorlar amaclari teminatsız çıkartmak galiba hicbir tutanağı imzalamiyorum bunların amacı n acaba

 133. Yanımızda çalışan aşçı yaptığı hatalarla ilgili hazırlanan tutanakları imzalamıyor savunma da yazmıyor. Bununla ilgili neler yapılabilir.

  1. Merhaba. Bununla ilgili bir şey yapamazsınız. Hiçbir işçi savunma vermesi için zorlanamaz. Ama gerçekten haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, buna benzer fiillerin tekrarı halinde ve ortada bir haklı fesih sebebi varsa, haklı fesih yapabilirsiniz. Bir başka seçenek olarak ise, işçinin adresine savunma talep yazısını noter kanalıyla da gönderebilirsiniz.

 134. Calsitigim isyerinde eylul ayininnortalarinda bir hata sonucu bana tutanak tutuldu ve savunma yazdim fakat vardiya teslim ettigim adamindanhatada yuzdesimoldugu icin onada tutulacagni soylediler fakat tutmadilar ben suan yine calsiyorum aradan 3 ay gecmis bu bana ilerde sknti olurmu durduk yere onume.koyabilirlermi bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba. Ayhan bey bu tür tutanaklar tek başına çok anlam ifade etmese de, devamlı olması halinde sıkıntı çıkarabilir. Onun dışında, sadece bu tutanağa dayanarak sizi tazminatsız işten çıkaramazlar.

   1. Abidin bey tesekkur ederim bana verilen kagitta isverene zarar vermek suucndan die yazili uyari ile cezalandirilmistir yaziyor korkum bu yuzden bu konuya nediyorsunuz

 135. 14 yıldır bir tekstl firmanda çalışıyorum ama 4 ay içinde tutanak ışı çıkardılar mecburi neden sakat kumaş iğne kırığı patlak gibi vs hem para kesiyorlar hem tutanak bu tutanaklardan tazminatsız işten çıkarırlarmı çiddi miktarda degil 5kg üstú ortala 60, 80,100 kg gibi

  1. Merhaba. Size kesin cevap vermemiz mümkün olmaz. Her durum kendi içinde ve işin niteliğine göre değerlendirilmelidir.

 136. Hoca bana ayın 31.12.2018 tarihinde işten çıkarmak istediler 4 tane kağıt attılar önüme bunları imzala dediler bende avukata sormadan imzalamam dedim avukat imzalama dedi tüm haklarım saklıdırde öyle imzala dedi bende öyle yazdım benim yazdığımı kabul etmediler çıkarmadılar bana birde çalışma belgesi verdiler 31.12.2018 tarihli ne yapmam gerekiyor

 137. Iş yerine hava durumundan dolayı geç kaldım otobüs gelmedi aracim sabah çalışmadı 10 dakika için savunma yazdırdılar ayrica mobing uyguluyorlar bunlar kanitlariyla elimde mevcut. Birde bir ay once yazdirdiklari savunmaya ihtar cekmisler hatali olmadigimi yazdighim savunmaya eklemişler … 3 tane aynı konuşan savunma mi bir ihtar yapar acaba BU konuda bilgi verebilir misiniz

  1. Merhaba. Yazıda da anlatmaya çalıştığımız gibi, lütfen tutanak ya da ihtar sayısına takılmayın. Önemli olan bunların içeriği ve gerçeği yansıtıp yansıtmadığıdır.

 138. Merhaba hocam

  Ben şuan ki iş yerimde 10,04,2018 ‘ den bugüne kadar çalışmaktayım ve hayla da aynı yerdeyim Satış danışmanı olarak çalışıyorum magzada ve babamın vedatından sonra satışlarım düşük diye 1 ihtarname aldım ve savunmamı yazdım babamın vefatı beni etkiledi ve bu sebepten dolayı satışarım düşük ama en kısa sürede toparlıcam diye ve aralık ayında satış hedefimi yaptım aradan bi kaç ay geçti 05,01,2019/ 07,01,2019 tarihinde kronik bronşit geçirdim ve bu tarihlerde raporludum işe geri döndükten sonra 12/01/2019 satışlarım düşük diye gene ihtarname gönderdi ve ben savunmamı şu şekilde yazdım 10/04/2018 ten beri bu şirketteyim bi önceki ihtarnameden sonra kendimi toparladıgımı düşünüyorum satışlarımı dengelemee başlamışken araya hastalıgım girdi ve bu sebepten dolayı istiharat zorunda kaldım ve bu nedenle performans düşüklğügü yaşadım ay sonuna kadar gayret edecegim ve bidahaki aylarda daha iyi olacagım Eger performans düşüklügü ve işimin dogru düzgün yapmadıgımı düşünüyorsanız bana yıldırma politikası uygulamaktan vazgeçip işime tek taraflı fesih edebilirsiniz diye böyle bir savunma yazdım Ve beni göndermek istiyolar sanırsam tazminat alabilirmiyim eger 3 tutanaktan sonra tazminat vermicekler ve işten göndericekler diye biliyorum 3 ihtiharnamede gelirse ne yapmalıyım ? işsizlik alabilirmiyim 3 tutanaktan sonra dahi olsa bunu bana açıklarmısınız lütfen çok önemli bi konu benim için

  1. Merhaba. Sizi anlıyorum; ancak galiba yazımızı tam okumadan yorum yazmışsınız. Yoksa, 3 ya da 5 tutanak diye bir kural olmadığını, önemli olanın, tutanağa konu fiilin niteliği olduğunu yukarıda açıklamıştık.

 139. Satis danismani olarak calisiyorum diger personellere gore daha az satis yaptigim icin tazminatsiz cikarilabilir miyim yoksa haklarim var midir ?

 140. Zeynel abidin abi soruma cevap verdigin tesekkur ederim bana verilen kagitta isverene zarar vermek suucndan die yazili uyari ile cezalandirilmistir yaziyor korkum bu yuzden bu konuya nediyorsunuz sadece bir yazili uyari verdiler uzeirnden 135 gun gecti suan sknti yok

 141. Selamun aleyküm hgeceler usta ben 24.04.2017de tekirdağ saray otocama girdim ve hala daha orda çalışmaktayım bi durum var ben otocamin manüel istasyonunda o tarihden beri çalışmaktayım ama şu varki ben fort camlarının kontrolünü yapmaktayım bu camların aparatlarını yani parça montajını yapmaktayız camin kontrolü yapılıp rafa dizerler bizde montajını yapıp palete dizeriz ben rafta sipencirlarını rafta takmışım diye tutanak yedim üstelik makina mühendisinden bu adam da üretim şefinin yardımcısı gibi bişey oluyor geldi bu yüzden bana tutanak tuttu bnm bu aydan 2tane tutanağım var 3ncü tutanakta işten tazminatsız çıkarabilirler mi geçen seneden de vardı bu tutanaklar yenilenir mi yani eskiler rafa kaldırılır mı efendim

 142. mrba ben bugün işten çıkarıldım 4 tutanağım vardı hepside 10 15 dakikalik geç kalmalar makul sebeplerim olduğunuda açıklamalı olarak savunmama yazdım en son tutanağım geçen hafta cuma günüydü arada 8 gün var yıllık iznimede 1 ay var tazminatimi ve yıllık izin paramı alablirmiyim bu şekilde

 143. Merhaba hocam ben bir işyerinde tır şöförü olarak çalışıyorum beni başka bir fabrikadan yük âlmam için gönderdiler yükün altı Takoz koyulmak zorunlu fabrikada Takoz mevcut bana Takoz ları taşıtlar 15 20 adet sayı verdiler ve bana 3 tane fazla Takoz âlmışsın diye tutanak tutup işten çıkartılmama sebep oldu tutanağı tutan şef hırsızlık diye tut muş mahkemeye kimi vermem gerekir

 144. İyi günler kurumsal bi şirkette çalışıyordum İşe iki gün gitmedim fesih işlemi gerçekleşmiş işten çıkardılar çalıştığım yere tazminat mı ödemem Gerekli? bu fesih baska yerde Çalışmamda sıkıntı cıkartırmı ilerde karsıma cıkarmı

  1. Merhaba. Bu feshin bir başka işte çalışmanıza etki etmemesi gerekir. Ayrıca işveren haklı nedenle fesih yaptığı için kıdem tazminatı alamazsınız ve ihbar tazminatı ya da başka bir tazminat ödemeniz de gerekmez.

 145. İş yerinde 13 dk lık zaman zarfı içerisinde hastane de çalıştığım için muayene olmaya gitmiştim bu zaman zarfı içerisinde bana görev yerimi terk ettiğim gerekçesi ile tutanak yazılmış olup bana yazılı şekilde tebliğ edilmedi sadece şahitlerin imzası olduğu bir kağıt okutuldu buna bakarakta kendilerinin benim aleyhime olacak şekilde yazdıracaklar ı savunmayı yazmamı istediler yoksa da maaş ımı yatırmamak ile beni tehdit ettiler daha da ötesi sürekli bana tutanak tutup beni yüz kızartıcı suçtan tek taraflı iş feshi ni sonlandıracaklarını beyan ettiler ben ne yapmalıyım ?

  1. Merhaba. Böyle durumlarda yapabileceğiniz en iyi şey, daha dikkatli olmak olacaktır. Bunun haricinde işveren hakkınızda tutanak tutarsa, buna karşı bir şey yapamazsınız. Burada önemli olan, tutulan tutanakların içeriği ve bunların ne kadar gerçeği yansıttığıdır.

 146. Hocam hayirli aksamlar ben bir bakimevinde çalışıyorum saglik personeli olrak hasta bir hafta once kurumdan ayrilmis ama mudur bize haber etmedi bugün tesadufen recete yazdirirken öğrendim ve gunluk 5 tane doldurdgumuz defterde hasta bizde hala tedavi goruyormus gibi ilac defterleri ve narkotik defterlerini işledik bugun sordugumda bilmyormuydunuz dediler ama bilgi verilmedi kendi hatalarini kapatmak icin 4 saglikciyada tutanak tutup hatta bana tututrdular yanlislikla yazilmistir diye ama denetime gelindiğinde il müdürü Saglikcilari suclayacak onlarda tutanak tutulmus deyecekler napcamzi bilemedik bize yardimci olurmusunuz her seferinde tutnak tutup ile göndermekle tetit ediliyoruz

 147. Merhaba ben bi isyerinde 1 seneyi askin güvenlik gorevlisi olarak calismaktaydim dün itibari ile isten cikarildim. Hakkimda sakal yüzünden 5 tane tutanak tutulmustu tutanaklarin 4 unde ne imzam var ne savunmam bu tutatanaklarin geçerliliği olurmu bu ilk
  Sorum.. Ikinci sorum ise beni 25/2 h maddesinden ihbarsiz ve kidemsiz işten cikardilar. Mahkeme acsam haklarimi alabilme oranim nedir hocam…. Saygilar sevgiler..

 148. Merhaba ben 12.08.13 tarihinden beri özel sektörde çalışmaktayım. Artık psikolojik baskıya dayanamıyorum çok haksızlığa uğruyorum. Ben bir aya kadar evleneceğim ve evlilik nedeniyle işten ayrılmak istiyorum fakat bunun bildirim süresi var mıdır önceden bildirim yapmak zorunda mıyız. Birde iki ihtarım var hep asılsız bilerek yıldırma politikası nedeniyle tarafıma yazıldı. Bu tazminatımı etkiler mi. Sonuç olarak tazminat alabilir miyim. Konu hakkında beni aydınlatmanızı rica ediyorum

 149. Merhabalar öncelikle bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum. Son olarak çalıştığım yer özel sektör ve kurumsal nitelikte bir işyeri tazminatımı vermemek için zorluk çıkartırlarsa ihbar süresini ve ihtarları konu ederlerse buna benim ne yapmam gerekir ( evlilik nedeniyle ayrılsam bile) tazminatımı alamayabilir miyim? Almak için uğraşcam ama ne yapmam gerekir yönlendirmenizi rica ediyorum

  1. Böyle bir durumda noterden ihtarname göndererek evlilik nedeniyle fesih yapmanız halinde, kendi açınızdan her şeyi doğru yapmış olursunuz. Buna rağmen ödeme olmazsa, dava açar ve o şekilde alırsınız.

 150. Mrb 4 senedir bir firmada calismaktayim cumartesi günü bel ağrısı şikayetinde dolayı birgün rapor aldim pazar günü mesai vardı gittim 7/3 vardiyasi üzerini giyindim vardiya amiri geldi şef aramış iş başı yapmasın demis arkadaşlarının arasında rencide oldum küçük düşürüldüm nasıl bir yok izlemeliyim ihbar ve kıdem tazmitazminatimi almak istiyorum geçerli bir neden midir benim için tesekkurler

  1. Merhaba. Böyle sorulara cevap veremiyoruz. Öncesiyle ve sonrasıyla bilmeden yorum yapmak yanıltıcı olabiliyor. Bu nedenle sizin değerlendirmeniz daha doğru olur.

 151. Fabrikada yediğimiz tutanakların geçerlilik süresi ne kadardır 1 yıl içinde ne kadar tutanak yersek tazminat siz işten çıkarılirim tutanaklarına savunsavunma yaptım senede 1 veya 2 tutanak yazılmıştı ayrı senelerde ayrıca sendika üyeliği yapsam haklarımi korurlarmi cvplariniz bizleri aydinlatacaktir şimdiden teşekkürler

 152. Ben bir iş yerinde 5 yıldır çalışıyorum 3 gün geç kalma durumunda işten atılacagım söyleniyor dogrumu bu böyle birşey yapabilme hakları varmı işten atıldıgımda tazminat alabilirmiyim

 153. Merhaba çağrı merkezinde çalışıyorum sabah 9 akşam 6 ya kadar.yemek ve mola dahil toplam 75 dakika. aynı zamanda okuyorum 1.5 saat erken çıkıyorum mola sistemini öyle kurnazca ayarlamislar ki oran yüksek deyip 2 kere yazılı uyarı verildi. proje kapanacak diye hepimizde kasıtlı kusur aranır oldu mola asım kaynaklı 2 kere yazılı uyarı işten tazminatsiz atılmak için sebep mi ?

 154. Hastanede temizlik görevlisiyim sorumlu hemşireyle aram yok beni tpt kan almaya ve malzeme almaya gönderiyor 30 dakika sonra geliyorum aradan 1 ay geçiyor ve geç geldim diye tutanak tutulmuş kan taşıma yetkim yokken böyle bir olayla karşılaştım nasil bir yol izlemeliyim

  1. Merhaba. Bu tür durumlarda yapılabilecek fazla bir şey olmaz. Tutanağa imzanız alınıyorsa, altına şerh düşebilir ve durumu yazabilirsiniz. Bunun haricinde, tutanak tutulmasını engelleyemezsiniz.

 155. Çalıştığım firma tarafından birkaç kere satışım geride olduğunu söyleyerek tutanak tutuldu bunları işten çıkarırken tazminatsız çıkarmak için yaptıklarını tahmin ediyordum bugün işe gittiğimde işten çıkarıldığımı çıkarılma sebebimin de diğer arkadaşlara iş yükü olduğumun satışta geride kaldığım için sözleşmenin feshedildiğini tazminatsız beni işten çıkardıklarını yazmışlar buna imza atmamı istediler imza atmaya rak arastirmaya basladim avukata danıştım bana bu konuda dava açmamız gerektiğini söyledi işyerinden beni suçladı gi belgede 25. Madde yazıyor bu durumdan dolayı beni tazminatsız çıkarması ne kadar doğru elimden ne gelir bu konuda yardımcı olur musunuz ?

 156. Merhaba hocam satış danışmanı olarak çalışıyorum çalıştığım yer prim sisteminde değişiklik yaptı ben kabul etmedim ve imza atmadım bana hiç bir işlem yapmadılar bilgi vermediler primlerin yatmasına bir kaç gün kaldı düşen bu prim sisteminde çalışmak istemiyorum eski sistemden onlar devam etmeyecek yeni sisteme göre yatıracaklar ne yapabilirim ihtar çekmek yada haklı nedenle fesih edebilir miyim?

  1. Merhaba. Öncelikle primin hesabınıza yatmasını beklemelisiniz. Sonra dediğiniz gibi olmuşsa, işverene bunu kabul etmediğinizi ve değiştirilmesini istediğinizi yazılı olarak bildirmelisiniz. Yine de değişiklik olmazsa ve maddi kaybınız önemli ölçüde ise haklı fesih yapmanız mümkün olabilir. Yine de iş sözleşmesinde bu değişikliklere dair hüküm varsa, öncelikle bunun incelenmesi şarttır.

   1. Merhaba maddi kayıp neye göre hesaplanır bana göre büyük olan kayıp onlara göre küçük olabilir kazandığım eski sisteme göre arada 500 tl gibi bi fark var

 157. Merhaba 6 yıllık çalıştığım özel sektörden evlilik nedeniyle bu ay sonu ayrılacağım tazminatımı vereceklerini söylediler fakat 10 gün yıllık izin hakkımı kullandım hak ediş tarihinden önce olduğu için bunun kesileceğini söylediler kesilebiliyor mu böyle.Bu arada 6 gün evlilik izni de var bundan bahsetmediler bu hakkımıda talep edebiliyor muyum işten ayrıldıktan sonra düğün olacak.konu hakkında bilgi rica ediyorum

 158. Hocam ben 19.03.2019 tarihinde gece vardiyasina geldim ise baslama saatim 10.00 rahatsızligimdan dolayi bölüm sorumlumuzu 2 defa aradim cevap verdi ve bende birlik calistim abime rahatsizim calisamiyorum hastaneye gitmem lazim dedim ve ayreten ayni fabrikada calistimiz farli baska bir bölüm amirinden izin alarak 00.10 da fabrikayi terk ettim direk hastaneye gittim 00.34 hastaneye gittime dahil acilden hastanede bulunduma dail kagit aldim doktordan ve ortesi aksam ise geldimde tutanak tutlmus bana izinsiz isyeri terk ettime dail simdi savunmami yazdim .ve benim simdi napmam gerekli…

  1. Merhaba. Şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. Zaten tutanağa cevap vermişsiniz, hastaneye de gittiğinize göre sorun olmaması gerekir.

 159. ozel sektorde calısıyorum ıstanbuldan tekırdag kapaklı ya tasındı 6 ay kadar ıstanbula gıdıp geldık toplamda 1bucuk yılımvar ıstanbuldan kapaklıya tasındıktan 1 aysonra cıkıs gosterıp tekrardan gırıs gostermısler bu sucmudur ve makına yı 10 dk erken kapadım dıye tutanak yedım gece vardıyasına annemın rahatsız olması sonucu gıdemedım arkadasasımdan haber gonderdım vardıya sorumlusuna gelemıcemı soylesındıye soylemıs fakat uusta yı nıye aramamısım dıye tutanak yedım hebeherı yokmus mus.sonra parca bozdum dıye tutanak yedım fakat bunu kabul etmedım cunku uzerınden aylar gectı ve yenı bosmusum gıbı gostermısler kabul etmedım tutanagı usata bızzat benımle ugrasıyor makınayı erken kapattıgımı kameradan seyretmıs 2 kısıyı tespt etmıs dıgerını gormezden gelmıs.haber gonderdıgım taktırde haberım yok demıs gıtmedıgım gun ıcın bozdugum parcalarıda tesbıt ettırıp yenı gıbı gostermıs ve elım kolum baglı bellıkı sahsı olarak benımle ugrasıyor ve benı tazmınatsız kovdurmaya calısıyor bu acık net bellı ve bu ısyerının ıs kolumu calısma kodumu ne yok olmadıgın de sendıkaya uye olamıyoruz buda sucmudur oturup kameralardan ıscılerı seyredıp baskı yapılması sucmudur

 160. Hocam merhaba ben çağrı merkezinde çalışıyorum çalıştığım yerde müşteri bilgileri yanlış giriş yapıldı diyerek aralarında 3 veya 4 ay aralarla savunma imzalatdılar ve en son geçenlerde yine aradan 3 ay geçtikten sonra yine aynı olay oldu ve bunla beraber 3 savunma olucak bu arada çalıştığım yerde 1 yıl 3 aydır çalışıyorum tazminatsız işten çıkarmaya çalışıyorlar bunu yapmaları mümkünü ve yapabilirler se tazminatsız çıkartabiliyolarmı cevabınızı bekliyorum.
  Teşekkürler,

 161. 25. Maddenin e ve h bendini bahane gosterilerek isimden fesih edildim ve avukata verdim vekaletimi 1 hafta sonra arabulucu gorusme yapacak bu maddeden tazminatimi alabilirmiyim 4 yillik personelim

 162. Hocam iş yerinde 2 arkadaşm malzeme alırken yakalandı benim tek suçum orda durmak tutanak falan tutulmadı ama kamera kaydı var geri dönüşüm işimiz aldıkları malzemede imha olacak malzeme 1 ay geçti aradan sonradan işten çıkarabilirlermi tazminatsız

 163. Markette çalışıyordum ve sevmedigim bi işti ve o gün çalışmayacağımi soyledim 1 ay olmamıştı ve işten ciktim yazili istifa etmeden ve tutanak tutulmuş 3 gün içinde istifa etmem gerekiyormus istifamı verdim şimdi bu tutanak sicilime işliyormu bilen varsa yardımcı olursa sevinirm.

 164. 25. Maddenin e ve h bendini bahane gosterilerek isimden fesih edildim ve avukata verdim vekaletimi 1 hafta sonra arabulucu gorusme yapacak bu maddeden tazminatimi alabilirmiyim 5 yillik personelim.tabiki dava karar verir ama sizde bilgi sahibisinizdir . Yardimcj olur musunuz

 165. İsten cikarildim dava actim arabulucu ile gorusme saglandi uyum olmadi 25.madde e ve h maaddeleri bahane gosterildi bu maddelerin nedenleri dogru degil . Kanitlayamazlar ama dava gunu geldiginde baska bir madde yadabi bendi salliyorum h yerine baska bi bendinden dolayi suclama yapabilir ler mi ?

  1. Merhaba. Yapsalar bile bunun önemi olmaz. Çünkü mahkeme somut olayı her yönüyle inceler ve işverenin savunmasıyla sınırlı kalmadan kararını verir.

 166. 12 03 2019 tarihinde bakımını yapmakla görevli olduğum x firmasında bakım süresi 5 dakika içinde tamamlayarak bakım yerinden ayrıldığınızı Bakımlarını yapmayıp yapıldı olarak gösterdiğiniz müşteri güvenlik kameralarını kaydından tespit edilerek tarafımıza bildirilmiştir Yukarıda belirtilen konuya ilişkin savunmanızı 10 04 2019 saat 18’e kadar vermenizi savunma vermeniz halinde savunma vermekten kaçındığını kabul ederek işlem yapılacağını bildiririz

  Bu şekilde bir savunma talep yazısı aldım x firmasına bakım için kartela verilmiş bize verilmedi bizde aylık düzenli olarak bakımı yaptığımız için her ay farklı bir bakim yapıyorduk bu ay temizlik yaptık ve kısa sürdü bakım yaptığımız firmada elindeki kartela uyulmadığı için o ayki bakim ücretini ödemedi biz istedik kartela ve sözlü olarakda müdürümüze söyledik kartela bizede verin diye vermediği için bizde verilen emri yerine getiremedik ve x firması ücreti ödemedi o ay şimdi bizden savunma istiyorlar nasıl bir savunma yazabiliriz yardim eder mısınız

  1. Merhaba. Mustafa bey, savunmanızı zaten buraya yazmışsınız. Daha teknik ve ayrıntılı olarak savunma dilekçenize koymanız yeterli olacaktır.

    1. Buna evet ya da hayır diyemeyiz. Somut olayı değerlendirecek olan işverendir. Ama işten çıkarılırsanız ve haksızlık olduğunu düşünürseniz, arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı arayabileceğinizi hatırlatmak isterim.

 167. Selamlar ben 20 gundur bir perakende firmasında çalışıyorum. Ilk girdiğim anda magazada bir takım haksızlıklara ses çıkardıgim için magaza mudurunun düşmanca tavırlarına maruz kaldın en son sözlü tartışdık oda tutanak yazıp 1 hafta ücretli disiplin soruşturması yazdı bu durumda sizce ne yapabilirim. Ve çıkartılmak bir daha işe girişime engel mi görülebilir mi bu durum saygılar

 168. 2 ay once isten cikarildim ve dava actim tvlerde tam yuruluge girmemis olsada tazminati devlet alabilie deniyor bi bu yasadan once dava acmistik bize de vururmu alacagimiz e kurus da gitmesin bari.

 169. Merhaba

  Yardimci olurmusunuz benim icin cok onemli.
  7 yildir calistigim yerde hakli olduklari zamanlarda oldu ama cok uzun zaman yani 2 senw olmustur tutanaklar oldu savunmalar yazildi bunlad ile ilgili degil yillar sonra satis performans yuzunden isten cikarildim cikarilma nedenimde islerin aksatilmasi ve satis performans imdan dolayi oldugu yaziyoe onceden olan olaylar ile ilgili bir durum yok. Bu durum da mahkemeye bunlari sunamazlar diye düşünüyorum . Yanlis mi dusunuyorum cikarildigimi yazab maddedelerde eski olaylar yok ayrica cok zaman gecti ? Yazarsaniz sevirim

 170. İyi günler cuma gunu usta başi sözlü olarak iscileri tehdit etti pazartesi günü herkezin yerini degistirip calisacagini soyledi isi yetistiremeyen olursa 3 tutanakla işten tazminatsız attiracagıni söyledi böyle bi hak varmi oruclu oldugumuz icin verim normal olarak düsüyor teşekkur ederim

 171. Iyi gunler usta basi küfürlü bir diyalogla konusuyor isten tazminatsiz cikirmis olsam bu küfrü ispatlarsam sahit bulursam yada videoya cekebilirsem tazminat alabilirmiyim

  1. Merhaba. Bu, tamamen fiilin içeriğine ve sonuçlarına bağlıdır. Sorduğunuz sorunun ezbere bir cevabı ne yazık ki bulunmaz.

 172. Merhaba, Şubat ayında ameliyat oldum ve bir haftalık rapordan sonra doktorum 1 hafta daha rapor verdi. Fakat ilk raporum SGK sisteminden online olarak iş yerime düşmüşken, aynı yerden aynı şekilde aldığım 2. Raporum düşmemiş. Raporlu olduğum bileğisiniz vermiş olmama karşın IK tarafından habersiz işe gelmemek ve raporumun sistemde görünüp görünmediğini takip etmememden kaynaklı savunmam istendi. Savunmamda durumu yeniden detaylı izah ederek raporlarımın kopyalarını ekte paylaşmama karşın savunmam uygun görülmemiş ve tarafıma yazılı uyarı verilmiştir. Üzerinden bir süre sonra ise geçtiğimiz gün sabaha karşı rahatsızlandım ve hastaneye gidip kontrol oldum, öğle saatlerinde de işe geri döndüm. Ani rahatsızlık nedeni ile yanıma telefon alamadan hastaneye gittiğim için haber verme şansım olmadı. Raporumu aldım ve yine de şirkete geçtim, vardığımda yine habersiz işe gelmemekten savunmam istendi. Üst üste yaşamış olduğum bu durumu değerlendirmeniz ve nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler.

  1. Merhaba. Size bu konuda verebileceğimiz ekstra bir tavsiye olmaz. Şirket istediği kadar savunmanızı alabilir, kimse bunu engelleyemez. Sizin yapmanız gereken, durum ne ise bunu açıklamak ve savunmanızı yapmaktan ibarettir. Ne olursa olsun, daha dikkatli olmanızı öneririm.

    1. Mahkemelerin bile birçok hususu göz önüne alarak ya da tanıkları dinleyerek karar verdiği bir süreç için, bizim peşinen haklı fesih nedeni olacağını ya da olmayacağını söylememiz mümkün değildir.

 173. Patronum beni yanina çağırdı ve is disiplinigim yok die bana odada bagirdi cagirdi size tutanak tutacam dedi benim nee yapmam lazm tazminatla ilgili bir sorun olurmu muane oldum mayista askere gidicem nasil bir yol izlemem lazim

  1. Merhaba. Şu aşamada bir şey yapmanız gerek yok, beklemeniz gerekir. İşveren ne derse desin, siz haklıysanız, hakkınız olanı gerekirse dava yoluyla bir şekilde alırsınız.

 174. Merhaba
  İki müşteri şikateti biri müşteri şahsıma hakaretler yagfırdı trk sucum benimle düzgün konuşurmusunuz dediğim için merkeze şikayet etti onlarda direk ihtar verdiler biride şilayet etmiş ama bem ne müşteriyi gmrdüm nede sürdüşme yaiandı anlamdım diğeri ise kasadaki personel şefin yanında bana küfür etti malum adaletli olucakmışlar banada verdiler ben bu durumda ne yapmalıyım

 175. Merhaba ben bir kurumsal firmada kurye olarak çalışıyorım ben ilk işe girerken saat olarak 12 8 anlaştım sonra bana dedilerki 10 saat çalış mesai parası alırsın dediler ve askeri ücret 1600 ken bana mesai saati 13.5 dediler bende buna dayanarak mesaiye kalmaya başladım mesai saatleri bakımınından yalan söylediler bende 8 saat çalışmaya başladım bugunde iş vardı 8 saatten fazla çalışmadım diye erken çıktım diye tutanak tuttu ben böyle 3 tane tutanak yersem tazminat parası alabilirmiyim 1 sene olucak eylülde yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba. Kaç tutanak yediğinizin bir önemi yok. Önemli olan haklı olup olmadığınızdır. İşverene, fazla mesai yapmak için onay verdiniz mi?

 176. Merhaba ben özel bir kurumda çalışıyorum tutanak tutuldu bana ama ilk işe girdiğimde 2 si alakasız ve haklı olduğum tutanaktı .Diğer 2 si ise haksız olduğum işten çıkarıldığımda tazminat ve işsizlik maaşı alırmıyım ?

 177. Merhabalar gecen haftalarda sirketimde bir olay yasadim. Zor durumda kaldigim ve saglik sebebimden dolayi uzerimdeki tahsilattan bir miktar kullandim daha sonra ki hafta kullandigim tahsilati yerine koyacaktim. Fakat patronum farketti ve bizde bulunan bos makbuz kocanlarinin resmini istedi ve bende bende olmadigini soyledim. Ertesi gun mutabakatta fark edildi. Ben hisrizlik yapmadigimi sadece parayi zorda oldugum icin kullandigimi ve ertesi gun yerine koydugumu ve de makbuz kocanlarinin musteri kisimlarinin musterilerde oldugunu parayi zimmetime gecirmek gibi bi durumun olmadığıni sozlu olarak bildirdim. Bununla ilgili tutanak tuttular ve olan biteni olduğu gibi yazdim bende. Sizce durum ne olur isten cikarmiyim isten cikarilirsam ne gibi bir durumla karsilasirim. Teşekkürler

  1. Merhaba. Böyle özel konularda ne yorum yapsak eksik kalır. Olası bir dava aşamasında mahkeme olayın gelişimine, işçinin kıdemine, önceki fiillerine vb. birçok hususa bakara sonuca varırken, benim yapacağım yorumun bir anlamı olmayacaktır.

 178. Merhabalar ben ilk tutanagimi hasta iken 5 dakikalik bi uyku halinden tekrar ikinci tutanagimi da yine bi anlik ic gecmesi 1 2 dakikalik uyku yuzunden tutanak yedim ilk tutanakdan uyari cezasi verildi ikincisi daha yeni sizce ne olur bu dirumda

 179. Merhabalar ben özel sirkette temizlik gorevlisiyim ama hammaliye işleri yapıyoruz masa dolap sandelye evrak gibi taşıma işleri yapıyoruz bende buna itiraz ettim ve bana taşıma işi yapmadığımı ve daha önceki tasimalarda huzursuzluk çıkardığıma karşı tutanak tutulmuş ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Öncelikle görev tanımınızı tam olarak belirlemek gerekir. İş sözleşmesi varsa, buna bakılmalı. Yoksa, çalışma şartları araştırılmalıdır. Böylece hamaliye işinin görev tanımınıza uyup uymadığı tespit edilmeden cevap vermek zor olur.

   1. Kolay gelsin benim çalıştığım yer çok büyük bir otomabil firması otomabil sektörü kötüye gidince eleman cikarmalar başladı amaç bizleri tazminatsiz çıkarmak mesela bize bir kağıt imzalatmak istediler sigorta için dediler kağıtta aynen şöyle yaziyor ********** tc kimlik numaralı gökhan se….. isimli personelimiz 14 05 2019 tarihinden itibaren ******* oto avcılar şubesindeki temizlik görevlisi unvanı ile çalışmak üzere geçici olarak görevlendirme yapılmıştır diye bu arada işe 2014 te basladim yukarıda o tarihten itibaren yazmışlar ben imzalamadım aradan 4 ..5 ay geçti ondan hala bi ses çıkmadı sigortanın istediği bi kağıt için neden hala benden imza istemediler

 180. Ben özel sektörde çalışıyorum 5.5 sene oldu çalıştığın yerde bir ayan bana sosyal medya üzerinden msj attı.bende evli olduğumu beyan ettim engeledim sonra bu olayı birim amirlerimle paylaştım patron çağırdı savunmamı istedi tarifsiz istifamı aldı haklarımı vereceğini beyan etti bende imzaladım sen ise devam et ay başında hakkını yatiracam hesabını kesecez dediler aradan 15 gün geçmedi bana birim amirlerime küfürden dolayı savunma imzalarıydılar dediler hakini verip gönderecem Tm dedim imzaladım sonra diyor iş akdini fesh ettim sadece yılık izinlerin parasını alacan bende kabul etmedim ne yapmalıyım.tesekurler

  1. Merhaba. Ne tür bir evrak imzaladığınızı bilemiyorum. Ancak haklı iseniz, yapmanız gereken şey arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı aramak olmalıdır. Bunun haricinde bir yol yok. Anlaşamazsanız da dava açmanız gerekir. Bu durumda da tüm olayları değerlendirerek sonuca varacak olan hakimdir.

 181. Ben bi sitenin kendi bünyesinde özel güvenlik olarak çalışmaktayım. Gece vardiyasında çalışırken saat 04:50/05:00 sıralarında aşırı baş ağrımdan dolayı güvenlik mobosu yanında bulunan (25m) restaurantın sandalyesine oturup masasına başımı koyup başıma basınç uyguladım 2 dkika sürdü bu süreç o esnada amir gelip başımda dikildi. Ve tutanak tuttu. Bu tutanak önemli değil bu bir ikaz şeklindedir dedi.. Bi problem olurmu ve daha öncesinden önemsiz bir toplantıya gelmediğim için tutanak tutulmuştu .

 182. Ben özel bir şirkette çalışıyorum şefim bana işleri geliştiremedim diye beni başka bölüme gönderdi ve sen bir dedikodususun diye iftira attı bu yüzden tartıştık ve 2 tane tutanak yazdırdı ve benden savunma yazmamı istediler yazmadım bi sorun olurmu

 183. Merhabalar çaliştigim işyerinde satış yapmamiz için bir baskı var.Bu yüzden çalişma arkadaşlarimizla sürekli tartisiyoruz 4 kerede ihtar yazildi peki benim sormak istedigim bu ihtarlarin herhangi bir süreleri varmi 1 yıl geçtikden sonra o ihtarlarin hükmü olurmu

  1. Merhaba. Tutanakların geçerlilik süresi olmaz. Haklı fesih yapılacaksa, 6 iş günü içinde yapılması gerekir. Ama biriken ve haklı olarak tutulan tutanaklar, uzun vadede, işveren tarafından yapılacak bir feshi geçerli hale getirebilir.

 184. Merhaba ben 2 buçuk yıldır kurumsal giyim mağazasında çalışıyorum ve benim son 2 aydr satisim da düşme oldu yaz mevsiminde olduğumuz için ve urfa gibi bi yerde yazın satış olmuyor şirket bunu bizden kaynaklı olduğunu söylüyor ve benim daha önce 2 tutanağım vardı 1 cisi mağaza ortasında selfie çekmek 2 cisi bayramin 1 ci günü sivil gezmem ve yeni bir tutanak daha tuttu onun sebebi ise işten çıkarken akşam üstü depo tarafında ki azk kapısını kilitlememem şuan 3 tutanağım olmuş durumda ve beni işten çıkarma gibi bi niyetleri var bu tutanaklar benim tazminatimi yandırır mi

 185. Bir bayan olarak uzerime gerekenden fazla is yukleniyor agir cop posetlerini tasimamam halinde istifami yazmami istediler bel fitigim oldugunu izah ettigim halde beni zorluyorlar 2’5senedir calistigim yerden zorla istifami istemeleri ve hakkimda tutanak tutmalari uygunmudur sizce

  1. Merhaba. Söylediğiniz şey ne yazık ki somut değil. Yani bu nedenle işten ayrılsanız bile, böyle bir şeyin varlığını ispatlamanız zor olacaktır. Daha somut gerekçeler bulmanızı öneririm.

 186. merhaba ben özel bir hastanede 5 yıldır çalışıyorum 27.08.2019 akşamı ablam bana annemle doktora gıdemeyecegını haber verdı bende saat 22:00 de sorumlumuza gelemeyecegımı bıldırdım kendısı bana 1,5 saat sonra cevap verdı ızın ıcın yarın bakıcagını yazmıstı ama ben o mesajı sabah gördüm . annemı doktora götürüceğim için mecburen yola çıktım . sorumluma gıdecek kımse olmadıgını ve benım gelemeyecegımı ıznımı 30 agustos gunu çalıştıgım güne saymasını rıca ettım . kendısı bana tutanak tuttu ben bu tutanağa savunma yazmak ıstemıyorum çünkü başka elemanlar hıcbır sekılde haber vermeden gelemedıgı halde tutanak yemedı olan bana oldu . Ne yapabılırım cevaplarsanız sevınırım . saygılar ..

  1. Merhaba. Ortada bir tutanak varsa, buna savunma yazmak ya da yazmamak sonucu değiştirmez. Mantıklı bir savunma yazmanızı öneririm. Böylece en azından olayı kayıt altına almış olursunuz.

 187. Merhaba kurumsal bir markette 6 yıldır mağaza müdür yrd.olarak çalışmaktayım 2 ayda bir yapılan envanter sonuçları şirketin beklentilerinin altında gelince yazılı ihtar verildi yani 6 yılda 3. Yazılı ihtarım geldi işten çıkarılmayla ilgili herhangi bir konu yok ama dayatmalar ve despot tavırlar başladı istatistiklerin mastarlarında usulsüzlüğe dayalı bir konu yok tazminatım ödenmeden iş çıkışım gerçekleşmesi mümkünmüdür işçi kanunun tüzüğünde böyle bir madde var mı cevaplarsanız memnun olurum şimdiden tşk ederim

  1. İşyerinde forkliftle isimi yaparken sehpa devirdim güvensiz davranisim söz konusu ihtar yazcagiz diyorlar sonuç ne olur ne yapmalıyım aynı işyerinde13 yıllık calisanim

   1. Ürkecek bir durum yok, daha dikkaktli olmanız konusunda yazılı uyarı mahiyetinde sadece.

 188. İşim aģır olduğu için bel ağrım olduğu bu aralar rapor alıyorum ve bende savunma istediler çalışma düzünini bozuyorum diye bende mantıklı bir savunma yazdım bu olay beni tazminatsız çıkarmayla sonuçlanır mı

 189. Merhaba ben 2 yıldır özel Fast food şirketinde yönetici olarak çalışıyorum.bölge müdürümüz ile şube müdürü arasında samimi ilişki olduğu için kayırma yoluyla o kişiyi sürekli savunuyor ve onunla anlaşamadığım için ise bana sürekli baskı yapılıyor ben kendimi ezdirmedim için.bilerek beni şube müdürü yanına çalışmaya gönderdi ve o kişinin bana bağırarak emir vererek konuşması sonucu bizde yasak olan sivil vardıyaya giriş yaptım ve beni bünün hakkında bağırarak uyardı.sonrasında ise tartıştık bu kişi şirket hattını arandığında gizlice açıp bölge müdürüne tartışmamızı dinletti ve ben sakindim herhangi hakaret etmedim yalnız bana tutanak tutulup 3 ay verilen Emirler’e kasten uymama konusunda ihtar verildi ve ben de üstlere gidecek diye savunmama tüm mevzuları yazdım kayırdıgını ve beni kışkırtıp telefon kaydı aldıgını.şuanda beni işten çıkarmaya mı çalışıyor bilmiyorum sürekli baskı var üstüne geliyorlar benim iş yerinde aleyhime olacak şeyler yapacaklar biliyorum beni suçlamak için.ve ben ne yapmam gerektiğini bilmiyorum Çalışma bak.şikayet edecgm mobing yapılıyor diye

  1. Merhaba. Bu tür şeyler, emin olun sadece sizin başınıza gelmiyor. Buna benzer yüzlerce soru bize ulaşıyor. Herkese aynı cevabı veriyoruz. Kimseye ne yapması gerektiğini söyleyemeyiz. Ama şunu söyleyebiliriz; böyle sıkıntılı süreçlerde, mümkün olduğunca sakin kalan ve kontrolü kaybetmeyen taraf kazançlı çıkar. Bu temel ölçüte göre hareket etmeniz yararınıza olacaktır.

   1. Merhaba öncelikle kısa sürede geri Bilgi yaptığınız için teşekkürler.ben bu zorlu süreçte yapılan haksızlığa karşı bi üst müdüre şikayet edeceğim çünkü karşı taraf beni kötülemeye başlayacak bende bu durumları baştan tedbir alarak anlatacağım ve müdürün vereceği tepkiye karşı çalışma bak.arayıp mobing var diyeceğim ama kanıtlama konusunda şansım yok çünkü şubede çalışan personeller o kişilerin yanında yalancı şahitlik bile yaparlar.inşallah buraya sonraki yazdığımda bu iş çözülmüş olarak cevap yazarım.

 190. Merhaba . Kolay gelsin . Yardiminiz icin simdi den tesekkur ederim . 4yildir calistigim yerden performans dusuklugu ve buna dayali olarak ahlak ve iyi niyet kurallarina aykiri nedenle 25. Madden 2. E ve h maddelerinden yazilan cikis kagidim mevcut davayi cok.merak ediyorum. Performans olarak son 1 yil baz alinmis benim magazada yasadigim herhangi bir olay tutanak eskiye dayali bu davada kullanilabilir mi mesela 2 sene onceki bu konuda yorumunuz benim icin onemli

 191. Avm de 10 aydır güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım başka bir işle mesgul olurken işletme müdürününün sivil olarak işletmeye girişini görmemişim ve bu yüzden yazılı olarak savunmam alındı ve bir hafta sonra personelının aramasını yaparken avmnin üst yönetim müdürünün yıne sivil olarak girişini fark etmedim diye yazılı savunmam alındı benı bu sebeplerden işten çıkartabilirleemı

  1. Merhaba,
   o an yaptığınız işin içeriğine bağlı. Normalde gözetim ve kontrol sorumluluğunuz var elbet. Ama bu yaşadıklarınız hemen işten tazminatsız atmak olarak değerlendirilemez kesinlikle. Daha dikkatli olmanızda da fayda var.

 192. Merhaba kolay gelsin öncelikle özel bi haberleşme firmasında çalışmaktayım ama 3 gün sonra askerlik görevim için sülüsümü alacağım patronum bunu öğrendiği için şahitli tutanak tutturdu bana hala arkamdan ikinci tutanağı almaya çalışıyoruz ki işten tazminat vermeden atalım diye bi cümle kurmuş sizce bu mümkün mü ne yapmam lazım

  1. Sezer bey, yarın sabah ilk işiniz, ek’i ne silüs belgenizin fotokopisini de eklediğiniz bir askerlikten dolayı tazminatlı çıkış dilekçenizi şahitler huzurunda işverene vermek olsun. Eğer veremezseniz noter aracılığı ile çekin.. Zaman önemli

    1. Sülüsü almadan bir girişimde bulunamazsınız.İşe gidip verilen görevleri yapmanız yeterli koruma altında olmanız için.

 193. Bir sitede çalışıyorum müdürümüz aşırı titiz oldukça geniş bir alandan sorumluyuz heryere yetişmeye çalışıyoruz ama müdürümüz en ufak toz bulduğunda tutanak tutuyor isimizi yapmadigimizi idda ediyor hakaret ve taminatsiz cikisla tehdit ediyor buna hakkı varmıdır

  1. Merhaba. Hakaret etmeye elbette hakkı yoktur; ama tespit ettiğin noksanlıkları tutanağa bağlamak da en doğal hakkıdır. Burada önemli olan; tutanak içeriğinin ne kadar gerçekçi olduğudur.

 194. Merhabalar iş yerindeki üretim müdürü bundan 3ay öncesinde telefonla konuşurken gördüğü icin ihtar yazdırdı ve savunmamı yapıp imzaladım . 2 hafta önce ise telefonda eşime mesaj attığım için tekrar ihtar yazdırdı ama savunma yazmadım ve imza atmadım . Bugün ise lavabodan çıktığımda üretim müdürü ile karşılaştım ve senin çıkışını verelim insan kaynaklarına git dedi . Fakat arkamdan benimle gelip tazminat alamayacaksın ihtar yazdırıcam dedi ve öyle yaptı . Ihtarda 3.kez telefon ihtarı yazıyordu . Ama ben lavabodan çıkmıştım . Savunma ve imza eklemedim . Iş veren beni tazminatsız bu sekilde atabilir mi

  1. Merhaba. Mesut bey evet işveren işçiyi istediği zaman çıkarabilir. Ama siz de hakkınızı ararsınız ve tutanakların geçerliliğini ispat etmek zorunda kalan işveren olur. Yani çıkarılırsanız, hakkınızı ararsınız ve haklıysanız da mahkeme lehinize karar verir.

 195. Iyi gunler ben oturdugum yerde uyudugum diye fotofgarimi cekip ve beni isten cikardilar bir tutanaklar ve hicbi tazminat felanda alamadim bunun hakkinda ne soyleye bilirsiniz…

  1. Merhaba, olayın içeriğini, işyerine yansımasını bilemeden net bişey söyleyemeyiz. Ama işe iade / kötü niyet tazminatı şartlarını taşıyorsanız eğer zaman geçirmeden bir arabulucuya başvurun (Ücretsizdir)

 196. İyi günler kolay gelsin ben adana organize sanayi bir fabrikada çalışıyorum işimi yetistiremedigim için bana tutanak tuttular ben sadece isim soy isim imza atım bıraktım bundan bir şey çıkar mı

  1. Merhaba,
   bu gibi durumlarda önünüze konulan evrağı mutlaka iyi okuyun inceleyin. Tutanak mı, savunma yazısı mı? İşi niçin yetiştiremediğiniz konusunda doğru bilgileri yazsaydınız keşke.
   Bişey çıkıp çıkmayacağı konusunda net bir şey diyemeyiz maalesef. (Tazminatsız çıkarılma sebebi olamaz)

 197. Dava actim haklarimi almak icin ama is yeri bir sekilde dava kazandi diyelim ben ne cezasi yada nelerin ucretini odemeye mecbur birakilirim ? Actigim dava tazminatimi almak icin simdiden teşekkür ederim

 198. Merhaba arkadaşlar işe bir gün gitmedim cenazem olduğu için ve iş yerine SMS yolu ile haber verdim ve ertesi gün ise gittigimde tutanak tutmak istediler sizce buna hakları varmıdır

  1. Yazılı olarak ücretsiz izin belgenizi onaylatmadıysanız (Yani size işveren izin vermedi ise) pek tabiki devamsızlık tutanağınızı tutmakta haklılar. İzin alma prosedürü heryerde hemen hemen bellidir. (Dikkat edin 1 ay içerisinde yine aynısını yapmayın)

 199. 3 farklı nedenle tutulan tutanakla işten çıkartırlarsa tazminat alabilirmiyim alabilirsem hangi tazminatı alabilirim 1 seneden fazladır çalışıyorum

  1. Tutulan tutanakların içeriğini bilmeden yorumlama yapılamaz ama sanırım ki tazminatsız çıkışınız için tutanak tutuluyor.

  2. Merhaba ben özel sektörde şoför olarak çalışıyorum geçen iş yerinden 4 arkadaşla bir toplantıya götürdüm benim işim çıktı bende arkadaşlara 10 dk erken çıkmasını rica ettim onlarda erken çıktılar daha sonra bu arkadaşların biri beni şikayet etti bizi erken çağırdı diye benim hakkımda savunma istendi bende verdim savunmamı kısacası bu savunma ne demektir ilk defa başıma geldi

 200. Merhaba iş yerinde 1 sene 3 aydır calışıyo Rum iki sefer tutanak tutuldu biri yanlış fatura kestigim için digeri eksik ürün geçilmiş die ilkinde savunmam yazmıştım ama ilinde de savunmam yazmadım tazminatsız işten çıkartılabilirmiyim

  1. Daha dikkatli olmanızda fayda var tabiki, ama bu yazdıklarınız veya benzer 3.sü tazminatsız atılma sebebiniz olamaz. Olursa da yargıdan döner.

   1. Benim hibertansiyon var tansiyon yüksek olduğu zaman isyerinin verdiği kulaklık gözlük veya bareti 10 dakikaligina bazen yarım saat te oluyor cikardiyorum bunun için tutanak yazdılar iş kanuna göre dogrumudur

    1. İş güvenliği kanun ve yönetmeliklerine göre KKD’leri görev esnasında düzenli ve istisnasız kullanmanız gerekir. Kanuna uygundur. Daha dikkatli olmalısınız.

 201. Merhabalar iş yerinde çalışmakta olup bir gün acil işim çıkması üzerine mesai saatimin 36 dk erken çıktım. Üstlerime haber vermedim bana ihtar verdiler bana brn de imzaladım. Savunma almadılar. Bunun sonucunda ne olur ileriki zamanda tazminat alabilir miyim?
  Bir de kaç ihtar alırsak işden tazminatsız çıkarılırım. Teşekkürler…

  1. Merhaba,
   savunma hakkı vermeden direkt ihtar… Çok acımasızca ve haksızca olmuş : )
   Çalışma sürelerine ve işyeri kurallarına uymaya daha dikkatli olun, kendinizi oradaki bölüm yöneticisi yerine koyun mesela, kuruluşlar belirli kurallar ve disiplinle yönetilir, yönetilmelidir. Merak etmeyin o ihtar sizi tazminatsız çıkarmaz.
   İyi çalışmalar.

 202. Mrblar ben geçtiğimiz gün sabah vardıyasına geç kaldım fakat öğlenden sonraki vardıyada açık olduğunu öğrendim amirimde geceden çıktığı için arayp söyleyemedim fakat msj attım açıklama yaptım ve diğer vardıyaya gittim daha sonra kendisi kafama göre cardıya değiştirdiğim için bana tutanak tutup imzalattı bu tazminatsız çıkmama sebebmidir? Not; 3. TutAnağım daha öncede toplu bi şekilde 2 kere vardıyaca yemiştik

  1. Tek başına tazminatsız çıkarmaya bir sebep olmasa da dikkat etmenizde fayda var. Bu gibi tutanaklar birikirse tazminatsız çıkarmada eli güçlenecektir iş verenin. Dosyanız kabarıyordur. İş yeri kurallarını ihmal etmeyin

 203. İyi günler ben 4 yıldır bir fabrikada üretim montaj işcisi olarak çalışıyorum üretimde farklı farklı bölümlere ayırmışlar benim yaptığım iş sticker yapıştırma ben bu işte usta olarak görünüyorum e devlete de görünüyor size sorum şu beni şuan çalıştığım bölümden alıp yine üretimdeki başka bir bölüme verip istemediğim halde başka bir iş yaptırabilirlermi..

  1. Merhaba, bu gibi değişimler iş verenin yönetim hakkı kapsamında değerlendirilip aynı doğrultu ve haklarda olmak suretiyle yapılabilir. İş Sözleşmesinde de yazıyor olması ve değişikliğin size yazılı yapılıyor olması şartı ile… Önemli olan değişiklik sizde olumsuz şartlar/esaslı değişiklik yaratıyor mu, bunun irdelenmesi gerekir. (Örneğin yol parasının kesilmesi, çalışma saatlerinin uzaması, vardiya düzeninin bozulması, hiç bilmediğiniz ve eğitimini dahi almadığınız bir departmanda iş kazası potansiyeli yüksek tempoya alınma vb..)

 204. Merhaba bir arkadşım işyerinde bir üstü olan usta başıyla tartıştı ve kontrolünü kaybetti ağzından hakaret çıkdı bunu tutanak altına aldılar ve yeniden sıfırdan başlamak istıyorsan bu tutanağı imzala demişler imzalamak istememiş sonra yarımsaat sözle bişey olmayacağını söyletip baskı kurarak imzalatmişlar muhtemelen iş arkadaşların dan iki de şahit bulmuşlar. Neyapması gerekli birdahaki tutanakta tazminat sız işten çıkarılırmı teşekür ederim.

  1. Merhaba, yaşanış olan bu olayda 6 gün içerisinde bir şey yapılmadıysa iş ilişkisi devam ediyor demektir. İşveren bu tutanakları özlük dosyasında saklar ve biriktirir haklı olarak. Tekrar etmemek üzere daha dikkatli olmakta fayda var.

 205. Slm ben şoförlük yapıyorum bi işyerinde ben 9 saat araba kullanıyorum sürem dolduğu halde tekrar yük sarıp ise gönderdiler bende gitmedim çalışma saatim doldu diye bana ertesi gün ise gelme çıkışın verildi dedi sorumlu müdür ben genede gittim kartını bastım yalnız arabaya bindirmediler geri gönderdiler iki gün geçti bugün görüşmeye gittim gelme dediler tekrar cikisimida vermemişler isede getirmiyorlar neyapmam lazım benim teşekkürler

 206. Mrb. İşyerinde telefon kullanmak yasak. Ama ben kullanırken yakalandım. Ve tutanak yedim.bundan 7 ay önce ve 1.5 sene önce olmak üzere 3 tane dhaa tutanağım vardı. İşten tazminatsız çıkarılmama sebeb olur mu

  1. Merhaba, işyeri kurallarını belirlemek işverenin yönetim hakkı kapsamında olup sözleşmelerle bunları belirleyebilir. Çalışanlar olarak bu kurallara uymadığınız takdirde veya uyarılara rağmen tekrar ettiğiniz halde işverenin tazminatsız çıkarma (25/2-h maddesi) yolu açılabilir. Net bir şey söyleyemeyiz ama daha dikkatli olmanızda fayda var.

 207. is yerinde makina arizali oldugu alde ustaya bildirdim ariza yapılmadı sikinti cikti urunde gramaj eksikti tutanak imzala dedi ama bn imzalamadim bi sikinti cikar mi

  1. Tutanağın içeriği, konusu ve amacı çok önemli. Eğer sizin katılmadığınız bir kanıya varıyorsa tutanak konusu, imzalamamakta serbestsiniz. Tutanak imzalamadınız diye iş akdiniz haklı sebeple feshedilemez. (İş sağlığı ve iş güvenliği kanunu gereğince de zaten arızalı bir cihazı-ekipmanı kullanmamalısınız, onu da dile getirin)

 208. Selamın aleyküm, 2 ay öncesinde işden erken çıktığım için bana ikrar verildi. Bende imzaladım. Ama işyeri müdürü hala o olayın etkisinde kalarak aylık personel değerlendirme formumu son 2 aydır %57 gösteriyor. Normal de ben 2.5 yıldır hep %85 lerden aşağı puan almış değilim. İşimden de eksik bir şey yapmıyorum. Puanı düşük tutması ileride bir problem yapar mı? Teşekkürler

 209. merhaba ben size birsey danışmak istiyorum. özel bir hastanede çalışıyorum burada bazı sorunlarımız oluyor ve direk şahsımıza tutanak yolluyorlar. tutanak yediğimiz sorunlar şunlar;
  1. 8:30 da başlayan iş saatine en fazla 10 dakika geç kaldığımız zamanlar ( hava şartları belli ve çok nadir olan birşey )
  2. hastayı beklettiğim için tutanak tutuldu (1 kez yaşanılan olay ilk defa ve 15 dakika bekletildi sadece kendim muayene olmaya gitmiştim keyif için yapılan birsey değil hastamın olduğundanda haberim yoktu )
  ve bu gibi basit olaylarda uyarı yapılmadan hemen tutanak tutuluyor ne kadar doğru s,izce bilgi almak isitiyorum sizden

  1. Merhaba Ceylan hanım,
   eski adıyla zabıt/zabıt varakası da denilen tutanak tutmak aslında belirginleşen bir durumu yazıya döküp kayıt altına almaktır. İş hayatında da yazılı kanıt gözü ile bakılır. Fakat bu biraz da çalışanlar üzerinde korku ve baskı imparatorluğuna doğru gitmiştir, gitmektedir de… Hatta daha da ilerleyip halk arasında ”3 tutanaktan sonra işten tazminatsız atarlar” gibi bir şehir efsanesi de süregelmiştir. Bu kısmen yanlıştır. Tutanağın sayısından ziyade içeriği ve konu olduğu olay çok daha önemlidir. 7 tutanak yediği halde mahkemece işe iadesine karar verilen, 6 tutanağı olduğu halde işten çıkarılamayan, 1 tutanak ile tazminatsız ve derhal iş akdi sonlandırılan çalışanlar da olduğunu görüyoruz iş hayatında. Sizin yaşamış olduğunuz maalesef ki bir insan kaynakları yönetimi ve yönetici sorunu, liyakatsizlik, ekip yönetiminde başarısız yöneticiler, tüm ekibi motive edip işe ve başarıya odaklayamayan tepe yönetim!

   Özetle; tutanak tutmak artık rutin bir hale geldi ise zaten amacı dışına çıkmaya başlamış demektir. Doğru-yanlış diyemeyiz ama baskı unsuru oluşturmaya başladığında geçerliliği mahkemece çok daha sorgulanır hale gelir.
   1- İşe çok sık geç kalmamanızı tavsiye ederim, ya da evden 15-20 dk. daha erken çıkın, iş yeri kurallarına uyulması gerekli,
   2- İşletmenin operasyonel yönetim planını bilemeyiz ama böyle bir durumda en azından bir üst yöneticinizin onayı ve izni ile hareket ederseniz daha açıklanabilir olur savunmanız.

 210. Merhaba ben 1.5 yıllık çalıştığım iş yerinden bir neden ile ayarıldım. 10 gün sonra tekrardan aynı iş yerine tekrardan başkadım. O yıl yıllık iznim yanmadığını söylediler, yıllı iznimi kullandım. Şimdi iş yerinden 2.5 yıldır çalışmaktayım. Tazminat alırken girdi çıktı tazminatımı etkileri mi? Etkilere 1 yıllık mı tazminat alacağım çıkmadan önceki çalışmam boşa mı gidecek bu konuda bilgi alabilir miyim? Teşekkürler…

 211. Merhaba ben meslegimin isi çin sınava girdim 2 defa kaldım bunun için tutanak tutuldu imzalamadım tazminatsız çıkartılırmıyım

  1. Merhaba. Hangi sınava girdiğinizi, bu sınavın işinize etkisini ya da yaptığınız işi vs. bilmeden yorum yapamayız.

 212. Merhabalar. 2 yıldır bir işletmede çalışıyordum. 1 gün önce işime son verildi haksız sebepten dolayı. Ancak 2 ay önce 1 tutanak tutulmuştu üzerime. Tutanağın içeriği işverenin özel malını kurcalama. O tutanaktan 2 ay sonra başka bi sebepten dolayı haksız olarak iş feshim verildi. Tazminat alabilirmiyim. Yıllık izin bile kullanmadım çalıştığım süre zarfında.

  1. Merhaba, fesih bildiriminiz yazılı olarak bir sebep bildirilerek yapılması gerekirdi. Size bir belge sunuldu mu ve içeriğinde ne yazıyor? Bu önemli.
   Normal şartlarda bu şekilde tazminatsız ve derhal feshi 6 gün içinde yapmaları gerekir ama tabiki işyerindeki işleyişi ve içeriği bilmek gerekir. Yıllık izin ücretinizi son maaşınıza ilave olarak ödemeleri şart zaten, bordroda da gösterilmek kaydıyla. İşe iade şartlarınız ve tazminat için zaman geçirmeden arabuluculuk bürosuna başvurun.

   1. Tekrar merhaba sigortadan işten çıkış nedeni olarak tazminat vermemek için 29 kodlu fesih ile çıkışım yapılmıştır. Diye öğrendim. Feshin usulsüz olduğunu itiraz edip ve ispatının açıklanması talebinde mahkemeye veya arabulucuya başvurabilirmiyim. Ayrıca yıllık izin ücretlerim ve resmi tatil çalışma ücretlerimi nasıl alabilirim. Çıkış maaş bordosunda bunlar ödenmedi. Sadece çalıştıgım gün sayısı kadar maaşım ödendi gösteriyor.

    1. Evet. En kısa sürede önce arabulucuya çözüm bulamazsanız da iş mahkemesine gidip dava açmak suretiyle tüm alacaklarınızı yasal faiziyle talep edebilirsiniz.

 213. Selâm aleyküm iyi akşam lar ben bı halı imalatı inda çalışıyorum ve bana üretim düşüklüğünde dolayı istediğin performans i alamiyoruz diye tutanak tutulup iş sözleşmes memi fesh edilecek tır hiç bı hak almamaksizin ne yapmalıyım veya tutanak tutulduğu zaman ne yapmalıyım acil yardımcı olur musunuz..!

 214. Merhaba mustafa bey mağaza müdürü beni tarp etti telefonla fotorafları çekip merkeze gönderdim camera çalışmadığı için sonuç alamadık ispatlayamadık 2 mizede ihtar geldi ona temazda bulunduğunuz için banada mağazada tartışmaya girdiğim için ör pas edildi
  2 konu müdür o zamandan beri benle konuşmuyor zıt gidiyor.Geçen ay abim kazak aldı S beden ödeme yaptı M bedenini getircektim değişim için ürün geldi eve götürdüm sonuçta ö alınan ürün küçük beden mağazadaydı M bedende küçük geldiğini belirtti L sipariş ettim mağazaya geldi ürün eve götürdüm değişim için mağazaya küçük bedenini getirmek için arabaya koydum fakat ürünü arabada unuttum mağaza müdürü ürünü çaldığımı itap ederek tutanak tuttu benden savunma istenecek 9 yıldır çalışıyorum benim için kötü bişey sonuçlanırmı.normelde böyle bir kaç kez götürdüm bilgisinde hiç birşey demiyordu aram kötü diye suçlamalarda bulunuyor.bu konu hakkında ufacıkta olsa yorumunuzu bekliyorum efendim sonuç ne çıkar

 215. Merhaba bizim işletme çogu konularda vurdum duymaz tavırlar sergiler bir gün önce sgk ya başvurdum çıkışım varmı diye sordum işyerinizden henüz çıkışınız yapılmamıştır dediler. Yani iş veren henüz sigorta çıkışımı yapmamış. İşten çıkarılalı 14 günüm doldu ama sigortam çıkışı yapılmamış. Arabulucuya gittim sigorta çıkışınız yapıldıktan sonra gelin dediler. Bana hiç bir belge sunulmadı ilveren tarafından. Önce tazminatımı ve Yıllık izin ücretimi işverenden sözlü olarak talep ettim vermiyorum kime şikayet edersen et diye cevap aldım.

 216. merhaba ben bir guvenlik firmasinda proje amiri olarak çalışmaktayım kınama ve ihtar aldım ilerleyen günlerde kinam vey ihtar alırsam işten çıkış verirlermi ayrıca tazminat almakta sorun yaşamıyım
  teşekürler.

  1. Merhaba, bu konuda iş yeri iç yönetmeliklerine, iş sözleşmesi maddelerine bakılması gerekli olup daha dikkatli olmanız ve kusuru tekrar etmemeniz için dikkat çekilmiş. Olası bir tazminatsız çıkışta takdir ve nihai karar mahkemenin olacaktır. Şimdiden bir şey söylemek çok zor.

 217. 10 aydır çalıştığım mağazadan istifa edip çıkmak istiyorum 15 gun önceden bildirimde yapacam daha iyi iş bulduğum için . İş yerinden çalıştığım maaş dışında bana ödeme yapılır mı yada talep edebileceğim bir hakkım var mıdır teşekkürler şimdiden .

  1. 1 yılınız dolmadığından talep edeceğiniz bir hakkınız bulunmamaktadır, son maaşınız dışında.
   İstifayı yazarken bildirim (İhbar) süresini de dikkate alarak yazın yeterli. Bir kesinti+alacak doğmadan ayrılırsınız.

 218. Merhabalar,
  Ben hastanede 3 buçuk yıldır çalışan bir hasta danışmanıyım. Geçen hafta pazar günü 10 saat nöbete kalmıştım. Bu süre içerisinde bir arkadaşımla bankoda duran bir dergiye bakarken hasta bizim resmimizi çekip şikayet etmiş onunla ilgilendiğimiz halde ilgilenmedi diye yönetime şikayet etmiştir. İnsan kaynakları tarafından hasta şikayeti kapatılması adına bize işini tam anlamıyla yapmadı diye tutanak imzalattırdılar dosyama koydular. Size sorum şu olacaktır; ben seneye evleneceğim evlilik tazminatı hak edişimde bu tutanak önüme çıkıp tazminatı vermemezlik yapabilirler mi böyle hakları var mıdır ?

 219. Merhabar Mustafa bey ben devlet Hastanesi’nde çalışıyordum yemekhanede kat görevlisiyim hastalardan birine yanlışlıkla yanık olan çorbayı verdim ve hasta hemşireye şikayet etmiş oda tutanak tutmuş ve bugün işten çıkartıldım 40 gün olmustu işe gireli maaşımı almadım verirlermi bilmiyorum budurumda ben başka bir ceza alırmıyım alırsam ne cezası alırım bu konuda beni aydınlatır mısınız teşekkür ederim

 220. Selmamın aleyküm, hayırlı günler iş yerinde virüs nedeni ile vardiya plan değişikliğine gidildi. Normal de herkes 195 saat çalışıyordu, değişikliğe gidilince sabit vardiyadakiler 110 saat aylık, vardiyalı çalışanlar ise 165 saat e düşürüldü, sizce bu aradaki 55 saat fark haksızlık mı? Onların ki sağlık da bizimkisi ne acaba yasal olarak bir şey yapabilir miyiz? Buna hakkımız varmı teşekkür ederim kolay gelsin…

 221. Merhaba Mustafa bey, ben özel bir firmada ön muhasebede 3 yıldır çalışıyorum. Tahsilat biriminin aldığı kurala göre, müşterilerden MAİL ORDER FORMU doldurmadan, Kredi Kartı çekimi yapmıyoruz. Yalnız, ben karşı firmada ki muhasebecinin ricası ve aciliyeti isteği üzerine dışarıda olduğunu forum dolduramayacağını söyleyerek kart bilgilerini gönderdi çekim yapılmasını istedi, iş yerine geçtiğinde göndereceğini söyledi.Bende çekim yaptım ve Firmanın carisine işledim. Mail ORDER olmadan çekim yapıldığını tahsilat birimin haberi oldu, benden savunma yazmamı istedi.
  Acaba işten çıkarılan söz konusu olabilir mi?

  1. Merhaba. Böyle bir tazminatsız çıkış olmaz. Hatta kanaatimce geçerli fesih bile olmaz. Tabi bunu, bu olayın ilk defa olduğunu düşünerek söylüyorum. Savunmanızı buraya açıkladığınız gibi verin ve mümkünse bir daha böyle bir şey yapmayın.

 222. Ben 2 sene içinde uyuya kalıp işe geç gittim ve 3 tutanağın oldu ne yapmalıyım yada ne yapabilirler 3 ay sonrada askere gidicem yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. En son ne zaman hakkınızda tutanak tutulduysa, fesih yapmaya yetkili makamın bunu öğrenmesinin ardından 6 iş günü geçince artık tazminatsız işten çıkarılamazsınız.

 223. Merhaba Mustafa bey. 2 tane sorum olacak 1. Ben limanda calismaktayim 2 gün yıllık izne çıktım ve 3 günü de amirim tarafimdan izin verildi ve diğer gün geldiğimde tutanak tutulmuş amirim ise ben izin vermedim dedi.2. Bugün bir tutanak yedim tuvalet ihtiyacından dolayı yemek arasından sonra 5 dakika ise geç başladım ve tutanak yedim bunların yarın bir gün bir hükmü varmı tazminatsiz çıkışıma. Teşekkürler

 224. Sayın müdürüm işkur aracılığıyla şehir hastanesinde görev yapmaktayım görev yerimi habersiz terkettigim için üslup kuralları dahilinde tutanak tutulmuştur Birşey olurmu?

 225. Pek sizin konular ile alakasi yok ama yardimci olurmusunuz . İkinci cocuk parasi yatti 400 tl ama virus nedeniyle ptt parayi kendisinin getircegini subeden teslim.etmeyecegini soyledi . Benim merak ettigim para zaman asimina ugrar mi ? Gec kaldiniz almak icin denir mi ? Simdiden tesekkurler

 226. Merhabalar be grip nedeniyle hastaneye gittim çocuğuma eşime bulaşmasın diye bir iğne vurulim dedim ve bana test yaptılar elime bir kağıt verdiler ve 14 gun evden çıkamam söylendi ve sadece kağıt verildi kağıtta rapor yok bende işe gittim o arada ve iş yerinde tutanak tutuldu ve ise gitmemem için elimde rapor yok ve maaşından kesinti yapıldı rapor vermedi hastane ne yapabilirim ve o tutanak işten cikartilabilirmiyim ve işyeri müdürüm de bana dediki sen ise gelme maasin tam yatilacak dendi ve maaştan kesinti yaptılar ve muhasebeci beni aradı hastaneye git rapor al denildi orada müdür aradı evden çıkma maasin tam yatilacak dendi ne yapabilirim hata benimmiş mudurunmu işten çıkarırlarmi yardımcı olurmusnuz

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Şu aşamada size verebileceğimiz bir fikir yok; çünkü henüz bir şey gerçekleşmemiş. Açıkçası, müdürünüzün ya da muhasebecinizin hemfikir olmadığı bir konuda, başkasının sizi doğru yönlendirmesi de mümkün olmayacaktır.

 227. Merhaba hocam benim size danışmak istediğim 12.5.2020 tarihinde iş yerinde yakın arkadaşlarımdan 3 ünde cobit 19 çıktığını öğrendim ve iş yeri doktorunun test yaptığını duyunca banada bulaşmış olmasından korktuğum için bi hışımla doktora banada test yapmasını söyledim o ara tüp kalmadı deyince tartışma bağrışma oldu bu gün iş yeri bana doktora sinkaflı sözlerle tacizde bulunduğum yazan tutanak verdi fakat benim tartıştığım iş yeri doktorum değilde tartışmamıza şahit olan diğer doktor şikayet etmiş tartıştığım doktor bağrıştığımızı ama küfür ve hakaret yok diyor ki buna bi çalışan ve şefte bizde küfür hakaret duymadık diye şaitler ben ne yapmalıyım nasıl bi savunma yazmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba, nasıl bir savunma yazmanız gerektiğinin cevabını aslında sorunuzda vermişsiniz. Bu şekilde bir savunma yapabilirsiniz.

 228. Hocam merhaba benim bir sorum olucak 1.5 yıldır bir fabrikada çalışıyorum iş yerinde o gün için bir arkadaşımla beraber mesaiye kalamacağımızı söylediğimizde amirimiz o zaman çıkışınızı verdirtirim ama siz kendiniz çıkarsanız daha iyi olur biz çıkartırsak sizin için kötü olur dedi bizde daha sonraki mesailere hiç kalmamaya başladık çünkü yıllık 270 saatlik mesaimizi zaten doldurduk mesaiye kalmadığımız için bizden savunma alındı daha sonraki hafta 2 gün devamsızlığım oldu ilk gün gelmeyeceğimi sebebiyle birlikte bildirmiştim fakat 2. günü herhangi bir bildiride bulunmadım ertesi günü işe gittiğimde bana tebliğ edilmeden bilgi verilmeden hakkımda işe habersiz gelmediğim için tutanak tutulmuş iki kişinin de imzası alınmış bu durumda ne yapabilirim?

 229. Merhaba işyerimde benden önceki vardiya nın almış olduğu yanlış malzeme yüzünden bana tutanak tuttular üretimi ben yaptım diye yanlış malzeme yapama sebeb olan arkadaş suç bende diye amirlerimize de söyledi ama yinede sadece bana tutanak tuttuldu hasar tespiti yapıldı malzemeler kurtarılmazsa iş hakkı fesh dediler hasar tespit yapıldı malzemelere
  4.500 lira çıkı fabrika da 4 yıllık çalışanım tazminatımı alamaz mıyım daha önce hiç tutanak yemedim hatalı birşey de yapatım yardımcı olursanız sevinirim

 230. Merhabalar, özel sektörde hakkımda savunma iştendi.Bu savunma başka işyerlerinde veya kamuda işe başlamakta bir problem oluşturmu

 231. Merhabalar özel sektörde 3 yıldır çalışıyorum 5 yaşında bir oğlum var ve kreşe gidiyor işe başladığım da evde bakılıyordu şimdi vardiyalı yani akşam 00:00 a kadar çalışma sözleşmem vardı haklarımı alarak fes şansım var mı yoksa bu şekilde iş yeri çalıştırmakta haklı mıdır.

  1. Merhaba,
   kreşi olmsı gerekipte olmayan işyerlerinden tazminatlı çıkış hakkı haberleri bir ara kamuyounu kasıp kavurdu. Fakat her olay kendi içinde değerlendirildiğinde böyle bir hak kesinlikle vardır diyemeyiz. Yani cevap olumsuz da olabiliyor maalesef. Sonuçta bir iş sözleşmesi ve sadakat ile işverene çalışma ödeviniz de bulunmakta. Ama atılacak bazı adımalr var konuyla ilgili; https://mustafabaysal.com/isveren-kadin-iscileri-icin-kres-acmak-zorunda-mi/ bağlantısında ve yorumlarda konu işlenmiştir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

 232. slm hocam ben fabrikada çalışıyorum bazen iş hatasında bize tutanak tutuyorlar ve bilgisayara kaydediyorlar müdürler diyor imzayı atsanızda atmasanız suçlusunuz tazminatsız işten çıkartmaya hakkım var diyor
  bununla ilgili bilgi verirseniz seviniriz
  teşekkür ederiz

  1. Merhaba, müdürlerinizi elbette dinleyin; ama her dediklerini de doğru kabul etmeyin. Sorunuzun cevabı tam olarak yazımızda var Müslüm bey.

 233. Merhaba hocam kurumsal bir firmada yönetici olarak çalışıyorum bölge müdürüm iki farklı konudan 6 ay ara ile bana yazılı uyarı verdi 5,5 yıldır aynı firmada çalışıyorum sizce işten çıkartılmam mümkün müdür ? Bugün gene aynı konudan yazılı uyarı aldığımı öğrendim. Aynı konun 2 kere yazılı uyarım 1 tane farklı bir konudan olucak

 234. Merhaba ben 1.5 senedir çağrı merkezinde calisiyorm ve 3 tane tutanak yedim 1 .ci tutanağım müşteri bana ağıza alınmayacak şekilde küfür etti ve bende tepki gösterdim müşteriye 2 .ci tutanağım ise müşteriyi kvkk metnine iletmedigim için 3.cusu de aynu şekilde isteniyor işten dilediği gibi çıkartabilirlermi ve ben tazminat talep edebilirmiyim

 235. Merhaba özel sektörde 6 yıldır çalışıyorum plastik fabrikasında mola saatimizde makinalar durmuyor kendi çabamızla mola yapıyoruz yemek molası da aynı cay molası da aynı bu durumda bile 1 saat olarak mola belirliyorlar turnike sistemi kurdular ordan görünüyor kac dakika cay molasına çıktığım ve hergun bu mola suresini aşıyorum bu durumda her gün savunma mi alıyorlar bu benim isten tazminatsız çıkarılmaya sebep olurmu şimdiden teşekürler

 236. İş yeri asgari ücreti bankaya primleri elden veriyor bunun cezası var mı şikayet etsem haklı olur muyum

  1. Merhaba, bunun hem cezası vardır hem de size haklı fesih imkanı verir. Ama asıl soru başkadır: Bu hususu nasıl ispat edeceksiniz?

 237. Ben bu cumartesi bayram tatili içerisinde işe gitmedim pazartesi işe gittiğimde beni işten çikardilar bana tutanak imzalattirmak istediler imzalamadim ne yapabilirim

 238. Merhaba ben 13 aydır bir ilaç şirketinde çalışıyorum eşimin kardeşini buraya işe aldırdım ve referans oldum Bizde kalıyordu 2 ay kadar çalıştı ve i bırakıp gitti istifasını yazmadan beni aradılar dilekçe yazıp imzalayıp versin diye bende korkudan kendim yazıp imzaladım elimin kardeşinin haberi vardı gelip imzalamadı ve ortaya çıktı doğruyu söyledim ben imzaladım diye ihtar verdiler tutanak tuttular sonu ne olur ? Ve nekadar süre sonra bu ihtar silinir ?

  1. Merhaba, tutanakların silinmesi diye bir şey yoktur. Bu tutanak sizin özlük dosyanızda kalır. Eğer işveren bu tutanak sonrası bir işlem yapmadıysa, meraklanmanıza gerek yok. Bundan böyle benzer bir hata yapmadığınız müddetçe, bu tutanağın size bir etkisi olmayacaktır.

 239. İyi günler ben aynı patronlarım olmak üzere 10 yıl depoda Calıstım tazminat aldım ve 5 yıldır yeni fabrikalarında çalışıyorum bi defa bi koli fazla ürün çıkmış diye tutanak yedim benim bilgim. Olmadı gı halde imza attım ve 5ay sonra bi hammede 10kiloluk bi çuvalda 2kilo çöp oldu diye tutanak imza atmak istiyorlar ama atmak istemiyorum ne yapmam lazım

 240. Merhaba rahatsızlıkdan dolayı ugretim alana 15 dakika geciktim ama bana tatanak tutuldu 2018 ve2019 tutanak tuttu ve sonra bölüm değiştirdiler bölüme ait kağıt imzaladılar ne yapmam gerekiyor

 241. Ben işe geç kaldığım için 3 tane tutanak yedim ama engelli kadrosunda gözüküyorum beni işten çıkartırlar mı veya işten çıkarsalarda tazminat verirler mi bu arada uyuku problemim olduğunu üst yöneyim olmak üzere hepsine söyledim ama ginede beni sabahcı yazdılar ve tutanak tutular geç kaldığım sürede en fazla 4-5 dakika

 242. Ben bir şey soracaktım ben bir işe izin almadan gitmedim ama geçerli bir sebebim vardı yinede tutanak yazdılar bana o tutanak belli bir zamandan sonra silinir mi öyle söylentiler duydum çok sevindim doğrumu

 243. İse iade davasini kazandım ama is yeri İstinaf yoluna gitti bu surecte neler olacak yani yeniden sahitler dinlenecek mi yeniden dava gorulecek mi yoksa sacede kağıt uzerinde inceleme mi yapilacak ? Yardimci olursaniz sevinirim

 244. Merhaba 6 yıldır bir firmada ögg olarak çalışıyorum güvenlik ofisine 1 misafirimi aldım içecek ikram ettim diye tutanak yazıldı neymiş virus var sebebiyle yasakmis halbuki herkesin yakını giriyordu tarafıma bi ikaz ve yazili belge verilmedi içeriye kimse alınmicak diye bu tutanak sıkıntı yaradirmi nasil bir yol izlemem gerekir

 245. İse iade davasini kazandım ama is yeri İstinaf yoluna gitti bu surecte neler olacak yani yeniden sahitler dinlenecek mi yeniden dava gorulecek mi yoksa sacede kağıt uzerinde inceleme mi yapilacak ? Yardimci olursaniz sevinirim

  1. Merhaba, inceleme evrak üzerinden olacaktır Ahmet bey. Bu arada siz işe iade için işverene başvurmayı unutmayın, aksi halde hakkınızı yitirirsiniz.

 246. Merhaba işyerinde 14 aydır çalışıyorum 2 tane tutanak yedim 1 ay sonra askere gideceğim tazminatımı alabilirmiyim acaba ????

 247. Merhaba iyi günler gida sektöründe çalışmaktayım durmadan sakal tıraşı olmamızı istiyorlar şakalarım 5 günü 6 gunu doldurmadan kestiğim zaman tahriş oluyor ve yara oluyor bundan dolayı ilk tutanağımı yemiş oldum 2. Yılımı doldurmaktayım Müdür askere gideceğimden tazminat almamam bu yollara başvurmaya başladı bundan sebep her hangi bir tahriş raporu teslim etsem iş yerinin insan kaynaklarına yazılmış olan ilk tutanağımın silinmesine imkan sağlarmıyım? Birde silinmezse tutanak Tazminata etki gösterirmi? Lütfen yardımcı olun bana Vereceğiniz bilgiler için şimdiden Teşekkür Ederim Çok sağ olun

 248. selam 👋 sağlık sorunlarımdan dolayı aralıklarla rapor alıyorum bu durumda işveren bana tutanak tutma hakkına sahip mi ? Beni haklı olarak bi kaç tutanakla işten çıkarabilir mi ? İşten çıkardığında tazminat öder mi ? Rapor almak işçi çıkarmak için geçerli bi neden midir ? Rapor yüzünden Birkaç kez tutanak tutulmuşda tazminat almadan işine son verilir mi ?

 249. MERHABA bir otelde servis müdürüyum. Bir Sabah hesap ödemeyen misafir ile tartıştım . Misafir bana tahrik edici hakaretler yaptı. Ben ise olaydan uzaklaşmaya çalıştıkça bana hakaret etti bende bı kaç kez üzerine gidip terbiyeli olun dedim. Misafir şikayet etti beni. Kameralara baktı yönetim üzerine yürüyorum diye haklı olmama rağmen bana ihtar vereceklerini imzalamami söylediler. Otelde çalışan olayı gören 3 şahit benim.haklimolduvumu belirtti buna rağmen yönetim ceza vermek zorundayız DEDİ. İhtarname çektiler. Napmam lazım yarın öbür gün buna benzer basit olayda olsa tazminatsız işten atiirmiyim. Ne yapmam lazım

  1. Merhaba,
   otelin mutlaka bir müşteri şikayet yönetim prosedürü vardır diyeceğim ama ”Mutlaka bir ceza vermeliyiz” sözü ile böyle bir prosedürün de, MİY çalışanının da olmadığını anlayabiliyorum bir nebze…

   Hizmet sektörü zordur, insanların hep çetin yüzleri ile karşılaşılır. Sektörde tecrübeli ve yasalar hususunda donanımlı, etkin iletişim kurabilen insanlar bu gibi şikayetleri yönetmeli aslında…
   İhtarda yazılı hususları kabul etmiyorsanız mutlaka ” … maddelerdeki tarafıma yapılan ithamları kabul etmiyorum, itiraz hakkım saklıdır” diyerek şerh koyup imzalayınız.
   Hiç imza atmamanız sizin için daha tehlikelidir. İhtar sadece uyarıdır, tekrar ederse tehlikelidir.

 250. Merhabalar pandemi dolasıyla 1 dafa karantinaya alındım ve 1 kerede parmagın kırıldığı için rapor aldım bana 1 kere bundan dolayı performans düşüklüğü diyerek tutanak tutuldu ve şimdi tekrar 2. Kez karantinaya girdim işe başlar başlamaz tutanak hazırlandığı ve imzalamam gerektiği söylendi bu durumda ihbar kıdem ve senelik izin tazminatlarımı alabilirmiyim

  1. Merhaba,
   işten çıkış yasağı var. Hiç bir şey imzalamayın ve işe devam edin. İş başı tarihinizde işe gidin, içeri almazlarsa noter çağırın ve kapıda durumu tespite dökün.

 251. İş yerinde çalışa iki sözlü kişi restaurantta toplantı esnasında bu çiftin biri gelip sorun çıkarırsa kavgalarını oraya yansıtırsa tutanak tutturulursa işten atılır işi basan kişi

 252. Hocam ben kurumsal şirkette çalışıyorum ve gece vardiyasında görev yerimden ayrılıp sigara içmeye çıktım bu esnada beni arıyorlar ama telefonum şebekeden kaynaklı kapalı görünüyor ;görev yerimi terketmeden tutanak tutuldu bu tutanağın geçerlilik süresi kaç gündür?

 253. hocam ben işe geç kaldım 8 6 çalışıyordum rapor almazsam tutanak tutulacakmış doktor da rapor vermedi beni işten çıkarmaları mümkünmü

  1. İşe bir iki kez geç kaldınız diye işten atamazlar, merak etmeyin. Tutanak tutulması gayet normal, ileride kanıt için. (Sık tekrar etmemeli tabi ki…)

 254. Hocam ben Bi sene yakın Bi iş yerinde calısıyordum sonradan ben aynı iş yerinden farklı bolum attılar o bolume gecirdiklerinden benim giriş cıkış imzalattılar bana tazminatını snra veririz dediler benim tazminatın yattım ve Bi ay boyunca sigortam yatmadı ve sigorta parasını verecem dediler vermediler bugunde Bi tartısmada tutanak tuturdular benim burada haklarım varmı tazminatı yada sigorta parası gibi yarın oburgum mahkemeye gonderdigin de conuc ne olur

 255. Merhaba. Ben internet üzerinden iş hukukuyla alakalı arayış içindeydim. Sizin sitenizi gördüm ve danışmak istediğim bir konu var. 4 yıldır özel bir kolejde öğretmenlik yapıyorum. 4 yıl boyunca hakkımda hiç bir tutanak tutulmadi herhangi bir uyarı vs de almadım. Bu yıl nişanlandim ve seneye düğünum olacak. Çalıştığım okulumdaki müdürüm hakkımda 2 kere tutanak tuttu ve bildiğim kadarıyla üçüncüsünde tazminatsiz bir şekilde sözleşmemizi fesih etme hakkına sahip. Bana tazminat vermemek için sacma sapan sebeplerden dolayı tutanak tuttular. Ve izleyeceğim yolla alakalı hiç bir fikrim yok. Bu konu hakkında hangi yolu izleyebilirim ve neler yapabilirim bana bilgi verirseniz çok sevinirim..

 256. Meraba dün akşam vardiyasında izin aldım sabah hastaneye gideceğimi söyledim iyi olurum belki akşam ise gele bilirim gele meye bilirim wassaptan mesap attım bunu iletişim olarak saymıyor arama gerekmiş bende rapor almadım belki iyi olurum diye ve bende yıllık izinden kullandım kabul etmemiş ve bana tutanak tutuluyor ne yapmam gerek

 257. Merhaba , ben bır fabrikada vardıyalı çalışıyorum uyuya kaldığım ıcın gece vardiyasına gıdemedım tutanak tutuldu. 2 tutanagımda iş yerınde kısım şefımın malzemeler bu bıçakla kesılecek dedıgı bıçakla kestim dıye tutanak tuttular ne gibi bir sorun yaşarım işten çıkarırlar mı çıkarırsalar tazminatımı verırler mi ?

 258. MERHABA;
  Ben 7 yıldan fazladır bir firmada çalışıyorum ve hamileyim iş veren biz seni idare edemeyiz performansın düşecek bize bir tarih ver ve işten çık dedi bende kabul etmedim şimdi ise gitmem için baskı uyguluyorlar bulunduğum ofis ortamında sigara içiliyor ben rahatsız olduğumu söylediğim halde inadına iş veren için boş verin onu diyor düzen bozmakla suçlayıp üzerime geliyorlar belli ki bu baskılar ben işten çıkana kadar sürecek bu süreçte ne yapmam gerekiyor.

 259. İş yerinde covid-19 kurallarına uymadığımız için tutacak yaZıldı sonuç olarak tutanak ihtara çevrildi bunun nedeni nasıl olur nasıl bır sonuçla karşılaşırız

  1. Merhaba, ilk seferinde büyük ihtimalle bir şey olmaz; ancak tekrarlaması ve gerçekten de bu şekilde hareket etmeniz hakinde işveren sizi işten çıkarma hakkına sahi olacaktır.

 260. İYİ GÜNLER BİR TATİL SİTESİNDE 5 YILDIR ÇALIŞMAKTAYIM SGK NİTELİK KODUM İDARİ İŞLER SORUMLUSU OLARAK GEÇMEKTE SON ZAMANLARDA YÖNETİMİN BANA ÇÖPLERİ TOPLAYACAKSIN BAHCEDE ÇALIŞACAKSIN DİYE BASKI UYGULUYOR.BENDE GÖREVİMİN ÇÖP TOPLAMAK OLMADIĞINI VE YAPMAYACAĞIMI BELİŞRTTİM . CUMARTESİ VE PAZAR GÜNÜDE GELEN SOKAĞA ÇIKMA NEDENİ İLE 1 CUMARTESİ İŞE ÇIKMADIM SONRAKİ CUMARTESİ ÇALIŞMAM GEREKTİĞİNİ YASAKLARIN BENİ İLGİLENDİRMEDİĞİNİ SÖYLEYİP İŞE ÇARILDIM BENDE MESAİYE GİTTİM.
  ERTESİ GÜN BANA TUTANAK TUTULMUŞ İŞYERİ KURALARINA UYMADIĞIMA DAİR VE BANA TEBLİĞ ETTTİLER BENDE HANGİ KURALLARA UYMADIĞIMI AÇIKCA YAZILMASINI VE NÖTER ARACILIĞI İLE İLETİLMESİNİ İSTEDİM.BENİ TUTANAKLA İŞTEN ÇIKARMAYA VE İŞTEN SOĞUTMAYA ÇALIŞIYORLAR. BUNUNLA İLGİLİ NE GİBİ YOL İZLEMEM GEREKİYOR. TEŞEKÜR EDERİM.

 261. Merhaba,
  Ben bı fabrikanın deposunda bekçilik işi yapıyorum çalışma şeklimiz 3 vardiya.
  Ben 2 kez uyurken yakalandım 2 kez tutanak ve savunma hazırlandı. 3 üncü tutanakta işten çıkarılacağımı söylediler. Böyle bir hakları var mı? Yada ilk tutanakta işten çıkarma fesih hakları var mı? İş Kanununda iş yerinde uyurken yakalanmanın bir karşılığı var mı? İşten çıkarmak için 3 üncü tutanak mi gerekli. Teşekkürler.

 262. 696 sayılı KHK ile kadroya geçtik kadroya geçiş yaptığımda çalışmış olduğum birim hastanenin teknik atölye birimi ve bakım onarım işlerinde çalıştırıldığımız için ben meslek kodumun verilmesini isteyen bir dilekçe yazdım ancak kurum müdürü dilekçemi almadığı gibi 15 yıldır çalıştığım birimim teknik atölyede çalışamazsın statün temizlik diyerek tarafıma görevlendirme yazısı yazdı ben kabul etmediğimi 6 günü geçirmeden yazılı olarak bildirdim bu kez bizim dediğimizi yapacaksın diye tarafıma baskı uygulandı sözlü olarak bahçede çalışacaksın dediler ben kabul etmediğim halde tarafıma onlarca tutanak düzenleyip bahçede görevliymişim gibi bahçe işlerini yapmıyor diye adıma soruşturma açıldı haklı olduğumu belgeler ile ispat ettiğim halde tarafıma 1 ihtar 4 yevmiye cezası verildi aradan bir zaman geçmeden yine soruşturma açıldı açılan soruşturmada yine tutanaklar tutulmuş ancak tutulan tutanaklardan dahi haberim yok bu kez beş yevmiye ceza verildi şu anda üçüncü soruşturma açılmış kaç tutanak nasıl tutulduğundan dahi haberim yok böyle usulsüz şekilde tutulan tutanaklarla soruşturma açmaya hakları varmı bu yapılacak soruşturmada da haklı olduğum belgeleri verip ispat etsem bile tarafıma ceza verip beni işten çıkarmaya çalışacaklar bu kesin bana bunu yapmamaları için benim ne yapmama gereklidir. üstelik benim şikayetim üzerine tarafsız yapılan soruşturma neticesinde ben haklı çıktığım halde valilik olur yazısı yazdığı halde tarafıma yapılan haksızlık devam ettiriliyor. sonuç olarak iki üç ay önce adıma tutulan tutanakları bana tebliğ etmeden tarafımdan savunma istenmeden hakkımda soruşturma açılması doğrumudur. bu konuda bana yardımcı olmanızı istiyorum konu hakkında 15 yıl çalıştığım yerde bir tutanağım yok iken altı ay içinde 20 30 tutuanak tutulması ve adıma soruşturma açılması doğrumudur sadece meslek kodumun verilmesini istedim diye idare bunu yapıyor ne yapmalıyım Allah rızası için yol gösterin ellerinde hiç bir hukuki belgeleri olmadığı halde bunu bana yapıyorlar kadroya geçişimde bile iş başvuru formunda tamirat ve bakım işlerinde çalıştığımız kodlamayı yapmışım müdür beyde bu şekilde iş başvuru formunu kabul etmiş ve imzalamıştır ancak sonradan komisyon üyelerince statümüzün temizlik olduğunu kayd etmişler yardımcı olursanız sevineceğim.

  1. Merhaba, işveren işçi hakkında dilediği kadar tutanak tutabilir. Burada önemli olan tutanakların içeriğinin ne kadar doğru olduğu ya da olmadığıdır. Sizin durumunuzda, tahminimce iş sözleşmenizde TEMİZLİK görevlisi yazıyordur. Eğer böyle yazıyorsa ve siz de bu sözleşmeyi imzalamışsanız, ne yazık ki temizlik işleri yapmak zorundasınız.

   Fiiliyatta başka bir iş yapıyor ve hatta yıllarca yapmış olabilirsiniz; keşke bu şekilde devam etseydiniz. Çünkü yasalar ile gerçekler her zaman birbirine uymayabiliyor.

 263. Merhaba ben yaklaşık 2 buçuk
  yıl önce istifa ettim sebebi ise tansiyon hastasıyım ve sık sık lavaboya gitmem gerekiyor işe girerken raporlarımda bu vardı zaten. Bunlar bilindiği halde amir lavaboya gitmeme sinirlendi ve zamanını ayarlamami söyledi ki bunun zamanlaması zaten insanın elinde olan Bir şey değil sinirlenerek işten istifa ettim. Bunu yapmadan önce şikayetçi olsaydım haklarımı alabilir miydim? Teşekkür ederim

  1. Merhaba, bunu bilmemiz ne yazık ki mümkün değil; ancak olan olmuş ve bu saatten sonra yapabileceğiniz bir şey olduğunu zannetmiyorum. Geçmiş olsun.

 264. Merhaba 18 Mart günü işten haber vermeden erken çıktığım için tutanak tutulmuş benden imza veya savunma yazmamı istemediler 4 yıldır aynı kurumda çalışıyorum daha önce uyarı veya ihtar almadım bana sıkıntı olurmu bu tutanak

  1. Merhaba, tek başına bir sıkıntı olmaz; ama sorunuzun cevabı zannederim yazımızın içeriğinde olmalı. Daha dikkatli okumanızı tavsiye ederim.

 265. Soruma ek olarak olay 18.03.2021de oldu tutanağı 19.03.2021de tutmuşlar savunmam alınacak hâlâ alınmadı 6 iş günü durumu şirketin tutanak gününden itibaren mi yoksa benim savunma verme günümden mi başlar

 266. Benim öğrenmek istediğim normal çalışma saati 45 saat haftalık işverenlerin iş ilanı açarken çalışma saatleri kontrol edilmiyor mu? Bunlar denetlenmiyor mu? Sonuçta iş kanunu değilmidir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir