Fesih

İşçinin istifası kabul edilmeyebilir mi?

İşçinin istifası kabul edilmezse ne olur?

İşçi iki şekilde işyerinden ayrılabilir. İlkinde işveren onu işten çıkarırken, ikincisinde işçi kendisi işten çıkabilir. İşçinin kendisinin işten ayrıldığı durumlardan birisi de istifadır. Ama işveren işçinin istifasını kabul etmeyebilir. İşçiye ihtiyacı olduğunu ya da işin yarım kaldığını iddia edebilir. Böyle bir durumda ne olur? İşçinin istifası kabul edilmek zorunda mıdır?

İşçi ile işveren arasındaki ilişki

Bu ilişki temel olarak İş Kanunuyla ve bu kanunda yer almayan hükümler söz konusu olduğunda Türk Borçlar Kanunuyla düzenlenir. İş Kanunu, işçinin ya da işverenin iş sözleşmesini aniden feshetmemesi ve karşı tarafı zor durumda bırakmaması için özel hükümler getirmiştir. Ortada haklı bir neden olmadıkça, tarafların ansızın iş akitlerini feshetmelerini çeşitli yaptırımlara bağlamıştır.

Çünkü işçi ile işveren arasındaki ilişki nihayetinde bir özel hukuk ilişkisidir. Devletin bu ilişkiye müdahalesi de sınırlı olmalıdır. Kuralları koyan devlet, mali yaptırımlar öngörse de; iki taraf arasındaki ilişkinin asıl belirleyicisi en sonunda tarafların kendisi olacaktır.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İşçinin istifa etmesi

Buradaki istifadan kasıt, işçinin ortada haklı bir nedeni yokken, âdeta öylesine işten ayrılmasıdır. İşçi işi beğenmemiş olabilir, yeni bir iş bulmuş olabilir ya da artık çalışmak istemeyebilir. Böyle bir durumda işveren bir istifa mektubu vererek işten ayrılmak istediğini ifade eder.

Daha önce de yazdığım gibi, istifa eden işçi kıdem tazminatı hakkını yitirir. Bu nedenle, işçinin istifa etmesi aslında işveren için maddi anlamda iyi bir sonuçtur. Böylece işveren kıdem ve ihbar tazminatı ödeme yükümlülüğünde kurtulmuş olur. Yine de işveren için, işçinin istifası bazen olumsuz sonuçlar da doğurabilir. Bu durumda işveren işçisinin istifasını kabul etmeyebilir.

İşçinin istifasının kabul edilmemesi

istifanın kabul edilmemesi

İstifa eden işçinin önemli bir yükümlülüğü vardır: İhbar sürelerine uymak. İşçinin kıdemine göre belirlenen ihbar süreleri 2, 4, 6 ya da 8 hafta olarak belirlenmiştir. İstifa eden bir işçinin bu sürelere uyması ve en az bu süreler kadar önceden işverene fesih bildiriminde bulunması gerekir.

Ancak işçi dilerse, bu süreleri beklemez ve bu süreler kadar belirlenen ihbar tazminatını işverene ödeyerek işten derhal de ayrılabilir.

Hiçbir işverenin bir işçiyi zorla işyerinde tutma hakkı yoktur. İki taraf da hür iradesiyle diledikleri gibi hareket edebilir. Bu hareketlerin iş ahlakına uymaması halinde doğacak maddi yaptırımları İş Kanunu zaten belirlemiştir. Dolayısıyla, maddi yaptırımları ödemeyi göze alan tarafı, diğer taraf hukuken engelleyemez.

SONUÇ

İşçinin istifasının işveren tarafından kabul edilmemesi diye bir şey olamaz. Uygulamada işveren böyle bir tavır alsa bile, bunun hukuken hiçbir önemi yoktur. İşyerinde çalışmak istemeyen bir işçiyi o işyerinde tutacak bir yasal güç bulunmamaktadır.

İstifası kabul edilmeyen işçi sakin olmalı ve mümkünse notere giderek bir fesih ihtarnamesi çekmelidir. Bu ihtarnamede işten istifa ettiğini belirtmeli ve ardından ihbar süreleri kadar çalışmaya devam etmelidir.

İşçi ihbar sürelerini de beklemek istemiyorsa, yani derhal işten ayrılacaksa bu da mümkündür. Ama bu durumda işçi ihbar tazminatı ödemesi gerekeceğini bilmelidir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

25 Yorum

 1. Merhaba,

  Ben 16.08.2023 tarihinde iş yerine istifamı verdim ve benden dilekçe yazmam istendi dilekçemi yazdım ve 6 hafta ihbar süresi olduğu belirtildi. 6 haftalık ihbar süremin 1. haftası biterken benden yeni bir dilekçe yazmamı ve bu dilekçenin bu tarihli olması istendi. 1 hafta geçen ihbar süremin sayılmayacağı ve tekrardan yeni dilekçe tarihi itibari ile 6 haftalık sürecin başlayacağı belirtildi. Ben 1 haftamın yanmasını ve tekrardan dilekçe yazmak istemediğimi belirttim. Kendileri tekrardan dilekçe yazmamı istediler. Noterden ihtarname çekmek istiyorum. Ne gibi sonuçlar olacaktır.

  İyi Çalışmalar

 2. Merhabalar, özel bir okulda görev almaktayım. Yeni bir iş bulduğum için istifa etmek istiyorum fakat izin verilmiyor ve eğer istifa edersem tazminat ödeyeceğim söyleniyor. Bir yıllık iş sözleşmesi var. İhbar süremi doldurmayı kabul etmeme rağmen sözleşme gereği çıkarsam bir yıllık maaş ücretini ödemem gerektiği söyleniyor. Böyle bir madde olabilir mi? İstifamı kabul etmeyip benden böyle bir ücret talep edebilirler mi ?

  1. Merhaba, sözleşmeniz belirli sürelidir ve ihbar süresi olmaz. İstifa ederseniz, kalan ayların ücretini okul sizden talep edebilir. Okulla bir şekilde uzlaşma sağlamanızı ya da haklı fesih nedeni bulmanızı öneririm.

 3. Mustafa Bey Merhaba
  Bugün iş yerimden yeni bir firmayla anlastıgım için istifa etmek istedim. Benden ihbar süremi doldurmamı istediler ben de ihbar süremi doldurmak istemediğimi onun yerine ihbar tazminatı ödemesi yapacagımı belirttim. İşveren bunu da kabul etmedi ve ben de kendisine yasal olarak beni burada tutamayacagını belirttim insan kaynaklarına bir dilekçe yazdım ve iş yerinden ayrıldım hemen notere gidip istifaname cektim ve e-tebligat yoluylada kendilerine bildirildi. Kendisi bana SGK çıkışımı yapmayacağımı belirtti yeni bir iş yeriyle anlastıgım için bu herhangi bir sorun olur mu ve noterden cektiğim istifaname sonucunda 10 gün içinde SGKmı kezmezse nasıl bir yol izlerim?
  Cevaplarsanız cok sevinirim.

  1. Merhaba, elbette ki ihbar süresini çalışmak yerine ihbar tazminatı ödemeyi tercih edebilirsiniz. İşveren SGK çıkışı vermezse ki bazı işverenler inatla uzun süreler vermiyor, sizin için bir şey fark etmez. Bu durum ikinci bir işe girmenize engel değildir. Yine de her şeye rağmen, böyle bir şey olursa, SGK’ya bir dilekçe vererek durumu kayıt altına alın.

 4. İş yerinden ayrılacağım Fazla mesai VS yüzünden yanlız onların istediği gibi istifa yazmamı istiyorlar bende kabul etmedim

  1. Merhaba, zaten kabul etmemeniz gerekirdi. Yapmanız gereken, bir haklı fesih ihtarnamesi hazırlayarak işverene göndermek olmalıdır.

 5. Merhaba isten cikacagimi söyledim işi devret git dediler işi 1haftada devredecegimi söyledim 1hafta çok 2gun de yeter dediler ama şimdi gidiyorum dediğimde genel müdür yok çıkış veremeyiz diyorlar tazminat öder miyim

 6. Merhaba hocam, ben çağrı merkezinde çalışıyordum haftasonu dahil her gün mesaili bir şekilde çalıştırıldım ve asgari maaşın altında ödeme aldım bu yüzden hakettiğim ücretin altında maaş aldığımdan dolayı istifa ettiğimi dilekçemde belirttim iş yerinden çıktıktan yarım saat sonra arandım ve dilekçemi bu şekilde kabul edemeyeceklerini kişisel sebeplerden ötürü şeklinde dilekçemi yazmamı istediler, bende değiştirmedim dilekçemi. Teslim ettiğim halde dilekçem kabul edilmedi ve bir süre sonra devamsızlıktan fesih edildiğimi öğrendim evime gelen bi postayla. Bu olay yaşanalı 3 ay oluyor. İlerde herhangi bir sorun yaratır mı benim açımdan. Hostes olmak istiyorum ve disiplinsizlikten işten çıkarılmayı kabul etmiyorlar. Bu saatten sonra düzeltebilir miyim bu yanlışı?

  1. Merhaba, bu durumda keşke siz notere giderek dilekçeyi tekrar gönderseydiniz. Artık yapılacak bir şey olmadığını söyleyebilirim. İleride bunun önünüze çıkması pek muhtemel değil; tabi 29 kod ile işten çıkarılmamak gibi bir şart arayan bir işveren söz konusu olursa, o zaman işler değişir.

 7. Merhaba ? ben evlilik gerekçesiyle istifa dilekçemi götürdüm, işverenim bunu daha önce söylemeyliydin, şimdi işten çıkman bizi zora sokacak, ihbar sürenin çalış ak zorundasın gibi bana birsürü söz söyledi ve dilekçemi kabul etmedi. Evliliğim dolayısıyla il değiştirmek zorundayım ne yapmalıyım

  1. Merhaba, ihbar süresini çalışmanız gerekmez, sitemizde arama yaparsanız bununla ilgili yazılara ulaşabilirsiniz. İlla işi bırakmak istiyorsanız, noter kanalıyla fesih yaparsanız kendinizi garantiye almış olursunuz.

 8. merhaba. çalıştığım firmada ocak ayından beri çalışma olmadığı için şantiye elemanlarımız boşta. 6 aydır geciktirmeden maaşlarını ödemekteyiz. yurtdışı işi aldığımız için de pasaportlarını da firmamız ödeyerek aldırdık. 10 ay önce işe giren bir çalışanımız ayrılmak istemektedir. Neredeyse hiç çalışmadan iş yokken durup, iş varken ayrılmak istemesi ahlaki sorumluluğa girmediğinden, aldığımız proje bitene kadar en azından, çalıştırma hakkımız var mıdır?

  1. Merhaba. Kimseyi zorla çalıştırmazsınız. Ama belirli süreli iş sözleşmesi imzaladıysanız ayrı ve belirsiz süreliyse ayrı haklarınız olacaktır.

 9. Merhaba süresiz sözleşmeli işçi sözleşmesi ile kamu işçisi olarak çalışmaktaydım .Kurumun iç huzursuzluğu tarafıma yapılan yıldırmalar sebebiyle iş arayışına girdim. Kamu memuru olmaya hak kazandım. İşe başlayacağım zaman tarafıma katılım tebligatı geleceği 15 gün içinde tebellü etmem gerektiği yoksa hakkımı kaybedeceğim söylendi. 1.06.2019 Cumartesi günü elime tebligat ulaştı . Bayram tatili sebebi ile 12.06.2019 tarihinde 14.06.2019 tarihi sabahı ayrılmak istiyorum diye istifa dilekçemi yazdım. İstifa dilekçemde sebebini de açıkladım. Kurumun başkanı (atama yetkilisi) 12.06.2019 tarihinde “kurumun insan kaynakları 63. Maddesi gereği” istifamı kabul ettiğini 14.06.2019 tarihinde ayrılabileceğimi açıklayan bir olur yazısı gönderdi. İstifa dilekçemden ayrı birde kullanamadığım 8 günlük yıllık izin hakkımın ücretini istedim . 14.06.2019 tarihinde kamu memuru olarak göreve başladım. Kurumda husumetli olduğum daire başkanı 17.06.2019 tarihinde beni arayarak izinlerimin ücretini istediğim için mahkemeye verileceğimi ihbar tazminatı isteyeceğini söyledi.
  63. Madde : Personel, Başkanlığa yazılı talepte bulunarak görevden çekilme isteğinde bulunabilir. Bu istek, atama yetkilisi tarafından kabul edilirse personelin kurumdaki görevi sona erer. İstek kabul edilmezse, devir ve teslim işlerini usulüne göre sonuçlandırmak kaydıyla, İş Kanununun ilgili maddesinde belirtilen ihbar öneli şartlarına uyarak, personel görevinden ayrılabilir. Bu hükme uymadan görevini bırakanlar Başkanlıkta bir daha işe alınmazlar.
  Böyle bir durumda mahkeme sonucu nasıl sonuçlanır ?
  Çok teşekkür ederim .

  1. Merhaba. Mahkeme sonucunu şimdiden kestiremeyiz. Sizin belirttiğiniz hüküm dışında, başka hükümler de mevcut olabilir ve sonucu etkileyebilir. Ama sadece ilettiğiniz hüküm dikkate alındığında; açık bir şekilde “istek kabul edilmezse, devir ve teslim işlerini usulüne göre sonuçlandırmak kaydıyla, İş Kanununun ilgili maddesinde belirtilen ihbar öneli şartlarına uyarak, personel görevinden ayrılabileceği” söylenmiş. Yani sizin isteiğiniz kabul edildiğine göre, ihbar süresi yükümlülüğünüz olduğu artık söylenemez.
   Bırakın, kurum dava açarak ihbar tazminatı talep etsin. Siz de arabulucu başvurusu yaparak izin ücretinizi talep edersiniz. (Sadece yukarıdaki maddeyi esas alarak yorum yaptığımı hatırlatırım.)

   1. Öncelikle çok teşekkür ediyorum .
    Birde sormak istediğim durum , istifa dilekçemi verdikten sonra ihbar süresi boyunca çalışmam gerektiğinin bana söylenmesi gerekli değil midir ? vede ihbar süresi uygulaması yada tazminatı tamamen işverenin insiyatifinde bir durum değil midir ? Ben tarih belirterek istifa etmişim işveren de 14.06.2019 tarihi itibari ile görevinden çekilme talebinin kabulu ile sözleşmenin fesh edilerek ayrılış işlemlerinin yapılması hususunu olurlarına arz ederim diyerek onay vermiş ve e imza ile imzalamış kabul etmiş .
    Biraz aklımız karıştı yardımlarınız için çok teşekkür ederim .

 10. 4 yıldır aynı işyerinde calişiyorum ve asgari ücret gösteriliyor bankaya yatan para dışında geriye kalan paramızı geç alıyoruz calişmak istemedigimi söylediğim halde beni bırakmıyolar nasıl bir yol izlemeliyim kıdem tazmınatımı nasıl alabilirim

 11. Ben istifami dort hafta once verdim ve yasal surecim bugun bitti ama isverenim istifami isleme koymadi. İstifamin fotografi elimde ve sahidim var. İstifami su tarihte verdim yasal surecim boyunca calistigima ve gerekenin yapilmasina dair bi ihtarname cekilecek yarin avukatim tarafindan. İsverenimin herhangi bir yaptirimi olabilir mi ya da istifam kabul edilmis olur mu?

 12. Merhabalar ben çalıştığım işten istifamı yazarak bildirdim yazdığım istifamı mülki amirim resmini dolaptan alarak çekmiş ve kendi işverenime çalışanınız çıkış yapıyor ilgilenin diye mail atmış yazmış olduğum istifamı kendi şirketim aldı çıkışı sorduğumda çıkısımın olmadığını belirtti hala aynı yerde çalışmaktayım sormak istediğim ileride yazmış olduğum dilekçeyi kullanarak çıkış verebilirlermi istedikleri gibi?

  1. Merhaba. Buna net cevap vermek çok zor. Dilekçenizde tarih varsa, ileride kullanılması çok mantıklı olmayacaktır.

 13. İki ay öncesine kadar işverene işten ayrılacağını söyledim hatta iş aradığımı bildikleri için çalıştığım süre içinde iş yerinden izin alıp iş görüşmelerine. Bile gittim işi buldum ve istifamiı verdim istihfama bölge sorumlusunun adını yazdım onun yüzünden işten ayrılıyorum diye o gün başka bir iş yerine başladım sigorta girişim yapıldı ama eski iş yerim benim istifa kağıdını vermemiş 3 gün ise gelmedi diye iş çıkışını vermiş ama ben o süre içinde diğer iş yerinde çalışıyordum napmaliyim

  1. Rabia hanım, bunun sizin açınızdan tek bir olumsuz yanı olabilir. O da, işveren sizden ihbar tazminatı talep etme yoluna gidebilir. Böyle bir durumda da, gerekirse mahkemede, bu hususları izah edersiniz.

 14. ben 2 hafta önce istifamı verdim ama bugün bana çıkışım verilmedi istifamın kabul edilmediği söylendi ve 20 gün daha çalışmak zorunda olduğum söylendi ama ben çalışmak istemiyorum ne yapmalıyım

  1. Bu durumda ihbar süresini beklemeniz gerekir. Beklemezseniz, ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu