Dilekçeler / Tutanaklar

İş mahkemesi dava dilekçesi örneği

iş mahkemesi dilekçe örneği

İş mahkemesine verilecek genel amaçlı dava dilekçesi örneği

İş mahkemesine dava açan her işçinin aynı talepte bulunması mümkün değildir. Kimi işçinin kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı talebi varken, kimisi fazla mesai ücretini ya da ödenmemiş maaşlarını talep edebilir. Bu nedenle aşağıda yer alan dava dilekçesi örneği bir şablondan ibaret olup işçinin ilgili bölümleri kendisinin doldurması gerekir.

Bu dilekçeyi neden hazırladım?

Bu dilekçeyi hazırlama amacım, her işçinin avukat tutacak parası olmadığını bilmemdir. Avukat tutmak her zaman avantajlıdır; çünkü sizin bilemediğiniz ayrıntıları avukat bilebilir ve sizi doğru şekilde yönlendirebilir. Ama yine işçinin, iş mahkemesine avukatsız olarak şahsen dava açması her zaman mümkündür.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İşte aşağıda yer alan ve iş mahkemelerine dava açmak için kullanabileceğiniz genel kullanımlık bu dilekçede bazı yerleri değiştirmeniz gerekir. Özellikle dilekçenin “açıklamalar” bölümünü baştan yazmalısınız. Bu bölümde işten nasıl ayrıldığınızı, kimin iş sözleşmesini feshettiğini, mevcut çalışma koşullarınızı, hangi alacaklarınızın ödenmediğini ayrıntılı bir şekilde anlatmalısınız. Bu bölüm ne kadar detaylı ve uzun olursa sizin için o kadar iyi olacaktır.

Ayrıca dilekçenin davacı ve davalının bilgilerine ilişkin diğer bölümlerini değiştirmeyi de unutmayın. Word formatındaki bu dilekçeyi indirip düzenleyerek, iş mahkemesine ya da bulunduğunuz yerde iş mahkemesi yoksa asliye hukuk mahkemesine verebilirsiniz.

İş mahkemesine açılacak davanın nerede açılması gerektiğini öğrenmek için şu yazıma göz atabilirsiniz.

İş mahkemesine verilecek dilekçe örneğini indirmek için tıklayınız.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

182 Yorum

 1. Merhaba mustafabey ben bir firmada 20 sene çalıştım tazminatımı alamadım 2sene oldu iflas vereli bir ay idare edin beş ay idare edin deyip beni oyalıyor 20 senede de iki kez iş kazası geçirdim sol elde birinci boğumdan üç parmağımı kaybettim on dört sene oldu kıdemsiz ihbarsız doksan bin lira hesaplamıştı mehkemeye vermeye hazırlanıyorum işkazasında haktalep edebilirmiyim teşekürler

 2. Merhaba! Ben bir inşaatta çalıştım maaşı 2 aya yakın geç vermeye başladılar bende süre tanıdım maaşlarım verilmezse işe çıkmam dedim ve işe çıkmadım eylül ayından itibaren çıkış gününe kadar paramı alamadım şuan daha.12aralık2018 de ben kendim çıktım aynı zamanda kendilerine daha önce belirttim getirin çıkışımı verin imzalayın firma yetkilileri yanaşmadı. Ve çıktım memlekete döndüm.ekim kasım aralık aylarından toplam çalıştığım gün sayısı 40 gn gerisini işe çıkmamışım maaşım yatırılmadığı için sigorta da çalıştığım tarihler degilde saçma sapan tarihlerde yatırılmış ne yapabilirim teşekkürler.

 3. 7 yıla yakın çalıştığım yerde maaşımın bir kısmını elden aldım.ayda ortalama 100 saat mesai yapıyordum.işe girişimdede 45 gün sonra sgk girişim yapıldı.işten ayrılalı 4 sene 10 oldu. bununla ilgili nsl bir yol izlemeliyim.

 4. Merhaba ben 4 yıl özel güvenlik görevlisi olarak aynı şirkette çalıştım. İstifa ederek ayrıldım. Fakat ayrılmadan önce proje konusunda sorun oldu. Tazminat alabilir miyim?

 5. Mrb, ben özel okulda çalışan bir öğretmenim , biz belirli süreli iş sözleşmesi yapıyoruz ve 14/09/2017 yılında başlayan sözleşmem 10/09/2018 tarihinde uzatıldı ve tarafıma 06/05/2019 tarihli bir ihbar ve fesih tebgligatı yapıldı. Sorum şu , işveren belirli süreli iş sözleşmesinde ihbarda bulunarak sözleşmeyi tarihinden önce bitirme hakkına sahip mi ? fesih nedeni ‘performans düşüklüğü’ ki bu onların uydurması asıl neden yaz ayında maaş vermek istememeleri . Belirli süreli iş sözleşmem var yapmam gereken nedir ?

  1. Merhaba. Belirli süreli iş sözleşmesinde ihbar öneli olmaz. Eğer işveren haklı fesih nedeni yoksa, hakkınızı arayın ve sözleşmenin bitiş tarihine kadar olan ücretlerinizin toplu olarak ödenmesini isteyin. Bir avukat da sizi yönlendirecektir.

   1. performans düşüklüğü haklı bir neden degil bildiğim kadarıyla , önce arabulucuya gitmem gerekli galiba

    1. Evet, performans düşüklüğü haklı fesih nedeni değildir. Önce arabulucu başvurusu yapmanız gerekir.

     1. İş arama iznimi okul toplu olarak kullandırmak istemiyor. Hafta içi 5 gün 20 saat dersim var ve yaptığım hesaba göre 6/5/2019 ile 17/06/2019 arasında toplam 50 saat izin hakkım var. Ben bu izni 27/05/2019 – 14/06/2019 tarihleri arasında kullanabilir miyim ? iki tarih arasında ramazan bayramı iznine dahil olur mu ?

 6. 98-2000 yuları arasında film şirketinde güvenlik olarak çalıştım. İşe giriş tutanağı ve maaşıma dair işyeri imzalı belgeler mevcuttur. Ancak hiçbir şekilde 1 gün dahi sigorta pirimi bildirilmemiş. Emekli gün hesaplanmasında bu durumu farkettim. Şirketle görüştüm net yanıt alamadım. Şimdi iş mahkemesinde açılacak hizmet tespit davasında lehime bir hak kazancı sağlayabilir miyim. Saygılarımla… Acil lütfen…

 7. Adana da ikametgah ediyorum 2018 aralik 24 ankara dan ozel firmadan teklif geldi ve ocak 8 2019 da isten cikis verdiler ve hic bir odeme yapmadilar yaninda calistigim kisi tasorunleriymis odemeyi tasoron yapacak dediler ve benden istafa dilekcesi istediler istafa dilekcesi gonderdim 2019 ocak 19 unda ve ellerine dilekce ulastiginda bizim sana hicbir odememiz yoktur dediler dilekcede not gectim 850 tl haricinde hicbir alacagim yoktur diye buna ragmen bana boyle yaptilar lutfen yardimci olurmusunuz.

 8. Selam ben bir şirkette şöför olarak calışıyorum 2, yıl önce beni işten cıkardılar hiç haberim olmadı 2 ay sonra haberim olunca şu tazminatın 3,050 TL para verip geri işe aldılar şu an çalışıyorum aynı iş yerinde ama maaşımız hem geç yatıyo hemde asgeri den gözüküyor maaşım. Kalanı elden kafalarına göre geç veriyorlar itiraz edersen çıkarmakla tehtit ediyorlar büyük ihtimalle de cıkarıcaklar ne yapmamız lagzım

 9. Sayın Zeynel Abidin ÖZKALE bey,
  Aşağıda yazan şartlar nereden alınmıştır.(Kanun,İçtihat,yönetmelik vs.)Verdiğiniz bilgiler benim içim çok önemli.Allah razı olsun.Çalışmalarınızda başarılar diliyor tekrar teşekkür ediyorum.
  Maddi zararın işçinin maaşının kesilebilmesinin belirli şartları vardır. Bu şartlar gerçekleşmeden maaştan kesinti yapılamaz.
  1.İşçinin verdiği zararın kesin olması gerekmektedir. Yani bu zarara sebebiyet verdiğinin mahkeme kararıyla kesinleşmiş olmasıdır.
  2.İşçinin verdiği zararın işçinin kusurundan kaynaklanmasıdır. Yani işçi, illaki kasıtlı olması gerekmez ancak muhakkak ihmalinden kaynaklanan bir kusuru olmalıdır. Üçüncü kişilerin kusurlarından işçi sorumlu tutulamaz.
  3.İşçinin verdiği zarar tam ve doğru şekilde tespit edilmelidir. Ne kadar zarar verdiği belirlenmelidir.
  4.İşveren ancak işçiden alacağı yazılı bir onaya dayanarak ücretten kesinti yapabilir. Ancak bu onay olayın gerçekleşmesinden sonra olmalıdır.

   1. Sayın Zeynel Abidin ÖZKALE bey,
    Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok işime yaradı.Allah razı olsun.Sonuca bakacağız artık…

 10. 5 yıldır çalıştığım şirket battı maaşım tazminatım ve senelik izinlerim hakkında ne yapabilirim

 11. Ben emekli devlet memuruyum.25.08.2018 tarihinde özel bir şirkette EGS (Elektronik Gözetleme Sistemi) görevlisi olarak işe başladım. İşe başlamamdan yaklaşık 1 ay kadar sonra fabrika sahasının dışında bulunan hurdalıkta hırsızlık meydana gelmiş. Benim bu olayda net bir kamera görüntüsü olmadığından kusurum olmadığını düşünüyorum. Fakat iş yerinde savunmam alındı ve bana belli bir miktar ödetme cezası vererek iki aylık deneme sürem dolmadan iş akdini fesih ettiler.( Hurdalıktan çalınan malzemelerin ne olduğu ve değeri hakkında hiç bir bilgide yok) Çalışmış olduğum 21 günlük ücretimden verilen ödetme cezasını kesmişler. Bu durumda nereye müracaat etmem lazım.Direkt olarak İş Mahkemesinde dava açabilir miyim? Cevabınızı bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum.

 12. İki senedir bir fitmada çalışıyorum işten çıkartılıyorum haklarım nelerdir nereye başvurmam gerekir

 13. Bir turizm firmasında şöför olarak çalışmakta idim.Firma bana işten çıkarılacağımı söyledi ve evrak verdiler.Konu çıkış parası vermemeleri vede benim 24 saat çalışıp 24 saat dinlenme şeklinde çalışmam şeklinde.Haftada 4 gün çalışma 3 gün dinlenme şeklinde dir.3 gün haftalık izin günü kullanılmamış vede parası almamış olmak . Çalışma gün saat tarih olarak çalışırken notlarını tutmak ,elimde mevcuttur.Bu konuda bir yardımcı olabilir misiniz teşekkür ederim.

 14. merhabalar ben alacagımdan ötürü çalıştıgım yere dava actım alacagımı mıktar olarak belırtmemıştım hakım bununla ılgılı benden ek dılekce ıstedı bununla ılgılı bılgı verebılırmısınız nasıl bı baslık nasıl yol
  izlemelıyım tşkler not iş mahkemesi

  1. Kadir bey, davanın ıslahı gerekiyor. Alacağınızı net olarak belirtmelisiniz. Bunun için gerekirse, bir avukattan destek almanızı öneririm.

 15. merhaba, ben 06.03.2015 de işe başladım 21.07.2017 çıkarıldım ve benim başladığım tarihte asgari ücret anlaştık 850 TL verdi ve iki ay deneme süresi dedi sigortamı başlatmadı, 2017 ocak ayından itibaren 1000 TL vermeye başladı yine asgari ücreti vermedi ve çıkana kadar sigortamı da hiç yapmadı hep oyaladı durdu. çıkardığında da 2 maaş kaldı vermediği. şimdi. 2.5 yılımı yedi şirket ne senelik izin oldu ne sigorta ve asgari ücret vermedi böylelikle işsizlik maaş hakkımıda öldürdü tabi tazminat olayıda olmadı ve 6 ayı geçkin işsiz kaldım magdur oldum. orada çalışırıkken gelen evrakları teslim alırken alan yetkili olarak benim ismim imzam olan kağılar var elimden nasıl bir yol izlemeliyim bütün haklarımı almak istiyorum ve hakkettiği cezayıda almasını istiyorum..

  1. Gamze hanım, bu kadar mağduriyetin üzerine yapmanız gereken tek şey önce arabulucuya başvurmak ve sonra da dava açarak hakkınızı aramak olsa gerekir.

 16. Merhaba ben 9.10.2017 işe başladım 22.01.2018 otopark gorevlisi olarak calisiyordum işimden ayrıldım noterden ihbar ettim alacaklarımı istedim kavgam hırsızlığın tartışmam olmadı önüme istifa mektubu koydular hicbir hak iddaa etmeden bütün alacaklarımı aldığım baskı altında olmadığım yaziyordu bende noter uzerinden ayrıldığımi bildirdim alacaklarımı istedim sigortadan öğrendiğim 25 . Maddeden işten dedik etmişler arkadaşımdan öğrendiğim perona çıkmamışım firmayı büyük zarara sokmuşum ve aramışlar bana ulaşamamışlar diye bir tutanak yapıp arkadaşıma imzalatmışlar gunde 12 ila 15 saat calistiriliyordum yaklasik 2000 ila 2100 tl civari aliyordum ama 1404 tl bankadan geri kalan elden veriyorlardi yemek molamızda yoktu mesela 1 ocak yılbaşı resmi tatil diye calistirilmadik ama haftalık tatilim olan perşembe günü çalıştırmak zorunda kaldık kabul etmeyenden rapor iştendi getirmesene tutanak tutular bu durumda ne yapmam lazım nasıl bir dilekçe yazmam lazım lütfen yardımcı olun

  1. Taner bey benim yapabileceğim bir şey yok. Önce arabulucuya başvurmanız gerek. Sonuç alamazsanız en azından avukat tutmadan bizzat dava açmayı deneyebilirsiniz.

 17. Merhaba, 6 senedir 150’ye yakın şubesi olan kurumsal bir kitap mağazasında çalışmaktayım. Son 1 sene içinde şahsım adına tam 7 nakil maili geldi. Son bir buçuk aydır da sürekli başka şubelere destek adı altında gönderilmekteyim. Örnek olarak yarın şu mağazaya geç iki hafta sonra şimdi şu mağazaya geç gibi telefon yoluyla bilgilendirilerek başka şubelere destek adı altında gitmekteyim ve bu durum çok yorucu olduğu gibi çokta can sıkıcı haliyle. Mobbing üzerinden veya başka bir sebepten dava açabilir miyim? Davayı açacağım zaman halen çalışıyor mu olmam gerekli yada istifa edip sonra dava açabilir miyim? Cevap yazarsanız çok sevinirim teşekkürler şimdiden

  1. Ahmet bey durumunuzun özel olarak incelenmesi gerekir. İş sözleşmesini görmeden yorum yapmak yanlış olacaktır.

 18. Merhaba ozel bir sirkette 4 yil 9 aydan beri calismaktayim.Sigortalarimiz asgari ucretten yattigi icin birakmak istiyorum.Defalarca soyledim tam maasimdan gostermiyolar.birakmak istiyorum haklarim ve tazminatimi almam icin ne yapmaliyim yardimci olursaniz cok sevinirim iyi calismalar

 19. Merhaba. Benim ilk işe başladığım tarih 28/06/1999. Yalnız sgk girişim 25/01/2001.
  6 günlük sigortam ödendikten sonrada 31/01/2001 tarihinde askerlik nedeniyle işten ayrıldım. Benim öğrenmek istediğim sigorta başlangıcımı 28/06/1999 tarihine hangi yolla geri çekebilirim. Doğum tarihim 1981 . Teşekkürler iyi çalışmalar

 20. Merhabalar eğitmen olarak çalıştığım sürücü kursu istifa dilekçemi işleme koymuyor çıkşımı vermiyor.Türlü bahanelerle beni oyalıyor.
  Şu aşamada yapmam gereken nedir.SGK ya gidip dilekçe verip çıkışımı alabilirmiyim ya da Eğitmenlik için atamamız MEB tarafından yapılıyor.İşimi MEBden mi çözelebilirim ne yapmalıyım.

  İnternette okuduğum kadarıyla Noterden ihtar çekilerek sonuç alınabileceği yazıyor.

  1. Merhaba. Bu durumda ihtarname çekerek istifa beyanınızı işverene iletmenizde yarar var.

 21. Merhabalar ben 8 aydır özel şirkette çalıştım belirli nedenden ötürü 16 gün rapor aldım iş başlama tarihide 01.09.2017 yani kurban bayramın ilk günü bir gün öncesinde arayıp shiftimi istediğimde seni düşünmüyoruz senin yerine eleman aldık dediler ve bayramın ilk günü beni istifamı vermemi istediler bende bayramdan sonra istifa edeceğimi söyledim ve bunda ısrarcı oldum bana söyle cevap verdiler zaten bayram insan kaynakları kapalı bayramdan sonra gel istifanı ver dediler bende kabul ettim istifa dilekçemi verdim ama bana bayram günü çalışmadın bunu kabul etmiyoruz dediler ve gelmediğim için 3 gün gelmeyince otomatikman onlar çıkarıyormuş 29 kod ile ben bunu başka iş görüşmesinde öğrendim yeni haberim oluyor ne yapmam gerekiyor nasıl yol izlemeliyim şimdiden teşekkür ederim

 22. Merhaba.Ben bir işletmede 2 aya yakın çalıştım sigorta girişimi yapmamışlar.işten ayrıldım sgk ya ihbar ettim.Henüz hiç para alamadım çalıştığım yerden.Çalıştığıma dair bir belge yok elimde kanıt niteliğinde.Şimdi nasıl bir yol izleyebilirim?

  1. Ali bey sigorta girişiniz de yoksa, tanık bularak dava açmaktan başka çareniz görünmüyor.

 23. Eşim bir yemek firmasında 2 sene çalıştıktan sonra vefat etti.İşveren 2 senelik kıdem tazminatı ve kalan maaşlarını yatırdı.Ancak Ölüm tazminatının bizlere uygulanmadığını söylüyor.(Borçlar kanunu 6098/440 )
  Bu konuda bir şey yapabilirmiyim ?

 24. merhaba
  ben ve eşim bir ay boyunca bir firmada çalıştık ne maaşınız ödendi nede sigortamız yapıldı firma yaptığı işi bitirince bizi çıkardı alacaklarımız için dava açmak istiyorum ne yapabilirim

  1. Merhaba. Çalışma süreniz az olduğu için bir avukat tutmaktansa, bizzat dava açmanızı öneririm. Ama öncelikle o işyerinde çalışmış olduğunuzu ispat etmeniz gerektiğini unutmayın; çünkü sigorta girişiniz hiç yapılmamış.

 25. slm mustafa bey ben11,01,2012 beri ozel sirkete çalısıyorum 05,11,2017 iş yeri kapandı ihbar tazmınatı fazla çalısma ücüretını resmı dını bayram ücüretını aile geçın indırımı vermıyolardı geri donukalabılırmıyım nasıl bir yol izleye bilir ihbar ceksem nasıl olur …şimdiden teşekür ederim

  1. Bahri bey ihtarname çektikten sonra dava açabilir ya da doğrudan dava açabilirsiniz. Bunları almanız elbette mümkündür.

 26. merhaba ben 7yıl özel bir firmada calıstım sonrası fabrıka kapandı bize tüm tazminatlarımız verilecegini söylediler.maasımızı asgari ücretten gösteriyor oldukları için tazminatlarımızın resmi kısmı için 4 taksit ödenecegiğini bildirdiler.sonrası üç taksıdı ödendi ve son taksit ve gayri resmi olan paralardan haber bile yok benim konuda hangi yolu izlemem gerekir bana yardımcı olursanız cok sevinirim iyi günler..

  1. Erkan bey, dava açmanız gerekir. Ya da önce arabulucuya başvurabilirsiniz. Başka bir yol bulunmamaktadır.

 27. Merhabalar ben istanbulda bir inşaat şirketinde çalıştım Temmuz ayında 6 günlük ödeme vardı onu verdiler Ağustos ayında işten çıktım Ağustos ayındaki 22 günlük ödeme hala yapmamışlar ikide bir erteleyin duruyorlar, ama sigorta priminde alacağım ücret görünüyor. Ve bunun için ne yapmam gerekiyor biraz bilgi verseniz iyi olur vede Üniversite öğrencisi olduğum için başka şehirdeyim ne yapmam gerekiyor ?

 28. Merhaba zeynel bey tlfn la goerusme sansimiz varmi bilgi alma istiyorum kidem tazminati ile ilgili

 29. Merhaba özel bir giyim firmasında satış danışmanı olarak çalışıyordum. Benim onayım olmadan iş hakkım feshedildi. Üstelik bana ödenmesi gereken ücretler ödenmeden. İçerden almam gereken tahmini olarak 50 güne tekabül eden mesai fazlalıklarım ve prim alacaklarım var. Noterden ihtarname çektim anlaşmaya çağırdılar gittim. Primimi vereceklerini mesailer için herhangi birşey yapamayacaklarını söylediler. Üstüne bana bizim şirketin avukatları sağlamdır dava açarsan sen kaybedersin tazminat ödemek zorund kalırsın gibi tehditlerde bulundular. Ne yapmam gerekiyor bu konu da bana yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Hakan bey, haklıysanız neden davayı kaybedesiniz? Verilen ödemeleri alın ve sonrasında diğer haklarınız için dava açın.

 30. 12 yıl bir kamu kurumunda taşeron işçisi olarak çalışıp, Şubat 2017’de emekli oldum.Bu süre içerisinde hiç resmi yıllık izin kullanmadım.Son iki yılda ise,izin kullanmam istendi,lakin kullanmam halinde,izin dönüşü, başka bir arkadaş izne gideceği için, onun işini de benim yapmam gerektiği istendi.Ben zaten kendi işimi zar-zor yapıyordum,bu yüzden, bu şartlarda ben izin kullanmam,o arkadaşın işini de yapmam/yapamam dedim ve izin kullanmadım.Bana kendi isteğimle yıllık izin kullanmıyorum şeklinde yazılmış bir kağıt imzalattılar.Şu ana emekliyim ve geriye dönük izin ücretimi almak istiyorum.Kaç yıllık izin parası alabilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılarımla.

  1. Merhaba. Böyle bir kağıdın hiçbir hükmü olmaz. Dolayısıyla bu yıllar da dahil olmak üzere, ne kadar yıllık izin kullanmadıysanız, tamamının ücretini alabilirsiniz.

 31. Merhaba ben metin çalıştığım şirket 24 09 2012 den 2509 2017 ye yarar iki defa A firmasından B firmasına geçiş yaptık şimdi yine geçiş yapmamızı istiyorlar ben geçmek istemiyorum haklarımı istiyorum dediğimde bana hiç bir hakkım olmadığını söyledi ler ve bana baskı yapiyorlar ne yapabilirim ayrıca işimiz çok ağır olduğundan dolayı iki defa ameliyat oldum bel fıtığından halbuki ise girmeden benden ağır işte çalışabilir bilir raporu istediler ve bende getirdim ama şimdi hakim falan yok diyorlar napa bilirim teşekürler

 32. Merhabalar

  Sizlerin fikrine ihtiyacım var. 03.11.2010 tarihinde ilk ssk girişim ile Bilindik bir mağaza zincirinde işe başladım.İlk iş tecrübesi olarak part-time olarak kısmi çalıştım. 30.05.2013 tarihinde ücret yetersizliği mobing ve personele göre muameleden sıkılarak yeni bir işe girmek için istifa ettim. Son ücretim içinde yıllık izin resmi tatil çalışma günü gibi mesailer dahil hiç bir ücret alamadım. Ama sgk dökümünde Asıl 22 1.392,23 o yıla ait bu rakam mevcuttur. Seneler sonra öğrendim mağaza müdürü insiyatifinde böyle oyunlar merkeze daha iyi gözükme çabaları mevcut oluyormuş. Kısaca uygulanan durumlar tüm çalışanlara mobing- saatlerin tam girilmemesi-ücretten nasıl çalarım politikası. 5 yıl zaman aşımına uğramadan harakete geçmek istiyorum bu yanlarına hak olarak kalsın istemiyorum.

  1. Merhaba. Aslında 5 yıl büyük ölçüde geçmiş. Çünkü bugün dava açsanız, en son 25/09/2012 ve sonrasını alabilirsiniz. Yine de halen bir kısım ücretlerinizi alma hakkınız var. Bir an önce doğrudan dava açmanızı öneririm.

 33. Selam aleyküm 14.08.2017 tarihinde işyerinin baş ustasiyla tartıştık görenlere varken engelli bir işçiyi bana moving uygulandığı gibi küfür aşağılayıcı söz tehdit bu nedenlerden dolayı istifa yazmadan imzalamaya işten ayrılmak zorunda kaldım ihtarname çektim ertesi gün 17.08.2017 de çıkışını vermişler 29 koduna işsizlik parsida alamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

  1. Polat bey, bu durumda işsizlik maaşı bağlanmasa da, dava açarak haklarınızı aldığınız ve haklı olduğunuzu ortaya koyduğunuzda geriye dönük olarak işsizlik maaşınızı alabilirsiniz. ama şu anda yapmanız gereken şey dava açmaktan ibarettir.

 34. merhaba mustafa bey

  2013 7 aynda iski nin taşeron şirketinde gvenlik işine girdim 2017 7aynda kendi isteğim ve ailevi sebep göstererek istifa ettim tzaminatm şirket vermedi iski yi mahkemeye ver dedi . kendi isteğim ile çktğm için mahkeme ye versem sonuç ne olur tazminatm fazla çalşma çretimi alabilirmiyim

  1. Şafak bey, kendi isteğinizle ve ailevi sorunlarınız nedeniyle işten ayrıldıysanız, ne yazık ki hiçbir şekilde kıdem tazminatınızı alamazsınız.

 35. Merhaba Mustafa bey,
  23 Haziran 2016 tarihinde bir firmada işe başladım asgari ücret +sigorta olarak.
  20nisan2017 tarihinde işten çıkartildım ve tazminatımı alamadım.
  bunun için işkur aracılığıyla 170 arayarak ihtarname gönderdim fakat sonuç alamadım.
  şu an başka bir firmada çalışıyorum ve gidip mahkeme için dilekçede bulunamıyorum.
  ben sizin yazdığınız örnek dilekçeyi yazıp başka biri ile başvuru için gönderebilirmiyim ? aksi taktirde izin almak durumunda kalacağım.
  ayrıca saat 18:00 çıkışlı olduğum için fazla mesailerim için dava açabilirmiyim? bunun için şahit gerekirmi?yanıt alabilirsem sevinirim teşekkürler iyi günler…

  1. Merhaba. Dava dilekçesi verirken ödenmesi gereken harçlar da olacaktır. Bu nedenle sizin gitmenizi öneririm. Bir başkası başvurabilir mi, bilmiyorum; ancak bunun için bulunduğunuz yer iş mahkemesini telefonla arayarak sorarsanız, eminim bilgi vereceklerdir. Fazla mesailerinizi de elbette talep edebilirsiniz.

 36. Merhaba Mustafa Bey.

  3 ay önce işten ayrıldığım firma maaşımı yatırmadı. Ekonomik kriz içinde olduklarını belirtiyorlar. Bu konuda Alo 170i aradım firmaya ilettiler ama firmanın cevabı ödeyemiyoruz olmuş. Bana işçi mahkemesine başvurun dendi. Alacağım rakam yüksek bir rakam değil ama bir emek harcadım. Bu rakamı almak istiyorum. Yapmam gereken işlemlerde benden ücret çıkacakmı ne gibi işlemler yapmalıyım. Bu konudaki aşamaları özetleyip aktarabilirmisiniz. İyi günler.

 37. Merhaba mustafa bey,
  Ben bir fastfood restoranında 4 yıldır çalışıyorum, işe eleman olarak başladım ve yükselerek şu an müdür pozisyonuna geldim.Daha üstümüz olan bir müdürümüz var egoda sınır tanımayan, yıldızı kimseyle barışmayan ve yalakalık yapmıyorsan seni umursamayan, bana takmış durumda.Şimdi beni 7 km ötede başka bir restorana gönderdi çalışmam için fakat öğrendim ki bu restoranı kapatacaklarmış ve beni işten çıkartacakmış.Bu gibi durumda tüm haklarımı alabilirmiyim, işe iade davası açabilirmiyim?4 yıldır çalışıyorum içerde hala bazı nedenlerden kullanamadığım 2 yıllık izin hakkım var,evli bir çocuk babasıyım, bakmakla yükümlü olduğum insanlar var, şirketin beni başka bir restorana çalışmaya gönderebilecek gücü,imkanı olmasına rağmen beni çıkarmaya çalışıyor,internette o kadar çok şey okudum ki kafam karıştı,eminim siz kısa ve anlamlı bir cümle yazsanız o bile yeterli olacak bilgi seviyenizden anladığım kadarıyla,rica etsem bu konuda bana küçücük de olsa bir akıl verseniz, nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba. O zaman şöyle söyleyeyim; iş sözleşmenizde bunu için onayınız alınmışsa ki genelde alınır, başka şubeye gitmek ve orada çalışma zorundasınız. Ama diyelim ki işveren sizi çıkardı. Bu durumda, işyerinde çalışan işçi sayısı 30’un üzerindeyse elbette işe iade davası açabilirsiniz. Bunun için, işten çıkarıldıktan sonra 1 aylık süreniz olduğunu unutmayın ve bir gün işten çıkarılırsanız, derhal ihtarname göndererek tüm haklarınızı talep edin.

 38. Merhabalar ben özel bir şirkette 9 yıldır çalışmaktayım. ancak beni işe birgün almadılar ve 4 gün sonra ihtar çektiler. sözleşmen fesholdu diye. bende ihtar çektim tüm haklarımı istedim ama henüz yatırmadılar. şimdi dava açmayı düşünüyorum ama son 2 aylık maaşımı da vermediler. kıdem ihbar vs. ile birlikte 2 aylık maaşımı da aynı dilekçede isteyebilir miyim nasıl bir yol izlemem gerek sizce teşekkürler..

 39. Merhaba.
  20 ay calistigim sirketten surekli fazla mesai yapmak zorunda kaldigim ve mesai ucretlerimin yatirilmis gibi gosterilmesini sebep gostererek ihtarneme cekerek ayrildim.10 gun gecmesine ragmen tazminatimi 16 gunluk maasimi ve yillik izin parami yatirmadilar.Hatta ise sebepsiz gelmedigim icin onlarda bana ihtarname cekmis.Sizce ne yapmaliyim.

  1. Ulaş bey, keşke bir ihtarname çekerek işi bıraksaydınız. Artık mecburen dava açmanız gerek. Bahsettiğiniz hususların varlığını mahkemede ispat edebilirseniz, davayı kazanmanız ve haklarınızı almanız mümkündür.

 40. Ben 2 senedir çalışmakta olduğum iş yerinden haklı bir sebep olmaksızın çıkarıldım çıkış kodum 4 kıdem ve ihbar tazimatım çek olarak taksitle ödenmek isteniyor.hiçbir kağıtı imzalamadım ve hesabıma yatırılmasını talep ettim.anlaşma olmadı işverenle, noterden ihtarname çektirdim.dava açarsam avukatlık ücreti ni karşı taraftan alabilirmiyim

  1. Anlattıklarınız kadarıyla doğru ve hukuki yolu izlemiş bulunmaktasınız. Kıdem tazminatı; sizin talep ettiğiniz şekli ile ödenmelidir.
   Davayı hangi taraf kazanır, bunu ancak tabiki mahkeme tayin edecektir. Ama siz kazandığınız takdirde yargılama giderleri ve vekalet ücreti karşı tarafa bıraktırılacaktır. (Not: Kendi avukatınızla da bu konuyu istişare etmenizde fayda var,zira fazla bir tutarak anlaştıysanız o tutarı tarafa bakmaksızın avukatınız sizden talep edebilir. Şimdiden söylemekte fayda var.)

 41. Merhaba benim de ben 9 yildir ayni isyerinde calisiyorum halende calismaktayim yanliz cok ciddi sekilde cikmam iicin psikolojik baski goruyorum .9 yildir hic sigortam yapilmadi suan sgk ya sikayette bulundum ama ordan fazla bi beklentim yok ben gunde 11 saat hafta sonlari ve bayramlarda calisan bir yerde calistim 9 yil simdi isten ayrilmak ve alacaklarimi haklarimi sonuna kadar almak istiyorum ne yapmaliyim yardimci olursaniz sevinirim

  1. Kayhan bey 9 yıldır aynı işyerinde sigortasız mı çalışıyorsunuz? Bir kere bile girişiniz olmadı mı?

   1. Malesef olmadi surekli oyalama surekli isten cikarma tahdidi ve gecim sikintisi nedeniyle mecbur kaldim katlandim ama artik cikmam icin surekli baski goruyorum nitekim iki gundur de cikmak zorunda kaldim y ne apabilirim

    1. Bir an önce ihtarname çekerek tüm haklarınızı talep edin. Ardından da dava açmanız gerek. Sigorta girişiniz hiç olmasa da, mahkeme sizin orada çalıştığınıza kanaat getirirse davayı görecektir. Ayrıca ne kadar yazılı vb. delil toplayabilirseniz, toplamanızı öneririm.

   2. Merhaba bende 4 ay calistigim is yerinde iftira ile isten cikarildim.yalniz cikis verilmem sebepsiz olarak yazildi mudur beni sevdigi icin iftira oldugunu bildigi icin bana sebepsiz cikis verdi.simdi savciliga iftira icin dava actim.bu asamada suan piskolojik tedavi goruyorum.herkesin icinde beni rencide ettigi icin.maddi manevi tazminat davasi acsam kazanirmiyim.saygilar

    1. Meryem hanım, maddi manevi tazminat davaları benim uzmanlık alanım dışında. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 42. Merhaba Mustafa Bey öncelikle böyle bir hizmeti sunduğunuz için sizi kutluyorum,sorum şöyle;
  Kamudan emekli olduktan sonra maddi ihtiyacım olduğu için 2010 yılından bu yana Özel bir okulda öğretmenlik yapıyordum,.Özel okullar kanununa göre sözleşmeler belirli süreli yapılmakta.Temmuz ayında ameliyat olmamdan dolayı 30 gün hastane rapor vermişti bunu işverene sundum ve Ağustos ayında işe başlamaya gidince sözleşmemi yenilemeyeceklerini söylediler,işten ayrılmamla ilgili olarak belge veremeyeceklerini söylediler.Temmuz maaşını ödemeyeceklerini Sgk’dan para almam gerektiği söylendi ancak emeklilere iş göremezlik parası ödenmiyormuş. İş sözleşmesinde Aylık ücretli ibaresi mevcut.Temmuz ayı maaşını almak için nereye başvurmalıyım ve Kıdem tazminatı hakkı konusunda düşünceniz nedir?
  Uzun oldu ama kusura bakmayın saygılarımla…

  1. Zehra hanım teşekkür ederim. Evet ne yazık ki, emekli olanlara rapor parası ödenmemektedir. Raporlu olduğunuz günlerde, işverenin de size ücret ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır. Bu durumda, temmuz maaşınızı alamayacağınızı düşünüyorum. Kıdem tazminatına gelince; işveren sizi işten çıkardığına ve bunun için haklı bir gerekçe sunmadığına göre kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Öğretmenlerin nasıl kıdem tazminatı alabileceğini şu yazımda daha önce anlatmıştım.

 43. Merhaba Mustafa bey 05/05/2017 işe girdim 09/07/2017 işten ayrıldım, işten ayrılmanın sebebi sigorta yapilmamis ve maaş almamam, 2 ay çalıştım maasimi alamıyorum, 1 aydır surekli hergun aradigim halde yarın yatıracam diye diye, en son firmaya gittim patronla konuştum neden maasimi odemiyorsunuz, odemiyorum ve tehdit ederek kime giderse. Git diye tartışarak firmadan ayrıldım 170 sgk aradım genel bilgileri verdim fakat bugün aradım hiç birşey yapamayacaklarini söylediler… o firmada çalıştığına dair elimde kanitta var irsalyede imzanız ve orda çalıştığına dair arkadaşlarla çektirdiğim fotoğraf ve mailler. Bugün bir avukatla görüştüm fakat avukat 5 bin istedi ve benimde o firmada alacağım net 12 bin + avukatın söylediğine göre 15 bin net alırmısım bana bu konuda yardımcı olur musunuz yanlış birşey yapmak istemiyorum… Avukat neden 5 bin talep etti ya askeri ücrete çalışsaydı ne olacakti? 2 aylık maaş zaten 3 bintl yapıyor avukat neden 5 bin istedi bugün adliyeye gitmeden önce size danışmak istedim bana yol gosterirseniz minnettar olurum saygılar….

  1. İbrahim bey merhaba. bin liralı kalacak için neden avukata gidiyorsunuz ki? Davanızı kendiniz de açabilirsiniz. Madem ki elinizde deliller ve belgeler var, davanızı açın ve alacaklarınızı talep edin. Ya da bir başka avukatla görüşebilirsiniz. Çünkü avukatlar genelde bu kadar yüksek rakamlar talep etmez.

 44. Merhabalar 2 aydır bir otelde çalışıyorum. Sabah 08:00 Akşam 16:00 shiftinde çalışıyorum. iş yerinde akşam mesaisi oldugunu söylediler ve kalmıştım.Mesai oldugu zamanlarda 16:00 da çıkıp 2 bucuk saat mola verdikten sonra 18:30 da işe geri başlıyorduk. saat 21:00 a kadar işimizi bitirip çıkıyorduk. Ama yine mesai olan bir günde 16:00 çıkıp kantinde arkadaşlarla oturup akşam mesaisini bekliyorduk. Mesaiden çıktıktan sonra personel çıkışının orada personellerden birisinin golf arabasıyla hızla gelip önce çöp konteynerına daha sonrada ben ve bir arkadaşıma çarptı. Arkadaşım küçük sıyrıklarla atlattı. Ben şu anda 2 hafta oldu sağ kolumu hissetmiyorum. Sinirlerim ezilmiş. 15 gündür raporluyum. Bu konu ile alakalı İş yerinde gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle iş kazasının meydana gelmesi açısından zemin oluşturulmuş olduğundan konuyla ilgili bir yaptırımım olabilir mi ?İş kazası nedeniyle maddi, yaşamı boyunca bu kaza nedeniyle devam edecek elem ve üzüntüden dolayı da manevi tazminat talep etme ve davalı aleyhine bu davayı açmam söz konusumudur.

  1. Emrah bey bu konuda en iyi cevabı bir avukattan alabilirsiniz. Ama başınıza gelenin açık bir iş kazası olduğunu söylemem gerek. Öncelikle, tam olarak nasıl bir sonucun meydana geldiğini ortaya koymalısınız. Kolunuzu neden hissetmiyorsunuz? Bu, kazayla mı ilgili? Bunun ardından gerekli girişimleri yapabilirsiniz.

 45. Merahabalar mustafa bey ben 6. Ayın 28inde işe başladım 8. Ayin 5inde işten çıkarıldim çikacagim gün is sözleşmesi imzalattilar asgari ödemenin altında işe basladim ama bana asgari ödeme aliyormuşum gibi bodro imzalattilar sonrada çikişimi verdiler ayrica is veren sigortasiz türk ve suriyeli işçi çalistiriyor bir çoguda çocuk ben bunun için ne yapabilirim.

  1. Şeyma hanım, sigortasız işçilerle ilgili Alo 170’e şikayette bulunabilirsiniz. Diğer konuda ise şunu sormam gerekir: İşyerinde toplam kaç işçi sigortalıydı ve siz eksik dediğiniz maaşı elden mi yoksa bankadan mı aldınız?

 46. Mustafa bey ben yurt dısında besene bır ıkısene bır calıstım toplamı yedı sene ama verdıklerı yazmınatlar cok dusuktu Sımsoracagımmmahkemeye versem bu yılların fazla calısma yıpranma mesayı paralarını alabılırmıyım sımdıden tesekkurler ıscı mahkemesıne mı berım yoksa avukatmımtutum sızden bılgını alım

  1. İsmail bey elbette alabilirsiniz; ama zamanaşımı sürelerine bakılması gerekir. Kıdem tazminatlarınız için 10 yıllık ve ücretleriniz için 5 yıllık zamanaşımı vardır. Bir örnekle anlatayım. İşyerinden 2011 yılında ayrılmış olun, kıdem tazminatı için 2021 yılına kadar dava açabilirsiniz. Ama ücretler için 5 yıllık zamanaşımı 2016 yılında dolmuştur ve ne yazık ki ücretlerinizi dava yoluyla tahsil edemezsiniz. Davayı dilerseniz kendiniz de açabilirsiniz ama rakamlar yüksekse avukat tutmanızı öneririm.

 47. Merhaba Mustafa Bey
  Ben işkur kapsamında bir hastanede çalışıyordum fakat yeni çıkan düzenlemeyle çalışan öğrencilerden kesinti yapılıyormuş diğer arkadaşlarım tam maaş alırken ben 2 ay boyunca eksik ücret aldım ve işten çıktım işkuru arayıp sorduğumda dava açabileceğimi haklı olduğumu söylediler. Dava açmak istesem nasıl bir yol izlemeliyim ve sizce maaşımın kesintiye uğrayan kısmını geri alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Esra hanım, kesintinin nedenini açıkça yazabilir misiniz? Belki de, yasal bir kesintidir. Ama değilse, arabulucuya başvurabilir ya da doğrudan dava açabilirsiniz.

 48. Merhaba, benim 2.yıl 5ay calismişligim var ve ben kendi psikolojik sorunlarimdan dolayı yoğun bakımda yattım 4 gün ve o süreçte iş yeri taşınacaktı ben uzak mesafe diye gitmek istemiyordum ve ben hastaneden ciktiktan sonra iş elverişli değildim çalışmaya 3 günden sonra işe gitmediğim için çıkarılıyormusum ve ben imza atmadığım halde istifa diye bildirilmis sigortaya acaba dava açsam kazanirmiyim lütfen yardımcı olurmusunuz ve normalde maaş yattığı zaman maaş bodrosu vermek zorundalar
  Doyw biliyorum elden ama hiç bi şekilde maaş bodrosu elime geçmedi şimdiden teşekkür ederim

  1. Kadriye hanım, geçmiş olsun. İşe elverişli olamdığını söyleseniz de, bu durumu bir sağlık raporuyla kayıt altına aldınız mı? Almadıysanız, hakkınızda devamsızlık tutanağı tutulması ve çıkışınızın verilmesi normaldir. Maaş bordrosu verilmesi gerekir ama verilmemesi, tek başına bir haklı fesih nedeni değildir.

 49. Iyi aksamlar ben bir iş yeri ile 12 aylık sozlesme imzaladim. 10. Ayda tek taraflı sözleşme feshi yapıldığını iletti bize. Bu konuda ne yapabiliriz?

  1. Özlem hanım, anladığım kadarıyla belirli süreli sözleşme ile çalışmışsınız. Bu durumda, işverenin fesih için haklı bir nedeni yoksa, kalan 2 aylık ücretinizin size ödenmesi gerekir. Ödenmezse, dava açarak alabilirsiniz.

 50. Merhaba ben 2.yil 5 aydır çalışmış olduğum kurumdan hafta tatilinin olmaması resmi tatillerde çalıştığımız halde hiçbir ücret ödenmediği ve yıllık izin hakkımın 14 gün olduğu halde 7 gün olarak kullandırma çalışmalarından dolayı tek taraflı işten ayrıldım hiçbir imza atmadan tazminati mi istedim yarı yarıya uzlaşma teklif ettiler kabul etmedim ve sonra bana ihbar tazminati kesintisinin olacağını gidip dava alabileceğim söylediler dava açsam kazandırmıyor kendim açmayı düşünüyorum herşey ispat ve sahitli

  1. Selçuk bey dava açmanızı öneririm. Belirttiğiniz nedenler, haklı fesih sebepleridir. Ayrıca ihbar tazminatı kesintisi diye bir şey yoktur. Siz iş akdinizi feshettiğiniz için, zaten ihbar tazminatı alma hakkınız olmaz.

 51. Mustafa Bey merhabalar,

  Çalıştığım yer bir fabrika ve ben beyaz yakalı olarak çalışıyorum.
  sabah işe başlama saati 07:45 mesai bitimi 18:15 (11 saat) 1 saat yemek molası veriliyor 2 defa da çay molası veriliyor böylece 9 saat çalıştırdıklarını ifade ediyorlar. Fakat molalar mavi yaka personel için.
  Bunun yanında, sabah tüm personel en geç 08:00 da kart okutarak giriş yapması gerekirken personellerden aynı ünvanda olduğumuz diğerlerinin geç geldiği halde haketmiş olduğu yıllık izin günlerinden eksilmediği ancak bizim izin günlerimizden eksildiğini görüyoruz.
  Fabrikanın genel müdürünün oğlu da yeni işe başladı ve yıllık izin hakkı yokken 10-15 gün izin kullandı.
  Bu durumda ben, geç geldiğimde düşülen yıllık izin günlerimin geri iadesini talep edebilir miyim, edemez miyim ?

  1. Murat bey, geç geldiğiniz günlerin zaten yıllık izninizden düşülmemesi gerekir. Bu, her şeyden önce, yıllık izin kavramının varlığına terstir. Ama işveren, geç geldiğiniz saatlerin ücretini kesme hakkına sahip olabilir. Buna göre değerlendirmenizi öneririm.

    1. Murat bey çalışma sürenizle ilgili nasıl bir bilgi öğrenmek istiyorsunuz? Önemli olan, haftalık 45 saatin aşılması durumunda işçiye fazla çalışma ücretinin ödenmesidir.

 52. Merhaba , 1 hafta deneme süresi dediler çaliştigım yerde sonra deneme sürecini gectik sigortami yapacagiz diyip oyaladilar sigortami yapmayinca çiktim . Ama bir aylik maaşimi vermediler iki ay oldu . maaşimi dava açsam alabilirmiyim

  1. Berna hanım, deneme süresinde de sigorta yapılması zorunluluktur. Maaşınızın da tam ödenmesi gerekir. Elbette hakkınızı aramalı ve dava açmalısınız.

 53. merhaba ben bir iş yerinde 2 ay 23 gün ççalıştım.2 ayın maaşını aldım ve işi bıraktım.23 günün ücretini bana vermedikleri için istifa dilekçesini imzalamadım.paramı ödeyin imzalayayım dedim ay başında hesabına yatar gelir imzalarsın dediler.fakat ay başında para yatmadı sgk’ya gittiğimde 29 kodlu işten çıkarma ile işten çıkarıldığımı gördüm.işyeri ahlak ve disiplinine aykırı haraket etmekten.paramı hala alamadım 170 ‘e şikayet ettim fakat alo 170 cebri icra uygulayamadığı için paramı yine alamayacağım sanırım.işyeri benden sonra eski iş arkadaşlarıma boş kağıda imza atırmış kağıdın başında tutanak yazıyormuş.dava açsam kazanırmıyım.açtığım davada işten çıkarılma kodunu değiştittirebilirmiyim.saygılar

  1. Kahraman bey sizin için çıkış kodunun bir önemi yok. Siz sadece 23 günlük ücret alacağınızın peşindeyseniz, dava açın ve alın. Bu davayı kendiniz de açabilirsiniz. Neticede, işveren size ücretinizi ödediğini ispat edemedikten sonra davayı kazanacaksınızdır. Alo 170’le zaman kaybetmeyin.

 54. 2 aylık çalışmış olduğum firmada 2 aylık sigortamda yatırıldı ancak 5 kuruş alamadım nasıl alabilirim paramı

  1. Zaman geçirmeden ALO 170 hattını arayıp bir şikayet bırakın. İşverene tekrar başvurun, hukuki mücadele başlatacağınızı iletin. Alacağınız cevaba göre yargı yolu açıktır.

 55. Merhaba. Benim 1996 yılında sigortam başlamıştı. Ama işyerim hiç prim ödememiş. Sgk ya sordum iş mahkemesi ne gidip dava açmamı , avukata gerek olmadığını, kazanacağımı söylediler. Nasıl bir yol izlemeliyim yardimci olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Evet, davayı kendiniz de açabilirsiniz ama mutlaka bir avukata danışmanızı öneririm. Gözden kaçan detaylar olabilir, bu konuda avukat size yol gösterecektir.

 56. merhabalar yalçın bey 3 yıldır kurumsal firmada çalışmaktadırım iş yerine meslek hastalıkları hastanesinden bölüm değişikliği raporu verdim rahatsızlığımdan dolayı beni iş veren tüm haklarımı verip işten çıkardı yanlız çıkışımı kendi çıkarmış gibi değil ben çıkmışım gibi gösterdi imzalattı bana kıdem tazminatımı yatırdı ihbarı tazminatımı ise prim diye yatırdılar yanlız bide bana işsizlik verdiler ben istifa ettirirmiş gibi gösterip nasıl işsizlik vere bildiler ?

  1. Berkay bey, sizi istifa etmiş gösterip işsizlik maaşı bağlatamazlar. Çıkış kodunuzu tam ve doğru öğrenmelisiniz.

 57. Merhabalar benim 7 yıllık çalışmışlığım var fakat sigortasız, tüm uyarılarıma rağmen yapılmadı sigortam iş yerinin iflas etmesi sebebiyle işten çıkarıldım tazminat dahi verilmedi işe başladığımda 13 yaşındaydım, çıkarıldığımda ise 19 yaşındaydım şimdi ise 23 yaşındayım şuan benim neler yapmam gerekiyor ve ne taleb edebilirim bilgilendirmek adına yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

 58. yalćın yılmaz 3 havaalani ….’da çalıştım 81 girdim 516 ayrıldım işten 7 ay çaliştim işverenlerin anlaşamadim ķüfür agareten dolayi ayrıldım tazinatimi alamadım 7 aylık emeğini tazinatimi nasıl alabilirim yardimci olursaniz memun olurum

  1. Yalçın bey hakaret nedeniyle işten çıkarılmışsanız, fiili durumu bir avukatla görüşerek bilgi almanızda yarar var. Buradan bir şey söylemem mümkün olmaz.

 59. Merhaba ben 6 sene taseron bir firmada tedaş gorevlisi olarrak calistim işin cok agir olmasi ucretinin az olmasi ruhen ve bedenen beni cok zorladigi icin baska bir is bulup ayrildim isveren herdefasinda iyi bir is bulursaniz hemen burdan gidin ben tazminatinizi verecegim diyordu ama benim tazminatimi vermedi nasil bir yol izlemeliyim yardimci olursaniz cok sevinirim

  1. Birde isten cikarken evraklarimi alabilmem icin istifa dilekcesi imzalamam gerektigini soyledi yeni ise baslayacagimdan evraklarimi almam gerekiyordu mecburen imzaladim

  2. Murat bey, bu durumda istifa etmişsiniz ve bunun anlamı kıdem tazminatınızı yitirmenizdir. Yine de şansınızı denemek isterseniz, dava açabilirsiniz.

   1. İsci mahkemesine mi gidecegim yoksa biryere dilekce felan mi verecegim avukat tutmam gerekiyormu ? Konuyla alakali hicbir bilgim yok bana kisaca bi yol haritasi cizebilirmisiniz simdiden tesekkur ederim saolun

    1. İşkur’a dilekçe verseniz de, istifa mektubu olduğu için karar aleyhinize çıkacaktır. Ama iş mahkemesine dava açar ve istifa niyetiniz olmadığını ispat edebilirseniz belki davayı kazanabilirsiniz. Yine de bir avukata danışmanızda yarar var Murat bey.

     1. Hocam ben isi kendim biraktim zaten ama sebeplerim oldugu icin biraktim maas az oldugu icin gecim skintisi yasadim is yuku cok agirdi gece gunduz calisiyordum fazla calisma yerine mesai ucreti odenmiyor izin veriliyordu onunda yarisini veriyorlardi birde soförluk yapiyirdum ayni zamanda arac arizalandigi zaman masrafi bana yuklemeye calisiyorlardi param yok deyince 20 bin tl lik fatura topla getir diyolardi dilenci gibi fatura dileniyordum ordan burdan bunlar bi gecerli sebep degilmi isi birakmam icin birde bunlarin hepsini tam olarak yaptim haklarimi alfim fiye her ay zorla kagit imzalattiriyorlardi imzalamazsan cik git diyolardi bende en sonunda gitmek zorunda kaldim bu gecerli sebep sayilmiyomu yardim edermisiniz bana lutfen

     2. Murat bey bütün bunlar elbette haklı fesih nedenidir. Ama istifa mektubu imzaladığınız için, davaya biraz dezavantajlı başlarsınız. Yine de dava açarak bütün bu hususları ya da bir kısmını ispat ederseniz, mahkeme sizin istifa dilekçenizi zaten dikkate almayacaktır. Bir an önce dava açmanızı öneririm. Özellikle tanık ifadeleri önem arz edeceği için, şimdiden lehinize tanıklık yapacak insanlarla görüşmenizde de fayda var.

 60. 17 yasinda ogrenciyim antalyada otelde calistim parami alamadim sgk , bimer vs basvurdum 6 ay sonunda kagit geldi iş mahkemesine basvurun diye ben ucret odeyecekmiyim odeyeceksem ne kadar odeyecegim

 61. Hocam merhaba çaliştigim firma asgari ödeme ayrı geri kalan kısmı elden veriyordu işten ayrıldım fakat elden alacaklarımızı tüm arkadaslar alamadık ne yapmamız gerekiyor

  1. Yazıda anlatıldığı şekilde iş mahkemesine dava açmalısınız. Kanıtlarınızın ve tanıklarınızın olması yararınızadır.

 62. hocam ben yaklaşık 5 yıldan fazladır özel güvenlik olarak bir şirkette çalışıyordum yaklaşık 1 ay önce çalıştığım yer artık güvenlik çalıştırmayacağını söyleyip güvenliği fesh etti 5 yıldır tazminat ödenmedi fazla çalışmalar ve resmi tatil günlerindeki haklarımız ve evlilik çocuk parası falanda ödenmedi mahkemeye vermeyin deyip 3 bin tl verelim dediler sizce ne yapmalıyım

  1. Cihat bey, dava açmanızı öneririm. Ama bunu yapacaksanız da bir an önce yapmalısınız. Bahsettiğiniz tüm alacaklarınızı dava yoluyla alabilirsiniz. Sitemizdeki kıdem tazminatı hesaplama aracını kullanarak, tahmini kıdem tazminatı miktarınızı görebilir ve size önerilen rakamla da kıyaslayabilirsiniz.

 63. Merhabalar .Ben bir firma ile götüre usülde bir iş yaptım taşeron olarak. Yaptığım işe ait sözleşmem var. Sözleşmede ödeme günleri ve işin süresi toplam işin fiyatı ayrıntıları ile yazılı. Ben işi teslim etmeme rağmen sözleşmedeki ücretin büyük bir kısmını alamadım.Bu aşamadan sonra ne yapmam gerekiyor. Hangi yolu izlemeliyim. Yardımınız için çok teşekkürler

  1. Hakan bey bahsettiğinizden anladığım kadarıyla, aranızda bir işçi-işveren ilişkisi bulunmuyor. Bu durumda genel mahkemelerde borçlar kanunu hükümlerine göre hakkınızı aramanız gerekir. Bir avukattan yardım almanızı tavsiye ederim.

 64. Merhabalar; ben volkan 2 yıldır çalıştığım fabrikadan sgk dan gelen ceza nedeniyle (iş yeri gecirmis oldugum is kazasini bildirmemesi uzerine gelen ceza ) işime son verildi.kıdem ve ihbar tazminatı ve ocak ayında yapılması gereken zam yapılmadı tüm bu alacaklarımı tahsil edebilirmiyim.

   1. Geri iade dava şartları var ama bu saaten sonra dönüş yapmak doğru olmaz kendim için.

 65. Merhabalar ben 23 şubatta isten ćıkarildım bana haber verilmedi.7 yıl 6 ay çalıştıģım şirket tazminat vermeden işten attı ve bu zaman zarfinda maaş hesabima sadece 4 ay kadar para yattı ve asgari ücretin cok altinda bi miktar.Hic maaş alamadım ssk düzenli yatiyordu işsizlik maaşı almaya hak kazandım.Alo 170 hattinı arayıp tazminatimı ve alamadiģim bütün maaşlarimı söyledim fakat işyeri yerinde yok adres veremiyorum.Ne yapabilirim.

  1. Merhaba, şirketinizin bulunduğu ilin Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’ ne bir dilekçe ile başvurarak (Hatırladığınız ismi ile) işçi alacaklarınızdan ötürü konuşlu adresini sorabilirsiniz.

 66. SELAM BEN FERİBOTTA İŞE BAŞVURDUM MÜTAHİT 3 GÜN SİGORTAMI YATIRDILAR SONRA GELİP BANA LİSTE DEGİŞMİŞ DEYİP EVE GÖNDERDİLER BİR HAK TALEP EDEBİLİRMİYİM

  1. Nejdet bey eğer deneme süresi yoksa, size 2 haftalık ihbar tazminatı ödenmesi gerekir.

 67. Selamun aleykum
  09.07.2007 yılından 02.03.2017 ye kadar ozel bir şirkette çalıştım. Devlet memurluğu sebebiyle isimden ayrıldım. Tazminatimi talep ettim ödemeyecekerini söylediler.
  Alma ihtimalim var mi ? Sizce ne yapmaliyim.

  1. Merhaba. Memur olmak için işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alamaz İsmail bey.

 68. Merhaba

  çeşitli illerde şubeleri olan büyük bir firmada beş yıldır bilişim ile ilgili görev almaktayım. son iki yıldır sürekli olarak
  kendi iş yerimde çeşitli illerdeki şubelerde yerinde destek vererek fazla mesai yapıyorum. bu yıl öncesine kadarda sgk primlerinin bir kısmıda eksik yatıyordu. biz bunu yönetime , yöneticilerimle dile getirdik gerekli düzeltmelerin sağlanması konusunda yardım istedik.

  1 yıldır şu ay bu ay diye öteleniyor. Ben mahkemeye vermek istediğim durumda şahit olarak gösterebileceğim bodrolu çalışan çok zor gözüküyor. Nasıl bir yol izlemem gereklidir. nasıl kanıtlar sunmam gerekmektedir.

  Şimdiden Teşekkür Ederim.

  1. Ozan bey şahit dışında kanıtlar da olabilir. SGK primleriniz eksik yatıyorsa, bunun aksini yazışmalarla, e-postalarla ya da başka yöntemlerle de ispatlayabilirsiniz. Yine de kesin cevap vermem mümkün olmaz.

 69. Iyi aksamlar ben ……huzurevinde 2 yil calistim baska huzurevine gecis yaptik ilk calistigim huzurevinde 8 aylik bir sendika haklarimiz vardi bu haklari 40 civarinda arkadaslarimiz aldi ben alamadim benim alamama sebebim bu haklari savundugum icin sirketin gozune batmisim.bu calistigim huzurevi devletin bu odenen parada devletin gonderdigi para sirket benim parami bekletiyor ne yapmam gerekiyor.tesekkurler

  1. Müjdat bey, ücret alacaklarında zamanaşımı 5 yıldır. Bu süreyi dikkate alarak dava açmanız gerekir. Başka türlü almanız çok zordur.

 70. merhabalar msutafa bey 2,5 ay bir iş yerinde calıstım öncelikle bana haber vermeden iş ilanı verilmiş bulunğum bölüme ihbar süresi tanımadılar ayrıca sigorta çıkışım yapılmış haberim olmadan yaklaşık 3 aydır maaşımı vermiyorlar isim değişikliğine gidilmiş iş yerinde çalışan çıkan kimse parasını alamadılar nasıl bir yol izleyebilirim lütfen yardımcı olur musunuz ? Şimdiden çok teşekkür ederim

  1. Merhaba. Bu durumda yapılabilecek en doğru davranış, bir an önce dava açarak hakkınızı aramaktır.

 71. Merhabalar. Ben butik bi antrenman studyosunda eğitmenlik yapıyordum. İlk 3 ay sigortam ödenmedi. Deneme süreci diye bişey zaten en başından beri kabul etmedim. İşten Şubat sonu itibariyle ile çıkarıldım. İşsizlik ödeneği için başvuruda bulundum kabul edilmedi. SGK ya sorduğumda ise belirsiz is sözleşmesinin işçi tarafından fesh edilerek çıkarıldığı yazıyormus. Ben hiç bi şekilde istifa dilekçesi vermedim, bişey de imzalamadim. İşsizlik ödeneği almak ve bu işvereni şikayet etmek istiyorum. İşifa etmediğim halde bunu nasıl yapabilir ve haklarimdan mahrum bırakabilir ? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler..

  1. Fikri bey bu durumla sık sık karşılaşıyoruz. Tek çareniz işverene dava açarak haklılığınızı kanıtlamak ve kazanırsanız mahkeme kararını İŞKUR’a götürerek geriye dönük işsizlik maaşınızı istemektir. Eğer bu arada çalışmamışsanız, işsizlik maaşınız geriye dönük size ödenir. Ne yazık ki başkaca bir yöntem yoktur.

 72. Merhaba ben taksi şöförüyüm 6 yıl dan beri çalıştığım mal sahibim sgk primlerini ödememış dava açsam kazanma şansım olabilirmi primlerini ödemek istiyorum belediye çalışma belgelerin benim adıma kayıtlı ama şimdi işten atıldım isteğe bağlı olduğunu söylüyor hak talep edemezsin diyor bir ay 30 gün tam çalıştım 6 yıl boyunca bana yardımcı olursanız çok sevinirim iki tane çocuğum var kimsenin onların hakkını kimsenin yemesini istemiyorum şimdiden teşekkürler

  1. Sedat bey, işten ayrıldığınıza göre ödenmeyen SGK primleri için iş mahkemesine dava açmalısınız. Fiilen çalıştığınızı tanık ve diğer her türlü delille ispat edebilirseniz, mahkeme geriye dönük primlerinizin yatırılmasını sağlayacaktır.

  2. Merhaba, 2 yıl yedi ay bi kamu bankasında çalışıp istifa ettim.bu banka çalışanlarına her yıl iki maaş temettü(kar payı) ödemesi yapardı nisan ayında.ben ise 7 martta istifa ettim 23 gün sonra yani nisan ayının 1.gününde temettü ödemeleri yapıldı.ben bu tutarı hakketiğimi düşünerek bana da yatacağımı düşündüm fakat banka hakettiğim bu parayı yatırmadı.arayıp görüştüm istifa eden personele bu ödeme yapılmayackmış dediler yeni bi genelge yayınlamışlar.ne yapmam gerekiyor yardımcı olur musunuz

   1. Merhaba. Bunun cevabını vermek için, bu temettü ödemesinin kaynağına bakmak gerekir. Oradaki ifadelere göre cevap değişecektir. İncelemenizi öneririm.

 73. merhaba ben bi işe girdim fakat paramı odemeyınce çıktım 1 buçuk ay alacağım var ne yapmalıyım

  1. Mehmet bey, sigortanız yapıldıysa, doğrudan iş mahkemesine kendiniz bir dilekçe vererek dava açarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 74. Hayırlı akşamlar..
  Ben 4 ay bi süre zarfında bi atölyede çalıştım ve sonunda ihbarsız ve hiçbir sözleşme bile olmadan işten çıkarıldım ve alacağım fazla mesaileri bile kendi hesabına göre kesip kesip hesap ederek tam 4.860 TL alacağım toplam parayı 1300 gb bi rakama kadar cekti halbuki hiçbir belge olmadan ilk önce aklıma siz geldiniz danışmak istedim hatta elimde ses kaydı bile var harfiyen ağzından ne cıktıysa hepsi kayıtlı ve elimde calıştığım zamanlara ait görsellerde var ve 19 gün sigortam yatırılmamış…. pk bana tavsiyeniz nedir ? Iş mahkemesine gitmemi söyledi işkurdaki danışmanım ?

  1. İsmail bey, size verilen parayı alın ve davanızı açın. İşveren hangi düşüncede olursa olsun, hakkınızı mahkeme size ödettirecektir. İşkur danışmanının da söylediği gibi tek yol, bir an önce dava açmak ve hakkınızı aramaktır.

   1. Merhaba bir restaurant ya 2 yılı aşkın süredir çalışmaktayim is verenim bana maas günüm gelmeden maaşımı aldığımı söylüyor bense ayın 10 ında dolan bir maaşım olduğunu biliyorum. Elimde maas aldigima dair imzalı belge yok yazdığı defterde ise bana parça parça olarak verdiği ücret ın fazla ve yanlış yazildigini gördüm tazminat li çıkışı mi nasıl alabilirim. Saygılar teşekkürler…

    1. İlyas bey, bu durumda size fikir vermem zor. Çünkü haklı olduğunuzu düşünerek haklı fesih yapsanız bile, ücretinizi almadığınızı mahkemede iddia etmeniz gerekecek ve mahkeme sunulacak delillere göre kararını verecektir.

     1. Öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkürler. Benim elimde kendisinin tutmuş olduğu kasa defteri resimleri var ve bana verdiği ücretler benim aldiklarimla tamamen tutarsız. Bana verdiği ücret ın hem tarihi hemde tutarı yanlış. Birde şu konu var ben 14 yıllık chef asciyim sgk bilgilerimde bu son 2 yilim beden iscisi (vasifsiz isci ) olarak geciyor bunun bana negatif getirisi olurmu?

     2. Tersine olumlu bir etkisi olur. Eğer şef aşçı olarak çalıştığınızı ispat edebilirseniz, gerçekte aldığınız ücretin daha fazla olduğun mahkemenin kanaat getirmesi daha kolay olacaktır.

 75. merhabalar , calismakta oldugumuz sirkette 4 aylik maasimi alamadigim icin noter kanali ile ihtar cekip 25 kodlu olarak cikisim saglandi.200 kisi civarinda madur calisanda ayni yolu izledi.Firmanin suan iflas vermesi bekleniyor ancak henuz bir gelisme mevcut degil.Alamadigimiz ucretler,yillik izinler maalesef iceride durmakta.Suan firmanin borc yukunden dolayi tum firma esyalari hacizli durumda.Biz calisan personeller nasil bir yol izlemeliyiz?Suan firmanin hicbir yetkilisine ulasamiyoruz.Genel merkezde kapali durumda.

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Bu tip durumlarda yapılabilecek çok şey yoktur. Bir an önce fesih bildirimi yaparak, ödenmeyen alacaklar için dava açmak çözüm olabilir. Ancak bu durumda bile, dava sonuçlanıncaya kadar işverenin mal varlığı da bitebilir. Yine de en doğru yol budur.

 76. Merhaba 2,5 yıl çalıştıgım işyerinden sebebsiz yere çıkartıldım. Maaşım yüksek sigorta primim asgari ücretten ödeniyormuş. 6 ayda sigortasız geçen sürem var. Bize herhangi belge verilmedi. Tazminatımda eksik ve elden verildi. Ben para yatırılmadan önce güvene dayalı olarak imzamı attım fakat ibranamede hiç bir rakam gözükmüyor. Daha sonra aynı dalda iş ararken dava açma sebebimle kötü referans verildi. Bu konu hakkında ne yapabilirim

  1. Hasan bey yapabileceğiniz tek şey hakkınızı dava açarak aramaktır. Hem sigorta için hem de diğer alacaklarınız için dava açmaktan başka yapılabilecek bir şey bulunmamaktadır. Kötü referans verilmesi konusunda ise ne yapılabileceği hususunda bilgim ne yazık ki yok.

 77. selam ben 16 ısı yalıtım fabrikasında çalışmaktayım işe girerken hiçbir sağlık prolemim yoktu geçen ay sağlık taramasında ak çiğer kanseri olduğum ortaya çıktı çalıştığımız fabrika petrol ürünleri işliyor toz ve duman çok ve hiçbir koruycu önlem yok iş yeri doktoru çalışamaz raporu verdi ve işten çıkartıldım şimdi bu iş yerine maddi ve manevi tazminat davası aça bilirmiyim

  1. Maddi ve manevi tazminat davası ne yazık ki benim uzmanlık alanım değil. Bu konuda mutlaka bir avukatla görüşerek karar vermenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun, acil şifalar diliyorum.

   1. Merhabalar ben fuarlarda hostes olarak part TİME çalışıyorum. En son çalıştığım firma bana bahaneler sunarak günlük sigorta yapmadı ve parami alamadım. 5 gün çalıştım çalışma süresi uzun değil ama bu tarz işler yaparak geçimimi sağlıyorum ve odememi alamadım. Sözleşme yapmadan çalıştım ama calistigima dair görüntü ve taniklar. Sigorta yapmadiklarını soyledigimde 2 bordlu calisan göstermeden ispatlayamazsin dediler benim gibi çalışan bir sürü arkadaşım var bu şekilde aynı firmayla çalışan her türlü sözlü ve yazılı ispatı yapabilirim. Maddi ve manevi dava açmak istiyorum. Neler yapmalıyım yol gösterir misiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

    1. Merhaba. İspat için bordrolu çalışana ihtiyacınız yoktur. Ancak mutlaka dava açmanız gerekir. Bu durumda da süreç biraz uzun sürecektir. Önemli olan, çalıştığınızı her hangi bir şekilde ispatlamanızdır.

   2. Merhabalar metro inşaatında tam 1 yılım doldu güvenlik işi yapıyorum 6 gün günde 12 saat calışmaktayım sadece 1 gün izin var haftada mesai alabilirmiyim sizce? Maşım 10 ve 20 günden önce yatmıyo maaşım geç yattığı için sizce kendim fesedip tazminat ve mesai paralarımı alabilirmiyim ? Bunu hak ediyorsam nasıl bi yol izlemeliyim?

     1. Güvenlik görevlisi olarak çalışmaktayım mesailerimi alamıyorum 12 saat çalısıyorum haftanın 6 günü 2 ay önce uyuya kalmışım ve beni sef yakaladı uyurken sizce ben mesai param için mahkemeye versem o da beni uykuda yakaladıgı için Söyleyip mahkemede mesai parasını vermeme gibi durumu olurmu yani beni 2 ay önce yakalayıp fotoğrafımı cekti sizce bunun bi zamanı varmı o anda çıkarmadığı için süresi geçmiş olabilirmi Fotorafın?mesai parası için mahkemeye versem sonuç alırmıyım??

     2. Merhaba. İşten çıkarıldınız ya da çıktınız mı?

     3. Maşımı kendim fessicem maşımı kendim geç aldıgım için onlar tutanak falanda tutmadı ama aradan 3 ay kecti uyurken yakalanmamda kendim işten cıkıcam

     4. Recep bey, fazla mesaileriniz ödenmiyorsa haklı fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz. Bundan 2 ya da 3 ay önceki tutanak durumu etkilemez. Hele ki fazla mesai ile bunun hiçbir ilgisi yoktur.

   3. Ben mesailerimi alamadgim ve maaşımı geç aldıgım için noterden ihtarname cekip fesih ettim dosyayı arabulucuya verdim işe gitmememde bi sıkıntı olmaz dimi

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu