Dilekçeler / TutanaklarFesih

İşçiler için arabulucu başvurusu nasıl yapılır?

İşçiler için arabulucuya başvuru süreci

Yakın zamanda yapılan iki değişiklikle hem İşkur’a yapılan işçi şikayeti süreci kaldırıldı hem de işçinin doğrudan iş mahkemesine başvurma imkanı ortadan kaldırıldı. Böylece işten ayrılan bir işçi için, iş mahkemesine başvurmadan önce zorunlu bir başvuru yolu ortaya çıktı: Zorunlu arabuluculuk. Peki ama işçi arabulucuya nasıl başvuracak? Sürç nasıl işleyecek?

İşçiler açısından eski sistem

Önce eski sistemden kısaca bahsedelim. İşten ayrılan bir işçinin önünde iki seçenek vardı. İşkur’a şikayet dilekçesi vererek hakkını aramak ya da doğrudan mahkemeye dava açmak. İşçi dilerse önce İşkur’a şikayette bulunabiliyor ve ardından da gerek duyarsa iş mahkemesine gidebiliyordu. İşçinin ayrıca İşkur’a hiç başvurmadan doğrudan dava açması da mümkündü.

İşçinin hak aramasında yeni sistem

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Zorunlu arabuluculuk sistemini anlattığımız bir yazıda da belirtildiği gibi, iş mahkemelerinin dava yükünü azaltmak ve işçi ile işvereni uzlaştırarak kısa sürede sonuç alabilmek için zorunlu arabuluculuk sistemi getirildi. Sistemin genel hatlarıysa şöyle:

 • İşten ayrılan işçi, işverenden alamadığı her hangi bir hakkı olduğunu düşünüyorsa öncelikle arabulucuya başvuracak.
 • Arabulucu; işçi ve işvereni uzlaştıramazsa, taraflar iş mahkemesinde dava açabilecek.
 • Arabulucuya başvurmadan doğrudan İş Mahkemesine dava açılırsa, mahkeme bu davayı incelemeyecek.

Arabulucuya nasıl başvurulacak?

Öncelikle hangi yer adliyesinin yetkili olduğuna bakmak gerekir. İşçi arabulucu başvurusunu, işverenin yerleşim yerinde ya da işin fiilen yapıldığı yani işyerinin olduğu yerde bulunan adliyeye yapması gerekir.

Bu yerdeki adliyede arabuluculuk bürosu varsa oraya, yoksa sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğüne başvurulması gerekir.

Arabuluculuk başvurusu dilekçesi

Arabulucunun temel görevi işçi ve işvereni bir araya getirmek ve uzlaşmalarını sağlamaktır. Dolayısıyla yüz yüze gelindiğinde talepler ortaya konacak ve arabulucu da buna göre bir sonuca varmaya çalışacaktır.

Ancak arabulucuyu doğru yönlendirmek için başvuru esnasında verilecek dilekçenin ayrıntılı ve doğru şekilde hazırlanması önem arz eder. Bu dilekçede aşağıdaki hususlar yer almalıdır:

 • İşçinin kimlik ve iletişim bilgileri
 • İşverenin unvan, adres ve iletişim bilgileri
 • Hangi hakların talep edildiği, bunların yasal dayanağı ve kanıtlayıcı evraklar

Arabuluculukta dikkat edilmesi gereken hususlar

Arabulucu; tarafları bir araya getirdikten sonra en geç 4 hafta içinde kararını verecektir. Burada özellikle şu konulara dikkat edilmelidir:

 • Geçerli bir mazeret bildirmeden ilk toplantıya gelmezseniz ve arabulucu bu nedenle karar veremezse; ileride dava aşamasında haklı çıksanız bile yargılama giderlerini siz ödersiniz ve lehinize vekalet ücretine hükmedilmez.
 • Arabulucu işçi ve işvereni uzlaştırırsa, ona ücret ödemeniz gerekir. Bu ücret 2017 yılı için en az 240 TL’dir. Toplantılar 2 saatten uzun sürerse, sonraki her saat için de ücret ödersiniz. Yani arabuluculuk ücretsiz bir hizmet değildir. Ama uzlaşma olmazsa ve toplantılar 2 saatten az sürmüşse ücret ödemeniz gerekmez.
 • Toplantıya bizzat ya da varsa avukatınızla katılabilirsiniz.
 • Arabulucuya başvurduğunuzda, tüm zamanaşımı süreleri ve hak düşürücü süreler durur.

Yukarıda açıkladığımız tüm hususları içeren bir videoyu aşağıda izleyebilirsiniz:

SONUÇ

arabulucu dilekçe örneği

Yukarıda detaylı olarak açıkladığım üzere; öncelikle hangi arabuluculuk bürosuna başvurabileceğini öğrenmeli, sonra iyi bir başvuru dilekçesi hazırlamalısınız.

Bu başvuru dilekçesinin bir örneğini aşağıdan indirebilirsiniz. Ama size tavsiyem; arabuluculuk başvuru dilekçesi için mutlaka yardım almanız yönündedir. Çünkü haklı olduğunuzu ortaya koyan, lehinize olan tüm yasa maddelerini açıklayan ve doyurucu bir dilekçe, arabulucuyu da doğru yönlendirecektir. Unutmayın; arabulucu muhakkak İş Hukuku konusunda bilgi sahibi olacaktır; ancak gözünden kaçabilecek noktalarda özellikle Yargıtay içtihatlarıyla onu yönlendirmeniz mümkündür.

Ayrıca arabuluculuk bir nevi “pazarlık” olduğu için, pazarlığa oturmadan önce ne kadar alacağınızın olduğunu bilmeniz gerekir. Örneğin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, fazla mesai, genel tatil, yıllık izin ücreti vb. alacaklarınızı alt alta toplamalı ve ortalama bir rakam bulmalısınız.

Bu da yetmeyecektir; çünkü davalık olsanız ve kazansanız bile, bazı alacaklarda hakkaniyet indirimi uygulanmaktadır. Bunu da göz önüne almalı ve işverenin teklifini değerlendirmelisiniz. Normalde ne kadar alacağınızın olduğunu, dava açsanız kazanma ihtimalinizin ne olduğunu, kazansanız bile ne kadar alabileceğinizi bilmeden arabulucu masasından kazançlı çıkmanız mümkün olmayacaktır.

Arabulucu başvuru dilekçesini indirebilir ve dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Arabuluculuk başvuru dilekçesi örneği indirin.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

189 Yorum

 1. Merhaba Mustafa bey ben 2018 yılında istifa ederek işten ayrıldım Kendim istifa etdigim için tazminat alamadım normal olarak.toplamda 4 yıl çalışmıştım hiç yıllık izin kullanmadım pazar mesaiside almadan aradan üç buçuk sene geçti ama yıllık izin ve mesaileri talep etme hakkım varmı.

  1. Merhaba, yıllık izin ücretlerinizin tamamını talep edebilirsiniz. Diğer ücret türü alacaklarınız ise, hukuki süreci başlattığınız andan geriye doğru 5 yıllık zamanaşımına tabidir.

 2. Merhaba;

  ben 01.01.2017 tarihinde özel bi şirkette muhasebeci olarak çalışmaktaydım bu süre zarfından itibaren benim senede 7 gün yıllık iznim sadece verildi, günde 10 saat çalışma süremiz vardı sabah 08,30 akşam 18,30 öğle aralarına yemek aramız yoktu sadece masamızda yemek yiyorduk resmi tatiller de 1 mayıs ve 1 ocak harici hep çalıştık çalıştığımız süre zarfı içinde asla mesai parası almadık günde 10 saat çalıştığımız zamanlarda bile almadık bir de son olarak maaşım 3,200 tl olup asgari ücret bankaya yatmakta idi bunun akabinde şirkete 28,500 veya 29,000 tl borcum var ama bu borca karşılık senet imzalamıştım boş senet yani delil olarak ta whatsaap da muhasebe müdürü ile tutar hakkında konuşmalarımız mevcuttur . ben 01 temmuz itibari ile işi bırakıcamı kendi işime geçicemi söylememe rağman benim çıkışımı hala vermediler kıdem tazminatı verelim geri kalan bocu getir işten çık dedi patronum bende senet yapalaım şu an ödeyemeceğimi söyledim ve işten ayrılmak zorunda kaldım son gün 30,06,2021 tarihinde beni mal taşıma agönderdi 1 ay daha burda çalı borcunu düşür dediler bugün de beni aradı telefonda küfürler yağdırdı senedi mahkemeye vericem dedi bende kendisine bütün haklarımı almak için dava açmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olurmusunuz ? hakkım ne ise onu almak istiyorum borcum kalıcaksa borcum 1 lira fazla çıkıcaksa 1 lrayda almak istiyorum çalışdığım şirketten bu konuda ne yapabilirz ? olabilecek bütün devaları açmak istiyorum işkur falan ceza ne olucaksa olsun

 3. Merhaba hocam 2 yıl çalıştığım isyerinde kayum atandı 15 gün sonra beni çağırıp sen çalışmıyorsun istifanı ver dendi kapul etmiyorum dediğimde seni 25 madde işten çıkartırım dendi ve gönderdiler. 2 saat sonra sgk mesaj geldi 25 madde işten çıkmışım verildi. Ne yapmalıyım şimdi teşekkürler

 4. Hocam merhaba işkur iş başı eğitim programı ile bir firmada çalışmaya başladım İŞKUR’un belirlediği saatlerden fazla mesai yaptım İŞKUR ödeneğini bankadan alıyordum geri kalan mesai ücretini işyeri tamamlayacağını söyledi firmada ki çalışma düzenini sevmediğim için ve devamlı mobing uygulandığından belirlenen süre öncesinde ayrıldım. Yanlış işlem yaptığımı söyleyerek benim alacağım tamlamayı yatırmadılar size sorum benim yazılı iznim olmadan kesebilirler mi? Ne gibi yasal hakkım var?

  1. Merhaba, tamlamadan kastınızın ne olduğunu anlayamadım. Tam olarak neyi eksik yatırdılar?

 5. Merhabalar.Öncelikle yazılarınızı okudum çok güzel ve faydalı bilgiler paylaşmişsiniz.
  Bu konularda size bişey danışmak istiyorum.
  Yaklaşık dört yıl boyunca çalıştığım şirket benim haberim olmadan çıkışımi verdi.Ve neden diye sorduğumda da tekrar işe alacağız dediler ve o şekil aylarca sigortasız ve maaş almadan çalıştım.Sikayet etmek ve hakkımı almak istiyorum.Sadece 170 e şikayet oluşturdum.Baska ne yapmam gerekiyor acaba?
  İyi günler,kolay gelsin.

  1. Merhaba, halen çalışmaya devam ediyorsanız Alo 170 şikayeti işe yarayabilir. Ama çalışmanız sona ermişse, arabulucu başvurusu yapmanız gerekecektir Adem bey.

 6. Merhabalar öncelikle insanları bilgilendirdiğiniz çok teşekkür ediyorum ben halen çalışmakta olduğum firmaya 07/1996 yılında girdim ve fabrikada 20 yılı aşkın süredir yöneticilik yapıyorum belli sürelerde paraya ihtiyacım olduğundan çıkış giriş yaptım ama ama bu süreçte de işten ayrılmadan çalışmaya devam ettim bundan 2 yıl önce şirketin asıl saibi olan patronumuz vefaat etti şirket ortağı oğlu bu süreçte fabrikayı yönetemedi ve iflasın eşiğine getirdi benim asıl sorum şu emekliliğime 20 ay kaldı ve maaşım düşük gösterildiği için tavan ücretten emekli olacakken 2,000 tl maaş bağlanacak bu durumu düzeltmem ve tavan ücretten emekli olabilmem için ne yapmam lazım nasıl bir yol izlememi istersiniz cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 7. Merhaba ben yaklaşık 3 yıl bir firmada çalıştım 2 ay önce ayrildim ayrılma sebebim sigortami yatmamış olması mesai ücreti alamamak ve yıllık izin hakkımı vermemesi pandemi döneminde ücretsiz izine çıkarttığı halde çalıştırdı ve devletin verdiği destek parasını vermedi şimdi benim ne yapmam gerekiyor

 8. Slm hocam eşim 7 ay oldu çalışali ağustos +eylül ayı maaşları yatmadı iş yeri çıkışını ver dedi ama biz vermedik ihbar tazminatımı vermiyor diye hamile olduğu içinde 10+10+10= 30 gün sonrada 20 gün heyet saglik raporu kullandı bunun ilgili ne yapabilirim teşekürler

 9. Öncelikle kolay gelsin. 2019 3 temmuz da baskı atölyesinde iş başı yaptım sigortamın yapılıcağı şekilde anlaştım lakin Aralık ayına kadar sigorta yapılmadı eğerki dükkan taşınıp büyük firma ile ortak olup firmanın sigorta zorunluluğu şart olmasaydı yine sigortam gecikicekti. 5 aylık sigortam verilmedi. Pandemi dönemi diye Nisan ayının 3’ünde ücretsiz izine çıkacağımızı işlerin olmadığını ve dükkanı kapalı tutucağını söyleyerek ben dahil 6 elemanı ücretsiz izine çıkardı. Lakin hiç bir şekilde ücret alamadık ücretsiz izin başvurusu yapılmadı. Arayıp sorduğumuz takdirde ufak işler var diyip dükkanı kapatmadığını ve kapatmadığı için ücretsiz izin başvurusu yapmayacağını söyledi. Ve 2 ay boyunca dükkanın kapısı 1 kere kapanmadı aksine pazar günleri valilikten izin alınıp pazar günü bile mesai yaptılar. Aradan 1 hafta sonra ben işe gitmek için yazdım lakin bana iş olmadığını ve günlükçüler ile çalıştığını söyledi. Bu sahış taşınırken önceki dükkanın da 4 makina ve başında 1 eleman bıraktı. 1 Haziran pazartesi günü oradaki arkadaş arayıp beni yanına çağırdı ve 8 günün sonun da orasınıda kapatıp makinaları kendi yanına çekti ve beni çıkardığını gelmemi istemediğini bildirdi arkadaşa. Yani kovuldum. Bu dönemde 2 aylık maaşım ve 4 aylık sigorta paramı almak istiyorum. Lütfen yardım edin nasıl bir yol izlemeliyim ve hakkımı alırmıyım ?

  1. Merhaba, bütün bu süreç sonunda yapmanız gereken arabulucu başvurusu yapmaktır. Bu aşamayı geçmeden dava açamazsınız. Arabulucuda uzlaşamazsanız iş mahkemesinde dava açabilirsiniz. Bütün bu anlattıklarınızı dilekçenizde de belirtmeli ve alacaklarınızı talep etmelisiniz.

 10. Askerlik sebebiyle işten ayrılmam söz konusu henüz sevk belgemi alamadım 2 hafta sonra alacağım ve iş yerine vereceğim yalnız işyerim kıdem tazminatı veremiyeceklerini düşünüyorum yaklaşık 4 yıldır çalışıyorum en uygun ve en hızlı bir şekilde tazminatııı nasıl alabilrim. ayrıyettende iş yeri sahibi başka isimlerin adına bir dükkan açtı ve yaklaşık 1 ay boyunca orda çalıştım sigortamda bir aksama olmadı yada bir iş yeri değişikliği. Batık verip tazminatımdan yırtabilirler mi çünkü bir tek bana değil birçok yere borçları mevcut

  1. Merhaba. Kıdem tazminatını hızlı almanın tek yolu, işverenin size ödemeyi yapmasıdır. Diğer türlü yasal yollara başvurmanız gerekir ki, bunun ne kadar süreceğini de kimse bilemez. Ayrıca olası bir dava süreci sonunda işverenin iflas edip etmeyeceği ya da borçlarını ödeyecek durumda olup olmadığı da ne yazık ki şimdiden kestirilemez. Sizin yapmanız gereken, atmanız gereken adımları doğru şekilde atmak olmalıdır.

 11. Merhaba ben 6 yıldır özel sektörde mobilya imalatı yapıyorum iki kişi çalışıyorduk arkadaşım makinede elini kesti gitti tek kaldım 8 ay boyunca yanıma kimseyi almadılar çok bunaldım bu süre zarfında sonra birisini aldılar oda elini kesti 80 gün rapor aldı ben tek başıma yine bir ay çalıştım bana ücretli izin verdiler sonra tekrar başladık işe 3 gün çalıştım köyüme taşınmaya karar verdim işten ayrilacagimi söyledim tazminatımı verecek misiniz dedim tabiki bizde kimsenin hakkı kalmaz dediler akşam oldu bana kağıt verdiler söylediklerini yazdım ama bana tazminatımı verecektiniz hani dedim sonra senin işin muasebe ile orayı ara sor devlet verirse alırsın dediler ben moralim sıfır şekilde eve gittim ne yapmam lazım kağıda kendi isteğimle çıktım bütün ucretlerimi aldım yazdım ama rakam olarak bişey yazmadım bu önemliymiş bide ilk beş sene boyunca bana her sene bir hafta izin veriyordular özel tatil günlerde çalışıyordum ücretlerini vermiyorlardı bide geçen maaşımı yatırdılar elden 270 lira olan paramı vermediler onuda alma zaten 45 gün ücretli izin verdik sana dediker sanki ben izin istedim onlardan bide 8 gün son çalıştığım parayı da vermediler ben imza attım ama nasıl yaparım yine şikayet etsem tazminatımı alabilir miyim nereye gitmem lazım lütfen cevap bekliyorum

  1. Ercan bey sizin derhal zaman geçirmeden iş yerinin bulunduğu ildeki (Adliye içerisinde Baro odası vardır, oradan destek ve detaylı bilgi alabilirsiniz) arabulucu bir avukata başvurmanız gereklidir. Süreci tek başınıza idare etmeye çalışırsanız ciddi hak kaybı yaşayabilirsiniz. Elinizdeki tüm bilgi ve belgeleri hazır edip başvuruya gidiniz. (Ücretli iznin parası zaten kesilemez)

 12. Is sözleşmesi ni imzamdık iş kanunundaki herşeyle aynı normal çalışma saatim sabah 09.30 akşam 20.30 idi.yarindan sonra sabah 09.00 yaptılar iş başı anlaşmamız böyle değildi ayrılırsam ihbar yada kıdem tazminatı alırmıyım mahkemeye versem

 13. İyi günler.
  2 yıldır bir gıda firmasında çalışmaktayım. Fazla mesai ücretlerimiz ödenmiyor bu yuzden işten ayrılıp arabulucuya başvuracağım. Başvuru yapmadan önce ne gibi kanıtlayıcı deliller toplamalıyım. Daha önce iş yerinde birlikte çalıştığım mesai arkadaslarım ve halen çalışmakta olanlar şahitlik edebilirlermi ?

  2. Sorum ; ilk bir yıl maaşlarımızın asgarisi banka hesabına yatırılıyor kalanı elden veriliyordu dolayısıyla sigorta pirimim eksik yattı bunun için hak talep edebilirmiyim.

    1. Hizmet tespit davası öncesi arabulucu başvurusu zorunlu değildir. Zaten başvurmanıza da gerek yok; bunun için doğrudan dava açmanız gerekir.

 14. İyi günler 9 ay çalıştığım şirketten 4. Maddeden cıkartıldım ihbar tazminatımı ödemiyorlar birde asgari ücreti bankaya kalanını elden veriyorlardı hemde 13 saat çalılıyordum mesailerimiz verilmiordu sabit ücretli olduğumuzdan arabulucuya dilekçemde bunlardanda bahsetmelimiyim tesekkürler simdiden…

 15. merhaba 9 yıldır özel bir bankada taşören firmasında çalışıyordum ayak bileğim kırıldı 3.5 ay raporluydum rapor bittikten sonra işe başladım 3 gün sonra iş haktimin fes oldugumu şube müdürüm söyledi imzaları attıktan sonra kıdem ihbar tazminatımı ödeyecekler benim şuan ayagım tam iyileşmedigi için iş bulma şanşım zor işe iade davası açabilirmiyim

  1. Merhaba, şu yazımıza da mutlaka göz atınız:https://mustafabaysal.com/iscinin-alabilecegi-azami-rapor-sayisi/
   Yapılan uygulamada ucu ucuna bir süre de söz konusu olabilir, ne tür evraklar imzaladınız bilemiyoruz ama en azından mevcut bilgi ve belgeleriniz ile mutlaka arabulucuya başvurunuz. (İş yeri haklı da olabilir kanunen, 1,2 hafta ile haksız işlem de yapmış olabilir, tüm ihtimaller mevcut.)

 16. Merhabalar ,
  İhbar tazminatım ve şirket içerisinde benim tarafımdan yapılan daha sonra şirketten tarafıma yapılan ödeneğim ödenmedi. Arabulucuya başvurdum fakat kimse aramadı (24 saat geçti.) Nasıl ilerleyebilirim?
  Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Öncelikle arabulucunun size ulaşmasını beklemelisiniz. 24 saat çok kısa bir süre, arabulucu size ulaşacaktır.

 17. merhabalar. öncelikle magdur insanlara yardımcı olup aydınlattığın için teşekkürlerimi sunmak istitiyorum…

  ben iş yerinde 5 bucuk yıl hizmet ettim yaptığım bir hata yüzünden istifa dilekçeyi imzalattırıp beni işten çıkardılar. haksızlığa uğradığımı düşünüyorum. çook mağdurum bunlara mahkeme açma hakkım var mı aceba… saygılarımla….

 18. Kolay gelsin ben özel sektörde calişiyorum ve caliştıgım şirket ihaleyi kaybedince obur şirkete gectık ama bir sıkıntı var eski şirketim tazminat alamadım cunku maaşda içra vardı eski durmam dedikı sen gel ara bulucuya imza at şimdi hesabını para yatırırsam icra alır dedı elden vererım dedı bende arabulucaya imza attım ama şimdi eski firma paramı vermıyo napmam lazım şimdi arıyorum o iş gectı sen arabulucaya imza attın dedı şimdi nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Merhaba. Arabulucu tutanağı incelenmeden bir şey söylenemez. Bir avukata arabulucu tutanağını göstererek yardım almanızı öneririm. Diğer türlü boşa cevap aramış olursunuz.

 19. Merhaba ben Ankapark (Wonderland Eurasia )da 29.03.2019 ile 31.05.2019 tarihleri arasında operatör olarak çalıştım. Bu süre zarfında sadece 500 TL maaş yatırdılar. 2300 TL olarak maaş verilecekti. Bende yol param bile olmadığından istifa ettim . Ama çıktığım dan beri hiç bir para odenmedi bana sürekli yatiracagiz dediler. Telefonları da açmıyor lar ne yapmalıyım. 19 Mayıs.,23 Nisan ,1 Mayıs ta çalıştım. Sigortayı yatirdilar .

 20. Merhabalar ben 16.06.2016 yılında askerlik dolayısıyla 2.5 yıl çalıştığım firmadan ayrıldıö askerlik dönüşü hem sözlü hemde noter aracılığı ile başvuru yaptım. Benim posizyonumda boşluk olmasına rağmen beni işe almadılar ve içeriden bir işçiyi benim posizyonuma getirdiler. 4857 sayılı iş kanunun 31. Maddesine göre arabuluya başvursam işe alma zorunluluğunu yerine getirmediği için yasanın bana tanıdığı 3 aylık brüt maaşım tutarında tazminatı alabilirmiyim?

   1. Hayır kaçırmadım avukat tut adan kendim başvursam sorun olur mu bu arada cevabınız için teşekkürler.

 21. merhaba;
  4 yildir calistigim kurumdan gordugum baskilar, fazla mesai yaptirdiklari ve tum haklarimi alamadigim icin ihtar cekerek ayrildim iş cikisimi verdiler. arabulucuya basvurmam icin bi sure varmidir? ne kadar sure icinde basvurmam gerekir.tesekkurler..

 22. Merhabalar gecen sene kadim ayinda arabulucu yoluyla çalışmış olduğum şirketle anlasma sagladik
  Fakat anlasmaya uyulmadı anlasildigi gibi degil kafalarina göre odeme yapiyolar oda 100-150 lira
  Asil sorum su icra şerh-i nasil baslatabilirim
  Artı anlaşmış oldugumuz kagitlar bnde mevcut yalniz çantamda oldugu icin su döküldü biraz yiprandi
  Imzalar ve yazilar ayni şekilde duruyor bu bana icra basvurusu icin sorun yasatirmi acaba ?
  Simdiden tesekkurler

  1. İcra hukuku konusu uzmanlık alanımız değildir. En doğru bilgiyi bir avukattan alabilirsiniz. Başka türlü zaman kaybetmemenizi öneririm.

 23. 4 yıldır aynı sirkette calısıyorum uygulanan mobingler dolayısıyla işten ayrlma kararı aldım ihtarımı çektirdim dava açmaya hazrlanıyorum. Sorum şu ; eğer davaya gitmeden uzlaşmada paramı alır ve çekilirsem işsizlik maaşı alabiliyor muyum?

  1. Diğer şartları sağlıyorsanız, İşkur uzlaşma tutanağının içeriğini inceler ve ona göre bağlayıp bağlamamaya karar verir.

 24. İŞYERİNDE ki personel mayıs 2019 da dilekçe sunmuş olup ifade alınması 11 temmuz 2019 olmuştur zaman aşımı hangi tarihte başlamıştır aradan 3 ay sonra ifade alınmış zaman aşımına vesaireye uğramış mıdır

 25. Merhaba resmi bir kurumda sürekli işçiyim evli bir bayanın bana aşırı ilgi DUYMASIN dan ve benim karşılık vermediğimden dolayı bana iş yerinde sözde ben onun peşinden gidiyorum tarzında beni şikayet etmiş bu benim hakkımdaki ilk şikayet TACİZLİK AĞIR BİR SUÇ bu soruşturmanın sonucu tahmini ne olur şimdiden evrak hazırlayayım mı işe giriş için mahkeme hazırlığı yapayımmı bulunduğum ilçede adliye yoktur ve bir müdüreyle samimiyeti çoktur 3 arkadaşıyla beraber ağız birliği yapılmıştır yaklaşık 6 aydır vazifemde olmayan extra işler yaptırmaktadırlar

 26. Merhaba, 2007/2012 yılları arasında büyük bir ulusal şirkette mağaza yönetici yrd, olarak çalıştım. Mağaza müdürü nun yaptığı sıkıntı li işlerden dolayı bana da mobbing uygulayarak İstifa ettirmek zorunda bırakıldım. Elimde bazı belgeler var, ancak süresel olarak zaman aşımı olmusmudur, ne yapmam gerekiyor.. tşkler. İstanbul’da çalıştığım bir şirketti, şuan Samsun’da yım ne yapmalıyım..

 27. Merhaba.Babam yemek sanayinde çalışıyo iş yerindeki müdür babam şöförün yanında yemek sayımı yaparken bir gün bulaşık yıkamaya alıyo ve çalışma saatleri fazla maaş eksik yatıyo bazı aylar elden verdiklerini söylüyolar babam mahkemeye vericek bu konuda nasıl bi yol izlemeliyiz?
  İkinci olarakta işi bırakıcak ne zaman bırakması gerekir mahkemeye verdikten sonra mı ?

  1. Merhaba. Babanız haklı fesih yapacaksa, bunu ihtarname göndererek yapması lehine olur. Haklı fesih gerekçelerini içeren bir ihtarnameyi işverene göndererek haklı fesih yapması gerekir. Bu durumda artık işe gitmesine gerek kalmaz. Hakları ödenmezse de arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatabilir.

 28. Merhaba

  İş yerinde 4 yılımı doldurdum.

  Müdürümle konuştuğumda 3 hafta çalışmam uygundur dedi ve istifa dilekçemin altına şu tarihte çıkıçı uygundur yazıp insan kaynaklarına istifa dilekçemi teslim ettim.(Toplamda iki müdürün imzası vardır)

  İçerde 30 gün +5 günde babalık iznim vardır. (Yoğunluktan zamanında kullandırtmadılar)

  Çıkarken bu 35 günlük izin paramı alabilirmiyim?

  Benim hissetiğim erken çıkmamdan dolayı (8 haftalık ihbar süresi )bu 35 günlük izin parasını bana vermeyecekleri gibi?

  Konuyla ilgili nasıl bir yol izleyebilirim? Vermemeleri normal mi?

  Teşekkürler

  1. Merhaba. Nasıl bir ibare yazıldığını bilmiyorum; ama ihbar süresinin normalden az belirlenmesine işverenlik müsaade etmişse, artık daha az kullanılması mümkündür. Yıllık izin alacağınızın böyle bir durumda tam olarak ödenmesi gerekir. Babalık izni kullanımı ise işverenle aranızdaki anlaşmaya bağlı; çünkü resmi olarak yani yazılı böyle bir talebiniz olmadıysa, hukuken böyle bir hakkınız da yok demektir.

 29. Merhaba, ben nisan 2016 da işbaşı eğitim programı kapsamında bir şirkette ön muhasebeci olarak işe başladım program bir yıllıktı. mayıs 2017 de normal sigortam başladı o zamandan beri de devam etmekteyim yalnız işverenimin babasının iş ahlakına aykırı talepleri var bende ret ettikçe işten ayrıl diyor. şimdi yine bana ay sonunda işten ayrıl diyor taleplerini ispatlarsam ses kaydı alarak neler olur ?.. ve işbaşı eğitim programında çalıştığım bir yıl kıdem tazminatı na eklenmiyor mu?

 30. Merhabalar ben 7 temmuz 2018 yılında yurtdışı işine gittim ve gittiğim günden beri sıkıntılar çektim maaşlarımı alamadığım gibi çok zorluklar çektim 3 Nisan 2019 tarihine kadar çalıştım bu tarihte bize ülke sorunları ve işçi grevleri nedeni ile 1 ay izne gönderdiler içerde 4 maaşım var ve alamıyorum ne yapmalıyım saygılar

 31. Çalıştığım yer 3-4 ayda bir çıkış vermiş bizden habersiz olarak. Toplam çalışmam 480 gün kadar. Tazminat alma ihtimalim olur mu acaba. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

 32. İyi günler
  Ben bir inşaat firmasında 1.5 2 yıl çalıştım ancak sürekli giriş çıkışlar yapıldı benden habersiz. Arabulucuya başvurdum arabulucu alacaklı olduğum konuları hesaplatmamı söyledi. Bulunduğum yerde kimseye hesaplatamadım. Şimdi vazgeçmeyi düşünüyorum. Arabulucuya sadece ön başvuru yaptım bir hafta önce o da bugün arayıp bunu söyledi vazgeçmem durumunda bir ücret talep eder mi

 33. Merhaba Zeynel Bey,

  Optik firmasinda 13 Ağustos 2018 de ise başladım. Maaslarimiz her ayın 10 nun yatirilmakta.1 Şubat 2019 da kendi isteğimle istifa dilekçesi verip 15 günlük ihbar süresini kullandım ve 15 Şubatta işyerinden ayrıldım. Fakat şirket 15 günlük ücretimi ve sigorta mı ödemedi. Bana maas bordronu gel imzala ondan sonra ödemeye çalışırız diyorlar. Ama ben maasimi almadan imzalamak istemiyorum. Haklarımı almam için nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Maaş bordorunuzu imzalarken altına ihtirazi kayıt düşebilir ve ödenmediyse, maaşınızın henüz ödenmediğini yazılı olarak kaydedebilirsiniz. Böylece ileride ödenmese bile, hukuken aksini ispat etmeniz mümkün olur.

 34. 2018 eylül de isten çıkarıldım tüm haklarımı aldım işe iade davası 1 ay süresi varmış açamadım şuan hangi davayı acabilirim herhangi bir tazminat almak yada işe dönebilmek için

  1. Merhaba. Tüm haklarınızı aldıysanız açabileceğiniz bir dava kalmamış demektir. İşe iade için 1 aylık süre hak düşürücü bir süredir Faik bey.

 35. mrb ben 21. 09. 2016 tarihinden itibaren 10. 03. 2019 tarihine kadar bir işletmede kendi isteğim ile ve patronların bilgisi dahilinde gece 23 00 sabah 07 00 vardiyasında çalışıyordum pazar günleri izin yapıyordum takı yeni müdür 3 ay once başladıktan sonra sikinti yaşamaya başladım ben garson olarak görev yapiyorum gece aşçısı isten çıkardılar aşçını atması gereken kahvalti bufesini bana bıraktılar son bir aydirda belboy arkadaş isten çıktı gececi ve onun işleride bana bıraktılar sonra senin soforlugun ıy deyil dediler benim vardiyamı değiştirdiler piskolojik başki uygulandığını gordum 3600 is günün var ama ssk giriş 2001 oldugu icin bundan faydalanamıyorum mobbing uyguluyorlar arabulucu ile sonu alabilirmiyim tazminat icin

 36. Merhaba ben 5 yıldır çalıştığım iş yerinden sağlığım nedeni ile ocak 2019 da ayrıldım ihbar ve kıdem tazminatımı aldım 2018 Eylül ayında toplu iş sözleşmesinde verilmesi gereken enflasyon oranını iş yeri ileri bir tarihte vereceğini söyledi ben işi bırakınca bana sana geriye dönük olarak hiçbir şey verilmeyecek dendi alacak farkımı alabilmem için nasıl bir yol izlemem lazım

  1. Merhaba. Öncelikle işverene ihtarname göndererek talep etmenizi öneririm. Hak ettiğiniz ama ödenmeyen bir alacak varsa, işten ayrıldığınız için sonrasında arabulucu başvurusu yaparak hukuki hak arama sürecini başlatmanız gerekecektir.

 37. Mrhb ben yaklasik 20 aydir bir isyerinde caliisiyodum calistigim yerin sagligimi etkiledogi icin isten ayrildim fakat ihbar tazminati alamadim hakkim var mi

 38. merhabalar isverenim beni yalanci sahitler ile hakkimda argo kelimeler kullandigimi iddaa ediyor ama gercek oyle degil malasef yalanci sahitlerin hepsine ayni savunmayi yazdirip bugun benim is feshine 21.01 2019 tarihinde yani son vermistir ama is feshinde argo kelimeler.kullandigimi iddaa eden sozler bulunmaktadir bende feshin gecersiz oldugunu soyleyip imza etmekten imtina ettim beni o anda tazminat almadan sozle esyalarini topla daha gelme dediler ve isverenimin alt kademediki kidemli asistan mudur ve onun bir alt kademediki super visorun bana 14 01.2019 tarihinde kufur ettihine kanit olarak ses kayit dosyasi bulunmakta ve birde 19.02.2019 tarihinde kidemli mudurun beni yakamdan tutup duvara
  itmesinin kamera kaydida mevcut bunlar.mevcut olmasina ragmen tazminatsiz sekilde haksiz oldugumu iddaa ederek beni isimden fesh etmistir benim bu durumda bu delilleri mahkemeye sunarak tazminat almaya hakkim varmi cikarken kagit olsun tutanak olsun baski yapip imzalattirmaya calistilar imzalamadigimida belirtmek isterim.saygilarimla

  1. Merhaba. Tutulan tutanaklar elbette önemlidir; ama aksi her zaman ispatlanabilir. Haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, bunları dert etmeden yasal sürece başvurarak hakkınızı aramalısınız. Mahkeme tutanakları, tanıkları ve diğer delilleri değerlendirecektir. Kimse size bu konuda şimdiden sonucu söyleyemez.

 39. Bedelli askerlik sebebiyle çalıştığım kurumdan tazminat talebinde bulundum,vermeyeceklerini 21 gün izinli göstereceklerini söylediler.bende noterden ihtar çekip 21 gün izin istemediğimi askerlik sebebiyle işi bıraktığımı haklarımın tarafıma verilmesini istedim.bundan sonraki süreç için bilgi alabilirmiyim adliye ye arabulucuya gideceğim lakin 5 gün sonra askere gideceğim arabuluculuk toplantılarına katılmadığımız taktirde haksız sayılıyormuşuz sanırm,bu işlemi geldiğimde yapma şansım varmı yada arabulucu ya verince görüşmeye gitmesem olur mu nasıl bir yol izlemem gerekiyor

 40. Merhabalar ilk sigortalılık tarihin 1998 1650 gün sigortam 2500 gün bagkurum var 2012 den beri aynı şirkette çalışmaktayım işten kendim ayrıldığım taktirde kıdem tazminatı alabilir miyim

  1. Merhaba. Alabileceğiniz tahmin ediyorum. Ancak bunu siz kolaylıkla kesin şekilde öğrenebilirsiniz. İşten ayrılmayacaksanız bile, SGK’ya gidin ve 15 yıl 3600 gün yazısı almak istediğinizi söyleyin. Verirlerse, bu hakka sahip olduğunuz kesinleşmiş olur.

 41. Merhaba işveren alacağı ile ilgili arabuluculuğa başvuruldu , anlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine dava açıldı , fakat şirketin devredildiğini duyduk ,ticaret sicil gazatesinde devrine ilişkin bir bilgi yok fakat tebligatlar ulaşmıyor, bu durumda devir alan şirketle de arabuluculuğa gidilmeli midir ? Usul olarak nasıl bir yol izlenecektir. Bilgilendirmenizi rica ederim , iyi çalışmalar

  1. Merhaba. Siz işten ayrıldıktan sonra devir olmuşsa, yeni şirketle sizin bir işiniz yok demektir Merve hanım.

 42. Merhaba ben 2011 işe giriş 2015 şubatta çıkış. mobing uygulaması sonucu işten ayrıldım. Mağaza müdürlüğü yaptığım şirkette asgari ücret olarak sigortam ödendi. Senelik izinde 1 hafta kullandırdılar. Son 3 yıldırda oyalıyorlar. Şahitlerimde var. Tazminat hakkım varmıdır. 1996 sigorta girişliyim. Ayrıldığımda prim gün sayım 3600 ün altındaydı. Mahkemeye vermeyi düşünüyorum Yardımcı olurmusunuz??

 43. Ben doğum izniydeyken işyerim kapandı ve çıkış kodu yok bende işkura başvurdum işsizlik için çıkış kodu yok diye SGK yazı yazdılar SGK ugaraştı ama biz veremiyoruz dedi işveren yok bu durumda ne yapmamız lazım

  1. Merhaba ben 1 sene 10 aydır sigortalı çalışıyorum 2 ay sigortami gec başlattılar ıcerde 3 aylık alicam var askerlik sebebiyle isten çıktım parami istiyorum bakarız diyolar geçiştiriyorlar ne yapmam gerekiyor en geç 10 gün içinde parami almam lazım borcum var çok

   1. Merhaba. Hüseyin bey, kıdem tazminatınızı almak en doğal hakkınız. Ama işveren ödemezse, ne yazık ki bunu almanın tek yolu hukuki süreci başlatmaktır. Dolayısıyla, işveren ödeme yapmak istemedikçe, 10 gün içinde alacağınızı tahsil etmeniz mümkün olmaz.

 44. Merhaba ben askerlik dönüşü işe almama tazminatı için arabulucuğa başvurdum ve anlaşma sağlanamadı. Dava açmak için ne kadarlık sürem var? Arabuluculuk faaliyetini yürüten avukat zamanaşımına bağlı demesine rağmen arabuluculuk bürosunu aradığımda bir çalışan avukatın söylediğini onaylarken farklı bir çalışan 1 aylık süremin olduğunu belirtti. Bilgilendirmenizi rica ederim, iyi çalışmalar.

 45. Merhaba.benbir boya şirketinde toplam 5 sene çalıştım 4senesinde bel fıtığı ameliyatı oldum omirilik yırtıldı vs iyileştiğimde şirkete 1 yıl daha çalıştım işler bana ağır geliyodu bel fıtığı ameliyatından dolayı eski performansı olmayınca mecburi istifa etim bir kağıt unume verip ne suylediyse yazdım imzaladım 1 sene oldu sadace 130 yomye sigorta vardı asgari ucrete yatırıyordu çocuk parasi bile alamıyoduk yapmam gereken ne tanzimatımı almak için saygilar

  1. Cihan bey, yapmanız gereken arabulucu başvurusu ile yasal süreci başlatmaktır. Bunun haricinde bir yok yok. İmkanınız varsa, avukatla görüşerek hareket etmenizi öneririm.

 46. 19 aydır bir şirkette çalışıyorum 11 saat çalışıyorum haftanın 5 günü ,noterden ihtarname çekerek iş akdimi sonlandırmak istiyorum bu durum da nasıl bir yol izlemeliyim arabulucu yada avukat’a vermelimiyim

 47. Zenel abidin ozkale .ben insaat iscisiyim..elim de resmi evrak olarak sadece sikorta girisim ve cikisim var ve bide ne kadar para aldim ma dair tuttugum defterim var kimden ve nekdar para aldigima dair..ana firma ve tasron firmadan sikortam var.bu iki firma bana is bitimin de parami verecekti fakat iki firmadan da parami talep ettigim de odememi alamdim.uslenici firma biz odemiyi patik senin para tasron da diyor.fakat tasron da beni oyaliyor yaklasik 2 yildir.benim bu iki firmadan ne yapmaliyim ki bu parami nasil alabilirim.ben isi yaparken dolar 3.75 di sim di oldu 6 lira yaptigim emegemi yanayim..yoksa eriyen parayami..bi de istedigim ozamanki cuzzi para oldu pulla..ben ne yapmaliyim ki bu iki firmadan faiziyle bu parami almak icin..bana yardimci olursaniz sevinirim..teşekürler.

  1. Merhaba. Sizi anlıyorum ama yapabileceğiniz tek bir şey var. O da arabulucu başvurusu yapmak ve uzlaşma olmazsa dava açmak. Bu nedenle, imkanınız varsa bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 48. Selam ben bi siketin insaat islerini yaptim..isi bitirdim fakat parami alamadim..tasron firma ve uslenici firma bana cok az bi miktar para odedi..yanliz geri para kalan parami alamadim.yanliz ustlenici firmadan sikorta girislerim ve cikislarim var.ayni zaman da diger taseron firmadan da sikortam var..bu iki firmaya arabuluculuk tan dava acsam bu iki firmadan tazminat alabilirmiyim.beni bu konu ile ilgili bilgilendirirseniz seviniriz..tesekkurler

  1. Merhaba. Kendi adınıza ve bağımsız olarak çalıştıysanız, genel mahkemelerde dava açmanız gerekir. Ama işçi olarak çalıştıysanız, arabulucuya başvurabilir ve ister alt işverenden isterseniz de asıl işverenden alacaklarınızı talep edebilirsiniz.

 49. 1999 yılında çalıştığım iş yerinde deneme süresi deyi 8 ay çalıştırdılar muhasebeye her söyleşimde bir şey çıkacak yazı bekliyorum dediler ve 1999 depremden sonra yani 08.10 1999 tarihinde girisi. Yapildi ve ben su anda 57 yas sartina takildim 1 ay once girisim yapilsaydi 54 yasinda emekli olabilirdim sahitlerim var dava acsam bi sey olurmu yada ara bulucuyami başvursam lütfen bana bi bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

 50. Merhaba,ben eski şirketime karşı arabuluculuk dilekçesi yazdım. Fakat dilekçeyi yazdıktan sonra şirketle ben kendi aramızda konuyu halledip bir anlaşmaya vardık. Bu durumda benim arabuluculuk faaliyetinden vazgeçme hakkım var mı acaba? Ve vazgeçsem arabulucunun bizi yasal olarak şikayet edebilir mi acaba? Teşekkür ederim

 51. Merhaba Zeynel Bey 20 ay çalıştığım iş yerinden noter aracılığı ile istifa ettim. içeride 2 aylık maaşım bankaya yatirilmadi 3 aylık elden aldığım maaşımda verilmedi. Ayrıca yeni evlenmiştim tazminatimi da alamadım. Çalıştığım yerde mobbing ve çifte maaş uygulaması vardı. Pek çok davası olan bu şirketten alacaklarımı nasıl temin edebilirim? Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.

 52. Selam zeynel bey 18 aydır bi firmada çalışıyordum takı o5.10.2018 cuma günü işten çıkarıldim hiç bir ihbar yapılmadan işten çıkardılar hiç bi haklarım verilmedi bunun için ne yapmam gerekir bi yardımcı olurmusunuz isyerimdeki mudur sen kendin isten ciktin diye iftira ati ama sahitlerim var onların beni çıkardığına dahi…

 53. Merhabalar. Efendim 2 yıl dır çalışmış olduğum şirketimden saat esnekliği dolayısıyla memnun değildim aynı maaş aralığında saatleri daha uygun bir firmayla anlaştım. Bundan dolayı tazminatım olsun yılık iznim olsun bu haklarından vazgeçmiş oldum.fakat bu anlaşmış olduğum firma bana verdiği sözleri tutmadı. Benim anlaşmış olduğum yetkili müdür işten ayrılmış ve maaş ve çalışacağım pozisyon verilmedi. Ve 3 ay boyunca oyalandım işimi halledeceğiz vaadiyle ne yapmam gerek

  1. Merhaba. Buna dair pek çok şikayetle karşılaşıyoruz. Cevap ise; iş sözleşmesi düzenlenip düzenlenmediğine, düzenlendiyse hükümlerine ve diğer belgelere göre değişmektedir. Mutlaka bir avukatla görüşerek yüz yüze bilgi almalısınız.

  1. Engin bey, sigorta girişiniz hiç olmamışsa, hak düşürücü süre geçmiş demektir.

  2. Merhabalar askere gtmek icin isten ayrildim kidem tazminati icin isyerine silusumu verdim ama bana hem az ucret teklif ettiler hemde taksitle oderiz dediler kabul etmedim ne yapmam lazim simdiden tesekkurler

  1. Merhaba, arabulucunun karar vermek için 4 hafta süresi vardır. Diğer tarafla irtibat kurduktan sonra size dönüş yapılacaktır.

 54. Merhaba Zeynel bey; 7 senedir özel sektörde çalışmaktayım fakat 3 önce H….. adi ortaklığı kendi aralarında anlaşmazlık sonunda ayrıldı ortaklar çalıştığım yeri ortaklardan biri aldı ve işyeri ünvanını değiştirdi yani kısacası el değiştidi yeni sahibindenin çalışma şartlarından memnun değilim kendim iş akdimi fes ettiğimde tazmınat alabilir miyim veya arabulucuyamı başvurmam gerekir. Cevap için şimdiden teşekkür ederim.iyi çalışmalar.

 55. Merhaba Zeynel bey, ben çalıştığım iş yerinden işten çıkartıldım ve 2 aylık maaşım ödenmedi. Ancak sözleşme yaptığımız ücret ile sgk da yatan ücret farklı. Sgk da gözüken daha yüksek olduğu için arabulucuya başvururken hangisini talep etmek zorundayım.

 56. Meraba ben bi hukuk burosunda calisiyordum hic bi gerekce gosterilmeden isten cikarildim ilk 3 ay is kur bunyesinde calistim sonraki 4 ay hukuk burosu bunyesinde calistim ihbar tazminatim yok diyolar ve hala icerde kalan maasimi yatirmadilar aradigimda ise para yok para olursa yatiracaz diyolar bir bucuk ay oldune yapmaliyim yardimci olurmusunuz

  1. Mehmet bey ihbar süresi kullandırılmadıysa ihbar tazminatı hakkınız olur. Beklemek yerine arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatabilirsiniz.

 57. Merhaba. SGK dan ikinci kez 3600 kağıdını aldım. 2014 yilinda basladigim Şirket imiz 3600 den çıkan personellerin tazminatını odememwktedir. Şuan ücretsiz doğum iznindeyim. Bir hafta sonra iznim bitiyor. Şuan nasıl bir yol izlemeliyim? İstifami noter den ihtar yolu ilemi halletmek gerekir. Sonrasında nasıl ilerlwmeliyim yardimci olabilir misiniz?

  1. Şerife hanım bu durumda en doğrusu noterden ihtarname göndererek haklı fesih yapmaktır. Sonrasında arabulucu başvurusu yapmanız gerekir. Anlaşamazsanız da geriye dava yolu kalmaktadır.

   1. Zeynel bey öncelikle dönüşünü için çok teşekkür ederim. Bugün noyerden ihtarnameyi gönderdim. İhtarname içerisine SGK dan aldığım kağıt ile birlikte dilekçe ekledim. Dilekçesi içerisine isakdi feshimin 10. 09.2018 tarihi itibariyle işleme alınmasını yazdım. Fakat ücretsiz doğum iznim 17.09.2018 de bitiyor. Hukuken bir sonuç doğurur? Yanlış yaptıysam nasıl duzelttirebilirim. Çok acil yardimci olabilirsiniz? Tesekkurler

    1. Yanlış yaptığınız bir şey yok. Ücretsiz izninizin bitmemiş olması, sizin fesih yapmanızı engellemez. Artık beklemeli ve tazminatınız ödenmezse yasal süreci başlatmalısınız.

     1. Çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim. Saygilarimla

 58. Merhaba zeynel bey. İs yerimde gordugum bazi usulsuz isleri mail yoluyla patronlara bildirdigim icin is yeri mobbing uygulamaya basladi ve bende konuyu ana firmaya iletecegimi soyledigimde, 4 agustos 2018’de is yerimde mudurum tarafindan kufurlu tehditli sekilde isten kovuldum. Suan bostayim ve hala soyledikleri halde isten cikisimla ilgili yazili kagit almadim. Arabulucu’ya basvracagim tam olarak ne yapmam lazim ve hangi evraklar ile basvuru yapmaliyim, hangi haklarimi istemeliyim. Bilgi verirseniz cok memnun olurum

   1. Cok tesekkur ederim cevabiniz icin. Oncesinde bir trafik kazasi gecirip iki bacagim kirilmisti ve iyilesme surecinde raporlu sekilde yattim ve sonrasinda calistigim sube benim fikrim ve yazili beyanim olmadan 3 kez degistirildi 1. Bununla ilhili ihtarname cekmistim 2. İsten cikardiklari icin butun haklarimi istedigim bir ihtarname cektim. Dun beykoz adliyesine gidip arabulucu ile gorusmek istedim ve onlarin ilgilenmedigini ve birkac evrak soyleyip bunlarla caglayan adliyesine basvurmam gerektigini soylediler. Soyledikleri evraklari yeni duydugum icin rica ederek bir kagida not almalarini istedim fakat beni azarlayip aptal yerine koyup tekrar kez soylemeyeceklerini ve ilk soylediklerinde aklimda tutmami soylediler ve yardimci olmayip baslarindan kisaca def ettiler. Bu konuyu cimer’e bildirdim. Yarin caglayan adliyesine gitmeyi dusunuyorum ve yanima tam olarak hangi evraklari alacagimi bilmiyorum. İnternette baktigim kadariyla kimlik ve iletisim bilgilerim, isveren unvan ve iletisim bilgileri, ve hangi haklarin talep edildigi, bunlarin yasal dayanagi ve kanitlayici evraklar diye bir bilgiye eristim. Fakat yasal dayanak ve kanitlayici evrak tam olarak nedir cozemedim. Beni aydinlatirsaniz cok mutlu olurum ve baska gereken evrak var mi yazarsaniz sevinirim. İyi gunler

    1. Öncelikle geçmiş olsun. Açıkçası lazım olan evrakları net olarak bilemiyorum; ama size söylenen evraklar yeterli gibi duruyor. Kanıtlayıcı evraklardan kasıt, haklı olduğunuzu gösteren her türlü bilgi ve belgedir.

 59. Ben bir fiil 10 yıl sigortasiz çalıştım işten ayrıldım ben tüm haklarımı arabulucuya gitsem alabilirmiyim

 60. Merhaba ben bugün arabulucuğa başvurdum fakat dilekçe doldururken görevli şirket adını yanlış yazmış sıkıntı olur mu acaba tel numarası adresi falan doğru dedim bi sıkıntı olmaz ben onu düzelteceğim dedi çıktısını alırken düzeltmiş fakat yine telefonuma mesaj geldi arabulucunuz atanmıştır diye yanlış yazdığı şirket adı kayıtlı olmuş galiba mesaj yanlış şirket adı yazıyor Bu dilekçedeki şirket adının yanlış olmadı arabuluculukta ya da sonrasında bi sıkıntı olur mu sadece il şubesi yanlış olmuş adı doğru

  1. Merve hanım, açıkçası net cevap vermem zor. Sizin yerinizde olsam ilgili büroya bir dilekçe verir ve durumu izah ederdim.

 61. Merhaba çaliştiğim fabrika mart 2017 başlayan bireysel emeklilik otomatik katılım sistemine maaşımdan kesilen parayı aralık 2017 tarihine kadar yatırdıgı nisan 2018 tarihine kadarda paramı kesip bese yatırmadığını bunu fabrikaya bildirsiğimde ise paramı bana yatıracakları soyleyip oyaladılar maaşımdan kesinti oluyor ama bese yatmıyor iş yerinde çalişiyorken 170e şikayette bulundum fakat ilgilenen olmadı bimer emeklilik gözetim merkezine şikayet ettim fabrika geri dönüş yapmadı alo 170 e mail attım bu konuyla ilgilenmediklerini soyledi ler tekrar aradıgımda ise iş yerinden ayrıldıgım için yardımcı olamayacaklarını soylediler bu konuda ne yapabilirim yardımcı olurmusunuz

  1. Gülseren hanım böyle bir şeyle ilk defa karşılaşıyorum. Sizin yerinizde olsam şikayet müessesini bir kenara bırakır ve yasal süreci, arabulucu başvurusu yaparak başlatırdım.

 62. Ben 3 senedir Ayni yerde çalışmaktayım iş yerim Zeytinburnu ‘ndan Haramidere’ye taşincak bu konuda ne bir tebliğ ne bir toplantı yapilmadi bir tarih bilgilendirme verilmedi.Ben Zeytinburnu da oturuyorum haramidere bana uzak gitmek istemedim tazminat talebinde bulundum vermem dediler ne yapmam lazim tazminat alma hakkım varmıdır

 63. Merhaba benim çalıştığım firma yaklaşık bir senedir düzensiz maaş ödüyor son iki aydır maaş bir senedir de primlerimi sgk gösteriyorlar ama yatırmıyorlar ve bu firma birçok mağazaya zamanında tüm haklarını yatırırken hep aynı mağazalar mağdur ben 12 önce evlilik nedeniyle işten ayrıldım 10 yıllık tazminatım da eklendi ve ben bu haklarımı kısa sürede nasıl alabilir miyim yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba. Bunun kısa süresi ne yazık ki yok. Yapmanız gereken, arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatmak olmalıdır.

 64. Merhaba ben 09.11.2017 tarihinde çorumda lavaş fabr. İşe başladım 31.05.2018 tarihinde mazeretsiz olarak iş çıkışımı yaptılar ihbar tazminatı vermeden çıkarmak istediler. Mayıs ayı maaşının bodrosunu imzaladım ama ibrayı imzalamadım mayıs maaşım 2 resmi bayram 1 pazar tatili mesaimi ve ihbar tazminatını vermediler. 05.06.2018 tarihinde noter aracılığı ile ihtar çekdim yine ödemediler fazla bir tutar olmadığı için avukata müracat etmek istemedim bu arada çorumdaki ağır iş şartları nedeni ile 25.06.2018 tarihinde anakaraya taşındım nasıl bir yol izlemeliyim ayrıca maaş ödemesi yapmayan firmanın harici ticari men yada ceza puanı gibi cezalarını uygulanması nasıl sağlanır sonuç olarak hak edilmiş bir hakkı gasp etmiş oluyor bir nevi usulsüzlük yasa dışı eylemde bulunuyor. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

  1. Merhaba. Açıkçası maaş ödemeyen şirketin ceza alması için Alo 170’i aramanız gerekir. Maaşınızı almak için ise arabulucuya başvurmalısınız. Bu başvuruyu Çorum’dan yapmanız gerek. Uzlaşamazsanız ve dava açmanız gerekirse de illa avukat tutmanız gerekmez.

 65. Merhaba benim 2017 yılında ramazan ayında 24 gün çalıştım yemek yemedim 120 TL sodeksom vardı verilmedi 2017 yılının nisan ayında sigortam 1 gün eksik yattı bu işyerinde 6 yıldır çalışmaktayım işe girerken bodroda net ücret üzerinden anlaştık 2018 Ocak ayından sonra bodrolari burutten göstermeye başladılar bununla ilgili herkesten imza topladılar ben imzalamadim nasıl bir yol izlemem gerekiyor bunlar haklı fesih sebebimidir

 66. İyi günler arabuluculukta anlaşamadık sonra avukat tutacaktım bana 15 gün olan süre arabuluculuk ve karsı taraf avukatı yüzünden bir ay denılerek resmen oyandım ve süre geçti ne yapabilirim

 67. Merhaba ben iş yerine iş başı yaparken ben kaynakçı olarak işe başladım…ama ilerleyen zamanlarda hem işlerin ilerlemesi hem de kendimi geliştirmek için iş yerinde kendi insiyatifime dayanarak işimin dışında farklı işlerde yardımcı oldum ….ama bunu fırsata çevirmek istiyenler oldu işimin dışında bana farklı bir iş yaptırılmak istendi bende yapmak istemediğimi dile getirdim ….vay efendim neden yapmıyorsun bu zamana kadar yaptın şimdi niye yapmıyorsun diye tutanak tutuldu psikolojik yıldırma cabası ne yapmalıyım(bana istemediğim halde zorla yaptırmak istenen iş kaynakla veya imzaladığım iş sözleşmesiyle alakası yok ) ne yapmam lazım tazminatımı alabilir miyim

  1. Harun bey, iş sözleşmenizde “işveren tarafından verilen diğer işleri” yapacağınıza dair genel bir beyanınız yoksa, haklı olabilirsiniz. Yine de kesin cevap vermek çok güç, çünkü hem sözleşmeye bakılması hem de işyeri çalışma koşullarının incelenmesi gerekir.

 68. Merhaba ben ben çalıştığım yerde bana piskolejik baskı uyguladiklarindan dolayı işverenle konuştum benim cikisimi verin dedim ve iş veren ben cikarmiyorum kendin çıkmak istiyorsan git muhasebe ye istifanı ver çık dedi bende ben kendim çıkmıyorum sizin piskolejik baskı uyguladinizdan dolayı çalışmak istemiyorum dedim çıkışımı verin hakların neyse verin ayrılalım dedim ben cikarmiyorum seni kendin çık git dedi bana yada yerine adam bul çıkışını verim dedi nasıl bir yol izlemelim sizce yardımcı olabilirsiniz size zahmet

 69. Mrb ben bir kurumunun kresinde 6 yildir ogretmen olarak gorev yapmaktaydım.3 hafta oncesinde cocuga siddet suclamasi ile isten cikarildim(siddet diye adlandirilan konu cocugu koltuk altindan tutup ayaklarini kaldirdigini hesaba katamadan birakmam ve cocugun poposunun ustune düşmesi..) beni apar topar tazminatsiz isten cikardilar ve 29 kod ile arabulucu devrede su anda olay 31.05.2018 tarihinde oldu ve mudur beni bugun arayip diger mudurden kodu düzeltirmemi istedi ama ben hakkimi mahkemede savunarak almak istiyorum sizce ne yapmaliyim..

  1. Serap hanım zaten arabulucuya başvurmuşsunuz. Burada uzlaşamazsanız, sonraki süreç iş mahkemesi olacaktır. O konu ise artık mahkemenin takdirinde olacaktır.

 70. Merhaba ben izmir de Asfalt yapı inşaatında asfalt işi yapıyordum maaşlarımiz yarısı asgari ücrete yatırılıyor yeri kalan elden alıyoruz fakan ben mart ayş ve nisan ayındaki eldekileri alamadım şuan diyarbakır da yaşıyorum ama işimi izmir deydi bunun üzerine hangi patronu arıyorum hiç kimse cevap vermiyor başka bir telefonla aradim adam beni tehdit etti küfürler etti arkadaşımla beraber 8.500 tl acalağimiz var bunu nasıl alabilirim

 71. Birşey danışmak istiyorum da çalıştığım fabrikaya meslek hastalıkları hastahanesinden heyet raporu la bölüm değişikliği raporu aldım 11 Mayıs Cuma günü iş yerine getirdim bölüm u değiştirsinler diye 18 Mayıs Cuma oldu yine değiştirmediler 1 hafta süre bekledim değişme Di bölüm bende 170 ı aradım dediler ki noterden ihtarname çekip sağlık sebeplerden ötürü feshedip tazminatı alabilirsin dediler 18 Mayıs Cuma günü notere gittim işlemi yaptım iş yerine de yolladım ihtarname yi //23 Mayıs Çarşamba günü turnike kartımı iş yerine teslim etmek için gittim şunu dediler niye kafana göre iş yapıyorsun 17 Mayıs Perşembe bölüm değişikliği kağıdını çıkardık dediler Dedim ki size inanmıyorum belki o kağıdı bilgisayardan bugün yazıp 17 mayısın tarihini attınız size inanmıyorum dedim, o senin iddian dediler bana . … sizin fikriniz nedir acaba ve 170 i aradım sistemden bakmışlar iş yeri çıkışımi istifa olarak göstermiş sisteme ne yapabilirim veya sizce kim haklı

 72. Ben işyerinden doğum iznine ayrıldım isyerim ben doğum iznindeyken el değiştirdi bana haber vermediler şimdi diğer mesai arkadaşlarının hakları veriliyor aradığımda bana dedilerki sen bizde sigortalı gözüküyorsun sen farklı bir şubede çalıştırmaz ben farklı bir şubede çalışmak istemiyorum çünkü uzak yerlere yollicaklar beni istifa etmem için süründürcekler ne yapmam gerekiyor acaba

  1. Mevlüde hanım, son ana kadar beklemenizi öneririm. Sonuçta, istemediğiniz bir sonuç olursa, hakkınızı yasal olarak arayabilirsiniz.

 73. Iyi aksamlar ben 3 buçuk yil özel sektorde çalışıyordum martin 15 de hastaneye yattim ve 15 gün yattim taburcuoldum 23 nisana kadar raporluydum raporum bitti mudurle konuştum isi biarakmakistiyorum dedim 24 nisandan 30 nisana kadar hergün isyerine gittim ama benimle görüşememek için surekli kendilerini yok dedirttiler son 30 nisanda is yerinde buldum müdür benden gecen 7 günün raporunu istiyor haklarimi nasil alabilirim

 74. Arabulucu başvurumu işverenin bulunduğu ilden mi yapmak zorundayım. Başka bir ilden olmazmi

  1. Evet, Durmuş bey ya işverenin ikametgahının olduğu yerden ya da işyerinin olduğu yerden başvurmanız gerekir.

 75. Merhabalar ben … güvenlik şirketi … üniversitesi projesinde 2.5 ay görev yaptım bna mesai bitiminde bidaha ise gelme dediler haber vermeden çıkardılar snra şirket beni aramis ben telefonlarına bakmamisim telefonlarina bakmadım için 3 gün mazaretsiz ise gelmemiş olarak gostermisler ve benm almam gereken paramı vermediler üstüne benden ihbar tazminatı kesmişler anlaşılan alacağım paranin üstüne kondular beni kimse sirketede göndermedi çıkış imzasida almadı paramı nasl alabilirim

 76. merhabalar. turk vatandaşlığından çıkıp Hollanda vatandaşı oldum. 9 aydır aynı sırkette finans danışmanı olarak asgarı ucret artı prım olarak calıstım ve sonra ıstıfa ettım. ıstıfa ettikten sonra ogrendımkı asgari geçim iadesi diye birsey varmış. Bu hakkımı nasıl talep edebılırım. herhangı bır maas bordrom yok fakat sigortam yapılmıştı. aklıma takılan soru primlı calıstıgım için bu haktan yararlanabılır mıyım. sirketimi arayıp talep etsem olur mu. bana yabancı vatandaşlara odenmıyor diye cevap verebilirler fakat diğer arkadaşlarım yabancı uyruk olmasına rağmen alıyor. yada primlı işlerde olmuyor dıyebılırlermı. toplamda 2700 tl alıyordum.

 77. Merhabalar,iş yerine çalıştığım süre boyunca maaşlarım geç yattı. İşten sorunlu ayrıldim,tüm haklarım baki kalacak şekilde ihtarname gonderdim noterden.Fakat hala nisan ayının maaşını ödemediler. Ve az önce merkez hukuk bürosunu aradım telefon yüzüme kapatıldı. Bu noktada nasıl bir yol izleyebilirim?

  1. Asena hanım, bu durumda daha fazla beklemeden arabulucu başvurusu yaparak yasal süreci başlatmalısınız.

 78. Mrb lar ben ozel soktorde 5 yil calistim ama artik bu isi yapmak istemiyorum cok yoruldum ama isten cikamiyorum tazminatim yanar diye napabilirim

 79. Merhaba,
  5 yıldır ulusal yayın yapan bir televizyon kanalında spiker olarak çalışıyorum. Telifli çalışma diye bir yöntem geliştirmişler. Çalışmamın karşılığı telif olarak yatırılıyor. Ancak yaptığım iş fikir sanat işi değil gazetecilik faliyeti. Haftanın 5 ya da 6 günü günlük ortalama 6 saat çalışıyorum. Kadrolu basın sigortalı spiker çalışma arkadaşlarım da aynı sürede çalışıyorlar. Genel olarak medya sektöründe spikerler 3 ya da en fazla 4 saat ekranda olurlar. İş yerinden ayrılmak istiyorum Özetle arabulucuk sistemi ile başvurarak geçmişe dönük fazla mesailerimi ve tazminatımı alabilir miyim.

 80. Merhaba ben 2005 yılında arçelikte işe başladım 2017 yılında işten ayrıldım kamuda işe başladım ayrılmadan önce yetkili sendika başkanı ve temsilcilerle kıdem tazminatını konuştuk bana hallederiz yaparız bakarız dediler son gün bana olmuyor vermiyorlar dediler bende bir tercih yapmak zorunda kaldım istifa edip kamuya geçtim tazminatımı alabilirmiyim ne tavsiye edersiniz.

 81. merhaba
  ben 2.5 yıldır özel bi sektörde günde 12 saat çalışıyorum ve 2 saat mesai veriyorlar ve maaş da yetersiz olduğu için istifa etmek istiyorum bana ödenmeyen mesai haklarımı isteye bilirmiyim ve arabulucu?
  teşekkürler

 82. Arabulucuk isveren icin nimet, dava mahkemeye giderse is mahkemesi tamamen calisandan yana taraf oluyor

 83. ben ege üniversitesi hast calışıyordum guvenlik sorusdurmasından gecdim mülakattam gecdim 31.3.2018 gecesi kadroya alınmadım cevab olarak verildi adalet bak adli sicil kaydına meil attim onlarda vana cevaben sicil kaydınız yokdur meili atti ama rektörlük işe geri iademi yapmıyor hala tazminatımıda verkedi ne yapmam gerek acaba bana yol gösterirmisiniz

 84. Eski is yerinde kalan param için arabulucu basvurusu yaptim fakat iptal etmek istiyorum aradan 1 gun gecti. Geri cekebilirmiyim basvuruyu

  1. Merve hanım, arabuluculuk sürecinden dilediğiniz zaman geri çekilebilirsiniz.

 85. Meb hocam ben 22.07.2010 da …. ‘a partaim kurye olarak işe başladım haftalık iznimi pazar günleri kullanacagimi ve basvuru formuna kendim yazdim 8 yıldır aynı çalışıyorum yeni bir şirket bizi bütün haklariyla bizi devraldi ve benim bu şekilde devam etmemi istediler aynı şekilde çalışıyordum yaklaşık 4 aydır bu yeni şirketle çalışıyoruz şimdi benim haftalık iznimi pazar gününden çarşambaya çekti ve ben kabul etmedim çarşamba günleri vardiyama gittiğimde vardiyaya almadılar bende iş yerinde oturdum vardiyam bitene kadar pazar gunude ben iznimi yapmak için gelmiyorum bunlar bana tutanak tutuyorlar işten çıkarmak için ne yapmam gerekir

 86. Merhabalar
  Ben 2 yıldır zam anlamadığım için işten ayrılmak istiyorum.4 yıldır bu isterindeyim. Kendi ödevimle ayrılırsam tazminat alabilirmiyim. 20 yıl hizmet sürem doldu.7800 is günüm var.

  1. Merhaba ben izmitte 3000 tl ye inşaatta çalışan biriyim benim sgortam asqari üzerinden yatyomus ilk basda şenlenmedim ama 4 ayın sonunda sigortamda çıkış yapmışlar ve bizans giriş yapılmamış ben nasi bi yola basvurmaliyim

   1. Merhaba. Sorunuzu tam olarak anlayamadım. Maaşınız 3.000 TL olmasına rağmen, asgari ücret üzerinden mi SGK’ya prim yatırılmış? İşten ayrıldınız mı?

    1. Hayır hala çalışıyorum
     Ama sigortamı ilk 4 ay yatırmış şuan çalıştığım halde yok sigortam

     1. Peki ne yapmak istiyorsunuz? İşten ayrılmaksa, yapmanız gereken haklı fesih yapıp haklarınızı talep etmek olur. Sigortanın yatırılmadığı günler için ise, iş mahkemesine sigorta hizmet tespit davası açmanız gerekecektir. Mümkünse, bir avukattan yardım alarak hareket etmenizi öneririm.

 87. Arabulucu diye bir muhattab bulamadım.Hatta üzerine bir bardak su iç dediler

  1. Merhaba 7 ay bugün yarınyapicam diye sigortasiz çalıştırildim işten bu ay ayrildim 22 günlük alicam var maasimdan ama vermiyorlar tam ay çalışsaydın alırdın diyorlar ne yapmaliyim

   1. Emel hanım, sigortanız hiç yoksa, hem iş mahkemesinde hizmet tespit davası açmanız hem de arabulucu başvurusu yapmanız gerekir. Bir avukattan yardım alarak hareket etmenizi öneririm.

 88. Merhabalar ben ağustos ayında isyerimin kapanmasından dolayı işten ayrıldım kıdem ve ihbar tazminatımı vermeyeceğini söyledi işverenim ben dava açmak istiyorum ama şu vakitte gec mi kalmış oluyorum bunun bir süresi var midir acaba?

 89. Sayın hocam tam anlayamadığım bir konu var kıdem ve ihbar tazminatımızı işveren yalan dolan çevirerek işi yokuşa sürerek haklı nedenlere dayandırıp işten çıkarıp vermiyorsa sırasıyla hangi kurumlara gidip şikayette bulunup hakkımızı talep edebiliriz aydınlatır mısınız lütfen.

  1. Şu aşamada doğrudan dava açabilirsiniz. Ocak 2018 itibariyle önce arabulucuya başvurmanız zorunlu olacak. Ardından dava açılabilecek.

     1. Merhaba.ben yaklaşık bir ay once isten çıkarılsın yaklaşık 10 ay çalıştım….is verenim son aylığımi ve 4 tam gün çalışmış olduğum ücreti vermedi….hep yarin obur gun diye atlattı…en son aramam da…Vermiycem kolaysa gel al diyerek konuştu ve bir daha muhattab olmadi…..esim devreye girdi….ona da tehdit ve küfürler yağdırarak…hakaret etti ve parayı vermeyeceğini söyledi…..is basi yaptigim ilk üç ay..sigortamı yarim ay olarak yatırmış….bunun icin nasil bir yasal süreç başlatabilirm?

     2. Merhaba. O halde işverenle muhatap olmaktansa arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatabilirsiniz. Uzlaşma olmazsa dava açarak hakkınızı ararsınız. Ayrıca sigortasız çalıştırıldığınız süreler için hizmet tespit davası açarak da hakkınızı arayabilirsiniz.

    1. Merhabalar ben 16 yıl çalışmış olduğum iş yerinden maaş alamadığım için işten ayrıldım ayrılırken 9500tl maaşım ve 80000tl kıdem tazminatım 7600tl ihbar tazminatı alacağım var ama bu alacakların kıdem+ihbar tazminatını 5 er ay taksite böldüler 17500×5=87600tl olarak maaşımı ve tazminatlarımı para olunca ödeyeceğiz diyorlar önceki işten çıkardıkları işçi arkadaşlara 2 yıl zarfında parça parça ödediler yanı parayı pul ettiler bu konuda ne yapmam gerektiğini nasıl bir yol izlemem gerektiğini tarafıma bildirmenizi rica ederim. Sayğılarımla

 90. 06.09.2017 tarihinde internet üzerinden Eskişehir iş ilanlarında Özkaya yemek için aşçı yardımcısı aranmaktaydı bende bu başvuru için görüşmeye gittim anlaştık ve hemen işbaşı yaptım.2000tl maaş artı sigorta 10 saat çalışma süresi konusunda anlaştım.kendileri limon prodiksyona baglı savaşçı dizisine yemek yapacagımızı söyledi öglen ve akşam yemegi.tüm zeytinyaglı ve tatlıları bizzat kendim yaptım.1 ay sonunda ödemeleri her ayın 15 inde yaptıklarını söylemelerine ragmen hiç bir şekilde ödeme yapmıyorlar.çalışan tüm personel içerdeki paralarını kurtarmak için ya devam ediyor veya çıkıyor.1 ay 3 gün sonra bende babamın vefat etmesi üzerine bıraktım lakin hiç bir ödeme alamadım.diger çalışanlarada cüzzi bir miktar ödeme yapmiş.ben defalarca aramana ragmen ya açmıyorlar ya yok dedirtiyorlar.ssk dendi yapılmadı.daha önceden çalıştırdıkları kişilerinde maaşlarının ödenmedigi ve ssk kalarını yapmamışlar bimere ve maliyeye bildirdim.şimdi sorum alacaklarımızı nasıl alabiliriz.

  1. Özlem hanım, öncelikle başınız sağolsun. Sigortanız da yapılmadığına göre dava açmalı ve hem sigorta tespiti istemeli hem de alacaklarınızı talep etmelisiniz.

Başa dön tuşu