Fesih

İşyeri kapanan işçinin hakları nelerdir?

İşyeri kapanan işçinin hakları

İşyerinin kapanması, çalışma hayatında rastlanabilen durumlardan birisidir. İşyerinin iflas etmesi, işverenin kâr edememesi ya da kişisel tercihine dayanan diğer nedenlerle işyerleri kapanabilmekte ve işçiler mağdur olabilmektedir. Bu yazımda sizlere, işyeri kapanan ve bu nedenle işsiz kalan bir işçinin haklarından bahsetmeye çalışacağım.

İşyeri kapanan işçinin hakları neler?

Ayrıntılarıyla incelemeden önce; şartları mevcutsa, işçinin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı ve yıllık izin ücreti haklarına sahip olduğunu söylemeliyim. Bunların ayrıntısını, aşağıda başlıklar halinde bulabilirsiniz.

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı alma şartlarını daha önceki bir yazımda açıklamıştım. Bu yazıdan da görülebileceği üzere kıdem tazminatı alabilmenin ilk şartı, işçinin o işyerindeki kıdeminin 1 yıl ve üstünde olmasıdır. O halde kapanacak olan bu işyerindeki çalışma süreniz, kapanma tarihi itibariyle en az 1 yıl ise kıdem tazminatınız size ödenmek zorundadır. Ancak kıdeminiz 1 yılın altındaysa kıdem tazminatı hakkınız bulunmamaktadır.

İhbar tazminatı

İşyerindeki kıdeminiz ne olursa olsun, işyeri kapanacaksa işvereninizin size bununla ilgili bildirim yapma zorunluluğu bulunmaktadır. İş Kanununun 17nci maddesinde belirtilen ihbar süreleri esas alındığında; kıdeminiz altı aydan az ise 2 hafta, altı ay ile bir buçuk yıl arasındaysa 4 hafta, bir buçuk yıl ile üç yıl arasındaysa 6 hafta ve üç yıldan çok ise 8 hafta önceden size çıkış bildiriminizin yapılmış olması gerekir.

Buna göre; eğer sizlere bu fesih bildirimleri yukarıda belirtilen süreler kadar önce yapılmışsa ihbar tazminatı alamazsınız. Ancak işveren bu yükümlülüğünü yerine getirmemişse, yine yukarıda belirtilen süreler kadar ihbar tazminatı alma hakkınız bulunmaktadır.

Yıllık izin ücreti

İşyeri kapanacak olmasına rağmen kullanmadığınız yıllık izinleriniz varsa ve işyerinin kapanış tarihine kadar da bunları kullanamamışsanız, bakiye yıllık izinlerinizin ücretlerinin de size ödenmesi gerekmektedir.

İşyeri kapanan işçi ne yapmalı?

Öncelikle şunu söylemek isterim ki; işyerinin kapanacağını haber alan işçinin erken davranarak iş akdini feshetmesi doğru olmayacaktır. Böyle bir durumda kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakları yitirilebilecektir. İşyerinin kapanmasının beklenmesi ve işyeri kapandıktan sonra ödeme yapılmaması halinde ihtarname çekilerek dava açılması daha mantıklı bir yol olacaktır.

SONUÇ

isyerinin kapanmasi iscinin haklari

İşyeri kapanan işçinin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakkının yanında, varsa kullanmadığı yıllık izinlerin ücretlerini de alma hakkı bulunmaktadır. İşyerinin kapanması gündeme gelen işçi sabırlı olmalı ve işyeri kapandıktan sonra haklarını aramalıdır.

İşyeri kapanmadan aceleyle işten ayrılınması halinde, kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı haklarının yitirilebileceği hatırlanmalıdır. Unutulmamalıdır ki; işçinin iş akdini feshederek kıdem tazminatı alabilmesinin temel şartı, feshin haklı bir nedenle yapılmış olmasıdır. Bu nedenle benim tavsiyem, işyerinin kapanmasının beklenmesi ve işçinin haklarının ödenmemesi halinde vakit kaybetmeden dava açılması yönünde olacaktır.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

263 Yorum

 1. İşten çıkarılmış olan işçinin çalıştığı firmanın kapanması halinde hakkını nasıl araması gerektiği hakkında nitelikli bir cevap ararken basit ve standart bir yazıyla karşılaştım. Yazı hiç bir detay içermiyor. Yetersiz.

 2. Üstad saygılar… İş yerim süt sezonu bittikten sonra iş ortaklarının birinin işi bırakması sebebi ile kapanacak gibi gözüküyor.. Ayrılacak olan ortağın özelliği işletme vergi kaydı onun üzerinde.. 3 ortaklı bir yer.. Diğerleri devam edecek gibi.. Söylenenler bu.. Benim öğrenmek istediğim ayrılan ortak vergi kaydını da kapatacaktır.. Resmi bir durum ortada olmayacak.. Benimde malum alacaklarımı kimden nasıl alacağım. Dava açarsam işyerinden ayrılan ortak sorumlu olacak mı? Davayı kalanlara mı açmalıyım yoksa, kapanacak olan firma adına mı açmalıyım. 2 yıla yakın çalışıyorum.. yani 22 ay olacak… Bu sürede bana ne bayram ne hafta sonu ne resmi tatillerde izin verilmedi..Yani 22 ay hiç izinsiz çalıştım.. Üstelik mayıs , haziran, temmuz aylarında akşamları da süt geldiği için 7/24 3 ay burda çalışıyorum ve hiç maaşıma yansımadı… Bu çalışmalarımıda alabilirmiyim ? Çok yazdım kusura bakmayın… Yardımcı olursanın minnettar kalırım… ALLAH a emanet olun.. Selametle……..

 3. Merhaba Mustafa bey benim işyerim bir şubesini kapattı ve biz işsiz kaldık bundan sonraki süreçte ne yapmalıyım.beni İstanbul Küçükçekmece ilçesinden Silivri’deki fabrikası na çağırıyor.ancak ben çalışmak istemiyorum ne yapmalıyım.saygılarımla.

 4. Merhaba. İş yerimin sadece çalıştığım yer kapanıyor ama diğer yerleri açık. Ben 3 senelik bir çalışanım ve benim istememe rağmen beni rotasyon yapıyorlar. Evime yakın yerlere değil de istemediğim bir yere. 3 senelik bir işçinin söz sahibi olduğunu düşünüyorum.Benim tazminat alma hakkım var mı? Veya haklarım neler?

 5. Merhaba iyi akşamlar .Çalıştığım iş yerinin kapanıp tekrardan limited olarak olarak açılacagı bilgisini aldım.Firmam tazminat verme konusunda imkanlarının olmadığını söylüyor , ve benim içerde 6 senem var ,kıdem ve ihbar hakkım mevcut ..Ama firmam şunu söyledi ,sizinle sözleşme yapıcaz ,yeni şirkette calışırken kendiniz çıkmak isterseniz bile geçmişteki 6 senelik kıdem tazminatını size ödicez dediler . Eğer sözleşmede bunu belirttirirsek ,kendim çıkmak istersem bile eski şirketteki 6 yıllık calısmamın kıdem tazminatını alabilme hakkım mevcut olur mu ,cıkarılmayıp ben cıksam bile ?

  1. Merhaba, bu durum elmalarla armutların karıştırılması gibi olur. Yine de isterseniz bu sözleşmeyi imzalayabilir ve ileride sorun yaşarsanız hakkınızı hukuki yollarla arayabilirsiniz. Size kesin bir cevap veremiyoruz; çünkü sizinki gibi istisnai durumlarda son sözü ancak Yargıtay söyler ve onun ne söyleyeceğini şimdiden kestirmek mümkün değil.

 6. Merhaba kıdem tazminatı şirketin mal varlığı yoksa şirket sahibinin bireysel mal varlığına gidermi

 7. Hocam Iyi geceler dilerim.1.5 yil kadar önce arabulucuda anlaştığım tazminat tutarının son taksidi olan 1500 tl ödenmedi.Firma eski yerinde değil hic kimseye ulaşamıyorum.Mahkeme için bir zaman aşımı varmıdır geçmi kaldım bir yol gösterirseniz çok sevinirim…

  1. Merhaba. Elinizde arabulucu tutanağı varsa mahkemeyle uğraşmanıza gerek yok ki. Bir avukatla görüşün, icra takibi yaparak alacağınızı tahsil etmeye çalışabilirsiniz.

 8. Merhaba is yerimiz bize bildirilmeden kapaniyor farkli subede calismaya rotasyona zorlanabilirmiyiz haklarımızı alip ayrılmak için ne yapmalıyız bu gibi durumda

  1. Merhaba,
   net cevap verebilmek adına iş sözleşmenize bakılması gerekir. Belediye sınırları içerisinde başka şubesine nakil yapabilir iş veren. Ama bu gibi şeylerin hep yazılı bildirimle yapılması gereklidir.

 9. Mrb 10 aydır sigortalı olarak çalıştıgım işyerinde ameliyat olmam durumunda izin aldım hastaneye gittim ve yatışım yapıldı ameliyat oldum gün işyerim hem çıkışımı hemde işyerinin kapanışını vermişler rapor başlangış tarihi 02.01.2020 işyeri çıkış tarihi 06.01.2020 ve 26 günlük raporumu bilgileri olmasıma rağmen sgk bildirmemiş ve işyerimden çıkışımı yapmışlar bu durumda haklarım nelerdir

  1. Merhaba. İşyeri kapandı mı? Kapandıysa ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Kapanmadıysa, işe iade davası için şartlarınız olup olmadığını araştırmalısınız.

 10. Merhaba 2018 Eylül ayında 3 yıldır çalıştığım firma şirket kapanışı verdi bundan 10 gün sonra haberimiz oldu bu arada firmayı markasını başka birine devretti alan firma. Bizi 10 gün kendi adına çalıştırdı bizlere tahsilat makbuzları gönderdi saha dan topladığımız siparişleri yeni firmaya gönderdik sonra firma bizimle çalışmak istemediğini belirtti bu arada önceki işyerini mahkemeye verdik dava sürüyor şahitler dinlenecekmiş 1 sene geçti firmayı alan kişi markayı tekrar patronun abisine devretti tazminatımızı alabilecekmiyim bilmiyorum

 11. Merhaba.Ben bir özel sağlık şirketinde işletme müdürü olarak 6 yıl çalıştım. Şirket sahibi ofisi şubat 2017 de kapadı. Tazminatımı alamadım. Ayrıca 6 yıldır SGK pirimlerimde yatmamış. Avukat aracılığı ile nisan 2017 de hem sigorta hemde tazmimat davası açtım. Her iki davam hala devam ediyor. Avukat geçen yıl bana şöyle birşey söyledi. Karşı taraf şirketi kapanış verecek. Şirket kapanırsa tazminat alamazsın. Fakat SGK davası devam eder. Devlet alacağını bırakmaz o mutlaka sonuçlanır sigortanı alırsın. Mahkeme boyunca 6 tane şahit dinlettim. Şirketin bende vekaleti vardı, bütün kurum sözleşmelerini anlaşmalarını ben yapıyordun bütün bu evrakları mahkemeye verdim. Buna ragmen neden bu kadar uzadı anlamadım. Asıl merak ettiğim ve öğrenmek istediğim şirket kapanış verilirse gerçekten tazminat alamaz mıyım? Ben bu davayı çok önceden açmama rağmen bu maduriyeti yaşar mıyım? Bunun ötesinde daha üst mahkeme yada aihm ne taşıyabilir miyim? Bu arada şirket sahibi doktor ve üzerinde mal varlıkları hastane ortaklığı var. Bilği verirseniz çok sevinirim. Teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Sigorta için avukatın dedikleri doğrudur. Diğer alacaklarınız için de doğru olabilir. Çünkü siz davayı kazansanız da; işveren üzerinden bir şey kalmazsa ve teknik olarak icrayla bir şey elde edemezseniz, dünyanın en haklı insanı da olsanız, alacaklarınız üzerine bir bardak su içmeniz gerekir. Böyle olur mu? Bunu açıkçası en iyi bilecek kişi yine avukatınız olacaktır.

 12. İyi günler dilerim , 2019 da evlendim ve eşim devletin bayana sağladığı evlendiğinde kendi isteğiyle işten çıkması halinde tazminatını işyerimden talep edip çıkma hakkını kullandı ve işten çıktı , bu işyerinde 20 yıl çalışmış , mahkemeye başvurduk şuan beklemedeyiz , çalıştığı yer şirket olarak gözüküyor be duyumumuza göre kapanış verecekmiş , devlet bu şirket kapattığında arkamızda durup bu sunmuş olduğu hakkı bu şirkete yükümlü kılarmı ! Mağdur edermi eşimi , hayırlı günler dilerim

  1. Merhaba. Davayı kazanmak ve kazanılan alacakları tahsil etmek birbirinden tamamen farklıdır. Sizi mahkeme haklı bulabilir, tazminatınızın ödenmesine hükmedebilir. Ama bundan sonrası icra hukukuyla ilgilidir. İşverenin üzerine bir şey kalmadığında, ne yazık ki alacakların tahsil edilemediği görülür. Ama sizin durumunuzun nasıl sonuçlanacağını şimdiden bilemeyiz.

 13. Merhaba, istanbulda ozel bir banka calisaniyim.Bulundugum sube kapatiliyor ve bendimde en yakin subeye tayinim cikti.Subenin evime uzakligi 30 km. Onceki 10km idi. Tazminat alarak Cikma hakkim varmi?

 14. Slm. Ben bir iş verenim. Mobilya imalat. 2 tane işçim var . İş olmadığı için kapatma kararı aldım. Ancak iflas etmiş bir iş yeri nasıl tazminat öder. Zaten ödeyecek param olsa işçileri çıkartmaya gerek yok. Başka bir iş sektöründe iş yeri açsam o tazminat yine benden alınırmı. Lütfen bilgilendirin

  1. Merhaba. Kendi açınızdan haklı görünseniz de, işçiler açısından da aynı şey geçerli değil mi? Onlar tazminatını nasıl alacak? İşçiler dava açabilir ve kazanırlarsa, icra yoluyla alacaklarını her zaman tahsil edebilirler. Bu arada geçmiş olsun.

  2. Selamlar. Özel okulda belirli süreli sözleşme ile 02.09.2016 tarihinden beri araliksiz çalışmaktayım. Okulumuz kapanacağı için yaz ayları maaşlarını vermeyip tazminatla fesih teklif ettiler ama bir kısmımız kabul etti tazminatlarini aldilar. bir kacimiz da kabul etmedik. Müdür diyor ki, yaz maaşlarınızı verirler yaz sonunda tazminatsız çıkarırlar sizleri diyor. Böyle bir hakları var mıdır?

 15. Merhabalar ben iki aylık deneme süresiyle bir iş yerine girdim bize haber vermeden mağazayı kapatma kararı almışlar son günü öğrendik ihbar süremiz günlük iki saat iş arama hakkımızı vermediler kendim deneme süresinde olduğum için ihbar tazminatı davası açabilir miyim?

  1. Merhaba. Deneme süresi içindeyseniz, ihbar süresi ya da tazminatı da gündeme gelmeyecektir.

 16. Merhaba.Ben 16 sene bir dershanede çalıştım daha sonra bu dershane temel liseye dönünü 4 yıl da bu şekilde çalışmaya devam ettim yani toplamda 20 sene bu eğitim kurumunda çalıştımBusene temel liseler kapandı ve benim çıkışım yapıldı.yaz maaşı ve 20 yıllık tazminatım verilmedi bu durumda ne yapabilirim?Şimdiden teşekkür ederim.

 17. merhaba Zeynel bey ben 7 yıldır kurumsal bir sirkette barmen olarak çalısıyorum is yeri kirada kirasi yükseldiği için agustos ayında kapa nacak sigorta primim 4000 gün doldu sigortali is baslangicim 2007 is yerinden ayrilmak istiyorum bana başka şubeyi sunuyorlar benim yolum çok uzak ise gidip gelmem çok zor olacak iş yerinden bütün haklarimi alip çikmam mümkünmü lütfen yardımcî olurmusunuz ?

 18. 03.01.2014 tarihinden beri taşeron olarak bir (×) otelde gece vardiyasında 22:30/07 olarak çalışıyorum ögrendigimize göre oteli işleten firma degişiyormuş ama gelecek olan firmada çalışmak istemiyorum ne yapmam lazım. Ayrıca bizim fazla çalışmalarımız da var

  1. Merhaba. Gelecek olan firmada çalışmak istemeseniz de, bu durum size haklı fesih hakkı vermez. Ama elinizde haklı fesih gerekçeleriniz varsa, diğer firmayı beklemeden ya da o firma geldikte sonra, her zaman bunu kullanmanız mümkün olur.

 19. Merhaba Zeynel bey kolay gelsin ben … markette 5 yıldır çalışıyorum. Bölge sorumlusu tarafından telefon aracılığı ile 14/07/2019 tarihi itibari ile çalıştığım mağazanın kapanacağı söylendi.bununla birlikte ben istersem çıkıp tazminat alabilir miyim yoksa şirket tarafından aynı şartlarda mecburi olarak başka şubede çalışmak zorunda bırakılır mıyım. Ve son olarak tazminat hakkım varsa yazılı olarak 8 hafta önceden bildirilmediği için ihbar tazminatı hakkım olur mu?
  Nasıl bir yol izlemem için fikir verirseniz çok sevinirim teşekkürler

  1. Merhaba. İş sözleşmenizde büyük ihtimalle ilgili hükümler vardır ve varsa, işveren sizden başka şubede çalışmak için sözleşmeye onay almışsa, o şubeye gitmeniz şarttır. Gitmezseniz, tazminatsız çıkarılabilirsiniz. Ama işveren sizi, kıdem tazminatı ödeyerek işten çıkaracaksa da bunu mutlaka ihbar süresine uygun yapmak zorundadır. Yani sizi hem tazminat ödeyerek çıkarır hem de ihbar süresi kullandırmazsa, bir de ihbar tazminatı talep etme hakkınız olsa gerekir.

 20. İyi günler. Sonuçlanmış bir davamız var. Çalıştığım iş yeri 2 buçuk ay maaş ödeme. Noterden ihtarname çektik ve işten ayrıldık. Mahkeme sürecine girdik, işyeri çıkışımızı istifa gösterip tazminat ve içerde kalan maaşlarımızı vermedi, işsizlik maaşı alamadık. Mahkeme bizim lehimize sonuçlandı ama mahkeme sürecinde işyeri kapandı. Sgkdan işsizlik maaşımızı toplu olarak aldık. Ama tazminatımız kaldı alamadık. En son iş mahkemesinden icra mahkemesine devredildi dava. Hakkımız olan tazminatlarımızı alabilmemiz ne olması gerekiyor, nasıl bir yol izlemek lazım. Başka bir avukata danışmalı mıyız. Elimizde mahkeme sonucu var. Bilgilendirirseniz sevinirim iyi çalışmalar.

  1. Merhaba. Her şey olması gerektiği gibi ilerlemiş gibi görünüyor. İşverenden, hak edilen tazminatı almanın yolu, elbette icra mahkemeleri olacaktır. Ne yazık ki bundan başka da bir yol bulunmaz. Yani avukatınız icra takibi başlatsa ve işverenin üzerinde hiçbir şey olmazsa ve icra sonuçsuz kalsa, alacağınız da yanmış demektir.

 21. Merhabalar ben büyük bir mücevher ve saat mağazası olan bir şirketin şehir içindeki şubesinde çalışıyorum 2yıldır bugün bize ay sonu burayı kapatıyoruz sizi oraya alıcaz bir bakın orada yapabilecek misiniz dediler fakat orası tamamıyla turistler için olan bir yer ve benim yabancı dilim yok ve şu andaki bulunduğum mağazada yönetici konumundayım orada bu böğle olmayacak bana denen türk gelir onlarla da sen ingilenirsin gitmediğim taktirde tazminat hakkım doğarmı şimdiden çok teşekkürler

   1. Zeynel bey bizim herhangi bir iş sözleşmemiz yok ve şirket bize yazılı bir belgede sunmadı aslında fikrimizide çok sormadılar gönderdikleri şubede aslında çok zorlanacagımızı biliyorlar onun için bize iki ay sonra yapamazsanız konuşuruz dediler sadece

 22. merhaba
  çalışmakta olduğum işyerinde çalıştığım bölüm kapanıyor. ya başka bölümü kabul edersin yada yollarımızı ayırırız dediler bende kabul etmedim çalışmayı şimdi ihbarımı vermeden kıdemimi verip çıkarıyorlar yasalara göre ihbar vermeme hakları varmı acilen yardımcı olabilirmisiniz?

  1. Merhaba. Bahsettiğinize göre, ortada bir haklı nedenle fesih yok. O halde size ihbar süresi tanınmalıydı. İhbar süresi kullandırıldı mı? Kullandırılmadıysa, elbette ihbar tazminatının da ödenmesi gerekir.

 23. Merhaba ben 2018 in şubat ayının 14 gününde ise girmistim sigortam martın 3 de basladı 2019 subatın 28 inde ani bi kararla dükkanı kapatılacagını ögrendim belirli bi miktar alacagım var bana tazminat yıllık izin v.s hesapladılar 3 aydırda ödemediler sürekli erteliyorlar
  Calısan herkezi

 24. Merhaba,
  Çalıştığım fabrika 1 ay önce kapandı. Patronumuzun farklı ilde bulunan diğer fabrikasına aynı şartlarla geçebileceğimiz söylendi. Geçmek istemeyenler tüm haklarını aldılar ve ayrıldılar, ben bildiğim iş ve piyasanın kötü olmasından dolayı farklı ildeki diğer fabrikaya tüm haklarımı koruyarak geçiş yaptım. Bununla ilgili belgeleri karşılıklı olarak imzaladık. Fakat geçiş yaptığım fabrikaya alışamadım, buradaki yönetim biçimi de hoşuma gitmedi. Tazminatımı alıp ayrılmak istiyorum ama bunun kanunen bir dayanağı var mı? Tazminatımı alamazsam ayrılmak benim için mantıklı olmayacak. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

  1. Merhaba. Bahsettiğiniz şartlarda bunun pek mümkün olmadığını söylemeliyim. Netice rızanızla geçiş yapmışsınız. Ancak bu fabrikada sizin için gerekçe olabilecek bir haklı fesih nedeni ya da uygulaması varsa, bu nedenle fesih yapmanız mümkün olabilir.

 25. Merhaba;
  Ben şubeleri olan kurumsal bir firmada çalışıyorum. Benim çalıştığım şube yakın zamanda kapanacak. Bunun ile ilgili beni diğer şubelerden birine geçiş yapabilirmi yoksa tazminat hakkım doğarmı.. Bu durum işçinin mi yoksa işverenin mi elinde
  Teşekkürler

 26. Merhaba özel bi firmada satış danışmanıyım ve magza bir yılıma 8 gün kala magzayı kapatıryor Kıdem almam icin napmalıyım

 27. Merhaba 2015 yilinda ozel sektorde bor magazada ise basladim.suan 3.5 yildir ayni isyerindeyim fakat 4 nisan tarihinde genel mudur magazaya gelerek ay soni kapanacagini soyledi.iki arkadasimi farkli bir subeye alacaklarini soylediler.fakat ay sonu gelmesine 10 gun kaldi hala bana ne yazili ne sozlu bir bildirim gelmedi.ulasim olarak bana yakin olan subeye 2 arkadasi verdiler.ben suan ne yapmaliyim 10 gun sonra magaza kapanacak ve ben kordinatorume sordugumda senin durumunla ilgili bilgi sahibi degilim sirkete git genel mudurle konus diyor.suan dogum sonrasi kismi sureli calisiyorum ne yapmaliyim.is yeri kapanana kadar bekleyip davami acmaliyim

  1. Merhaba. Elbette ki işyerinin kapanmasını beklemeniz gerekir. Bundan başka, şimdiden yapabileceğiniz bir şey olmadığını söylemeliyim.

 28. Merhaba
  12 sene çalıştığım işyeeri
  1 gecede herşeyi toplayıp gitti
  100 kişiden fazla kişi mağdur
  Tazminatlar hatta son maaşlarını alamadı
  İnsanlar bu firma sağlam köklü bir firmaydı
  Duydukki bütün parasını eşi veya yakınlarının üzerine yapmış ne yapabilir teşekkürler

  1. Merhaba. Çok üzüldüm; ama ne yazık ki hukuki sürecin yürütülmesi gerekecek. Öyle ya da böyle, işverenin üzerinde hiçbir şey kalmadıysa, alacakların tahsilatı da mümkün olmayacaktır. Bir avukatla bir an önce yüz yüze görüşerek, tahsilat ve icra kısmını sormanızı öneririm.

 29. Merhaba benim mahkeme sureci btti ve tazminat kazandım ama şirket kapandı aynı sahsı farklı sehirde şirket var ve şirket kayyum yonetimle.ben haklarımı kayyum dan alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Bu sorunuz artık icra hukukunu ilgilendirmektedir. Bu nedenle, en doğru cevabı bir avukattan alabilirsiniz.

 30. Merhaba
  2016 yılında calıstıgım sirket maas odemelerini yapmadıgı ıcın ihtarname cekerek isten ayrıldım
  Şirket iflasını 2019 da verdi bu durmda geriye donuk 3 aylık maas alma durumum varmı

 31. 2009 mayis da bir şirkette işe girdim,2014 de şirket aynı isimle devam edip satın alındı başkasi tarafindan, orada çıkış olmadan devam ettim
  2015 de şirket mayis5 de kapandı. 9 adet mahkemem oldu.bitti, hâlâ Avukat icraya yollamadi ve tazminatimizi alamadık güya patron bütün malını kaybetmiş. Avukattan ağırdan alıyor ne yapmaliyiz.6 sene aynı şirkette çalışmış oldum ve hiç izin kullanmadim asgari ücret alıyordum, ne yapmam gerekir ne olur yardım.edin 4yiĺ bekledim. (Süreç devam diyor Avukat) acaba beni kandırıyor olabilir mi?

  1. Merhaba. Size yardım etmek isterim; ancak bu konuda ne yazık ki yapılabilecek bir şey yok. Özellikle avukat konusunda bir şey diyemem. Yapmanız gereken, avukata güvenmek ve güvenmiyorsanız da bir başka avukata danışmak olmalıdır.

 32. Merhaba benim çalıştığım mağaza kapanacak yakın bir yerde başka şube açıcak fakat rotasyon teklif ediceklermiş fakat ben bunu kabul etmek istemiyorum tazminatımı alıp ayrılmak istedim ama muvafakatname imzalatmışlar ama çok fazla açık değil bu sebepten tazminatsız beni işten çıkarabilirler mi?

 33. Merhaba isyerim bulunduğu yerden kar edemediği için bir avmedeki yerini kapatıyor benide başka bir bolgeye yönlendirmek istiyor ama ben gitmek istemiyorum onlarda cikisimi vermek istemiyor işten cikarmiyoruz diğer bölgede çalışabilirsiniz diyorlar şimdi bu durumda tazminatimi alabikirmiyim

 34. Merhaba eski çalıştığım işyeri maaş ödemesi yapmadığı nedenle işyerine dava açtım aradan bir yıl sonra işyeri kapatıldı 3 ay 13 gün maaş alaçağım 6 sene 10 ay çalıştığım süre 1.5 yıldır dava. Devam ediyor fakat hiç bir sonuç alamadım sölenen lere göre hiç bir hak talep edemeyeçeyimi tazminat allamayacağım söyleniyor bilgilerinize ihtiyaçım var

  1. Merhaba. Bu konuda bir yorum yapamam. Çünkü işverenin durumu hakkında bilgim yok. Ama davayı kazansanız bile, alacaklarınızı icra yoluyla almanız gerekir ve icra ile de alınacak mal varlığı yoksa, ne yazık ki hiçbir şey alınamaması mümkün olabilir.

 35. Merhaba, 20.12.2018 günü bize ihbar ve fesih bildirimi imzalatıldı. Bildirime göre 05.02.2019 son çalışma günü. Yalnız patron biz bu imzayı attıktan bir hafta sonra iş yerini kapatmayıp devam edeceğini söyledi. 05.02.2019 tarihi gecti ve biz calışmaya devam ettik. Yalnız 06.02.2019 günü bize işyerini kapatacağını bildirdi. Bu durumda o ihbarnamenin hükmü varmıdır. İhbar tazminatı alabilirmiyiz. Halen calışıyoruz ve iş yeri 08.02.2019 da kapanıyor. Haklarımız nelerdir. Bu arada 2yıl 4 aydır bu iş yerinde çalışmaktayım

  1. Merhaba. Bu tür sorulara kesin cevap vermek neredeyse imkansız. Çünkü iş mahkemelerini olası kararlarını kestirmek çok güç. Bir taraftan işveren iyi niyetli şekilde size ihbar süresi kullandırmış, diğer taraftan bunun süresi geçmiş. Böyle bir durumda ne yazık ki ben net bir cevap veremem. Ama kanaatim, ihbar tazminatı hakkının doğmayacağı yönünde ağır basıyor.

 36. Merhaba; işyerim 2016 yılında khk kararı ile kapatıldı. Herhangi bir bildirim yapılmadan iş akdimiz sonlandırıldı. 7 yıl çalışma 11 günlük izin ücreti ve son çalıştığımız ay maaşı ile ilgili şirketten hiç bir bilgi alamıyorum. 60 günlük hak düşürücü süre içerisinde defterdarlığa müracaat edilmesi gerektiğini öğrendim ve bu süre içerisinde gerekli evraklarla müracaatımı yaptım. Bu süre içerisinde haber verilecek denildi fakat hiç bir bilgilendirme yapılmadı. Tüm alacaklar TMSF ye devredilmiş durumda,KHK kararı olduğu için henüz tazminat davası açmadım. Şirket genel müdürleri adına tazminat davası açabilir miyim.nasıl bir yol izlemem gerekmektedir. Rica etsem bilgi verir misiniz.

 37. Merhabalar iş yerim bu ayın 28 inde kapanıyor ve ayın 14 ünden itibaren ihbar süremiz başlamış bulunuyor. Ben ay sonunda hak ettiğim ocak maaşını alabilir miyim yoksa öbür ay maaş gününde mi verilmesi gerekiyor .

  1. Merhaba. Çıkışınız verilecekse, bunun ardından maaşınızın ödenmesi gerekir. Ama arada çok süre farklı yoksa, normal maaş ödeme gününüzün beklenmesi de makul karşılanmalıdır.

 38. Merhaba ben bundan 3yıl önce biyerde 5yıl çalıştım işyeri devretti. Diğer bi subesi vardı beni oraya götürdü 2 aysonra orayda kapattı issiz kaldım tazminatımı vermedi. Suan neyapabilirim tazminatı alabilirmiyi 3sene geçti

  1. Merhaba. Zamanaşımı dolmadığı için hakkınızı halen arayabilirsiniz. Ancak sonucun ne olacağını bilemeyiz. Bir avukata danışmanızı öneririm.

 39. 2 yıldır çalışmış olduğum şirkette yazılı bir açıklama olmamasına rağmen sözlü şubenin ay sonu kapatılacağını söylediler ve bazı personele yine sözlü olarak farklı şubeleri teklif ettiler.Faaliyeti hala devam eden ve hedefler verilen bu şubede açıklama yapılmayan ve hiçbir teklifte bulunulmayan diğer personelin manevi tazminat hakkı olabilir mi?

 40. Merhaba ben 8 yıldır çalışıyorum bir ay sonra işyerim kapanacak tazminat alabilirmiyim ve nereye başvurmam lazım tazminat için ve işkurdan maaş alabilirsin diyorlar belli bisüre

  1. Merhaba. İşyeriniz kapanacaksa, kıdem tazminatınızı ve diğer alacaklarınızı ödemesi gereken yine işveren olacaktır. Size başka bir şeyden bahsedilmiş olmasın?

 41. Merhaba, ben iki yıldır bi firmada çalışıyorum. Bize iş yeri kapanacak diye ihbarname çekildi ama kapatmaktan vazgeçtiler. 05.02.2019 tarihi iş sözleşmemin son bitiş tarihi verilen ihbara göre. İşveren kapatmaktan vazgeçti. Benim haklarım nedir bu durumda.

  1. Merhaba. Bu sürede çalışmaya devam etmişseniz ve işyeri kapanmayacaksa, açıkçası özel bir hakkınız olduğunu söyleyemem. Eğer işten bu gerekçeyle ayrılsaydınız, o zaman farklı olabilirdi.

 42. Merhaba bana ihbarneme çekilmeden işyerinin kapandığı ve işten cikarilacagim söylendi haklarim nelerdir ne yapmam gerekiyor teşekkürler

 43. Mrb ben 6 yildir bi sirkette calisiyorum isyerini kapatcaklar benim haklarimi vermemek icin ustunde ne varsa hepsini kacirdi sakladi istifa etmemi iste bende yapmadim ve bana dedigi ustumde bisey yok isci mahkemesine sikat etsende bisey alamassin diyisi simdi brn nasil bir yol izlemeliyim

  1. Merhaba. İşverenin üzerinde bir şey kalmamışsa, ne yazık ki böyle bir sonuç olabilir. Ama böyle durumlarda bir avukata yüz yüze danışmanızı öneririm. İşveren, doğruyu söylemiyor da olabilir.

 44. Merhaba ben 2 sene aynı iş yerinde çalıştım iş yerim el değiştirdi ve bizim çıkışlarımızı yapip yeni firmaya geçiş yaptılar eski firmaya ait çıkış kagidi gibi hiç bir sey imzalamadık direk geçiş yaptik ben yeni firmaylada 3 ay caliştım sonra çıkışımi verdim benim eski firma uzerinden alıcağim bir tazminat hakkım varmı acaba ?? Ve şöyle bir sey var calistigim yer 1 ay sonra iflas etti.

 45. Merhaba,
  Mağazacılık sektöründe 7 yıldır aynı şirkette çalışıyorum. Bulunduğum şube kapanacak ve beni tazminat vermemek için başka şubeye transfer etmek istediklerini belirttiler ama evime uzak olduğu için gitmek istemiyorum dedim böyle bir haklarının olduğunu kabul etmezsem eğer sözleşmeyi feshedeceklerini söylediler. Böyle bir hakları mevcutmu konuyla ilgili bilgi verebilir misiniz.
  Teşekkürler

 46. Merhaba 2 yıldır aynı iş yerindeyim. İş yerinin yılbaşında iflas verip kapatmayı düşündüğünü kulaktan dolma haberlerle öğrendim. Kaç kez sormama rağmen net bir bilgi vermiyorlar. İflas halinde kıdem tazminatı alamadığımızı öğrendim. Peki ihbar tazminatını da alamıyor muyuz? Yani iflas halinde ihbar tazminatım da gidiyor mu?

 47. Merhaba benim 20.06.1999 yılında işe başladım. 02.06.2000 SSK girişim oldu. 2004 gibi kapandı tarımsal kalkınma kooperatif de çalışmıştım. Şimdi benim dava açıp SSK girişimi 20.06.1999 çektirebilirmiyim. 2 şahidim var o dönem orda çalışan zaman aşımına ugramış diye Red edilirdi.

 48. özel güvenlik görevlisi olarak bir projede çalışmaktayım taşeron okarak çalışıyorum.bir ay sonra çalıştığım iş yeri taşınacak ve taşınacakları yerde güvenlik ihtiyaçları olmayacak.şirketimiz baska bir projeye verecek beni .ben devam etmek istemiyorum tazminatımı talep etmek istiyorum.devam etmeme gibi bir hakkım varmı

  1. Merhaba. İş sözleşmenizde bununla ilgili hüküm var mı? Buna bakmanız ve ona göre karar vermeniz gerekir.

 49. merhaba;

  iş yerim kapanıcaktır. çalışma sürem bu iş yerinde 15 aydır fakat ılk 7 ay çalıştım çıkış yaptım 4 gün sonra tekrar giriş yaptım aynı iş yerine 8 ay daha calıstım suan iş yeri kapanıcaktır. kıdem ıhbar yıllık izin fazla mesai gibi haklarımı alabılır mıyım yani toplam asgarı ücretli bi calısan olarak ne kadar tazminat alırım

  1. Merhaba. O boşluk öncesi, kendi isteğinizle istifa ettiyseniz, kıdem tazminatı hakkınız yoktur. Yıllık iznin ise tüm kıdeminiz üzerinden hesaplanması gerekir.

 50. İyi günler.
  2012 de çalıştığım bir işyerinde 1,5 ay maaş alamadık çalıştığımız atölye olarak 6 kişi aynı anda işten ayrıldık.
  6 kişiden sadece ben sigorta ve bankadan detaylı döküm alıp dava açtım.3ay kadar sonra isyeri iflas verip resmi olarak komple kapandı. Davayi 2015 teşekkür kazandım alacak hesaplaması yaptırıp mahkemeye verdim.
  Mahkeme temyize gitti sonuç değişmedi bu hafta temyiz sonuç mektubu geldi.Karsimda hiç muhatap yok alacağımı nasıl tahsil edebilirim.
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Muhatap yoksa ne yazık ki tahsil etmeniz de mümkün olmaz. İcra konusunda deneyimli bir avukata danışarak hareket etmeli ya da en azından sonuç alıp alamayacağınızı öğrenmelisiniz.

 51. Merhaba 2 sene 6 ay çalışmış olduğum şirket maaşımı ve tazminat larını vermeden kapattı ve başka şirket kurup çalışmaya devam ediyolar paramı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Eyüp bey, burada önemli olan işverenin üzerine bir şey olup olmadığı ve mahkeme ile hak kazanacağınız alacağın tahsil edilebilirliğidir. Bunları da en doğru şekilde, bir avukatla detayları görüşerek öğrenebilirsiniz.

 52. merhabalar 02.01.2017 tarihinde başladığım şirketim kapanma kararı aldı. fakat tazminatınızı vereceğiz sizi mahcup etmeyeceğiz dendi. sonrasında ise zorunlu bir geçiş sağlayarak bizi başka magazaya yollamak istiyorlar geçmek istemediğimizi belirttigimizde ise tazminat alamayacaksınız diyorlar bu dogrumudur. görev ve görev değişikliği bildirimi verdiler elimize ne yapmalıyız?

 53. Merbalar kolay gelsin ben bi mağazasında çalışıyorum ve çalıştığım Mağaza kapanacak ve bizi başka magazaya geçirmeye çalışıyorlar ama ben çalıştığım magazaya göre hareket ettim geçmek istemiyorum ne kadar haklıyım sizce ne yapmak gerekli bu konuda tazminatımı alıp çıkmak istiyorum yardımcı olabilirmisin teşekkürler

 54. Çalıştığım firma da 1 aylık param kaldı. Firma gelir gider dengesini tutturamadığı için kapandı fakat kondardato ilan etmedi. Yani kondardato ilan etseydi işkur aracılığıyla kalan paramı alabilirdim. Şimdi bu durumda ne yapalibirim.

  1. Merhaba. Aynen dediğiniz gibi, konkordato ya da iflas gibi bir durum yoksa ücret garanti fonundan faydalanamazsınız. Bu durumda tek çare, arabulucu başvurusu yapmak ve uzlaşma olmazsa, iş mahkemesine giderek hak aramaktır. Bu durumda da tahsilat sorunu gündeme gelebilir ki, bir avukata danışmanızı öneririm.

 55. Cevabınz icin tesekkur ederim.her türlü 20 yıllık emek boşa gitti.ancak ben tazminatımi alamadım .amâ patrona da yedirmeyecegim. Söyleki 2017 yılında iki asgari ücret maaş alıyordum .pirimler asgari ücretten yattı .eksik pirim davası açtım .benimle aynı dönemde çalışmış şahitlerim var . İlgili sendikadan emsal ücret tesbiti yapıldı. Mahkemenin istegi dogrultusunda. Yani mahkemeyi kazanacağım kesin .çünkü işverenın şahitleri de gerçek ne işe onu söyleyecekler elden ücret aldığımızı primlerin asgari ücretten yattığını .bu durumda işverene be gibi cezalar verilir ssk ya eksik primleri ödemeses habis cezasi alırmi. Bu davada benim karim ne olur .emekli maaşında yükselme olurmu .teşekkür ederim

 56. 20 yıl aynı firmada çalıştım işyerinin faliyetinin sona ereceğini biliyorduk ancak bir şey yapmadık .işyerinden çıkış verdiler .işsizlik parası aldık. Ancak tazminat ve ihbar ve izin ücretlerimiz vercegiz diye siz vermelerine rağmen vermediler . Arabulucuya verdim .anlaşmaya gelmediler. Dava açma hakkım var .ancak danışma yaptığım avukatlar sirketin mali yok içi boş boşa masraf edersin dediler .ve dava açmadı .ne olacak 20 yıllık emek boşa mi gitti ne tavsiye edersiniz

  1. Merhaba. Yunus bey, dava açmazsanız evet, tüm emekler boşa gider. Ama dava açarsanız ve kazanır ama muhatap bulamazsanız, bu kez de hem emekleriniz boşa gider hem de üstüne masraf yapmış olursunuz.
   Bir şekilde, avukatlara güvenmeniz gerek.

 57. Merhaba
  Bir mağazada 3 yıl 9 ay kadar çalıştm.03.01.2015 giriş tarihim işveren 30.09.2018 tarihinde çalıştığımız mağzayı kapattı.işyerinden 2 maaş ve kıdem tazminat alacağım bulunmaktadır.işyeri şuan diğer 3 şubeyle devam etmekte ve bugün concordato ilan etti. Maaş alacağımı işkurdan üzerinden alabilirmiyim ancak 1 aydır işyeriyle ilişiğim bulunmamaktadır.nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olmanızı rica ederim

  1. Merhaba. Maaş ya da kıdem tazminatı alacağınızı ne İşkur ne de başka bir kurum aracılığıyla alamazsınız. Yapmanız gereken, arabulucu başvurusu yapmaktır.

 58. merhaba 2014 yılın ilaç firmasından ayrıldım haklarım verilme taahhütüyle tazmınatımın ancak yarısını alabıldım firma baska bir firmaya satıldı, acmıs oldugumuz davada ise yerni firma avukatı almus oldukları firmanın sadece hisselerini aldıklarını ve borcları olmadıkları yonunde gelişti, iş mahkemesını kazandık ama itiraz ettiler suan istinaf mahkemesinde halen sonuclanmadı. işçi alacağı ile firma satın almıyormu bu

 59. Merhaba
  Bir mağazada 3 yıl 9 ay kadar çalıştm.03.01.2015 giriş tarihim işveren 1 hafta önce işyerini kapatcağını bildirdi.merkeze gittiğimizde çıkış için ihbar tazminatı veremiceği bildirdi ihbar kağıdını imzalattı 30.09.2018 çıkışım ihbar verdiği süre 30.06.2017 yani bana 15 ay önce haber vermiş gösteriyor. Avukata versek ihbarımıda alabilirmiyim.ihbar kağıdında yanlşlk yapılmış

  1. Merhaba. Büyük ihtimalle 2018 yerine yanlışlıkla 2017 yazmışlardır. Mahkemede ne olacağını söylememiz çok zor. Hakim durumu değerlendirecektir. Ama attığınız bir imza var ve bu sizi illa ki zora sokacaktır. Bir avukata danışarak karar vermenizi öneririm.

 60. Merhabalar ben bir basketbol takımında masör olarak 10 ayı sigorta ve ücretsiz olarak 2 yıl da sigorta ve maaşlı çalıştım. Kulüp liglerde çekildi ama iş devam etti küçülerek, Eylül 10 iş çıkışı ız yapılmış 20sinde telefon ile bilgi geldi işsizlik ücreti için başvurduk ama çalışmalar devam ediyor lakin benekim 7 den beri katılmıyorum. Kıdem tazminatı ı nasıl alacağım son sezonda ücretleri izi belediye verdi evvelki senelerde özel yönetimler vardı yardımcı olun lütfen teşekkürler

  1. Murat bey, işvereniniz hangi kurum ise, oraya başvurarak kıdem tazminatınızı talep etmelisiniz. Ödeme yapmazlarsa, bu kez arabulucu başvurusu yapmanız gerekecek.

 61. Merhaba ben bi ozel bankada guvenlik gorevlisiyim 5 yildir. sube kapatiliyo taseron firmadayiz sirket beni buyuk ihtimal baska banksya ve ya baska bi projeye yollayabilir gitmeme gibi bi hakkim tazminat alma hakjim var mi

 62. İşyeri kapandı 18aylik tazminatim agi yıllık izin bunları nasıl alabilirim sirket kapanmis

  1. İsmail bey, yapmanız gereken arabulucu başvurusu gerçekleştirmektir. Umarım, işverenin üzerine mal varlığı vs. vardır, çünkü davaları kazansanız bile, önemli olan alacağınızı tahsil edebilmenizdir.

 63. Zeynel bey merhaba 3.5 senedir işyerinde çalışıyorum ve 10.08.2018 de iş yeri kapatıldı çıkışlar aynı gün verildi iş verenimiz tazminat hakkında hiç birşey söylemiyor ikinci bir iş yapacağını belirtiyor ayni daha önce çalıştığımız aynı adreste şimdi benim merak ettiğim tazminat ödememek için zaman kazanma ihtimali varmi tazminatın ödenmesi için ve ya ödenmemesi için zaman kısıtlaması varmi

  1. Merhaba. Kıdem tazminatınız 5 yıllık zamanaşımına tabidir. Buna göre, bekleyip beklememe kararını siz vermelisiniz.

 64. Merhaba bir mağazada satış elemanı ve kasiyer olarak 1 yıl 11 aydır calsimaktayim. Mağazanın bugün kapanacagi bilgisi geldi iki üç gün içerisinde de kapanıcak. Avrupa yakasındaki magazasindayim mağaza kapandıktan sonra asya yakasındaki mağazaya yönlendirdiler bende tabi bana fazla uzak olduğu için istemedim ise gelmedi diye tutanak tutar tazminat vermeyiz diyorlar böyle bişey mumkunmudur ben nasıl bir yol izleyebilirim şimdiden teşekkürler

   1. Merhaba Zeynel bey öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. İş sözleşmem yok ve ben gitmek istemiyorum cnku servis de yok ayrıca 2 bucuk saatlik yol zaten 10 saat calsiyorum. Patronum mağaza kapandığı için tazminat istediğimde siz burada iyi calisamadiniz sizin yüzünüzden kapanıyor gibi cümleler kuruyor tazminat hakkınız yok işe gelmedi diye gösterir çıkışını veririm diyor mumkunmudur böyle birşey dava açabilir miyim

 65. Merhaba öncelikle.İşyerimde yaklaşık olarak 2 bucuk yıldır çalışmaktayım.Bir cafe personeliyim işyerinin sözleşmesi bitmek üzere ve kapatıp başka bir lokasyonda açmayı düsünüyorlar.Hiçbir şekilde bir yazılı sözleşme yapmadık tazminat alma hakkım varmıdır şu an çalıştığım yer kapanırsa. Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Kapatılırsa evet almanız gerekir. Başka şubeye gitmeniz istenirse ve siz gitmek istemezseniz, bu konuda daha önce ya da taşınma sırasında onayınızın alıp alınmadığına göre sonuç değişir.

 66. Merhaba mayıs 2012 den beri bir şirkette satış elemanı olarak çalışıyorum yıl sonunda mağaza kapanacak 6 ay 1. Çocuk 6 ay 2. Çocuk olmak üzere 1 yıl ücretsiz izne çıktım tazminat hesabı yapılırken bu 1 yıllık kayıp süre düşülerek mi hesaplama olacak ve normaldeki ihbar süresi 56 gün bu süreden daha geç haber verilirse ne yapmak gerekiyor

 67. Merhaba,

  İşyerimden 4 ay maaş alamadım. Benim durumundaki bir kaç kişi ile birlikte noterden ihtarname gönderip iş aktimizi feshettik. Avukatımız arabulucu sürecinin de olumsuz sonuçlandığını bildirdi. Dava sürecinde şirket kapanırsa alacaklarımızı tahsil etmenin yine de bir yolu olur mu yoksa şirket kapanırsa alacaklarımız tahsil etmek imkansız hale mi gelir?

  1. Sakine hanım, işyerinin kapanmasından öte, eğer işverenlerin üzerinde kayıtlı para/mal/mülk kalmazsa, evet ne yazık ki almanın yolu yoktur.

 68. Merhabalar esimin calistigi firma kapandi uc maas alacagimiz var kimseye ulasamiyoruz iskura gittik iflas belgesi istedi , ticari sicil gazetesinden ulasamadik ortaklar kayip

 69. Merhaba 4,5 yildir bir sirketin ayni ilcede degisik magzalarinda calistim. Son calistigim magaza kapandi cikis yerine istifa et diye geriye donuk tutanak tutularak zorlanmaktayim. 3 gun rapor aldim cuma gunu ne yapmaliyim. Cikis yapilirsada hangi koddan yapilir. Sizin anlayacaginiz tazminat vermemek icin cok caba gosteriliyor.

  1. Yakup bey sizin yapabileceğiniz bir şey şu aşamada yok. Çıkış kodunu belirleyecek olan da işyeridir. Ne yapabilirsiniz? İşten çıkarılmayı beklersiniz ve çıkarıldıktan sonra duruma göre ya ihtarname hazırlarsınız ve gönderirsiniz ya da doğrudan arabulucuya başvurursanız. Böyle bir gelişme olması halinde haber verirseniz, sizi yönlendiririz.

 70. merhaba 5 yıl bi şirkette satıs elamanı olarak çalıştım tazminat almadan ayrıldım ben işten ayrıldıktan sonra iş yerine kayyum atanıp iş yeri başka bir firmaya devir oldu şimdi dava açacağım fakat eski şirket adına hiç bişe tazminat hakkı yanarmı

  1. Mustafa bey o dönem işten ayrılırken kıdem tazminatı alma hakkınız varsa yine alabilirsiniz. Ama ortada bir şirket kaldı mı? Davayı kazansanız bile icra takibi ile alacaklarınıza kavuşabilir misiniz? Bunları bir avukatla yüz yüze görüşmelisiniz.

 71. 05.18.2018 yılında isyerimiz kapandi 10 yıl 6 ay calistim tazminat davası sonuçlandı kazandık ama ödeme yapılmadı 08.05.2018 tarihinde icraya verdim halen bir sonuç alamadım bu süreçte ne yapmalıyız haklarımızı alabilmemiz icin tesekkur ederim

 72. Merhaba 7 yildir bir şirkette şube müdürü olarak çalışıyorum. Çalıştığım şirketin subesi kapanıyor bu durumda bana baska bir sehirde olan subede çalışmam teklif edildi. Bulunduğum şehirden gitmek istemiyorum bu durumda tazminatimi alıp işten ayrılma şartlarım neler öğrenmek istiyorum. Teşekkürler

 73. Merhaba ben bir şahıs şirketinde iki ay sigortasız çalıştım ve çıktım aradan 1hafta geçti dükkan kapanmış o patronun üzerine de banka borçları var mahkeme açsam alabilirmiyim nasıl bir yol izleyebilirim acaba
  Teşekkür ederim

  1. Duygu hanım ücret alacağınız mı var? Öyleyse elbette yasal süreçle hakkınızı arayabilirsiniz; ancak davayı kazansanız bile, kişinin üzerine mal varlığı yoksa, bir sonuç almanız çok zordur.

 74. Merhaba 3 sene 4 aydır aynı şirkette çalışmaktayım ve sali günü iş yeri kapandı şirket kapandı ama henüz çıkış işlemleri yapılmadı bu durumda ne yapmam gerekiyor tazminat ve işsizlik maaşı için

  1. Cem bey şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. Ama süreç çok uzarsa bir ihtarname ile çıkışınızı işyerinden talep edebilir ve yapılmazsa arabulucu başvurusu ile haklarınızı arayabilirsiniz.

 75. Ben bir işyerinde6 ay onc e iş kazası geçirdim kimse ilgilenmedi bende mahkemeye verdim şirket içerdeki makinaları satmış ne gibi bir yol izlemeliyim

  1. Erdal bey işyerinden alacaklarınızı alamama durumu olabilir. Bir am önce bir avukatla görüşerek net bigi almanızı öneririm.

 76. Merhaba,
  1996 yılında emekliliğime 1 yıl kala çalıştığım bölüm kapandı. Bankada vezne çalışanıydım o yıl vezneler kapatıldı Gişeler açıldı.o yüzden emeklilik paramı bir yıl erken verip kalan bir yılın sigorta primini bana ödettiler. O zamanlar bu konular hakkında bilgi sahibi olmadığım için bunlara tamam dedim. Şimdi öğrendim ki yasal haklarım varmış. Size sorum mahkemeye versem haklarımı alabilir miyim? Alabileceğim hakları neler? Bilgilendirirseniz sevinirim. İyi günler.

  1. Durdu hanım kıdem tazminatından bahsediyorsanız, 10 yıllık zamanaşımı süresi geçtiği için bu saatten sonra bir hak elde edemezsiniz.

 77. Merhaba annemi çalıştığı iş yerinde küçülmeye gidildigini söylerek çıkardılar 4 aylık maaşını ve tazminatını vermediler. 6 ay sonra kapattılar. Mahkemeye verdik daha sonuçlanmadı. Çalıştığı şirket A.ş. adı altında olduğu için ve iş yeri kapandığı için annem hakkını kimden alıcak ?

  1. Hami bey işyerinin üzerine bir şey yoksa büyük ihtimalle kimseden alamayacak. Avukatınız yok mu? Kendisine bu konuyu danıştınız mı?

 78. Ben Atatürk Havalimanında çalışıyorum. Burası 29 Ekim’de kapatılacak. 3. Havalimanının personele ihtiyacı olduğu için bizim şimdiki şirketimiz ile ortak çalışıp liman kapatıldığında 3. Havalimanına farklı bir şirkete geçmemiz için görüşmeler yapılıyor. Bizim iyiliğimiz için şirketin bunu yapıyor olduğunu düşünmek aptallık olur. Nasıl bir çıkarları olduğunu bilmiyorum ama. Herhangi bir tazminat hakkımızdan mahrum kalıyor muyuz acaba? Bize farklı bir işyeri ayarladıkları için ihbar tazminatından muaf mı olurlar?

 79. Merhaba ben işten ayrılalı 4 ay oldu.13 gunluk calısmam karsılıgı 1000 lira kadar bir alacagım içerde kaldı.her ay bu ay yatırcaz dedıler ancak yatmadı.ve ogrendıgıme gore ısyerı baska bırısıne devır edılmıs.bu parayı alabılırmıyım.ne yapmam gerekır.sımdıden tesekkur ederım.

  1. Burak bey, eski işverenden talep edebilirsiniz. Madem ücretiniz ödenmiyor, o halde arabulucu başvurusu yaparak yasal süreci başlatabilirsiniz. Daha fazla beklemenizin anlamı yok.

 80. Merhaba ben 8 yıldır kurumsal bir firmada çalışıyorum bu firmada müdürlüğe yükseldim yanlız 4 sene boyunca farklı sehirdeydim.. simdi yasadigim sehre ankaraankaraya geldim ama.bu magzanin kapanma durumu var ve baska sehre gene gidibilirsin diyolar ama ben evlendim ve esim suan ank memur olarak ise basladi ve 1.5 yasinda cocugum var annem bakiyor bende gitmek istemiyorum zorla beni gonderbilirlermi yoksa ben istemedigim icim gondermezlermi ve tazminati verip yollumuzu ayiriyoruz diye bilirlermi ben gitmwk istemiyorum dedim zaman beni zorla gonderemezler doğrumu ve isimi seviyorum ayrilmakta istemiyorum..

 81. 2016 da darbeden sonra iş yerim 1 gecede kapandı yetkili kimse kalmadı 7 ay kadar çalışmıştım. o ara iskura gittim darbe zamanı ilgilenmediler şuan bi hak talebinde bulunabilirmiyim

  1. Evet, zamanaşımı süresi henüz geçmediği için alacaklarınız için yasal yollara başvurabilirsiniz.

 82. Merhaba. … magazasinda calisiyorum ve 30 haziranda iş yerim kapaniyor fakat … … satin almasi oldu fakat mali birlesme olmadi. Sendikaliyim ve 1 temmuzdan sonra 27 km uzaktaki baska … magazasina gondermek istiyorlar. Gitmek istemiyorum verdikleri yol parasinin fazlasini verecegim cebimden. Ne yapmaliyim

  1. Gamze hanım, işyerinin devri size fesih hakkı vermez. Yapmanız gereken şey, iş sözleşmenize bakmaktır. Burada, işveren tarafından gösterilecek her hangi bir şubede çalışmayı peşinen kabul etmişseniz, açıkçası şubeye gitmeniz gerekir.

 83. Iyı geceler kurumsal bir fırmadaa calısıyrm bır cok yerde magazası var suan kapatılma durumuna gıdıldıgı konusuluyor bıyandanda kıdemlerımızın verılmeyecıgı lanse edılmeye calısıyr kar yapmadıgı ıcın sube kapatlcak nasıl bır yol ızlıyrbılırz katakullı yaptıklarını baska subelere bılıyrz hıc bsye ımza atmadan cıksaj avukata gıdebılır mıyız nasıl yol ızlıcez

 84. Calistigim sirketin bir cok subesi var kuculmeye gidiyor benim calistigim sube de kapatiliyor bizi baska subeye verebilir mi haklarimiz nedir tazminat verirler mi

 85. 3 yıl 8 ay işçiyim işyerinin kapanmasıyla ne kadar tanzimat alabilirim .
  Ve bunu nasıl yapabiliriz .
  İşveren bizi bunla haber vermemesi ile ne yapmalıyım .

  1. Elif hanım, tazminatınızı sitemizdeki hesaplama araçlarını kullanarak kendiniz hesaplayabilirsiniz. İşveren size bildirimde bulunmazsa, ihbar tazminatı alabilirsiniz.

 86. Merhaba. Migros ve kipa birleşmesini biliyorsunuz ve kipa calisani olarak magazamizin kapatilmasi karari alindi. 6 yillik çalışanım ve kapanma haberi dun itibariyle yayinlandi bizlere. Fakat haberde calisanlarin başka magazalara nakil islemi diye bir ibare var. Bu durumda calismak istemiyorum dedigim taktirde tazminat alip cikma hakkim varmi. Bilgilendiriseniz cok sevinirim.

  1. Gamze hanım, işyerinin devredilmiş olması, size haklı fesih gerekçesi vermez. Buna göre değerlendirmelisiniz.

 87. Ben yabancı şirkette çalışıyorum iş yeri ortalama 2 ay içinde kapanacak 1 senelik sözleşmenin var temmuzda ciktigimizi var sayarsak geri kalan 2018 in aralığına kadar ki maaşı alabilir miyim yabancı şirket olduğu için muhatap bulabilir miyim tşk

 88. Merhabalar ben is yerimden sendikal nedenlerle çikarildim sadeceben degil birço arkadasim bu nedenle çikarildik fakat neden olarak küçulmeye gidiyoruz bahanesiyle cikarildik dava açtim fakat su anorasi isim degişikligine gidecegi soylentisi var.sizce boyle birşey olursa bizi neler bekler.teşekkürler

 89. Merhaba. Benim çalıştığımın şirketin de çok fazla borçları var ve borsada işlem gören bir şirket. En fazla 1 ay içerisinde iflas edeceğini düşünüyorum. 4 aylık maaşım ödenmedi ve de 8 yıllık çalışanım, 40 bin TL gibi de kıdem tazminatım var içerde . Şu an maaşın zamanında ödenmediğini gösterip noterden ihbarnameyle fesih bildirimi yapıp dava mı açmalıyım (ki en az 2 sene sürer sonuçlanması diyorlar) yoksa iflas masasının kurulup alacaklarımın ödenmesini mi beklemeliyim? İflas masası kurulursa rehinli alacaklar elden çıktıktan sonra pek bir şey kalacağını zannetmiyorum. Hangi seçeneği yaparsam alacak sırasında daha önde olurum acaba? Teşekkürler..

 90. Merhaba ben 2 yıldır bir firmada calısıyorum 10 gün içinde kapatılacagını söyledıler önumuze ıhbarname koymadılar bıle smdi firma kapndı muhasebecı tüm haklarımızı aldıgımıza daır bı kagıda ımza atmamızı söyledı ımzalamadım ama hakkımı nasıl arayacagım nereye basvurmam gerekıyo suan hala cıkısım verılmedı işsizlk maası alamıyorum ımzalayamadgm ıcın ne yapmalıyım

  1. Nazan hanım, bir an önce arabulucuya başvurmanızı öneririm. Hiçbir hakkınızı almadan, almış gibi imza atmamalısınız.

 91. merhaba biz emperial gazino çalışanları olarak birşey sormak istiyoruz bildiğiniz üzere türkiyedeki kumarhaneler yani gazinolar 1998 yılında kapanmıştı ve bize hiçbir bilgi verilmeden kapatıldı ve biz çalışanların hiç birinin sigortası yoktu.yeni çıkan yasalara göre zaman aşımının kalktığı duyumunu aldık .biz çalışanlar olarak toplanıp enaz 30 kişi olarak ne yapabiliriz.dava açabilirmiyiz

  1. Kenan bey, hangi alacaklarınız ya da haklarınız bakımından zamanaşımını soruyorsunuz?

 92. merhaba..ben doğum yapacağım için 32 haftalıkken (19 aralık) doğum raporu alıp işyerine bildirdim..sonra patronum ani bir kararla işyerinin 31 aralıka kadar kapanacağını söyledi..şimdi bu durumda ben ilk raporumun parasını alabilecek miyim? ikinci rapor alınamayacakmı alırsam nereye vereceğim..bilgilendirirseniz sevinirim..teşekkürler..

  1. Hülya hanım, çalışmaktayken rapor aldıysanız, 16 haftalık rapor paranız SGK tarafından ödenecektir.

 93. Merhabalar 3 yıla yakın çalıştığım şube kapanıyor ve firmanın fazlasıyla şubesi var farklı ilçeler bizi nakil yoluyla farklı şubelere geçiş yapıcaklarını söylüyor ama ben tazminat dediğim de yok öyle birşey deyip geçiştirdiler yazılı bir sözlememiz var ama şartlarda fazla çalışma gibi şeyler vardı ama farklı şubeler diye bir madde yoktu kendi rızam dışında şimdi durum ne olur sizce yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. Burak bey, ayrıntılı cevap vermemiz için birçok detayı bilmemiz gerekir. Ama onlar sizi çıkarıyorsa, tazminatınızı da ödemek zorundadır.

 94. merhaba ben maltepe carrefour avm de bir spor mağazasında çalışmaktayım. iş yerim kasım ayı sonunda ne yazıkki kapatma kararı almıştır. ben bu mağazaya başlayalı 2 sene altıayı geçmektedir. iş yerinin kapanma bilgisi benimle 08.11.2017 tarihinde paylaşılmıştır. iş yeri kapanacağından tazminatlarımı alabilir miyim. alabilirsemde ne kadar ücret alırım. Olası bir durumda tazminatlarımın bedelini alamazsam hangi yolu izlemeliyim.teşekkür ederim iyi günler dilerim.
  net ücret:1900 tl
  yemek:300 tl sodexo
  yol:150 tl

 95. Merhaba ben 3 yıl market te çalıştım ama firma ilasını verdi bende iflasını vermeden ihbarneme çektim maaşlar ödenmediğinden ihbarneme çektim ve çıktım ve aradan 6 ay geçti askerden geldim tazminat alma gibi sansım varmı varsa da ne kadar sürer avukat para istermi dava için nasıl olur

  1. Yücel bey, avukat elbette para isteyecektir. Ama şansınızı denemek isterseniz, en azından bizzat dava açmanızı öneririm. Böylece, dava sonunda iflas nedeniyle bir şey alamasanız bile, en azından avukat ücreti vermekten kurtulmuş olursunuz. Dava dilekçesi hazırlama ile ilgili şu yazımıza göz atabilirsiniz.

 96. Merhaba. 7 senedir çalıştığım is yerinden işime son verildi 17 eylülde. Işsizlik maaşı için başvurdum sonuç bekliyorum. Fakat son 2 ayın maaşını alamadım. Şimdi de fabrikanin işleri durdurup makineleri sattığı haberini aldim. Üstelik kıdem tazminatımı da yatırmadılar. Çıkarken herhangi birşey imzalamadım haklarımı aldığıma dair. Ne yapabilirim bu konuda?

 97. merhaba 5yıldır kendi işyerimdi iflas ettim devletten herhangi bir gelirim olurmu işsizlik maaşı gibi işverendim ama

  1. Mert bey merhaba. Ne yazık ki böyle bir yardım yoktur. İşsizlik maaşı sadece işçilere verilmektedir.

 98. merhabalar ben 2002 2008 yılları arasında aynı kişi fakat ayrı şirketlerde gözükerek aralıksız şirketlerde çalıştım 2015 11.ayda şirkete tazminat davası açtım ve halen daha devam etmekte çalıştım şirket sahibi 2015 7.ayda şirketi resmi ortağımı bilmiyorum ama ortağına devretti ve o tarihten bu zamana kadar şirket aktif değil fakat kapanış veya iflas filan da verilmemiş ben bu şirketten tazminatımı alabilirmiyim yoksaa boşunamı uğraşıp masraf ediyorum teşekkür ederim

  1. Merhaba. Davanızı açtığınıza göre, dosya içeriğini bilmeden yorum yaparsam hem yanlış olur hem de sizi yanlış yönlendirebilirim.

 99. Merhaba ben 10 aydır markette çalışmaktayım market kapanacak çalışma arkadaşlarımın hepsi işten ayrıldı ben devam ediyorum haklarımın ne olduğunu rica etsem açıklarmısınız

 100. Merhabalar, 2.5 seneyi aşkın bir markette normal personel olarak çalışmaktayım. Ancak 17 Haziran 2017 tarihinde fesih imzalarımızı tüm personeller olarak attık ve resmi olarak işyeri ile ilişiğimiz kesildi. Kıdem ve ihbar tazminatlarımızı hesaplayıp bir dilekçe ile bize bildirdiler. Tazminatlarımızı hakları olarak taksitle ödeyeceklerini söylediler. 05.07.2017 tarihinde normal maaş, 20.07.2017-23.07.2017 tarihleri arasında ise tazminatlarımızın ilk taksitini yatıracaklarını belgelerle bize bildirdiler. Ancak sonradan maaş tarihi geldiğinde maaşlarımızı ikiye bölerek kalan kısımları aysonu hesaplarımıza yatırdılar. Tazminatlarımızın yatırılmayacağı ve şirketin iflas bildirdiği haberini diğer iş arkadaşlarından duymuş bulunuyorum. Kısacası belirtilen tarihte tazminatlarımız yatmadı ve yatmayacağını, bizi zorlu bir süreç beklediğini söyleyen müdürlerimiz, şeflerimiz var. Bu durumda ne yapabiliriz, bize yardımcı olabilirmisiniz. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

  1. Salih bey, bir an önce bir avukatla görüşün ve davanızı açın. Beklemenizin size hiçbir faydası olmayacaktır. Hatta, avukat doğrudan icra takibi bile yapabilir.

 101. merhabalar ben bir inşaat şirketinin ofisinde çalışıyorum 4,5 senedir şirket şahıs şirketi çıkarılan işçilerin tazminatlarını vermemek mahkemelerden davalardan kaçmak için patronlar iki kardeş birisi resmi değil ama şu ank,i şirketi kapatıp diğer kardeş üzerinden şirket açacakmış duyumu aldım bu durumda yeni açılan şirkete benim çalışmışlığım devirmi olacak? yada tazminatımımı vermek zorunda kalacaklar mahkemelikmi olucaz.yada bana diyecekler işe devam edeceksen imzala tazminattan vazgeç.ama ben güvenip tazminatımdan vazgeçmek istemiyorum.işsizde kalmak istemiyorum yaş40 ben ne yapmalıyım bana bir yol gösterip yardım edermisiniz

  1. Fatoş hanım, kararı sizin vermeniz gerekir. Normal şartlar altında, yeni şirket kurulsa da, eski kıdemlerinizin de her tür hesaplamada dikkate alınması gerekir. Alınmazsa, dava açarak ve aralarındaki bağlantıyı ispatlayarak da alacaklarınızı alabilirsiniz. Şimdi çalışmaya ihtiyacınıza varsa ve evraka imza atmanız gerekecekse, imza atın ve çalışın. İleride aksini, dava yoluyla ispat etmeniz mümkündür. Ama kesin olduğunu elbette söyleyemem.

 102. Merhabalar bugun itibariyle isyerimin kapandigini yetkili agizlardan ogrendik fakat bizi isten cikartmadilar makinalarimi toplamadan kapattim diyemiyorum denildi ve bizi de resmi olarak isten cikaramiyacaklarini soylediler bu surede 5 ay surermis bu surede issiz kalmayin bizler size bir evrak vericez iskur a goturun ise baslayabilrsiniz tum haklariniza da bisey olmaz denildi 2 aylik maaslarimiz var odenecek arti tazminatlarimiz onlarinda odeme gunleri belli degil sirketten size ihtarname gelirse kabul etmeyin dendi bunu da kabul etmememiz bizim herseyi kabul etmemiz demek degil mi ayrica sgk mevzusunu da anlamis degilim haklarimizin gecerli olacagina inanmiyorum sonuc olarak nasil bir yol izlemeliyiz

  1. Pınar hanım, işverenin nasıl bir evraktan bahsettiğini ve İşkur’un size nasıl bir iş sağlayacağını anlayamadım. Ayrıca size nereden ihtarname gelecekmiş?

 103. 7 yıldır x bir firmada calismaktayim bulunmus oldugum magaza kapandı yanimizda bulunan personeller kendi isteğiyle ayrilip ihbar ve kidem tazminatlarini aldilar.fakat ben kararsiz oldugumdan dolayi kendilerinden 2 veya 3 gun düsünmek icin ek sure istedim fakat kendileri bu süre zarfi icerisinde bana sormadan farkli bir magazalarina rotasyonumu sağlamislar.Bu durumda yasal haklarimi talep edebilirmiyim.

  1. Erdem bey, sorunuzun cevabı tamamen iş sözleşmenizin içeriğine bağlıdır. Eğer, sözleşmede peşinen, şube değişikliğini kabul etmişseniz, açıkçası bu rotasyonu kabul etmeniz gerekebilir.

   1. Mustafa bey cevap verdiginiz icin çok teşekkür ederim.diğer personel arkadaslarida farkli magazalarina rotasyon icin teklifte bulundular madur olmamalari bakimindan fakat personel calismak istemedigini belirtip tüm haklarini sirketten aldilar sözleşmede peşinen şube degısikligi kabul etmis olsaydik firma tazminat vermemek adina isten ayrilan personeli bana yapildigi gibi başka magazaya tazminat vermemek adina zorla onlarinda rotasyonunu yapmazlarmiydi acaba

 104. Merhabalar; ben bir ayakkabı mağazasında çalışıyorum, mağaza 31 temmuzda kapanıyor fakat bunu bize resmi olarak bildirmediler, müşteriler görsün diye bazı yerlere bu şekilde yazı asıldı, ama bize mail vs.. ile resmi olarak bildirilmedi.Benim, mağaza kapandığında toplam çalışma sürem 21 ay olmuş olacak, kıdem tazminatı ve yıllık izin ücreti alacağım tahminimce, fakat 6 haftadan az bir süre kaldı ve bize resmi bir bilgi verilmedi, ihbar tazminatı alabilecek miyim ?

  1. Ömer bey size resmi olarak tebliğ edilmediyse, evet ihbar tazminatı da alabilirsiniz.

 105. Merhabalar. Isyerinden kapatacagiz diyerek is akdim sonlandirildi. Tazminatimi Belirli bir sure odeyecegiz diyerek oyaladilar ve odemediler. Bende alacak davasi actim. Ve su an bilirkiside hesaplamalar yapiliyor son sonuc 4 ay sonrasina durusma gunu verildi. Bu surecte ltd sti kapanis verirse ve mal varligida kalmadiysa benim alacagim ne olacak. Ustune soguk su mu icecegim yoksa sirket ortaklarinin farkli ortakliklari ve sirketleri veya malvarliklari bulunmakta bunlara tedbir konulabilirmi.

  1. İbrahim bey, dava sonrası tahsilat süreci icra hukukunu ilgilendirir. Bu konu, uzmanlık alanım değil. Size bu hususta en doğru bilgiyi yine avukatınız verecektir.

 106. merhabalar çalıştıgım işyerinde bir takım tartışma oldu ve işten ayrıldım bu iş yerine dava açtım 3 duruşma sonrası iş yerinin avukatı davayı kapanmış bir şirket gösterildi bana hakim sormadı çalıştıgın bu şirketmi diye davayı kazanmışim kapanan şirket adına karar vermiş hakim tazminat parasını tahsil edecegim hiçkimse yok ne yapmam gerekiyor

  1. Suna hanım, bu konuda en iyi bilgiyi yine avukatınızdan alabilirsiniz. Yorum yaparak sizi yanıltmak istemem.

 107. merhaba MUSTAFA BEY: benim sorunlarım okuduklarıma göre oldukça büyük görünüyor yardımcı olabilirseniz çok sevinirim ben 2008 yılının mayıs ayı sonun da başladım işe fakat sigortamı 2013 yılının 6. ayında başlattılar şimdi ise iş yeri ocak ayında maliye ye beyan verilmediği için kapanmış görünüyor bu neden lede iş yeri sahibi halen fatura kesmeye devam ediyor ve yaz bitiminde işyerini kapatacağını söyleyim benim işi bırakmamı istiyor ve herhangi bir tazminat felan da vermeyeceğini belirtiyor iş yerinin sahibi değilde eski eşi işletiyor fakat işyeri hanımıx üzerindeydi ve hanımın herhangi bir mal varlığı da yok dava açarsam bir hak sahibi olabilirmiyim yardımınız için şimdideden teşekkürler

 108. Merhaba, 7 yıllık çalıştığım şirket borçlarını ödeyemediğinden dolayı kapandı ve beni de çıkardılar. Şirket ortaklarının üzerine hiçbirşey yok fakat şirket binası boş halde duruyor ama bankaya hipotekli. içeride birikmiş maaş ve tazminatlarım var. 3 aydır oyalanıyorum. ne yapmam gerekir.

  1. Volkan bey bahsettiğiniz durum ne yazık ki sistemin kanayan yarası. İşçi ne kadar haklı da olsa, dava açıp kazandığında karşısında muhatap bulamadığında hiçbir şey alamayabiliyor. Tavsiyem bir avukatla görüşmeniz ve durumu etraflıca anlatarak bilgi almanızdır.

  2. Şirketin bulunduğu İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğüne de avukatınız aracılığı ile alacaklı taraf olarak bilgi paylaşımı konusunda başvuruda bulunun mutlaka. Başka bir ortaklık vb. konu olursa haberiniz olmuş olur.

 109. Merhaba, 7 aylık çalıştığım iş yeri tarafından işten çıkartıldım. Hemen ardından alacaklarım için dava açtım. fakat onlar beni çıkarttığı halde benim kendi isteğim ile çıktığını söylüyorlar. Temmuzda ilk duruşmam var. fakat öğrendiğim kadarıyla bu iş yerimi kapattılar. Sahibi yeni bir iş yeri açmış. Bu durumda alacaklarımın akıbeti ne olur?

  1. Bu, bir önceki şirketin statüsüne göre değişir. En iyi cevabı, avukatınızdan alabilirsiniz.

 110. iyi günler, 2003 yılında ilk kez işe başladım. 4500 gün prim ödedim. kıdem tazminatını alma şansım var mı?

 111. calısmakta oldugum ısyerı bütcelerının olmaması sebebıyle magazasını kapatıp 8 calısanını baska magazalarına yolluyor. Bize herhangı bır sekılde gıdıp gıdılmeyecegımız sorulmalı mı ? tazmınat haklarımız mevcut mu ? nasıl bır yol ızlemelıyız?

  1. İş sözleşmenizde belirtildi ise işverenin bu hakkı bulunur. Önemli olan kriter sizi bu bahane ile gönderip aynı yere başka personel almamasıdır. O zaman kötü niyet tespiti yapılabilir. Görünürde tazminat hakkınız yok gibi durmakta.

 112. Sayin yetkili
  Daha once emekli olmadan once bir isyerinde 2000 senesi ve 2010 yilina kadar calistim ben emekli dilekcemi verdim ve 2010 senesinde emekli oldum benim haklarimi vereceklerini soylediler fakat sonra yetkili vefat etti ve diger kisi sirketi devam ettirdi halende devam ediyor sirket benim tazminatlarimi vermediler ve emekli olurken sigortalarimi bile bazi seneler giris cikis yaptirmislar bugune kadar odeyecegiz diye sozlu soylediler ve odemediler birde sirket muduru oldugumdan ankara icin ssk primimi odemediklerinden bu sene ssk benden 4.500 tl haciz gelmeden odedim bu haklarimi nasil alabilirim şimdiden teşekkür ederim

  1. Konunuz bir alacak davasına dönüşmüş durumda. Dava açmalısınız, bir avukattan destek almanızı öneririz.
   2010 yılından bugüne keşke daha önce davransaymşsınız.

 113. merhaba kuyumculuk imalat işinde çalışıyorum 22 senedir aynı yerdeyim 2004 senesinde 4 aylık sigortam var askerlik öncesi askerden sonrası 2006 senesinden bu tarihe kadar sigortam var. yardımcı olmak istediğim . limited şirket kapatcaz diyorlar. şirkette tek işçi benim başka çalışan yok. zamanında işyerinde çalışan arkadaşlarıma tazminat vermemek için bezdirme yaptılar ..benim ne yapmam gerekir bu konuda kapatcaz diyip benim çıkmamı beklerlerse 3,5 ay sonra kapatırlarsa hiç bir bilgim yok.. paramı haftalık olarak alıyorum muhasebeye ücret asgari gözüküyor ..aldığım 2400tl elden alıyorum lütfen yardımcı olun çoluğum çocuğum var banka borcum var işsiz kalırsam ne yaparım. lütfen yardımcı olun allah rızası için..

  1. Muhammet bey işyeri kapatılırsa size de tüm haklarınızın ödenmesi gerekir. Ödenmezse dava açarak alacaklarınızı tahsil edebilirsiniz. Bunun dışında yapılabilecek bir şey şu an için yoktur. Eğer işten çıkarılırsanız ve tekrar bilgi verirseniz, sizi doğru şekilde yönlendirmeye çalışırım.

 114. Merhabalar,

  Uluslararası bir şirket sadece Türkiye ofisini kapatmaya karar veriyor ve bu ofisin çalışan sayısı 6’dan az. Ancak dünya çapında binlerce çalışanı var. İş yerinin kapanacağı gerekçesiyle işten çıkarılan bir işçi yine de 1 ay içinde işe iade davası açabilir mi? Dava açılması mümkünse dava sürerken iş yeri kapanırsa dava düşer mi?

  Teşekkürler, kolay gelsin.

  1. Merhaba. Yargıtayın bir kararında tüzel kişilik tek olarak ele alınmalı ve ülke dışındaki işçileride dahil edilmelidir diyor. Yani; işe iade davası açabilirsiniz. Ama temsilcilik kapatma durumu söz konusu ise mutlaka bir hukukçu yardımı ile hareket edin derim.
   İlgili Yargıtay Kararı Numarası:

   T.C. YARGITAY
   9. HUKUK DAİRESİ
   E. 2006/9818
   K. 2006/19560
   T. 3.7.2006

 115. merhabalar 17 yıldır çalıştığım limited şirketi bir başka şirkete satıldı alan şahıs bütün personelle devam etmek istiyor bizim kıdem ve ihbar edilmediği için ihbar tazminatı alma hakkımız olabilirmi

  1. İşyeri devrinde, hem kıdem hem de ihbar tazminatı ödenmez. Çalışmaya devam etmeniz gerekir.

 116. merhaba, kapanan şirketin başka bi isimle yeni bir şirket açması durumunda eski çalışanlarını çalıştırma gibi bi zorunluluğu varmı? kapanan şirketin çalışanlarının işsiz kalmasından yeni açılan şirketin sorumluluğu varmı?

  1. Merhaba. Yeni işyerinde eski işçileri çalıştırma zorunluluğu yoktur. Ancak size bu durumda kıdem tazminatı başta olmak üzere tüm haklarınızın ödenmesi gerekir.

 117. mehaba ben 11.5yıl bir işyerinde çalıştım ekonomik krizden işyeriile anlaşıp ayrıldım ama
  işyeri sözünde durmadı bende mahkemeye verdim ama işyeri kapandığı için tazminatımıalamıyom icra çıkaramıyoruz ne yapmalıyım

  1. Davayı kazandığınızda, alacaklarınızı icra yoluyla alabilirsiniz. Bu yolla da alamıyorsanız, ne yazık ki başka bir merci bulunmamaktadır. Size en iyi bilgiyi yine bir avukat verebilir.

 118. merhaba işveren yönetim kararı ile işyerinin kapanmasına karar verdi, 27/02 ile 31/05 tarihleri arasında tüm işcilerin sözleşmeleri toplu olarak fesh edilecektir diye ilan astı. benim kanunen ihbar sürem 40 gün bu durumda benim 10 nisan da sözleşmemin fesh edilmesi mi gerekiyor? ilanın resmini ekledim
  http://prnt.sc/e1gw10

 119. Merhaba 3.5 yıldır bi mağaza çalışıyorum ve kapanıyor ama bize doğru düzgün bir açıklma haber vs yapmadılar bu firmanın başka şubeleride var ben haklarımı alıp ayrılmak istiyorum desem tazminatımı verirler mi ? Yok sa farklı bişey mi yaparlar

  1. Siz ayrılırsanız alamayabilirsiniz. Bunun yerine beklemeli ve işyeri kapandıktan sonra çıkarıldığınızda haklarınızı talep etmelisiniz.

 120. Merhabalar eylul 2016 dan beri bi çağrı merkezinde calısıyorum. Ücretlerde ve projelerde sıkıntı oldugu icin ücretsiz izine ayrıldık subat 10 a kadar. Bugun ogrendikki subat 3 de kapanacakmıs isyeri yaklaşık 3 aydır da maaslarımızı hep eksik aldık içeride de alacağımız bir suru paramız var. İhbar tazminatı alabilmem icin ne yapmam gerekir.

  1. İhbar tazminatı almanız için onların sizi çıkarması gerekir. Ancak siz bu durumda işten ayrılma yoluna giderseniz, ihbar tazminatı alamazsınız. Kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 121. Annem yeni bir işe başladı. Sigortası başladı 20-25 gün sonra işten çıkarıldı, firma kapanmaya gidiyormuş. 3ayda deneme süresi diye sigortasız çalıştı. Yapılabilecek birşey var mıdır?

  1. Deneme süresinde sigortasız işçi çalıştırılması mümkün değildir. Annenizin sigorta kaydı hiç olmadığına göre, öncelikle dava açması ve sigorta hizmeti tespit ettirmesi gerekmektedir. Diğer türlü, yapacağınız başvurular işe yaramayacaktır; çünkü anneniz resmiyette çalışmamış görünecektir.

 122. merhaba çalıştım iş yeri bu ay sonu itibari ile iş veren tarafından kapatılacagını bize bilfirdi bu durumda bizim haklarımızı alabilir miyiz? bununla birlikte herhangi bir şeye imza attırmayacağını iletti.. burda herhangi bir oyun var mıdır

  1. Merhaba. İşyeriniz kapatıldıktan sonra makul bir süre bekleyebilirsiniz. Alacaklarınız ödenmezse ya da eksik ödenirse, bir an önce dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

   1. bugün yine bir açıklama yaptılar ayın 1 i itibari ile kapanıyor die .artı kuşkulanıyorum.bize ayın 1 de kapanıyor diyip firmanın kapama işlemini ayın 5 de yaparsalar bu durumda biz 4 gün işe gitmedimiz için haklı fesih olur mu iş veren için

    1. İşinizi garantiye almak istiyorsanız, ayın birinde noterden ihtarname göndererek hakkınızı talep edebilirsiniz.

 123. Benim de isyerim durdu 4 aydir maaş da vermiyorlar 7 yildir oradayim ne çıkış veriyorlar nede para hep bekletiyorlar bekliyoruz mahkemeye veren arkadaşlar 8 yıl oldu mahkemeleri devam ediyor ben bn u konuda kararsız im yardimci olurmusun

  1. Bir karar vermeniz gerek. Bunun ne olacağını ben bilemem ama size şunu söyleyebilirim; işten ayrılacaksanız bir ihtarname çekerek ayrılın ve en kısa sürede davanızı açın. 8 yıl süren bir dava ilk defa duydum, varsa bile bu bir istisnadır.

 124. Merhaba, iş yerim kapandı 6 ay oldu, henüz dava açmadım çünkü şirketin üzerine kayıtlı bir mal varlığı yoksa boşuna dava açmayın çünkü tazminatınızı alamazsınız denildi bir avukat tarafından. Ne yapabilirim yardımcı olur musunuz?

  1. Avukatın söylediği doğru. Davayı kazansanız bile tahsilat yapamayacaksanız dava açmanın bir anlamı yoktur. En doğru kararı avukatla görüşerek verebilirsiniz.

 125. Merhaba benim is yerim bundan 6 yil once iflas gosterildi mahkelerle falan baya gittik geldik bankaya harc yatirdik ve bu kadar zaman oldu his ses yok ne yapmaliyim yardim edwrmisiniz

 126. Isyerim kapandı çıkış yapıldı işsizlik maaşımiz bağlandı ama bana çıkış için hiç imza atmadım maaslarimizi alamadık 8 9 ay çalıştım Ne yapmam lazım maaslarimizida alamadık bi yol gosterin

 127. Merhaba çalıştığım kurum ohal sebebiyle kapandı.3 yıl 6 ay 23 gün çalıştım.ilk 3 yılı ik akademi son 6 ay 23 günü ipek üniversitesinde.ik akademi deki haklarımızla ipek üniversitesine geçtik ve kapandı.benim ne yapmam lazım
  Bi muhatabımız da yok.lütfen bir yol gösterin.

 128. 1,5 yıl çalıştığım yer kapandı fakat 3 seneyi geçti. Böyle bir hakkım olduğunu bilmiyordum hala tazminat hakkım olur mu ? Hep fazla mesai yaptırıp ücretini de vermediler pazar günleri bile çalıştırdılar ve kapattılar iş yerini en son.

  1. Elbette vardır. Henüz zamanaşımı süresi geçmemiş. Bir avukatla görüşerek dava açmanız gerekir.

   1. MERHABA.AYNI DURUM BENİM BAŞIMA DA GELDİ. HAKLARIMI ALDIM DİYE DE YAZI İMZALATTILAR. ANCAK HİÇ BİR ÜCRET VERMEDİLER. ANCAK ÜZERİNDEN 7 YIL GEÇTİ. ALMA HAKKIM DOĞABİLİRMİ.

    1. Merhaba. Zamanaşımı henüz dolmadığı için hakkınızı arayabilirsiniz. Ama imzaladığınız evrakın içeriği de önem arz eder. Bir avukatla görüşerek karar vermeniz daha doğru olacaktır.

 129. Merhaba, yaklaşık 3 yıldır çalıştığım şirket yurt dışına taşınıyor. Henüz yazılı ya da sözlü bildirim yapıladı. Maaşlarımız asgariden gösteriliyor ve herhangi bir sözleşme yapmadık. Tazminatımı tam alabilmem için ne yapabilirim? Şirket bünyesinde çalışan 9 işçi var bu durumda toplu işten çıkartma şartları oluşmuş olmuyor sanırım? Yine de bize 1 ay öncesinden bildirme yükümlülüğü var mı?

  1. Sizlere, ihbar süreleriniz kadar önceden bildirimde bulunması gerekir. Tazminatınız asgari ücretten yatırılırsa, ancak dava açarak ve gerçek ücretinizin daha yüksek olduğunu ispat ederek aradaki farkı alabilirsiniz.

 130. Ben satış danışmanının 5 yıldan beri calisiyorum mağaza 10 gün içinde kapanıyor beni başka mağazaya transfer etmek istiyorlar cikmak istesem tazminatımi alabilirmiyim?

  1. İş sözleşmenizin içeriği önem arz eder. Orada, işverenin gösterdiği başka bir yerde çalışmaya peşinen onay vermişseniz, gitmeniz gerekir.

 131. Şu an iflaz etmiş bir işyerinde çalışıyoruz maaşlarımız ödenmedi iflaz masasından yazı bekliyoruz deniliyor.şu an hiçbir sosyal hakkımız yok. Patron tamam diyene kadar çalışalım diyorlar ne yapmalıyız.

 132. Is yerimiz iflas ertelemede 1 seneden fazla maaşlarımız düzensiz ödeniyor 18 günden fazla çalışmadı bugünlerde tekrar hammadde getirip çalışmamızı istendi ama biz arkadaslarlarimizla çalışmama kararı aldık bizim tazminatlarımızı almak ve işsizlik ödeneyi almamız için ne yapmanız gerekiyor

  1. Bu durumda iş akdinizi ihtarname çekerek feshetmeniz gerekir. İhtarname içeriğinde hangi gerekçelerle işten ayrıldığınızı net olarak belirtmeniz ve alacaklarınızı talep etmeniz önemlidir.

 133. Merhaba
  Çalışılan Eczane Fetö den dolayı kapandı . önceden haber vermeksizin kapandı ve işten çıkarıldık
  10 sene den fazla çalışmışlığım var . malesef maaş asgari üzerinden görünüp 2000 tl net alıyorduk .
  İşyeri ihbarı vermeyi kabul etmiyor . maaşı da asgariden hesaplıyor.
  Ne yapmamız gerekiyor?

  1. Merhaba, tabi ki alabilirsiniz. İşvereniniz ödemeye yanaşmıyorsa bir an önce dava yoluna gitmenizi öneririm.

   1. Şu an da iş mahkemsının bir geçerliği yok diye biliyorum ancak idare mahkemelrinde karar verebilir diye biliyorum oda işverenin keyfıne kalmış ödemese ödemez

 134. Merhaba.İş yerim kapanıyor.14 ekim 2016 günü bana sözlü söylendi.17 ekim 2016 günü 2 ortak iş verenin beni çağırıp.tekrar işyerinin kapanacağını sözlü söylediler.tazminatını. 1700 tl den hesaplanır. 28.tl.olduğunu söylediler.iş bulmam için izin vereceğiniz belirttiler.sizden ricam bana bir yol gösterin.

   1. Isyerimiz kapandi bize haber vermeden karsimizda muhattap yok patron yurtdisinda ve burada hic bir seyi yok haklarimiz alabilirmiyiz yinede

    1. Bu sorunun cevabını size ne ben de bir başkası veremeyiz; bu tür durumlarda netice dava sonrası icra işlemleri sırasında ancak belli olur.

Başa dön tuşu