Dilekçeler / Tutanaklar

Vergi dairesine verilecek olan geçmişe dönük AGİ isteme dilekçesi

ödenmeyen asgari geçim indirimi vergi dairesi dilekçesi

AGİ talep dilekçesi

İşverene bildirimde bulunmadığınız ya da bildirimde bulunduğunuz halde AGİ tutarlarınız eksik hesaplanmış olabilir. Böyle bir durumda, son 5 yılda eksik hesaplanan asgari geçim indirimi tutarlarınızı sadece bir dilekçeyle geri alabileceğinizi daha önce yazmıştım.

Üstelik bu hem işçiler hem de memurlar için geçerlidir. Çünkü vergilendirmede istisnaların uygulanmasında esas olan, gelirin elde edildiği andaki medeni halinizdir. Ama sizin çocuk ya da eşten kaynaklanan AGİ oranlarınız dikkate alınmamışsa, fazla vergi ödemişsiniz demektir.

İşte aşağıda yer alan dilekçenin ilgili bölümlerini doldurarak dilekçeyi, işvereninizin bağlı olduğu vergi dairesine elden vermeniz ya da iadeli taahhütlü posta yoluyla göndermeniz mümkündür. Vergi dairesi talebinizi inceleyecek ve size bilgi verecektir.

Geçmişe dönük bazı evrakların bulunmasının zor olduğunu biliyorum. Ancak AGİ oranınızın eksik hesaplandığını düşündüğünüz aylara ait maaş bordrolarınızı bu dilekçeye eklemeniz çok yararlı olacaktır.

Ayrıca alacağınız bir nüfus kayıt örneğini, SGK hizmet dökümünüzü ve eşinizin çalışma durumunu gösterir bir SGK hizmet dökümünü de dilekçeye eklemeniz gerekmektedir. SGK hizmet dökümlerinizi, E-Devlet şifrenizi kullanarak turkiye.gov.tr üzerinden alabilirsiniz.

Aşağıdaki bağlantıdan, bu dilekçenin word halini indirebilir, düzenleyebilir ve vergi dairesine verebilirsiniz.

Dilekçeyi indirmek için tıklayınız.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Hocam ben 3,5 yıldır aynı şirkette çalışıyorum şimdiye kadar Agi almadım benim bu durumda başvuru hakkım varmıdır yoksa sadece Agi ücreti Eksik yatanlar mı başvuru yapabiliyor.

   1. Mustafa bey bizim şirket asgariyi yatirdiginda agi icindedir diye gösteriyor ama elden aldigimiz paradan kesiyorlar bunun icin dilekce sunabilirmiyiz

    1. Ali bey resmiyette AGİ alıyor görünüyorsanız, açıkçası yapabileceğiniz bir şey yoktur.

 2. Merhaba,
  Ben 2013 Mart ayından beri eksik AGİ aldığımı fark ettim. 51 ay yapar. Maaş bordrolarımın tamamını sanki lazım olacağını biliyormuş gibi sakladım. 51 sayfalık bordromun çıktısını alıp bu dilekçe ile birlikte vermem doğru olur mu? Kitapçık gibi 🙂
  Teşekkür ederim.

  1. Elbette, bu sizin lehinize olacaktır. Başvuru yaptıktan sonra sonuçla ilgili bilgi de verirseniz memnun olurum.

   1. Evraklarımı tamamlayıp. Vergi dairesine gideceğim. Sonucu da mutlaka buraya yazacağım. Tekrar teşekkür ederim.

  2. Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba,
   Gelişmelerden haberdar edeyim dedim. 🙂 Vergi dairesi belgelerimi inceledi. İlgili dönemlerde Firmanın bildirdiği stopaj beyanında benim kaydım yokmuş(ne demek olduğu ile ilgili hiçbir fikrim yok). Firmanızla görüşün bu kayıtları bize göndersinler dediler. Zaten iadeyi size değil firmaya yapacağız. Onlar size ödeme yapacak dediler!? Firmamla görüştüm onlarda kayıtlara bakıp geri dönüş yapacaklar. Merakla bekliyorum.

   1. Abdulaziz bey, dönüşünüz için teşekkür ederim. Sonuç almaya yaklaşmış gibi duruyorsunuz. Tekrar dönüş yaparsanız memnun olurum.

    1. Merhabalar,
     Uzun bir uğraş ve takip sonucu geri ödememi aldım. 🙂 Çalıştığım kurumun karmaşık bir yapıya sahip olması sebebiyle süreç uzadı. Ama mutlu sona ulaştım. Mustafa Bey, size de çok teşekkür ederim.

     1. Merhaba. Herkese faydalı olması açısından, süreçle ilgili daha ayrıntılı bilgi verirseniz çok sevinirim. Özellikle, vergi dairesinin tutumu ve ödemeyi son olarak nereden aldığınız başta olmak üzere, tüm süreci özetlerseniz tüm ziyaretçilerimiz için faydalı olacaktır.

     2. Aslında benim durumum biraz farklı, emsal olabilecek bir durum değil ama açıklamaya çalışayım. Çalıştığım kurum bir kamu kurumu ve dediğim gibi oldukça karmaşık yapıya sahip bir kurum. Vergi dairesindeki memur oldukça ilgiliydi. Dilekçe ile birlikte ilgili dönemlerdeki bordrolarım ve eşime ait sigorta hizmet dökümünü(Hizmet dökümü önemli çünkü eşinizin çalışmadığının ispatı gerekiyor. Hizmet dökümü de sizin deliliniz) vergi dairesine verdim. Bana bir evrak takip numarası verdiler. Vergi dairesinde kurumumla ilgilenen memurun adını ve dahili numarasını alarak evrak takibini yapabildim. Vergi dairesi gerekli incelemeleri yaptıktan eksiklikleri bildirdi. Ben de çalıştığım kurumun insan kaynakları ve muhasebe birimleriyle görüşüp eksiklikleri gidererek vergi dairesine bildirmelerini bir dilekçe ile istedim. Sonrasında çalıştığım kurum eksikleri giderdi ve ödemeyi yaptı.

    2. Iyi aksamlar ben 1.5 yildir bir yerde calisiyorum fakat bodro almiyorum ve ayni zamanda agi de almiyorum ödeniyormu gosteriyorlardir acaba nasil ögrene bilirim tesekkurler

     1. Merhaba. Bunu öğrenmenin tek oylu maaş bordronuzu görmektir Ersin bey.

  3. Merhabalar bugun ankara segmenler vergi dairesine gittim geriye donuk agi icin basvuru yapacagim dedim o ne dediler.
   Sen muhasebeye evli olduugunu cocuk doguncada dogdugunu 1 ay icinde bildirecektin. Simdi alamazsin dediler.2013 de 2014 evlendim. girdim ise 2015 ciktim. 2016 da tekrar ayni is yerine ise girdim. Hic agi almadim maasin icinde dediler. Vergi dairesindeki memur bile alamazsin dedi ama ben dilekcemi verdim hayirlisi hakkimi ya bu dunyada yada Ahiretde alacagim .
   Sizce alirmiyim 2016 dan itibaren esim calismiyor bir cocuk var haziran 2017 dogumlu..

 3. Merhaba ben agi için çalıştığım şirkete evrak götürmedim yinede agi almam gerekiyormu yada geçmişe dönük haklarımı alabilirmiyim. Not:eşim çalışmıyor ve 2 çocuğum var.

  1. Evet, işyerine evrak vermiş olmasanız da, geriye dönük eksik hesaplanan AGİ’lerinizi almanız mümkündür.

   1. Merhaba,
    Dediklerinizi hrfiyen yaptım.Vergi dairesine başvurdum.1 ay sonra mektup geldi.der ki;vergilerin geri ödemesi mümkün değil yazmışlar.Bundan sonra başvuracağımız ya da yağılabilecek bir şey var mı?

 4. Mustafa bey ben 15 ay AG ucreti almamisim ve bir ay oldu fakedeli ve sirkete bildirdim evrak vermedigim icin gecmise donuk AG nin yatmayacagini soylediler ve ben bu hakkimi aramak istiyorum nasil bir yol izlemeliyim geri donus yaparsaniz sevinirim

  1. Nazan hanım, zaten tam sizin durumunuza uygun bir yazım mevcut. AGİ’leri işverenden değil, vergi dairesinden isteyeceksiniz. Yapmanız gereken, şu yazıyı okumak ve bu dilekçeyi vergi dairesine vermekten ibarettir.

 5. İyi günler ben alti yıl kadar bir fabrikada çalıştım agi maasima yansıtılmadı is degistirdim yaklaşık bir yildir farklı bir yerde çalışıyorum şimdiye kadar agi da n haberim yoktu çalıştığım yeni isyerimde asgari çalışıyorum nasıl bir yol izlemeliyim teskler

   1. Mustafa bey ben dilekceyi indirip formu doldurdum vergi dairesine tüm evraklar ile başvurdum ama dilekcede bir probleli kobu var.

 6. Merhaba,
  ben 2016 da evlendim ve agiden haberim 2017 de haberim oldu yani 1 sene geçmişe dönük agi ‘den yararlnamk istiyorum. dilekçe yazacağım. ancak eklemem gereken belgeler nedir anlayamadım?1 yıllık maaş bordrolarına ulaşamıyorum sorun olur mu? bir de şirketin bağlı olduğu vergi dairesine gitmek şart mı?

  1. Merhaba. Evet, şirketin bağlı olduğu vergi dairesine başvurmanız gerekir ama bunun için oraya gitmeniz gerekmez. PTT’den iadeli taahhütlü olarak da gönderebilirsiniz. Bordroları eklemeniz önemli; ancak alamıyorsanız bunu dilekçenizde belirtebilirsiniz.

 7. Merhabalar Mustafa bey ben 2 yıldan bu yana bir inşaatta bekçi olarak çalışıyorum ama agi den faydalanamiyorum neden iş verene söyledim biz vermiyoruz dediler SGK ya başvur dediler ne yapmalıyım evliyim ve 1 de çocuğum var izlemem gereken yolu anlatirmisiniz

  1. Mustafa bey, geçmiş AGİleriniz izlemeniz gereken yolu zaten yazıda anlattım. Bundan sonrası için ise, bir yere başvurmanıza gerek yok. İşveren sizin medeni durumunuzu bordronuza işlerse, başka bir şey yapmaya gerek kalmaz.

   1. Mustafa bey ben tam olarak o yazanlardan pek bilgi sahibi olamadım bana açık ve net bir dille anlatır mısınız yani vergi dairesine mı itiraz edeceğim yazılı olarak işverene bildiri yapmadım sizle söyledim ben maaşımı bankadan almıyorum direkt elden alıyorum lütfen açık bir dille bana anlatırsam iz sevinirim

 8. merhaba mustafa bey ben evli ve eşi çalışmayan 2 çocucuğum var 2.5 yıldır ağir şartlarda dökum hanede döküm işçisi olarak çalışıyorum . maaşım 3200 lira ama ssk mı asgari ücretden yatırıyorlar vede agi istediğim zaman vermiyorlar ne yıllık izin nede yıpranma payı vermıyorlar ne yapabilirim maaşimi elden veriyorlar olası bir işi bırakırsam geriye dönuk dava açıp alabilirmiyim . yardımcı olursanız sevınırm

  1. Merhaba. Zaten benim tavsiyem de, alacakların işten ayrıldıktan sonra geriye dönük dava açılarak alınması yönünde. Ancak burada unutmamanız gereken husus zamanaşımıdır. Ne zaman dava açarsanız açın, en çok geriye dönük 5 yıllık ücretlerinizi alabilirsiniz. Daha eskiler zamanaşımına uğrayacaktır.

    1. Özkan bey, bordro olmasa da, vergi dairesinin resen işverenden talep etmesi gerektiğini düşünüyorum.

 9. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok tşekkür ederim ben 4 yıl önce evlendim thy de çalışıyorum ve eşim hiç çalışmadı fakat çalışıyor göstermişler nasıl geriye dönük iade alabilirim

 10. Merhaba Mustafa bey 2015 yılında doğum yaptım fakat agi de çocuk farkını alabilmek için işverene dilekçe verilmesi gerektiğinden haberim yoktu şuana kadar çocuksuz agi aldım, eşimde çocuk farkını almadı müracat ederken eşiminde bordrolarını eklememe gerek var mıdır?

  1. Evet, Sevcan hanım, bu çok iyi olur. Böylece onun da almadığını göstermiş olursunuz.

 11. selamlar….ben 2500 tl maaş alırken beni asgariden gösterip maaş bordromda agi dahil asgari ücret söz konusu yani agi ekstra ödenmeyip kendi düzenlemelerine göre yapmışlar bu duru da ne yapılabilir?

  GÜN NORMAL KAZANÇ DİĞER KAZANÇ TOPLAM KAZANÇ SSK MATRAH SSK PRİMİ İŞSİZLİK PRİMİ G.V.M. (AYLIK) GELİR VERGİSİ ASGARİ GEÇ.İND. KALAN G.VER. DAMGA VERGİSİ ÖZEL KESİNTİ AGI Hariç Ücret NET İSTİHKAK

  30 Gün 1.925,37 0,00 1.925,37 1.925,37 269,55 19,25 1.636,57 327,31 133,31 194,00 14,61 0,00 1.294,65 1.427,96

  30 Gün 1.925,37 0,00 1.925,37 1.925,37 269,55 19,25 1.636,57 327,31 133,31 194,00 14,61 0,00 1.294,65 1.427,96

  1. Merhaba. Önemli olan, bordronuzda yer alan agi miktarıdır. Eğer rakam, sizin medeni durumunuza uyuyorsa, AGİ bakımından yapabileceğiniz bir şey olmaz.

   1. Slm bir iş yerinde 12.5 ay çalıştım 2016 yılında 3.5 ay 2017 yılında 9 ay toplam 12.5 ay çalıştım alacağım agi parası ne kadardır iş yeri 800 çıkarıyor doğrumudur

 12. Merhabalar ben taşören iscisiyim 2 senedir özel hastanede bir projede calisiyorum evliyim 1 cocugum var esim calisiyor asgari ücret veriliyor 1.404 tl arti yol parası diye yemek kartina multinete 205tl yatiriyorlar
  sadece cocuk parası 20 tl ödeniyor notmalde almam gereken agi 153 tl olmasi gerekirken sadece 20 tl ödeniyor bunun icin ne yapmam lazım acaba yardimci olurmusunuz geri dönük o agilerimi alma sansim varmi.

 13. Askeri ücretle calışıyorum yeni zamla 1603tl 2cocugum var 3cü de yolda eşim calışmıyo bana ne kadar yatması gerekiyo

 14. Çalıştığım yerde 2 senedir çalışıyorum ve agi verilmiyor hiç kimseye çalıştığımız yerde ve bu yüzden işten çıkmak istiyorum 2 senelik alamadığım agi yi alabilirmiyim dava açsam

 15. Çaliştigim işyeri işe başlarken agi vermedigini söyledi ve maaş gunu geldiginde elden alacagimiz olan parayi vermeden once onunuze maasimi ve mesaimi elden eksiksiz aldim diye isim soyisim imza attiriyor ondan sonra maasimizin kalan tutarini elden veriyor birde maaşiim 2600 fakat bankaya asgeri ucret yatiyor birde bu ocak ayi zaminda maasima zam yapilmadi herkeze 300 tl zam yapildi bana yapilmadi hukiki olarak ne yapabikirim yardimci olurmusunuz tsk ederim

 16. Merhaba 2011 yilinda ozel bir sirkette işe başladım evli ve bir çocuğum vardi maaşlar elden veriliyordu agiyi istedim vermediler daha sonra 2 yilimda maaşlar bankaya yatmaya basladi 2 ci çocuğum oldu yine vermediler kafalarina göre yatirdilar agiyi.şu an üç çocuğum var ve son bir yildir agimi 3 cocuktan gösteriyorlar acaba vergi dairesine dilekce versem hakkimi alabilirmiyim maasim asgari ücretten fazla ama yarisini bankaya digerinide elden aliyorum.

  1. Yavuz bey, yazıda da belirttiğimiz gibi, bu durumda eksik ödenen AGİ’lerin vergi dairesince iade edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

   1. Merhaba zeynel bey beykoz vergi dairesine gittim böyle bir dilekçenin olmadığını bilmediklerini söylediler elimde evraklarla kat kat dolastirip ensonunda pes edip çıktım malesef hakkımızı nasıl alıcaz başka bir ye varmı basvura bilecegimiz efendim

    1. Yavuz bey, böyle bir dilekçe onlarda elbette olmaz. Çünkü bu dilekçeyi biz hazırladık. Siz verdikten sonra, vergi dairesinin almama gibi bir tercihi olamaz.

 17. Zeynel Bey eşim beş yıl altı ay önce emekli oldu.Okul idaresine iki çocuğumu üzerime geçirmelerini ve eşimin emeklilik durumunu bildirdim.Ancak çocuklar ile ilgili işlem yapılmasına rağmen eşimin emeklilik durumu dikkate alınmadığı için agi hesaplamalarım yanlış yapılmış.Bu durumu yeni fark ettim ve yukarıda ki yazınız doğrultusunda gerekli evrakları hazırlayarak vergi dairesine müracatta bulundum.Agi ödemelerinin hiç bir şekilde geriye dönük olmayacağı ifade edildi .Beni bu konuda aydınlatırsanız çok memnun olacağım.Teşekkür ederim saygılarımla

  1. Merhaba. Bu konuda vergi dairesinin tavrını gerçekten anlayamıyorum. Mevzuat çok açık ama kimse sorumluluk almak istemiyor. Vergi dairesinden olumsuz cevap alan bir vatandaşın Maliye Bakanlığına da başvurması ve buradan da olumsuz cevap alırsa dava açması gerekiyor. En azından bir kişi bu davayı açmalı ki, mahkeme kararını görebilelim. Umarım bir gün buradan bir vatandaşımız ulaşır ve dava açtığını söyler.

 18. Vergi dairesini aradım. Böyle bir uygulamadan haberleri yok. Siz dilekçeyi şirkete yazın onlar bize müracaat ettsin diyorlar. Ya müracaat etmezlerse diyorum. Bu konuda bi bilgim yok dedi. Bizden 1 lira eksik ödememizde bütün konunları bilirler. Bizim hakkımızı almaya geldiğinde herkez lal olur. ADALET.

 19. Merhaba zeynel bey. Ben 3 yıldır bir işyerinde çalışmaktayım. Maaşım 2250 tl. Maaşımın bir kısmı yani asgari ücret olan 1603 lirası bankaya, diğer kalanını elden alıyorum. 1 çocuğum var.Agiyi sorduğumda içinde diye söylüyorlar bu doğru birşey mi sizce acaba. Bende geriye dönük agilerimi alabilirmiyim ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler saygılarımla.

  1. Merhaba. Bunu anlamak için sormaktan ziyade, maaş bordronuza bakmanız gerekir. Burada zaten AGİ bölümü vardır ve böylece alıp almadığınızı kesin olarak öğrenebilirsiniz.

 20. merhabalar, öncelikle emeğinize sağlık.

  ben 7 aylık evliyim. Eşimin sigorta başlangıcı var fakat suan sigortalı çalışan değil.

  aralık ayında çalışmış olduğum özel firmanın insan kaynaklarına gidip bu durumu bildirdim. Onlarda SGK ya evlie şi çalışmayan şeklinde yazı gönderdiler ve agim güncellendi. Sorum şu;

  geçmişe dönük, evli olduğum 7 aylık(sigortasız) eşimin agisini toplu olarak geri alabilir miyim?

  1. Merhaba. Yazıda belirttiğimiz şekilde dilekçeyi vergi dairesine vermeniz gerekir. Sonrasında ise vergi dairesinin cevabını beklemelisiniz.

   1. kendi is yerimin bagli oldugu vergi dairesine mi dilekceyi iletecegim. Cevremdeki herkes bosuna ugrasma toplu odeme alamazsin diyor.

    1. Evet oraya vereceksiniz. İnsanlar haklı olabilir; ama yapacağınız tek şey PTT’ye giderek iadeli taahhütlü bir dilekçe göndermekten ibaret olacak. Bunu denemenin bir zararı olmayacaktır.

 21. Merhaba ben 2150 net maaş aliyom burut 2995 bana aği vermıyorlar muhasebeci askerı ucret alan alıyo dıyo sızın yazınızı okudum maliye gittım gerıye donuk alamazsın dıyorlar cevap yazarmısınız

  1. Merhaba. Vergi dairesi herkese aynı cevabı veriyor. Ama anladığım kadarıyla kimse süreci yazımda anlattığım gibi bir adım ileri götürüp, vergi dairesinin reddinin ardından Maliye Bakanlığına itirazda bulunmamış. Bu nedenle ben de kesin bir şeyler söyleyemiyorum.

   1. Zeynel bey ben sekiz yıldır bi işyerinde çalışıyorum hic agi alamadım şuan iki cocugum var biz is verenle konuştuk ve sonunda bi form verdiler aile durum bildirimi doldurun bize verin dediler önceki yıllar geriye dönük nasil alabiliriz.

    1. Merhaba. Form sayesinde bundan sonrasını alabilirsiniz. Öncesi için ancak yazımızdaki yolu izlemeniz gerekir.

 22. Merhaba ben inş işçiyim bir yıldan fazla ayni iş yerinde çalişmak tayım 2750 net maaş alıyorum agi almadığım halde maaş bodrosunda aldım diye görünüyor o ay sonu kaç gün çalışmıssam hepsını elden alıyorum birde maaş bodrosunda o senenın asgari üçret neyse maaş bodrumda o para gözukuyor. Artısı eksısı gorunmuyor ama elime geçen para daha fazla…

 23. Merhaba bu islemleri yapacagimiz zaman isi birakmamiz gerekecekmi yoksa calisirken yapabilirmiyiz yani isi birakmak istemiyorum

  1. Merhaba. İşi bırakmanız gerekmez; ancak işverenle sorun yaşamak istemiyorsanız öncelikle ilgili birimle ya da kişilerle görüşmenizi ve ona göre hareket etmenizi öneririm.

 24. Merhaba ben 5 yıldır bir şirkette çalışıyorum agi almıyorum istediğimde ise sen asgari ücretle çalışmadığın için agi alamazssın o sadece asgari ücretliler için geçerli diyorlar bana maaşıda elden alıyoruum bankadan vermiyorlar sigortamda var ne yapmam lazım şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Asgari geçim indirimi, tüm çalışanlar için geçerlidir ve asgari ücret almayla bir ilgisi yoktur. Maaş bordronuzu incelediniz mi? Siz yok deseniz de, bordronuzda AGİ görünüyor olabilir.

 25. sayın zeynel bey merhabalar efendim
  ben 20 yıldır bır ltd şirketinde çalişıyorum çalişan tek işciyim eskıden maas alıp sonrada vergı ıadesı alıyordum.. iade agi oldu sonra hiç almadım yıllık normal zam alarak devam ettim edıyorum bodro fln hıç bir şey ben görmüyorum şu kadar zam yaptık dıyıp eçiyolar imza fln hiç almıyolar ben agi almış olmuyom ne yapmalıyım içine dahıil fln derlermi acaba 20 yıldır aldıgım maaş şuan 2750tl yılda 200-250 gibi bi zam oluyor. saygılar kolay gelsin.

  1. Merhaba. Size ezbere cevap veremeyiz. Bordronuzu mutlaka görmeniz gerekir. Bunu görmeden verilecek her cevap afaki olacaktır.

    1. Merhaba, ben aği nin maaşa dahil edildiği tarihten beridir ağı almıyorum şöyle,bu yasa çıkmadan ben maaş+ ağı alıyordum fakat bu yasa çıkınca patron dediki artık ağı maaşın içinde,maaşimin üzerine 50 TL koyarak bu işten sıyrıldı ben o zaman 228 TL ağı alıyordum de evli ve 2 çocuğum var.buna ne gibi itiraz hakkım olabilir. maaş bordrosu nda ağı görünüyor ve maaâşın asgarisini bankadan kalanını elden alıyorum… teşekkürler

 26. Merhaba,
  Çalıştığım şirkete başladığımda 1 çocuğum vardı ve benim üzerime kayıtlıydı. 2. çocuğumun doğumundan sonra gerekli doğum evraklarını şirkete verdim fakat agi için aile bildirim formu doldurmam gerektiği bilgisi verilmedi.dolayısıyla doldurmadım. çocukların babalarının üzerine kayıtlı olduğu düşünülerek bilgi verilmemiş. ben de bordromdaki miktarı kontrol etmedim. Şimdi kontrol ettiğimde 1,5 yıldır eksik agi ödenmiş olduğunu fark ettim. Vergi iletişim merkezini arayıp danıştım fakat zamanında bildirim formu doldurulmadığı için geriye dönük ödeme yapılamayacağının bilgisini verdiler.
  verdikleri bilgi doğru mudur? dilekçe ile yine de talep edebilir miyim? (elimde geriye dönük bordrolar mevcut)
  Teşekkürler

  1. Merhaba. Vergi dairesi ısrarla aynı cevabı veriyor. Neticede bir dilekçe vermeniz ve reddedilirse Maliye Bakanlığına ikinci bir dilekçe vermeniz gerekecek. Bunları yapmadan bir şey demek çok zor.

 27. Zeynel bey merhaba beimde 2. çocuk bildirimim yapılmadığından 20 aylık geçmişe dönük agi olduğunu farkettim sıkıntım benim çalıştığım şirketin vergi dairesi istanbul kayıtlı ben izmirde çalışıyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Merhaba. İlgili vergi dairesine dilekçenizi PTT’den iadeli taahhütlü olarak yollayabilirsiniz.

   1. merhabalar hocam benim maaşım 3600tl ama asgari ücretten gösteriyorlar ve ve hiç agi almadım 8 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum alabilirmiyim birde hocam restaurantta aşcı olarak çalışıyorum ramazan aylarında kapalı oluyoruz ramazana girmeden birkac gün önce sigortadan cıkış bayramdan 1 hafta 10 gün sonra giriş yapılmış benim bunlardan haberim yoktu bunun için ne yapabilirim saygılar teşekkürler

    1. Merhaba. AGİ bakımından siz de elbette dilekçe ile başvurabilirsiniz. Sigorta giriş çıkışı ile ilgili ise, yapabileceğiniz bir şey yok. Ancak sebebini sorabilirsiniz ve tekrarı halinde haklı fesih yaparak işten ayrılabilirsiniz.

 28. Merhaba .
  Ben 2008 den beri bir firmada çalışıyorum.Bu güne kadar asgari ücret üzeri maaş aldigim için hiç Aği yatiyormu diye bakmadım.
  Ama bu Son asgari maaştan sonra aği nin yatmadigini ,işverene sorduğumda maaşın içinde olduğunu söyledi.
  Bordroda da böyle birşey yoksa bu nedenle işten ayrılıp tazminatimi isteyebilirmiyim.

  1. Merhaba. Hayır, bu kadar kolay olmayacaktır. Önce AGİ hesaplanmadığından emin olmalısınız. Sonra işverene ilgili formları verip AGİ talep etmelisiniz. Buna rağmen halen bilgiler güncellenmiyorsa, işte o zaman haklı nedenle fesih yapabilirsiniz.

 29. Merhaba, 2009 yılından beri çalıştığım işyerinde 2019 yılına gelene kadar AGİ aldım, bu yıl verilmeyeceği söylendi bizim sigortalarımız asgari ücretten yatmakta, mali müşavir ile de görüşerek asgari ücretten yattığı için verilmemesi gerektiği söylendi, emekliliğime 1 yıl kaldı işverenle kötü olmak istemedim ama hakkım yendiğini de biliyorum, ne tavsiye edersiniz.

  1. Merhaba. İşverenin böyle bir seçeneği yoktur. Ama öncelikle maaş bordronuzu kontrol etmenizi öneririm. Böylece ilk olarak AGİ bilgilerinin eksik girildiğinden emin olmalısınız.

   1. Merhaba, Bordromda asgari geçim indirimi bölümünde 326,20 TL yazmakta net ödenecek ücret de de 2155,22 TL yazıyor.

    1. Yalçın bey öncelikle şu yazımıza bakarak, durumunuza göre almanız gereken AGİ miktarını kontrol etmelisiniz. İlettiğiniz rakama göre eşi çalışmayan ve 4 çocuğu olan işçi için AGİ alıyorsunuz. Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

 30. Mrb ben 2017 yılında işe başladım 2019 işten çıktım patron talep ettiğim halde agimi ödemedi nereye müracaat etmem gerekir +ödenmemiş agilerimi alabilirim teşekkürler.

 31. Merhaba 2004 de x firmada işe başladım 2019da işyerim kapandı x firma işden çıkış gösterdi geriye dönük agi fazla mesai ücreti ve 30 ay ssk yatmamış 3 kez işten istifa diye gösterilmişim haberim yokken ve aynı firmada çalışıyorum o esnadan geriye donuk agi ssk yatmayan ücret alabilirmiyim ve kdem ihbar tazminatımıda

  1. İsmail bey, işten çıkarılmanıza neden olacak bir davranışınız yoksa, kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Diğer haklarınızı da talep edebilirsiniz. Bunun için arabulucu başvurusu yapmanız gerekir.

 32. Merhaba, ben 9 aydır özel bir şirkette çalışıyorum, 8 ay öncede kızım doğdu ve o tarihten bugüne kadar bana çocuk parası yatmamış, farkettim bordroda şirkette soyledim bu ay yansıtmışlar, 65 lira civarı oluyo.. Ne yapmam gerek ? Alabilirmiyim geriye dönük ?? TEŞEKKÜRLER

 33. Annem 2017 yılının başından beri bir fabrikada çalışıyor ve işe girerken eşi çalışıyor durumda göstermişler. Ama babam o zamandan beri sigortalı olarak hiç çalışmadı ve sigortası yatırılmadı. Geriye dönük agi ücretinin ödemesi yapılırmı bu durumda. Bundan sonraki dönemde yeni alınacak maaşta yani, aginin verilmesi için ne yapmamız lazım.

 34. Merhaba
  Su an da 5 yıldır kurumsal bir şirkette çalışıyorum 2016 ocak ayında 2 .çocugum dünyaya geldi ve evraklarını çoçugum doğduk dan ertesi gunu çalısdıgım şirkete 2.çoçugumun olduguna dair belgelerri verdim. Agi için çoçugumun evraklarını teslim etmiş olmama ragmen 9 -10 ay boyunca bana 1 çoçuk için agi yatırılmış bunu tesadufen bordromu incelediğim de farkettim şirkete bildirdim onlar da personelin yanlış yapdıgını soyleyip onun maaşından kesip sana yatırıcaz dediler ve dedikleri farkı yatırdılar ben ayrıca 170 e de şikayet esip bildirmişdim maaşımda tekrar fark yatırıldı ama ben bu yatan farkı da geri istediler istedikleri farkıda şirketin hesabına geri gonderdim. Benim sorum şu internette araştırma yapdıgım da sunu gordum benim yaşadığım o duruma gore fesih hakkımı kullanıp tazminatımı alabılıyormuşum . Yaşadığım bu durum dan dolayı suan da zaman geçmiş olmasına ragmen fesih hakkımı kullanıp tazminat alabilirmiyim yardımcı olabilirseniz çok sevinirim tesekkkurler

  1. Merhaba. Bu soruya olumsuz cevap vermem gerekir. Çünkü normal şartlar altında fesih işleminin 6 iş günü içinde yapılması ya da örneğin ödememe durumunun süregeliyor olması gerekir. Sizi durumunuzda, iki seçenek de geçerli değil.

 35. Merhaba hocam gecmisin bodrolarini muhasebeden alabilirmiyiz? Calisirken ne imzaaladik nede aldik. Birde gecmise dönük iki uc yerde calismisligim var ama 30 gun prim yatmayn aylarda var bunun icin ne yapilabilir bilgilendirirseniz sevinirim. Kolay gelsin

 36. Merhaba hocam.Ben memurum.Eşim ise 2017 şubat ayında işten ayrıldı.Ben ise 2018 ağustos ayında çalışmayan eş için agi ödemesi alındığını öğrendim.Sorum şu.Arada geçen aylara istinaden agi ödemesini talep edebilir miyim?

 37. Merhaba, yorumları okudum fakat aklimdakini tam olarak göremedim.
  Şöyle AGİ ödemesini elden veya bankadan alamıyorum fakat maaş bordrosu isteyince orada ödeniyor gözüküyor , bu durumda şikayet edersem ispatı için 170’i arasam ispatı için napmaliyim

  1. Merhaba. Maaş bordrosunda görünüyorsa, teknik olarak alıyorsunuz demektir ve yapabileceğiniz bir şey de olmaz.

 38. merhabalar ben sigortalı çalışanım.inşaat sektöründe çalışıyorum. proje kapsamında konut sahibinin sosyal sigortalar kurumuna ödediği primler üzerinden sigortalı gösteriliyoruz. ama asgari geçim indirimlerinden faydalanamıyorum. benim gibi çalışanların asgari geçim indiriminden nasıl faydalanacakları konusunda bilgi edinmek istiyorum. saygılarımla

  1. Merhaba. Asgari geçim indiriminden faydalanıyor da olabilirsiniz. Hiç maaş bordronuzu incelediniz mi? Oradaki AGİ rakamıyla mevcut durumunuzu kıyasladınız mı?

 39. 2013 nisan tarihi işe girişim, fakat 1 çocuğum ve sigortasız çalışan eşimin evraklarını vermeme rağmen, ne şirket nede taşeron firmamız evrakları belirtmeyip agimin olmadığını bu ocak ayında 2019, tesadüfen farkedip düzeltme yapıldı. Ama geçen yıllarımın hakkını nasıl alabilirim.

  1. Merhaba. İşveren, evrak vermenize rağmen hata yapmışsa, vergi dairesine şikayet edebilirsiniz. Ama bu durumda işverenle sorun yaşayabilirsiniz. Ya da işveren, eksik ödenen AGİ’lerinizi hesaplayıp size toplu olarak kendisi ödemek de isteyebilir. Sorunu ancak işverenle görüşerek çözebilirsiniz.

   1. Merhabalar 2016 mart ayında işe başladım.işe başladığımda evliydim 2017 mart ayın da bir kızım oldu ve aile bildirim formu güncelledim fakat gecen ay fark ettim ki işe başladığımdan beri agi bekar üzerinden yatıyor. Şirketle görüştüm geriye dönük alamazsın dediler. Bende şirketin bağlı olduğu vergi kurumuna bahsettiğiniz evrakları yolladım fakat eşimin hizmet dökümünü o evraklara koymadım sıkıntı olur mu geri dönüş bekliyorum.

 40. Merhaba agi iade dilekçesini vergi dairelerinin hangi birimine vermek gerekir.
  2. SGK hizmet dökümünün tamamını gerekli yoksa E devletten alınan son 6 ay yeterli olurmu
  2016/mayıs-2019 nisan arası eksik yatrılmış

  1. Merhaba. İlgili birim konusunda vergi dairesi sizi zaten yönlendirecektir. Hizmet dökümünde önemli olan, dilekçeye konu işyerindeki hizmetlerinizi gösteriyor olmasıdır.

 41. Bende 3,5 yıl firmada çalıştım AGİNİN eksik yatırıldığını 3,5 yıl sonra fark ettim düzeltildi ama dosyamdan ilk verdiğim belgeyi yırtmışlar vergi dairesine başvurdum onlarda şirketi haklı buldular. Marmara kurumlar vergi dairesi müdürü ben vermiyorum dedi. 1 senedir uğraşıyorum vermiyorlar giden gitti yani bu dilekçe ile olmuyor anladım.

  1. Peki yazıda belirttiğimiz şekilde, üst mercie yani Maliye Bakanlığına başvurdunuz mu?

 42. Mhb 15 Nisan 2019 ağrı da ise başladım agi ler imiz şirkete söylememize ragmen yatirilmiyor isimiz bitmek üzere ne zaman vergi dairesine basvuralim ikamet ettiğimiz yerdeki vergi dairesinden de agi lerimizi alabilirmiyiz tsk ederim

 43. Merhabalar bugun ankara segmenler vergi dairesine gittim geriye donuk agi icin basvuru yapacagim dedim o ne dediler.
  Sen muhasebeye evli olduugunu cocuk doguncada dogdugunu 1 ay icinde bildirecektin. Simdi alamazsin dediler.2013 de ise girdigim de bekardim 2014 evlendim. isten 2015 ciktim. 2016 da tekrar ayni is yerine ise girdim. Hic agi almadim maasin icinde dediler. Vergi dairesindeki memur bile alamazsin dedi ama ben dilekcemi verdim hayirlisi hakkimi ya bu dunyada yada Ahiretde alacagim .
  Sizce alirmiyim 2016 dan itibaren esim calismiyor bir cocuk var haziran 2017 dogumlu..

 44. 2019 dan iltibaren agi 1 cocuk calısan olarak yatırılmıs ama esim 2019 da sigortalı bir işte çalısmadı şirket geriye donuk agi diye birsey yok dedi sadece bilgileri güncelledi o kadar

  1. Şirket ödemez.Vergi dairesine başvurmalısınız yazımızda da anlatıldığı şekilde. (Gerçi vergi dairesinin de ödeme yapıp yapmadığı muğlak bir konu da…) Agi durumunuzu etkileyecek değişikliklerde en kısa sürede (10 gün içinde mesela) şirketinize güncel Agi formu doldurup insan kaynaklarına vermelisiniz.
   *Bundan dolayı ki her ay bordro istemelisiniz çalıştığınız yerden, hak edişlerinizi/kesintilerinizi güncel görebilmek ve zamanında müdahale edebilmek adına.

 45. Hayırlı günler mustafa bey kurumsal bir şirkette çalışıyorum 2.5 senedir agi yanlış yatmış bugüne kadar bende makalenizi okudum evrakları hazırladım ve dilekçe ile birlikte şirketin bağlı olduğu vergi dairesine gönderdim neredeyse 60 günü geçti şu an hiçbir cevap alamadım ve şu an şirket vergi dairesinide değiştirdi şu an ne yapabilirim yada nereye şikayette bulunabilirim vergi dairesinide aradım ama muhatab olabileceğim kimseyle görüşemedim yardımcı olurmusunuz…

 46. Büğün vergi dairesine gittim ve böyle bileyin olmadığını söylediler işverene bildirim yaptınız aydan itibaren işleme alınıyor dediler siz bildirimde bulunmadığınız için alamazsınız dediler. Bildirimde bulundunuz ve hala eksik ise o zaman hakkınız oluyor dendi

 47. Iyi aksamlar ben typ kapsamında bi okulda güvenlik olarak calisiyorum geçen sene typ çalışanlar ağı almiyor değiştiler bize ama almışlar bende bugün sgk gittim ordan bana geriye dönük çalıştığın yere dilekçe yaz toplu almadığım abileri alirsiniz dediler ama vergi dairesi demediler şimdi vergi dairesine demi dilekçe yazmam gerekiyor bilgi verirseniz sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu