Kıdem Tazminatı

Kıdem tazminatının tamamı haczedilebilir mi?

Kıdem tazminatı haczedilebilir mi?

İşyerine yıllarca emek veren işçi için kıdem tazminatı çok önemlidir. Çünkü kıdem tazminatı hem işçinin emeğinin bir karşılığıdır hem de yüksek meblağlar tutabilmektedir. Ancak bazen işçi hakkında devam eden haciz kararları olabilmektedir. Bu kapsamda işçinin hak ettiği kıdem tazminatı miktarı işçiye ödenmek yerine haczedilerek icra müdürlüğüne ödenebilir mi?

Kıdem tazminatı

İşyerinde en az 1 yıllık kıdemi olan işçi, diğer şartları da taşıyorsa kıdem tazminatı alabilmektedir. Bu tazminat işçinin kıdemine göre arttığından ve ödeme esnasında sadece damga vergisi kesintisi yapıldığından, yüksek rakamlara ulaşabilmektedir. Birçok işçi için âdeta bir emeklilik ikramiyesi niteliğinde olan kıdem tazminatı bu nedenle çok önemli bir tazminat kalemidir.

İşçinin icra borcunun olması

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bu durumda icra müdürlükleri işyerine resmi yazı göndererek işçinin ücretlerinin bir kısmının kesilerek kendisine gönderilmesini istemektedir. İşçi ücretlerinin ¼ ünün haczedilebileceğini daha önce yazmıştım. İşverenler için bu talebe uymak yasal bir zorunluluktur. Maaşın ¼ ü icra müdürlüğünün hesabına gönderilmekte ve kalan kısmı işçiye ödenmektedir. Peki ama işçi işten ayrılmış ve kıdem tazminatını hak etmişse ne olur?

Kıdem tazminatının haczedilmesi

Öyle ya, işverene ulaşmış bir icra yazısı olduğunu varsayalım. İşveren gerekli kesintiyi yaparak her ay icra müdürlüğüne gönderiyor olsun. Bu işçi işten ayrılmak zorunda kalmış ya da çıkarılmışsa ve kıdem tazminatını  da hak etmişse, işveren kıdem tazminatını kime ödeyecektir?

İlk bakışta bunun işçi için hayati bir ödeme olduğu ve icra müdürlüğüne gönderilmemesi veya gönderilse bile ¼ ünün gönderilmesi gerektiği düşünülebilir. Ama Yargıtay kararları bu yönde değildir.

kıdem tazminatı icra haciz

Bir kararında Yargıtay 12. Hukuk dairesi şöyle demektedir: “Somut olayda alacaklının ücret ve kıdem tazminatı alacağının toplamı için yaptığı başvurunun icra müdürlüğünce reddi üzerine, mahkemenin 23.7.2009 tarih ve 2009/599-586 sayılı kararıyla icra müdürlüğünün red kararının iptaline karar verilmiştir. Oysa yukarıda anılan yasa maddelerinin kapsamında ücret ve maaşlar olup, kıdem tazminatı bu kanun KAPSAMINDA DEĞİLDİR. Bu durumda mahkemece istemin sadece ücret ve maaş alacakları yönünden kabul edilmesi gerekirken ücretten sayılmayan kıdem tazminatını da kapsar şekilde kabulüne karar verilmesi isabetsizdir.”

Görüleceği üzere kıdem tazminatı, ücret olarak görülmediğinden; ¼ ünün haczedilebileceği kuralına tabi değildir. Tamamının haczedilerek icra müdürlüğüne gönderilmesi gerekir.

SONUÇ

İşçinin ücretinin en çok ¼ üne haciz koyulabilmesi kuralı, ücret niteliğindeki ödemeler için geçerlidir. Kıdem tazminatı ise niteliği itibariyle bir ücret türü değildir. Bu nedenle tamamının haczedilmesi mümkündür.

Eğer işçinin icra dairesine borcu varsa, gerekirse kıdem tazminatının tamamının haczedilerek icra müdürlüğüne gönderilmesi gerekir. Ancak borç ödendikten sonra kalan kısım işçinin hesabına yatırılabilir. İcra müdürlüğüne ödeme yapılmadan işçiye kıdem tazminatı ödenmesi halinde, işyerinin hukuki sorumluluğu gündeme gelecektir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

212 Yorum

 1. Merhabalar işyerinde iki yılı aşkım süredir çalışmaktayım .Şubat ayında bu işyerinden askerlik dolayısıyla tazminatlı bi şekilde ayrılacağım maaşıma birden Fazla haciz bulunmakta her ay düzenli olarak kesilmektedir şuandaki icra borcumu tamamen ödememe 15 kaldı örneğin ben 45000 TL tazminat hakettiğimde 15000 kesilip mi bana geri kalan tutarlar yatırılacak yoksa 15000 kesilip o dosya kapatılıp diğer dosyaların borcumu ödenir birde icra borcum olmasına rağmen muhasebenin tazminatın tamamını verme gibi durumu varmı

 2. Merhaba ben Ömer KALKAN bir fabrika da yaklaşık 4 yıl süreyle çalışmaktayım. Maaşım da haciz bulunmaktadır. Eğer işveren işten cikartirsa tazminat kazanırsam yaklaşık 20.000 TL Orçun kaldi. Bu borcu ödeyip geri kalanı bana iaede eder mi? İcra gönderen avukat tekrar yazı gönderip faizine isteme hakkı var mı eğer varsa bu parayı iş veren öder mi? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 3. merhaba ben işten çıkarıldım 1 ay çalıştım çıkardılar 1 15 gün felan 1 aylığın 4/1 ini kestiler ancak cıkarırken 15 günlük maaşı nisan maaş ödemesi diye atmalarına rağmen tamamını haczetmiş banka bununla ilgili birşey yapmamız mümkünmü acaba_

  1. Merhaba, bankanın ne sebeple el koyduğunu bilmem mümkün olmaz. Bu hususu bankayla çözmeniz gerekir.

 4. işyerinde çalışırken 2 tane icram vardı.1 tanesini maaşımın 4/1 kesiliyordu.digerini ise
  sırada bekliyordu. avukatla anlaşarak 2ci olanı yapılandırmaya gittim.oduyorumda.isden ayrıldım eyt için .tazminatımı almak istedim iş yeri 2 icra el koyacak dedi.bende yapılandırma yaptım dedim.avukat yapılandırma yaptığım halde icradan dosyayı kaldırmamıs.bu tazminat almama elgel.ne yapabilirim

  1. Merhaba, bu konuyu muhakkak icra dairesiyle görüşmelisiniz. Benim buradan bilgi vermem ya da yorum yapmam mümkün olmaz Mehmet bey.

 5. benim 16.aylik sgk li calusdigimyerden cikarildim tazminat kidemvs.ire odenmedi bu paranin tamami haczedilirmi? yani benim hesabima yatirilmazmi?ve yine 1.yil sgk siz calistirildim sgk siz calisdigim 1.yillik sigorta pirimleri bana elden verilebilirmi veya sgk..ya yatirilirmi?

 6. Merhaba calistigim isyerinden 7000 prim ile sgk yazisi ile kidem tazminatimi istedim . bankaya icram bulundugu icin odemesinin pesinen yapilmasini ve borcumu kapatacagimi belirttim. Bana sirketimizin boyle bir prosuduru olmadigini size 12 esit taksitle odeme yapabiliriz dendi. İtiraz ettigimde dava acabilirsiniz biz bu sekilde odeme yapacaz diyorlar. Nasil bir yol izlemeliyim dava acsam dava kac sene surecek ? Ve benim borc yasal faizlerle her ay katlanacak .

   1. Kiymetli cevapiniz icin tesekkurler. Fakat ben elden odemeyi kastetmedim . isveren tazminatimi 12 esit taksitle benim rizam olmadigi halde odemek istiyor. Benim bir banka ile icram mevcut. Ben tazminatimi pesinen almak ve icra borcumu kapatmak istiyorum isveren buna yanasmiyor. Nasil bir yol izlemeliyim. Dava acsam surec uzucak ve sonuclanana kadar da isverenden odemede alamicam

 7. Mustafa Bey
  maaş hesabımda haciz var eyt çıkınca emekli olma şansım var özel bir şirkette yöneticiyim şirketten avans kullanma hakkım var avans kullandıktan bir ay sonra emekli olursam tazminat hakkımdan önce şirket alacağını tahsil edip kalan miktarımı icra dairesine bildirir burda öncelik işverenin alacağımıdır

  1. Merhaba. Normal şartlar altında kıdem tazminatı borcu ile avans alacağını işveren mahsup etmemeli ve kıdem tazminatını öncelikli olarak icraya göndermelidir. Ancak uygulamada aksinin yapıldığını görüyorum. Artık, işvereninizin takdirinde olacaktır.

 8. ARKADASIM IN OZEL BIR FIRMADA CALISIYORDU 8 YIL SGK DAN GUNLERI DOLDU KIDEM TAZMINATI HAKKINA SAHIP OLDU SONRA 100 DE 100 ICRA ALACAK DEDIELR ODA CALISTIGI YERLE ANLASTI 25,000 ELDEN ALDI 25,000 TL SIRKETE HIBE ETTI TURKIYEDE HERSEYIN BIR YOLU VAR YETERKI AKILLI OL ICRADA HAVAYI ALDI SIMDI SGK SIZ CALISIYOR KESINTIDE YOK BU KANIN ZATEN YANLIS BIR KANUIN DUZELMEDIKCE BOYLE SEYLER COK YAPILIR

  1. Merhaba, işyeri risk almış; hem icra hukuku bakımından sorumlu olabilirdi hem de tespit edilmesi halinde İPC uygulanabilirdi. Kötü misal, misal olmaz. Bu yapılanı her işveren yapmayacak ve bu riski almayacaktır.

 9. Mustafa Bey 4 tane icra dosyam Var 1.500 liralık kıdem tazminatında 4 tane icra borcumu Kesilir, Sıradaki olan icra borcumu Kesilir

  1. Merhaba, bu konuda net bilgim yok. Ancak gerekirse tamamının kesilebileceğini yazımda izah etmiştim.

  2. Cok acil bu kanun degistirilmesi gerekiyor insanlarin emeklerine el konulmamasi gerekiyor.. devletimiz bununla ilgili bi duzenleme yapmasini istiyoruz

 10. S a Mustafa bey 2 yıl tazminat var icra kesintisi de var bir jismi bankaya yatması gerirmi yoksa icra dairesinemi bu ay kesildi icradairedine maaş da ama tazminat damı icraya yatar

  1. Aleyküm selam. İcra dairesinden gelen yazıya göre değişir. Gerekirse borcunuza mahsuben tazminatın tamamının da kesilerek icra müdürlüğüne gönderilmesi mümkündür. Sorunuzun cevabı icra yazısına konu borcunuza göre değişir.

 11. Merhaba hocam 3 yıldır çalışıyorum 4 yada 5 gecikmiş borçlarım var şuan bazıları haciz işlemi başlatmış maaştan kesinti yapılıyor işten hastalık nedeni ile tazminatımı alarak ayrılmak istiyorum alacağım tazminata bu hacizli olduğum yerlerin hepsi el koyabilirmi teşekkür ederim

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Evet, eğer işyerine gelmiş icra yazıları varsa, bu yazılar kapsamında, size ödenecek olan kıdem tazminatından kesinti yapılarak icra müdürlüğüne gönderilmesi gerekir.

 12. Icra dairesi banka hesaplarima bloke veya haciz koymasi icin bankaya haciz muzekkeresi yazmak zorunda degil mi. Eger bankaya haciz muzekkeresi gonderilmemisse tazminatimi almsa sansim varmi. Ayrica bankaya haciz koyulup koyulmadigini nasil ogrenebilirim. Bankayi arasak ogrenebilirmiyiz

 13. Merhaba icralik oldugum varlik yonetimi maasimdan kesinti yapiyor. Tazminatim maas hesabima yatarsa hepsine el koyabilir mi ? Ayrica bi kac tanidik avukata sordugumda eger icra dairesi bankaya icra dilekcesi yazmamisssa tazminatina el koyamazlar cekebilirsin dediler kafam cok karisik. Sizce boyle bir sey mumkunmu. Tazminatima el koymalari icin bankaya yazi gondermeleri gerekir mi ?

  1. Merhaba, icra dairesinin işverene bu konuda yazısı yoksa ya da bankaya ulaşan bir yazı yoksa, elbette tazminatınızı alabilirsiniz. Buradaki sorun şu ki; icra dairesi örneğin işvereninize yazı yazmışsa, işveren ilgili miktarı doğrudan icra müdürlüğüne göndermek zorundadır. Benzer şekilde banka da ancak gelen bir resmi yazı varsa gereğini yapacaktır.

 14. Hem ödenek hayati önem taşır yaziyo ,hemde devlet karlı çıksın die ,işçi açından mi ölsün .zaten adam işten çıkmış .tazminatı vs onuda icra alırsa gerçekten ölüme mahkum sayiliyo vatandaş

 15. İşten ister kendim isterse çalıştığım şirket çıkarsın gelen icra yazısı varsa alacağım kıdem ve her türlü haklarım icra borcunamı kesilir teşekkürler

  1. Merhaba, evet tazminat alacaklarınızın tamamı kesilmelidir. Ancak ücret alacaklarınızın en çok 1/4’ü kesilebilir.

   1. Selam aleyküm Mustafa bey benim şuan ödedim içram var ve 3 icrada sırada bekliyor ben eyt den emekli olacağım ve tazminat alacağım bu icralara nasıl ödeme yapılır şuan ki ödedim icrayamı kapatıp kalan parayı 3 icraya mı verilir öncelik kimde olur

    1. Aleyküm selam. Bunun cevabını işveren ya da ben bilemeyiz. İşverene gelen bir yazı varsa, işveren bu yazıya göre icra dairesine parayı gönderir. Gerisini icra dairesi bilecektir.

 16. Bugün babamın icralık dosyaları yüzünden işten çıktı ve tazminatının tamamı hesaba yatmadı bir kısmı icra dosyasına bir kısmı bankaya yatacakti fakat bankaya yatan bütün meblağlar kesildi böyle bir yasal hak varmı

 17. Merhaba 5 senedir maaşimda icra kesiliyor borcum hala devam ediyor ihbar ve tazminatimin tamamınımı icra el koyacak yoksa 4.1 nemi bunu söylermisiniz

  1. Merhaba maaş ta haciz var ve eyt emekli olunca kıdem tazminatını icra el koabilirmi

 18. Merhabalar, yaklaşık 5 yıldır çalışmakta olduğum işyerinde icra dosyalarından dolayı maaşımda kesinti yapılmakta. Çıkışım hangi kod ile olursa, işverenim yasa gereği benim adıma alacaklı bankalara kıdem tazminatını ödemek zorunda olmaz.
  Örneğin devamsızlık yaptım diyelim, işveren de haklı olarak tazminat vermeden çıkardı..

  1. Merhaba, hangi kod bildirilirse bildirilsin, işveren size yapacağı tazminat ödemelerinde önceliği kendisine bildirilen icra dosyalarına vermek zorundadır.

   1. merhaba mustafa bey ben 3600 den işten ayrıldım benimiçram var tazminatımı ala bilirmi içra mudurluhu

    1. Merhaba, işvereninize icra müdürlüğünden gelen resmi yazı varsa, işveren kıdem tazminatınızı size ödemek yerine öncelikle icra müdürlüğüne ödeme yapmakla yükümlüdür.

 19. Özel sektörde calışmakdaydım işyeri beni işten cıkardı 6 sene calışdım işyerine gelen icra dosyaları var benim öğrenmek istediğim vergi dairesi’ ssk gibi yerlerden gelen icra dosyalarına tazminat kesilirmi yani devlete olan yerlere kesilirse de yapacak oldugum herhangi bir şey var mı tşk ederim.

  1. İcra yazısı kimden gelirse gelsin, tazminatlara işlem yapılır. Birden fazla icra varsa da öncelik sırasına göre sırayla kesinti yapılır.

  2. Merhaba, eğer icra emri işyerine ulaşmışsa, işveren ödemeyi icra borcunuza karşılık olarak icra müdürlüğü hesabına göndermekle yükümlüdür. Bu durumda, sizin de işverenin de yapabileceği bir şey yoktur İhsan bey.

 20. Merhaba ben çalıştığım işten tazminatimi alıp ayrılmak istiyorum ama borcumdan dolayi maaş haciz kağıdı gondericekler haciz kağıdı gelmeden önce çıkış verilip isyeriyle ilisigim kesilmiş olsa haciz kağıdı sonradan gelmiş olmasına rağmen yinede tazminata haciz koyabilirmi birde şöyle bir şey var işyeri tazminati takside boluyor diyelimki üçe bölündü bir taksitini ben aldım kalan iki takside haciz koyulurmu şirket harici muhasebeciye sordum sigortadan ve sirketle ilişiği kesildi diye donus yapılınca alamazlar diyor n yapacağımı bilemedim siz yardimci olurmusunuz

  1. Merhaba, işyerine gelen resmi bir yazı olmadığı müddetçe işveren kıdem tazminatını size öder. Ancak resmi bir yazı geldiği anda artık öncelikle icra müdürlüğüne kesinti yaparak para göndermesi gerekir. Haliyle henüz ilk taksit ödenmiş olsa ve sonra icra müdürlüğünden yazı gelse, artık işveren size değil öncelikle icra müdürlüğüne para göndermekle yükümlü olacaktır.

 21. Merhaba ben işten çıkarıldım ve tazminat hakkım var ama benim 1 den fazla icram var kidem tazminatim hepsine mi kesilir yoksa suan kesilen icraya mi kesilir

  1. Ramazan bey, kafanızı karıştırmamak için bir örnekle anlatayım. Burada önemli olan, işyerinize ulaşan resmi icra yazılarıdır. Örneğin işyerinize ulaşan 2 icra yazısı varsa ve buradaki toplam rakam 10 bin lira ise ve sizin kıdem tazminatınız da 9 bin lira ise, tazminatınızın tamamı haczedilerek icra müdürlüğüne gönderilir. Esas alınması gereken, mahkemece ya da icra müdürlüğünce işyerine gönderilen tutar olmalıdır.

   1. Merhaba mustfa bey bende bir sorumvar benim iş yerime 26 binlira haciz yazısı geldi ödedim ve sadece 1800 lira kaldı ama uyapda 14 lira daha gözüküyor kıdem tazmintin nasıl olacak şimdi icra dairsinin işyerime gönderdiği miktarmi kadar kesilcek

    1. Yaşar bey merhaba, işyeriniz kendisine gelen yazı mukabilinde ödeme yapmakla yükümlüdür. Fazla ödeme yapılmış olursa, icra dairesine başvurabilirsiniz. Ayrıca madem ki ödemeniz gereken rakam aslında daha az, gidip bir an önce icra dairesinden bilgi alın ve ona göre hareket edin.

     1. Yani isyerime gelen tutar kadarmi kesilce açıkçası net bir bilgi verirseniz sevinirim

     2. Mustafa bey kalan borcum 1800 iş yerine sordun icra dairsinin gönderdiği borç miktarı kadarmi kesil yoksa uyapda yazan kadarmi

     3. Yaşar bey, siz işverenin yerinde olsanız hangisine göre ödeme yapardınız? Size gelen yazı mı yoksa sizin UYAP bilgileriniz mi? Bence bir an önce gidin ve icra dairesine ne yapılabileceğini sorun.

 22. İyi günler ben bu aralar işten ayrılsam iş veren bana ihpar ve tazminatı verdi bankaya yatırdılar bankada kredim ve kredikartı var geçikme yok banka benim kıdem tazminatı dan geriye kalan tüm kredileri kesebilirmi benim rızam olmadan

  1. Merhaba, bu tamamen banka ile sizin aranızda olan bir husustur. Banka için gelen ödemenin niteliği önemli değildir; kıdem tazminatı ya da başkaca bir sebep sonucu değiştirmez. Bunu haciz işlemi ile karıştırmamanız gerekir.

 23. Merhabalar ben Sedat Altun 3600 den çıkış yapmak istiyorum ama benin icra borçlarim var alacağım tazminat hepsi icraya kesilirmi…

  1. Merhaba, eğer işyerine ulaşmış icra emri varsa, buradaki borç miktarı kadar kıdem tazminatınızın size ödenmeyip icra müdürlüğüne gönderilmesi zorunluluktur.

 24. Merhabalar öncelik benim sorum şu olacak ben 10 senedir calişiyordum 02.25.2020 de işten çikarildim tanzimatim ödenmedi ve mahkemeye bas vurdum benim sorum su olacak işten çikarildim haliyle bankalara borcum var ödemeyiyorum suan içra kapida öncelikle içrayi önce kim katarsa öncelik hakki onami doguyor bir bankaya 70milyar borcum var bende 75 milyar Tanzimat aldim o ilk içrayi koyana tamaminimi öderler birde mahkemede kazanilan haklari avukatinmi hesabina yatirir lar yoksa benim hesabimami vekalet avukata cevap verirseniz sevinirim saygilar

  1. Merhaba, ikinci sorunuzun cevabını avukatınıza sormanız daha doğru olur. İcrada öncelik sırası vardır ve evet ilk icraya koyan alacak öncelikli olur.

 25. Bosandigim eski eşime 20000 TL tazminat çıktı. Aylığım dan kesiliyordu sonra fabrika kapanınca 6000 TL kıdem tazminatına direk el koyuldu. Şimdi paraya ihtiyacım var ve özel hayat sigortami iptal edip biriken parayı almak istiyorum bu para hesabıma yatınca haciz yine el koyarmi. Saygılar.

  1. Merhaba, açıkçası bu konuyu bilemiyorum. Tavsiyem odur ki; gidin icra dairesine doğrudan sorun ve kesin cevabı alın.

 26. Merhaba benim şu an maşımda haciz var toplam 3 haczim var işten ayrılırsam tazminatıma şu an ödedigim hacizden sonra digerleride tazminatima el koya bilirmi tşkler

 27. Benim sorun bi firmada şuan çalışıyorum kefilliğimden dolayı maaşımda icra bulunmakta tazminatım yattığımda el koyma şansları var mı asıl borçlu olmamam tazminatımı icra edilmesini engeller mi

  1. Yazımızda ve yorumlarda da defalarca belirtildiği şekilde evet, Yasalar gereği kıdem tazminatınız da haczedilebilir elinize geçmeden. (Kefil dahi olsanız)

 28. 5 yıldır kamuda gorevlıyım duz işçi olarak burdan cıkarılırsam hak etmıs oldugum tazminat ve kıdem anladığım kadarıyla icraya gidecek peki benim merak ettiğim suan 5 dosyam var suan 1/4 kesilen harıci icrada maas haczi için sırada bekliyor hepsini mı kapsayacak

  1. Yazımızdan da anlaşılacağı üzere, evet. Kıdem tazminatının hepsi haczedilebilir İcra İflas Kanununca…

 29. Merhaba.ben işten çıkarıldım tazminatının tamamı icra dairesine yatırıldı.varlik fonu beni aradı ve o paramin ortada olduğunu söyledi benim icra dairesine gidip o yatan tazminatı varlığın hesabına aktarmam gerektiğini aksi takdirde paramin açıkta olduğunu belirtti.yuksek meblaa imis

 30. Merhaba 1 yıldan fazla fabrikada çalıştım çıkardılar haftaya tazminat yatacak banka borcum varlık şirketine geçti onlarda hesaplara bloke koyacaklarını söylediler evde tek maaş var başka yok tazminat maaş hesabına yatacağı için bloke koyabilirlermi koyarsa da o hesaptan borcu yatirabilirmiyim

  1. Merhaba. Evet, bu ne yazık ki mümkündür. Ama işverene icra müdürlüğünden ya da başka bir kurumdan gelen resmi bir yazı yoksa, işverenden rica ederek ödemenin başka bir hesabınıza yapılmasını isteyebilirsiniz. İşveren bunu kabul etmek zorunda değildir, ama kabul ederse de sorun olmayacaktır.

 31. İhbar ve kıdem tazmİnatı maaştan sayılmadığı için tamamı haczedilebilir ama bunun icin isverene maas haczı yazısı degıl 89/1 haciz ıhbarnesi gonderılmıs olması gerekmez mı ?

  1. Merhaba. Muharrem bey, açıkçası icra müdürlüğü kısmındaki teknik kısımları bilmiyorum. Belki dediğiniz gibi olabilir; ama sonuç olarak işçilerin bilmesi gereken temel kural yine, kıdem ya da ihbar tazminatının tamamının haczedilebileceği olsa gerek.

 32. Merhaba. Şimdi çalıştığım firmadan işten çıkarılma gibi bir durum söz konusu. Maaşımda icra var bankadan dolayı. Banka anlaşma yoluyla icrayı yarı yarıya ödeyebilceğimi söylüyor, sürekli arıyor. İşten çıkarılmam kesinleştiğinde bizde genelde tazminatlar ayın 5inde maaş zamanı ödeniyor o süreye kadar bankaya borcumu kapatıp borcu yoktur yazısını iş yerine götürsem kabul olur mu? Yani ilişkimin iş yeri ile kesildiği gün hemen icra dairesine parayı yatırıyorlar mı? İndirimli yatırmak varken bütün borça gitmesin istiyorum paranın.

  1. Merhaba. Bunun için sizin borcu kapatmanız ve icra müdürlüğünün işyerine yeni bir yazı yazması gerekir. Süreci elden takip ederek belki yazının işyerine daha hızlı ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Diğer türlü işyeri, yeni bir resmi yazı gelmedikçe farklı bir işlem tesis edemez.

 33. İş yerinde 1 yıl çalıştım. Fakat geçerli bir nedenle çıkartılıp tazminat alamadım. Sonra 1 sonraki iş yerine girdim 5 ay çalıştım ve çıkarıldım. Bunun sonucunda işsizlik maaşı alabilirmiyim

 34. Slm.. 2yıl 9 aydır bir firmada çaşmaktayım.. 29 temmuz 2019 çıkış aldım. Emekli olmak için.. 01.08.2019.yeni aynı iş yerinde ile devam ediyorum. Haciz borcumu 1/4 olarak ödüyorum. Verilecek tazminatın tamamı haciz borcuna giderimi? Ben yine çalıştığım maaştan ödüyorum tşkler.

  1. Merhaba. İşyerine gelen bir haciz yazısı varsa ve işveren size kıdem tazminatı adı altında bir ödeme yapacaksa, 1/4 ile bağlı olmaksızın gerekirse tüm tazminatınızı borcunuza mahsuben icraya göndermesi gerekir.

 35. Methaba benim ogrenmek istedigim kidem tazminatinin tamanina el koyabiliyor ihbar senelik izin fazla mesai pazar mesaisi bunlarinda tamaminami yoksa 4 1 nemi bunu ogrenicektim

 36. Merhaba,

  İkale sözleşmesi ile belirlenen iş sonlandırma sonucunda belirlenen tutarın tamamı mı icraya gönderilir yoksa 1/4’ü mü gönderilir?

  1. Merhaba. Bu konuda kesin bir kanaatim yok. Ama bu ödemeyi ücret gibi değerlendirmek mümkün olmasa gerek. Böyle olunca da, bence tamamının kesilmesi gerekir.

 37. tazminatımın taksitle ödenmesinde anlaştık fakat ilk taksit ödendi. ikinci taksit ödemesi gereken tarihten 20 gün geçmesine rağmen ödenmedi hala ödenmiyor. ne yapmalıyım nereye başvurmalıyım direk icraya gidebilirmiyim gidersem gerekli evraklar neler ?

  1. Merhaba. Doğrudan icraya gitmek mümkündür; ama teknik bir konu olduğu için avukattan yardım almanızı öneririm. Ya da icraya gitmeden, arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatmanız da mümkündür.

   1. Arabulucuyu aradım ben bişey yapamam adliyeye gidebilirsin dedi. Direk icraya vermek istiyorum sıkıntı olurmu ? Ayın 5 inde paramı yatırmaları gerekirken 21 i oldu hala yok.elimde yatırma tarihleri de var belge olarak. Bi sorun yaşarmıyım?

    1. Arif bey, bu konuyu icra konusunda deneyimli bir avukata sorarak hareket etmenizi tavsiye ederim.

 38. Merhaba tazminatımı maaş haczi olarak icra dairesine yatırılacağı iş yerim tarafından bana söylendi fakat sadece kıdem tazminatını yatırmaları gerekmezmi iş yerim hem kıdem hem ihbar tazminatını yatıracak sizce bu doğrumu lütfen yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 39. Merhabalar işten ayrıldım tazminat hakkım bulunuyor maaşimda 3 haciz var iş yerini ayadıgimda biz ulasan haciz yazısında tazminat yazmadikları için tazminatını sana yatiracaz kalan icra yazılarında da tazminat maddesi yok denildiği icin onlara yatırmicaz dediler

 40. Merhabalar, isyerine gelen maaş haczi tebligatında kıdem tazminatı ile ilgili bir karar yoksa yinede işçinin kıdem tazminatı ilgili icra dairesine mı yatırılması gerekir yoksa tebligatta kıdem tazminatı istenmediği için işçinin hesabına yatırılabilir mı ?

  1. Merhaba. Tebligatta her alacak türü özel olarak zaten belirtilmez. Bu nedenle, böyle bir icra emri varsa, kıdem tazminatının mahsup edilmesi gerekir.

 41. Mrb.
  İşten çıkarıldım.Maaşımda tedbir nafaka hacizi var.Kıdem tazminatımdan kesilir mi?
  Cevap için şimdiden teşekkürler.

 42. merhaba işten cikarildim maaş haczim vardı son 1714 tl borcum vardı fakat 3300 tl olan ihbar tazminatımdan
  2150 tl kesilmiş neden 1714 tl yerine 2150 tl kesilmiş ogrenebilrmiyim
  teşekkür ederim

  1. Merhaba. Bu soruyu öncelikle işyerine ve cevaptan tatmin olmazsanız da icra müdürlüğüne sormanız daha doğru olacaktır.

 43. İşveren işten çıkartırken tazminat ödemek istemezse,tazminat hakkını adli yolla almak isteyen çalışam nahkeme sonuçlandığında hakettiği tazminat tutarını vekili avukatın hesabına yayırılıp ondan tahsilat yapabiliyor diye biliyorum

 44. Merhaba Mustafa Baysal,

  Şuan maaşımda haciz var ve hesabıma tazminat yatırılacak? İş veren işleme aldığı dosyaya yani birinci alacaklıya icra dairesine para yatırıp kalanı hesabıma yatıralacağını söylüyor. Ama başka bir alacaklım daha var kalanıda onamı yatırır benim hesabımamı yatırır şu an kesinti yapan sadece 1. alacaklı diğeri beklemede.

  1. Merhaba. İşverene ulaşmış icra dairesi yazısında ya da yazılarında ne kadarlık alacak varsa, bunun tamamını kesecektir. Dolayısıyla, burada önemli olan, işverene tebliğ edilen alacak tutarı olacaktır.

 45. Ben 5 senedir bir fabrikada çalışıyorum benim bankalara borcumdan dörte biri kesiliyor beni isten çıkaracaklar ben tazminat alabilir miyim

  1. Merhaba. Kıdem tazminatı alma şartlarına sahipseniz evet ödenebilir. Ama ödense bile, borcunuzun tamamı kıdem tazminatızdan kesilecektir.

 46. benim icra borcum 50 bin tl maaştan a kişisine kesiliyor
  daha sonra ben b kişisinede 50 tl borç oluşturdum o da icraya verdi maaş a kişisine kesilirken benim dilekçe ile tazminata yatacak paramı b kişisine olan borcuma kesilsin deme hakkım varmı.

  1. Merhaba. Hayır, ilk sıradaki kimseye borcunuz bitene kadar, o kişiye kesinti yapılacaktır.

 47. İyi günler. Ben bir şirkette calisiyordum. Maaş hazni vardı. Her ay maasin 4/1 kesildi. Buraya kadar her şey tamam. Mart ayı itibariyle işten ayrildim. Son maasimin tamamini sirket icraya yatirdim diyor. Yasa gereği 4/1 yatirilmasi gerekmiyormu. 5 aylık çalıştığım için tazminat hakkım yoktu. Bu durumda ne yapmalıyım.

  1. Merhaba. Bir avukatla görüşün ve fikir alın. İşvereni şikayet edebilirsiniz; ama konu icra hukuku olduğu için, bu şikayetin nereye ve nasıl yapılabileceğini tam olarak bilemiyorum.

 48. benim maasimdan haciz kesintisi oluyor her ay ama 3 ayda bir ikramiyem var şimdi ikramiyenin tamamini haciz etmisler bunun icin yapabilecegim bir sey varmi yani 1/4 u kesilmesi gerekmiyormu kanunen

  1. Merhaba. İkramiye derken, tam olarak hangi amaçla yapılan ve nasıl bir ödemeden bahsediyorsunuz?

 49. iyi günler işten çıkartıldim tazminatım haciz borcuna gitti 1 ay geçti işyeri borcu ödemedi kapatmadi süre olarak buna hakkı varmı ne yapmam lazım hala ödeme yapmadi

  1. Merhaba. Tazminatınız size ödenmedi ama icra müdürlüğüne de gönderilmedi mi? Bu durumda işverene noter kanalıyla ihtarname gönderip tazminatınızın ödenmesini ya da kendilerine ulaşan bir icra bildirimi varsa buna derhal mahsup edilmesini talep edebilirsiniz. Yine de işlem yapılmazsa, bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 50. Calistigim birsirketten arabulucu araciligi ile tazminat konusunda belli miktarda anlastik ama odemetarihinde parayi odemedi icra haciz yoluyla almaya calissam nekadar zaman alir bilgi verirseniz sevinirim

  1. Merhaba. Bunun süresini bilemeyiz, alacakların tahsil kabiliyetine göre değişir. Zaten az da sürse, çok da sürse izlemeniz gereken süreç aynı olacaktır.

 51. Merhaba benim bir bankaya borcum var maaşımdan her ay 460 tl kesiliyor ben bu işyerinden çıkarılma durumumda haketmiş olduğum tazminatta icrayamı kesilir acaba

  1. Merhaba. Evet kesilir, hatta borcunuzu karşılaması halinde tamamı da haczedilebilir.

 52. Merhaba;

  Maaşımdan icra kesintisi oluyor 2 senedir çalışıyorum ve evlilik sebebi ile ayrılacağım benden de icra kesintisi olacak mı tazminatımdan? Yardımcı olursanız sevinirim..

 53. merhaba efendim ben bi işyerinde 2.5 ay çalışdım
  ve işime son verildi 18 günlük maaşım vardı
  ben çıktıktan sonra icra kağıdı fabrika ya gelmiş
  ay başı ben 18 günlük maaşımı beklerken hepsini icra borcuma aktarmışlar bu kanunen yasak degil bildiğim kadarı ile ve en fazla 4/1 ini kesmeleri lazımdı bence
  şimdi ben bu konuda bi hak talep edebileceğim bi makam mevki varmı acaba
  ve gelen icra kağıdında maaşımın 4te 1 ini kesme söz konusu 1500 lira alacağım isyerim hepsini hacize göndermiş şimdi işveren e dava açma hakkım varmı acaba ?
  4 te 1 vermek varken benden habersiz 1500 lira nasıl veriliyor yadımcı olursanız çok mutlu olurum.

  1. Merhaba. İşverenin yaptığı yanlış olmuş. Ancak bunun üzerine yapılacak işlemleri en iyi avukatlar bilebilir. Sizin yerinizde olsam, imkanın varsa mutlaka bir avukata danışırdım.

 54. Merhabalar öncelikle böyle bir hizmet sunduğunuz için teşekkür ederim.

  Sorunum şu çalışıyorken 2 tane icram vardı biri maastan 4 de bir keserek yaklaşık 4 bin küsur lira kaldı. Diğeri ise 12 bin lira lakin o sıradaydı şimdi yatacak olan tazminatım dan 16 bin mı yoksa sadece 4 bin lira mı kesilir sırada kine ödeme yapılmaz mı.

  1. Merhaba. Teşekkür ederiz Zeki bey. Şöyle ifade edeyim; işvereninize gelen resmi icra dairesi yazısı/yazılarında miktar ne ise, onun tamamı kesilecektir. Dolayısıyla, bu sorunun cevabını almak için işyerine, gelen yazıları ve içerdiği miktarları sormanız gerekir.

 55. Merhaba benim maaşımda haciz var her ay 1/4 i kesiliyor ama ben işten ayrılmayı düşünüyorum ben bütün haklarımdan vazgeçeceğim maaşıma haciz koyan kişi tazminatı alabilir mi?

  1. Merhaba. Eğer işyerine gelen bir icra yazısı varsa, işverenin size ödeyeceği tazminattan kesinti yapması gerekecektir. Yazıda da belirttiğim gibi kıdem tazminatının tamamının haczedilmesi mümkündür.

 56. Ihbar 2600 du 4000 tl hesaplamis
  Kidem 5.300 du 5500 tl hesaplamış
  Icrada 4 binlira borcum cikmis avukatin yüzünden

 57. Merhaba ben kidem ve ihbar tazminati icin 2014 de dava actim 2015 de yerel mahkemeyi kazandim avukatim faizlerimin islemesi adina icra mahkemesine basvurdu. Fakat kidem ve ihbarimi yanlis hesapladigindan dolayi ben icrayi kaybetmisim simdi ben sadece vekalet ucretimi oduyecem karsi tarafin yoksa baska masraflarda varmi? Bide bu avukatin hatasi… yüzde 20 ye anlasmistik avukatla kendi alacagindan dusmesi gerekmiyormu.

  1. Merhaba. Kararın içeriğini, icra süresini ya da avukatla aranızdaki anlaşmayı bilmeden yorum yapamayız. En doğrusu, bir başka avukatla yüz yüze görüşerek sonuç almaya çalışmanız olacaktır.

 58. Devlet memuruyum maaş haczim var yakın zamanda sözleşmem bitiyor ve bir miktar tazminatım var 3 bankadan hicram var şuan birinden maaş haczi uygulanıyor ben bunu tazminatım la ödemeyi düşünüyorum ve borçlu olduğum bankalar ile görüştüm ve olan 3 borcuma indirim yapıyorlar bu evragi isyerime göndereceğini söylüyor bu kadara kapatılır diye indirimli haliyle ama iş yerim onu kabul etmiyor ben hicram dairesine bakarım onun evragi da ne görülüyorsa onu yatiririm diyor o şekilde yaklaşık 10 milyar fazla ödemiş oluyorum bana yardımcı olurmusunuz avukatim bana yaptığı indirimle icra dairesinden de ona benzer bir evrak alabilirmi

  1. Merhaba. Aslında sorunun cevabını vermişsiniz. İşyeriniz haklı, icra dairesinden gelen yazı ne ise, ona göre işlem yapmaları gerekir. Avukatınızla görüşün ve icra dairesiyle sorununuzu çözmeye çalışın.

 59. Maasimda haciz var ama beni işten çıkarıyorlar ve tazminatima el konuluyor bu haksızlık yani zaten mağdurun işten cikariliyorum o benim iş bulana kadar geçim kaynagim bunun 4/1 kesilmesi daha mantıklı mahkeme yoluna baş vurulsa alına bilirmi acaba icra dairesinden yani en azından 4/1 bölümünü kesip gerisinin vermesi lazim çünkü iş bulana kadar senin geçim kaynagin o para

  1. Merhaba. Söylediğinize katılsam da, mevzuat gereği tamamının kesilmesi mümkündür Yakup bey.

 60. Merhaba 3600 günden emekliligimi isteyeceğim ve maaşımda nafaka dan dolayı nafaka artırımı yapıldı ve veriye dönük 10bin tl gibi bir meblağ var kıdem tazminatıma nekadar kesinti gelir 4/1 mi yoksa hepsi mi yada ileriki aylarda yatiracagim nafakalarıda keserlermi

  1. Ali bey, önemli olan işverene gelen resmi yazıdaki tutardır. Bu tutar ne kadarsa, o kadarının kıdem tazminatından kesilmesi gerekir.

 61. Merhaba ben 25 yildir devlet memuruyum bir ev almıştım kredi ile odeyemedim 3-4 farklı bankadan icram var şuanda maaşımın belli bir kısmına el konuluyor seneye emekli olucam bu tazminatıma el konulabilir mi bankalar tarafindan?

 62. Benim 2202 bi icra vardı icra dairesine ana borcu ödedim Ama faiz çok baya olmuş halen ödüyor ben isten çıksa kaçta kaçını keserlet

  1. Merhaba. İşyerinize gelmiş bir icra yazısı varsa, kıdem tazminatınızın, gerekirse tamamının kesilmesi gerekir.

 63. Iyi gunler benim icra borcum var isyerinden ayriliyorum tazminat alcam bunun ne kadari keselir bir yildir calisiyorum

  1. Merhaba. Borcunuz ne kadar ise, kıdem tazminatınızdan tamamı kesilebilir Salman bey.

 64. Merhabalar bi is yerinde 6 ay gecici yani sozlesmeli isci olarak calistim maasima haciz geldi 4 de 1 ine icra yollanan avukatla konustum her ay taksitlendirdim ama icrayi kaldirmadi maasimdan simdi isten ayrilali 15 gun oldu ama kidem tazminatim yaticak icralik olan hesabima buna el koyabilirmi peki cevaplarsaniz sevinirim iyi gunler

  1. Merhaba. İşyerine ulaşmış bir icra yazısı varsa, işyeri kıdem tazminatınızdan bunu mahsup etmek zorundadır Burak bey. Yani size, böyle bir icra yazısı olması halinde, kesinti yapmadan kıdem tazminatınızın tamamını ödeyemez.

 65. Benimde banka borcundan dolayi maasimin 4 1 ne el konuldu 1 seneden beri odeniyor simdi sirket kapaniyo tazminat odencek tanidiklarim tazminatin da 4 1 e el koyabilirler diyor sizce nasil olur

  1. Sema hanım, borcunuz ne kadar bilmiyorum ama, gerekirse kıdem tazminatının tamamı haczedilebilir.

 66. Benim maaşımda 1/4 oranında icra var. Evlilik nedeniyle çıkış yapsam tazminatım da icraya gider mi?

  1. Evet Demet hanım, icra müdürlüğünden işyerinize gelen yazıdaki rakam ne kadarsa, tamamı kıdem tazminatınızdan kesilerek müdürlüğe gönderilmek zorundadır.

 67. Is yerinden tazminatlı çıktım üzerime 4 tane ayrı ayrı icra borcum var bunların hepsi tazminatından kesilerek ödenir mı yoksa sadece sıradaki mı odenir

  1. Cavit bey, işyerine gelen icra müdürlüğü yazılarında ne kadar rakam varsa, tamamı tahsil edilir.

 68. Merabalar. Abimin maaşınin 4/1 kesiliyodu. Daha sonra borcun tamamini elden yatirdi. Yaklasik bir hafta sonra isten cikarildi. Avukatta ve icra dairesinde dosyanin kapandigini soylediler fakat yine de tazminatina haciz geldi. Icra dairesi borcu yoktur kagidi verdi. Avukat dosyayi kapatti ama yine de tazminati kesildi. Ne yapmamiz gerekir.

  1. Murat bey, teknik bir konu olduğu için, mutlaka icra müdürlüğüne şahsen sormanızı öneririm.

  2. Slm benim bir sahısa 3 tanede bankaya borcum var 3600 yasasından giriş çıkış yaptım benim tazminatım ilk hacizi koyan şahısamı yatar yoksa diyer bankalara paylaştırılırmı şahısa yatarsa 2 ay oldu daha yatmadı ne yapmam lazım teşekkürler

   1. Hüseyin bey, bunun cevabını biz bilemeyiz. Önemli olan, işverene gelen resmi bildirimlerin içeriği ve icra müdürlüğündeki dosyaların durumudur. Böyle durumlarda bilgi almanın en doğru yolu, icra müdürlüğüne giderek bizzat sormak olacaktır.

 69. Merhaba geriye dönük nafaka borcum için maaş haczi geldi.kıdem tazminatım haczin oldugu icraya yatırılmış fakat icra eski eşime yatırmamış.Bunun bir sebebi varmıdır?ne yapmak gerekir

  1. Ekrem bey, başka bir haciz borcunuz da olabilir. İcra müdürlüğüne doğrudan sormanız daha iyi olacaktır.

 70. Benim birden cok icra doayam var isten cikarildigimda ornegin 5000 tl olan borcumun hepsi kesildikten sonra diger dosyaya mi gecerler kesinti icin yoksa sadece 5000 tlellik borcimmu odener ustu bana mi verilir

  1. Alper bey, işverene gelen icra dairesi yazılarında ne kadar borç görünüyorsa, işveren bunun tamamını kesmek durumundadır. Örneğin sizin tazminatınız 10.000 TL olsa ve işverene gelen yazıdaki borç toplamı 7.000 TL olsa, işveren bu miktarı keserek icra müdürlüğüne göndermek zorundadır.

 71. Meraba ben 25 aydır bir firmada çalışıyorum sağlık sebebi ile ayrılmak zorundayım icra kesintim var 456 tl işten ayrılmak istediğimi belirttim firma çıkarmadı ben 4700 primimin 3600’ü geçmesi sebebi ile tazminatımı icra hepsinimi keser .. Teşekkürler

  1. Tamer bey hangi sebeple ayrılırsanız ayrılın, kıdem tazminatı almaya hak kazanırsanız, icra müdürlüğünce gelen miktar kadarını işveren keserek daireye göndermek zorundadır.

 72. Ben işten cikarildin maasimda icra var kıdem tazminatinin bir kısmını ala bilirmiyim yoksa hepsini kesmek zorun dalarım.bilmek isterim.

 73. Merhaba icra borcum vardı fakat maaşımdan kesinti olmadı bugüne kadar işten çıkarıldım tazminatıma el konulabilirmi

  1. Zeliha hanım, eğer işverene icra dairesinden gelen resmi bir yazı varsa, işveren tazminatınızı keserek icra dairesine göndermek zorundadır.

 74. Merhaba , ben 3600 gün prim günümü doldurdum işyerime SGK dan aldığım 3600 gün evrağımı götürdüm kabul etmediler elimde kaldı mazeret olarakta işyerimize açık borcun var bu parayı alamazsın dediler ve çıkışımı verdiler ama ben imzalanmasından şimdi benim ne yapmam lazım

  1. Veli bey bir an önce ihtarname hazırlayın. Bu ihtarnamede yukarıda belirttiğiniz hususları yazın ve SGK’dan aldığınız evrakı da ekleyerek işverene gönderin. İhtarname örneğini sitemizde bulabilirsiniz.

  2. 9 yıldır çalısıyorum kıdem tazminatım yatıcak Şu an başka yerde sigorta girişim devam ediyor icra kesintim maaşımın dörtte biri kesiliyordu bu seklde devam edermi yoksa yatacak olan tazminatımdan hepsi kesilirmi

   1. Merhaba, işverene gelmiş bir icra yazısı varsa, gerekirse kıdem tazminatının tamamını icra müdürlüğüne göndermesi gerekir.

 75. Iş sonlanması sonucunda 14400 lira tazminatımı icra dairesi alacağı olan kişiye 11797 lira olarak ödemiş. Bu arada 2600 tl kesinti neden ve ne için kesilir. Yanlış bir hesaplamamı yoksa normal biseymi tşkler

  1. İbrahim bey, belki de alacaklının kalan alacak miktarı o kadardır. Açıkçası bunun cevabını bilmemiz mümkün değil.

 76. İhbar ve kıdem tazminatımı aldım ancak kıdem tazminatım eksik yattı. Tazminatımdan kişi borcu adı altında bir kesinti yapılması hukukimidir.

   1. Zeynel bey ibb çalışanıydım. 2014,2015,2106 yıllarında kreş hizmeti aldım. Fakat 2015 yılı dosyası sayıştay tarafından incelenmiş ibb nin yaptığı bu hizmetin kamuyu zarara uğrattığı düşünülmüş olup ibb nin harcama yetkilisi ve gerçekleştirme görevlisine fatura edilmiş onlarda hizmetten yararlanan personelin maaşından kesintiye gidildi. Benden de bu şekilde kesiliyordu mahkemeye verdim ancak emekli olurken baskı yapılarak mahkemeden vazgeçirildim. Bu sefer bunlar bu kesintiyi toplu olarak kestiler. Bunun için yapmam gereken başka bir şey var mıdır. Bu kesinti hukuki müdür?

    1. Kanaatimce yasal süreci başlatarak hakkınızı arayabilirsiniz. Böyle bir kesintinin mahkeme kararı olmaksızın yapılması doğru değildir. Arabulucu başvurusu yapmalısınız.

 77. Merhabalar benim 2013 2015 yılları arasında çalıştığım bir inşaat işinde kıdem tazminatım yatırıldı ve çektim.
  yalnız işveren bu tazminatı sizin kalfanızdan kesiyorum diyerek bizden geri aldılar
  Kıdem tazminatı kesilşrmi işçinin hakkı degilmi
  Şimdi dava açma hakkım olabilırmi geri alabilirmiyim

  1. Ömer bey kıdem tazminatı geri alınmaz ama geri verilmez de. Bu para sizin hesabınıza yattığına göre, tazminatı işverene geri verdiğinizi nasıl ispat edeceksiniz?

   1. Peki işverenin bu parayı bizden kesme şansı varmı
    işe girerken ve çıkarken baya bi kâğıt imzaladık
    İmza attıgımız kâğıtları okumadık bile
    Bu yolla kıdem tazminatı almama hakkımız olabilirmiş teşekkürler

 78. Ben devlet memuruyum maaşımdan haciz var emekli olmak istesem tazminatım icraya kesilir mi Ankara tazminat öderken icra olduğunu bir yere soruyormu

  1. Merhaba. Devlet memuru olduğunuza göre kıdem tazminatı değil de ikramiyeden bahsediyor olmalısınız. Bu konuda bir malumatımız yoktur.

 79. 2014 yılından 35 bin lira üzerinden
  Maaş hacizim vardı ve Bitti
  İcra dairesinden yeni bir ödeme emri
  Geldi 45 bin tele Maaş hacizine devam
  Edilmesi diye Bu normal midir
  Birde Tazminat içeren bir yazı yok
  Son gelen Tebligatta. Tazminatima el koyabilir lermi işten ayrılma durumunda
  Yardımcı olursanız sevinirim
  Anlaşma yolunu denedim ısrarla
  35 bin istiyorlar.

  1. Kerim bey ikinci icranın neden geldiğini haliyle bilemem. Ama icra emri gelmişse, işveren kıdem tazminatınızın tamamını icra dairesine göndermek zorundadır.

 80. 2014 yilindn itibaren maaş hacim var 29000 tl 01 06 2018 itibari ole 25200 tl odenmis is yerine gelen yeni tebligatta ayni dosya numarasi ile 32800 tl borç ve haczin devamina diye bir tebligatt ulasmis bu konuda yardimci olursaniz sevinirim

 81. merhabalar benim maaşımda 1 den fazla haciz var alacağım tazminat sadece sıradaki bankayamı verilir kalan kısmı banamı ödenir yoksa diğer sıradaki alacaklaramı dağıtılır

  1. İsa bey, İcra Müdürlüğünden işverene gelen yazının içeriğini bilmek gerekir. Ama kıdem tazminatınızın tamamının haczedilmesi mümkündür.

   1. Işveren mazeretsiz 3 gün ise gelmedigim için 29 koduyla işten çıkardı konu arabulucuya intikal etti anlasma sağlandı fakat 29 koduyla çıkardığı için issizlik maasi alamıyorum ara bulucuda anlasma olmuştur yazdığım evrakı iskura götürüp issizlik maasi alabilirsin dedi işverenin kodu duzeltmesine gerek yok dedi ama benim şüphelerim var 29 kodu duzelmeden ve arabulucunun yazmış olduğu evrakla issizlik maasi alinabilirmi acaba

 82. Merhabalar ben iki ay önce evlilik sebebiyle noterden iş feshi yapıp işten ayrıldım 7 gün mühlet verdim ama kıdem tazminatimi ve yıllık izin ucretlerimi hala yatirmadilar arabulucuya verdim görüşmeye gelmediler şimdi beklemedeyim mahkemeye vericem ama uzun surer onun öncesinde icraya verebilirmiyim versem bile benimki ilamlı mi oluyor ilamsız mi elimde noterden feshim var sonuçta

  1. Elif hanım ilamsız icra takibi yapabilirsiniz. Bu konuda hata yapmamak için bir avukata danışmanızı öneririm.

 83. Abi ben 4 senelik işçiyim 20milyar kadar tazminatim var 25 binlik icram var ama her ay 360 kesiliyo şu anda beni çıkarsalar tazminatın tamamı el koyabilirlermi koyarya başka yolu yokmu ödemenin

 84. Mrb ben 5 aylık işciyim 2000 tl haciz var icra kağıdı yeni geldi 1 ay kesinti oldu sadece işi bırakcam maaşımın tamamı kesilir mi

 85. Maasimda 1150 tl lik icra kesintisi var ve halen devam ediyor. Ocak 2018 ayi dahil maaşima 1890 tl lik terör tazminati adı altında zam geldi. Nisan ayi dahil 4 aylik birikmisi toplu diğer ayları 15 inde almaya devam edeceğim. Alacagim terör tazminatinda kesinti durumu nasıl olur?

  1. Cahit bey, anladığım kadarıyla işçi değilsiniz. Bu nedenle yorum yaparak sizi yanıltmak istemem.

   1. İyi akşamlar Benim 3 bankaya borcum vardı Bunun bir tanesine icra kagıdı geldi icrayı ödedim borcunu kapattım iki banka benim borcumu varlık şirketine satmış Bunlar beni biraz aradılar şimdi arayıp sormuyorlar İşten ayrılsam tazminatımı bankaya yatırsalar varlık şirketi el koyabilirmi herhangi bir belge yok

    1. Merhaba, varlık şirketinin yetkileri hakkında bilgim yok. Ama icra müdürlüğünden konu ile ilgili işverene gelen bir yazı varsa, onu bilemem. İşyeri ile görüşüp sormanız gerekir. Ayrıca icra dairesine gitmeniz ve onlardan bilgi almanız doğru olur.

 86. Benim toplamda 4.500 liralik icram vardi maasimdan her ay kesildi ve bunlarin toplamida 2.250 lira is yerinden ayrildim ve 6.000 lira tazminat almaya hak kazandim ve tazminatimin hepsini icra mudurlune ödediklerini söyluyo sirket geri kalan parami nasil ve kimden alirim.

  1. Aykut bey, icra müdürlüğüne gidin ve ne kadar ödeme yapıldığını net olarak öğrenin. Böylece hesabınızı tam olarak yapabilirsiniz.

   1. 4/B sözleşmeli personel olarak çalışmakta iken istifa ettim işsonu tazminatım ödenmedi dava açtım idare mahkemesinde kaybettim ancak bölge mahkemede kazandım bu arada aradan 1,5 yıl geçti işten ayrıları işin özeti bunlar 3. şahıslara olan borcuma kesinti yapılabilirmi zira ben 1,5 yıldır kurumun personeli değilim bu kesinti hukuken yapılabilirmi

 87. Slm.benimde maaşımdan kesinti var.3600.gunu doldurdum ve tazminat alma hakkım var ama icralarim var.tazminatim kesilirmi ne kadarı kesilir. Birde emekli olduğumda kesilmeye devam ederim.

  1. Zekeriya bey, kıdem tazminatından yapılan haciz kesintilerinde her hangi bir sınırlama yoktur. Borcun tamamı ne kadar ise, tazminatınız miktarınca tamamı kesilebilir. Emekli maaşı ise haczedilemez.

   1. 1 yıllık tazminatım oluştugu ve işe hala devam ettiğim zaman haciz bundan kesinti yaparmı

    1. İşe devam ediyorsanız, kıdem tazminatı ödemesi alamazsınız. Ama size tazminat adı altında bir ödeme yapılırsa ve işverene gelen resmi bir yazı varsa, işveren bunu size ödemeden önce kesinti yapmakla mükelleftir.

     1. İyi günler benim 3bankaya ortalama 10bint tutarında borcum ve yakında icra durumu olusucak işyerinde 3yillik çalışanim işyerinden ayrılmadan devam ederek kıdem tazminatımi şirket aracılığıyla icraya verilme şansı varmı

     2. Merhaba, sorunuzu açıkçası anlayamadım. İşten ayrılacak mısınız, çalışacak mısınız? İşten ayrılmayacaksanız kıdem tazminatı almanız mümkün olmaz. İşveren yine de kıdem tazminatınızı ödeyecekse, evet icra yazısı varsa, gerekirse tamamını icra müdürlüğüne göndermek zorundadır.

 88. İyi akşamlar 1999 öncesi sigorta girişim var ve ailevi sebeplerden işyerinden ayrılmam gerekiyor sgk 3600 yasasından faydalanabılceğimi ve tazminatımı alabilceğimi söyledi fakat devam eden bir icram var maaş tan kesiliyor 3600 den de başvurmuş olsam icra tazminatımı alabilirmi

  1. Burak bey, icra müdürlüğünün işyerine ulaşmış yazısı varsa, işvereniniz ilgili kesintiyi yapmak zorunda kalacaktır.

 89. 9 senedir Taşören olarak calistim devletin verdiği kadrodan yararlanamadim.tasoren olarak çalışırken maaşında icra vardi.simdi çalıştığım kurumdan tazminat için başvuru yapacam..tazminatımı şirket değil kurum verecek eğer tazminat alırsam üstümde bulunan icralara kesinti olurmu.

  1. Oğuzhan bey, kurumunuza gelen bir resmi yazı varsa evet, kesinti yapılması yasal zorunluluktur.

 90. Merhaba , Ben bugün işten ayrıldım daha doğrusu çıkarıldım 9 aydır çalışıyordum. Maaşım ve ihbar tazminatımla birlikte toplam 3.000 lira para yattı hesabıma . Ama hesabımda haciz olduğu için 2.000 lirası kesildi sanırım maaşımın 1/4 her ay olduğu gibi kesildi ama ihbar tazminatımın hepsini kesildi. Benim buna itiraz etme hakkım varmı ? nasıl bir yol izlemem gerekir ? Teşekkürler .

   1. Zeynel bey benim sorum bu ayın 10 da cıkışım verildi 3600 yasa geregi tazminat hakkım var peki cıkış tarihinden sonra gelen icra yazısı işyerini baglarmı yani kıdem tazmınatımı etkilermi

    1. İşverene gelen bir icra yazısı varsa, bu yazı ne zaman gelmiş olursa olsun, yapılacak ödemelerde bu icra emrinin dikkate alınması gerekir.

 91. Is yerinden askerlik nedeni ayrildim 7500 lira kidem tazminatim cikti 3000 lira icra borcum var 4000 lira kaliyor bu kalan meblayi en gec kac gun icinde yatirmalari gerekiyor.tesekkur ederim

 92. 3 bankaya ayrı ayrı borcum var.İşten cıkartldım. Aldıgım kağıda göre banka hesabına yatar yazıyor. Bankaya yattıktan sonra hemen geri çekebilirmiyim ???

  1. Ufuk bey kıdem tazminatından bahsediyorsanız, eğer banka hesabınıza yatırılacaksa elbette çekebilirsiniz. Çünkü buradaki sorumluluk işverene aittir.

    1. Evet, eğer işverene gelmiş resmi bir yazı varsa, işverenin gerekli kesintiyi yapması yasal zorunluluktur.

   1. S a Mustafa bey 2 yıl tazminat var icra kesintisi de var bir jismi bankaya yatması gerirmi yoksa icra dairesinemi bu ay kesildi icradairedine maaş da ama tazminat damı icraya yatar

 93. işverenden 30000 tl avans aldım bankaya 30000 tl borcum var işveren kıdem tazminatımı avansamı sayar bankayamı verir

  1. Yasa gereği tüm yasal ödemelerin banka kanalı ile yapılması gerekmektedir. Konuyu işverenle görüşmelisiniz.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu