Kıdem Tazminatı

İşçi kaç ay çalışınca tazminata hak kazanır?

Tazminata kaç ay sonra hak kazanılır?

Ziyaretçilerimizin sık sorduğu sorulardan birisi de budur. Bir işyerinde çalışmaya başlayan işçi, kaç ay geçince tazminat almaya hak kazanır? Aslında bu sorunun cevabı, hangi tazminatın kastedildiğine göre değişir. Kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, kötü niyet tazminatı ya da eşit davranmama tazminatlarının hak edilme süresi birbirinin aynısı değildir. O halde bunları tek tek ele alalım.

Kıdem tazminatı kaç ay sonra hak edilebilir?

Kıdem tazminatı almanın iki şartı vardır. Bunlardan birincisi; iş akdinin, kıdem tazminatı almayı hak edecek şekilde sona ermesidir. Bu konuda şu yazımdan bilgi alabilirsiniz. Ancak asıl ve temel kural, işçinin işyerindeki kıdeminin en az 1 yıl olmasıdır. Bir başka deyişle, işyerindeki kıdemi 1 yıldan az olan işçi hiçbir şekilde kıdem tazminatını hak edemez.

İhbar tazminatı ne zaman hak edilir?

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bu sorunun cevabı ise, iş sözleşmesinin deneme süresi içerip içermemesine göre değişir. Bilindiği üzere deneme süreli iş sözleşmelerinde en çok 2 aya kadar – toplu sözleşme varsa 4 aya kadar – deneme süresi belirlenebilir. İşte deneme süresi içerisinde fesih durumunda ihbar tazminatı gündeme gelmez. Ancak iş sözleşmesinde deneme süresi yoksa işçinin 1 günlük kıdemi bile ihbar tazminatını hak etmesini sağlar. İhbar tazminatına hak kazanma şartlarını taşıyan her işçi, bir gün bile kıdemi olsa bu tazminatı alabilecektir.

Kötü niyet tazminatı ne zaman istenebilir?

işçi kaç ay sonra tazminat hak eder

İşyerindeki kıdemi en az 6 ay olan, işyerinde en az 30 işçi çalışan ve belirsiz süreli iş sözleşmesi imzalamış bir işçi işten çıkarılırsa işe iade davası açabilmektedir. İşte kötü niyet tazminatı, yukarıdaki şartları taşımadığı için işe iade davası açamayan işçinin talep edebileceği bir tazminat türüdür. Kötü niyet tazminatı ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu yazımdan da ulaşabilirsiniz. Buna göre işyerindeki kıdemi 1 gün bile olan işçi, kötü niyet tazminatı talep edebilecektir.

Eşit davranmama tazminatı

İşverenin temel olarak, işçiler arasında çeşitli nedenlerle ayrım yapmasından kaynaklanan bu tazminatı talep etmek için de işyerinde 1 günlük kıdem bile yeterlidir. Eşit davranmama tazminatını doğuran halleri, yazmış olduğum yazıdan öğrenebilirsiniz.

SONUÇ

Yukarıda örnek olarak verilen tazminatlardan da anlaşılacağı üzere; işçinin işe girdikten kaç ay sonra tazminata hak kazanacağı sorusunun tek bir cevabı yoktur. Örneğin kıdem tazminatı için 1 yılın, ihbar tazminatı için –deneme süresi yoksa- 1 günlük kıdemin, aynı şekilde kötü niyet ve eşit davranmama tazminatları için de 1 günlük kıdemin yeterli olabileceğini söyleyebiliriz. O halde, merak edilen tazminat türüne göre araştırma yapılarak karar verilmesi doğru olacaktır.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

581 Yorum

 1. Merhaba ilk 7 ay 15 günlük ondan sonraki 20 ay tam sigortam yattı işsizlik maaşı ve tazminat alabilirmiyim

 2. İş sözleşmem 11 ay 12 gün çalışınca bitiyor kıdem tazminatı alabilir miyim molası yok oturmak yasak telefon yasak işe gitmediğinde 2 gün kesiyor kafasına göre bizden sonra işe girenlerin saat ücreti bizden yüksek

 3. Tgs de çalışıyorum.6 aylık deneme suresi uyguluyorlar.Bu dogrumudur?Ayrıca ikramiye hakkımda 6 ay sonrasinda başlayacakmış .

 4. Merhaba 18 yıldır bir şirkette çalışıyorum 2005-2017 arası Limited şirketi olarak geçiyordu ve daha sonra 2017 sonrası a.ş dönemine geçti 2017-2022 5 senelik tazminatımı vermek istiyor daha sonra geriye dönük tazminatımda bir sıkıntı çıkar mı bu konuda ne yapmam gerekiyor

 5. Merhaba efendim hastam vardı İzin alıp geldim sonra maaşımı düşük yatırdılar .. para istedim patron bana dedi çalış seninde para olsun.. bnde 1 aydır ise gitmedim.. bugün aradılar çıkışını verecgiz dediler.. Tanzimat alma hakim var mı sizce ….

  1. Merhaba. Size tazminat hakkınız olduğunu ya da olmadığını bu kadar bilgiyle ve buradan söyleyemem Engin bey. İmkanınız varsa bir avukata danışın ve onun yönlendirmesine göre hareket edin.

 6. Merhaba fabrikada 8 aydır çalışıyorum bu gün bana haksız yerde tutanak tutular birde işten çıkardılar tanzimat alabilirmiyi.

   1. Hocam ben 7 aydir bir markette calisiorum izmirde. tecili bozdurmustum askere gidicegim ben tazminat alabiliyormuyun?

 7. Merhaba ben aynı işyerinde 8 ay çalışıp ciktim iki ay sonra tekrar işe girdim şuan 7 ayım bitti yılık izin veya kıdem hakkım bulunuyormu?

  1. Merhaba, önceki dönemde siz istifa ederek ayrılmışsanız, kıdem tazminatı hakkınız olmaz ve fakat yıllık izin hakkınız olur.

 8. Merhaba ben 2 yıllık isciyim iştenkendim ayrılmak istesem tazminat alabilimiyim yoksa hiç bir şey alamaz mıyım

  1. Merhaba, haklı fesih nedeniniz yoksa ya da emeklilik şartlarını sağlayamıyorsanız, bu şekilde kıdem tazminatı hak etmezsiniz Ahmet bey.

 9. 01.09.2011 yılından beri aynı kurumda çalışıyorum kendi isteğim ile tazminatımı alarak çıkabilirmiyim.7 bin primin dolmasına 3 yıl kaldı.

  1. Merhaba, evet 7.00 gün prim dolduğunda mümkün olabilir. Fakat bunun için işinizi garantiye alın ve 7.000 günü tamamladığınızda SGK’ya giderek kıdem tazminatı yazısı isteyin, verirlerse siz de yazıyı işverene sunarak kıdem tazminatı talep ederek işten ayrılabilirsiniz.

 10. Hocam şimdi ben Eylül 11 de iş başlangıcım var 2021 şimdi mayıstan sonra asker olacam böylelikle hemn hemn 9 ayım doluyor ben tazminat alabilir miyim?

   1. Hocam ben 21ay çalıştım ben
    İşten ayrılsam kendi rizamla kıdem tazminatı alabilirmiyim

 11. 10 aydır çalıştığım fabrikadan işlerin duraklamasi sipariş olmaması nedeniyle çıkışım verildi ihbar tazminatını haketmemin sebebiyle 28 gün çalışmaya devam edeceksiniz hergun 2 saat erken bırakıp iş arayabilecegimi söylediler benim bı hak talep etmek dava açmak gibi bir hakkım varmı yoksa ne yapabilirim?

 12. Mustafa Bey, Merhaba
  13/07/2020 Tarihinde Bir Kargo Firmasında Taşeron Üzerinden İşe Başladım
  Herşey Gayet Güzel Giderken Ve Çalışmalarım Son Derece İyiyken
  Yaklaşık 1,5 Aydır Bir Baskı Yapılmaya Yani Net Bir Şekilde Mobing Uygulamaya Başladılar
  Bugün Yani, 09/03/2021 Tarihinde Firmadan Aradılar Yerinize Bir Başka Personel Bulundu İşi Öğretmeye Bakın 1 hafta 10 gün içerisinde İşten Çıkışınız Sağlanıcaktır Denildi Ve İSTİFA ETMEMİ İstiyorlar Aksi Takdirde 25. Madde’den Çıkartılıp Sicilime İşleme Yapıcaklarmış Haklarım Nelerdir Ne Yapabilirim Yardımcı Olabilirseniz Sevinirim
  Çalışma Şartlarım Bi Hayli zor ve ağır Ürünler bugün itibari ile belimde ciddi hasar oluştu gibi ağır kargolardan ötürü Bununla ilgilide bir yaptırım olabilirmi Teşekkürlerimi Sunuyorum
  Vedat Kıcır

 13. Hocam merhaba;
  Ben insan kaynaklarında yevmiyeci olarak çalıştım bu pandemi süresinde işe giriş tarihim 09.04.2020–25 ocak 2021’e kadar aralıksız çalıştım ve şuan üretime göre eleman çağırıyorlar ayrıyetten de askere gideceğim Mayıs celbinde acaba ben tazminat alabiyormuyum?
  Teşşekür Ederim.

 14. 4 aydır bir markette çalışıyorum askerlik için çıkış yapacağım herhangi bir tazminat alabilirmiyim

 15. Bir otelde geçen sezon 3 ay çalıştım sezon sonunda Otel kapanacagi için 30 ekimde istifa ettim. Ertesi sezon beni gene cagirdilar sezon başından sonuna kadar 7 ay çalıştım yine sezon sonu nedeniyle onlar beni işten çıkardı ama askıya aldı. Şu anda 9 aydır çalışıyorum pandemi nedeniyle Otel de cagirmadi. Ama otelin bir tanesi açılmış ama belirli kişileri cagirmislar. 9 aydır askidayim napmam lazım ne tazminat alabilirim teşekkür ederim

  1. Merhaba, oteldeki çalışma süreniz toplamda 1 senenin altında olduğu için herhangi bir tazminat hakkınız söz konusu olmaz.

 16. Ben 14.01.2020 tarihinde burger king’in te ise başladım mutfak ekibi olarak ve sürek li mesai durumum oldu ve bir gün hastalandım ve rapor aldım 1 günlük bana geçerli olmadığını söylediler 2 hafta sonra yani bu gün 05.03.2020 ve çıkışımı verildi ve gelin çıkış için imza atın dendi benim ne yapmam gerekiyor haksız yere işten çıkartırıldım tazminat alma gibi şansım var mi 2 ayımı doldurmaya 1 hafta kadar kalmıştı

  1. Sanırım deneme süreniz içinde işveren tarafından çıkış verilmiş. İmzaattığınız çıkış evrağını okumanızı tavsiye ederim, tam olarak ne denilmiş sebep olarak? Kıdeminiz yetersiz olduğundan hrhangi bir tazminat hakkınız yok. (Rapor almak çıkarılmaya sebep değil ama deneme sürecinde işveren sebebp göstermeksizin de olsa çıkış verebilir, aynı hakla da işçi de derhal çıkabilir…)

 17. Merhaba Askerlik nedeniyle işten çıkıyorum 14 buçuk ay felan çalıştım 3 ayı İŞKUR bu sebepten dolayı tazminat hakkım var mıdır

 18. Merhaba hocam 15.05.2019 tarihinde bir taşeron firmada ofis personeli olarak işe girdim.07.01.2020 tarihinde işten çıktım. İşten ayrılma sebebim bulunduğumuz projenin bitmiş olmasıydı. Benim bu durumdan herhangi bir tazminat talep etme hakkım mevcut mudur? Teşekkür ederim

  1. Merhaba,
   İş sözleşmeniz Belirli Süreli miydi, Belirsiz Süreli miydi ? Bu gibi unsurları bilmek gerek sağlıklı cevap verebilmek için. Ama eğer belirsiz süreli ise bir ihbar öneliniz ve buna binayen de ihbar tazminatınızın ödenmesi söz konusu olabilir.

 19. 3600 sigorta primim var 6 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum kendi isteğim ile ayrılsam tazminat alabilirmiyim.

  1. Sorunuzun yanıtı aslında yazımızda mevcut. ”….Asıl ve temel kural, işçinin işyerindeki kıdeminin en az 1 yıl olmasıdır.”

 20. Merhaba ben 14,06,2019 taşören firma aracılığıyla ise girdim 31,10,2019 isten çıkışımi baskıyla zorla imzalattılar performans yetersizliği öne sürdüler bu süreçte raporuydum raporum ayın 01,11,2019 bittiği için şimdi tekrar şirket çağırıp 01,10,2019 tarihli isten çıkış imzalamam gerektiğini söylüyor na yapabilirim hangi haklarım doğar herhangi tazminat alabilirmiyim nerelere başvurmalıyım ise iade davası açabilirmiyim acil bilgi verirmisiniz lütfen

  1. Merhaba Betül hanım,
   herhangi bir kıdem tazminatı, yıllık izin alacağı, işe iade davası açma şansınız bulunmuyor hukuken, çalışma süreniz dikkate alındığında (4 ay civarı)

   Eğer uzun süreli rapor almadı iseniz (4 hafta, 5 hafta vb.);
   İlgili insan kaynakları çalışanı sanırım raporunuzu dikkatli incelememiş olacak ki işbaşı tarihinize dikkat etmemiş. Anlayabildiğim kadarıyla raporlu tarihlerinizde de Sgk çıkışı yapamadığından ilk iş günü olarak düzelttirmek istemişler. Çünkü bunun idari para cezası var. Ayrıca istifa zorla alınacak bir olgu değildir, bir irade beyanıdır, siz isterseniz istifa edebilirsiniz. Bu işin zorlaması olmaz, ayrıca da suçtur. İşveren sizi çıkarmak istiyorsa çıkarabilir performansınızdan memnun değilse. O zamanda size 2 hafta önceden bildirmeli yada 2 haftalık ücretinizi peşinen ödeyip derhal çıkarabilmeli. (Deneme süreniz bitmiş çünkü)
   Sonuç olarak; karar sizin. İş vereninizle görüşüp durumu müzakere etmelisiniz.

   Ayrıca genel bir bilgi için şu yazımızı da okumanızı tavsiye ederim: https://mustafabaysal.com/isci-raporluyken-isten-cikarilabilir-mi/

 21. Merhaba, İşkur işbaşı eğitimi kapsamında nisan ayında işe başladım. İlk 3 ay sigortam yatmadı. İşe başladıktan 6 ay sonra işten çıkarıldım. İhbar sürem 3 aya göre hesaplandı. Haklarım nelerdir?

  1. Mehmet bey ilk yapmanız gereken hemen işkur il müdürlüğüne gidip iş ve meslek danışmanınıza konuyu anlatmanız ve mağduriyetiniz hususunda yardım istemenizdir. Muhatap işkurdur ilk olarak.

 22. Merhaba, İşkur işbaşı eğitimi kapsamında nisan ayında işe başladım. İlk 3 ay sigortam yatmadı. İşe başladıktan 6 ay sonra işten çıkarıldım. İhbar sürem 3 aya göre hesaplandı. Haklarım nelerdir?

 23. Merhaba

  Ben bir firmada ilk olarak 6 ay sözleşmeli çalıştım sözleşmem bitince çıkardılar ondan 3 hafta sonra tekrar aynı yere geri çağıtmaları üzere iş başı yaptım benim tazminat hesaplarken hangi tarih geçerli olacak ilk işe giriş tarihim mi ikinci ile giriş tarihim mi

  1. Ahmet bey ilk çalışmanız süreli çalışma olduğu için o tarih baz alınmaz.Yeni girişinizi dikkate almalısınız. (Bunun da belirli süreli olup olmadığına mutlaka bakın.)

 24. Yurtdışında bir firmada 7 ay çalıştım. Aylık çalışmamiz 258saat, ramazan ve kurban bayramı full çalıştık. Hiç bir şekilde fazlalık mesai verilmedi. 6,5 aylık olduğumuzda çalıştığımız firma x firması iken hicbir haberimiz olmadan bı alt taşeron firma olan bizi y firmasına kaydirmislar. 7 ayı doldurdugumda işi bıraktım bir sürü evrak imzalayıp alacaklarımi aldigima dair zorla imza attirdilar atmasam son aylığını ve oradaki alacaklarimi vermeyeceklerdi. Bunlara imzanı at aylığın yatacaginda haklarini alacaksın denildi. Ben bu haklarımı şuan alabilirmiyim. Teşekkürler

 25. Ben 7 aydır çalıştıgım firmadan proje bitmesinden dolayı işten çıkarıldım ve istifam istendi bnde vermedim dava açsam tazmınat alabilirmiyim

  1. İŞ sözleşmeniz belirli süreli mi belirsiz sürelimiydi? Kıdem tazminatı alacağınız bulunmamakla birlikte işe geri dönüş veya ihbar tazminatınız için arabulucuya başvurabilirsiniz. Bu şekil işe son verme hatalı.

 26. Tedaşda taşeron şirkette endeks okuma olarak 10 ay calıstım ve yoklamam geldi askerlık nedeni ile çıkmam gerekti askerlik şubesinde sevkimi aldım çıkış yaptım bana muhasebe 2.011 TL tazminat alacagımı soyledıler ve sımdıde oyle bı hakkın yok 1 yılı doldurmadıgın için hıc bisey alamazsın dediler askerlik olsun veya olmasın 1 yıl olmadığı ıcın alamazsın dediler benım ne yapmam gerekiyor. Tesekkur ederim.

  1. Merhaba. İşveren bu konuda haklı; 1 yıl dolmadan hiçbir gerekçeyle kıdem tazminatı alınamaz.

 27. Merhaba ben işyerinde 8 yıl çalıştım işyerinden tazminat almak için çıkış verip tekrar devam ettim ama bana 17 bin tl tazminatın var dediler bende çıkışımı imzalamıştım çok az bence geri kalan 5 bin twlwyi istediğimiz zaman veririz dediler ve zam istediğim için beni işten çıkartıyorlar 3 yıl zam yapmadılar şimdi 9 ay oldu onlar çikariyo nekadar almam gerek ve kalan paramı onlar istediği zaman mı vercek hakk nedir tesekkurler

 28. S.a İşyerinde 19 aydir Çalışıyorum Tazminat almam İçin Onlar mı Çıkarması lazım Adaletsiz Bir Yer

 29. Merhaba 19 aydın özel sektör de çalışıyorum 16 kişi çalışıyor işten ćıkarılırsam hakkımı alabilir miyim işsizlik alabilirmiyim

  1. 1 yılı kesintisiz tamamladı iseniz kıdem tazminatına hak kazanmışsınız. İş veren kendisi çıkarırsa elbette işsizlik maaşı alırsınız. 30 kişiden az çalışanı olduğu için iş yerinin, işe iade davası açamazsınız, bunun yerine kötü niyet tazminatı adı altında bir dava açabilirsiniz. (Not: İstifa yazarsanız tüm bunların hiç birini yapamayabilirsiniz)

 30. İşyerinde altı ayimi doldurdum yedinci aya girdim şimdide beni işten cikardilar o iş yerinde hamileydim çocuğumu düşürdüm beni işten cikarmasainlar diye sesimi bile cikarmadim orda çalışan bir adamın tacizine uğradım sorumluya söyledim ama yine bişey yapmadılar ben yine sustum gece kimse gece vardiyesine gelmiyoken ben geldim yeri geldi mesaimi vermediler resmi tatiller de çalıştırdılar yine bişey demedim sonra muhasebeyi arıyorum neden çıkardınız beni diye bir olup farklı farklı nedenler söylüyorlar ben ne yapmalıyım üstelik muhasebe bana bağırıp cagriyo diyorum mağdur olan benim ama siz bana bağırıp cagiriyosunuz uyuyamıyorum yemek yiyemiyorum piskolojim bozuldu sürekli ağlıyorum ben ne yapmalıyım yardimci olun bana

  1. Merhaba,
   işyerinizde yaşananları somut olarak tam anlamıyla bilemeden net bir yorum yapmak yanlış olur. İşyeri hangi sebepler, hangi koddan çıkardı, işyerinde çalışan sayısı kaç vb. bu önemli bilgileri bilemiyoruz ama işe iade davası yada kötü niyet tazminatı için başvurabilmek adına derhal bir arabulucuya gitmenizi tavsiye ederim. En azından yüzyüze bir şekilde sağlıklı yönlendirme yapabilir durumunuzla ilgili.

 31. Merhaba ben iki yıldır bir isyerindeyim işe ilk girdiğimde sekiz ay oniki saat çalıştım sonra sekiz saat çalıştırmaya başladılar ve resmî ve dini bayramlardada çalıştırıp mesaimi vermediler işten ayrılmayı düşünüyorum kıdem tazminatı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Resmi tatillerde çalışıyor ama genel tatil ücreti alamıyorsanız, bu sizin için bir haklı fesih sebebidir.

 32. Merhaba ben işe girerken 11 aylık sözleşme imzaladılar bana. Şuan sözleşmem bitti ama çalışmaya devam ediyorum. Herhangi bir tazminat alabilir miyim işten çıkınca. Tşk ederim

  1. Merhaba. Sorunuzun cevabı sözleşmenizin türüne, nasıl çıkarıldığınıza ve birçok duruma göre değişir. Çıkarılırsanız ve o zaman yazarsanız, yardımcı olabiliriz.

 33. Merhaba! Ben 2 Yıldız çalışıyorum ama sigortam 9 aylık işten çıkarılma olasılığım var sizce beni işten çıkarsalar bu 9 Aydan itibaren olan sigortamdan dolayı tazminat alma hakkım var mı

  1. Merhaba. Fiilen ne kadar süre çalıştıysanız, elbette tazminatın da o süre üzerinden hesaplanması gerekir. Ama işveren böyle yapmazsa ne olur? Önce sigorta hizmet tespit davası açmanız ve kazanırsanız da ayrıca kıdem tazminatı davası açmanız gerekir. Başka türlü sıralama da mevcuttur; ama şu aşamada, dava açmadan bu sürelerin tazminatını almanızın çok zor olacağını bilmeniz yeterli olur.

 34. Merhaba ben 11 ay calistim ama calistigim is yerimden kidem tazminati vermemek icin 1 yildan erken cikardilar ve patronumuz istifa dilekçesini bana yazdirdi ve imzalatti kendim istifa etmis gibi gosterdi ben ne yapmaliyim hakkimi arayabilirmiyim bu durumda

 35. Ben 6 yildir ayni isyerinde calisiyorum ama cikmak istiyorum tazminat alabilirmiyim daha onceden sigortam var

 36. Merhaba ben 170.günlük sigortalayın işten çıkarıldıgım zaman ne kadar ve nasıl tazmınat ala bilirim 3.ayda sigortasız çalıştım

 37. Merhaba ben 8 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum ama sezonluk yılda 6 ay çalışıyorum herhangi bir tazminat hakkım varmıdır teşekkürler.

 38. Ben 9 aydır bir iş yerinde çalışıyorum ve Haziran’da 10 ayim olucak temmuzda düğünün var ve evlilik nedeniyle çıkmak zorundayım bı hakkım olurmu.
  İhbar hakkım varmı yada heran gibi bir hakkım varmıdır

 39. 9 ay çalıştığım iş yerinden kendi isteğimle ayrıldım. Herhangi bir ücret alabilirmiyim

 40. Ben 7 aylık işçiyim çalıştığım yerin 6 aylık işçi deneme süresi var ve ben bu ay askere gideceğim tazminat alabilirmiyim

 41. İyi günler iş yerinde beni çıkarmayı düşünüyorlar 1 sene dolmama 16 gün var tazminatı alabilirmiyim

 42. Merhaba, işbaşı egitimi olarak iskur uzerinde 3 ay boyunca egitim aldim calistigim yer … adi altinda … cagri merkezi ve sonrasinda bunyeye aldilar 2 ay bunyede calistim ve haksiz yere 3 defa yazili uyari aldim 3sunde yazili uyari vermeden hemen is fesih verdiler bu durumda ben tazminat veya ise geri donme gibi bir hakkim varmidir mahkeme yoluyla geri donebilirmiyim yada alabilirmiyim bu konuda beni aydinlatirsaniz sevinirim simdiden tsk ederim.

 43. 5 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum iş agır oldugu için bırakmak istiyorum tazminat alabilirmiyim

 44. 17.02.2018 işe başlama tarihim ve bu nisan sonundada Ağustos’ta askerliğe gideceğim için sözleşmemi feshediceğim.
  Yıllık iznimi kullanmadım
  Net maaşım 2.200
  Ne kadar tazminat alırım bilgilendirir iseniz sevinirim…

 45. 5 aydır bir firmada calısıyordum yaka paca benı ısten cıkardılar hıcbır sebep yokken ve bu zman zarfında sıgortamda yapılmamıs. Benım haklarımı almam ıcın ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz. Tesekkurler

  1. Merhaba. Hiç sigortanız olmadıysa, hizmet tespit davası açarak öncelikle sigortanızı tespit ettirmenizi öneririm. Ardından ya da aynı anda dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 46. Merhaba kurumsal bir sirketin magaza kisminda caliyorum. Ancak magaza calisma kosullari nedeniyle once bronsit simdi de bel fitigina yakalandim. Yedi aydir calismaktayim. İsten cikmam halinde tazminat alabilir miyim?

  1. Merhaba. Kıdeminiz 1 yılın altında olduğu için tazminat hakkınız yoktur.

 47. 9 ay sigortalı calıstım ama işveren işçi cıkarmak zorunda kaldı tazminat alabilirmiyim

 48. Mrb eşim 04.10.2016 tarihinden belli çalışıyordu işten cikaricaklar ne gibi hakkı var

 49. Merhaba
  13.08.2018 tarihinden itibaren ihale usulü sözleşmeli olarak çalışmaktayım. 31.04.2019 tarihinde ihale başka firmaya geçtiği için bu tarihte sözleşmemiz bitiyor. Herhangi bir alacak hakkım doğuyor mu?

  1. Merhaba. Belirli süreli iş sözleşmesi söz konusuysa ve süre de sona eriyorsa, ayrıca bir hakkınız olmadığını söylemem gerekir.

 50. Ben işe gireli 11ay10gün oldu askerlik nedeniyle işten çıkacağım herhangi bir tazminat alma hakkım varımdır acaba

  1. Merhaba. 1 yılınız yılınız dolmadıkça, herhangi bir hak elde edemezsiniz Hakan bey.

 51. Merhaba 30.08.2018 tarihinde bailadığım işe elden para ödendiği ve mesai ücretlerini talep ettiğim için 22.02.2019 tarihinde işten çıkarıldım ne gibi haklara sahibim herhangibir tazminat hakkım varmı.iyi çalışmalar…

 52. Merhabalar havalandırma ve mekanik isinde ise basladım 1 sene sonra ciktim kendi istegimle sonra yeniden isyerine geri girdim ve suanda girdi cikti yaptiktan sonra 9 ay daha sigortaliyim tahminen 1.5 ay sonra askerlik nedeni ile isten ayrılmam gerekiyor benim alabilecegim haklar varmi?tesekkurler.

 53. Bir şirkette 3 aydır çalışmaktayım.Haksız yere keyfi olarak çıkarılmak isteniyorum ne gibi haklara sahibim.Bundan dolayı yasal olarak eşitsizlik davası açma şansım varmı..

 54. Merhabalar is yerime 19.04.2018 de başladım bir yilim dolmadigi halde senelik izin verdiler 4 şubat tarihinde ise bana ayın 15 de son olduğunu söylediler sordum senelik iznimi kullandığım gün süresi boyunca çalışacakmisim şirket bana ihbar tazminatı verir mi

 55. Merhaba, yaklaşık 8 aydır özel sektörde çalışmaktayım. Evlilik nedeniyle çıkış yapacağım
  Tazminat alabiliyormuyum

  1. Merhaba. İşyerinde 1 yılınız dolmadığı müddetçe alamazsınız Aysel hanım.

 56. Isyerimde 2010 başladım iki yil sigortasız calistim sonra ayda 16 gun çalışmama rağmen 9 gün sigorta yaptilar son iki yildirda on altı gun sigorta yapıyorlardı ama 2019 yili ocak ayında ayda 8 gününe düşürüldü haftada 4 gun çalışıyordum simdi iki güne düşürdüler bu durumda isden ayrılmak istiyorum ama tazminat alabilirmiyim kendim çıkarsam işten

  1. Merhaba. Sigortanız eksik bildiriliyorsa, bu elbette bir haklı fesih sebebidir. Önemli olan, olası bir dava aşamasında, hak ettiğiniz sigortadan daha az yatırıldığına mahkemeyi ikna edebilmenizdir. Bir avukatla görüşürseniz, sizi daha rahat yönlendirecektir.

   1. Yok sigortam eksik degil önce haftada dört gün çalışıyordum şimdi haftada iki gun yaptılar bu durumda çalışmak istiyorum tek taraflı olarak iş hakkımı fes edebilirmiyim tazminat alabilirmiyim bana yardımcı olursanız sevinirim

    1. Haftada 4 gün olan çalışmanızın 2 güne düşürülmesi bir esalı değişiklik halidir ve bunun için sizin rızanızın alınması gerekir. Tabi, iş sözleşmesi imzalamışsanız ve burada zaten buna dair onay verdiyseniz, bilemem. Ancak bunun haricinde, böyle bir değişikliğe rızanız yoksa ve buna rağmen 2 güne indiriliyorsa, bu sizin için bir haklı fesih sebebidir.

 57. 4 aydır bi şirkette calisiyorum maasimi asgari ücretten gosteriyorlar ama maaşım asgari ücretten yüksek bununla ilgili napmam lazım bana bilgi veririsiniz şimdiden teşekkür ederim.

 58. … de personelim 27.10.2018 de işe girdim 2 ay deneme süresi vardı 01.02.2019 tarihinde başka eleman alınması durumunda cıkarılacagım tazminat alabiliyor muyum

  1. Meryem hanım, 2 ay geçtikten sonra çıkarılacaksanız ve işverenin haklı bir gerekçesi yoksa size 2 hafta önceden bildirim yapılması gerekir. Bu bildirim yapılmazsa 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 59. Merhaba ben 20 nisan 2018 de özel sektörde işe başladım 5mayıs 2018 de sigorta girişi yapıldı beni 18 ocak 2019 da özürdilemedim diye beni çıkardıkar kıdem almam biliyorum ama ihbar tazminatı alır mıyım?

 60. 2018 de şubatta işe başladım iş olmadığından dolayı işten çıkarıldım 10 aylık sigortam var tazminat alabilir miyim

 61. 15 5 2018 tarihinde işe girdim 20 1 2019 tarihinde ameliyat oldum diye rapor aldım işten çıkarıldım ne yapabilirim

 62. Merhaba kolay gelsin. Bn 20.09.2018 işe girdim fakat bnım sigortam 13.11.2018 başladı ve 10.04.2019 tarihinde askere gideceğim tazminat alma hakkım varımdır. Cevaplarsanız sevinirim iyi gunler dilerim.

 63. Merhabalar! Otellde çalışıyorum alışma sürem 7 ayı geçti ve askere gidwceğim sülüs kağıdımı otee versem tazminat alabilir miyim? Teşekkürler

 64. Merhabalar mayıs 2018 de tekstil atolyesinde işe başladım. 1 ay sonra sigorta girişim yapılmış. Asgari ucretin üstü maaş aldığım halde sigorta primlerim asgari ücret üzerinden yatiriliyormus. Işe Başladığım günden beri zam yapılmadı ve zam istediğim için işten cikarmak istiyorlar beni. Son 2 haftadır çok yoğun mobbing uygulanıyor bana. Işten attıkları zaman herhangi bir tazminat hakkım var mı ?

  1. Merhaba. Bu, işten hangi gerekçeyle çıkarıldığınıza göre değişir. Böyle bir şey olursa ve tekrar yazarsanız yol göstermeye çalışırız.

 65. Merhaba özel bir şirkette şoför olarak dört sene çalıştım 2018 eylülde emekli oldum kıdem tazminatı olarak yedi bin TL verdiler fakat ihbar tazminatı vermediler ilk iki sene mesai parasıda vermediler ve bu iş yerinde Aralık 31-2018e kadar sigorta yapılmadan çalıştım ve 31aralık 2018de çıkardılar benim tazminat hakkım var mı?

  1. Merhaba. Bu sorunun cevabı birçok hususa göre değişir. Bir avukatla yüz yüze görüşmenizi ve bu şekilde ilerlemenizi tavsiye ederim Sadık bey.

 66. Merhaba 09/07/2018 de ise başladım 28/12/2018 tarihinde işten çıkarıldım sözleşme yada deneme süresi hakkında hiç bir bilgim yok ihbar tazminati alabilir miyim acaba

  1. İşverenin sizi çıkarırken haklı fesih gerekçesi yoksa ve ihbar süresi kullandırılmadıysa, evet 2 haftalık ihbar tazminatı alma hakkınız var demektir.

 67. Merhaba ben temmuz 24 te işe başladım 2 ay deneme süreli belirsiz iş sözleşmesi imzaladim 8 çalışan bulunmakta ve şuan işten çıkarılabilecegim söylendi haklarımı öğrenebilir miyim

 68. Zeynel bey 19 aydır ağır sanayide çalışıyorum.doktor kararı ile bu fabrikada çalışamaz raporu alırsam eğer hangi haklardan yararlanabiliyorum.teşekkürler

 69. Merhaba òzel bir sektòrde çalisiyorum iše girmek icin 1 ay egitim aldim sonra iše girdim 6 aydir calisiyorum işten cikarim olursa tazminat alabiliyor muyum

 70. 18 aydır çalışıyorum.2000 tl maaş alıyorum şu an kendim işten ayrılsam haklarım nelerdir ne kadar ücret alabilirim yada bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim çok önemli

  1. Merhaba. Haklı bir neden olmaksızın işten ayrılır yani istifa ederseniz, hiçbir hak elde edemezsiniz Mehmet bey.

 71. Merhaba Ağustos 4 de işe başladım yaklaşık 3 gün önce işten çıkarıldığını söylediler 12gun önceden sadece sözlü olarak bildirim yaptılar ve işten çıkarılma sebebim geçersiz bana herhangi bir tazminat hakkı doğuyor mü yaklaşık 5 buçuk aydır çalışıyorum

 72. Deneme süresi varsa ve deneme süresi bitince 1 gün daha çalışsa, bu 1 gün çalışması karşılığı ihbar tazminatı hakeder mi?

  1. Evet, deneme süresi örneğin 2 ay ise, bunu takip eden ilk gün yapılacak fesih sonucunda 2 haftalık ihbar tazminatı gündeme gelecektir.

 73. Merhaba ben 7 aydir guvenlik gorevlisi olarak calisiyorum yerime torpille bir bayan geliyor 31 aralikta beni cikartiyorlar nasil bir yol izlemeliyim

 74. Merhaba şimdi ben ıs yerinde 10 ay oluyo çalışıyorum ve şubatta askere gideceğim şimdi ben sülüs kağıdımı verdiğim zaman tazminat alma hakkım oluyormu 11 ay oluyo sonuçta?

 75. Hayırlı akşamlar şuan 7 aydır aktif bir mağazada çalışmaktayım işveren bugün ayın 15 de 3 kişi ile yollarımızı ayiracagiz dedi isim söylemedi büyük bir ihtimalle bende varım çünkü diğerleri en az 4-5 senelik elemanlar ben tazminat ve işsizlik maaşı alabilir miyim bundan 2-2.5sene önceden işyeri çıkardığı için işsizlik maaşı almıştım teşekkür ederim

 76. Merhaba zeynel bey ben yaklaşık 6 aydır inşaat sektöründe çalışıyorum ama bizim tasaron firma AGI vermiyor budurumda ne yapmalıyız ayrıca 6 ay için tazminat alabiliyormuyuz tşk şimdiden

  1. Merhaba. Kıdemi 1 yılın altında olan işçi kıdem tazminatı alamaz. Maaş bordronuzu kontrol ettiniz mi? AGİ kısmında yazan rakam doğru değil mi?

  1. Sizden de Ergin bey. Bu durumda ne yazık ki alamazsınız. Çünkü alt işverenler değişse de asıl işveren değişmemektedir.

 77. Merhabalar. Benim sorum 1 yıl 1 ay kadar oldu özel sektörde çalışıyorum. İlk işe başladığımda 3 ay işkur süreciyle başlatıldım daha sonra kadroya geçirildim şuan işten çıkarılma durumunda tazminat hak edebilirmiyim? İşkur süreci olarak geçen 3 ay dahil edilirmi çalıştığım sürece. Taşekkürler.

 78. Değerli Hocam. 9aydır Cafe sektöründe çalışmaktayım. Fakat çalışanlar arasında haksızlığa uğruyorum ayrılmak istiyorum. Tazminat hakkım varmı. Ne yapmalıyım.? Var ise hangi tazminat? Değerli yorumunuz a göre hareket edeceğim. Saygılarımla..

 79. Merhaba Mustafa bey ben 01/06/2018 Tarihinde bir tekstil firmasına iş başı yaptım şuan çalışıyorum ama patron kalite kontrol çalışanıyla bi kaç arkadaşı ben de dahil olmak üzere bizleri karalama amacınla bizleri işten çıkarmak istiyor bizim haklarımız nedir şimdiden teşekkür ederim.

 80. Merhaba.22.06.2018 de işe başladım bu ayın sonunda taşeron firma değişecek…
  Yani sözleşme bittiğinde 6 ay 8 gün çalışmış olacagım,herhangi bir tazminat hakkim var mı?Cevaplarsanız sevinirim..Saygılar…

  1. Merhaba. Asıl işveren bünyesinde çalışmaya devam edecekseniz, tazminat gündeme gelmeyecektir.

    1. Dediğim gibi, taşeron değişse de çalışmaya devam ettiğinize göre, henüz kıdem tazminatı alma hakkınız olmadığını söylemem gerek.

 81. Merhabalar şu an çalıştığım işyerimde daha önce 6ay calşip ailevi sorunlardan dolayı istifamı verip 6 ay ara verdim 6 aydır calişiyorm aynı işyeride her hangi bir olumsuzlukta 2 donemi birleştirme şansım varmı tesekurler

 82. Hocam öncelikle iyi calismalar benim ise giris tarihim 06.05.2017 ve cikis tarihim 28.11.2018 isten cikisim verildi anlasmali cikis yani ben siteden hesapladigimda baya bir mebla cikiyor ama kendileri hesapladiginda 1 maas alirsin diyor yani 1 sene 5 ay 22 gün yapiyor bu benim 5 ay 22 günümü saymiyor vermiyor vermemesi normalmi yoksa uyanikliligami kaciyorlar alabilmem icin hepsini seneyi doldurmam gerekiyormus yardimci olursaniz sevinirim.

  1. Merhaba. Kıdem tazminatından bahsediyorsanız, sadece tam yılları değil, ay ve günleri de elbette almanız gerekir. Sadece 1 yılın ödenmesi yasal olmayacaktır.

   1. Hocam öncelikle dönüş yaptiginiz icin cok tesekkur ederim birsey daha sormak istiyorum anlattigim olayin sadece 1 senesini veriyor digerini vermem diyor yani 1 maasimi nasil bir yol izlemem gerekiyor yardimci olursaniz sevinirim.

    1. Yapabileceğiniz şey, işverenin verdiği kadarını almak ve sonrası için hukuki hak arama sürecini başlatmaktır. Ya da hiç kabul etmeyebilirsiniz. Burada sizin bir tercih yapmanız gerekir.

 83. Hocam 3600 gün kıdem tazminat hakkım var fakat yeni girdiğim iş yerinde 8 aydır çalışıyorum aynı dilekçe ile tazminat alabilirmiyimyoksa 1 yılın dolmasımı gerekli

 84. Şimdi işe başladım ve ssk girişim yapıldı hiçbirşey ye imza filan atmadım sözleşmede yapmadım muhasebeci ye TC verildi başlandı Kasım’ın 12 sinde girişim 7 günlük girişim var şimdi sormak istediğim duyduğuma göre 2019 da yeni yasa çıkıyor muç 1 gün bile çalışırsan sana tazminat veriyorlar diye şimdi ben haberim olmadan muhasebeci kendi kendine sözleşmeli yada ne bilim anlaşmalı gibi evrak düzenleyip tazminatımı iptal edebilir mi lütfen yardımcı olun bilgi almam gerek

 85. Merhaba 22 nisan 2018 özel güvenlik işine girdim ve şubat 2019 da askere gitmeye karar verdim yani bu süreçte 10 aylık bir süreçte çalışmış oluyorum ve benim askere gidecegim için haklarımı bilmiyorum veye hakkım varmı bana ne gibi haklarım var rica edirum yardımcı olurmusunuz

  1. Ali bey, kıdeminiz 1 yılın altında olduğu için, hiçbir ekstra hakkınız yoktur.

 86. Belirli iş sözleşmesi yapılıp ve sözleşme tarihi uzadığı takdirde ihbar tazminatı alabiliyorsunuz? Bir diğer sorumda iş yerinden 1 yıl dolmadan ayrıldın ve bi kaç ay boşluk verdikten sonra tekrar aynı İş yerine başladın ve tekrar 1 yıl dolmadan ayrıldığın takdirde iki dönemi birleştirip kıdem tazminatı alabiliyorsak yıllık izin hakkımızda doğuyormu?

 87. Bu ayın beşinde beş Aydın işe başlamış olacağım ve ayın beşi için iş feshim verildi . Sebep ise eleman fazlalığı bu durumda herhangi bi hak iddia edebilir miyim ?

 88. SLM ben 02/01 /2018 yılında işe başladım iş yeri cocordiyon ilan etti ve hiç kimse ne olduğunu bilmiyor araştırmama göre komiser ataniyormus komiser bizim üç aylık maaslarimizi fondan ödeniyor .peki bu ödemeden sonra ne yapmalıyız komiser tekrardan bizimle iş sözleşmesini imzalattiracak ve bize teminatmi vermesi gerekiyor bu teminat ne gibi bir teminattir açıklayan bilirseniz sevinirim benim gibi 1000 kişi var avukatmi tutmalıyız? Teşekkürler

  1. Merhaba. Konkordato konusunda ne yazık ki bilgim yok. Süreçle ilgili, bir avukattan bilgi alırsanız daha sağlıklı olur.

 89. merhaba zeynel bey ben 2015 te 7 ay calistip 2016 da 100 gün çalıştım askere gittim 2018 de 200 gün çalıştım tazminat hakkım olurmu

 90. Merhaba Zeynel bey benim babam 10 yıldır özel sektörde çalışıyor . Dün patronu ve işyeri muhasebe cisiyle birlikte babamla bankaya gitmişler . Ona 6 ayda bir ikibin TL tazminat vereceklerini diyip imza atirmislar . Biz bunun ne olduğunu bilemedik . Bize detayını açıklaemisınız.

  1. Şehmus bey merhaba. Keşke yardımcı olabilsem; ama içeriğini ve şeklini bilemediğim bir belge hakkında yorum yapamam.

 91. Selamn aleyküm 20.04.2018 de işe başladığım yerden 22.10.2018 tarihinde işten çıkarıldım haklarım nelerdir ve ne kadar tazminat alırım bilgi verirseniz çok sevinirim

 92. İyi günler. Ben 14 nisan 2018 de otele giriş yaptım. 6 aralıkta askere gideceğim ve silüs ile çıkış yaparsam herhangi bir hakka sahip olur muyum ?

  1. Merhaba. Kıdeminiz 1 yılın altında olduğu için hakkınız yoktur Hasan bey.

 93. Merhaba özel bi şirkette çalışıyorum 19.05.2018 de işe girdim ve 30 ekimde şirket durdurulacak ve çıkışlar verilecek ne gibi haklara sahip olabilirim çalışma saatlerimizde resmiyete uymuyor sabah 7.30 akşam 6 bitiş resmiyette görünen sabah 8 akşam 5 ne yapmalıyım teşekkür ederim

  1. Merhaba. Kıdeminiz 6 ayın altında olacağı için tazminat vb. bir hak elde edemezsiniz. Ama fazla mesai yaptığınız halde ücreti ödenmediyse, işten ayrıldıktan sonra arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatıp bunları talep edebilirsiniz.

 94. Merhaba benim amca calistigi yerde sigara icerken yakalanmis tazminatsiz isyerinden cikarirlarmi calistigi sure 11yil sigorta gun sayisi 4200.tazmitasiz cikis verseler bile arabulucu yada mahkeme karari ile hak edilenilebilinirmi. Tek seferde cikarma haklari varmi uyarma olmadan

 95. Merhaba Zeynel bey , ben 11 aydır özel sektöre bağlı olarak bir şirkette çalışıyordum 5 ekimde beni kovdular sadece ihbar tazminatımı ödeyeceklerini söylediler işe iade davası diye bir dava varmış açarsam kazanır mıyım ? İşten çıkarırken gerekçeleri personel azalttıkları kadroyu darattıkları oldu fakat 100 sen fazla çalışan var ve o gün çıkarılan tek personel bendim ? Cevabınızı merakla bekliyorum

 96. Merhaba ben 02 04 2017 tarihinden beri bir nakliye firmasında yur içi ve yurt dışı tır şöförlüğü yapıyorum 25 09 2018 tarihinde işten çıkarıldım herhangi bir ihtar almadım ayrıca bu sürezarfında bazı özel nedenlerden dolayı bir aylık izne ayrılmıştım ama şirket hem maaşımı hemde sigortamı kesti ayrıca 2400 tl maaş ve yurt dışına her giriş çıkışta 50 dolar alıyordum ama sigorta pirimlerim asgari ücret üzerinden yatırılıyor ve son olarak işimiz ağır iş olarak geçiyor ve çalışma sürelerimiz çok yüksek iznimizde yok ne yapmalıyım

 97. Merhaba benn bir yerden çalıştım tam 10 ay tazminatı a hakim varmı onlar beni işten çıkardılar hiç bir sosyal haki almadım

   1. Selamlar Zeynel Bey, 2 yıl 8 aydır bir işyerinde çalışmaktayım sadece dolan yılların tazminatını mı alıyorum yoksa geri de kalan 8 ayın da alabilir miyim?

 98. Merhaba ben gaziantep nizipte kapicilik yapdum 2 ay sure calistim sigorta girisimde var kendileri cikarttilar tazminat alabilirmiyim

  1. Ömer bey, deneme süresi yok ise ve size ihbar bildirimi yapılmamışsa, ihbar tazminatı talep edebilirsiniz.

 99. Özel bir şirkette tam olarak 335 gün çalıştım ve cıkarilıyorum 1 yıllık kıdem tazminatına hak kazanıyorsunuz.

 100. Merhaba ben ise Nisan 7 de başladım Ekim 1 de işten çıkarıldım 2018 yılı içerisinde acaba tazminat hakkım varmı saygilar

 101. Selam adım Ömer şişman ben 21/10/1969 doğumluyum şu an çalıştığım iş yerine 1/11/2017 de girdim benim 10 ayda doğum tarihine göre emeklilik hakkım doğuyor çalıştığım iş yerinde bir seneyi doldurmaya 10 gün süre kalıyor emekliligimi verirsen bir yıllık tazminat alabilirmiyim hak kazaniyormuyum

  1. Merhaba. Hayır, bu durumda alamazsınız. Ama, emeklilik için 10 gün daha bekleyerek, hem kıdem tazminatınızı hem de yıllık izin ücretini alabileceğinizi unutmayın.

 102. Emekli olup aynı işyerinden çalışmaya devam ediyorum. Kıdem hesaplaması ilk işe giriş tarihimi yoksa emekli olduğum tarihli olur

  1. Hasan bey, emekli olduğunuzda kıdem tazminatı almadıysanız, tüm sürelerin hesaba dahil edilmesi gerekir.

 103. İyi akşamlar ben 8 aydır çalışıyorum işten çıkarılırsam herhangi bir hak talep edebiliyor muyum teşekkürler.

 104. Merhaba 6 aydir kurumsal bir sirkette calisiyorum. Sezonluk olarak girdim. Sezon bitiminde devam edecegim soylendi. Fakat hic bir haber verilmeme kaydi ile bugun isten cikarilcagimi ogrendim herhangi bi hakkim olup olmadigini ogrenmek istiyorum bu durumda ben ne yapabilirim acil cevap verebilirsenz memnun olurum. Simdiden tesekkur ederim.

  1. Merve hanım ne kadar süre çalıştınız ve sözleşmenizde deneme süresi var mıydı? Ayrıca iş sözleşmeniz belirli süreli miydi?

 105. Mrb ben subatta ise basladim ve 7 ci aydan benim sigorta sadece birgun yatirilmis cikis gozukmuyor ve o aydan gelmedigim gunde yok ve patron bunu duzeltmiyor buna dava acsam kazanma sansim varmi delilim var sitede calisiyorum bahcivan olarak ve kdem tazminati ala bilirmiyim subatta sozlesme sona eriyor ne yapmam gerekiyor saygilarimla

  1. Sezai bey, eksik günler için sigorta hizmet tespit davası açabilirsiniz. Sözleşmeniz belirli süreli ise ve iş de gerçekten bu nitelikte bir iş ise, kıdem tazminatı alma hakkınız olmaz.

 106. Merhaba ben bir yıldır gece temizlik personeli olarak çalışıyorum akşam 9 30 is başı sabah 6 paydos toplamda 5 gece çalışıyorum 2 gece evdeyim ama sorumlumuz çalışma gün ve saatlerini arttırdı şu an 6 gece çalışıyoruz bu durum ben dahil diğer arkadaslarimida rahatsız ediyor bu konuda nasıl hakkımı araya bilirim bize işe alimda 5 gece denildi bu normalmi gerçekten çok zor bir durumdayız lütfen yorumunuzu bekliyorum tesekurler

 107. Özel sektörde çalışıyorum. Öğrenciyim ve sezonluk işe girdim Eylül ayının sonunda işten kendi isteğim ile ayrılacaktım fakat şu an arayıp sezon bitti cıkartmak mecburiyetindeyiz dediler ve işten cıkartıldım. 4 ay çalışmıştım her hangi bir yasal hakkım bulunuyor mu ? (Tazminat vs.)

  1. Hayır Kübra hanım, ihbar süresi kullandırılırsa yoktur. Ama ihbar süresi kullandırılmazsa, 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı talep edebilirsiniz.

 108. Ben 11 aydır çalışıyorum üç kişi bana saldırdı 2 gün rapor aldım ve haklı,mağdur olmama rağmen benimde çıkışım verildi ne yapmalıyım.
  TEŞEKURLER

 109. Merhaba ben taperli kamyon şöförüyüm çalıştığım işyeri 2 ay deneme süresi var ben 3 aydır çalışıyorum kış geldiği için işten bizi çıkaracaklar tazminat alma şanşsım varmı nasıl alabilirim. Ne yapmam lazım maaşım 2.350 tl ne kadar alırım şimdiden teşekkürler

  1. Erdal bey bu durumda, işveren size ihbar süresi kullandırmazsa, 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 110. Merhaba ben kurumsal firmada calısiyorum çalışalı 6 ay oldu 2 ay denemesi süresi oldu 4 ayı da bu şekilde çalıştım ardından kadroya alındım askere gideceğim için tazminat alabiliyormuyum

 111. Merhaba.. ben 1 senedir çalıstıgım iş yerinden nedensiz bir şekilde işten cıkarıldım ve bana hem tazminatımı gende ihbarımı kullandığıma dair imza attım sonradan öğrendim ki benim ihbar hakkımı vermemişler bu konu için ne yapabilirim?

  1. Nur hanım, banka hesabınıza yatan ihbar tazminatı yoksa, arabulucu başvurusu yapabilir ve ödenmeyen ihbar tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 112. Merhaba 02.010.2017 de ozel bir firmada ise basladim.. haziran ve temmuz ayinda rahatsizlihimdan dolayi 2 kez bobrekten ameliyat aldum. 3 kez rapor aldim.. 3. rapor 4.07.2018 de bitti. Bir gun sonra 5 temmuza ise gideceğim derken beni aradilar artık geleme dediler. 170 i aradim sordum 5 temmuzda cikisim verilmiş. Simdide muhasebeci beni ariyor 2 aydir istifa dilekceni bekliyoruz diyor. Bende vermiyorum. 248 gün calisma surem var. Herhangi bir tazminat alama hakkim varmidir. Bilgi icin simdiden tesekkurler

 113. Merhaba bir is yerinde 12 ay çalıştım dövüz den dolayı işten cıkarıldım . iş yeri bana sadece ihbar tazminatı verdi ve yıllık iznimi kullanamama rağmen yillik izin ucretide almadım ve bana is yeri kıdem tazminatı almanız için 13 ay çalışmanız gerekiyordu dedi , 1 yıl olmasına rağmen nasıl alamıyorum ve bu doğru mu

  1. İbrahim bey, kıdeminiz en az 1 yıl ve 1 gün ise, hem yıllık izin ücretinin hem de kıdem tazminatının ödenmesi gerekir.

 114. 7 aydır özel şirkette çalışıyorum çıkartsalar tazminat alırmıyım aynı yerde arkadaşım çalışıp 7.ayda çıkartılmış 1 maaaş aldığını söyledi

  1. Ahmet bey kıdem tazminatı alamazsınız. Ama ihbar süresi kullandırılmadan ve haklı bir neden yokken çıkarılırsanız, 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 115. Eşim 11 ay 3 gündür bir iş yerinde çalışan biz adres değişikliği yaptık şimdiki adresimize servis çıkarmıyor işten çıkarırsa tazminat hakkı mız varmı?

 116. Merhaba ben fabrikada çalışıyorum 3 vardiye 7 ay oldu fakat farika 2 vardiye olacak 12 saat ben 12 saat çalışmak istemiyorum tazminat alabilir miyim ?

  1. Fırat bey şimdiden bir şey yapamazsınız. Ama 12/12 şeklinde çalışma haftanın 6 günü olacaksa ve fazla mesai ücreti ödenmezse, o zaman haklı fesih yapabilirsiniz.

 117. Merhaba 56 günlük çalışma sonrası iş yerinden maddi olarak cikartiliyorum ve daha önce bana garanti veriyorsanız burda calısıcam yoksa başka bir iş var orayı tercih edicem diye konuşma yaptım ve bana burda çalış dendi ama 56 günün sonunda 9 sonra işten cikartilacagim söyleniyor mağdur ettiler beni tazminat hakkım varmı varsa nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Birgül hanım, işverenin size verdiği taahhüde dair yazılı bir evrak yoksa, sadece ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. 2 haftalık ihbar süresi kullandırılırsa ya da iş sözleşmenizde deneme süresi varsa, onu da alamazsınız.

   1. 5 günlük deneme süresi vardı ama herhangi bir sözleşme yapılmadı cikartilacagim 15 gün değilde 9 gün önceden soylendi

 118. Merhaba Selim bey bn iş yerinde 11 ay çalıştım iş akdimi tek taraflı fesh ettilerişe ise davasını kazandım kıdem tazmınatını hakedermiyim

  1. Merhaba. İşveren sizi işe başlatmazsa hak edersiniz. Ama başlatırsa, kıdem tazminatı alamazsınız.

 119. Ben dönerci usatası olarak zonguldağ ta 8 ay çalıştım işler çok iydi okulların kapaması yla işler düştü bana ben istemediğim halde izin verildi zor durumda kaldım ve işten ayrıldım kıdem tazminatı alabilirmiyi

  1. Mehmet bey, kıdem tazminatı almanın ilk şartı, o işyerinde en az 1 yıllık kıdeme sahip olmaktır. Ne yazık ki alamazsınız.

 120. Merhaba ben Ekim 2017 tarihinden itibaren özel bir sektörde satış danismaniyim. İş veren yıllık izninin 7 gün olduğunu 14 gün izin vermeyeceğini söylüyor. 14 gün kullanabilmek için ne yapmalıyım.

  1. Seda hanım siz haklısınız; ama ne yapabilirsiniz? Ya bu şekilde çalışmaya devam edersiniz ya da işyerinde kıdeminiz 2 yılı geçtiğinde halen izinlerinizi tam kullanamamışsanız haklı fesih yapabilirsiniz. Ne yazık ki başka bir yol yok.

 121. merhaba ben 26 ocak 2018 ten beri bir şirkette çalışıyorum ama şirket 10 ocak 2019 da işletmeyi başka şirkete devredecek acaba tazminat hakkım oluyormu

 122. Merhaba ayni isyerinde 10 yilimi doldurdum isten ayrilmak istiyorum hangi tazminatlardan yararlanabilirim?

 123. Merhaba ben bir şirkette orta düzeyde yönetici olarak 11 ay 20 gün çalıştım. Ancak maaşları sürekli olarak gecikmeli ödemelerinden dolayı ( 2 ay) haklı fesih hakkımı kullanarak işten yıldım. İşi burakmam nedeniyle 3 aylık zam farkımı ve tazminat vermediler. Bu konuda ne yapabiliriz beni aydınlatırsanız sevinirim.

  1. Selim bey, arabuluya başvurarak süreci başlatmaktan başka yapabileceğiniz bir şey yok.

 124. Iyi gunler 5 aydir karayollarinin budama islerini yapiyoruz mutahitle taseron olarak calisiyorum ise girerken iki senelik olarak sozlesme imzaladik ama simdi ise elaman cok deyip 14 isci sayisini 5 duruceklermis isten cikarilirsam issizlik maasi veya tazminat almaya hak kazanabiliyormuyum

 125. Merhaba bn hastanede calısıyorum saglıkcıyım 1 yılımın dolmasına 10 gün kaldı yarın tecilimi bozdurcam tazminat alıp öyle gitmek istiyorum kasımda gitcem tazminat alabilirmiyim

 126. Merhaba Yurtdışında toplam 21 ay çalıştım ve 1 kere yıllık izin kullandım ve iş bitti ayrılıyorum izin hakkım varmıdır başka içerde ücretini talep etmeliyim mi?

  1. Erdal bey bu izninizi en az 14 gün kullanmışsanız, başkaca yıllık izin hakkınız yoktur.

 127. 10 aydır aynı iş yerinde çalışıyorum iş bitimi verip bizi işten çıkaracaklar herhangi bir para hakkım var mı?$

 128. Merhaba Mustafa bey,

  özel bir firmada yönetici olarak çalışıyorum ve çalışmakta olduğum işletmeye 01.11.2012 tarihinde girişim yapılmıştır. 6 yıla aşkın bir süredir çalışmaktayım ve ilk sigorta başlangıcım başka bir firmada 2015 yılı ve 3090 gün ssk gününü doldurmuş gözükmekteyim. Kendi işimi yapacak olmam nedeniyle iş yerimden ayrılmak istiyorum ve bana mahkemesiz tazminat hakkı doğar mı yoksa mahkeme yoluyla mı almaya çalışmam lazım. konu hakkında bilgilendirmenizi rica ederim.

  Teşekkürler

 129. 11 aydır çalışıyorum iş çiler arasında patron haksız yaklaşım var. İlk iş girişte maaş belli fiyatta çalışmam istendi Ocak itibariyle zam verilerek o az aldıgım maaş düzeltilecekti ve yapılmadı buna istinaden zam farklıysa verilmedi,bana vadedilen yarım maaş ikramiye 11,5 ay oldugum için oda verilmedi ve bunu sorduğumda patronum tlf bana bağırma ve bunları planlı vermediğini söylüyor ne yapmalıyım.eylül iş başı yaptım ve senem dolmasına 1ay var.saygılar

  1. Hakan bey bahsettiğiniz ücret artış vaatleri sözlü mü oldu yoksa yazılı olarak mı verildi?

 130. Merhaba ben 5 ay dir calisiyorum iş yerinde ama ailem geldi yarim saat konuştuk mağaza içinde sonra ailenizle mağaza içinde konuşmak yazak diye bağırdı çağırdı bölge müdürünün numarasını istetim orayı aradıktan sonra burda çalışabilecekmişim dedi ve ben işten çıkıyorum demedim mesaime vardı bende çantamı aldım çıktım ve mesaj at mis yarın gel çıkışını al diye

 131. Tam bir sene oldu ise başlayalı ama 3 ay iskurdan sigortam vardi onun icin 9 ay goruyonu ama normalde 12 aydir ayni yerde çalışiyorum evlendiyim icin cikdim nasil vir hak idda edebilirm

 132. Hayırlı akşamlar ben güvenlik görevlisiyim 20 yaşındayım 7 aydır aynı firmadayım zorunlu askerlik nedeniyle çıkmak zorundayım toplam çalışma sürem 8 ay tazminatı alabilir miyim

 133. Kolay gelsin Ben 10 ay bi şirkette calistim Ekonomi dokaysiyla cikrdilr ve bu is yerinde en az 200 kisi daha calismaya devam ediyor Birden cikartldik bayrama 5 gun kala senenin dolmasina 2 ay kala cikardilr ne yapmamiz gerekiyor bu durumda tesekur ederim

 134. Merhaba ben 10 ay bir iş yerinde çalıştım iş yeri ihaleyi kazanamadı tasoron firma işten cikardilar tazminatimi varmi acaba

  1. Ali bey kıdem tazminatı hakkınız yoktur. Sözleşmeniz belirli süreli ise ihbar tazminatı hakkınız da yoktur.

 135. Merhaba ben bir işyerine girdim.2 aylık deneme süresi var dediler bu sürede ister sen çıkarsın istersek biz çıkarırım dediler 15 gun calistim ve çıkardılar bu durumda tazminat alabiliyormuyuz?

 136. Meraba ocak ayından beri aynı yerde çalışıyorum kasımda askere gitcem 10 ay fln bi süre zarfı oluyor bana tazminat verirlermi ¿

  1. Okan bey kıdem tazminatı almanın ilk şartı, o işyerinde en az 1 yıllık kıdeme sahip olmaktır. Dolayısıyla tazminat alma hakkınız yoktur.

 137. Bir şirketten 5 ay boyunca çalıştım personel ile tartıştım tutanak tutuldu ve yüzde 90 çıkaracağız dediler işten cikarirsam 5 ayın tazminatını alabilirmiyum

  1. Faruk bey kıdem tazminatı için en az bir yol kıdem gerekir. İşverenin haklı bir nedeni yoksa ve ihbar süresi kullandırılmazsa belki ihbar tazminatı alabilirsiniz.

  1. Eyüp bey işverenin bir haklı fesih gerekçesi yoksa ve size ihbar süresi kullandırılmadıysa 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 138. Ben 15 ay bi şirkette çalıştım ve 1 ağustosta çikişim verilmiş ama ben çıkışı vermedin onlar benim adıma çıkış vermiş bi hak talebim olurmu sagulun

 139. Ben ocak 19 2018 tarihinde ise girdim 2018 temmuz 11 inde ameliyat oldum ağutos birinde rapor bitio 2 si işbaşı ama doktor raporumu uzatıyor 10 gün fakat işyerinden 2 sinde çıkartilacahım söyleniyor ihbar tazminatı nekadar alabilirim ve işsizlikten yararlanabilirmiyim

 140. Zeynel bey. Batman’da 2 ay önce açılan bir markette 2 aydır çalışıyorum. Devlet teşviği alacaz sigortanız yatırılacak denildi. Ama halen sigortamız yatırılmadı. Bekleyin teşvik gelsin deniliyor. İş sözleşmesi yok. Maaşlar elden veriliyor. Hakkımızı almak için nasıl bir yol izlemeliyiz. Şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet bey resmi olarak ortada olmadığınıza göre, öncelikle Alo 170’i arayarak işyerinde müfettişlerce tespit yapılmasını ve sigortasız çalıştığınızın belgelenmesini istemelisiniz.

 141. Merhbalar,
  03.01.2008 tarihinde sigortam başladı şuanki çalıştım iş yerinde ise 7. yılın içinde çalışmaktayım
  Yaşım 29 kendi isteğim ile işten ayrılirsam tazminat alabiliyormuyum

  TEŞEKKÜRLER.

 142. Ben 2 aydır elâzığ entegre hastanesinde çalışıyorum ve beni çıkardılar tazminat talep hakkım varmı

 143. Merhaba ben tuğrul VAROL tokat 8 yıl calıştığım bir işyerinden ayrılma sebebim önce sigortayı durdular sonra maaşa zam yapmadılar bu sebepten dolayı işten ayrıldım 1 yıl oldu
  Kıdem tazminatı alabilirmiyim
  iyi çalışmalar dilerim

  1. Tuğrul bey bunu düşünmektense arabulucu başvurusu yaparak yasal süreci başlatabilirsiniz. Çünkü ayrıntıları bilmeden size cevap vermemiz mümkün değil.

 144. Merhaba iyi günler ben 7 Aydır çalışıyorum hafta sonu normalde izinli fakat ben Cumartesi çalışmadım die benı işten çıkarmak istiyor kovuldum yanı iş kazası gecırdım kolum yandı iz kaldı kavga oldu ben arada ayırırken yaralandım şirket de diğer kolumdan da iz kaldı bu konuda tazminat alma hakkım varmıdır maaşım asgarı ücret gösteriliyor oysa elden veriyorlar diğer kalanı

  1. İrfan bey hafta sonundan kastınız bir gün mü yoksa cumartesi/pazar olarak iki gün mü?

 145. İs degisim formunu bilmeden ve okumadan imzalamisim 3 senedir calisiyorum garsonluktan alip temizlige atildim ne yapmam gerekiyor Teşekkürler

  1. Murat bey böyle bir onay vermişseniz, işverenin görevinizi değiştirme hakkı olur.

 146. 6ay boyunca bir şirkette çalıştım nedensiz çıkarıldım ,tekrar geri çağırıldım işe başladım.Buradaki 6 aylık çalışma sonundaki haklarım nelerdir verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim

 147. Ben 11 aydir bi is yerinde calisiyorum ve isten cikmayi dusunuyorum bi tazminat hak edermiyim.??
  Bide son bisey gunluk 4 saat mesai yapiyorum ve mesai ucretimi alamiyorum

  1. Merhaba. Kıdeminiz 1 yolun altında olduğu için her hangi bir tazminat elde edemezsiniz. Ama 1 yıl dolduktan sonra fazla mesaileriniz ödenmediği için haklı fesih yaparsanız, hem kıdem tazminatı hem de yıllık izin ücreti almanız mümkün olabilir.

 148. Merhaba 14 aylık bi süre içerisinde kurumsal olmayan vergi levhası olup iş yerinde tek sigortalı çalışan bi vatandaş olarak işten ayrıldım kösem tazminatı alabilecekmiyim

  1. Tarık bey istifa ederek ayrıldıysanız, alamazsınız. Ama haklı bir gerekçeniz varsa almanız mümkündür.

 149. 9 aydır çalışıyorum şirket tarafından işten çıkarıldım hangi tazminatları alabiliyorum?

 150. mrb suan 7 aydir bir ozel fabrikada calusiyorum son bir ay icerisinde 3 kere gec kaldim ise ve bana birdaha gec kalmamda isten cukartilacagimi solediler kendim biraksam isi herhangi bi tazminat hak edermiyim

 151. Suan da bir isyerinde 4 aydir calisiyorum ve askerligim tecilliydi tecilimi bozup haber vermedim bugun aciklandi bugun.haber vericem bu ayin 27 sinde teslim olucam 17 gun var ve 20 sinde cikmayi dusunuyorum tazminat hakkim varmi alabilirmiyim

 152. Suan da 4 aydir bi isyerinde calisiyorum ve devam ediyorum tecilimi bozdum tecilim bozdugumu haber vermedim ve dun aciklandi 27 sinde askere gitcem bugun haber vericem askere gitcegimi tazminat alma hakkim varmi ?

 153. merhabalar 03.10.2016 tarihınde inşaat sektorunde bir fırma ile işe başladım hıc bır sıkıntısız işin şonuna yaklaştık ancak 26.06.2018 tarıhınde inşaatın ruhsatı alınması için mutahit fırmanın sıgorta kapanışı yapılması gerekıyormus ve bız bu işyerınde çalışmaya devam edıyoruz bızı baska bir ilde başka bir şantıye uzerıne nakıl ettıler ve gecici gorev tutanağı imzalattılar yarın bır gun iş veren hadı o ile gıdeceksınız dedıgı zaman gıtmek ıstemedıgımız zaman cıkış verdıklerı zaman bu durum onumüze engel olarak cıkartılabılırmı bu konu cevaplarınız beklıyorum kolay gelsin iyi gunler dilerim

 154. 4 aydır çalıştığım iş yeri beni işden çıkardı. Hiç bir uyarı slmadan ihbarname çekmeden işime son verildi.bununla ilgili neyapabilirim

 155. Meraba ben 1sene 11ay çalıştım ve işten çıkıyorum askerlik sebebi dolayısıyla slüsle birlikte fakat boduroda 2.100 lira gözüküyor ve ben 1.600tl alıyorum merak ettiğim cevap neyden hesaplanacağı değil benim alacağım tazminat miktarı yardımcı olurmusunuz ?

 156. Çalıştığım iş yerinde toplamda 5 kişi çalışıyoruz.6 ayımın dolmasına 6 gün kala personel eksilte kapsaminda iş sözleşmem 1 ay önceden bildirilerek fesh edildi ama çıkışım verildigi tarihten 1 gün sonra tekrar ise başlayarak diğer çalışan personellerin yıllık izin değiştiricisi olarak 3 ay daha çalışabileceğimi söylediler kabul etmedim madem adama ihtiyaç vardi neden çıkışım verildi diye şimdi de orda çalışan diğer personeller fazla mesai yapıyorlar yıllık izne gidenin yerine çalışarak dava açsam tazminat alabilir miyim peki bu konu ile ilgili kıdem yada kötü niyet için

 157. 8 Aralık 2017 ise girişim 3temmuz2018 iş ten cikarilisim özel bir hastanede temizlik personeli calisaniyim ilk girişte sözleşme yapmadık bir anda işten cikarildim hangi tazminatları hak edebilirim

 158. 5yıldır calistigim otelde genel mudur yardimcisi tarafindan sebepsiz yere tarp ve sozlu hakarete ugradim.elimde emniyete şikayetim ve darp raporu mevcuttur. Otele ihbar cektim haklarimin tarafima ödenmesi ve iş akdimin sonlandirilmasi icin. 5yil boyunca yıliik izin kullanmadim ve fazla mesai ucretlerim vardir.Fakat darp eden kisinin sadece iş veren vekili oldugu ve hic bir hak temin edemiyecegimi soyluyorlar. Bu konudaki dusuncenizi alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Öyle şey mi olur? İşveren vekili sizi darp etmişse, merak etmeyin mahkeme ile bütün haklarınızı alabilirsiniz. Arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatabilirsiniz.

 159. Ben 6 ay boyunca bi şirkette çalıştım bu çalışma süresinde maaş üzerinden primler yatırılıyordu fakat 6. Ayın maaşı askari ücrete düşürülüp primlerde askari ücrete düşürüldü. Bu nedenden dolayı ben bunu öğrendiğim gün işten çıktım. Tazminat hakkım varmı?

  1. Mehmet bey bahsettiğinize göre var. Ama işten ayrılınca ihtarname göndererek haklı fesih yaptınız mı?

 160. İşten çıkarılalı 16 ay oldu.işyerinde 3.5 yıl çalıştım.işkurdan işsizlik maaşı aldım.kıdem ve ihbar tazminatı almadım.mahkemeye versem kıdem ve ihbar tazminatı alabilirmiyim.geçen süre sorun olurmu.

  1. Uğur bey, 5 yıllık zamanaşımı süresi var. Dolayısıyla halen dava açmanız mümkündür.

 161. Merhaba ben vedat bi şirketde 4 aydır calışıyorum 14 qün ihbar süresi verdiler izin haric yasal bi hakkım varmı tazminat gibi işi kendi isteğimle bırakıyorum bi yerde iş kazası gecirmişdim bundan 5 sene önce parmagım kopmusdu ameliyatla takıldı dava acmadım doktor bişiy hakedemessin demişdi dogrumu son bişiy daha bi iş yerinde 11 ay calışmışdım ve müdürle tartıştık sonra işi bıraktım tazminat alabilirmiydim müdür kötü söz sölemişdi olay 2 sene önce olmuşdu sadece yıllık ikramiyenin ücde birini verdiler

  1. Vedat bey, bir işyerinde 1 yılınızı doldurmadan kıdem tazminatı alamazsınız. İş kazası konusunu ise bir avukatla görüşmenizi öneririm. Halen dava açmanız mümkündür.

 162. Daha is yerinde ilk ayim ve Mayis 3 girişim yapıldi Mayıs 31 i tekrar çıkış verilmiş yalnız ben hala bugüne kadar calismaya devam ediyorum bana da herhangi bir bilgi vermediler çıkış giriş yaptılar muhtemelen çünkü çalıştığım şantiye ortamı ssk olmadan çalıştırmamakta bu durumda ne yapmalıyım acil cevap yarın bu konuyu konusacagim

  1. Anıl bey, evrakları görmeden yorum yaparsak sizi yanlış yönlendirmiş oluruz? Arada boşluk var mı? Halen mi sigortasız çalışıyorsunuz? Başka bir firmaya mı aktarıldınız?

 163. 11 aydır bı yerde çalışıyorum zorunlu hiet askerligim olduğu için işten ayrilicagim kimisi 6 ayı doldurduğum için alabilirsin diyor kimisi yılını doldurmadım diye alamazsın diyor bana bu konuda bilgi verirseniz teşekkür ederim.

  1. Serkan bey o halde size net cevap vereyim. Kıdeminiz 1 yılın altındaysa her hangi bir hakkınız bulunmamaktadır.

 164. Merhaba ben 07.11.2017 de işe girdim askerlik nedeniyle 01.07.2018 de isten cikicam tazminat alabilirmiyim yardimci olabilirmisiniz.teşekkür ederim

 165. Hocam 8.5 ay sonra iş kazası geçirdim raporum 10 unda söndü 11 inde işbaşıydım çıkışım verildi ve daha önce 19 ay çalışıp tazminat almıştım peki şimdi alabilirmiyim

 166. Ben inşaat sektöründe çalışıyorum iş yerim ortak 2 firma her 6 ayda bir sigortalarımız iki firma arasında transfer ediliyor tazminat haklarımızı kaybedermiyiz teşekkürler

  1. 10 aydır çalıştığım fabrikadan işlerin duraklamasi sipariş olmaması nedeniyle cikisimı verdiler ihbar tazminatını haketmemin sebebiyle 28 gün çalısmama devam edip hergun 2 saat erken bırakıp iş arayabilecegimi 8.ayin 3ünde ilişkiyi kesecegimizi söylediler ne yapabilirim

 167. Şişecam firmasında özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım fakat 11 ay 3 gün oldu işe gireli.fabrika il değişikliği yapıp taşınıyor.bu durumda tazminat alabilir miyim.yoksa 27 gün ile tazminat hakkım kayboluyor mu?

 168. S.a benim net maaşım 2500 agi 182 TL alıyorum 1 Ay rapor aldım maaşımı asgari. Ücretten hesapladı verdi benim sigortam da asgari ücret yatıyor ne yapmalıyım

 169. 11.09 2018 de iş başı yaptım kendi isteğimle işten ayrılmayı düşünüyorum 3600 tabiyim kıdem tazminatı hak ediyormuyum teşekkürler

 170. Merhabalar ben bir lokantada 3.5 yıldır çalışıyorum ve iş değişikliği yapmak istiyorum patron tazminat ödeyemem diyor sizce bu durumda ne yapmam gerekiyor. Teşekkür ederim.

 171. Merhaba şuan çalıştığım kurumda 8.ayım doldu Ağustos ayında askere gidicem tazminat alma hakkım varmı ve tazminat için ne yapmam gerekir.

 172. Merhaba hocam ben 9aydır çalışıyorum patronun karısıyla haklı yönlerde ağız tartışması yaptık sert knuştum ama kötü sözle knuşmadım bu sebeple işten çıkarıldım nasıl bi hak talep edebilirim? Bana tazminatımdan filanda bahsetmediler çeketimi aldım çıktım tazminat verip vermeyeceklerinide bilmiyorum. Sizce ne yapacaklar ? Ben Nasıl bi yol izlemeliyim…?

 173. Merhaba,
  Özel bir okulda öğretmen olarak çalışıyorum. İşe girişim Şubat ayı fakat atanma tarihim 19 Mart.
  Bugün gelecek dönem devam etmek istemediklerini ve istifa dilekçesi vermem konusunda zorlandım. İstifa dilekçesi vermeyeceğimi, eğer devam etmiyorsanız işten çıkarmalarını söyledim. Haklarım nelerdir? Yol göstermenize ihtiyacım var.

  1. Yasemin hanım, bu durumda istifa dilekçesi vermeyin. İşten çıkarılırsanız da, sözleşmeniz gereği kalan ayların ücretini talep ederek dava açabilirsiniz.

 174. Merhaba ben 5 buçuk senedir bir firmada özel güvenlik olarak çalışıyorum brüt maaşım 2900 3000 arasında ihbar ve tazminatım ne kadar olur teşekkür ederim

 175. Merhaba 11 aydir çalıştığım firma 1 ay sonra isten çıkarılacağımi bildir di tazminat hakkım nedir teşekkürler..

 176. Merhaba ben antalya da bir fabrikada. 8 aydir calisiyorum ve 4 ay sonra 1 senem oluyo subatta askere gidicem ama tazminat vermiyeceklerini soylediler
  Ne yapmam lazim

  1. Furkan bey bir şey yapmanıza gerek yok. Kıdem tazminatınız ödenmezse, yasal yollara başvurur ve tazminatınızı faiziyle alırsınız.

 177. 9 aydir calisiyorum parali askerlige gidecegim yani zorunlu cikis yapacagim tanzimant hakkim varmi

  1. Hakan bey, paralı askerlikten kastınız nedir? Profesyonel asker olacaksanız, hayır tazminat alma hakkınız yoktur.

 178. Merhaba ben 22’.01.2018 işe girdim bir restoran da ve sigortam yapılmayı unutulmuş 2 ay7 gün sonra sigortam yapıldı bunun parasını el üzerinden aldım 01.06.2018 tarihinde ise istifamı verdikten 4 gün sonra ihbar süremi doldururken işten sözlü olarak atıldım nasıl bir hak talep edebilirim
  Teşekkürler

  1. Can bey ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Bu da 2 haftalık ücretiniz kadar olacaktır.

 179. Merhaba ben 2014 te spor salonunda ise basladim hizmetliydim maasim asgari ucret hic olmadi agi de alamadim bankaya yatmiyodu maasim elden aliyodum isten cikmamim nedeni babalarinin sozlu cinsel tacizleri ben patronuma soyledim ve kimse duymasin ortbas edildi kocan bile duymasin dediler psikolojim bozuldu ciktim istifa oldu kagit imzalattilar bunlara ne gibi dava acarim

  1. Merhaba. Üzüldüm ve açıkçası yapabileceğiniz şey arabulucuya başvurarak alacaklarınızı talep etmekten ibarettir. İmkanınız varsa bu başvuruyu avukat aracılığıyla yapmanızı öneririm.

 180. Merhaba ben 2014 yilinda bir spor salonunda ise girdim 2017 eylulunde cikmak zorunda kaldim zaten asgari ucret vermiyolardi agimide oyle oatronlarimin babasida surekli beni sozlu cinsel icerikli taciz ediyordu patronuma soyledim bunu kimse duymasin kocan bile duymasin dedi ben isten cikmak istedim psikolojim alt ust oldu surekli konusmalari kafamda adamin isten ciktim ama ben bunlari dava edebilirmiyim

 181. Slm ben bi kargo firmasında 5 ay çalıştım ama işten çıkarıldı tazminat hakkım varmi

 182. Selam ben 3 aydır sigortalı çalışıyorum ve işime son verildi mahkemeye verip tazminat ala bilirmiyim

 183. Merhabalar ben 31.07.2017 tarihinde işe başladım. Proje bitiş nedeni ile 22.05.2018 tarihinde sözlü olarak çıkışım verildiği söylendi. Bir ay ihbar sürem olduğu ve kendime iş bulmamı söylediler ben bu bir aydan sonra ayrıca tazminat hakkım var mı

 184. Ben 4 ay önce iş kazası gećirdim 6 dişim gitti iş kazasi raporum var hiç bir masrafimi karşılamadilar 2 ay dişsiz kaldım günlerce yemek yiyemedim daha yaşım 26 ve dişleri kndi imkanlarimla en ucuzunu yaptim istediklerim implant diş hem maddi hem manevi tazminat davasi açacam kazanma sansim ne kadar efendim ne tavsiye edersiniz

  1. Şehmus bey elbette hakkınızı arayabilirsiniz. Ama öncelikle bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm.

 185. 10 senedir aynı isyerinde çalışmaktayım kendi isteğimle çıkmak istiyorum tazminat hakkım var mı nasıl alabilirim

 186. merhaba ben 8aydir sigortali calisiyorum bugun kendim ayrildim 18 senedir sigortaliyim bi hak talep edebilirmiyim izinde kullanmadim

  1. Kıdeminiz 1 yılın altındaysa zaten izin ücreti alamazsınız. Başkaca da bir hakkınız bulunmamaktadır.

 187. İnşaat sektöründe 7 ay digortalı çalıştım işveren tarafından iş akdi fesh edildi tazminat alabilir miyim

 188. Ben 11 ay bir firmada calistim mahkemem vardı gidersen bidaha gelme diler beni işten çıkarttılar ben tazminat alabilirmiyim maasida elden veriyorlardi

 189. Merhaba bn bir sitede temizlik görevlisiyim 30 katlı bir binada normalde 3 temizlikci olması lazımkn bni tek verdiler böyle oluncada bina sakinlerindn sikayet gelmis bina temiz olmuyor diye bu sebeple bni haksız yere isten cikardilar 6 ay calıstm bn tazminat alabilirmiyim ve nereye basvurubilirim

 190. ben 4.5 ay bir fabrikada çalıştım çalıştığım günün akşamında cikarildigimi öğrendim ihbar tazminatı olarak iki haftalık ödediler bunun formatı bu şekilde midir?

 191. Mhb ben 5 yildir bi fabrikada calismaktayim calismakta oldugum isyerini sikayet ettim maasimin bir kismini elden veriyordu sikayetlerimin sonucinda isyerine yuklu miktarda ceza geldi ve isyeri sayibi kendince usulsuz yaptirimlar sergiliyor ornegin mesaimizi 225 vermiyor ve ise gelmedigim zaman pazar gunu mesaimi normal gunmus gibi kesiyor bu konuda haksizliga ugradigimi dusunuyorum mahkeme versem bi sonuc alabilirmiyim

 192. Merhabalar ben iki ay calistigim is yerinden gece calisma arkadasimin is yeri sorumlusu oldugundan bana calisamicagiz diye haberim olmadan yarin gelme niyetinde mesaj atti usullere uygun olmayan bir durum sozlesmem yok girdim basladim belli bi sure sonrada sigortami yaptilar haberim yokken boyle bi karar alip bana sadece mesaj attilar fazla calisiyor mesai almiyordum hesabimi henuz kesmedim gitmedim ihbar tazminati alabilirmiyim ne yapmaliyim

  1. Serkan bey, bahsettiğinize göre evet ihbar tazminatı almanız gerekir. Arabulucuya başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 193. Merhabalar 08 04 2015 ise girisim var patronun isteği ile 04 10 2016 girdi çıktı yaptık tazminat almadim ama aldim diiye imza attim çalışmaya devam ettim 18 10 2016 tarihinde ise is kazası gecirdim bu tarihte sigortam yoktu ama çıkışı iptal ederek geriye dönük sigorta yapıldı ben ne tazminat alamadim sonuçta simdi alabilirmiyim

  1. Mustafa bey almanız mümkündür ama bunun için önce arabulucuya başvurmanız ve hakkınızı yasal yollarla aramanız gerekir.

 194. Merhabalar ben bı ıstasyon marketınde calısıyorum 10.07.2017 de başladım 11 aydır devam edıyorum.geçen ay rütin sayım yaptık ve 10 bın lıra açık çıktı sayımdan 1 ay once 2 arkadasımız işten ayrıldı ve 2 yenı arkadas işe alındı.Bu 10 bınlıra acık bızden 500 tl olarak gecen ay kesıldı ve bu şekilde kesılecegı soylenıyor.ben hem paramın kesılmesını ıstemıyorum bunun hukuken bı dayanagı varmıdır.tazmınatımı da alıp ayrılmak ıstıyorum kesılen param ıle nasıl bır yol ızlemelıyım?

 195. Ben işe giriş 15.09 2017 cikis 12 04 2918
  Kapiciydim 15.09 2017 de 01.12 2017 binada sahiplerinden biri yöneticiydi
  Ondan sonra 01.12.2017 den 12.04 2018 e kadar da sineler yönetimi şirket devraldı ve çıkış verildi sonra
  Benim tazminat nasıl olur acaba bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Halil bey, kıdeminiz 1 yılın altında ise, sadece ihbar tazminatı alma hakkınız olur. Size ihbar bildirimi yapılmadıysa, arabulucuya başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 196. ucz markette 5 yıldır çalışıyorum.bulunduğum yerdeki markat kapanıyor.beni başka bir yerdeki markete göndermek istiyorlar.ama gitmak istemiyorum.tazminatmı alabilirmiyim.

  1. Mustafa bey, iş sözleşmenize bakılması gerekir. Böyle bir onayı peşinen vermişseniz, gitmeniz gerekir.

 197. 05.12.2016 yılında başladım işe fakat Nisan 2017 de sigortamı başlattılar. Günde 12 saat çalışıyorum, haftada 1 gün izin, ayrımcılık, ırkçılık, eşitsizlik diz boyu. Fazla mesai ücreti almıyorum. Özel günlerde arefe günlerinde çalışıyorum. Çok huzursuzum mecbur oldugum icin çalışıyorum. Ve son olarak benimle konusma ihtiyacı duymadan izin günümü degiştirmişler. İşten çıkmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim? Tazminat hakkım varmıdır kendim çıkınca?

  1. Yelda hanım, işten çıkacaksanız bunu ihtarname çekerek yapın ve bu ihtarnamede haklı fesih sebeplerinizi sıralayın.

 198. Merhabalar beim eski çalıştığım işyerinde yedi yıl 2009/girdim/2016/çıkardılar/çalıştım işyerinde bir bayana yanlışlıkla gereksiz mesaj attım kayda değer kadın beni mahkemeye verdi mahkeme 2800 para cezası ödedim işyeri beni işden çıkardı bayan bu işyerinde devam edir Tanzimat alabilir miyim

  1. Hasan bey, buna net cevap vermemiz zor. Ama anlattıklarınıza bakılırsa, çok zor görünüyor.

 199. 18.10.2017 ise başlama tarihim özel sektorde calisiyorum market zincilerinde tazminat alabiliyormuyum isden çıkarılırsam cevap verirseniz sevinirm

 200. merhaba , ben bi fabrika da 4 aydir çalışıyorum beni işten çıkarırlarsa tazminat hakkim oluyo mu acaba? teşekkürler

 201. Merhaba mustafa bey ben11 aydır bir şirkette çalışıyorum bir sistem değişikliği nedeniyle işten çıkış olacak herhalde nasıl bir yol izlemeliyim hangi tazminata hak kazanabilirim taşeronlaştırmak istiyorlar galiba çalışanları

 202. Merhabalar 9 ay bir firmada çalıştım ve huzursuz olduğum için istifa ettim. İstifa Dilekçemi verdim ve ben işe gelmiyorum dedim. Şimdi bana icra dosyası açmışlar ihbar süresi tazmimatı talep ediyorlar benden ben ne yapabilirim

  1. Selçuk bey, ihbar süresine uymadığınız için ne yazık ki ihbar tazminatı ödemeniz gerecektir. Yine de bir avukata danışabilirsiniz.

 203. Zeynel by 9 ay calistm isten cikarildim ve 1 hafta sonra tekrar ayni ise basladim ama cikis yapildi ve bu 9 aylik cikisimi alabilirmiyim

  1. Merhaba. 9 aylık çıkıştan kastınız nedir? Çalışmaya devam ettiğinize göre, toplam kıdeminizin en az bir yıl olması gerekir ki, bazı haklarınız gündeme gelebilsin.

 204. Merhabalar ben 4 ay iki gun calıştığim işyerinden farkli bir dedikodu sebebiyle hem dayak yedim hem işten atıldım ama olayda ismigecen diyer 3 kisi patronun tanıdığı olduğu için işlerine devam ediyorlar olay 6 gün önce oldu ben hakkımı aramak istiyorum neyapmam gerekir teşekkur ederim

  1. Yunus bey, yasal olarak önce arabulucuya başvurmanız gerek. Uzlaşma olmazsa, bu kez de iş mahkemesine başvurmalısınız.

 205. Merhaba kurumsal olan … da ağustos 11 2017 den bugüne yani 23 nisan 2018 kadar çalışmaktayım halen çalışıyorum 6 aylık sigorta girişim var üstelik ABİ denilen devlet ödemesini de vermiyorlar patronlar her şeye karışıyor 3şef 1müdür olmasina ragmen 10 saat calisiyoruz personel yemekleri berbat ekstra çalıştığımız sure içinde mesai olarak verilmiyor saat olarak geri veriliyor tazminat davası açmaya hakkımız varsa eğer kazanma oranı nedir

  1. Turgut bey, 6 aylık kıdeminiz olduğuna göre, tazminat hakkınız da henüz bulunmamaktadır.

 206. Merhaba , 7 Aydın bi firmada çalışmaktayım , bu ayın 24 ü itibariyle tam 6 aylık sigortam olmuş olacak , işveren memnun olmadığını 1 hafta sonra işten çıkaracağını söyledi , bu süre zarfında kendime iş bakacağımı söyledim , ihbar tazminatı hakkına erişmiş oluyor muyum ? Bu hakkımı elimden alırlarsa nasıl bir yol izlemeliyim ?

  1. Yasemin hanım, size en az 2 hafta ihbar süresi kullandırılması gerekir. Eksik kullandırılırsa, 2 haftanın tamamının ihbar tazminatını talep edebilirsiniz.

 207. İş yerinde 12 ay çalıştım 11 ay sigortam gösterildi 1 ay sigortasız çalıştım şimdi işi bırakırsam yıllık izin ücretimi alabilirmiyim

  1. Ali bey, fiilen ne kadar süre çalışmışsanız, haklarınızın o süre üzerinden hesap edilmesi gerekir.

 208. Merhaba ben bi işyeride 6 ay kadar calıştım ve şimdi şehir degişikligi yapıcam evimi taşıyıcam kendi istegimle işi bırakıyorum ve tazminat gibi bişey alabilirmiyim

 209. 2017 18 mayis gunu girisim oldu ve 2018 nisanin 20 sinde birden cikisim verildi ne haklardan yararlanabilirim acaba

 210. MERHABA 8 AYDIR BİR İŞ YERİNDE ÇALİŞİYORUM EVLİLİK DOLAYISIYLA İŞTEN AYRILMAM GEREKİYOR.ACABA EVLİLİK TAZMİNATI ALABİLİR MİYİM.

 211. Merhaba 5 aydir bir firmada muhendis olarak calismaktayim.size bir kac soru sormak istiyorum.ise giriste anlasmis oldugum maas uzerinden sigortam yatmiyor.yapilan is dolayisiyla haftanin 4 gunu 24 saat calistiriliyorum.ise giris ve isten cikis saatlerimiz belli degil ve duzensiz.ayrica ise girerken is sozlesmesi imzalamadim.ve fazla mesai ucretlerimi dahi vermediler.haftanin her gunu calisiyoruz ve tazminat veya fazla calisma ucretlerini almam icin ne kadar sure calismak zorundayim. Ve is sozlesmesi imzalamamin isveren acisindan bir yaptirimi varmidir?

  1. Orkun bey şu anda işten ayrılırsanız tazminat haklarınız gündeme gelmez. Ama fazla mesai ücretlerinizi elbette mahkeme ile talep edebilirsiniz.

 212. 19 Kasım 2017 de sigortam başlatılmış. Aynı zaman diliminde ‘bu kadından nasıl kurtulucaz’ dediklerini işittim. Görülen oki burda uzun zaman çalışamayacağım. 2018 de ise sadece 2 aylık sigortam yatmış. Bu durumda (4aylik) çalışmakla yasal haklarim nedir.

  Birde sigortam çalıştığım ayın iki ay gerisinden gözüküyor bu normalmi ?

  1. Şerife hanım, sigortanızı bir ay gecikmeli görmeniz gerekir. Örneğin bu ayki sigorta primlerinizi, gelecek ayın 23’ündne sonra E-devletten görmelisiniz.

 213. merhaba eşim bir üniversitede 4 kez işe girerek toplamda 364 gün primi yattı.acaba kıdem tazminatı veya ihbar tazminatı alabilir mi?

  1. Burhan bey kıdem tazminatı alamaz. Ama şartları varsa ihbar tazminatı alabilir.

 214. Merhaba ben bir firmasa 6 ay bıyunca yonlendırme olarak calıstım 2 nısan ıtıbarıyle herhangır bır acıklama yapmadan gorevımızı degıstırdıler ıssız kalma korkusuylada kabul ettık yonlendrmeden tasımaya gecerken bıze bır kagıt ımzalattılar görev degısıklıgı sebebıyle işten cıksam tazmınat hakkım olur mu

  1. Merhaba. Bunu ne yazık ki bilemeyiz. İş sözleşmesi hükümleri ve imzaladığınız evraka göre sonuç değişir.

 215. 7 ay 15 gündür iş yerinde çalışmaktayım. Evlilik nedeniyle işten ayrılmak zorundayım. Bir hak talep edebilir miyim. Başka iş yerlerinde nikah yapan kişiye bir ücret talebi sunuluyor . Bu iş yerine husus olan birşey midir ?

 216. 6 yıllık çalıştığım iş yerinden çıkacağım yapmam gereken iş haricinde işler yaptırmak istedikleri için tazminatımı alabilirmiyim tazminat hakkım varmı

 217. Ben özel bir şirkette asci yardimcisi olarak calisiyordum 12.01.2018 tarihinde ise başladım hiçbir neden göstermeden 29 03 2018de beni isten cikardilar benim yasal olarak hakkim nedir dimdiddn tesekkur ederim

  1. Bu durumda ihbar süresi kullandırılmadıysa, ihbar tazminatı talep edebilirsiniz.

 218. 1 yil 9 ay çalıştım maasimla birlikte yatacak dediler sonra da nisan sonrada uc dort ayi bulur dediler sizce islemleri başlatip sikayet etmeli miyim cvp bekliyorum bni oyaliuorlar mi acaba

  1. Seher hanım, bu tamamen işverenle sizin aranızdaki güven ilişkisine göre değişecektir.

 219. Merhaba ben bi fabrikada 7 ay caliştim pazar gunu tatil oldugu halde ise çagirdilar ama ben gitmedim sabah ise geldigimdede isten cikardilar burdaki haklarim neler tesekur ederiz

   1. Peki bu 7 ayliktan ne kadar tazminat alirim tahminiz net asgari ucretle calismaktayim birde pazar gunleri işe gelmek şartmi

    1. Önceki 6 iş günü çalışan işçi, pazar işe gelmeye zorlanamaz. İhbar tazminatınız ise 4 haftalık ücretiniz kadar olur.

     1. Merhaba 9 ay çalıştım işten çıkardılar tazminat alabilir miyim

     2. Ahmet bey, işverenin haklı bir gerekçesi yoksa ve ihbar süresi kullandırılmasıysa ihbar tazminat alabilirsiniz. Bir de şu yazımıza göz atmanızı öneririm. mustafabaysal.com/bir-yili-dolmadan-ayrilan-isci-izin-parasi-hak-eder-mi

 220. Merhabalar 8 aydır bir şirkette çalştim kendi isteğimle işten çıktım tazminat haklarım var mı?

  1. Ömer bey, haklı bir gerekçeniz yokken istifa ettiyseniz, tazminat hakkınız yoktur.

 221. Merhaba 27.05.2009 tarihinden itibaren bir kamu kuruluşunda taşeron işçi olarak çalışıyorum.Yeni çıkarılan yasa ile kamu kuruluşuna sürekli işçi olarak alınacağız.Geçmişe dönük 9 yıllık tazminatımı eski bağlı olarak çalıştığım şirketten alabilirmiyim.Teşekkürler

 222. Merhaba 01.08.2016 tarıhınden ıtıbaren bır tekstıl fabrıkasında çalısıyorum yaklasık 4 ay once zam ıstegımı belırttım ve bu sure ıcerısınde zam almadıgım takdırde ısı bırakacagımı belırttım oyalama cevaplar dısında tarafıma net bır bılgı verılmedı yapmıs oldugum ısın sorumluluguyla aldıgım maasın uygun olmadıgını dusunuyorum ve karsı tarafada bunu ılettım.Bu sebepten oturu ıs bırakırsam tazmınat hakkım varmıdır ?

  Yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkurler.

 223. Merhabalar,
  Eylül 2013 tarihinden buyana (*** Güvenlik Hizmetleri) adı altında Ö.Güvenlik Görevlisi olarak halihazırda çalışmaktayım.

  Bu süreç içinde primleri eksik yatırmak,
  âkıbiyetinde maaştan kesmek,
  işe girdiğimin ilk 1,5 yılı agi yansıtmamak ve son zamanlarda
  maaşları düzensiz tarihlerde ve geç almak hususları dolayısıyla işi bırakıp kendime yeni bir iş bakmak istiyorum ancak 4,5 senelik vermiş olduğum hizmette tazminatımı yakmak istemiyorum.

  Bu konuyla alakalı olarak bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  çalışma şekli : 2 gündüz – 2 gece – 2 off > 12’şer saat

  1. Ersin bey, belirttiğiniz hususları içeren bir ihtarname hazırlayarak işverene göndermeli ve bu şekilde haklı fesih yapmalısınız.

 224. Ben insaat sektorunde 1 aydir sigortali calisiyorum isime son verildi tazminat alma hakkim varmi tesekkurler calistigim yer bodrum

 225. Merhabalar ben özel bir grup şirketinde örnek (A) iş yerinde 07.01.2017 tarihinde işe başladım aynı ay içerisinde 26.01.2017 tarihinde çıkış 27.01.2017 tarihinde tekrardan giriş olarak gösterilmiş. 07.01.2018 tarihinde örnek (B) şirketinde işe başladım ama çıktı ve girdi olarak tekrardan sigortaya bildirim yaptılar bu durumda benim bir hak kaybım oluyor mu A şirketinden B şirketine haklarım devir mi olur yoksa haklarımı kaybetmiş mi olurum haklarımı kaybettiysem tazminat alma hakkım var mı ?