Fesih

İşçiyi işten çıkarma prosedürü nasıl olmalı?

İşçinin işten çıkarılması, bazı sonuçları da beraberinde getirir. Çeşitli kurumlara yapılması gereken bildirimler, işçiye ödenmesi gereken tutarlar, tazminat ödenip ödenmeyeceği gibi hususlar gündeme gelir. İşçinin işten çıkarılması sürecinin iyi yönetilmesi adına neler yapılması gerektiğini kısa bir rehber şeklinde sizin için hazırladım.

İşçinin çıkarılması

İşçi bazen yapmış olduğu bir fiil yüzünden, bazen işletmesel kararlarla ve bazen de ortada bir neden yokken çıkarılabilir. Tüm bu seçenekler için takip edilmesi gereken ortak prosedürler olduğu gibi, her seçenek için dikkat edilmesi gereken özel durumlar da vardır. Önce işçinin işten çıkarılma şekline göre, farklılık arz eden durumları inceleyelim.

İşçinin iş sözleşmesinin haklı nedenle derhal feshi

Fesih, İş Kanunu’nun 25inci maddesine göre yapılacaksa, ihbar sürelerini beklemeye gerek yoktur. Bunun anlamı, işçinin iş akdine derhal son verilebileceğidir. Ama özellikle işçinin kıdem tazminatı alma hakkını da yitirdiği 25/II kapsamında fesih yapılacaksa bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir:

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!
 • İşçinin feshe neden olan davranışı, tutanak altına alınmalıdır.
 • İşçiden savunma alınması zorunlu değildir. Ama olay net değilse, işçinin savunmasını almak daha doğru olacaktır.
 • İşçinin fiili ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık teşkil ediyorsa, 25/II kapsamında yapılacak feshin, olayın öğrenildiği tarihten itibaren 6 iş günü içinde yapılması şarttır. Aksi takdirde, derhal fesih hakkı yitirilecektir.

İşçinin işletmesel kararlarla / geçerli nedenle işten çıkarılması

Bir işyerinde çalışan işçi sayısı 30’un üzerindeyse, işçinin kıdemi en az 6 ay ise ve iş sözleşmesi de belirsiz süreliyse, bu işçinin işten çıkarılabilmesi için geçerli bir nedene dayanılması gerekir. Aksi takdirde, mahkemece işçinin işe iadesine karar verilebilecektir. O halde, şu hususlara dikkat edilmelidir:

 • İşten çıkarma gerekçesi somut, objektif ve eşit olmalıdır. Bir başka deyişle; işçiye özel ayrımcı bir tutum içermemeli, kriterler somut olarak ortaya konulmalı ve objektif olmalıdır.
 • Geçerli neden işçiye bildirilmelidir.
 • İşçiye, kıdemine göre belirlenen ihbar süreleri kullandırılmalıdır.

İşçinin, ortada bir neden yokken çıkarılması

İşyerinde çalışan işçi sayısı 30’un altındaysa ya da işçinin kıdemi 6 aydan azsa ya da işçi belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışıyorsa; bu işçinin çıkarılması için geçerli bir neden sunulması gerekmez. Şunlara dikkat edilmesi yeterli olacaktır:

 • İşçiye, fesih bildirimi tebliğ edilmelidir.
 • İhbar süreleri kullandırılmalıdır.

işten çıkarma prosedür

İşten çıkarmada ortak noktalar

Yukarıdaki üç farklı durumdan bağımsız olarak, aşağıdaki ortak uyarıları da dikkate almanızda yarar bulunmaktadır:

 • İşçinin işten ayrılış bildirgesini SGK’ya bildirmeyi unutmayın.
 • SGK işten ayrılış bildirgesinde, işçinin işten çıkış kodunu doğru girin. Bu durum, işçinin işsizlik maaşı alıp almayacağını belirleyecektir.
 • İşten ayrılması nedeniyle işçiye yapacağınız tüm ödemeleri ibraname düzenleyerek ve mutlaka banka aracılığıyla yapın.
 • Fesih bildirimini işçiye bizzat imzalatamıyorsanız, ikametgah adresine noter ya da posta yoluyla ulaştırın.
 • İşçi talep etmese bile, çalışma belgesi düzenleyerek verin ya da adresine gönderin.

SONUÇ

İşten çıkarılma prosedürünün iki yüzü vardır. İlki, bunun İnsan Kaynakları bakımından doğru yürütülmesi olup bu husus konumuz dışındadır. Ancak ikincisi, yani hukuki olarak sürecin iyi yönetilmesi yazımızın konusunu oluşturmuştur.

Ne kadar haklı olursanız olun, mevzuatın öngördüğü yükümlülüklere uymamanız, sizi mahkemeler nezdinde haksız duruma düşürebilir. Bu nedenle, hazırladığımız bu kısa rehberin fayda sağlayacağına inanıyorum.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

108 Yorum

 1. Merhaba son dönemlerde işverenim kçö adında yatan paranın maaşların bir kısmı devlet tarafından yatırılacak dendi ve alıyorum 2019 Aralık ayından nisan ayına kadar devam ediyor ben iş yerinde tam zamanlı çalışıyorum kçö den aldıgım miktar 1037 tl ve iş verenim maaş hesabıma 1105 tl yatırıyor ve benden 542 tl geri istiyor maaşımı tam ödemiyor sigorta pirimlerinide eksik yatırıyor haklı fesih yapabilirmiyim yaparsam tazminat hakkımı alabilirmiyim

 2. 2012 yılında otel de çalışırken mahkemelik olduk zarar ve görevi kötüye kullanma ve mahkeme 5 geriye hükmetti o ara,cezası verdi otelden ayrıl im belediyeye girdim o zamanın mahkeme sonucunu istedi belediye haklı sebeple ama,olay otelde iş yerinde olmuyor yani belediyede çakışırken değil işten fesih edebilirmi

  1. Merhaba, sorunun cevabı şu an yaptığınız iş ile ceza arasındaki ilişkiye göre değişir. Ayrıca işvereni yanılttıysanız ya da vermeniz gereken bir bilgiyi sakladıysanız da işveren haklı olacaktır. Beklemeniz ve görmeniz gerekir. Eğer sıkıntı yaşarsanız, mutlaka bir avukata danışmanızı öneririm.

 3. Mustafa bey merhaba,
  Ben mühendis olarak girdiğim firmadan 1 ay 10 gün sonra istifa ettim. Biraz sıkıntılı bir süreç oldu bu esnada işverenle. Bana sgk sigortalı çıkış bildirgesi ile ibraname kağıtları verildi imzalamam için. Ama imzaladığım kağıtları hemen talep etmediler. Biz mali müşavirle konuşalım paran yatsın biz seni arayacağız o zaman getir dediler. Kalan param yatmadına rağmen belgeleri istemiyorlar. Bu belgeleri ben vermezsem benim adıma herhangi bir sorun teşkil eder mi?Sonuçta çıkış bildirgem elektronik ortamda yapuldı zaten. İbranameyi de işten ayrıldıktan 1 ay sonra imzalamak gerekiyor deniliyor internette. Ama ben zaten işçi olarak para almadım diye dava etmediğim sürece o ibranamenin de bir anlamı kalmıyor değil mi?Yani işçiye verilen 1 ay süre doluyor dava edemem zaten. Kısaca bu belgeleri ben işverene götürsem ileride benim için sorun teşkil eder mi?

  1. Zeynep hanım, bu durumu çok sorun ediyorsanız; işyerinin e-posta adresine ya da işyeri yetkilisinin telefon numarasına mesaj atın ve belgeleri isteyip istemediklerini sorun. İstemiyorlarsa, peşine düşmenize gerek yok.

 4. Merhabalar
  5 yıldır çalışmakta olduğum şirketten bu ay çıkarılıyorum. İşverenim çıkışımı veriyor fakat tüm haklarımı vereceğini de söylüyor tarih veremiyor. İyi niyetle ayrılmak istiyorum fakat alacak haklarımı da kaybetmek istemiyorum. Sormak istediğim haklarımı alabilme sürem yada itiraz sürem varmıdır. Misal çıkış yapıldı 4 ay geçti alacağım hakkımın yarısını vereceğini sundu güvenmiyorum bu konuda alacaklarım için dava hakkım devam eder mi?

  1. Merhaba Gizem hanım, size konuyla ilgili bir tüyo vereyim.
   Bir kere asla istifa yazmayın. Hak edişlerinizin yekününde mutlaka mutabık kalın, belirleyin. Çıkış evraklarında bu tutarın NET olarak yazmasını ve ödeme zamanının olmasını isteyin. Tamam, yardımcı olun, takip eden ayın 20’sine kadar ödenmesi zaruriyse biraz süre tanıyın. Siz olur verirseniz taksit bile yapılabilir. Ama zamanı, tutarı ve koşulları mutlaka fesih bildirimine yazdırın, bir nüsha da alın. (İbranameyi imzalamayın)
   Eğer bu koşullara da uyulmazsa o zaman dava açarak haklarınızı faiziyle alabilirsiniz.
   * Ve unutmayın, bunları istemek sizin AYNİ ve EN DOĞAL hakkınız.

 5. Merhaba, isverenim iyi niyetime bagli olarak,home ofis calismamiz kapsaminda beni 8 aydir sgk mi odeyip ucretsiz izindesin diyerek oyaladi. Hamielligimin 25. Haftasinda olmama ragmen benikandirarak 32. Haftayi beklicem dedi. 8 hafta once sana bildirdigim icin ihbar vermicem dedi. Ama ay sonunda beni cikardigini ogrendim 1 hafta sonra. Ve gidip issizlige bas vurdum. Ama ihbarimi 4 hafta eksik bildirmis oldu ve ihbar odemedi. Bu arada sirket limited. Ama o evini satti bana sadece asgari ucretle yilimi carpip kidemimi verdi. Kafasina gore 10 gunde kullanilmamis tatil suresi koydu. Bu parayi da kurataramam diye ses etmedim. Kasimda parami yatiracagini soyledi. Sizce parami aldiktan aonra dava acmali miyim? Ya da hak idda edebilir miyim? Simdiden tesekkurler. Bu arada 2006 ekimden beri ayni sirkette calisiyordum. Normalde asgari ucret de almiyordum.

 6. Merhaba 3 aydır çalıştığım kurumsal bir firmada geçersiz bir sebepten dolayı yetkili tarafından işten çıkmam istendi yani beni işten çıkartırsa herhangi bir hakkım oluyormu ben 15 gunluk tazminatımı istedim oda o süre zarfında günde 2 saat iş arama hakkım olduğunu sòyledi sizce kanunda böyle bir şey varmı şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. İşveren size 2 haftalık ihbar sürenizi kullandırıyorsa ve bu süre zarfında da günlük 2 saat iş arama izni veriyorsa, alabileceğiniz bir tazminat olmayacaktır.

 7. Merhaba 14 yıldır apartman görevlisi olarak çalışmaktayım işten cıkısım isteniyor çıkmak istemediğimi ilettiğimde önüme sözleşme sürüldü yeni zorlayıcı maddeler eklendi herhangi bir hak talep edemeyeceğime dair maddeler bulunuyor buzamana kadar böyle bir durum yokken yapılan mobing zorlayıcı durum karsısında ne yapmalıyım sözleşmeyi imzalamasam herhangi bir sorun teşkil eder mi? Haklarımı istediğimde tazminat olarak vermek istemediklerini belirttiler nasıl davranış sergilemeliyim yardımcı olabilirmsiniz?

  1. Merhaba. Haklarınızı geriye götüren herhangi bir evrakı imzalamamanızı öneririm. İşveren sizi çıkarmak isterse, öyle ya da böyle çıkarır. Ama haklı olduğunuz müddetçe, tazminat vb. haklarınızı her zaman alabilirsiniz. Sakince beklemenizi öneririm.

 8. Merhaba 3 yoldur bir firmada çalışıyorum ve çıkarılıyorum bu sürede şu anda haklarım hesaplanıp tarafıma verilecek.Sorum şu ki bunların dışında bana işten çıkarılacağımı daha önceden bildirmedileri için bana haklarımın yanında maaş veriliyor mu veriliyorsa bir maaş mı yoksa iki maaş mı alacağım birde işsizlik maaşı almam için şirketten herhangi bir belge almam gerekiyor mu ya da imza atarken neleri kontrol edip imzayı atmam lazım

  1. Merhaba.
   1- Size ihbar süresi kullandırılmadıysa ihbar tazminatı ödenmesi gerekir. Miktarı, kıdeminize göre değişir: mustafabaysal.com/ihbar-tazminati-hesaplama-ornegi
   2- İşsizlik maaşı, 3 şartın birden sağlanmasına bağlıdır ve işveren herhangi bir evrak almanız gerekmez: mustafabaysal.com/issizlik-odenegi-alma-sartlari
   3- Şu yazımız size yardımcı olabilir: mustafabaysal.com/isten-cikarken-isciye-imzalatilan-evraklar

 9. Merhaba ben evlilik nedeniyle işten çıkacağımı iş yerime bildirdim iki senem agustosun 2 sinde dolacak p süreye kadar çalışmayı düşünüyorum fakat işveren beni geçmişe yönelik sebeplerle işten çıkartabilirmi

  1. Merhaba. İşveren sizi her zaman işten çıkarabilir. Ama haklı bir nedeni yoksa, dava açarak hakkınızı her zaman alabilirsiniz.

 10. 4 nisan 2017 de tutukladım. Is yerim tutuklandığımi biliyordu. Beni isten cikarmak icin noter aracılığı ile savunma istemiş. Fakat ben tutuklu oldugum icin eve gelmis. Benim bilgim olmadi. Simdi tahliye oldum ve issizlik maasi alamiyorum. Ayrica tazminat ta alamiyorum. Is kanununda 29 madde ile devamsizlik diye çıkarmışlar. Işsizlik maaşımı ve tazminatımı nasil alirim. Teşekkürler.

  1. Merhaba. Arabulucu başvurusu yapmanız lazım. Anlaşamazsanız dava açmanız gerekecek. Normalde tutukluluk hali, devamsızlık bakımından mazeret olarak kabul edilmelidir.

 11. Merhabalar, ben ilaç mümessiliyim. Şirketin kiraladığı araç ile kaza geçirdim. 3. Şahıs olan kuzenim direksiyondayken oldu. 1 ay raporluyken, ‘olaya dair anlattıklarımın çelişkili olması’ gerekçe gösterilerek 25/2 den noter tebligatı ile işten çıkarıldım. 6 mayısta kazays ilişkin tüm tutanak ve sağlık raporlarını mail ortamında gönderdim. 15 mayısta işten çıkarıldığım bilgisi geldi. 6 iş günü kuralı çiğnendi. Haklı bir fesih söz konusu olamaz değil mi? Bir de mart-nisan dönemindeki performansımın karşılığı haziran sonunda prim olarak hesabıma yatacaktı. 1 yıl 2 aydır çalışıyordum. Yıllık iznimi de henüz kullanmamıştım. Tebligatta tazminatsız yazıyor ama yine de hak edişlerim bulunmakta bunları alabilir miyim? Teşekkürler..

  1. Merhaba. Önce şunu söyleyebiliriz ki; haklı da olsanız haksız da olsanız, elbette ki yıllık izin ücretinizin ya da hak ettiğiniz prim ücretlerinin mutlaka ödenmesi gerekir. Bunların, gerçekleşen çıkış işlemiyle bir ilgisi olmaz.
   6 iş günü konusu ise biraz farklı. Burada önemli olan 6 iş günlük sürenin tam hangi gün başlayacağıdır. Bunu da şu yazımızda açıklamıştık, ona göre değerlendirebilirsiniz: mustafabaysal.com/hakli-nedenle-fesihte-6-is-gunluk-surenin-onemi

 12. Merhaba ben bir sitede ozel guvenlik isi yapiyorum ve bu sitede bariyer sistemi var kayitli araclari otomatik aciyor kayitli degilse acmiyor ama sistem sonradan bozuldu hic bir plaka sistemini dogru okumuyor surekli yanlis plaka okuyor ve site sakinleri pla okuma var diye bariyere hizli bir sekilde geliyor bizde surekli elle acmak zorunda kaliyoruz ama bitane site sakinin aracina benzettigimiz araci iceriye aldik oda site sakinin araciyla ayni ve ayni sekilde bariyerin altina kadar girdi ve biz sistem yine arza verdi diye iceriye aldik aldigimiz arac hirsiz cikti site sakini benim biraz takılarim calindi diye beyan etti bu durumda ne olur isten atarlarmi

 13. Merhaba kurumsal bir firmada özel güvenlik olarak 7 senedir çalışıyorum geçen sene ise 1 gün gelemedim. gelemiyecegimi de bir üst yetkiliye bildirdim fakat o yetkili müdürlere bildirmemis müdür de bana ise gelmedin diye tutanak tuttu.savunmami aldı ,daha sonra 9 ay sonra ben izinsiz 20 dk. İşyerinde ayrıldım 20 dk.sonra tekrar işime döndüm bunun sonucunda tekrar savunma aldılar tutanak tutular ve şimdi tazminatsız haklı sebeb gösterip iş ten cıkısimi verdiler ben bu durumda mahkemeye versem tazminatımı alabilirmiyim acaba teşekkürler.

 14. Belediyede çalışıyorum 3 ay oldu taşeron olarak girdim ve işten çıkaracaklarını söylüyorlar ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Şu aşamada hiçbir şey yapamazsınız. Beklemeniz gerekir. İşten çıkarılırsanız tekrar yazın ve ona göre yol göstermeye çalışalım.

 15. Merhabalar; ben bu ay içinde evleneceğim yazın evlilik nedeniyle çıkmayı düşünüyordum fakat çalıştığım şirket kapatma kararı alacak . Yani ben gibi birçok işçi aynı anda içsiz kalacak fakat öğrenmek istediğim ben istifa etmeden onlar beni işten çıkarırlarsa benim evlilik nedeniyle alacağım tazminat geçersiz mi olacak? Yani illa benim mi istifa etmem gerek evlilik tazminatı için? Bir diğer sorum da toplu bir şekilde çıkarılma durumunda tazminat yine alınabilir mi?

 16. Iyi gunler sorum isten cikarildim ama bana cikarilacagim soylenmedi 08.03.2019 saat 3.40 da ana fabrikaya cagirdilar calismamda diger calisanlara gore verimsiz bulunmus ve sozlesmeme imza attirmadilar cikisimi verdiler ve diger calisanlara gore herkesle ayniydim haksiz yere beni isten cikardilar bunun ocin bn napmaliyim

 17. Merhaba iyi günler ben 14.03.2014 ‘te ise başladım çıkışımıda bugün verecekler anlaşmalı ayrılıyorum zaten ama ben ayin 09.03.2019 u gibi dedim onlar ay başında çıkmamın gerek olduğunu söylediler acaba yıl olarak doluyor daha fazla tazminat hak edeceğim için mi ay başı çıkartıyorlar şimdiden teşekkür ederim.

 18. Bana ulasdiginiz icin yazdiginiz icin ALLAH sizden razi olsun efendim . imza atmadim ayin 7 8 gibi bu ayin sadece size ulasmak istiyorum maas bodrosu yanimda ocak ayinda subatin 20 sinde cikarildim fabrikadan size bodruyu ulasdirmam.lazim.efendim.kidem.ihbar icin yillik iznim fazla mesailerimi ogrenmek istiyorum bana yardmci olurmusunuz bu mubarek gunde efendim Allah sizden razi rahmeti ve bereketi uzerinize.olsun .

  1. Merhaba. Yardımcı olmak istesek de, bu konuda buradan yardımcı olamıyoruz. Eksik bilgiler vb. sorunlar nedeniyle yanlış bilgi vermek istemeyiz. Bir avukattan bilgi almanız daha doğru olacaktır.

 19. Kidem tazninatimi 25 30 bin tl arasinda zeynel bey 20.09.2013 tarihinde is basi yaptim 20.02.2019 tarihinde cikarildim kidem den sonra hangi haklarimi alacagim herseyiyle ayin 5 i ve 8 gibi soylecek bana bilgi icin tesekkur ederim.
  ALLAH sizden razi.olsun bi iscinin emegi gibi herseyimi almak istiyorim zeynel bey .

 20. Zeynel abidin bey benimde sorunum olcakdi.
  Sorabilirmiyim aktifmi site .
  Özelde işden cirakildim bu ayin 20 sinde fabrikadan iletisime gecerseniz . ALLAH sizden razi olsun tum haklarimi almak istiyorum .

 21. Zeynel bey ben 3.5 aydır termik santralde calismaktayim 1 arkadaşım ve benim 04 02 2019 günü 2 ayın 15 işinde işimize son verileceği sözlü olarak bildirildi ihbar vermemek için günde 2 saat erken çıkmamız söylendi bu durum kanunen dogrumudur 15 günlük ihbar ucreti hakkımız varmidir

  1. Merhaba. İşveren size tam 2 hafta önceden bildirimde bulunmuşsa, ihbar tazminatı alamazsınız. Ama iki haftalık süreden daha az, örneğin 10 gün kullandırırsa ihbar tazminatı alma hakkınız gündeme gelir.

 22. işyeri toplu bir şekilde işten çıkış yaptı nedeni piyasadan alacaklarını tahsil edememek diye söylediler tazminatlarımız verilmeden çıkış verildi böyle bir hakkı varmıdır tazminatları isteyince ileri bir tarihte vereceğiz deyip oyalıyorlar işyeri şu an faaliyetlerine devam ediyor işten çıkan sayısı 70 kişi nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Ahmet bey, bir an önce bir avukatla görüşmeli ve buna göre karar vermelisiniz. Aksi takdirde hak kaybına uğrayabilirsiniz.

 23. Sayın Zeynel bey ben 2010 yılından bu yana … bünyesinde işçi şöför olarak görev yapmaktayım işe başlarken istedikleri evrak ları teslim eddim hepatit hastası olduğumu bilmelerine rağmen buana kadar çalıştım yanlız üçyıldr postabaşıyla yaşadığım sorun dan kaynaklı yaptıgım bütün işleri görmezden geldiler savunma tutanakları VS 2 yıldır baskılar neticesinde ansiyete rahatsız lıgından dolayı psikolojik tedavi gördüm alkol kulnımım arttı akabinde alkol tedavisi aldım. Devlet hastanesi psikiyatri uzmanının verdiği araç kullanabilir raporunu kabul etmeyerek hepatit hastası olduğumu bilmelerine karşın beni heyet raporu almam için zorunlu kıldılar heyet raporu agır ve tehlikeli işlerde çalışamaz raporu verdi işyerim bunu kullanarak beni işten çıkarmak istiyor size sorum raporu vereli 3 hafta oldu genel merkezden haber bekliyoruz diyorlar bu şekilde işten çıkartabilirlermi bütün haklarımı verecek lerini söylüyorlar işe dönüş mahkeme si açsam sonuç ne olur yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Zeynel bey yorumunuzu bekliyorum lütfen hiçbir bilgim yok. Tşk ediyorum Yücel Yıldırım

  2. Merhaba. Size buradan net cevap vermemiz mümkün olmaz. Eğer ağır ve tehlikeli işte çalışamaz raporu varsa, işveren sizi öncelikle daha kolay bir yere almalıdır. Böyle olmadan doğrudan çıkışınız verilirse, ona göre hareket etmek gerekir. Ama öyle ya da böyle, size fesih bildirimi yapılırsa, işe iade başvurusu için 30 günlük süreniz olduğunu unutmayın.

 24. çalışan personelim (2015-2017 ) işi aksattığından dolayı 2017 tarihinde işten çıkardım. Çalıştığı süre içerisinde firmamızı zarara uğratmış ayrıca hakkımızda kötü şeyler ifade etmiştir. etrafa maaş alamadığını beyan etmiş tanıdıklarımızdan bizi kullanarak borç yapmıştır. öğrendiğimde işine son verdim. bu olayları tutanak altına aldım. şahitler ile beraber. 2017 yılında 3600 tl banka hesabına tazminatını da yatırdım. ayrıca maaş harici 3000 tl de elden fazla para ödemesi yapmıştım. bu parayı da aldığına dair imzalı kağıdı aldım. işten çıkardığımda önce beni iş kura şikayet etti . belgeleri verdim haklı olduğum anlaşıldı. 24/01/2019 tarihinde beni savcılığa verdi. sizce ne yapmalıyım.

 25. Merhaba benim oğlum 2018 24 ocak tarihinde bir güvenlik şirketinde calismaya basladi 17 ocak 2019 da işyerine uğramaşı gerektiği söylemiş sirkete görev yeri otelde. Biz sana çıkış verdik çıkışını imzaladı demişler 1 yılı doldurmanız tazminat vermeyelim diye hiçbir gerekçe yokken bunu yapmaya çalışmıştır o da imzalamış siz beni çıkartın ama 15 gün ihbar zamanımız doldurup tazminatlariminda verilmesini istiyorum demiş bu durumda ne yapmalıyız kl

 26. Merhaba iş sozlesmem şirket küçülmesı sebebı ıle dün sonlandırıldı tüm alacak haklarım odenecek yalnız sorum su bu ay sonunzamlı maas yatacaktı bnım çıkısımı gecen aykı maas uzerınden odedıler sonucta bu ay 11gun zamlı odeme hakketmış olmuyormuyum ve alacaklarımın ona gore hesaplanması gerekmıyor mu nasıl bır yol ızlemelıyım. Odemeyı ay sonunda banka yoluyla yapacaklar

  1. Merhaba. Pelin hanım, maaşınız, işten ayrıldığınız tarihte kaç liraydı? Ödenen ya da ödenecek olandan bağımsız olarak, bu sorunun cevabı size doğru hesaplama rakamını verecektir.

 27. Ben işe basladıgım ilk gun kaza yaptım ve 5 gun rapor verdıler bu raporum bıttıgı halde hala agrılarım devam ettıgı ıcın ısten ızın aldım ve 2 gun daha gıtmedım ıse sımdı benı ısten cıkardılar benım kaza yaptıgım anda benım sıgortam yoktu olay yerınde yaptı sanırım ben bu calıstıgım yere dava acabılıyomuyum

  1. Merhaba. İş sözleşmenizde deneme süresi yoksa ihbar tazminatı için dava açabilirsiniz. Bunun haricinde bir dava açacaksanız, bir avukatla yüz yüze görüşmenizi öneririm.

   1. Ben suan calısamıyorum bacagımdan dolayı normal tazmınat davası acmak ıstıyorum onla ılgılı bı fıkrınız varmı

 28. Merhaba. Benim şöyle bir sorunum var. Özel sektörde bir restaurantın depo sorumlusuyum temmuz 2018’den beri. Son 1 ayda hakkımda bir sürü şikayet olduğu,işimi yavaş yaptığım ve işe giriş çıkıl saatlerine uymadığıma dair asılsız şikayetler olmuş ve bu konudan dolayı 1 kez hakkımda tutanak tutulup savunma yazmak zorunda kaldım. Bu hafta içerisinde yeni bir eleman alımı oldu aynı pozisyona ve merkezle yaptığım telefon görüşmesinde amirlerime sormadan kendi kafama göre davrandığım için artık savunulcal tarafımın kalmadığı ve ihbar süremin başlatıldığı söylendi. Böyle eften püften bi dayanağı olmadan işten çıkarılma gibi bir durum olabilir mi? İşten çıkartılırsam ne gibi bi yol izlemem gerekmektedir?

 29. Merhabalar.. ben yurt dışında ( kuveyt) isci sigortası olmayan Turk firmasinda birbuçuk yildir calisiyorum. Firmadan bize ihbar imzalatarak 3 ay sonra çıkışa gideceksiniz diyorlar. Ve hiç bir hak vermiyorlar yaklaşık 35 kişiyiz. Biz burada haklarımızı almak için nasil bir yol izlememiz lazim.
  Burada yevmiye usulü çalışıyoruz. Buranın tatil günlerinde, bayramlarda yılbaşı tatilinde çalışmadığınız gunlerin parasını vermiyorlar ve burada çalışanlara verilen toz, sıcaklık tazminatlari ve aile parasını da vermiyorlar. Bize 6 ayda bir arapça ve ingilizce yazılı anlamadigimiz bilgisayardan her calisan adina cikartilmis evrak imzalattiriyorlar.

 30. Merhaba calışmakta oldugum bebek giyim magzası olan … bebeden 27.11.2018 tarihinde çıkarıldım bunun öncesinde kendileri bana 2 gün izin şn vermişti. İşe gittiğim sırada musabeçi bana işten cıkarıldığımı belirti ve bana tazminat ve yıllık izşn kagıtlarını imzalattı. Fakat bu kagıtların bir kopyasınu bana vermedi ve 10 günlük hakkı olduğunu belirti benim çaloşma yılım 3 sene 2 ayken ve hibarla beraber 9.5 hak ediyorken onlar bana bir maaş senelilk izin tazminat ihbar dail 6.5 önerdiler. Ve suan bana kendimin isfa ettini söylüyorlar ama imzaladığım kağıtta isfa kagıttı yoktu. Ve tekarar musabeciye hidip iş çıkış belgesini almamı ve imza atmamo söylüyorlar. Sizce ne yapmalıyım. Teşekkürler

  1. Merhaba. Daha önce imzalana evrakları görmeden ve bazı bilgilere sahip olmadan yorum yapamayız. İmkanınız varsa, bir avukatla gitmenizi öneririm.

 31. merhaba özel sektörde çalışıyorum ve eleman fazlalığında çıkarıyorlar 11 ay oldu işe başlayalı çıkarken ve çıktıktan sonra ne yapmalıyım yapmamam gereken birşey var mı çünkü işe iade davası açıcam ne yapmam gerekiyor

 32. merhaba
  özel bir şirkette çalışıyorum.
  çalışma yerim olan şirketimden , topluma açık bir alanda bir cafe de iş feshi tarafıma bildirilmiştir.
  bu davranış yasalmıdır.

  1. Merhaba. Etik olup olmadığı tartışılsa da, sizin imzanız alınmışsa yasal bir durumdur Feride hanım.

 33. Merhaba ven iki yil kadar bir ticari minübüste calistim durak olarak benim calismami istemediler ve isegelme dediler ben de ise bu sebebten gitmedim aradan bir on gun kadar gecti bana fesih gonderdi izinsiz habersis 10 gundur ise gelmediginiz icin gerekli belgeli maruzatiniz ve raporunuzu getirin gibilerinden bir cevap beklediler benim ne rapor nede ise gitmeme sebebimi belgeleyecek bir delilim olmadigi icin ben gelen ihtarname yi cevaplamadim aradan bir hapta gecti cikisim verildi ben tazminatlarimi ve diger haklarimi talep edebilirmiyim bu iki yil sure icerisinde aldigim ucretler maaş olarak verilmedi gunluk yomye olarak verildi bankaya yatmiyordu bodro gibi evraklar zaten yok yardimci olurmusunuz neyapabilirim

  1. Merhaba. Ramazan bey, bu durumda yapmanız gereken, arabulucu başvurusunda bulunmaktır. Sonrasında uzlaşma olmazsa, dava açmanız gerekir. Gerisi mahkemenin takdirine kalacaktır. Ama özellikle tanık dinletebilirseniz şansınız olabilir. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

 34. Merhabalar şuan bir firmada çalışıyorum ve bu işyerinden ayrılmak istiyorum çünkü daha iyi bir firmada iş buldum şuan ki çalıştığım firma konuşmama rağmen iş cıkışımı düzenlemiyor yeni firmaya ise 2 3 gün içerisinde evraklarımı verip işe başlamam gerekiyor bu konuda ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz

  1. Yeliz hanım, eski firma çıkışınızı vermese bile yenisi girişinizi yapabilir. Bu durum yasal olarak mümkündür.

 35. Merhaba,ben fabrikada çalışıyorum,mesainin bitmesine 15 dakika kala beni insan kaynakları çağırdı,işime son verildiği söylendi,işlerin az olmasından dolayı çıkış verdiklerini söylediler ne yapmalıyım

 36. Merhaba ben kurumsal bir şirkette yaklaşık 2 yıldır çalışıyorum Ağustos ayının 1’de şef oldum 11’de yıllık izne çıktım Ağustos 29 da döndüm 3 eylül de şirketin ortak işten ayrılış bildirim mailinde Ağustos ayının 10’da işten ayrıldığım gözüküyor ben yönetici olarak maili okudum mağaza müdürümüzün de hiçbirşeyden haberi Yok büyük bir yanlışlık gibi duruyor doğru olma olasılığı var mıdır ?

  1. Tarık bey bunu bizim bilmemiz mümkün olmaz. İlgili servisle görüşerek daha net Bilgi almanızı öneririm.

 37. Alacagım tazmınat ne kadar tutardadır. 1yıl 4 aydır calısıorum kıdem + ihbar +15 gün yıllık izin + bayram meaaisi +

 38. Merhaba,

  Ben özel bir şirkette çalışıyorum. Şirket’e, başka özel bir şirket küçük ortak durumunda.

  Ben, o ortak olan şirketin de çalıştığım şirketle alakası olmayan işlerini yapıyorum, bunun için para almıyorum. Ayrıca şirket ortağının bir takım şahsi işlerini de.

  Şu anda çalıştığım işyerinden çıkarılıyorum. Diğer şirketin yaptığım işleriyle ilgili bir hak talebinde bulunabilir miyim?

  Saygılar

  1. Süleyman bey böyle bir şey olabileceğini zannetmiyorum. Dava açsanız bile, o işyeriyle aranızda bir işçi-işveren ilişkisi olduğunu ortaya koymanız gerekir ki, bu çok zor olacaktır.

 39. 31 agustos günü haftalık iznimi kullandım ve bana işe gelme pazartesi günü çıkısını vericez dediler 1.5 yıldır aynı yerde calısıorum kıdem tazmınatımı ihbar ve yıllık iznimi almamda bi sıkıntı olur mu evraksız böyle birsey yaparsam yada ne yapmam lazım

  1. Merhaba, normalde olmaması lazım. İşinizi garantiye almak isterseniz, işe gelmemenizin söylendiği gün noterden bir ihtarname çekerek, işe gelmemenizin söylendiğini ve bu nedenle hakkınızı talep ettiğinizi belirtin. Böylece durumunuzu kayıt altına almış olursunuz.

 40. Merhaba Arife günü çalışma olduğunu bildirmediler ise gitmedim sabah bana msj çekerek burasi devlet dairesini diye msj atilar ve tlf msj cepvermiyolar iste en çıkışım verirlerse 9 aydır çalışıyorum tazminat hakim var midir

   1. Zeynelbey Pazartesi bana çıkısçıkışını verirler bu durumda ne yapmama gerekiyor bana yardımcı olursanı sevinirim yemek paradan 6 gün kesiliyor ama tatil 4 gün gösteriliyor bende buna istinaden ise gitmiyorum hangi haklardan yararlanan bilirim

 41. Merhabalar
  Müşteri hizmetleri görevlisiyim ama çağrı larda yan arkadaşımda cageınalırken sesim gittiğinden dolayı argo hakaret değil sadece şarkı söylemem ve bundan dolayı müşterin duyup diğer arkadaşlara çağrı olmadan konuşurken duyarsa duysun çağrı hizmetleri diye konuşmama dan dolayı işden çıkarılma durumun var bu konuda ne yapmalıyım açılımıdır tazminat alabilirmiyim yardımcı olur musunuz

 42. Iyigunler
  Temmuz 2016 tarihinden buyana ozel bir sirkette calisiyorum.Bana ihbar cekilecekmis.6 hafta sure daha calistirip cikaracaklarmis.Bu durumda kidem tazminatim odenecektir degilmi.Birde sehir disina gonderiyorlar devamli ama 3 aydir masraflarimiz yatmiyor.Ben bu sebepten sehirdisi gorevleri yapmasam haksiz konuma dusermiyim.Sirkette calisan 30 dan fazla.
  Son sorum maas 1600 ayrica 350 yatiyor devamli.Ama ssk asgariden gorunuyor bunun acisindan hakkimi arama durumum olabilirmi.

 43. Merhabalar .
  Özel bir okulda temizlik görevlisi olarak 2,5 yıldır çalışıyordum fakat iş veren okulu devretti ama tüm hakları ile beraber devretmedi bize çıkışı kendisi verdi fakat kıdem tazminatımızı ihbar tazminatımızı vermeyeceğini söyledi sadece içerde kalan sürekli geç yatırdığı maaşlarımızı verdi bu arada sürekli maaşlarımızı geç yatırıyordu. Maaşlarımızı bankaya yatırdı tüm haklarımı elden aldım yazılı bir kağıt imzalatmak istedi bizde imzalamadık bundan dolayıda işten çıkarma belgesi vermedi bize işsizlik maaşıda alamıyoruz ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim iyi günler

  1. Ercan bey, böyle bir haklı fesih gerekçesi olmaz. Bloke koyulmasına sebep durum, yüz kızartıcı bir suç ise, o zaman iş değişir.

 44. Merhabalar.Emekliliği hak ettiğimiz için bizler kadroya alınmadık.Bazılarının Arşiv araştırması gelinceye kadar çalışma süremiz uzatıldı dediler.Ama 30 martta saat 19;40 ta idare amirlerine mesaj göndererek çalışma sürelerinin uzatılmadığını ve kadroyu hak etmeyenlerin dışında kalan herkesin kadro işlemlerinin yapılmasını istediler.Eğer mesai saatleri içerisinde bizlere bu durum bildirilmiş olsa emeklilik dilekçemizi vererek ikinci kez mağdur olmayacaktık.Ama olduk,ettiler.İş akdimizi fesh ederlerken bizlere herhangi bir belge de imzalatmadılar.Kıdem tazminatımızı hazırlarken çocuk,giyim ve öğretim yardımlarını da hesaba katmıyorlar.Kullandırtmadıkları yıllık ücretli izin paramızı da vermiyorlar.İnsan bu kadar mı mağdur edilir.Sgk ya çıkışlarımızı da 39 kodu üzerinden vermişler.Tüm bu olanlar karşısında ne yapabiliriz?

  1. Merhaba. Yapılabilecek tek şey, haklarınız tam ödenmemişse, arabulucuya başvurarak hak arama sürecini başlatmaktan ibarettir.

 45. Merhaba 3 yıldır çalışıyorum sebebini bilmedigin bir sebep den istek çıkarılan kıdem ve ihbar tazminatı alabilirmiyim ne yapmam lazım

  1. Ali bey, hangi nedenle işten çıkarıldığınıza göre sonuç değişir. Arabulucuya başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 46. Merhabalar efendim. Kurumsal bir firmada 2 yıldır çalışıyorum. Şuan 5 aylık hamileyim. Ve beni 16 haftalık ücretli iznim sona erdikten sonra performans düşüklüğü nedeniyle işten çıkaracaklar. Haklarım nedir yardımcı olursanız sevinirim.

 47. merhaba,işyerim beni yanlış mail gönderdiğim için (bayiimize müşteri fiyatlarını gönderdiğim için şirketi zarara uğratacağımı öne sürerek ),bu mailin gönderilmesi işten tesif bile olabilir diye bir dilekçe imzalatmıstır,ve savunma mektubu yazdırmıstır,amaç nedir daha önce böyle bir olayla karşılasmadığım için şaşkınım yönetim böyle bir sebepten dolayı beni işten çıkarırsa tazminat alma hakkımı kaybediyormuyum niçin böyle birşey yapmıs olabilirler,teşekkür ederim.

  1. Zeliha hanım, bir şey söylemem çok zor. Ama işten çıkarılacak olursanız ve tekrar ulaşırsanız yardımcı olmaya çalışırım.

  2. Esimin işyerinde çalışmakta olan muhasebeci kadın eşime mobic uygulayarak eşimi yoldan çıkarmaya çalışıyor bu işçiyi bu suçlamayla isten cikarabilirmiyiz.

 48. Mustafa bey merhaba,
  Yaşadığım bir olay var.Bir müşterimle 2 3 ay öncesinde bir problem yaşadım.Beni yüz kızartıcı bir suçla suçladı.Yanlış anlamadan kaynaklı bir hadise , ortada bahsettiği gibi bir durum yok.Olay büyümesin diye kapattım konuyu kendimce.Daha sonra 3 ay geçtikten sonra şirketi arayarak beni suçladı.Şirketimde, herhangi bir delil olmamasına rağmen bana tutanak tutulacağını savunmamı vermem gerekebileceğini söyledi.Bu durumda tutanağa imza atmamayı düşünüyorum.2 yıllık bir personelim.Haklarımı alarak çıkartılma durumu olabileceğinden bahsedildi.Eğer imzalamazsam.Haklı fesih yapabilirler mi bu sürecte ?Sadece bir iddaa var ortada.

  1. Bu tutanağı illa imzalamak zorunda değilsiniz. Ama içeriği sizin için sakıncalı değilse imzalamanızda bir sıkıntı olmaz.

 49. Sa ben24.01 2014 yilinda ise basladim taseron olarak calismktaym fakat vatani gorevim nedeniyle 06.08.2015 de askere gittim dilekce vererek tabi.06.08.2016da geldim Simdi ise almadilar oyalayip duruyolar .aradan gecen sure uzun ama buna ramen ise donus iyademi istyblrmym hakkim ölmusmudr yoksa

 50. ben 2005 yılında başladığım işten 2017 yılında çıkarıldım.sigorta başlangıcım bile yok…o kadar istedim yapmadılar…izin yok,tatil yok,günlük yövmiye…. ramazan ayında oruç nedeniyle rahatsız olduğum birgün patronuma mesajla izin istedim..ertesi günü işe gittiğimde işten attı beni…hemde tehditle…155i aradım beni işyerinden aldılar ifademi verdim…sonrada davacı oldum…30 kasımda mahkememiz var..sizce benim lehime sonuçlanırmı….saygılar

  1. Merhaba. Dava açtığınıza göre, yorum yapsam da anlamı olmayacaktır. Kararı mahkeme verecektir.

 51. Mustafa bey;
  Merhaba ben 2009 Şubat ayında girdiğim işten sendikal faaliyetlere destek verdiğim için işten cikarildim 04 kodlu işten çıkarma yani sebepsiz çıkarma adında işyerinde sendika olmadığı için ben 2016 yılında disiplin ve isg kurulu çalışan temsilcisi seçildim ve devam etmekteydim hakların ve yapmam gerekenler nelerdir çalışan temsilcisi ne ayrı haklar veriliyor mu .

 52. Ben 10yıldır calıştıgım kuruma cenaze dolayısıyla kayınvalidem cocuklara baktıgı için il dışında bu durumdan dolayı 3gün işe gidemedim tutanak tutularak işten cıkarılırmıyım nasıl bir yol izleyenilirim

  1. Merhaba. Normalde bu durum bir haklı fesih nedenidir. Ama bir an önce işverene dilekçe vererek, işe neden gidemediğinizi açıklamanız yararınıza olacaktır. İş sözleşmeniz feshedilirse de, bu durumu gerekçe göstererek dava açabilir ve şansınızı deneyebilirsiniz.

 53. Mustafa Bey merhaba,

  Sitenize kayıt olmak istedim fakat nereden kaydolunacağını bulamadım. Sorumu bu sebeple buradan iletiyorum cevaplarsanız çok sevinirim.
  8 yıldır çalıştığım iş yerinde patronum bu gün satışların yetersiz olduğunu, firmanın küçülmeye gitme kararı almak zorunda olduğunu, bu sebeple iş bulmam gerektiğini söyledi. İşten çıkarıp çıkarmama konusunu havada bıraktı. Benim aileden olduğumu, kafama uygun bir iş bulmam halinde gidebileceğimi söyledi. Ve iş bulamama durumumda da bulana kadar devam edebileceğimi ekledi. İşten çıkma durumunda yeni bir iş bulabilirim fakat “Bana bul dediniz ben de buldum gidiyorum.” diyerek 8 yıllık emeğimin karşılığını bırakmak istemiyorum. Yeni bir işe kabul edilmem durumunda da diğer firmayı bekletmem söz konusu değil. Benim durumumda izlemem gereken yol nedir acaba ? Bana söylenen bu söz “Seni çıkarıyoruz” demek değil midir ? benim böyle bir durumda burada daha fazla durmamın imkanı yok. Fakat iş aramalı mıyım yoksa işverenin bana yazılı vs. bir şekilde tebliğ etmesini mi istemeliyim ? yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Emrah bey merhaba. Şu anda sitemizde kayıt bölümü kapalıdır. İlginç bir soru sormuşsunuz. Eğer iş bulur ve ben gidiyorum derseniz, istifa etmiş olursunuz. Bu durumda kıdem tazminatı alamazsınız. Sanırım siz de bu durumun farkındasınız. Bana kalırsa, eğer işten çıkarılacaksanız, bunun yazılı olarak size bildirilmesini bekleyin. Bu durumda zaten en az 8 haftalık bir bildirim süreniz olacak ve bu, iş aramak için iyi bir zaman sayılır. Böylece kıdem tazminatınızı da garanti altına almış olursunuzç

Başa dön tuşu