Fesih

Olağanüstü halde kapatılan kurumlardaki işçilerin hakları

Olağanüstü halde kapatılan kurumlardaki işçiler

Bildiğiniz üzere 21.07.2016 tarihinden geçerli olmak üzere ülkemizde 90 gün süreli olağanüstü hal ilan edildi. Bu kapsamda Bakanlar Kurulunca çıkarılan ve 23.07.2016 tarihli resmi gazetede yayımlanan 667 sayılı KHK ile birçok dernek, vakıf, sağlık kuruluşu ve özel okul kapatıldı. Bu işyerlerinde çalışan işçilerin durumu ne olacak? İşçiler, kıdem tazminatı başta olmak üzere haklarını alabilecekler mi?

667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname

Bu konuda bakılması gereken ilk yer elbette KHK’nın kendisidir. KHK’yı incelediğimizde, ekli listelerindeki kurum ve kuruluşları kapattığını görüyoruz. Ancak, burada çalışan işçilerin durumları ile ilgili bir bilgiye ya da esasa rastlamıyoruz. O halde, bu hususta yeni bir düzenleme yapılana kadar, genel İş Kanunu hükümleri çerçevesinde çözüm aramamız doğru olacaktır.

İşyeri kapanan işçinin hakları

Genel olarak işyeri kapanan bir işçinin haklarının neler olduğunu şu yazımda açıklamıştım. Bu yazımdan da görüleceği üzere, işyeri kapanan işçilerin ihbar ve kıdem tazminatı ile varsa yıllık izin ücretlerini alma hakkı bulunmaktadır. Ancak bu seferki durum biraz farklıdır. İşyerleri kapanmamış, devlet tarafından kapatılmıştır. Peki bu durumda işçilerin bu hakları ne olacak?

Kıdem tazminatı hakkı

Devlet tarafından kapatılan bu okullarda, hastanelerde, derneklerde, vakıflarda, üniversitelerde ve diğer işyerlerinde çalışan işçilerin kıdem tazminatı hakkının olduğunu kabul etmek gerekir. Çünkü bu işçiler, kendi iradeleri dışında işlerini kaybetmiştir ve 147 sayılı eski İş Kanununun 14üncü maddesi gereğince kıdem tazminatlarını hak etmektedir.

Yıllık izin ücreti hakkı

Yine bu işçilerin içinde, henüz kullanamadığı yıllık ücretli izni bulunanlar varsa, bunlara bakiye yıllık izinlerine ilişkin ücretlerinin de ödenmesi gerekecektir.

İhbar tazminatı hakkı

kapanan kurumlar isci kidem tazminati

Bu konuda bir tereddüt bulunduğunu söylemek isterim. Normal şartlar altında kapanan bir işyeri olsaydı, bu işyeri işçilerine; işyerinin kapanacağını ve sözleşmelerinin feshedileceğini belirli bir süre önceden bildirmek zorundaydı. Bu bildirimin yapılmaması halinde ihbar tazminatı gündeme geliyordu. Ancak mevcut durum oldukça farklı. İşverenlerin işçilerine bildirim yapmaya vakitlerinin olmadığı bir gerçek. Çünkü bu işyerleri devlet tarafından kapatıldı. Ama işçilerin ihbar tazminatları ne olacak?

Kanaatimce bu konuda kanun koyucunun acilen bir kararname ya da genelge yayımlaması ve ihbar tazminatı ödenip ödenmeyeceğini açıklığa kavuşturması gerekmektedir.

İşçi, bu haklarını kimden talep edecek?

Bir başka kritik soru da budur. Aksine bir düzenleme yapılmadıkça, işçinin muhatabı kapatılan işyeri olacaktır. Kanun hükmünde kararnamede açık bir şekilde kapatılan işyerlerinin “her türlü borçlarından dolayı” hiçbir şekilde hazineden hak ve talepte bulunulamayacağı belirtilmektedir. Görünen o ki; hal edilen tazminatlar ve ücretler için başvuru adresi, kapatılan bu işyerlerinin sahibi işverenler olacaktır.

İşverenler tüm işçilerin haklarını ödeyebilecek mi?

Bunun çok zor olduğunu herkesin kabul edeceğini düşünüyorum. Bir anda tazminatları ve diğer ücretleri ödenmesi gereken binlerce çalışan sıraya girecek ve haklarını talep edecek. İşçilere tavsiyem, bir an önce ihtarname göndererek bu işyerlerinden alacaklarını talep etmeleri ve ödenmemesi halinde acilen dava açmaları yönündedir.

Yetkili makamlar düzenleme yapmalı

Bütün bu yazının, genel iş hukuku bilgilerinden yola çıkarak yazıldığını anlamışsınızdır. Bunun nedeni, kapatılan işyerlerindeki işçilerin durumlarıyla ilgili her hangi resmi yazının yayımlanmamış olması. Bu işçilerin haklarının ne olacağı, bunları devletin üstlenip üstlenmeyeceği ve benzeri durumlarla ilgili bir genelge yayımlanmasının çok yararlı olacağına inanıyorum. Aksi takdirde, genel hükümler çerçevesine işçiler haklarını arayacak ve ortama belirsizlik hakim olacaktır.

SONUÇ

Dernekler, vakıflar, okullar, üniversiteler, hastaneler, dershaneler ve benzeri birçok kuruluş 23.07.2016 tarihi itibariyle kapatıldı. Bunların mal ve mülklerine ilişkin hükümler de kısmen KHK’da yerini aldı.

Ancak buralarda çalışan işçiler için de belirsizlikleri ortadan kaldırmak ve iş mahkemelerine yol göstermek anlamında bir genelge yayımlanması gerektiğini düşünüyorum. Bu genelge ile devlet, bu işçi alacaklarını garanti altına alabileceği gibi tersine bir yol da izleyebilir. Bu, idari makamların tercihi olacaktır. Ancak ne olursa olsun açıklayıcı bir genelgeye ihtiyaç olduğu unutulmamalıdır. Bu kapsamda bir genelge yayımlanması halinde bu yazı güncellenecektir.

 

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

113 Yorum

 1. Khk ile kapatılan okulda 2 aylık maaş ve tazminatları alabileceğimize dair bir kanun yayinlandı mı?

 2. Merhaba ben kayyım atanmış … kargo firmasında çalışmaktayım 2006 beri halen çalışıyorum beden işçisi kurye olarak yanlız tmsf bizi … adlı taşeron firmaya devretti 1 ağustos 2018 itibari ile şimdi 170 i arayıp sordum … kargo bizi 37. Maddeden çıkış yapmış ama biz aynı adreste … aktarma merkezinde aralıksız çalışıyoz ayrıca kullandırmadıkları izinleri ücret olarak maaş göstermişler 32 gün iznim vardı burda bir terslik yokmu teşekkürler

 3. Merhabalar, ben 2016 senesinin haziran ayında, 3 senelik öğretmenlik yapmış olduğum kurumdan, kıdem tazminatımı almak üzere ayrılmıştım. Fakat ödeme yapılamadan kurum, ağustos ayında kapatılarak devlet okuluna dönüştürüldü. Bu durumda kıdem tazminatımı alma hakkım var mıdır? İcra mahkemelerine bu konu ile ilgili dava açabilir miyim? Ohal sürecinin bitmiş olması olumlu bir etki yaratabilir mi acaba? Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

  1. Kaan bey elbette hakkınızı talep edebilirsiniz; ama dava açıp kazansanız bile, ortada tahsilat yapabileceğiniz bir kurum ya da kuruluş var mı? Bir avukatla görüşerek bu sorunun cevabını bulduktan sonra ilerlemenizi öneririm.

   1. Volkan Bey böyle bir kurum yada kuruluş elbetteki kalmadı. Tamamen devlet okuluna dönüştürülmüş bir yapı söz konusu. Aslında merak ettiğim, bu kuruluştaki hazinelerin, devlet tarafından el konulması neticesinde devletten böyle bir talebimiz olabilir mi? (Bu sorumu cevaplandırırsanız çok sevinirim) Bununla ilgili bir kanun var mıdır?
    Takdir edersiniz ki herhangi bir terörle alakası olmayan, fakat işsizlik şartlarından dolayı çalışmak zorunda kalmış bir çok mağdur kişi var. Bu arada bu konu ile ilgili birden fazla avukatla görüşme fırsatım oldu fakat çok farklı cevaplar aldım. Bazıları icra mahkemelerine yönlendirirken bazıları kazanamazsınız diyor bazılarıysa böyle bir konuda yardımcı olamayacağını söylüyor. Dolayısıyla mağdur olan kişiler “gerçek anlamda” yine mağdur oluyor.
    Kusura bakmayın biraz fazla uzattım. Cevabınız için ve cevaplayacaklarınız için çok teşekkürler.

    1. Tekrar merhaba. Keşke size bu konuda net cevap verebilsem; ama şu anda bu konuyu en iyi bilenler, yine bir şekilde buna benzer davaları alıp sonuçlandıran avukatlar olacaktır. Bu yönde bir araştırma yapmanızı öneririm.

 4. selam aleyküm Mustafa bey ben 2010 da cihan medya dağıtımda 3 ay çalıştım ve iş kazası geçidim iş göremez hale geldim ve avukatım aracılığı ile tazminat davası açtım davayı kazandım yaklaşık iki sene oldu icra takibinde.Alacağımı alırmıyım alırsam ne zaman alabilrim.Teşekkür ederim

  1. Volkan bey, ne yazık ki bu durum tamamen, ortada bir firma kalıp kalmadığına bağlıdır. Çünkü muhatap bulunamazsa, tahsilat da yapılamaz. En doğru bilgiyi, avukatınızdan alabilirsiniz.

 5. iyi akşamlar ben cihan medya çalışanı idim ben ve benim gibi yüzlerce insanı 4 nisan 2016 da şirket feshi gösterilerek işten çıkarıldık tabiki tazminatlarımızı alamadık 2 senedir bekliyoruz ve ne yapacagımızı bilmiyoruz sadece şöyle bir bilgi aldık iban nolarımız istendi bizden tazminatlarımız yatacak diye oda 7-8 ay oldu ama ses seda yok iban nolarımızı halen şirkette görevli devlet yetkililerimiz aldı sanırım aynı çalaışan beklemekten başka yapacak bişey yok diyor bekliyoz ama nereye kadar ne yapılması gerekir onuda bilmiyoz eger bu konuda bizleri aydınlatırsanız allah sizlerden razı olsun saygılarımla erkan özkan

  1. Erkan bey, bu konuda her hangi bir bilgim olmadığı için yorum yapmam yanlış olacaktır.

 6. Merhaba eşimin 8 yıldır çalıştığı isyeri darbeden sonra kapatildi ama kapanmasindaki nedende hijyen olarak gösterildi yani hijyenden kapatıldı deniyor bizlere ama sahibi suan fetodan dolayi iceri alindi cok karmaşık bir hale soktular bizi esimin iki aylik maaşı tazminatlarının hic birini alamadi bir yıldır bekliyoruz devlet öder diye umut ediyoruz ama hic kimseden ses çıkmıyor maddi anlamda sıkışık durumdayiz aralik ayinda son mahkemesi var isyeri sahibinin ondan sonra hükmü belli olacak.esimin ve diger personellerin akibeti bu mahkemeden sonra belli olur mu yada devlete dava acmamiz gerekir mi yardimci olursaniz sevinirim

  1. Merhaba. Anladığım kadarıyla işyeri devlete geçmemiş. Bu durumda muhatabınız yine de eski işvereninizdir ve dava açmaktan başka bir yolunuz yok. Bir avukattan fikir almanızı öneririm.

 7. Merhaba Mustafa Bey hayırlı işler 23 temmuzda 2016 da kapatılan okullardan bir tanesinde engelli kalorifer görevlisiy dim beni bu iş yerine İşkur göndermişti ssk çıkış kodunu 36 olarak yani Fetö bağlantılı kişiler diye vermişler bu kodu değiştirmek için ne yapmamız lazım 2 . Si bu kodla biz devlet sektöründe ise girebilir miyiz saygılarımla

  1. Bizim adlı sicil kaydımız temiz ifade mızı dahi almadılar lütfen mustafa bey saygılar Sercan

  2. Sercan bey, bu kodu değiştiremezsiniz. Devlet sektöründe işe girip giremeyeceğinizi ise ne yazık ki bilemiyorum.

 8. Selamün Aleyküm Mustafa Abi kolay gelsin hayırlı akşamlar, eşim kapatılan Konyadaki Mevlana Hastanesinde 2 yıldan fazla bir süre çalışmaktaydı. 23 temmuz da hastana khk ile kapatıldığından dolayı 2 aylık maaşı, yıllık izni, kıdem ve ihbar tazminatı ödenmeksizin işten çıkarıldı. fakat 23 temmuzdan önce hastaneye devlet tarafından kayyum atandı ve maaşlarınız ödenecek diye vaatte bulunuldu. Maddi olarak sıkıntı çekmekteyiz. Ne yapmamız gerekmektedir. Son 3-4 ay kala personelin çoğunu tazminatsız istifaya zorlama oldu. bu konu hakkında kimden bilgi alacağız…

  1. Av Mustafa bey siz bu işi bilmiyorsunuz adam kime dava açacak mesela önünde ne patron var ne işyeri devleti devlete mi mahkemeye verecek kardeşim bekleyeceksiniz belki ödenir ama çok zor at izi it işine karışmış benim de alacağım var ama hiç umudum yok çok çok çok zorrr

 9. Merhaba işyerimiz 2016 yılında iflas nedeniyle kapandı (Fetö olaylarıyla bir alakası yok) resmi olarak iflas gösterilmedi biz içerisinde çalışırken yağmalandı. 2 firma vardı bünyemizde ikisinede dava açtık ve davayı kazandık ama malesef işveren üzerine olan varlıklarını daha önceden ihtiyadi icra koyan firmalar haciz ile el koydu ve biz alacaklarımız alamadık .Zara Next ve Mango gibi büyük firmalara üretim yapıyorduk ve bu markaların şuan çalıştığımız firmaya borçları var biz bu paraları tazminatlarımız,geçmişe dönük maaşlarımız için istiyoruz fakat vermiyorlar. Ne gibi bir yol izlememiz gerekiyor? bilgi verebilirseniz sevinirim

  1. Merhaba. Davayı kazandıysanız, icra takibini de avukatınız yapacaktır. Bu takip sonuçsuz kalırsa, açıkçası alacaklarınızı almanız mümkün olmaz.

 10. Mustafa bey,öncelikle merhaba iyi akşamlar.Bu Fetöden dolayı kapanan ve devlet tarafından Kayyum atanan okullarında çalışan işçilerin Alacakları Ne olacak böyle Son iki aylık maaşım ve tazminatımı okul kapandığı için alamadım bunun sonucu ne olacak son durum nedir?Burdan Syn Recep Tayyip Erdoğana sesleniyorum askerimizi taşlayan suriyelileri bırakıpta kendi vatandaşının derdi ile uğraşmasını istiyoruz.Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

 11. merhabalar mustafa bey basın sektörunde calısıyordum 22 temmuz 2016 gunu khk kararıyla kapatıldı
  ne aylımızı nede tazminat hakkımızı alamadık sirket ortaklarının durumları iyi oldunu biliyorum yannız ödeme yapmak istemiyorlar bu durumda nasıl bir yola basvururuz

 12. Merhaba Mustafa Bey ben engelli olarak fetönün okuluna işçi olarak İşkur tarafından gönderildim 23 temmuz 2017 de okul kapatıldı ve 2 aylık maaş ve tazmimatlarımız kaldı İşkur dan belge aldım beni fetönün okuluna gönderdikleri ne dahil benim bu arkadaşlardan farkım varmı engelliyim ve beni bu okula devletin iş kuru gö derdi ne yapmam lazım

 13. Ben kapatılan okulda temizlik işçisi olarak çalışıyordum okul devlete geçmeden önce çıkarıldım ve tazminat bedeli olarak şirket senedi aldım şimdi ise muhatap bulamıyoruz gerçekten pisikolojim bozuldu zaten zor geçiniyoruz allah aşkına ne yapmamız getekiyor u konuda lütfen bizi aydınlatırsanız eviniriz

  1. İsa bey ne yazık ki yapacak fazla bir şey yok. Muhatabınız eski işvereniniz, bu nedenle bir avukata danışmanızda yarar var.

 14. Mustafa bey merhaba, iş yerimiz büyük bir Holdinge bağlı matbaa çalışanlarıydık 25 ağustos 2016 tarihinde KHK dan dolayı kapatıldı ancak işçiler sgk nın 18. kodu ile 11 ağustos tarihine göre işlem yaparak görevlerine son verildi. Toplamda 145 kişi, işsizlik fonundan da yararlandılar. Aradan 3 ay geçtikten sonra fark ettik çıkışlarımızın tarihleri 27 temmuza çekilmiş. Tüm alacaklarımız kıdem, ihbar, izin ve 2 aylık maaş alacaklarımız tarafımıza ödenmedi. Holding halen faliyet göstermektedir. Alacaklarımız için iş yerine müraacat ettiğimizde KHK dan dolayı kapatıldı tazminatlarınız için karar yok ödenemez bekleyeceksiniz cevabı almaktayız. Ancak işsizlik maaşları bitti insanların gelirleri yok, aileler dağılma noktasında ve perişan durumdalar. İntihar noktasına gelen arkadaşlarımız var. Allah aşkına bir akıl verin ne yapabiliriz?

  1. Merhaba. Bu durumda yapılabilecek tek şey dava açmaktır. Başka bir yolunun olmadığını söylemeliyim. Artık kararı iş mahkemesi vereceğinden, sonucunu bilmemiz ise mümkün olmaz.

 15. bizler işvereni yıllarca idare ettik iş yok diye bizi sömurduler üç kurusa çalıştık şimdide en büyük tokat dı devletimiz vurdu işsiz güçsüz kaldık maaş ve senelerdir çalıştıgımız kidem ve ihbar tazminatı alacaklarımızı alamadan kapı dışarı ettiler DEVLET BİZLERE EL ATMALI

 16. Merhaba 1.5 yıldır kurumsal bir firmada görev yapmaktayım. Şirketimize kayyum ataması yapıldı ve çok sayıda işçi çıkartıldı. Çıkartılma durumunda tazminatımı kaç ay içerisinde alabilirim. Şuanda ohal dolayısıyla gecikmeli yapılacağı belirtildi. 2 yılı bulabilecek bir süreçten bahsedildi. Bu gibi durumda ne yapabiliriz. Konu hakkında kısa bir bilgi paylaşabilir misiniz.

  1. Merve hanım normalde kıdem tazminatının derhal ödenmesi gerekir. Ama şirketinizin hukuki durumunu tam olarak bilemiyorum. Hangi gerekçeyle böyle bir şey söylediklerini de anlamadım. Ancak temel kural, kıdem tazminatının en kısa sürede ödenmesidir.

 17. 5 yıldır özel sektörde att olarak çalışmektaydım doğum iznine ayrıldım 15 temuz toplu çıkış yapıldığını 22temuzda ohal kapsamıyla devlet el koyduğunu öğredim haklarımın hiç birini alamadım bunun için ne yapmam gerekir

 18. Mustafa Bey Ben 01.07.2016 tarihinde 3600 kısmı emekllik dilekçemi verdim.Fakat halla tazminatımı alamadım.İş kura baş vurdum yazı yolladılar.tazminatım gözükmekte fakat işyeri hala çalışıyor tmsf de ama inka ile iletişime geçtiğimde belli değil diyorlar.Mahkemeye verenlerde bekletiliyor.Ben kısacası tazminatımı geçte olsa alabileckmiyim.Ne yapmamız lazım

 19. Mustafa Bey merhaba bir dernekte antifreeze olarak calisiyordum darbeden sonra dernek kapatildi cagoglu defterdarligina gidip temmuz ayinda ihbar Ve kidem taz. Için basvurdum fakat Her gittigimde 2 aye sonra gelin diyorlar bu Konuda devletimiz iscilerin magduriyeti için ne yapacak odemelerimizi ne zaman alabilecegiz bilge verirseniz ayrica surekli defterdarliga gitmek yerine tel lie bilgi alabilecegimiz bir yer var mi ilginize cok tesekkur ederim allah razi olsun

  1. Bu konuda beklemekten başka yapılabilecek bir şey şu anda yok. Benim de bu hususta bilgim sınırlı.

 20. Selamun aleykum Mustafa bey ben özel bi kurumda iki yıl temizlikci olarak çalıştım ohalden dolayı kapatıldı ve ben kıdemli tazminatını alamadim ne yapmam lazım askere gitcem biran önce halletmem lazım allah rızası için yardım et

  1. İrfan bey şu anda yapılabilecek fazla bir şey yok. Siz kıdem tazminatı talebinizi işverenden yapın, ödenmezse mecburen dava açarak almanız gerekecek.

 21. merhaba ben yahya kapanan okullarda 5 yil calismisligim vardi okul kapatildi cagaloglu sosyal gjvenligige dilekce verdim 3 ay beklemeniz gerekiyor deniliyor uc ay gecti tazminatim ve bir aylik maasimi alabilcekmiyim er veya gec bunu net bilgi nasil kimlerden ogrenebiliriz tesekkur ederim not 20.08 2016 dilekce vermistim

 22. İş yerim kapanmadı ama beni 36. Maddeden çıkardı. 8 senedir çalışıyordum. Tazminat veya işsizlik maaşını alablirmiyim nasıl.

  1. 36 koduyla çıkış verildiği için işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Tazminat ise iş mahkemesinin takdirindedir. Dava açmanız gerekir.

 23. Darbe dolasıyla kapatılan okulda çalıştım bütün haklarımı alabilmem için ne gibi biryol izlemem gerekiyor

 24. 15 temmuz darbesinden sonra Akfa holdin bünyesindeki isyerim kapatıldı ,kayyum atandı.su ana kadar hicbir adım atilmadi.ihbar, kidem tazminatlarimiz için ne yapmalıyım?benim gibi yüz çalışan var…

 25. Hayirli islee ohal kapsaminda isyerine devlet el koydu isverenin butun malina alacaklarina bu durumda ben aylimi ve kidem tazminatimi nasil alirim devletin iscilerin magduruyeti icin yaptirimi varmi

 26. Merhabalar 4.5 yıldır dersanede idari işler bölümünde çalışıyordum darbeden sonra işyeri kapatıldı ve tazminat alamadım ne yapmam gerekiyor acaba?

  1. Merhaba. Bu durumda bir ihtarmame çekerek süresini beklemeli ve ödeme yapılmazsa dava açmalısınız. Başka bir yolu bulunmamaktadır.

 27. Benim çalıştığım işyerine 14 mart 2016 tarihinde kayyum atandı 15 mart tarihinde kendim ihtarneme çekerek işten ayrıldım sigorta dökümü aldım 15 yıl sigorta lilik ve 3600 gün olduğundan kıdem tazminatı alacağım hükmedildi kayyum bana herhangi bir bilgi vermeden tazminatimi taksitlerle odemeye başladı 19100 tl olan tazminatının 5000 tl sini 3 ayda aldım ve 15 temmuz darbe olayı olunca durdu kalan ücreti nasıl alabilirim

  1. Arif bey bu durumda tek çıkar yolunuz iş mahkemesine gitmektir. Bunun dışında bir sonuç alabileceğinizi zannetmiyorum.

  1. Yanlış yorumlamışsınız; çünkü burada bahsedilen tazminat, kapatılan kurumların kendisinin devlete karşı açacağı tazminatları ifade etmektedir.

 28. kapanan kurumlarda öğretmen olarak çalışırken 20.07.2016 da istifamı okul müdürü imzalayıp sgk dan da 20.07.2016 da çıkışım yapılmış. Sgk da belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi neden gösterilmiş.Ama meb mebbis ten çıkışımı yapmadığından görevde gözüktüğümü söylüyor.Yani meb siz görevdeydiniz bu yüzden sizi kurumu kapandı gösteriyoruz derken sgk hayır istifası geçerli diyor. Sgk ile meb arasındaki bu ilişkiyi anlatabilir misiniz?Bu arada okul bakanlık tarafından 28.07 de kapatılmış.

  1. Bunu hangi açıdan soruyorsunuz? Bu sorunun sizin açınızdan doğurduğu sonuç nedir?

   1. “mebbis e 667 khk ile kurumu kapatıldı. ” butonuna 20.07.2016 da istifa etmiş olmama rağmen dahil edildiğimden öğretmenlik görevimi yapamıyorum.İstifa etmiştim,çalışmıyordum.Çalışmadığım halde meb beni görevde gösterebilir mi???

     1. Ayşe hanım açıkçası konu benim alanımın dışında. Milli Eğitim Müdürlüğünün neye göre bunu söylediğini bilemiyorum. Bu nedenle size yanlış bilgi vermek istemediğim için, bir şey söyleyemiyorum.

 29. 5 bucuk 6 ay bunlara ait dershenede calistim isci olrak issizdim ihtiyacim vardi hic bir sekilde banka sendika nede baska bi uyeligim yok kurum kapandi daha sonra kapatilmadi ama sigortam gorunuyor memurluga girmede atanmada sorun yasanirmi guvenlik sorusturmasinda felan sorun olurmu kafama takiliyor

 30. Mustafa bey
  Daha onceden yazmıştım Benim 15 YIL 3600 günde sgk dan belge ile işyerıne emekli dilekçemı vermıiştim ama işyerı kayyum atandığı ıcın kıdem tazmınatmı vermedı işkura şikayete bulundum belgem hak ettığımı işyerıne iletıldı ve dava da açtım en son öğrendiğimde şu ankı durumda herhangı bır hak alamayacagımızı soyledı iş mahkemesı karar verse bile yargıtayda bozulacagını öğrendım şu an demek istedığım bır vatandaş olarak hukuk guven vermıyorsa kıme guvenecegım hukuk zor gunlerde bana sahıp çıkmsa ne zaman çıkacak çok merak edıyorrum devletimize guvenıyorum ve hukukn üstünlüğüne hala inanıyorum cevap versenız memnun olurum

  1. MUSTAFA BEY ÇOK ŞUKUR TAZMINATIMI ALABILDIM HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE İNANNİYORUM DEMİŞİM ÇOK ŞÜKÜR YARGIMIZ VAR ALLAH DEVLETMİZE VE HUKUKUMUZA ZEVAL VERMESİN İNŞ DAVA AÇTIM VE KAZANDIM İCRA YOLU İLE ALDIM

 31. yazılanlari tek tek okudum mustafa beyede teşekkür ediyorum arkadaşlar bende 11 yıl fetönün okulunda çaliştim temuz ayı maşim kıdem tazminatı alacacağım var ama ben sizin gibi ümitsiz değilim çümkü bu hükümet suçsuz olan kimseye haksizlik yapmaz ALLAH vatanımızı miletimizi korusun mağdurlarında yardımcısı olsun birdahada zalim darbeci anlayişa fırsat vermesin.

 32. 15 temmuzdan once haziran 23 de fetonun kapanan okullarindan fetocu olmadigim icin isten cikartildim.tazminatimi alcaktim kagit imzalattilar lakin okul kapandi ve parami alamadim ne yapmaliyim

 33. Merhaba mustafa bey ben yaklaşık 12 senedir bir kurumda çalışıyordum yaklaşık 8 ay boyunca işyerimize atanan kayyum heyeti vardi temmuz 11 2016 tarihinde belediye tarafından mühürlendi ve 23/07/2016 tarihinde çıkışımızı verdiler ve işsizlik maaşı alıyoruz daha sonra ohal sırasında devlet taşinmazlik ve hesaptaki paralara el koydu bizim şimdi tazminat meselesi hakkında bilgi verirseniz ve biz işmahkemesine başvurdumuzda kayyumlarami açacağız davaları kolay gelsin

  1. En son hangi işveren üzerine kayıtlıysanız, davanızı da o işverene açmanız gerektiği kanaatindeyim.

 34. Mrb mustafa bey eşim 20 yıl çalıştığı işyerinden çıkartıldı çıkış kağıdında 12 ağustos yazıyor fakat dün aldığımız bilgilerde 27 temmuz olarak değişim yapılmış önceki kağıtta 18.mad yazıyordu şimdi ise çok kişide 36.mad olarak görünüyor biz bu durumda iki aylık maaş tazminat izin parası ve kıdem tazminatlarımızı nasıl alabiliriz patron değişti holding şuanda çalışıyor 145 kişi maduruz lütfen bir yol gösterin

  1. Noterden ihtarname çekmeli ve alacaklarınız ödenmezse dava açmalısınız. Başka yapacak bir şey bulunmamaktadır.

  2. Ayşe hanım iletişim bizde sizin gibi mağdurduk fakat Av… Bey sorunumuzu halletti çok şükür şirketle dava açıldıktan sonra anlaşma yoluna gittik.

 35. Merhaba mudtafa. Bey ben resmi bir kurumda taşeron bir firma elamanıyım 15 temuz darbe girişimi sonucunda iş yerimizin bir bölümü kapatıldı bir b.lümü açık işçi mevcudumuz 115 .bu sayının fazla olduğu gerekçesiyle işçi azaltma yöntemine giderek 45 kişinin işine son verildiğini tebliğ ettiler.ohl devam ederken bu çıkışlar yasalmıdır teçeküröer şimdiden

  1. Evet, OHAL döneminde işçi çıkarılabilir ve işçiler de işten ayrılabilir. Ama çıkarma dayanakları size göre haksızsa dava açmanız gerekir.

 36. bir yerel gazedede usta olarak çalışıyordum temmuz 26 itibarıyla muhurlendi şirketedevlet tarafından kapanıs verildi bu durumda
  ben aylımı ve tazminat hakkımı nereden alacam

 37. Ben OHAL kapsamındaki bir kurumda çalışmaktaydım. 01 Temmuz 2016 gibi kurumumuza kayyum atanmıştı. Kıdem tazminatı almaya hak kazanmıştım, bu belgemizi (kııdem, ihbar, 23 günlük maaş ve yıllık izin tutarı) bir dilekçeyle Maliye Bakanlığına sunduk ama başka bir şey yapmamız gerekir mi Saygılarımla

  1. Merhaba. Beklemekten başka şu an için yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır.

 38. Merhaba 17 haziranda işten Dogum iznine ayrıldım 29 Temmuz da dogum yaptım dogum sonraki 1 kısım ücretini aldım işyerim fenomen dolayı kapatıldı 2 kısmını alabilirmiyim ve dogum raporum bitince işsizlik maaşına bas vurmam Gerekiyordu iş yeri kapatılınca kapanmasının ardından bas vuru yapmam gerekiyormuş yeni ogrendim işsizlik maaşı alabilirmiyim gecmi kalmış oldum

 39. özel bir uçuş okulunda işçi olarak çalışıyordum hamileyim ve doğum raporumu aldım ama işleme koyabilecek kimse yok tazminatımı ve doğum rapor paramı nasıl alabilirim. yani haklarım ne olacak nasıl alabilirim

    1. Bu durumda muhatabınız eski işverenleriniz olacaktır. Kurum kapatıldığına göre haklarınızı devletten bile talep etseniz mevcut durumda almanız çok zor.

     1. şuanda talep edeceğim bir iş yeri kalmadı bu tam anlamıyla haksızlık bir çok kişi benim gibi mağdur buna nasıl bir çözüm bulunabilir

 40. merhabalar ben sürücü kursunda çalışıyordum fetödan dolayı sürücü kursunun kurucusu içeri alındı ve kurs kapatıldı. Bu süreç içersinde biz tazminat için başvuru yapacağız ancak başka bir iş yerinde yada devlet sektörüne girme yönünde bu bizim önümüze bir sorun çıkartırmı bunun için herhangi bir kuruma dilekçe vermemiz gerekecekmidir bu konu hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.

  1. üstünden baya bi zaman geçmiş fulya hanım ama bir çağre bulduysanız banada yardımcı olurmusunuz??

 41. merhaba mustafa bey ben zaman gazetesinde çalişiyordum kendim 3600 yasasindan istifa ettim tazminatımızı gazeteye atanan kayyum taksitle ödüyordu 11000 tl bunun 5000 tl sini 3 taksitle aldım fakat o darbe gecesinden sonra herhangi bi ödeme alamadik neyapmamiz gerek bilemiyorum muhattap kim

 42. Benimde bir sorum olacak bu yaz 11 Mayıs da doğum iznine ayrıldım 6 haziranda doğum yaptım ve bankaya analık ve emzirme olmak üzere üç ödeme yapıldı. Doğum iznimde 10 eylülde bitiyordu fakat 21 temmuzda iş yerim kapandı. Kalan paramı sgk dan alabilirmiyim. Ne yapmalıyım. Teşekkürler.

 43. Hükümete yakın bir vakıfta işçi olarak çalışıyorum. İşveren tarafından şahsım adına vakıf içerisinde adı geçen örgütle ilişkilendirilen bankada hesapları olanları tespit ettiklerini ve bu nedenle üstü kapalı bir şekilde iş akdimin fesih edileceği söylendi. İstifa edersem kanuni haklarımın tarafıma verileceği (kıdem tazminatı vs) aksi takdirde tek taraflı olarak iş akdimin fesih edeceklerini ve kanuni haklarımı da vermeyeceklerini söylediler. OHAL kapsamında işverenin böyle bir değerlendirme yapması mümkün mü? KHK’lar vakıflar adına nasıl işliyor? İşverene işe iade davası açtığımda içinde bulunduğumuz durum da göz önüne alındığında haklarımı alamama gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

  1. Bu durum sonuç olarak mahkemenin takdirinde olacaktır. Size şu kadarını söyleyebilirim ki, istifa ederseniz işe iade davası açamazsınız. Bunun için işvereninizin sizi çıkarması gerekir.

   1. Mustafa bey hayirli günler bende 676 khk kapsaminda kapatilan kurumlarda calisan bir ogretmendim fakat herhangi bi baglantim yoktu.ordaki tazminat ve maas haklarimi nasil alabilirim tesekkurler

 44. Merhaba ben 18 yıl personel olarak çalıştığım kurumdan 30 Haziran itibariyle çıkarılmıştım tazminatımı taksitle vereceklerini söylediler 15 gün sonrada devlet bu kurumlara el koydu ve şu anda muhatap bulamıyorum..ihbar tazminatım bir aylık maaşım ve 18 yıllık kıdem tazminatım hepsi gitti..avukata vermeyi düşünüyoruz ama sonuç alabilecekmiyiz bilemiyorum..mağdur oldum.Ne yapacağımızı bilmiyoruz,herkes farklı bir şey söylüyor

 45. Ben ankarada kripto okullar denilen okullarda (anafartalar koleji )çalışanı olarak 30 temmuz 2016 günü okulumuz mühürlenmiş olup 2009 tarihi itibariyle bütün alacaklarım ve 2 aylık maaşım ile yıllık izin ücretlerimiz devlet tarafından gasp edildi bunun üstüne issiz kalmis olmamıza rağmen okulların kapatılması sonucu işsizlik maaşı başvurusu yaptigimda yetkili arkadaşım bana bu kurumdan istifa etmiş görünüyorsunuz demiştir her hangi bir belge imzalamamis ve hakları gasp edilmiş mağdur bir vatandaş olarak ne yapabiliriz.

 46. 23.07.2016 tarihinde khk ohal 36. maddeden çıkışım verilmiş.. okulumuz ilk kapatma kararının ardından fetullah bağıntısı olmadığı anlaşıldığından kapatılan okullar listesinden çıkartıldı ancak.. tekrar resmi gazetede açılışının yayınlanması gerektiği söyleniyor bu yüzden hasaplar bloke ve maaşlarımızı alamıyoruz.. bu süreçte okuldan ayrılmayı düşünüyorum.. 9 senelik birikmiş kıdem tazminatım var 23.07.2016 tarihinden bu yana ne maaşım işliyor ne de primlerim yatıyor.. resmi gazetede yayınlandıktan sonra iş iadesi olur diyorlar ama benim bekleyecek durumum kalmadı.. 3600 emeklilik yazımı aldım. bu süreçte 3600 yazımı ve istifa dilekçemi göndererek yada bu durumdan magdur olduğumu belirterek kıdem tazminatımı alarak işten ayrılmam mümkünmü??

  1. Elbette mümkündür. OHAL buna engel değildir. Ancak bu durumda muhatabınız olan okulun size tazminat ödeme gücü var mıdır?

   1. bulunduğum bökgedeki işkur yetkilileri şu anda beklemem gerektiğini ancak khk kararı ile tekrar açıldıktan sonra 3600 belgemi ve istifa dilekçemi gönderebileceğimi soyluyor ( okul şu anda açık ama khk kararının çıkması bekleniyor) şu anda resmi olarak açılmamış olduğu için istifa dilekçemin muhattabı olmaz mış.. bu durumda ne yapmam lazım???

 47. Mustafa Bey, Kamu kuruluşunda işçi olarak çalışırken OHAL kanunu ile kamu görevinden çıkarıldım. Çıkış olarak 36. madde yazılmış. Kıdem tazminatını ve kullanmadığım yıllık izin ücretini ödemediler. Ne yapmam gerekir. Yardımcı olmanızı rica eder çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 48. Darbe günü bizde Köprüde vatan için canımızı siper ettik bikaç gün sonra kurunun arasında yaş yanmıyacak deyip bizi rahatlatan açıklamadan sonra kapının önüne konulduk devletimiz bize sahip çıkmalı darbe günü biz devletimizi yanlız bırakmadık ama devletimiz bizi sahipsiz bırakıyo acil çözüm istiyoruz işimizi geri istiyoruz

 49. Mustafa Bey merhaba,
  Öncelikle konuyla ilgilenip yazan ender şahıslardan biri oldugunuz için teşekkürler. Mevcut durumda bir belirsizlik olduğu aşikar. Belirsizliği arttıran bir durum daha varki oda 667 KHK dan 1 gün önce yani 22 Temmuz da kayyım heyeti tarafından sgk 29a göre işten çıkartılmış ve işsizlik ödeneği başvurusu dahi kabul edilmeyen bir yığın insan var çeşitli kurumlarda. 667 KHK ile bazı haklar hiç olmazsa bir yasal zemine oturtulmus gibi gözüküyor. Fakat bu aradaki 1 günlük fark nedeniyle mağduriyetleri katlanan işçi, öğretmen vb. arkadaşlara konunun uzmanı olarak ne tavsiye edersiniz ?
  Simdiden ilginize teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

  1. Aslında tarihten bağımsız olarak asıl sıkıntı, işçilerin muhataplarının alacakları bakımından eski işverenleri olmasıdır. Bu durumda işçi hangi hakka sahip olursa olsun, eski işverenin parası/malı vs. olmadığı için; işçinin alacaklarının tahsili fiilen imkansız hale gelmektedir.

 50. Ben 14 sene bir hastanede çalıştım hastane maaşları ödeyemediği içim işten ayrıldım dava açtım hastane şu an kapalı iflasta vermedi davayı kazandım ama parayı alamıyorum avukatın söylediği muhatap bulamıyor benim anlamadığım ben bu parayı alamıycaksam neden dava açtım bunun başka bir yolu varmı acaba

 51. İşçi olarak emekli oldum ancak ohal kapsamında daha önceden çalıştığım kurum kapandı kıdem tazminatımı alamadım 670 sayılı khk ile emekli paramı alabilirmiyim

  1. Şu an için durumunuz sor görünüyor. Çünkü işçilik alacakları bakımından muhatabınız eski işyerinizdir.

   1. Devlet isyerini kapatti butun malarina el koydu banka hesaplari dahil ortaklarinin odeyecek durumuda tok

 52. bizler işvereni yıllarca idare ettik iş yok diye bizi sömurduler üç kurusa çalıştık şimdide en büyük tokat dı devletimiz vurdu işsiz güçsüz kaldık maaş ve senelerdir çalıştıgımız kidem ve ihbar tazminatı alacaklarımızı alamadan kapı dışarı ettiler DEVLET BİZLERE EL ATMALI

 53. Devlet bize iş verseydı niye feto nun yanında çalışacaktık şimdi kendım 3600 ile 15 yıl sgk aldığım belgem olduğu halde kıdem tazmınatımı vermıyorlar, kanunlar ne içindir kanun diyor alabılrsın ama kime anlatacaksın , suçlu olanlar adalet karşısında hesap versın, bizim suçumuz çocuklarımızın rızkını peşıne düşmektır 25 gunluk içerde maaşımı var vermiyorlar benim suçum ne? devlet bu soruna bır an önce el atmalı yoksa ilerıde buyuk tramvalara neden olur mustafa bey bu işe siz ne diyorsunuz merak edıyorum selamlar

  1. Geçmiş olsun, bu konuda benim söyleyeceklerim sonucu değiştirmeyecektir. Şu an itibariyle, alacaklarınız için muhatabınız eski işyerlerinizdir. Yeni bir düzenleme olup olmayacağını ise bilemiyorum.

 54. işyerime mobing davası açmak için cuma avukatımla görüştüm. aksamına işyerim kapatıldı bu durumda yapabileceğim birsey var mı?

 55. Biz mağdur olduk yıllarca onlar bizi sömürdü iş yok diye idare ettik şimdide en büyük tokat dı devletimiz vurdu işsiz güçsüz kaldık maaş ve alacaklarımızı alamadan kapı dışarı ettiler DEVLET BİZLERE EL ATMALI

 56. Öğretmen Lisans iptalleri ile ilgili hukuki durum ne olacaktır.haklar nerede aranacak.yol nedir.

  1. Bu konu, benim uzmanlık alanım dışındadır. Kusura bakmayın, cevap veremeyeceğim.

 57. Herhangi bir iliski ve alakasi bu durumla olmayan isciler isten cikartildi tekrar almalari mumkun mudur nasil

  1. Elbette alabilirler. Ama şu an için sorun, muhatap bulamamalarıdır. Devlet el koyduğu bu işyerlerinin borçlarını üstlenmediği için işçinin muhatabı şimdilik işverenidir.

  1. Elbette açılabilir. Şu an itibariyle OHAL sürecinin normal bir zamandan farkı bulunmamaktadır.

Başa dön tuşu