Çalışma Koşulları

İşveren işçilerine mescit açmak zorunda mı?

İşveren mescit açmak zorunda mı?

Ülkemizde yaşayan insanların çok büyük kısmı Müslüman ve İslam’ın temel emirlerinden birisi de namaz. Günde 5 vakit kılınması farz olan namaz için illa mescit gerekmese de özellikle toplu bulunulan yerlerde, bu bir ihtiyaç olabiliyor. Peki mevzuatımıza göre işyerinde mescit açılması ya da işçilere namaz kılınacak bir yer sağlanması zorunlu mu?

İşçinin cuma namazı hakkı

Önce bu konudan kısaca bahsetmek istiyorum ki, mescit konusunda bir kıyaslama yapabilelim. İşçiye cuma namazı izni verilmesinin zorunlu olmadığını daha önce yazmıştım. Bu hususta işverenlerin azami çaba göstermelerinin hem vicdanen önemli olduğuna hem de işçinin verimini artıracağına inanıyorum. Yine de, mevzuatımız gereği ve Yargıtay kararları ışığında işverenin böyle bir zorunluluğunun olmadığını söyleyebilirim.

İşyerinde mescit nasıl olur?

Mescit denince akla illa çok kapsamlı bir yerin gelmesi de gerekmez. İşçilerin abdest alabilecekleri ve namazlarını kılabilecekleri kapalı bir alanın olması da yeterlidir. İyi havalandırılan ve temiz tutulan küçük bir oda bile mescit görevini yerine getirecektir.

Mevzuatımıza göre mescit zorunlu değil

İşçi ve işveren ilişkileri söz konusu olduğunda, bakmamız gereken ilk yer İş Kanunu ve bunun ikincil mevzuatı olmalıdır. Bu konuda da cevabı bulacağımız yer burasıdır. Ancak ne İş Kanununda ne de alt mevzuatında buna ilişkin bir hükme rastlamamaktayız. Bunun anlamı ise, işyerinde mescit açmanın zorunlu olmadığıdır.

İşçi mescidi için bir öneri

işçi mescit namaz

İşçi Dünyası olarak mevzuatı sizin için yorumluyor ve sorularınıza cevap veriyoruz. Ama bunun dışında gerektiğinde önerilerde bulunmaktan da geri durmuyoruz. Bu hususta da bir önerimiz var.

Sosyal devlet sadece maddi düzenlemelerle ilgilenmez. Bunun İş Kanunundaki en önemli örnekleri anne işçilerle ilgilidir. Mevzuatımıza göre toplamda en az 150 kadın çalıştıran işverenlerin, işyerlerinden ayrı ama işyerine yakın bir kreş yani çocuk bakım yurdu kurması zorunludur.

Göreceğiniz üzere devlet, 0-6 yaş aralığında çocukları olan anneleri ayrıca düşünmüş ve hem onların hem de çocuklarının sağlığı için böyle bir zorunluluk getirmiştir. İşte kanaatimce, mescitler için de böyle bir çözüm bulunabilir.

Evet, tek bir işçinin çalıştığı işyerlerinde bile mescit yapılabileceğini kabul ediyorum. Çünkü namaz için belli sayıda insanın bir araya gelmesi gerekmez. Ama yine de kalabalık işyerlerinde, işverene daha az yük olacağı için, kapalı bir alanın mescit olarak düzenlenmesi sağlanabilir.

Bu hususta önerim ise; mevzuatta değişiklik yapılarak, en az 100 işçi çalıştıran işyerlerinde İBADETHANE kurulmasının zorunlu hale getirilmesidir. Müslüman olmayan işçiler de düşünülmeli, yasal düzenleme buna göre yapılmalıdır.

SONUÇ

Tek bir işçi bile namaz kılacak olsa, ona gereken kolaylığının gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. Müslüman bir toplumda yaşamak yanında işçinin veriminin artması için de bunun önemli olduğu kanaatindeyim.

Ama mevzuatımız gereğince, işyerinde işçiye mescit tesis edilmesi zorunlu değildir. İşçi, kendisine namaz kılınacak bir yer ayarlanmadığı gerekçesiyle işten ayrılırsa, kıdem tazminatı yitirebilir.

Bu konudaki önerim ise; mevzuatta değişiklik yapılması ve en az 100 işçi çalıştıran işyerlerinde İBADETHANE açılmasının zorunlu hale getirilmesidir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu