Dilekçeler / Tutanaklar

İşçi için şikayet dilekçesi örneği

Şikayet bazen sorunların çözümü için en iyi müessese olabilir. Özellikle işyerinde sorunların ısrarla çözülmediği ve işçinin gücünün yermediği hallerde, şikayet sonucunda istenen sonuç elde edilebilir. Sizin için, işçinin işyerindeki yanlışları şikayet etmek için kullanabileceği bir şikayet dilekçesi örneği hazırladık.

İşçi neden şikayet eder?

Şikayet etmek toplumumuzda genelde ayıplanan bir davranış olsa da bazen kaçınılmaz olabilir. Hele ki işçinin karşı karşıya kaldığı ve yasalara aykırı bir uygulamanın var olması ya da işçinin hak ettiği alacağının ödenmemesi hallerinde, şikayet müessesesi işçinin hakkının devlet tarafından korunmasını sağlayabilir.

İşçi nereye şikayet edebilir?

İşçi şikayetlerinin nerelere yapılacağını daha önceki bir yazımızda açıklamıştık: mustafabaysal.com/isci-sikayeti-nereye-yapilir

Çalışırken yapılan şikayet

Yukarıda bağlantısını paylaştığımız yazıya göz attığınızda, işçinin çalışırken şikayet hakkı olduğunu ve işten ayrıldıktan sonra şikayet hakkının artık olmadığını görürsünüz. İşten ayrıldıktan sonra şikayet edip de zaman kaybetmenize gere bulunmamaktadır.

Örneğin fazla mesai ücretiniz ödenmemiş olsa veya maaşınızı alamamış olsanız ya da genel tatil ücretiniz eksik ödenmiş olsa ve siz bunlar için İşkur’a ya da diğer mercilere şikayette bulunsanız, aylarca beklersiniz ve size verilen cevap şöyle olur: Lütfen arabulucu başvurusu yapınız.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Çünkü artık işten ayrılan işçilerin şikayetlerini İşkur incelemiyor ve bu işçilerin işverenden bir alacakları varsa, şikayet etmek yerine arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatması gerekiyor: mustafabaysal.com/isciler-icin-arabulucu-basvurusu-nasil-yapilir

İşçi şikayet dilekçesi örneği

CİMER’e ve ALO 170’e yapılacak şikayetler internet üzerinden ve telefon yoluyla yapılmaktadır. Bu şikayet mercilerine başvurmak için kullanmanız gereken özel bir dilekçe şablonu yoktur. Örneğin CİMER’e şikayetinizi dilediğiniz gibi yazabilir ya da ALO 170’i arayıp sözlü olarak aktarabilirsiniz.

işçi şikayet dilekçesi örneği

İşkur’a şikayet dilekçesi

Burada sizlere, eski adı Bölge Çalışma Müdürlüğü olan Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerine (İŞKUR) verilecek olan şikayet dilekçesinin bir örneğini sunuyoruz. Bu kurumlarda matbu şikayet formları olsa da dilerseniz bu yazıdaki şablonu kullanarak şahsen ya da posta yoluyla şikayetinizi iletebilirsiniz.

işkur şikayet dilekçesi

Şikayet dilekçesinde olması gerekenler

Bir şikayet dilekçesinin olmazsa olmazları elbette öncelikle işverene ve işçiye ait bilgilerdir. Bunun haricinde şikayet konusunun ne olduğu ve işçi isminin gizli kalmasını istiyorsa, buna ilişkin bir cümle de yer almalıdır. İşçi isminin gizli kalmasını istemiyorsa, gizlilik istediğine dair bir beyanda bulunmaması yeterlidir.

Word (.doc) formatında hazırladığımız bu dilekçeyi indirebilir, üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Bu dilekçeyi aynı şablonla kullanıp SGK’ya şikayette de bulunabilirsiniz. Yalnızca böyle bir durumda, dilekçenin başlığını değiştirmeyi ve içeriğinde yer alan “İş Kanunu” ibaresi yerine”Sosyal güvenlik mevzuatı” ibaresini yazmayı unutmayın.

İşçi şikayet dilekçesi indirindrive.google.com/open?id=0B3IQOb5JnsdQNWt6V0x6Y3RtbHc

Ayrıca şikayet ettikten sonra şikayetten vazgeçmek isteyebilirsiniz. Bu durumda şikayetten vazgeçmenin mümkün olup olmadığını ve şikayetten vazgeçme dilekçesi örneğini şu yazılarımızda paylaşmıştık:

mustafabaysal.com/iscinin-sikayetinden-vazgecmesi

mustafabaysal.com/iskur-sikayetten-vazgecme-dilekcesi

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

267 Yorum

 1. İyi aksamlar 8 yıldır çalıştığım isyerinden çocuğuma bakan olmadığı için 2 ay once sefime tazminatli cikis icin yardimci olurmusunuz diye soyledim Ama bir ust seviyedeki is arkadasim tarafindan ayrimciliga ve suclanmaya maruz kaldim ve arkadaslarimin suclamalarina marul kaldim pisikolojim bozuldu ayrılmak zorunda kaldım Ama asıl ayrılma sebebim aynı ortamda bulunduğum is arkadaşlarım tarafından zorlamaya maruz kalmam istifa dilekceme çocuktan dolayı çıktığımı yazmak zorunda kaldım çünkü üst yönetimimiz hiçbiriyle yapmiyodu olaylar karşısında onlarda isten ayrilmami bekliyorlardı sanki dayanamadım haksızlığa Tazminatim kıdemim herseyim kaldı herhangi bir tazminat talebinde bulunmak gibi bir hakkım var mı acaba

 2. Merhaba. Bir şirkette Online müşteri temsilciliği yapıyoruz. İşe başlayalı 2 ay oldu. İşe başlarken bize 3 vardiya şeklinde çalışacağımız söylendi. Vardiya saatleri şu şekildedir; “08.00-17.00/09.30-18.30/11.00-20.00”. Ve bu hafta bize söylendi ki gece vardiyası olacak, kampanya haftası olduğu için 1 haftalık bir gece vardiyamız olacak ve rastgele dağıtılacak. Kimse kabul etmese de gece vardiyası şu an aktif. Şimdi de söyleniyor ki bu vardiya sistemi devam edebilir. Böyle bir durum olursa çalışanlar olarak ne yapabiliriz yardımcı olabilir misiniz.? Teşekkürler.

 3. Engelli çalışanım. Temizlik görevlisi olarak alındım. Ama iş yerinde ağır olan işlerde çalıştırıyorlar. Mesai saati 10 saati geçiyor. Ben kalmak istemiyorum. Epilepsi hastasıyım.

 4. Merhaba üstad,

  İşverenin hakkımı yediginin şikayetini nereye yapmalıyım. Nasıl bir yol izlemeliyim. O haklarımı nasıl alırım. Örnek :
  3 Aralık Fiili isbasim
  12 Aralık SGK girişim
  17000 reel maaşım
  Asgari SGK maaşım Haziran maaşımin mesela elden kısmını vermedi büyük ihtimal fazla ,resmi,haftalik izin ihbar tazminatı gibi hakedisim de var onlara gösterecek.
  Haftalık izin alacağım var. İş Whatsapp grubumuzdan iş akdim fesh edilip aynı anda orayı terk etmem istendi. Sözün özü sadece hakkım olan ne ise hepsini almak 1vkurus kalsın istemiyorum. Nasıl yol izlemem nereye şikayet etmem lazım. (İki gün öncede iş sözlesmesinin bir nüsha bende de olmasi zorunlu olduğunu iletmeme rağmen onuda vermediler. Ne yapmam lazım.

 5. Meraba 17 ay taksi şoförlüğü yaptım ve işten çıkarıldım hergun calistim halde sigortada 4 günlük yatırılmış napmam gerekir

  1. Merhaba, öncelikle arabulucu başvurusu yapmanızı tavsiye ederim. Sigorta süreleriyle ilgili bir dava açacaksanız, arabulucu başvurusu yapmadan dava açabilirsiniz.

 6. Ben işkur typ kapsamında çalışmaktayım sabah 08:00 17:00 calisma olması gerekirken biz 08:00.19:30 kadar calistiriliyoruz ek mesai istedim verilmedi okul müdürü eğer bu saate kabul etmiyeceksem bir daha okula gelmememi söyledi bende MEB ligina dilekçe yazdım MEB bünyesinde çalışan bir arkadaş MEB liginin kuralları böyle olduğunu gerekirse saat 21:00 kadar çalışacağını söyledi eğer calismayacaksam işime son verileceğini söyledi ve bugün bana gelen bir mesajla işime tek taraflı son verildiği yönden SGK dan mesaj geldi ne yapmam gerekir şimdiden teşekkürler

 7. Merhaba ben işkurdan işe girdim işkurdann gönderilidiğim harici başka istemedim farkli farklı iş lerde kullanıyorlar zor işler yaptırıp duruyolar ve geçenlerde tartışdığımız için beni işden çikarmak istiyolar piskolejik baski filanda yapılıyor benle beraber işe giren işkurdan arkdaşlarıda işkurdan yetisdirmek üzere aldığı farkli yerlere veriyolar bu konu hakında napa bilirim yardımcı olurmususunuz .

  1. Merhaba, bu durumda çözüm yeri yine olsa olsa İşkur olacaktır Emre bey. Durumu kurumla görüşüp hareket etmeniz doğru olur.

   1. Piskolojik baskı yüzünden iş yerinde panik atak geçirmeye başladım piskolojik nesef darlığı çekiyorum rahatsizlandigim için piskiyatrik destek ve hekim tarafından yazılan ilaçlari kullanmaya başladım
    ama iş yerine gittiğimde sürekli rahatsızlığımi yaşıyorum ayrıca ayrımcılıkk yapıyorlar hakarete maruz kalıyoruz bunaliyorum bu iş yerinde artık çalışmak istemiyorum haklarımı alıp çıkmak istiyorum nasıl yardımcı olursunuz

 8. Merhaba Mustafa bey kamu sektöründe çalışan bir işçiyim. Yaptığımız iş gereği kurşun ve kalay karışımlı lehim yaparak çalışıyoruz. (%60 kurşun-%40 kalay). Azami 7.5 saat çalıştırılabilecek işler kapsamını araştırdığımızda kurşun ile yapılan işler ve lehimin alevle kesilmesi maddelerine dayanarak ben ve çalışma arkadaşlarım bu kapsama girip giremeyeceğimizi ve bu kapsam dahilinde isek sizce nasıl bir yol izlememiz gerektiğine dair yardımcı olabilirseniz seviniriz. Şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba, bunun kararını bir şekilde işyerinizin ve sizin vermeniz gerekir. Ben işyerini görmeden ve işi bilmeden yorum yapamam. Ancak eğer bu kapsamda olduğunuz anlaşılırsa, haliyle günlük 7,5 saatin üzerinde asla çalıştırılmayacak şekilde bir düzen kurulması gerekir.

 9. Merhaba Mustafa Bey , ben bir kamu kuruluşunda taşeron olarak çalışmaktayım. Kurumda 5 sene boyunca çalışmaktayım, öncelikle tazminat haklarımızın kurumda saklı kalması mümkün mü? bu 1. sorum 2. olarak bu kurumda çalışıyorum fakat ihale dönemlerinde boşluklar 1-2 ay olabiliyor ve firma değişikliğinden her sene tazminattan mahrum kalabiliyoruz bu son ihalemiz 3 senelik ve firma tabi caizse 2.5 senedir burnumuzdan getirdi biz 2 temmuz 2019 da işe başladık ve iş kanununda 3 ağustosta maaş almamız gerekmiyor mu ? ve bu işe başlarken yaptığımız sözleşme karşılıklı imzalanmayıp sadece işçiler tarafından imzalanıp bir örneği bize verilmedi ve anlaştığımız maaş da asgari ücretin kalanını anlaşmadığımız halde bize elden veriliyor. Ve elden verildiği için bu elden aldığımız paradan bize hiçbir şekilde zam yapılmıyor. Kurum bizim arkamızda durmadığı gibi maaşlarımızda sürekli söz verilen 10-15 arasında yatırılmıyor sürekli hakediş alamadık, yok muhasebecimiz hasta, yok cenazemiz var, yok düğünümüz var, YOK PATRON ONAYI BEKLENİYOR gibi sözlü geçiştirmelerle sürekli geciktiriliyor. Diğer arkadaşların kadro gelir korkusuna itiraz etmemeleri, hatta şuan aklıma geldi geçen sene mesailerimizin ödenmemesi kuruma dilekçe yazmamız firmanın bize geri dönüş olarak YALAN ihtar çekmesiyle sonuçlandı ve herkese aynı sebeple aynı ihtarın isim değiştirilerek çalışan herkese gönderilmesiyle sonuç buldu. Noter tastikli cevaplayıp geri gönderdik. Ben şuan cimere dekontlarımla birlikte sürekli geç yatırıldığını göndermek istiyorum ve bu geçen seneki yaptırımın yani ihtarın aslını elimde tutmaktayım. Maaşım konusunda bana geri dönüşü ne olur işten çıkartılırsam tazminat alma hakkım nedir ? ve süresi nedir? Ben işten çıksam bile işsizlik ve tazminat alma durumum var mıdır ? bu dekontları göstersem elden parayı şahit olduğu sürece kanıtlarım kendi çıkardıkları listeler resmiyet taşımadığı için yalanlıyacaklardır .

  1. Merhaba, tazminat hakkının kurumda saklı kalması ne demek? Böyle bir şeyi ilk defa duyduğumu söylemeliyim. Taşeron firmanın size neden elden maaş verdiğini anlayamadım; tersine işçilerden elden ücretin bir kısmını geri alan taşeron gördüm; ancak bunun yerine işçiye elden ücret ödemek taşeronun tamamen aleyhine olacaktır.
   Ücretlerin ödenip ödenmediğini ise asıl işverenin zaten takip etmesi yasal bir zorunluluk, kimse söylemeden de hem ücreti hem izni takip etmeleri gerekir. Ücretlerin eksik ödenmesi ya da geç ödenmesi haklı fesih sebebidir. Kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı konuları ise çok detaylı, açıkçası buradan bir şey söylemem mümkün olmaz.

   1. Tekrar merhaba Mustafa Bey. Yakın yıllarda uzun yıllar çalışan arkadaşlar Kıdem tazminatı için mahkemeye verdi ve sonuç olarak, mahkeme kararı tazminat haklarının Kamu kurumunda saklı kaldığı söyledi veya söylendi (Karayolları). Ama kadroya gelince taşeron personel, maaşa gelince taşeron personel veya firma personeli denmeye devam ediyor. Bu sizce mantıklı mı?

    1. Sizi anlıyorum; fakat kurum için uygulamalarla ilgili benim söyleyeceğim çok şey olmaz Bilal bey. Uygulamaya dair bu tür sorunları kurumların çözmesi gerekiyor.

 10. Mustafa bey merhabalar öncelikle benim size bir sorum olucak ben firmada on muhasebe olarak gorev aliyordum daha sonra calistigim firmanin yanındaki baska bir firma bana biraz farkli bir maasla is teklif etti bende kabul ettim ve o firmada calismaya basladim yaklasik 40 gun sonra falan benj isden cikardilar nedenini sordugum da ise yetersizsin falan dediler calistigim gunun parasini aldim ve ciktim daha sonra issizlik maasina basvuru yaptigim sirada birsey ogrendim beni istifa koduyla cikti göstermişler fakat ben istifa etmedim o yuzden issizlik odenegini hak edemedim ki pandemi dolayisiyla isden cikarmak yasak olmasina ragmen ne gibi bir dava acabilir yada bir hak talep edebilir miyim yardimci olur musunuz

 11. Merhabalar, yazınızı okudum. Böyle konulara çok uzağım o nedenle sormak istiyorum. Daha önce bir yer çalıştım (7 temmuz tarihinde işe başladım ve 28’inde çıktım.) 3 gün deneme süresi+ çalışma süresi toplamda 22 gün çalıştım fakat eski işçilerin maaşlarının ödenmediğini öğrenince işten ayrıldım ve bana maaşımın önümüzdeki ayın 10’u ( deneme süresi hariç işe başladım gün) ile 28’i (işten ayrıldığım tarih) arasında yatacağını söylediler fakat 9. aya geldik arıyorum ve beni sürekli erteliyorlar hala da maaşımızı ödemediler. Elimde gerekli kanıtlar (fotoğraf, video, konuşmalar, numara, adres) var. Ne yapmalıyım? Arabulucu benden ne gibi bir fiyat alır. Oradan alacağım para 1350 tl, (öğrenci olarak benim için önemli) uğraştığıma değer mi? Şikayet etsem paramı alabilir miyim, kanunen haklı mı sayılıyorum?

  1. Elif hanım arabulucu para almaz; şu yazıda şartları bulabilirsiniz: mustafabaysal.com/isciler-icin-arabulucu-basvurusu-nasil-yapilir/
   Şikayet etmenizin bir anlamı yok; çünkü işten ayrıldıktan sonraki şikayetler incelenmez. Yapmanız gereken adliyeye giderek arabulucu başvurusunda bulunacağınızı söylemektir. Memurlar sizi yönlendirir. Hakkınız ne olursa olsun, aramanızı öneririm. Yalnız ihbar süresini çalışmadıysanız ve deneme süresi de yoksa, 2 haftalık ücretiniz kadar ihbar tazminatı ödemek durumunda kalabileceğinizi de hatırlatırım.

 12. 3 yıldır bir yerde çalışıyorum maaş banka üzerinden yatırılıyor ama maaşım askeri ücretten gösterilip askeri ücret bugüne kadar hiç almadım her zaman banka üzerinden maaş yattığı için askeri ücret 3000 lira ise ben 2 bin alıyorum geriye kalan 1000 lirayı avans aldığımı gösteriyor ama herhangi bir imza gibi VS atmıyorum. Çalışma saattine gelince giriş belli de çıkış belli değil bunun üzerine şikayet etmek istiyorum yardımcı olur musunuz konu hakkında bilgi verirseniz mutlu olurum

 13. Merhaba Mustafa bey 3 yıldır bir otomotiv şirketinde çalışıyorum ve 1 aydır işe gidemiyorum annem ve babam arka arkaya covid 19’a yakalandılar bende o yüzden karantinadaydım babamın hastalığı biraz zor ve yıpratıcı ilerliyor kendisi memlekette yaşıyordu buraya gelmişti yanıma burda hastalığa yakalanınca burda kalıyor ve memlekette hayvanlarımız var onlara bakacak kimse olmadığından iş yerinden ayrılma kararı aldım 2 gün önce iş yerine gittim ve durumu anlattım anlaşmalı ayrılmak istedim ve bana çok ters davrandılar 1 hafta yıllık izin yazdırmıştım onuda iptal edip ücretsiz izin yazdılar bölüm amiri ile görüşmemiz istediler o çok sert davrandı ve benim durumuma inanmadı ve bana 4 kişinin içinde benim gözümde değerin var ama dışarıdaki hayvanında benim gözümde değeri var diye bir üstü kapalı aşağılamada bulundu ve beni tehdit etti 2 gün üstte gelmedin tutanak tutar seni kovarım mahkemelerde sürünürsün dedi napmalıyım

 14. Şuan iş yerinde bir sene iki aydır çalışıyorum. Her ay işverenim maaşı geç yatırıyor. Şuan Ocak ve Şubat maaşını almadık. Elemanı müdürüne varıncaya kadar toplum içinde rencide etme var. Ayrıca market içerisinde tarihi geçmiş çürük mal yemekhaneye çıkartılıyor ve işçiye veriliyor. Avukat tutacak bir param yok. Bilgi almak istiyorum maaşımı elbet birgün alacağım. Fakat tazminat ödemesini istiyorum. Nasıl yapabilirim?

 15. Mrhb 2013 yilindan beri araliksiz casiyorum askerlik sebebi 6 ay ara verdim sonra devam ettim hale çalisiyorum fakat sorumlu kişi kendim işi biraktirmak için elinden geleni yapiyo afra tafra vb. Ne yapmaliyim

  1. Ali bey, bunun cevabını siz vermelisiniz. Ama size tavsiyem şu olabilir ki; işten siz ayrılacak olursanız mutlaka haklı bir nedeniniz olsun ve 4857/24üncü madde kapsamında haklı fesih yapın. Bunun yerine doğrudan istifa dilekçesi vererek ya da işten çıkıp giderek ayrılmayı tercih etmeyin.

 16. Ben bir Pankent çuval fabrikasında çalışıyorum konfeksiyon sorumlusuyum hafta ici 12 saat çalışmaktayız hafta sonu pazar tatili kullanamıyoruz sornan geleceğiz pazarda diyolar dinlenemiyoruz bize bi yardımcı olurmusunuz birde covid 19 salgını var ben 14 gün karantinaya kaldim gine olursam hasta benim aileme kim bakacak 2 çocuk ve eşime kim bakacak yardımcı olursanız çok makbule geçer tesekurler

 17. merhaba 4 yıl çalıştıgım iş yerinin şubesi kapandı ve işten çıkmak zorunda kaldım 2018 de kapandı eski iş yerim haklarım için dava açtım arabulucu sayesinde tazminatımı aldım bana son 3 ay kala sigorta yapmışlar ben geçmişe dönük dava açmak istiyorum sgk primlerim için nasıl bir yol izlemem lazım

 18. Merhabalar Bi sorum olacak bir market zincirinde çalışmaktayım ve hafta da 1gün fuul yani tam gün çalışıyoruz ama bu bazen iki gün de olabiliyor ama bize yine 7.5 saat olarak çalışmış gösteriliyor ayrıca çok fazla çalıştığımız oluyor bunlarda üçret olarak maaş a yansıtmıyorlar bide son kullanma tarihi 1 2 kalmış ürünleri bize zorla sattırıyorlar satamassak kasadan geçip bizi ödüyecegimizi söylüyorlar ve bu yüzden baskı uyguluyorlar satmamız konusunda bide çalıştığım yerden alıp başka yerlere götürüyorlar gitmek istemiycede izma attın gitmek zorundasın istemiyorsan ver istifanı diyorlar ve biz hakkımızı arayıncada bizi işten çıkmakla tehtit ediyorlar imza attınız mecbursunuz diyorlar bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla

 19. merhabalar birsorum olacakti ben bir yerde asagi yokari 2 ay kadar calistim ve calistigim yer bana 8 gun sigorta yapmis ve sordugumda girdigin gun basladi dediler girdigimde ve ciktigimda hic bir sekilde imza atmadim bunun icin calistigima dahil bir kanit 8 gun yatan sigorta ve calistigim yerin karsisindaki otellerin kamarasi disinda bir kanitim yok sizce ne yapmam gerekin

 20. Merhabalar bi konu da yardım alabilir miyim ben 25.03.2020 tarihinde işe başladım ve bana 2 hafta içerisinde sigortamin yapılacağını söylediler aldığım maaş 1200 1750 ye anlaşıp diğer aylara ise maasta artis olacağını söylendi 2 buçuk aydır sigortam yapılmadı ve her gün söylememe rağmen oyladilar bende yapmadıkları için 07.06.2020 tarihinde işten çıktım ben sigorta paramı almam için nerelere nasıl şekilde şikayet edebilirim şahit de var kamera kayıtları da var yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba, sigorta parası diye bir ödeme türü yoktur. Sigortasız çalıştırıldığınız için sigorta hizmet tespit davası açmanız gerekir. Bu davayı kazanırsanız geriye dönük sigorta primleriniz yatırılır ve işveren idari para cezasıyla karşı karşıya kalır.

 21. Merhaba
  Bir tekstil firmasında 3 yıldır çalışmaktayım.Ancak söyle bir sorun mevcut.Sireketin insan kaynakları sorumlusu personellerin ihtiyacı ya da sorunlarini dinlemek yerine personellerin görünüş ve insani kusurları ile ilgilenmekte.Bizler bu konuda nasıl bir hakka sahibiz ya da neler yapabiliriz.

  1. Tipik bir patroncu insan kaynakları yaklaşımı. Bir çoğu da artık böyle maalesef.
   Size bir örnekle yardımcı olmak isterim;
   Eski çalıştığım yerde bir ik cı vardı, aynı sizinki gibi, işçiye adeta musallat olmuş ve karabulut gibi çökmüştü. 1 kişi şikayet ettik, duyan gören olmadı, 10 kişi ettik, patronun dikkatini biraz çekti, 20 kişi ettik, patron onu ilk iş günü odaya çekti…
   İş ve çalışmanız konuları haricinde kişiliğe fazla münasebetten dolayı işe motive olamadığınızı, moralsiz gelip gittiğinizi, örgütlenin ve direkt yönetime, patrona şikayet edin. İstek, talep ve diğer husular içinde direkt ik ya yazılı dilekçe verin, diğer sorunlarınızı yazılı talep edin. Tarih tekerrürden ibaret olacaktır.

 22. Merhaba ben zeynep .Kamu yerinde 4D iscisiyim.Hafta içi sabah 8 akşam 5 çalışmaktayız.Ayrıca ayda bir haftasonu Gece saat 8 den sabah 8 yada sabah 8 den akşam 8 e acil de nöbet tutuyoruz.34 kişiyiz toplam çalışan. Bu çalışan arkadaşlarımızın bir kismi idari birimde çalıştığı için hiç nöbet tutmamakta.Bir kısmı yoğun birimlerde çalıştığı için hic yazilmamakta bir kisminada sadece 8 saat nöbet yazılmaktadır.Sizce bu adil bir davranısmıdır.

  1. Merhaba,
   Adil bir sistem kurmak ve yönetmek ilgili birim yöneticilerinin, mütevellilerinin asli görevidir. Yaşamış olduğunuz husus işin gereği mi değil mi? Kamu sektörünün yönetim hakkında mı, başına buyruk bir uygulama mı?
   Bunu irdelemenin / öğrenmenin / sonuçlandırmanın en güzel ve doğru yolu, mağdur olduğunuz hususla ilgili bir dilekçe yazarak idareye vermektir. Gereği düşünülecektir.
   (Adil olup olmadığına buradan net bir şey söyleyemeyiz)

 23. Merhaba yaklasik 6aydir bir sirkette calisiyorum sigortam e devlette aktif olarak gorunuyor fakat maas ödemelerimi 4 ay elden aldim lakin 2 aydir sirketten herhangi bir ödeme almadim ve bu yuzden tartisip isimden ayrildim kalan ödemelerimi yasal olarak alabilmem konusunda nasil bir yol izlemeliyim ?

  1. Merhaba Enes bey,
   1- İlamsız icra takibi başlatabilirsiniz, ilinizdeki icra dairesine başvurarak,
   2- Alo 170’i arayıp şikayet dilekçesi oluşturabilirsiniz,
   3- Noter aracılığı ile işyerine ücretinizin ödenmesi hususunda son bir ihtar çekip işi ciddiye bindirdiğinizi ve artık bu iş için uğraşacağınızı gösterirsiniz,
   4- Arabulucuya başvurabilirsiniz.
   Seçim ve yordam sizin… Keşke işten ayrılmadan önce fikir danışsaydınız, işe gidip çalışmadan da ücretinizi işletip alabilme şansınız olabilirdi.

 24. Merhaba calişmiş olduğum bir kurye şirketinden cıktım. Ve bana soylenen maaş olarak belirttikleri miktarı yatırmadılar işe girmeden önceki konusulan miktar yatan artı olarak cok miktarda kesinti yasattılar maaşinin uzeribe mesala işci sgk primi işsizlik pirimi gelir vergisi damga vergisi gibi bunlar yasal mi işe girerken bize bu konuda birseyden bahsedilmedi yaklaşik 2000 tl olan maaşimdan 500 lira gibi bi ucret kesintisi var işe baslamadan onceki konusun maaş işe 3700 tl iken 2000 tl yatırdılar ve ondandan da bir cok kesindi yasattılar bu konuda nereye muracat etmem gerekiyor ne yapmam gerekitor bilgi verirseniz cok sevinirim.

  1. Merhaba. Yapmanız gereken arabulucu başvurusu yapmak olmalıdır. Burada uzlaşamazsanız dava açmanız gerekecek. Mahkemede, hakimi bir şekilde, gerçekten de daha yüksek maaş belirlendiğine ve kesintilerin yasal olmadığına ikna etmelisiniz. Yani alacağınız 1 lira da olsa 10.000 lira da olsa, aynı süreçlerden geçmek gerekiyor.

 25. Bu … denen is yeri iscileri ve butun calisanlari kandirdi. Hicbir sey de yapamiyoruz. Dedikleri tek sey avukata git demeleri. Adamlar tasinip kaciyolar. Adalete bak.

 26. Öncelikle merhaba.
  ben bir işciyim. is yerimin olanak sagladigi servis hizmetinden faydalaniyorum. hafta sonlari mesai oldugunda mesaiye gidiyoruz. kullanmis oldugumuz servisin soforu normalde belirlenen duraga gelmeden yaklasik yarim saatlik bir uzaklikta indiriyor. evime gitmek icin bu yolu yuruyerek veya ekstra bir dolmus taksi cagirarak halletmeye calisiyorum. sizlere sorularim sunlar ;
  1) bu yarim saatlik yurume esnasinda basima gelebilecek kaza bela vb. sey olur ise ben bir hakdan faydalanabilirmiyim sigortadan vb gibi. siz anladiniz demek istedimi tam olarak ifade edememis olabilirim. tazminat gibi
  2) zorla indirildigim icin servis soforunu resmi olarak sikayet edebilecegim bir yer kurum var mi ?
  3) yasanilan bole bir durum oldugunda servisten inmeyip tartismaya girmek bu esnada olusan gerilimden dolayi kavganin yasanmasinda dogabilecek zarar ne olabilir ? beni işten mi atarlar. yoksa servis soforunun yaptiginin bir cezasi olmali mi
  4) avukata verip bu durumun cozulebilmesini sagliyabilirmiyim?

  gercekten bu durum yuzunden evime sinirli agresif geliyorum. butun gunun yorgunlugu birde yasanan bu durumlar psikolojimizi bozuyor. sanirim bundan dolayi is yerini birakmak zorunda kalicam. cunku artik cozulmesini istiyorum bu kisilerin yaltigi terbiyesizligi. 3 kurusluk yakitin karini yapiyorlar diyebilirim bu servis soforleri. allaha havale ediyorum boyle kisileri.

  Okudunuz icin tesekkur ederim.

  1. Merhaba. Sorunuzu anladım; ama öncesinde şu soruyu sormam gerekir: Bu durumu yazılı olarak işyerine ilettiniz mi? İlettiyseniz işverenin yaklaşımı ne oldu?

 27. merhabalar ben 4d kamu işçisiyim: 1acil serviste 24 saat esaslı çalışıyorum.
  bizlere aylık 192 saat mesai yapma zorunluluğu getirdiler.biz her ay 192 saat çalışıyoruz. aynı zamanda yanımda memur arkadaşlarda var onlarada aylık 176 saat çalışma zorunluluğu getirdiler ve çalıştırıyorlar.
  sorum şudur: biz işçiler aylık 180 saat çalışma zorunluluğumuz yokmu. ayrıca devlet memurları da 160 saat değilmidir.yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhaba. Kurumun uygulamasının baştan sona yanlış olduğunu söylemeliyim. Keşke bir bilene sorarak hareket etseler.
   1- İşçi hiçbir nedene günlük 11 saatten çok ÇALIŞTIRILAMAZ.
   2- İşçinin çalışma süresi aylık DEĞİL, haftalık hesaplanır ve 45 saat üzerinden hesap yapılır.
   Memurlarla ilgili kısmı bilmiyorum.

 28. Merhaba ismim süleyman bir yıl suren çalışma haklarımı vermiyor iki buçuk ay olaran maaşım var şirket ödeme yapamıyorlarmış bende arabulucu yoluyla başvurdum fakat sonuç olarak anlaşamadık haklarımı inkar ediyorlar

  1. Merhaba. O halde son olarak yapmanız gereken bir şey var: İş Mahkemesine dava açmak. Bunun haricinde başvurabileceğiniz bir yol bulunmamaktadır.

 29. Ben şuan çalıştığım işyerinde okul yaz tatilleri başlangıcı olmak üzere tam 32 yıl oldu.
  Bu zaman zarfında aile ortamı gibi bir çalışmamiz oldu, son 23 senedir arada askerliği çıkarırsak aralıksız çalışıyorum.
  İşin aile ortamının hikaye olduğunu anlamamız biraz geç oldu ve benim hakedislerimi talep etmekle birlikte gerçek yüzleri ortaya çıktı.
  Sigortam dahi 17 senedir yatırılıyor, öncesi yok buna rağmen bana karşı tavırları incitici boyutta ve verme taraftarı değiller,
  Buna rağmen hayat şartları malum, işsizlik çok yüksek, onun için çalıştığım işyerine hakedislerimi içeren bir noter kanalıyla ihtarname gönderebilirmiyim.
  Teşekkürler.

 30. Terörle mücadele kapsamında üstün Baş ari belgesi alan iş hakkı neden. İş kurda geçerli görülmüyor resmi gazete yayınlanan 08.09.2009 yürürlüğe giren tugayı bağlı ise tugay Komtanı imzasi tabursa tabur Komtanı bölükse bölük Komtanı imzasi ama İş kur tugay Komtanı diyor terörle mücadele yapan tabur ve bölük üs bölgelerin di .bu konu hakkında yorum yapmanızı rica ediyorum

  1. Merhaba. Hanifi bey bu konuda bir bilgim yok. Ama, ilk fırsatta araştırıp yazmayı düşüneceğiz.

 31. Merhaba Mustafa Bey
  Çağrı Merkezinde İşe başlamıştım Mart ayının 6sında İşe girdiğimde 2020tl asgari Ücret Yapılan satışın %5i senin Dediler Ve15günlük Deneme süreci sigortada 1ay sonra Başlar dediler kabul edip İşe girdim 15gün sonra Satış yapamadığım için merkez dedikleri yerden gelen kağıtta İşçinin çıkışı yapılsın yazıyordu Ve bana sordular 7günlük deneme süreci daha istermisin diye bende istedim ve 7gün sonra Satış yaptım 9gün sonrada işten ayrıldım çünkü işyerinden çıkıp maaşını alamayanlar vardı Biraz Tedirgin olmuştum İşten Çıktığım zaman Maaş hesaplaması 9gün ve 500tl üzerinden yapıldı 22günlük deneme sürecinde para alınmıyormuş İlk defa burada duydum deneme sürecinde ücret alınmadığını bu İşyeri açma Belgesi ve izni olmayan İçeride benim gibi sigortasız olarak 20 işçi daha çalıştıran çağrı Merkezini şikayet etsem Bir Sonuç Alırmıyım ? Ve işten çıkalı 1ay oldu hala ücret vermediler İçeride çalışan 3arkadaşım Daha Var İşten Çıkmıyorlar çünkü çıkarlarsa Ücret alamayacaklar Onlar Şahit olacaklarını söylediler benim orda çalıştığıma dair ve elimde watshapp konuşmaları var nereye şikayet edebilirim ?
  Şimdiden yardımınız için teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Sigortanız hiç yapılmadıysa, ancak dava açarak sonuç alabilirsiniz. 1 gün değil, 1 saat bile çalışsa, işçinin ücretinin ödenmesi zorunluluktur. Ama sigorta girişiniz yoksa, mecburen sizi uzun bir süreç bekler. En doğrusu, bir avukattan yardım alabilirsiniz.

 32. Merhaba ben bir iş kazsi geçirdim eylülün 22 si 2018 de yüksek çalışmada 7.5 metereden düştüm kaburga kemigim kırıldı ameliyat oldum yaklaşık 7 aydır raporluyum ama rapor parası (1300 tl) hariç hiç bir maddi manevi destek görmedim ilgili kurumlara başvuru yaptım ama roporlusun raporlu iken bir işlem yaoamazik dediler al
  Sizden ricam nasıl bir süreç takip etmeliyim saygılarımla

 33. Merhaba ben çalışmaya başlayalı 2 yıl oldu .Burda psikolojik baskı var .sağlık için bile izin vermiyorlar. Işsiz kalmak istemiyorum ama ne yapabilirim .

  1. Merhaba. Çalışmaya devam etmek ama sıkıntıların da giderilmesini istiyorsanız, bunun tek yolu Alo 170’i arayarak şikayette bulunmaktır. Ama ne kadar işe yarayacağını kestirmek mümkün değildir.

 34. merhaba,
  19 yıldır aynı şirkette lojistik yetkili olarak çalışyorum
  psikolojik baskı var üzerimde bana teknik iş boya badana işim haricinde iş yaptırıyorlar
  ben işden tazminatımı alıp çıkmak istiyorum
  saygılar

 35. Merhaba babamı iş yerine hırsızlık diye suçladılar işten çıkartılar filen yapmış gözüküyor itiraz dilekçesi isteniliyor bu konuda napablrm yahut tazminat alabilrmyz?

 36. Slm üzgünüz konuda bana haksizlik Yaptılar mesaiye bir gün gitmedim diy evet işten cikarttilar hemde tehditle .

 37. Merhabalar yazın çalıştığım otel için 170 i arayıp şikayette bulundum. Oteli şikayet ediyorum. Otel işe girişlerde hiçbir personelden işe giriş için gerekli evrak almadı, herkesin maaşını asgari gösterip vergi kaçakçılıgı yaptı, işten çıkarmalarda ihtar çekmedi, maaş bodrosunda bayram tatil izin günleri göstermedi, izinsiz izin vermeden çalışırdı, bodro imzalatmadı, son ay maaşı bölük porcuk yatırdı. Bana diyorlar ki şu anda orada çalışmadığınızdan bir şey yapamıyoruz. Bilmem nereye dilekçe gönderin. Arabulucu mahkemeye başvurun diyor. Adamlar eksik evrak belgesiz iş yapmışlar arabulucu devlet ile otelin mi arasını bulacak?

  1. Merhaba. Bu konuda haklı olduğunuzu söylemem gerek. Ancak çok fazla isimsiz ve asılsız ihbar yapıldığı için, devlet şu anda işyerinde çalışıyor olmayı şart koşuyor ve bizzat çalışmayanların şikayetini dikkate almıyor. Yine de bana göre, en azından böyle somut iddiaları dikkate almalı ve teftiş konusu yapmalıdır.

 38. Merhaba
  1 yıldır. çalıştığım firmadan işe geç 15 dk geç kaldıgım için işten çıkarıldım. daha sonrasında ameliyat süreci geçirdim 45 günlük bir raporum var. ve 15 günlük maaşım hala içerde. firmaya ihtar çektirdim ama ihtar geri geldi. sigortam farklı yerde gösterildiği için. daha sonra o yerin adresini e dcevlet üzerinden alıp tekrar gönderdiğimde ise kişi bu adresten taşınmış diyip ihtarım geri geldi. Ne yapmam gerekiyor. Hem işten çıkarıldım, hem 15 günlük maaşım içerde ve 45 günlük raporum var. sigortam yattı ama maaşım hep elden verildi.

 39. merhaba ben 9 yıl çalıştığım bir firmadan işten çıkarıldım bana bugün yarın vereceğiz diyerek on beş yirmi gün oyaladılar bu arada aklıma iş kur geldi ve işsizlik ödeneği için başvurdum bana kurumda(beyfendi hakkınızda evrakta sahtecilikten işvereniniz tarfından dava açılmış size maaş bağlayamayız ama davanızı kazanırsanız geçmişe dönük toplam maaşınızı alabilirsiniz)dendi.ve yaklaşık 4yıl süren davayı kazandım bu arada bende karşı dava açtım işverenim temyize gitti onuda kazanıp kesinleşmiş kararla birlikte tekrar işkura başvurdum oradaki memur arkadaş bana (beyfendi sizin açtığınız davayıda kazanmanız gerekiyor)dedi,şimdi birinci sorum her memur kendi insiyatifinimi kullanıyor ikinci sorum ben davayı kazanıp temize çıkmışım işsizlik ödeneğimi almak için illa tazminatımıda almammı gerekiyor ….işsizlik ödeneğini almak için çok araştırdım tazminat şartı konulmamış beni aydınlatıranız çok mutlu olucam inanın sorun para olmaktan çıktı…..şimdiden teşekkürler saygılar.

  1. Merhaba. Bu konuda ne yazık ki belirsizlik var. İşkur neye göre karar veriyor? Bunu anlamak çok güç. Bazı durumlarda, işçi kıdem tazminatı alamasa bile, işsizlik maaşı alması mümkün olabilir. Nihai kararı genelde İşkur genel merkezi veriyor. Sorunuzu öyle ya da böyle diyalogla çözmeniz gerekecek.

 40. Çalıştığım iş yeri SGK mı işe girişimden 11 gün sonra yapmış ve SGK mı asgari ücretten yatırmış ve çalışan tüm personellerin de asgari ücretten yatırmış .Suanda da işten çıkarıldım ne yapabilirim

  1. Merhaba. Rabia hanım, arabulucu başvurusu yapmanız gerekir. İşveren uzlaşmazsa da, iş mahkemesinde sigorta hizmet tespit davası açmalısınız.

 41. sel ben diyarbakir silvan … kuyunde yasiyorum bu köyde ortalama 80 hane var ve bu 80 haneden 40 hanesi maddi sıkıntılar içinde ve bu kuyde ortalama her yıl 5 6 iskur elaman aliyo ve her sene aynı ayleden aliyo biz kayıt oluyoruz ama boş bunlar torpille saldırıyo biz bunları nereye şikayet edebiliriz o kadar fakir fukaranın ekmeğiyle oynuyola

 42. Merhaba
  72 günlük İşbaşı eğitim programının 14. Gününde işten ayrıldım. İşkurdan ceza almamak için dilekçe doldurdum. Fakat iş yeri ayın 14 ünden 30 una kadar işkur çizelgesini benim gelmediğimi belirterek işkura dilekçemle beraber teslim etmiş. Fakat işkur dilekçeyi dikkate dahi almayarak devamsızlıktan beni 1 sene işbaşı eğitim programından men etmiştir. Devamsızlık yapmadığımı belirttim fakat düzeltme yapamayacaklarını söylediler. Benimle ilgili hiç bir sıkıntı bulunmazken 1 sene işkurdan yararlanan hiç bir firmaya işe başlayamıyorum. Bununla ilgili nereye şikayet edebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

 43. Beni ağutosun 14 de işten çıkardılar özel şirket tarafından sigortamı yatırmışlar ama hiçbir ödeme yapmıyorlar sürekli bana bigün veriyorlar para yatacak diye ama parayı hiç yatırmıyorlar lütfen bu konuda yardım edin

 44. Merhaba özel sektörde çalışan personel dım 18 aydır 11 saat cakıstık resmı tatiller de ızın yoktu bende avukat aracıyla ıhbarname cektım ara bulucuda bulusuldu karsı taraf hıc bır sey odemek ıstemedı şimdi mahkeme kararı beklenecek ne kadar sure ıcınfe açıklanır

 45. Eşim 3 yıla yakın bir şirkette muhasebecilik yaptı maaşını düzenli alamadığı için ayrıldı.kendı cıktı.tazminat hariç iki aylık alacağı var.isveren ödeyeceğim diyor ödemiyor 4 ay oldu hiç bir şey imzalamadi

 46. Merhaba yevmiyeci olarak bir günlük paketleme işinde çalıştım ancak 60 liralık yevmiye paramı yatırmıyorlar bununla ilgili ne yapabilirim?kriz yaklaşıyor ve iş yok çalıştığımızın hakkı da verilmiyor yardımcı olabilir misiniz?

 47. meraba 21aydır bir özel sektörde çalişmaktayım bu zaman zarfında hiçbir bayram da ve resmi tatilde izin kullandırtmadılar günlük 13sat çaliştiriliyorum mesayimi istedim çalişiyorsan böyle dendi ne yapmam getek kendim çikmam için baskı uygulanıyor

  1. Arda bey bu halde haklı nedenle fesih yaparsınız ve haklarınızı talep edersiniz. Ödeme yapılmazsa da hukuki süreci başlatırsınız. Uzun ve meşakkatli bir süreç de olsa, hakkınızı aramanız gerekir.

 48. Merhabalar ben 3 yil kargo firmasinda calistim evlilik nedeniyle cikmak icin sube sahibi mudurum is bulacagim diyerek tazminatimi vermedi ve kendı istepimle ciktim 2 aydan beri ses sade yok is bulmadi suan hakkimi istiyorum tazminatimi alabilirmiyim

  1. Hülya hanım, her hangi bir evraka imza attınız mı? Evlilik nedeniyle işten ayrıldıysanız, arabulucu başvurusu yaparak hakkınızı arayın.

   1. Evet evrak imzaladım. İstifa dilekçesi doldurdum. Tam olarak ne yapmalıyım.. Yani arabulucu başvurusu çözüm olur mu?

 49. Merhaba kolay gelsin ben 10 aydır çalıştığım şirket tarafından 15 günlük süre tanınmadan çıkarıldım aradan 10gün geçti ve hala ihbar tazminatımı vermediler aricaz dediler aramadılar ben aradım telefonu açmadılar mesaj attım dönüş yapmadılar ne yapmalıyım

 50. 4 yıldır iş yerinde sabah 8 iş başı akşam 7 veya 8 arasi calismakta olmaktayız. Pazar günleri ve bayramlardada zorunlu calistiriliyoruz.her hangi bir mesai elden veya banka hesap numaralarimizada para yatmiyor.banka hesabına yatan aylik ücrette 1500 tl yani asgari ücret bile değil. Ayrıca yüksek maaş alanlarında bankaya aynı şekilde 1500 tl yatmaktadır. Ve çocuk işçi emekli olmuş sigortasız çalişan da vardir. Iş yerinde kamera kayitlari mevcuttur.

 51. Merhaba bir iş yerinde 11 ay çalıştım ve agilerimin ödenemediğini duyunca itiraz ettiğim için işten çıkarıldım sadece ihbar tazminatı ödendi ben geriye dönük agilerimi nasıl alabilirim?

 52. Ben iki yıl on ay Kastamonu araç da yukarı araç … sitesinde apartman görevlisi olarak çalıştım ve çocuklarının okul nedeniyle işten ayrılma kararı aldım k maraşa ve bunu yönetici … Hemi sözlü hemide yazılı dile getirdim ve sssk dan tezminat alabilir evragıda aldım fakat beni kendisi bu ev ragı verdiyimin iki gün sonrası yıllık izine ayırdı kurnazlıkla bana sen bu süreç içinde taşın deyip daha sonra 31 tenbuzda hesaplaşak dedi şimdi ise hiç oralı olmuyor ve iki yıl öncesi apartman kışları fazla çalışma uygulaması karı alıp pazar günleri izinlilik yerine fazla para verek kışın madur olmayalım dedi ve bunu iki ay ödedi daha sonra hiç ödemedi biz katı yakıtla binaları ıstıyorduk ben şimdi nasıl hakkımı arayabilirim şimdi ne tenbuz ayı maşım ödüyor nede tezminatımı

 53. merhaba. özel bir sektörde sekreter olarak çalışmaktayım. 3. yılım doldu fakat ilk günden bu güne kadar alamadığım mesai ücretleri ve resmi bayram izinlerini kullanamadığımdan şikayetçiyim. her ay maaş yattığında hüsranla karşılaşıyorum defalarca kez dile getirmeme rağmen bir sonuç elde edemedim. asgari + mesai + agi olarak anlaştığım kurumda ;
  1550den gösterilen maaş ücreti
  eksik yatan mesai ücretleri
  yemek molasını iş saati içersinde kılmayıp kesmeleri
  maaş bodrolarını zorunlu imzalatıp geri vermemeleri
  270 saatin üstünde zorunlu mesai yaptırılması
  resmi ve bayram mesailerinde çift mesai ücreti verilmemesi
  maaşların 45 saat değil de 50 saattlen hesaplanması

  bunun gibi

 54. Merhaba benim kardeşim 4 aydır bir işte çalışıyor bir iki kere telefon ile oynuyormuş diye işten çıkartıyorlar bu gerekli midir şikayette bulunabilir miyiz bunun için

 55. merhaba ben özel bi Hastanenein Santral bölümünde çalışıyorum.telefonlara bakıp hastalara doktorlarla ilgili bilgi veriyorum.İşe gireli 8 ay oldu.Bugun hakkımda hasta şikayeti nedeniyle 3.tutanak tutuldu.bu 3.tutanak ama hepsi birbirinden bağımsız farklı konulardı.1nci ilk defa işe geç geldim ve onunla ilgili.2nci ise gece vardiyamda telefon çalmadıgından bende bilgisayardan haberleri izliyordum onunla ilgiliydi.3.de gun içinde izinli olan bir doktoru hastaya burda dediğimden dolayı hastanın şikayeti.Şimdi ben bununla ilgili bi savunma yazacagım ama ne yazacagımı bilmiyorum yardımcı olur musunuz..şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, bu konuda size yardımcı olmamız mümkün değil. Durumu açıklayan bir savunmayı kendiniz hazırlamalısınız; çünkü fiili durumu en iyi siz bilirsiniz.

 56. Merhaba 27 aralık 2018de başladıgım işime 1 şubatta sigorta girişi yapıldı maaşım elden verildi ve haftalık 54 saat çalışıyordum mesai yazılmıyordu. Mayısın 13ünde ihbar süremi doldurmadan çıktım ve içeride 1000 lira alacağım kaldı temmuz oldu hala param verilmedi telefonlarım açılmıyor ne gibi bir hukuki süreç başlatabilirim konu hakkında bilgi verebilir misiniz ?

  1. Merhaba. Bu durumda yapabileceğiniz tek şey arabulucu başvurusu yapmaktır. Böylece yasal süreci başlatmış olursunuz.

 57. Merhabalar ben 6 aylık … market çalışanı olarak sizden bi konuda yardım istiyorum. Benim çalıştığım mağaza sabah 07:45 aksam 22:00 da kapanan bi mağaza ve bu mağazada bana çalışma saatleri için imza artirdiklari defter sabah 08:45 akşam 17:00 öğlen 13:45 akşam 21:00 ve hiçbir şekilde böyle açılıp kapanmadı benim fazladan çalıştığım saatler ne olacak. Ve sürekli … net üzerinden çıkarttığım maaş bordromda kasa açığı yüksek mevlâlarda 3 aydır bu böyle sesimizi çıkarmadıkça bizi eziyorlar müdürün afra tafrasi bitmiyor BAYAN masterimla ust kata çıkıp saatlerce orda durur. Sözü uzatmicam daha fazla ve sayın ınsan kaynakları çalışanlarından birini bu mağazaya davet ediyorum olan biteni görsünler artık…!!

 58. Merhaba bizi seçim günü çalıstirdılar ama mesaimizi yatirdılar fakat sonuc olarak ben gitmek istemiyodum zorunlu olarak gittim bunun isverene bi suçu yok mudur

 59. Merhaba Ankara saray keresteciler civarında bir fabrikada gaz altı kaynağı yapıyorum çalışma saatimiz sabah 8:30 akşam 18:00 ama yılın 9,10 ayı mesaiye kalıyoruz mesai saat 21:00 kadar sürüyor bu zaman dilimi bizleri çok yoruyor formenler tarafından piskolojik baskı görüyoruz biz işçi kesimi olarak çok sıkıntılar çekiyoruz hem işimiz ağır hemde çalıştığımız fabrikada havalandırma yok patronumuza söyledik akşam mesai saatini 20:00 yapalım diye hiç hesaba almadı zaten bu ağır sanayi sektöründe bu tür sorunlar’la dolup taşıyor fazla mesai saatini aza indirmek için ne yapmamız gerekiyor detaylı bilgi verirseniz memnun oluruz

 60. Merhaba biz sabah 08:00 işbaşı akşam 18:30 bitiş Cumartesi 08:00 çıkış 15:30 olacak şekilde çalışıyoruz sizce normalmi ve değilse ne yapmam gerekiyor

  1. Hasan bey, normalden kastınız nedir? Fazla mesai ücreti alıyor musunuz? Çalışma süreniz haftalık 45 saati geçiyorsa ve fazla çalışma ücreti almıyorsanız, normal değildir.

 61. Mrb.11.01.2006 da bi kamu kurumunda ozel guvenlik olarsk ise basladim.isci kadrosuna gectik.simdi kurum dan deniyoki yillik izin icin ise girdin yil deil ay onemli 11.ay gelmeden izin yok.ve hersene 11. Ayda izin kullanacakmisim ne yapmaliyim

 62. 13 Nisa’nda istihdam zorunlu personel sözleşmesi yaptım. Sigortamı 5 mayısta yatırmaya başlamışlar ve asgari ücretten yatıyor. Bir ay çalışıp çıktım ihtar gönderdim mesailerimi de yatırmadılar. Şimdi ne maaş alabildim ne de eksik sigortamı ödediler ne yapmalıyım

 63. Merhabalar 12 seneden beri aynı işyerinde çalışıyorum sabah 8.30 akşam 6.30 cumartesi 8.30 öğlen 12 yemek molamız 45 dakka 2 kerede 15 er dakkadan çay molamız var çalışma saatlerimiz normal mi nasıl bir yol takip etmeliyim teşekkürler

  1. Özkan bey bu bilgileri kullanarak hesabınızı kendiniz yapabilirsiniz. Haftalık çalışma süreniz 45 saati aşıyorsa, size fazla mesai ücreti ödeniyor olması gerekir.

 64. Sayın zeynel bey merhabalar.BENİM SORUM TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN GÜVENLİK GÖREVLİSİ GÜV AMİRİ VEYA GÜV MÜDÜRÜ OLABİLİRMİ İDARE BÖYLE BİR ŞEY YAPABİLİRMİ YAPARSA ARKADAŞLARA YAZILI BİLGİLENDİRME YAPMASI GEREKMİYORMU AYRICA TAKIM ELBİSELİ GÖREV YAPABİLİRLERMİ ÇÜNKÜ İÇİMİZDEN GEÇENLER BİR SEY BİLMEYEN EGOLARINI TATMİN ETMEK İSTEYEN KİŞİLER YARDIMCI OLURSANIZ MUTLU OLURUM İYİ GÜNLER

  1. Murat bey, bütün bu sorularınızın cevabını yine kurumunuzdan öğrenebilirsiniz. Buradan yorum yaparsam yanlış bilgi verebilirim.

 65. Merhaba beni ocak ayında sigortadan çıkışım yapılmış tekrar girdi olmuş 15 aylık çocuğum var ve 2.5 yıllık evliyim hiç bir şekilde şimdiye kadar maaş bordrosu ve aile geçim indirim parasını aldığıma dair hiçbir belge imzalamadım ve aile gecim indirim parasi almadim senelik izin kullanmadim is yerinde yaklasik 2.5 senedir calisiyorum ne yapmalıyım bugün işten ayrıldım ve ayrılış belgesi imzalamadım cevap verirseniz sevinirim

  1. Ahmet bey, hiç vakit kaybetmeden arabulucuya başvurun ve tüm haklarınızı talep edin.

 66. Merhaba benim iş yerim konfeksiyon bölümü ve bir çok işçiye 6 ayda bir çıkış ve giriş yapıyorlar sigortadan ve 18 yaşından küçük calistiriyorlar ayrica bodroda askerlik maaşı ve üstü aldıklarını yazıyorlar ama ne yazıkki askeri maaşın altinda veriyorlar ben dahil bir çok işçiye hakkımı aramak istiyorum ve çalışanlarına ne yapmam gerekir

  1. Mehmet bey önünüzde iki seçenek var. Ya Alo 170’i arayarak iş müfettişi gelmesini istemelisiniz ya da haklı fesih yaparak gerekirse mahkeme aracılığıyla hakkınızı aramalısınız.

 67. Merhaba ben bir markette mağaza müdürlüğü yaptim onaylandigim ay müdür maaşımı alamadım 3 aydır da eksik yatirdiklari maasi yatırmıyorlar sikayet için neler yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz

 68. çalış tıgım iş yerinde askerlik nedenlerinden dolayı işten ayrıldım ne paramı nede tazminatımı aldım bunları nasıl alırım ?

 69. Merhaba ben birsey sorcam ben ….’da calsiyorm bugn vardiyama gittim 5 dkka gec kaldm diye 12 vardyasindyken tartstm mudurle bana 13 de gel dedi bende tartsgim icn gitmedm 1.5 yildir girdi cikmamala birlikte 2.5 yldir calisyorum ama gitmedm diye beni vardyalrdan silmisler bende onlara sordm bana neden bilgi verilemdi diye sonrada cikrtklrni ogrnedm ben tazmnatmi alablirmiyim ve be yapmam gerek bimeke basvrdm bakalm ben cikismla ilgli hicbirseyde imzalamadim tutanakinla merkez cikisni veriri dedlr bana

 70. Merhaba Mustafa Bey ben bir firmada 6 yıldır çalışıyorum.6yili doldurmama rağmen yıllık iznimi 14 gün olarak veriyorlar 1 yılı dolanda 14 gün 10 yılı dolanda 14 gün kullandiriliyor.Ne yapabilirim kanuni iznimi alabilirim.

 71. Meraba ben 32 gun spor salonunda calistim sigortayi baslaticaz dediler 1 hafta gecti baslatmadilar 2hafta gecti yine baslatmadilar bugun yarin baslaticaz dediler 1ay gecti bende cikisimi telefonla verecegimi soyledim 1saar sonda cikisimi verdim suanda 15gun onceden soylemedigim
  icin 15gunumu kesiyorlar napmam gerekir

  1. Merhaba, öyle şey mi olur? Bence hiç muhatap olmayın ve doğrudan arabulucuya gidin. O işyerinde çalıştığınıza dair tanık bulmanız çok önemli olacaktır.

 72. Meraba mustafa bey yaklaşık 3 senedir Aynı firmada calısıyorum ama amirim surekli hakaret el kol hareketleriyle taciz ediyodu izin vermedigim icin bu hareketlerine hatta patronumuzada sikayet ettim ama amirim simdi kendim istifa edip isten cıkıyım diye farklı seyler yapmaya basladı azarlama hic bir sucum yokken baskalarının yaptiğı hatalar icin beni suclaması vs ben ne yapabilirim isimdende memnunum

 73. Son çalışanların kadroya geçirilmesi için çıkan kanunda, bazı yerdeki çalışanları kapsamadığı görülmektedir. Bu şekilde binlerce madur vardır. Hak herkesin hakkı olmalıdır. Oğlum Milli Eğitime bağlı huzur evinde çalışıyor, sigortalarını taşeron firma tarafından yatırıldığını görüyoruz ancak maaşları döner sermayeden ödeniyormuş ve biz bu sebepten ötürü bu son kadroya geçmek için çıkan kanundan yararlanamıyoruz. Bu maduriyetimizin giderilmesini sayın bakanımızdan istiyoruz. Giderileceği ümidiyle beklerken saygı ve selamlarımızı iletiriz.

 74. merhaba ben şuan çalışmakta olduğum iş yerinde 2 yıl 8 ay süre ile çalışmaktayım bu süre zarfında bölüm sorumlusu her diyalog da hakaret ederek bağırarak arkadaşlarımın yanında küçük düşürücü davrandı en ufak şeylerde bile yazılı savunma aldı ve bunları büyük bir şey gibi biriktirmiş en son diyalogumuz da yine diğer çalışanların yanında bağırarak hakaret ederek senin çalışmak istemiyorum diye bağırdı sonra disipline vererek genel müdürün yanına çıkarttı y,ne aynı şekilde genel müdürde bağırarak ve hiç dinlemeden beni yargılayarak sürekli yalan söylüyormuşum gibi davrandı sonrasında beni mevcut iş pozisyonunda alt bir seviye bölüme gönderdiler gönderdikleri bölüm için hiç bir eğitim vermediler bu durumda şahsıma mobbing (psikolojik terör) uygulayarak ihbar ve kıdem tazminatı vermeden kendim istifa etmemi sağlamak istediklerini düşünüyorum bu durumdan dolayı psikolojik destek almak zorunda kaldım şimdi bu iş yerini şikayet etsem yasal haklarımı alarak iş anlaşmasını iptal edebilirmiyim

  1. Ömer bey şikayette bulunmanız tek başına yeterli olmaz. Ama şikayet sonucunda müfettiş raporunda size mobbing uygulandığı sonucuna varılırsa, bu sizin için önemli bir delil olur. Onun dışında, mobbingle ilgili yazdığımız yazıya bakarak biraz daha bilgi sahibi olabilirsiniz.

   1. çok teşekkür ederim cevabınız için şikayet ettikten sonra anladığım kadarı ile ispat etmek gerekir diyorsunuz şahit olarak kimse anlatmaz gerçekleri çünkü aynı baskı hala var eski bölümümde diğer çalışanlar içinde ama işimden olurum mantığı ile yaklaşacakları için şahit olmazlar bu durumda başka hangi yolla ispatlayabilirim aceba

 75. Mustafa bey öncelikle selamlar. Ben özel bir lokantada aşçı olarak calışmaktayım şuan 4.aydayız ve halen sigortamız yapılmış degil bugün yarın diye oyalıyor iş veren toplamda 3 kişiyiz ve maaşlarımızda sürekli elden veriliyor nasıl bir yaptırım uygulaya bilirim. Simdi sikayetimde maaşımızı vermediler sigortamız yok geriye dönüş olurmu yoksa sadece şikayet ettiğimizlemi kalırız ?

  1. Cumhur bey, öncelikle Alo 170’i arayarak, sigortasız çalıştığınızı ve işyerinde tespit yapılmasını istediğinizi belirtmenizi öneririm.

 76. Selamün aleyküm Murat bey ben özel bir işyerinde 2 ay çalıştıktan sonra ayrıldım bir miktar alacağım var ve senetli taşaron kalanını ödemiyorum diyor senetle icraya baş vur sam uzun bir süreç olacak daha hızlı nasıl sonuçlanır.

  1. Merhaba. Bir an önce arabulucuya başvurmanızı öneririm. Madem bir taşerondan bahsediyoruz, asıl işverenden de alacağınızı tahsil edebilirsiniz.

 77. merhaba mustafa bey ben 1.yıl 3 aydır bir şirkette çalısmaktayım.ve bana 15.10.2017 tarihinde işten ayrılcağımı sölediler.lakin bana 01.10 2017 tarihli ihbar süresini imzalattılar.ılk 4 ay da benim sigortami yapmadılar ama çalıstığıma dahi kanıtlar var faturaların altında imzam var.benim alacaklarımı vermemekte diretiyolar.sayım olcak sayımdan sonra verırız gıbı seyler soluyolar.yıllık iznimide kullanmadım.bugun işyerıne gıttım bana istifa ettıgıme daır belge ımzalatmak ıstedıler tum alacaklarımı aldım hakkım yoktur dıye bır ıbraname ımzalamadım ve tartısma cıktı ısyerı sahıbı benı darp ettı haklarım ve yapacaklarım neelerdır yardımcı olursanız sevınırım…

  1. Bu durumda bir an önce dava açmalısınız. İstanbul’daysanız sizi iyi bir avukata yönlendirebilirim.

   1. 2 yıldır özel sektörde Çalıyorum.3.4ayda bir görev değişikliği yapılıyor.ve Haberim olmadan Maaş hesabım değiştiriliyor.Sizce Ne yapmam gerekiyor.Sikayet etmem gerekirmi

 78. Merhaba
  Ben iskur teyp çalışanı idim.son eylül ayının sonuna kadar çalıştım.2ekimde başvuruda bulundum ana dilekçemi 30 eylül e göre düzenledik.isten ayrıldım. Son maasim 23 eylül çıkışlı duzenlenlenmis.tüm resmi durumlarda çıkışım 23 görülüyor. Çalıştığım son bir haftanın ücretini nasıl isteyebiliriz
  Saygılar

  1. Nihal hanım, işveren ödemek istemiyorsa, ancak dava açarak ya da arabulucuya giderek almanız mümkün olabilir.

 79. İyi günler abim belediye den 30 haziranda emekli oldu. Tazminatının 10 bin tl sini.zar zor aldı geri kalan parasını halen alamadı. Ne yapabiliriz.

 80. 2 senedir bir fabrikada çalışıyorum.iki vardiya şekilinde.8 4 /4 12.bu cumartesi sayım yapılacağından çalışma olmaycani duyuruldu.yerine telaşının haftaya pazar yapilacani ki bununda fazlasinin verilmiycegi tamamen cumartesinin yerine yapılacağı belirbelirtildi.bu durumda benim gitmesem hakkımı aramam dogrumudur….

  1. Yasemin hanım, önümüzdeki hafta başka bir gün dinlenme hakkınız yoksa, yani 7 gün üst üste çalışacaksanız, bu yasal değildir. Ama arada bir başka gün tatil verilecekse, mümkün olabilir.

 81. Merhaba 8 ay bir özel şirkette asgari ücret ile 11 saat çalıştım.. Yakın hastalığı ve vefatı sonucu 6.ayım da kendi isteğimle şirketi mağdur etmemek adına çıkış istedim. Sonra işe geri döndüm.. Bir buçuk ay çalıştım bir gün sigortamı sorguladığım da sadece 3 ay yatırılmış olduğunu öğrendim. Yani sigortam 3 ay sonra başlatılmış. Mazeretim de çıkış verilmiş ve döndüğüm de başlatılmamış. Bu sinirle işe gitmedim.. Hakkımı nasıl aramalıyım.. İşsizlik maaşım da olumsuz çıktı. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Mehtap hanım, işsizlik maaşı neden olumsuz çıktı? Çıkış kodundan mı yoksa prim eksikliğinden mi? Ayrıca işten ayrıldığınız tarihten itibaren 5 yıl içinde dava açarak, bildirilmeyen sigorta primlerinizin bildirilmesi sağlayabilirsiniz.

   1. Sgk ile yaptığım ön görüşmede işsizlik hakkımın mevcut olduğu söylendi.. Baş vurdum sonuç olumsuz çıktı.. Ya çıkarılma sebebi olumsuz işlendi ya da yattı sandığım primler bike eksik.. Benim tahminim bu.. Başka bir ile girdim. İlgilenemiyorum. Teşekkür ederim.

 82. iyi günler özel bir hastanede çalışmaktayım ve 31 hafta 5 günlük hamileyim
  acil servise düşük tehlikesi süphesiyle başvurdum ve doktor olmadığından çok rahatsız olduğumdan ötürü kadın doğum polikliniğine acil yönlendirildim ve hoca yatış kararı verdi ve acilde alınan takip numaram silinmiş ve bana özel hasta muamelesi olarak 2500 tl ödeme çıkarıldı yatışım acil olmama rağmen acilden yapılmadı ne yapmalıyım

  1. Merhaba,
   konunuz biraz işçi-işveren ilişkisinden ayrı bir konu olmakla birlikte size şu tavsiyeyi verebiliriz:
   SUT (Sağlık uygulama tebliği)’a göre Acil yatışı yapılan hastadan para alınamaz. Bu hayatta hep karşımıza çıkıyor maalesef, sağlık ve eğitim tamamen ticari birer işletme kurumlarına dönüştüğünden üzülerekte olsa zaman zaman kim kimden ne koparırsa mantığı uygulanabiliyor.
   Balı bulunduğunuz hastaneye bunun yasal olmadığını ve tek kuruş ödemeyeceğinizi, ısrarcı olurlarsa derhal SGK’ya ve Sağlık Bakanlığına şikayetçi olacağınızı beyan edin. Israr ederlerse yine ödeme yapmayarak önce ALO 170, ardından ALO 187 Sağlık bakanlığına şikayetçi olun.
   Ayrıca takip numarası/barkod vb. silinmesi, unutulması sizi enterese etmez kesinlikle. Hastane bilgi işlem sistemini kurup kayıt altına almak zorunda…

 83. tencere ve çaydanlık fabrikası ağır ve tehlikeli işlere girer mi veya hangi sınıftadır?

  1. İmalat olarak anlıyorum?
   25.99.01 – Demir, çelik ve alüminyumdan sofra ve mutfak eşyalarının imalatı(tencere, tava, çaydanlık, cezve,yemek kapları, bulaşık telleri vb.)(teflon, emaye vb. ile kaplanmışlar dahil, bakırdan olanlar hariç)- SINIFI: Tehlikeli

   Kaynak: 29 Mart 2013 Tarih ve 28602 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN TEHLİKE SINIFLARI LİSTESİ TEBLİĞİ

 84. 3 ay önce bir şirkete girdim, sigorta girişimi ve aylık primlerimi yatırdılar ama 3 aydır elden verdikleri ufak avanslar dışında hiç maaş alamadım. BİMER’e şikayet ettim, şikayet ettiğim için de işten çıkardılar. Hiç alamadığım maaşı vermezlerse ne yapmam gerekiyor?

  1. Serkan bey, sigorta girişiniz olduğuna göre, ücret almadığınızı rahatlıkla ispat edebilirsiniz. Öncelikle arabulucuya başvurmanızı öneririm. Buradan sonuç alamazsanız, dava ile rahatlıkla maaşlarınızı alabilirsiniz.

 85. merhabalar ben bı egıtım kurumunda calısmaktayım 1.5 senedır calısıyorum ılk işe gırısımde bıkac ay sonra sıgorta yapılacaktı ama yapılması 6 ayı buldu 6 aydan sonra sıgorta gırısı yapıldı ardından tekrar 10 gun sonra cıkıs yapılıp tekrar gırıs tarıhımı yapmıslar.mayıs 2017 ye kadar duzenlı bır sekılde sıgortam yatırılmıs ve son ıkı ay tekrar sıgortam yatırılmamıs calıstıgım halde. sızce nasıl bır yol ızlemelıyım yardımcı olurmusunuz.

  1. Ayşe hanım ya haklı fesih yapıp haklarınızı mahkemede aramalısınız ya da ALO 170’i arayarak işyerinde teftiş yapılmasını ve durumunuzun tespit edilmesini istemelisiniz.

 86. merhaba,3 yıldır çalıştığım fabrika biz işçileri 12 saat çalıştırmakta ve bankaya 8 saat üzerinden gösterip geri kalan kısmını elden veriyor mesela 20 sınde maaş ve elden alınan paralar verilecek diye söz verilmişti girdiğimde maaşlar geç yatıyor ve elden mesai ücretini 1 hafta geç veriyorlar hiç bir sosyal yardımlarıda yok yakacak giyisi servis gibi tazminatimi almak istiyorum nasıl alabilirim

  1. Murat bey, elden para ödendiğini ispat etmeniz gerekir. Servis ya da yakacak yardımı gibi ödemelerin olmaması, haklı fesih nedeni değildir.

 87. merhabalar benim mesele biraz farklı bizim dükkanda bi işçi var işverenle ilişki yaşıyor ama işveren işi kovduğu halde iş yerini terketmiyor ne yapmamız gerek bilgi verirseniz sevinirim

  1. Alper bey, İş Kanunu bakımından ortada bir sorun yok. İşverenin istemediği kişinin işyerinde bulunması, ancak bir adli vaka olarak değerlendirilebilir.

 88. Merhaba ozel bir şirkette calışan hamile bir bayan hamileligi iyi gitmedigi icin doktoruda rapor yazıyor işveren işciyi işden cıkarmak istiyor ve 2.5bucuk yıldır bu şirkette calısıyor işveren rapor aldıgı ıcın işciyi nasıl tazmınat vermeden kovarım diye plan yapıyor ve magaza müdürü ve üstleri bunu kendi aralarında halletmet istiyor ne yapmalıyız teşekurler

  1. Ömer bey, işçi rapor aldığı için tazminat vermeden işten kovulamaz. Bu konuda rahat olmanızı öneririm. Ancak, işçinin aldığı rapor sahteyse ve bu durum hakem hastane raporuyla ispat edilirse, belki o zaman tazminatsız çıkış mümkün olabilir. Şu an için yapabileceğiniz tek şey beklemektir. Bir gelişme olursa ve bilgi verirseniz, yönlendirmeye çalışırım.

 89. Iyi geceler birşey soracaktım. Daha 21 yaşındayım. 20 aralıkta bir emlak ta ise başladım ilk ay maaşımı aldım 2.aydan sadece 500tl aldım ve 3.ay maaşımı alamadım yani 2300 tl alacağım var. Mart ın 21nde de işten tatil yap amaçlı uzaklastirilip. 3 aydır beni oyalıyor şu gün vericen filan diye zaten sigortamıda yapamadı. 2 gün içinde paramı verdiğiniz verdiniz vermediniz çalışma bakanlığına şikayette bulunacağımı soyledim ve bana iş teklifinde bulundu tekrar istemedim. Pazartesi vericem paranı dedi.vermezse Şikayet edip alma şansım var mı acaba?

  1. Aslı hanım, sigortanız olmadığı için İşkur’dan sonuç alamazsınız. Mecburen dava açmanız gerekir. Tavsiyem, yine de Alo 170’e şikayette bulunun ve işverene ödeme yaparsa, şikayetinizi çekeceğinizi bildirin. Belki böylece ödeme alabilirsiniz.

 90. Merhaba
  2016 yılı temmuz ayında bir şirkette işe girmiştim. İşe girdiğimden beri maaşlarımı düzenli bir şekilde almadım. Şirket aralık ayında iflasını açıklayıp bizi işten çıkardı ve şirkette çalıştığımız maaşlar kaldı. Bizi işten çıkarttıktan sonra bir miktar ödeme yaptılar. Fakat daha sonra hiç bir şekilde ödeme yapılmadı. Bu şirkette kalan maaşımı alabilir miyim? Bu konuyla ilgili ne yapmalıyım?

 91. MERHABA,
  9 AYDIR BİR FİRMADA ÇALIŞIYORUM.
  AĞUSTOS AYINDA 1 YILIM DOLDUĞU HALDE O GÜNDEN DEĞİLDE 1 AY 20 GÜN SONRA BAŞLATILAN SİGORTA TARİHİMDE İZNE ÇIKABİLECEĞİMİ SÖYLÜYOLAR.
  BENDE KENDİLERİNİN BENİM SİGORTAMI GEÇ BAŞLATTIĞINDAN BU KONUNUN BENLE ALAKASI OLMADIĞINI BEN GİRDİĞİM TARİH İTİBARİYLE GÜNÜMÜ SAYACAĞIMI İLETTİM.
  DİKKATE ALMIYORLAR. NE YAPMALIYIM?

  1. Merhaba Tuğçe hanım,
   bu gibi hususlarda çalışanların mağdur olmaması için geçen hafta bir yazı hazırlayarak BURADA yayınlamıştık. Göz atmanızı tavsiye ederim…
   Durumunuzla ilgili olarak tabiri caizse biraz iş işten geçmiş ve biraz da zor bir mücadele yolunuz var diyebilirim. SGK primleriniz geçmişe yönelik ödenmedikçe haklılığınızı ispat edemezsiniz. Ki işverenin bunu abul edebileceğiniz pek sanmam. En kısa yolu dedikleri tarihlerde izin kullanmak ve bundan sonra daha uyanık olmak.
   İyi günler.

 92. maaşım asgari ücretten yatıyor.elden gayri resmi ödeme yapılıyor.bunun ile ilgili sakarya çalışma sosyel güvenlik çalışma kurumuna dilekçe yazmam gerekiyor nasıl yardımcı olabilirsiniz bana

  1. Yazımızı detaylıca okuyup EK’te ki dilekçeyi indirerek kendinize uyarlayın ve ilgili makama teslim edin. Yada kısa yoldan ALO 170 ‘i de arayabilirsiniz, daha pratik olur. (Kişiye özel dilekçe yazamıyoruz maalesefki)

 93. Merhaba yaklaşık 3 yıldır özel bir şirketteyim. Belirsiz süreli iş sözleşmemiz mevcut fakat bu yıl buna ilave edilmek üzere görev tanımı adı altında kağıt imzalatmak istediler imzalamadm. Farklı bir projede getirildi iş yükümüz arttı Mesai kağıdınıda imzalamadm.şu an kişilere tazminat ödememek için mobing uygulanıyr çeşitli sebeplerle yazılı uyarı savunma imzalatılmak istenyr. Bu imzalanmayan hedef anlaşması görev tanımı ve mesai kağındndan Sebep hakları verip çıkarmıyrlar hakları alıp çıkmak istiyruz önerinz nedir şikayet etsek sonuç alabilir myz öneriniz nedir

  1. Merhaba. Öyle ya da böyle mutlaka haklı bir gerekçe bularak ayrılmanız gerekir. Bunun ne olduğunu buradan söylemem ise mümkün olmaz. Ama araştırmanızı ve İş Kanunu uygulamalarına ters bir durum varsa bunu gerekçe göstermenizi öneririm.

   1. Bu şartlarda kendim ayrıldığımda yasal yollarla hakları alabilmek, onların en kötü ihtimalle tazminatsız çıkardıklarını düşünürsek bu duruma göre daha zor olmaz mı

    1. Yasemin hanım elbette işverenin sizi işten çıkarması birinci tercih olmalıdır. Ancak siz haklarınızı alıp çıkmak istediğinizi söylediğiniz için böyle cevap verdim.

 94. Merhaba hocam ben bir buçuk ay önce bir firmada taşerona bağlı olarak çalışıyordum benim taşeron firmayla tartıştı ve bizi başka yere götürdü sigortamizin yattığını söylüyordu biz isten ayrildiktan sonra simdi ne paramizi gonderiyor nede sigortamizi yatiriyor açıkcası kandirildik. Nasıl bir sikayette bulunabilirim yardimci olabilirmisiniz.

 95. Merhaba
  Bir firmada çalışıyorum. Olmamız gereken saatten erken gelip parmak basıyoruz ve çıkmamız gereken saatten daha geç çıkıyoruz. Bunların hepsi kayıtlı. Ayrıca oy birliği be imza birliği yapmamıza rağmen kötü olan yemek firması değişmedi. Diğer yandan servis güzergahlarımız değiştirildi ve evimize 1 saat geç gidiyoruz. Kişiye özel uygulamalar bizi değişik güzergahlara itti. İnsan kaynakları bunu asla düzeltmiyor ve herkesi mağdur ediyor. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Tavsiye alabilir miyiz?

  1. Merhaba. Nilay hanım, işten önce ya da sonra giyinme vb. işlerin yapılması gerekiyorsa, bu süreler çalışma süresinden sayılmaz. Yemek ya da servis konusunda da nihai takdir hakkı işverenindir. Bu taleplerinizin dikkate alınması elbette gerekir ama hukuki bir yaptırımınız olacağını zannetmiyorum.

 96. meraba ben 18 yaşındayım ve ilk defa çalışıyorum bana işyerine girdikten 5 ay sonra sigorta yapıldı maaşım askeri ücretin altında nasıl yapıyorsa bankada askeri ücret gösteriliyor iki haftata bir gün tatil yapıyorum ve çalışma saatim 9 saat ben bu durumda iş vereni mi şikayet etmek istiyorum ama bu şikayeti isimsiz yapmam lazım isimsiz şikayet nasıl yapılır veya yapıla bilir mi

 97. Eşim bir iş yerinde çalışıyor ve mesai saatleri aşırı yüksek iş yerindeki mu mesai saatlerinin düzeltilmesini istiyorum ve iş yerini teftişe geldiklerinde çalışma sürelerinin normal olduğunu söylemeleri yönünde baskı yapılıyor bununla ilgili isimsiz olarak bir şikayette bulunabilirmiyiz. sabah 8:30 dan aksam 21:30 a kadar haftanın 6 günü çalıştırılıyorlar. ve burada çalışanların bir kısmı yabancı

  1. Ferhat bey, müfettiş işyerine teftişe geldiğinde onu yönlendirecek olan işçilerdir. Eğer işçiler yanlış bilgi vermeye devam ederse, teftişten sonuç alınması mümkün olmaz. Tekrar şikayet etseniz de, işçiler doğru ifade vermedikçe sonuç değişmeyecektir.

 98. Mustafa Bey,
  Bir Türk inşaat firması ile yurtdışında mühendis olarak çalıştım. Firma Türkiye’de kendi şirketi üzerinden SGK girişimi yaptı. 6 ay dolmadan iş durdu ve Türkiye’ye döndük. Fakat ne işe girerken ne çıkarken herhangi bir kağıt sözleşme bildirim imzalatılmadı. Benim anlaştığım maaş üzerinden bazı alacaklarım mevcut fakat şirket bunları kendi hesaplarına göre ödemiyor. İşe başladığım tarihten 1 ay sonra sgk işlemlerim başlatılmış, sigorta girişim mühendis yerine beden-inşaat işçisi olarak girilmiş ve çıkışım iş akdinin anlaşmalı feshi olarak girilmiş gi belirttiğim gibi bir anlaşma yok. Ayrıca maaşın bir kısmı maaş olarak sgk a bildirilen tutar yatarken diğer kısmı havale olarak yatırılıyordu. Bu durumda firmayı nereye şikayet etmeliyim?

  1. Emre bey işten ayrıldıydanız Alo 170’i arayabilirsiniz. Ama çok fayda sağlayacağını sanmıyorum. Tavsiyem bir an önce dava açmanız yönündedir.

 99. Merhabalar ;
  Bir acenta da işe girdim 23 Ocak 2017 de iş başı yaptım. maaş+sgk+yol+yemek olarak anlaştık. Malesef Şubatın 28 ine kadar bana hiç para vermediler(yol+yemek dahil hep cebimden harcadım.)
  28inde de 300 tl verdiler, ben maaşımı sorunca 15i maaş günü dediler ihtiyacım olduğunu söylediğim halde vermediler. fakat normalde 23 ocaktan 15 şubata kadar benim 3 haftalık paramı vermeleri lazımken vermemişlerdi. bende 3 Martta işi bıraktım.Bugün 17 Mart bir buçuk aylık maaşımı soruyorum cevap vermiyorlar.Ayrıca Sgk girişimi yapmışlardı bugün baktım daha çıkışımı yapmamışlar ,yaptıysalar da ayın 20 sinden sonra gözükürmüş..Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim?
  İyi günler

  1. Merhaba, İşbaşı yaptığınız anda ücret ödeme gününü konuştuğunuzu varsayıyorum. Ayrıca, yol+yemek vb. masraflar da zaten peşin olarak ödenmez genel olarak. Ücret ödeme zamanında topluca ödenir. Normal şartlarda işverenin ücret ödeme gününden itibaren yasal olarak en geç 20 gün içinde ödeme yapması gerekmekte. İşten ayrılma konusunda biraz acele etmişsiniz gibi.
   Şuan itibari ile işverene noter aracılığı ile çalıştığınız sürelere ait tüm ödemelerin 7 gün içerisinde tarafınıza ödenmesini talep içeren bir ihtar çekmek ile ilk adımı atabilirsiniz. Genellikle olumlu sonuç verir.
   İyi günler.

 100. Mustafa bey bizim teksilde her gün mesai oluyor bizi çok sikiyorlar bazen iki hafta üst üste çalıştırıyorlar.Biz karşı çıkıyoruz ama beğenmiyorsun çık işten diyorlar. Mesai yüzünden işten ciksak tazminatınızı alabilirmiyiz……

  1. Samet bey, eğer sizden fazla çalışma onayı almışlarsa, bu nedenle çıkamazsınız. Ama eğer bir yıllık süre zarfında yaptığınız fazla mesai süresi 270 saati aşıyorsa, evet bu gerekçeyle haklı fesih yapılabilir.

 101. Merhaba bir kurumsal cafede 2 yıl çalıştım kendi isteğim ile çıktım. Sözlü bildirdim 15 bekledim yerime adam buldular. Tazminat alabilir miyim.

  1. Merhaba. Haklı bir nedene dayanarak ayrılmadıysanız ihbar tazminatı da kıdem tazminatı da alamazsınız.

 102. Merhaba 10 aydır iş yerimde çalışıyorum ve bölge sorumlumu işten çıkardılar 3 aydir maaşını vermiyorlar içeren alçağı var iki aylık. Bir elemanının daha çıkardılar ve ona ödeme yapmamaya çalışıyorlar
  Ben 10 ay oldu başlayalı ve bende çıkarmak istiyorlar fakat kendim çıkıyor istiyorlar dolayısıyla son 3 ay maaşları 20 gün geç verip düzensiz tarihlerde ödeme yapıyorlar. Be daha ocak ayını alamadım normalde ayın 5 idi maaş günümüz ama kafalarına göre 10 dediler sonra 15 dediler ve bu tarihe kadar sadece 500 TL alabildim
  Yasal haklarım nedir ne yapabilirim

  1. Merhaba. Yasal hakkınız, bu durumu gerekçe göstererek işten ayrılmaktan ibarettir. Ama siz ayrılırsanız ihbar tazminatı alamazsınız. Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

   1. Çok teşekkür ederim cevabınız için iskura gittim ve noterden ihtarname çekmem gerekiyor ki ayrıldığımı bildirip zorda kalmamam icin ki kalan ocak ve şubat ayı maaşımı alabilmek adına ihtarname göndermek gerekiyor diye öğrendim bundan başka herhangi bir cozum yolu yok değilim mi

    1. Gizem hanım ihtarname, olası bir dava aşamasında sizin lehinize olacaktır. İşveren iyi niyetli değilse, yapılacak en doğru hamledir.

 103. Mustafa Bey iş yerindeki çalışma koşullarım dan memnun olmadığımdan iş yerimden ayrılıp başka bir firma ya geçmek istiyorum fakat iş yerim bana temiz kağadını vermeden geçiş yapamıyorum ve beni madur ediyorlar ne çıkışımı veriyorlar nede çalışmamı istiyorlar kendim istifa etmem için zora koşuyolar ne yapmam gerekir

 104. Slmlar ben 4 yıldır bir firmanın saha işlerine bakıyordum 04.01.2017 tarihinde benim haberim olmadan iş çıkışım yapıldı ve muhasebeden 1 hafta sonra öğrendim skk primlerimde eksik yatırıldı ve tek bir lira bile tazminat alamadım iş çıkış bildirgesini imzalamadım ne yapmam gerekir

  1. Fırat bey bir an önce ihtarname hazırlayarak işverene gönderin. Haklarınız ödenmezse dava açmanız gerekecektir.

 105. Benim birsorum var ben 1 buçuk yıldır yemek şirketinde yemek verdikleri fabrikada çalışıyorum sabah saat 7 :30 akşam 5:30 kadar çalışma sürem ve ayda 10 gün mecbur akşama bırakıyor saat 9:00 kadar yani 4 saat fazladan çalıştırıyor ve ücret olarak 9 lira veriyor 4 saate ve yemekhane 2 ci katta biz 3 bayanız yemek termaslarını bize yukarıya taşıttırıyor ve bunlarda 200 kğ ram ağırlında oluyor hemen hemen ve günlük en az 5 normalde 7 tane termas oluyor ve yanında da tepsi yemekleri olursa birde tatlısı 10 tepsi ve ya fazlada olabiliyor tepsilerde küçük degil nerdeyse yemeğiyle 30. Ve ya 40 kilo oluyor ve taşıyamıyoruz dedikmi 3 nüz birlikte taşıyın diyor müdürümüz ve malzeme eksikligi için hiç birşey yapmıyor. Servis anında işçiler veya ustalarda tabak kırması oluyor ve bunların parasını kesiyor verdiği mesayi parasını vermiyor hiçbir iş yardımı için şöyle böyle yapalım diye öneri de bulunmuyor mesala suyudahi tencereye taşıyoruz ısın sın da bulaşık yıkayalım diye bir hortum bile almıyor temiz olsun diyor bir bez bile temin etmiyor ve ben rahatsızlandım ağır kaldırmaktan bacağımdan doktora izin aldım gidem diye çıkışımı vermeyi düşünüyor hemen ne yapabilirim senelik izinimide kullanmadım vermeyide düşünmüyor ve çıkış düşünüyor nereye şikayet edebilirim haklarımı almak için bilgilendirirseniz ve ismimin şikayette bilinmesini istemiyorum nasıl bir işlem yapa bilirim

  1. Merhaba. Bu durumda anladığım kadarıyla işten ayrılmak ve haklarınızı almak istiyorsunuz. Bahsettiğiniz bu hususları, fazla mesai başta olmak üzere, ayrıntılı olarak açıkladığınız bir ihtarnameyi işverene göndererek işten ayrılmalısınız. Haklarınız ödenmezse de dava açmanız gerekir. Çalışırken hakkınızı almak istiyorsanız bu çok zordur.

 106. ben mehmet yavuz calıştığım yerde 4 10 gün askari ucretimi almadım almadığım ay ogustos ekim kasım aralık ocak den devle bunu pedişne düşmiyor
  cok mağdur durumdayim

  1. Mehmet bey daha önce de yazmıştım, bunun peşine düşmesi gereken sizsiniz. Siz peşine düşüp hakkınızı aramazsanız kimse sizin hakkınızı aramayacaktır.

 107. 7 ay önce iş yerinde bir kişiyle kavga ettim adam elindeki matkap delici aleti yüzüme vurdu 3 dikiş atıldı tutanak tutturmadı müdürler şimdi şikayet edebilirmiyim teşekkürler

  1. Edebilirsiniz, ama elde etmeye çalıştığınız sonuç nedir? Diğer işçinin işten çıkarılması mı? Bu durumda eğer işveren, bu kavgadan o zaman haberdar olmuşsa, üzerinden bu kadar süre geçtikten sonra bir şey yapamazlar.

 108. mustafa bey sorum işyerinde mağaşlar çok gec yatıyor 20 sini buluyo maasın yarısını yatırıyo kalanı 25 buluyo konsmaya kalktımızda param yok diyo patron maasımız net yatmıyo bankaya belli miktar yatırıyo kalanı elden avas dıye verıyor oda az veriyo bazen vermiyo param yok diyo normal tatillerde 23 nisan 19 mayıs v.b gibi tatil günlerinde calıştırıyo mesayide vermiyor gelmeyince gününden kesiyo neyapmam lazım bukonuda

  1. Ya Alo 170’e şikayette bulunmalısınız ya da iş sözleşmenizi haklı nedenle feshetmeliniz. Başkaca bir yolu bulunmamaktadır.

 109. S.a mustafa bey bir sorum olacaktı bana iş yerinden fazla mesai yapma zorunluluğu tutanağı imzalatmak istediler ve ben bunu mesaiye kalmak istemediğim için imzatamadım beni tazminatsız işten çıkarabilirlermi iki yıldır çalışıyorum

  1. Böyle bir durumda tazminatsız işten çıkarılma yasal olmaz. Ama kanaatimce kıdem tazminatı ödenerek ve ihbar süresi kullandırılarak işçi çıkarılabilir. Fazla çalışma muvafakatnamesini imzalamaktan çekinmeyin. Diyorsanız ki, ben hiçbir şekilde mesaiye kalmak istemiyorum; o başka..

 110. Merhaba;f azla çalışma ücretimi alamamam, çalıştığım süre boyunca çok uzun sürelerde mesai kalmam ve bunun karşılığının tarafıma fazla mesai haricinde zam, prim veya sözlü takdir olarak bile yansımaması, ayrıca şirket menfaatlerini göz önünde bulundurarak; şahsıma teklif edilen çalıştığım iş yerine kendi aracımla ulaşım sağlamam karşılığında tarafıma ödenen yol ücretinden; ATM kart şifremi şirketinize vermediğimden dolayı son 3 aydaki ödenen tutarlardan aylık havale ücretinin tarafıma yansıtılmasından; senelik iznimi kendi aracımı kullanmamdan dolayı ulaşım sıkıntısı yaşanacağı için kullanamayıp; senelik iznimin iptal olacağının tarafıma bildirilmesinden; dolayı iş akdimi tek taraflı olarak feshetmiş olup çalışmış olduğum süre içerisinde şirketinizden normal mesai, hafta tatili ücreti, resmi tatil ücretlerimi almadığımı, yıllık izinlerimi kanuni süreleri dahilinde tamamen kullanmadığımı beyan eder, gerekli yasal işlemlerin yapılmasını ve kanuni alacaklarımın tarafıma ödenmesi hususundaki talebimi bilgilerinize sunarım. şeklinde iş sözleşmemi fesh etsem kıdem tazminatımı alabilir miyim? Teşekkürler

  1. Bahadır bey, buradaki bazı hususlar haklı fesih gerekçesi olsa da, önemli olan bunların ispat edilmesidir. O nedenle benim, sizin kıdem tazminatı alıp alamayacağınızı söylemem mümkün olmaz.

 111. selam hocam bir firmada 5 yıl calıştım sirket devroldu bize bir kağıt imzalamaya calıştıştılar kagıtta söyle yazıyor ihbar kıdem yeni firmaya ait izin fazla mesai mili bayram eski firmaya ait 90 izinim var maili bayramı almadım eski firma ödemiyor yenisine ödemiyor bu kagıda imza atmadım kagıtta izin paramı fazlaca mesaisi aldım ihbar kidem devralan sirket ödeyecek yazıyo

  1. Zaten ihbar ve kıdem yeni firmaya aitken, diğer ücretlerin eski firmaya ait olması doğaldır. Ancak siz eski firmadan bu ücretlerinizi alamazsanız dava açtığınızda yeni firma da sorumlu olacaktır. Şu yazımı okuyabilirsiniz.

 112. merhaba 11 yıldır aynı firmada calışıyorum 2 veya 3 ay önce firma sahibi eski firmayı kapatıp bütün haklarımızı kendi sirketi olan diger firmaya devretti bizim elimizde işyerini ve bizim imzalı kaşeli haklarımızın diger firmaya devir olduguna dair evrak var ama uzun zamandır maaşlarımızda gecikme yarım verme sigorta pirimimizi maaşlarımızdan eksik yatırma mesailerimizi pirime yansıtmama gibi durum icerisindeyiz haklı olarak calışmadık bugün ve maaşımızı istedik onlarda ücretsiz izne gönderdiler bunu her ay yaşıyoruz elimde yasal yapmadıkları işlerin belgelerinden tutun yaptıkları bütün pis işlerin belgeleri mevcut .ama daha önce bu şikayetlerden mahkemelik olup davayı kazanmasına ragmen bu arkadaşlar hak ettikleri paraları halen alamadılar bizim ne yapmamız gerekiyor işin içinden cıkamıyoruz yardımcı olursanaız sevinirim şimdiden teşekürler.

  1. Merhaba. Bahsettiğiniz koşullarda yapabileceğiniz şey, haklı nedenle iş sözleşmenizi feshedip alacaklarınızı talep etmektir. İşveren ödeme yapmazsa da dava açmaktan başka yol yoktur. Davayı kazanan arkadaşlarınızın neden alacaklarını tahsil edemediklerini anlayamadım; çünkü dava sonucu herkesi bağlar.

   1. para yok diyorlar cek veya senet veriyorlar onlarda karşılıksız cıkıyor. sorun bundan sonra başlıyor davayı kazandıktan sonra paramızı nasıl alırız hangi yolu izlememiz gerekir kısaca bizim iş yerinde calışan parsını zorla oturma eylemi yapıp almaya calışıyoruz bu seferde üçretsiz izne gönderiyorlar herkesi bu sekilde sorun oluyor .işi fes edip dava acarsan mahkeme kararıyla hakettigin tazminatı ve içerde olan haklarınıda alamıyorsun .şu anda içinde bulundugumuz durum bu ne yapacaz bilmiyoruz.

 113. Merhabalar 2 yildir calistigim firmada agi vermiyor bunu nasil alabilirim kendim isten ayrilsam tazminat alabilirmiyim

  1. Ücret bordronuzda AGİ yoksa, elbette ki bu nedenle işten ayrılabilir ve kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz. Ama önce bordronuza dikkatlice bakmanızı öneririm. AGİ hesaplama aracını kullanarak karşılaştırabilirsiniz.

 114. İyi günler 2 yıldır bir şirkette pazarlamacı olarak çalışıyorum sigortam düzenli olarak yatıyor ama hiç maaşımı almadım sadece prim aldım maaşlarımı nasıl alacagım hiç maaş bodrosuda imzalamadım yasal olarak ne yapmalıyım

  1. İşçinin 2 yıl boyunca maaş almadan çalıştığını Yargıtay kabul etmemekte ve bunu hayatın olağan akışına aykırı bulmaktadır. Ancak almadıysanız dava açarak almayı denemelisiniz.

 115. Mustafa bey merhaba özel bir gsm firmasında 16 aydır çalışmaktaydim prim ödemelerini yapmaz oldular bu arada yarı özel yarı devlet kuruluşu bir firma cv istedi gönderdim tabi burdaki yetkili ile sözlü görüşme yaptık ve işimden istifa etmemi istediler bende istifa ettim şirketim kabul etmedi noterden ihtar cektim fazla alacaklarım adına ve eski şirketimi is mahkemesine şikayet ettim bu süreçte is teklifi yapan firma yazılı olarak mail yoluyla iş teklifini gönderdi teklifte maaş ulaşım için araç laptop telefon prim simkart dahil yazılı gelen metinde firma kriterlerine uyduğumu eğer bende çalışmak istersem maile 1 gün içinde onay vermemi ve listede olan ise giriş evraklarini yollamam itibariyle işe girişimin yapılacağı yazıyor işin açıkcasi 3 ekimde istifa ettim bugün 14 Kasım beni istifa ettirdiler ve halen girişimi yapmadilar eski işimede donemiyorum mahkemeligiz bana yazılı bir bahane ve durum bildirmediler bende Türkiye satış müdürüne mağdur olduğumu ekonomik olarak problem yasadigimi ailevi problemlerin başladığını bildiren yardım isteyen bir mail attim sanırım bölge müdürüne donus olmuş bölge müdürü ben Türkiye satış müdürüne mail attığım için senin işin olmayacak dedi seninle calismayacagiz diye whatsapptan yazdı seni mağdur ettik kusura bakma diye gsm yerel bayilerinde bana iş falan bakmaya çalıştı ama olmadı. Özetle hala ıssizim ve girişim yapılmadı bana resmi iş daveti yapıldı ve istifa ettirildim ama işe alinmadim diğer firmada alacaklarimi vermedi bu firmada işe girişimi yapmadı.biraz uzun oldu ama yasal haklarım varmı destek rica ediyorum

  1. Merhaba, geçmiş olsun. Bu durumda acilen bir avukata başvurarak genel mahkemelerde hakkınızı aramalı ve zararınızın tazmini için dava açmalısınız.

 116. Merhaba benim icralık bi durumum vardı ve bu benim maaşımdan kesildi bodro da da görünmekte ama kesilen para icra dairesine ödenmemiş ne yapmam gerek bilgilendirirseniz teşekkürler

 117. merhabalar ben özel bir okulda öğretrmenim 2 ay 22 gündür maaşım yatmadı işe girdiğim başladığım günden buyana hiç para almadım sigortam yatıyor bununla ilgili n yapabilirim ?? yardımlarınız için teşekkürler..

  1. Çalışmaya devam edecekseniz Alo 170’e şikayette bulunabilir ya da ilgili Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe verebilirsiniz.

 118. Hocam is yerinde is icin saglik raporu alarken kulaklardan bir sorun vardir ve sesiz gurultusuz meydanda calisma si daha uygun dur raporu verdiler ama bni iki senedir cok sesli pres lerde calistiriyolar sikayeti nereye nasil yapacam tesekuller

 119. Merhaba ben bir mağazada 2 sene 8 aydır çalışıyorum haftalık 55 saat çalışmaktayım, bunun dışında çoğu kez gece çalışması oluyor görsel çalıma depo toplama gibi ve biz bu fazla çalışmaları ne mesai nede fazla saat olarak alabiliyoruz.bu çalışmalar hiç bir şekilde kayıt altına alınmıyor bu nedenden dolayı işten ayrılmak istiyorum bana 14 günlük bir ihbar süresi koşulunu öne sürüyorlar ben şartları daha iyi bir iş buldum ve Oray’a başlamayı düşünüyorum bu ihbar süresini kullanmadan nasıl hakkımı araya bilirim bana bir yol gösterirseniz sevinirim

  1. Fazla çalışma ücretleriniz ödenmiyorsa zaten fesih işlemini haklı nedenle yapacaksınız demektir. Bu durumda da 14 günü beklemenize gerek yok. Notere giderek ihtarname çekin ve ondan sonra işten ayrılın.

   1. Bu fazla çalışma saatleri için hiç bir belge imzalanmıyor bunu kamera kaydı ve ya çalışan arkadaşların şahitliğinde kanıtlaya bilirmiyim peki

    1. Maaş bordronuzda fazla mesai tahakkuku varsa ve siz de itiraz etmeksizin imzalamışsanız olmaz. Ancak ücret bordrosu imzalamıyorsanız ya da imzaladığınız bordroda fazla mesai ödemesi yoksa fazla mesaiyi tanık vb. her türlü delille ispat edebilirsiniz.

 120. Merhaba. ben bir işyerinin taşeron firmasında Temmuz-Ağustos ayları arası çalıştım. Ve hala Ağustos ayının maaşını bekliyorum. Defalarca hem taşeronu hemde işyerini aramama rağmen birşey yapmadılar. Sigortam da vardı ve son gününe kadar yatmıştı. Maaşımı almak için bimere mi dilekçe yazmalıyım yazmalıysam nasıl yazarım? Beni bilgilendirebilirmisiniz? Şimdiden çok Teşekkür ederim.

  1. Evet, bimer bir seçenektir. Özel bir dilekçe örneğine gerek yok, durumunuzu olduğu gibi anlatın ve işyerinde teftiş talep edin.

 121. Merhabalar. Ben yıllık izin hakkımı kullanmadan işten ayrıldım. 14 günlük yıllık izin hakkım vardı içerde. Bildiğim kadarıyla son aldığım maaşın yarısının yatması gerekti. Son maaşım 1800 tl ama onlar bana asgari ücretimden agiyi çıkarıp onun yarısını yatırdılar 550 tl yattı. Bununla ilgili ne yapabilirim ve yatırdıkları para doğru mu ?

  1. Son maaşınızdan AGİ miktarının düşülmesi doğru bir uygulamadır. Bu miktar düşüldükten sonra kalan ücret 30’a bölünmeli ve çıkan rakam 14 ile çarpılmalıdır. Bu şekilde tekrar kıyaslayabilirsiniz.

 122. Bir çagrı merkezinde çalışıyordum ve çalıştıgım yerdeki görevliler iş yerinde lak lak yapıp keyfe göre mola veriyordu deneyimli elemanları bile 4 kişiye check up vermişti sadece biri 7 kişiye verdi ancak 4 kişilik satış yapanlardan birnin ki 3 e düştü bense 2.günüm olmasına karşı 6 kişi ayarladım ve eşeşek gibi çalıştım tabi sigortasız deneme süresiye güya tabi sigortasız işçi çalıştırmak suç ve gün içinde sonuç alamdıgı için şikayet amaçlı arayan vatandaşa düzgün cevap veremeyen padron bana saglık bakanlıgı seni uygun bulmadı diyor peki yetkililer 2 günlük elemanın 6 kişiyi ayarlamsını yetersiz feneyimli elemanın 4 kişilik ayarlamasını yeterlimi bulmuş ve deneme sürem bir haftadı ve vatandaşa devletin check up hizmeti olmadıgı söyleniyor ancak devletin yürürlüge giricek bir hizmeti sizce deneyimli insanların bilinçsiz olması komik degil mi

  1. Bir gün bile çalışmış olsanız sigortanızın yapılması gerekirdi. İş sözleşmenizde deneme süresi yoksa 2 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı da almalısınız. Bunun dışında İşkur’a şikayette bulunabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 123. Mustafa Bey merhaba calismis olduğum is yerinde bölüm sorumlum tarafindan haksızlığa ugruyorum bölüm sorumlumun şahsi isteklerini yerine getirmedim için benimle ugrasiyor şahsi cikarlari dediğim yalakalik yapmamı vs sürekli olarak beni is yerine mudurune şikayet ediyor is yapmıyor diye müdürü öyle bir doldurmuski Müdürde ondan yana bişey demiyo ona geçenlerde senelik izine çıkmak istedim sorumlu izin vermiyo başka islere gndermek istiyo bayram tatilinde ise gelmedim diye iyce bana zıt gitmeye başladı sorumlu is yerinde insan ayrımı yapıyo kendi adamlarini tutuyo bana bir yol gosterirmisniz bu sorumlu hakkında napabilirim.

  1. Açık konuşmak gerekirse, çalışırken yapabileceğiniz fazla bir şey yok. Neticede şirket içi ilişkilere devletin karışması beklenemez. Ancak bu ve benzer gerekçelerle işten ayrılmayı düşünebilirsiniz. Bu durumda da bahsettiğiniz hususları ispat etmeniz gerekeceğini unutmayın.

   1. Mustafa Bey verdiginiz cevap için teşekkür ederim.beni Müdüre şikayet ediyo bu şahıs calismiyo diye peki ben asıl bunun calismadigini ispat edersem delillerle uyurken telefonla oynarken is başında fotoğraf olarak ise yararmi benim haklı olduğum ve mudur bu fotoğrafları grdugunde bu sorumlu ya napmasi gerekiyor yapmazsa yine bunu kollarsa benim ne yapmam lazım.

    1. Bu yapacağınız şeyler siz İş Kanunu açısından bir fayda getirmyeceği gibi tespit edilmesi durumunda aksine işten haklı nedenle çıkarılmanıza bile neden olabilir. Dikkatli adım atmanızı öneririm.

 124. Merhaba 2 yildir ozel bir siketde calisiyorum ve 3 aylik hamileyimm sirketimden sikayetci degilim haklarimi veriyorr ama mudurum tarafidam sozlu siddete magruz kaliyorum ne desem ne istesem yok diyoor bagiriyor cagiriyor ses tonu cok yukseliyoo baskalarin yaninda iyi davraniyoo ama tekken surekli alayci sekilde davraniyoo 170 aradimm bi sonuc alamadimm sizce ne yapmaliyim

  1. Ne yazık ki yapabilecekleriniz sınırlı. Bu nedenle işten ayrılmak isteseniz bile, bu durumu ispat etmeniz de gerekecektir.

 125. Merhaba, çalışmış olduğumuz iş yeri sabah 08:00 akşam 20:00 arası çalışmakta buna cumartesileri de dahil.
  resmi tatiller de de çalışıyoruz, bayram tatilleri normalde 4 gün ise 3 gün izin veriyorlar. mesela bu bayram pazar günü normalde tatil, pazartesi ise bayramın 1. günü. ya pazar arife günü çalışın yada 4. günü iş başı diyorlar. bu yasalmı. mesai de verilmiyor. ne yapılabilir. çalışanlar olarak bu durumdan rahatsızız ama kimse de işinden olmak istemiyor. yardım lütfen.

  1. İşten ayrılmadan bu sorunların çözülmesini istiyorsanız size tavsiyem ALO 170’i arayarak şikayette bulunmanızdır. Şikayetinizde sahte bir isim verebilir ve sorunlarınızı anlatabilirsiniz. İş Müfettişleri tarafından işyerinde yapılacak bir teftişle belki sorunlarınız çözülebilir.

 126. Merhaba mustafa bey 3 seneye yakin bir antalyada otelde calisiyorum her ay maasimiz gununden bir kac gun sonra gecikmeli yatmakta hele su iki aydir nerdeyse bir ay icerden gitmekte yani su an temmuz maasimizi alamadik daha agustos 26 oldu ben bu sirketten butun maas ve tazminat haklarimi tamamini tek seferde almak istiyorum ne yapmam gerek yardimci oldugunuz icin tesekkurler…

 127. Ben 4 aylık alacağımı alamıyorum 170 İ arayarak şikayetçi oldum ve halen çıkışım görünmüyor şuan çalışmıyorum da zaten hem 4 aylık alacağımı vermiyorlar hemde çıkışımı vermiyorlar yardımcı olursanız sevinirim

  1. Alo 170’den size bir dönüş yapılmasını beklemelisiniz. Dönüş yapılmazsa ya da olumsuz olursa da dava açmaktan başka bir yolunuz görünmemektedir.

   1. 10 Ağustos da alo 170 e şikayet bildirmiştim tekrar arayarak süreci sordum ve 11 agustos da çalışma bakanlığından müfettişler tarafından olayı incelendiğini söylediler ve incelemenin devam ettiğini söylediler tarafıma posta yolu ile geri dönüş yapılacağı söylendi sizce olumlu sonuç olacak mı cevaplarsanız sevinirim…

   2. Merhaba Mustafa baysal.
    Ben işten ayrıldım.sebebi başka bir işyerinde iyi ve düzgün oldu için.ben önce çalıştım yerdi 8yil sigorta var bana tazminat 5000 TL verdi sonra ödeme yapacak ve imza attım çünkü güvendi için 8yil emek verdim.
    Şimdi bu firma bana 48 madde verdi ve tazminat ödemesi beni 4 ay bekledti.
    Benim hiç bir 48 madde yok hiç işe gelmezlik olmadı bu 48 madde hiç hak etmedim.
    Ben avukat için param yok bana yardım olun ne yapabilirim.

    1. Yusuf bey sizi anlıyorum; ama hiçkimse size internetten yardım edemez. Mutlaka hukuki yollara başvurmanız gerekir. Bunun için de öncelikle arabulucu başvurusu yapmalısınız. Ayrıca avukatlar bazı durumlarda ön ücret almadan da davaları üstlenebiliyor. Araştırmanızı öneririm.

 128. ben 8 ay çalıştım ama son ıkı aylık maaşımı vermedi ve iki ay ssk yapmiş maşımı alamıyorum dilekçe felan verdim sonuç çıkmadı napabilirim

 129. Mustafa Bey, cevapladığınız için teşekkür ederim öncelikle. Dün firmaya ödemesini almaya ( öğrenmeye) giden arkadaş söyledi. Bina sahibi 4 aydır kirayı ödemedikleri için çıkartmış zaten firmayı oradan. Birde 3 hafta için ihbar tazminatı ödenmediğini zannediyordum ben ne onlar ne ben talep edemeyiz diye.. 2 ay deneme süresi biliyorum.

  1. Rica ederim. Eğer iş sözleşmesinde deneme süresi yoksa ihbar tazminatı gündeme gelir. Ancak deneme süresi varsa, bu durumda tabi ki ihbar tazminatı gündeme gelmeyecektir.

 130. Mustafa bey,

  Bir sorum olacaktı size. Ben bir firmaya girdim 3 hafta çalıştım . Güvenimi saran çok fazla durumlar yaşadım. (Maaşını alamadığı için istifa edenler,10 gün elektriklerin kesilmesi,yemek firmasının ödeme yapılmadığı için yemekleri göndermeyi kesmesi vs. ) ,fark edince hemen işten ayrılmak istediğimi söyledim biraz zorladılar. Öyle Şey olmaz paran bizde kalmaz dediler. Fakat tatmin olamadım ve ayrıldım. Aradan tam bir ay geçti. Whatsapp üzerinden her hafta sordum sürekli ” şuan param yok ben seni ararım. ” dediler. Ayrıca sigortamın da yapıldığına inanmıyorum. E-devlette gözükmüyor halen. Bugün alo 170′ E şikayet ettim. sonuç alabilir miyim sizce. Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz. Elimde çalıştığımı ispatlamak adına Vergi levhası,imza sirküleri, Whatsapp yazışmaları ve iş yerinde halen çalışan bir tanığım var bana şahitlik yapmak isteyen. 1000 TL gibi bir rakam alacağım çok olmasa da benim için önemli. teekkürler

  1. Merhaba. Alacağınız miktardan bağımsız olarak hakkınızı aramanız çok doğaldır. Alo 170 başvurusunu beklemeden de dava açabilirsiniz. Ancak böyle bir durumda ihbar tazminatı ödemek durumunda da kalabileceğinizi unutmayın. İşvereniniz işi sizin bıraktığınızı, haklı bir gerekçenizin olmadığını iddia edebilir ve ihbar tazminatı ödemenizi isteyebilir. Bu durumda, haklı nedenle iş akdinizi fesh etttiğinizi kanıtlamanız gerekeceğini hatırlatırım. Kolay gelsin.

Başa dön tuşu