Fesih

İşçinin eğitim nedeniyle işten ayrılması

Eğitim nedeniyle işten ayrılan işçi

İşçinin eğitim izni hakkının olup olmadığını daha önce yazmıştım. Benzer bir sorun ise, işçinin eğitim nedeniyle işten ayrılmak istemesi durumudur. Örneğin üniversiteye yerleşen ya da yüksek lisans yapmak isteyen ya da okul değiştiren bir işçi işten ayrılırsa kıdem tazminatı alabilir mi?

Kıdem tazminatı şartları

Kıdem tazminatı alma şartlarını şu yazımda açıklamıştım. Tekraren yazmam gerekirse kıdem tazminatı almanın iki temel şartı olduğunu söyleyebilirim. Birincisi işçinin o işverene ait işyerlerindeki kıdeminin en az 1 yıl olması ve ikincisi ise iş sözleşmesinin kıdem tazminatı alacak şekilde sona ermesidir.

Eğitim nedeniyle istifa eden işçi

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İşçinin üniversite sınavını kazandığını ya da farklı bir okula kaydolduğunu düşünelim. O işyerinde ve şehirde çalışma imkanı kalmayan işçi ne yapabilir? Bu durumda işverenle görüşen işçi kıdem tazminatını talep edebilir ve işveren isterse ödeyebilir. Ancak işverenin böyle bir zorunluluğu yoktur.

Çünkü işçinin hangi hallerde kıdem tazminatı hake edeceği kanunda sayılmıştır ve bu hallerden birisi eğitim özrü değildir. İşçinin eğitimi nedeniyle işten ayrılması, normal bir istifa gibi görülür ve işçi kıdem tazminatı almaya hak kazanamaz.

SONUÇ

işçi üniversite kıdem tamzinatı

Anayasanın da güvence altına aldığı eğitim hakkı herkes için çok önemlidir. Ancak işçinin hangi hallerde kıdem tazminatı alabileceği İş Kanununda açıkça belirtilmiştir. Bu bakımdan, eğitimi nedeniyle işten çıkmak isteyen işçinin kıdem tazminatı alma hakkının olmadığını söylemeliyim.

Ancak yine de işveren isterse, eğitim özrü nedeniyle işten ayrılacak işçisine elbette kıdem tazminatını ödeyebilir. Bunun önünde bir engel yoktur.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

43 Yorum

 1. 9 senedir çalışmış olduğum şirketten ünversite eğitim için çıkmak zorundayım kocam tazminatımı hangi yolla alabilirim

 2. Yaklaşık olarak 6 aydır çalıştığım iş yerinden üniversite sebebiyle ayrılacağım. Bu süreçte 14 günlük ihbar sürecimi başlatacağım. Bu 14 günlük ihbar sürecinde günlük 2 saatlik iş arama sebepli erken çıkış hakkımı kullanabilir miyim?

 3. Peki eğitim sebebiyle işten ayrılmak durumunda kalındığında işsizlik maaşı alınabilir mi ?

 4. Merhaba ,işe giriş tarihinden 4 ay sonra yurtdışı bir yüksek lisans kabulü aldım, iş sözleşmesinin feshi bu durumda haklı mı olur? İşveren herhangi bir hak talep edebilir mi?

  1. Merhaba, hayır bu durum bir haklı fesih nedeni olmaz. Eğer ihbar süresini çalışmadan işten ayrılırsanız, işveren sizden ihbar tazminatı talep edebilir. Sözleşmeniz belirli süreli ise, kalan süre ücretini talep etme hakkı olur.

 5. Merhaba 1 aydır çalışıyorum yeni girdim ama okul nedeniyle işten ayrılcam ihbar süresini kullanmazsam olurmu acaba

  1. Merhaba, ihbar süresini çalışmak zorundasınız (Deneme süresinde değilseniz). Aksi takdirde işveren sizden ihbar tazminatı talep edebilir.

 6. Mustafa bey ben üniversite nedeni ile Cyprusa gitmek zorundayım ama çıkış almakta istemiyorum askıya alınmak istiyorum çünkü yıl sonu ikramiye var ve ben ikramiye den yararlanmak istiyorum

  1. Habip bey, bu sorunuzun ve talebinizin muhatabı işvereniniz olmalıdır. Benim bu konuda size verebileceğim bir tavsiye, ne yazık ki olmaz.

 7. merhaba mustafa bey benim sorum ben 11/10/2021 işe girdim bu sene 11/10/2022 1 senem dolucak fakat ben ygs sınavına girdim istediğim puanı aldım okul tercihimi vs yaptım ayın 11 de çıkışımı vermeyeceğim 15 günlük ücretli izinimi kullanacağım ve ayreten şunu belirtmek istiyorum 1 maaş ikramiye almam gerekiyormu 1 yıl doldurduğum için

  1. Ömer bey merhaba, ikramiye konusunu ben bilemem. İşyerinin bu konudaki kuralı neyse, o uygulanacaktır. Bu kuralı ise ancak siz ya da işyerinizdekiler bilebilir.

 8. Mustafa bey selam. Ben DGS ile üniversite bölümü mü 4 yıllık bir bölüme çevirdim. Çalıştığım yerden çıkmak istiyorum ama 1 aylık ihbar sürem var. Ben bu ihbar süresine uyarsam vize sınavları mı kaçıracağım ve devamsızlıktan dolayı 1. dönemimdeki derslerden devamsızlık yaptığım için kalacağım. Eğer ihbar süresine uymazsam bu seferde ihbar tazminatı ödemem gerekiyormuş. Benim haklı fesih yapma imkanım var mı? Varsa eğer nasıl bir fesih dilekçesi hazırlamam gerekiyor? Rica etsem bana yol gösterir misiniz?

  1. Merhaba. Size net cevap verebilirim: Bu gerekçeyle haklı fesih yapamazsınız ve dediğiniz gibi ihbar tazminatı ödemeyi ya da sınavları kaçırmayı tercih etmeniz gerekir. Başka bir haklı fesih nedeni varsa, o zaman işler değişir. Şu yazımı kontrol etmenizi öneririm: İşçi ve işveren için haklı fesih rehberi

 9. Merhaba. Üniversitemin zorunlu stajı sebebiyle iş yerimden ayrılmak zorundayım. Bu durumda herhangi bir tazminat alabilir miyim?
  Teşekkürler.

 10. Merhaba 5 yıldır firmada çalısıyorum universite okuyorum mezun olunca ayrılacağımı biliyorlar fakat tazminat hakkim olmadigini da biliyorum anlasmalı ayrılsam yine de işverinin insiyatifinde mi olur bu durum en azindan yarı yarıya tazminat alsam onca yıllık emek var ne yapabilirim bir yolu var mı

  1. Merhaba, sorunuzun cevabını aslında siz vermişsiniz. İşveren kıdem tazminatınızı ödemek zorunda değildir, isterse ödeyebilir.

 11. Merhabalar
  Özel bi hastanede sağlık çalışanıyım.
  İşsizlik maaşının şartlarını yerine getiriyorum fakat çıkartmıyorlar beni ve okumak icin istifa etmek zorundayım…
  600 ve son bir yılda 120 gun prim hepsi tamam .. 1)üniversite veya egitim sebebi ile istifa edersem işsizlik alabilirmiyim veya 2)istifa etsem bile nasıl alabilirim? 2, soruyada cvp verirseniz minnettarım olurum hocam

 12. Merhabalar efendim. Ben 4 senedir sigortalı olarak çalışmaktayım.( 4a kolunda). Ve bu yıl üniversiteyi kazandım. Tazminat ve ya işsizlik maaşı hakkım var mıdır?

 13. merhaba,
  29.04.2008 sigorta girişim 4048 prim gün sayım. 9 yıldır bir şirkette çalışıyorum . yurt dışına dil ve üniversite eğitimi için gideceğim . tazminat alma durumum söz konusu mu ? şirkette 10 yıl sigortalı olursam bir şansım var mı ?

  1. Merhaba, 10 yıl ya da başkaca bir süre işyerinde çalışmak işçiye tazminat alma hakkı vermez. Diğer yönden de şartlarınız uymuyor ne yazık ki.

 14. 2.5 yıldır bir fabrikada calisiyorum
  Üniversite kazandigim icin işi birakmak zorundayim iş veren bana tazminat öder mi ödemez mi ödemezse ne yapmam gerek

  1. Merhaba, üniversite kazandığınız için işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alamayacağınız gibi, eğer işverene ihbar süresi kadar önceden bildirimde bulunmadan işten ayrılırsanız, bir de üstüne ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 15. Merhabalar. Ben 4 yillik lisans bitirdim ve diplomami bekliyorum. 13 yildir calistigim isyerinde terfi isteme hakkim var mi? İkinci bir konu, isyerne diplomayı verdigim taktirde yine de beni mavi yaka olarak calistirabilir mi? Ve son olarak bunlardan birini kabul etmeyen isverenden tazminatimi isteme hakkim var mi?

 16. Merhaba bu yıl şehir dışında üniversite kazandım 1 yılı geçen işyerimden ayrılmak durumundayım. 3 yılda 1000 günüm mevcut.İşsizlik maaşı alma durumum olur mu?

  1. Merhaba. Bu gerekçeyle işten ayrılırsanız ve işveren de 3 koduyla SGK’ya çıkışınızı bildirirse, işsizlik maaşı alamazsınız.

 17. Merhabalar, bir bankada calisiyorum ve 2 yildan once isten cikarsam belirli bir miktar tazminat odemek durumunda kaliyorum. Ancak yuksek lisansimi baska bir sehirde yapmak istiyorum. Eger ben yuksek lisans sebebiyle 2 yildan once isten ayrilmak durumunda kalirsam tazminat odemek durumunda kalir miyim? Simdiden tesekkur ederim.

  1. Merhaba. İş sözleşmenizdeki hükümler bilinmeden yorum yapılamaz. Ama eğitim nedeniyle fesih hakkını yazımızda zaten açıklamıştık.

 18. merhaba,
  2015 yılından beri bir işyerinde part tıme olarak calısıyorum. bu yıl stajım olduğu için aynı zamanda staja gidemediğimi söyleyerek ya stajı ya da işi bırakmam gerektiğini söylediler. bende işten cıkmayacagımı stajıda bırakmayacağımı belirrtim bu durumda beni işten çıkartırsalar tazminat ödemek zorundalar mı? ancak iş sözleşmesinde, çalışanın başka bir kurumda çalışması halinde işten çıkarılması diye bir madde de var. ancak ben staja zorunlu olarak ve eğitimim için gidiyorum. çalışanlarımızın coğu öğrenci ve öğrenci olduğumuzu bilerek bizleri işe aldılar bu durum hakkında bilgi rica ediyorum.

  1. Merhaba. Staj yapmanız halinde işyerindeki mesainizi aksatacaksanız, işveren bunu kabul etmek zorunda değildir. İş sözleşmenizde buna dair özel bir hüküm yoksa, işveren sizi bu nedenle işten çıkarabilir.

 19. Merhabalar son 3 yıl boyunca 600 günü geçmiş sigortam mevcut, ekim ayından itibaren de kasım sonuna kadar part time bir işte çalıştım. Ders saatlerimin değişmesiyle işimden ayrılmak zorunda kaldım. Bu sebepten ötürü işsizlik maaşına başvuru yapabilir miyim?

 20. Ben 12.12.2016 dan beri bir şirkette çalışıyorum üniversiteyi kazandım yanlız çıkışımı tazminatlı almak istiyorum nasıl yapabilirim bunu

  1. Merhaba çalıştığım yerde 1.5 senedir çalışıyorum ama sigorta girişimi bir kez mecburiyetten kapatıp açtırdım üniversiteye gidicem tazminat alabilir miyim

   1. Merhaba, eğitim nedeniyle ayrılmak kıdem tazminatı alma gerekçesi değildir Hatice hanım.

 21. Merhaba u yıl üniversite sınavını kazandım lisans olarak okuyacağım 5 aylık işimden istifa edeceğim fakat benden 14 gün ihbar süresi istediler eğitim sebebi olsa bile ihbar süresi geçerlimi ?

  1. Merhaba. Evet, 14 günlük ihbar süresine uymanız gerekir. Ya da 2 haftalık ücretiniz kadar ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu