Fesih

İş Mahkemesinde avukatsız nasıl dava açılır?

İş mahkemesi, işçi için belki de en son çaredir. Çünkü bu aşamaya gelmiş bir işçi, işten ayrılmış ve alacaklarının tamamını da işverenden tahsil edememiş demektir. İşçi için çok önemli bir aşama olan dava aşamasına gelmeden önce işçi için bilinmesi ve yapılması gereken önemli hususlar vardır. O halde iş mahkemesine nasıl dava açılır?

Dava öncesi arabulucu başvurusu şart

Ne dediğinizi duyar gibiyim: “İş mahkemesine dava açmak istiyoruz; ama sen arabulucudan bahsediyorsun!”.

Haklı gibi görünen bu siteminiz ne yazık ki yersiz. Çünkü 2018’den itibaren, işçilik alacakları için dava açmadan önce arabulucu başvurusu yapmak zorunlu hale geldi. Öyle ki; arabulucu başvurusu yapmadan dava açmanız halinde, mahkeme davanızı görmeyecektir.

Bu nedenle öncelikle nasıl arabulucu başvurusu yapacağınızı öğrenmek için şu yazımıza göz atmalısınız: mustafabaysal.com/isciler-icin-arabulucu-basvurusu-nasil-yapilir

Eğer arabulucu başvurusu yaptıysanız, şimdi dava açma konusuna gelebiliriz. Aşağıda hem davanın nasıl açılacağını hem de dava öncesi yapılması gerekenleri açıkladık.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Dava öncesi ihtarname çekebilirsiniz

İşten ayrıldıysanız ve bazı alacaklarınızın ödenmediğini iddia ediyorsanız öncelikle ihtarname çekmenizde fayda vardır. İşverene ihtarname göndermek zorunlu olmasa da noter kanalıyla ihtarname gönderilmesinde ve bu ihtarnamede işten çıkış nedenleriyle ödenmeyen alacakların açık açık belirtilmesi işverenin faydasına olacaktır.: mustafabaysal.com/ihtarname-noterden-olmak-zorunda-mi

Ancak unutmayın ki bu aşama zorunlu değildir; yani işverene ihtarname çekmeden de dava açabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz. İhtarnamenin esas amacı; işvereni ne kadar ciddi olduğunuz konusunda uyarmak ve belki dava aşamasına gerek kalmadan ödeme yapılmasını sağlamaktır.

Ayrıca işverene göndereceğiniz bir ihtarname, alacaklarınızın faiz başlangıcını da belirleyebilecektir: mustafabaysal.com/isci-alacaklarinda-faiz-baslangici-ve-oranlari

iş mahkemesi dava açma rehberi

İş mahkemesi için avukat zorunlu mu?

İş mahkemesinde dava açmak için avukat tutmak zorunlu değildir, dava dilekçesini hazırlayarak bizzat siz dava açabilirsiniz; ama gerek dilekçe içeriğinin doyurucu olması, gerekse doğru mahkeme nezdinde ve süresinde dava açılabilmesi için avukata danışmakta yarar olduğunu unutmayın.

Ayrıca bilmelisiniz ki davayı avukatsız açmak isterseniz, mahkemeye çıkmanız da gerekecektir. Hem davayı bizzat açıp hem de hiçbir duruşmaya katılmadan davayı sonlandırmanız mümkün değildir. Bu nedenle eğer duruşmalara katılamayacak durumdaysanız, mutlaka bir avukata vekalet vermelisiniz.

İş mahkemesine davayı kendiniz açabilirsiniz

Bütün bu aşamalara dikkat ettikten sonra artık dava açma aşamasına geldiniz. Dava açacağınız yer İş Mahkemesidir. Bu davayı sizin tek başınıza açmanız mümkündür.

Bunun için yapmanız gereken şey, dava dilekçesi hazırlamak ve dilekçeyi İş Mahkemesine ya da işyerinizin bulunduğunuz yerde İş Mahkemesi yoksa Asliye Hukuk Mahkemesine vermekten ibarettir.

Hak düşürücü sürelere dikkat

Hak düşürücü süre, tamamlanmasıyla birlikte, kişinin sahip olduğu haktan artık yararlanmayacağı süreyi ifade etmektedir. Örneğin işe iade başvurusu yapmak isteyen işçi, işten çıkarıldıktan sonra 1 ay içinde arabulucuya başvurmazsa, iş güvencesi hükümlerini yitirir.

Benzer şekilde, işe iade talebiyle arabulucuya başvuran ve işverenle uzlaşamayan işçi 2 hafta içinde mutlaka davasını açmalıdır; aksi takdirde işe iade davası açma hakkını sonsuza dek yitirir: mustafabaysal.com/arabuluculuk-sonrasi-dava-acma-sureci

iş mahkemesinde dava nasıl açılır

Zamanaşımı süreleri

Hak düşürücü süreler dışında bir de zamanaşımı süreleri vardır ki, bu süreler geçtiğinde borçlu borcunu ödemek istemezse ödememe hakkına sahip olur.

İş Kanununda zamanaşımı sürelerini aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz. Bu konuda bilmeniz gereken; bu süreler dolmadan önce arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatmanız gerektiğidir:

mustafabaysal.com/is-kanununda-yeni-zamanasimi-sureleri

İş mahkemesi dava açma masrafı

İster iş mahkemesi isterse başka bir mahkeme olsun, alacak davalarında masrafınız alacağınız miktara göre değişir. Buna rağmen ortalama bir masraf bedelinin ne kadar olduğunu öğrenmek isterseniz, şu yazımıza göz atabilirsiniz: mustafabaysal.com/is-mahkemesi-harc-ve-masraf-miktarlari-ne-kadar

Bizzat dava açan işçinin vekalet ücreti

Bilindiği üzere bir davada avukat ile temsil edilen kişi davayı kazandığında, karşı taraf bu kişinin avukat vekalet ücretini de öder. Böylece haklı olan tarafın yüklendiği bu giderin, haksız tarafça karşılanması amaçlanır.

Eğer davayı işçi bizzat açmışsa ve kazanmışsa; ortada yapılan bir avukat masrafı olmayacağından, bu işçi lehine vekalet ücretine de hükmedilmeyecektir. Bu durum bir Yargıtay kararına şöyle yansımıştır:

“… Davacı davasını,bizzat açmış vekille kendisini temsil ettirmemiş olduğuna göre, davacı yararına vekalet ücretine hükmedilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozmayı gerektirmiştir…” (9 Hukuk, 2001/20617 E. ve 2002/6930 K.)

iş mahkemesinde avukatsız dava açma

SONUÇ

İş Mahkemesine dava açmak isteyen bir işçinin önünde iki yol vardır: Bir avukata vekalet vermek ya da davayı bizzat açmak.

İlk yol oldukça kolay olup avukata vekalet veren işçi arkasına yaslanıp davanın sonuçlanmasını bekleyebilir. Ancak gerek ekonomik gerekçelerle gerekse başka nedenlerle, işçi avukata vekalet vermeden davasını bizzat açmak isteyebilir.

İşte tam bu noktada gündeme gelen “İş mahkemesinde nasıl dava açılır?” sorusu, davayı bizzat açmak isteyen işçi için adım adım şöyle izah edilebilir:

 • İşten çıkarıldığınızda ya da ayrıldığınızda, öncelikle ihtarname çekerek alacaklarınızı talep edin (Bu aşama kesinlikle isteğe bağlıdır).
 • Arabulucu başvurunuzu yapın. (Zorunlu)
 • Uzlaşma olmadıysa bir dava dilekçesi hazırlayın.
 • Hazırladığınız dava dilekçesini iş mahkemesine verin, dava açacağınız yerde iş mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine verin. (Hangi yer mahkemesinde dava açmanız gerektiğini şu yazımızdan öğrenebilirsiniz: mustafabaysal.com/is-davasi-hangi-yer-mahkemesinde-acilir )
 • Dava açtıktan sonra adresinize yapılan tebligatları dikkatlice takip edin ve mahkemece istenilenleri yerine getirin.
 • Elektronik imzanız varsa, davanızın tüm süreçlerini e-devlet’ten de takip edebilirsiniz.

İş mahkemesine dava açmak isteyen ama avukat tutmayan / tutamayan işçiler için hazırladığım genel amaçlı dava dilekçesini şu bağlantıdan indirebilirsiniz: mustafabaysal.com/is-mahkemesi-dava-dilekcesi-ornegi

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

477 Yorum

 1. SevdaSN. SEVDA CATAL,4-A KAPSAMINDAKi SiGORTALILIGINIZ 08 Emeklilik (yaslIlIk) veye toptan odeme nedeniyle NEDENIYLE, 07.08.2023 TARIHLi iSTEN AYRILIS BiLDiRiMiNiZ iSVEREN TARAFINDAN YAPILMISTIR. SAGLIKLI VE GÜVENLi GÜNLER DiLERiZ. B001 dedi ki:

  5 yıl çalıştığım firmadan engelivergi indiriminde emekli 07 08 2023 tariihnde ışden ayrılış bildiririm verilmiştir ışyerim bütün haklarımı aldım diye ibraneme imzaladı tazminatını ödemedi nasıl yol izlemeliyim

 2. Hocam merhabalar ben 5 ay önce bi inşaat şirketinde çalıştim ama paramı alamadım sigortam eksik yakti 18 gün çalıştım ama alamadım ha bu gün ha yarın beni kandirdi ses kayıtları hepsi bende dava açacam ama param yok hakkımı alamadim ne yapa bilirim şuan için çok mağdurum ne yapabilirim

 3. iyi günler mustafa bey ben 1997 yılında maliye bakanlığının merkezinde yemek hane bölümüne bakan özel bir sirkette 5 ay çalıştım ama sigortam yatırılmadı ve elimde bir belge yok sgk da araştırma imkanımda olmadı şu ana kadar dava etsem kazanabilirmiyim

 4. Slm Mustafa bey,
  14.02.2022 tarihli istifa dilekçemi işyerime teslim ettim elden. 01.02.2022 – 13.02.2022 tarihleri arasında raporluydum. İstifa dilekçesinde hiçbir sebep belirtmedim. İşyerimiz tarafından yemek parasını ve içerideki gecen aya ait primimi ödeme sözünü verdiği halde ödemedi. Asıl istifa sebebim zaten yemek parasının bir kaç aydır gec yatırmasıydı ve bu ay yine aynısı oldu. Sağlık nedenlerimden dolayı raporumu tekrardan uzatmadım, paramın yatmadığını görünçe. Artı ocak ayının maaş farkını da zamanında ödemedi ve halen bu ücretleri ödemedi. Mahkeme yoluyla feshimi haklı durum olarak neticelendirebilirmiyim, kıdem tazminatı alabilirmiyim. 3 seneden fazla bir süredir aynı işyerinde meşkuldum. Ödemeler her ayın 5ine ödenecek diye sözleşmemiz var, buna uyulmadı. Tamam ben feshi sebebi belirtmedim. Şuan nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
  Kalın sağlıcakla, şimdikte teşekkürler.

  1. Merhaba, fesih sebebini belirtseniz iyi olurdu. Ancak bu durum hakkınızı aramanıza engel olmaz. Hukuki süreci başlatırsınız ve dediğiniz sebeplerde haklıysanız, mahkeme zaten lehinize karar verir. Önemli olan haklı olup olmadığınızdır.

 5. Merhaba mustafa bey ilk önce insanları bilgilendirme yaptığınız için size teşekkür ederim ben bir firmada 1998senesinde iş başı yaptım beni 2000senesinin 10 cu ayında sigorta girişi yaptı ve ben kıdem tazminatıdan mahrum kaldım ve emeklilik yaşım uzadı ve bunun gibi bir sürü neden haleda o isyerinde çalışmaktayım ama artik ayrilmak istiyorum ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba, 1998’den beri aynı işyerinde mi çalışıyorsunuz? 20 sene öncesini şu anda gerekçe göstermeniz etkili olmayabilir. Yapmanız gereken, bir haklı fesih nedeni bulmaktır.

 6. Covid 19 ün ilk başladığı dönemde işten atıldım.sebep virüs ve iş azlığı dendi.ihbar tazminatın ve maaşın tüm hakların verilecek dendi.sadece maaşımın bir kisminj alabildim ihbar tazminatı fazla mesailerim , yıllık iznim ve maaşımın bir kısmı içerde alamıyorum.2 ayı geçti dava açmak istiyorum 2 ayı geçtiği için dava açabilir miyim süre çok fazla geçtiği için sıkıntı yaşamam degilmi ve düzensiz bir maaş ödemesi vardı bununla ilgilide acabiliyorum sanırım lütfen cvp verirseniz

  1. Merhaba. 1 aylık süre geçtiği için işe iade davası açamazsınız. Bunun dışındaki tüm alacaklarınızı 5 sene içinde dava yoluyla alabilirsiniz. Ancak öncesinde arabulucu başvurusu yapmanız gerekir.

 7. Çalıştım yerde Ssk yokdu ssk yapmadıgı ve geç maaş verdigi için çıktım dava açabilirmiyim Budurumda
  içerde alcaamda var hala almadım

 8. 01.05.2005 tarihinde sigortam yatmaya basladi daha sonra is yerinde baska erkek calisan tarafindan darp edildim patronlarda yanimda olmadi is yerinde de obur gunde hakaret ve baskiya devam ettiler bende gittim darp raporu aldim 11.11.2019 tarihinde sgk dan 3600 hakkimi istedim daha sonrada noterden ihtarimi cektim is yerinde 14.11.2019 tarihinde bana ihtarname cekmis 15.11.2019 tarihinde muhasebe muduru beni aradi gel imza at parani al dedi ama noterede sorduk baska avukatada sorduk senin gidip imzalik bir seyin yok dediler sonra is yeri 2 3 kere daha aradi gel imza at parani al diye annemde benim imza atmalik durumum yok dedi onlarda avukata giderseniz bu is uzar bas edemezsiniz diye tehdit ediyorlar beni simdi avukata verdik arabulucuya gitti is daha ne zaman olacagi belli degil ama sonuc ne olur arabulucuda tazminatimi alabilir miyim paraya da cok ihtiyacim var

  1. Sonucun ne olacağını kestirmek zor olur, zira hukuki sürecin ilk adımını atmışsınız. Ama her halukarda Sgk’dan 3600 yazınız varsa eninde sonunda o para ödenecek. Tartışmasız olarak hakkınız çünkü. En azından sizi ne imzası için çağırmışlar, onu bir sorsaydınız? Kargo veya ptt ile göndertip de imzalayabilme ihtimaliniz olabilirdi, işyerine gidip muhatap olmak istemiyorsunuz. Arabulucunuzun yönlendirmesi ile hareket etmenizde fayda var.

 9. Merhaba Abidin Bey,ben 07/10/2019 tarihinde iş kanununun 24. Ve ilgili maddelerine dayanarak derhal haklı fesih yaptığımı belirten ihtarnameyi noter kanalıyla gönderdim,09/10/ tarihinde karşı tarafın teslim aldığına dair tebliğ elimde,22/10 tarihinde arabulucuya başvuru yaptım ve 13/11 tarihinde uzlaşma randevusu belirlendi.Bu süre içinde karşı taraf benim iş çıkışımı sigortada göstermedi yani halen çalışıyor görünüyorum. Karşı taraf 16/10 tarihinde noter kanalıyla ihtarname gönderip,benim yapmış olduğum feshi kabul etmediğini bana tebliğ tarihinden itibaren 3 gün içinde işbaşı yapmamı istedi,bana bugün yani 04/11 tarihinde geldi ihtar. Bu durumda karşı tarafın gönderdiği ihtarname ile ilgili ne yapmak gerekir. İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim

 10. merhaba bir yakınım karı koca 1 yıl yada 1 yıldanda fazla olabilir bir fabrikada çalışıyorlardı çalıştığı süre içinde maaşlarını tam alamamışlar 15 binlira alacakları varmış iş olmuyor diye bunları işten çıkarmış işler açılınca ben sizi çağıracam demiş ve bir hafta sonrada diğer bütün işcileride çıkarmışlar fabrikayı habersiz boşaltıp aradan kaybolmuşlar şimdi izmitten başkasınn adına fabrika açmış mahkemede de açamıyorlar paraları yok avukata gitmişler cok zor demiş çünkü üstüne kayıtlı bişey yokmuş fabrika sahibinin . şimdi sorum şu bunlar nasıl yol izlemeli maddi durumları da yok nasıl mahkeme açabilirler haklarını alabilirlermi

  1. Merhaba. Öyle ya da böyle davadan başka şansları olmaz. Ama bu durumda davayı kazansalar bile, işvereni üzerinde kayıtlı bir şeyler yoksa, alacaklarını tahsil edememe ihtimali her zaman vardır. En doğrusu, avukatla görüşüp onun yönlendirmesine göre hareket etmek olacaktır.

 11. Ben 3yildir bir medikal fabrikasında çalışıyordum beni asılsız bazı tutanaklara beni işten ilişkimi fest ettiler kağıt yeni elime geçti benim bu konu hakkında Sait kerim vardır ama şimdi nasıl bir yol izlemem gerekiyor ve ben çalıştığım iş yerinde benim hakkımda bana yapılmış çoğu haksızlıklar için iş yerimi şikayet etmek ve 3yilda çektiğim herşeyi anlatmak istiyorum bunun için bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba. İşten çıkarıldığınıza göre, artık şikayet etmenin size bir faydası olmaz. Yapmanız gereken arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı aramaktır. Uzlaşamazsanız, dava açar ve dava dilekçesinde her şeyi anlatabilirsiniz.

  2. Merhaba ben kendi bünyesinde bir sitede özel güvenlik olarak çalışmaktaydım 21 ekim günü 29 kod ile işten çıkarıldım.Çıkarken ekran imzalatmak.istediler imzalamadım.Bir yılımın dolmasına 10 gün kalmıştı.Site yönetimi başkanı kendide ptt den tebligatların burada oturmuyorum diye geri gönderilmesini istedi ben bunun suç olduğunu yapmıyacağımı söyleyince beni geceye aldılar daha sonra kamera görüntülerinden kolonya içiyorsun diye tutanak tutular itiraz ettim.Gece sitede evrak asma dağıtma imza gibi ayak işleri yaptırıyorlardı bunada sözlü olarak itiraz ettim.Bir gece bir anlık içimin geçmesiyle site sakının uyuyorsun seni şikayet edicem hakaretleriyle işten atıldım.Bunun plânlı olduğunu düşünüyorum çünki diğer arkadaşım yan tarafta uyuduğunu öğrendikleri hâlde ona ihtar bile vermediler.Beni tazminatsız ihbarsız bir şekilde işten çıkardılar.Bu ptt tebligatlari ve evrak dağıtım işi ile ilgili müdürün whstsup mesajları var.Kotu niyet tazminatı davası açarsam kazanır mıyım.iyi çalışmalar

   1. Merhaba Metin bey,
    güvenlik sektörünün kronik sorunlarını yaşamaktasınız anladığım kadarıyla.
    Tebligat kanunu ile boğuşup kendinizi üzmenize gerek yoktu. Site yöneticisine tebligat illa bir şekilde yapılmış sayılırdı, çok önemli de değil. (MERNİS adresinden ilgili muhtara bırakır Ptt, olur biter. Sizlik bir durum bile yok)
    Kötü niyet tazminatınıza gelince, konu detayını, ilgili belgeri tam bilip görmeden net birşey söyleyemeyiz ama belge bilgi ve tanıklarınız güçlü ise eliniz de güçlüdür demekki. Arabulucu sürecinizi başlatmalısınız öncelikle.

    **Ayrıca size şunu da ileteyim bir sefer uydunuz diye sizi tazminatsız işten atamazlar, bilginize.

 12. Ben işten ayrıldım 1 senedir çocuk param ve bayramda mesai paralarım alamadım. Ayrı zamanda müdürümüz bizim hakkımız olan bahşiş lerden alması hakkımızı yemesi için de şikayetçi olmak istiyorum.ne yapmam gerekir

  1. Esra hanım elinizdeki belge ve bilgilerle süreci başlatmak adına asliye binasında bulunan arabulucu birimine başvurmanız gerekmektedir.

 13. Merhaba. Şoför olarak çalıştığım iş yerinde src belgemin olmaması üzerine trafik polisi bana 350 tl yazdı ayrıca beni src belgesiz çalıştırdığı için trafik polisinin şirkete yazdığı 850 tl yi maaşımdan keseceğini söylüyor. Haklılık payı nedir? Aydınlatırsanız çok sevinirim.

  1. Murat bey, eğer işe girişte sizden SRC belgesi sorulup var dediyseniz ve aslında yoksa sizin kusurunuz olabilir. Hoş, böyle bile olsa işveren bir kopya alması ve özlük dosyanızda muhafaza da etmesi lazımdı. Özetle;sizden 850,00 TL.’yi kesemez! Keserse şikayetçi olacağınızı belirtin. İşkur’a gidip şikayetçi de olun, varsa kıdem, ihbar vb. tazminatınızı da almak için arabulucu sürecini başlatın.

   İşin trajikomik tarafı, işveren maalesef ki çalıştırdığı işçinin hangi özellikleri ve belgeleri olması gerektiğini bile bilmiyor. Hep dediğimiz gibi, eğitim eğitim eğitim….

 14. Merhabalar. 3 yıl önce işkurdan girmiş olduğum işyeri KHK kapsamında kapatıldı ve sicilime 36 kod eklendi. Bunu da işkurun bir kursuna başvurarak tesadüfen öğrendim..dava açsam başarılı olurmuyum ?

 15. Merhabalar, bana TürkSilahlıKuvvetleri tarafından adıma (12 gün) Arazide Seferberlik Tatbikatı daveti çıkmıştır. Bunun için kışlaya gidecegim,fakat işverenim bu 12 günlük süreci yıllık iznimden düşecegini veya ücretsiz izin verecegini söylüyor? “4857iş kanunun 55.maddesinde” kanun açık ve net ifade ediliyor, Fakat işverenim bunu kabul etmiyor ve beni magdur bırakıyor? ne yapmalıyım?

  1. Merhaba. Bahsettiğiniz maddede, bu günlerin yıllık izin bakımından çalışılmış gibi kabul edileceği beyan edilmiş. Yani 12 gün askere gitseniz de, yıllık izin kıdeminiz bakımından bunlar dikkate alınır. Peki ama bu günlere ücret ödenmesi gerekir mi? Kanaatimce gerekmez; çünkü İş Kanunu bu günler için işçiye ücret ödenmesini açıkça talep etmemiştir. İşverenin teklifinin doğru olduğunu düşünüyorum.

 16. Merhaba 2016 8. aydan beri bir fabrikada elektrik bakımcısı olarak görev yapmaktayım. görev tanımımda elektrik bakım operatörü ünvanına sahibim.Ben bu zamana kadar mekanik işler yapmak istememe rağmen fabrika midürünce sürekli mekanik işler ve benzeri tarzda görev tanımımda olmayan işleri yapmakla zorunlu bırakılıyorum en son olay ise beni telefonda arayarak Görev tanımımda olmayan mekanik bir iş yapmam gerektiğini ve neden yapmadığımı sordu bende kendisine bu benim görevim değil bu zamana kadar yaptım artık yapmak istemiyorum dedim oda bana yüksek ses tonu ile bağırarak yapmıyorsan çık git tabrikaden diyerek azarladı kovuyormusun beni desiğimde hayır kovmuyorum diyerek beni istifa etmeye teşfik etti ve ardından bu iş size teblig edildi yalanını uydurdu bende bu benim görevim değil diyerek cvp verdim ve tekrar bana bağırarak fabrika müdürü olarak emir veriyorum git o işi yap dedi yapmazsan tutanak tutacağım diyerek tehtitler sıralamaya başladı ve sonrasında telefonu suratıma kapattı bu durumda ne yapabilirim bize bu görev değişikliği hakkında her hangi bir tebilg yazısı da gelmemişti. gelsede kabul etmezdik zaten

  1. Merhaba, alanınızla ilgili tam bir saha tecrübesine sahip değilim fakat görev tanımı konusu çok önem arz eden bir husus.
   İşin seyri nasıl olur bilemiyorum ama, iş sözleşmenizi incelemeden net bir şey söylenemez. Zira şöyle bir madde var ise; ”İş veren veya vekillerince kendisine verilen diğer görevleri yapar” gibi benzer maddeler sizin elinizi zorlaştıracaktır.
   Verilen mekanik işlerini daha önce de yapmanız bunu biraz da kabul ettiğinizin göstergesi olmaktadır.
   Konu yargıya intikal ettiğinde uyuşmazlık konusu mekanik-elektrik bakımcının görev farkları, çalışma koşulları ve risk şartları gibi konular irdelenebilir. Bir birine yakın sayılabilecek bu işleri kabul edip etmemek tabi ki sizin takdiriniz olup konuyla ilgili insan kaynaklarından ek görevlendirme talep edebilirsiniz. Ayrıca, fabrika müdürü de olsa size bağırıp hakaret edemez. Eğer bu tekrar ederse, siz de kendisine ALO 170’e ve ilgili makamlara tutum ve onur kırıcı davranışından dolayı şikayette bulunacağınızı iletin.
   Sorunuzun hangi konuda olduğunu tespit edemesem de sonuç olarak elbette istifa etmeyin.

 17. Ben mobilya mağazasında tasarim uzmanı olarak sabah 10 aksam 10 calisiyordum resmiyette asgari ucret ama elden 400 tl +yol + yemek ücreti aliyordum 3.ay2017 ise basladim 02.07.2019 tarihinde isverence cikarildim suan icerse 9500 tl alacağım var tazminat ve kidem tazminati yıllık izin ucretleri haric nasil bir yol izleyebilirim

 18. Merhaba. Isten 14 temmuz tarihinde ayrıldım ve iceride haziran ayı maaşım ve temmuzun 14 u ne kadar olan süredeki alacaklarim kaldı yani hesaplarima göre 3bin küsür . Sigorta primim gözüküyor ama alamıyorum. Sürekli yatiricaz diye oyaladilar. Sizce ne yapmaliyim ihbarmi, davami veya arabulucumu bulmayilim?

  1. Merhaba. Bu durumda seçeneğiniz zaten belli ve bir tane: Arabulucu başvurusu yapmalısınız. Uzlaşma olmazsa, ancak o zaman dava açabilirsiniz.

 19. Merhaba iyi günler mobilya sektöründe tam 7 sene 7 ay çalışmışlığım var ve beni işten çıkardılar hastane işlerim oldugu için paraya ihtiyacım vardı bana 5 bin TL şirket tazminattan kalan para diye 5 bşn TL hesabıma yatırdı bende herşeyi imzaladım yıllık iznim fazla çalışmışlığım herşeyim kaldı alamadım Bi de mobilya almıştım şirketten 15 Bn TL lik yani bana toplamda 7 sene 7 aya 20 Bn TL vermiş oldular haftalık 45 saatin üstünde çalıyorduk sabh 8 akşam 6 cumartesi günlerinde öğlen 12.30 a kadar ben fazla mesailer den falan hak talep edebikirmiyim????

  1. Merhaba. Elbette son 5 yılın fazla mesailerini talep edebilirsiniz. Ama olası bir dava aşamasının sonucunu bilemeyiz. Bu sonuç, maaş bordrolarınıza ya da fiili çalışma durumunuza göre değişir. Hakkınızın ödenmediğini düşünüyorsanız, arabulucu başvurusu yaparak yasal süreci başlatmanız gerekir.

 20. Merhaba, 1,5 yıl çalıştığım iş yerinde 28 gün ihbar sürem vardı fakat bana bunu 28 gün olarak kullandırmadılar. 19 gün kullandım geriye kalan ücretimi de yatırmadılar. 31 Mayıs fesih tarihim ama normalde 11 haziran olması gerekiyordu ve ben 1 haziranda da çalıştım ama iş çıkışım 31 i olarak girildi. Dava açma hakkım var mı?

   1. Peki bunu noterden ihtarname çekerek mi yapmalıyım yoksa dava açarak mı? Dava açarsam tazminat alma hakkım da olur mu?

    1. İkisi de değil. Arabulucu başvurusu yapmanız gerekir. Uzlaşma olmazsa, o zaman dava açarak hakkınızı aramanız gerekecektir.

 21. İyi günler dilerim. En son çalıştığım firmada bireysel emeklilik sistemi adı altında 2018 Temmuz Kasım ayları arasında zorunlu olarak maaşımdan kesintiler oldu. Fakat öğrendim ki yapılan kesintiler yatırılmamış. Bu durumda tazminat davası açabilir miyim. Açarsam sadece İş mahkemesine gitmem yeterli olacak mıdır?

 22. Merhaba. Amerika da 2ay süreyle iş yapacak bir firma ile anlaştım. İlk görüşmemiz ocak 2019 ayında gerçekleşti. Şubat 2019ayında vize işlemleri başladı. Şirketin istediği evrakları gönderdim. Sigorta girişi yapıldı. 12 mart ta vizeyi aldım. Firma ilk olarak nisanın ilk haftası Amerikaya gideceğimi söyledi. Sonra 23nisan 2019 ertelendi. Daha sonra 23nisanlı uçak biletimin resmini watsaptan bana gönderdi. 10nisan 2019 tarihinde ben arayıp durumu sorduğumda benim gidecek olan ekipten çıkartıldığımı söyledi.. Bu arada bekleme süresinde hep geçici işlerde çalıştım. İstedikkeri sağlık testleri vs. Tüm masrafları kendim yaptım.. Sonuç olarak mağdur oldum. Ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Merhaba. Aranızda bir iş ilişkisi henüz kurulmadığı için iş hukuku kapsamında yapılabilecek bir şey olmaz. Ama bir avukatla görüşerek, genel kurallar çerçevesinde, yaptığınız masrafların iadesi için ne yapabileceğinizi ve manevi tazminat talep edip edemeyeceğinizi sormanızı öneririm.

   1. Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.. Sigorta girişimin yapılması firma ile aramızda iş. İlşkisi olduğunu gösterir mi?

    1. Kusura bakmayın, sigorta girişinizin yapıldığı kısmı gözümden kaçmış. Bu durumda iş ilişkisi kurulmuş demektir. Bu durumda arabulucu başvurusu yaparak masraflarınızı istemeniz mümkün. Ama firma sizi beklettiği ve yanılttığı için haklarınız konusunda yine bir avukatla görüşmeniz daha doğru olacaktır.

 23. Benim 22 yaşında engelli bı oğlum vardı … elektrik dağıtım şirketine işe girdi 3 .gün işten çıkardılar sebebi isim benzerliği imiş sonrasında oğlum üzüntü ve strese bağlı beyin kanaması geçirdi ve 1 ay yoğun bakımda yattı sonra vefat etti şimdi ben şirket e dava açtım maddi manevi bu mahkemeyi kazanma şansım varmı.. İşe alış tarih 29/01/2019 çıkışı 31/012019 ve SGK kadı kaydında 6 gün sürdü ve tamamen kaydını sildiler hiç girmemiş gibi gosterildi

  1. Merhaba. Öncelikle başınız sağ olsun. Ancak bu konuda yorum yapmamız doğru olmaz. Neticede dava da açmışsınız, umarım sizin için en hayırlı sonucu alırsınız.

 24. Kura sonucu adım is kur da çıktı daimi işçi olarak maras a iki defa Diyarbakırda ikamet ettiğim için iki defa maras a gitmek zorunda kaldım sınava tabu tuttular bir zarf çek dediler bende çektim zarfa 5 adet soru çıktı soruların hepsine doğru cevap verdiği më yüzde yüz eminim sonuç açıklandı elendik në yapmalıyım dava açsam bir sonuç çıkarmış acaba diye

 25. Merhaba 8 ay önce işyerimden ayrıldım isyerim tazminatımı vermedi çalışma surem 3 yıl 8 ay ama isvereni işsizlik maaşı konusunda ikna ettim işsizlik maaşını aldim
  .Benim dava açma hakkım var mı ve dava açmam için işyerinden herhangi bir belge istenir mi kötü ayrıldigim için gidememe durumum var.lutfen cevap yazarımisiniz.

 26. Merhaba 14.02 2017 yılında basladıgım işten maasları duzenli alamadığım için 15.02.2015 tarihinde evlilik nedeniyle fesh ettim dilekçe eyi verdim f Akat benı kendileri cıkardı olarak gostermişler işsizliğe basvur dediler hala basbvurmadım cunku evlilikle çıkmak istemiştim garanti olsun diye içeride daha Aralıktan yarım o cak ve subattan yarım alıcak maasım var yıllık izinimde duruyor ve benı oyalıyorlar hala ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba. Beklemeniz durumu değiştirmeyecektir. İşsizlik maaşına bir an önce başvurun. Alacaklarınız ödenmezse, ayrıca hukuki yollara başvurabilirsiniz.

 27. Merhaba,

  Temmuz 2017 de ayrıldığım iş yerinden yaklaşık 2 aylık alacağım var.2019 Şubat ayının başında arabuluculuk masasına giderek işlem başlattım.Karşı taraf toplantıya katılmadı.Dava açacağım fakat iş yeri izmirde işveren de izmirde ikamet ediyor.Arabuluculuk için Edirne adliyesinden başvuru yaptım,öğrenci olduğum ve burda ikamet ettiğim için telekonferans ile toplantıya katıldım.Dava için adli yardım başvurusu yapacağım,burdan dava açabilir miyim yada adli yardım başvurusunu edirneden yapabilir miyim?Burda okuduğum için ve maddi olarakta zorlanacağım için izmire git gel yapmak istemiyorum.Burda ifademi verebileceğim oraya ulaştırabilecek bir kuruluş var mıdır ?

  1. Davayı İzmer mahkemelerinde açmanız gerekir. Ama bunun için oraya gitmeniz gerekmez. Bulunduğunuz yerdeki iş mahkemesine, İzmir İş Mahkemesi için dava dilekçesi vererek süreci başlatabilirsiniz. Ama İzmir’deki duruşmaya gitmeniz gerekir. Ya da avukat tutarak süreci ilerletmeniz gerekecektir.

 28. 10 yıl bir şirkette sigortasız olarak çalıştım ne kadar sigortamı yapmaları için ikna ettim ve ricada bulundum yapmadılar ve 12000 tl para mı yani hakkımı istemeye gittim de bana bağırıp küfür ve tehdit ettiler bende buna rağmen 2016 da dava açtım ne kadar tazminat alabilirim

  1. Merhaba. Bunu bilmemiz mümkün olmaz. Mahkemenin ne kadar süredir çalıştığınıza kanaat getirmesine ve maaşınıza göre sonuç değişir.

 29. Merhaba, ben büyük bir şirkette sezonluk işçi olarak çalıştım. 2013 den beri 3 sezon çalıştım bu yıl kadroya alınmayıp çıkartıldım İK’dan tazminat almam gerektiğini fakat şirketin vermediğini öğrendim bunun için dava açsam sonuç alır mıyım ?

 30. Ben ni firmada çalışıyordum sonradan kendi isteğimle çıktım içerde param kaldı bana ayın 15. Vereceklerini söylediler ama yatırmadılar sonra mesaj attim ve ayın 29. Yatıracağız dediler ve gene yatırmadılar sonra attığım tüm watsap mesajlarına görüldü atıp bıraktılar ve cevap vermiyorlar şimdi ben bunlara mesaj attim hakkınızda dava açacam diye ama gene cevap vermediler mahkemeye versem ne kadar para alabilirim.

 31. Merhaba yılbaşında işten çıkarıldım yıllık izinimi kullandırdılar işe başlayacagım güb işten çıkarıldıgımj söylediler o ayli maaşımıda vermediler tazminatla verilecek diye bir kağıt imzalattılar 4 yıldır çalışıyorum büyük bi firmada 22 gündür işsizim ve beni işten çılardıkları için ihtar süresi vermedikleri magdur ettikleri için dava açmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

 32. Ben 2013 ekimde yurtıcı kargoda calıstım 2018 temuz da yılık izne ayrıldım ve ızınden sonra rapor aldım 15 gun. Parca halinde ve cıkıs ıstedım gel ıstıfa yaz cikdedı ve rapor bıtıkten sonra ıhtar cektım haklarım tarafıma odenmesıne oda tekrar ıse geldıye cektı ben se anlayamadım 3 gun ıcınde 03 koduyla fes etı cıkısımı ben tazmınat alabılırmıyım suan işşizim 6 aydırda ayrıldım işten

 33. Merhabalar Mustafa BAYSAL bey

  01.20.2015 Yılında ben ve arkadasım aynı firmada işe başladık görevlerimiz aynı ve her işi beraber yapıyoruz arkadaşımla benim maaşımın arasında nerden baksanız 1.250 tl bi fark var ve her sene aldıgımız zamlarda git gide aradaki fark dahada açılıyo ve bu durum benim ister istemez iş yerinde huyzursuz çalışmama sebebiyet oluyo benim bu konuda neyapmam gerekiyo mahkemeye verirsem haklarımı kazanırmıyım geriye dönük olarak konu ile ilgili bilgilerinizi bekliyorum saygılar iyi günler dilerim.

 34. Merhaba 17 yaşındayım ve işe başvurdum ve işe başladım bana sigortamın yapılacağı soylendi ama yapılmadı 15 gun sigortasız çalıştım ve farkına varıp işten ayrıldım ve çalıştığım gunlerin ücretini alamıyorum ne yapmalıyım.

  1. Merhaba. Yapmanız gereken, arabulucuya başvurmaktır. Ama sigortasız çalıştırıldıysanız buradan sonuç alamazsınız. Sonrasında ise mahkemeye gitmeniz gerek. Keşke daha kolay bir yolu olsa; ancak dava açmadan, işveren kendiliğinden ödemedikçe, bu alacağınızı tahsil etmeniz çok zor.

 35. Merhaba
  27 Aralık 2017 de özel bir okulda göreve başladım. 17 Ocak 2018 de SGK girişimi yaptılar ancak bana bilgi vermeden 31 Ocak 2018 çıkış yapıp 01 Şubat 2018 de tekrar giriş yapmışlar. 24 Ocak 2019 a kadar usta öğretici olarak sözleşmem var 25.12.2018 de Kampüs müdürü tarafından sözleşmemim yenilenmiyeceği ancak sözleşme bitimine kadar SGK mın yatacağı ve maaşımı alacağım söylendi. Hiç bir evrak imzalatılmadı. 31 Aralık 2018 de SGK çıkışım yapılmış . Hiç bir hakkımı vermiyorlar, nasıl bir yol izlemeliyim.
  Şimdiden teşekkürler

  1. Eda hanım, bu okulla ilk defa sözleşme imzaladıysanız ve sözleşme bitiş tarihinizde işten çıkarılıyorsanız, açıkçası başkaca hakkınız olduğunu söyleyemeyiz. İşveren kalan günlere ait ücretinizi ödüyorsa, tamam demektir.

 36. Merheba ben girisi 04 06 2012 cikisi 31 12 2018 gerekce yilbasi gunu gitmemem oldu bide 12 saat calisiyorum fakat 8 saat uzerinden brut maasim 2650 toplam tazminatim ne kadardir pazar mesaileride gayri resmi

 37. Merhaba çalıştığım yerden alacağımı alamadım ve arabuluca başvurdum karşı taraf 3 ay sonra ödeme yapacağını söyledi.Ve 3 ay sonunda ödeme yapmadı bu süreçte şirket battı konkordato ilan etti ve tüm makinalar bu süreçten önce el altından satılmış.Bundan sonra ne yapmalıyım.Teşekkürler…

  1. Merhaba. Ancak alacağınızı icra yoluyla takip edebilirsiniz. Bu durumda da işiniz zor. Yine de bir avukatla görüşün, size daha net ve doğru bilgi verecektir.

 38. Merhaba,
  4 yıldır çalıştıgım firmadan askerilik görevimi yapmak için çıktım. Askerlik dönüşü tekrardan başvurdum 2 farklı pozisyon için mulakat yapıldı fakat olumsuz yanıt verdiler. 2 aylık geri dönüş süresi bitmeden işe geri almadıkları için 3 maaşlık tazminat hakkım için arabulucuya başvurdum karşı taraf avukatı hiç bir neden belirtmeksizin uzlaşma yoluna gitmiceklerini belirttiler. Uzlaşmazlık belgesiyle mahkemeye başvurmayı düşünüyorum. Nasıl bir süreç işlemesi gerekiyor. Bilgi vermenizi rica ederim.

  1. Merhaba. Özel bir süreç söz konusu değil. Şimdi mahkemeye başvuracaksınız ve mahkeme durumu değerlendirerek bir karara varacak.

 39. Bir elek firmasında 1 yıldandolmasına 15 gün kala işten çıkarıldım maaşım da yatmadı bir uzlaşmacı avukata başvurdum bir randevu tarihi verdiler fakat işveren uzlaşmaya gelmedi uzlaşmacı dosyayı kapatıp bir avukata başvurup dava açmamı söyledi bir ama avukata verebilecek param yok nasıl dava açabilirim.bu arada maaşım 3000 iken maaşımı askeri ücretimiş gibi sgk da göstermişler.yardımcı olursanız çok sevinirim

 40. Merhaba iyi gunler
  Eskiden 6 yıl çalışdigim ve sonrasında khk kararıyla 2016 yılında kapanan isterim meslek kodumu yanlış yazmış
  Düzeltilme imkanı varmıdır acaba.

  1. Merhaba. Bunun düzeltilmesinin yolunu bilmiyorum. Ama neden düzeltilmesini istiyorsunuz? Bunun size ne gibi bir etkisi var?

   1. Mesleki eğitim merkezine ustalık belgesi almak için başvurdum..
    Kalfalık belgemin öncesinde ustalık belgesi almak istediğim meslek üzerine 5 yıl sigorta girişim olması gerekiyor..
    6 yıl çalışdigim bu isyeri 3114.05 (elekktronik teknisyeni)yazmış
    Ama ben 6 yıl boyunca elektrik isi yaptım..
    O yüzden 5 yılı dolduramıyorum belge yi almak için başvuramıyorum..

    1. Şimdi anladım, ama açıkçası bu tür kayıtların geriye doğru nasıl düzeltilebileceğini bilmiyorum. Net cevabı SGK’ya bizzat sorarak alabilirsiniz.

 41. Merhabalar ben kurumsal bir şirkette kısa dönem çalıştırdım daha sonra benimle birlikte 100 ün üzerinde işçi işten çıkartıldı ( halende çıkartma işlemi devam ediyor ) 45 günlük çalışmam oldu ve işten çıkartıldığımda hiç bir ödenek yapılmadı ve o güne kadarki maaşım dahi ödenmedi bende arabulucuya başvurdum bugün başvurumun üzerinden 3 hafta geçmesine rağmen arabulucu olan avukat arkadaş da konu hakkında hiç bir çalışma yapamamakta sadece “Ben karşı tarafın avukatına bir türlü ulaşamıyorum ulaşınca size döneceğim” deyip konuyu kapatıyor. Benim bu aşamadan sonra ne yapmam gerekiyor ve avukatsız olarak işçi mahkemesine başvurup dava acabilirmiyim. Şimdiden ilginize teşekkürler.

  1. Merhaba. Bekir bey, yapmanız gereken arabulucu sonucunu beklemektir. Buradan bir sonuç almadan iş mahkemesine başvurursanız, mahkeme davanızı görmeyecektir.

 42. Merhabalar ben çalıştığım iş yerimden 1.5 ay önce ayrıldım. Sebebi maaşımın yatırılmaması ve hala daha yatırılmadı. Aradığımda da sürekli geçiştiriyorlar pazartesi deyip cuma ya kadar oyalıyorlar ve bu şekilde bi sonraki hafta sürekli böyle tekrarlıyor. Arabulucuya gitsem halledilebilir mi? Yani alacağım olan paranın tamamını alabilir miyim? Çünkü orta yolu bulmak derken pazarlık gibi birşey mi hiç bir fikrim yok. Arabulucu ücretli mi? Maddi yönden sıkıntıda olduğum için sordum. Teşekkür ederim kolay gelsin.

 43. Merabalar 7 yıl çalıştığım işyerinden kendi isteğimle işten ayrıldım işveren alacaklarım ve kıdem tazminatımı vermedi daha doğrusu vereceğim diyerek beni kandırdı artı işten ayrılırken istifa dilekçesi doldurup geriye dönük alacağım yoktur diyerek imzalattırdı nu işin içinden nasıl çıkabilirim

 44. Merhaba,

  Ev işlerinde bakıcı olarak çalışanlarda ihbar tazminatı hakkı var mıdır? konu ile ilgili alo 170 ile görüşüldüğünde eğer ortada bir sözleşme yok ise (sözleşme yok) ihbar tazminatı hakkı oluşmaz denildi. Fakat işkur’a sorulduğunda ihbar hakkı oluştuğu ve iş mahkemelerinin konusu olduğu söylendi. Hangisinin

  1. Merhaba. Şartları varsa, elbette ihbar tazminatı hakkı vardır. İşkur doğru bilgi vermiş, işveren ödemiyorsa, bunu ancak yasal yollarla almanız mümkün olabilir.

 45. Merhabalar, işveren, işyerinde bir kavgaya karıştığım için ve karşı tarafın nişanlımın yanında şahsıma ağır tahrik, hakaret ve küfürlerine karşı elime bıçak alarak hiç bir fiziki temas olmaksızın sadece korkutma amacıyla üzerine yürümemü sebep göstererek, 25/2 D’ye göre iş sözleşmemi fesh etmiştir.
  Böyle bir durumda karşı tarafın da suçlu olduğunu ağır tahrik olduğunu küfür ve hakaret olduğunu neden şahitlerle kanıtlamamıza rağmen sonuç aleyhimize gelişti.Bilgi verirseniz çok sevinirim.

 46. Merhabalar.
  Calistigim is yerinden askerlik nedeniyle ayrilmak durumunda kaldim . Askerden dondum ve dilekce verdim ancak 3 ayi gecti ise almadilar. Insan kaynaklari arayip ise alicaz diyor nerdeyse 4 ayi gececek hala bekliyorum herhangi bir tazminatta odenmedi nasil bir yol izlemeliyim.

 47. İyi günler. 3 buçuk yıldır part time çalıştığım ve satış danışmanlığı yaptığım iş yerinde 1 buçuk hafta önce 14 günlük yıllık izne çıkartıldım ve imzamı o şekilde kabul ederek attım. Ancak bana bugün değişim yapıldığı ve sigorta günü kadar yıllık izin süresi günü olacağı ve benim hakkımın 6 gün olduğunu iznimin 6 güne düştüğünü söylediler. 3 yıldır 14 gün olarak kullandım. İmzamı yine 14 gün için atarken böyle bir değişim söz konusu değildir. Hak ettiğim bir izin bu şekilde düşürülebilir mi ? Bu değişiklik beni bağlar mı? Teşekkürler

 48. Ben 3 mayısta ise girdim 10 eylülde hiç bişey yokken cıkış verdiler 4 ay calıştığım için önceki pirimlelerim işsizlik ödeneğine başvurdum işveren 3 mayısta girmeme rağmen haziranda sigortamı başlatmış ve cıkış bilgilerimde kendim istifa ettim gibi göstermiş bu yüzden işsizlik maaşı alamıyorum

  1. Merhaba. Bu durumda sizi uzun bir yol bekliyor demektir. Ancak dava sonucu lehinize karar alınırsa ve bir de eksik sigorta günleriniz işlenirse, geriye dönük işsizlik maaşı alma hakkınız olur. Keşke kurumlar, bu tür durumlarda daha pratik çözüm yolları bulabilseler.

 49. Merhaba 6 yıldır bir fabrikada çalışıyordum 28.9.2018 de aniden haberimiz olmadan fabrika kapandı . 2 aylık maaşımı alamadım sürekli oyaladılar . Yani büyük bir oyunla planlı bir şekilde fabrika kapandı . Kıdem tazminatımı ihbar tazminatımı nasıl alabilirim birde 2 aylık maaşım var . Fabrika iflas vermedi yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ferman bey bunun tek yolu, arabulucu başvurusu yaparak hukuki hak arama sürecini başlatmaktır. Ne yazık ki, başkaca bir yolu yok.

 50. Merhabalar 05/04/2010 tarihinden 12 /09 /2018 tarihine kadar hizmet etiğim bir yayın evinden müdürümüz ve sekreterini mesai saatkeri dışında samimi bir şekilde gördüğüm için 2 ay sonra gerekçesiz işten kovuldum…tazminatım ve kıdem tazmınatım eksiksiz olarak hesaplandı ama daha hesabıma yatmadı ben bu yüz kızartıcı kovulma şeklinden dava açmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 51. Benim eşim 98den beri calisiyo aynı is yerinde ve ilk on yil sigortasi ödenmedi.2007 de sigortasi başladı .ve ilk senelerde hep on gunluk sigort pirimi ödenmiş .şimdi işi bırakmak istiyo buna zorlaniyo çünkü zam yapmiyo hiç yıllık izinimisiz olmadı resmi tatilleri bile çalıştı.bi tek pazar günü tatilimiz onu bile yeri geldi çalıştı ek bi ücret almadan. Biz hakkımızı nasıl arayabiliriz yipranmamizi alabilir miyiz.

  1. Semra hanım, ihtarname göndererek haklı fesih yapılabilir ve gerekirse süreç mahkemeye kadar taşınır. Size net bir şey söylememiz çok zor, bir avukatla görüşerek yüz yüze bilgi almalısınız.

 52. Selam hocam istanbul da bir firma yaklaşık 4 ay önce pasaporlarimizi istediler bizi romanya ya götürecekler 4 ay oldu hala evdeyiz bu gün yarın diyerek oyaliyorlar birsürü yerden is teklifi geldi sakin bir yere gitmeyin 3 sonra gonderez dediler bir sürü borç vardı dahada çoğaldı dava acabilirmiyiz

  1. Mehmet bey, iş hukuku ancak iş ilişkisinin kurulmasıyla başlar. Dolayısıyla iş mahkemesi ya da arabulucu ile çözüme ulaşamazsınız. Bir avukatla görüşüp genel mahkemelerde dava açmak için fikir almanız lazım.

 53. merhaba 9 nisanda ise basladim 6. ayda hamile oldugumu ogrendim ve bunu kasa sefimize soyledim 30 agustosda isime son verdiler gerekce olarak reyonumda 2 kisiydik bi kisiye dusurmemiz gerektigini soylediler ama benden sonra baska birini cektiler arabukucuda anlasamadik mahkeme acilcak hamile oldugum icin kazanmam mumkunmu

 54. Merhabalar ben özel bi beyaz eşya fabrikasında çalışıyorum. Işveren bana 2 hafta ücretsiz izin ver di ama ben istemedigim halde bende ucretsiz izni imzalamadim …3 yıldır ordayim.ve postabaşlarimin bana hakaret ve mobbing uygulamaları var..Bende noterden ihtar çektim dava açmaya hazırlanıyorum tazminat ve kıdemi alabilirmiyim

  1. Fatih bey buna kesin cevap veremeyiz; ancak zorla ücretsiz izne gönderilmek bir haklı fesih sebebidir. Nedenini şurada açıklamıştık: mustafabaysal.com/zorla-ucretsiz-izne-cikarilma

 55. Merhabalar. Ben 10 Aydır bir süpermarket de taşeron bir fırında çalışıyorum bizim müdürümüz de ayrı bir ilde hiç gelmedi bu zamana kadar hiç görmedim adamı. Fırında üç kişiyiz iki şart bir full maaşımız full olan arkadaşa yatıyor ve sigortası tam ödeniyor ama bizim sigortamızda sürekli giriş çıkış yapmış 77 gün Ödemiş mayısta çıkış yapmış daha da ödememiş. Ve şimdi de maaşımız yatmıyor bir buçuk ay oldu son bir haftadır bu firmaya ait çalışanlar olsun müdür olsun kimseye ulaşamıyoruz müdürün telefonu kapalı ne yapacağımızı şaşırdık yaşımız da küçük kimse bize destek olmuyor kaldık böyle ne yapacağımızı bilmiyoruz akıl almamız gerek lütfen bize destek olun işi bırakıp gitsek bize inat yapıp paramızı vermicek şikayet etmeyi düşünüyoruz ama nasıl yapmalıyız

  1. Merhaba, para almadıktan sonra çalışmanızın da bir anlamı olmayacaktır. İşten ayrılıp arabulucu başvurusu yapın ve hakkınızı yasal yollardan arayın. Haklı olduğunuz ortaya çıkarsa, gerekirse dava ile de hakkınızı alabilirsiniz.

 56. Merhaba ıyi günler ben Antalya da yaşıyorum 8 senedir bir tarim şirketinde çalışıyorum ve 16 aydır kadrolu oldum ablamin ameliyat sebebi ile acil bi şekilde şehir değiştirmek zorunda kaldım ve izin almadığım halde 06.08.2018 tarihinden itibaren ise gitmedim 10.08.2018 tarihinde bana ihtar çektiklerini öğrendim ihtar henüz elime ulaşmadı birincisi çekilen ihtar süresi içine hafta sonu da dahil oluyor mu ve ben ne yapabilirim bu ihtara karşılık??

   1. 7-8-9-10 ağustos tarihlerinde gitmedim hala gitmiyorum ama rapor aldım bugün itibari ile o 4 gün kalıyor arada

    1. Bu günlerde mazeretsiz devamsızlık yaptıysanız işverenin sizi tazminatsız çıkarma hakkı vardır.

     1. Mazeretim var ama ablamin ameliyat geçirmesi buna bi sebep değil mi sizce ?

     2. Bu, insani olarak elbette bir mazerettir ama iş kanunu bakımından ne yazık ki değildir.

 57. ben 3 yil bir işyerinde sigortasiz calistim galerici elemanı olarak vekaletle satış yaptığım için vergi cezası yemiyeyim diye 2 ay sigorta yaptılar sonra seni başka yerde göstermez çıkış yap DEDİLER çıkış yaptım 3 sene içinde sadece 2 ay sigorta yaptılar ve işten attılar haklarımı nasıl alabilirim neler kazanabilirim bana yardımcı olurmusunuz

  1. Harun bey arabulucu başvurusu yaparak hem ödenmeyen sigortalarınızın tespitini hem de kıdem tazminatı ve diğer alacaklarınızı talep edebilirsiniz. İmkanınız varsa bir avukatla görüşmenizi tavsiye ederim.

 58. 15.02.2005 TARİHİNDE BAŞLAMIŞ OLDUĞUM ENKA İZMİR ELEKTRİK SANTRALİ NE 15.11.2017 TARİHİNDE AYRILMIŞ BULUNMAKTAYIM. KENDİ İSTEĞİMLE İŞTEN AYRILDIM
  TAZMINATIMI ALAMADIM .MAHKEMEYE BAŞVURSAM TAZMINATIMI ALABILIRMIYIM SİGORTA BAŞLANGIÇ 17.09.1999 TEŞEKKÜRLER

 59. Merhaba ben nurten karataş 3.5 yıldır bir halı yıkama fabrikasında sekreter olarak çalışıyordum patronlarim sigortami yatirmamislar nasil bir yolmizlemeliyim son maasimida vermiyorlar beni hırsızlıkla suçluyorlar tehdit ediyorlar

  1. Nurten hanım, arabulucuya başvurmanız gerekir. Böylece yasal süreci başlatmış olursunuz.

 60. Merhabalar… Ben bi sure dernekte calistim bu sure boyunnca sigortami yatirmadilar. Maasiminda belli bir kismini odemedikleri icin ayrildim.. Ve suan olumlu bi donus yapilmiyor. Ihtarname gonderdim yine donus olmadi. Burdan sonraki sureclerde yasal olarak hakkimi aramak istiyorum ne yapmam gerekiyor

 61. Merhaba gerçekten tebrik ederim herkese tek tek cevab vermişsiniz özenle. İnsan yalnız olmadığını adaletin hâlâ olduğunu hissetmesi de güzel sayenizde, birilerinin zulmüne susmak istemiyoruz. Vesselam . Sorum şu ; Bir devlet dairesinde taşeron olarak 2016 hazirandan beri çalışmaktayım, 2 nisan 2018 de kadroya geçtik . Fakat , gecen yıl yani 2017 haziran ayında hiç bir sebeb sunulmadan maaşım 600 Tl düşürüldü , çok uğraştım başkanlara müdürlere söyledim sebeb de söylemediler, Sigortada Tekniker görünürken bir an da Büro işçisi gösterildim, ne yapacağımı bilmiyordum cimere bimere yazdım , sonuda alo 170 var dediler onları onlarca defa aradım ama onlar da bir sürü aşama istedi , mesela mesailerimiz verilmiyor dedim, mesai yaptığınıza fazla çalıştığınıza dair giriş çıkış saatlerini gösteren belge getirin dediler, ben de turnike kartlı geçiş sistemi var ve o sistem özel takib ediliyor onu almam mümkün değil dedim. Bunun gibi yapmam mümkün olmayan deliller istediler . Bende size yazmak zorunda kaldım . Hâlâ maaşım düşük kadrodan sonrada düzeltilmedi . Ne yapmam gerekiyor lütfen bana cevab verin yardım edin . Cimere bimere yazdım diye beni sürekli oradan oraya sürüyorlar en ağır yoğun işleri veriyorlar mobbing uyguluyorlar . Lütfen yol gösterin, hiç bir arkadaşım bana inanmıyor bişey olmaz yapamazsın uğraşma boyun eğmek zorundayız diyorlar, ben ise ülkemde az da olsa adaletin olduğuna inanıyorum lütfen yardımcı olun bana

  1. Merhaba, öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Size cevap verebilmem için iş sözleşmesinizi görmem, maaş düşmesinin gerekçesini bilmem vb. bilgiler gerekir. O nedenle yorum yaparsam sizi yanıltırım. Ama İş Kanunu söz konusu olduğunda bazı soruların cevabı açıktır: Maaşı düşürülen işçi ne yapabilir?
   1- Maaşı düşürüldüğü için haklı fesih yapabilir.
   2- Bu durumu kabul eder ve çalışmaya devam eder.
   3- Kurumundaki amirlerle görüşerek durumu düzeltir.

   Ne yazık ki başkaca bir yol yok. Yapılabilecek en mantıklı şey, yine aynı kurumun varsa teftiş kuruluna yazarak düzeltme talep etmek olabilir. O da işe yarar mı? Bilemeyiz..

 62. Merhaba,bundan 1 ay önce işten ayrıldım.Hafta sonu bile bir mağazamızdan aranıp işle ilgilenmek zorunda kalıyordum.Resmi tatillerde hiç bir zaman izin verilmedi. Benden sonra aldığı elemanlarına benden daha fazla maaş verdi ki ben daha çok performans gösterirken.Daha fazla dayanamayıp işten çıktım. Şimdi ise tazminat hakkım olmadığını söyleyip herhangi bir ücret yatırmayacağını söylüyor. Ne yapabilirim ?

  1. Yeliz hanım, yasal olarak önce arabulucuya başvurarak hak arama sürecini başlatmanız gerekir.

 63. Merhaba Ben 4 yıldır mobilya mazgasinda teslimat elemanı+sofor olarak calismaktayim maaş asgari gözüküyor fakat 2400 alıyorum ve edevlette meslek kodu perakende satış elemanı gorunuyor son 3 aylık maasi alamıyorum islerin kötü olduğu gerekçesiyle oyalayip duruyor her istememde tartışma çıkıyor ve fark ettim ki tazminattanda kaçmak için çıkacaksan çık ben çıkarmam diyor maaşı elden veriyordu bu 4 yıl içerisinde maaşı alırken herhangi bir yere maaşı aldım diye imza atmadım maaş verdiğini ispat eden bir belgesi yok dava açsam kazanirmiyim tazminat hakkı doğar mı öncelikle noterden ihtarmi cekmeliyim

  1. İsmail bey, evet haklı fesih gerekçeleriniz var gibi duruyor. Feshi mümkünse ihtarname çekerek yapın, sonrası ise işverenin tutumuna bağlı olarak değişecektir.

 64. Taşöğren firmasında 1,5 yıldır çalışıyorum işimiz fabrikadan çıkan sıfır arabaları park etmek ben arabayı park ederken kaza yaptım hasar oluştu ve maaşımı yatırmadılar bana sormadan ve çıkartılma durumum var tazminatta vermeme söz konusu bu durumda napabilirim bilgi alabilirmiyim

 65. Slm benim çalıştığım işyerinde sigortamı eksik yatırdılar söyledim yetkililere asgari ücret yatırıyoruz dediler artı pazarları dahi çalışıyorduk maaşımda farklıydı istifa ettim anlaşmalı çıktık eksiklerimizi alabilirmiyiz

 66. Oncelikle kolay gelsin. Ben 1 hafta once isten ayrildim . ayrilis sebebim ise maasimi alamarim bununla alakali ne yapmam gerekiyor saygilarimla

 67. Merhaba
  Şuan bulunduğum işyerinde mevcuttaki konumumdan daha düşük bir daha alt kademedeki bir bölüme geçirilmek isteniyorum ve performansım düşük olmadığı halde ve bunun gibi birçok mobing e maruz kalıyorum işten çıkmak istiyorum çünkü onlar beni çıkarmıyorlar ben kendim çıktığımda dava açsam tazminatımı alabilirmiyim desteğinizi rica ederim
  İyi çalışmalar

  1. Gizem hanım, daha alt bir pozisyona geçirilirseniz haklı fesih yapabilir ve kıdem tazminatı alabilirsiniz. Ama önemli olan, böyle bir durumun yaşandığını mahkemede ispat edebilmek olacaktır.

 68. Merhaba,17 nisan 2018 tarihinde 3,5 ayi asmamak kaydi ile rapor kullanimdan dolayi bir anda cagirip isten cikisim verilde ve tazminatimi odemediler 2 yillik bir calisan idim hak ve alacaklarim ile alakali da butun yoneticelere mail attim mail atmam yeterli olur mu ayrica noterden ihtihar çekmeme gerek var midir beni saglik sebeplerinden dolayi 28 kodla cikarmalari gerekirken 29 kodla cikisimi vermisler issizlik maasimi da alamiycam ne yapmam gerekir tesekkurler.

 69. özel güvenlik görevlisiydim dogum yapmışbir bayanın yerinde çalıştım yanlız bir sözleşme imzalamamıştım3aralıkta çıkışım verildi şu an ben bir hak beyan edemiyorum kadroya dahil olamıyorum ne yapabilirim bana yardımcı olurmusunuz

 70. Merhaba bir şirketin imalatında 5 yıldır çalışmaktaydım. Ek mesailer özel günler ve esnek çalışma saatlerinin karşılığını hiç alamadım. İşten ayrılacağımı belirterek ayrıldım ve daha sonrasında ihtarname ile hak talep ettim. İhtarnameme cevap olarak işten sebepsizce belirtmeden çıktığım ve iş akdi feshi uygulama haklarının oduğunu yazan bir ihtarname geldi. Bu nasıl olabilir ben çıkışımı belirtmiştim müdürüm bunu merkeze ulaştırmıştı. Ne yapmalıyım.

  1. Merhaba. Şimdi kanunen önce arabulucuya başvurmanız ve sonuç alamazsanız da iş mahkemesinde hakkınızı aramanız gerekir.

 71. İyi günler,
  Eşim kuruluşunda %99.5 hisse sahibi olduğu Limited şirketindeki tüm hisselerini adına vekaletle şirketi yöneten şahsa Noter sözleşmesiyle devretti. Ancak hisseleri devir alan şahıs devir işlemini Ticaret Sicil Gazetesinde tescil ettirmediğini eşimin emekli maaşından kesinti yapılmaya başlandığında anladık ancak. Eşimin hisselerini devir alan şahıs şirket faaliyetlerini bir süre daha sürdürmüş ancak şirket çalışanlarının SGK prim borçlarını ödememiş. Hisse devri ticaret sicil gazetesinde tescil edilmediği için SGK eşimi sorumlu tutuyor. Yargıtayın bir kararına göre Ltd. şirketlerde Hissesini Noter vasıtasıyla devir eden şahsı Ticaret sicil gazetesinde tescil şartı aranmaksızın, devir tarihinden sonraki şirket faaliyetlerinden sorumlu tutmuyor. İstanbul SGK İl Müdürlüğü Beyoğlu Sosyal Güvenlik Merkezi bu konudaki ihtarımıza rağmen yargı kararı almamız gerektiğini ifade ediyor. Hangi mahkemeye başvurmalıyız ve doğrudan Beyoğlu Sosyal Güvenlik Merkezini mi dava etmeliyiz?. Saygı ve teşekkürlerimle

  1. Mehmet bey, çok teknik bir soru sormuşsunuz. Evrakları incelemeden yorum yapmak doğru olmaz. Bir an önce avukatla görüşmenizi öneririm.

 72. Büyük bir şirkette çalışıyorum sirket iskurdan destek aldığı için eski çalışanlarına tazminat vermemek için mobing uyguluyor toplu dava açılabilir mi yöneticilerin yalancı şahitlik yapmasi davayi etkiler mi?

 73. Merhabalar özel bir okulda çalışmakta ilken 2 aralık cumartesi 2017 de hakkımda gözaltı uygulandı ve 4 aralık pazartesi 2017 de daha 36 saat geçmeden iş yeri tarafından 37 kodu ile çıkışım verildi.ancak ben işyerine bu kodun khk ile kamu kurumundan çıkarılanlar olarak belirtildiğini beni ancak 27 kodu zorunlu haller ve tutukluluk olarak çıkış verebileceğini ifade ettim kabul etmediler.arabulucudanda anlaşma çıkmadı .mahkemeye gitmemde fayda var mıdır?Nasıl bir yol izlemeliyim.. Teşekkürler

 74. Ben eşimle beraber bir işyeri nde bir sene calistim ama ne sigortam ödendi nede maasımız verilmedi iş yeri kapandı ben alacaklarını nasıl tahsil edecegim

  1. Abdullah bey, arabulucuya başvurmanız gerekir. Ama tahsil durumu hakkında daha net bilgiyi bir avukattan yüz yüze alabilirsiniz.

 75. merhaba 6 ay önce ayrıldığım işyerinden 2 aylık maaşımı alamıyorum arabulucuya gittim fakat karşı taraf hiçbir şekilde cevap vermedi iş mahkemesine gitmemi söylediler fakat davanın maliyetli ve çok uzun süreceğini söylüyorlar ne yapmamı önerirsiniz?

 76. 2 aydır maaş almıyorum diye işten çıktım çalısma sürem 4,5 ay arıyorum açan yok hiç bir türlü geçen ay başı çalışan diğer elemanların parası yatarken maaş vermiyolar diye çıkan kişilere para yatırmadılar hiç direk iş mahkemesine gidip dava açmak istiyorum her hangibi bir ücreti var mı dava açmanın =?

 77. Merhaba ben işten ayrıldım 22 maddesı ıle cıkısımı yapmıslar ve benım cıkısım 1 ay once verılmıs 170 sıkayet ettım ıhtar cektık bılgı evrak ıstedık yollamadılar sgk olarak ceza kestık dedıler mahkemeye vermemı soyledıler haklı bulubdun bu durumda dedıler ama alamadıgım ıssızlık maasımı da alma ıhtımalım var mı acaba nasıl bır yol yapmam lazım bılgı verırswnız sevınırım

 78. İyi günler ben beş yıldır bir fabrikada mekanik teknisyenliği yaptım ve suan işten cikarildim firma kıdem tazminatı ihbar birde işsizliğin yüzde 40 ini teklif etti fakat şimdilik ben kabul etmedim siz çıkarın istifa etmiyorum dedim sonra tekrar bir görüşme teklif ettiler ve daha sonra bu görüşmeden vaz geçip mahkeme yoluna gidebilirsiniz yada teklifimiz bu diyerek konuyu kapattılar şimdi ben arabulucuya baş vursamda kabul etmiycekler gorunuyo mahkemeye baş vursam ne kadar süre zarfında tazminatımı alabilirim birde teklifi kabul etmem mantıklı mı kabul etmesem mahkeme sonunda alacaklarimi alabilirim yardımcı olursanız sevinirim tesekurler

  1. Alkan bey teklif konusunda yorum yapamam. Ama anlaşamazsanız önce arabulucuya başvurmanız kanuni bir zorunluluktur.

 79. rusya da istanbul merkezli bir inşaat firmasında iş-kur sözleşmesiyle çalıştım.2016 kasım ında geldim.Ama firma tüm çalışanlarına 2013 aralık sonu itibarı ile işkur üzerinden çıkış göstermiş.Geldiğim son tarihe kadar şirket vizesiyle çalıştım.Yaklaşık 24-25 bin dolar maaş alacağım var.Resmi olarak bu yıl sonu maaşlarım zaman aşımına uğruyor.Nasıl bir yol izlemeliyim.?

 80. Merhaba ben 20.10.2016 tarihinde …’de işe başladım 9 ay sonra fitik ameliyattı oldum rapor aldım ve 20 gün sonra işbaşı yaptım sonra bir sonra ağır iş yüzünden ameliyat yerimden rahatsızdım işyerime bildirdim hastahaneye gidicem diye onlarda dediki eğer rapor alırsan tekrar yıllık izninden keseriz dediler öyle bir hakları varmı? Ve sonra piskoloji baskı yapıyorlardı 25 ocak 2018 tarihinde işten ayrıldım ama benim ocak ayki maaşımı 1400ten hesaplamışlar 1600 den hesaplanması gerekmiyormu

  1. Feyzi bey maaşınızdan hangi gerekçeyle kesinti yapıldığını bilemem. Ama sağlık raporunun yıllık izinden kesilmesi yasal değildir.

 81. 3 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum 3 yıl boyunca her 12. ay da bir aylık ücretsize gönderiliyorum.ocak 1 de işe başladım.şimdi kendi isteğimle bunu gerekçe göstererek ayrılsam tazminat hakkım olur mu alabilir miyim ?
  teşekkürler.

  1. Ümmü hanım, ücretsiz izne gönderilirken her hangi bir evraka imza atıyor musunuz?

 82. Is yerim kapandi ama iflas vermedi mal varligini baskasinin ustune yapti ne yapmam lazim

  1. Ferit bey, arabulucuya başvurmalısınız. Anlaşamazsanız da, dava açıp kazansanız bile, önemli olan paranın tahsil edilip edilmeyeceğidir. Bu konuda en net bilgiyi bir avukattan alabilirsiniz.

 83. Aynı iş yerinde beş yıldır çalışıyorum son bir yıldır maaşımı zamanında alamıyorum yirmibeş gün en az on beş gün geciyo her ay konuşuyorum düzelen bişey yok senelik izinlerimi on gün kullanıyorum sadece resmi tatillerde calisdiriliyorum ek bir ücret alamıyorum yarı zamanlı emzirme hakkımı kullandırmadi bu iş yerinde olduğum süre içinde bel fıtığı ldum ama göbek fıtığından ameliyatı oldum dizimde kış oldu eğilip kalmaktan bunları dokdor raporuyla ispatlasam tazminatimi alirmiyim ama 2000 gunum var sadece mayisin282012 girdim ocagin yirmisi 2018 cikcam

 84. Ben 3 cu hava alanı i.g.a ana firma statüsünde kalıpçı inşaat işçisi olarak çalıştım 30/12/2016 ise giriş tarihi 07 /12/2017 işten çıkarıldı mı kullanmadığım küfür ve hakaret olduğunu iddia ederek işten çıkardılar bu bahsedilen konuşma telefon görüşmesi ile oldu bağlı olduğum telefon operatorunden savcılık talebiyle görüşme detayı tek delilimdir işyeri iddianamesi iş ten çıkarma küfür ve hakaret olmadığı delili olarak müdür ile yaptığım telefon görüşmesi delil olarak kabul olurmu

 85. merhaba ,
  26.11.2012 tarihinden beri özel bir şirkette sekreter olarak çalışıyorum.3 yıldır maruz kaldığım ama 1 yıldır daha da artan mobbing bende psikolojik bozukluklar yaratmaya başladı.Ağlama nöbetleri,moralsizlik ve işe karşı isteksizlik söz konusu.Örnek vermek gerekirse genel müdürün kopyasını almak için verdiği evrakları 1 dk içinde getirmeme rağmen kaybettiğimi iddaa etmesi,ik ve finans müdürlerinin benimle iletişim kurmaması ,öğle aralarına çıkamamam,sekreter olmama rağmen ik ve idari işlerin görevlerini üstlenmem gibi.. Ama özellikle ik ve idari işler görevlerini yaptığıma dair tüm maillerin çıktılarını aldım. Ama maalesef mobbinge maruz kaldığımı başka türlü kanıtlayamıyorum. Kimse de şahit olmaya yanaşmaz. Bugün de tam İk odasına evrak götürürken kapıdan girecekken Pazartesi işime tazminatımı verilmeden son verileceğini duydum.Ne yapacağımı bilmiyorum çaresizim. Yardımcı olur musunuz ?

  1. Ayşe hanım, bu durumda açıkçası çıkarılmanız, sizin ayrılmanızdan daha iyi olacaktır. İşten çıkarılırsanız tekrar dönüş yapın, sizi bilgilendirmeye çalışalım.

 86. merhaba çalıştığım iş yerinden 4 aydır maaş alamadım ve kalp rahatsızlığım nedeniyle ayrıldım ama alacağımı alamıyorum maaş hesabıma yatan bir ücret yok bu zaten kesin kanıt ne yapmamı tavsiye edersiniz saygılarımla

  1. Hüseyin bey öncelikle arabulucuya başvurmanızı öneririm. Madem ki maaşla ilgili bir durum, ispatlanması da zor olmayacaktır.

 87. Merhaba ben ayni sirkette 3 ay calistim ama isten ilk 27 gun calisip cikarildim sonra tekrar cagirildim brdada yaklasik 57 gun sonunda tekrar cikarildim ve ban sebep deneme sureci v.b laflar kullandilar ama girerken bana boyle sozlerden bahsetmediler ve defalarca bu ozel kurumda mesai kalmama ragmen herangibi mesai ucreti vermediler bunun icin mahkeme acmak istiyorum nasil yapabilirim bilgi verirmisiz sebepsiz yere isten cikarip beni madur ettiler

  1. Yasemin hanım deneme süresi ancak yazılı olabilir. İş sözleşmesi imzaladınız mı ve sözleşmede deneme süresi var mıydı?

 88. Ben 8 yıldır bir firmada sgkli olarak çalışıyorum senelik izinlerim kullandirilmiyo ödemelerini alamıyorum ayrıca sagklliksiz ve kurallara uygun olarak calistirilmiyo benden önce yaklaşık 20 işçi en az 10 ar sene çalışmışlar fakat tazminatlarını alamamışlar ne yapabiliriz

 89. İyi gunler ben iki bucuk sene calistigim is yerimden dun cikarildm sebebiyse bir bayan arkadas ile tartsmam oldu snrasinda bayan arkadas ben tahrik etti o sirada yanina gitmemi engel olmak amaci ile arkadsm yanmdaydi ama saldirmadgim halde bana saldirdigimi belirten bir kagit imzalattilar uc gn snrada isten cikarildigimi belirttiler ve hic bir evrak imzalamadan tazminat hakkim olmadgini belirterek cikarildim ne yapmaliyim lutfen bana yardimci olun uc is gunu icin de herhangi bir yere basvurmaz isem hakli olarak hic bir haktan yararlanamayacagimi ogrendm ne yapmaliyim

 90. Merhabalar ben 1 sene 2 ay özel bi şirkette çalıştım ne kalan maaşımı nede tazminatımı alamadım.İhtarname gönderdim genede dönüş olmadı bu konuda işkur a gitsem bana yardımcı olurlarmı acaba ?

 91. Merhaba agustosda avukatima vekaletname vererek isyerime dava acmasi icin ilk adimda bulundum. O tarihlerde adli tatil vardi suan adli tatil bitti avukatima dava acildimi diye sordum o bna gerekli arastirmalar yapilip sgk vb. Gibi seyler arastirildiktan sonra durusma gunu belli olucak diyor ama bn e-devletten bakiyorum herhangi bi dava acilmis degil bu durum normal mi isleyis bu sekilde mi oluyor anlamis degilim bna bu konuda yardimci olursaniz sevinirim

  1. Bahar hanım, size buradan ne söylesem avukatınızı zan altında bırakmış olurum. Yine en doğru bilgiyi alabileceğiniz yer avukatınızdır.

 92. bana mesajınız geldi yorumuma cevap verildiğine dair ama sitenizde bulamıyorum lütfen yardım alabilrmiyim…

 93. Mrb. Mustafa bey
  Bir özel şirkette 23 yıldır sendikalı işçi olarak çalışıyorum. Firmanın gidişatı iyi olmadığı gibi ileride iflasa gitme ihtimali var görünüyor. 4 ay önce ve 9 ay önce çıkardıkları çalışanların tazminatları 10 aya bölüp gecikmeli yatırıyor. Maaşlar bu ay içinde geç yatmaya başladı şimden sonra da ay içinde nezaman yatacağı belli değil. 3600 den ayrılsam tazminatımı daha kısa sürede alabilmem için yasak olarak ne yapmamı önerirsiniz.? Çok teşekkürler.

  1. Hüseyin bey, yapabileceğiniz tek şey 15 yıl ve 3600 günden ayrılarak beklemektir. Çünkü işveren ödeme yapmazsa dava açmanız gerekecek. Bu durumda da ortalama 1 ila 2 sene arasında dava sürecektir. Yine de ileride tüm haklarınızın zayi olabileceğini düşünüyorsanız bir an önce ayrılarak şansınızı deneyebilirsiniz.

 94. Merhaba Mustafa Bey ben sigortalı olarak bir yıl sekiz ay çalıştığım iş yerinden cikartildim. İşten çıkartıldıktan bir ay sonra beraber iş verenin avukatına gittik. Bana bir takım evraklar imzalattılar ve avukatida ona 7 gün icerisinde parayı yatırmasi gerektiğini söyledi. Aradan 2 hafta geçmesine rağmen parayı yatırıcagini söylüyor ama hala parayı yatirmadi. Ne yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba. Bu durumda bir avukatla görüşmenizi ve bir an öne dava açmanızı öneririm.

 95. merhabalar ben 1 yıl boyunca sigortalı olarak iki firmanın ortaklığında çalıştım. firmalardan biri iflas etti ama diğeri devam ediyor. işten çıkarıldım ve 2 aylık maaşım ihbar ve kıdem tazminatım hiçbirini vermediler. dilekçe yazdım ama geri dönüş olmadı. ne yapmam gerekiyor bilgilendiriseniz çok sevinirim.

  1. Derya hanım bu durumda dava açmanız gerekir. Açıkçası, başkaca bir yol bulunmamaktadır.

 96. 9 yıl bı markette çalıştım skt ürün sattım diye işten cıkartıldım tazminatımı vermediler avukatla başvurmadan işçi mahkesi yoluyla taxminatımı alabilirmiyim

  1. Olgun bey merhaba. SKT derken kastettiğiniz, son kullanma tarihi geçmiş ürün müdür? Tek başına böyle bir gerekçeyle tazminatsız çıkarılmanız çok mantıksız. Başkaca bir husus yoksa, mutlaka dava açmalısınız. Davayı kendiniz elbette açabilirsiniz; ancak 9 yıl uzun bir süre ve bazı alacaklarınızı gözden kaçırabilirsiniz. Bir avukatla çalışmanızı öneririm. Avukat konusunda yardım isterseniz, iscidunyasindan@gmail.com adresine e-posta göndermeniz yeterli olacaktır.

 97. Merhabalar Mustafa bey; ben iki yıldır bir firmada çalışıyordum ancak yıllık izinlerim ve fazla mesaim hicbirzaman verilmediğinden ihtarname yoluyla tek taraflı fesih ettim isi. İsveren icerdeki alacaklarımı ve tazminatimi vermedi ve hala çıkışımı da yapmamışlar. . İskura gidip sikayet dilekcesi doldurdum. 2haftaya sonucu bildirirz dediler. Ancak isverene herhangi yasal bir prosedür uygulayamagiz odeme konusunda denildi. Ben simdi iskurun sonucunu bekleyim mi yoksa dava açayım mı? Avm de çalışmış idim. Kameralar her ay siliniyormus kayitlar ve istedigimde bana verilmedi. Günlük 12saat olarak calistim devamli ve bunu kanitlayacak sadece avmdeki çalışan arkadaslar vs var bunlar mahkeme icin yeterli olur mu acaba ? Ve sigortan yapildi denilerek 1ay beni sigortasiz çalıştırmışlar mahkemede bunuda ispatlamam halinde benm icin faydasi olur mu kazanmamda? Avukat tutmam daha etkili olur mu bu süreçte? Şimdiden teşekkürler..

  1. Merhaba. İmkanınız varsa, avukat tutmanızı elbette öneririm. Şahitler ya da başkaca delillerle durumunuzu ortaya koyabilirsiniz. İşkur kararını boşa beklemeyin. Zaten, bu kararın hukuki bağlayıcılığı yoktur. Ama dava esnasında, İşkur’dan lehinize bir karar gelirse, bunu mutlaka mahkemeye sunun, çünkü bu kararlar önemli delil olarak değerlendirilecektir.

 98. Merhaba Mustafa Bey;

  Tam eksiksiz olarak 9 ay süre ile bir iş yerinde SGK lı olarak çalıştım. Fakat bu süre içerisinde 1 ay bile maaş almadım ve beni işten çıkarttılar. Şuan şirkette işçi olarak çalışan yok fakat şirket faal şekilde patronlar kendileri yürütüyor. Bu durumda alacaklarım için ne yapmam gereklidir. Teşekkürler.

 99. Mustafa Bey merhaba,
  1 yıldır aynı şirkette çalışmaktayım
  20 auğustos pazartesi hasta bi şekilde işe gittim bunu gören yönetici ertesi gün evde kalıp dinlenebileceğimi söyledi ve bunun üzerine ben 21 auğustos salı günü işe gitmedim yöneticinin haberi olduğu halde mesai başladıktan yarım saat bi saat sonra kendisini arayıp gelmeyeceğimi bildirdim
  22 auğustos çarşamba günü ise haber vermeden işe gitmedim
  04 eylül de yıllık izine çıktım bu tarihe kadar iş yerinde ne sözlü bi uyarı nede yazılı bi tutanak verildi izindeyken 2 gün üst üste işe gelmeme sebebi ile noter aracılığıyla eve savunma talepli ihtarname gönderilmiş
  Ne yapabilirim, bu durumda beni tazminatsız işten çıkarma hakları varmı veya ben tazminat davası açabilirmiyim
  Teşekkürler saygılar

  1. Merhaba. İki gün üst üste işe gelmeyen işçi tazminatsız işten çıkarılabilir. Ancak dava açtığınızda ilk olarak izinli olduğunuzu iddia ederek, habersiz devamsızlık yapmadığınızı belirtebilirsiniz. Böylece, şartlarınız varsa işe iade davası dahi açabilirsiniz. Ya da mahkeme sizi bu konuda haksız bulsa bile, işçinin her hangi bir fiili nedeniyle tazminatsız işten çıkarılması için, fesih işleminin 6 iş günü içinde yapılması gerekir. Hesabınızı iyi yapın, 6 iş günü geçtiyse, en azından tazminatınızın ödenmesi gerekirdi.

 100. Merhaba Mustafa Bey,
  Ben şuan bir şirkette eğitmen olarak çalışmaktayım. 08.03.2013 ten beri bu şirketteyim. Fakat bizim bulunduğumuz lokasyona farklı bir şirket geldi ve mevcut işverenim aracılığıyla onlardan ayrılıp diğer firmaya geçiş yaptım. O firmada 2 ay çalıştıktan sonra o firma kapandı ve tekrardan eski firmama döndüm. Bu dönüş durumunda istifa ettiğim için hiçbir tazminat vermediler. Tekrar eski firmama geçtim ama kıdemim sıfırdan yani 21.11.2016 olarak tekrardan başa sarıldı. Eski kıdemlerim çöpe gitti bunun için bir dava açma hakkım var mıdır? Ne yapabilirim yardımcı olmanızı rica ediyorum. Aynı işverende devam etmekteyim. Ayrıca fazla mesai ücretleri de ödenmiyor bu firmada ne şekilde dava açabilirim.
  Teşekkürler,
  İyi Çalışmalar.

  1. Mustafa bey, eğer gerçekten de istifa ederek ayrıldıysanız, kıdem tazminatı bakımından önceki süreniz yanmış demektir. Fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi ise bir haklı fesih sebebi olsa da, şu anda ayrılsanız bile yeni kıdeminiz 1 yılı geçmediğinden yine kıdem tazminatı alamazsınız.

 101. Mustafa bey merhaba,
  Benim durumum biraz karışık sanırım . 1 yıl 10 ay çalıştığım firmadan maaşlarımın sürekli geç ödenmesi ve Nisan (yarım) mayıs maaşlarımın hala ödenmemesi nedeni ile 30 mayıs 2017 tarihinde işten ayrıldım ve ertesi gün noter aracılığı ile fesih bildirimi yaptım.sonra işkur alo 170 hattından şikayette bulundum. Bimer üzerinden de şikayet bildirimi yaptım . 3 hafta önce şirketin beni 3haziran da 29 kodu ile ( Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranış) şeklinde çıkartıldığını öğrendim. Şimdi şikayetlerim sonuçlanmadı. İhbar,kıdem tazminatlarımı ve maaşımı hala alamadım. Bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim. Bu süreçler bu kadar uzun mu sürüyor ? İşkur posta yoluyla çevap göndereceği diyor net bir bilgi yok. Bu sürede tabii çıkarıldığım kod yüzünden işsizlik maaşından da faydalanmıyorum . Madur durumdayım. Yol gösterin lütfen.

  1. Selma hanım merhaba. Durumunuz karışık olmadığı gibi, gayet açık. İşten ayrıldıktan sonra noterden ihtarname çekerek tedbirinizi almışsınız. İşveren sizin çıkışınızı farklı bir kodla SGK’ya bildirse de, artık bundan sonrasına mahkeme karar verecektir. Davayı kazanır ve kıdem tazminatınızı alırsanız, mahkeme kararını İşkur’a götüreceksiniz ve size zamanında ödenemeyen işsizlik maaşını geriye dönük ve toplu olarak alacaksınız. Şu aşamada yapabileceğiniz başkaca bir şey bulunmamaktadır.

 102. merhaba mustafa bey ben bir şirkette 4 yıl çalıştım. 3.yılımda beni ortak yaptıklar fakat 1 yıl boyunca bu resmiyete dökülmedi o süreçte maaşımı tam alamadım ve cebimden 13.000 tl para verdim ve 4 .yılda işten ayrılmak zorunda kaldım. yaşanan bu hadiselerde şahitimde var bende mahkemeye başvuru yapabilirmiyim?

  1. Yunus Emre bey, işten hangi gerekçeyle ayrıldınız? Buna göre kıdem tazminatı durumunuz değişecektir. Maaşınızı eksik aldıysanız, bununla ilgili elbette dava açabilirsiniz. Ama işin içinde ortaklık mevzu da olduğundan, bir avukatla yüz yüze görüşerek yardım almanızı öneririm.

 103. Merhabalar Mustafa Bey,6 yıldır çalıştığım firmadan 15-20 bin lira alacağım var,parayı alamadığım gibi haberim olmadan sigortadan çıkarılmışım.Muhasebeciye göre de Yaklaşık 25 bin lira da tazminat hakkım var.Bu paraları almak için neler yapmalıyım.Avukata versem alabilir miyim, yoksa bir de avukata borçlandığım ile kalır mıyım,karşı taraf ekonomik olarak zor durumda,ben hakkımı nasıl alırım.
  Teşekkür ederim saygılarımla

  1. Ali bey, paranızı neden alamayasınız? Hakkınızı elbette aramanızı öneririm. İstanbul’daysanız sizi doğru şekilde yönlendirmeye çalışırım.

 104. MERHABA MUSTAFA BEY GEÇEN YIL 7-8 AY GİBİ Bİ SÜREÇ CAM FABRİKASINDA ÇALIŞTIM O SÜREÇ BOYUNCA HİÇ TAM MAAŞ ALMADIM HEP YARIM YARIM ALDIM VE DAHA SONRA İŞTEN ÇIKTIM İÇERİDE ALACAĞIM DURUYOR YANGIN ÇIKTI BENİM ÇALIŞTIĞIM SÜREÇ ZARFINDA İHTARNAME ÇEKTİK DOSYALARIN YANGINDA YANDIĞINI SÖYLEMİŞLER İŞKURDAN BANA GELEN MEKTUPTA İSE İŞÇİ MAHKEMESİNDEN DAVA AÇMAM GEREKTİĞİ SÖYLENDİ NE YAPMAM LAZIM YÖNLENDİRİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM

  1. Şeyda hanım, İşkur doğru söylemiş. Dava açmanız gerekir. Hem sizin durumunuzda illa evrak gerek de olmayabilir. Maaşınız asgari ücret miydi? O halde, bankaya yatan paralarla maaşınız kıyaslanabilir. Maaşınız asgari ücretin altındaysa bile, durumu takdir edecek olan mahkeme olacaktır. Dava açarak hakkınızı aramanızı öneririm.

 105. Merhaba. Ben 19 ay bi şirkette çalıştım. 1 aylık maaşım mesai ücretlerim yıllık izin ücretlerim hiçbirini vermediler. Avukatım direk dava açalım dedi ama ihtarname göndermeden dava açsam bi sorun olurmu?

 106. Merhaba, iş mahkemesine başvuru süresi 30 gün mü acaba, birde dava süresince başka bir yerde sgk olarak çalışırsam sıkıntı olurmu

 107. Sayın Mustafa Bey ;

  Ölen babamdan(1997 Yılı ) dolayı ssk dan dul maaşı alan annem ssk lı olarak ölen dedemden dolayı ( 2016 yılı ) yetim maaşı telap etmiş fakat red gelmiştir bu konuda iş mahkemesine başvursak kazanma durumumuz var mıdır ?
  Teşekkür Ederim.

 108. Merhaba Mustafa Bey ,geçen sezon bir otelde çalıştım.İlk iki aylık maaşımı aldım ama son 1,5 ayı 10 aydır yatırmadılar.İlk zaman yatıracağız diye oyaladılar ama ondan sonra hiçbir şekilde cevap dahi vermediler.İhtarname çektim,170’e şikayet ettim,Sgk’da çalıştığım süre görünüyor,maaş bankaya yattığı için,yatırılmayan aylar da belli.Evraklarım bunlar.Gelen cevapta,alacağımın olduğunun anlaşıldığı,işverene ödemesi için başvurmam,ödemezse iş mahkemesine gitmem yönünde.Ne yapacağım konusunda kararsızım,arabuluculuk diye bir sistem duydum,faydası olur mu? Ben Antalya’da oturuyorum,işyeri Marmaris’te,iş mahkemesi açarsam nerede açmalıyım,avukat şart mı.Benim için çözüme giden en masrafsız ve en doğru yol nedir bilmiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim,saygılarımla…

  1. Ahmet bey, daha fazla beklemenize gerek yok. Rahatlıkla kazanabileceğiniz bir dava var. Ama bence önce arabulucuya başvurun. Olmazsa zaten, iş mahkemesine gitmeniz gerekecek. Arabulucu daha kısa sürede olayı çözebilir. İkametganızın olduğu yerde arabulucuya başvurabilirsiniz.

   1. Mustafa Bey cevabınız için çok teşekkür ederim.Arabulucu için Antalya’da başvurabileceğimi yazmışsınız,şayet iş mahkemesi açmam gerekirse ikamet ettiğim Antalya’da mı yoksa işyerinin olduğu Marmaris’te mi dava açmalıyım ve avukat gerekli mi,(ücret açısından soruyorum).Kusura bakmayın biraz detaylı oldu,özür diliyorum.Saygılarımla…

 109. MERHABA ÇIKARILDIĞIM İŞ YERİME FAZLA MESAİ ALACAKLARIMLA İLGİLİ DAVA AÇACAĞIM ŞAHİDİM VE DELİLLERİM VAR BU ŞAHİT BİLGİLERİNİ VE DELİLLERİMİ DAVA AÇMA DİLEKÇESİYLE BİRLİKTEMİ VERMELİYİM YOKSA DAVA AÇMA DİLEKÇESİYLE BAŞVURUP MAHKEMEYE ÇIKTIĞIMIZDAMI SUNMALIYIM YARDIMCI OLURMUSUNUZ

  1. Ahmet bey, şahitleriniz varsa bunları dava dilekçesinde belirtin. Aynı şekilde, delillerinizi de dilekçeye ekleyin.

 110. merhaba Mustafa bey,
  2014 yılında 23 yıl çalıştığım yerden maaş ödememelerinden dolayı ayrıldım ve tazminatımı vermediler. dava açtım şirket arabalarına icra koydurdum ve kazandım paramı arabalar satılınca alacağımı söylediler(avkat)
  ama şirketin vergi borçlarından dolayı paraya maliye el koydu. şuanda da icradan yazı geldi bana 1000lira kadar para cezası kestiler. parayı alamadım ayriyeten üstüne para verdim. şuanda çalıştığım şirket iflas etti işçi mahkemesine gitsem sonuç çıkarmı?

  1. Muhammet bey, ne yazık ki bir malumatım yok. Hukuki süreç konusunda size en iyi bilgiyi yine avukatınız verecektir.

 111. mustafa bey merhaba ben yaklasık 4.5 sene ozel bır guvenlık sırketınde calıstım ve baska bır ıs buludugum ıcın ısı bıraktım ama calısmıs oludugum sırket kımseye tazmınat odemesı yapmıyor 3600 gun hakın olsa bıle yapmıyo gıt dava ac dıyor benım ısı bırakmamda haklı sebeblerım var mesala haftada en az 2 bılemedın 3 gun 12 saat ustu calıstırıyor mesayı ödemelerı duzgun degıl fazla mesayı odedım deyıp herkezı eksi gun bakıyesı olrak borclandırıyor en son ben -44 gun sırkete borcluydum 12 ssat ustu calısmamızda yemek dahı vermıyor sımdı sıze sorum su 16,06,2017 tarıhınde ısı bıraktım mahkemeye versem tazmınat alabılırmıyım ve dıyer haklarımı talep edebılırmıyım

  1. Ali bey, işten ayrıldığınızda ihtarname çekerek haklı fesih yapsaydınız çok iyi olurdu. Ama yine de hakkınızı alabilirsiniz. Dava açmanız ve mahkemeyi haklı nedenlerinizin olduğuna ikna etmeniz gerek. Başka bir yol bulunmamaktadır.

 112. Merhabalar mustafa bey güvenlik sektöründe çalışmaktayım çalıştığım şirket beni çıkarmak istiyor 11 aydır çalışıyorum işe gittiğim zaman içeri alınmayacağımı söylüyor resmi olarak işten çıkarıp evrak da vermiyor işsizlik maaşı alabilmen için bununla ilgili yazı yazmam gerektiğini söylüyor ve bizde seni ona göre işten çıkarılmış göstericez diyor ne yapmam lazım içerdr 11 gün ve 400 tl alıcağım var işsizlik maaşı alabilmem için ne yapmam lazım şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Muharrem bey, işsizlik maaşı alıp almamanız tamamen işverenin sizin çıkışınızı SGK’ya hangi kodla bildireceği ile ilgilidir. Bu bakımdan işçinin yapabileceği bir şey yoktur. Ama dava açıp kazanırsanız işsizlik maaşınızı geriye dönük alabilirsiniz. Sizden ne tür bir yazı talep ettiklerini ise anlamadım. İşyerine güveniyorsanız evraklı inceleyin ama içeriğini görmeden yorum yapmam doğru olmayacaktır.

  2. Ayrıca, sizi iş için içeri almadıklarında da noter getirterek işbaşı için işe geldiğinizi ama işbaşı yaptırılmadığınızı tam işyerinin önünde kayıt altına noter zaptıyla aldırın.

 113. bıde mustafa bey sahıt ısterlerse sahıtlerın hepsı ıs yerınde calısıyor kımse sahıt olmak ıstemez bu durumda ne yapmalıyım

 114. Merhaba Mustafa bey, 10 Yıl çalışmış olduğum iş yerime fazlaya dair alacaklarıma istinaden dava açtım, önümüzdeki 3-4 gün içinde 2. duruşmam görülecek ve şahitler dinlenecek..Davacı olduğum şirketin sahibi ”fetoya” hizmet ettiği gerekçesiyle yaklaşık 3 haftadır ceza evinde..
  Benim sorum; Bu durumun benim davama olumlu yada olumsuz yansıması nasıl olur..? Saygılar..

   1. Peki şahitler dinlendikten sonra bir karara bağlanma olasılığı ne kadar yüksek, bunun örnekleri varmıdır..Saygılar

    1. Bunu bilmem ne yazık ki mümkün değil. Çünkü tamamen, davanın süreci ile ilgili ve cevap verirsem ancak tahminde bulunmuş olurum.

     1. Merhaba Mustafa bey, ön inceleme aşamasında olan davada tanıklar dinlenebilirmi, bunun davacı taraf için artı ve eksileri varmıdır..? bizimki dinlenemedi çünkü hakim gelmedi yada gelmemiş…! ( duruşma kapısına gittiğimizde beni kendi avukatım değil, arada avukatımla bu tür davalarda paslaştığını söyleyen başka bir avukat karşıladı..bu normalmidir? ve başka bir hakim ilerleyen saatlerde davaya gireceği söylendi bize… aynı gün içinde 3. duruşma tarihinin 5 ay sonraya verildiğini duydum… hangi şartlarda 5 ay sonrasına duruşma günü verilir..? bana biraz ilgisizlik var gibi geldi..!! beni aydınlatırmısınız.. Saygılar

     2. Haluk bey ilgizilik olduğunu zannetmem. Büyük ihtimalle yoğunluk ya da hakim eksikliği vardır. Bu nedenle beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

 115. ayrıca benı ısten cıkarttılar ve acıklamalı bı sekılde bankayatazmınat odemelı acıklamalı odeme yapılması gerekıyordu onuda yapmadılar bunlar bana bı delıl olurmu

 116. iskurdan sıkayet dılekcemı cektım keske cekmeseydım ınandım parayı yatırcagız dedıler yatırmadılar

 117. slm mustafa bey ben bı sırkette 7 yıl calıstım ve ısten cıkarıldım ben işkura gıttım sıkayet ettım iş yerı benı aradı gel anlasalım dedı 35000 tl ye anlastık sen sıkayetını cek parayı hesabına yatıcak dedıler benı kandırdılar ve parayı hesabıma yatırmadılar ben sımdı iş mahkemesine basvuru yapsam kazana bılırmıyım 08{08} 2016 da oldu ıscı mahkemsını bılmıyodum ben zaman asımaına ugramısıdır saygılar cvp verırsenız sevınırım

  1. Mehmet bey zamanaşımı süresi en az 5 yıldır. Hatta tazminatlarda 10 yıldır. Bir an önce davanızı açın. Bekledikçe, bazı alacaklarınız zamanaşımına uğrayacaktır.

   1. mustafa bey cbnız ıcın tsk ederım işkurdan sıkayetımı cektım detaylı okumussunuzdur davayı acsam kazanma olanagım nedır bıde avukatsız aca bılıyorum deyılmı mahkemeye

    1. Bahsettiklerinize göre davayı kazanma ihtimaliniz yüksek olsa da, kesin cevap vermem de mümkün olmaz. Davayı elbette avukatsız açabilirsiniz. Ama rakam yüksek olduğu için avukat tutmanızı öneririm, böylece hem bazı ayrıntıları gözden kaçırmamış olursunuz hem de doğru hukuki tavsiyelere ulaşırsınız. Tanıkların illa ki işyerinden olması da gerekmez, önemli olan, sizin çalışma sisteminizi bildiğine mahkemenin ikna olmasıdır.

 118. Merhaba mustafa bey ben serviscilik yapan biriyim benim sorunum arac sahibi 40 günlük massimi vermemek için bahaneler üretiyor bugün,yarın ayın 15 falan yani sözünü tutmuyor ne yapmam gerekiyor bana yardımcı olursanız sevinirim saygilar

  1. Şahin bey bu durumda ya işten ayrılarak hakkınızı mahkemede arayacaksınız ya da çalışmaya devam edeceksiniz. Ne yazık ki ortasında bir çözüm pratikte yok.

   1. Ben 18yıl halkeğitimde usta öğreticilik yaptım şimdi başka bir işte çalışıyorum calışma sürem 20 olmuş fakat emekli olamıyorum halkeğitimde ‘ ki yıllarımda sesekayı tam yatırmamışlar. İş mahkemesine başvursam kazanırmıyım.

    1. Merhaba, bunu bilmem mümkün değil ama başka da bir yol yok. Bir avukatla görüşerek dava açmanızı öneririm.

 119. Merhaba iyi günler Cumartesi Patron ile tartışmamdan sonra gel hesabını gör çık dedi pazartesi günü gittiğimde ise önüme istifa adı altında bir kağıt koydular önüme bende kendi çıkmadığımı ilettim. ve ister imzala ister imzalama dedi patron bana buna karşın bende imzalamadan çıktım. işe giriş tarihim 24 . 11. 2014
  . arabuluculara gitmemi söyleyenler oldu bende direk arabulucuya gittim. arabulucu avukat arkadaş görüşmüş ve demişki ben onu işten çıkarmadım gelmediği için işimi aksatıyor diye bir notere yazı verip çıkaracağını söylemiş. durumum iyi olmadığı için avukat falan tutamıyorum. baro bana bu konuda yardımcı olabilirmi yada avukat arkadaşlar davayi kazandiğinda kendi haklarını alabilirlermi ?

  1. Alper bey bir an önce işyerine bir ihtarname göndermenizi öneririm, aksi takdirde hakkınızda tutanak tutularak işiniz zorlaştırılabilir. Bazı avukatlar, kazanılan para üzerinden anlaşma yapabiliyor. Bu hususu araştırmanızda yarar var.

 120. Selam merhaba öncelikle ben sigortalı olduğum iş yerinden 31,03,2017 tarihinde çıkışım yapıldı lakin bu çıkışı yapılan şirket te toplam 9 senelik sigorta girişim var ama bu şirket 4,5 yılımı aktif çalıştım sonra borçlarından dolayı adres değişikliği yaparak başka bir adreste pasif konumda hiç fatura giriş ve çıkışı olmadan pasif olarak açık kaldı .sigortamda orada göründü .
  ama ben pasif durumdayken ki 4,5 yılı faaiyetimi sigorta girişim olmayan adreste yaptım ve bu şireketede şirkete de girişi 01,04,2017 tarihinde yapıldı ,
  9 yıl göründüğüm şirketten 9 yıllık izin param ve 9 yıllık kıdem tazminatı almadım çıkışım yapılırkende herhangi bir evrak ta imzalatmadılar .ilerleyen zaman aramızda doğacak bir anlaşmazlık doğarsa ne yapmalıyım bunun bir süresi varmıdır

  1. SGK’nın aktifi pasifi olmaz, işveren iş ilişkisini bitirmedikçe sgk priminiz ona tahakkuk ettirilir. Sizi tazminatsız çıkartmaya çalışmış gibiler, bir an önce elinizdeki belge/bilgilerle konusunda uzman bir hukukçuya danışın derim. (Mümkünse 1 ay içerisinde)

 121. Merhaba Mustafa bey ben yaklaşık 3 hafta önce işten çıkarıldım Nedeni işyerinde sigara paketimde aslinda icinde olmaması gereken 1 dal sigaranın ucunda inanilmaz darecede az ot vardı fakat bunu işyerinde kullanmadım Ama bana hem bağımlı muamelesi yaptılar hemde beni polisi vermekle korkutarak tehditle bana haklari mi aldığına dair hem kendilerinin düzenlediği hemde kendi el yazım la bana kağıt imzalattılar ve benim aynı gün işime son verdiler Bu konuda haksızliğımı kabul ediyorum Sonuçlarının ne olduğunu bilmediğim için ve ailemin kulağına gitmesinden korktuğum için imzaladım Bu durum benim maddi en cok ta manevi çöküntüye uğrattı ve dava açmak istiyorum ben hatamın bedelini ödemeye razıyım Fakat 4 yıllık emeğimi çöpe atmak istemiyorum inanin çok zor durumdayım Tazminat davasını kazana bilme ihtimalim varmı onu öğrenmek istiyorum tazminat davası actigım taktirde bana büyük ihtimalle bu yönde şantaj yapacaklar bu benim tazminat dava mı etkiler mi bana bir yol gösterin lütfen şimdiden Teşekkür ederim

  1. Merhaba. Size bilgi vermek için yeterli bilgiye sahip değilim. Özellikle, size imzalatılan evrakların içeriğinin görülmesi gerekir. Bir avukata danışmalısınız.

 122. Merhaba Mustafa Bey,
  Ben Tam Zamanlı Sözleşmeli Personel olarak bir buçuk ay önce bir belediyede işe başladım. Bana bir yazıyla işimin feshedildiği bir buçuk ay sonra bildirildi. Sözleşmemde herhangi bir deneme süresi yoktur. Herhangi bir sorun da yaşamadım, bana bildirilen bir gerekçede malesef yok. Sözleşmemin Aralık 2017 tarihine kadar (yaklaşık 9 ay) geçerli olduğu sözleşmeden bir maddede yazmaktadır. Bu durumda ben dava mı açmalıyım, şu an işe de gitmiyorum bir gündür. İşe gelme dedi müdürüm. Ancak onun da haberi yok sözleşmenin feshinden. Ne yapmalıyım bilemiyorum. Hakkım olan işimi nasıl aramalıyım?

  1. Mustafa bey işçi olarak mı çalıştınız 657 kapsamında sözleşmeli personel olarak mı?

   1. Öncelikli burda herkese vakit ayırdığınız icin teşekkür ederim. Hocam ben 6 senedir bir kapı şirketinde çalışıyorum. Bu 6 sene içinde hiç sigortam yatmadi 6 sene icinde askere gidip geldim. Yıllık izinde kullanmadim. Tazminat falan almadım. Işverenden ssk istiyince bana siz kapı başı ( yani biz o sirketin kapisini takıp taktigimiz kapi basina para aliyoruz) çalışıyorsunuz ben ssk yapmak zorunda değilim diyordu. Şimdi bu doğru mu?
    Ben yarın iş verenler konuşup onları mahkemeye verecegimi soyliycegim eğer anlaşmak isterlerse ne kadar istemeliyim tahmini olarak.
    Alo 170 ile görüştüğümde mahkemeye vermek icin delil getek dediler orda ssk ile calisan işçi benim abim o bana şahit olsa olur mu ? Birde ordaki esnaflardan bulabilirim gerci şahit olurlar mi bilmiyorum evrak falan yok. Bu sorularla tukandim kaldım böyle..

    1. Merhaba. Çalışan işçilerin tanıklığı elbette önemlidir. Komşu esnafların şahitliği de faydalı olur. Ama ne kadar istemeniz gerektiğini bilmem mümkün değil. İmkanınız varsa bir avukatla yüz yüze görüşerek onun yönlendirdiği şekilde hareket etmeniz yararınıza olacaktır.

 123. Mustafa bey çalıştığım yer herkese belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalattı bide bana tahakkukname diye bi kağıt imzalattılar sanırım çalıştığım yer beni tazminatsız işden çıkarmak istiyor 3.5 yıldır çalışıyorum ne yapmam gerekiyor

  1. Aydın bey, evrakın içeriğini bilmeden yorum yaparsam sizi yanlış yönlendirmiş olurum.

   1. mustafa bey , Ben askerliğmi henüz yapmadım 3.5 yıldır çalıştığım yer herkesle belirli süreli iş anlaşması yapıcaz diyip beni kandırdı…özel madde koymuşlar işçi ile iş veren anlaştığı takdirde tazminat ödenmez diye bunları mahkemeye versem kazanma şansım varmıdır

    1. Aydın bey bu maddenin bir geçerliliği yoktur. İş Kanununa göre kıdem tazminatınızı hak ederseniz, bu tazminat size ödenmek zorundadır.

 124. merhana mustafa bey yıllık iznimi kullanmadan işten çıkmak zorunda kaldım şu an yılık izin paramı yatırmıyorlar bende bu davayı açabilirmiyim

  1. Merhaba. Elbette açabilirsiniz. İzin evrakı imzalamamışsanız da rahatlıkla davayı kazanabilirsiniz.

 125. Merhaba Mustafa bey;
  3 yıl 10 aydır bir işyerinde çalışıyorum. 4 aydır maaşımı alamıyorum.
  170 nolu hattan şikayetimi yaptım. Son 4 aylık maaşımı alabilmek için notere mi başvurmam ihtar çekmem mi gerekiyor. İhtar çekenler oldu maaşını alamamış.
  Son çare maaşlarımı almak için ne yapmalıyım?

  1. Yıldıray bey böyle bir durumda son çare dava açmaktır. ALO 170 şikayeti de sonuçsuz kalabilir ama dava açarak hakkınızı alabilirsiniz.

 126. İyi günler
  1985 yılında iş başı yaptığım bir firmada 1999 yılına kadar çalışmışım bunun 18 ayı askerlik
  Gerisi bir fiil çalışmışım fakat bu firma bu yıllara karşılık sadece 2400 gün prim ödemiş hatta öyleki 1997 yılı için sadece 2 gün prim ödemiş 1998 de 195 gün 1999 da 95 gün gibi primler yatırmış yani böyle dengesiz primler yatırmış benim sorum bu geçen zamana karşılık bu firmaya hukuki herhangi bir dava açabilirmiyim
  Beni bu konuda bilgilendirebilirseniz çok sevinirim teşekkürler

 127. Merhaba Mustafa Bey,
  7 senedir çalışmakta olduğum firma 6 aylık maaşımı ödememiştir.Şirketin borçlarından dolayı mağazalara ve merkez ofislere hacizler yapılmıştır. Aynı zamanda mağazaların mal sahiplerine de ödeme yapmadıkları için mağazaların çoğu kapatılmış olup, mal sahibi tarafından başka kiracılara verilmiştir. İTO kayıtlarında şirket aktif olarak gözüküp üzerinde takyidat bulunmaktadır yazıyor. Aynı zamanda sigortam hala devam etmekte olup,şirket yetkililerine ulaşamıyorum. Şuan sigortalı olarak gözüktüğüm için başka bir iş yerinde çalışmaya başlayamadığım dan dolayı borçlarım iyice birikmiştir. Ayrıca sigortada meslek kodlarına baktığımda mağaza müdürlüğü yaptığım için normalde 1420.04 olması lazımken sürekli başka kodlarda gözüküyor; örneğin(1111.11) sgk üzerinden baktığımda meslek adı bilinmiyor olarak gözüküyor. İçeride kalan maaşlarım,yıllık izinlerim, ihbar-kıdem tazminatım ve yasal haklarım için muhatap olacak hiç bir yetkili yok. Bilgilerinize arz eder, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey bir ihtarname çekerek alacaklarınızı talep etmek ve ödenmezse hakkınızı mahkeme yoluyla aramaktır. Bu konuda acele etmenizi öneririm; çünkü davayı kazansanız bile ileride bir muhatap bulamamanız mümkün görünüyor. İş mahkemesinde dava kazanılsa bile, parayı ödeyecek olan çalıştığınız şirket olduğundan, eğer şirketin üzerine bir şey kalmazsa paranızı almama ihtimaliniz her zaman vardır.

   1. Tekrardan rahatsız ediyorum kusura bakmayın. İhtarname çekmek için ofisin adresi,bilgileri tarafımda mevcut ama bu adresler de boşaltılmış olup ortada kimse yoktur.Ofisler kapatılıp ortada kimse kalmamıştır. Sadece personel ödenekleri değil; tedarikçilere, mal sahiplerine ve bankalara çok yüklü miktarda borçları vardır. Sadece bankalara 400 milyon üzerinde borç bulunmaktadır ve şirketin her şeyi hacizlidir. Şirketin marka değeri yüksekti bu olaylardan önce ve bu marka üzerine tedbir koydurabilir miyim ? çünkü ellerinde markadan başka bir şey kalmadığını düşünmekteyim. Eğer sadece marka devri yapmak isterlerse ben marka üzerine tedbir koydurmuş olduğumda haklarımı alabilir miyim sizce ?

    1. Bu durumda ihtarname çekmeden doğrudan dava açmanızı öneririm. Tedbir konusu ise bir avukatın daha iyi bilebileceği bir husustur. Muhakkak bir avukattan destek almanız gerekir.

 128. Mustafa bey merhaba. Öncelikle burada sorulanlara vakit ayırıp cevap verdiğinizden dolayı çok teşekkür ederiz. Yaklaşık 1 yıl önce işten çıkarıldım hala kıdem tazminatını bekliyorum. iyi niyetimden dolayı iş yerime bi dava açmayı düşünmemiştim fakat karşı taraf muhtemelen ödeme yapmayı düşünmüyor. Avukat masraflarına şu an için maddi yönden hazırlıklı değilim iş mahkemesinden kendim dava açmayı düşünüyorum. Bununla ilgili olarak vereceğim dilekçe örneği tavsiye edebilmeniz mümkün mü acaba ? Tekrar teşekkür ederim. Kendinize iyi bakın

 129. Merhabalar , Kurumsal Bir Bankanın Saha Üye İşyeri Reklam ve Promosyon İşlerini Aracı bir firmada çalışarak yapıyorum.İşe Girişte bize 10 aylık belirli süreli iş sözleşmesi imzalattılar.İşveren çalışanları 10 ay dolmadan performans düşüklüğü bahanesi altında işten çıkarıyor.Yaptığımız işi belirli süreli yapacak bir neden de yok , banka ile çalıştığım firma 2 yılda bir kendi arasında sözleşme yeniliyor.Birkaç hafta önce bir çalışanı çıkardılar , şuan en eski çalışan benim. Yani aynı muameleyle ben karşılaşabilirim.Bu durumda Yapmam gerekenler nelerdir ? Banka Yönetimi de yapılan işin belirsiz süreli olduğunu söylüyor.Çıkartılan kişiye de fesih bildirimi yapılmıyor , sadece şu gün son günün diye söyleniyor ve son gün 1-2 Form imzalatılıyor

  1. Merhaba. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, çalıştığınız toplam süre ile ilgili de bilgi vererek yazdığınızda size yardımcı olmaya çalışırım. Ama şu an için bir şey söylemem mümkün değil.

 130. merhaba mustafa bey ben şuan 28 yasındayım 2004 ten belli aynı yerde calısıyorum 2004 ten 2007 ye kadar okuldan sonra gidiyordum işe 2007 den sonra tam gün başladım işe 2011 in 8.ci ayında sigortamı yaptılar çalıştıgımız iş bedenen ağır bir iş işten ayrılmak istiyorum geçmişe dönük sigorta hakkımı tazminatımı temin edip ayrılabilirmiyim 2011 den bu zamana kadarda sigortalıyım üstelik 12 saat çalışmaktayız mesai ücreti alınmadan normal primden yatıyor sigortamız maasımız 1404 tl yatıyor

 131. Merhaba mustafa bey ben 18.01.2017 tarihinde cikan tartisma sonucu isten sozlu olarak cikarildim.ertesi gun noterden ihtar cekip iskura sikayette bulundum.isveren ihtar eline gectikten sonra bana tazminat vermemek icin benim ciktigjmi iddia eden ihtar cekti ve hala sigorta cikisimi yapmadi ve iskurdan henuz bir sonuc cikmadi sizce ne yapmam gerekir

  1. Esra hanım İşkurdan sonu çıksa da, işverenin bu karara uyma zorunluluğu yok. Bence bir an önce davanızı açın ve hakkınızı mahkeme yoluyla arayın.

 132. merhaba mustafa bey ben kasım2016 da raporluyken işten kovuldum rapor baslangıç tarihim 05,11,2016 – bitiş tarihide 12.11.2016 beni ayın 8 inden itibaren gelmedi göstermişler ayın 5 inden 8 ne kadarda fazla mesai izni olarak göstermişler ben raporlu oldugumu söylemiştim fakat bana yasal olarak haksız olduğu söylediler ve benim paramıda eksik yatırdılar . ve ben 2 yıldır çalışıyordum eski işimde hiç yıllık izin kullanmadım onuda kesmişler ayrıca çalışma saatimde baya kabarıktı. bana yardımcı olurmusunuz nasıl ne yapmam gerekiyor

  1. Sefa bey bu durumda yapmanız gereken şey bellidir. Bir an önce ihtarname çekerek haklarınızı talep etmeli ve ödenmezse de dava açmalısınız. Hakkınızı mutlaka aramanızı tavsiye ederim.

 133. Merhabalar Mustafa Bey. Ben özel bir firmada İş Güvenliği Uzmanı olarak çalışmaktayım. C sınıfı uzmandım ve iş güvenliği uzmanı olarak bana atalı firmalara hizmet vermekteydim. 3 ay önce B sınıfı uzman oldum ve bu yüzden benim firmalarımın tehlike sınıfı değişsin ve maaşımda da iyileştirme olsun talebim oldu. Fakat firma sahibi bırakın maaş artırımını artık B uzmana verecek şuan Çok tehlikeli sınıfta firmamız yok dedi. Şöyle bir durumda var . Firmaya 5 ay önce C sınıfı uzman aldılar ve ona firma atamayarak kaba tabirle cepten amorti ettiler. Şuanda benim firmalarımı da ona atayıp işi ucuza getirmek istiyorlar. Ben bu konuda ne yapmalıyım ?? Size katkı olması açsından şunlarıda belirtmek isterim. Bne firmanın ilk tam zamanlı çalışan ve firma kurulurken en baştan bahsettiğim firma ile ilgili çalışmaları tek tek emek vererek harcayan kişiyim. Ayrıca firmamızda yarı zamanlı dışarıdan hizmete alıyorlar. Yani Var olan potansiyel işlerini ( Bana Çok tehlikeli şuan sana uygun firma yok diyorlar ) ucuza mal ediyorlar. Şöyle bir konuda dahaklı değilmiyim. Tam zamanlı bir çalışan dururken yani ben dışarıdan yarı zamanlı İş Güvenliği Uzmanı ile çalışıp bana sana Firma yok demeleri yasal olarak ne kadar doğrudur ??

  1. Ahmet bey sizi anlasam da, B sınıfı uzmanlığı almanızın tek başına maaşta iyileştirme için bir gerekçe değildir. Ama iş sözleşmenizde, B sınıfı oldujtan sonra maaş artışı yapılacağına dair bir hüküm olsaydı, o zaman bunu talep edebilirdiniz. Dolayısıyla bahsettiğiniz şeyler vicdani olmasa da hukuken yapılabilecek bir şey olduğunu zannetmiyorum.

 134. Mustafa Bey, biz bir fabrikada çalışan ustalarız. Ama en başta bizde diğer çalışanlar gibi işçi olarak gözüküyoruz. Fabrikada çalışırken bir taşeron üzerine bağlı gözüküyoruz. İşe operatör olarak alınmışken; fabrikada her işi yaptırılmakta, en başta ustalık. iş konusunda aşırı üzerimize geliyorlar ve maaşlarımız sigortada tam gösterilmiyor. Yıllık ortalama 1000 saatin üzerinde mesai yaptırılıyor ve mesailerimiz maaş üzerinden verilmediği gibi yasalda değil, sigortada gösterilmiyor. Primlerimiz gösterilmiyor. Kışın iş olmayınca istenmese dahi zorunlu izne çıkarılıyor. Daha bir çok neden. Ne yapmamız gerekiyor..

  1. Murat bey iki seçeneğiniz var. Birincisi ALO 170’i arayarak şikayette bulunmak ve işyerinde teftiş yapılmasını istemektir. İkincisi ise haklı nedenle iş sözleşmenizi feshedip işten ayrılmaktır.

 135. Mustafa bey merhabalar. Ben özel bir şirkette 2bucuk yildir operatorum fabrika kurumsal ve Türkiye de çok bilindik. İlk ise girerken tabiki agir ve tehlikeli işlerde çalışabilir raporu istediler devlet hastanesinden aldim.. 2 bucuk yildir baska bolumde calisirken 3 hafta once İs yerinde yerimi değiştirdiler şimdiki olduğum yer ise diger oldugum yore kiyasla daha ağır ve beni olumsuz yönde etkiliyor.. belimde iki tane fitik var. 5.6 ay once is yerinin Genel muayenesinde bel fitigim olduğunu soyledim ve mr raporunu getirdim is yeri doktoru revirde bulunan dosyama uzun sure ayak da duramaz agir kaldirmasi sakincalidir falan diye bir yazi yazdi kendisi. Benim yerimi değiştirdiler simdi burada zorluyorum ve agri yasiyorum geri bildirim yaptim değiştirmelerini istedim ama değiştirmeye yanaşmiyolar. İsten çok soguttular ve çalışmak bile istemiyorum. Ben hastaneden agir ve tehlikeli işlerde calisamaz raporu alsam yerimi değiştirmek zorundalar mi kanunen ? Veya beni isten cikartabilirler mi ? Cikarrlarsa eğer tazminatimi ihbarimi vermek zorundalar mi ? Ve isten cikarildigim zaman baska bir işe girerken o aldigim calisamaz raporu sgk sistemde cikar mi tekrar calisabilir raporu alabilirmiyim. Teşekkürler simdiden

  1. Uğur bey öncelikle geçmiş olsun. Evet, bu durumda haklı olsanız da işveren size kıdem tazminatınızı ödemek istemezse mecburen dava açmanız gerekir. Bu durumda da kararı verecek olan mahkemedir. Yalnız şu yazım size faydalı olabilir. Bakmanızı tavsiye ederim.

   1. Mustafa bey öncelikle merhabalar bende bunda 3 ay önce ayrıldığım iş yerim den 3aylık maaşımı alamadım bunun için dava açmak istiyorum yardımcı olursanız çok memnun olurum ayrıca bu davayı telefon yada internet üzerinden açabilir miyim merek ediyorum şimdiden çok teşekkür ederim saygılar

    1. Davayı ya avukat tutarak ya da bizzat adliyeye giderek açabilirsiniz. Yapmanız gereken bir dilekçe yazmak, talebinizi iyice açıklamak ve mahkemeye vermekten ibarettir.

 136. Kolay gelsin bişi sorcem ben 1 sene 6 aydır calısıyorum ama 4 ay önce evlendim dilekce vermeme ragman beni bekar gösteriyorlar ne yapa bilirim dava acabilirmiyim

  1. Burak bey, bu nedenle asgari geçim indirimi alamıyor musunuz? Sorun tam olarak nedir?

   1. Evet alamıyorum gecim indirimi bide tutanak tutuyorlar ben itiraz ediyom imza atmıyom ama benim yerime imza atıp primi kesiyorlar ne yapmalıyım

    1. Bu durumda haklı nedenle iş akdinizi feshetme hakkınız vardır. Ama olası bir dava aşamasında, işverene gerekli bildirimleri yaptığınızı ve işverenin buna rağmen AGİ oranını güncellemediğini kanıtlamanız gerekir.

     1. Bişi daha sormak iştiyom cıkısımı istedim vermediler gecim indirimi guncellemediler cıkıp tazminat ihbarımı alabiliyom mu bu durumda

     2. Eğer bordrolarda AGİ almadığınız belli oluyorsa yeterli olacağını düşünüyorum. Bu nedenle işten ayrılırsanız ve işveren kıdem tazminatınızı ödemezse dava açarak alabilirsiniz. Ama ihbar tazminatı alamazsınız.

     3. Son 3 ayın bodrosu var elimde dava aca bilirmiyim yada is hakkımı fes etsem haklarımı ala bilirmiyim

 137. merhaba mustafa bey iş yerimden şu sebeplerle ayrılmak istiyorum günlük 12 saat çalışma ve gece çalışmalarının 12 saat olması yani yıllık 270 saati aşan mesai ve sigorta pirimlerimizi düşük gösteriyorlar.bir istifa dilekçesi hazırlamak istiyorum
  resmi makamlara başvurmam gerektiğinde bu dilekçeyi sunmak istiyorum.içeriği tam olarak nasıl hazırlamalıyım aceba yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Ayhan bey, aslında içeriği zaten hazırlamışsınız. Bahsettiğiniz hususların tamamı sizin için haklı fesih nedenidir. Çok kafanızı karıştırmadan, bunları olduğu gibi yazmanız yeterli olacaktır.

 138. Ben 11 01 2017 ısı bıraktım benim cikisimi 3 değil gösterdiler ve cumartesi fazladan çalışmam var yarım gün şimdi düzeldi iş mahkemesine dava acsam kazanabilirmiyim

 139. Merhabalar mustafa bey çalıştgım iş yerinde senelik veya bayram tatillerinden yararlanamadım bunun neticesinde bana senelik izin kullandırdıklarına dair ve herhangi tanzimat ücreti talep etmiyorum diyerekten evrak imzalattılar kendi rızamla olmasada işten çıkarılma korkusuyla imzalamak zorunda kaldım ve şuan işten ayrılmak istiyorum ve bu haklarımı nasıl ala blirim yardımcı olurmusunuz.Saygılar

  1. İşten ayrılacaksanız, öyle ya da böyle şansınızı denemeniz gerekir. Ayrılırken ihtarname çekerek ayrılın ve bu durumları da ihtarnamede belirtin. Gerisi artık mahkemenin takdirine kalacaktır.

 140. Merhaba abi Ben bir ise girdim bana 15 gun deneme surecin var dediler bu surecte biz cikarirsak ya da sen cikarsan parani alamazsin dediler kabul ettim bugun 28 gun oldu ve cık dediler ama 15 gun parani vermiyecegim cunku o surec deneme surecin bir ayi doldurm adin dedi ise giriste bi evrak giris kaydi olmadi 1 ay sonra olacak dediler ama bir cok yazisma kaydim ve sahidim var o 28 gunluk parayi alabilirmiyim ve ne yapmam gerekli ogrenciyim abi yardim edermisin?

 141. Merhaba benim 2yıl sigortam yatmadı yatırıldı diye biliyordum bana öyle söylendi çünkü bende salaklık yapıp bakmadım SGK ha başvurdum iş mahkemesine başvurun dediler nasıl başvuru yaparım yardımcı olur musunuz

  1. Geçmiş olsun. Evet, bu duurmda tek yok iş mahkemesidir. Bir avukat tutabilir ya da kendiniz bir dilekçe hazırlayıp iş mahkemesine şahsen dava açabilirsiniz.

 142. Merhaba ben 26 haftalık hamileyim on gün raporum vardı ve sonra iş yeri benim çıkışımı vereceğini söyledi ve bende işe gitmedim ve üç gün işe gelmediğim için beni işten cikardiklarini söylediler ve noterden imzalı tebligat gönderdiler hiç bir hak talep edemedigime dair ben mahkemeye basvurabilirmiyim bide ne zamana kadar basvurabilirim

 143. Merhaba
  15 eylül 2016 tarihinde işten çıkarıldım. Fakat tazminatımı yatıracaklarını söyleyip şu zamana kadar ödeme yapmadılar. İşçi mahkemesine başvuruda bulunacağım beni yönlendirmeniz mümkünmü. Dava aşım süresine girmiş durumdamıyım. Birde öncesinde noterden ihtar çekmemmi gerekiyor. O işlemi notere direk gidip evraksız yaptırabiliyoemuyum ? Şimdiden teşekkürler

  1. Öncesinde ihtarname çekilmesi şart değildir. Tazminatlar için zamanaşımı 10 yıl, ücretler için 5 yıldır.

 144. Slm. Mustafa bey ben 2.5 yıl bir işyerinde çalıştım ve bu süre içinde maalesef maaşlarimiz zamanında ödenmediği SGK pirimlerimin gerçek maaşım üzerinden yatırılması ve fazla çalışma (mesai) ücretlerinin yaklaşık 6 aydır ödenmemesi nedeniyle noterden çektiğim ihbarname ile iş aktimi fesih ettim. Benden önce aynı şekilde noterden ihtar çekerek işten ayrılan 4-5 arkadaşım tüm haklarını almalarına rağmen benim tazminatımı ödemeyeceklerini söylüyorlar bu durumdan ne yapmalıyım saygılarımla.

  1. Size görünen tek yol, dava açmaktır Bekir bey. Başkaca yapılabilecek çok bir şey yoktur.

 145. slm ben 2001 ve 2002 yılında … textilin icinde calışan … textilde calıştım benim sigorta başlangıcım yapılmamış.İşten ayrıldıktan sonra yurtdışına coktıgım icin araştıramadım ne yapmam gerekiyor sigorta numaramı alabilmek için

 146. merhaba ben 21 araliktan isten ayrildim ben denizciyim yani kontratli calisanim 27 aralikta iskura isssizlik odenegi icin basvurdum bana gelen cevap istafa ettigim bu nedenle maas alamiyacagim yonunde oldu sonra sirketle gorusmemde isten ayrilis kodumu duzeltme yapmak istemediler bende noterden ihtarname cektim ve hala yapmak istemiyolar is mahkemesine basvurcagim en son o kaldi elimde bu parayada ihtiyacim var mahkemeye ne kadar surer ve benim lehime sonuclanirmi hizli sonuc almam icin ne yapmam gerekir

  1. Özkan bey mahkemenin süresini bilmemiz mümkün değil, sonucunu da öyle. Ama davayı kazanırsanız, mahkeme kararını İşkura götürerek geriye dönük işsizlik maaşlarınızı alabilirsiniz.

 147. Meraba Mustafa bey ben 10.05.2016 yılında evlendim şu anda 20 haftalık hamileyim 32.haftam uç nisanda doluyor.Doğum raporunu aldıktan sonra istifa edebilirmiyim raporluyken çıkış yapılabilirmi evlilik dolayısıyla mayıs öncesi istifa etmek istiyorum iş yeri raporluyken çıkış olamayacağını söyledi nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Peki işyeri çıkış yapılamayacağını söyledi rapor alsam evlilik tazminatı Hakkımdan olurmuyum işyeri çıkış yapmazsa izlemem gereken yol nasıl olmalıdır

 148. Merhaba.23.09.2016 tarihinde Ikale ile işten çıkarıldım ancak bir ikale sözleşme imzalamadık, bana yazdırılan bir dilekce oldu ve burada ikale yolu ile isten ayrılmak istediğim yazdırıldı, kidem ve ihbar tazminatimin ödenecegi söylendi ancak işsizlik ödeneği alamayacagim söylenmedi ve bende guvenerek bu dilekceyi yazdım.ihbar ve kıdem tazminatını almama ragmen işsizlik odeneği alamadım.022 kodu belirtilmiş, işsizlik ödenegini almak istiyorum, ikale sözleşmesi olmadan bunu yapabilirler mi, iş mahkemesinde bununla ilgili dava açsam kazanabilirmiyim. Çok teşekkürler.

  1. Mehmet bey, sonuç olarak işten siz ayrılmışsanız ve haklı bir gerekçeniz yoksa işsizlik maaşı bağlanmaması normaldir.

 149. Merhaba mustafa bey ben 07 01 2016 tarihinde is basi yaptim 01 06 2017 tarihinde isten cikarlidim 120 tl ye yuvmiye uzerinden anlastim askeriler mecburi olarak her ay bankaya yatti vermis oldugum giris tarihinden cikis tarihine kadar diger alacaklarimi vermediler elimde kendi aramizda yapmis oldugumuz bir sozlesme var ve suan hic hareket edemiyorum cunku ben yaklasik 12 yil yurt disinda kaldim ne yapmam gerek bana yardimci olursaniz cok sevinirim is yeri adresim kartal tepe mahallesi tez sok beyaz insaat bakirkoy

 150. Günaydın,

  bana işyerimde Teknik Direktörümden baskı yapılıyor. Adam 2017 olduğunu anlamadı. Karşısında çocuğu var gibi bağırıyor. Bağırmamasını istediğimde “Amirinim. istediğim kadar bağırırım sana” gibi ifadeler kullanıyor. Tek bu değil. Daha çok şeyler oldu. Ben buna Mobbing davası açmak istiyorum. Bunun en uygun yolu nasıldır?

  Teşekkür ederim

 151. Mustafa bey ben dokuz ay tasaronde calistim tuprasta iki maas aldim beni oyaladi bugun yarin diye sobuc yok sskyi alti ay baska firma uzerinden yapmis uc ay kendisi uzerinden 40 bin tele alacam var odenmedi aciklik getirirseniz sevinirim 170 aradim 14 bin tele ceza kesmisler adresime kagit geldi ismahkemesine basvurabilirsiniz diye saygilarimla

  1. Ceza kesildiğine göre bu lehinize olabilir. Bir an önce iş mahkemesine başvurarak hakkınızı aramalısınız.

 152. merhaba ben çağrı merkezinde işten atıl dım önüme verak lar getirerek bunları imzlaman gerekiyor bende imzalamadım bana kapı orda gidebilirsin dedi her hangi bir ödeme yapmadılar bende konuyu alo 170 bildirdim ben çalıştığım şirketten kıdem ve ihbar tazminatı alabilirmiyim çıkmadan önceki gün vardiyama 10 dakika kala vardiyamı uzattılar bende evimde leketirigin olmadığını çocuklarımın koruktugunu belirttim eger gidersen işten atarız seni dediler bende konuyu alo 170 hatına bildirdim vardiyama geldiğimde işten kovuldun dediler nasıl bir yol izlemem gerekir

  1. Merhaba. Keşke hemen ihtarname çekerek haklarınızı talep etseydiniz. Yine de Alo 170’e şikayet etmeniz iyi olmuş. Bir an önce dava açmanızı öneririm.

 153. Mustafa bey merhaba bende ayrıldığım iş yerinde maaşımı alamadım üstelik sigorta mız geriye dönük kesinti yapmışlar şuan edirne deyim işyeri konyada burda sgk denetmenlerine sordum burdan mahkemeye başvuramazsınız dedi konyada birine vekalet vermeniz lazım dedi bu konuda sizin fikriniz nedir ne yapmamız lazım

 154. Merhaba mustafa bey şuan özel taşeron bir firmada çalışmaktayım.7.5 yıldır neredeyse ama sürekli maaşlarımızda sıkıntı yaşıyoruz diğer arkadaşlarımızla birlikte.hiç bir zaman maaşlarımız zamanında ödenmiyor.sürekli sıkıntılı geçiyor bazen 20 gün sonra bazen de 2 ay sonra ödeme yapıyorlar.sürekli maaşlardan kesinti yapılıyor ve maaş bodrolarımız verilmiyor.son 4 aydır 2 ay bekletip öyle ödeme yapıyorlar.bunun için ne yapmamız gerekir sizce bi akıl verirmisiniz lütfen.işten çıkarılır korkusuyla elimizden birşeyde gelmiyor.

  1. Açıkçası çalışmaya devam ederken yapılabilecek fazla bir şey bulunmamaktadır Canan hanım.

 155. Ben mahkeneyi açtım her şey yolun da ama mahkemeye ek evrak verilecek mi? Bodro puantaj vb. dosyalar??

 156. Merhaba
  Ben firmada çalışıyordum 28.10.2016 tarihinde işten çıkarıldım 7 ay çalıştım bana ihbar tazminatım ödendi ben işsizlik maaşına başvuru yaptım İŞKUR dan red cevabı aldım nedenini öğrendiğimde bana istifa ettiğim söylendi ben istifa etmedim ALO 170 i aradım SGK hizmet dökümümde istifa etmediğim belirsiz süreli iş sözleşmemin işveren tarafından feshi olduğu söylendi SGK ya tekrar gittim iş yerim SGK ya hizmet dökümüne 4 çıkış belgeme 3 İSTİFA bildirimi yapmış işyeri ile görüştüm bana ilk önce tamam düzelteceklerini gönderen mail sonrada düzeltmeyeceklerini söylediler ne yapmam gerekiyor.

  1. Ne yazık ki dava açmanız gerekir. Dava sonunda haklı çıkarsanız geriye dönük işsizlik maaşınızı alabilirsiniz.

 157. MERHABA MUSTAFA BEY EŞİM 2015 YILI NİSAN AYINDAN BU YANA ÇALIŞTIĞI YERDEN 31.12.2016 TARİHİ İTİBARİYLE ÇIKARILDI EŞİM HABERİ OLMADAN MART 2016 TARİHİNDE SİGORTADAN ÇIKIŞINI YAPIP HERAY BANKAYA MAAŞ ÖDEMESİ ADIN ALTINDA PARASINI YATIRDILAR VE SİGORTA DA SÖZLEŞMLEİ OLMADIĞI HALDE PUANTAJ USULU GÖSTERİLİP GÜNLERİ EKSİK YATIRMIŞLAR EŞİMİN MAAŞ FARKI , TAZMİNATI , İZİN PARASI , SİGORTAYA ÖDENMEYEN AYLARIN PARASI , AGİ VE SİGORTADAN ÇIKARDIKLARI İÇİN İŞSİZLİK MAAŞ HAKKI VAR NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM

  1. Önce işverene ihtarname çekebilir, ödeme yapılmazsa ardından dava açabilirsiniz.

 158. Selamlar Mustafa bey,ben 3.5 yıl özel sektörde 1 hafta içeri bir hafta dışarı olmak üzere termik santralin limaninda römorkörde çalıştım.2 ay önce işten istifa ederek ayrıldım.fakat maaş ve izin parasi dışında başka ödeme tarafıma yapılmadı.bahsettiğim çalışma sisteminde mesai hakkettigimi düşünüyorum.sonuçda 7/24 romorkörde bulunma zorunluluğu vardı.sizin bu konudaki düşüncenizi merak ediyorum.

  1. Mesainizle ilgili yorum yapabilmem için çalışma süreleriniz bilmem gerekir Mehmet bey.

 159. mrh mustafa beyy haklı tek taraflı fesih sebeblerinde şahit gereklimidirr. işş kaybetme korsusu yuzunden kimse şahit olmuyor , bu kanuda yardımcı olurmusuuz

  1. Mahkeme karar verirken şahit dinleyecektir. Ama bunun dışında yazılı ve görsel diğer deliller de önemlidir. Sorunuzun cevabı, olayın niteliğine göre değişir.

 160. Ben özel bir hastanede calisiyordum fakat hamile olduğumu öğrendikten birkaç ay sonra personel fazlalığı nedeniyle beni işten çıkardılar çıkışımı ve oersonel fazlaligi nedeniyle bildirge kagidini da imzaladım ve işime son verildi. Resmen beni kandirdilar yalan söyleyerek beni cikardilar.Bu hastaneye her turlu dava açma hakkim var midir?

 161. Merhaba mustafa bey..2009 kasim ayinda bi sirkette on muhasebeci olarak ise basladim.sigorta girisim 2011 haziran ayinda yapildi.o donemi sahitlerle ispatlayabilirim.sirkette surekli kendi gorevim olmayan isleri yapmak zorunda kaldım ve isverenin surekli memnuniyetsiz ve gurur kirici,surekli hata aramaya calisarak basit sebeplerle kalp kirip insanların icinde asagilamasi gibi hareketlerine magruz kaldim.defalarca bu konuda uyarmama rahatsizligimi dile getirmeme ragmen degisen birsey olmadi ve yine bir sikinti sonucu baska bir insanin yaninda rencide edildim patlama noktasi da buydu.isi birakmaya karar werdim.bu kararı kendim almis olmam sebebiyle cikisim istifa olarak verilmis.tazminat talep edemiyorum ne yapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim.

  1. Merhaba. Sigortanızın eksik yatırılmış olması bir haklı fesih nedenidir. Diğer mevzuları ise bir şekilde ispat etmeniz gerekir. Neticede yapmanız gereken dava açmak ve şahit bularak hakkınızı aramaktan ibarettir. Geçmiş olsun.

 162. Merhaba Mustafa bey ben bir sene öncesi bi işyerinde Taşören olarak 4 ay çalıştım ama sigortam tam yatmamış ve şirket el değiştirmiş ne yapmaliyim

 163. Slm bn 13/08/2014/de … muhendislik de calismaya basladim mustafa by bnim haberim olmadan girdi cikti yappmislar vede bni baska bir santiiyeye gonderdiler ve ordada 01/01/2016 5 ay yatirril mamis edevletden bak tim ve bn muhasebeciyi aradim ve bna dedi yanlislik var bn bi konrol edeyim donerim dedi ve 10 gun sonra baktim geriye donuk yatirmis gecen aylardada hep gidi ckti yapilmis ve bn de sgk oyle olunca gitmedim ise bni Or santiyeye yonlendirdileer yani baska bir tosorene bnde gitmedim ne cikic imzaladim nede aramadilar bunun lan ilgili aydinlatirmisiniz neyapmam gerekir tazminat alabilirmiyim 06/10/2016/kadar calistim … muhendisstlik de mustafa by

  1. Halen yatırılmamış sigorta primleriniz varsa bunları gerekçe gösterebilirsiniz. Ama hangi gerekçeniz olursa olsun, bir an önce ihtarname çekerek haklarınızı talep etmenizde fayda var. Sonrasında ödeme olmazsa dava açmanız gerekecek.

 164. slm salıh bey. yorumunuz icin tsk ederım. % 15 komusyonla anlastıgım ve vekaletımı verdiğim avukattan vekaletımı alıp sözlesmeyı ıptal etsem devam eden davayı baska avukatla surdursem . ıptal ettiğim avukata ne kadar para öderim yada borclu kalırmıyım.

 165. merhaba, …’da kesimhanede işe alındım ama eğitim yada sertifika verilmesi gerekirken verilmeden çalıştırıldım. çıkış saatine 5 dk kala ayağıma 40 kg’lık sunta düştü. ayağımda korunaklı ayakkabı olmalıydı ama bunu işyeri vermedi. biz iş kazası tutanağını tutamadık çünkü ben evde anladım kırık olduğunu, hastaneye gittim hastalık olarak girilip rapor verildi 1 ay. ben maaşımın tümünü almalıydım ama iş kazası tutanağı yüzünden alamıyorum. telefonla ikinci gün haber vermeme rağmen iş kazası tutanağını tutmadılar ne yapabiilirin

 166. merhabalar. mustafa bey ben petrolde 4 sene 7 ay pompacılık yaptım çalışma sartlarım 24 saat calısma, 24 saat izin (ıstıraat), buna göre bu zamana kadar ne hafta sonu tatili nede resmı ve dını bayramlar tatili yaptım hepsınde calıstım en son aldığım maas1500tl . hesaba itiraazettiğim icin iş aktime işveren tarafından son verildi. bende ihbar ve kıdem tazmınatımla beraber yaptığım fazla mesai ucretini talep ettim. avukatım 3-5 yanılgı olmakla beraber toplamda 65.000 tl alabılecegımı söylemişti ama işverenımle yaptıgı özel gorusmeden sonra hesaplamalarda yanlıslık yaptığını benım alabılecegım tutarın 38-40 bın oldugunu ama davanın uzun surebilecegını bunun için davadan cekılıp 35.000 de anlasalım dıyor. buna göre
  1: avukat hesaplamasında bukadar hesap farkı olurmu, yanlıslık ve sizce nekadar tutar ucret
  2:%15 komusyonla anlastığım,sözleşme imzaladığım ve vekalet verdiğim avukattan vekaletimi alıp sözleşmeyi iptal etsem avukata bı borcumolurmu. davayı baska bı avukatla devam etmek ıstıyorum. dava henuz baslamadı sadec ıhbarname gönderdi 4 gün oldu. 10 gun muhletı varmıs galıba cevap vermek ıcın. yardımcı olursanız sevınırım.

  1. Yalçın bey, durumunuzun ayrıntılarını bilmem mümkün değil. Ama rakam size üç aşağı beş yukarı uyarsa anlaşmanızı öneririm. Çünkü diğer türlü en az 1-2 sene dava aşaması sürecektir. Vaktiniz varsa da beklemenizi tavsiye ederim.

 167. 5 senedir anı iş yerinde çalışmaktayım. bu 5 senenin ilk senesi kaçak olarak çalıştım sigortam yatmadı, ve 5 sene hafta içi ve cumartesi dahil 8.30 – 18.30 çalışmaktayım, fakat fazla mesailerim ödenmiyor. ne yapmalıyım? fazla mesailerimi ve tazminatlarımı alabilirmiyim?

  1. Çalışırken fazla mesailerin alınması çok zordur. Tazminatlar zaten, ancak işten ayrıldıktan sonra alınabilir. Bu nedenle tavsiyem; işten ayrıldıktan sonra hakkınızı aramanız yönündedir.

 168. Merhaba Mustafa bey;
  22 aydır bir çağrı merkezinde görev almaktayım iş yerim geçmişe yönelik bir müşteri şikayetini sebep göstererek istifa etmemi talep etti bende haklı bir gerekçe varsa sözleşmenin fesh edilmesini talep ettim istifa etmemem nedeni ile bulunduğum birime alınmamam çalışmama müsade edilmemesi cafeterya da oturmaya zorlamak tehditkar sözlerle beni yıldırma ya çalıştılar istifa etmediğim için başka bir bölüme geçirmek istediklerini belirtiyorlar bunun kasıtlı olarak yapılması nedeni ile yazılı olarak bölüm değişikliğine onsy vermedim. İmzalı evrak sunmama rağmen şikayet edeceğim den korkmalari nedeni ile çıkışımi vermiyorlar. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Dava acma durumun da kazanma olasiligim nedir?Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Çıkışınız verilmediğine göre dava açamazsınız. Siz işten ayrılırsanız, iddialarınız kanıtlamanız gerekir. En doğrusu, beklemek mümkünse, işverenin sizi çıkarmasını beklemektir.

 169. Mustafa Bey Merhaba,

  10 aydır Bir şirkette muhasebe görevlisi olarak çalışmaktayım. Ücretim asgari ücretten yatıyor ve elden para almaktayım. Bununla birlikte bugün şirketin durumuna istinaden zorla ücretsiz izin formu imzalattırdılar. Bu durumda burada sağlıklı bir şekilde çalışmam söz konusu değildir ne yapmalıyım yardımcı olur musuuz ?

  Teşekkürler

  1. Merhaba. Madem öyle, keşke ücretsiz izin formunu imzalamasaydınız. Eğer elden ödeme yapıldığın için işten ayrılacaksanız, unutmayın ki mahkemede bunu kanıtlamanız gerekecektir.

 170. Merhaba Mustafa bey bir ayakkabı firmasında 1 sene 6 boyuncanım kasa sorumlusu olarak çalışıyordum taki 2016 Kasım sonuna kadar. İşten çıkarıldım kıdem ve ihbar tazminatimi aldım lakin çalışma süresi 12 saat olduğundan fazla mesai saatlerinın ücretlerini almadım bunun için şirkete dava açmak istiyorum nasıl bir yol izleyebilirim yardımcı olursanız çok sevinirim , iyi günler

  1. Merhaba. Sorunuzun cevabı yazıda bulunmaktadır. Tavsiyem bir avukatla görüşmeniz yönündedir.

 171. Merhaba ben 21 kasım gecesi işten çıkarıldım da önce uyarı yapılmadan bana evrak imzlattılar işten çıkarıldığıma dair oldunu söylediler patronum ve muhasebecisi ertesi gün ihbar ve kıdem tazminatımın 7.500 oldunu ögrendim fakat ptronum bana 4 bin oldunu ve 3.500 vereceğine dair bi kagıt imzalattı ben iş mahkemesine basvurdum falat bu davalık sürecte bana ptt den eski patronum 500 tl göndermiş ben mahkemeden kağıt geldini düşünüp aldım paraymış şimdi napmalıyım

  1. Parayı almanızın sakıncası yok. Sadece avukatınız, gelen parayı mahkemeye bildirmeli. Hesaplama ona göre yapılacaktır.

   1. Çok sağolun fakat Bugün adliyeye sordum bildirmeye gerek olmadığını mahkemede belirtebileceğimi söylediler

    1. Gamze hanım zaten bildirmekten kastım, mahkemenin bu durumdan haberdar edilmesiydi. Sözlü olarak avukatınızın hakime duruşmada iletmesi de yeterli olacaktır.

     1. Ben yazılı olarak dedeğinizi sandım çok sağolun Avukat tutamadım artık ben ileticem çok tesekkürler tekrar

 172. mustafa bey ben bir kurumsal firmada çalışıyordum beni bakırköy iş mahkemesine varmişler hiçbir sebeb olmadan bunuda e devletten öğrendim bana hiçbir şekilde ne ihbarname nede başka bişey geldi duruşmalar yapılmış 2 er ay arayla ertelenmiş ne yapmam gerekiyor …kolay gelsin cevabınızı bekliyorum

  1. Mustafa bey mutlaka bir avukatla görüşmenizi öneririm. Ne için dava açtıklarını öğrenmeniz gerekir.

 173. merhaba ,

  özel bir hastanede 1 senelik sözleşme ile işe başladıktan sonra, başladıktan 8. ay sonra işten çıkarıldım. (2 gün önce itibari ile) ,yasal haklarım ve sözleşmede kalan 4 ay için ücret alacağı konusunda yapılması gerekenler nelerdir acaba?

 174. s.a mustafa bey ben işyerinde 19 aydır çalışıyordum ama sebebsiz yere beni ohal durumunda iken çıkardılar bütün
  resmi tatillerde çalışıyordum ve uzun saatler çalıştırıyordu ama para larını ödemiyordu ne kıdem tazminatı nede yıllık izin paramı verdi hiç birini ödemedi bana bodro kağıtlarını imzala ödeyeceğim dedi imzalattı sonrada ödemedi aylığımı bile kafası estikçe bankaya yatırıyordu şimdi ne yapabilirim teşekkürler

  1. Bu durumda yazıda açıkladığım yolları takip ederek dava açmaktan başka yapabileceğiniz bir şey olmadığını düşünüyorum.

 175. mrb mustafa bey işten cıkmadan son ay 10 gun rapor aldım gerı kalan 20 gun üzerınden yatan prim esas kazanca göremı kıdem tazmınatım hesaplancak

  1. Hayır, önemli olan brüt ücretinizin ne kadar olduğudur. Raporlu olduğunuz için daha az hesaplanması yanlış olur.

 176. Merhaba mustafa bey…benim sorunum da benzer konu…bir firma ile karsilikli goruserek (yön.kur.başkanı) firmada göreve basladim…yaklasık 4 ay calıştım…ve bu sürede hiç bir ödeme yapılmadığı gibi sgk girişimde yapılmamış..sgk ya şikayette bulunmak istedim fakat şikyatinizi çalışırken yapmam verektiği söylendi…bu mağduriyetimi nasıl giderebilirom

  1. SGK haklı çünkü, çalışırken şikayette bulunsaydınız yerinde tespit yapabilirlerdi. Şu anda yapabilecekleri bir şey yok. Yapmanız gereken tek şey dava açarak haklarınızı talep etmektir.

 177. selamın aleyküm mustafa bey 14/05/21010 işebaşldım 31/10/2016 tarihinde emekli oldum iş yeri maaşlarımızı 1 ayı 4 de bölüpyatırıyordu 1 yıldır 1yada2 havta ancak verdi geris içerde kald 32 gün yılık iznim var bunları hesapladılar ama ödemeye gelince salıyorlar şirkete gıriz vardiye noterden ibar çektim sonuç alamadım avkata gitim 100/20 istiyor alacaı paraya ben 3 aydan fazla çalıştım işkura şikayet etsem faydası olurm yada ben kendim dava açsam becerebilirmiyim sorun yaşarmıyım yardımcı olursanız sevinirim hörmetler

  1. İşkurdan tabi ki sonuç alabilirsiniz. Ama İşkur kararı bağlayıcı değildir. İşveren bu karara uymak zorunda değildir. Bu nedenle dava açmanızı öneririm. Davayı kendiniz de açabilirsiniz ama bir avukattan yardım almanız daha iyi olur. İstenen oran fazla geldiyse başka avukatlarla da görüşebilirsiniz.

 178. sayın mustafa bey öncelikle kolay gelsin 2011 yılında x kargo firmasının acenteliğini aldım. 2016 yılının 6.ayında bir kargo gönderisi nedeniyle cezaevine girdim .şirket yaklaşık 3 ay sonra 02.09.2016 tarihinde ben cezaevindeyken sözleşmeyi tek olarak fesh etti. şirket hem son 45 günlük hakedişimi yatırmadı yaklaşık 30000 tl hemde kendilerine teminat olarak verdiğimiz 37500 tl kullanarak araçlarımı haciz etmiştir. şirkete teıbligat gönderdim fakat dönüş sağlanmamıştır. bu konuda ne yapabilirim bana yol gösterin. ayrıca avukat para yok tek başıma dava açabilir mi

  1. Geçmiş olsun. Benim uzmanlık alanım iş hukuku olup sizin anlaşmazlığınız genel hükümler çerçevesinde çözümlenecek bir husustur. Bu nedenle mutlaka bir avukattan destek almanızı öneririm.

 179. MUSTAFA BEY MERHABA;
  2005 YILINDAN BERİ ŞUANKİ ŞİRKETİMDE ÇALIŞMAKTAYIM.12 SENEDİR İZİN KULLANMADIM DESEM YERİDİR.ZAMAN ZAMAN FAZLA MESAİLERDE YAPTIK.AMA HİÇ BİR KARŞILIK VERİLMEDİ.İZİN PARAMIZ ÖDENMEDİ.ŞİRKET YETKİLİLERİ KENDİ AKRABALARINA HERTÜRLÜ İMKANI SAĞLIYORLAR.BİZİ ÖNEMSEMİYORLAR.CUMARTESİ GÜNLERİDE TAM GÜN ÇALIŞIYORUZ.SİGORTA PRİMLERİMİZDE ASGARİ ÜCRETTEN GÖSTERİLİYOR.ŞİRKET MENFAATİNE OLAN BİLGİLERİMİZ PAYLAŞTIĞIMIZDA KAALE ALMIYORLAR.BUNA BENZER SIKINTILARDAN DOLAYI 4 SENE ÖNCE PSİKİYATRİYE GİTTİM.ANKSİYETE,OKB VE DEPRESYON TEŞHİSİ KONULDU.4 SENEDİR ANTİDEPRESAN ALIYORUM.
  İŞYERİMİNDEN AYRILIP İŞÇİ MAHKEMESİNE VERMEK İSTİYORUM.ARTIK ÇOK BUNALDIM.YAŞIM 42.DOKTORDAN RAHATSIZLIĞIMLA ALAKALI RAPOR ALMAM MÜMKÜNMÜ.DELİL TEŞKİL ETMESİ AÇISINDAN SORUYORUM.SON ZAMANLARDA MOBBİNG UYGULANIYOR.ŞİRKETE PATRONUMUZUN BAĞ KOMŞUSUNU BÖLGE MÜDÜRÜ YAPTILAR.VE ONA YANLIŞIDA OLSA İTAAT ETMEMİZ SÇYLENİYOR.

  ÇOK UZATTIM ÖZÜR DİLERİM.BANA BİR YOL GÖSTERİRMİSİNİZ NASIL YAPARIM NERDEN BAŞLARIM.
  TEŞEKKÜRLER,İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

  1. Merhaba öncelikle geçmiş olsun. Bütün bu haklar varken, rapor almanıza gerek olmadığı kanaatindeyim. İzin kullandırılmaması, fazla mesai ödenmemesi, elden ücret ödenmesi vb. hususların her biri haklı fesih için yeterlidir. Size tavsiyem, ayrılırsanız bunu mutlaka bir ihtarname ile yapmanızdır. Ardından haklarınız ödenmezse mecburen dava yoluna gitmeniz gerekecek.

 180. 8 ay once iş veren beni kovdu maasımı ve 5 yıllık tazminatımı alamadım patronum benim eniştemdir ve ablam var diye sustum ama hakkımı bırakmak istemiyorum nasıl yaparım acaba

 181. S.a abi ben isyerimden parami alamadim iskura sikayet ettim bir sure sonra paramin yarisini aldim sonra sikayetim sonuclandi hakli ben goruldum paranizi alamassaniz dava acin diyor ne yapmaliyim avukata vercek paramda yok kalan parami nasil alabilirim

  1. Dava açmanız gerekir. Bunun için illa ki bir avukata ihtiyacınız yok, kendiniz de dava açabilirsiniz.

   1. Ben enver ben yaklaşık 6sene çalıştım ama1490 gün ssg günüm var ben işe girdiğimde hiç birseyim yoktu astım hastası oldum bana yardım olun

 182. slm abi ben sigortasız çalışan ev boyacısıyım kendim iş alıyorum ve yapıyorum bundan 4 yıl önceden beri bana borcu olan bi sahız hala paramı vermedi kaç defa istediysemde alamadım 3000 tl kadar alacağım var verecek gibide değil yani. kağıt üzerinde anlaşma yok fakat şahidim var hemde onun akrabası o işi yaptığıma dahir ne yapmalıyım yardım edin lütfen. ben evli ve bi erkek çocuğum var geçimimde bu iş ile sağlıyorum avukata da verecek param yok saygılar. 🙁

  1. Merhaba. Sizin davanız genel hükümlere göre görülecektir. Bu durumda dışarıya iş yaptığınızdan dolayı siz işçi olarak değerlendirilmezsiniz. Yapmanız gereken bir avukatla görüşerek, genel hükümlere göre alacağınızı takip etmek olmalıdır.

   1. Kendimizin dava açması için nereye ve nasıl başvuru yapmamız gerekir ayrıca bi ücret gidermi

    1. Bir miktar harç ücreti olacaktır. En iyi bilgiyi varsa iş mahkemesinden, bulunduğunuz yerde iş mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesi kaleminden alabilirsiniz.

 183. selamın aleykum mustafa bey benım 8.cı ayda ıse gırdım 9.cu ayda sıgortam başladı ve 3 hafta gece calıstım gece bıttı ve benı sebepsız yere ısten çıkardılar sızce herhangı bır talepte bulunabılırmıyım

 184. Merhaba Mustafa Bey
  Ben askerlik nedeniyle 2 bucuk yıl calıstıgım özel bir şirketten ayrıldım.Tazminatımı aldım.Askerliğim bitti ve geldim ilk hafta dilekçemi verdim tekrar çalışabilmek için fakat kadro(norm) dolu olduğu için işe giremedim.Bende işe alınmadığım için tazminat talep ettim fakat görüştüğüm kişi bana bu hak için uygun olmadıgımı ilk işe alınacak kişinin ben oldugumu belirsiz bir süre beklemem gerektiğini söyledi bende 3 aylık yasal sure oldugunu işe almıyorsanız tazminatın ödenmesi gerektiğini söyledim.Fakat tabiri caizse yokuşa sürüyorlar işi ne yapmam gerek.

  1. Bu konuda belirlenmiş bir bekleme süresi yok. Ancak sizin işyerini takip etmeniz gerekir. Sizden başka ve sizinle benzer işi yapacak birinin işe alındığını tespit ederseniz dava açarak tazminatınızı alabilirsiniz.

 185. selam aleyküm mustafa bey özel bir şirkette 3 senedir çalışıyorum işler yaklaşık 5 aydan beri aşırı düşüş yaşadı iş yerim pisikolojik baskı yaparak beni işten çıkarmaya çalışıyor 15 gün önce kamera sistemi kurdular ve bu baskıyı ikiye katladı benim çalışmadığımı ve tazminatsız işten atıcaklarını söylüyorlar tahrik ederek üstüme yürüyorlariş yerimde zor durumdayım kamera kayıtlarında konuşduğumu görmüşler sürekli bunla tehtit ediyorlar bu görüntülerle seni tazminatsız çıkarırız diyorlar ben bu konuda ne yapmalıyım teşekkür edrim

  1. Aleyküm selam. Sakin kalmanızda fayda var. İşten illa ki çıkacaksanız haklı bir gerekçeye ihtiyacınız var. Bu gerekçeniz yoksa, çalışmalı ve işverenin sizi çıkarmasını beklemelisiniz.

 186. Mustafa bey ben 2 ay bi inşat işinde calıstım ancak paramı alamadım 2 aylık sigortamî yatırmıslar ancak paramı alamıyorum işci mahkemesinden kesin sonuc alabilirmiyim

  1. Bence önce İşkur’a şikayet dilekçesi verin ve oradan sonuç almayı deneyin. Olmazsa mecburen dava açmanız gerekecek.

 187. SELAMUN ALEYKUM MUSTAFA BEY İŞE GİRİŞ TARİHİM 30.10.13 ÇIKARILDIGIM TARİH 09.09.16 İŞ VEREN İŞYERİNİN KÜÇÜLMESİNİ SEPEP GÖSTEREREK İŞTEN CIKARDI SADECE KIDEM TAZMİNATIN VAR DEDİ 6.850TL BENDE DEDİM İŞTEN SİZ CIKARIYOSUNUZ BENİM İHBAR TAZMİNATIMI DA VERMEK ZORUNDASINIZ DEDİM ONLARDA BUNU ALMASSAN BUNUDA BULAMASIN DEDİLER VE BEN EVRAKLARI İMZALAMADIM NOTERDEN İHTAR CEKTİM İŞÇİ HAKLARINDAN ŞİKAYET OLUŞTURDUM İŞ YERİNİN AV BANA İHTARCEMİŞ BENİ İŞTEN CIKARTMADIKLARI VE BENİM MAZERETSİZ OLARAK İŞE GİTMEDİGİMİ TEPLİGAT ELİNE ULASTIGI GUN İÇİNDE İŞ BAŞI YAPMAM GEREKTİGİNİ AKSİ HALDE İŞTEN CIKARILCAGIMI VE HİC Bİ HAK TALEP EDEMEYECEGİMİ BELİRTEN BİR YAZI GELDİ İŞÇİ HAKLARINA GİTİM İHTARNNAMEYE CEVAP YAZDIRDIM DAHA SONRA İŞ KURDAN YAZI GELDİ KIDEM VE İHBAR TAZMİNATIMI ALMAYA HAK ETMİŞİM .İŞ VEREN PARAYI ÖDEMİYOR BUDURUMDA NE YAPMALIYIM SİZCE..

  1. İlyas bey zaten geriye bir tek dava aşaması kalmış. İşkur’dan lehinize çıkan sonuç da sizin için ayrıca delil olacaktır. Bir an önce davanızı açmanızı öneririm.

 188. Merhaba mustafa bey .bir şirkette 4 yıldır çalışıyorum .6 aydır ücretlerimizi aksatmalı ödeniyordu. 9 . ayın maaşıda bu güne kadar ödenmedi 9 ayın 27 si itibari ile noterden ihbarname çektim .iş aktimi sonlandırdığımı ilettim .ihbarnamede 10 gün süre tanımış noter alacaklarım için dava ne zaman açmalıyım .içeride 2 maaşım var kıdam tazminatı alabilirmiyim selamlar . muhammed nur

  1. Merhaba. Bahsettiğiniz koşullarda kıdem tazminatınızı almanız gerekir. Davanızı da 10 gün geçtikten sonra açmanızda fayda var.

   1. Merhaba Mustafa Bey ben 1996 dan bu yana bir özel şirkette çalıştım kıdem tazminatını nasıl alırım

    1. Salih bey, bu tamamen işten nasıl ayrıldığınıza göre değişir. Size bu sorunun cevabının verilmesi için birçok sorunun cevabına daha ihtiyaç vardır. Size tavsiyem, bir avukattan yardım almanız yönündedir.

 189. Merhaba Mustafa bey ben size birsey danisak istiyorum 4 ay çalıştığım isyeri ne maaşımı ödedi nede sigortamı yaptı şimdide bana 2100TL ye anlaşmamıza rağmen bana toplamda olan borç 8400 TL iken senin hakkın 3000TL diyorlar ben nasıl bir yol izlemeliyim sigortamda yapılmadı

  1. Sigortanız da olmadığında göre, tek yol iş mahkemesi olarak görünmektedir.

 190. Merhaba Mustafa Bey ben tam iki yıldır bir restoranda çalıştım ve evlilik dolayısıyla istanbul anadolu yakasından avrupa yakasına taşındım Beylikdüzüne işim de Kurtköy viaportta sonuçta haklı bir gerekçe ile işten ayrıldım ve iş yerinden resmi izin haklarımı istedim sadece başka bişe talep etmedim iki yıl çalıştım hiç bir bayram da seyran da izin kullanmadım ücretini de almadım istedim bu hakkımı vermediler öyle bir hakkın yok dediler kapı orda git istediğin yere dediler bunun için ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz rica etsem dava açmayı düşünüyorum ama nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum dava açsam haklarımı alabilirmiyim acaba lütfen yardımcı olun bana bir yol gösterin yeni evlenecem maddi durumum iyi olmadığı için avukat Tutamıyorum

  1. Murat bey, o halde yapmanız gereken İŞKUR’a başvurmaktır. Şikayet dilekçesi doldurun ve bekleyin. Belki İŞKUR, ücretlerinizi size ödetebilir. Oradan da sonuç alamazsanız, mahkemeden başka bir yol yoktur.

 191. Merhaba mustafa bey.22 08 2016 tarihine kadar çalıştığım işyeri iş bitiğinden dolayı sözlü olarak toplu çıkışımızı verdiler.14 ay çalıştım.2 aylık maaşım duruyor.vereceğiz diye oyalıyorlar.iş kura başvurdum,işkur dediki 13 08 2016 tarihinde istifa etmişsin.Yani hiçbir şekilde herhangi birşeye imza atmadığım halde işveren istifa göstermiş.İşkur bana dilekçe doldurtu şikayet amacıyla.1 ay sonra işkurdan bana bir evrak geldi, evrakta şunlar yazıyordu.İşverene tebligat gitmiş 21 10 2016 tarihine kadar süre verilmiş, ama bu tarihe kadar işveren müracaat etmemiştir.bundan sonra ne yapmam gerekiyor.şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Evet, madem ki İŞKUR’dan da sonuç alamadınız; artık dava açmanız ve iş mahkemesinde hakkınızı aramanız gerekiyor.

 192. Mhb ben ay 6ay kadar biyerde calistim ve son 2 maasimi vermediler 3 bolduk dediler ama bankaya yatirmiyorlar gecende gittim 200 tl elden verdiler sadece sizce ne yapmaliyim

  1. Merhaba. İŞKUR’a dilekçe vererek şikayette bulunmanızı öneririm. Belki, bu sayede ücretiniz ödenebilir.

 193. Merhaba,ben 19 gün bir petrol istasyonunda çalıştım.işe kurban bayramının 2. Günü girdim ve 1 ekimde çalışıp mesai bitiminde işten çıktım.
  Herhangi bir istifa dilekçesi vermedim çünkü haklarımı almadım.Maaşımı bir sonraki ayın 16 sında ödeyeceklerini söylediler.Şimdi aradım ve senin maaş belli değil gibi şeyler söylediler yüzüme kapattılar telefonu.
  Sigortam da 9 gün eksik yatırılmış.
  Ben alacaklarımı nasıl tahsil edebilirim.
  Avukat tutacak ya da mahkeme açacak oaram yok.
  Orada halen çalışan iki arkadaşımın de içerde maaşı var.Onlarla görüştüm birbirimize bir mahkeme söz konusu olduğunda şahit olacaklarını söylediler.Ayrıca orada çalışırken kullandığım üzerinde şirket adı ve benim resmim bulunan personel kartım da elimde nevcut.
  Vereceğiniz bilgi için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Zaten 19 günlük bir alacak için dava açsanız, astarı yüzünden pahalı olacaktır. Size tavsiyem İŞKUR’a giderek şikayet dilekçesi doldurmanızdır. Bu dilekçe ekine elinizdeki her türlü delilin birer fotokopisini de koyun. Bütün bunlara rağmen alacaklarınızı alamazsanız, son çare olarak dava açmak da en doğal hakkınızdır.

 194. Merhaba ben bi fabrikada 2,5 yıl çalıştım ve evlendim evlendikten 5 ay sonra eşim beni orada çalıştırmak istemedi ve işi bırakmak zorunda kaldım.Tazminat alamazsın dediler eşim çalışmamı istemiyo desemde itiraz ettiler benim böyle bi hakkım varmış eşimin çalıştırmaması gerekçesiyle tazminatlı çıkış hakkım.TaZminat almak için ne yapmam lazım.Bana bu konuda yardımcı olur musunuz?

  1. Evet, böyle bir hakkınız vardı ancak önemli olan nasıl ayrıldığınız. Eğer istifa dilekçesi vererek ayrılmışsanız işiniz zor demektir. Böyle olmadıysa bile işvereniniz size tazminat ödemek istemezse iş mahkemesinin ne karar vereceğini bilmek ise gerçekten zor. O nedenle şansınızı deneyebilir ve dava açabilirsiniz.

 195. Meraba ben bir sirkette 4 yildir hizmet veriyordum fakat is gorev yerim operatorlukten normal isci kademesine dusurulmek istendim bana herhangi bir bilgi verilmeden. Sadece dusun dediler ve bende nedenini sordugumda senden verim alamiyoruz bu bu kademenden dediler. Bende bu isimden verim alamiyorsaniz vereceginiz gorevden nasil alacaksiniz diye sordugumda beni esyalarini teslim et git demekle cevap verdiler. Muhasebeye gittigimde ise bana sen kabul etmemissin verilen isi dediler bende sadece nedenini sordum dedim ve bana biz senin cikisini vermiyoruz sen istifa et git dediler . Itiraz ettim ben neden istifa ediyim dedim benim giris kartimi aldiklari icin verin giris kartimi ben calisicam dedim. Hayir biz seni calistirmak istemiyoruz. Tazminat falanda vermiyoruz. Git basini nereye vuruyosan vur dediler. Ayni gun iskura gidip uyusmazlik dilekcesi verdim. Baska ne yapmam gerekiyo bankalara borcum var cok sıkısik haldeyim ha bu arada ertesi gun yani beni gonderdikleri gunun ertesi icerdeki yarim aylik ve ikramiyemi hesabima yatirmislar. O paraya hic dokunmadim. Bana bir fikir verin napmam gerekiyo