Kıdem Tazminatı

Mevsimlik işçinin kıdem tazminatı hakkı

Mevsimlik işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Mevsimlik iş; adından da anlaşılacağı üzere, yılın belirli bir dönemini kapsayan iştir. Bu işte çalışan işçiler de mevsimlik işçi olarak adlandırılmaktadır. Kıdem tazminatına hak kazanmak için, işçinin işyerinde en az bir yıllık kıdemi olması şartı göz önüne alındığında; sürekli olarak bir yılın altında çalışan mevsimlik işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

Kıdem tazminatı için şartlar

Kıdem tazminatına hak kazanmak için, iş sözleşmesinin kanunda yazılı şekillerde sona ermiş olması gerekir. Genel olarak kıdem tazminatı alma şartlarını şu yazıdan okuyabilirsiniz. Ancak bundan önce, işçinin işverenlik bünyesindeki çalışmasının da en az bir yıl olması gerekmektedir. Ayrıca belirli süreli iş sözleşmelerinde, sürenin bitimiyle birlikte sözleşme kendiliğinden sona erdiğinden, kıdem tazminatı da gündeme gelmemektedir.

Mevsimlik iş sözleşmesi belirli ya da belirsiz süreli yapılabilir

Mevsimlik iş sözleşmesi belirsiz süreli yapılabilir. Bu durumda zaten, kıdem tazminatıyla ilgili bir sorun yoktur. Ama mevsimlik işçi, belirli süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılıyorsa sonuç değişebilir. Gerçekten de tek bir dönem için yapılan ve süresi belirli olan bir iş söz konusuysa, işçi kıdem tazminatına hak kazanamayacaktır.

Ama belirli süreli adı altında, mevsimlik işçi birden fazla kez işe alınmışsa; artık bu sözleşme belirsiz süreli kabul edilmelidir. İşçi böylece kıdem tazminatı alabilecektir. Bir örnekle olayı somutlaştıralım.

Mevsimlik işçi olarak işe alınan işçi A, işyerinde 2013 senesinde belirli süreli sözleşmeyle ve 01.01.2013-30.10.2013 tarihleri arasında çalıştırılmış olsun. İşçi A’nın süre sonunda işten ayrılmasıyla, kıdem tazminatı hakkı olmayacağını söyleyebiliriz. Ama işçi A, 2014’de ve 2015’de de aynı sürelerde çalıştırılmışsa, artık işçi A’nın sözleşmesinin belirsiz süreli zincirleme iş sözleşmesi haline geldiğini söyleyebiliriz. İşçi A, kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir.

Mevsimlik işçinin kıdemi nasıl belirlenir?

mevsimlik iş kıdem tazminatı

Burada akla şöyle bir soru gelebilir: Geçici / Mevsimlik işçi kıdem tazminatı alacaksa, askıda geçen süreler ne olacaktır? Yukarıdaki örnekte işçi her yıl 2 ay boşta gezmektedir. Bu 2 aylık süreler, kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmalı mıdır?

Cevabı bir Yargıtay kararıyla verelim: “İşçi mevsimlik işlerde çalışmış ise; mevsimlik çalıştığı sürelerin dikkate alınarak ve bu sürelere göre kıdem tazminatının ödenmesi gerekir. Başka bir anlatımla, işçinin askıda geçen süresi, fiilen çalışma olgusunu taşımadığından kıdemden sayılmayacaktır.” (22 Hukuk, 2012/25030 E.)

Görüldüğü üzere, mevsimlik işçinin askıda geçen ve çalışmadığı süreler kıdem tazminatına esas kıdeminden sayılmayacak ve işçinin fiilen çalışma süreleri toplanarak, bu rakam üzerinden kıdem tazminatı ödenecektir.

SONUÇ

Öncelikle şunu söylemek isterim ki; mevsimlik iş sözleşmesi tek bir mevsim için yapılmış belirli süreli iş sözleşmesi ise, sözleşme mevsimin bitimiyle kendiliğinden sona erecek ve bu durumda işçi ihbar ve kıdem tazminatına hak kazanamayacaktır.

Ancak işçi ile yapılan mevsimlik ve belirli süreli iş sözleşmesi yenileniyorsa, iş değişecektir. Bu durumda her yıl yenilenen bu sözleşmeler artık belirsiz süreli iş sözleşmesi olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla, bir işyerinde birden fazla kez mevsimlik olarak çalışan işçinin kıdem tazminatı alma hakkı vardır.

Bu işçinin kıdem tazminatı hesaplanırken; fiilen çalışmış olduğu günler toplanır ve toplam gün sayısı üzerinden kıdem tazminatı ödenir. İşçinin boşta ve askıda geçirdiği süreler, kıdem hesabında dikkate alınmaz.

Not: Mevsimlik işçinin yıllık izin hakkının olup olmadığıyla ilgili şu yazıma göz atabilirsiniz.

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. otelde 10 yıldır sezonluk calısmaktayım . calısma surelerim yıl ıcerisinde 5 yada 6 aydır . sezon bitiminde benden istifa dilekcesi istiyorlar ve 10. yılıma kadar hep istifa ederek cıktım . 2017 yaz sezonu bitimi bu imzayı atmayacagım , geriye dönük 10 yıllık kıdem tazminatımı alabilirmiyim ? tesekkürler

 2. *mrb ben geçen yıl 5 ay bu yılda 7 ay olmak üzere toplam 12 ay sezonluk işçi olarak çalıştım
  acaba benim tazminat hakkım varmı bu işletmede yada beni birdaha çağırmak zorundalarmı
  çünkü ben geçen yıl garson olarak çalıştım bu yılda bir üst pozisyon da kaptan olarak çalıştım.
  şimdi beni tekrardan çağırmak zorundalarmı.?çağırmayacaklarını söylediler bu durumda ne yapmalıyım acaba

  1. Rıdvan bey, sizi tekrar çağırma zorunlulukları yoktur. İş sözleşmeniz varsa ve sözleşmede tekrar çağrılacağınız yazıyorsa, o zaman başka.

   1. Selam benim bir sorum olacak yardimci olursaniz çok seviniri, 4 yaz sezonu bir otelde mevsimlik işçi olarak caliştim ve önümuzdeki şubatta askere gidecegim toplam calişma gunum ise yaklaşik 340 gun tazminat alma hakkim var midir?

    1. Süleyman bey toplam kıdeminiz bir yıl olmadan kıdem tazminatı alamazsınız.

 3. Yargıtay’a göre, mevsimlik işçiler için askı süresinin, kural olarak birbirini takip eden iki mevsim arasındaki süre olması gerekir. Müteakip mevsimleri aşacak şekilde (örn: 3,4 yıl) devam edecek bir askı süresinden söz edilemez. Tarafların buna askı süresi demiş olmaları sonucu değiştirmez.[20] bu yazi kafami kariştirmişti eger 365 gun şarti varsa haakim yok o zaman 🙁

 4. Kamu kurumumuzda geçici işçi 9 aylık olarak çalışan personelimiz süresi bittikten yani çıkış aldıktan 1 hafta sonra vefat ediyor. Bu işçi son 9 yılında 84+240+257+238+87+150+270+270+270+256 şeklindedir. Şahsın varisleri tazminat talebinde bulunmakta. Bu şahsa kıdem tazminatı hakkı doğmuş mudur.

  1. Merhaba, iş akdinin işçinin ölümü nedeniyle sona ermesi halinde işçinin yasal mirasçılarına kıdem tazminatı ödenir. Ama bahsettiğiniz durumda, işçi işten çıktıktan sonra öldüğü bilgisi yer alıyor. Bu durumda, iş akdinin sona ermesi ölüm nedeniyle olmadığından, kıdem tazminatı gündeme gelmez. Ancak, işçinin en son işten ayrılması, kıdem tazminatı almasını gerektirecek bir ayrılma ise, bu durumda mirasçılarının kıdem tazminatı talep edebilmesi gerekir.

 5. Öncelikle ivedi cevabınız için çok teşekkür ederim. İşçi sözleşme süresi bittiğinden dolayı işten ayrıldı ve ayrıldıktan sonra vefat etti. Ayrılma nedeni iş süresinin sona ermesi. İşçi 2010 yılından beri yıl içinde 8 veya 9 ay düzenli çalıştı ve düzenli olarak süre bitiminde çıkış aldı bu durum ona tazminat hakkı doğurur mu..

  1. Ali bey net cevap vermek zor. Bu konuda işçinin hukuki sürece başvurmasını beklemek daha doğru olur. Çünkü mahkeme çok büyük ihtimalle ödetecek olsa bile, kamu kurumunun bunu ödemesi ilgili memurları zor durumda bırakabilir. Yine de nihai kararı sizin vermeniz lazım.

 6. merhaba ben bir özel sektörde çalışıyorum 2010 dan beri çalışıyorum mevsimlik işçi olarak görünüyoruz iş olmayınca eve gonderiliyoruz yolda en fazla 270 gün çalışıyoruz giriş çıkış tek ama her yıl sözleşme imzalatiyorlar çıkış yapmak istiyorum ama tazminat alabilirmiyim nasıl bir yol izlemem lazim

 7. merhaba biz bir kamuya ait bir fabrikada mevsimlik taseron olarak belirli sureli her yil 9 ay calismaktayiz. 3 yili bitirdik 4 .yilimizda 5. ayimizi doldurmusken calistigimiz fabrika ozellesmesi dolayisiyla isimize son verildi ve taseron firma fabrikanin satisindan sonra sozlesmenin fes edildigini bildirdi.benim burada her yil 9 ay olmak uzere yaklasik 36 ay hizmetim bulunmaktadir ihbar ve kidem tazminati hak edebilirmiyiz …

 8. Merhaba ben kamuda 4 senedir calisiyorum mevsimlik isci olarak 6 ayda bir bgiris cikis oluyor ve bu 3 sene oyle devam ediyorur 1 ay sonra bizi belediye bunyesinde sirkete alacaklarini soyluyorlar ucretler dusecegi icin kabul etmek istemiyoruz kidem tazminati hakkimiz varmi izinlerimiz yanacakmi

  1. Merhaba. Söylentiler üzerine yorum yapamayız. Hangi şirketteydiniz, hangi kuruma ne sıfatla geçeceksiniz? Bunları bilmeden yorum yapmamız doğru olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu