Fesih

İşçi ve işveren için haklı fesih rehberi

İşçi ya da işveren iş sözleşmesini feshetmek istediğinde, gerçekleştirilebilecek fesih türlerinden birisi de haklı nedenle derhal fesihtir. Ancak haklı feshin nasıl yapılması gerektiğini taraflar çoğu zaman bilmez. Bu nedenle yazımda hem işçi hem de işveren açısından haklı fesih işleminin nasıl olması gerektiğini açıklayacağım: Haklı nedenle fesih nasıl yapılır?

Haklı nedenle fesih nedir?

Haklı fesih yasal dayanağını İş Kanunu’nun 24 ve 25’inci maddelerinden alır. Taraflardan herhangi birinin, bu maddelerde yazılı hallerin var olması durumunda, iş sözleşmesini derhal sona erdirebilmesi anlamına gelir.

Bir başka adı derhal fesih de olan haklı feshin ne anlama geldiğini şu yazımda detaylıca anlatmıştım: https://mustafabaysal.com/derhal-fesih-nedir/

İşçinin haklı nedenle feshi

Haklı nedenle fesih hem işçi hem de işveren tarafından yapılabilir. İşçinin haklı nedenle fesih gerekçeleri İş Kanunu’nun 24’üncü maddesinin 2’nci fıkrasında tek tek sayılmıştır.

haklı fesih rehberi

İşverenin haklı nedenle feshi

İşverenin haklı nedenle derhal feshi ise İş Kanunu’nun 25’inci maddesinin 2’nci fıkrasında yer almış ve haklı fesih gerekçeleri bu maddede tek tek sayılmıştır.

Haklı feshin sonuçları

İşçi tarafından 24’üncü maddeye göre yapılan fesihlerde ve işveren tarafından 25inci maddenin 1,3 ve 4’üncü fıkralarına göre yapılan fesihlerde kıdem tazminatının işçiye ödenmesi gerekir.

Haklı feshin işçi açısından en önemli sonucu ise, işverenin 25/2 kapsamında haklı nedenle derhal fesih yapması durumunda, işçiye kıdem tazminatı ödememesidir.

Ayrıca haklı nedenle fesih olduğunda, tarafların iş sözleşmesini derhal sona erdirme hakkı olduğundan, haklı fesih yapan tarafın diğer tarafa ihbar tazminatı ödemesi de gerekmeyecektir.

Haklı fesih gerekçeleri neler?

Bu sorunun cevabı başlı başına bir yazı konusudur. Daha önce bu hususta yazdığım “9 maddede işçinin haklı fesih nedenleri” ve “14 maddede işverenin haklı fesi nedenleri” yazılarıma göz atarak bilgi alabilirsiniz:

https://mustafabaysal.com/14-maddede-isverenin-hakli-nedenle-fesih-sebepleri/

https://mustafabaysal.com/9-maddede-iscinin-hakli-nedenle-fesih-sebepleri/

haklı nedenle fesih nasıl yapılır?

İşçinin haklı nedenle feshi nasıl yapılır?

Sebebi ne olursa olsun, işçinin İş Kanunu’nun 24üncü maddesi kapsamında haklı fesih yapmaya karar verdiğini varsayalım. Aşağıdaki süreçleri aynen izleyen işçi, en azından usul olarak yapması gereken her şeyi yapmış olacaktır:

İşveren haklı nedenle feshi nasıl yapılır?

İşveren bakımından, feshin 25’inci maddenin hangi fıkrasına göre yapıldığının önemi vardır. 1, 2 ve 4’üncü fıkralara göre yapılan derhal fesihte işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerekirken, 2’nci fıkraya göre yapılan fesih sonucunda kıdem tazminatı ödenmesi gerekmez.

İşverenin haklı fesih yol haritası ise şu şekilde olmalıdır:

 • Fesih gerekçesi fiili, mutlaka tutanağa bağlayın.
 • Tutanağı, işçi işyerine gelirse elden, gelmezse posta yoluyla işçiye tebliğ edin.
 • Fesih bildirimi düzenleyin ve işçiye imza karşılığı tebliğ edin.
 • İşçinin, 25/2 kapsamındaki fiili nedeniyle haklı fesih yapacaksanız, bu fiili öğrendiğiniz tarihten itibaren 6 iş günü içinde, fesih işlemini yapmanız gerektiğini unutmayın.
 • İşçiye ulaşamıyorsanız, ihtarname hazırlayın. İhtarnamede, fesih gerekçesi fiili, feshin nedenlerini ve sonuçlarını açıkça belirtin.
 • Hazırladığınız ihtarnameyi, noter kanalıyla ya da iadeli taahhütlü olarak PTT aracılığıyla gönderin.
 • İşçiden bir alacağınız olduğunu düşünüyorsanız (ihbar tazminatı gibi) önce arabulucu başvurusu yapmak zorundasınız.
 • Arabulucu sürecinde uzlaşma olmazsa, iş mahkemesinde dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

haklı nedenle fesih rehberi

Haklı nedenle fesih ihbarnamesi

İşçi için derhal fesih ihtarnamesi örneğini yukarıda paylaşmıştık. Aşağıdaki bağlantıda yer alan yazımızda ise işveren için haklı nedenle derhal fesih ihbarnamesi örneğini bulabilirsiniz:

https://mustafabaysal.com/isveren-icin-fesih-bildirimi-ornegi/

SONUÇ

İşçi ya da işveren, hangi taraf haklı olursa olsun, haklıyken haksız duruma düşülebilmektedir. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu, kanunun öngördüğü hususlara uymak ve gerekli işlemleri karşı taraftan önce ve doğru şekilde yapmaktır.

Hazırladığım bu basit ama etkili rehberin hem işçiler hem de işveren tarafı için kullanışlı olacağına inanıyorum. Unutmayın, bazen önemli olan sadece haklı olmak değil; aynı zamanda haklı olduğunu da ispat edebilmektir.

Haklı fesihte nasıl bir yol izlemiş olursanız olun, eğer 6 iş günlük hak düşürücü süreye riayet etmezseniz, tüm haklarınız zayi olacaktır. Haklı nedenle fesihte 6 iş günü kuralının nasıl uygulanması gerektiğine dair şu yazım sizin için yol gösterici olacaktır: https://mustafabaysal.com/hakli-nedenle-fesihte-6-is-gunluk-surenin-onemi/

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

181 Yorum

 1. Merhabalar Mustafa bey ben iki yıl üç aydır bir işyerinde çalışıyorum patronum patronum sürekli mesai yaptırıyor aylık 130 saat le 70 saat arasında oluyor işim alüminyum döküm üzerine agır bir iş ve hergün sipariş sayısını artırıp baskı yapıyor piskolojim bozuldu yaklaşık 8 aydır psikiyatrik tedavi gömeye başladım ve iki defa benimle yüksek sesle herkezin içinde tartıştı s.tir git diye bagırdı haklı sebeplerle istifa edip tazminatımı alabilirmiyim nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilgi verebilirsiniz lütfen

  1. Merhaba. Durumunuz buna uygun görünüyor. Yine de konuyu bir de avukatla yüz yüze görüşün, onun vereceği tavsiyelere göre hareket edin. Diğer türlü, hata yapabilirsiniz.

 2. Mustafa Bey merhaba,
  Özel bir okulda öğretmenlik yapıyorum. Sözleşme sürem 1 yıllık ve Ekim 2021’de bitiyor. Benim sorunum;
  *Sözleşmemde her ay sonu maaş ödenir ibaresi olduğu halde maaşım sürekli 26-27 gün gecikmeli yatıyor.
  *Aralık ve Ocak maaşlarım hem geç hem de sözleşmedeki miktardan çok daha az yatırıldı. Daha sonra ödenecek diye oyalanıyorum. Üstelik yatırılan eksik ücret asgari tutarı bile bulmuyor.
  *Başka bir okulda iş buluyorum ancak istifa edemiyorum çünkü Ekim 2021’e kadar kadrolu sözleşmem var.

  Bu durumda haklı fesihim var mı? Var ise haklı fesihten sonra alamadığım eksik maaşlarımı ve sözleşme bitiş tarihime kadar olan sonraki ayların maaşını da toplu şekilde alma hakkım var mı?

  1. Mustafa bey merhabalar. 3 yıldan beri çalıştığım firma pamdemi döneminde kÇö gösterip normal çalışmama rağmen primleri eksik yatırmış. (5 ay kadar 15 günden yatırılmış) kÇö olan meblayida havele yoluyla heray geri istemiştir. Bu durumda maaşımı tam alsamda primlerin eksik yatirilmistir. Bu durumu söylediğimiz zaman ise ben size maaşlarınizi tam yatirdim diye kendini savunmaktadır. Nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

   1. Ahmet bey ne yapmak istiyorsunuz? Haklı fesih yapmak mı yoksa sizden alınan ücretleri bir şekilde geri almak vs. mi?

 3. Merhaba Mustafa bey, yaklaşık 6 ay önce isveren tarafından isten cikarilacagim söylendi, fakat isten cikarma yasagini bahane ederek islemlerimi gerceklestirmedi. Bu sureden beri istifa etmeme yonelik mobing uygulamaya basladi. Bana hakaretlerine ek, is sozlesmesinde aksi belirtilmesine ve emsallerime zam yapmasina rağmen benim maasima zam yapmadi. Ben bu sebeple hakli fesih durumundan faydanalabiliyor muyum? Ayrica ayrimcilik ve mobinge uğradığım icin nasil bir yol izlemeliyim. Bu durumda issizlik maasi alabilir miyim. Ayrimcilik davasini fesihten önce mi acmam gerekir. Yoksa isten ayrilma sonrasinda da bu davayi acabiliyor muyum?

  1. Merhaba, durumunuz çok karışık ve açıkçası eksik bilgi vermek istemiyorum. Şu temel bilgilerle birlikte bir avukata danışmanızı öneririm:
   – Mobbing ve ayrımcılığın ispatı zordur.
   – Buna rağmen elbette haklı fesih yapabilirsiniz.
   – Önemli olan, muhtemel bir dava aşamasında bunları nasıl ispat edebileceğinizdir.
   – İşsizlik maaşı almanız için, işverenin doğru SGK kodu ile bildirim yapması gerekir. Yoksa alamazsınız.
   – Ayrımcılık tazminatını talep etmeniz için illa fesih yapmanız gerekmez.

 4. Merhaba sormak istedigim sey bn hamileydim 4 ay repor aldim isyerinden ve raporum bitti 3 ay isten cikarilma yasagi konuldu bnde calisamicamdan bebegim kucuk oldugu icin patron cikisini yap dedi bnde yaptim bnim bu durumda issizlik maasi alabilme olasiligim varmi

 5. Merhabalar Mustafa bey. Ben özel sektörde çalışıyorum işyerime noter aracılığı ile haklı fesih bildirimi yaptım. Bir nedenim surekli 1 ay gece çalıştırılmasıydı bazen 2 ay oluyordu bu durum. Fakat çalıştığım şirket bir turizm firması(turizm ile bir alakamız olamasada). Acaba bir hakkım varmıdır? Ihtardan sonra gitmediğimde posta ulaşana kadar işe gelmediğim için o arada işten çıkartırlarsa ne olur? Teşekkür ederim..

  1. Merhaba, siz ihtarnameyi gönderdiğiniz andan sonra artık işverenin sizi çıkarması bir anlam ifade etmez. İşçi turizm sektöründe dahi, devamlı gece vardiyasında çalıştırılamaz.

 6. Merhaba, 3 yıldır özel sektörde(güvenlik şirketi) part-time çalışan bir öğrenciyim.Evimde de çalıştığım şirketin alarm sistemi var.Alarm sistemimde sorun olmuştu ve teknisyen gelip sorunumu çözdü.Ancak şirketteki koordinatörümüz 2-3 ay boyunca kontrol etmek için evime gelmek istedi, gerek yok dememe rağmen beni şirkette her gördüğünde ”yapan kişiye güvenmiyorum ben gelip bakayım” diyerek rahatsız etti.Daha sonra ise watsapp üzerinden ”Çikolata sever misin?” gibi sözlerde bulundu.Ekran görüntülerini yetkililere bildirmeme rağmen tarafıma bir süre dönüş yapmayıp 1 ay sonunda, yöneticisi tarafından sözlü olarak uyarıldı dendi.Bu konu ile ilgili haklı fesih imkanım doğar mı? teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Bu kadar bilgiyle size kimse evet ya da hayır diyemez. Ama anlattığınız kadarıyla, durumu bir avukatla görüşmeniz faydalı olacaktır. Tüm delilleri değerlendirerek birlikte karar vermeniz daha doğru olur.

 7. Merhaba,yaklaşık 4.5 senedir bir universitenin konukevinde garson(gece) olarak çalışmaktayım 16/32 sistemi uygulanıyor ama biz her vardiyamizi 18 saat olarak kapatıyoruz bu durumda hiçbir mesai veya ek ödeme almamız dogrumudur degilmidir? Ek olarak son 1 senedir bulunduğum pozisyon sürekli dehiştiriliyor(sözlü olarak) ve hiçbir mesai ucretimj alamıyorum sizce ne yapmam lazım aydınlatırsanız sevinirim tesekkurler

  1. Merhaba. Her şeyden önce, çalışma sisteminin değiştirilmesi gerekir. Konukevi 24 saat açıksa, 3 vardiya olmalı ve mevcut sistemden vazgeçilmelidir. Bence öncelikle bu sorunun düzeltilmesi gerekir. Diğer sorunlar tam olarak bu sistemden kaynaklanıyor.

 8. Merhaba.4.5 yıldır bir mağazada satış danışmanı olarak çalışıyorum.2019 ocak ayından beri maaşlarımız geç yatıyordu(1ay geriden geliyordu) Eylül ayında hepsi ödendi ama 14 ocaktan beri hergün 1.5 saat fazla mesai yapıyorum.mesai ücretleri mayıs ayından itibaren parça parça ödenmeye başladı hala içerde alacak mesaim var ayrıca mesai ücretleri inin eksik yattığını farkettim.( örnek 2019 ağustos ayında 30 saat
  fazla mesai+3.5 bayram mesaisi yaptım 2718 tl maaş yattı net maaşım 2200 ) bu gibi nedenlerden dolayı artık çalışmak istemiyorum işten ayrılsam tazminat alabilir miyim? Nereye başvuru yapmam gerekir?Nasıl bir yol izlenimeliyim?

  1. Merhaba. Fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi bir haklı fesih rehberidir. Ne yapmanız gerektiğini ise zaten yazımızda açıklamıştık, buna göre hareket edebilirsiniz.

 9. Merhaba 4 yıldır çalıştığın tekstil şirketinde 11 mağazaya rotasyonun oldu gece yarilarina kadar çalıştım son olarak magaza müdür yardımcısı iken köşemim düşürülüp başka bir mağazaya satış danışmanı olarak gönderildim psikoloji olarak stresten vücudumda döküntü oldu mobbing uygulandı bende noterden ihtarname çektim isim feshedildi hiçbirşey alamadan işten çıktım bu durumda ne yapmaliyim

 10. İzinli günümde ehliyetim alindi arkolden 6 ay belediyede otobus şoförüyüm ama cikis verildi geri hizmete almalarini rica ettim üç gün ise gelme di diye tutanak tutulmuş 25 2 g bendine gore ise gelmedi cikis verileceği tazminat ödenmeyeceği yazı yor 2011 den beri çalışıyorum 10 09 2019 da cikis verildi ise iyadem olurmu olmassa tazminatlarımı verirler mi teşekkürederim

  1. İşe iade davasının ya da tazminat talebinin sonucunun şimdiden kestirilmesi mümkün olmaz. İnternette cevap aramanızı önermem; madem çıkarıldınız, o halde hukuki süreçle hakkınızı arayabilirsiniz. Kimse size, bu kadar az bilgiyle doğru bilgi veremez.

 11. Zeynel abidin özkale cevabınızı bekliyorum sizin nezaretinizde yanlış bisey yapmak istemistemiyorum tesekurler

 12. Slm benim çıkışım verildi 25 2 g bendinde ise gelmedi gim için icin çıkışım verildiği hicbir tazminat ödenmeyeceği belirtiliyor ama izinli gununde ehliyeti aldirdigim yazmıyo ise iadem söz konusu olurmu ise iadem olmadığı taktirde tazminat ala bilirmiyim tesekur ederim

  1. Sami bey sorunuzu açıkçası anlayamadım. Neden çıkışınız verildi? Ne zaman verildi ve kaç yıldır çalışıyordunuz?

 13. Belediyede şoförüm izinli gununde ehliyetine 6ay el konuldu ehliyetim olmadığı için is veril medi geri hizmete de alınmadım ssk aktif ama is veril miyo işimi seviyorum bırakmak istemiyorum ise iade davasi aç sam olurmu su an ne yapmam lazim Tesekur ederim saygilar

  1. Merhaba. İşinize son verilmediyse, işe iade davası açamazsınız. Beklemeniz ve ne olacağını görmeniz gerekir. Şu aşamada yapılacak hukuki bir adımınız yok.

 14. Merhabalar,
  İşçi olarak haklarımızı maalesef yeterince bilemiyoruz. Örneğin mesai ücretinin ödenmiyor olması, sgk primlerinin eksik ödeniyor olması gibi nedenler haklı fesihe giriyor mu girmiyor mu anlayamıyorum. Giriyorsa bu noktada 6 gün konusu nasıl belirleniyor. Örneğin ben bunların haklı fesihe yol açacağını daha doğrusu haklı fesih diye bir şey olduğunu bile yakın zamana kadar bilmiyordum. Süre neye göre hesaplanıyor? Sigorta primim eksik ödeniyor diye sözleşmemi feshetmek istediğimde zaten yıllardır aynı yerde çalışıyorsun bunu şimdi akıl ettin demezler mi:( ya da fazla mesai ücreti için de aynı sorum geçerli… yıllardır mesaiye kaldım ücretimi alamadan çalıştım. 3yıldır bu şekilde çalışıyorum diye süreyi 3yıl kaçırmış mı oluyorum? Umarım doğru aktarabilmişimdir sorumu, şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Öncelikle şu yazımıza göz atmanızı öneririm:
   MEsailerin ödenmemesi, sigortasız çalıştırılma ya da maaşın geç ödenmesi gibi SÜREGELEN ve devam eden durumlarda 6 iş günlük süreden bahsetmek doğru olmaz. 6 iş günlük süre; örneğin işverenin işçiye hakaret etmesi, sözleşmede esaslı bir değişiklik yapılması gibi ani ve tek seferlik eylemler için geçerli olacaktır.

 15. Merhaba, üst amirim tarafından ağır hakaret ve tehdite uğradım haklı nedenle fesih edeceğim fakat çevremdekiler bunu ispatlayamayacagımı söyleyip üstüne dava masraflarını vereceğimi söylüyorlar. Bu konuda ne yapmalıyım herhangi bir şahit yok

 16. Merhaba, çalıştığım şirkette daha önceden yemek verilen bir vardiyaya yemek verilmemeye 1 ay önce başlandı fakat bunun haklı nedenle fesih hakkım olduğunu yeni öğrendim. Şimdi haklı nedenle fesih yapabilir miyim?

 17. Merhaba,
  İş yerimden işten çıkarılacağım tebliğ edildi 10 yıldır çalıştığım iş yerimden tazminat ihbar ve işsizlik alarak işten çıkarıldım bu işlemler yapılırken tarafıma yer değişikliğini kabul etmedin bu nedenle çıkış yapılıyor gibi göstereceğiz denildi ama şimdi e devlet üzerinden 25 maddeden çıkış yapıldığını gördüm ben yasal süreçleri başlatmıştım bu nedenle çıkış kodumu değiştirmiş olabilir.Bu madde ile işten çıkarılmam ne anlama geliyor

  1. Merhaba. SGK çıkış kodunuz 25 olarak belirtilmişse, bunun size bir zararı yoktur. Bu sayede işsizlik maaşı almışsınız. Ama aslında bunun yerine daha mantıklı bir kodla, örneğin 4 koduyla da bildirilebilirdi. Yine de bu durumu kafanıza takmanız gerekmez.

 18. Öncelikle cevabınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum.1 Eylül 2018-1 Eylül 2019 aralığında süreli iş sözleşmem var özel bir kurumda öğretmenlik yapmaktaydım. Yıl içinde maaşımız defalarca gecikti 2 ay geciktiği bile oldu. Tüm öğretmenler olarak 2 kez noter den çalıştığımız dönemde ihtarname gönderdik okula.Mayıs ve haziran ayı maaşımı da arabuluculuk yolu ile aldım. Benim sorum şu haklı fesih te işsizlik alabilir miyim ve temmuz maaşının 21 gün gecikmesi mi gerekiyor yıl içinde iki kez ihtar var zaten. Birde süreli anlaşmayı devam ettirmek istemiyorum. Çünkü maaşımın zamanında yatacağına dair önümüzdeki yıla dair bir garanti veremiyorlar.Borçlarım dan dolayı ciddi mağdur oldum bu yıl. Seneye olamam işsizlik maaşım için bu koşullar altında nr yapabilirim. İşsizliği almam mümkün mü.. Saygılarla, iyi çalışmalar

   1. Gün sayım ve diğer koşullar tamamen uyuyor Sadece yaşadığım mağduriyet dolayısıyla belirttiğim durumda ne yapabilirim o noktada danışmak istemiştim. İyi çalışmalar

 19. Merhaba son 2 yıldır 4 taksitle maaş alıyoruz son 2 aydır da 30 gün gecikmeli ve taksitle maaş alıyoruz nasıl haklı fesih yaparım kıdem tazminatını en hızlı nasıl elde ederim

  1. Merhaba. Kıdem tazminatını hızlı elde etmenin bir formülü yoktur. İhtarname çekerek haklı fesih yaparsınız. Ardından ise arabulucu başvurusu ile hukuki hak arama sürecini başlatırsınız. Gerisi ise şansınıza kalmış demektir.

 20. Maaşın bir kısmının elden ödenip bir kısmının bankaya yatırılması haklı fesih olur mu

  1. Elbette olur. Çünkü bu durumda işçinin sigorta prim kaybı olacaktır ve hakkı tam olarak verilmiyor demektir.

 21. Merhaba 9 yıldır özel bir bankada güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım eşim 3.5 yıl önce üniversite hastanesine 4/b sözleşmeli hemşire olarak atandı farklı illerde yaşamak durumundayız eşim sözleşmeli olduğu için tayini yapılamıyor benimde eşimin yaşadığı il ve yakınında kadro ihtiyacı olmadığından tayin talebim gerçekleşmedi.3.5 yıldır ayrı şehirlerde yaşıyoruz aile bütünlüğümüz bozulmaya başladı bu nedenden istifa etmeyi düşünüyorum ama yeni bir iş bulana kadarda işsizlik maaşı ve kıdem tazminatımı almak istiyorum bununla ilgili emsal kararlar varmıdır nasıl bir yol izlemem gerekir teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Bununla ilgili bir emsal karar bulamazsınız; çünkü yoktur. Eğer işyerinde çalışma koşulları yasalara uygunsa, bu sebeple ayrılırsanız tazminatınızı alamazsınız. İstifa etmekten başka çareniz yok demektir.

 22. Merhabalar, 1 yıl 9 ay boyunca çalıştığım şirketten tarafıma 4857 sayılı iş yasasının 17.madde sine uygun olarak iş sözleşmeniz 30 haziran 2019 tarihinde fesh edilecektir yazısı geldi. İmzalayıp gönderdim ve bu bildirimin bana yapıldığına dair personellerden şahidim imzası aldım. Fakat bildirimin yapılmasından 6 gün sonra patron tarafından arandım ve sayım yapılmasını bu işi uzatmamıza gerek olmadığını söyledi. Bende o günden 2 gün sonra çıkış evraklarımı göndermeleri için insan kaynakları ve finans departmanına mail attım. Bana istifa etmem gerektiğini ondan sonra belge vereceklerini söylediler. Sonrasında ise tarafıma hiç bir ödeme planı yapılmadı ve mayıs ayına dair çalıştığım 26 günlük maaş ödemesi bile yapılmadı. Notere ve avukata başvurdum. İzlediğim yol doğrumu. Alacak haklarım nelerdir. Şimdiden teşekkür ederim, saygılarımla.

  1. Merhaba. Evet, doğrusunu yapmışsınız. İstifa dilekçesi versyediniz, ihbar tazminatı talep edemezdiniz. Şu anda ise, anlattıklarınıza göre, ihbar tazminatının tamamının ödenmesi gerekir.

 23. Resmi tatillerde çalıştırılmamıza rağmen fazla mesai ücreti ödenmedi. Bu nedenle belirsiz süreli olan iş sözleşmemi tek taraflı feshedebilir miyim ? İhtarname gerekli midir ?

  1. Merhaba. İhtarname illa ki gerekmez. Ama feshi ihtarname ile yaparsanız, bu ileride sizin elinizi güçlendirecektir.

 24. Merhaba
  Ben bir belediyenin sağlık hizmetlerinde çalışıyorum ve sağlıkçıyım ama şu anda sgk da büro işçisi olarak gösterildiğimi fark ettim diğer personelden daha az ücret alıyorum ve sgk primim de asgariden yatıyor. Bu sorunu kendi lehime çözmemin bir yolu var mı aksi takdirde istifa edeceğim.
  Teşekkür ederim.

 25. 2005 yilindan beri bi fabrikadada vardiyali olarak calisiyorum aksam 20.00 sabah 08.00 yani iki vardiya seklinde 2 hafta seklinde vardiyalar donuyor yani gece 12 saat calisiyorum iki sene eleman eksikliginden surekli gece 12 saat calistirildim hem ruh hem beden sagligim kotulesti ailevi olarak soysal olarak cok yiprandim calistigim is tehlikeli ve agar isler sinifinda bugune kadar issiz kalacagim korkusu ile ayrilmadim ama sagligim ve ailem agar basmaya basladi isten hakli sebeble fesh hakkimi kullanabilirmiyim saygilar..

  1. Merhaba. Bu sistem devam ediyorsa, evet haklı fesih yapabilirsiniz. Zaten bahsettiğiniz sistemde yıllık fazla mesai süreniz de 270 saati aşacaktır. Buna benzer tüm gerekçeleri sıralayacağınız bir ihtarname hazırlamayı unutmayın.

   1. Zeynep hanim bunlarin herbiri hkli fesihdir degilmi
    12 saat gece calistirimla
    Surekli gece vardiyasi

 26. Merhabalar. 2008 de girdiğim tekstil firmasında 11 senedir çalışmaktayım. Fakat işyeri hem 2009 da hemde 2019 da işyeri devri ile ilgili ( işyeri taşınma ve isim değiştirme) SGK ya 3 koduyla bilgim olmadan giriş çıkış yapılmış. Bana iş devri ile alakalı bi iş sözleşmesi imzalattılar fakat sözleşmede bununla ilgili hiç bir bilgi yoktu. Ben istifa vermediğim halde SGK ya İSTİFA olarak yansıtmışlar. Ben bu konuyla ilgili işyerine ihtar çektim fakat işyeri her şeye yalan yanlış itiraz etmiş. Çaycı olarak işe girdim fakat atolyede de çalıştırıyorlar. 8 saat üzerinden maaş alıyoruz fakat 10 saat çalışıyoruz ve fazla çalıştırdıkları çok sık oluyor ama hiç bir şekilde mesai ücreti verilmiyor. 3 kişi şahidim var. Bu sebepleri haklı fesih olarak noterden ihtar çekip işten ayrılabilir miyim? 30.03.2019’da da bilgim olmadan SGK ya İSTİFA olarak gösterip giriş çıkışım yapılmış. Şimdiden çok teşekkürler

  1. Merhaba. Evet, bu nedenlerle haklı fesih yapılabilir. Burada sebepler kadar, bu anlattıklarınızın varlığına mahkemeyi ikna etmek de önemlidir. Kararınızı bunu göz önünde bulundurarak vermenizi öneririm.

 27. Merhaba özel sektör bir iş yerinde 4,5 yıldır çalışmaktayım senede 295 saat fazla mesai yapıyorum hiç bir şekilde tarafıma ödeme yapılmıyor avukat aracılıgıyla 24. Maddeden tek taraflı sözleşmemi fesh ediyorum fazla çalışma ücretlerim kıdem tazmiznatım ve bütün yasal haklarımın tarafıma ödenmesini aksi takdirde yasal yollara başvurulacagını ihtarname çekerek noter aracılıgıyla gönderdim ihtarname geç ulaşır düşüncesiyle 2 gün rapor aldım raporum bittigi için işyerimden işe gelmedi diye tutanak tutulmuş nasıl bir yol izlemeliyim tutulan tutanak geçerli sayılırmı ?

  1. Merhaba. Bu ihtarnameyi notere verdiğiniz gün artık işe gitmeniz zaten gerekmezdi. İşverenin tutacağı tutanağın da bir önemi olmaz.

 28. Merhaba hocam. 6 haftadır gece vardiyasında çalışıyorum kendi isteğim dışında. Bunun için ne yapmam lazım?
  Ve ayrıca işten ayrılmak istersem haklı fesih ile ayrılabilirmiyim? Bu durumda o “6 gün içinde” kuralı nasıl işliyor? Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Çalışmaya devam ettiğiniz için 6 iş günü kuralı sıkıntı olmaz. Ama öncelikle işverene yazılı olarak başvurup vardiyanızın değiştirilmesini talep etmenizi ve değiştirilmezse haklı fesih yapmanızı öneririm.

 29. Merhaba sözleşme yapılmadan 2016 da işe girdim her yıl zam yapılıcak dendi ama 2 yıl sonra çok az zam yaptılar ve SSK primi aldığım ücret değil asgari ücretten yattığını farkettim cimere şikayet ettim e mail olarak.firmaya bilgi gitti ki o ay yükseltilir fakat yeni yılda zam yapmadılar ve maaşlar gününde ödenmiyor 5 dendi fakat 15 Ne kadar istedikleri tarihte yatiriyorlar ben noterden isıfatı gönderip hemen işten ayrilabilirmiyim

   1. Teşekkür ederim cevabınız için peki ben SSK yi eksik ededikleri için cimere şikayet ettim ve onlara gidicek bu durumda ben çalışıyorum beni cikarirlarsa haklarimi alabilirmiyim yada inadına maaslarimi geç ve düzensiz ödeme yaparsalar

    1. Merhaba. Şikayet ettiğiniz için çıkarılırsanız ya da maaşlarınız geç ödenirse, iki durum da haklı fesih gerekçesi olabilir.

 30. Merhabalar. Bir toptan perakende magazasinda yedi yildir calisiyorum. Gardaiyanlik mulakatinda basarili oldum isten ayrilacagim tazminati almak icin herhangi bir hakkim varmidir tesekkur ederim

 31. Merhabalar, işten çıkarıldım zaman imzaladığım fesih belgesinden almadığımı taa işe iade davasını açarken fark ettim.Bütün evraklarım hazır, şimdi de fesih belgesi olmadığından dava açamıyorum nedense işveren vermiyor o belgeyi,şaka gibi değil mi,o kadarda masraf ettim, süre dolmasına 6 gün kaldı.Neyapabilirim ki.Teşekkürler

  1. Merhaba. Dava açmak için neden o belgeye ihtiyaç duyuyorsunuz? Siz süreyi geçirmeyin, işveren bunu zaten gerekirse mahkemeye ibraz edecektir.

 32. Merhabalar özel bir güvenlik şirketinde güvenlik görevlisi + yöneci olarak imza yetkilisi olarak çalışmaktayım.işverenim büroya çağırarak yeni bir iş sözleşmesini imzalamamı ve elden verilen ücretimin yemek kartına yatıralacağını bildirdi iş şözleşmem 01 04 2019 bitiyor.kabul etmedim oda noter kanali ile çalışma yerimin değıştirildiğini bildirdi.15 02 2019 burda göreve başlayacağımı aksi durumda iş aktimin haklı feshi olarak sonlandıracağını bildirdi.noter kanalı ile buna ne surede cevap vereceğim.ben kendim haklı feshih hakkım varmı.teşekkürler ilginize.

 33. Bir güvenlik şirketin de çalışmaktayım şuan çalıştığım iş yerinin ihalesini kaybetti şirketim ve ben başka bir projeye gitmek istemiyorum şuan çalıştığım yerde kalmak isyiyorum bunun için haklı fes imkanım varmı

 34. Merhaba;

  Kurumsal bir şirkette Maaş+Sigorta+Prim+Yemek Haklarından faydalanarak çalışmaktayım. Aynı birimde aynı görev tanımında çalıştığım iş arkadaşlarımın elden ekstra prim aldığını öğrendiğimde yetkili kişi ile görüşüp durumun düzeltilmesini istedim. Geçmişe dönük bir ödemenin olamayacağını 2018 yılı itibariyle alabileceğini belirttiler. Ödeme Şirketin İnsan Kaynakları birimin bilgisi olmadan ve ayrıca maaş bordroma yansıtılmadan 4 aylık süreçler halinde hesabıma yatırılmıştır. Bu durum karşısında yapmam gereken nedir?… (İş fesih Hakkı doğurur mu?)
  -Elimde bulunan Belgeler ;
  – Ödemenin hesabıma yatırıldığını belirten mail.
  – Makbuz

  Teşekkürler, İyi Çalışmalar…

  1. Merhaba. Olası bir dava aşamasında mahkeme, haklı feshi neden hemen değil de 3 ay sonra yaptığınızı sorabilir. Ama illa işten ayrılmak niyetindeyseniz, bu hususu ciddi bir haklı fesih nedeni olarak görebilirsiniz. Yine de size kesin bir yanıt vermemiz mümkün olmayacaktır.

 35. Mrhb lar işçi olarak çalışmaktayım 8. Yılıma girdim artık ayrılmak istiyorum fakat haklarımı da istiyorum en azından kıdem tazminatını yıllardır eksik sigorta yattı son 3 yıl hariç mesailerin hiç biri yıllardır SGK ya bildirilmedi elden alındı son bir yıl hariç şuandada mesailer kanunda yer alan hesaplara aykırı olarak eksik ödeniyor yüzde 50 zamlı olması gerekirken çok daha az ödeniyor haklı nedenle fesih istiyorum nasıl hareket etmeliyim

  1. Merhaba. Madem öyle, yapmanız gereken ayrıntılı bir ihtarname hazırlamak, bahsettiğiniz bu hususları ihtarnamede belirtmek ve bu şekilde haklı fesih yapmaktır. Sonrası ise, eğer işveren ödeme yapmazsa, son sözü yargı söyleyecektir.

 36. İki senedir mühendis olarak iş yerinde çalışıyorum. (kağıt üzerinde tesis sorumlusu olarakda görünüyorum). Hem burada bana verilen işler hemde sorumluluğumdan dolayı işten ayrılmak istesem haklı fesih yapabilir miyim. Yada nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 37. Merhaba maaşım eksik yatmis yillik iznim ücretli olarak cikmistim ikramiyem de yatmamis tek tarafli fesih ve tazminatimi alabilirmiyim neler yapmam lazim yardimci olur musunuz

 38. Merhaba efendim.Ben işyerimle iş kazası geçirdiğim için mahkemeliğim.1yıldır tedavim devam ediyordu raporum yeni bitti doktor işbaşı verdi.halihazırda işyerim ile mahkemem devam ediyor.sağlıklı çalışma ortamı olmayacağından işyerime noter aracılığı ile ihtarname çektim.hak ve ücretlerimin tarafıma ödenerek işten çıkış işlemlerinin yapılması şeklinde.sizce yeterlimi? Teşekkür ediyorum

  1. Merhaba. Yeterli olup olmadığını ezbere söyleyemeyiz. Ancak ihtarname çekmeniz doğru bir hareket olmuş. Böylece durumu kayıt altına almışsınız.

 39. Mustafa bey merhaba. 3.5 aylik hamileyim ve aksam vardiyasi 4.12 calisiyorum. Haftanin bir gunu 12 saat diğer günler ise 8.5 saat çalışıyorum. Müdürüme hamilelik haklarımı istediğimi söyledim patronlarımızın ve kendisinin buna musade edemeyeceğini belirtti ve 1 aydır ısrarla istememe rağmen hiç-bir hakkimi vermiyor ne yapmam gerekir?

 40. Mustafa bey merhaba,

  24-II – e maddesine göre “İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse” diye belirtiyor. Sizin verdiğiniz bilgide ise işçi 6 işgünü içerisinde bu bilgiyi aldığı takdirde ihtar ederek işten ayrılır diyor. peki ortada bir bilgi yani işveren tarafından yazılmış bir mail, ilan vs. yok ise ve sadece maaşın ödenmesine söz verilen/alışılmış günde ödenmediği gerçeği var ise nasıl hareket etmeliyiz?
  Teşekkürler,
  İyi çalışmalar,

  1. Merhaba. Konu sadece maaş ödenmemesi ise, 6 iş günlük süre burada geçerli olmaz. Çünkü maaş ödememe fiili sona ermemekte ve her gün yinelenmektedir. Dolayısıyla maaşı gününde ödenmeyen işçi, dilediği zaman haklı fesih yapabilir.

 41. İyi günler 30.6.2018 tarihinde çalıştığım işyerinden askere gitmek için kendi rızamla istifa ettim,09.07.2018 tarihinde askere gittim askerlik bittikten sonra işsizlik maaşı alabirmiyim.

 42. Zeynel bey ;

  İşveren beni tatil günümden başlayarak üst üste 7 gün çalıştırdı. Yoneticiye mail kanalı ile itiraz etmeme rağmen bana cevap vermedi. Durum Bu ay gerçekleşti haklı fesih yapabilir miyim ? Yada tazminatı alabilmek adına nasıl bir yol izlemeliyim ?

 43. Iyi günler. Kurumsal özel sektörde haziran 2012 yılından bu yana part time personel olarak çalışmaktayım.yani haftanın 4 günü çalışır 3 günü hafta tatilim olmakta. Gectigimiz ay içeride toplam kullanmadigim 28 gün yillik izinim bulunmaktaydi.bundan önceki senelerde yıllık izin kullandirilirken haftanın 4 günü yıllık izin 3 günü ise hafta tatili olarak girilirdi 7 gün izin yapıp 4 günü yıllık izinimden düşer ve 4 günün ücreti yatardı. Ama son düzenlemeye göre iş kanununda değişiklikler olduğu gerekçesiyle haftalık çalışma programımda 6 gün yillik izin girilip 1 gün hafta tatili veriliyor. 1 haftada 7 gün toplam izin yapıyorum bunun 6 günü yıllık izinimden düşüyor fakat ay sonunda puantaj ve bordromda 4 gün yillik izin giriliyor ve 4 gün ücreti yatırılıyor. Yani yıllık ızinimin 2 günü ücretsiz olarak yıllık izinimden düşmüş oluyor .bu konu ile ilgili nasıl bir yol izleyebilirim?

  1. Merhaba. Öncelikle, nasıl bir yasa değişikliği olduğunu öğrenmeniz gerekir. Bu değişikliğin sebebi olan yasa maddesi hangisiymiş? Ona göre değerlendirme yapmak daha doğru olacaktır.

   1. 170 calisma bakanligi ve iskur ile telefon araciligiyla gorusme yaptim hic bir sekilde yillik izinin ucretsiz kullandirilmasi gibi bir durum soz konusu olmadigini calisma sekli ve haftalik calisma saati ne kadar olduguna gore deil ise giris tarihinden itibaren yili dolduruldugunda 14 qun ucretli yillik izin hakkinizi kazaniyorsunuz .noter araciligiyla ihtar gonderebilirsiniz dediler .ama.kurumsal bir firma oldugu icin yaş tahtaya da basmayacaklarini dusundugum icin ihtar gonderirsem .tazminatsiz olarak isten cikartilmak konusunda tedirginim .ihtar yollandiginda otomatikman isten atilma durumum var midir ? Yada cikartilirsam bu sebepten kidem ve ihbar tazminati verilir mi ? Cevabiniz icin tesekkr ederim

    1. Merhaba. Açıkçası şirketin neye göre değişikliğe gittiğini anlayamadım. Bu nedenle, buradan yorum yaparak sizi yanıltmak istemem. O yüzden kesin bir şey söyleyemiyorum.

 44. Merhaba zeynel bey öncelikle çok teşekkür etmek istiyorum verdiğiniz bilgiler için. Benim sorunum ise şu: 100 çalışanlı bi şirkette çalışıyorum. Yaklaşık 10 yıldır akşam servis uygulaması yapılıyor 2 gün önce servislerden benim bindiğim karşıyaka hattını kaldırdılar buca servisi ise devam etmekte. Sözleşmemizde yazmasa bile İşe girerken bana akşam servisimiz var dendi o şekilde bilgi verildi. İş yerim servisi kaldırmasına karşılık ektra yol yardımında da bulunmuyor. Bu nedenlere istinaden işveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada yanıltıcı ve gerçeğe uygun olmayan bilgiler vererek benim işe giriş kararımı etkilemiş ise bu haklı fesih nedeni sayılabilir mi ? Birde uzun süre servis hizmeti vermesi sözleşmede yazmasa bile bir süre sonra benim hayatımı bu düzen içinde şekillendirmiş olmam ve maddi olarak sıkıntı çekmem anlamına gelir ise bu fikirde beni destekler mi? Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim. Lütfen beni aydınlatın.

 45. Merhaba
  Bir kamu bankasında taşeron işçi olarak çalışmaktayım. Banka 4 yıllık fakülte mezunlarına ” bir defaya mahsus olmak üzere bankamız personel ihtiyacını fakülte mezunu şirket mezunlarından sağlayacaktır. bu kapsamda sizleri yazılı sınav ve sözlü mülakata davet ediyoruz” ibareli bir mail ile sınav ve mülakatın ardından kendi kadrosuna aldı. Bankanın taşeronluğunu yapan 4 şirketten birinde olmama rağmen ve aynı şirketten ve diğer şirketlerden kimseyi ayırt etmeksizin kadroya almalarına rağmen benimde içinde bulunduğum 25 kişilik(max 10 kişi ünv. mezunudur) grubu kapsam dışı bıraktılar. tarafımıza herhangi bir açıklama yapılmadı. Sorduğumuzda da yönetim uygun görmedi vs vs çelişkili cevaplar verildi. Bu konuda ne yapılabilir? Lütfen yardımcı olabilir misiniz.

  1. Onur bey önce kadroya alındınız mı? Fiilen kadrolu olarak çalışmaya başladınız mı? Öyle olduysa, şu an taşeron olarak mı çalışıyorsunuz?

 46. Hocam iyi gunler.ben guvenlik gorevlisiyim 12/24 calisiyorum dolayisiyla ne kadar fazla mesai yapsam o kadar fazla maas alabiliyorum.ama son zamanlarda bazı arkadaşlarımizin benden daha fazla mesai yaptigini goruyorum mesela birimiz 20 gun calisiyor birimiz 22 gun yani aradaki fark 2 gun.sizce bu normalmi .bir kac defa amire soylememe ragmen yine ayni degisen bisey olmadı.ayrica onceden yazilan nobet cizelgesinde bayram mesaimi bir kac defa degistimeside ayri bir konu.birde şoyle bir konu var bir arkadaşimin rahatsizligindan dolayı apar topar hastaneye gitmesinden dolayi eksilen personel yerine gunduz icin benim cagrilip nobete benim devam etmem soylenmis şirket tarafından bizim amire.ama beni cagirmayip nobeti tek tutup aksam gelecek olan kisinin yerine ben nobet tutuyorum ve o arkadasimda o gece nobete gelmiyor yani 1 gun gelmiyor ama hanesine yevmiyesi ve fazla mesaisi yaziliyor yani vardiya amirinin işgüzarlığı.konuyla ilgili ne yapmam gerekiyor cok haksizlik yapiliyor.yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim

  1. Murat bey, sizi anlıyorum; ancak fazla mesai söz konusu olduğunda, bunun düzenlenmesinde işverenin takdir hakkı vardır. Yani işveren size hak ettiğinizden daha az maaş ödeyemez; ama daha az fazla mesai yaptırabilir.

 47. Merhaba ben özel sektörde 1 yılı geçkin çalışıyorum Senem doldu geçti bazı sebeplerden dolayi izin istedim işverenimden ama izin vermiyorlar bende 2 3 gündür işe gitmiyorum bazi sebeplerden dolayı acaba napmaliyim yardımcı olur musunuz

  1. İsmail bey, yıllık izninizi işveren, 2. yılın sonuna kadar kullandırabilir. Derhal kullandırması gerekmez. Devamsızlığınız, tazminatsız çıkarılmanıza neden olabilir.

 48. Merhabalar.Kolay gelsin.2016 ve 2017 senesinden ödenmemiş fazla mesailerim durmaktadır.İşveren bunları izin olarak kullandırmak istiyor.Ben izin olarak değilde ücret olarak talep edebilir miyim?Eğer ki ücret olarak ödemeyi kabul etmezler ise haklı sebep göstererek ihtarname ile fesih edebilir miyim?Tazminat hakkımı elde edebilir miyim.İlginiz için teşekkür ederim.

  1. Adem bey, fazla mesai ücreti ödemek yerine serbest zaman kullandırılması mümkündür. Ancak bunun, fazla mesainin yapıldığı tarihten itibaren en geç 6 ay içinde kullandırılması gerekir. Dolayısıyla işveren size bu fazla mesailerin ücretini ödemekle yükümlüdür.

 49. Merhaba benim bu tazminat hesabında kafamı karıştıran bir husus var örnek verecek olursak ekimin 5 de işten çıkarıldığımı düşünelim tazminat hesabım eylül ayı bürütüm üzerindenmi hesaplanacak. yada eylülül 30 da işten çıkarıldım o zaman hangi bürüt baz alınacak bir türlü tazminat hesabını yapamadık prim ile çalıştığımız için her ay bürüt ücretimiz değişiyor net bilgi verirseniz çok sevinirim. şimdiden teşekkürler.

  1. Musa bey bu kadar hesaba aslında gerek yok. Madem priminiz var ve değişken; o halde normal bir aylık brüt maaşınız + son 1 yıldaki primlerinizin 1 aylık ortalaması şeklinde hesap yapılması gerekir.

 50. meraba ben 21aydır bir özel sektörde çalışmaktayım ve sabah 8 akşam 9 çaliştirildim asgari ücret maşim mesayimi istedim istedikten sonra kendim çikmam için bâskı görmeye başladım ve kendi rızam olmadan bilgi verilmeden yapmakta oldum işimi istememe ragmen azarlayarak degiştirdi hiç bir bayramda resmi tatilde ve yılık izin kullanmadım çocuk param ödenmedi bimer ve işkurdan şikayette bulundum gelen olmadı aylık 3gün izin veriliyordu 5aydır onada göndrrmiyorlar işi kendim bırakmam için zorluyor ne yapmam getek zor durumdayım yardımcı olurmusun allah rızası için

  1. Serhat bey bu durumda haklı fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz. Zaten bunun için geçerli nedenleriniz mevcut. Bu yazımız size yol gösterecektir.

 51. Merhaba ben özel sektörde calısyorm 3 yıldan fazladır şimdi okul nedeniyle çıkmak istiyorum kidem tazminati alabilirmiyim

 52. Merhabalar ben toplam 7 senedir gıda sektöründe yönetici olarak çalışmaktayım arefe günü işverenim ile sadece dükkan içindeki birtakım sorunlar ile ilhili görüş bildirmek istedim ve işverenim tarafından çok ağır hakaret sözlü olarak maruz kaldım ve sinirimden iş yerini terk etmek zorunda kaldım çalışmış olduğum restorant kurumsal bir şirket bayram dolayısı ile iş aktinde bulunamadım yarın böyle bir eylemde bulunucam sizden istediğim onca senenin hakkını alabilirmiyim birde eşim çalışmadığı halde bana 1 sene boyunca bekar agi yatırılmış bunuda yeni öğrendim 4 senedir evliyim daha öncede böyle birşey yapmışlarmıdır şüpheleniyorum lütfen bilgi verirmisiniz teşekkürler

  1. Kadir bey, bir ihtarname çekerek fesih yapmalısınız. Hakaret elbette bir haklı fesih sebebidir; ancak bunu ispatlamanız gerekir. Eşiniz için işyerine agi bildiriminde bulunmuş muydunuz?

 53. Merhaba ben bir sağlık ocağında 2 bucuk senedir hemşirelik yapıyorum. Tabi ne kadar hemşirelik denirse. İşe alınırken belirtilmeyen görev tanımı dışındaki işlerden beni sorumlu tutuyorlar ve yapmam konusunda baskı uyguluyorlar. Dayanacak gğvğm kalmadı. Verilen ek işlerin onurumu ve kariyerimi zedelediğini düşünüyorum. Doktorların böyle davrandığını gören hastalar bize de saygısızlık yapıyorlar. Hemşire olduğumu çok sonradan öğrenen hastalar var. Sözleşmemi feshetmek istiyorum. İşveren işe alırken beni yanılttı. Aynı zamanda 3 bucuk senedir maaşımı elden alıyorum en ufak bir kızmı dahi banka aracılığıyla verilmedi. İstifa edersem tazminat alabilirmiyim? Çok teşekkür ediyorum şimdiden.

   1. 6 hekim 5 ebe(kadrolu) 5 ücretli çalışan var bende dahil olmak üzere 3 hemşireyiz 2 si tam gün biri yarım gün 2 temizlik personelimiz mevcut biri tam gün diğeri günde 2 saat olmak üzere. Tek tek yazdım mesai saatlerinin Bi önemi var mı bilemediğim için. Uzun oldu k bakmayın ?

 54. Ben 5 aydır bir iş yerinde çalışıyorum işten üniversite kayıtları için çıkış almam gerekiyor bu haklı fesih sayılır mı haklı fesihten yararlanabilir miyim ?

 55. Oncelikle, boyle bir yaziyla bilgilendirdiginiz icin cok tesekkur ederim. 2 yillik sozlesmeyle ise basladigim ozel kurumsal bir sirkete baslayali 3 ay oldu. Sozlesme oncesinde konusulan maastan daha dusuk miktarlar yatti, gerekce olarak da “ozel kesintiler” adi altinda ozel saglik sigortasiymis. Konusulan ucretin altinda maas almam “tazminatsiz derhal hakli fesih” gerekcesi sayilir mi? Bu konu uzerinden ihtarname cekilirse sozlesme fesh oldugunu dusunerek işe gitmeyisimden dogacak tazminat gibi yasal bir cezaya maruz kalir miyim? Yardimci olursaniz cok sevinirim, iyi calismalar.

  1. Merhaba, teşekkür ederiz. İş sözleşmenizde yazan bir ücret var mı? Varsa bu ücret net mi brüt mü?

   1. İs sozlesmemizde yazan miktar asgari ucret + prim. Bordroda gorunen ve hesaba yatan miktar, prim dahil olmak uzere asgari ucretin altinda. İs yerim cagri merkezi oldugu icin, bana yapilan is teklifindeki maas konusundaki gorusmemizde kayit altindadir. Hicbir suretle asgari ucretin altina dusmeyecegini beyan ettikleri halde prim dahil asgari ucretin altinda maas verildi. Bir sonraki ay asgari ucret aldim ama sirketin sozlesmeye guvenerek calisanlar uzerinde rahat bir tavir sergilemesi beni rahatsiz etti. Derhal sozlesmeyi fesh edip ayrilmak istiyorum. Bunu gerekce gosterebilir miyim? Tesekkurler.

    1. Ali bey, asgari ücretin altında maaş ödenmiş ama bordronuza baktınız mı? Devamsızlık vb. kesintiler olabilir mi? Yoksa, 30 gün çalışmış bir işçiye asgari ücretin altında maaş ödenmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. Bu durumda haklı nedenle derhal fesi yaparak işten ayrılabilirsiniz.

 56. Merhaba;
  Bir giyim magzasında part time olarak çalışıyorum.çalıştığım magzada son iki aydır 125 saate yakın çalışıyorum fakat maaş bodromda 120 saat üzerinden ödeme yapılıyor
  Çalışma saatlerimiz de çok düzensiz akşam 16:00-23:00 arası çalışıyoruz.ertesi gün sabah 07:00 de tekrar işe çağrılıyoruz haftalık izin günlerimizde bazen 8 gün bazende 9 gün sonunda kullandırılıyor
  Bu sebeplerle haklı nedenle fesih talebinde bulanabilirmiyim
  Teşekkür ederim

 57. Öncelikle böyle bir başlığı detaylı açıklayarak bizi bilgilendirildiğiniz için çok teşekkürler. Soruma gelecek olursak 7 yıldır kurumsal bir firmada çalışmaktayım asgari ücret+prim olarak saat 08.30 -17.30 hafta sonları tatil olarak çalışıyoruz ilk girdiğim günden beri çalışma mantığı iş olduğu müddetçe çalışılacak iş bitirilecek yeri geldi iş yerinde yattık sabah kalkıp devam ettik sürekli olarak mesaiye kalıyorum bu mesajı yazıdığım gün bile 21.30 da işten çıktım. 🙂 fazla kaldığımız hiçbir saate fazla mesai ücreti almıyoruz bordromuzda da fazla mesai ücreti gözükmüyor 0.00 yazıyor yaptığımız işe göre prim alıyoruz mesai istediğimizde de size prim veriyoruz deyip kestirip atıyorlar şimdi benim durumum da haklı fesih yaparak 7 yıldır kaldığım fazla mesainin ücreti tazminatım vs bütün haklarımı almam mümkünmüdür kanıtlama konusunda şöyle bir imkanım var akşam yemeği fişlerimiz masraflarımız var müdürümüzün bize mail yoluyla attığı bilgilendirme mevcut akşam yemeği yiyebilmeniz için saat 21.00 a kadar çalışmanız gerekli şeklinde bana bu güne kadar ödenen akşam yemeği ücretleri otomatikman en az 21.00 a kadar çalıştığım anlamına geliyor evrajlarıyla kanıtlanabilir. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olurmusunuz rica etsem

   1. Merhaba cevabınız için teşekkürler sözleşmemde o tür bir madde yok o yönden bir sıkıntı yaşamayacağım, fakat şöyle bir durum var mesai saatelrimi hafta içi 8:30-17:30 arası çalışıyoruz cumartesi ve pazar tatil kaldığımız mesailerde hep hafta içi akşam geç saatlere kadar oluyor hafta sonları tatil yapıyoruz çok az da olsa cumartesi geldiğimiz oluyor bu durumda bana cumartesi iş günü olduğunu öne sürerek ordaki çalışmadığım saatleri hafta içi akşam çalıştığımı söyleyebilirmi mahkeme yoluna gidince haksız çıkma ihtimalim olurmu acaba.

    1. Musa bey cumartesi ya da pazardan bağımsız olarak şu sorunun cevabını vermeniz gerekir: Haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyor mu? Aşıyorsa ve fazla mesai ücreti ödenmiyorsa, bu durum bir haklı fesih sebebidir.

 58. Merhabalar,
  Bir otelde resepsiyonist olarak çalışmaktayım.Kendime göre işten haklı sebeple ayrılmamı gerektirecek bir sürü sebebim var ama size de danışmak istedim.
  Öncelikle önbüro müdürümüz bir bayan,ben işe girdikten 4 ay sonra konuşmaları hal ve hareketleri çok agresif olmaya başladı bana karşı onur kırıcı cümleler(çoluk çocukla uğraşıyoruz vb.)sarfetmeye başladı.Sürekli bana karşı agresif,sözümü kesen,beni dinlemeyen ve beni psikolojik olarak bastırıp sindirmeye çalışan birisi..Mobbing midir?Kanıtlarım ses kayıtlarım ve şahidim var..
  Eskiye yönelik mesai ücretlerimin eksik yatırılması yani 1 e 1 buçuk üzerinden değil de 1 e 1 üzerinden yatırılması..Bunun ispatı için oteldeki kameralar ve işe giriş çıkışta parmak bastığımız otomatlar sayılabilir mi?
  3.ve en önemlisi akşam üzeri saat 17:00’den sonra otel personelinin sigara,çay ve yemek saatleri hiçbir şekilde yazılı bir şekilde yazmamakta yani bununla ilgili herhangi bir kaide yok..Gece 00.30 sularında bellboy arkadaşımla resepsiyona 10 metre uzaklıkta kapının dışında sigara içerken otel işvereni kendi mesaisi bittikten sonra geri geliyor ve sorumlu olduğum kasadan benim haberim olmadan bana söylemeden 200 TL alıyor ve ben de sabaha kadar kasadaki açık 200 TL’yi bulmaya çalışıyorum tabiki psikolojik açıdan yıpranıyorum ve bunu kamera kayıtlarını izleyince farkediyorum bunu da kayıt altına aldım telefonumda..
  Şimdi bu kadar “kendime göre”haklı sebebim varken işten tek taraflı fesih hakkına da sahip olabiliyor muyum acaba?

  1. Tolga bey mobbing kavramı oldukça karmaşıktır, şu yazımıza bakarak bilgi sahibi olabilirsiniz: mustafabaysal.com/yargitay-kararlarinda-mobbing-kavrami

   Fazla mesailerin eksik ödenmesi, bu durumu ispat edebilirseniz haklı fesih sebebidir. Bahsettiğiniz üçüncü husus da aslında mobbing kapsamında değerlendirilmeli. Bu nedenle sitemizdeki mobbing ile ilgili yazıyı dikkatli okumanızı öneririm.

 59. Merhabalar. Çalışmakta olduğum özel bir kurumda, kullandığım dahili telefonumun yönetim tarafından dinlendiğini öğrendim, hatta buna ilişkin olarak görüşmelerim kaydını whatsap üzerinden bana gönderdiler . Bu bir haklı fesih nedeni midir benim açımdan, kanundaki süreyi geçirmiş olsam başkaca bir kanuni hakkım var mıdır tazminatlarımı almaya ilişkin olarak? Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. Buğra bey başkaca sebepler hakkında bir şey söyleyemem. Ancak dediğiniz şeyi ispat edebilmeniz durumunda, bana göre bu bir haklı fesih sebebidir. Ama önemli olan, bunun ispat edilebilmesidir.

 60. Merhaba. Maaşım bankaya yatiyor ama asgari ücret üzerinden yatiyor. Normalde maaşim asgari ücretin 2kati. Geriye kalan parayi elden aliyoruz. İsyerinde statum yuksek gorunuyor ama sadece gözle. El ile tutulan bir yani yok. Bu durum cok can sıkıyor. Maasimin hepsini bankaya yatirmiyor ki sigorta vergi fazla cikmasin diye. Hakli bi fesih sebebi olacagini dusunuyorum ? Bilgi verirmisiniz

 61. 4 yildir calistigim is yerinde ne yillik izin nede fazla mesai ucreti almadigim.gibi psikolojik baski yogun is temposu ve karsiligini alamama maasa zam bunlarin hic birisinin olmamasi.bu sebepler ile hakli fesih yapilabilir mi.

  1. Ramazan bey yıllık izin kullandırılmaması ve fazla mesai ücreti yapmanıza rağmen ödenmemesi birer haklı fesih sebebidir.

 62. Merhaba
  Iki yıldır özel bir sirkette calışmaktayım ise girisde 2 yillik sözlesme imzaladim bu sure dolmadan.sirketim bir yıl önce istifa gösterip sgk da cıkıs yapmıs.Holdin dısında kurdugu sirkette bir sonraki gün bosluk vermeden ise girdi göstermis sgk ya sordugumda önceki yila ait tum haklarim istifa gösterildiginden kaybolmus.Aynı is yerin de halen calismaya devam etmekteyim su anki sirkete ait herhangi bir sözlesmem yok imzaladigim evrakda yok.son sirketde bir yili gecti calismam.
  Altı ay önce sirket bizi yurt disina egitime gönderdi ve bu sirada bize 30 ay calismayi kapsayan bir taahhut name ve senet imzalatti.
  Suan is yerimden ayrilmak istiyorum senet ve taahhut namedeki sureyi öne süruyorlar baglayiciligi nedir

  1. Bunların elbette bağlayıcılığı vardır. Ancak haklı fesih gerekçesi bulursanız bundan kurtulabilirsiniz. Sigorta giriş çıkışı ise üzerinden uzun süre geçtiği için haklı fesih gerekçesi olmaz. Başka bir gerekçe bulmanız gerekir.

 63. İş yerine fesih yazısı yolladım beltilen sğre geçti ama ödeme yapılmadı beklemelimiyim yoksa hemen arabulucuya başvurmalımıyım
  Fesih nedenim agi ödenmemesi idi geçerli sebeb sayıkacağı söylendi sizce nedir

  1. Erkan bey, tebliğ evrakı size ulaştı mı? Ulaştıysa ve verdiğiniz süre dolduysa, evet arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatmanız gerekir.

 64. Merhaba Mustafa Bey. 10 yıl 2 aydan fazla bir süre çalışmış bulunduğum iş yerimden ayrılmaya karar verdim. 30 iş günü kadar da birikmiş iznim var. Hepsi dahil ayrılırken yani Ağustos’ta toplam 10 yıl 4 ay çalışmış olacağım.

  Unvanım sebepsiz olarak 1 Haziran Cuma günü yöneticilikten düşürüldü (hem de yeni başlayanlarla aynı pozisyona, uzmanlığa). Direktöre sözel itirazda bulundum, sorumlusu olmadığını çözüm arayacağını söyledi. Aynı gün aynı saat içinde genel müdüre hoşnutsuzluğumu yazılı olarak ilettim. Genel müdür 4 Haziran Pazartesi karşılıklı görüşmek istedi, motivasyonumu kaybettiğim için izne ayrıldığımı ilettim. Ortak müsait olduğumuz 13 Haziran Çarşamba günü bir araya geldik. Görüşmemizin sonuna doğru geçmişteki özverilerime çalışkanlığıma sahip çıkamadığım, faaliyetlerimin başkalarınca sahiplenildiği yönünde bir kanaat oluştu ve İnsan Kaynakları ile görüşmemi önerdi ama önüme bakmam gerektiğini, unvanımı geri almaya yönelik kendimi ispatlayabileceğim yeni bir faaliyet göstermem gerektiğini düşündüğünü ekledi. Moralim hepten bozuldu. Bu aralar herkesin topu birbirine attığı bir iş gündemde, dürüst zeki sabırlı çalışkan bir kurban aranıyor, tıpkı geçmişte olduğu gibi kullanılmak istendiğimi hissediyorum. 10 yıl 4 ay içerisinde yeri geldiğinde 5 kişilik iş çıkarabilmek için 4-5 yıl hiç izin kullanmadığımı, sil baştan kendimi ispatlamam yönündeki görüşünü sevmediğimi samimi ve saygılı bir dille genel müdüre belirttim. Bu arada gerek genel müdür gerek yönlendirdiği insan kaynakları direktörü şirkette yeniler, 1 yıl olmadı ikisinin de aramıza katılalı. İnsan Kaynakları ile elbette görüşeceğim ama motivasyonumu tamamen kaybettiğim için muhtemelen ayrılacağım.

  Ayrılırken 3600 iş gününü 4300 iş günü ile geride bıraktığım için kıdem tazminatımı alabileceğimi sanıyorum ama ihbar tazminatımı da alabilmem için bildiğim kadarıyla birim direktörü ve ik direktörüne 8 hafta sonra ayrılacağımı e-posta ile bildirmem lazım. Yine bildiğim kadarıyla bu bildiri ’’tek taraflı ve haklı fesih’’ kategorisine girecek şekilde olmalı. Şayet böyle ise nasıl bir bildiri yazısı yazmalıyım?

  Teşekkür ederim.

 65. Merhaba.
  Ben iyi niyetten iş yerinden tazminat alıp ayrıldım,1 ay sonra geri başlayacağım.
  Ve evrağa daha iyi iş bulduğum gerekçesiyle kendi isteğimle tüm haklarımı alarak ayrıldım yazdım ve aldım.bu durumda 1 aylık işsizlik maaşı alabilir miyim.

  1. Ahmet bey, eğer işveren çıkış kodunuzu SGK’ya istifa olarak bildirmişse işsizlik maaşı alamazsınız. En doğru cevabı yine İşkur’a giderek alabilirsiniz.

 66. Merhaba. 2008 yılından beri şimdi … aldığı … da çalışıyorum. … ile … şartları bir değil mesela … da maaşlar normal maaş+80 tl avans yatarken şimdi %60 avans+%40maaş olarak 2 taksit gibi yatıyor, … da kasa açıkları kesilmezken …’ta kesiliyor. Buna … ve sendika anlaşarak bizim rızamız olmadan karar vermiş olması tezat değil mi? Tazminatlı çıkışımı sağlar mı? Nasıl bir yol izlemem gerekir?

 67. Mustafa Bey merhaba, tazminat almadan işsizlik maaşı almamın bir yolu var mı? Bir STK’da çalışıyorum kuruma inanıyorum ve bana tazminat ödemelerini istemiyorum ama işsizlik maaşına ihtiyacım var. İşten ayrılmayı ben istedim, yerime biri bulunana kadar devam ediyorum. Ayrılma sebebim müdürümün memnuniyetsizliği ve başta vaat edilen evden çalışma esnekliğinin sağlanmaması (bu maalesef sözleşmede yazılı değil). Nasıl bir çıkış yapabilirim?

 68. merhaba,
  kamu kurumunda 7,5 yıldır taşeron olarak çalışmaktayım. belirli süreli imzaladığım sözleşmem de ünvanım misafirhane ve santral görevlisi olarak geçmektedir. geçen hafta herhangi bir evrak verilmeden çay ocağında görevlendirildiğim söylendi. bende kabul etmedim dediklere yere hiç gitmedim ve şuan yıllık izin hakkımı kullanıyorum. kit personeline kadro durumları olur umudu içindeyim. işten ayrılmak kıdemimi yakmak istemiyorum. rapor almaya kalktığımda ileri de mahkeme açtığımda haksız duruma düşer miyim yada ücretsiz izin aldığımda bunlar lehime olur mu. bunlar olmazsa da haklı fesih yapıp sonrasında mahkemeye gitmeyi düşünüyorum. sizce bir yol izlemem uygun olur yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler

 69. Merhaba 07.12.2017 tarihinde isverenim tarafından merkeze çağrıldım icra kağıdı tarafıma geldiği için bende bunun üzerine merkeze gittim konuşmaya başladığımızda bana bıktım senin yalanlarindan yönetim senle ayrılma kararı aldı dedi bende bunu duzeltirim kağıdı diye belirttim genel mudur in yanına cikti geri geldi ve ne yapacaksın dedi bende dediğim gibi dosyayı kapatacigimi belirmeye karşın aynı şekilde bıktım yalanlarindan dedi bende bunun üzerine biktiysaniz tazminatimi alıp yollarımız ayırabiliriz dedim alabininde bana terbiyesiz bir el hareketi yaparak alırsın tazminatını dedi bende sinirlenerek madem öyle bende mazalamiuorum birşey deyip vurdum kapıyı ciktim çıkarken böyle şirkete basliyim diye soylendim çıkış kapisjndayken ertesi gün olduğunda ptt den tebligat aldım 25,maddenin ikinci bendinde derhal fesih verilmiş bende avukat tutup ihtarname yolladı, 7 günü geçti hala bir haber yok avukat noteri gelip gelmediğini bize bildirir dedi 1,buçuk senedir bu s irketteydim konu nasıl sonuca varır bilgilendirimisiniz

  1. Merhaba. Zaten avukat tutmuşsunuz. Bundan sonrası için en doğru bilgiyi ondan alabilirsiniz.

 70. Yazınızdan aldığım aşağıdaki metinde hata var sanırım.
  Kıdem tazminatı 1-3-4 maddelere verilir. 2.maddaye verilmez.
  zira yazınızın başında da öyle belirtmişsiniz.

  Saygılarımla,

  İşveren için haklı fesih rehberi

  İşveren bakımından, feshin 25inci maddenin hangi fıkrasına göre yapıldığının önemi vardır. 1, 2 ve 3üncü fıkralara göre yapılan derhal fesihte işçiye kıdem tazminatı ödenmesi gerekirken, 4üncü fıkraya göre yapılan fesih sonucunda kıdem tazminatı ödenmesi gerekmez. İşverenin haklı fesih yol haritası ise şu şekilde olmalıdır:

  1. Aydın bey, gözümüzden kaçmış. Uyarınız için çok teşekkür ederiz, düzelttik.

 71. Merhaba Mustafa Bey ben 5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum işyeri sabah 8.20 de mesai başlatıyor akşam 6da çıkıyoruz en erken yazları dahada geç çıkıyoruz ayrıca cumarteside çalıştırıyorlar ben iki sene cumartesi gelmedim süt iznimden sonra şimdi gelmem gerektiğini söylüyorlar izin alsamda bir gün kesiyorlar izni öğle aramız yok yemeği yeyip yerimize geliyoruz bunları neden gösterip çıksam tazminat ve işsizlik maaşına bağlanabilirmiyim lütfen cevaplarımısınız

  1. Aslı hanım, doğru gerekçeler bularak ayrılmanız halinde, dava açarak haklarınızı alabilirsiniz. Buradan net bir şey söylemem mümkün olmaz. Canlı destek hattımızdan ulaşırsanız yardımcı olabiliriz.

 72. Mustafa bey merhaba 8.03.2008 yılından itibaren özel bir şirkette satış temsilcisi olarak çalışıyorum. Maaşım 3.500 ama sigortam 1.800 yatıyor 7 yıllık senelik iznim olan 70 gün senelik izin paranı vermediler askeri geçim indirimi hiç almadım. Resmi tatil günleri hep çalıştım hiç mesai parası almadım bana yıldırma politikası uygulaması yapılıyor. Bu durumda izleyeceğim yol nedir. Yardımcı olursanız sevinirim

 73. Merhaba ben bir fabrikada tezgah operatörü olarak çalısıyorum ve sürekli ayaktayım,ayagımda bulunan kalıcı bir rahatsızlıktan olayı ağır işte çalısamaz raporum mevcut bu rapor ile işten çıkıp tazminat alma hakkım mevcut mudur? şimdiden teşekkür ederim.

   1. Mustafa bey iyi gunler su anki kurumumda 2004ten beri calismaktayim.1 yil once vekaleten sorumlu hemsire olarak atandim ve diger sorumlulara sorumly farki verilirken ben almiyorum.vekaletin kanunen bir suresi var midir.ve gunluk oglen yemegi suriz 30 dakika gorunmesine ragmen biz bundan yararlanamiyoruz bu hakli fesih nedenimidir

    1. Merhaba. Ara dinlenme sürelerinin tam kullandırılmaması haklı fesih sebebidir. Vekalet ise, İş Kanununun ve alt mevzuatının belirlediği ya da düzenlediği bir durum değildir. Bu nedenle, bunun süresiyle ilgili bir şey diyemeyiz.

 74. Merhaba ben bir kamu kuruluşunda 5 yıldır taşeron işçi olarak görev yapmaktayım. Taşeron firmada büro işçisi olarak görünmeme rağmen kurumda uzman olarak görev yapıyorum, beraber çalıştığım ve aynı ünvana sahip olan diğer arkadaşlar devlet memuru ve benim iki katım maaş alıyorlar. İş yerinden ayrılmak ve tazminat almak istiyorum. Benim durumum haklı fesih sebebi sayılır mı? Ne önerirsiniz?

  1. Tuğrul bey, hayır bu durum haklı fesih sebebi değildir. Ancak öncelikle iş mahkemesine muvazaa tespit dava açabilirsiniz. Böylece, asıl işi yaptığınıza mahkeme kanaat getirirse lehinizde muvazaa kararı verir ve geçmişe dönük hak lede edebilirsiniz. Ya da dava açtığınız için işveren sizi işten çıkarır ki; bu durum da sizi doğrudan haklı duruma getirir.

 75. Mustafa bey merhaba 9 yıldır özel bir firmada çalışmaktayız firmam 2009 yılından 2015 yılına kadar 45 saatten fazla çalıştırması rağmen fazla mesailer ve resmi tatillerde almam gereken mesailer tarafıma verilmedi şimdide resmi tatillerden önce herhangi bir mesai verilmeyeceğini dair belge imzalatılmaktaıdr imzalanması ile alakalı mobil uygulanmaktadır.mağazamızda 4 ayda bir sayım gerçekleşmektedir çıkan eksikler herhangi bir açıklama belirtmeksizin tarafımızdan fatura kesilerek marşımızın kesilmektedir.işe girerken bu kesinti ile alakalı herhangi bir madde bulunmamaktadır.şirketimden bu alacaklarımı tahsil edebilirmiyim sizce nasıl bir dilekçe yazılmalıdır teşekkürler

  1. Bayram bey, bunu yapmak için işten ayrılmayı mı düşünüyorsunuz? Ayrıca mesai verilmeyeceğine dair imzalatılan evraklar geçersizdir. İşçi, bir ücreti hak etmişse onun mutlaka ödenmesi gerekir.

 76. Mustafa bey merhaba. Kurumsal bir firmanın deposunda sevkiyat yapiyoruz. 6 hafta boyunca gece çalışıyorum. İş kanununa göre beni 6 hafta calistirabilir mi ve calistiramaz ise bu sebep haklı fesih için yeterli mi haklarimi alıp ayrılmak için?

  1. Mehmet bey, işçi en çok 2 hafta üst üste gece çalıştırılabilir. Bunun haricinde devamlı gece çalıştırılmak, işçi açısından bir haklı fesih sebebidir.

 77. Mustafa bey merhaba
  Ozel bir bankanin genel mud calisiyordum. Gm farkli bir sehire tasininca evime yakin subelerde gorev yapmak istedigimi yazili belirttim ve kabul edildi 2 3 ay kadar sabit subede devam ettim Gun icerisinde mudurun istegine gore surekli mesai yapacagiz bilgisi geliyordu Kucuk cocugum oldugnu bu yuzden surekli mesailere kalamayacagimi dile getirince sabit kadrodan beni aldilar ve sube sube gezdirmeye basladilar(halk joker diyor) ve ik bu bolum icin ozel mulakat yapti. Ik bu gorevi kabul etmedigimi esimin sorun yarattigini gerek yazili gerek sozlu soyluyorum bana sozlu istifa et yasal haklarini ara diyorlar yazili olarak ise bankamizla imzaladigimiz sozlesmede istirak dahil gorevlendirme yapabilir diye 1. Maddesini one suruyorlar. Bu gorev icin bnden yazili onay almadilar madde genis olsada is kanunu yazili riza alinmasini soyluyor diye biliyorum 2 yildir haklarimi alabilmek icin savunuyorum hatta asli olmayan maddelerin yer aldigi uyari bile verdiler bu uyarinin elime ulastigi tarih ile verildigi tarih arasinda ay farki var. Mobing uyguluyorlar. Her yazismamizin ciktisini aldim. Yazili olarak uyari verdiniz performans adi altinda birimimi degistirdiniz dayanaklarini paylasin benimle bilnek istiyorum dedim paylasmadilar son olarak anlasma yapabilecegimizi soyledim yazili talep istediler mail uzerinden ihbar kidem gibi yasal haklarimin yani sira 6 maas talep ettim reddettiler. Ilk gunden beri yazismalarimizin ciktilarini aldim ben issizlik maasimida almak istiyorum sonucta ben calismak istiyorum yokusa suren banka. Yasal haklarim icin ne yapabilirim.
  Tesekkurler.

  1. Betül hanım, sizi anlasam da Banka ile yaptığınız sözleşmedeki madde sizi bağlar. Bu maddeye göre işveren sizi dilediği şubede çalıştırma hakkına da sahip olur. Çünkü siz bunun için peşinen onay vermişsiniz demektir. Bu işi bırakacaksanız, bunu başka bir nedene dayandırmanızda fayda var. Mobbing ya da işyerindeki kanuna uygun olmayan -varsa- başkaca uygulamalar olabilir. Ya da iş sözleşmenizi, iyi bir avukata inceletip ondan da tavsiye alabilirsiniz.

  2. Mustafa bey merhaba.
   Sgk 29 kodu belli bir süre sonra sicilimden silinir mi? Bu yüzden iş ararken sorun yaşar mıyım?

   1. Merhaba, ne bu kod ne de başkası silinmez. Ayrıca 29 kodu o kadar yaygın bir koddur ki, bu nedenle sorun yaşamanız çok zordur. Buna rağmen, sizi işe almamak için 29 kodunu öne süren bir işveren bahane arıyor demektir.

 78. özel bir işyerinde 12 seneden beridir çalışmaktaydım, 2 ay önce telefonuma 2014 yılında bylock adlı programı yüklediğim gerekçesiyle 1 hafta göz altına alındım, ilk mahkemede yurt dışı yasağı ve denetimli serbeslikten tahliye edildim, (karakola gidip her gün imza atıyorum ) savcılığın avukatıma verdiği ifade kağıdında aktif bylock kullanıcısı olmadığım yazıyor, resmi gazetede ismim çıkmadı , hakkımda herhangi başka bir suçlama yok,işverenim 4857 sayılı iş kanunun, 25/II. Maddesi (e) ve (I) fıkrası uyarınca iş hakkımı fesheddi. kıdem tazminatımıda ödemedi, suçsuz olduğum bir gün ortaya çıkacak , işe geri iade davası açtım şu şartlarda kazanmam mümkünmüdür, veya bu konu hakkında bana yol gösterebilirmisiniz.

  1. Erdinç bey, takdir edersiniz ki, benden devam eden bir dava süreci ile ilgili yorum bekliyorsunuz. Söyleyeceklerim hem tahminden öte gitmeyecek hem de hukuken doğru olmayacaktır.

 79. Mustafa Bey merhaba bugun itibarı ile 25/2 madde ile işten cıkartıldım. 4 yıldır işyerinde calısıyordum. Sebep olarak işi yapıp müşteriden imzalı form almama ragmen işi yapmadıgım ve işverenin güvenini sarstigim söyledin. Dün şirkete cagrılıp savunmamı yapmam istendi bende önce avukatla görüşüp ona göre adım atmak istedigimi biraz zaman verilmesini talep ettim. Yöneticim ve İK direk dün cıkısımı yaptılar. işi yapmadıgımı kamera kayıtları ile istap edebileceklerini söylediler. Yanlız söyle 2 husus bulunmakta benim servis verecegim kurulusta kamera 3 haftalık kamera kayıtları yok calıstıgımı yada calısmadıgımı ne ben ne onlar ipat edebilirler. 2. hususda servise gittigim ve işi yaptıgım kişi ile sanırım cıkar anlasması yapılmış. Servis formunu imzalayan vatandas farklı bir işim soy isim girerek formu imzalamış (Elektronik form tutuyoruz kagıt degil telefon üzerinde) uzun süredir ilk kez oraya calısmaya gitmiştim calısanları tanımıyorum. Araç GPS kayıtlarım normalde orda oldugumu ispat edebilir ama onuda gölgeleme sansları var. Sizce nasıl bir yol izlemem gerekli? 4250 TL tutarın brut maaşım var hesapladıgım zaman 24-25 bin TL tutarında ücret almam gerekli + işsizlik maaşından yararlanma haklarımıda elimden aldılar yardımcı olabilirseniz sevinirim .

  1. Merhaba. Her şeyden önce, şartları varsa işe iade davası açmanızı öneririm. Böylece, çok daha fazla tazminat hak edebilirsiniz. İki tarafın da delilleri olacaktır; ama burada temel olarak mahkemeyi ikna etmesi gereken taraf, işveren olacaktır. Siz yine de her türlü delili hazırlayın. Eğer bu davayı kazanırsanız, İşkur’a mahkeme kararını götürerek geriye dönük işsizlik maaşlarınızı da toplu olarak alabilirsiniz. Son olarak, size mutlaka bir avukata danışmanızı öneririm.

 80. Mustafa bey merhaba
  3 yıldır çalıştığım şirket maddi sıkıntı içindeydi ve alacaklı firmalardan birtanesi çalıştığım şirketin iflasını istedi icra iflas müdürlüğünde görevli memur şirketimize geldi ve artık şirketin pasife geçmesini ve hiçbirşey yapamayacağımızı söyledi bu süreçte bizim sigortala primlerimizde yatmayacak mı ve 4 aydır maaş almıyorduk sanırım son 3 maaşı işkur fonundan alabiliyoruz bunun için icra iflas müdürlüğünden evrakmı almam gerekiyor son olarakta işsizlik başvurusu yapabiliyormuyuz kendimiz çıkmadık şuan işverende çıkartmadı bu durumda ne yapabiliriz.
  Şimdiden teşekkürler.

Başa dön tuşu