Kıdem TazminatıTaşeron

Taşeron işçisi kıdem tazminatını devletten nasıl alacak?

Alt işveren işçilerinin belki de en büyük sorunu yıllarca kıdem tazminatı oldu. Çünkü taşeron işçisi haklı bile olsa, işten ayrıldığında kıdem tazminatını alacak bir muhatap bulmakta zorlandı ve uzun süren davalarla uğraşmak zorunda kaldı. Ama artık sistem değişti. Şimdi, taşeron işçisi kıdem tazminatını kurumundan nasıl alacak?

Taşeron işçisinin kıdem tazminatı

Taşeron işçilerinin kıdem tazminatlarına devlet güvencesi geldiğini daha önce yazmıştık: https://mustafabaysal.com/kidem-tazminatini-devlet-odeyecek/

Genel hatlarıyla anlattığımız bu güvencenin ayrıntılarını bu yazıda sizlerle paylaşacağız. Kıdem tazminatını alacak şekilde işten ayrılan taşeron işçisinin hangi yolları izlemesi gerektiğinin cevabını bu yazıda bulabileceksiniz.

İsterseniz önce, taşeron işçisi olarak bildiğimiz alt işveren işçilerinin kıdem tazminatlarına nasıl bir güvence geldiğini kısaca hatırlayalım.

Taşeron işçisinin davalarla imtihanı

11 Eylül 2014 tarihinden önce işten ayrılan bir taşeron işçisi kıdem tazminatını almak istediğinde karşısında bir muhatap bulmakta zorlanıyordu.

Bir tarafta kendinden önceki taşeron şirketlerin paylarına düşen kıdem tazminatlarını ödemek istemeyen son taşeron firma, diğer tarafta hukuken kıdem tazminatını ödeyebileceği bir mevzuat hükmü bulunmayan kamu kurumu vardı.

İki taraftan da tazminatını alamayan işçi mecburen mahkemeye gidiyor, bu uzun süreç sonunda kıdem tazminatını ödeyen yine kamu kurumu oluyordu.

Elbette işçiyi çalıştıran tüm taşeron firmalara rücu etme hakkı bulunan kamu kurumu bu hakkını kullandığında, karşısında çoğu zaman kapanmış, iflas etmiş ve muhatapsız firmalar buluyordu. Sonuçta bu tazminatı kesin olarak ödeyen yine kamu kurumu oluyordu.

taşeron ihale arası boşluk

Taşeronun tazminatını kurumu ödeyecek

11 Eylül 2014 tarihinden itibaren ise işler değişti. Bu tarihte yürürlüğe giren 6552 sayılı İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun ile birlikte bu kıdem tazminatını ödeme yükümlülüğünü devlet, üzerine aldı.

Peki işçi kıdem tazminatını nasıl alacak. Gelin, bunu önce bir şemayla anlatalım. Buna da kıdem tazminatı şeması diyelim.

Kıdem tazminatı şemasını indirmek için tıklayın.

SONUÇ

Yukarıdaki şemadan da görüleceği üzere kıdem tazminatını almanız için tek şart, kıdem tazminatınızı hak edecek şekilde işten ayrılmış olmanız. Bu durumu kanıtlayıcı yazıyı taşeron firmanızdan almanız gerekiyor. Bu yazıyı alamazsanız SGK kayıtlarınız esas alınacak. Bir anlaşmazlık olması durumunda mahkeme yolu elbette karşılıklı olarak açık.

Kamu kurumuna kıdem tazminatı için verilecek dilekçe örneği için tıklayınız.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Yorum

  1. Merhaba Mustafa Bey;
    ben sağlık bakanlığının 182 MHRS (Merkezi Hekim Randevu Sistemi) şirket tarafından kamu ihalesi neticesinde şirkette çalışanın aklıma takılan taşeron durumunda biz asıl işimi yardımcı işimi gerçekleştiriyoruz.Tüm Türkiyeye 7/24 hizmet vermekteyiz Vatandaşlara hastanelere randevu oluşturmaktayız

      1. Cafer bey uzun zamandır asıl is yardımci iş sorularina cevap vermiyorum. Az zamanı kalan kanun tasarısının netlesmesiyle birlikte genel bir değerlendirme yapmayı planlıyorum.

Başa dön tuşu