Kıdem Tazminatı

Taksitle kıdem tazminatı ödenmesi mümkün mü?

Kıdem tazminatı, işçiler için en önemli haklardan birisidir; çünkü hem işçinin yıllar süren emeğinin karşılığıdır hem de çoğu zaman önemli miktarlara ulaşabilir. İşçi kıdem tazminatını hak ettiğinde işveren bunu taksitle ödemek isterse ne olur? Bir başka deyişle, kıdem tazminatı taksitle ödenir mi?

Kıdem tazminatı nedir?

Kıdem tazminatı; iş sözleşmesi belirli hallerde sona eren işçinin hak ettiği ve çalıştığı her yıl için bir aylık brüt ücreti tutarında hak kazandığı bir ödemedir.

Kıdem tazminatına hangi hallerde hak kazanılacağını özel olarak şu yazıda açıklamıştık, göz atmanızı öneririm: mustafabaysal.com/kidem-tazminati-alma-sartlari

Kıdem tazminatını alma sorunu

İşçilerin en büyük sorunlarından biri de, işten ayrıldıklarında kıdem tazminatlarını alabilmeleri olsa gerek. Bu sorun bazen kıdem tazminatını hiç alamama şeklinde olurken bazen de hepsini birden alamamak ya da tek seferde alamamak şeklinde kendini gösteriyor.

İşçi için çok önemli olan bu tazminatın alınamaması işverenin art niyetinden kaynaklanabileceği gibi ödeme güçlüğünden de kaynaklanabilir. Hangi nedenle olursa olsun, kıdem tazminatının alınamaması; yıllar sürmesi muhtemel bir dava sürecinin başlangıcı anlamına gelecektir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Kıdem tazminatının peşin ödenmesi

Kıdem tazminatı ile ilgili ana kural, bu tazminatın derhal ve peşin ödenmesidir. Bunun aksini kabul etmek mümkün olmasa da, işçi ile işverenin anlaşması halinde peşin ödeme yerine alternatif yöntemler belirlemeleri de ihtimal dahilindedir.

Kıdem tazminatının taksitle ödenmesi

Yargıtay’a göre; kıdem tazminatının taksitle ödenmesi mümkündür. Ancak bunun için ilk ve en önemli şart, işçinin taksitle ödemeye rıza göstermesidir. İşçi kıdem tazminatının peşin ödenmesini istediği müddetçe, işverenin kendiliğinden taksitle ödeme yapması ve işçinin de bunu kabul etmesini beklemek imkansızdır.

taksitle kıdem tazminatı ödenebilir mi?

Kıdem tazminatının taksitle ödenmesinde faiz

İşçi ile işveren arasında yapılan anlaşmada taksitle ödeme üzerinde uzlaşılmışsa, yine de faiz isteyen işçinin buna dair ihtirazi kaydını anlaşma metnine koyması ya da anlaşmada buna dair hüküm bulunması gerekir.

Aksi takdirde, yani anlaşmada işçinin faiz talebine ilişkin bir hüküm yoksa, işçi faiz hakkından vazgeçilmiş kabul edilir. Bir Yargıtay kararında bu durum şöyle ifade edilmiştir:

“… Kıdem tazminatının taksitler halinde ödenmesini kabul eden işçi, bu konuda iradesinin fesada uğratıldığını ileri sürüp kanıtlamadığı sürece faiz hakkından vazgeçmiş sayılır…” (9 Hukuk, 2009/49362 E. ve 2010/4908 K.)

Taksitler zamanında ödendiği müddetçe faize hak kazanamayan işçi, tek bir taksitin gecikmesi halinde, bu defa işçi kıdem tazminatının tamamı için faize hak kazanacaktır. Bu durum, yukarıdaki Yargıtay kararında şu şekilde ifade edilmiştir:

“… Ancak, taksitlerden bir ya da bazılarının gününde ödenmemesi durumunda hak kazanılan kıdem tazminatının tamamı için faize karar verilmelidir…”

Kıdem tazminatı taksiti ödenemezse

Kıdem tazminatının tek bir taksitinin bile gecikmesi halinde, işçinin tüm kıdem tazminatı için faize hak kazanacağını söylemiştik. Ayrıca bu durumda artık işçi kıdem tazminatının tamamını talep edebilmelidir. Çünkü işverenin anlaşmaya uymaması, anlaşmayı geçersiz kılmıştır. Yargıtay bu hususta şöyle der:

“… İşçinin taksitli ödemeyi öngören ödeme planını kabulü, ancak taksitlerin gününde ödenmesi halinde işveren yararına sonuç doğurur. Taksitler gününde ödenmediğinde işçinin taksitli ödeme anlaşmasıyla bağlı olduğunda söz edilemez. İşçi, işverence anlaşmaya uyulacağı varsayımı ile taksitli ödemeyi kabul etmiş sayılmalıdır. İş Hukukunda işçi yararına yorum ilkesi de bunu gerektirir. Böyle olunca kıdem tazminatının taksitler halinde ödenmesini öngören anlaşmanın işverence ihlali halinde işçi, kıdem tazminatının tamamı için fesih tarihinden itibaren faize hak kazanır. Daha önce yapılan ödemeler de Borçlar Kanununun 84. maddesi uyarınca öncelikle faize ve masraflara sayılmalıdır…”

kıdem tazminatı taksit sayısı

Kıdem tazminatı en çok kaç taksit olabilir?

Bununla ilgili ne mevzuatta ne de Yargıtay kararlarında bir usul yoktur. Bunun anlamı, işçi ve işveren anlaştıkça diledikleri kadar taksit yapabilecekleridir. Burada özellikle işçilerin anlaması gereken husus, kıdem tazminatını taksitle ödemenin kendi rızalarına bağlı olduğu ve dolayısıyla kaç taksit olacağını belirleme yetkisinin de kendilerinde olduğudur.

kıdem tazminatı taksitle ödeme süresi

SONUÇ

Kıdem tazminatının taksitle ödenmesi mümkündür. Ancak bu öyle imkandır ki; ancak işçinin rızasına bağlıdır ve tek bir taksitin bile gecikmesi halinde anlaşma iptal olur. Kıdem tazminatının taksitle ödenmesinin hangi şartlarda mümkün olduğunu ve devamında ortaya çıkabilecek durumları şöyle özetleyebiliriz:

 • Kıdem tazminatı, normal şartlar altında tek seferde ödenmek zorundadır.
 • İşçinin rızası olmadan taksitle ödenemez.
 • Taksitle ödeme durumunda işçi, taksitle ödemeyi kabul ettiğini beyan ettiği evraka, ihtirazi kayıt koymalı ve faiz talebini yazmalıdır.
 • Faiz talebini yazmayan işçi, faizden vazgeçmiş kabul edilir.
 • İşverenin hiçbir taksiti aksatmaması gerekir. Aksattığı anda işçi artık tüm kıdem tazminatı için faiz talep edebilir.
 • İşveren taksit aksattığı anda, bütün kıdem tazminatı artık derhal talep edilebilir.
 • İşverenin taksitle ödemede ısrar etmesi durumunda, bunu kabul etmeyen işçi, iş mahkemesinde kıdem tazminatının tek seferde ödenmesi için dava açma hakkına sahiptir.

Görüleceği üzere asıl olan kıdem tazminatının peşin ödenmesi ve istisnai olan taksitle ödenmesidir. İşçi, rızası olmadığı müddetçe taksitle kıdem tazminatı ödenmesini kabul etmek zorunda olmadığını bilmelidir.

Fakat özellikle ekonomik olarak zor durumda olan bir işveren söz konusu ise, kıdem tazminatını hiç alamayıp yıllarca davalarla uğraşmaktansa, imkan dahilinde taksitler halinde almak iyi bir seçenek olacaktır.

Özellikle; böyle bir anlaşmaya işçi razı olsa bile, taksit aksadığı anda işçinin bütün tazminatını talep edilebilecek olması ve tüm kıdem tazminatına, hem de fesih tarihinden itibaren faiz istenebilmesi, taksitle ödemeyi daha da cazip hale getirmektedir.

Kıdem tazminatının taksitle ödenmesi protokolünü şu yazımızda paylaşmıştık, göz atabilirsiniz: mustafabaysal.com/kidem-tazminati-odeme-protokolu

 

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Yorum

 1. mrb mustafa bey babam 7ay once elemegı mobilya fırmasından emwkli oldu tazmınat bugun yarın dıye odemedıler calısma bakanlıgına gıttık bız bırsey yapamayız dedıler bu konuyla ılgılı onerınız nedır ne yapmalıyız tsk ler

 2. Merhaba İyi günler dilerim…
  Bizim sitenin kapıcısı geçen hafta işten ayrıldı ve resmi tatil günlerinde, hafta tatili günlerinde, izin günlerinde çalıştığını ve bunların ücretini almak için sitede bulunan 49 daireyi mahkemeye verdi. Daha sonra arabulucu kişi geldi ve 30 bin TL üzerinde uzlaşıldı. Sitede bulunan her bir daireye de 650 lira gibi bir bedel çıkarıldı ve bunu da 3 eşit taksite böldüler. Sorum şu: Bu taksitleri ödeyeceğim fakat sitede ödemeyen olduğu taktirde benim bununla ilgili bir sorumluluğum olur mu? Yani ödemeyen kişiler olursa tüm site mi icralık olur yoksa sadece ödemeyenler mi icralık olur? Teşekkürler.

 3. 8 ay oldu isdemis çıkarıldıkları işyeri ve avukatı ile birlikte bana sadece iki taksitli olarak tazminatını verecez deyip bana imza attırdılar avukatlarıyla birlikte bende dalginligima gelip imza attım 17 sene calismisligim var idi henüz
  Tazminatımı alamadım birde ebelik izin hakkın yok denildi nasıl bir yol izlerim

  1. Bu durumda, bir an önce dava açmalı ya da arabulucuya başvurmalısınız. Dilerseniz, İstanbul’daysanız sizi bir avukata yönlendirebilirim.

 4. SAYGILAR MUSTAFA BEY

  SGK DAN ALDIĞIM YAZIYI NOTER ARACILIĞIYLA AYRILDIĞIM İŞ YERİME YOLLADIM 17000 TL KIDEM TAZMİNATIM ÇIKMIŞTI. BANA 4 AY SONRA 10000 TL HESABIMA YATIRDI, GERİYE KALAN KISMINI BANA DANIŞMAKSIZIN 3 AYDA AYLIK TAKSİTLERLE ÖDEYECEĞİNİ SÖYLEDİ AMA İLK TAKSİTİNİ BİLE ÖDEMEDİ VE SALLIYO SÜREKLİ, BEN MAHKEMEYE Mİ GİTMELİYİM YOKSA ŞİKAYET EDEBİLECEĞİM BAŞKA YERLER VARMI. ÇALIŞMA BAKANLIĞI YADA BAŞKA BİRYER

  TEŞEKKÜREDERİM KOLAY GELSİN

 5. Mustafa bey sorularımı cevaplayabilirseniz çok sevinirim.

  2 senedir özel bir okulda öğretmen olarak çalışmaktayım. Sözleşmelerimiz 1 Eylül itibariyle yenilenmektedir. Mayıs 2017 tarihinde evlendim ve kuruma tazminatımla alakalı yazılı bir dilekçe sundum
  (evlilik cüzdanı fotokopisi ile birlikte).Noter aracılığı ile bir bildirimde bulunmadım.

  1.sorum: İşveren dilekçeyi kabul ettiğini belirtip işleme koymayıp sözleşme bitiminden sonra bana dilekçe verilmedi gibi bir bahanede bulunabilir mi? Öyle bir durumda ne yapmalıyım?

  2: Kurumda tazminatlar genelde çek vs. şekillerde uzun taksitler ile veriliyor. Benim tazminatımı peşin olarak isteme gibi bir hakkım var mı? Var ise hangi yollara başvurmalıyım?

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. Merhaba Buket hanım.
   1- Elbette bulunabilir. Her zaman şunu söylüyorum; işverenle arasında güven ilişkisi olan işçi dilekçesini elden verebilir. Ancak böyle bir ilişki yoksa en doğrusu dilekçeyi noterden göndermektir.
   2- Siz istemedikten sonra, kıdem tazminatınız mutlaka nakit olarak ve tek seferde ödenmek zorundadır. Ancak siz rıza gösterirseniz taksitle ya da başka türlü ödenebilir. İlla ki çekle vs. ödenmek istenirse ne olur? 2 seçeneğiniz vardır: Ya kabul edersiniz ya da kabul etmezsiniz ve bir ihtarname göndererek 7 gün içinde nakden ödenmesini talep edersiniz ve ödenmezse dava açarsınız. Tercih sizin.

Başa dön tuşu