Dilekçeler / Tutanaklar

Performans düşüklüğü nedeniyle savunma yazısı örneği

Her gün işe gidip gelen ve işinden de memnun olan bir işçi, bir sabah önüne işveren ya da İK birimi tarafından koyulmuş bir zarfla karşılaşabilir. Performansının düşük olduğunu iddia eden bir yazıyla karşılaşan çalışan, haliyle şaşıracaktır.

Bu tip yazılarda bazen savunma da istenirken, bazı durumlarda savunma istenmese bile işçi bir şeyler yazarak cevap vermek isteyebilir. Performans yetersizliği nedeniyle savunma yazısı örneği işte tam bu noktada işe yarayacaktır.

Performansı düşük işçinin çıkarılması

Tüm bu işlemlere başlamadan önce şu yazımıza mutlaka göz atmanızı tavsiye ederim: mustafabaysal.com/performansi-dusuk-olan-isci-nasil-isten-cikarilabilir

Yukarıdaki yazıda, işçinin performans düşüklüğü nedeniyle nasıl işten çıkarılabileceğini açıklamıştık. Yazıya göz attığınıza göreceksiniz ki; işverenleri fütursuzca kullandığı bu gerekçe, aslında hiç de basit değildir.

Her şeyden önce işçinin performansının somut olarak ölçülmüş olması gerekir. Bu yetmez; aynı zamanda bu somut ölçümün, daha önceden belirlenmiş kriterlere dayanması gerekir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Belirlenen kriterler de gerçekçi ve uygulanabilir olmalıdır. Bu kriterlere göre tespit edilen performans düşüklüğü, anlık olmamalıdır.

performans yetersizliği savunma yazısı örneği

Bir başka deyişle performans düşüklüğünün bir müddettir süre geliyor olması gerekir. Yine işçiye hedefler konmuşsa, bu hedeflerin ulaşılabilir olması da gerekir.

Sizin de görebileceğiniz gibi; “performansın düştü”, “hedefleri tutturamadın”, “eskisi gibi çalışmıyorsun” gibi söylemler, tek başına hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

Performans yetersizliği savunma örneği

O halde nasıl bir savunma yazmalısınız? Size burada matbu bir savunma örneği versem, bu gerçekçi olmadığı gibi faydalı da olmayacaktır.

Yine de bir şablon paylaşacağım; ancak bu şablonun ana kısmını boş bırakacağım. Savunmanızın ilgili kısımlarını ayrıca yazabilirsiniz; ama size kolaylık olsun diye, yukarıda belirttiğim kriterleri yazı içine yerleştireceğim.

Böylece, hem siz bu kriterlere göre savunmanızı geliştirebileceksiniz hem de işveren işin ciddiyetini anlayacaktır.

Aşağıda paylaştığım “performans düşüklüğü nedeniyle savunma yazısı” örneğini ayrıntılandırmayı ve somut olaya göre genişletmeyi unutmayın.

https://drive.google.com/open?id=1cC7AyIcdbVG1TOK9SuoMi5bsVnlw1lbL

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu