Fesih

36 koduyla işten çıkarılan işçinin hakları neler?

36 koduyla işten çıkarılma

İşçinin iş sözleşmesi sona erdiğinde, işveren bunun nedenini SGK’ya bildirmek zorundadır. Bunu ise, işten ayrılış bildirgesiyle yapar. İşçinin sigortalılığına da sona erdiren bu belgede yer alan işten ayrılış kodu bölümü işveren tarafından doldurulur. İşçinin çıkışı 36 koduyla bildirilmişse bunun anlamı ne olacaktır?

Çıkış kodlarının önemi

Her şeyden önce İşkur, işsiz kalan kimseye maaş bağlayıp bağlamayacağına, bu kodlara göre karar vermektedir. İşçi hangi nedenle işten ayrılmış ya da çıkarılmış olursa olsun, işverenin bildirdiği çıkış nedeni dikkate alınmakta ve buna göre işçiye işsizlik maaşı bağlanmakta ya da bağlanmamaktadır.

Ayrıca işçi ile işveren arasındaki olası bir dava sürecinde de bu kodlar önem arz eder. Örneğin işçisinin çıkışının 04 koduyla bildiren bir işveren, artık bu işçiye kıdem tazminatı ödemek durumunda kalacaktır.

36 kodu nedir?

Aslında bu kod, hayatımıza kısa süre önce girmiştir. Önceden toplam 34 kod bulunmaktaydı ve işlemler de bunlara göre yapılmaktaydı. 15 temmuz darbe girişiminden sonra ise SGK tarafından yayımlanan bir tebliğle 36 numaralı kod oluşturuldu.

36 kodu “OHAL/KHK” olarak tanımlanmış olup adından da anlaşılacağı üzere iki grup işçiyi kapsamaktadır:

 • Yayımlanan olağanüstü hal kanun hükmünde kararnameleriyle doğrudan işten çıkarılan işçiler
 • İşverenlerin kendi takdirleriyle, FETÖ/PDY ile ilişkisi / irtibatı bulunduğu kanaatine vararak işten çıkardığı işçiler

sgk 36 çıkış kodu

36 koduyla işten çıkarılan işçilerin hakları

Bu hususta daha önce detaylı bir yazı yazmıştım. Kısaca tekrarlamam gerekirse; şu anki durumda bu işçilere kıdem ve ihbar tazminatları ödenmeyecek; ayrıca bunlara işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır.

SONUÇ

36 koduyla çıkışı bildirilen bir işçinin kıdem ve ihbar tazminatı hakkı bulunmamaktadır. Bu işçilere İşkur tarafından işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır.

Ancak bu işçilerin, bildirilen 36 kodunun doğru olmadığı gerekçesiyle iş mahkemelerine dava açmaları ve aksini ispatlamaları halinde hem kıdem ve ihbar tazminatlarını hem de diğer haklarını almaları, ayrıca geriye dönük işsizlik maaşlarını da tahsil etme imkanı bulunmaktadır.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba ben resmi kurumda taseron olarak calismaktaydim.13.07.2017 tarihi itibariyle isime son verdiler isten cikardilar. cikis kodu olarak 36.maddeyi gerekce gostermisler. Gerekce sebebide kapatilan bankada hesabimin olmasi.Ben ise geri donebilir miyim veya Ben bu 36.madde yuzunden baska bir isyerine girebilir miyim.

  1. Merhaba. İşe geri dönebilmek için işe iade davası açmanız gerekir ve bunun sonucunu bilmemiz mümkün olmaz. 36 kodu ile çıkarılmanın başka bir işe girmeden etkisinin olmaması gerekir; ama işverenler için bu durum kişisel bir sorun konusu olursa, farklı bir sonuç da doğabilir.

 2. Iyi gunler. Calistigim isyeri 15 temmuzdan sonra kendi karariyla kapandi. Bizlere de normal cikis yapildi. Gecenlerde kod 36 ile cikis yapildigini ogrendim. Yanilmiyorsam isyerim kapatildiginda 36 kod yoktu. Hakkimi nasil arayabilirim? Tesekkurler…

 3. Merhaba belediyede taşeron işçi olarak çalışmaktaydım.36 kod ile işten atıldım.taşeron işçiler 36 kod ile nasıl işten atılır.bunun hukuki bir dayanağı varmı.ve misal davayı kazandık işe dönüş artı tazminat alabilir miyim alırsam ne kadar alırım tşkler

  1. Adnan bey, elbette 36 koduyla işten çıkarma yapılabilir. Ama dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz. Dava sonucunu ise bilmemiz mümkün değildir.

 4. Iyı günler 2016 11. Ayda güvenlik kimlik kartım zapt olundu çalıştığım şirket tek taraflı sözleşme fesh ile işten ayrıldım. Tazminat ve işsizlik alamadım. valilik komisyonuna kimlik zaptı iptali için dava açtım henüz karar verilmedi. Çalıştığım şirkete ise iade kıdem işsizlik acabilirmiyim zaman aşımı var mi .

  1. Murat bey işe iade davasını 1 ay içinde açmanız gerekirdi. Kıdem tazminatı davasını ise 5 yıl içinde açabilirsiniz.

 5. Merhaba..benim özel bir hastanede diplomam kiradaydı laborantım ben hastane 30 Nisan 2017 de kapanmış.Ben hemen başvuru yaptım işsizlik maaşına kabul edildi.Başka bir hastanede işkur lu olarak işe başladım.İşkur beni 20 gün sonra işten çıkardı.Gerekçeside son sgk çıkış kodum 36 imiş hiç bir bilgim yoktu en başlarda.Şuan işsizim işkurlu olarak çalışamıyorum ve işkursuz işe alım yapan yerde bulamıyorum.Nasıl bir yol izlemem gerekiyor.Yardımcı olursanız sevinirim.

 6. iyi günler. Ben van tedaş ta teşaron işçisi olarak çalışıyordum. Ancak. Bir hafta önce. 36.koduyla. Yaklaşık 40 arkadımla beraber işten atıldık. Bize istifa edin yoksa. Bu kodu uygularız size biz istifa etmedik. Yaklaşık 8 yıldır çalışıyorum bu işte. Şimdi. Hukuki haklarımız nedir acaba

  1. Merhaba, yapmanız gereken arabulucu başvurusu yapmak ve özellikle işe iade için bir avukattan destek almaktır.

 7. Merhabalar babam belka kurumuna yeni geçti fakat bir kaç gün sonra KHK gerekçesi ile işten çıkarıldı. Babam ise geri dönebilir mi? Bankasyada paramız var ayrıca TMSF bloke koydu onla alakası var mıdır? Lütfen yardımcı olun babam su an boşta tazminat vs alabilir mi lütfen yazın

  1. Tahsin bey işçiler için işe iade edilebilmenin ilk şartı, işten çıkarıldıktan sonra en geç 1 ay içinde işe iade davası açmaktır. Bu süre kaçtıysa, işe geri dönmek mahkeme kanalıyla artık mümkün olmaz. Babanız belki ihbar tazminatı alabilir; ama buna da karar verecek olan yine muhtemelen mahkemedir.

 8. Merhabalar kızımı 2013-2014 öğretim yılında Sakarya da bulunan özel bir sağlık meslek lisesine kayıt ettirdim.Tercih sebebim de fiyatı en uygun olduğu içindi.17/25 Aralık tan sonra kızımın okuldan alınıp devlet okuluna kayıt ettirmek istedim ve bimere 3 defa dilekçe yazdım.Gelen cevaplar hep puanı yetmediği için okula kayıt olamaz şeklindeydi.Diğer özel okullarda da kontenjan olmadığı için devam etmek zorunda kaldı.2016-2017 yani son sene başka bir okulda kontenjan açıldı ve o okuldan hemşire olarak mezun oldu.15 Temmuzdan sonra okul kapatıldı.Stajyer çıkışı kapatılan bu liseden yapıldığı için sgk çıkış kodu olarak 36 yazıldı.Bu yüzden iş başvuruları hep reddedildi.Ben kendim kamu işçisiyim ve bizi de her türlü araştırdılar.Kızımın öğrenciliği dışında örgütle hiçbir bağlantımız yoktur.Bu 36 kodu temizlemek için ne yapmalıyım?Bu kod temizlendiği taktirde maddi manevi tazminat davası açabilirmiyim?

  1. Merhaba. Açıkçası şu an için bunun bir yolu yok. Yapılabilecek tek şey, SGK’ya dilekçe ile başvurup kodun değiştirilmesini istemek ve olumsuz yanıt alınırsa da bu karar aleyhine dava açmak olacaktır. Bir avukat sizi bu konuda daha iyi yönlendirebilir.

 9. işyerim ohal döneminde kapandı. Ama hiçbir çalışanın fetö ile alakası olmadığı için soruşturma olmadı. yinede kod 36 uygulandıysa memur olma ihtimalimiz nedir?

  1. Hüseyin bey, bu tamamen yapılacak olan güvenlik soruşturmasındaki değerlendirmeye bağlıdır. Doğrudan engel olur ya da olmaz diyemeyiz.

 10. Merhabalar ben gecici olarak güvenlik işinde çalıştım dogum iznine ayrilan bayanın yerine 3 aylığına sonra o şirket 36 maddeden dolayi kapatildi bende 03.03.2017 de işten çıktım ve mahkeme karariyla bu iş yeri aklandi sgk da 36nci madde yazıyordu bir türlü düzelmedi iskurdan yararlanamadim benim ne yapmam lazim cok mağdurum neden kimse doğru duzgun ilgilenmiyor

 11. Merhaba .siyasi sebep gosterilerek isten cikarmalarda sgk nin 36. Maddesinden uygulanabilirmi yani 36 madde sadece kapatilan isyeri ve fetö pdy tekmi kapsiyor yoksa siyasi suclar icinde bu madde kullanilibilir

  1. Merhaba. OHAL KHK’ları kapsamında ya da fetö kapsamına yapılan çıkışlar için kullanılması gerekir. Genel maksatlı siyasi vb. çıkışlar için kullanılması uygun değildir.

 12. Hastanede temizlik iscisiydim mayıs 2017 36 kod isimizden çıkardılar adimiza açılmış herhangi bir dava soruşturma yok TEM. KOM. Istikbarat ohal tum evraklar temiz gelmiş yerel mahkeme ret etti istinaf kesin karar diye ret etti yargı yolunu kapattı.AYM basvuracaz ise donusumuzun veya kodu kaldırmanın başka yolu var mi nasıl bir yol izlemeliyiz yardımcı olursanız sevinirim

 13. Bende güvenlik görevlisiyim ve bu kodla fislenmisim 36 kodu öğrenince kan beynime sıçradı bu yolda izlenmesi gereken şey önce valiliğe dilekçe vermek sonrasında da sgk ya dilekçe vermektir ayrıca bir mahkeme olmadan hakkınızda gizli dosya olarak tutuluyor bu bilgiler ve gizli dosyalara kimse bakamıyor tutanak yiyorlar benim üstümdeki kod kalktı çok şükür Rabbim hepinizin yardımcısı olsun

  1. Selma hanım izlediğiniz yolu anlatmışsiniz ben valiliğe gittim ne dilekçesi yazacağımı hiç böyle dilekçe yazmadiklarini söylediler SGK da bu kodun kalkmayacagini siz bu kodu tam olarak nasıl kaldirdiniz Selma hanım .bana yardımcı olurssn çok sevinirim

 14. Merhaba Zeynel bey
  2016 Yılı 15 Temmuz darbe sonrası çalıştığım hastane ohal kapsamında devlet tarafından kapatılmıştır. Ben o zaman diliminde doğum izninde bulunmaktaydım.Şahsıma ait herhangi bir adli bir soruşturma ve işlem yapılmamıştır.
  İş kur eğitim kapsamında yeni başladığım hastane beni 36 kodu ile işten çıkartmıştır.
  İş kur sgk savcılığa danışmama rağmen nasıl bir yol izleyeceğime kesin karar veremedim herkes üstü kapalı yarım yarım cevap vermektedir. iş kur 36 kodu kaldırmam için nasıl bir yol izlemem gerekmektedir.
  Saygılarımla

  1. Merhaba. Şu aşamada bunun cevabını kimsenin bilmediğini söylemeliyim. Aklıma gelen tek yol, İşkur’a yazılı olarak başvurup kodun değiştirilmesini talep etmek ve olumsuz yanıt gelirse idare mahkemesinde dava açmaktır. Ama bu bile, davanın kabulü aşamasında dahi, tartışmalı sonucu belirsiz bir süreç olacaktır.

 15. Taşerondan 696khkala kadroya geçtik fakat belediye şirketine personel A.ş geçtik şimdi bizim çalıştığımız birimi 100/97 disi belediye ait şirkete 5yıllığına kiraladılar işyerinin devredilmesi SSK 34kod ile işyerini devri veya iş niteliğinin değişmesi nedeni ile fes etmek ve diğer şirkete geçiş yapmamızı istiyorlar tazminatlarımız ödüyorlar KHK hakkımız ölüyormu acaba nisanda toplu özleşme hakımız vardı khklı olarak

 16. 2016 yılında calistigim işyerinden 36 kodla çıkışım yapılmış.simdi ıskura başvuru yapıp iş arayabilir miyim

 17. 2016 yılında calistigim işyerinden 36 kodla çıkışım yapılmış soruşturma sonucunda meb den cezası silindi yazısı geldi .simdi ıskura başvuru yapıp iş arayabilir miyim

 18. Bu yorum ve ziyaretçimizin yaptığı bir başka yorum, ziyaretçimizin isteği üzerine silinmiştir…

 19. Merhaba bende 36 kod nedeniyle işten çıkarıldım ama temiz kagıdm geldiği halde sistem halen 36 kod gözüküyor ve işsizim temiz kagıdım var ne yapmalıyım

  1. Merhaba, bu konuda yapılacak şey çık sınırlı. Ancak SGK’ya yazılı olarak başvurup kodun silinmesini isteyebilirsiniz. Onlar silmeyecektir ve bu durumda dava açmanız gerekir.

 20. Ben yeni öğrendim 36 koduyla 2016 da kapatılan iş yerinde çıkışım yapıldığından dolayı işkur üzerinde işe giremiyorum ne yapmam gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu