Dilekçeler / Tutanaklar

İşçi için fesih bildirimi örneği

İşçinin iş sözleşmesini 2 şekilde sona erdirmesi mümkündür. Bunlardan ilki bildirimli fesih, diğeri ise haklı nedenle derhal fesihtir. Bu yazımızda sizler için 2 farklı fesih ihbarnamesi örneği hazırladık. Bunlardan birisi ihbar süreli fesih bildirimi ve diğeri de derhal fesih bildirimidir.

İşçinin fesih yolları

İş Kanununun öngördüğü ve arzu ettiği temel fesih şekli, kanunun 17nci maddesinde yer alan bildirimli fesihtir. Çünkü bu fesih türünde, iş sözleşmesini sona erdiren tarafın karşı tarafa belirli süre önceden haber vermesi gerekir ve bu süre dolunca iş sözleşmesi sona erer. Böylece taraflar mümkün olduğunca az zarar görür.

Diğer fesih yolu ise haklı nedenle derhal fesihtir ki, bu fesih türünde işçi ya da işveren iş akdini anında sona erdirir. Bunun her iki taraf için de istenmeyen sonuçları olur.

İşçinin bildirimli fesih yapması

İlk olarak bildirimli fesihten biraz bahsedelim. Bu öyle bir fesih şeklidir ki; işçi, kıdemine göre belirlenen ihbar süresi kadar daha çalışır ve bu süre geçince ancak işi bırakır. İşçinin tabi olduğu ihbar sürelerini şu yazımızda açıklamıştık: mustafabaysal.com/ihbar-sureleri-kac-haftadir

İşçinin İş Kanununun 17’nci maddesi kapsamında bildirimli fesih yaptığı hallerde, işçi ile işveren arasında önemli bir sorun olmadığı varsayılır. Özellikle ortada ahlaka aykırı ve benzeri bir sebep olmadığında ve işçi örneğin istifa etmek istediğinde bu fesih türünü tercih edecektir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

İşçinin derhal fesih yapması

İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı İş Kanununun 24’üncü maddesinde düzenlenmiş olup bu konu hakkında genel bilgiyi şu yazımızdan alabilirsiniz: mustafabaysal.com/9-maddede-iscinin-hakli-nedenle-fesih-sebepleri

Ancak 24’üncü maddede yazılı özel sebeplerin varlığı halinde işçi derhal fesih yapabilir; çünkü derhal fesih işveren açısından olumsuz sonuçlar doğurur. Bunlardan birisi işçinin kıdem tazminatını hak etmesi, diğer ise ihbar süresi kadar çalışmak zorunda olmamasıdır.

işçi fesih ihbarnamesi

Fesih bildiriminde olması gerekenler

Fesih bildiriminde hangi hususların yer alması gerektiği, bildirimli fesih mi yoksa derhal fesih mi yapıldığına göre değişir. Ancak ikisinde de ortak özellik olarak; şu bilgilerin ihbarnamede yer alması gerekir:

 • Feshin dayandığı kanun maddesi
 • Fesih gerekçesi
 • Kimlik ve iletişim bilgileri

Haklı nedenle fesih bildiriminde olması gerekenler

Yukarıda yer alan ortak hususlar dışında, haklı nedenle derhal fesih ihbarnamesinde yer alması gereken ekstra bir alan daha yoktur. Bu bildirimde, özellikle feshin gerekçesinin ve dayandığı kanun maddesinin olması yeterlidir.

işçi derhal fesih bildirimi

İhbar önelli fesih bildiriminde olması gerekenler

Bildirimli fesih ihbarnamesinde ise yukarıdaki ortak bilgilere ek olarak işçinin iş sözleşmesinin sona ereceği tarih yani ihbar süresi bilgisinin de yer alması gerekir.

Fesih bildirimi işverene nasıl verilir?

İşçinin fesih bildirimine işverene vermesi kadar, verdiğini ispat edebilmesi de önemlidir. Muhtemel bir uyuşmazlık halinde mahkemede, bu bildirimin işverene verildiğinin kanıtlanması gerekebilir.

Bu nedenle fesih bildirimini işverene verirken, işyerinde böyle bir uygulama varsa, evrak kayıt örneğini almak işe yarayabilir. Fakat en geçerli ve uygulanabilir yöntem; fesih bildiriminin PTT ya da noter kanalıyla gönderilmesinden ibarettir.

Böylece fesih ihbarnamesinin karşı tarafa ulaştığı da ispatlanabilir. İşveren yapılacak bildirimlerin noterden ya da PTT kanalıyla yapılması arasında fark olup olmadığını şu yazımızda açıklamıştık: mustafabaysal.com/ihtarname-noterden-olmak-zorunda-mi

Aşağıda işçi için hazırlanmış ve 24’üncü madde kapsamında yapılacak olan derhal fesih için kullanılabilecek derhal fesih ihbarnamesini görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz:

drive.google.com/open?id=1zjZlMzkjZYwqaF8bg6dUqmXy3UioaZr4

Aşağıdan ise işçinin 17’nci madde kapsamında yapacağı bildirimli / ihbar süreli fesih için kullanabileceği işçi fesih bildirimini bulabilirsiniz:

drive.google.com/open?id=0B3IQOb5JnsdQZF94d1RuczVfRWM

Not: İşveren işçi fesih bildirimi örneğini de bu bağlantıdan indirebilirsiniz: mustafabaysal.com/isveren-icin-fesih-bildirimi-ornegi

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

22 Yorum

 1. Merhaba Mustafa bey , ben bir sürücü kursunda 5580 sayılı kanuna tabi “direksiyon usta öğretici” olarak aylık maaş karşılığı çalışmaktayım. Sözleşmemizde haftalık zorunlu çalışma süresi “40 ders saati” olarak açıkça belirtilmesine rağmen, ders süresi 50 dakika olduğu için, hafta da 48 ders saati çalışarak 40 tam saati tamamlamamız isteniyor. Bu uygulama doğrumudur.

 2. Merhaba ben bir tekstil fabrikasında 04.04.2018 tarihinden beri calısıyorum yeni dogum yaptım analık iznim bitti bana 1 yıllık olan süt iznimi toplu olarak verdiler buda 70 gün. Ben bu izin bittikten sonra devam edemicem hem calısma saatlerinden dolayı hemde masaları sürekli geciktiriyorlar. Süt iznimin bitmesine 30 gün var bugun onlara söyledim ama iznim bittikten sonra 42 gün calısmam gerektiğini söylediler yoksa benden kesiceklermiş o parayı. Bana bir akıl verin para kesilmemesi için nasıl cıkıs alabilirim 42 gün gidemem işe sabahın 6 sında bebegimi götüremem anneme.

  1. Merhaba, süt izninin 70 gün şeklinde peşinen verilmesi uygulamasına hayatımda ilk defa rastladım. Bu uygulama tamamen yanlış ve süt izninin var oluş amacına ters bir tercihtir. Dolayısıyla hukuki olmayan bir uygulamanın nasıl sonuçlanacağına yine işçi ve işveren kendi arasında karar vermelidir.

 3. Merhaba, işverenin çalışanı bildirim yapmadan kısa çalışma ödeneğine başvurması ve haftalık 45 saati aşan çalışmalar yapmamıza rağmen bu ödemekten faydalanması ile ilgili çalışana ve devlete verdiği zararla ilgili iş sözleşmesi haklı fesih sebebi sayılır mi? Yapılan bu uygunsuzluğu SGK nın hangi birimine şikayet edilmelidir? Teşekkürlerimle.

  1. Merhaba, elbette bunlar haklı fesih sebebidir. Buna dair şikayetin ise SGK’ya değil İşkur’a yapılması daha doğru olacaktır.

 4. Merhabalar hamile olduğumdan dolayı iş yeri yerimi değiştiriyor rapor alıyorum doktor yazıyor mecburen alıyorum yani çocuğumun tehlikesi var üstelik günde 9 saat çalışıyorum 7,5 saat de değil bunun üstüne patronum istifanı ver seninle çalışmak istemiyorum ya da ben çıkışını vereyim ama tazminatini az veririm diyerek beni zorluyor şuan ne yapmam lazım bunu şikayet edersem eğer dava açarsam kazanır mıyım

 5. Merhaba,

  İki aylık deneme sürecindeyim. Deneme süresinde son haftaya başlıcam ve önümüzdeki hafta Pazartesi günü sabahtan İk’ ya istifamı versem ve işten direkt ayrılma durumum olabilir mi? Yoksa işlemler gün içerisinde devam edecek midir?

  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Deneme süresi içinde istifanızı verirseniz, ihbar süresini çalışmanız gerekmez. Elbette doğrudan işten ayrılabilirsiniz.

 6. Merhaba,

  21.06.2019 tarihinde sozlesme imzayalip 01.09.2019 tarihinden sonra is basi yapacak sekile yapildi.

  Soz konusu sozlesme yabanci oğremten ile egitim kurumu arasinda olan bir sozlesme.

  Bu durumda iscinin sozlesmeyi fesh etme hakki varmidir.

  1. Merhaba. Haklı bir neden olmadan feshedilirse, sözleşmede öngörülen bir cezai yaptırım varsa uygulanır. Yoksa bile, işveren işçiye karşı maddi ve manevi tazminat davası açabilir.

 7. Merhaba ben deneme süresi içerisinde işten kendi isteğimle ayrıldım ve pişman oldum yani iş yerine girme gibi bir hakkım tekrar mümkün mü?

 8. Selam … banka projesinde 4 buçuk yıldır çalışıyorum olursa … Bankası göreve başlayacağım bankanın vermiş olduğu simalasyon eğitim yol ücretlerini ve yemek paralarını yatırmadılar kıdem tazminatı almak istiyorum yapmam gereken işlem akışı nasıl olacak yardımcı olursanız sevinirim ?

   1. Merhaba ben 6 yıldır çağrı merkezinde çalışıyordum tek kulağımda işitme kaybı yaşadım meslek hastalıkları hastanesine gittiğimde bana 3 ay bölüm değişikliği çağrı alıp cevaplanamaz sonucu çıkarıldı şirket beni satış destek olarak göreve geçirdi orda da arama yapıyorum sağlığım kötüye gidiyor işten ayrılmak istediğimi daha fazla çalışamadığımı belirtim ancak bana istifa etmemi söylüyorlar bu durumda ayrılsam tazminat alma hakkım var mıdır daha önce de Emsal kararlar vermişler aynı şekilde olan bir arkadaşıma şimdiden teşekkür ederim

 9. Selam, işveren bilgim dışında maaşımdan kesinti yapmış. Fesih hakkım doğar mı, bu süreci nasıl yapmalıyım.

 10. Merhaba 17/12/18 tarihinde işe girdim 26/12/18 tarihinde işten çıkmak istiyorum işveren benden ihbar tazminatı alır mı ve işten çıkmak için ne yapmam lazım

  1. Merhaba. Eğer deneme süresi yoksa, evet ihbar tazminatı ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ödememek için, işten ayrılmadan 2 hafta önce işverene yazılı bildirimde bulunmanız yeterli olur.

 11. Merhaba, iki buçuk yıldır çalıştığım işimden, iş arkadaşlarımın bana karşı kötü davranışları sebebiyle ayrılmak istiyorum. 6 ağustosta istifa dilekçemi patrona verdim ama kabul etmedi. Konuştuk sorunları ama değişen bir şey olmadı. Gitmek istediğimi söylüyorum ama yerime işçi bulmamı ve ona işi öğretmemi istiyor. Ancak o şekilde çıkabilirmişim. Patronun söyledikleri doğru mu? Ne yapmam gerekiyor? Bilgilendirebilir misiniz beni?

 12. Merhaba ben Emine. 24.07. 2018de işe başladım bir mağazada yönetici vasfı ile. Ve bugün 18.08.2018 tarihinde işten ayrıldım habersiz bir şekilde. Bu olayın iş veren tarafından maddi ceza uygulama hakkı söz konusu olur mu?

  1. Emine hanım, iş sözleşmenizde deneme süresi yoksa, işveren sizden iki haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatını talep edebilir.

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu