Fesih

29 kodu ile işten çıkarılan işçinin hakları

29 kodu ile işten çıkarılan işçi

İşçi işten çıkarıldığında ya da ayrıldığında bu durum işveren tarafından SGK’ya bildirilir. İşten ayrılış bildirgesi ile yapılan bu bildirimde, işçinin ayrılış nedeni de belirtilir. Bu işlem ise kod kullanılarak yapılır. 1 ila 36 arasında değişen bu kodların hepsinin bir anlamı vardır. 29 numaralı kod ise, uygulamada en sık görülen ayrılış biçimlerinden biridir.

SGK çıkış kodları ne anlama gelir?

Bu konuda genel bilgi almak için öncelikle şu yazıma göz atabilirsiniz. Burada temel olarak tekrarlamak gerekirse, her kodun bir anlamı olduğunu söylemeliyim. Ortada bir nedeni yokken istifa eden işçi için bir kod, haklı nedenle işten ayrılan işçi için bir başka kod ya da toplu olarak çıkışı yapılan işçiler için farklı bir kod vardır. Bu kodların ise iki bakımdan önemi vardır. İlk olarak bu çıkış kodları işverenin kıdem ve ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğünün olup olmadığını gösterirken; ikinci olarak da İşkur, bu kodlara göre işçiye işsizlik maaşı bağlar ya da bağlamaz.

29 numaralı kodun önemi

Bu kodun anlamı; işçinin iş sözleşmesinin ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık nedeniyle feshedilmesidir. Yani işveren bu kodu kullanarak; işçisini İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı hallerden birinin vuku bulması üzerine işten çıkardığını beyan etmektedir. Bu madde ve fıkra ise işçi için olabilecek en kötü çıkış gerekçesi demektir.

Çünkü ortada gerçekten de 25/II maddesinde yazılı bir fiil varsa, işçinin ne kıdem tazminatı ne de ihbar tazminatı alma hakkı bulunmamaktadır. Üstelik bu durumda işçiye işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır.

29’dan çıkış hangi gerekçelerle verilir?

sgk 29 kodu ne anlama gelir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu koddan çıkış verilebilmesi için, işçinin gerçekleştirdiği fiilin İş Kanununun 25/II maddesinde yazılı hallerden birine uyması gerekir. Genel olarak ahlak ve iyi niyet hallerine aykırılık olarak nitelendirilen bu haller oldukça çeşitlidir. Şu yazımızdan tamamı hakkında fikir edinilebilir. Ancak şu kadarını söylemem gerekir ki; bu maddeden çıkış verebilmesi için işverenin elinin oldukça güçlü olması gerekir. Somut delillerin ya da dayanağı sağlam tutanakların varlığı şarttır.

İşçi 29 koduna karşı ne yapabilir?

Aslında İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı her hangi bir fiili işlemediğini düşünen işçi bir an önce iş mahkemesine dava açmalıdır. Davayı kazanırsa hem ihbar hem de kıdem tazminatını alabilecek, şartları varsa işe iadesini isteyebilecek ya da kötü niyet tazminatı da talep edebilecektir. Mahkemeyi kazanması durumunda, kararı İşkur’a götürürse de işsizlik maaşını alabilecektir.

SONUÇ

İşten çıkarılan ve SGK çıkış kodunda 29 numarasını gören işçiye kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödenmediği gibi işsizlik maaşı da bağlanmayacaktır. Ancak bu kodun varlığı, yukarıda bahsettiğim hakların alınamayacağı anlamına gelmez. Çünkü 29 kodu, işverenin beyanından ibarettir. İşçi bunun aksini iddia edebilir ve iş mahkemesine dava açarak haklarını alabilir.

Davayı kazanan işçi sadece haklarını almakla kalmayacaktır. Ayrıca dava kararını İşkura götürerek işsizlik maaşının bağlanmasını ya da geriye dönük ödenmesini de talep edebilecektir.

Bu kodla işçinin çıkarılması elbette işçiyi uğraştıracaktır. Ancak 29 koduyla işine son verilen işçinin hiçbir hakkı olmadığını söylemenin yanlış olduğunu akılda tutmak gerekir. Gerçekten de haksız yere çıkarıldığını düşünen işçi davasını açmalı ve ödenmeyen haklarını mahkeme yoluyla almalıdır.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

455 Yorum

 1. iyi çalışmalar. 5 yıldır çalıştığım işyerinden son 5 aya dönük maaşımı alamadığımdan ötürü sözlü ihtarlardan sonra noterden ihtarname çekere iş hakdimi haklı olarak fesih yaptım. işveren ihtarname eline geçince çıkışımı 29 nolu kod ile yapmış sırf işsizlik maaşı kıdem hakkımı kullanmayım diye. Ellerinde son 1 yılda bana maaş ödediklerine dair ne banko dekontu nede başka bi dekont mevcut. işkura yazı yazdım işkur bunlardan tutanak istemiş fakat sadece 29 ile çıkardık diye bi yazı vermişler.Avukat aracılığıyla davada açtım işkur bunlara yanıltıcı bilgi yanlış beyandan ekstra bir ceza verirmi ve ben mahkeme kararı beklemeden işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Ne yazık ki mahkeme kararı olmadan size işsizlik maaşı bağlanmaz. Mahkemede lehinize çıkan kararı İşkur’a götürerek geriye dönük işsizlik maaşınızı alabilirsiniz. Ama bunun için de, dava sonuçlanıncaya kadar en azından, işsizlik maaşı alacağınız süre kadar sigorta girişinizin olmaması gerekecektir.

  2. yıldırım bey davanız sonuçlandımı banada bugün aynısını yapmışlar 5 inde ihtar çektim 7 sinde ellerine ulamış ve 7 sinde 29 göstermiş haysiyetsizler

  3. Merhaba Yıldırım Bey ve Ahmet Bey,
   Davalarınız direk beni de ilgilendiriyor maalesef. Bende avukat aracılığı ile 7 yıl çalıştığım firmaya noter kanalından son 3 ayın maaşını alamadığım ve 1,5-2 yıldan beri de düzensiz maaş aldığım için protesto çektim. 16 mayıs ta ellerine noter kağıdı ulaşmış ve bugün yani 22 mayıs ta da 29. madde den işten çıkışımı vermişler. Konu ile ilgili herhangi bir sonuca ulaşabildiniz mi?

 2. Iyi gunler. Esim 2 bucuk yildr belediyeye bagli ozel bir srkette ozel guvenlik aksam5 sabah 8 olmak uzere geceleri calisiyo haftasonlarida 24 olarak calisyo saglik drumundan dolayi 3 gunluk raporaldi ise geri dondugunde 29 madde ile atildigini ogrendi sirkete dava acabilrmiyiz acarsak davayi kazanabilrmiyiz ne kadr surede sonuclanir ayrica bu durumdan dolayi manevi tazminat davasida acabilirmiyiz . en kisa zamnda bilgilendirirseniz cok mutlu olurum . simdiden tesekkurler iyi calismalar

  1. Eşiniz raporlu olduğunu işverene (Amirlerine) bildirdi mi? Raporu ibraz etti mi? Görünür de devamsızlıktan çıkarılmış gibi görünüyor. Konuyu insan kaynakları ile görüşmesinde fayda var öncelikle, şu hali ile şirke haksız. Olumsuz cevap alırsa yazıdaki yolları izlemenizde fayda var.

 3. Merhabalar, 29 koduyla işten çıkarıldım. Yeni iş başvurularımda sorun yaşar mıyım ? 5 senedir farklı firmalarda çalıştım ve ilk defa böyle bir şeyle karşılaştım. Beni işe alırlar mı ? Lütfen bilgilendirir misiniz ?

  1. Erdem bey, bu kodla çıkarılmış olmanız hiçbir etki yapmaz. Her gün belki binlerce kişi aynı kod belirtilerek işten çıkarılıyor, bu nedenle sorun etmenize gerek yok.

 4. İyi günler bir yılı aşkın süredir çalıştığım firmada madde 29’dan iş akdim tek taraflı fes edilmiş bu bana yazılı olarak bildirilmedi. Ayrıca dava açarsam şirket çalışanları veya şirket ile iş ortaklığı yapan bayiler olduğu için benim yüzümden zarar görmelerini istemiyorum nasıl bir yol izlemem gerek. Hakime bu bahse konu kişileri nasıl dinletebilirim.

  1. Sizin tanık olarak belirttiğiniz kişileri mahkeme gerekirse zorla getirtecektir. Ama önemli olan, bunların nasıl ifade vereceğidir. Açıkçası, hem tanık dinletmek hem de onların zarar görmemesini istemek vicdani olsa da, lehinize tanıklık yapacak kişilerin bazı şeyleri göze alması da gerekir. Yazılı delilleriniz yoksa, buna mecbursunuz.

 5. s.aleykum ben ve benımle beraber 30 arkadasımı bayram üstü bu 29 madden dolayı işten attılar bize gerekce olarak cıkısınız verilmiştir gidin tazmınatınızı alın bir baktık kı arkamızdan noter cagırıp yalan yere 29 madden işten atılmısız ne yapabiliriz lütfen yardımcı olurmusunuz biz işcilerin hakkını yememeleri için yardımınızı beklıyoruz tesekkur ederim

  1. Aleykum selam. En kısa sürede notere gidin ve işverenliğe ihtarname çekin. Burada hem detayları açıklayın hem de haklarınızı talep edin. Sonrasında muhtemelen dava açmanız gerekir. Unutmayın, işveren sizi 29 koduyla işten çıkarmışsa, bunu mahkemede gerekçelendirmek zorundadır. Gerçekten de bir kusurunuz yoksa, dava açın ve hakkınızı arayın.

 6. merhabalar brn 8 yıl reklam dektorunde ozel bı sırkette calıstım bunlar maaslarımız 40 gunde 45 gunde bır verıyolardı sıgortamızı asgarı ucretten gosterıyorlardı ben de bunları beyan edıp noterden ıhtarnama cektım eetesı gun 29 maddesen cıkısımı vermısler 3 kısıden ımza alıp işçi makkemesıne verdım bende sızce kazanabılırmıyım sahıtlerımde var

  1. Kaan bey bunu bilmem mümkün olmasa da, siz ihtarname çekerek bir adım öne geçmişsiniz. Mahkeme, mevcut delillere göre bir karara varacaktır.

  2. kaan bey şubat 5 te sizinle benzer gerekçelerden ihtar çektim 7 sinde ellerine ulaşmış ve 7 sinde 29 kodu göstermişler banada siz naptınız mahkemeniz nasıl sonuçlandı bilgi verirmisiniz

 7. esselamun aleyküm 10/06/2017 gunu maas farkı yanı bankaya yatanın fazlasını aldığımız ve imza attığımız kagıdın fotoğrafını çektim bazı yalakalar hemen şikayet etmişler personel muduru cağırdı neden fotograf çektiğimi ne yapmak maksadında olduğumu sordu tehdit etti örnek olduğumu başkalarınında yapacagını vs bir hafta sonra 15/06/2017 gunu öğleden sonra yine çagırdı benim işten çıkarılmak için bahaneler aradığımı onlarında beni çıkaracaklarını söyledi bende o zaman hali hazırda avukatım olduğunu ve onu çağırmak istediğimi söyledim reddettiler bende o zaman işimden memnun olduğumu ve işimin başına gitmem gerektiğini soledim işime döndüm 2 saat daha çalıştım mesai bitimi herhangi bir cvp gelmeyince evime gittim diğer gun 16/06/2017 sabah servis beni duraktan almadı şahitlerim var kendi imkanlarımla iş yerine gittim güvenlik içeri almadı almayacaklarını tahmin ettiğim için kamera kaydı yaptım talimat vermişler gelince almayın diye avukatımı arayacağımı yaptıklarının yanlış olduğunu belirttim böylelikle personel müdürü içeri çağırdı içeri girdiğimde telefonumu dışarıda bırakıp girmemi söyledi bende zaten her durumu beklediğim için kabul etmedim telefonumu bırakmayacağımı neden çekindiğini konuşulacaksa böylede konuşulabileceğini soyledim kabul etmedi bende sabah yaptıklarının kabul edilir bir durum olmadığını söyleyerek notere gittim. servise ve fabrikaya almadıklarını sözleşmemi tek taraflı fesh ettiğimi haklarımın verilmesini belirtir ihtar çektim 20 gün arayan soran olmadı bende sgk ya gittim ve beni 29 dan çıkardıklarını öğrendim şimdi ne yapa bilirim bana ayrdımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler…

  1. Ve aleyKüm Selam…
   Konuyu ancak sizin anlattığınız kadarıyla biliyoruz. Her ne olursa olsun fesih bildiriminin yazılı yapılması gerekir.
   Madem bir avukatınız var hiç zaman geçirmeden kendisi ile 25/2’den çıkarıldığınızı da belirtip bu konuyu görüşüp işe iade davanızı açınız. (Geç kalıyorsunuz bakın ona göre)

   1. Teşekkür ederim dün ÇŞG Bakanlığına şikayette bulundum fakat benden önce çıksrılan arkadaşlar ile görüştüğümde onlar da şikayette bulunmuşlar ama söylediklerine göre oradada adamları varmış daha fabrikaya gelmeden ihbar oldugunu ögtenip tedbir alıyorlarmış

 8. Merhaba ben kardeşimle 10 ay sure ile aynı firmada çalışıyordum kardeşim askere gideceği için alacağı bi tazminat vardı işyeri bu tazminatı vermemek için 24.06.2017 tarihinde tehdit ederek işten çıkmasını istemiş fakat kardeşim hiç birşey imzalamamis bunun üzerine işyerinden kovulmus.ben arayıp durumu sorduğumda ise bana da aynı şekilde işten atildigim söylendi. Biz üç gün sonra ihtarname çektik ama cevap yok tabiki Şimdi 29. Kodla çıkış verilmiş dava açmak için geç mi kaldık yazılı bildirge falan yok sizce ne yapmalıyız

 9. Merhaba, 7 yıldır çalışmakta olduğum iş yerimden 27.07.2017 tarihi ile 29. maddeden çıkışım verildiği ve nedeninin ise iş yeri içinde izinsiz görüntü kaydı (öyle bir şey kesinlikle yok) yapıldığını belirttiler. Bende yalan söylediklerini ve izlemek istediğimi belirttim ama ellerinde kanıt olmadığı 3 şahitlerinin olduğunu bana iletildi ve benden evrak imzalamamı istediler. Kardeşimi arayıp bilgilendirdim oda hiçbir evrak imzalamamı söyledi. Bende imzalamadan iş yerimden ayrıldım. Şimdi bana noter kanalı ile ihtarname yollamışlar ve 25/2 ile çıkışım verilip tüm haklarımdan mahrum edildiğim belirtilmiş. Bugün arkadaşlarımdan 1-2 tanesini aradım ve bana zarar vermek için 3 tane patron yamağı şahitliği ile böyle bir yola başvurduklarını ilettiler. Ellerinde kanıt dahi olmadan böyle bir şekilde 7 yıllık haklarıma el konulabilirmi? İçeride 36 günlük geçmiş yılların izinlerim dahi duruyordu. Lütfen rica etsem yardımcı olurmusunuz. Allah Razı olsun şimdiden.

  1. Şeyma hanım merhaba. Geçmiş olsun. Öncelikle sakin olmanızı öneririm. Şimdi yapmanız gereken bir avukat bulmak ve hakkınızı aramaktır. İşyerinin bir iddiası varsa, bunu ispatlaması gerekir. Sadece şahitle yapılacak bir ispat, mahkeme tarafından kabul görmeyecektir. Özellikle işe iade davası açıp açamadığınızı araştırmanızı öneririm.

   1. Mustafa Bey iyi dilekleriniz ve yardımınız için teşekkürler. İşyerinde 50 civarı sigortalı çalışanımız mevcut ve internetten edindiğim bilgi kadarıyla geri dönüş açabiliyorum. Yarından itibaren avukat araştırmasına girmeyi düşünüyorum ve en kısa süredede davamı açmak istiyorum. Şimdi işyeri benim üzerime böyle bir suç attı ve yanına 2 tane şahit ayarladı ise benide bu denli zor durumda bıraktığı için o şahitlere şuan öfkem mevcut. Onlara bu yaptıklarınında cezasını verdirmek istiyorum. Kanıtsız bir şekilde üstüme bu şekilde iftira atmalarının cezası varmıdır? Zamanınızı aldım Hakkınızı Helal ediniz.

    1. Bu konu, yani şahitlere dava açılması, iş hukuku alanının dışına çıkıyor. Bu nedenle bir şey söylemem yanlış olur. Rica ederim, hakkınızda hayırlısı olsun.

 10. Merahabalar 2.5 yildir calistigim is yerinden odeneklerimi alamadigim icin ihtarname yazip is hakkimi fes ettim.ihtarnameden sonra hakkimda 3 gun ise gelmedi diye tutanak tutup 29. Madde gerekcesiyle beni isten cikarmislar bu konu hakkinda ne yapabilirim. Herhangi bi suc islemisligim yoktur ve normal sartlarda cikmayi talep ettim. Karsi taraf buna razi olmadi bende avkata dava actirdim
  Bu surec icinde ne yapabilirim

  1. Merhaba. Dava açmanız gerekirdi ki, zaten açmışssınız. Bundan sonrası artık mahkemenin takdiridir Alptekin bey.

 11. merhaba benim abim kamuda taşeron işçisi olarak baş usta aşçı olarak 14 yıl aynı yerde çalışıyordu ordakiler kendisine iftira atarak baş usta olmasına rağmen bi gofretten dolayı iş çıkışı verildi 29.maddeden ayrıca karakola ifade felan verildi dediler bundan sonrası artık savcı ve hakimin elinde hiç suç dosyası sicil tertemiz ve baş aşçı olarak tadıyor ve başka arkadaşlarına da ikram ediyor bu olay sadece mutfakta dışarı çıkmamış başka bi yere gitmemiş sadece olduğu yerde yemişler kamera kayıtları ile kendisine böyle bi suç atıldı amaçları 14 yıllık tazminatı vermeden bu koddla çıkışı verildi bize dediler mahkeme sonucu bekleyin bunun için savcı hakim ceza verirmi ne yapmamız lazım şimdi sadece 1 gofret için böyle bi çıkışı verildi yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Mehmet bey, hakimin ne karar vereceğini benim bilmem mümkün değil. Ama bir an önce bir avukatla görüşün ve işe iade davası açma şartlarını sağlıyorsanız, işe iade davası açın. Bunun için, işten çıkarılan işçinin 1 ay süresi vardır. Şunu her zaman söylüyorum; işçinin yıllarca verdiği emek basit birkaç suçlamayla yok sayılamaz. Mutlaka abiniz hakkını aramalıdır. Böylece en doğru kararı mahkemeler vermiş olur.

 12. Merhabalar. İki yıldır çalıştığım … bilgisayardan piomu basıp sivil bir şekilde iş yerindem çıkış yaptım. İş yerinin dışında aynı iş yerinde çalışan iş kıyafetleri üzerinde iki promatör tarafından sıkıştırılıp önce hakarete daha sonra saldırıya uğrayınca kendimi korumak adına karşı tarafa bir tokat attım ayrıca daha önce beni tehdit etmişlerdi şahitlerim bulunmaktadır ve haklı fesih ten 29. Madde gereğince işten çıkartıldım. Ancak sivildim evime gidiyordum buna istinaden savunmada yazdım fakat hiçbirşey değişmedi. Saldırıyı yapanlar hâlen iş yerinde çalışmaya devam etmektedir. İşe dönüş davası açtım bu yeterlimidir. Yardımcı olursanız sevinirim.

 13. Merhaba Mustafa bey.
  01/04/2017 tarihin de işe başladım ve 22/08/2017 tarihinde işten 29. Madde den işten çıkartıldım.
  İşyerinde iki bayanın benim hakkımda çıkardığı dedikodu ve yakıştırmalardan şirket beni dinlemeden savunma hakkı vermeden işten çıkarttı.
  Bayanların verdiği beyanatlar kendileriyle bir yakınlaşmam olduğu ve işyerinde birine yakın durup onu kolladığım üzerine asılsız iftiralar.
  Sözü geçen iki bayanla bir yakınlaşmam veye herhangi bir sözlü veya yazılı ahlak dışı ve benzeri bir telafuzum ve temasım olmamıştır.
  Ne görsel nede yazılı bir dayanağı olmayan bir süreç sonunda bana haksız yakıştırma yapılıp işimden ettiler.
  Dava açmayı düşünüyorum.
  Sadece şirketi mi hakkımda iftira atan kişileride dava edebilir miyim.

  1. Merhaba. İftira hususu benim alanım dışında. Ancak diğer konuyla ilgili şunu söyleyebilirim ki; kıdeminiz 6 ayın altında olduğu için, zaten dava açsanız bile sadece ihbar tazminatınızı talep edebilirsiniz. Yine de hakkınızı aramak isterseniz, gerekirse avukat tutmadan siz de dava açabilirsiniz. İşveren, belirttiği durumu mahkemede ispat etmek zorunda kalacaktır.

 14. Merhaba mustafa bey calısmakta oldugum firmada 2015 yılında bir işçinin devamsızlığı noter yolu ile sürenin takibinden sonra cıkıs kodunu 29 secmek yerine 25 olarak yanlıs sectım. bunu neden bu tarihte soruyorum şu an süreç iş mahkemesinde devam etmektedir ve 9.ayda duruşma olacaktır. normal şartlarda dogru biliyorsam iş kur a eski çıkış bildirgesinin son aylık bordrolarının ki benım durumum söz konusu ise noter yoluyla cekılen hem devamsızlık hemde bu durumdan kaynaklanan yıne noter yoluyla gonderilmiş fesh ihtarını sunmam gerek. ÖZELLİKLE DURUM BU ŞEKİLDE MAHKEMELİK OLMASINA KARSIN NOTER ARACILIĞI İLE KARŞILIKLI CEKILEN İHTARLARIN(Karsı taraf sadece ilk ihtarıma cevap olarak geldim fakat alınmadım) DA OLMASI İLE İŞ KUR DÜZELTME YAPAR MI VE BU İŞLEM NE KADAR ZAMAN ALIR.

  1. Mehmet bey, 2 yıl sonra İşkur’un her hangi bir düzeltme yapacağınız zannetmiyorum. Ancak mahkemeyi, 29 yerine yanlışlıkla 25’den çıkış verildiğine ikna edebilirseniz ve ilgili evrakları sunabilirseniz, davayı kazanabilirsiniz.

 15. MERHABA MUSTAFA BEY.
  7 yıl market sektöründe kurumsal bir sirkette calıstım. beni prosodür gerekcesiyle 29. maddeden işten cıkardılar. sebep kasada açığım çıktı 20 TL benimde üzerimde nakıt kalmamaıstı kredi kartı geçtım. açığımı tamamlamak için. bunu sebep göstewrdiler iş çıkısı olarak. bir ihtarım bile yokken beni madur ettiler tazminatsız ckış verdıler. mahkemeye başvurdum ılk mahkemem oldu ıkınci mahkemem 2 ay sonra şahit yazdirdım 3 arkadaşımı. sizce ne olur benim mahkeme sonucu paylaşmak istedim. sizinle. emek verdim o akadar yıl mukafatı bumu olmalı.sizce ne olur sonuç. ne zaman sonuçlanır mahke

  1. Merhaba. Yapacağım yorum, tahminden öte geçmez. Bu nedenle bir tahminde bulunmam doğru olmayacaktır.

 16. Merhaba, 25/2-e çıkış sebebi, 29 çıkış kodu, ellerinde gizli kamera ve fotoğraf çekimi ispat, ayrıca 2 şahit olduğunu ileri sürerek tazminatsız fesih zorla imzalatılarak çıkış verildi, bu durumda mahkemeye verilip haklar alınabilir mi

  1. Servet bey, haklıysanız elbette alınabilir. Ama olayı en iyi siz bilirsiniz, buradan yorum yapmam mümkün değil.

 17. Merhabalar.
  Ben iki buçuk yıl asansör bakım ve arıza bölümünde çalıştım. Çalışırken sebebi bilinmeyen Ürtiker yani kurdeşen hastalığına yakalandım. Kullandığım ilaçlar uyku halsizlik dikkatbozukluğu yapıyordu ve iki defa işe geç gittiğimden dolayı savunmamı aldılar. Sonrasında bende doktorumdan hastada kronik ürtiker mevcuttur tedavide kullanılan ilaçların yan etkisi sedasyon (uyku, uyuşukluk) yazan rapor alıp şirkete verdim. Hastalığımdan dolayı beni işten çıkarmalarını istedim ve benden heyet raporu istediler. Ümraniye eğitim vearaştırma hastanesinde heyet raporunu aldım ve hastalığım yazan raporu şirkete verdim. Sonrasında beni şirket doktoruna gönderdiler, şirket doktoruda takım kullanamaz, ağır malzeme taşıyamaz, araç kullanamaz, yüksekte çalışamaz diye şirkete bildirdi. Şirkette beni görevim olmayan işe yani depo ya gönderdi. Malzeme giriş çıkışlarını kontrol edicekmişim malzeme taşımicakmışım ve hastalığıma uygun işin bu olduğunu söylediler. Ama gelen ağır malzemeleri taşıttılar ve zaten benim sorunum uyku ve uyuşukluktu şirket beni işten çıkarmadı. Bende hastalığımdan dolayı geç kalmalarım işe gidememem arttı. Sonra rapor almaya işe geç kalmalara başlayıncada şirket bana ulaşamadığını iddaa ederek evime noterden yazı gönderdi. İşe gitmeyip rapor almadığım günler için raporumu teslim etmemi istediler. Raporum olmadığı için yine noterle çıkışımı verdiler. temmuz ayında 29 nolu koddan çıkarmışlar. Şimdi benim ne yapmam lazım işçi mahkemesine gitsem kazanırmıyım neler olur. yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Hasan bey, açıkçası kesin bir şey söylemek zor. Şu yazıdan bilgi alabilirsiniz. Tahminimce alma ihtimaliniz yüksek. Kaç yıldır bu işyerinde çalışıyordunuz? Dilerseniz sizi iyi bir iş davası avukatına yönlendirebilirim.

 18. Merhaba ben yaklaşık 8 yıldır market sektorundeyim kurumsal sirkette çalışmaktayım yönetici olarak çalışıyordum akşam mağazayi kapatirken kasadan 5tl aldım ve daha sonra gün 5tl yi anakasaya geri koydum bundan dolayı suclandim 29 kodan cikarildim dava acsam kazanirmiyim yardimci olurmusunuz

  1. Mert bey, buna cevap vermem çok zor. Tek başına bu durum haklı fesih sebebi olmasa gerek; ama diğer koşulları da değerlendirmek gerekir.

 19. İşyerinde amirim beni tahrik etti ve bende ona vurdum beni 29 dan cikardilar ne yapmaliyim tazminat vermediler

 20. 3 sene once isyerinden 29 kodu ile cikarildim. Hakkimi aramadim. Ama 29 kodunu hakedecek hicbisey yapmadim cikis vermemek icin yaptılar. Bu saatten snra koda.itiraz edemezmiyim
  Amacim tazminat degil sadece kodu değiştirmek

 21. Özel sektör de 5 yıl calisdim 5 yıl sonunda bize 10 saat çalışacaksınız işine gelmeyen çalışmaz dendi bizde normal saatimizde ise gidecekken patron gelmeyin işyerine dye telefon etti bizde gitmedik daha sonra bizi 29 kodla çıkışımız verilmiss ve biz işsizlik maaşı da alamadık dava açtık şimdi nasıl sonuçlanır bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Murat bey, işe gitmediğinizde ihtarname çekmeniz lehinize olurdu. Ama bundan sonrasını bilemem; artık mahkemenin takdirindedir.

   1. İş kura gidip dilekçe yazdım 10 saat çalıştıranlarmak istediklerini ve bnu kabul etmedimi yazılı olarak dilekçe sundum o yüzden işten cikarildim dye

 22. Merhabalar ben bundan tam 1 ay önce işten cikarildim. 2 senedir rentacar firmasında calısmaktaydım kaza yaptım beni işten çıkarttılar kırmızıda geçtim bir araca vurdum aracı müşteriye yetistirim diye.
  Kaç yere cv bıraktım geri dönüşler olmadi en sonki iş görüş memizde. Mustafa bey işten çıkış kodu sebebi yüzünden sizi ise alamıyoruz dedi beni 29 koddan çıkarmışlar nasıl bir çözüm ürete biliriz daha ben 24 yaşındayım ssk sicilim girlenmesin istiyorum lütfen bana yardımcı olabilir misiniz lütfen.

  1. Mustafa bey, 29 koddan çıkış verildiği için, işçinin işe alınmaması çok garip. Ama açıkçası, bu kodu değiştirme imkanı yok. Durumu işverenlere, sorarlarsa izah etmeniz gerekecek.

 23. selam ben 10 01 2018 tarihinde işten cıkarıldım 29. madde dediler 4 yıldırki calışmaktayım şöför olaraktan ve ben bir paletciden palet alıyordum ve bunu yanlış anladılar palet satıyorum diye beni sucladılar birde resim cekmişler ama benim resmim yok burada ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz saten genel müdürle de aram iyi degildi

  1. Ayhan bey, bu durumda bir an önce arabulucuya başvurarak hak arama sürecini başlatmanız gerekir. Bunun dışında yapılabilecek bir şey ne yazık ki yok.

 24. MERHABA ; 7 yıldır çalıştığım kurumsal şirketten 29. maddeden işten çıkartıldım. (iyi niyet suistimal etmekten) sebep ise kasada 20 TL açığım çıkması ve yanımda nakit olmadığı için kredi kartı geçmem. mahkemem 1 yılı geçti suan 4. duruşmayı bekliyorum. her iki tarafın şahitleri dinlendi. şirket sahitleri benim kart geçip kasadan para aldığımı idda ettiler hakim para aldığını gördünüzmü sorusuna hayır cevabı verdiler. buda çok büyük bir iddaa. prosodür kurbanı oldum diyebilirim. benim niyetim sadece açıgımı kapatmaktı. ki magazada müdür yardımcısı olarak çalısıyordum. bu mahkeme nasıl sonuclanır sizce.
  tesekkür ederim.

 25. özel bir şirkette 2,5 yıldır şöfor olarak çalıştım. tarafıma 1 senelik mesailerimi vermedikleri için noterden ihtar çekip haklı olarak işten ayrıldım ama tarafıma tazminat ödenmedi mesailerin ödemesini yaptılar. çıkış kodunu 29. maddeden yapmışlar ne yapmalıyım. dava açsam sonuç olumlu olabilirmi

  1. Metin bey, fazla mesaileriniz sonradan ödendiğine göre, feshiniz haklı demektir. Arabulucuya başvurmanızı tavsiye ederim.

 26. Merhaba,
  hamileyken yerime birini aldılar ve doğumdan sonra tekrar çalışabiliriz, dediler
  bende yerime geçen arkadaşa işleri öğrettim, daha sonra patronum ikinize birden maaş ödeyemem sen 32 hafta dolana kadar gelme maaş ödeyemem dedi, 32 hafta dolmasına 3 haftam kalmıştı,
  daha sonra 31 hafta 6 günlük hamileyken yani devlet iznime 1 gün kala benim 29 maddeden çıkışımı vermiş benden habersiz, ben burda 8 aylık ssk lıyım ancak 1,5 senede ssk sız çalışıyordum, maaşlerımıda eksik verildi, içerden alıcağım var ve tazminatlarımıda vermemk için 29 maddeden çıkış verilmiş artı devletten alabilceğim doğum iznimide alamıyorum, haklarım nelerdir, ne yapmalıyım

  1. Filiz hanım bu durumda önce arabulucuya başvurmalı ve anlaşamazsanız dava açmalısınız. Açıkçası başka bir yol bulunmamaktadır.

 27. Caliatigim is yrinde askari ucret+350 tl elden para aliyordum. Askari ucret 1600 olunca elden aldigim 350lirayi 150lira olarak odeme yaptilar.maasaimin askari ucret degil 1750lira oldugunu soylediler. Oyleyse bu ucrerimin hepsini nden bankaya yatirmadiklarini soyledim. Bir isyerinde 5ten fazla kisicikis kagitlaeinin calistiruyorsan prim yada baska bir isim adinda herhangi bir ucreti elden veremeyeceklerini bunun yasal olmadigini soyledim.Karsiliginda beni 29. Madd cikisimi verdiler

 28. slm bügün 29 maddeden işten çıkarıldım bana çıkarken evrak vermediler bende sgk çıkış nedeni öğrendim 29. maddeden işten çıkarılmışım.
  10 yıldır bu firmada çalışıyorum son 6 ay içinde tutanak tutarak beni işten çıkardılar naba bilirim

 29. Merhabalar. Ben cahillikten 25/2 nedenini kabul ederek işten çıkarıldım. İmza attığım halde bu duruma itiraz edebilir miyim? Haklı olduğumu düşünüyorum, hatta %99 haklıyım diyebilirim. Cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler

 30. merhabalar
  4 senedır calıstıgım sırketımde benı 29 koddan cıkardılar kendı taraflarından sahıt tutlar 4 kisi ve 1 saat sonra ınsan kaynakları benı cagırdı ve tazmınatsız ısten cıkarıldınız dedıler ben hıcbısey ımzalamadım sgk dan baktıgımda 29 kodu verılmıs haksız yere cıkarıldım kasım 2017 de oldu bu olay etrafımdakıınsalar mahklemeye basvurma bosuna kazanamassın dedıler cunku ıs yerının 4 tane yalancı sahıdı var benım ıse sahıdım yok kımse sahıt olmak ıstemedı dogal olarak onlarıda cıkarırılar dıye
  sımdı mahkemeye gıtsem hakkımı arasam sızce nasıl olur
  gercekten aylardır ıs bulamadım pıskolojık olarak yapmadıgım bır sbepten dolayı ısten atıldım sızden durumumu aydınlatacak saglıklı bılgı talebı edıyorum lutfen yardımcı olurmusnuz tessekur ederım

  1. Merhaba. Gerçekten de haklıysanız neden hakkınızı aramıyorsunuz? Etrafınızdaki insanları dikkate almayın. Gerekirse avukatsız dava açın.

 31. 160 gün çalıştım sonra bir gün muhasebeci beni çağırıp seni işten çıkaracaz sen sabıkalıymışsın dedi oysaki ben işe girdiğim gün evrakları iş verene verdim orda sabıka kaydımda beyan ettim söyledim ama yok dediler ve 25 koduyla çıkışımı verdiler ertesi gün bu konuyla ilgili nereye dava açabilirim

  1. Önder bey, derhal hakkınızı aramalısınız. Böyle bir haklı fesih gerekçesi olmaz. İşyerinde çalışan sayısı kaçtı ve ne zaman çıkarıldınız?

 32. Mrblar sayin mustafa bey benim calistigim işyerinden beni iş kanunun 29 uncu maddesinden işten cikardilar sene 2012 de bende işkura başvurdum bana işsizlik maaşi baglanmadi bende işvereni mahkemeye verdim kazandim temyize gittiler yargitayda onama verdi ve mahkemem bitti ama işkura gittim yargitay karari ve mahkeme karariyla email cekmemiz lazim ankaraya diye bende cvp bekliyorum işkurdan sizce işsizlik maasini alabilirmiyim geriye dönük ve ne zaman cvp gelir sizce

  1. Hakan bey, elbette alabilirsiniz. Sadece biraz beklemeniz gerekir. Yargıtay sonucunda da kazandıysanız, endişelenmenize gerek yok.

 33. 4 yıl 4 ay bı yerde çalıştım 01.02.2018 evlilik den dolayı iş feshi gönderdim noter aracılığı ile yalnız iş yeri 05.03.2018 de 29 kod ile cikis vermişler bu süreye kadar da sigortam yatırıldı.kidem+fazla mesai+yıllık izin tazminat almak dava açıldı bu durum ne derece etkiler

  1. İşverenin nasıl çıkış verdiği önem arz etmez. Siz feshi noter kanalıyla yapmışsanız, büyük ihtimalle davayı kazanırsınız.

 34. Arkadsimdan bi telefon aldım telefonun bedeli 1800 tl telefunu ekranı catlak şekilde aldım kullanıma engel değildi 1hafta kadar sonra çalıştığım makinadan yuksek voltta elektrik temas etmesi sonucu telefonum patladi ve bedelini fabrikadan istedim vermediler ve bu sebebten dolayı 29uncu madde gösterilerek işten cikarildim 4 yildir çalışıyordum fabrikayı dolandirmaya kalıtım dediler bende ya bana birsey olsaydı dedim telefon sıfır di daha ne yapmalıyım herhangi bir evrak imzalamadim isten çıktım dediler ama cikisimi 1 hafta sonra verdiler ama cikis günümü 1hafta önce göstermişler tazminatını alabilirmiyim ne yapmalıyım isten cikis tarihi olarak ta 03.04.2018 göstermişler ama 11.04.2018 de sgkdan cikis kağıdını aldım ben nolur nolmaz diye çıkışını vermezler 3gun ise gitmeyince cikarilir im diye rapor aldım ne yapmaliyim

  1. Merhaba. Öncelikle bir an önce ihtarname göndermeli ve sonuç alamazsanız arabulucuya başvurmalısınız. Şartları varsa işe iade davası açma süresini kaçırmayın.

 35. Merhaba ben adana aile ve sosyal politika lar il müdürlüğüne bağlı kuruluşta temiz lik personel iyim benim sorum valiliğe şikayet etmişler beni huzur evinde temizlik personel iyim o zaman muhakkik tayin edilmiş bir kaç kişi ile görüştü en son benle konuştu abi dik gubi dik şeyler sordu bende cevapladı o arada il müdürlüğüne gittim il müdürü müz sen işine bak bundan bişe çıkmaz dedi aradan 3ay geçti beni çağırttı il müdürü müz bana çıkış verecek lerini söyledi iş teftiş kuruluna kadar gitmişdosyan dedi senin hakkında bana daha öncede şikayet ğelmişti hep saçma sapan şeyler di kaile almadım yırttım bu sefer beni de şikayet etmişler hemşehrisi ni kayirıyor diye bana söyledi ama ben senin samimiyet ine inanıyorum bu kararı uygulamam lazım 1 ay boşluk verelim seni başka kuruluş ta başlatalım kasım 30 2017 itibaren çıkışım verildi ve elime geçen evrakta 29 .maddeden çıkarılmışım o zaman gördüm ve bu arada khk yayınlandı taşeron a kadro 4aralık fili olarak çalışma şartı konması oldu yoksa il müdürü müz beni 2ocak 2018de tekrar dan başlattı amabusefer kadro ya giremedim mart sonu itibariyle çıkışım verildi ne yapmam gerekiyor saygılar

  1. Enes bey bu durumda kadro şansını yitirmişsiniz demektir. Diğer haklarınız için ise arabulucuya başvurmaktan ve uzlaşamazsanız dava açmaktan başka çareniz yok.

 36. Merhabalar dün akşam saatlerinde işten cikarildim yanliz cikarilmadan önce ben depo personel im benim üstüm benden iş sordu bağırarak bende yapmadım daha dedim ve bana dedikı benimle konuşurken yüzüme bak dedi bende cevap verdim siz bizim yüzümüze bakarak kanusmuyorsunuz ben sizin neden yüzünüze bakarak kanusayim dedim ve beni yukarı odasına çağırdı bende gelmiyorum dedim ve sonra genel müdür çağırdı beni yaa efendim ben size demedimmi ben sizle daha önce konuştum tatlıya bağlayın o senin üstün o dedilerini yapmak zorundasın felan dedi bende dedim zaten işimi yapıyorum yanliz bende dedimki ben anlaşamıyorum yapamıyorum hatta stresten ellerim titremeye başladı dedim ve hanım efendiyi korudu sen işten çıkmak için elinden geleni yapıyorsun gibi laflar söyledi bana bende gerçekten böylemi düşünüyorsunuz dedim evet dedi ben odasında çıkıp gittim ve 5 dakika sonra haber yollamış çıksın gitsin şirketten diye bende gittim ve ertesi gün şirkete geldim benim 29 madde olarak işten çıkarıldı tazminat alamıyorsun diye söylediler bana ne yapmam lazım bana yardımcı olurmusunuz

 37. mrb 17.01.2007 tarihinden beri kurumsal bir resturanta calısmaktayım 02.04.2018 tarihinde yıllık izindeyken işten 29 kodla cıkarıldım kendilerince bazı belgeler hazırlayıp işyerinde beni sevmeyen 1 personelide şahit göstermisler suanda arabulucu basvurdum büyük ihtimal iş mahkemesine basvuracam kıdem ve ihbar tazminatlarım icin eger kaybetsem bile yıllık izinlerim ve fazla mesailerim almam söz konusu olurmu
  şimdiden tşkler…

  1. Ahmet bey, davayı kaybetmeniz fazla mesai ve yıllık izin alacaklarınızı etkilemez. Bunlar her halde ve şartta işçinin hakkıdır ve ispatlanması halinde mahkeme tarafından ödettirilir.

 38. Merhaba ben iki buçuk yıldır hastanede çalışıyordum hemşireyim. 17.04.2018 tarihinde “Kurum içinde acil durumlar dışında telefon kullanımı” nedeni ile işten çıkarıldım. İşten çıkış bildirgesine 29 kodu girilmiş. Çıkarılma nedenim ile uyuşuyor mu uyuşmuyorsa ne yapmam gerekiyor? Tazminat ve işsizlik maaşı alabilmem için hangi kodu girmeleri uygun olur?

 39. Ben metin Yılmaz ben restaurant ta çalismaktaydim ama ayrıldım restaurant şirketin ùstùne kayıtlı olduğundan ben haklarimi şirketten talep ettim diyabet hastasıyım inùsiline baģli yaşıyorum tam 3 yıl doldurdum bu iş yerinde roporumda var ben ihtar çektirdim şirkete onlarda beni 04 08 2018 sigorta çìkìsimi vermişler bende 04 09 2018 de ihtar çektim ve beni 29 kod dan çìkarmislar ne yapmam gerekiyor bùtùn evraklarim hazır avukata vercem dava açìcam işsizlik maasindan yaralanabilirmiyim

 40. Merhaba hocam şimdi biz 10 arkadaş falan 1 gün gitmedik işe toplu ertesi gün gittin hepimizi 29. Maddeden kovdular bu çıkıs nedeni yarın önümüzde engel olurmu devlet işinde falan lütfen cevaplayın

  1. Yusuf bey, neden olsun ki? Ayrıca 1 gün devamsızlık yapmanın karşılığı bu değildir. Hakkınızı aramanızı öneririm.

 41. İyi günler ben haksız yere 29.numaralı kodla işten cikarildim benim ne yapmam gerekiyo bu başka işe girerken bana zararı olurmu benim sigortamı yapan bi işyeri bunu gore bilir mi

  1. Ali bey, başka işinizi etkilemez. Haksız çıkarıldığınızı düşünüyorsanız, bir an önce arabulucuya başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 42. İyi akşamlar ben 2012den beri özel güvenlik görevlisi olarak belediyede çalışmaktaydım özel hayatımda olan bir dava sonucu özel güvenlik kimlik kartıma el konuldu ve çıkış verildi 29.maddeden çıkış verilmiş lakin benim tek bir tutanağım veya hakkımda şikayet yok sadece özel hayatımda olan bir şeydi çıkış nedeni 29.madde mahkeme yoluyla değişir mi?

  1. Ümit bey bir avukatla görüşmenizi öneririm. Çünkü ayrıntıları bilmeden yorum yaparsam, sizi yanıltmış olurum.

 43. Slm 1.5 yıldır çalıştığın marketten kasada açık cıktı ana kasayı tamamladim diye bni işten kod 29 la işten cikarildim başka bir marketlere weya iş yerine girmeme engel olurmu tesekkurler

 44. Merhabalar. Tam 3 yıl çalışmış olduğum iş yerimden 03.05.2018 tarihinde hiç bir evrak imzalatılmadan işten çıkarıldım. Hemen çıkarıldığıma dair ihtar çektim. Sonrasında iş veren devamsızlıktan işten çıkaracağını belirten bir ihtar çekmiş. Ve 14.05.2018 tarihinde 29. Madde ahlak ve iyi niyet ihmali olarak işten çıkışımı vermiş. Kesinlikle hiç bir evrak imzalatılmadı . Ne yapmam gerekir .?

  1. Şeyma hanım artık önce arabulucuya başvurmanız ve sonuç alamazsanız iş mahkemesine gitmeniz gerekir. İhtarname göndererek gereğini yapmışsınız.

 45. İyi günler ulaşım a.ş de otobüs şoförü olarak çalışıyordum 23.05.2018 tarihinde yolcunun biriyle tartışma yaşadık yolcu benim üzerime yürüdü bende koltuktan ayağa kalkarak kendimi savundum herhangi vurma kırma falan birşey olmadı yolcu bana bıçak çekti ben bıçağı elinden aldım ve aşağı indim ben bu şekilde gidemem psikolojim bozuldu nasıl giderseniz gidin deyip hareket memuru muzu arayıp farklı şoför istedim oda zaten o şekilde gitme gittiğin yerde sıkıntı çıkarırlar diyerek başka şoför gönderdi üzerime toplu olarak yürüdükleri için inin lan aşağı sizi dogramayanin diyerek ramazanlik gün oruç kafayla küfür ettim karşımdaki bana etti falan yerime farklı şoför gelip servis tamamlandı bana 29. Maddeden çıkış verildi tartistigim arkadaş gelip şirkete şoförün hiç bir kusuru yok ben tahrik ettim her hata benim desede kabul etmediler 2.5 yıl farklı bir şirkette çalıştım kadro vermemek için beni zorla ulasim a.ş ye geçirdiler ve önceki şirketten izin ve tazminat gibi ücretlerim ödenmedi şimdi bu şirkette 29. Çıkış koduyla beni çıkardı ne yapmam lazım yardımcı olun lütfen şimdiden teşekkür ediyorum sağolun…

  1. Serkan bey geçmiş olsun. Sizi anlıyorum, yardımcı da olmak isterim; ancak buradan yorum yaparsam eksik kalır. Mutlaka bir avukatla görüşerek sonuç almaya çalışmalısınız.

 46. 3 hafta üst üste 12 saat gece vardiyasinda çalışırken rahatsizligimdan dolayı 3 gün rapor aldım fabrika yönetimi raporumu aile hekimine gelerek sorguladilar bende buna istinaden sinirlendim sosyal medya üzerinden arkadaşımla konuşurken isim vermeden kufur ettim bu mesajımı fabrikadan birisi üst yönetime iletmiş bunun neticesinde sorgusuz sualsiz 29.maddeden tazminatsiz işten cikarildim ne yapmam gerekiyor

  1. Cemil bey, öyle ya da böyle yasal süreçle hakkınızı aramanız gerekir. Burada da mesajın ve olayların takdirini hakim yapacaktır. Ben ne söylesem, tahminden öteye gitmez.

 47. Öncelikle bu uygulama için teşekkür 4.5 senedir özel bi akaryakıt istasyonunda calıştım cenazem nedeni ile izin vermediler bende gitmek zorunda kaldım iki iş gün sonra varınca beni işe almadılar cıkmış kodu olaraktan da 29 kodu verilmiş ne yapmam gerekiyor

  1. Hasan bey, keşke böyle yapmasaydınız. Çünkü 2 iş günü mazeretsiz devamsızlık yapan işçi haklı nedenle işten çıkarılabilir. Yine de bir avukatla görüşürseniz iyi olur.

 48. 12.06.2018 tarihinde yeni ise başlayan vardiya amiri egoist bi insan yaşı bizden küçük olmasına rağmen aşağılayıcı sözler işi bilmemesine rağmen işi gösterdiğinde sen kimsin bana iş gösteriyorsun kelimesinde bulundu ondan sonra zaten tartismadigi adam kalmamıştı işçiyi köle olarak görüyordu halbuki o da bir isci tek farkı vardiya amiri olmaktı 16.24 vardiyasında çalışmaktayım o hafta diğer vardiya amirini arayıp 1 saat izin aldım saat 17.00 fabrikaya geldim makinama geçtim vardiya amiri yanıma geldi saat kaç nerdesin bende diğer vardiya amirinin bilgisi dahilinde izin aldım o kim oluyor ben varım bana haber vereceksin zaten senle görüşecem bundan sonra size burayı zindan edecem konuşmaları üzerine bende sem kim oluyorsun vardiya amiri olmuşsun adam olamamışsın dedim bunun üzerine bana gallen diyip sana tutanak tutacam dedi bende giymedim arkamdan küfür etmiş iddiasını kullanarak çıkışımı verdirdi haksız yere hiç bir şekilde küfür siz konusu olamaz tazminatsız çıkış yapabilmek için böyle birşey planlamislar şu an 29 koduyla isten çıkarmışlar ne yapabilirim

  1. Ersin bey, senelik izinde olmanız bu duruma engel olmaz. Burada önemli olan, gerçekten de böyle bir sebebin var olup olmadığı ve feshin süresi içinde yapılıp yapılmadığıdır.

 49. 29 kodundan işten çıkartılan bir kişi mahkemeyi kazanmışsa 29 cü madde iptal olurmu

 50. Merhabalar..
  7 ekim 2013tarihinde girmiş olduğum ünlü bir elektronik firmasından 5 temmuz 2018 tarihinde işten çıkarıldım bana performansınız düşk olduğu nedni işe çıkartıldığımı v bu yüzden işime son verildiğini aynı gün öğrendim

  fesih kadğıdı verdiler imzalamadım tuttanak tututular
  KOd 29 dan çıakrıldıüımı öğrendim ve fesih kağıdındada madde 2 H bendi ile çıkarıldığım yazıyodu..

  denilen ve üzerime atılan hiç bir şey tutmuyordu ve performansım o kadar iyiydiki beni yurt dışı prpim ve çekler ile ödüllendirdiler..

  bu saçma sapan bir durum oldu ve canım çok sıkkın

  böyle bir durum durumda nasıl bir yol izleyebilirim..

  arabulucuya gitsem alacaklarım kalan izin günlerim karşı tarafla nasıl bir diolog halında olmam gerekiyor..
  ve mahkeme olursa ortalama ne kadar sürer ?
  iş yerindeki arkadaşlarım bile şaşırdı onlar şahitlik yapsalar ilerde işten çıakrılma gibi bir sıkıntı ile karşı karşıya kalırlarmı ?
  baika bir işe sigortalı olarak girmiş olsam iş kur alacağım yanar mı ?
  ve davanın seyerini değiştirimi
  şimdiden cvpınız için cani gönülden teşekkürlerimi sunarım…

 51. 29 kodundan işten çıkartılan bir kişi mahkemeyi kazanmışsa 29 cü madde iptal olurmu ben de ali beyin sorusunu sormak istiyorum calistigim yer tazminat odememek icin komplo kurarak beni mahkemeye verdi guveni suistimal ettigime dair.burda beraat edersem daha sonra ihtar ve kidem tazminatlarimi alabilirmiyim izleyecegim yol ne olmali.beraat etmek icin tanik gostermek ve maddi zarar vermeyis olmam mahkemece nekadar lehime olur..teşekkürler

  1. Özlem hanım zaten bunun beratı olmaz. Arabulucuya başvurarak ihbar ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 52. Merhabalar kurumsal bir şirkette 7 aydir iş makinasi oparetorlüyü yapiyordum çaliştigimiz saha zemini toprak ve büyük büyük çukurlar var ve saha makinanin çalişmasina oldukça dar .ve biz çalısanlar olarak bunu defalarca kazaya sebebiyet verdiyi bilgisini verdik yetkili amirlerlerimize ama bi sonuç alamadik benim vardiyamda iş makinasiyla çalisir durumdayken maddi hasar oluştu zeminin bozukluğu ve bana gözcülük yapan puantör arkadaşin yanlış işaretiyle beraber ve bi kaçgün sonra benim çıkışımi verdiler ve tüm suç üzerime yıkıldığı yetmedi üzerinede çıkış kodu 29 yani ahlaki kurallar ve iyi niyetlerine aykiri harakat etmem olmuş .çalıştığim süre içersinde ne ahlaksız bir davranişim oldu nede iyi niyetlerine aykiri bir davranişim oldu sadece 7 ay içersinde zeminin ve gözlemli puantör yüzünden maddi hasar açan bi kaza yaşandi ne yapmaliyim

  1. Merhaba. Kıdeminiz 1 yolun altında olduğu için ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Ayrıca işe iade şartları varsa, bu konuda hakkınızı arayabilirsiniz. Hakkınızı mutlaka aramanızı öneririm.

 53. İş veren e29 kodunu verirken bunu ispatlamak zorundamıdır ? Herkes kafasına göre bu kodu veremez bence

  1. Havva hanım ne yazık ki işverenler bu kodu dilediği gibi kullanabiliyor. İleride işçi dava açıp kazansa ve 29 kodunun yanlış verildiği tescillense bile, işverene uygulana bir yaptırım yoktur.

 54. Bana mobbing uygulanarak 1 yıl boyunca tehdit edildim askere gitmeme 3 ay kala 29 nodan cikis yapilmis en son beni dövmekle tehdit ettiler ve genel müdürü aradığımda hep beklememi söyledi oyaladı beni ve bana iktar çekildi elimde bütün kanıtlar ve şahidim var aynı sebeple 4 kişi daha işden ayrıldı nasıl bor süreç izlemeliyim 3 yıllık personeldim

 55. Ben çalıştığım işte is kazası geçirdim ameliyat oldum ceme ne pilatin takıldı dişlerim yamuldu kırıldı ve tedavim halen devam ediyor ise başladım ama bana hep baskı yaptilar ve bir keyt verip konula ilgi bir tazminat talep etmiyorum yazıyordu imzalamadım işten çıkarıldım ara bulucuya ile çıkışımı verdim ama is veren 29 kodu ile çıkışımı verdi bana ihtarname cekti kıdem ihbar alabilirmiyim

 56. Merhabalar. 8 aydir calismis oldugum isyerinde bir kac kez devamsizligim oldugu icin 29. Maddeden isten cikarildim. Fakat bu maddenin iceriginde hirsizlik taciz gibi maddelerde bulunuyor. Dava acsam ihbar kazanabilrmiyim. Sonucta is hayatim soz konusu is bulmami engelleyebilir benim. Yardimci olursaniz sevinirim.

 57. Merhabalar Zeynel bey 2014 yilinda eski calistigim is yerinde hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçundan 3 yıl 9 ay ceza aldim 2018 de karara baglandi 7 gün kapalı ceza evinde yattim suan denetimli serbestlik görüyorum iş yerim bunu bahane ederek 29. Maddeden işime son verdiler bu durumda ne yapabilirim

  1. Oktay bey mahkeme kararını, görevinizi, işyeri niteliğini vb. bilgileri bilmeden yorum yapamam.

 58. Ben 7 yıldır aynı şirkette calisiyorum ve çıkış verdiler çıkış nedenide antalyadan istanbula şantiye ye gönderdiler bende kalacak yeri beğenmediğimi dile getirdim ve bana orda kalmıyorsan cik gel dediler geldikten sonrada 29 çıkış kodundan çıkışını vermişler benim bu buldukları yerde kalmadigim ahlaka karşı bir durum müdür ne yapmam gerekir

  1. Serdar bey net bir şey söylemem mümkün değil. Durumunuzu ancak olası bir mahkeme aşamasında hakim takdir edecektir.

 59. Ben çalıştığım is yerinde is kazası geçirdim çenem kiridi ve pilatin takildi ve ise gidince bana baskı uygardılar bir kiryat verip konuyla ilgili herhangi bir tazminat talebim yoktur yazıyordu ve imzalamadım benide çıkarmıyorlardı ama ben avukata danıştım avukata noterden ihtarname çekmeden direk ara bulucuya muracat eti ve is veren bana ihtarname çekti 3 gün içinde gelmezsen sözleşme ni fes ederiz diye ve gitmedim 29 kodu ile isime son verdiler ve kıdem inp artı tazminatımı mahkemede kazanırmışım lütfen cevap verin

  1. Merhaba. Bundan sonrası zaten mahkemede sonuçlanacaktır. Buradan dava sonucuyla ilgili kesin bir şey söylemek mümkün olmaz.

 60. Merhabalar, Zeynel Bey İş vereni haklı sebeplerimden dolayı 2 yıl önce mahkemeye verdim ve kazandım. İşsizlikten o dönem mahkemeye verdiğim için yararlanamadım. Mahkemeyi kazandıktan sonra iş kura başvurdum ve işsizlik ödeneğini toplu olarak aldım. Sigortam da mahkemeye verdiğim şirket beni 29 koddan çıkış yapmış hala gözüküyor. Sigorta bunu düzeltemedi. İşvereni aradığımda düzeltemeyeceğini söyledi. Eski çalıştığım şirketi tekrardan mahkemeye vermek gerekir mi çünkü iş görüşmelerine gittiğim de sorun oluyor 29 kod orada yazdığı için. Tazminat davası açabilir miyim. nasıl bir yol izlemem gerekir. Şerefimizle çalıştık hakkımızı arayıp mahkemeye verdim diye beni küçük düşürdüler bu kodu yazarak.

  1. Hakan bey bu konuda bildiğim kadarıyla yapılacak bir şey yok. Aslında tıpkı İŞKURda olduğu gibi SGK’nın da mahkeme kararına istinaden bu düzeltmeyi yapması gerekir. Bunu sağlamak için açabileceğiniz bir dava olduğunu zannetmiyorum ama yine de bir avukata danışabilirsiniz.

 61. Merhaba zeynel bey 6 ay calistigim sirketten devamsizlik yzunden isten ayrildim cikisimi 29 koddan vermisler acaba mahkemeye versem kazanma olasiligim nedir

 62. Temmuz ayını sorunsuz çalıştım ağustos 1 de ise gitmedim şirkete 2 gün ihtarname yolladim 3 gün işten çıkardılar beni son 120 gün primim yattı 600 gün primimde yattı bu durumda issizlik maasi alma hakkim varmi

 63. Merhabalar, defalarca okudum ama ne yazık ki anlayamadim.. iftira sonucu 29 kodundan çıkış yapıldı.. şuan arabulucu ardindan mahkeme sürecine gireceğiz iş güvencem var (gereklilikleri sağlıyor) ise iade davası açacağım fakat kötü niyet tazminatı ve iş çıkışı sırasında vermeleri gereken tazminatları aynı davada talep edebiliyor muyum yoksa ise iade davasından sonra ayrıca bir mahkeme süreci mı gerçekleşecek?

 64. Merhaba ben 10.01.2017 de işten çıkarıldım özel güvenlik olarak bir belediyede görevliydim kimlik sürem dolmuş farkına vardığımda bitmesine 5 gün vardı bunu ben yukarıya bildirdim onlarda 29 koduyla işten çıkarttılar ama geri alma sözüyle 4 ay işsiz kaldım ama işsizlik maaşı da aldım sonra işe geri döndüm şimdi belediye diyorki sen yeni elemansın bütün özlük hakların yandı ben ne yapmalıyım. Birde benimle beraber aynı şekilde bir arkadaş daha çıkarıldı o tazminatını aldı.

  1. Merhaba. Bu durumda yıllık izin bakımından kıdeminiz eskisiyle beraber devam eder. Kıdem tazminatı bakımından ise, daha önceki dönemi hak edemediyseniz, ne yazık ki alamazsınız.

 65. Merhabalar,iyi bayramlar öncelikle,iş yerinde labaratuvarda (ortak bir alan,özel bir çekmecede olmayan özel bir oda da olmayan kalite kontrol ekibinin çalıştığı bir alanda ) masa üstünde bulunan her zaman olan bir defter kendi maaş kağıdimiza baktık diye özel ajandayi karıştırmakla işten 4-5 kişi 29 kodla işten çıkartıldik,dava açarsak ne kadar haklı olabiliriz yada nasıl bir süreç izlemeliyiz bilgilendirirseniz sevinrim teşekkürler

 66. Merhabalar ptt de çalışan taşeron işçiyim posta dagıtımında dagıtımında sıkıntı oldu bazı postalar dağıtılmadı 29. Maddeye göre iş hakkımı fesh ettiler işveren haklı olsa bile işime iade olabilirmiyim

  1. Rıdvan bey, işveren haklıysa işe iade edilmezsiniz. Ama siz haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, işe iade davası ile şansınızı deneyin.

 67. Ozel bir avm de magaza yonetim yardimcisi olarak calismaktaydim 29 mad.25/||den isime son verildi gerekce olarak benim artk sorumluluk almak istememdi tutanak tutulup işime son verdiler 7 senedir calismaktadim maddi durumlari kotuye gitmektedir .cvp veririseniz sevinirim

 68. Merhaba bundan 5-6 önce işten 29. Madde ile çıkartıldım fakat bana devamsızlıktan dolayı işten cıkartıldıgım söylendi ve bana hiç bir hak talep edemezsin dediler. 29. Madde ile cıkarılacak hiçbir sucum yok. Bu kodla işten çıkarıldığım da başka bi işe girerken bana zararı olur mu ? Asker olmak istersek önümüze engel olur mu ? Şimdiden teşekkürler

  1. Ersin bey, bu kod bunların hiçbirine engel teşkil etmez. Ama haksız şekilde çıkarıldığınızı düşünüyorsanız, hukuki süreci başlatarak haklarınızı talep edebilirsiniz.

 69. Merhaba ben hastanede 51 ay boyunca yemek hizmeti alan bir sirkette calışıyordum bu sürede denetlemeye acıktım alınan karar geregi komisyon başkan ve üyeleri yapıyorlardi baskansiz üyeler gelmiş dlmeye bende kendilerine başkan olmadan bu denetlemenin geçersiz olacagıni söyledim ve denetleye izin vermedi diyerek iftiraya ugradim şirketle bunun karşılıgındada beni 29 md işten çıkardı 51 ay surede hafta sonu milli ve dini bayram yillık izin kullanmadim ne yapmam gerekir

   1. Ben bu imza verenlerin kurdugu koployu aydınlatabilirsem tazminat davasi acma hakkım olurmu ben arabulucuga başvuru yaptım sonuc çıkmadı ben bu tazminat davası kurumamı yoksa sirketemi açabilirim

    1. Davayı ister şirkete isterseniz de kuruma açabilirsiniz. Süreç hakkında yorum yapmamız çok zor, bir avukatla yüz yüze görüşmeniz yararınıza olacaktır.

 70. Merhaba ben 3 yıldır x markette çalışıyorum kredi kartından 120 liralık müşteri çeker gibi para çektim müşterinin ödediği parayı kendim aldım bundan dolayı beni işten çıkardılar bize böyle birşeyi cezası olup olmadığıni hiç anlatilmadi . 29 maddeden çıkartılmışim işten bende arabuluculuk basvurdum. İşsizlik maaşına basvurdum sonuç ne çıkar savunmada belirttim yaptgimi ilk defa. Daha önce savunma yada hiç bir suçum yok . Sizce sonuç ne olur

 71. Merhaba 20.01.2017 de işe başladım fakat 20.10.2017 de işten çıkarıldım davam sonuçlandı üst mahkemede net karar tahmini gün oynar arada 25.12.2018 iş kur bir sene çalışmış olman gerekiyor diye okudum mahkeme süresince geçen zamanı baz alıp geriye donük işsizlik maaşı alabilir miyim 29. Maddeden çıkarıldım acil cevap istesem

 72. Merhaba 29. Maddeden haksiz yere isten cikarildim tazminat bi yana 1 aylik maaşımı ve mesailerimi bile ödemediler.Bu durumu nasil lehime çevirebilirim

  1. Merhaba. Bu durumu lehinize çevirmekten öte, arabulucu başvurusu yaparak yasal süreci başlatmanız ve alacaklarınızı talep etmeniz gerekir.

 73. Merhabalar ben on gün önce işten çıkarıldım. 29 kodundan çıkışım verilmiş.Ancak anlaşmalı olarak zaten kıdem tazmınatımı aldım.29 kodundan çıkarılmak ileri ki iş hayatımda memur olmama veya herhangi özel bi kurumda çalışmak için başvurduğumda örnek veriyorum bankada güvenlik görevlisi olarak çalışmamda ise alım sürecinde bana sıkıntı yaratır mı teşekkür ederim

  1. Merhaba. Hayır, bu durum bir sıkıntıya sebep olmayacaktır. Tabi, herhangi bir işveren bunu kişisel olarak önemserse, bunu bilemem.

 74. SLMLARIMLA BEN KAAN.ÖNCELİKLE SİZLERE İNSANLARI AYDINLATTIGINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER.BENDE 13 YILDIR ÇALIŞTIGIM İŞYERİMDEN ÇIKARTILDIM.SGK ÇIKIŞ KODU OLARAK 29 MADDEN VERİLMİŞ.DAVA AÇTIM KIDEM İHBAR TAZMİNATIMI KAZANDIM.HAKLI OLDUGUM BELLİ OLDU.SGK HİZMET DÖKÜMÜNDEKİ SGK 29 KODU NU NASIL DEGİŞTİRİRİM .İŞE BAŞ VURULARIM 29 KODDAN DOLAYI RED EDİLİYOR. ARŞTIRDIM KIDEM İHBAR TAZMİNATINI ALDIYSANIZ İŞSİZLİK MAAŞİNİ ALMIŞSANIZ SGK YA MAHKEME ARA KARAR KESİNLEŞMİŞ KARAR VE İŞSİZLİK MAAŞI ALINDI DEKONTU İLE SGK DİLEKÇEYLE BAŞ VURU YAPILDIGINDA BU KODU DAVA YI KAZANDIGIMIZ İÇİN DEGİŞİYORMUŞ SİSTEMDEN SGK BU 29 KODU DEGİŞTİRİYORMUŞ.DOGRUMU BİZE YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.DİGER ARKADAŞLARADA YOL GÖSTERMİŞ OLURSUNUZ.

  1. Teşekkür ederim Kaan bey. Açıkçası bu konuda bilgim yok. SGK’nın değiştirmediğini biliyorum. Yine de böyle bir başvuru yaparsanız, olumlu ya da olumsuz cevaptan bizi haberdar ederseniz çok sevinirim. Böylece biz de yeni bir şey öğrenmiş oluruz.

 75. İyi akşamlar . Ben 3 ay önce iki ay çalıştığım özel bi giyim mağazasından patronun benle zorla birlikte olmak istemesi ve maaşımı tam vermediği üzerine işten ayrıldım . İşveren kendisi kabahat işlediği halde işten ayrılış sebebime 29 kodunu yazdı. Bu durum havacılık firmasında kabin memuru olmam için engel teşkil eder mi? Teşekkürler

 76. Merhaba . 3 yıl calıştığım şirketten 29. Madde ile işime son verildi. Bende bu süre zarfında polislik ve bekçiliği başvurdum acaba guvenlik soruşturmasında bir sorun cikarmi

 77. Merhaba, askerlik nedeniyle 6 yil calismis oldugum sirketten istifa ettim. Sirket benim cikisimi 12 kodlu madde ile isime son vermesi gerekirken 29 nolu madde ile isime son vermis. Bu durumda ne yapmaliyim . Hakkimi nasil aramaliykm

 78. Astsubaylık için başvuru yaptım daha önceki çalıştığım iş yerimden, tarafıma haksız yere 29 çıkış kodu ile çıkışım verilmiş. Güvenlik soruşturmasında herhangi bir probleme sebebiyet verir mi ?

 79. selam guvenlik olarak 1.5 sene kadar calistigi sure zarfinda hamile kaldi hamileligi iyi gitmedi doktor rapor verdi hep 1 ay 1ay ve suan 6.aylik hamile ve raporluyken 29.maddeden isten cikarilmis ne yapmaliyiz

  1. Merhaba. İşçi haksız yere çıkarıldığını düşünüyorsa, arabulucuya başvurmalıdır. Ama raporlu günler kıdemden sayılmayacağı için, öncelikle bir avukatla görüşerek hangi hakların alınabileceğini konuşmanızı öneririm.

 80. esim toplamda 10 hafta parca parca rapor aldi mazeretide vardi isveren cikartabilirmi raporluyken cikarildi bide

  1. Merhaba. Raporluyken işçinin çıkarılması elbette mümkündür. Ama sadece rapor aldığı için çıkarılmışsa ve raporunda da bir sıkıntı yoksa, bu durum yasal olmayacaktır.

 81. Merhaba ben 20.11.2018 tarihinde haklı sebeplerden ötürü işverene noter kanalıyla ihtar çekip bütün haklarımı istediğimi belirttim. Çıktığım gün müdürümüz beni arayıp işe dönmemi aksi halde zor durumda benim kalacağımı belirtti! Bugün baktığımda 28.11.2018 hala çıkışımın yapılmadığını öğrendim. İş yerindeki arkadaşımla dialog kurduğumda, onların benim tazminat vb alamamam için bir bahane aradıklarını muhtemelen iş çıkışımı 29 madde.den göstereceklerini öğrendim! Merak ettiğim husus ise, benim zaten haklı sebepten iş aktimi onların her hangi bir tutanak veya somut suç unsuru bulunmadan sonlardırmam. Beni ilerde haklı durumda çıkarmaz mı? Yani benden sonra çıkış kodumu 29.maddeye bağlamaları onların zararına benim yararıma olmaz mı? teşşekür ederim.

  1. Merhaba. Siz ihtarname ile haklı fesih yaptıktan sonra, işverenin işlemleri bir etki doğurmayacaktır. Önemli olan, fesih konusunda gerçekten haklı olup olmadığınızdır.

 82. Merhabalar ben 19 ay çalıştığım bir rezidans ta sıhhi tesisatçı olarak ise girmistim bir gün bana gece.mesaisinde ayedas in borcundan dolayı muhurledigi sayaçları açmamış söylediler bende açmadım çünkü ben elektirikci değilim ve bu mühür müdahaledir ve gece muduru ile tartıştık bana çay dolu bardak.firlatti öbür işçilerden iki tanesi şahit oldu ama bana kıdem ihbar tazminatı vermemek için benim ağır küfürler ettim yönünde işten kod 29 la çıkardılar avukatın iki dava açtı bir işe iade davası ikincisi ise fazla mesai ve kıdem ve ihbar tazminatı bu arada haftada 60 saat calisiyorduk oda yasal değilmiş ise iade davasında kazanabilirmiyim birde iftirada var birde bardak fırlatıyor bana sıcak çay dolu bardak

 83. Isten cikis sebebim iskanuna gore 25/-De maddesi belirtilmis. Bu dogru degil daha önce savunmamida almislardi. Dava acmayi.dusunuyorum ama su an baska ise girerken bu çıkış kodu ise girmeme olumsuz etki edermi?

 84. Mrb ben 2 yıl özel bir bankada çalıştım sürekli terfi etme sözü verildi tutulmadi terfi edemedikleri içinde sürekli mobing uygulayarak istifa etmem istendi farklı subeye tain ettirildim kabul etmedigimi bildikleri halde ya gideceksin ya istifa edeceksin dendi ve ben avukatımla görüştüm rapor almam zman kazandırr dedi aldım 40 gün raporun üzerine 3 gün devamsızlık yaptm ve isten 29 koduyla çıkarıldım arabulucuya gittim karşı taraf yanaşmadı dava açsam ne kadar etkili olur teskkrler

  1. Merhaba. Davanın muhtemel sonucuyla ilgili en doğru yönlendirmeyi avukatınız yapacaktır. 3 gün üst üste mazeretsiz devamsızlık ise, işveren için bir haklı fesih sebebidir.

 85. Ben 6 aylik iken isten cikildim is weren beni 29 koduyla cikismi wermis olay su sekilde oldu 2 yillik eleman bana lan diye bir kelime kullandi bende kendimi tutamayarak 2 3 tane wurdum sonra olaydan 10 dk sonra bana aqiza alinmayacak kufur sozu etti tabi bu arada beni ayirdilar benim haklarim nedir birde ihbar tazminatimi alabilir miyim birde iskur bana is olaqi saqlar mi hewem ise girebilirmiyim ?birde benim yaqtigim bu olay karsisinda 29 madden isten cikarta bilirmi ?

  1. Merhaba. İşçiye fiili darpta bulunduysanız, bu işveren için bir haklı fesih sebebidir ve evet, 29 koduyla çıkış bildirebilir. Bu durumda ihbar ve kıdem tazminatı alamazsınız. Yine de bir avukatla görüşerek, daha somut bilgilere vererek, haklarınızı alıp alamayacağınızı daha net öğrenebilirsiniz.

 86. Merhaba. 29.iş kodu polislik,subaylık için güvenlik soruşturmasında problem teşkil eder mi? Problem olur diyenler de var olmaz diyenler de var, acaba bu problemi olanların içini rahatlatacak net bir bilgi verebilir misiniz? İlgi ve alakanızdan dolayı şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. Güvenlik soruşturmasın yapan adli ve idari kolluk birimleri olduğu için, size net bit cevap veremeyiz. Ama mantıken, bu kod ile güvenlik soruşturmasının HİÇBİR ilgisi olmadığını söylemem gerekir.

 87. Merhaba ben 7.5 sene bir yerde çalıştım ve işten cikarildim tazminatı mı hesaplamış lar ama eksik olarak yinede tmm dedim ama bu sefer 1 yılın üzerinde bir çek vermek istediler bende bunu kabul etmiyorum dedim avukat a gideceğimi söyleyince beni 29 kod ile çıkartmışlar avukatim merak etme her türlü işsizlik ve bütün haklarını geri alacağız dedi dedil var çünkü

  1. Merhaba. Elbette, davayı kazanırsanız hem tazminat haklarınızı hem de işsizlik maaşını alabilirsiniz. Ama ne yazık ki bir süre beklemeniz ve davanın olumlu sonuçlanması gerekecek.

 88. Merhaba iyi günler

  Yaşadığım olayı anlatmak istiyorum ben ünlü bir kozmetik mağazasında çalışıyorum marka uzmanı olarak başka bir markanın uzmanın dan denemek için parfüm istemiştim oda bana tester boy parfüm verdi iki adet yanı bende bunları aldım götürdüm aradan bir hafta geçti parfüm istedegim uzman Bölge Müdürü gelicek diyip benden geri istedi bende götürdüm soyunma odasında parfümleri verirken bir anda herkes içeri girdi ve siz hırsızlıkmı yaptınız gibisinden bağırmaya başladılar benı kabıne çekip sorguya cektiler mağaza müdürü yardımcı ve Bölge Müdürü elinde kagıtlarda hazırdı bana hırsızlık yaptığımı kabul ediyorum hiçbir hakkım yoktur yazdırdılar ilgili ürünlerin altına ayrıca boş sayfaya da istifa dilekçemi yazdırıp mağazadan gönderdiler

  Ben hırsızlık yapmadımki istedim sadece uzman dan o da verdi peki benım durumum ne olacak sindi işten ayrılalı 3 gün oldu sigorta çıkışım hala yapılmamış ve iş konusunda sıkıntı cekicekmiyim beni hangi kodla işten cıkaracaklar

  Yardımcı olursanız sevınırım

  İyi aksamlar

 89. Çalıştığım işyerinden 18Kasım tarihinde kızımın rahatsızlığından dolayı işyeri yetkililerinden izinalarak şantiyeden ayrıl. muhasebeci haftasonu olduğu için yoktu izin kağıdını bizyarın nizamiyeye veririz dediler 29 koduyla çıkış vermişler ne yapmal

 90. Satis ve pazarlama sorumlusu olarak ise basladim sirketim denizlide ben aydindayim aydindan sorumluyum 2 ay gecti sirket aracinin sag on kismindan mazot akitmaya basladi araclardan sorumlu mudure bilgi verdim ve resimlerini gonderdim.tamirciye gotürmemi ve rakam ogrenmemi istedi. Mazot filtresi eskimiş o nedenle akitiyormus ve agustos sicaginda bu arabayi kullanmaniz tehlikeli ates alabilir dedi usta, bilgi verdim mudure. usta 150 tl dedi servisten rakam aldi 600 tl dedi. ucuza mal etmek icin bayan olmama ragmen sanayiye gonderdiler neyse filitre degisti ama akmaya devam ediyor 2013 den beri bakilmamis ic borularda yiprandigi icin komple degismesi lazim dedi usta neyse sirkete bilgi verdim resim gonderdim ustayla gorusturdum ek cikan masrafi ilettim 100 tl daha diye. Telefonu kapattik. Sonra beni sirketin sahibi aradi. Nerdesin dedi sanayideyim … bey mazot filitresi eskimiş mazot akitiyor. Mudurum … bey ve … beyin bilgisi var diye sabahdan beri onunla mi ugrasiyorsun calismadin mi dedi. Aracim cikmadi o nedenle hala saayideyim mudurlerimin bilgisi var burda beklememi araci almami istediler dedim. Seninde agzina … arabaninda agzina ……ninde agzina … hemen arabayi al servise gotur beni ordan ara dedi. Fakat suan araci hareket ettirmem tehlikeliymis ates alabilir dediler bisi olmaz hemen servise götür dedi. Hayati tehlikesi olmasina ragmen servise götürdüm ayni tepkiyi ordaki ustada verdi kizim sen neden surdun geldin bu arabayi aydinin agustos sicaginda bir kivilcim yeter diye özel sektor iste sen kimsinki onlar icin diye soylendi. Neyse aracin anahtarini servise teslim ettim isten istifa ettim. Noterden ihtarname cektim hakaret sebebiyle ve hayati tehlikem umursamaksizin araci kullanmaya zorlandim diye gonderdim. Beni 29. Maddeden isten cikartmislar. Is mahkemesine basvursam 29. Maddeyi duzelttirme ve kötü niyet tazminatı alabilir miyim

  1. Merhaba. 29. maddeyi düzelttirmezseniz. Ama haklı bulunursanız, bir takım haklar elde edebilirsiniz. Bunlar ise, işyerindeki kıdeminize ve başka bir çok hususa göre değişir. Haklı olduğunuz kanaatindeyseniz, bir avukatla görüşerek yasal süreci başlatmanız gerekir.

 91. Merhaba ben 2bucuk yil.once bi ev isinde calisiyodum bu siteninde havuzu vardi cocuklarim yuzmeye havuza gelmislerdi kucuk cocugum istem disi olarak tualetini yapmis patronda beni isten cikardi ayligimdanda 350 lira para kesti ayrica 29.kotu kullanmis suanda 1 senedir yine bi evde calisiyorum calistigim insanlar beni bu durumdan haberdar etti bana dair 29.kot kullanmis diye yeni haberim oldu bnm ne yapmm lazim beni bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba. 29 kodu ile çıkışınızın bildirilmesinin bir zararı olmaz. Ama o işyerinden alamadığınız tazminat vb. haklarınız olduğunu düşünüyorsanız, arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı arayabilirsiniz.

 92. Ben yerel bir markette 7 senedir çalışmaktaydım 3ay önce de nişanladım çalıştığım yerde mudure laf taşıyanların tabiri caizse yalakalik yapanlarn isini daha iyi goturdugu bi yerdi ve benim bi arkdasmla aramzda yasadigimiz sorunu aramizda cozeblicekken magaza mudurune yansitmasi sonucu isten cikarlma tehdidi altinda kalinca 26kasim gunu haftalk iznimde nikahimi yaparak tazminatimi alabilmek icin noterden çektirdiğim ihtarla cikis vermemin ardindan is verende tazminatimi odemeyi reddederek 25kasim gunu mesai saatleri arasnda çalıştığım halde pazar gunune denk gelmesine ragmen 29.kodu kullanarak guya onlar bana 25kasimda cikis vermis gibi noterden tebligat duzenleyip benim celtigim ihtardan 1hafta snra 5aralkta ihtar cekmisler bunun yasal olarak gecerliligi varmidir?

  1. Merhaba. Rahat olabilirsiniz, sizin noterden ihtarname çektiğiniz tarih önceyse, hukuki yollarla hakkınızı almanız mümkün olacaktır.

   1. Merhabalar, peki bisey daha sorsam size 29kodu kullanarak cikartan is verenden sonra baska yerde calisip isten cikma sonucunda issizlik maasina başvurulduğu takdirde onceki is yerinin 29kodunu kullanmasi issizlik maasinin cikmasini etkiler mi ?

    1. Onceki is verenin cikis sebebi olarak gosterdigi 29 kodu tedirgin etti cunku beni arastirdigim kadariyla muhtac olundugu takdirde issizlik maasina basvuruda da baska is basvurusnda da etkileyici bi unsurmus ve is veren icinde isciyi magdur etmede en kolay cikar yolu..😯

    2. Merhaba. Hayır, bunun bir etkisi olmaz. Son işyerinizde kesintisiz 120 günü sağlayabilirseniz ve diğer şartlar da olumluysa, önceki çıkış kodunun bir etkisi olmayacaktır.

 93. Merhaba ben ozel bir markette 15 ay çalıştım ve sağlık sorunlarımdan dolayı ayrılamak zorunda kaldım ve işyeri yetkililerine devam edemeyeceğimi söylememe rağmen 29 cu maddeye bas vurarak beni bütün haklarimdan mahrum bıraktılar bunun için ne yapmalıyım calisamiyorumda ilaçlarımı dahi alamıyorum lütfen bana bu konuda yardimci olun

 94. Bn 29. Maddeden isten atildim 6 ay once ve 4 aydir baska biryer de calismaya basladim sigortaliyim. Simdi bn jandarma bavurusu yada bekcilik basvurusu yapsam guvenlik sorusturmasinda sikinti cikarmi 6 ay once 29 made karsima cikarmi bu sorunun cevabini kime sorabilirim

  1. Bu sorunun cevabını kimse net olarak veremez. Ama 29 koduyla çıkarılma tek başına asla bu tür durumlarda engel teşkil etmez. Önemli olan güvenlik soruşturmasında ulaşılacak neticedir.

 95. Merhaba damadım 15 yıldır çslıştığı yerde bir kaç gün izinlisin deyip o arada 29 cu maddeyi göstererek işine son verilmiş 3 ay olacak damadım bunu kabullenemedi bunalıma girdi hiç bir hakkını alamadı işsizlik parasıda alamıyor

 96. Arabulucu görüştü paronlar kabul etmiyormuş sadece damadım deşil 20 kişiye aynısını yaparak işten çıkarmışlar

  1. O zaman artık dava açması gerekiyor. Haklıysa mahkeme zaten damadınızın lehine karar verecektir.

 97. merhaba verilen işin bir kısmını yapmadığını idda ederek ve geriye dönük bu benzer tutanak yazılarak 29 maddeden çıkartıldim bu tutanaklar 6 iş günü içinde geçerli mi olur en son yazılan tutanak 2 ay oldu yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. Son tutulan tutanak üzerinden 6 iş günü geçmeden fesih yapılması gerekirdi. Ayrıca 6 iş gününden bağımsız olarak, feshin haklı bir nedene dayanmadığını düşünüyorsanız zaten hakkınızı aramanız gerekir.

 98. Merhabalar 2 yıldır çalıştığım firmada 3 gün önce başka bir çalışana hakaret ettim ve şikayet sonuncunda hakkımda tutanak tutuldu. Savunmamı verdim bugün işime son verilecek çıkış kodu 29. Madde yaparsa iş veren yarın farklı bir firmaya başladığımda bu madde sorun teşkil eder mi ? Yahut işverenle anlaşarak istifa etsem kabul eder mi ? 29.madde nin a-b-c bendi bulunmakta mıdır cinsel taciz de hırsızlıkta 29.madde yi kapsıyor öyle bir ayrım var mıdır ?

  1. Merhaba. Bun çıkış kodunun alt bendi olmaz. Ayrıca işveren istifayı kabul edip etmeme konusunda takdir yetkisine sahiptir. Diğer işyerleri için bu kodun sorun olmaması gerekir ama bazen sorun yapan işverenlerle karşılaşıyoruz.

 99. Makam ŞÖFÖRÜ olarak çalışırken kaza yaptım 29. maddeden işten atildim masraf bürüt maaşın üstünde olduğundan 29. Madde uygulandı şoförlerin kaza yapmaması mümkün değil bu durumda tazminatım ödendi fakat işsizlik maaşı alamıyorum fazla mesailerimide talep edebilirmiyim.

  1. Merhaba. Fazla mesaileriniz için dava açıp kazanırsanız ve kesinleşmiş mahkeme kararını İşkur’a götürürseniz almanız mümkün olabilir.

 100. Merhaba,2006 da ptt yerleştikten sonra 1 hafta çalıştım istifa ettim akabinde bir kamu bankasında 12 yıl çalıştım 29 çıkış kodu ile iş akdimin feshi yapıldı PTT ye tekrar dönmek için dilekçesi verdim.29 çıkış kodu bu başvurumda sıkıntı olur mu ,

  Saygılarımla

 101. Merhaba kurumsal bir firmada 9,5 yıldır çalışmaktayım. Memurluk sınavını kazandım ve inşÂllah memur olacağımdan dolayı işi kendi isteğimle bırakacağım. Tazminat alabilmem için herhangi bir gerekçe sunamıyorum. Tazminat alabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekir acaba ?

 102. Merhabalar.. ben evlilik sebebiyle is akdimi fesh ettim fakat is veren odeme yapmamak icin 25 kasim da 29 koduyla cikis gostermislerdi arabulucuya basvurdum ve anlasmaya vardik fakat cikis sebebi 29 kodu gorunuyo sigorta çıkışımda bunu nasil duzelttirebilirizz bi suresi varmiydi acaba ?

  1. Merhaba. İşveren 10 gün içinde düzeltebilirdi. Bundan sonra düzeltme yapması için cezai işlemi göze alması gerekir.

 103. Merhabalar, yaklaşık olarak 2 sene çalıştığım bir firmada yemek molasında biriyle kavga ettim yalnız hiç bir şekilde fiziksel temas bulunmadı sandalyeler fırlatıldı kaşık atıldı ve savunmamız alındı olayı ben ve kavga ettiğim kişi doğru bir şekilde yazdık. Ve 2 gün sonra işimize son veridi çıkış nedeni 29 nolu nedenden yazıyor şuanda 10 geçmedi dava açsam ispatlayabilir miyim ne yapmam lazım. Teşekkürler

 104. Merhaba efendim ben 17.12.2018 de sigortaya giderek 3600 kıdem tazminatı yazımı alıp işverenin muasebesine götürdüm verdim oda patronun haberi varmı onunla görüş o izin verirse öyle işleme koyarım dedi bende daha önceden fotokopisi cektirdiyim yazının birtanesini bırakıp çıktım. patronla yüz yüze gelmemek için avukata gittim avukat benden noterden vekalet istedi ona vekaletimi bıraktım aynı gün avukat noterden ihtar çektiğini söyledi bu olay sigortaya yazıyı aldığım 21.12.2018 günü oldu avukat bekleyiniz dedi ve 29.12.2018 günü bana sigorta dan mesaj geldi patronun 10 gün geriye dönük olarak 18.12.2018 günü beni işten çıktı göstermiş ve bu çıkışı 29 maddeden yapmış ben bu durumda kıdem tazminatı alamazmiyim avukatı aradım ihtar yeni eline geçmiştir bekliyelim diyor neyapmaliyim çok teşekkür ederim iyi seneler.

  1. Merhaba. Sizin noterden ihtarname çektiğiniz tarih belli olduğuna göre, endişelenmenize gerek yok. Bu ihtarname sizi avantajlı kılacaktır. Bundan sonra avukatın yönlendirmesine göre hareket etmeniz doğru olacaktır.

 105. Uyurken yakalandım ve işten cikarildim 1 aydır 8 saat çalışıyorum 1.5 sene de 12 saar üzerinden çalıştım ve mesai ücreti alamadım ne yapmayalım

  1. Merhaba. İşverenin haklı bir fesih gerekçesinin olması, işçinin hak ettiği fazla mesaileri etkilemez. Arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı arayabilirsiniz.

 106. Merhaba 2 ocak 2019 tarihinde 29 kod ile cikisim yapildi .
  Isi hatirlatma gorev hatirlatma gibi belgeler imzalatildi cok ufak sebeplerden savunmam alindi 3 yildir calisiyordum tazminat ve issizlik maasi nasil.alabilrirm ne yapmam gerekir?

 107. Slm 5yildir bir sirkette MAKAM ŞÖFÖRÜ olarak çalışıyordum farklı zamanlardaz4 tane ihtar yedim ihtarlarda 6 gün süresi vardır geçtiğinde sisteme koymazsanız geçerliliği yok son ihtarda aracı çarptım brüt maaşım 6bin araç hasarı 3 bin dır. Bundan dolayı işten çıkarıldım tazminat ihbar izin param aldım fakat 29 .maddeden çıkarıldım ben sofor olarak kaza yapmam elimde oln bir sebep değil 29 maddeye itiraz etsem nasil Bir sonuç la karşılaşırım

  1. Merhaba. Buna itiraz etmenin faydası olmayacaktır. İşsizlik maaşı bağlanmadıysa ve bunun için soruyorsanız, işverenin size yaptığı ödemelerin ayrıntıları belliyse, banka hesap özetiyle İşkur’a gidebilir ve İşkur’a işsizlik maaşı için başvurabilirsiniz.

 108. Slm ben 29 maddeden işden çıkarıldım başka biyerde ise baslamamda bi sorun teşkil edermi

 109. Merhaba ben 2006 — 2015 yillari arasinda calistigim isyerinde bulunan sendikayi istemedigimiz icin iş durdurma eyleminden birçok arkadasimla beraber 29 koduyla işveren tarafından çıkarıldık mahkemer açıldı yerel mahkemede kazandigimiz işe iyade davasını yargitayda teyizde kaybettik arkadaslarim anayasa mahkemesine gitti ben anayasa mahkemesine gitmedim sorum şu
  Ben 1999 7 ayda sgk başlangıçım var
  3600 yasasindan tazmitatimi alabilirmiyim yada tazminatimi almak icin nasil biryol izlemeliyim bu konuda yardimci olursaniz sevinirim

  1. Merhaba. Önceki işvereniniz için mi soruyorsunuz? Dava açıp kaybettiğinize göre, şimdi 15 yıl ve 3600 günden faydalanmanız mümkün olmaz. Ama işe iade davasını kaybettiniz de kıdem tazminatı davası açmış mıydınız?

   1. Hayir sadece ise iyade davasi acilmisti kidem tazminati acmayi dusunuyorumda bu konuda nasil biryol izlemeli

    1. İşe iade davasını kaybeden işçi, kıdem tazminatı alabilir. Yani işe iadenin kaybedilmesi, kıdem tazminatının da yitirildiği anlamına gelmez. Mahkeme kararıyla birlikte avukata giderek görüşmenizi ve ona göre gerekirse tekrar dava açarak bu kez kıdem tazminatı talep etmenizi öneririm.

 110. Meraba 29 maddeye göre işten çıkışım verildi ama ne sebepten ötürü olduğunu bende bilmiyorum 10 gün içerisinde buna itiraz ermem gerekiyormuş ama bana iş yerinden gerekçe kağıdı gelmedi ben onun gelmesini beklediğim için geç kaldım 9. Gün de SGK dan kendim öğrendim ne yapmam gerekli bu hususta yardımcı olurmusunuz ?

  1. İŞKUR işsizlik maaşını da alamazsın tazminat da talep edemezsin dedi 29. Maddeye uygun olan hiçbi davranış sergilemedim buna itiraz etmem için ne yapabilirim

 111. Merhaba’özel bir kurumda çalışıyordum.iş çıkışı mağaza kapandıktan sonra sivil iken dışarıda kendi mağazamdan biriyle kavga ettim.Çocuk iş göremez raporu aldı ve 3gün işe gelemedi.Şirket 29.maddeden işten çıkarsı.Bu durumda ne yapılabilir.Davayı kazanabilme ihtimalimiz nedir.başka bir işe girerken bu 29.madde işyerinde güven kaybı yaratır mı?

 112. Merhabalar ben 29.maddeden işten çıkarıldım ama çıkarılmadan önce şunları anlatmak istiyorum.
  Öncelikle çalıştığım şirket tasorondu sözleşmeyi fesh etmiş ve herkezi cikarmis bende o esnada raporluydum çıkaramadı raporum bittikden sonra aradım çıkışımı ve haklarımı istedim 1 senem dolmusdu vermedi alabiliyorsan al dedi bende ihtarname çektim ve ertesi gün çıkışımı vermiş 29. Maddeden tazminatımı falan vermek istemediği için bu şekilde geleceğimi kötülemiş napmam gerekiyor

  1. Mehmet bey 29 koduyla ilgili bir şey yapamazsınız. Ama ödenmeyen hakkınız varsa, arabulucu başvurusu yapmanız gerekir.

 113. 29 kodla işten çıkarıldım bunun aksini hangi belgeler ile ispatlayabiliriz yardımcı olur musunuz ?

  1. Selin hanım, bunun özel bir belgesi yoktur. Ödenmeyen hakkınız varsa, hukuki hak arama sürecinde her tür belge ve tanık işe yarayacaktır.

 114. Merhaba özel güvenlik görevlisi olarak çalıştığım yerden aniden işe gelmemem söylendi.hakkımda hiçbir tutanak tutulmamasina rağmen hiçbir kabahatim kavgam hakaretim olmadan 29.maddeden işten çıkarıldım işsizlik maaşı ve tazminat hakkımı alamıyorum ne yapmalıyım.davayı kazanma şansım varmı hocam

 115. Merhaba 8 yil calistigim sirketten cikarildim haklarimi aldim fakat gecerli bir sebep gostermediler ve imzaladigim cikis kagidinda karsilikli anlasmali yaziyordu dedim ben isten cikmak istemiyorum siz cikariyorsunuz dedim baska birsey yazamayacagimi soylediler issizlik odenegini de vericez dediler ben mecbur kabul etmek sorunda kaldim simdi yapabilecegim bisey var midir acaba ise iade davasi acabilirmiyim

 116. Selamun aleykum bir aylık çalıştığım iş yerinde herhangi birşey yapmama rağmen raporlu olduqum hâlde 29 koduyla işten çıkartıldim
  Ne yapabilirim nasıl dava açabilirim yardımınız için tşk ederimm

 117. Merhaba iş arkadaşlarımla 3arkadaş el kol sakası yaparken iş yeri içinde 2kişi tarafından darp edildim ve 25/2den işten cıkışım onaylanmış diger kişilerin de cıkışı olmuş bende haklarımı bilmeden imza attım oysaki bu bircok haklarımı kaybetmişim ve bir cok yere başvurumda önüme engel oldu ifademiz alındı diger 2arkadaşın ne ifade verdiğini bilmiyorum ne yapabilirim . Yardımınız için teşekkürler

 118. Merhaba 4 senelik caliştigim is yerinde karsimda calisan iscinin bana kufur etmesi sonrasi 2 3 kere vurdum ama vurdugum kisi sikayetci olmadi olay tutanagina aramizda ufak bi tartismaydi hallettik yazdik kamera cekti olayi bugun ise 29. Koduyla is haklarima fes edildi ne yapabilirim acaba

  1. Merhaba. Böyle bir şey olduğunu söyleyemeyiz. Ancak güvenlik soruşturması usulleri gizli olduğu için, açıkçası tam olarak nelerin dikkate alındığını kesin olarak bilmek mümkün olmaz.

 119. İyi günler ben çalıştığım iş yerinde tazminatı ı alarak çıkarıldım. 29. Madde sevk edecek bir eylem yapmadım fakat bu madde ile çıkış yaptıkları için yaklaşık 4 aydır işsizlik maaşı alamıyorum.Bu madde ile ilgili hiçbir tutanak yok. Dava açarsam kazanabilir miyim ve geriye dönük maaşları alabilrmiym

  1. Merhaba. Dava seçeneğinden önce, eğer kıdem tazminatınız banka hesabınıza yattıysa ve açıkla kısmında da kıdem tazminatı yazıyorsa, buna ilişkin dekontla İşkur’a gidin ve işsizlik maaşını talep edin. Sonrasında olumlu ya da olumsuz, onlar sizi yönlendirecektir.

 120. 29.madden işten çıkarıldım memuriyette engel teşkil edermi sicilim temiz sadece kod sıkıntı yaratır mı

 121. 29 ile çıkarımdım bir hafta sonra başka bir ise girdim ancak dört ay sonra sözleşme fesh oldu issizlik maasi alabilirmiyim

 122. Merhabalar,
  Ben agustos ayinda 29 uncu madde cikis aldim bu cikis kodum 25 inci madde olarak degistirilmis . Tazminat hakkim var bu koda ve sgk ya gore ama is veren tazminatimi odemiyor. Avukaya bas burduk ama daha hizli nasil cozebiliriz bu durumu. Ve su an issizlik maasi da aliyorum.

  1. Merhaba. Bu durumu daha hızlı çözmenin bir yolu yoktur. Hukuki sürecin sonuçlanmasını beklemeniz gerekir.

 123. Bi yakınım işte ahlaksız nedeniyle işten cıkarmişlar ama böle bişey yok işsizlik maaşıda alamiyor. tekrar işverene gitti buna istifa dilekçesi yazarsanız bu ahlaksızla işten cıkarma maddesini kaldiririm demiş. buda istifa dilekçesini mecbur imzalamiş bu madde kalksin Bi daha iş bulamam diye imzalamış zor duruma bırakarak istifa dilekçesi imzalattı resmen ne yapılabilir

 124. Selamın aleyküm Ben bir özel şirket te sevkiyat şoför olarak çalışıyordum 8 yıl çalışmış tım isverenim hiçbir sebep siz benim is aktimi sonlandırdı haklarımı istedim vermedi işkur a gitti m iş sizlik maaş için iş verenime hakaret etti gim için alamiyormusum ve dava açtı m 4 sene dava sürdü ve kazandım şimdi iş kur dan geriye dönük olarak alabilir miyim karar kağıdı yla Teşekkür ederim

 125. Zeynel bey merhaba kod 29 çıkış verildi işverini mahkemeye vericem bu sureç içerisinde işsizlik maaşı alabilmek için başka bir yerde girdi çıkti yapsam işsizlik maaşı alabilir miyim

  1. Merhaba. Murat bey yeni bir işe girer ve burada 120 gün çalışırsanız ve son 3 yılda yine en az 600 gün priminiz olursa alabilirsiniz.

 126. 5 yil ozel sirkette calistim.dini vecibelirimden dolayi sakal biraktim. bizim sirketin uygulamalarina gore kesmem soylendi.bende kesmedim.25/II-h. Maddesinden hakli nedenle is aktine son verdiler.genel mudur odasinda sozlu kufurler hakaretler etti.ne yapmam gerek

 127. Merhaba
  2 yıl 10 ay 20 gündür çalışmakta olduğum firmadan 29. Madde diye çıkışımı vermişler, bunu sebebini yazılı olarak tarafıma tebliğ edilmedi bu hususta be yapmam gerekir gerekçeyi nasıl öğrenebilirim ?
  45 gün oldu çıkışımı vermişler bunu yeni öğrendim raporlu olduğumun 2. Gününde çıkış vermişler nasıl bir yol izlemeliyim

 128. beni 29 kodundan işten cikardilar.tutanakta sadece arkadaşıma çikista seninle görüşürüz dedim fakat degiştirilmiş agzini yüzünü kirarim diye yazilmiş.10 dakika sonra iceri girip tekrar tehditler savurup üzerine yürüdügüm yazilmis.okudugumda bunun dogru olmadigini soyledim bana bunun bir gecerliligi yok bu adama bisey yapmadigin takdirde bir gecerliligi yok dedi müdr bende imzaladim.ama cikis verdigi kagidi imzalamadim.ne yapabilirim bu olanlardan sonra fiili bir mudahele olmadi.

  1. Merhaba. Bir an önce gerekirse bir ihtarname çekerek durumu izah edin ve haklarınızı isteyin. İşveren ödeme yapmazsa, mecburen arabulucu başvurusu yapmanız gerekir.

 129. Merhaba lar 29 madden toplu şekilde işten cikarildimcikarildik iş saatinde uyudunuz diye bu durumda iş bulabilirmiyim diğer iş için bir sorun cikarirmi

  1. Merhaba. Hayır, normal şartlar altında bunun başka işler açısından sorun olmaması gerekir. Ama bu kodu önemseyen işveren olursa, ona bir şey diyemem.

 130. Aralık 7-2018 tarihinde iş kazası geçirdim.
  3 aylık rapor döneminden sonra ihtarname çektim. Daha sonra işverenim bana ihtarname çekti 3 gün işe gelmediğim için beni işten çıkardığına dair bana ihtarname çekti. Daha sonra beni 29 numaralı kodla işten çıkardı. Ne yapabilirim.

  1. Merhaba. İhtarname çekip de ne yaptınız? Haklı nedenle fesih mi? Öyleyse zaten hakkınızı aramanız gerekir ve bunun ilk yolu da arabulucu başvurusudur. Anlaşamazsanız, dava açmanız gerekecek. Bir avukattan yardım almanızı öneririm.

 131. Merhaba, iş yerinden bir bayana benim profil resmimin olduğu Instagram hesabı üzerinden ahlaksız mesajlar atilmis,o kişi de ekran görüntüsü alıp insan kaynaklarına bildirmiş, onlarda beni büyük ihtimalle 29. maddeden fesih koydular önüme, ben kabul etmedim bu iddaayı imzalamadımda.Hemen avukat bulup arabulucu başvurusu yaptık.Sizce nasıl bir sonuçla karşılaştırın, haklarımı alabilir miyim yada nasıl bir yol izlemeliyim.

  1. Merhaba. Sonucu bilmemiz mümkün değil. Ama uzlaşmazlık mahkemeye taşınırsa, mahkeme büyük ihtimalle bilirkişi marifetiyle teknik inceleme yaptırır ve ona göre de kararını verir.

 132. Merhaba Zeynel bey kurumsal bir şirkette 5yıl olarak mağaza yöneticiliği yaptım bi gün akşam çıkarken evden aradılar iki süt istediler bende kasaları kapatmış gün sonu almıştım oradaki çalışma arkadaşıma durumu anlattım oda tmm alın not edin sabah ödersiniz bende tmm dedim aldım hatta arkadaşım ürünleri kendisi getirdi sonra aradan 15 gün geçti denetleme ekibi şirket çalışanı bi arkadaş geldi kamera kayıtlarını izledi sonra beni çağırdı böyle bi durum var nasıl olacak dedi bende durumu anlattım oda gitti aradan 1 hafta geçti bölge yöneticisi geldi şirket bu durumu iş çıkış sebebi görüyor dedi israfını yaz çık dedi bende böyle şeymi olur dedim istifa yazarsan kalan saatlerini alırsın ayrıca 29ncu maddeden çıkmamış olursun normal bi şekilde çıkmış olursun dedi bende kabul etmedim siz çıkarın dedim oda durum tespit tutanağı tuttu bende orada konuyu olduğu gibi yazdım ve mahkemeye verdim yanımda olan arkadaşta şahit oldu bunlar 29ncu maddeden beni çıkardılar işten amaç tazminat vermemek çünkü hemen hemen her şubede ürün alıp sonraki gün ödeme yapan oluyor burada amaç tazminat vermemek ve bu durum oldukça adalet dışı sizce detaylı ablatmaya çalıştığım bu mahkeme nasıl sonuçlanır

  1. Merhaba. Bana sorulan soru, mahkemenin nasıl sonuçlanacağı olduğunda bu konuda yorum yapmamayı tercih ediyorum. Çünkü hem burada verilen bilgiler çoğu zaman eksik oluyor hem de hakimin takdirinin ne yönde oluşacağını kimse kestiremez. Bekleyip görmeniz gerekecek.

 133. İşveren beni 29 a göre işten çıkardı. Seni iş kolay bulman için en iyi şekilde çıkarıyorum dedi. 25/II ye göre çıkarmış. Evrak imzalamama rağmen arabulucuya gidebilirmiyim.

 134. Merhaba benim esim hamile 24 haftalik isyerinde mobing uyguladilar agir isler yaptirmaya calistilar en son mudur yardimcisi yine boyle bi duruma kalkisti ve esime hamile kalmasaydi gibi laflar soylemis esimde sinir krizi gecirdi bende sinirlendim magaza gidip muudur yardimcisiyla tartistimm ve esimi alip once karakola gidip sikayetci oldum sonrada hastaneden 1 hafta rapor aldim ve esimi 29. Maddeden isten cikardilar benim onlara agir kufurler ettigimi ve darp ettigimi soylemis mudur yardimcisi ben ustune yurudum ama kesinlikle vurmadim benim o an yanimda olan calisanlar da benim soyledigimi dogruluyo ve esime agir is yaptirdiklarina da sahitlik edecekler mahkemede benim bu davayi kazanma ihtimalim sizce nedir

 135. Merhabalar.!
  14/05/2019 09/05/2019 tarihleri arasında şhirlerarası otobüs kaptanı olarak çalıştım.ramazanın birinci günü şirket telefonuna iftar ve sahur molalarının şirketçe belirtilen yerlerde verileceğini aksi taktirde ağır para cezasına çarptıralacağımıza dair bir mesaj geldi.saat 16:00 gibi operasyon birimini aramaya başladım.defalarca aramamama rağmen meşgul komutlarıyla ve iki kezde açılmamak kaydıyla iletişim kuramadığım için mola yerinin neresi olduğunu öğrenemedim.iftara 15 dakika kala bir yolcum mola yeri belli değilse ilerden bir tesisten sipariş verelim kaptan sizede ikrm edelim dedi konturu olmadığını ve telefonumla görüşme yapmak istediğini söyledi telefonumu verdim.bizim haberimizin olmadığı anlaşmalı tesisimizi yolcumuz tesadüfen aradı.ve konuşmasını sonlandırdı yoğunluktan dolayı sipariş veremediğini söyledi.biz anlaşmalı tesisi bilgimiz olmadığı için geçmiş bulunduk ileride bir tesise girerken opreasyon bizi aradı ve molayı nerede vereceğimizi sordu.girmiş olduğumuz tesisin adını verdiğimizde siz yanlış tesise girdiğiniz için size para cezası vereceğiz dedi.cezaya itiraz edip gerekirse genel müdürlüğe kadar ulaşacağımı ve şirketten üst düzey yetkili bir kişiylede görüşüp kendisiyle konuşturacağımı bu durumdan zarar görürsem dava açacağımı söyledim.bu görüşmenin ertesi günü ifade için insan kaynaklarına gittik.burda yazdığım gibi ifademi verdim.üç gün sonrada başşoförümüzden sözlü olarak işten çıkarıldığımı öğrendim.vakit kaybetmeden işkura gidip işsizlik ödeneği talep ettim.mesai bittiği için ertesi gün notere gidip durumu burdaki gibi beyan edip tarafıma 7 iş günü içerisinde dönmelerini aksi halde maddi manevi haklarımı yasal yoldan arayacağımı beyan eden ihtarnameyi yolladım.onların bana göndermesi gereken tek taraflı iş akdi fesh kağıdı bana ulaşmadı.uzlalma konisyonuna başvurdum.sgk dan iş çıkış nedenimi öğrenmek için aldığım belgeye kod 29 dan çıkış demişler ama gerekçe belirtilmemiş.Sizce şimdi nasıl bir yol izlemeliyim.sanırım uzlaşma komisyonundan olumsuz cevap alacağım 29 a istinaden.aydınlatırsanız memnun olurum.

 136. Merhaba caliştigim iş yerinde proje değişikliğim yapilmak istendi fakat yazildi bir evrak bildirimi tarafima yapilmadi artik yeni yerin şurasi diye . Sadece yerimin değiştirileceğini ögrendim düşünmem için 1gün süre verildi . Ertesi gün müdür arayip yerdegişikligine karar verdinmi dedi bende değişiklik istemediğimi ayni yerimde sorunsuz calişmak istediğimi söyledim. Küfür ve hakaret edip işe gelme diyip küfür edip kapatti . Ve ben derhal ihtar cektim noterden avukatim araciligi ile 5gün sonra 29 kodla cikişim verilmiş . Arabulucuya başvurduk olumsuz cevap verdiler. İle girerken proje değişikliği kagidi imzalatmişlar haberim yok . 3 gün işe gelmedi diye kendilerince halli olarak çikişimi vermişler. Hakkimi ödemediler . Anlaşmak için gittiğimde seni isten cikartalim işsizlik maaş baglatalimm, yok yatacagin rahat bi yere verelim sesi kabul etmeyince böyle bir durumla karşilaştim elbise parasi diye senet imzalatılar işe girerken Onuda son yaptigim ayin mesailerine kesmişler elbise getir verelim diyorlar ihbarcı lisem alabilirmiyim teşekür ederim 3 yıl calişmam var yıllık izin dahi kullanmadim

  1. Merhaba. Zaten süreci başlatmışsınız. Arabulucuda uzlaşma olmadıysa, şimdi dava açmanız gerekir. Bütün bu hususları mahkemede belirtin. Ancak sonucun ne olacağını kimse öngöremez. Hakim, tüm delilleri takdir edecektir. Bir avukattan yardım almak en iyi seçenek olacaktır.

 137. Merhabalar Ben bundan 10 ay önce 40 ay çalıştığım bi akaryakıt istasyonundan aniden işi bırakarak ayrıldım istifa dilekçesi falan hiç bir şey yazmadım Noter yolu ile bana ihbar gönderdiler ben hiç geri dönüş yapmadım 29 kodu ile çıkışım yapılmış. Işi bırakalı 10 ay oldu. Ben çalıştığım 40 aylık süre zarfında hiç yıllık izin kullanmadım kullandirmadilar ayrıca bütün resmi tatillerde çalıştım ücretini almadım. Ve diğer bir sebep Benim haftalık çalışma saatlerim gündüz vardiyası 9 saat geceye geçince 15 saat. Yanı haftalık çalışma saati olan 48 saati her hafta fazlası ile geçiyordum hiç bir şekilde ek mesai ücreti verilmiyordu. Üzerinden 10 ay geçti şimdi istesem bu haklarımı alabilirmiyim alabilirsem neler yapmam gerekiyor alirsamda hangilerini alırım.

  1. Merhaba. Elbette mümkün olabilir. Yapmanız gereken, önce arabulucuya başvurmak ve işverenle uzlaşamazsanız dava açmaktır. Bahsettiğiniz koşullarda, şansınızı mutlaka denemenizi öneririm.

 138. 21.03.2019 başlamış olduğum işten 11.06.2019 işten çıkarıldı 29 md göre çağırdılar seni başka bir birime alaçaz dediler başka bir firmaya verecez dedi gec kaliyormusum bahaneleri 18:30 girmem gereken yere giremiyordum aksam gunduz 09:00-18:00baska bir firmaya yolluyor oradan cik 18:30 diğer tarafta olamıyordum çıkış verdiler şimdi Benim yasal hakkım nedir maaşım yatmadı henüz temizlik görevlisiyim ben ve benim çıkıştan bilgim yoktu çıkış yapilmis kendilerine söyledim duymamazlıktan geldi

 139. Merhaba 2 yildir calistigim isyerinde baska bir calisan ile sosyal medya uzerinden mesajlasma yoluyla yasadigim tartışma nedeniyle hem beni hem de tartistigim calisani küfür hakaret ve tehdit sebebiyle 29. Maddeden isten cikardilar. Yasal haklarimi arayacagim ancak bu durum bundan sonraki iş hayatimi nasil etkiler? Başka bir işe girmek istedigimde sorun cikartir mi?

  1. Merhaba. İşçinin hangi nedenle işten çıkarıldığı somut olarak hiçbir yerde yazmaz ve paylaşılmaz. Ama iş başvurusu yapacağınız işveren, eski işyerinizi arayıp bilgi alabilir. Bunun haricinde, işçinin somut çıkarılma gerekçesinin herkese açık olduğu bir sistem vs. yoktur.

 140. merhaba 5 yillik calistigim firmadan 2 ay once 29 kod ile cikarildim isyerinde calistigim kiz ile ayni subedeydik fiziksel bi yakinlasmamiz olmadigi halde mesai saatleri disinda duygusal mesajlasmalarimiz oldu bu arkadasimin eski esi whatsapp konusmalarini izinsiz bi sekilde telefonuna indirip isyerine sabah saatinde gelip benimle laf tartismasi yaparak isvrenime whatsapp konusmalarini atmis aradan 2 saat sonra isverenim bizi isten uzaklastirmistir o surecte hicbirsekilde ihtar cekilmedi tarafima beni iki kez sirkete cagirip istifa et sana disarda yardim edecegim dedi ve seni geri ise alicam bu bedel olarak tazminatindan vazgec dedi bende kabul etmedim sadece savunmamizi yazdik arabulucuda 6 bin verelim demisler ve kabul etmedk simdi dava yoluna gidecegim yani kazanma olasiligim nedir cok tesekkur ederim simdiden kolay gelsin

  1. Merhaba. Kazanma olasılığınızı kimse bilemez. Ama haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, hakkınızı aramalısınız. Özel hayatınız, işyerine etki etmedikçe, işvereni ilgilendirmez. Ama ayrıntıları bilemediğim için kesin bir şey de diyemiyorum. Burada en doğrusu, hukuki süreci sonuna kadar götürmek olacaktır.

 141. İyi günler 4 aylık ozel bır klınıkte calısmam sonucu uygun olmayan seyler yasadıgım ıcın işten cıkarıldım ve 15 gunluk calısma suresı ımzalatılmak ıstendı ımzalamadıgım ve ıse devam etmedıgım ıcın de benı 29 nolu koddan cıkısımı gostermısler 2018 yılında ve ben bunu yenı fark ettım uzerınden bır yıl gectı bununla ılgılı ne yapabılırım ılkdefa boyle bırsey geldı basıma duzelttırebılır mıyım

  1. Merhaba. Bu kodu değiştirmek için yapabileceğiniz bir şey yok. Yine de dilerseniz, SGK’ya yazılı olarak başvurup nasıl değiştirilebileceği ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Belki bilmediğimiz yeni bir uygulama da olabilir.

 142. Merhaba 25 maddeden işten çıkarıldı. 2 yıl 2 ay çalışmıştım. Kıdem ve ihbar tazminatı ödemediler 2015 senesin de çıkarıldı. En son maaşım 2200 brüt tazminat alabirmiyim ve ne kadar alabilirim. Arabulucu ya gideyim mi

  1. Merhaba. Tazminat alabilir misiniz? Bu sorunun cevabı, işten çıkarılma sebebine bağlıdır. Eğer işveren haklı bir fesih nedenine sahipse alamazsınız, değilse alabilirsiniz. Dolayısıyla, bunun kararını da sizden başka kimse veremez.

 143. Merhaba.eşim özel okulda öğretmen olarak çalışıyordu. bu okulda aralıksız 3 yıl çalıştı anlaşmasının bitmesine günler kala okul sahipleri eşimin istifa kağıdı doldurmasını ve işten ayrılmasını talep etti.bizde bunu doğal olarak kabul etmedik.daha sonra kendilerince 2 tane tutanak yazıp 29.madden eşimin işine son verdiler.eşim tutanakları imzalamayınca kendileri imzalamışlar.bizde iş mahkemesine müracaatta bulunduk.bu durumda süreç nasıl işler kıdem ve ihbar tazminatı alma şansımız nedir. teşekkürler

  1. Merhaba. Öncesinde arabulucu başvurusu yapmadınız mı? Eşiniz 01/01/2018 tarihinden sonra işten ayrıldıysa, önce arabulucu başvurusu yapması gerekirdi. Sorunuzun cevabını ise buradan vermemiz doğru olmaz. Kimin haklı olduğuna karar verecek olan mahkemedir. Bekleyip görmeniz gerekir.

 144. Mrb hocam 3.5 yıldır çalıştığım kurumsal bir firmada akıl sağlığı ve ruhsal bozukluğu olan bı müdür ile çalışmakta İdim müdür beni darp etti diğer çalışma arkadaşlarıma da ağır küfürler etti. Bizde bu adamın ruhsaligi ve bozukluğu olan raporunu bulup sağlıklı bir yönetici ile calistirilmayip hayati tehlikemiz olduğuna dair bağlı olduğumuz bölge müdürlüğüne gondermemiz sebebi ile kişi hakları koruma kanununa aykırı diye istifa edilmem istendi.eger istifa etmezsem de adıma kişisel hakları koruma konunundan hakkımda dava açacaklarını söylediler ve istifa dilekçesi yazmadım. Onlar da 29. Maddeden işten çıkarılacağımi söylediler. Sonuç olarak ne olur hocam. Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Her zaman yazıyorum; bu kadar spesifik konularda internetten araştırma yapmayın. Yapılacak bilinçsiz yorumlar sizi yanıltabilir. Bir avukat bulun ve yüz yüze görüşerek bir karara varmaya çalışın. Emin olun, böylesi çok daha sağlıklı olacaktır.

 145. Merhaba bende 29 kod magduruyum yanlış bır ışlem yaptım ve ıs ahlakına uymadıgım ve kadten yaptıgıma dayandırarak cıkardılar halbukı ışlem nasıl yapılır uygulamalı egıtım vermedıler sadece maıl atmıslardı egıtım aldıgımıza daır ımza yok ıssızlık maası alamadım ışlemın nasıl yapıldıgını bılmeyen arkadaşlarım halavar sızce sansım nedır kazanma sansım ıse ıade ve tazmınat davası acacagım 13 senedır dovız ışlemlerınde calışıyordum

  1. Merhaba. Kimse size, bu kadar bilgile net cevap veremez. Gerçekten de haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, hakkınızı aramanız gerekir. Neticede ortada 13 yıllık emek var ve tüm bu emeğin karşılığını almak istiyorsanız, mücadele etmeniz gerekir.

 146. Merhaba.ben kurumsal bir firmada bir buçuk senelik hazır beton çalışanım bana zorunlu ve kalıcı karadeniz bölgesinde çalışmak için göndermek istiyorlar gitmek istemiyorsan kağıda imzanı at çıkışını vericez dediler ben imza atmadım beni 29 kodu ile çıkarmışlar işsizlik maaşına başvurdum hak etmediğimi söylediler orada 29 kodu ile çıkış verdiklerini orada öğrendim ne yapmam gerekiyor.

 147. Merhaba
  Özel bir şirkette makina operatörü olarak 18 yıldır çalışıyordum bir kaç hafta önce işyeri Eskişehir’e taşınacak bizimle orada çalışırmış in diye üretim müdürleri konuşma yaptı bu konuşmadan bir hafta sonra tahrik sonucu işyerinde biri ile tartıştım ve işime tazminatsiz olarak 29 maddeden son verildi cuma günü işten cikarildim cumartesi pazar çalışmış olduğum makinaları gebzedeki fabrikan sokup eskisehirdeki fabrika ya tasimislar avutata başvurdum arabulucu gittiğin de beni suclamislar tazminat ve haklarımı alabilirmiyim

  1. Merhaba. İsmail bey, size bu sorunun cevabını kimse veremez. Arabulucu başvurusu yapmanız ve anlaşamazsanız, dava açmanız gerekir. Kararı verecek olan da, tüm delilleri değerlendirerek hakim olacaktır.

 148. Merhaba
  2.5 yıl personel olarak çalışmış olduğum bim mağazasından 29 koduyla işten çıkarıldım işe iade davası açtım ve kaybettim
  Üst mahkemeye gittik orada kazandım alabileceğim tazminatlar neler şu anki maaş ve bürüte göremi hesaplıyoruz kararda avukat masrafı 4 aylık bürüt ücret ve diğer haklar yazıyor bu paraları aldıktan sonra ayrı bir dava açıp kusurlu kodun hesabını sormak istesem şansım nedir bilgilendirirseniz sevinirim

 149. Merhaba özel sektörde çalışıyordum,iş cıkışı mağaza kapandıktan sonra,kepenkler indirildi parmaklar okutuldu.Depo cıkısında otopark gibi biryer var orda işciyle kavga ettim,ben saldırdım o birşey yapmadı,daha sonra depo kapısından içeri girdim o da evine gitti.Şirket beni 25/2den çıkarttı tazminat da vermedi.Sizce olayın dışarıda olması beni haklı konuma getirmez mi? Ayrıca ağır tahrik ve kışkırtma var.Şahitlerim var.Davayı kazanabilme şansım nedir? Yardımınızı arz ederim.

 150. Özel bir okulda 4 yıldır çalışıyordum bu sene bana bir ihbarname gönderdiler ve bizimle çalışmak istiyorsanız sözleşme yenilemeye istemiyorsanız yazılı bildirin dediler istemediğimi ve gerekçesini yazılı olarak bildirdim temmuz 19 da beni 29 kodla işten çıkardılar nasıl bir yol izlemem gerekir.

 151. Iyi günler sizinle bir derdimi paylaşmak istiyorum Beni bir ay izine çıkarttılar �zin dönüşü işten çıkardılar bana 46 milyar tazminat teklif ettiler karşılıklı imzaladık ben iki saat sonra parayı ödemeyecekler mi söylediler mahkeme kararıyla ben para paralı Tazminatımı aldım ama işten çıkarılma madde 29. Madde olarak girmişler Ben bunlara kötü niyet davası açsam kazanabilir miyim

 152. MERHABA Ben 5 yıldır bir tekstil firmasinda sorumlu olarak çalışmaktayım ben sağlık sebebi ile iki günlük rapor aldım rapor dönüşü beni sevkiyat birimine beden iscisi olarak vermek istediler ben kabul etmedim 29.maddenin 25/ll h bendinden işime son verdiler tazminatsız olarak açıklama işçiye yapmakla hükümlü oldugu ödevleri belirtildiği halde yapmamakta ısrar etmesi yazıyordu ben sorumlu iken beden gücü istemeyen bir işte iken bana bunu yapmaları kanunda geçerli midir dava acmam yardımcı olurmu bana

 153. 1 bucuk yildir ayni sirkette calismaktayim..baya mesai arkadasimla is ahlaki cercevesinde guzel bi haberinde oldugu ortamda yanagina makas hareketi yaptim oda yuzunu cekti elini kaldirrak avuclarimizi birbirine carparak kutladik..makas olyinda yuze herhangi bir temasim ve zorlamam olmadi…sonrasinda mudurume durumu arzeetmis mudurde sozlu uyardi beni…bende bayana giderek bana doyleseydin mudure soylemeseydin keske dedim kotu niyetli yapmadigimi beyan ettim baya .oda biliyorum dedi…sonrasinda olay dirkete intikal etmis nasil olduysa sirkette bayana baski uygulayarak sikayetci olmasini istedi jandarmaya gittik ifade verdik…sirkette firsat bilip 29 maddeden cikisimi vermis…olay gunu sadece ikimizdik herhangi bir ucuncu kisi yoktu…ne yapabilirim yardimci olurmusunuz…bu arada bayandan da kotu niyetli olmadigim halde ozurde dilefim konu bir gun sonra kapanmisti.

  1. Merhaba. Ne olmuş olursa olsun, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, bunun yolu arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatmaktır. İşverenle uzlaşma olmazsa da, dava açarsınız ve bu olayları mahkeme değerlendirir. Hakkınızı aramadan, kimse size sonucu şimdiden söyleyemez.

   1. Uzlasma mahkemesi olacakmis hocam…bayan sikayetinden vazgececegi sirada olay savciliga intikal etmis..savcida uzlassinlar demis…ama cikus nedenim 29 .madde sgk kayitlarunda..oda duzelirmi uzlasma olunca yada ne yapmam gerek

    1. Bence bir avukatta yardım alın. Çünkü sizin bahsettiğiniz uzlaşma ile benim bahsettiğim arabulucu aynı kavramlar değil. Profesyonel yardım almanızı öneririm.

 154. İyi günler 10 yıldır özel bir şirketde çalışmaktayım yaklaşık 6 aydır maaş alamamaktayım iş yerine ödenmediği taktirde yasal hakkımı kullanacağıma dair mail attım ve sonuç alamayınca avukat yoluyla ihtar çektim sonrasında 29. Madde koduyla işten atıldığımı öğrendim bana hiçbir uyarı yapılmadan sebebi tazminat ödememek bu durumda benim mahkemeye basvurdugumda ihbar kıdem vs alacaklarım dışında kötü niyet içinde ayriyeten basvuru yapmam gerekir mi yada bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim haksız yere İş yerinde hiçbir problem olmadıgı halde atıldım hatta ben mahduriyet yasadım

  1. Merhaba. Öncelikle işe iade hakkını araştırmanızı öneririm. Bu hakkınız yoksa ya da kullanmayacaksanız, kıdem ve ihbar tazminatı dahil tüm alacaklarınız için öncelikle arabulucu başvurusu yapmanız gerekecektir.

 155. Iyi günler 7 sene Apartaman görevlisi olarak yerde çalışıyordum yılık Izine çıktım bana ptt den teprikat kağıt geldiği öğrendim izinim bitigi zaman muhtarlığa gittim aldım bana 29 madde dolayı işten çıkarıldığımı öğretim herhangi tazminat ve iskurdan işsizlik maaş alamıyorum ne yapmam lazım

   1. Sendika avkut tutum dün bir arıya geldiler karşı tarafın avkut arabulcuk karşı tarafı avkut benim hırsızlık suçlama yapmış öyle bir şey yok ve ellerinde herhangi kanıt yok şimdi ise mahkem ye baş vurusu yapacak sendika avkut herhangi uzlaşmak istemiyorlar karşı taraf ben bu durumda eski çalışdığı yerde kazana bilirmiyim??

 156. Beni hırsızlık suçlama yapan eski çalışdığım yeri ayrı den mahkemeye vere bilirmiyim beni mağdur durumu düşürdüler 29 madde dolayı her hangi ışe girdiğimi zaman bu madde karşıma çıkarmı bana engel olurmu

  1. 29 kodu başka bir işe girmenize engel olmaz. Karşı tarafın sizi haksız yere çıkardığını ve alacaklarınızı ödemediğini düşünüyorsanız tabi dava açabilirsiniz. Arabulucu süreci olumsuz sonuçlanırsa, dava aşamasına geçmeniz gerekir.

 157. 21.06.2019 tarihinde isyerine istifami sundum ve bana istifa oyle yazilmaz sirkete gelmen gerekli dediler sirkette gittim bana imzalatmak istedikleri istifa orneginde tum yasal haklarimi akdi hizmetiyle birlikte aldim diye yaziyordu bende imzalamadim bir arkadasim imzaladi ve cikisi verildi 1250 lirasi kesildi aynisi benim basima gelecek diye imzalamadim ama el yazisiyla istifami huzurlarina sundum 20 gun ihbarimi kullandim ve isi biraktim bu surede beni baska projeye aldilar ama sozlesme yenilemedim ve zaten istifami verdim 29 koduyla cikisimi verdiler 16 ve 29 kodunu kullanarak cikisimi yaptilar nasil bir yol izlerim 13 gunluk calismisligimi almak icin bayramda cebimde 10 lira param var cok ayip ettiler.

  1. Merhaba. Ücret alacağınız varsa, yapabileceğiniz tek şey arabulucu başvurusu yaparak süreci başlatmaktır. Uzlaşma olmazsa da mecburen bu alacağınız için dava açmanız gerekir. Bunun haricinde izlenebilecek bir yol bulunmamaktadır.

 158. Meraba 29 kodla işten tazminatsız bı şekilde cikarildim iş yerinden izinsiz malz çıkarmakla suçlanarak çöpe atılacak bı malz olmasına rağmen ve benimle beraber iki arkadaşımda aynı malz aldılar yanlız onlar aldıktan sonra ben geri kalan malz koli ile çıkardım daha sonrasında malz atan birime aldigima dair bilgi verdim daha sonra çıkarılan malz sıkıntı yaşayacağını düşünerek geri teslim ettim ancak buna rağmen işten sadece beni çıkardılar ortada şahitlerin olmasına rağmen dinlemeden işten çıkardılar nasıl bı yol izlemeliyim

  1. Merhaba. Bu durumda yapmanız gereken şey, öncelikle arabulucu başvurusu yapmak ve işverenle uzlaşmaya çalışmak olmalıdır. Sonrasında uzlaşma olmazsa, dava açmanız gerekir. İmkanınız varsa, bir avukat tutarak süreci ilerletmenizi öneririm.

 159. 28 02 2019 haberim olmadan sskdan 03 koduyla çıkışım verildi ve işveren tarafından konuşmamız oldu ve iş yeriyle tartışarak sözlü olarak işten ayrıldım gittim ve mahkemelik olduk ve tekrar bu iş yeri beni ssk dilekçe verip beni işe alıp mahkemelikken 10 05 2019 29 koduyla çıkışım vermişler işe gitmedigim halde mahkemelikken nasıl ssk yaparlar beni ve şuan işşizlik maaşıda alamıyorum maaş almak için ne yapmam lazım

 160. Merhaba işe iade davasını kaybettim istinaf mahkemesinde de reddedildi. Yerel mahkeme gerekçeli kararında işveren feshi ispat külfeti kendisinde olduğundan haklı nedenle ispatlamıştır yazıyor. Ama somut durumda 25/2 ağırlığında bir olay yer almıyor. Geçerli fesih durumu sözkonusu hukuki olarak. Kıdem ihbar tazminatı açma hakkım var mı açarsam kazanabilir miyim. Saygılar. Kolay gelsin.

  1. Merhaba. Kararı iyi okumanız gerekli. Karardan geçerli fesih anlaşılıyorsa elbette kıdem tazminatı ve kullandırılmadıysa ihbar tazminatı hakkınız vardır. Kararı yorumlayamıyorsanız, bir avukata danışmanızı öneirim.

 161. 08.11.13 tarihinden 26.08.19 tarihine kadar fabrikanın idari bölümünde sekreterlik yapıyordum görevim olmayan işi yapmaya zorlandım sağlık nedenlerinden dolayı 1 hafta üstlenebildim idari bina çalışanları tarafından çıkarılmak istendim tazminatım taksitle ödenmek istendi kabul etmedim imza atmaya zorlandım onu da atmadım fakat sskdan 29 nolu kodla çıkışım bildirilmiş bu kodu kaldırmanın mümkün olduğu bir sistem var mı ?

  1. Merhaba. Bu kodu kaldırmaktan ziyade; alacaklarınız için dava açar ve davayı kazanırsanız ve kesinleşen mahkeme kararını İşkur’a götürürseniz, işsizlik maaşı bağlanmaması gibi sonuçları ortadan kaldırabilirsiniz.

 162. Merhaba Zeynel bey ,29 mayıs 2019 da iş yerinden çıkışım verildi.Ön muhasebe işi yaparken temizlik,yemek işlerine kadar yaptırmaya başladılar.Psikolojisi bozuk diye bütün bağırışları idare ettim.Sadece ben aşçı değilim yemek işini yapamam dediğim için deliye döndü ve çıkışımı verdi.Hiçbirşey imzalamadım kendi çıktı gitti,şirkete ait dosyaları sildi gibi söylemlerde bulunmus ki hiçbir delili yok resmi kayıtlar hepsi durur.Ara bulucu aracılığı ile mayıs maaşım ve 8 aylık ihbar tazmınatıma başvurdum.Kararlılığımı görünce dava açacağım diye ödemeyi kabul etti imzalar atıldı.Bugün işkurdan 29.madde ile çıkış yapıldığını öğrendim.Bu kodu yazan firmanın dilekçe vererek düzeltilebildiğini söyledi yapmazsa dava açılabilir dedi.Sonuçta iş görüşmelerinde hep bir ön yargı oluşturacak ve ben daha 28 yaşındayım hala bir öğretmen adayıyım.Yapabileceğim birsey var ise ve yönlendirirseniz çok sevinirim.Teşekkür ederim şimdiden.

  1. Merhaba. 29 kodu değiştirme konusu karışık. İşveren dilekçe vererek değitirme talebini SGK’ya iletebilir. Değiştirmek istemezse ya da SGK kabul etmezse, bu kez bu kodun iptali için dava açmak gerekir ki; bu çok teknik bir konu. Yetkili mahkemenin hangisi olması gerektiği konusunda tereddüdüm var. Bu nedenle sizi yanıltmamak için net cevap veremiyorum.

 163. Merhaba 29 kodla ile isten cikarildjm çıkarken son maasimida ve de iç
  erde yıllık iznim vardı parasını vermediler. Yıllık iznim iptal oluyor mu parasını vermeleri gerekiyor mu

 164. Teşekkür ederim fakat bana iş yeri yıllık iznimin iptal olduğunu gecersiz sayıldığını soyluyor bu durumda ne yapabilirim

  1. Herhangi bir işyeri işçiyi işe alıp almamakta özgürdür, bir şey yapamazsınız. Ama 29. madde kesinlikle yüz kızartıcı suç değildir; öyle olsaydı milyonlarca işçi bir daha iş bulamazdı. Fabrika sizi işe almamak için bunu öne sürmüş olabilir.

 165. iyi günler. ben işyeri içerisinde, işyeri ile alakası olmayan kendi şahsi meselem yüzünden kavga ettim ve 29 kodu ile işten çıkarıldım.sizdrn öğrenmek istediğim herhangi bir itiraz edebilme hakkım var mı . ayrıca sigortam asgari ücret üzerinden ama aldığım maaş yaklaşık iki katı idi. herhangi bir yaptırım uygulattirabilirmiyim. saygılar

  1. Merhaba,
   iş yerinde kavga normalde direkt tazminatsız fesih sebebidir. İş ile ilgili olsun veya olmasın…
   Elbette Anayasal hakkınızı kullanıp arablucu ve yargı sürecine başvurabilir, işe iadenizi isteyebilirsiniz. Kararı yargı organları verecektir.

 166. Bende 29 koduyla işten çıkraıldım 9 aydor iş bulamıyorum bu koddan dolayı olduğunu düşünüyoeum kendi ğlkemde müşteci gibiyim param yokki avukata para verip dava açiyim saçma sapan bişey arabılcuya gittim illa tazminat davaso aç diyo kardeşim ben kodun kaldırıllmasını istiyorum alacak işlerine girersek tanam haklıyım fakat mahkeme çok uzicak başka kolay yolu yolmu bunun

  1. Merhaba. 29 koduna takılmamanızı öneririm. Diğer türlü yüzbinlerce işçinin iş bulmaması gerekirdi. İş bulamamanızı buna bağlamayın ve iş aramaya devam edin. 29 kodunun nasıl kaldırılabileceğini en iyi SGK’ya sorarak öğrenebilirsiniz.

   1. Benim başıma olay 04.012019 tarihinde geldi yani çıkışım ozaman yapıldısizce şuan bi itraz hakkım mahkemeye verme durumum olabilirmi siz belki çıkış koduna takılmayın diyosunuz ama öyle şeyler geldiki başıma adam paZartesi günü gel servis işini görüşelim dedi eğitime igrrsin diğerleriyle dedi ne arayan var ne soran keşke zamanında dava açsaydım çok pişmanım haklı olduğum olaydan haksız hükmü yedim

    1. Tolga bey, 29 kodunun kaldırılması konusunda, daha önceki yorumumda da belirttiğim gibi, en doğru yolu size SGK gösterebilir. Hatta öğrenip bize de bilgi verirseniz çok memnun oluruz. Dava açmadan nasıl olur? Dava açılacaksa kime karşı açılacak? vs.

 167. Merhaba bende hem isci olarak gozuken ama patron hanim olarak 10 senedir maaş almıyordum Bu birinci sorum: son 1 yıldır bana yalan dolan yollarla maaş bordrosu imzalatiliyordu acaba tazminat taleb edebilirmiyim. İkinci sorun da: şu ki es olduğum halde beni 29 nolu maddeyle iş çıkışı verdi ve buna dayanarak maaş alamıyorum, bununla ilgili ancak mahkeme bitince mi tazminatımı ve işsizlik parası talep edebilirim?? Şimdiden teşekkürler saygilarla

  1. Merhaba. Evet, işsizlik maaşını ancak açtığınız alacak davasını kazanırsanız ve karara göre işsizlik maaşı alabilecek durumdaysanız alabilirsiniz. Ama adım atmadan önce bir avukata danışmanızı da öneririm. Anladığım kadarıyla fiilen çalışmadığınız halde, sigortanız yapılmış. Böyleyse, bunun da sonuçları olabilir.

 168. Merhaba, bedelli askerlik için iş akdimi askerlik sebebi ile fesih ettiğimi ve tazminatımı istediğimi, sülüs belgemle birlikte noter yoluyla ihtarname çekerek işverenliğe bildirip işimden ayrıldım. Fesihten 4 gün sonra yönetici olarak sorumlu olduğum şubenin devrini yapmam için davet edildim. Şirket temsilcilerinin ve yeni devralacak yöneticinin de olduğu tüm resmi aşamalar ve devir tutanaklarını imzalayarak şubeyi teslim ettim. Sonra ücretsiz izinli sayılacağımı tazminat hakkımın olmadığını, askerden sonra işime geri dönmemin gerektiğini dönmezsem devamsızlıktan iş akdimin fesih edileceğini bildiren bir maille şirketten dönüş aldım. Fesih tarihinden 10 gün sonra da birliğime teslim oldum. Dönüşümde tabi ki fesih yaptığım ve devam etmek istemediğim için işime dönmedim. işsizlik ödeneği için başvurdum ve işkur görevlisinden 29 koduyla çıkışımın yapıldığını öğrendim. Süreç tamamen böyleyken bu kodla çıkışımın yapılmasına anlam veremedim. Kötü niyet tazminatı başvurusu yapabilir miyim?

   1. Tekrardan merhaba. Kıdem tazminatımı da vermedikleri için hali hazırda devam eden bir dava sürecim var. Ben çıkış kodunun 29 olarak gösterilmesindeki sebebi çok ağır buldum. İş bulma sürecime de zarar verdi. Ayrıldığım firmanın İnsan kaynaklarıyla yapılan referans görüşmelerinde çıkış sebebi olarak askerlik olmasına rağmen 29 koduyla çıkışımın yapıldığını ısrarla vurgulamaktan çekinmediler. Ben bunun kötü niyet tazminatı davası açmama sebep olup olmayacağını merak ediyorum açıkçası.

 169. 7 ocak 2019 yılında 29.madde gösterilip işten çıkarıldım başka bir yerde çalışırsam sigortamı engellermi veyahut çalışabilirmiyim

    1. Bir önceki yorumda da belirttiğimiz üzere; 29 kodu ile çıkarılmanın “sigorta engelleme” gibi sonuçları olmaz. Yani başka yerde elbette sigorta olabilir ya da çalışabilirsiniz.

 170. Merhaba,

  13.06.2017 tarihinden özel bir firmada iş başladım. İş sözleşmemiz gereği fazla mesai yapmamız gerekiyor. 06.08.2019 tarihinde işverenime yazılı olarak fazla mesai yapmak istemediğimi dilekçe ile bildirdim. 06.09.2019 tarihi itibariyle günlük 7.5 saat haftalık 45 saat olarak işyerinde çalıştım. İşverenim dilekçemi kabul etmediği gibi tarafından savunma talep edip 3 kere savunma ve uyarı yazısı ile 30.09.2019 tarihinde iş akdimi 29 çıkış kodu ile fesih edip. Kıdem, ihbar ve diğer alacaklarım ödenmediği gibi Eylül ayı maaş ödememi İbraname imzalamam koşuluyla maaşımı yatıracağını söyledi. Fakat ibranamede dava açma hakkımı tamamen kısıtlayacak ibareler olduğu için imzalamadım ve maaşı halen yatırmamışlardır. Arabuluculuk başvurusunda bulundum süreçte dava durumu oluşursa kaybetme durumum olur mu? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba Hikmet bey,
   yine facia uygulamaları zincirleme şekilde tekrar eden ve kendini güncellemeyen bir işyeri/işveren örneğini görüyoruz. Böyle yerler madem hukuken birşeyleri doğru ve uygun yapmak istiyorlar da neden profesyonel danışmanlık almıyorlar anlamıyorum?

   Konunuza gelecek olursak;
   -İbranemeyi imzalamayın. Zaten imzalasanız da o tarihte o şekilde baskı altında imzaladığınız ibraname Borçlar Hukukuna göre GEÇERSİZ olacaktır yargıya intikalde…
   -Yeni değişiklikle birlikte işçi fazla mesai onayını geri çekebilir gayet doğal bir haktır. Bundan dolayı savunma alınması biraz da komik olmuş.
   Olayda anlattığınız kadarıyla haklısınız, zaten arabulucu sürecini de başlatmışsınız. İddalarınızı ispat konusunda hazırlıklı olun yeter, arabulucu veya avukatınıza ilerleyin.

   **Ücret ödemesi apayrı bir konudur, Bir noterden en kısa sürede ücret alacağınızın ödenmesi hususunda ihtar çekin. Bu ayrı bir girişim olsun, yazık, dinimizde bile şöyle der: İşçinin hakkını alnının teri soğumadan veriniz (Hadis-i Şerif) (Noterde yardımcı olacaklardır içeriği ile)

 171. Merhaba 3 yıldır çalış makta olduğum şirket sigorta çıkışına 29 bildirmiş fakat fesihte 29 a uyan maddeler bulunmamakta bu süreç 1 ay oldu zorla yıllık izne çıkardılar sizce hakları mi dava açarak alabilirmiyim. Birde işsizlik maaşını su an alabilirmiyim

  1. Merhaba,
   25/II’den çıkış yapıldığı için şuan işsizlik maaşı almaya hak kazanmamışsınız.
   Feshin haksız yapıldığına inanıyorsanız işe iade davası sürecini başlatmak için önce arabulucuya başvurmakla başlayabilirsiniz.

   1. merhaba çalıştığım iş yerinde iş arkadaşım bana yumruk attı bende kendimi savundum karşılık verdim . bu durumun meşru müdafaa olduğunu düşünüyorum . ama iş yerinden beni 29 kodu ile çıkardılar. haksız yere çıkardılar kavgayı ben başlatmadım kendimi savundum sadece bu durumda hangi haklardan yararlanabilirim. meşru müdafaa olduğu zaman durum değişir mi ? 

    1. Geçmiş olsun Ahmet bey, şanssızlık yaşamışsınız. Normal şartlarda işyerinde kavga / kavgaya karışma maalesef ki direkt çıkış sebebi. İş veren konuyu nasıl bir tutanağa ve gerekçeye bağladı bilinemez ama dediklerinizi ancak yargıya başvurarak ispat edebilirseniz haklarınızdan faydalanabilirsiniz. (Mahkeme kararı)

 172. Merhaba çalıştığım iş yerinde iş arkadaşım bana yumruk attı bende kendimi savundum karşılık verdim . bu durumun meşru müdafaa olduğunu düşünüyorum . ama iş yerinden beni 29 kodu ile çıkardılar. haksız yere çıkardılar kavgayı ben başlatmadım kendimi savundum sadece bu durumda hangi haklardan yararlanabilirim. meşru müdafaa olduğu zaman durum değişir mi ? Tşk ederim.

 173. Merhaba,

  30.09.2019 tarihinde belirsiz iş sözleşmemi işverenime fazla çalışma yapmak istemediğimi yazılı olarak bildirmiş olmama rağmen 3 kere savunmam alınıp iş akdimi taraflarınca haklı neden ile 29 kod’la fesih ettiler. 10.10.2019 tarihinde arabuluculuk toplantımız oldu. İşveren vekili telekonferans ile katıldılar. Maalesef taleplerimi dinlemeden uzlaşmak istemediler. Tutanak uzlaşılamamıştır olarak düzenlenmiş oldu. Süreçte avukat ile devam etmeyi düşünmüyorum. Haklılığımı kendim savunabilecek delillerim mevcuttur. Daha önceden emsal olan dava var mı? Biraz araştırma yaptım fakat benim durumumda olan bir karar bulamadım. Sizce dava süreci tarafımca haklılığımı ispatlayabilir miyim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Zeynel bey işverene dilekçeyi iadeli taahhütlü posta ve email olarak gönderdim. Mahkemede nasıl bir yol izlerler bilemiyorum. Eylül ayı maaş ve diğer ödemelerimide yatırmadılar. İbraname imzalamam koşuluyla maaşımı yatıracaklarını söylediler. İbranamede dava hakkımı tamamen kısıtlayacak ibareler olduğu için imzalamadım. Bu durumda Alo 170 şikayet etmem uygun olur mu? Noterden ihtar çekmem mi gerekir? Sonuç itibariyle dava sürecine girdik maaşımı yatırmama olasılıkları çok yüksek. Teşekkür ederim.

    1. İşçi işten ayrıldıktan sonraki şikayetleri artık Alo 170 incelemiyor, boşuna şikayet etmenize gerek yok. Bundan sonra artık arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatmanız gerekir.

 174. Merhaba benim işten çıkarılmam 29 madde olarak gösterilmiş benim cikarildigim tarihte ameliyatlı alçılı raporlu hastaydım mahkemeye versem kazanırmıyim acaba bu arada ayagimdan ameliyat oldum olay halı sahada gerceklesti

 175. Merhaba 3 yıldır çalışmakta olduğum şirket müdürü ile anlaşamadığı mız için işe girmeden önce başlamış ve şu an devam eden mahkemem olduğu için bizi bilgilendirme di diyerek 29 a bendinden iş feshi verdi fakat mahkememin devam ettiğini ve her cuma imzam olduğunu biliyorlardı ne yapmalıyım şimdiden teşekkürler ederim

 176. Merhaba 2yıl 2ay çalışmakta olduğum iş yerinde bir ay varken izin istedim hem kolum ağrıyordu doktora gitmem gerekiyordu. Hemde eşimin kardeşinin düğünü vardı iş yerine 1ay varken söyledim.işleri yoğun olduğu içinveremediler ben de rapor aldım kolum ağrıdığı için beni işten çıkardılar 29maddeden haklarımı vermemek için mahkeme açsam kazanabilir iyim.

  1. Konuyla ilgili hiç bir detayı atlamadan çözüme gitmeniz lazım. Bu sorunuza buradan cevap vermek zor.
   Rapor aldı diye bir işçi çıkarılamaz, rapor aldığınızı iş verene bildirdiniz değil mi? Devamsızlık sebebiyle mi çıkarıldınız? Arabulucu bürosundan destek almanızı öneririm.

 177. 23.05.2014işe girdiğim belediyeden 14.10.2019 da işten atıldım atıldık toplam 145 ama bunlardan sadece 29madde ile 22kişi çıkarıldı onlardan biri ise benim diğerleri hep farklı kodlar ile çıkarıldı mağdur bırakıldık iki haftada bir mesai bayramlarda seyranlarda ise full çalıştım hep çöp toplamada 08:00 17:00 arası Emre itiatsizlik yok saygısızlık yok nedensiz mağdur bırakıldık 6.500tl içerde maaşım var alamıyoruz mesailer zaten verilmiyor sizce bu mahkeme ne kadar sürer bizim elimizde belgeler var haklıyız bu adamlar niye bu kadar basit adam çıkarıyor iftira atarak birde tahmini rakam ne kadar olur süreç 2seneyi bulurmu şimdiden teşekkür ederim

 178. Kurumsal bir firmada müdür yardımcısı olarak. Çalışmaktaydım gıda üzerine olan. Bu firmada personele yemek verilir. Personel. Canı birşey isterse fişini kestirip o fişle istediğini alır 2 gün ara ile 2 defa maliyeti 5 lira olan ürünü fişini kestirmeden yedim umuttuğumu belirttim sirkülasyonu fazla olan bir yer birde yönetici olarak çalışıyorsunuz altınızda 80 personel var telefonumun arkasında taşıdığım banka kartım ikisindede Yoktu genelde taşırım artniyetim olsa müşteriden aldığım bahşişleri kasaya teslim etmem diye belirttim ikisinde de toplam 50 lira verdim 29 kodla işten çıkarıldım gerekl savunmamı yazdım şimdide mahkemeye verdim sizce bu işten ne çıkar

  1. Merhaba. Sizi anlasam da, bu tür sorulara cevap vermek çok mümkün olmuyor. Mahkeme durumu, sizin kıdeminizi ve birçok unsuru değerlendirerek karar verecektir. Birkaç cümle bilgi üzerine bizim tahminde bulunmamız doğru olmaz.

 179. Merhaba ben t.telkom çağrı merkezinde 29.madde ile işten çıkarıldım fakat mahkeme gibi bi durumum olmadı gönderilen kağıtta gizli tutuyoruz falan bi kağıt gönderildi şimdi ise t.telkom mağazasında işe başlayacm bu benim işe başlamama engel olurmu?

 180. Merhaba ben t.telkom çağrı merkezinde 29.madde ile işten çıkarıldım fakat mahkeme gibi bi durumum olmadı gönderilen kağıtta gizli tutuyoruz falan bi kağıt gönderildi şimdi ise t.telkom mağazasında işe başlayacm bu benim işe başlamama engel olurmu?

  1. İş akdi fesih sebebinizi açıkça ve yazılı olarak size bildirmeleri gereklidir. Yeni bir işe başlamanızda fiziki engel teşkil etmez çıkış kodu. (Devlet memurluğuna girişte sorgulanabiliyor bazen sadece)

   1. Yalnız aynı operatör kapsıyor biri çağrı merkezi diğeri işe mağaza yani bu madde benim mağazada çalışmama engel olurmu

    1. Şu şekilde izah edeyim, iş veren istediği kişiyi çalıştırmakta serbesttir. Yani işçisini seçebilir.
     Anlayabildiğim kadarıyla bir İK programı kullanıyor olabilirler ve bunuda işyerinin tüm şubeleriyle paylaşıyor olabilirler, oraya aldıkları özel notları görebilirlerse görürler. Sgk bu gibi bilgileri paylaşmaz çünkü.
     Çalışma organizasyonel bağlantınızı bilemeyeceğimden bu konuda pek yorum yapamayacağım. Size düşen formu doldurup çalışmaya hazır olduğunuzu bildirmektir. Gerisi maalesef ki işverene (Mağaza patronuna) kalmış…

 181. Merhaba. Bir isletmede 4 ay gibi bir süre çalıştıktan sonra 29. Madde gerekçe gösterilerek işten çıkarıldım. Peki bu 29 kodu, yeni başvuracağım işlerde benim için bir sıkıntı olur mu? İşe alınmama vs. Gibi. İşverenler buna ayrıntılı olarak bakıyorlar mi ? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, Sgk kayıtlarındaki bu bilgiyi ancak Sgk görebilir. İş başvurularınızda eski iş yerlerinizden referans araştırması – sorgulaması yapmadıkları sürece bir olumsuzluk doğurmaz. Kaldı ki çalışmak Anayasal bir hakkınızdır, kimse bunu durduk yere engelleyemez.

 182. Mrb 2017 ise iade kazandım ama işveren çağırdığı halde gitmedim onlarda bana çıkış kodu 29 vermiş daha öncesi firma kapandı 17 koduna verdi sonra ise iade actim kazandım gitmedim daha iyi bir işte çalışıyordum gelecem dedim ama gitmedim sonra 29 çıkış yapılmış nasıl değiştirebilirim ben çıkış kodunu

  1. İşe iade davası sonucu iş veren işe başlatma için davet ederse belirtilen sürede gitmek gerekir. Aksi halde devamsızlıktan sizi mevcut koddan çıkarmış olurlar normal olarak. Değiştiremezsiniz, ama yine de SGK’ya gidip sormanızda yada Alo 170’e danışmanızda fayda var içiniz rahat etmesi için.

 183. Merhabalar. Bir lojistik firmasında 3 yıllık çalışandım. Bana firma yetkilisi bundan sonra calisanlara tickeet yemek karti verileceğini(570 tl lik) ve bu meblanin haftalık aldigim harcırahlardan eşit miktar kesileceğini beyan eden bir evraka imza atmam gerektiğini söyledi ben kabul etmedim ve bu nedenden 29. Maddeden isten çıkarıldim. Sizce kanunen haklarımı alabilirmiyim? Saygılar

  1. Çok garip bir çıkış verilmesi olmuş. 90’lı yıllardaki delifişek patronların ”Attım seni işten!” dediği gibi adeta. Nasıl bir iş yeridir orası cidden merak ettim. Böyle bir çıkış verilmesi size haklarınızı alma hususunda her daim kazandırır…Kaldı ki sebebin yazılı olarak da bildirilmesi gereklidir. 1 ay içinde arabulucuya başvurun mutlaka.

 184. Ben xx (İş Yeri Adı Kaldırıldı) calısıyordum mağza sorumlusu olarak grnile yaptığım özel msjlaşma sırasında b.sorumlusu hakkında telefonun yazılım hatasında yav..k gibi bir söz yazılı iletildi fakat gr telefonu olduğ için içim rahattı fakat o kişi bu msj b.sorumlusuna göstermiş ve oda bu kaydı kullanarak beni 29 kodla işten çıkardılar 5sene olan hakkımda yandı dava açmadım bu 29 kod başka iş yerleri görebiliyor mu bundan dolayı başka iş yerleri ile calışmam sıkımtımı bunu öğrenmek istiyorum ve sizce dava açmalımıyım

  1. Yazdıklarınızdan bir şey anlayabilmek inanın çok zor. Dolayısı ile kapsamlı bir yorumda bulunamayacağız ama şunu söyleyebilirim size;
   Evet, yeni başvuracağınız işyeri sizden sgk hizmet dökümü de isterse çıkış kodunuzu görebilir, e-devletiniz üzerinden işten ayrılış bildirgenizin çıktısını isteyebilir, eski iş yerini arayarak referans talep debilir, bu gibi vesilelerle görebilir. Dava açıp açmamak size kalmış, 5 sene az bir süre değil.

  1. Neden engel olsun ki? Ucu açık bir maddeyi istediği gibi yorumlayabilmesi için ilgili kurumun, kendi teamüllerince suç/sakınca oluşturabilecek bir vakıayı belgesiyle incelemesi ve yorumlaması gereklidir. Size basit bir örnek; iş yerinde başka bir işçi ile kavga/sataşma nedeniyle işten çıkarılan ya da işe gitmeyip devamsızlıktan çıkışı verilen bir işçi neden Polis, Bekçi olamasın? Hakkınızda suça atıf yapılabilecek (Madde kullanımı, hırsızlık, taciz vb.) mahkeme kararı, açık dava, soruşturma evrakı vb. yoksa Rahat olun… Kaldı ki güvenlik soruşturmasında bu engele takılırsanız itiraz hakkınız da var.

   1. Bizi kamuda taseronda oraya ait olmayan fisler tespit edildiye tutanak tuttular benim hic. Alakam yok fislerle son 29 dan cikis verildi herhangi bi dava falan olmadi simdi yine kamudayim bu tutanak geriye donuk bi soructurma gibi bisi icin kullanilabilirmi 8 yil oldu uzerinden geceli hic bir sucum yokkn once istifa et dediler biz etmeyince oraya ait olmayan fis tespit edildi diye tutanak tuttup cikardilar simdi bu karsima cikar diye strese giriyorum

 185. Merhaba. Ben 25-2 ahlak ve iyi niyet kural maddesinden noterden gelen kağıt ile işten çıkarıldım. Haksız yere çıkarıldığımi bildiğim için hemen işe iade davası açtım. Şu an devam ediyor. Fakat işveren benim sgk çıkış bildirgemi 29 yerine 4 olarak bildirmiş. Bu mahkeme de benim için lehime olur mu. Saygılarımla

  1. Merhaba. Mahkemede bunlardan ziyade, işverenin sizi çıkarış gerekçesi ve mahkemenin varacağı kanaat önemlidir.

 186. Mrb ben facebookta kapali bi grupta banka gönderisi hakkinda taşeron arkadaşlarla yazışma yapiyor sohbet ediyorduk o günde bankamiz degismisti hesaplar acilip maas yatcakti bi an sehven yanlislikla yeni banka ibaresi yerine yeni sirket (srfszlk yapiyo)yazmışım bunu kisa bi sure sonra gorup hemen kaldirdim yorumu ama birisi ekran alip güvenlik şirketine yollamis beni aradilar bende yanlışlıkla şirket ibaresi kullandığımı belirttim kesinlikle ozel güvenlik şirketinin ismini unvanini belirtmedim ama calistigimiz güvenlik sirketi uzerine alındı ve beni tazminatsiz isten atacagini iddaa etti çıkarılınca hemen başvursam işe iade olabilirmiyim sonuçta hicbir unvan yada isim belirtmedim bankada bi şirket sonuçta

  1. Merhaba. Sizi anlıyorum, cevap bekliyorsunuz; ama aradığınız cevabı size kimse internette veremez. Önemli olan; böyle bir olumsuzluk yaşarsanız, yasal süreler içinde derhal hakkınızı aramanızdır. Gerisine karar verecek olan mahkemedir.

 187. msrhabalar 29. Madde ile işten çıkarılmışım haberim yoktu agkdan ayrılış belgesi cıkarımca farkına vardım baya bir oldu 7-8 ay önce şimdi bunu nasıl düzeltirebilirim şirket iflas etmiş

 188. Merhaba Bir konuda yardımınızı istiyorum. 2 ay önce haksız yere bilinen köklü bir gıda firmasından çıkışım verildi kağıtlar yazılmış yani ihtar name hazırlanmış önüme koyuldu tehdit edildim imzalamadim tehdit edildim istifa istenildi yazmadım içerde alacağım izinlerim hariç 2 yılım var madde 29 ilerleyen dönem de bana ne gibi zorluk çıkarır netten gördüğüm kadarıyla çıkış için en kötü maddeymis ileride beni nasıl etkiler sonuç olarak hayatımıza devam edeceğiz tam da evlilik arefesinde bu geldi başıma. Teşekkürler cevabınız için.

 189. Sgk baktigimda calistigim isyeri beni 29 kod ile isten cikarmis sirket kontorto ilan etmisti ama ben bunu beni isten cikardiktan 26 gun sonra farkettim ama sozlu veya yazili bir bildiride bulunmadilar ve calistigim yer surekli izin vermekte sigortam 21 gun eksik gun olarak gosterip cikisimi vermis bu kod benim icin sorun yaratir mi? Universite mezunuyum gecici gelir kanagi olarak girmistim memurluk polis ve diger seyletle bu benim icin sorun olur mu

 190. Merhaba, çalıştığım şirket 29. Madde ile işten çıkışımı vermiş, İş mahkemesine de başvurmadım, hatam olduğundan.. şimdi kara kara düşünüyorum hangi işe el atsam diye banka düşünüyorum 29. Madde ile zor gözüküyor. Memuriyette aynı, Mali müşavirlikde aynı ne yapmalıyım sizce.
  Şimdiden teşekkürler 🙏

 191. Merhaba, çalıştığım şirket 29. Madde ile işten çıkışımı verdi, İş mahkemesine de başvurmadım, hatam olduğundan.. şimdi kara kara düşünüyorum hangi işe el atsam diye banka düşünüyorum 29. Madde ile zor gözüküyor. Memuriyette aynı, Mali müşavirlikde aynı ne yapmalıyım sizce.
  Şimdiden teşekkürler 🙏

  1. Merhaba, 29 kodu ile işten atılmak herkesi potansiyel suçlu olarak görmek değildir, o konuda önce bir müsterih olun.
   Kaldı ki devamsızlık yapmak, işe 2 gün üst üste gitmemek de bir 29 kod örneğidir. Ki ortada suç yok görüldüğü üzere. Geçmişe bir çizgi çekip temiz bir sayfa ile başlayın derim. Sizin durumunuzda binlerce belki de milyon insan var, 29 kodu ile işten ayrılış bildirgesi olan.
   Başvurularınızda bu kodun sebebini (Eğer cidden yüz kızartıcı bir davanız yoksa tabiki) samimi olarak ifade ederseniz, bu konuda bir mahkeme kararınız da yoksa çekinilecek bir mesele de yok derim. Hayat devam ediyor, edecek de, çalışmak anayasal hakkınız…

 192. Merhaba madde 29 dan işten çıkarıldım ve haksizim. Yeni iş başvurularında önüme çıkarmı sorun yaşarmıyım yada işkur dan başvuru yapsam daha mı iyi sonuç alırım ?

 193. İyi günlwr 1 ,5 yildir calistigim ozel sektorde bir cok tutsnkls cikartmaya calistilar savunmamda kisacasi onların hatalrini beyan ettim. Bu sefer 29 maddeden cikartmaya calisiyorlar elime de yazili bir bek ge verilmedi .bu durumda bu maddeye karsilik ne yapabilirim ? İşsizlik maasida alabilirmiyim

  1. İşe iade davası açma koşullarını taşıyorsanız işe iade davası açabilirsiniz veya tazminatınızı talep edebilirsiniz. Bu koddan çıkarıldığınızda işsizlik maaşı alamazsınız. Adliyedeki arabulucu bürosuna başvurarak ilk süreci başlatabilirsiniz.

 194. Merhaba iş yerim 29 koduyla işten çıkardı iş yerind Bi çalısan geldi beni itti bende kendimi korumak için karşılık verdim 5 senelik işciyim daha öncedende çok çalıştım başka firmalarda ne yapabilirim magdur oldum yardımcı Olursanı sevinirim çıkışımı imzalamadım. Tekrar işe alıcam diye patron beni oyalıyor

 195. Mustafa bey biz şantiye ortamında calisiyoruz.bu Corona virüsü çıktı fakat işçi yemekhanesinde binlerce insan tıklım tıklım üst üste yemek yiyor.birkac arkadaş bu durumu video çekip şikayet etmis.is veren 3-4 kişiyi bu yüzden işten çıkardı siz tweet attınız diye halbuki benim tweetim bile yok.baska bı arkadaş paylaşmış sanirim.guya bizi cameradan görmüş video çekerken.devlet bile Corona kapsamında yasaklamış kalabalık ortamlarda yan yana gelinmeyecek diye 3-4 kişiyi böylece SGK 29 koduyla işten cikardi.zaten maaşların yarışı elden.fazla mesai yapıp ücret almıyoruz.pazar dahi çalışıp ücret almıyoruz.birsuru şahit var.holding firmasiymis bunlarla ugrasilmazmis bize öyle dediler.guclu avukatları varmış istifa edecekmisim.bizde birşeyi imzalamadan avukata verdik.yorumunuz nedir acaba şimdiden teşekkür ederim.

  1. Sayın Şantiyeci,
   isim hiç önemli değil inanın, zira Mustafa bey’de sitemizin asıl kurucusu ve bugünlere gelmesinde büyük emek sahibi değerli bir üstadımızdır. Kendisi halen de sitemizin bir üyesidir çok sık online olamasa da. Onun yerine nacizhane görüşlerimizle bizler yorumlarda destek olmaya devam ediyoruz bir ekip olarak. Affolacak hiçbir durum yoktur, müsterih olunuz.

   Sorunuza gelince, evet basın ve medyadan özellikle şantiye ortamını, inşaat emekçilerini tedirgin bir şekilde izliyor ve takip ediyoruz. Şu melanet virüs salgınının da bir an önce geçip bitmesini diliyoruz Yüce Allah’tan.
   Devletimizin aldığı tedbir ve önlemler maalesef ki her sektörde ve iş yaşamında uygulanabilir olamıyor. Keşke patronlar (Sermaye kanadı da) devlet ve vatandaş kadar duyarlı olabilse ve önce insan duygusu ile yaklaşıp kâr maksimizasyonunu bir süreliğine bari 2. plana atabilse. Ama görüldüğü kadarıyla olmuyor ve virüs fırsatçıları doğuyor. Anlattıklarınız kadarıyla haksız bir şekilde zaten iş akdi feshedilemez, işçilere bir baskı uygulanamaz. Yani marka karalamaya girmediğiniz müddetçe sonuna kadar haklısınız. Kaldı ki iş yerinde sosyal mesafe tedbirleri başta olmak üzere işveren gerekli tedbirleri de almak zorundadır talimatlar gereği. En doğrusunu yapmış bulunuyorsunuz, bir hukukçu ile mücadeleye başlamışsınız, artık sözü ona bırakmak gereklidir düşüncesindeyim.

   ***Ama çok önemli bir şeyi es geçmek de istemedim:
   ”holding firmasiymis bunlarla ugrasilmazmis bize öyle dediler. guclu avukatları varmış…”
   -Bu sözlere asla itibar etmeyin, bunlar çalışanları, emekçileri ve güçsüzleri, yine kendileri içinden yemlenmiş kişiler aracılığı ile burjuvanın korkutmalarıdır! Asla istifa etmeyin, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin sağlanmasını ısrarla talep edin, avukatınıza her zaman, her adımda danışın. Birlik olduktan sonra gerçekleştirilemeyecek bir şey yoktur. Hak verilmez, alınır.
   Gönlümüz sizlerle, sağlıklı günler, saygılar…

 196. Merhaba Mustafa bey 30marta isyerimden beni sözlü olarak işimin fesini verdi müdür buna istinaden 30marta bende ihtar çektim sonra hicbirsey olmamış gibi tlf görüştük ve ben seni işten çıkarmadım dedi bende ihtari çekmiş oldum daha sonra ihtar ellerine geçti plasiyer olarak çalışıyorum otomat dolumu fabrikalara gidiyor oradaki maki anların dökümünü yapıyordum araçla gittiğim bir fabrikada orada tanıştığım birisi. İki koli manzemem var bunları hafta sonu bana getirirmisin diye rica eti sordu bunlar nediye oda burada hurdaliga atılan manzemem vardedi abi beni arıyorlar çıkarken dedim sorun olmazdedi ve ben aldım kolisi i içeri sonra bu isyeri olay bir ay geçtikten sonra benim işyerime meyil atıyor söyle bizim firmamızda çalışan bir elemana çıkması yasak olan ürünlerini cıkmasına yardım etmişti usulsüz davranışta bulunmuştur personelimizin deyiştiri misiniz diye ve beni arayım normal bir şekilde çağırdım o myil sahibine savunmamız yadim kısaca savunmam şu bilmediğimi o şahsın usulsüzlük yaptını ve bu konunun benle bir alakası yok diye sonra isyerim benim çektiğim ihtar ellerine geçti sonrasında 29 kottan çıkışı i verdiler beni önce aradılar iki seçeneğin var biri 29 diyeri noterden kendi isteğimle ayrıldım yazısı benim bir suçum yok nasıl biliyorsanız öyle yapın dedim ve sonu 29 işimi fesi oldu dava açmak istiyorum sonuç nasıl olur teşekkür ederim

  1. Merhaba, davanın nasıl sonuçlanacağını bizim bilmemiz mümkün olmaz. Fakat yapmanız gereken öncelikle, iş güvencesi şartlarına sahipseniz, 1 aylık süre içinde arabulucu başvurusu yapmaktır. Eğer iş güvencesine tabi değilseniz bile, yine de önce arabulucu başvurusu yapmanız gerekiyor. Sonra uzlaşamazsanız dava aşaması gelecektir: mustafabaysal.com/isciler-icin-arabulucu-basvurusu-nasil-yapilir/

 197. Merhaba,

  Bundan yaklaşık bir yol önce bir çağrı merkezi firmasında çalıştım eğitim sebebi ile acil çıkış yapmam gerekti yetkililer ile görüştüm ihbar beklemem gerektiğini ilettiler beklemeyeceksem de istifa yazmaya gerek olmadan çıkışımı verebileceğimi ilettiler bende bir sorun olmadığını düşünüyordum ancak bir sene sonra bir baktım ki 29 numaralı kod ile çıkarmışlar iki gün işe gelmediğimden üçüncü gün fesih ama ben herhangi bir kavga ederek ayrılmadım işten kodun değiştirilmesi ile ilgili ne yapabilirim son çalıştığım işyeri değil burası daha sonra iki farklı şirkette çalıştım bunların kodları normal bir sıkıntı yok

  1. Merhaba, bunun için uğraşmanız gerek yok; çünkü bu kodun 29 olması ya da olmaması fiilen bir şey ifade etmez. Bunu değiştirince ne gibi bir fayda sağlamayı umuyorsunuz?

 198. S aleykum işverenle işçi alacakları yüzünden tartıştık ve ben saglik sebebiyle 10 gun rapor aldım ve tartışmanın ertesi günü ihtar cektim is kanunu madde 24/2 bütün alacaklarımı talep ettim o da ben raporluylen kod 29 dan çıkışımı vermiş ve arabulucuya elinde taciz belgeleri olduğunu soyluyor

 199. 5 yıldır çalıştığım firmadan başka bi çalışana küfür ettiğim idasıyla bir tane şahit ile atıldım hiç bi hak alamadım ne yapmalııım

 200. Merhaba
  Çalıştığım iş yerinde tüm haklarımi akarak çıktım. Daha doğrusu haklarımi arabulucu yoluyla verip benimle çalışmak istemediklerini söylediler. Işsizlik ödeneği için başvurdum ve onuda aldım.
  Fakat bir yıl sonra aynı iş yerinin farklı bir ildeki ofisine iş başvurusu yaptım bana sakıncalı çıkarılmışsin denildi. O yuzden alamayız dediler. Bu durumu nasıl düzeltebilirim…

  1. Merhaba. Sakıncalı çıkarılmak ne demekmiş? Keşke bunu tam olarak sorsaydınız. Böyle bir kod ya da çıkarılma biçimi olduğunu hiç duymadım.

 201. 29 madde ile işten cikarilirsam..daha sonra başka işte çalışmamda bana sıkıntı çıkarır mı daha sonraki islerimde ki tazminat işsizlik haklarimi etkiler mi

 202. Merhabalar ben başka firmada çalışırken aynı sektör kolunda mesai sonrası çalışırken yakalandım 29 kod ile çıkışı verdiler tekntaraflı fesih ettiler tazminatlarımı alabilirmiyim

  1. Merhaba, hangi işi yaptığınızı, bu işle asıl işinizin rekabet düzeyini, sözleşme hükümlerini vs. bilmeden yorum yaparsak yanlış olur. Konu hakkında genel bilgiyi sitemizdeki “işçi ikinci işte çalışabilir mi?” konulu yazımızdan edinebilirsiniz.

 203. Saglik sorunu sebebiyle ise gidemedim haber verdigim halde is yerinde haber verilmedi diyip tutanak tutuldu 29 kodla isten cikarildim baska is basvurularinda bu kodlara bakiliyormu ?olumsuz etkisi olurmu bu kodu duzeltilme durmu varmi

  1. Merhaba, kodun düzeltilmesi sitemizde daha önce anlatmıştık, arama yaparak ulaşabilirsiniz. Bu kodun bir zararı olmaz; yasal olarak hiçbir şeye engel değildir. Kaldı ki her yıl yüzbinlerce işçinin çıkışı bu kodla yapılmaktadır.

 204. Merhaba. Benim Nisan ayında iş yerim kapandı ve bu nedenle işten çıkarıldım. Şu an virüs nedeniyle işten çıkarılma yasak diyerekten iş yerim beni 29 koduyla işten çıkarmış. Tazminatımı tüm haklarımla aldım. Ama işsizlik maaşı alamadım ve bu kodun başka bir iş yerinde önüme çıkmasını istemediğim için iskura dilekce verdim. İşkur iş yerinden bu kodu kanıtlamasını istedi. Ve tekrar yalana başvurmuş, işe gitmediğini söylemişler. Bir de üstüne yalanci bir şahit imza atmış. Bu şekilde mahkemeye versem kazanır mıyım sizce? Haklı olduğumu düşünüyorum, çünkü yalan söyleyen onlar.

 205. Merhaba,
  bakınız, kazanırsınız veya kaybedersiniz şeklinde kesin hükümde kimse bulunamaz. Bunda hemfikir olalım, çünkü bu sonucu ancak mahkeme ve intikal ederse de yüksek yargı organı belirleyecektir. Burada ancak tecrübi faktörlerle ihtimal güdülebilir.
  İşe gitmediğinize dair şahit ile tutulan tutanak yeterli gelmeyebilir. Sizinde bu tutanağın geçeği yansıtmadığı iddiasıyla kanıtlarınızla mahkemeye sunmanız gerekecektir. Görünürde haklı gibisiniz ve kazanma ihtimaliniz de elbette yüksek. İşsizlik maaşı da alabileceksiniz mahkemeyi kazanırsanız. O hakkınız saklı.
  İşkurdan daha sonra gelen nihai raporda ne diyor? Onun cevabını bekleyin ve akabinde önce arabulucu sonra mahkemeye başvurun derim.

 206. işyerınde bir üst yoneticimle kavga nedenyle 29 koduyla çıkışım yapıldı. bu çıkış kodunun iş yerleri basvurularında teşkil etmediğini soyluyorsunuz, çıkarılırken iş yerindeki yöneticim tüm hayatımı etkileyecegı ve basvurularda karşıma cıkacagı konusunda cok kesın konusuyordu. bundan ötürü kaygılarım var. iş yerleri çıkış kodları verı tabanına bakamıyorlar mı ? ayrıca sözleşmeli olarak kamuya gırme ihtimalim var bu sıkıntı olur mu? bazı durumlarda kamuda bu koda bakıldıgını soylemişsiniz, hangi durumlarda bakılıyor bilgi verebılır mısınız?

  1. Merhaba, kamuda bakılması FETÖ vb. bir nedenle ihraç olup olmadığını görmek için olabilir. Bunun haricinde, her zaman söylediğimiz gibi, her yıl on binlerce işçinin çıkışı bu kod ile bildirilirken, bu kodu dikkate alan bir işveren olamaz. İlla bu kodu bahane eden bir işveren ise, işe almak istemediği bir işçi için sebep arıyor demektir. Bu konuyu kafanıza takmamanızı öneririm.

 207. Selam hocam ben 9 yıldır çalışıyorum arkadaşlarımdan haberiz kullanmak için anahtar tornavida aldim diye beni suclayip isime son verdiler kameradan baktik dediler bende kullanmak amacli aldim dedim ama ya istifa et yada isine son vericez mahkemelik olucaz dediler baski yaptilar bende istifami imzalamadim tek tarafli fes edilmistir diye ssk dan mesaj geldi bana ne yapmaliyim

 208. Ben … belediyesinde 2007 den itibaren çalışıyorum 06.10.2020 tarihinde 29 koduylan işten çıkarıldım eşim hamile olduğundan dolayı izin istedim ve elimde refakatçi evrakları mevcuttur dava açtım işe iade istedim şuan hiç bir yer beni işe almıyor işsizlik maaşı da almıyorum davayı hak edersem avukatım dediği 4 ay kadar işveren ödeme yapacak dedi bana ve geriye dönük işsizlik maaşımıda ala bilirmiyim bilgi verirseniz sevinirim

 209. Slm 29 maddeden çıkarıldım. Is mahkemesini kazandım. Bölge mahkemesi de onadı. Haklarımı aldım. Peki si.si ne yapmam lazım 29 .maddenin düzeltilmesi için takip etmem gereken yol ne. Yargıtay yaklaşık 1 yıl oldu haklı buldu. Karara bağladı.

  1. Merhaba, 29 maddenin değiştirilmesi için yasal olarak yapılacak bir şey yok. Bu maddenin değiştirilmesini neden istiyorsunuz?

 210. Kamuda Taseron iken 29 maddeden isten cikarilmak tekrar kamuda calismaya engelmi gecmise donuk.ne yapilabilir sucum yok cok gec farketttim maddeyi 8 yil oldu cikarilali

 211. Merhabalar bugün madde 29 sebebi ile işten çıkarıldım daha önceden bölüm şefi tarafından mobbing yapılıyor diye yönetime sözlü uyarı yaptım kimse oralı olmadı bende bir dilekçe yazdım ve çalıştığım firmama verdim burada yazdığım şeyden dolayı işten çıkarıldım yazdığım dilekçede şunu ele almışlar neymiş de ben bölüm şefine zarar verecekmişim

 212. 08.09.2020 tarihinde normal mesai bitiminden sonra çalıştığım otel idari işleri ve yetkili bana kişisel verileri 3 cü şahışlarla paylaştığım için beni çıkarttığını istifa kağıdımı imzalamamı sözlü beyan ettiler bende hayır ben imzalamıyorum dedim. onlarda bana yarın izinlisin giriş kartımı ve mobing tabletimi aldılar. saat 17.54 te SGK dan mesaj geldi. 29 cu maddeden iş akdiniz fesih edilmiştir. bunun üzerine 09.09.2020 tarihinde arabulucuya gittim ve 18.09.2020 tarihinde taraflarca anlaşamadık ben işe iade de ve kötü niyet tazminat davası yoluyla dava açtım. kendi iş sözleşmemde belirttiğim mail adresim ve kendi adıma ait cep numaramdan şirketin üst yönetimine yapılan uygulamalar ve sözlü baskıları bizzat yazılı mail yoluyla şikayet ettim. bununla ilgili bana 3 cü şahışlarla bilgi paylaştığım iddaa edildi. ben gerekli belge ve dosyaları sundum. ve arabulucu ya başka gerekçelerinin de olduğunu beyan etmişler. sonuç olarak mahkeme nasış bir yol izler. iyi çalışmalar

 213. Merhaba 6 ay tekstil fabrikasında çalıştım ailede covit pozitif çıkınca izoleye alındım.. İş yerine raporu ve evden dışarı çık amaz yazısını gönderdim.. Eğer benimle çalışmak istemezseniz anlarım ama 15 gün öncesinden bilgi verin dedim haber vericez dediler izole sürecinden sonra müdürü aradım yerine birini aldık senle çalışmıyıcaz denildi bende bilgi vermediniz 6 aylık personelim 2 hafta ihtar sürem var ücretini vermeniz gerekiyor dedim bağırıp çağırdılar… Sonra ihtarname göndermişler işe gitmiyormuş um diye cevap yazmadım iş aktim fesh oldu sgk çıkış kodum 29 işverene düzeltilmesi için bilgi verdim düzeltmediler… Ben bu kodun düzeltilmesi için ne yapabilirim yada kalsa ilerde sorun yaşarmıyum yeni iş bulabilir miyim bir avukata danıştım hiçbirsey yapamayız dedi kıdem ve ihbarın yok denildi lütfen konu hakkında bilgi verebilirmisiniz bu kod beni rahatsız ediyor

 214. merhaba ben de calısıtıgım iş yerınden 29 koduyla işten çıkarıldım. yeni bi işe gireceğim şimdi. merak ettiğim işe girişim yapılırken bu kod u göüyorlar mı

  1. İşe girmesi, Anayasal çalışma hürriyetini kullanması için hiç bir engeli yok tabi ki. Ama ilgili kurumun eski işyerlerini soruşturması ve hangi konulara hassas bakarak irdeleyip sık dokuması o kurumun bileceği bir şeydir. Mesela (Örneğin) hırsızlık suçundan mı çıkışı verilmiş, yoksa basit bir devamsızlıktan dolayı mı? En fazla bunu sorgularlar, net bir şey demek zor…

 215. Hocam Merhaba

  Madde 29 sebebiyle (yüz kızartıcı fill) istifa dilekçesi verdim.Bu durum adli sicil kaydımda gözükür mü? Teşekkürler.

  1. Merhaba, bunun adli sicil kaydınızla hiç ilgisi yoktur. Bunun çalışma yaşamını