Fesih

İşten kovuldum, ne yapmalıyım?

İşten çıkarılan işçi ne yapmalı?

İşten atılan bir işçinin her zaman sağlıklı düşünmesini bekleyemeyiz. Maddi sorunlar yanında psikolojik olarak da zor bir döneme girmesi muhtemel olan bu işçi için kısa bir rehber hazırlama ihtiyacı hissettim. İşten çıkarılan işçi sırasıyla ne yapmalı?

İşten atıldım ne yapmalıyım?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; bu yazının konusu olan işten çıkarılma, işçinin aniden ve kendine göre ortada görünür bir sebep yokken ya da işveren haklı değilken çıkarılmasıdır. Bir başka deyişle işçi aniden ve beklemediği şekilde işten atılmıştır. Şimdi ne yapılması gerek? Bunları sırasıyla inceleyelim.

Önce durumu anla

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İlk olarak yapılması gereken iş, işten atılma nedenini öğrenmektir. İşçi neden çıkarıldı? Belirli ve somut bir neden var mı? Yoksa ortada hiçbir neden yokken mi sözleşmesi feshedildi?

İhtarname çekmeyi unutma!

İhtarname sizin en büyük silahınızdır. Haklıyken haksız duruma düşmek istemiyorsanız, mümkünse noter kanalıyla bir ihtarname çekmeli ve bu ihtarnamede işten kovulduğunuzu, bunun haksız olduğunu beyan etmeli ve kıdem tazminatından ihbar tazminatına, fazla mesaiden yıllık izin ücretine kadar bütün haklarınızı talep etmelisiniz.

İşyerinden arkadaşlarla görüş

Bundan sonraki aşamada çalıştığınız işyerindeki arkadaşlarınızla görüşmeli ve lehinize tanıklık yapmaya onları ikna etmelisiniz. Aynı zamanda, işyerinde bulunan yazılı ve görsel evraklardan sizin lehinize olanları edinmelisiniz. İleride açacağınız davada bunlar sizin için önem arz edecektir.

İşveren çağırırsa!

kovulan işçi ne yapabilir?

İhtarname çektikten sonra işvereniniz sizi çağırırsa ve anlaşmak isterse anlaşın. Ancak hakkınızı tamamını alamadığınızı düşünüyorsanız hiçbir evrakı imzalamadan dönün. Özellikle istifa mektubu, içeriğine katılmadığınız ibraname, iş sözleşmesi gibi belgelere imza atmayın. Hele boş kağıtlara, tarihsiz evraklara hiç yanaşmayın.

Avukat zamanı

İş Mahkemesine dava açmak için avukatın şart olmadığını biliyorum. Hatta her işçinin, kendi davasını açabilmesini dilerdim. Ancak uygulamada, davayı direkt olarak siz açmak isterseniz hata yapma olasılığınız yükselebileceği gibi deneyimli bir hukukçunun tecrübelerinden kaynaklanan bazı avantajları da yitirebileceğinizi unutmayın. Profesyonel destek almak her zaman faydanıza olacaktır.

SONUÇ

Bu rehber, en temel başlıklarıyla, işten atılan işçinin yapması gerekenleri içermektedir. Oysa işçinin yapması ve bilmesi gereken hususların böyle kısa bir rehbere sığması beklenemez. Sitemizde yer alan diğer yazıları okuyarak ve araştırarak daha fazla bilgi edinebileceğinizi unutmayın.

 

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 Yorum

 1. Merhaba efendim, şirkette çalışma arkadasımla ikimizden yöneticimiz bilgisayar ekranında yaptıgımız işlerin detayını gormek istediğini belirterek kısa video cekıp ona wtsaptan atmamızı istediğini belirtti. Bu durumunda kişisel verilere aykırı oldugunu söylediğimiz halde zaten videoları ben izlicem iş detayını gormek için dedi. İki kişi birlikte ekrandakı iş detayını video cekıp kendisine attık ve daha sonradan bizi tehtid etmeye başladı. Attıgınız videolardan dolayı kişisel verilerden 25 ten sizi işten cıkartırım diyerek sürekli tehtid ediyor ancak videoları ikimizdende kendisi istedi ve baska kımseye atmadık. Bu durumda bizi 25 ten ve haklı olarak işten cıkarma hakkı var mı yada biz ne yapabiliriz

 2. Mustafa bey merhaba,
  Biz üç kişi insan kaynaklarında olarak ik da yetkili farklı bir kişiden yöneticimizle ilgili değerlendirme talep ettik. Genel müdür yönetici değerlendirmesi istediğimizi öğrendiğinde bizden üst yöneticimiz hakkında şikayetçi ve rahatsız olduğumuz durumlar ile ilgili ayrı ayrı mail yazıp göndermemizi istedi. Biz üç kişi yaşadığımız sorun ve ik da yapılan usulsüz davranışları mail ile ilettik. Genel müdür ik yöneticimiz ile durumu paylaşmış. Yöneticimiz bizimle çok sert bir toplantı yaptıktan sonra bizim üçümüzü çıkartmak istediğini belirtti. Kendiniz istifa etmek istiyorsanız edin etmezseniz bile ben değerlendirme yapıcam dedi. Şu an sonuç üçümüz de bu süreçte ücretsiz izine çıkartmak oldu. Ücretsiz izin süreci daha ne kadar sürecek belli değil ancak bittiği takdirde çıkışımız verilecek. 1 kişi 3 yıllık personel olduğu için hakları var ancak diğer iki kişi daha 6 aylık personeller. Bu süreçte yaşanan durumdan dolayı ik yöneticisinin ekibi bu şekilde işten çıkartma hakkı bulunuyor mu ? süreç bittiğinde 3 yıllık olan personel tüm haklarını alarak işten çıkartılıyor değil mi? konu çok farklı bir konu olduğu için bilgim dahilinde bir sonuca varamadım. Desteğinizi rica ederiz. Teşekkürler.

  1. Merhaba, İK yöneticisinin bu gerekçeyle işten çıkarma hakkı elbette yoktur. Ama şu anda yasal olarak sizi ücretsiz izne çıkarmaya devam edebilirler, bu durum kanunen mümkün.
   Siz ne yapabilirsiniz? Beklersiniz, işveren sizi en sonunda işten çıkarırsa işe iade başta olmak üzere tün haklarınızı hukuki yollarla ararsınız ya da şimdi haklı fesih yapıp yine haklarınızı talep edersiniz.
   Burada bir tercih yapmanız gerekiyor ve bunu ancak siz kendi şartlarınız dahilinde belirleyebilirsiniz.

   1. Mustafa bey dönüşünüz için çok teşekkür ederim. Peki bu süreçte ücretsiz izne cıkartmak yasak iken haklı fesih yapıp nasıl haklarımızı talep ediyoruz? İstifamızı yazdıgımızda haklarımızı alamıyoruz. Bunun bir yolu var mı?

    1. İstifa ederseniz elbette haklarınız yanar; ama haklı fesih yapabilir ve tüm haklarınızı yasal yollarla talep edebilirsiniz. Yalnız burada yapmanız gereken ilk iş, profesyonel destek alarak haklı fesi nedenlerini ortaya çıkarmak ve sonra hareket etmek olmalıdır.

 3. 2 gün önce senbsiz yere işten cikarildim..gerekce çalıştığım iş yerinde kullandığım araç satılmış..o aracı ben kullanıyordum.bugun muhasebeye gitmem söylendi.. çıkış işlemleri için.. bu iş yerinde 17 ocakta başladım..1 yıl dolması yani..tazminat alma hakkım varmi

   1. Kargo :-/ müdürüme tahrik etmesi sonucu lan vede artist ifadelerini kullandım tazminatsız işime son verildi evrakı imzalamadım haklarım nelerdir

    1. Merhaba. Bu soruya cevap verebilmek için öncesini ve sonrasını da bilmek gerekir. Yapmanız gereken, haklı olduğunuzu düşünüyorsanız, bir an önce bir avukatla görüşerek süreci başlatmak olmalıdır.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu