Fesih

İşçi nasıl hem kovulur hem de tazminat alabilir?

İşten kovulmak için yapılması gerekenler

Bu makaleyi yazmaktaki amacım, art niyetli işçilere yol göstermek değil. Ama günümüz çalışma hayatında, işverenlerin bazen her şeyi kılıfına uydurduklarını da biliyorum. Çalışma koşulları yasal çerçevede olmayan işçi, işten ayrılmak istese bile, işyerindeki resmi uygulamalar hukuka uygun göründüğünden, işten ayrıldığında bazı haklarını yitirebilmektedir. Peki ama tazminat alarak işten kovulmak için ne yapılabilir?

Tazminat alarak işten çıkarılma

Bu hususta daha önce bir yazı yazmıştım. O makalemde de göreceğiniz üzere, hem işten ayılıp hem de kıdem tazminatı alabilmenin ön şartı, haklı bir nedene dayanarak işten ayrılmaktır. Ama bu neden, her zaman bulunamayabilir. Kadın işçi evlendikten sonraki bir yıl içinde işten ayrılırsa, erkek işçi askerlik görevi için işten ayrılırsa ya da 15 yıl ve 3600 gün şartını sağlayan işçi işi bıraktığında da kıdem tazminatı alınabilmektedir. Ama yazımızın konusu işçinin tazminat alarak işten ayrılması değil, hem işveren tarafından işten çıkarılması hem de kıdem tazminatı alabilmesidir. O halde, birlikte bakalım.

İşçi neden kovulmak ister?

Önce bu sebepleri yazmak istiyorum ki, böyle bir yazıyı neden yazdığım daha iyi anlaşılsın:

 • İşçiye mobbing uygulanıyordur. Kanıtlanması çok zor olan mobbing, işçi için işyerini çekilmez bir hale getirmiş olabilir.
 • İşçiye fazla mesai ücreti ödenmediği halde, bordrolarda ödenmiş gibi gösteriliyor olabilir.
 • İşçiye işe girerken bazı sözler verilmiş ama sözlü olarak verilen bu sözler tutulmamış olabilir.
 • İşçi, işverenler anlaşamıyor olabilir.
 • İşçinin her türlü kanuni hakkının kullandırılması konusunda, işçiye zorluk çıkarılıyor olabilir.

Yukarıda belirttiğim bu hususlar, işçiye yasal olarak fesih hakkı vermemektedir. Bu ve buna benzer durumların temel özelliği, işçinin işten ayrılmakta haklı olması ama bunu yasal bir zemine oturtamamasıdır.

İşten çıkarılmak için ne yapılmalı?

Her işçi için geçerli olmamak üzere, işten çıkarılmak istenen işçi aşağıdaki yöntemlere başvurabilir. Bunlar içinde özellikle yeni doğum yapmış kadınlar için çok önemli imkanlar vardır. Önce, doğum yapmış kadın işçiler için bazı örnekler verelim.

 • Doğumdan önce ve sonra toplam 16 hafta olan analık izninden sonra, işçinin 6 ay ücretsiz izin alma hakkı vardır. Bu iznin istenmesi, işverenleri genelde tedirgin etse de verilmesi zorunludur.
 • Kadın işçilere ilk doğumlarında 60, ikinci doğumlarında 120 ve üçüncü doğumlarında 180 güne kadar yarı zamanlı çalışma hakkı verilmiştir.
 • Bütün bunların ardından, doğum yapan kadın işçi isterse, çocuğu ilkokul çağına gelene kadar da kısmi süreli çalışabilir.

Bütün bunların anlamı nedir? Türkiye şartlarında, yukarıdaki bütün hakların kullanılmak istenmesi, işverenler tarafından hoş karşılanmayacaktır. Dolayısıyla, işten ayrılmak isteyen ama kıdem tazminatını da yitirmek istemeyen kadın işçi, yukarıdaki temel haklarını kullanarak kovulmasını sağlayabilir.

Rapor alarak işten çıkarılma

kovularak tazminat almak

Birçok işçinin bilmediği bir başka husus da sağlık raporlarıyla ilgilidir. İş Kanununa göre, işçinin ihbar süresinden 6 hafta fazla raporu bir sene içinde kullanması halinde işverenin fesih hakkı vardır. Ancak bu fesih, haklı nedenle bir fesih de olsa işçiye kıdem tazminatının ödenmesi gerekir.

Örnek vermem gerekirse; işyerindeki kıdemi üç yılın üstünde olan bir işçi 8 haftalık ihbar süresine tabidir. O halde, bu işçi 8+6 yani 14 hafta kadar raporu bir sene içinde alırsa, işveren işçiyi işten çıkarabilir ve ihbar tazminatı ödemesi gerekmese de kıdem tazminatını öder. Bu durumla ilgili şunu hatırlatmalıyım ki; işverenin fesih yapma zorunluluğu yoktur. Yani sahte raporlar alarak bu süreyi doldurmak hem etik değildir hem de bir işe yaramayabilir. Ama gerçekten de sağlık sorunları olan bir işçi, bu şekilde kendisini işten çıkartabilir.

Dava açarak ya da şikayette bulunarak kovulma

İşyerindeki kanunsuz uygulamaları şikayet etmek işçinin en doğal ve hatta anayasal hakkı olsa da, ülkemizde bu durum hoş karşılanmamaktadır. Hele çalışırken işveren aleyhine dava açmak daha da büyük sorunlara yol açabilmektedir.

İşçi iyi niyetle bile işvereni şikayet etmiş olsa, işverenler bunu kabul etmemekte ve işçiyi işten çıkarma yoluna gidebilmektedir. Bu durum ise, işçiyi yüzde yüz haklı duruma getirmektedir. İşten kovulmak isteyen işçi de Alo 170’i arayarak işyeri hakkında açıkça şikayette bulunabilir ya da ödenmediğini düşündüğü bir hakkı varsa, bunun için işverene dava açabilir.

SONUÇ

Yukarıdaki örnekler çoğaltılabilir ama fazlasının, iyi niyetli olmayan kişiler tarafından suistimal edilebileceğini biliyorum. Önemli olan, hak etmediği bir parayı almaya çalışmamak ya da hak edilen bir parayı ödemekten imtina etmemektir.

Buna rağmen işçinin eli kolu bağlanıyorsa, işçi hakkını alamadığı halde almış gibi gösteriliyorsa, işçinin yukarıdaki örnekleri dikkatle incelemesini tavsiye ederim. Yazdığım bu makalenin, kanuna karşı bir hile olarak değil de, kanun çerçevesinde eli kolu bağlanmış işçiye bir yardım olduğunun anlaşılmasını da temenni ediyorum.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

92 Yorum

 1. Güzel bir yazı dizisi oldu okudukça birşeyler ögrendiğimi düşünüyorum

  Yeri gelmişken birşey danışayım örneğin ben herhangi bir fabrikanın bir kısmında 4 yıldır çalışıyorum ve birgün gelip benim kısmımı değiştiriyorlar sonunda da yeni kısımda işleri yetiştiremiyorum bunu idarecilere de söylesem daha birşey yapmıyorlar ve üstüne hakaret niteliğinde sözler söylüyorlar ve hatta yapamıyorsan çık git gibi ifadelerde söz konusu bu durumda ne yapabilirim

  1. Teşekkür ederim. Fabrikada çalışma yerinizin değiştirilmesi haklı fesih nedeni değildir. Ama hakaret her zaman bir haklı fesih nedenidir. Yine de unutmayın, hakaret nedeniyle işten ayrılsanız ve dava açsanız, bu durumu en azından şahitler vasıtasıyla ispat etmeniz gerekir.

   1. Mustafa Bey verdiginiz emekler icin gercekten yurekten tesekkur ediyorum. Acik konusucam artik halihazirda calismakta oldugum sirketten hem calisma kosullari hem de mudurun agresif davranislari yuzunden ayrilmak istiyorum. 4800 gun primim var iSsk giris 2001 bu iayerinde 6 yildir calisiyorum. Kidem tazminatimi alarak isten ayrilmak istiyorum. Anlattiklarinizdan ogrendigim kadariyla maasimi asgarinin biraz uzerinde gosterdikleri icin hakli fesih yapabiliyorum. Yatan 2050 alinan 3600.. nasil bir rota izlemeliyim once per.muduruyle konusup tazminatimi alarak ayrilmak istedigimimi soyleyeyim delikanlica yoksa işe SGK’yi aramaktan mi baslayayim.ilginiz ve verdiginiz cevaplar icin simdiden tesekkur ederim..

     1. Bir işyerinde 13 senedir çalışıyorum ve işyerinden ayrılmak istiyorum ayrıma sebebim 45 saaten fazla çalışma bunun bir kısmını bodramda gösterilmesi ama benim ücretime yansıtılmaması üstelik herşeyi artık kesmeleri moobing uygalamarı falan ben nasıl tüm haklarımı alarak işten ayrılabilirim?

 2. Merhabalar ben 99 yilinda 13 yasinda bi atolyede ise basladim isverenden sigorta yapilmasini defalarca istememe ragmen 18 yasimi beklemem soylendi nitekim 18 yasina gelince 2004 yilinda sigortam yapildi 2006 da askere gittim suan baska yerde calisiyorum ama aklim hep o 5 bucuk yillik kaybolan emeklerimde kaldi ben ne yapabilirim de okadar gecen sigortasiz zamanimi kazanabilirim size zagmet yardimm..

 3. Merhabalar Mustafa bey öncelikle emekleriniz için teşekkür ederim.

  Benim size danışmam gereken bir kaç husus var yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

  Ben kurumsal bir markette çalışmaktayım bazı ve yanlız yaşamaktayım bazen ayda 2, 3 defa geç kalıyorum uyku problemim var sanırım geceleri uyumakta zorlanıyorum bazen geç kalmamak için uyumadan gidiyorum geçen günlerde geç kaldım ve müdürüm benden savunmamı istedi bende basit ve dürüst bir şekilde uyanamadıgımı dile getirerek yazdım. Ama bügün şöyle bir şey oldu ben fıtık hastasıyım ve bugün ağrım tuttu sabah 7:30 da gitmem gereken vardiyama gitmek yerine tedavi için hastaneye gittim ve 8:20 de iş yerini arayarak müdürüme haber verdim tedavi olup doktordan 12 de iş başı yapabilir diye o gün için bir izin kağıdı aldım işe geldigimde müdür agresif bir şekilde benden savunmamı istedi işe 1:30 vardiyasında başlamamı istedi itiraz etmedim bu duruma aşağı indiğimde benden bir iş isteyen mesai arkadaşıma mesaim başlamadı şuan yapamam dememle ortalık karıştı atişmaya başladık bundan sonra benimle uğraşacağı kesin ne yapmalıyım. Kafamda çok soru oluştu artık çok tedirgin çalışıyorum.

  1. Ramazan bey, öncelikle geçmiş olsun. Ama şu aşamada size yol göstermem çok zor. İş mevzuatının yapısı gereği, ancak bir şeyler olduğunda size yol gösterebilirim. Size tavsiyem, işe geç gitmeyi alışkanlık haline getirmememiz yönündedir. Bunun sürekli olarak tutanağa bağlanması durumunda tazminat ödenerek ve art niyet olması durumunda tazminatsız olarak çıkarılmanız mümkündür.

 4. Merhaba bn ozel bi sirkete calisiyorum kardesim vefat etti is yerinden izin istedm bana 3gun olum izni bide sirket olum yardimi yapti bn istemdgm takdirde simdi bnden olum belgesi istiyorlar bnde olum belgesini cikartamadm bazi adli durumlar oldgu icin olum belgesi olmadigi icin o guveni sarsmis olcam is yerini kandirmis durumuna girdm bn napcam is hukuknda boyle bi durumla ilgili aciklama varmi bna yardmci olursaniz sevinirm

  1. Öncelikle başınız sağolsun. Aslında bununla ilgili mevzuatta bir hüküm yok ama işverenin bu talebini karşılamanız daha doğru olur. Neticede işyerinin sizden talep ettiği belge, temin edilmesi zor bir belge değil.

 5. Toplu olarak yani 15 kişiye yapılan toplantıda tehdit wari konuşan bı yönetici war. Ses kaydını aldım mahkemede delil olarak kullanabilirmiyim sucmu

  1. Merhaba. Bu hususu bir avukata danışmanızı daha doğru olacaktır. Ama bildiği kadarıyla, işçinin başka bir çaresinin olmadığına mahkemece kanaat getirilmesi durumunda, mobbing davalarında ses kayıtları dikkate alınmaktadır.

 6. Mustafa bey merhaba:

  5 yıldır özel sektörde çalışmaktayım işyerim mesai ücretlerimizi çdemiyor son 4 aydır bende 24 . Maddeden iş akdimi feshetmeyi düşünüyorum fesihi noter kanalıya yapacağım fesih yaptıktan sonra bildirimin iş yerine ulaşmasına kadar iş yerimde çalışmam mı gerekir yoksa fesih yaptıktan sonra işe gitmemsem olurmu

  1. Ercüment bey, kanaatimce çalışmanıza gerek yok. Ama yine de isterseniz, işinizin garanti olması adına, çalışmaya devam edebilirsiniz.

 7. Ben 2008 den beri bir şirketin restoranlarında çalışıyorum yıllık izin kullanamıyorum 55 gün yıllık iznim birikti yaklaşık 15 tane farklı şubede çalıştırdılar hiçbir bildirim yapmadan tazminat alarak ayrılmak istiyorum ne yapmam gerekir

  1. Cihan bey, bu durumu ispat edebileceğinizi, daha doğrusu işverenin izin kayıtlarında imzanız çıkmayacağını biliyorsanız, bir ihtarname hazırlayarak noterden göndererek derhal fesih yapabilirsiniz. Çünkü işçiye yıllık izin kullandırılmaması, bir haklı fesih nedenidir.

  2. Merhaba 25 yıldır özel bir şirkette çalışıyorum, Gerek maaş gerekse yemek parası konusunda tabiri caizse suriyeli muamelesi görüyoruz gununde yatmayan 10 gun 15 gun sarkan düşük maaş, düşük yemek parası. Isten taxminatimi alarak kovulmak ve işsizlik parası alabilmek için nasıl bir tutum sergilemeliyim

 8. Calistigim isyerinde sigorta baslangicim 3 ay geç yapildi alo 170 hatti üzerinden şikayet ettim denetlediler sigortam geç baßladi diye denetmenlere sòyledim ve evrak gösterdim sigortam yatar mi işyerine ne gibi ceza yaptirim uygulanir işveren tazminatsiz işten çikabilirmi ve 15 gun onceden bildiri yaparak her gun 1-2 saat izin vererek tazminatsiz ihbarsiz çikisimi verebilir mi?

     1. İş güvencesi kapsamında olan bir iş yerindesiniz.
      1. İşverene İdari para cezası uygulanır, sigortanız geçmişe yönelik ilk ispat edebildiğiniz kanıt belge tarihine kadar yatırtılır. Konuyu takip etmeniz tavsiye edilir, Sgk kayıtlarınızdan.
      2. İşveren belli bir sebebe dayanarak ancak sizi çıkarabilir. Kafasına göre çıkaramaz. Aksi halde işe iade dava açabilir veya arabulucuya başvurabilirsiniz.

 9. Adana Organize Sanayi Bölgesinde … bağlı taşeron bir firma ile anlaşmalı … damlama sulama fabrikasında 08.10.2014 tarihinden beri çalışmaktayım.
  İşe girdiğim tarihte öğrenim kredisi borcum vardı bunları faizli bir şekilde ödemek zorunda kaldım. İşe başladığım tarihte babam işten çıkarılmıştı. Ve iş bulamıyordu. Ben o tarihte işe bulduğumda çok sevinmiştim. Ev kira ve kira borçlarımızda vardı . İşi bize öyle bir anlatmıştı ki taşeron firma. Hiç bir şey yapmayacaksıniz makina otomatik paketleme yapıyor sadece alıp paletlere dizeceksiniz. İşiniz sadece bu dendi. İş sözleşmesini hızlı hızlı imzalatarak sırada bir çok kişi var okumadan imzalayin korkmayın bişey yok sadece prosedür gereği dendi. Bizde koyun sürüsü gibi hızlı hızlı imzalayıp geçtik. Halen sözleşmede neler yazıldığını bilmiyorum :).
  İş yerinde işi baskı ve hakaretler içerisinde öğreten teknisyenler vardı . Bu baskı ve hakaretlere öğrenim kredisi borcum ve ev kirasını düşününce mecburen katlanmak zorunda kaldım. Ben o fabrikada paketleme elemanı olarak geçiyorum . Onların tabiri ile Coilercıym. Teknisyenin bir tanesi bizim işimiz coilci ikmek deyip kahkaha atıyordu. Ben iş öğrenme aşamasında baya yollar katettiğim halde makinanın arıza vermesi durumunda hakaret ve nefret söylemleri şahsıma yönelik küfürler de cabası. Düşününce gerçekten de zorlu bir dönemi adeta peygamber sabrı ile atlatmıştim. İşte profesyonellesmeme rağmen işittiğim hakaretlerin haddi hesabı yok. Ben birclarimi ve babamın işsizliğini göz önünde bulundurarak tüm bu yaşananları görmezden geldim. Damlama sulama borusu üretiminde arıza olduğunda yani hatalı boru üretiminde hatalı kısmı kesip connector yoluyla boruları birbirine tekrar bağlayıp makinayı çalıştırıyoruz . Birgün bunu yaparken vardiya amirimiz ben connector takmayla uğraşırken . Çapı dar olduğundan girmiyordu. Benim başımı diziyle ezerek bi türlü sokamiyorsun istersen ben sokayım sana dedi. Yuttum sustum. Mecburen. neyse ki o vardiya amiri işten ayrıldı. Yardımcısı onun yerine geçti ve beni de yanina alacağını söyledi ben teklif etmediğim halde. Teklif etmemistim ama hakettiğimi düşünüyordum. Çünkü bu kadar yıl içerisinde çok kişi işe girip çıktı. Belki 20 kişiden fazla işçiye daha fazla da olabilir işi öğrettim. Bana öğrettikleri gibi değil. Onlarin işi kavraması için ben daha çok çaba sarf ettim. Kendimi yordum. Onları yormadim . İşte biran önce profesyonellesmeleri için . Çoğu baskıya ve hakarete onların yaptırımlarina dayanamayarak işten çıktı. Ve yine usta olarak ben kaldım. Başkaları biraz zorlanınca ertesi güne izin alıyorlardı. Ben işimi kaybetme borçlarımi kirami odeyememe korkusu yüzünden ve tecilli.olan askerliğim yüzünden başka bir yerde iş bulamama korkusundan sudan sebeplerden ötürü ise gitmemezlik yapmadım. Bunlar beni enayi olarak gördüler sanırım 🙂 bu muhtaç ne istersek nerede istersek kullanırız bahanesiyle beni teknisyen yardımcısı yapacaklarını söylediler. Fakat teknisyenlik adına hiç birşey ogretmediler. Aksine kendi pis işlerini yaptırmak üstüne hakaret etmek küfretmek suretinde bulundular. Babam çok şükür iş bulmustu. Bi süre bende iş öğretecekler diye sevinerek gittiğim iş yerine artık korkarak gidiyordum. Sigara alkol o fabrikaya girmeden önce ağzıma bile surmezdim . Nefret ederdim. Psikolojik dengemi bozdular. Sonradan kadrolu birinin yakın arkadaşı bizim vardiyaya verdiler ve onu teknisyen yapmak için daha fazla üstüme geldiler. Anlayacağınız beni kullandılar. Ezdiler . Ben halen paketleme işini yapıyorum. O gelince beni tekrar eski işime verdiler. Ben de bu iş yerinden ayrılmak istedim başka bir iş buldum . Ama henüz işten çıkamadığım.icin giriş yaptıramiyorum. Ve bu sırada sinirden olsa gerek mide problemleri yaşadım . Şuan gece saati itibarıyla 01.43 dün sabah endoskopi yaptırdım. Ve bir kaç gün öncesinde gece vardiyasinin bitmesine 1 buçuk saat kala bir sancı başladı lavaboya gittim ve büyük abdestimi yapamadım. Acile götürmelerini istedim pişkin pişkin 40 dakika dinlen geçer dedi. Dalga geçerek. Midem patlamak üzereydi ben acile gitmekte ısrar edince mecburen. Götürdüler . Sağlık problemim baya kötü etkiledi beni işe gidemez oldum sürekli iş yerinden birileri arayıp ne zaman gelecegimi sordular. Tam saymadım ama 8 9 tane ilaç verdi doktor. İlaçların fotoğraflarıni WhatsApp yolu ile attım . Duruma sıcak bakmadıklarını söyledi. Daha sonrasinda taşeron firma işten çıkmak istiyormuşsun gel istifani imzala çıkaralım dedi. Tazminat dedim yok dedi sen istiyorsun çıkmayı. Bende tazminat almazsam çıkmıyorum dedim. Yarın endoskopi sonuçlarını alicam doktorda ona göre ameliyat yada ilaç tedavisi oncerecek yada her ne ise . Ben burdan kendimi attırmak için sağlık raporu alabilirmiyim. Bi yerde okumuştum sürekli rapor alan tazminatsiz çıkarılıyor diye. Kaç gün alabilirim . Çok uzun oldu biliyorum ama bunlar yaşadıklarımin yarısı bile değil emin olun. Beni yildirmaya çalışıyorlar kendi isteğimle çıkmamı istiyorlar. Bende hakkım olan parayı almak istiyorum. Bu arada hasta olduğumuzda rapor almayın yıllık izinden duseriz diyorlar. Ne yapmamı önerirsiniz. LÜTFEN BANA BİR CEVAP YAZİN GERÇEKTEN MAĞDUR DURUMDAYİM . hakaret ettiklerini ispat etmem gerektiğini söyledi 170 hattı şahit istedi. Ve kimse işinden olmamak için şahit olacak değil . Hep bir baskı altındaym. tekrar size YALVARIYORUM LÜTFEN BİR ÇÖZÜM YOLU SUNARMİSİNİZ HAKKİMİ ALMAK İSTİYORUM.

  1. Merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Ayrıntılı ve uzun yazmışsınız; ama hakaret noktasında aslında Alo 170’in söylediği şey ne yazık ki geçerli. Bunu bir şekilde ispat etmeniz gerekecek. Sürekli rapor almakla ilgili ise; eğer bir yıl içinde 8 hafta + 6 hafta rapor alırsanız, işvereniniz sizi çıkarabilir; ama çıkarmak zorunda değildir.
   Siz hasta olduğunuz için rapor alıp işten ayrılmak isterseniz, bu da çok kolay değildir. Şu yazımda anlatmıştım.
   O halde ne yapabilirsiniz? Bu işyerinde fazla mesai ücretleri zamanında ödeniyor mu? Örneğin, kullanmadığınız yıllık izniniz var mı? Varsa kaç gün? Ücretler zamanında mı yatırılıyor? Bunlara benzer hususlar yakalayıp öyle ayrılmanız lazım.
   Size söyleyebileceğim en önemli ipucu bu olur; işyerinde hiç mi İş Kanununa aykırı bir uygulama yok?

   1. Maaşlar zamanında yatırılıyor. Yıllık izni istediğimiz zaman değil de hastalandığımız zaman kullanabiliyoruz. Bir de habersiz günü birlik girdi çıktı yapılmıştı bilgimiz dahilinde. Bunu taşeron firmanın numarası değişti diye taşeron firma yetkilisi bize anlamadığımız anlam karmaşası yapacak sözlerle güya anlattı bizde anladık dedik 🙂 . Bu sizin kıdem yıllık izin hakkınızı öldürmüyor dedi. Hangi ay olduğunu şuan bilmiyorum geçen seneydi. Fabrika her sezon sonunda iş azaldığı zaman işçi çıkarımı yapıyor bazen 3 ay bazen altı ay bu şekilde işçileri çıkarıp sezon başında geri çağırıyordu. Bunlar benden önceki durumlarda geçerliydi. İlk girdiğim sene ücretli izne çıkarmışlardi fakat sonra ki sene yani geçen ben 15 gün diğer arkadaşlar 20 gün gibi ücretsiz izne çıkarıldı kendi istegimiz dışında zorla değil mecburi imzalattılar 🙂 . Koyun sürüsüyüz demiştim ya . Ben işi iyi bildiğim ve daha çok ezdirdigim için kendimi beni önce çağırdılar. Bende gittim . Kanuna aykırı olarak ustalar genel müdürün bilgisi haricinde üretilen ürünlerden bazen yarı sağlam olanları bazen de sağlam olan boruları etiketleri çıkmadan ürün olmasına yakın çevirip götürüyorlar. Üretim müdürünün haberi oluyor bazen olmuyor . Ama bu konuda tolerans gösterdiklerini söylüyorlar. Kameralar var bazen bana diyorlar ki benim belim ağrıyor sen yüklermisin servise . Kendi götürdüğü belli olmasın diye. Bazen gizli bir şekilde servise yüklüyorlar . Genelde sorunsuz ürünleri 🙂 . Götürdükleri borularla yeni fabrika kurulur cinsinden. Bazen serviste oturacak yer bulamıyorduk boruları servisin koltuğuna yüklüyorlar bazılarını servisin arka kapısına. bize yaptırıyorlar bunu. Yapmayınca mutfağı temizletiyorlar çöpü attırıyorlar. Yani bunda ne var şimdi diyeceksiniz tabiki temizlik gerekli bir şey hijyen her şeyden önemli. Ama yeri geldiğinde kullanmadığım mutfağı öyle berbat ediyorlar ki . Yemeğe bazen kendi makina başında yediğimde oldu . Her pis işi bana yıkıyorlar. Logarlari temizletiyorlar. Benim işim paketleme ne işim olur logarla 🙂 . Çok uzun oldu bu yorumda . Daha eklemek istediğim o kadar şey var ki ama sanırım bunu burdan yapamam. Çünkü 6 7 ciltlik kitap olur orada maruz kaldığım psikolojik tacizler. Kavga olayida oldu benim hiç bir suçum yokken. Amirler yüzünden. Kalite kontrol amiri (müdür yalakası bazı köpekler vardır sahibini görünce şimaran havlayan ordan oraya uçan aynısı) makinam kapanınca bana yardımcı olacaksin dedi. Tamam dedim . Sonra teknisyen yardımcısı (amir o da) bana burdan ayrılma şimdi makinayı açacağız dedi. Onada tamam dedim koyun sürüsü hesabı:) yok deme luksumuz yok :). Makina hemen açılacak mı diye sordum 5 dakikayaacilir dedi bende bir sigara yakayim dedim tamam acele et dedi . Ben gidince kalite kontrol amiri gelip senin serefin yok adam değilsin adam olsan böyle yapmazdin bende sinirlendim surtusmemiz oldu.yas olarak ve cüsse olarak benim iki katım. Bana vuracaktı elini tuttum. Kiracaktim resmen benim bir suçum yokken bana saldırdı kufretti hakaret etti . Bizi zor ayırdılar. Amire gidip anlattım yapmaz o öyle şeyler dedi. Olayın üstü kapatıldı. O kadar . Yine çok uzadı kusura bakmayın cilt cilt yine yazardım da burası yeri değil. Bu arada hep kitap yazmak istemişimdir 🙂

    Belki Birgün ..

   2. ses kaydı yasal bir anlam ifade etmiyor devletin kanununa göre suç bile sayılabiliyor. 170 neden bu kadar yetersiz ? Bu ülkede neden işçilerin alın teri hak kaybı olarak ihmal ediliyor. Günlük cirosu 1.5 milyon TL olan bir fabrikadan bahsediyoruz. yani bir işçi minimum 8 saatte 85 bin TL kazandırıyorken üstelik %1000 karlı olan plastik sektörü herseyin geri dönüşümü var. yani işçi neden bunlar bu kadar kazanırken alacağı 3 yıllık kıdem tazminatı o kadar batıyor. onların 1 günlük eğlence parası bile değil.
    israil firması ile ortak inanın bana o beğenmediğimiz yahudiler o fabrikadaki insanlardan daha fazla çalışana değer veriyor.

 10. Mustafa bey ben de bir konuda siz den bilgi almak istiyorum 4 senedir ayni yerde vardiyali calisiyorum suan dogum raporundayim isten cikmak istiyorum fakat senem oldugu icin cikamicam 2 oglum is basi erken yapmak isticem bunun icin mudurumuz bi dunya laf sayacak hakaret edecek erken is basi yapip gece vardiyasina gidemeyecegim icin bir de okul cagina kadar yari zamanli calisma hakkimi istesem vardiyali calistigim icin bun vermeme hakkina sahip mi bana ne onerirsiniz simdiden cok teşekkür ederim

 11. İMerhabalar Mustafa bey
  Ben bir kamu kurumunda 5.5 yıldır çalışıyorum öncelikle personel işleriyle konuşup tazminatımı isteyeceğim eğer vermezlerse bizde şöyle bir durum var bu kurumda 3.3 yıl taşeron bir şirkette çalıştım sonra kadroya alındık bize bütün haklarınızla alındınız dediler tazminat vermediler fakat kıdemimizide 0’dan başlattılar yani 3 yıllık kıdemim maaşıma yansımıyor oda aylık 180 TL yapıyor. Ama yıllık iznine gelince şirketle kadrolu çalıştığım yılı toplayıp 6 yıl olunca 21 gün izin yüklüyorlar ozmn. 6 yıllık görüyorlar maaşta yok birde biz günlük göreve çıktığımızda görev harcırahı alıyoruz ayda yaklaşık 350TL’ye imza atıyoruz bu para bordromuzda görünmediği halde vergi adı altında kesinti yapılıyor 260 fln yatıyor kasım, Aralık ayında bu 200TL’ye düşüyor. Ben işi hemen bırakmak istiyorum size sorum bu durumda tazminatımı alabilirmiyim ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim emekleriniz için çok Teşekkür ederim
  Saygılarımla.

  1. Abdulkadir bey ayrıntıları bilmeden yorum yapamam. Ama haklarınız ödenmezse, işten ayrılırken ya da ayrıldıktan sonra ihtarname çekmenizi öneririm.

 12. Merhaba ben ozel sektorde 11/11/13 tarihinde girmis oldugum isyerinden 01/12/17 tarihi ile ayrildim sebep olarak mesai paralarmin odenmemsini gosterdim ama isveren hakli gerekceyle ayrilmama ragmen kidem tazminatini odemiyor, sizce ne yapmaliyim? İsyerinden suan istifa nedeni ile ayrildim diye gozukmekte. İsverene noterden ihtar gondersem kidem tazminatimi ve fazla mesailerimi alabilir miyim? Tesekkurler

  1. Merve hanım ihtarname göndermeniz, haklı fesih yaptığınızı kayıt altına alır ve önemlidir. Bunun ardından ise işveren ödeme yapmazsa, arabulucuya başvurmanızı öneririm.

   1. İsten ayrilirken kendi yazdigim istifa dilekcesini sundum, dilekcemde fazla mesailerin yatirilmamasini gerekce gosterdim, ihbar suremi calisarak 1aralikta is yerinden ayrildim. Bu sure zarfinda ihtar cekmedim, ihtari simdi cekebilir miyim? istifa dilekcemde hakli fesih nedenleri ileri surdum ve is kanununa gore alacaklarimin tarafima iade edilmesini soyledim, boyle bir dilekce sunmam mahkeme asamasinda bana yarari olur mu

    1. Bu dilekçe elbette iş görür; ama dilekçeyi verirken evrak kayıt numarası aldınız mı? İşveren, böyle bir dilekçe olmadığını söylerse, aksini nasıl ispat edeceksiniz?

 13. Merhaba
  Özel sektörde 3,5 yıldır çalışıyorum. iş yerinin günden güne değişen işçiye bakış açısından dolayı ve daha iyi şartlarda başka bir işte çalışma isteğimden dolayı işten ayrılmak istiyorum. Fakat tazminatımıda onlara bırakmak istemiyorum. Şu anda çalıştığım is yerinde yoğun ve zorunlu mesai var. Günde 16 saat çalışıyoruz ve mola saatlerimiz bu 16 saatlik çalışma içersinde toplam 2 saat. Bu durum tazminatımı alıp işten ayrılmam için haklı sebep teşkil edermi?

  1. Uğur bey, işçinin çalışma süresi hiçbir şekilde 11 saati aşamaz. Bu durum, tek başına bir haklı fesih nedenidir.

 14. merhaba mustafa bey ben bi özel sirkette 5 yılımı doldurdum ve haksız yere benden sonra gelen arkadaşa kidemini yüksettiler ve maaşı arttı ben bu hakkımı nasıl arayabilirim ve işten nasıl çıkartabilirim tazminat alarak

 15. Öncelikle iyi günler ve öneriler için teşekkürler

  Aşağıdaki soruma yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  5 seneyi aşkın süredir bir şirkette çalışıyorum. her sene performansım “high valued” olarak değerlendirilse de ne yazıkki yıllardır yapılan zamlar çok küçük, ve maaşımda da bir düzeltmeye gidilmiyor ve terfi de alamıyorum. hakettiklerimin verilmediğine inanıyorum. işçi düşmanı hr nedeniyle de anlaşarak ayrılmam gibi bir durum mümkün görünmüyor. istifa et ozaman diyeceğinden eminim. ama istifa edersem de 5 kuruşsuz kalıyorum.. işin içinden nasıl çıkacağımı bilemiyorum. yöneticilerden birine ilanı aşk falan mı etsem 🙂

  ne gibi bir öneriniz olabilir?

  Zamanınız için teşekkürler

  1. Merhaba. Açıkçası, bu durumda mutlaka bir haklı fesih nedeni bulmalısınız. Peki bu ne olabilir? Ezbere bir şey söylemek mümkün değil. Site genelindeki yazıları okuyarak bir haklı fesih sebebi aramanızı öneririm. Ya da isterseniz, haklı fesih gerekçesi bulma hizmetimiz vardır. Canlı destek hattından bize ulaşabilirsiniz.

 16. Merhaba ben bir mobilya atolyesinde calismaktayim 2011 senesinden beri.isyeri yasindi ve servis konuldu,ama bu servisi bana kullandiriyorlar hocbir ucret odemeden.gunde 2 saat arac kullaniyorum.resmi tatillerin bazilari calistiriliyoruz. hafta ici 8:30_19:00 cumartesi 8:30_13:00 calisiyoruz.gunde 1 saat yemek molasi,15 er dakikadan yarim saat cay molamiz var.maasimiz asgari ucretten gosteriloyor,elden haftalik nakit te veriliyor.ayrica makine operatoruyum maasim cok az.ne yapabilirim.haklarimi nasil alabilirim.

 17. beni günde en fazla 8 saat çalışma süreci olduğu söylendi ilk girişte mağazacılık sektöründe X firmada çalışıyorum, ve ben nerdeyse iki haftada bir full çalıştım yani 12 saat ve sonra haftada bir full verme haklarının oldugu söylendi, alacaklarımızı saat olarak geri verdiler ve bu tarz mesaileri kendi isteğimizle yaptığımaza yönelik belgeler imzalatıyolar özel günlerde ihtiyaç duyulduğunda kendi istediğimle çalışıcağıma dair belge imzalatıyolar ve bu belgeyi imzalamak istemediğim de herkes imzaladı sende imzala işte uğraştırma bizi gibi cümlelerle buna artı olarak sabit olan shıftimi değiştirmekle tehdit edip bunları imzalatıyolar. ben satış danışmanıyım. iş yerimdeki masaları bana sürekli dikte ederek genişletmemi istediler ve ben inşaat usulu çalışma saatleri içince matkap aracılığı ile deldim. sonra vidaladım bu işleri bile yaptım ve diğer arkadaşlarım aynı dakikalarda çalışıp prim hakkı kazanabilmek için agresif satış yapmakla meşgullerdi ben o ay prim alamadım ve prim alamıyorum bana verilen hedefi gerçekleştiremiyorum diye üzerimde baskı oluşturuyolar. bunlardan hariç kazanmak için uğraştıgımız primin yasal olmadıgını kendi gönüllerinden kopupta verildiği gibi söylemlerde bulunuyolar ben buraya 15 temmuz 2016 yılında başladım burda çalışmaya devam edebilmek için bana sebep gösterin desem heralde miss gibi 1600 lira maasın var derler ama gerçekten sevdiğim işten soğudum ben burdan kendim çıkmak istemiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz kesin çözümler varmı bu olayı yargıya götürsem ne derece başarılı olurum ve o lanet asgari ücrete ihtiyacım var işsiz kaldığımda buna değmesi gerek şimdiden teşekkür ederim bunun gibi bir sürü şey var

 18. Öncelikle merhaba,

  Özel bir şirkette çalışıyorum.
  3. Senem Ocak ayında bitti .
  İlk başladığımda çok yoğun ve tempolu olarak 1. 5 sene sürekli mesailerde çalıştım.
  Herhangi bir mesai ücreti ödenmedi. Sonrasında vermeye başladılar .
  Çalıştığım departmanı kendi kendime çevirmeye yönetmeye başladım hoşlarına gitti.
  İş öğrenmek istiyorum yoksa işten ayrılacağım kendimi geliştirmiyorum dediğimde bana sözlü olarak içimizden birinin müdür olmasını istiyoruz oda sensin diye söylendi .
  Gel zaman git zaman Benimle beraber 4 kişilik bir ekip sorumluluğunda çalıştım.
  Akabinde bazı çalıştığımız iş ortakları kapatıldı ve bu süreçte yetkilerim gitti .
  Yetkilerimi sadece ben biliyordum insanlara da bu belirtilmedi.
  Ve çok söz verildi sözlü olarak Şegem belgeni al seni resmî olarak ekip lideri yapıcam şeklinde ama baktım ki terfi döneminde bana dedikleri sen kıdemli operasyon yetkilisi oldun . Hani ekip lideri olucaktım dediğimde öyle bir taytıl yok dediler . Teselli olarak sanırım bir arkadaşımı altta gösterdiler . Bu zaman içerisinde çeşitli müdürle çalıştım ve baskı gördüm insanların içinde rencide edildim birinden tehdit aldım düzgün çalışıyorsun ama işini bitiririm şeklinde ..
  Şuan ki durumum ise çalışan insanlar tarafından dışlanmış durumdayım kapasitemin altında iş yüküm mevcut yeni olan müdürüm haklı olduğum durumda senide yakarım paranoyaklık yapma gibi sözlü yazılı cümleler kurdu, ofiste bir yerde olsamda haber ver diye baskı yapıyor . İnsanlar sürekli arkamdan konuşuyor bunu ortada da yapıyor tuvaletten çıkıyorum tiksiniyorum diye sözler duyuyorum Psikolojim bozuldu işe hevesim kalmadı adapte olamıyorum tazminatımı yakmak istemiyorum konuyu patronumla konuştum bana mobing yapıldığını düşünüyorum dedim izin vermem dedi ama bana çok iyi çalışansın dışarda daha iyi şartlara iş bulabileceğini biliyorum dibine kadar referans olurum dedi .
  Kısacası artık çalışmak istemiyorum .
  Sizce nasıl bir yol izlemem gerekiyor .
  İşten arttırabilir miyim kendimi nasıl yapabilirim yada yasal olarak % 100 alırsın diyebileceğiniz bir şey var mı ?
  Birde bu durumlar devam ederse mobing adı altında patronuma izah etsem değişen birşey olmadı bana haklarımı verin işten çıkartın yada yasal süreç başlatacağım desem nasıl döner bana 😔

 19. Merhaba turkiyenin en buyuk gida firmalarinin birinde taseron bir firmaya ait satis pazarlama elemaniyim. 3 . Senemin icindeyim surekli dis sahada aktif olarak calisiyorum. 2018 itibariyle sirket turkiye genelinde yeni bir mobil sisteme gecti. Bunun akabinde 4 ayda 300 trilyon tl zarar kaybina ugradi. Bu zarari anladigim kadariyla sirket patronlari mudurden mudurler sefleren seflerde personele yuklenerek telafi etmeye calisiyorlar. Benim sorunumda burada basliyor. Malum sistemin yasattigi aksakliklar isin her alaninda bizlere satislarimizi olumsuz etkileyerek yansiyor. Yeni yilin baslangicindan itibaren sirkette hic bir personel verimli olarak calisamiyor, surekli genel mudur degisiyor ve her gelen mudur de yeni bir kural getiriyor.yeni gelen mudurun tercihi kuculmeye gitmek. Sirket kuculmeye gidiyor fakat kimseye al hakkini git demiyorlar gozden cikarilan herkese farkli bir baski farkli bir eziyet uygulaniyor Bu ay itibari ile islerin dusuklugu nedeniyle benim aktif olarak. Calistigim kendi bolgemdeki araci kapatip beni ise baska bir departmana kaydirmak istiyorlar bu benim isime gelmiyor is yukum oldugundan fazla artacak ve bunun karsiligini alamayacagim ve hemen hemen herkesin yasadigi farkli baskilardan iyice sikildim. Buraya kadar konu farkli olsada cektigim zulum herkesle ayni. Surekli hakli sebeplerden bahsediliyor ben suan kendime gore hakliyim ama yasal olarak ne gibi hakkim olur. Ayrica 3 senelik calisma surecimde bir kac kere hastalik raporlu izin ve haftalik izin haricinde yillik iznimi kullanamiyorum iceride birikmis 40 gun yasal yillik izinim var her seferinde bir bahane ile kullanamadim. Halada kullanamiyorum. Sirketin personele saglamis oldugu servis ulasimindan ise basladigim gunden beri tam anlamiyla hizmet alamiyorum cogu zaman evime kendi imkanlarimla gidip geliyorum bu konularinda bana bir faydasi olurmu lutfen bana yardim edin

  1. Merhaba. Bu kadar detaylı bir konuda istesem de çok ayrıntılı bir cevabı buradan veremem. Ama şu kadarını söyleyebilirim ki; eğer kullanamadağınız 40 gün kadar yıllık izniniz varsa, bu bile tek başına haklı fesih yapmak için yeterli bir sebeptir.

 20. Merhaba ben 2 senedir bir fabrikada kaynakci olarak calisiyorum isimiz agir ve yorucu isvererenle zam konusunda anlasamadik bunun icin isveren bize cok baski yapiyor defalarca yanlarina cagirip bizi tazminatsiz cikarmayla tehtit ettiler fabrikanin kamerasini bize cevirip sadece bizi izliyorlar cep telefonuyla buzu cekiyorlar bu baskilara dayanmıyoruz ne yapmaliyiz bu arada biz 2 kisiyiz

 21. Merhabalar ben cagri merkezinde calisiyordum musterilere karsi hakaret icermeden kaba davrandigim dusunulerek isten kovuldum bu durumda tazminat almam gerekirmiydi? Cevabinizi bekliyorum. İyi gunler

 22. Merhabalar.
  Yabancı bir firmada forklift operatörü ve üretim elemanı olarak çalışıyorum. İşe başladığımda sadece forklift operatörü ve depo operatörü olarak başlamıştım. Daha sonrasında üretim hattında da çalışmalar başlandı ve hep forklift operatörü hem de üretim elemanı olarak çalışmaya başladım. Çalışma arkadaşlarım ve depo şefim ile sürekli problemler yaşamaktayım. Hatta depo şefim haksız bir ihtarname bile çektirdi bana. Ben de noter yolu ile şirkete karşı ihtar çektim ihtarnamenin haksız olduğuna dair. Ancak 3.senem ve artık ayaklarım geri geri gidiyor her sabah. Artık çile oldu burada çalışmak benim için. Tazminatıma da kıyamıyorum bırakıp gidemiyorum. Müdürümle görüştüm çıkışımı vermeleri için ancak insan kaynakları karşı çıktı. Bu durumda ne yapmalıyım?

  1. Çağlar bey, haklı bir neden bulmanız gerekir. Size bu nedeni buradan söylememiz mümkün değil. Ama nasıl olabileceğini yazımızda anlatmıştık.

 23. İyi gunler, mesai saati disinda yasal siteler olan b… gibi yerlerden bahis oynadigim icin isten kovulurmuyum kovulursam tazminat alir miyim ? Simdiden tesekkurler

  1. Veli bey bir şey söylemek zor; ama işveren bu nedenle işinizi aksattığınızı düşünürse, işten çıkarılabilirsiniz.

 24. Merhabalar ben bilgi işlem olarak 1.5 yıldır çalışmaktayım son zamanlarda mudur kendi isim dışında şirketteki bütün işleri yaptırmaya başladı bole bir hakki varmi yani yıpratma politikası yapmaya çalışıyor kendi çıksın diye eğer söylediği işleri yapmaz isem tazminatsız çıkarta blirmi

 25. Merhabalar,
  İş yerimde genel müdür yardımcımdan belirli dönemlerde sözlü olarak hakaretlere maruz kalıyorum. Bu konuşmalar ya telefonda gerçekleşiyor ya da kimsenin yanımızda olmadığı anlarda gerçekleşiyor. Ayrıca genel müdür yardımcım tarafından baskı ile aktif olmayan sistemler ile ilgili ”aktiftir” tutanaklarına imza atmam isteniyor. Gerçekleşen hakaretleri ispat etme şansım olmadığı için ”mobbing” davası açmak konusunda kuşkularım var. Tazminatımı alarak işten ayrılmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

  Saygılarımla.

  1. Merhaba. Bu konuda profesyonel bir destek almalısınız. Çünkü mobbing ne yazık ki çok soyut ve ispatlanması zor bir kavramdır.

 26. Merhabalar benim bi sorunum var danışmak isdedim özel bi şirkette aşçı larak çalışıyorum sigortaliyim asgari ücretten yani 1600 den bankaya yatırıyorlar fakat ben bu ücretin 200 tl sını tekrar isyerine veriyorum benim maaşım 1400 oluyo bunu vermek zorundamıyım vermesem suçlu olurmuyum 4 yıldır çalışıyorum ben bu 200 tl yi geri istediğimde bana dedikleri saat 4 te isden çıktığım icin bana sürekli bahane sunuyorlar bu durumu bana yardımcı olurmusunuz bu konuda teşekkür ederim

 27. Merhaba bir kozmetik firmasında 1bucuk yıldır satış danışmanı olarak çalışıyorum ekonomik kriz nedeniyle satış baskısı yapıyorlar ve çalışma yerimin artık sabit olmayacağını her hafta değişeceğini söylediler ve ben ıstemiyorum büyük ihtimalle yıldırıp işten çıkarmak için bir yol sanırım alo 170 bununla ilgili bir yardımı olur mu yoksa ne yapmalıyım tazminat alıp nasil cikarim

  1. Merhaba. Esra hanım, bu konuda Alo 170’in size hiçbir yardımı olmaz. Sabredip işten çıkmamak ve onların çıkarmasını beklemek yapabileceğiniz en iyi şey olur. Ya da illa ayrılacaksanız, yazıda belirttiğimiz gibi, haklı bir gerekçe bulmanız gerekir.

 28. Merhaba çağrı merkezinde çalişiyorum müşteri şikayeti gelir ve işten çıkarılırsam tazminat alınır mı?

  1. Merhaba. Bu tamamen şikayetin içeriğine ve fiilin ağırlığına bağlıdır. Sorunuzun kesin bir cevabı olmaz.

 29. Merhaba 2 yildir bir fabrikada calisiyorum is cok agir girdigimden beri belim ve kollarim cok agriyor cikmak istiyorum ama tazminatim var rapor alarak cikabilme sansim varmidir

 30. Mrb ben 1.5 yıldır bir fabrikada çalışıyorum yerimi değiştirdiler ve zorlanıyorum yetiştirwmiyorm söyledim ama hiçbir değişim yapmadılar ve 5 hafta 6 hafta rapor aldm atmaları için tazminat alabilmek için atmıyorlar bu arda evimiz yandı pisikolejik tedavide görüyorum bunları bildirdim ama atmıyorlar ne yapabilirim

 31. Merhaba 4yıldır çağrı merkezinde çalışmaktayım son 1 buçuk yıl haftanın 3 günü kendim belirlediğim günlerde kısmı çalışıyorum. Çalıştığım bölüm kapanıyor ve başka bir bölüme yine kısmi olarak fakat farklı günlerde çalışma olanağı sağlanarak transfer söz konusu. Farklı bir bölüm ve farklı günlerde çalışmak istemiyorum. Tazminatlı çıkış hakkım olmadığını belirtiyorlar.Şirket beni yeni bi bölüm için zorluyor. Haklarım nelerdir? Cevaplarsanız çok yardımcı olursunuz. Teşekkürler

  1. Merhaba. İş sözleşmenizi görmeden bir şey söyleyemeyiz. Sözleşmeniz varsa, bunu bir avukata göstererek fikir edinmenizi öneririm.

 32. Merhaba corlu tarafinda eurotekste calisiyorum yaptgm mesailer elden veriliyor bordroya yansitilmiyor vede personelden bordro alirken imza attiriliyor bordroda imza atilan yerde kucuk harflerle herhangi mesai olmadigin tehit edwrim gibi birseyler yaziyor yaptgm mesai zarf icinde ayin 30 unda veriliyor burdan ben nasil tazminat alarak cikabilirim daha evvel 170 i arayp sikayet ettm ama bir sonuc cikmadi

 33. Merhabalar
  3,5 yıl üretim operatörü çalıştığım işletmede son 2 senedir Vardiya amiri olarak görev almaktayım.
  SGK kayıtlarında halen üretim operatörü olarak görülmekteyim. Yani işveren Vardiya amirliğini SGK ya bildirmemiştir.
  Bu konuda şikayet mercii ve işverene bir yaptırım varmıdır ?
  Teşekkür ederim.

 34. Merhabalar çalıştığım iş yerinde kat şefi olarak görev yapıyorum.Sigorta kayıtlarında temizlik elemanı olarak gosteriliyorum.Bunu neden yapmış olabilirler.Birde başka bir iş yerinde kat muduruydum .şimdi düşük pozisyonda görünüyorum .Başka bir yere kat müdürü olarak baş vurmuş olsam temizlik elemanı kaydı mudurlugumu etkilerini.

 35. Merhaba.özel bir bankada çalışıyorum.eşimden dolayı tayin olduğum İçin terfi vermiyorlar.buna bağlı olarak performansım düştü.şuan mobing uyguluyorlar şube değiştiriyorlar satış baskısı yapılıyor.hedefin var yapmak zorundasın diyorlar.telefonla arayacaksın şubeye gelenlere satacaksın diye sürekli bir baskı var.sorsan hedefin sana özel bişey değil diyorlar.mail atıyorlar telefon ile arıyorlar neden satmadın birşeyler diye.bunları yerine getirememiş olmak tazminatsız çıkarılmama sebep olur mu? Her maillerine cevap vermek zorunluluğum var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, satış baskısı bir çok sektörde yaygın ve kronik bir sorundur. Bir zamanlar bir akaryakıt istasyonunda tanık olmuştum, küçücük market kasiyerine bile ayın ürünlerinde her gün dehşet bir satış baskısı vardı. Sonra bir müşteri gibi arayıp bu ürünlerin her gün benzin aldığım yerde çalışanlarca ısrarla sorulmasının beni rahatsız ettiğini, kınadığımı ilettim. Firma daha yumuşatmıştı o baskıyı da çalışanlar da bana çok teşekkür etmişti.
   Metanetle dirençli durmalısınız, zor bir süreçtir, amacı da zaten yıldırmak/bir üst yöneticinin övünmesini, terfisini sağlayacak süreci oluşturmaktır. Primler de pek iç açıcı değildir genelde…
   Performans sisteminin , hedef koymanın bazı standartları vardır Yargıtay’a göre. Öyle kafaya göre belirlenecek şeyler değildir. Mesela mantıklı olmalı, ölçülebilir olmalı vb… Çok davayı kazanan çalışanlar oldu.
   Mesai saati içi olmak kaydıyla telefon ve e-maillere dönüş sağlamanız işin gereği elbet ki gereklidir.
   Sanırım istifa etmenizi istiyorlar gizli gizli, sizin yerinizde olsam insan psikolojisini iyiden iyiye yıpratan bu süreçte internetten ön bilgiyi aldıktan sonra bir hukukçu ile yüzyüze görüşür ve ne yapılması gerektiğine karar verip harekete geçerdim. (Mobbing kanıtlanması en güç olgulardan biridir, unutmayın)

 36. 5 yıllık kadrolu çalışıyorum. Doğumdan sonra bütün haklarımı kullandım ama işveren 1 yıldan sonra beni vardiyaca vermek istiyor bebeğim küçük bakacak kimsem yok bu yüzden işten çıkmak zorundayım ama hiç bir hakkımı vermiyor ne yapabilirim bebeğinin ilk okul cağına gelene kadar kısmı süreli istemem halinde vermek zorundamı lütfen cevap bekliyorum

 37. Öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim benim konum şu. Ben bu hafta başı pazartesi günü işyerine bilgi vererek ve yerime çalışacak adam ayarlayarak şehir dışına çıktım salı günü izin günüm olduğu için o gün geriye döndüm gece geç saatte geldiğim için çarşamba günü işe gidemedim ve bu sebepten dolayı bana 3 gündür işe Gelmiyorsunuz deyip tutanak tutuldu ben şimdi mahkeme yoluyla tazminatımı alarak işten ayrılmak istiyorum ne yapmalıyım saygılar…!

  1. Merhaba, size tutanak tutulduğu için mi haklı fesih yapacaksınız? Bu çok akıllıca bir yöntem olmaz; çünkü hakkınızda devamsızlık tutanağı tutulması, size haklı fesih gerekçesi vermez. Bunun doğru olmadığını düşünseniz bile, bu tutanak nedeniyle fiili bir zarara uğramadığınız müddetçe bir şey yapma hakkınız yoktur.

 38. Şunu da eklemek istiyorum işyeri kurumsal şirket olduğu için iki farklı isim altında işçi çalıştırıyor ve 12 saat çalışıp 24 saat izin yapılıyor maaşımızı 8 saat üzerinden Alıyoruz ama işe gitmediğimiz zaman günlük verilen 8 saat yövmyesi değilde 12 saat yövmyesi üzerinden kesinti yapılıyor pazar mesai ücretleri maaş bodrosunda yazıldığıyla bizim aldığımız ücret farklı bunları gerekçe göstererek işten tazminat talebinde bulunarak ayrılabilirmiyim

  1. Merhaba, bunlar haklı fesih sebebi olabilir. Ama hareket geçmeden önce bir avukatla yüz yüze görüşmenizi ve somut bilgi vererek danışmanlık hizmetli almanızı öneririm.

 39. Merhaba ben çağrı merkezi calisaniyim 1.5 seneden beri çalışıyorum satış yapıyorum ama şirketim şu anda sürekli satış yapmamızı engellicek uygulamalar getiriyor ve açıkçası bende yapmak istemiyorum buna bağlı olarak performansa dayalı işten cikarilirsam tazminat ve işsizlik maaşı alabilir miyim?

 40. İy günler benim Bi sorum olacaktı iş yerinde bize baskı yapılarak ikramiyelerinizden vaz geciceksiniz dige bize imza attırdılar ve kabul etmeyenleri işten çıkardılar anlaşmalı olarak baştan bende kabul etmedim sonradan çağırıp tekrardan konuştular ücretsiz izne çıkartırız DİE süresiz ben imza attım ve kabul ettim tekrardan imzamdam dönme şansım varmı anlaşmalı olarak ayrılmak için

  1. Böyle baskılara karşı sizinde dik durma planınız olmalı. Şuan için iş işten geçmiş, ancak baskıları ve işten el çektirme ile ilgili tehditleri ispat edebilirseniz bir şansınız olabilir mahkemede… Çünkü eğer gerçekse, tamamen hukuksuz!

 41. Merhaba ben … müşteri hizmetlerinde çalısıyorum şirket binamız vardı orda çalıyorduk coronadan dolayı kendi evimize göndersiler ve evde çağrı alıyoruz internet üzerinden bize bilgisayar verdiler ve onların sistemini kullanıp internet aracılığla konusma yapıyoruz ve internetin parasını karsılamıyorlar biz ödüyoruz intertimin faturasını ödemesem kapansa bizi suçlu bulacaklar ve sürekli mobing uyguluyolar ben kendi ödediğim interneti onlarda kullanmak zorundamıyım bilgisayar bozuluyor tasıyıp şirkete getirin yapalım diyorlar ve 10 km yol gelip bilgisayarı getiriyorum ama onlar eksik çalışma saati olarak yazıp bu süreyi bize tamamlatıyorlar artı bir gğn arayıp erken cıkıs veriyorlar birgün geliyor mesai 2 yılımı doldurdum ve tazminatımı alıp cıkmak istitorum nasıl yaparım lütfen en cevap yazın

  1. Şuan için tazminatınızı alıp çıkmanıza dair pek haklı bir sebebiniz yok gibi görünüyor maalesef. Uzaktan çalışma standartları da daha iş hukukumuzda yeni yeni oturuyor… (Her ne kadar iş verene harcadığınız zamanın karşılığını ödemesi gerekse de internetin vs. ödemiyorlar maalesef. Alo 170’e şikayet edin)

 42. Merhabalar, ben askeri bir fabrikada 10 yıldır işçi olarak çalışmaktayım. Ancak fabrika komutanının (müdür albay) despot tavırları ve mobbing uygulamaları yüzünden artık psikolojim bu işyerinde calismayi kaldırmıyor. Fabrika müdürü herseferinde bana ortalik yerde bağırıyor, tehditvari konusmalar yapıyor. (erkeksen istifa et, sen kimsin ulan gibi) ben bu sozlerden dolayi istifa etsem tazminat odemek zorunda kalır mı? yoksa mobbing davası mı açmalıyım? ya da başka bir öneriniz var mı?

 43. Merbbalar çalışdıgım yerde maaşlar düşük 5 yıldır çaĺışıyom maaşı beyen mesem çıkartırlar mı tanzimat alabilirmiyim

 44. Merhaba Mustafa Bey, ben 2 yıldır aynı şirkette çalışıyorum. 2020 Nisan itibariyle pandemi nedeniyle kçö’ye çıkartıldık ama evden tam zamanlı çalıştırıldık. Martta ofise gitmemize rağmen sigortasız ve kçö üzerinden çalıştık sadece maaşımız elden asgari ücrete tamamlandı. Nisanda normal çalıştık sonrasında yasakla birlikte tekrar kçö’ye çıkartıldık. Yasakların bitmesi ile Haziran’ da ofise çağırdılar ama yine kçöde sigortasız çalışmamız istendi. Kabul etmedim ve bu ayı evden hiç çalışmadan geçirdim. Şu an birikmiş mesailerimi ve kıdem tazminatımı ve yıllık izin üretimi alarak nasıl çıkabilirim?

  1. Merhaba, ne diyebilirim ki? Elbette haklı fesih yapma hakkınız doğmuş. Ancak yanlış bir şey yapmamak adına, bir avukata danışarak hareket etmenizi öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu