Fesih

İş mahkemesi kararına karşı istinaf başvuru süresi

İş mahkemelerinde istinaf süresi ne kadar?

İş mahkemesinde açılan davalar sonucu bağlandığında, işçi ya da işveren karardan memnun olmayabilir. Bu durumda üst mahkemeye itiraz etmek mümkündür. Bu itiraz ise temyiz ya da istinaf yoluyla yapılabilir. Peki istinaf yoluna gitmek isteyen işçi için Bölge Adliye Mahkemesine başvurusu süresi kaç gündür?

İş davalarında istinaf ve temyiz

İş davalarında doğrudan temyize başvurulması artık mümkün değil. Bunun yerine öncelikle istinaf başvurusu yapılması gerekmektedir. Duruma göre, istinaf kararları ayrıca Yargıtay’da temyiz edilebilmektedir.

İstinaf nedir?

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İstinaf bir kanun yolu olup, iş mahkemesinin verdiği karara karşı bir üst mahkeme olan Bölge Adliye Mahkemesine itiraz edilmesidir.

Temyiz nedir?

Temyiz de bir kanun yolu olup, Bölge Adliye Mahkemelerini verdiği karara karşı bir üst mahkeme olan Yargıtay’a itiraz edilmesidir.

İş mahkemesinde itiraz merci Bölge Adliye Mahkemesi

iş davası istinaf süresi

İş mahkemesine açılan davalar sonucunda verilen kararlara, öncelikle Bölge Adliye Mahkemesine başvurarak istinaf ile itiraz edilmesi gerekir. Ancak iş mahkemelerini bazı kararlar kesindir. 2017 itibariyle miktarı 3.000 lirayı geçmeyen davalarda iş mahkemesinin verdiği karar kesin kabul edilmekte ve bu kararlar aleyhine istinaf yoluna gidilememektedir.

İstinaf mahkemesi başvuru süresi

İş mahkemesinden alınan kararın tebliğinden itibaren, istinafa başvuru süresi 2 haftadır. Bu süre geçirilirse Bölge Adliye Mahkemesine gidilemez ve karar kesinleşmiş olur.

İstinaf dilekçesi

İstinaf dilekçesi kararı veren iş mahkemesine verilebileceği gibi başka bir mahkemeye de verilebilir. Dilekçe verildikten sonra, başvurana ücretsiz alındı belgesi verilir. Dilekçe verilirken, başvuru için gerekli harçlar da ödenir.

SONUÇ

İş mahkemesinde davası sonuçlanan ve çıkan karara itiraz etmek isteyen taraf, itirazını Bölge Adliye Mahkemesine istinaf dilekçesi vererek yapmalıdır.

İstinaf dilekçesi verme süresi 2 haftadır ve bu süre, mahkeme kararının ilgiliye tebliğ edildiği tarihte başlar. 2 hafta içinde başvurulmazsa, iş mahkemesinin kararı kesinleşecektir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

183 Yorum

 1. Merhaba ben 2018 2021 kadar bir iş yerinde çalıştım tartışmalı çıkartilar beni bende mahkemeye verdim mahkemeyi kazandım alacağımı avukat hesapladı bayram yılık gunlul mesailer le beraber 75 binlira uzerinden açtı bilir kişi 30 binliraya evet dediği için iş sahibinde istinafa baş vurdu kismi kabul kismi ret olduğu için karşı tarafın avukat ve dosya masraflarına ben ödemek zorunda kaldım bunu ödemeli iyim yoksa istinafı bekliye bilirmiyim i sahibi bana hacız başlattı bunun için eyer ödersem geri alabilir iyim yada istinaf tan ne sonuç çıkar

 2. Merhaba değerli bilginize çok ihtiyacım var.
  Ben iş mahkemesinin verdiği gerekçeli kararla davayı kazandım.
  Yalnız eski işverenim itiraz etti bir üst mahkemeye.
  Benim tazminatımı mahkeme veznesine yattığını söyledi davayı yürüten avakatım ben bu parayı temyiz edilene kadar alabiliyor muyum
  Alamıyormuyum
  Çok teşekkür ediyorum

  1. Merhaba, böyle bir sorunun yegane muhatabı avukatınız olmalıdır Murad bey. Doğru bilgiyi ancak ondan alabilirsiniz.

 3. Merhaba,

  Haksiz yere isten cikarildim. Yasal haklarim icin 23.07.2019 tarihinde kidem ihbar vs icin dava actim. 09.02.2021 de karar lehimize cikti. Tabiki isveren istinafa goturdu. Halaa istinafta. Sorun su istinaftan sonra bir de yargitaya itiraz edilebiliyor mu yoksa istinaf kararindan sonra artik nihai karara erisebilecek miyiz?

 4. merhabalar; 2018 de açılan iş mahkemem 20.10.2020 de lehime sonuçlandı 23.10.2020 de istinafa gönderilmiş sizce ne kadar da sonuçlanır

 5. Mustafa Bey, merhaba.

  İş mahkemesini kazandım fakat istinafa başvurulmuş, 90 günlük icranın geri bırakılması kararı alınmış. 90 gün sonunda icraya yatırılan teminat tutarını alabiliyor muyuz yoksa istinaf kararını mı bekliyoruz?

  1. Merhaba, bu konu bir avukatın uzmanlık alanına girer; bilmediğim bir konuda yorum yaparak sizi yanıltmak istemem, kusura bakmayın.

 6. Mustafa bey merhaba, yerel mahkemede işr iade davasını kazandım. Tebliğ işlemi yeni yapıldı. Şimdi işverenin 10 günlük istinafa götürme süresi var. Peki ben işverene beni işe alması için şimdi başvurmalı mıyım Yoksa kararın kesinleşmesini mi beklemeliyim?

  1. Merhaba, karar size tebliğ edildiği anda yasal süreniz başlar Soner bey.

 7. Merhaba. Çalıştığım iş yerinde maaş olarak asgari ücretin yüzde 50 zamlı olarak çalışıyordum. Fakat yapılan bir yanlışlıktan dolayı 2018 yılından itibaren bu zam oranından yararlanamıyorum. İş yerine dava açtık ve kazandık. Mahkeme bizi haklı buldu. Ancak işyeri istinaf mahkemesine başvurdu. Acaba ne kadar süre içersinde belli olur sonuç ?

 8. Slm 2010 yılında iş kazası geçirdim işverenden tarafıma herhangi bir yardımı olmadığından 2015 yılında tazminat davası açtım 2019 yılında olumlu olarak lehime karar verildi fakat davalı taraf dosyayı üst mahkeme yani bölge mahkemesi istinafa götürdü yaklaşık 1 yıldır herhangi bir gelişme yok istinaf süresi ne kadardır bilen var mı acaba?

 9. Merhaba 2016 a iş kazasından kaynalanan dava açtım kazandım istinaf ettik ettiler ancak istinaf 15 20 günde sonuçlanır diyolar ama 1 ay oldu 9.hukuk dairesine atandı ne kadar sürer acaba 15 temmuzda mahkeme uzadı hakimler değişti yargıtay varken 6ayda sonuçlanıyordu bence bu sistem kurulamadı. Ne kadar sürer acaba kanun çalışması varmı konuda bilginiz varmıdır teşekkür ederim.

 10. Merhaba,

  İstinafta bulunan dosyam için dosya durumu: Ön İnceleme İçin Atam Bekliyor yazıyordu, şuan dosya durumu Açık yazıyor.

  İstinafta 1 yıl geçti. Dosya durumu neden değişmiştir acaba.

 11. 2017 mayista isten cikarildim, ise iade davasi actim, yerel mahkeme ve bilir kisi benden yana karar verdiler2 yil sonra işe iadeyi kazandim, Sirket istinafa verdi, sonra istinaf mahmekemi 15 ay sonra sirketin istinafini kabul etti, davaya esastan red verdi, yerel mahkemenin hukuka aykiri karra verdigini soyledi, dosyayk iade etme yada temyiz yolunuda kapatan Esadtan reddine karar verdi, 5000 TL de beni borclandirdilar, al sana adalet !

  1. Çok geçmiş olsun, hukuk sistemimizin en olumsuz yanı davaların süresi. Halbuki tüm bu süreç örneğin 6 ayda tamamlansaydı, ne siz boşa umutlanmış olurdunuz ne de birçok zarar doğardı. Geç gelen adalet adalet değildir. Bunun mutlaka ama mutlaka bir şekilde çözülmesi gerekir.

 12. işçi alacak davam ankara 7.hukuk mahkemesine 16/08/2018 yılında gitti iki yıldır istinafta ön inceleme için atama bekliyordu bu hafta karara çıktı.Ücreti 27000 tl bu şekilde tekrar temyize gidermi.

 13. bir iş yerinde 17 yıl çalıştım bu isyerinde maaşım yünsek olmasina ramen sgk asgeriden yatırilmıs ve 15 saat çalışmama ramen hiç mesai almadım ve iş mahkemesine verdim 28 haziran 2016 da maaşımı yünsek aldığımı fazla mesailerimi kanıtladınm 10 ekim 2019 da mahkeme sonuclandı kazandım ve şu an temyizde 7 ay oldu sonuç ne olur nezaman sonuçlanır birde sgk pirimlerim asgeriden yatmış bunun için nerelere başvurabilirim saygılarımla

  1. Merhaba, ne yazık ki süreci bilmemiz mümkün değil. Ancak temyiz aşaması sona erdiğinde, gerçek ücretinizin fazla olduğu kararda yer alıyorsa, bu kararı resmi dilekçe ekinde SGK’ya vererek şikayette bulunabilir ve talebinizi iletebilirsiniz.

 14. Merhaba Zeynel Abidin bey bizde 2016 işçi mahkeme si ne gittik ortalama 6 duruşma da işçi mahkeme si sonuçlandı ve şirket istinafa gitti yaklaşık Bir yıla yakın zaman olacak ön inceleme için atama bekliyor diyor bu süreçte dosya incelenmesi uzun sürer mi görüşünüz bu konuda bilmek istiyorum teşekkür ediyorum şimdiden saygılar sunuyorum

 15. 3.5 yıl çalıştığım yeri haklarımızı alamadığımız için mahkemeye verdim (2016) yılında üç buçuk yıl sürdü şimdi istinafda bir yila yakındır ses çıkmadı ve bna karşı tarafın avukatlarına vekalet ücreti altında pra istendi üç avukat odeyemedim icra ya verildim ve 8 bini aşkın zararım var halen daha maaşımdan kesinti oluyor bu zararı geri alabilirmiyim ve istinaf mahkemesi daha ne kadar sürer saygılar kolay gelsin…

  1. Merhaba. Sizden neden para istendi? Davayı mı kaybettiniz? Birçok diğer sorunun cevabını bilmeden size yardımcı olamayız. Dosyanızı bir avukata inceletmenizi öneririm. Size olanların sebebini açıklayacaktır.

 16. Zeynel bey merhaba öncelikle işe iade davasını kazandım itiraz ettiler istinafa gitti onuda kazandım şimdi ki süreci merak ediyorum 5.5 senelik çalışmam var bilgi verirseniz sevinirim

 17. 2016 iş mahkemesi dava açtım kazandım 2017 6 ayda kazandım 2017 eylül ayında temiz e gitti 2019 aralık ayındayız hala atama bekliyo ne zaman sonuçlanır bilgi verirseniz çok memnun olurum artık aklıma patron adamını buldu dosyayı el altı yaptırıyo geliyo

 18. Bir elemanımız iş kazası geçirdi. Mahkemeden karar çıktı istinafa başvurmak için tazminatı yatırmamız mı gerekiyor. Bilgilendirirseniz sevinirim …

 19. Merhabalar ben 10 aya aşkın bir firmada çaliştım on ay buyunca sikortam tam yatı ve bana askeri üçrete yatmadı ve banka hesabı ma parada
  Yatmadı. Ve ben mahkemeyi kazandıgım halde bir üst mahkemeye taşıdılar siz sonuç ne olur

 20. Merhaba ben ozan
  halen çalışmakta olduğum şirkette 2008den 2014 e kadar sigortasız günlük ortalama 15 saat yıllık izin resmi tatil dini milli bayram tatili yapmadan çalışmaktayım mesailerimin ödenmemesini haklı fesih gösterip işi bırakmayı düşünüyorum muhtremelen mahkemelik olacağız mahkemeye verdiğimde 7 adet aynı iş yerinde aynı zamanlarda sigortalı çalışmış şahidim ve 2011 yılından belgelerim var hizmet tespiti sonucu : fazla mesai-resmi,dini tatil-yıllık izinlerim (2008-2019 ) arası alacaklarım totalde ortalama ne kadar para alırım alt limit üst limit ve maksimum nekadar sürer mahkeme alacağım total ücret mahkemeye gitmeden iş verenden istemem mantıklı olurmu uzlaşmanın iş verene artısı eksisi yada bana artısı eksisi ne olur ilgi ve alakanız için teşekkür ederim

 21. merhaba ben hasan 2017 de açtığım tazminat davasını kazandım 8 duruşmadan sonra tabi 17000 tl ondan sonra icra takibi başlattık sonra 1 dosya daha açtım agi+yıllık izin+pazar günleri +fazla mesailer onuda kazandım dosya 01.02.2019 tam beri istinafta çok sürermi acaba

 22. 18.10.2017 tarihinde iş mahkemesinde dava açıldı kazandık kıdem ve ihbardan kaynaklı haklarımız vardı malum karşı taraf istinafa gitti 01.03.2019 tarihinde istinafta dosyamız açıldı önce ön inceleme için atama bekleniyor yazıyordu şimdi dosya açık durumda tabi ne zaman sonuçlanacağı meşhul bir de karşı taraf şirket tmsf yönetiminde işyerinin kapatılacağı söyleniyor bu durumda tazminat almamıza engel olur mu bildiğim kadarıyle teminat yatırılmıştı.

  1. Kemal Bey, dosyanız durumu nedir. Benimde ön inceleme için atama bekliyor yazıyordu, şimdi dosya açık yazıyor. 2019 yılında istinafa gittik. Sizdeki durumla aynı olduğu için paylaşmanız mümkün mü?

 23. Öncelikle merhaba. 15.08.2003 ve 31.12.2015 yillari aralığında kesintisiz özel bir şirkette çalıştım. 2003 ve 2008 yılları 5 yıl boyunca Sigortam yapılmadı. Geriye dönük hizmet tespit davası açtım şahitler ve bordro tanığı ile birlikte açtığım davayı kazandım. Ve şu an İstinaf mahkemesine gönderdiler 2 ay kadar oldu�stinaf mahkemesinden ne kadar sürede gelir. Dava sürecinde şahitler ve bordotan atları bizim lehimize iken İstinaf mahkemesinden farklı bir sonuç gelme ihtimali var mı�stinaf mahkemesi ne kadar sürede sonuçlanır dava açtım yılların tazminatını alabilir miyim. Geriye dönük Sigorta primlerinin yatacağını söylediler Sigortalı çalıştığım yılların tazminatını da alamadım onun için de ayrı bir dava açtım şu an 2 davayı birleştirip toplamda 13 yıl için tazminat kıdem ihbar Fazla çalışma yıllık izinler hafta sonu tatile bayram izinleri tüm haklarını talep ettim. Toplamda elimizde tahmini ne kadar geçer.

 24. Mrb ben 11.12.2017 de sendikaya üye olduğum için 17.maddeden işten cikarildim 27.11.2017 de işe iade istemli dava açtım 01.07.2019 da dava sonuçlandı kazandım. Bundan sonraki surec ne olacak ? 1 aydan fazla zaman geçti ama bı girişim olmadı bölge üst mahkesine yada temyiz e gidip gitmediğini bilmiyorum bilgilendiriniz sevinirim

 25. Şuan avukatım bana gerekçeli karar geldi icra takibini hazırlıyoruz bayramdan sonra icraya vereceğiz diye mesaj attı zaten açıklamaya çalıştığım yarğıtaya gitti yarğıtaydan 1.asliye hukuk mahkemesine geri geldi 6 mahkeme sonra gerekçeli karar tebliğ edilmiş avukatta bana yukarıda yazdığım mesajı attı

 26. Ben çalıştığım yerden haksız bir şekilde 2012 yılında işten çıkarıldım 2015 te haklı bulundum ve akabinde dosya yarğıtaya gitti 2018 yılında yarğıtay da haklı gördü ve dosyayı 1. Asliye hukukta 6 mahkemeden sonra haklı görüldüm gerekçeli karar yazıldı şimdi ne olacak 8 yıla yakın devam ediyor bundan sonrası için işleyiş nedir yaklaşık 8 yıl oldu bu mağduriyet devam edecek mi

  1. Behzat bey, süreci bilemediğim için yorum yapamam. Burada önemli olan, kesin kararın verilip verilmediğidir. Verildiyse süreç de sona ermiş demektir.

 27. Merhaba,

  2017 Mayıs ayında 6 aylık çalışma süreme 2 gün kala işten çıkartıldım. İşten çıkarttıkları tarihte devlet kurumundan aldığım raporum olmasına rağmen tutanak tutarak işten çıkarttılar. Bende işe iade davası açtım ve Haziran 2018 tarihinde davayı kazandım. Karşı tarafta BAM’a başvurdu ve Temmuz 2019 tarihinde BAM karşı taraf şahidini dinleyerek 6 aylık kıdemin dolmadığına karar vererek davayı kaybetmiş oldum. Hukuksuzluğun her türlü boyutunu yaşadığım bu davada karar açıklaması olarak “ilk derece mahkemesi hatalı karar verdi. 6 aylık kıdemi dolmadı” demiş. Her ne sebeple olursa olsun ben devlet kurumundan aldığım raporum var ve ben izinliyken işten çıkartıldığımı öğreniyorum. Alacağım tutar 50 bin TL üzerindeydi. Şimdi bu hukuksuzluk ve tek tarafın dinlendiği bir davaya itiraz etmek istiyorum. Kanuni olarak Anayasa mahkemesi dahil her türlü yola başvurmak istiyorum. Bu konuda bilgi vermenizi rica ederim. İş mahkemelerinin çalışan yararına yorum ilkesi hiçe sayılmış ve tek sadece iş kanunundan doğan haklarımı engellemek için işten çıkartan şirket yaptığı yanında kalmış oldu.

   1. Karşı tarafın şahidini dinleyip 2 gün işten sağlık raporu olan işçinin dosyasında işvereni haklı bulmayı bu yazıyı okuyan herkesin vicdanına bırakıyorum. Esastan reddi veriliyor 6 ay dolmadı diye. Açıp okunsa raporlu işçi işten çıkartılamaz. Yalan beyanlara göre karar vermekle hak yerini bulamaz. Yargıtaya dosyam gitseydi böyle olamazdı. Yargıtay kararları ortada. Şimdi her BAM kendi içinde bir kural getirecek ve şahsi duygulara göre alınan kararlarda biz zarar göreceğiz. Bu hakkaniyetli değil. Benim şahitlerimi dinlemeden tek taraflı verilen kararla kanunların kimin yararına olduğu ortadadır. Şimdi hakimin verdiği kararı ben bir üst mahkemeye taşımak istiyorum. Tüm bilgi ve belgeler benim lehime olmasına rağmen davayı kaybetmek hiç hakkaniyetli değil. Bu kararı bir üst mahkemeye nasıl taşırım? Yargıtay yolu kapalıysa olağanüstü itiraz ya da anayasa mahkemesi yok mu bunun bir itirazı? Dosyam BAM 28. Hukukda görüldü. Bunları okuyan hakimler varsa lütfen ama lütfen dosyamı okusun. İsteyen hakim varsa da yollarım bana yardımcı olun. Ne yapmam gerekiyor bilgi rica ederim. Ben uykusuz geceler geçirdim aylarca işsiz kaldım ve bunu yapan şirket benden önce çalışanlarada aynı taktiği uyguladı. Hakim bunu şahitlere sorsa öğrenirdi. Ya da yüzlerce bu şirket aleyhine açılan davalara baksa yine bulurdu.

    1. Bu durumda, yasal başvurusu haklarının sürelere tabi olduğu düşünülürse, en doğru bilgiyi almak için bir avukata danışmanızı öneririm. Aksi takdirde, hakkınızı yitirebilirsiniz. Böylece hakkınızı, itiraz vb. yollarla üst mahkemelerde aramanız belki mümkün olabilir.

 28. Merhabalar iş mahkemesi 2019 yılının Nisan ayında lehime sonuçlandı karşı taraf İzmir buyuk sehir belediyesi idi 95000tl alacağım kesinleşti ne zaman yargıtay dan onaylanır

 29. Kazandığım iş mahkemesi 08.01. 2019 da istinaf mahkemesie gitti. O tarihten bu güne kadar hep ön inceleme için atama bekliyor diye görülüyor. Bu ne zamans kadar sürer.

 30. Merhaba
  2017 de … kargoya açtığım davayı kaybettim.Temyize gititm Bilirkişinin alacağım parayı hesaplamasına ragmen karşı tarafın güçlü olması sebebiyle kaybettim.Dün itibariyle istinaftaki dava karara bağlanmış yazıyordu .Aleyhime sonuçlanan bu dava lehime dönme ihtimali var mı yoksa ilk işçi mahkemesini kaybeden biri mi olacağım..

 31. Bı resmi kurumda rapor aldigim için kasıtlı olarak rapor dönüşü görev yerim değiştirildi ben de bu duruma itiraz ettim fakat sonra kabul Edip verilen yere gitmeyi kabul ettim akabinde referanslarima söyledim onlar devreye girdikten sonra onları egale etmek için 2 yalancı şahit bulup benim küfür ettiğini tehdit ettiğini elimi masaya vurdugumu söylediler daha sonra mahkeme de tanıkları gelip yazılan şeylerin yalan olduğunu o yazıları amirler tarafından yazdırıldıgini itiraf ettiler ve mahkemede verdigimiz ifade gecerli deyip imza altına aldılar bu ifadelerle kendi tanıklarının kendilerini sucladiklarini görünce avukatları itiraz Edip kabul etmiyoruz suçlamaları diye süre talep etti hakim 45 gün verdi mahkeme günü mahkemeye gelmedi avukat hakim karar dedi gerekçesi gerekçeli kararda verilmek üzere davacının davasının reddine diye karar verdi bu imkansız birşey fakat öyle dedi istinaf mahkemeleri açık dedi avukatim doğal olarak tanıkların ifadeleri vs gibi durumlar lehimize iken hangi gerekçe ile red verdiniz dedi azarlayip gerekçeyi size bildirecem deyip avukatlığını yap vatandaş ghi davranma deyip konuyu kapattı sizce niçin böyle bir karar aldı daha evvel açılan davaların hiçbirinde kazanilmamasi rol oynarmi ya da herhangi baska bir şey

 32. Merhaba bir konu hakkında bilginize baş vuracağım 2014 yılında dava açtım kazandım karşı taraf teminat mektubu yatırdı dosyam yargıtaya gitti. 1. Dosyam arşivden çıktı şu an incelemede 73 gün oldu ne zaman sonuçlanır ? 2. Mahkeme bana yurt içindeki en yüksek mevduat faizi ile alçaksın dedi (%24 su an) bu faiz hesaplamasını avukatın dışında nereden öğrene bilirim ? Değerli vaktinizi ayırıp cevap verdiğiniz için size şimdiden teşekkür ederim, saygılar.

  1. Merhaba. İlk sorunuzu kimse bilemez, bu tamamen Yargıtay dairesinin yoğunluğuna bağlıdır. Faiz hesaplaması ise teknik bir konudur. Yine en doğru bilgiyi, kullandığı yardımcı programlar sayesinde faiz hesaplaması yapabilecek olan avukatınız verecektir.

 33. İş mahkemesinde haksız fesih sebebi iledavamı kazandım.isveren istinafa basvurdu..biz icraya basvurduk tahsil icin,davalı teminat gösterdi.1)alacağımız garantimidir,çünkü şirket sallantılı.2)istinafdan dönme süresi nedir,istinafdan sonra yargıtay temyiz süresi varmı. Ne kadar zamanda alacağıma kavuşurum.SAYGILARIMLA..

  1. Merhaba. İkinci sorunuza cevap veremem; çünkü süreleri bilmek mümkün değil. Yargıtay aşamasını avukatınıza sormanız doğru olur. Teminatın anlamı zaten alacağı garanti altına almaktır. Yine de bu tür soruları, avukatınıza sormanız her zaman daha doğru olacaktır. Böylece ilk elden bilgi almış olursunuz.

 34. Merhabalar iş mahkemesini kazandık 6 ay oldu istinafta acaba daha ne kadar sürer teşekkürler

  1. Merhaba. Bu sorunun cevabını kimse kesin olarak veremez. Beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yoktur.

 35. iş mahkemesine tazminat için verdik ve mahkemeyi kazandım. Avukatım karar dilekçesi hazırlanacak sonra icrayla parayı alcaz dedi. Bu aşama kaç ay sürer.

 36. Mrh işe iade davası açtım ve kaybettim işveren tazminatınmı ve ıhbarımı yatırmadı tam 3 yıl geçti ne yapmalıgım

   1. İse iade davsı kaybettim ama tazmınatımı mahkeme açtığımda yatıracaz dediler ve yatırılmadı

    1. O zaman arabulucu başvurusu yaparak alacaklarınızı talep etmeniz gerekir. Ardından ödeme olmazsa ya da uzlaşamazsanız, dava açarak hakkınızı aramanız gerekir.

 37. slm iş mahkemesinde davam var 7 yıldır sürüyor ssk eksik yatmasından dolayı kaybetim temize verdim şimdi de kazandım karşı taraf tekrar temize verdi ikinci kez dosyam temize giti kaç ay yada yıl sürer gelmesi temizden TEŞEKÜREDERİM

 38. Merhaba 1,5 yıldır süren iş mahkemesi davamı kazandım, işveren avukatı bugün istinaf dilekçesi vererek itiraz ettiler, dilekçenin ilk maddesi tarafımıza tebliğ edilmeyen bilirkişi raporu ile mahkeme hükme gitti hukuka aykırı işlem yapıldı. ( Son 3 celse bilirkişi raporuna itiraz edip başka bilirkişi raporu istediler, şimdi rapor bize tebliğ edilmedi diyorlar). Bu nasıl iştir böyle yalan beyanla avukatlık mı olur. Benim delil olarak verdiğim evrakın üstünde tarih bölümünü kapatıp bana karşı delil olarak sunuyor evrakta sahtecilik yapıyorlar. Bu bahanelere bölge mahkemesi itibar edermi, alacağımı icraya versem bölge mahkemesinden karar çıkmadan alabilir miyim, şimdiden tşk ederim.

  1. Merhaba. Böyle bir durumda, öncelikle avukatınıza soru sormanız daha doğru olur. Avukatınız yoksa da, özellikle icra konusunda yine bir avukattan destek almalısınız. Karşı taraf, tehir-i icra kararı aldırmazsa, istinaf sürerken de icra işlemlerini başlatmanız mümkün olabilir.

 39. Bnm iş mahkemesiydi ve mahkemeyi kazandım. Avukatım karar dilekçesi hazırlanacak sonra icrayla parayı alcaz dedi ama 2 ayı bulur demişti. Bu kdr sürer mi

 40. Bizim 3 yıl önce açılıp kazanılmış bir işçi mahkemesi davamız vardı bizim aleyhimizde sonuçlandı avukatın söylediğine göre kazandık ve para hesaba yatmış ama temyizdeymiş diye parayı kullanamıyormuşuz böyle bir şey var mı gerçekten yoksa avukat bizi oyalıyor mu yani 3 yılda nasıl parayı alamıyoruz anlam veremiyorum??? Böyle birşey mümkünmüdür

  1. Merhaba. Avukatınızın söylediği üzerine, buradan bir şey söylememiz mümkün olmaz. Ama temyize giden davalarda, davayı kaybeden taraf belirli bir miktar teminat göstererek, icranın tehirini sağlayabilir; yani davayı kazananın temyiz sonucunu beklemesi gerekebilir.

 41. Merabalar beni is mahkemesince verilmis bi kararim var kazandigim
  İsveren istinafa gitti
  ama icraya itiraz etmedi icraya verdik parayi yatirmiyor anlasmaya gitmeyi teklif ediyor ben kabul etmiyorum surec nasil ilerler parayi yatirirmi yatirmazsa neolur????

  1. Merhaba. Eğer yasal icra takibi başlatmışsanız, icram müdürlüğü haciz işlemlerini yaparak parayı tahsil eder. Tabi, işverenin üzerine kayırlı mal ya da paranın olduğunu varsayıyorum.

   1. Mal varligi kendi uzerine degil nasil alacagimizi gerceklestirecez peki …?
    Esinin uzerinde kayitli mal varligi
    Bu konuda en ideal izleyecegim yol nasil olur
    Tesekkurler

    1. Bundan sonrası icra hukukuna girer ki; açıkçası bizim uzmanlık alanımız değil. Bir avukattan daha doğru bilgi alabileceğinizi düşünüyorum.

 42. merhaba istinaf davam karara çıktı para dosyada bekliyor 1 hafta oldu parayı alamadım bu süreç nekadar devam eder ayrıca bu meblağdan kesinti olurmu (20000)tl

 43. Davacı filimin de kemal sunal dan daha beter olduk adalete güvendık elimizdeki parayıda avukata verdık dava açma parası vekalet parası 01-2015 de dava başladı 2 senedir istınat ta diye yazıyor o bitsin 3 yılda temizde bekler sonra çerez parası yaparız zamanın da gelmeyen adalet adalet deyildir bence yoruz sizin daha ne kadar sürer:-((((

 44. Merhabalar. Benim de is mahkeme sonuçlandı. Karsi taraf temyize gitti yalnız 10 ay oldu hala sonuçlanmadı. Dosya incelenmek için atama bekliyor yazıyor. Samsun 7. Bölge mahkemesi. Ne zaman sonuçlanır bilgisi olan var mi acaba.

 45. Merhabalar benim iş mahkemesinde kesin karar verildi ve kesin kararın üzerinden 2 ay geçmesine rağmen parayı ödemediler avukatıma sordum icra başlattık dedi icraya itiraz ederlerse süreç baya bi uzar dedi yardımcı olabilecek var mı acaba ne yapmamız lazım

 46. gerekceli karar daha yazılmadi. Yazılınca icra işlemine başlayacağız. bu süreç nasıl işler. İstinafa gidermi yasal faiz oranı ne olur. Zaten 4 sene de bitti ne kadar uzar .

 47. Merhaba arkadaşlar nisan 2017 dan beri istinafta diyor dosya incelemede diyor ne zaman elimize gecer tazminat bikgisi olan varmi 12 ah oldu tam

 48. Bilirkişi Listesinde yazan toplam miktar gidiyor istinafa ya da sınırı geçiyorsa 48800 heralde 2019 için bu rakamı geçiyorsa temyize de gidebilir borçlu ve alacağınız rakam raporda yazan miktara alacağınız güne kadar toplam ortalama yüzde ön üzerinden kaç yilda alacaksaniz o kadar faiz eklenip ödenecek avukatimin dediği öyle en yüksek mevduat hesabı faiz oranı hayal etmeyin boşuna öyle olsa borçlular hemen öderdi istinafta temyizde beklemezdik yasalara guvendik ama boşa gitti

 49. Alacağınız miktarı bilirkişi raporu sonrası biliyorsunuz yani üç aşağı beş yukarı avukatinizdan bilirkişi raporu örneğini isterseniz verecektir avukatiniz kazandigimiz da bizimle aynı miktarı alıyor bir kişinin alacagi miktarı geçebiliyor bile bu yüzden avukatinizdan çekinmeyin o da işini yapıyor kazanıyor bedavaya uğraşmiyor istediğiniz belgeleri en azından vatsaptan resmini atar bizimkisi öyle arayıp ya da yazıp istediğimizde bilirkişi raporu örneğini dava dilekçe örneğini icra takibi örneğini karara bağlandığını gösteren mahkeme gerekceli karar örneğini attı mesaj olarak sizde isterseniz atacaktır muvekkilini bilgilendirme görevleri kibarca isteyiniz yanlış anlama gibi bir şeyden çekinmeyin zira okumuş kültürlü insanlar görevlerini biliyorlar aksini yaparsa baroya şikayet edilebilir ya da muvekkil bizzat dosya numarasıyla mahkeme özel kaleminden bilgi alabilir hiçbir avukat kendini ucbes lira uğruna riske atmaz avukatiniza güvenin kafanıza takılan soruları sorun belgeleri isteyin iyi günler

 50. 2016 basinda actigimiz dava 2019 başında karar bağlandi ilami icra takibi başlatıldı akabinde temyiz sınırı altında olduğundan temyiz yolu kapalı ama istinafa gitti isveren teminat mektubu yatırarak şimdi istinafta alacağımız bilirkişi raporunda yazan miktar olarak belirleniyor ama faizi hariç faiz her alacaga ayrı tarih ve oranla kalem kalem hesaplaniyormus istinaf sonucunda icra tarafından avukatın aktardigini yazdım alacağınız miktarı bilirkişi raporundaki hak kazandigimiz toplam miktarı yıllık ortalama yüzde on faizle hesaplayacakmisiz isverenin temerrüde düşürüldüğü tarihten itibaren her yıla faiz dahil değil faiz hariç yüzde onlâ ana para üzerinden hesap yapılacakmış yani bilirkişi 10 bin lira alacak hesabı çıkarttı diyelim 10 bine bir yıllığına yüzde on 2.yıl için yine On bine yüzde on alacağımız zamana kadar bu sekilde her yıla ana paraya faiz hesaplanacak faiz dahil değil yani 2.yıla örn 4 yıl sonra alacaksak 10 bin liraya toplam 4 yıllık faiz hesaplanacak

 51. 12.31 2014 yılında kıdem tazminatı için dava açtım açmaz olaydım 03 2016 yılında yargıtay 7 hukuk dairesine orası kapandı 9 hukuk dairesine gitti 37 ay oldu arşivde turşusunu kurdular zehir ettiler alın terimi

 52. Benimde dosyam incelemede diyordu şimdi noksan ikmali iade diyor karar numarası da var bu süreç nedir bilgilendırebilirmisiniz

 53. Benimde 2,5 yildir süren davam var en son bilirkiside simdi ne olacak bilmiyorum güya davalar 100 gün sürecek diyorlar 1000 gün oldu geciken adaletin ben …..

 54. Merhabalar .
  1. Sorum 2015 yilinda acmis oldugum is mahkemesini 2016 yilinda kazandim karsi taraf teemiz etti ve sene oldu 2019 dosyama baktigimda hep arsivde gozukuyordu ama son iki aydir incelemede gozukuyor neden oyle yazdigin ogrenebilirmiyim.
  2. Sorum ise dava actigim an itibari ile avukatima hep ne kadar para kazandik sorusuna belli degil diyip beni basindan saliyor gercekten belli olmama ihtimali varmidir acaba yoksa avukat benim haberim olmadan kazandigim parayi eksik gorterme ihtimali olAbilirmi yardimlarinizi rica ederim.

  1. Merhaba. İncelemede demek, artık dosyanız hakimlerin önünde demektir. İkinci sorunuza cevap vermem doğru olmaz, söyleyeceklerim afaki kalacaktır.

   1. Merhaba

    Cevabiniz icin tesekkur ederim peki hakimlerin onunde dediniz ya bunun bir suresi varmi yoksa yine 4 sene daha mi bekliyecegim

    1. Ne yazık ki bunun süresini bilmek mümkün olmaz. Ama en azından dosyanızın görülmeye başlandığını söyleyebiliriz.

     1. Hocam benim sorum su 2017 de is mahkemesi acildi tazminat icin 2020 de kazandim bir ust mahkemeye gitti suan e devletten bakinca yerel mahkemeninki istinafta diyor bolge mahkemeninki acik diyor bunun anlami nedir ve en gec nezaman sonuclanir 1 yildir idtinafta

 55. Bu memlekette adelet zenginlere çalışan bir kurum dur bu ne lan karar çıkmış iş mahkemesi kararı bir başka mahkemede istinaf ta neymiş incelenecek 3 senedir incelendi zaten bunlar başka ülke hakimi miii ordan temiz bu ne ya resmen zulüm bölge adliye mahkemesi ne ya bu hükümet sözde davalar 100 günü gecmiyecek diyor 3 sene oldu bir hukuk davası karar çıktı hop istinaf hop temiz başka varmı?

 56. Merhaba,
  2012 yılında sigorta tescil davası açtım.Dava sonuçlandı,istinaf sürecinden geçti bu seferde davalı sgk avukatı temyiz dilekçesi vermiş. Temyiz süresi ne kadar sürer ? Tüm maddi deliller,şahitler(çalıştığım dönem çalışan sgk personeller) beyanlarında bulunmuşken 7 yıldır emekli olamadım. Daha kaç yıl geçecek tamamen sonuca bağlanması için?

 57. adalet var da bız mı gormuyoruz ıs yerı sıgortasız elaman çalıştırıyor ıs yerı 13 saat ıscı çalıştırıyor iş yeri eksik bodro gösteriyor sağolsun bızım yasamız yüzde 30 hakkanıyet ındırımınyapıyor. hakım karar vermıs 20 ayda ancak sonra 1 ay gerekçe yazıyor 1 ayda ücra da beklıyor sonra ıstınafa gıdıyor orada da kac yok kalacagı bellı degıl sonra temyız e gıder orada kac yol kalır bellı degıl neymıs. kararı bekle. kardesım hakıme maaas verıyorsun karar verıyor onu tınlamıyorsun ıstınafda o kadar gorevlı hakımler var. inada para verıyorsun oda ıse yaramıyor verme bunlara maaş dırek yargıtayda yap mahkemeyı bıtır ınsan 4 yolda mahkememı bıter nerde adalet zengılere adalet var garıban ıscılere avucu yalamak var yeter be yeter

 58. 2015 yılında işten çıkarıldım ve işe yeri aidesi için dava açıldı kazandım istinafa baş vurdular ve istinaf onadı davayı kazandım şimdi avkut diyor temiz edecekler nezaman kazanırım

 59. 2015 te işten çıkarıldım işçi mahkemesine dava açtım yıl 2019 oldu 7. Hukuk mahkemesinde dava dosyam ön inceleme ataması bekliyor diyor e devlette takip ediyorum şimdi dava dosyası görünmüyor e devlette sizce sonuç ne olabilir enson istinafta diyordu

  1. benim davam ankara 7.hukuk mahkemesine 16/08/2018 yılında gitti dosya no.2018/3310 iki yıldır istinafta ön inceleme için atama bekliyordu bu afta karara çıktı.Bu tarihe göre kendi dosyanı tahminen hesaplarsınız.Beklemek çok zor.

 60. Arkadaşlar 2016 dava açmıştım 2018 de ıstınaf ta on inceleme için atama beklıyor yazısı vardı hala aynı 1yıldır ıstınafta umudum kalmadı

 61. merhabalar madem 40 bin tl nın üzerin deki davalar yargıtaya gıdecek neden istinaf mahkemesıne gonderip zaman kaybettiriyorlar. ve bir dünya iş çıkarıyorlar deki kardeşım senın davan 40 bin tl nın üzerinde sen yargıtaya baş vurabilirsin
  biz 40 bin tl ye kadar olan tutarlara karar vere biliyoruz HAKSIZMIYIM
  araya bir inceleme daha sokmanın ve bu kadar dosya biriktirmenin ne luzumu var anlamadım….

 62. Merhaba ben işçi mahkemesini kazandım parayı icra yoluyla aldim hesabimda karara bağlandı istinaf mahkemesine gidildi mahkeme ön inceleme için atama bekliyor yazısı var bir sene ye yakın bir zamandır böyle istinaf mahkemesi karara ne zaman çikar çikarsa aleyhime sonuç çikarmı hesabıma yatan parayı geri isteyebilirmi en kötü sonuç ne olur yada lehime daha fazla ödeme yapılması için karar çıkarmı

  1. Merhaba. Fırat bey, cevabı aslında siz de vermişsiniz. İki sonuç da olabilir. Bekleyip görmeniz gerekir.

 63. Merhaba ben yaklaşık 15 ay önce işten çıkarıldım ve işe iade davası açtım işe iade davam 6.duruşmada ferahın geçerli olduğuna dair davanın reddine karar verildi.işveren beni 25/2 e maddesinden işten çıkardı ve mahkemeye geçerli bir delil sunamadı buna rağmen davam red oldu.istinaf mahkemesine başvuracağım bu kararın aksine bir karar çıkarmı.teşekkür ederim.

 64. Tazminatsiz raporluyken 2017 eylulde isten cikarildim mahkemeyi kazandim 2018 aguatosta inceleme alinmis ititaz etmisler 2019 giricez hala parami alamadim yasal suresi nedir nezaman sonuclanir

 65. Merhabalar.Hala devam eden bir iş davam var.Elden para verildiği için şikayetçi oldum ve işveren tarafından tazminatsız işten çıkarıldım.Bilirkişi raporu geçen davada sunuldu,rapora göre almam gereken tutar 25 bin.Ancak karşı taraf raporu incelemek için süre istemişti.Diğer mahkeme de 19 Aralık’ta.İşveren daha ne kadar uzatabilir süreci?Bir de 29.madde ile çıkarıldıgım için işsizlik ödeneğinden yararlanamamıştım.Davayı kazanırsam, tekrar başvurduğum taktirde alabilir miyim?6 senem bitmişti bu işyerinde.

 66. Merhaba Ben davayı kazandım alacaklı olduğum kişiye 4gundur tebliğ edildi karşı tarafın avukatı Yok istinata kaç günde başvurması gerekir

 67. Merhaba.ben sgk asgariden yatigindan dava actim.malesef avukat tutmadim her sey lehimdeydi kaybettim.istinafa gitti ordan karara cikmis deniyor durum ne olur.tesrkurler

  1. Lehimde olursa dava tekrar olurmu yoksa en son net maastanmi onaylar.cunku cok iddalı dilekce sundum.kaybedersem sonuc ne okur

 68. Merhaba iş yerimden haklı sebeple çıktığım iş yerim bana tazminatımı ödemedi bende 2 yıl önce tazminat davası açtım geçtiğimiz aylarda karar benim için olumlu olarak kesinleşti ama karşı taraf itiraz etti dosya tekrar bilir kişiye gönderildi yine gelen dosyaya itiraz ederek kararı istinaf mahkemesine yönlendirilme talebinde bulundular ve bölge mahkemesine geçtiğimiz ay gönderildi. İstinat mahkemesinden tarafıma doğacak sonuçlar alınan kararı ne denli etkileyebilir ve ortalama ne kadar süre içerisinde tarafıma dönüş yapılır.

  1. Merhaba. Karar süresini bilmemiz mümkün değil. İstinaf mahkemesi kararı lehinize olursa, süreç kesinleşmiş demektir.

   1. İstinaf mahkemesinin kararı lehimeydi ve temyiz yolu açıktı ve sgk avukatı temyiz dilekçesi yazmış bunu kısaltmanın bir yolu yok mudur?

    1. Bu konuda yapabileceğiniz bir şey yoktur. Ancak davanın sonuçlanmasını bekleyebilirsiniz.

 69. Merhaba benim iş davam var ilk mahkemeyi kazandım karşı taraf itiraz etti dosya şuan istinafta 8 Aydan beri ön inceleme için atama bekliyor diyor yasal faize istinafta beklediğimiz süre dahilmidir

 70. 1 – yaklaşık 1 ay içinde gerekçeli karar yazılır
  2- hem bize hem karşı tarafa tebliğ edilir
  3- tebliğ edildikten sonra 8 gün içinde itiraz ederlerse eğer ki muhtemelen ederler istinaf mahkemesine gönderilebilir
  4- istinaf mahkemesi yaklaşık 7-8 ay içinde karara bağlar
  5- sonrasında alacak miktarı 40.000,00 tl bin üzerinde çıkan arkadaşların dosyasını Yargıtay a gönderebilirler
  6 eğer Yargıtay a gönderirlerse 1 yıl da orda incelenir
  6- 40000 TL’nin altında alacağı olanlar istinaftan sonra paralarını alabilirler ancak bu miktarın üzerindekiler için Yargıtay kararını beklemek zorunda yız

  1. ercan bey
   işe iade davalarında yargıtay yolu kapanmadı mı?
   bam kararları kesin karar değil mi ?

 71. mrb lar 2017 yılının mayıs ayında işten çıkartıldım işe geri dönüş davası açtım 26/05/2017 tarihinde ve davayı 06/03/2018 tarihinde kazandım eski çalıştığım kurum istinaf mahkemesine yolladı evraklarımı 02/07/2018 tarihinden bu yana ön inceleme için atama bekliyor yazıyor e devlet üzerinden baktımda bu daha ne kadar sürüyor belli bir süreç varmı sonuçlanması için yoksa daha çok mu bekleyeceğiz bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. Ergün bey bunu bilmemiz mümkün değil. Açıkçası, beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

   1. Aynı durum bende de var.2017’de açılan dava var 2018’de karar lehime sonuçlandı.2018 Haziranda da istinafa gitti.İstinaftan sonra temyiz hakkı var mıdır?Yeni kanun yani ‘BAM’ın verdiği karar kesindir temyize gidilemez’ 01.01.2018’den sonra yeni açılan davalar için midir yoksa 01.01.2018’den sonra sonuçlanan davalar için midir?Teşekkür ederim

 72. Merhaba 7 yil calistigim isterinde sendikal anlaşmazliktan dolayi grev karari astik anlasma olduktan 1 hafta sonra cesitli bahanelerle is akdimis fesedildi mahkemeye verdik 2 yil suren mahkemede sendikal tazminat hariç kazandim simdi sendikal icin istinaf mah. Basvurduk tahmini istinaf mahkemesi ne kadardir ne kadar zamanda sonuçlanir tesekkurler

 73. İşe iade olupta işe başlamayan birine 4 aylık maaş ödemeye mahkum oldu işyeri, yani 4 ay çalışmış gibi 4 aylık net maaşını aldı. 4 ay çalışmış gibi olan şahsa 4 aylık sigorta priminin yatırılması gerekmiyormu

  1. Merhaba. Kastettiğiniz ödeme, boşta geçen süreler için belirlenen ücret ise evet, sigorta priminin de ödenmesi gerekir. Ama işe başlatmama tazminatı ise, sigorta priminin ödenmesi gerekmez.

   1. Öncelikle hızlı cevabınız için teşekkür ederim. Mahkeme kararında şöyle diyor;davacının, fesih bildiriminin tebliğinden, davalı tarafından işe davet amacıyla keşide edilen ihtarname in tebliğinden itibaren davacıya tanınan on günlük sürenin bitimi tarihine kadar doğmuş bulunan en çok dört aya kadar ücret ve diğer haklarının davacıya ödenmesi gerektiğini belirlenmesine, diyor. Bu ibare 4 aylık net ücretin yanında 4 aylık sigorta priminin yatırılması gerektiğini gösteririmi(işe geri dönüş yapılmadı sadece 4 aylık net para alındı)

    1. Evet, bu bir boşta geçen süreler ücreti gibi görünüyor ve bu ödemeden hem sigorta primi hem de gelir vergisi kesilmesi gerekiyor.

     1. Peki aradan 2 sene geçti sigorta için herhangibir girişim yapabilirmiyim(4 aylık ücreti almadan önce diğer çalışan arkadaşlara zam yapılmıştı ben bu farkları istemek için mahkemeye başvurdum ve mahkeme devam ediyor, bu sigorta işini ekleyebilirmiyim)

     2. Görülmekte olan davaya ekleyemezsiniz. Bunun için ayrıca hizmet tespit davası açmanız gerekebilir. Yine de avukata danışarak daha kesin bilgi edinebilirsiniz.

    2. İşveren dört aylık boşta geçen süre ücretini işveren SGK’ya bildirmek zorundadır. Bu durumda daha önce işsizlik maaşı almaktaysanız, dört aylık boşta geçen süre ücreti SGK’ya bildirildiği için İşkur 4 aylık süreye ait işsizlik maaşını geri talep edebilir.

 74. Mrhblr 5 yıl çalıstıgımız firmayı mahkemeye vermistim 2 yıl 8 ay sürdü mahkemesi sonuclanalı 2 ay oldu.faizini mahkeme acılıs tarıhınden itibarenmi hesaplanıyor yoksa sonuclandıktan sonramı hesaplanıyor?bir üst mahkeme nekdr sürüyor?

 75. Merhaba, şöyle bir yorum beklentim var;
  işe iade davası açtım ve yerel mahkemede kazandım. Yerel mahkemede bilgisayar incelenmesi için bilirkişi atanmıştı ve bilirkişide işverenin belirttiği konularda hiçbişey bulunmadığını belirtiyor.

  Sonuç olarak yerel mahkeme davamı kabul etti ve işverende istinafa götürdü konuyu.
  İstinafta da yine aynı şeyleri belirtmişler “log kayıtları bilgisayardaki sorun sebebiyle kaydedilmemiş vs…”
  Sizde istinaf mahkemesi bu konuda nasıl bir karar verecektir?

 76. Merhaba. 4 yıl çalıştığım özel bi şirketten sendikalaşmaya gittiğimiZ için başı çeken 5 kişi olarak üye olduktan 1 ay sonra çeşitli sebepler gösterilerek işten atıldık. Biz atılınca diğer üyelerde kayıtlarını sildirdiler. Sendikadan gelen yazı bu şekilde. 5 kişi işe iade açtık. Hakim sendikal nedenlerden değil ama işe iade verdi 4+4. Daha nasıl bir delil olmalıki hakim sendikal nedenden işe iade vermeli. 3 adet şahit dinlettik. İşten çıkarıldığımda 1400₺ maaş alıyordum net. Ne kadar tazminat alırım ve bunun 4 yıllık tazminatı ne olur ?

 77. Merhaba arkadaşlar Bn 2017 subat ayında işe iade davası açtım ve mahkemeyi kazandım şimdi ise istinafa gitti ne zaman sonuç gelir istinafa gideli 7 ay oldu istinaftan ne zaman sonuç gelir bilgi alabilirmiyim istinafta tanıdığı olan varmı

 78. Merhaba Zeynel Bey;
  Bir hava yolu şirketi tarafından işten çıkarıldım.Tazminatımı da aldım.
  Şayet belirsiz nedenlerle işten çıkardıkları için avukatımın aracılığı ile karşı tarafa işe iade davası açtım kazandım.Ancak dava 26/04/2018 tarihinde yargıtaya gitmiş ne zaman baksam arşivde yazıyor
  Size göre tahminen ne kadar zamanda sonuçlanır yardımcı olabilir misiniz?
  Emeğinize teşekkür eder,çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.
  Saygılarımla.

  1. Cevabınız yol gösterici niteliğinde olduğundan beklemeye devam edeceğim…
   Saygılarımla.

   1. Ümit bey gözümüzden kaçtığı için önceki sorunuza cevap yazamamışız. Şunu bilmeniz gerekir ki; sorunuzun cevabı tam bir belirsizlik ihtiva eder. Yani buna, ilgili mahkeme bile kesin cevap veremeyecektir. Yani beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey ne yazık ki yok.

 79. Merhaba Kısaca Anlatmak İstiyorum . Babam 1986 yılında Ağrı Patnos Da Elektirik Firmasında işe başladı Bab ve 10 arkadaşı bizi Kandırdılar sigortamizi yapmadılar sadece 3 iscının yaptılar bizimkileri yapmadılar Banamın emekli olmasi için 1986 da ki Sigorta numarasi olması lazım sigorta 1986 da olsaydı babam 51 yaşında emekli oluyor ama numara olmadığı için 9 sene sonra yani 60 yaşında emekli oluyor .demek istediğim is Mahkemesine başvursak Sigorta giriş tarihini 1986 yılına alınabilme ihtimali varmı Mahkemeuye basvursak şahitte var Bizim açımızdan Olumlu sonuçlanma ihtimali varmi

 80. Bende kasım 2016 da iş yerime yiprama param ve mesai paralarim için dava açtım mart 2018 de karara bağlandı kısmen kabul kısmen red oldu şuan mahkemem istinafta gözüküyor sonuç ne ne zaman gelir sizce temyize gidermi sizce giderse yillarca beklemem mi gerekir

 81. ZEYNEL BEY 07.10.2015 DE İŞ MAHKEMESİNE DAVA ACTIM VE AVUKATIMIN DEDIGI 100 BİN LİRA KAZANDIK E DEVLETTEN BAKTIGIMDA ŞU AN DOSYA KARARA BAGLANMIŞ GÖRÜNÜYOR AVUKATIM SÜREKLİ MEŞGUL ULAŞAMIORUM BENDE YURT DIŞINDA OLDUGUMDAN DOLAYIDA ULAŞAMIYORUM BU KARARDAKI DAVA NE ZAMAN SONUÇLANIR KARAR AŞAMASINDAN SONRA BİR AŞAMA DAHA OLURMU NE ZAMAN PARAMI ALIRIM YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

  1. Fatih bey keşke yardımcı olabilsem; ama bu konuda en net bilgiyi alabileceğiniz kişi, öyle ya da böyle kendi avukatınızdır. Gerisi, tahminden öteye gitmez.

 82. Merhabalar 2012 yılında is mahkemesinde açtığım dava bu yılın temmuz ayında karara çıktı. karşı taraf 2. Kez temyiz yoluna başvurdu. Sürekli avukatim değiştiği için muhataplarimdan tam net bilgi alamıyorum. Sizin tahmininiz temyiz süresi ne kadar daha sürer ve ne kadar sürede sonuca ulaşabiliriz

 83. Merhabalar;

  temmuz 2017 de açtığım iş mahkemesini kazandım. buna göre yaklaşık 50bin liraya hak kazandım mahkemenin gerekçeli kararında. Ancak faiz hesaplamaları ve paranın alınması işlemleri konusunda ne yapacağımı bilmiyorum. Mahkemenin verdiği istinaf süresi de doldu. Şu halde paranın karşı taraf tarafından ödenmesi gerekiyor. Ne yapmalıyım? İcra’ya mı başvurmam gerekiyor? Ya da hesaplamaları nerede yaptırıyoruz? Hesaplamalardan sonra Noter kanalıyla makul süreler içerisinde ödenmesi gerektiğine dair bir ihtarname göndersem sıkıntı olur mu? Çünkü hiç icra vs işlemleriyle uğraşmak istemiyorum, karmaşık duruyorlar.Noterden göndereceğim bir ihtarname daha az masraflı oılacaktır benim için. VE daha kolay duruyor.Hesaplamaları nerede yaptırabilirim?

  1. Merhaba. İhtarname ile uğraşmayın. En azından bir avukatla görüşün, masraf almadan icraya koyacaktır. Çünkü karşı taraftan vekalet ücreti alması mümkündür.

   1. acaba kendi başıma icra işlemlerini yürütebilir miyim? Şayet kendim icraya vereceksem hangi adımları izlemeliyim? Hesaplamaları icraya başvurduktan sonra orası mı hesaplıyor?

    1. İcra çok teknik bir konudur ve tek başınıza hareket etmenizi önermem. Hesaplamaları siz yapmalısınız, icra dairesi her hangi bir hesaplama yapmaz.

 84. Zeynel bey benim dosya istninafta karara çıkmış ben temyiz süresini sormak istedim kaç içinde karşı taraf temyize gitmek zorundadır.tesekkurler

 85. Beş yıldır süren tazminat davam var karşı taraf istinafa gitti sekiz ay sonra karara çıktı yargıtay yolu açıkmis iki hafta oldu kaç gunden gidebilir Yargıtay’a yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 86. Ben de kasım 2016 da iş verenime tazminat davası açtım mart 2018 de karara bağlandı karar kısmen kabul kısmen red oldu ama karşı taraf kararı temyiz ettirmiş benim avukatım icra gönderdi karşı tarafta bana göndermiş sonuç ne olcak anlayamadım kesin sonuç ne kadar sürede belli olur bilginiz varmı

  1. Ayla hanım, böyle bir durumda sizi en iyi yönlendirecek olan, yine avukatınız olacaktır.

  2. Ayla hanım mahkemeniz sonuçlandimi bende ayni durumdayim mart 2018den bu yana sonuç bekliyorum kismen kabul kismen red oldu mahkemem şuan istinafta gözüküyor

 87. Merhabalar 1.5 senedir süren işe iade davam 2 ay önce sonuçlandı ve işe iade kararı çıktı şuan dosya istinafta gözüküyor iade hakkımj kaybedebilir miyim

  1. Dilek hanım, size tebligat yapılmadı mı? Umarım 10 iş günlük süre içinde işe başlamak için işverene başvurmuşsunuzdur. Yoksa haklarınız zayi olabilir. Avukata danışmanızı öneririm.

 88. MERHABA KOLAY GELSİN İŞ MAHKEMESİ BENİM TAZMINATIMI BİLİRKİŞİ RAPORU 60. BİN OLARAK BELİRLEDİ VE İSTİNAFA GİTDİ EĞER İSTİNAFDA ONAYLARSA BU DAVA TEKRAR Bİ ÜST MAHKEMEYE YARGITAYA GİDER Mİ TEŞEKKÜR EDERİM.

 89. İstinaftaki iş kazası davam borçlu şirketin esastan reddetti temyize gitti.yargıtay istinaf kararını nasıl değerlendirecek.13 yıl sürmüş bir davada adalet nerde kaldı.adalet böylemi olacak 13 yıldır her davayı kazanmış olup neden paramızı yatırmıyorlar.mazluma adaleti nerde bulacaklar

 90. merhabalar,
  2014 yılında açmış olduğum iş mahkemesi davam 2016 yılında karara bağlandı 2016 yılında işveren temyize gönderdi yıl 2018 hala beklemedeyim tahmini süresi ne kadardır bu temyizin teşekkürler

 91. Zeynel bey merhaba.. iş ve işçi kaynaklı alacak davamda yerel mahkemeyi kazandım karşı taraf istinaf a gitti istinaf kararı ret geldi. Yerel mahkeme kararına uydu. Şimdiki süreç ne olacak ne zaman alırım tazminatımı

 92. Merhabalar iş mahkemesi lehime bir karar verdi karşı tarafta istinafa başvurdu. Yalnız 24.10.2017de tebliğ yapılmış 08.11.2017 tarihinde itiraz etmiştir. Bu istinaf süresini kaçırmışmıdır. (Gerekçeli kararda yüze karşı okunduğundan 8 gün içinde istinaf yolu açık olmak üzere diye bir ibare var) Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Kararı görmeden bir şey diyemem. Ama bu konuyu çok düşünmenize gerek yok; çünkü üst mahkeme bu durumu zaten kendiliğinden dikkate alacaktır.

 93. Ekim 2017 sonlarında tarihi pek hatırlayamıyorum davamı kazandım işçi mahkemesinde otuzbin civarı tazminat almaya hak kazandım karşı taraf temyize gitmiş tabiki fakat hala ön inceleme için atama bekliyor diyor e devlet ten baktığımda. Bu mudur yani istinaf mahkemelerinin yararı hukuka

  1. Bu ülkede kanunlarda haklarda hep işverene çalışıyor herşey uzuyorda uzuyor.sen kararı unutuyorsun mahkeme devam ediyor benim bu ülkenin anayasasına güvenim hiç kalmadı şimdi mayısda derler adliye tatile girdi zaten her davam 5 ay sürdü Allah yardımcımız olsun

 94. 2003 ve2012 tarihleri arası … konservede calistim 3050 gunum va4 yil araliksiz 360 gunum var ve haber verilmeden isten cikarildim issizlik maasida alamadim 2012 temmuz ayida acyigim dava 2016 nisanda sonuclandi ve temyize gitti halen temyizde ne kadar tazminat alırım senelik izinler sosyal haklar dahil bide issizlik ödeneği alabilirmiyim

  1. Nejla hanım bu hesaplamalar için birçok bilgiye ihtiyaç vardır. Buradan hesaplama yapmamız mümkün olmaz.

 95. slm zeynel bey,bizim fazla mesai davamız yaklaşık 4 yıdır sürmekte malum ülkemizin koşulları son olarak 11/12/2017 tarihinde rakkamlar çıktı ve kısmen kabulune diye karar verildi fakat iş veren avukatı istinaf yoluna gitti ve hala biz bekliyoruz bu durumda çok sıkıcı,ne zaman bir karara bağlanır yada kaybetme durumumuz olabilirmi.şimdiden teşekkürler

 96. s.a. mobıng nedenıyle actıgım tazmınat davası red oldu.Dava degerı 3000tl. Ben ıstınaf yoluna gıtmesı ıcın dılekce verdım. Harcınıda yatırdım. Ama makalenızde 3000 tl lık davalar gıtmez dıyo. Durum ne olur.Yada kac gunde ıstıafdan haber gelır.

  1. Merhaba. Siz iş mahkemesinin kararını gördünüz mü? Orada zaten kararın kesin olduğu ya da istinafa gidilebileceği açıkça yazılıdır.

   1. Zeynel bey icra tehiri için yatırılan nakit ya da teminat mektubu borçlu tarafın borcu kadar mı dır? yoksa kısmi bir miktar mı ?

  2. Merhaba efendim işe iade istemli davamı 5 duruşmada kazandım. İşyeri dosyayı istinafa yolladı. E devlete bakınca karara çıkmış hala yazıyor bu işleyiş hep böyle yavaşmıdır. Avukat 1 sene sürer dedi. Bu konu hakkında biraz bilgi verin lütfen avukatımda ilgisiz hergün e devleti aşındırmakdan bıktım pişman oldum dava açtığıma resmen.

   1. Merhaba. Size yardım etmek istesem de, ne olursa olsun kimse size avukatınızdan daha doğru bilgi veremez. Takip etmekten ve avukatınıza danışmaktan başka yapılabilecek bir şey yoktur.

 97. 17,01,2017 tarihinde işe iade davası açtım ve ekim 2017’de davayı kazandım işyerim istinafa başvurdu esastan reddine diye karar çıktı fakat temyize açık olarak geldi ve 02,04,2018 tarihinde dosya yargıtaya temyize gitti süreç ne kadar sürer merak ediyorum yargıtay dosya sorgulamadan hergün bakıyorum şu an incelemede gözüküyor yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

  1. Taner bey, ne yazık ki bunu bilmek mümkün değil. Yıllarca sürebilir, hazırlıklı olmanızı öneririm.

   1. Kolay gelsin bişey sormak istiyorum 2018 yılında işten çıkartıldım tazminat verilmedi dava açtım üç celse sürdü kazandım geri çağırdılar gitmedim içerde beni zorda bırakılcagini öğrendim avukat gitmeyin dedi alacaklarim için süreç başlattı icra yoluna gidildi karşı taraf karara karşı çıktı hakim icra yoluyla alınmasını doğru bulmadı şimdi avukat hakimden. Yazi gelcek diyor sonra alacak için dava baslatcaz diyo kafam iyice karıştı sizce ne kadar sürer ve sonunda alicagimi alabilirmiyim

    1. Merhaba, bu konuda kimse size yardımcı olamaz. En doğru bilgiyi ancak avukatınız verebilir Taygun bey. Çünkü davanın öncesi ve sonrasında tüm aşamalara hâkim olan tek kişi odur.

   2. İş mahkemesi ni kazandim istinafa gitti mahkeme. Benim Bi yere Bi dilekce falan vermem lazim mi

    1. Merhaba, böyle konularda internetten alacağınız bilgilere asla güvenmemenizi öneririm. Gidin ve mahkeme kaleminden bizzat bilgi alın.

  2. Arkadaşım iş mahkemeleri sonuçlandıktan sonra borçlu taraf temyize gitsede icra yolu ile ala biliyorsun alacağını temyiz sonucunu beklemene gerek yok.

   1. Sinan bey doğrudur; ancak işveren icranın tehiri için teminat mektubu sunar ya da nakden teminat yatırırsa, temyiz sonucuna kadar icra işlemi yapılamaz.

  3. Benimde iş mahkemesinde 2015 verdigim davam vardı dava 2017 tarihinde temyiz sonuçlandı.Yargıtay dosya sorgulamaya sürekli bakıyodum ilk önce dosya arşivde diye yazıyoda,daha sonra dosya ön incelemede diye yazdı en sonunda dosya incelemede diye yazı.Dosya incelemede diye yazdıktan sonra 2 ayda sonuçlandı.Sizin dosyada incelemede diye gözüküyomuş inşallah yakın zamamda sonuçlanır.beklemek çok zor.

Başa dön tuşu