SGK

SGK işçi çıkış kodları listesi

sgk çıkış kodu

SGK işten ayrılış kodları

İşveren tarafından işten çıkarılan ya da kendisi işten ayrılan işçi için sigortalı işten ayrılış bildirgesinin düzenlenmesi zorunludur. Bu belgeyi işveren düzenler ve belge üzerinde çıkış nedeni belirtilir. Bunun için, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş kodlar bulunmaktadır.

Gerek işçinin işsizlik maaşından faydalanması bakımından ve gerekse olası bir mahkeme aşamasında dikkate alınması açısından bu kodlar önem arz etmektedir. İşverenin, doğru kodu girme sorumluluğu vardır.

İşte işçinin işten ayrılış nedenine göre aşağıdaki kodlardan birisi seçilmeli ve sigortalı işten ayrılış bildirgesinin ilgili bölümüne girilmelidir. Aşağıdaki yer alan listedeki ayrılış şeklini dikkate alarak doğru kodu seçebilirsiniz.

Not: Bu listede yer almayan yeni bir kod, SGK tarafından eklenmiştir. Bu yeni kod 36- OHAL/KHK olarak belirlenmiştir. FETÖ/PDY ile mücadele kapsamında kapatılan işyerlerindeki işçiler için bu kod kullanılacaktır.

Not 2: Yine listede olmayan aşağıdaki kodlar da sonradan eklenmiştir:

37 – KHK ile kamu görevinden çıkarma

39 – 696 KHK ile kamu işçiliğine geçiş

40 – 696 KHK ile kamu işçiliğine geçilememesi sebebiyle çıkış

41 – Re’sen işten ayrılış bildirgesi düzenlenenler

İndirmek için tıklayınız.

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu