Fesih

İşveren işçinin çıkışını vermiyorsa, işçi ne yapmalı?

İşveren çıkış vermiyorsa ne yapmalı?

İşverenin işçiyi işten çıkarmasına rağmen onun çıkışını vermemesine bazen rastlayabiliyoruz. Bu durumda işveren genelde işçinin bir istifa dilekçesi vererek işten ayrılmasını beklemekte ve bu arada işçiyi işyerine de almamaktadır. Çıkışı verilmeyen ama işyerine de alınmayan işçi ne yapmalıdır?

İşçinin resmi olarak çıkarılmaması

Bu durumda işçiye işten çıkarıldığı sözlü olarak bildirilmekte; ancak ona yazılı bir belge verilmemektedir. SGK kayıtlarını kontrol eden işçi, burada da hâlen çıkışının verilmediğini görmektedir. İşsizlik maaşı için başvuramayan işçi kıdem tazminatı ve benzeri alacakları için de dava açamamaktadır. İşçi adeta iki arada bir derede kalmaktadır.

İşçi ne yapmalı?

Böyle durumlarda işçiyi bekleyen tehlike, işyerine alınmadığı halde hakkında tutanak tutulması ihtimalidir. İşçi hakkında işyerine gelmediği için tutulabilecek devamsız tutanakları sonrasında onun başına iş açabilir. İlerleyen dönemde muhtemel bir dava aşamasında, işveren işçinin devamsızlık yaptığı için işten çıkarıldığını iddia edebilecek ve işçinin bunun aksini kanıtlaması zor olacaktır.

Bu nedenle; işyerine alınmayan ve çıkışı da verilmeyen işçinin en kısa sürede notere gitmesi ve bir ihtarname göndermesi gerekmektedir. Bu ihtarnamede; işyerine alınmadığından, fiilen işten çıkarıldığından ve olayın ayrıntılarından bahsedilmeli ve alacaklar talep edilmelidir. Böyle bir ihtarname âdeta bir durum tespiti olacak ve işçi hakkında tutulabilecek devamsızlık tutanaklarını boşa düşürecektir.

İmza atarken dikkatli olmalı

işveren çıkış vermezse

Bir başka ihtimal de, işyerine alınmayan işçinin çağrılması ve bazı evrakları imzalaması halinde çıkışının verileceğinin kendisine söylemesidir. Böyle bir durumda, işçi önüne koyulan evrakları iyi incelemeli ve özellikle istifa ettiği sonucunu doğuracak yazıları imzalamamaya dikkat etmelidir.

SONUÇ

İşten çıkarılan ancak SGK çıkışı verilmeyen ve aynı zamanda da işyerine alınmayan işçi derhal bir notere gitmelidir. Sitemizde de örneği bulunan ihtarnameyi doldurmalı ve işyerine alınmadığı hususu başta olmak üzere yaşananları bu ihtarnamede tek tek belirtmelidir.

İşten çıkışının verilmesi için her hangi bir evrakı imzalaması istenen işçi ise, önüne koyulacak evrakları iyi tetkik etmeli ve özellikle istifa ettiği sonucunu doğuracak belgeleri imzalamaktan kaçınmalıdır.

 

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

264 Yorum

 1. merhaba yurt dısında aktıf olarak ozel bır fırmada calısıyorum gss prımı yatırıyor fırma esımde vekalet var benım adıma emeklılık ıslemlerını baslattı calıstıgım fırmadan cıkıs almak zorundamıyım acaba sadece genel saglık sıgoratası yatıyor tesekkurler

 2. Merhaba kolay gelsin. Benim annem 2 yıldır bir işyerinde çalışıyor. Annem eytli ve emekli olma zamanı yaklaştığı için ve işveren kıdem tazminatı vermek istemediği için anneme zorla istifa dilekçesi imzalatmak istedi. Annem imzalamayınca mobbinge başladı ve dün kovduğunu fiilen belirtti. Ancak çıkış vermiyor, çıkışını yapmıyor. Annemi kuruma almayacağını söylüyor. Annemin emeklilik primlerinin dolmasına 2 gün var. Çıkış verilmediği takdirde emekliliğe nasıl başvuru yapacak? Kıdem tazminatını alabilmek için 04 kodu ile çıkış yapması gerekiyormuş. Ancak ya işveren annemi fiilen kovup kuruma almazsa ve 48 koduyla çıkış verirse ne olacak? Bir de annemin sigorta primleri örneğin mayıs ayını haziran sonunda yatırıyor şeklinde. Şu anda mayıs ayını çalıştı ama sigorta primi haziran sonunda yatacak. Bu durumda sigorta primi dolmuş görünmüyor nasıl emekliliğe başvuru yapabilir? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Ahmet bey sizi anlıyorum; fakat tüm bu sorularınıza internet üzerinden cevap almanız mümkün olmaz. bir avukatla görüşmenizi öneririm. Bu aşamada sadece şu önemli tavsiyede bulunabilirim ki; işveren işçiyi işe almıyorsa fiilen çıkarmış demektir ve işçi bir an önce notere giderek bu durumu kayıt altına alıp işverene ihtarname çekmeli ve haklarını talep etmelidir.

 3. Merhaba Mustafa bey ben yurtdışında çalışıyorum işyerinde beni süresiz izne çıkarttılar ve sonra ise geri çağırmadilar . sonra ben başka bir şirketle anlasdim ama bu sefer iş yerinde çıkışın verilmediği için giriş yapamıyorum eski işyerimde çıkışımı alman için benden istifa etmemi ve bütün haklarımdan vazgeçmemi talep ediyor 7 aydır çalışmıyorum ve istifa Edip haklarımdan vazgeçmek de istemiyorum bunun için izleyeceğim yasal yollar nelerdir

 4. Mustafa bey önce. Tşk lerimi iletirim benim. Sorum İş yerim. 2022 aralık. Ayında. İş yeri kentsel dönüşümden. Dolayı. Yıkıldı. Ap yönetimi kıdem tazminatımda anlaşamadık. Ben. Eyt den. Emekli. Olmak istiyorum. Benim çıkışımı. Vermiyor. Bu yüzden. Emekliliğimi başllatamıyorum. Bilgilendirirdeniz sevinirim tşk ederim.

  1. Merhaba, çıkışınızı vermezlerse SGK’ya şikayette bulunacağınızı ifade edin ve yine de verilmezse SGK’ya işvereni ihbar edin. Başkaca yapacak bir şey şu aşamada bulunmaz.

   1. Slm bizin 5 aydir ucretsiz izne cikardilar cikis isteyince imza istrdiler bende vermedim direk arabulucuya gittim arabulucuya gidince cikis yapiliomis dediler arabulucuda avukatlari geldi tazminatimi kabul etmedi cikisimida daha vermemisler direk davami acayim napim

    1. Merhaba, arabulucuda uzlaşma olmadıysa ve arabulucu son tutanağı düzenlendiyse, evet artık hakkınızı aramak için dava açmanız gerekir. Ama açıp açmamak konusunda karar ve takdir elbette size aittir.

 5. Merhaba mustafa bey özel güvenlik olarak 4.5 yıl bir güvenlik firmasında çalıştım ücretlerim eksik yattigindan dolayı noter aracılığı ile 08.05.2023 tarihinde sözleşmemi fesh ettim başka iş yerine işe başladım sigorta girişim yapıldı fakat eski işverenin ssk çıkışımı ve özel güvenlik sisteminden çıkışımı yapmıyor çıkış yapılmadığı için yeni iş yerim özel güvenlik girişimi yapamıyor 11 gün olmuş eski firmam hala çıkışımı yapmadı işten çıkış bildirim süresi nedir 11 gün geçmiş olmasına rağmen ssk ya noter fesih evrağı ile gitsem iş çıkışımı alabilirmiyim ögnet özel güvenlik çıkışımı alabilirmiyim yardımcı olursaniz sevinirim

 6. istifamı sundum iş yeri çıkışımı vermiyor zorla calıstırmak istiyorlar para kesintisi yapmakla tehdit ediyorlar napmalıyım mustafa bey

  1. Merhaba, istifa tek taraflı bir irade beyanıdır. İşveren çıkışınızı vermese de ayrılabilirsiniz. Hakkınız olan herhangi bir alacak ödenmezse de hukuki yollara başvurabilirsiniz. Ancak ihbar sürelerine dikkat ederek istifa etmenizi öneririm: İhbar süreleri kaç haftadır?

 7. Merhaba benim sorunum şu 4 yıla yakın çalıştığım iş yeri iş olmadığı için 8 gün bizi ise çağırmadı daha sonrasında da maaşımı dan 8 günü kesti ayrıca iş yok kendinize iş bakın eğer sigortalı çalışmak isterseniz söyleyin çıkışını o veririm dedi daha sonra ben iş buldum ve patronum çıkışımi istediğimi söyledim bana tamam muhasebeci ye söyleyeyim çıkışını i versin dedi tazminatı da ödüycez dedi ertesi gün çıkışımi ne yaptınız diye sorduğumda istifa dilekçesi imzalaman gwrek yine tazminatını vericez dedi imzalama dan da çıkış veriliyor imza atarsam haklarım dan olurum dedim bana çıkışını vwrmiycem ücretsiz izne ayiricam seni dedi ne yapmalıyım mağdurum şuan yeni iş yerimde de sigorta yaptırmak istiyorum eski iş yerimden haklarımı alarak nasıl kurtulucam

  1. Merhaba, bu durumda işten ayrılmak istiyorsanız, bir ihtarname hazırlayıp noterden göndermenizi tavsiye ederim. Yukarıdaki hususları ihtarnamede izah ederek haklı fesih yaptığınızı beyan edebilirsiniz. İşveren işçisini zorla ücretsiz izne ayıramaz, ayırırsa işçinin de haklı fesih hakkı ortaya çıkar.

 8. 14/04/2023 tarihinde işten çıkarıldım tazminatımı aldım fakat SSK cikisimi yapmıyorlar işsizlik maaşı alamıyorum ne yapmaliyim

  1. Merhaba, bununla ilgili işyeri ile görüşün. İşveren farklı bir çıkış kodu verirse işsizlik maaşı zaten bağlanmaz. Görüşmeden sonuç alamazsanız, o zaman SGK’ya yazılı bir dilekçe ile başvurarak durumu izah etmenizi tavsiye ederim.

 9. Merhaba ben deprem bölgesinde ohal den dolayı Sgk iş çıkışı mı yapmadan yurtdışına çıktım şuan benim vekaletname cikartmam gerekiyormuş ama ben ne yapacağımı bilmiyorum elimde herhangi bir örnek te yok

 10. 48 kod ike çıkış sağlanmış kendilerş çıkış vermediler kıdem tazminatı için böyle zaman kazanmaya çalıştılar ve çok madur ettiler ama 6,7 sinde ücretsiz inin vermişlerdi zaten 5 ine kadarda gitmişti çıkış alamayınca emeklilik için sonuçta çıkıs olucaktı ve 9 unda noterde ihtarname yollandı birşey çıkarmı 48 kod çıkışı ile

 11. merhablar ,benim eşim işten eyt den yararlanmak için çıktı ,işlemlerini yapmak için 2 gün izin verildi sonrasında anlaşamadu tazminatta imzalamadı ,ama çıkış vermiyorlar ,vermedikleri için eyt ye başvuramıyor ve başka işede giremiyor en son 5 şine kadar gitti 6,7 izinli göründü ücretsiz sonrasında gitmedi işlemlerini yapmak için ama vermiyorlar ayın 9 unda noterde ihbarnamemi oluyor onu çekti haala vermiyorlar ne yapması gerekiyor onların yüzden bir aydır işsiz emekliliğede başvuramadu başvursaydı aybaşında maaş alıcaktı bayram ikramiyesinden yararlanıcaktı ama hepsini kaybetti şuan çok mağdur durumda ne yapmamız gerekiyor ayın 30 una arabulucu randevusu aldık ama çıkış biran önce olması gerekir kiracıyıs çok mağdur ettiler yardımınızı rica ediyorum

  1. Merhaba, öncelikle şunu söylemeliyim ki; işçinin bir yerde sigortalı görünmesi başka yerde de sigortalı olmasına engel değildir. Çıkış konusunda ise SGK’ya giderek bilgi aldınız mı? Yazılı dilekçeyle işyerini şikayet ettiniz mi? İleride kayıp maddi menfaatler için işverene dava açmayı düşünürseniz, işinize yarayabilir.

 12. Merhabalar ben iş yerime ihtarname çektim ve 20 gün oldu halen iş çıkışımı vermediler istifaya zorluyorlar. Ve başka yerle anlaşma yaptım işe başlayacağım çıkışımı vermemeleri sorun teşkil eder mi. Aynı zamanda sigorta ve MEB e de şikayette bulundum

  1. Merhaba, birden fazla yerde sigortalı olmanız sigorta hukuku bakımından mümkündür Şule hanım. Siz başka yerde çalışma başlarsanız, çıkışınız verilmediğini yazılı bir dilekçe ile SGK2ya bildirerek kayıt altına alabilirsiniz.

 13. Öncelikle kolay gelsin ben sözleşmeli er olarak görev yapıyordum fakat bırakmak zorunda kaldım firardan bıraktım fakat bana herhangi bir belge ceza filan gelmedi ve 1 ay olucak sigorta çıkışımda yapılmadı bu yüzden başka bir yere giremiyorum ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

 14. Benim önceki çalıştıgım firma yolsuzluk dan dolayı sgk kapatılmış benim bir buçuk yıldır ğünüm işlemiyor ama çıkışım da verilmedi karşımda muaattap yok karşının eski muhasebecisi diyor yolsuzluk dolayısıyla kapatıldıgı için şifre direk iptal oldu bende ğiremiyorum diyor benim ne yapmam lazım sgk çıkışıımı alabilmem için

 15. 2018’de işkur üzerinden bir yere başlamıştım ve 3 ay çaılşıp istifamı vermiştim. Bugün baktığımda e devlette işe giriş bildirgesi var ama çıkış bildirgesi gözükmüyor. Ne yapmam gerekiyor acaba bir kamu kurumuna atandım sorun teşkil eder mi? Hala çalışıyor nedeniyle bir sıkıntı çıkar mı?
  Cevap verirseniz çok sevinirim

 16. Merhaba
  Yabancı işveren işi kapatmadan ve çıkış bildirgeni vermeden yırt dışına gitti ve dönmedi. İş yeri kapandı. Bir senedir sigortalı görünüyorum ama hiçbir haktan yararlanamıyorum; beyanname verilmemesi sebebi ile. EYT den yararlanacağım ama iş çıkışınız yapılmamış önce işten terkinizi gerçekleştirin mesajı alıyorum.
  Acaba nasıl çıkış yapabilirim?
  Cevap için şimdiden çok teşekkür ederim… sayılarım ile..

  1. Merhaba, böyle bir sorunu ancak SGK’nın çözmesi gerekir Hakan bey. Görüştünüz mü?

 17. 08 emeklilik için çıkışımi istiyorum 10 gündür iş veren çıkışını vermiyor ne yapmaliyim

  1. Merhaba, bildiğim kadarıyla emeklilik için çıkış almadan da başvuruda bulunabilirsiniz. Bu hususu SGK’ya sormanızı tavsiye ederim.

 18. İş yerinden çıkış istiyorum ama iş yeri vermiyor bebeğim Taha dört aylık iş yeri gelsin işinin başına devamlı rapor aldıyı için devamsızlık tan çıkarım diyor ne yapayım yardımcı olabilir misiniz nereye başvuru yapmam gerekiyor söyleye bilirmisiniz rica ediyorum

 19. Mustafa Bey merhaba.ben işyerinden istifamı vererek ayrıldım 2 ay önce.henüz çıkışım verilememiş sgk dan ve maaş ödemesi yatırdılar bu ay.Geçen ay yatırılmadı.böyle bi durumda ne yapılmalı.

  1. Merhaba, hakkınız olmayan bir ödeme varsa maaşı iade etmenizi ve çıkışınızın halen yapılmadığını da SGK’ya yazılı olarak bildirmenizi tavsiye ederim. Böylece siz sorumluluğunuzu yerine getirmiş olursunuz.

 20. Merhaba Mustafa bey.özel bir şirkette kısa bir süre çalıştım ve bıraktım orayı patronum çıkışımı vermemiş.ve daha sonra vefat etmiş ssk çıkışımı vermemiş şimdi ssk ya gittim ve dilekçe vermeme rağmen çıkışımı vermiyorlar.bana söylenen şirket incelemede denetlemeciler sizi arıycak diyorlar ve bu süreç 1.yıl süreceğini söyledi başka bişi demiyorlar ve bu durum beni çok mağdur etti bu olayı nasıl çözebilirim bana yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Merhaba, ne yazık ki bu çok önemli bir sorun ve SGK niyeyse işçilerin beyanını asla dikkate almıyor. Sizin yerinizde olsam, bir yazılı dilekçe daha verirdim ki; ileride sorun yaşanırsa lehinize delil olsun. Beklemekten başka yapabileceğiniz bir şey yok.

 21. Merhaba Mustafa Bey
  Pandemi zamanı işyeri bizi ücretsiz izine çıkardı ve ondan sonra hiçbir şekilde ulaşamadık ve işyeri kapandı.Şuan hâlâ orada ücretsiz izinde gözüküyorum çıkışımı vermiyorlar.Bu durumdan kurtulmak İçin ne yapmalıyım ve bana bir zararı var mıdır? İstifamı nasıl verebilirim?
  Teşekkür ederim şimdiden

  1. Merhaba, öyle ya da böyle çıkışınızı işyeriniz vermelidir. Vermiyorsa, en doğrusu SGK’ya bir dilekçe vererek durumu izah etmek ve gelecek cevaba göre hareket etmektir.

 22. Merhaba işlem ödeme emri çıkışı. Kıdem tazminatı ödemesi olarak bankaya yatırıldı işveren tarafından . bu arada çıkışın yapıldı diye ise gitmiyorum .ihtarname göndermişler üçgun ise gelmediginiz için tazminatsız fes edilecektir diye tazminatı geri alabilmek için yapıyorlar ne yapmalıyım .teşekkür ederim

 23. Merhaba.
  22 yıldır aynı şirkette çalışmaktayım.
  Aralık-2021 de üst işveren değişti.
  Devreden firma haklarınız ile devir ettik,alan firmada tüm haklarımız ile aldık diye sözlü ifade ettiler,fakat Ocak ayında ilk maaş geç yattı,mevcut maaşı düşürdüler,mevcut ikramiye,mesai,izin parası,bayram parası,yol ve yemek ücretini dahi devir alan firma kesti.
  27 Mayıs 2022 de Sgk dan emekli olur yazımı alıp,aynı gün merkeze insan kaynaklarına elden teslim ettim.
  31 Mayıs 2022 de yine noter vasıtasıyla ihtar çektim.Lakin genel müdürlükten birisi burda böyle bir firma ve adres yok deyip,ihtarı notere geri göndermiş.
  Sgk yada evrakların fotokopisini ptt den iadeli tahatlü gönderdim.
  Sgk dan dilekçede doldurdum,reesen çıkışımın yapılması için.
  Buna rağmen iş veren sgk çıkışımı halen yapmıyor.Yapmamaktada inat ediyor.Bir üst yöneticime İK istifa yazmam ile ilgili mail atmış,Lakin avukatım istifa yazmamı istemedi,bende taraftar değilim bu konuda.
  Ne emekli olabiliyorum,nede başka bir işe giremiyorum.
  İşverenin sgk çıkışımı yapması için ne yapabilirim?
  Saygılarımla.

  1. Merhaba, emeklilik işlemlerini başlatmak için SGK’nın illa işçinin çıkışının verilmiş olmasını araması hiç mantıklı değil. Güncel durumdan haberdar değilim; ama bu durum değişmemiş miydi? İlla öncelikle SGK çıkışınızın verilmesi gerekiyorsa ve fakat verilmiyorsa ne yapılabilir? SGK’ya verdiğiniz çıkış yapılması dilekçesinin reddi üzerine süresinde iptal davası açılabilir. İstifa dilekçesi vermenizi tavsiye etmem, aleyhinize kullanılabilir.

   1. Mustafa bey merhaba,
    Verdiğiniz cevap ve bilgiler için teşekkür ederim.
    Sgk işten çikarilmadığimdan dolayı emeklilik için red vermişti.
    İşveren 19 Haziranda devamsızlıktan çıkışımı vermiş,bana sgk dan 22 Mayısta sms geldi.
    23 Mayısta tekrar emeklilik için sgk ya başvurdum.
    Aynı süreçte işveren,işe geri dönmem ve savunma vermem,yoksa devamsızlıktan çikarılacağima dair noter vasıtasıyla ihtar çekmiş,avukatım cevap yazmaya gerek yok dedi.
    Tazminat için 2 sefer arabulucu ile görüştük,bizim verecek tazminatımız yok diye işveren red etmiş,dava sürecine hazırlanıyoruz.
    İşveren yüzünden 2 ay emeklilik maaşından da oldum.
    Bunu dava sürecine de ekleyebilirmiyim.
    Saygılarımla.

 24. Selam ben çalıştığım otelde 2019 da iş kazası geçirdim kuyruk sokumu kemiğim kırıldı SGK ya iş kazası bildirisi yaptırmıştım o gün kuyruk sokumu hala kırık ameliyat riskli dediler yapmadılar sakat kaldım avukat tuttum tek noterden taraflı fesih çektim diye iş yerim çıkış evraklarını vermiyorlar lojmandan çıkarttılar savcılığa gidip şikayetçi olsam faydası olur mu? Ne yapmalıyım

  1. Merhaba
   Ben 4 haziranda noterden istifamı haklı fesih sebepleri nedeniyle gonderdim eline ulaştı sonrasında işveren bana 3 gün ise gelmemekten 6 haziranda ihtar göndermiş elime ulaşmadı ve halâ çıkışım yapılmadi ıs çıkış kodumu benim istifama göre verilmesi gerekmezmi ve ne çıkışım icin neyi bekliyorlar

   1. Merhaba, siz noterden gönderdiyseniz sorun olmaz. Ancak ne yazık ki çıkış bildirme yetkisi işverenlerde ve bu bazen işveren tarafından bekletilebiliyor. En doğrusu işverene bunu sormanız olacaktır.

  1. Merhaba özel güvenlik görevlisi olarak çalışan biri şirketten çıkış verilmese dahi başka özel güvenlik şirketine giriş yapabilirmi yoksa çıkışı verilmesi sartmidir ?

 25. Merhaba ben sitede 4 özel güvenlik görevlisiyim. Güvenlik şirketi borçlardan hacize düşmüş ve projelere borç yazısı gönderilmiş. Güvenlik sirketi çalıştığım site ile sözleşmeyi fesih etti. Ben sitede çalışmaya devam edicem. Dolayısı ile başka güvenlik firmasına gecicem eski şirket çıkışimi vermiyor ve bu yüzden yeni şirket giriş yapamiyor ne yapmalıyım ? Tazminat haklarım yanarmi ?

  1. Merhaba, eski şirket çıkışınızı vermese de yeni şirket sizi işe başlatabilir. SGK açısından sorun olmaz. Ancak tabi olduğunu özel yasa bakımından bir sıkıntı varsa, onu bilemiyorum.

 26. Merhaba, yıl başı zammı alamadığım için işten ayrıldım herhangi bir iş sözleşmesi yapmadığımız işin alo 170 bir şey yapamadı ben ne yapabilirim? 3 ay zamsız çalıştım ve dün (30.03.2022) işten ayrıldım hâlen çıkış verilmedi ben ne yapabilirim.teşekkur eder iyi günler dilerim

  1. Merhaba, Alo 170 bu konuda zaten bir şey yapmaz. İşten ayrılmışsanız, arabulucu başvurusu yaparak hukuki hak arama sürecini başlatmanız icap eder. Bir avukatla görüşmenizi öneririm.

   1. Merhaba ben işten çıkarıldım fakat 2 gündür e devlette gözükmüyor ve 3 gün üst üste görmediğim halde haklarımı vermeden çıkarırlar mı ve ise gittim insan kaynakları ise almadı ihbarnameni pazartesi günü yollicaz bekleyin demişler ve fakat yarın cuma üçüncü günüm işveren çıkışım gözükmedgi halde işe almıyor giriş yapamıyorum ne yapmam gerek

    1. Merhaba, bu konuda bir tereddüdünüz varsa, noterden ya da iadeli taahhütlü olarak PTT’den durumu bildiren bir yazıyı işverene gönderebilir ve yaşadığınız durumu kayıt altına alabilirsiniz.

   2. Merhaba Mustafa bey ben işten ayrıldım fakat ertesi gün yeni bir işe girdim eski şirketim sigorta çıkışını vermeyi unutmuş yeni işyerimde de girdiğim gün sigorta başladı eski işyerine ceza gitmiş acaba yeni işyerine de ceza gelicek mi

    1. Merhaba. Eski işyerinize, bahsettiğiniz bu nedenle ceza gelmez. Başka bir sebebi olmalı Tuğba hanım. İşçi aynı anda iki işyerinde sigortalı olabilir.

     1. Ama tebligatı bizzat gördüm Mustafa bey gelmiş sigorta çıkışı yapılmadığı için

     2. O zaman bilemiyorum Tuğba hanım. Yazıdaki gerekçeye göre, yeni işyerinizi değerlendirmeniz daha doğru olur.

 27. Merhaba işten ayrıldım. Ve bir süre başka işte çalıştım. Ancak ilk ayrildigim iş yeri hâla sigortami yatirmakta. Bununla birlikte ayni dönem için azbir sure calistigim isyeride sigortami yatirdi ayni donem icin. Boyle birsey nasil mumkun olabilir.

 28. merhaba.benim babam geçen sene emekli oldu.mayıs 2017 de bir iş yerinden ayrıldı ama 4 ay çıkışı verilmemiş.eylül 2017 de çıkış verilmiş.bu arada olan sürede firma kapanmış ve başka yere taşınmış.firma bunu da bildirim yapmamış ve babamın çıkışı mayıs 2017 de çıktığı zaman da verilmemiş.firma incelemeye girdi babamın 4 aylık süre silindi son durumda gün eksik kaldığı için emeklilik iptal oldu.ne yapmamız gerekir.

  1. Merhaba, ne yazık ki tek yolunuz dava açmak. bir an önce bir avukatla görüşmenizi öneririm, sahte emeklilik tespitinin yanlış olduğunu bir şekilde ortaya koymalısınız.

 29. merhaba 30 aralıkta işi bıraktım hala çıkışım verilmedi maaş yatmadı 1 ile 10 ocak arasında yatıyor bunu biliyorum . Yarin yeni işe başlayacağım çıkışım verilmediği için yeni iş yerimde sorun olur mu halen neden sigortamı ödüyor bu adam beni de engelledi nedeni ne olabilir bilmiyorum. Sorun olur mu yarin iş yerinde orada da sigortam başlayacak çünkü

  1. Merhaba, aynı anda birden fazla işyerinde sigortalı olabilirsiniz, bunu dert etmenize gerek yok Zeynep hanım.

 30. Avukatım arabuluculuk görüşmesi yaptı olumsuz gecti. Dava açılacak. İş veren hala sgk çıkışımı yapmıyor. Sorduğumda yaptık diyorlar. E devletten bakıyorum gözükmüyor. 170 i arayıp şikayet ettim cevap yok. İssizlik maaşına bu sebepten dolayı basvuru yapamıyorum süre geçiyor. Ne yapicam bilemedim.

  1. Merhaba, işverenin çıkış vermemesi ne yazık ki sık yaşanan bir sıkıntı ve bu konuda neler yapılabileceğini şu yazımda izah etmiştim. İşsizlik maaşına başvuru ise SGK çıkışınız yapıldıktan sonra yapılabildiği için, geçen bir süre olmaz. Yine de yazılı olarak İşkur’a işsizlik maaşı için başvurmanızı ve resmen ret cevabı almanızı öneririm.

 31. Merhaba Mustafa bey 8 yıldır çalıştığım isyerime haklı fesih olarak meslek hastalığı vs kod 24 olarak ihtar çektim. 4 gün sonra sgk dan mesaj geldi kod 48 den cikisim yapıldı. 5 dk sonra iptal mesajı geldi. Hala sgk isten cıkisim yapılmıyor. Ihtari 23 ağustosta çektim 27 ağustos cikis yapip iptal ettiler. Hala cikisimi vermiyorlar. İş veren hiç bir açıklama yapmıyor. Ne yapmalıyım. Ihtar ellerine ulaştı. Hiç bir cevap yok.

  1. Merhaba, bir şeyler yapmak için işverenin çıkış yapmasını beklemenize gerek yok. Ödenmesi gereken haklarınız olduğunu düşünüyorsanız ve ödenmiyorsa arabulucu başvurusu yaparak hukuki süreci başlatabilirsiniz.

 32. Merhaba Mustafa bey; benim de bir sorum olacaktı. Ben TYP programından işe girmiştim, Çalışma süremiz 9 ay dı. Fakat ben 4. ayın sonunda kendim istifa ettim. (istifa dilekçemi el ile yazdım imzalayıp kuruma verdim) Bir alacak dava sonucu SGK mın hala aktif olduğunu farkettim. İşveren çıkışımı (işten çıkış tarihi alanı boş) vermemiş.

  İşe girişim : 01/10/2020
  İşten İstifa Edişim : 28/02/2020

  Kendim istifa etmem durumunda nasıl bir yol izlemeliyim. Yine Noterden ihtar mı çekmem gerekir. İşverene yahut Sgk mı çekeceğiz ihtarı. ?
  Ve ayrıyeten mahkemeye yeniden sigorta durumumu ibraz mı etmeliyim. ?
  Lütfen yardımcı olur musunuz ne yapacağımı bilemedim.

  1. Merhaba, halen SGK’nız aktif mi görünüyor? Öncelikle işverene haber vermelisiniz. Buna rağmen işveren çıkış vermiyorsa, SGK’ya isterseniz durumu yazılı olarak bildirebilirsiniz.

 33. Merhaba 1 buçuk aydır çalıştığım ama 1 aydır sigortalı olduğum iş yerim maaşımı ödemediği gerekcesi ile ise gimiyorum soledim kendilerinede ve gidip 170 e şikayette bulundum şimdide çıkış istiyorum başka işe girmek için ama vermiyor çıkışimi ne yapmam lazım nasıl çıkış Alicam ben

 34. Kolay gelsin. Ben zincir bir markette 4 yıldır çalışıyorum. İşverenim beni 1 saat uzaktaki merkez dışında kalan bir noktasına göndermek istiyor. Bende kabul etmiyorum. Yol ücretimin de yarısı ödeniyor. Kendi çalıştığım noktaya tekrar gidemezsin diyorlar. Bende rapor almayı düşünüyorum. Raporluyken ihtar çektirebilir miyim. tazminatımı ve işsizlik maaşımı alabilir miyim?

 35. Merhaba evliyken eski eşim çalışıyor göster boşandık vs iş cıkışımı vermiyor işe giremşyorum bilerek yapıyor işe girmeyeyim diye ne yapa bilirim nereye başvurabilirim

 36. Mrb. işten çıkacağımı işyerine sözlü, dilekçe ile ve e_posta ile bildirdim. ihbar süresi dolunca işi bıraktım. ancak sigortadan çıkışımı yapmıyorlar. cevaplarınıza baktığımda noterden ihtarname demişssiniz ancak tazminat vb. hakkı olanlara demişssiniz. benim sadece ihbar süresinde çalıştığım gün kadar maaş alacağım var. alo 170 diyorki iş sözleşmende başka işte çalışamaz ibaresi yoksa başka işe girebilirsin diyor. ben işe girerken imzalattırdıkları onca kağıdın hiçbirini okumadım. öyle bir ibare varmı arayıp sorsamda açmıyorlar. alo 170 eğer 10 gün içinde bildirmedilerse avukat bak kendine diyor. ben böyle karşı tarafın gereksiz düşüklüğü yüzünden mahkemeylemi uğraşayım yoksa sgk ya bildirsem o zaman çıkışı yapmak zorunda kalırlarmı? bunlar bir şekilde benden yada çalışıyor gösterip resmi kurumlardan para tırtıklama ihtimalleri varmı?

 37. merhaba firmada calisiyordum 20 ay calisdim ve calistim bolgeden baska bir yere tasinmak istedim oglum ozel.cocuk oldu icin farkli bir yerde egtim alcakdi isyerine bildirdim benden ikamet kaydi istediler inan madilar ve bende kaydi aldim verdim 20 ay calisim ve bana 2500tl para tekllif eti almadim ve sigotta asgeriden yatiyodu maasim. Yuksekdi yarisi banka yarisi elden aliyodum tsk ederim.simdiden

 38. Merhaba bir sorum olucaktı
  Ev temizliğinde ayda 10 gün sigorta gösterilerek çalıştım daha sonra işten ayrıldım.şimdi ise işkurdan çalışıyorum eski işimin çıkışımın yapılmadığını yeni farkettim.şu an da eski işverenimi de bulamıyorum bu bana işkurdan sıkıntı olurmu? Yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Merhaba, İşkurdan ne tür bir işe girdiğinizi bilemediğim için bir şey söyleyemem. Sizin yerinizde olsam mümkünse doğrudan İşkur’a giderek bu soruyu onlara sarardım.

   1. Teşekkürler benim asıl merak ettiğim işkurdan temizlik personeli olarak çalışıyorum diğer işimden ise çıkışım yapılmadı.hukuki yönden iki sigorta olması sıkıntı olurmu?

     1. Merhaba bir sorum daha olacaktı 10 günlük sigortanın çıkışını yapmak istiyoruz nasıl çıkışını yapabiliriz şimdiden teşekkür ederim

 39. İyi günler 2018 ocak ayında 3 doktoru olan Aile sağlığı merkezinde sigortalı enjeksiyon hemşiresi olarak görev yapmaya başladım. Doktorlarımdan bir tanesinin tayini çıktı ve 6 ay önce başka ile gitti. O günden bugüne hala sigorta çıkışımı yapmadı ve kıdem tazminatı talebinde bulunamadım. Nasıl bir yol izleyeceğimi söyleyebilir misiniz?

 40. Merhaba ben iş kazası geçirdim raporum bittikden sonra işe girmedim çıkışımı istedim bazı evraklara imza atmami söylediler noterden ibrar name çektim 45 gün felan oldu şimdi nasıl bir yol izlemem gerekiyor

 41. Merhabalar ben tır soforuyum 1 hafta önceden işi birakacagimi sözlü olarak beyan ettim ve bana ters hiç bişey söylenmedi ama şuanda çıkışımi vermiyolar ne yapmalıyım

 42. Merhaba çalıştım iş yerini maaşlatımı düzenli alamadığım ve en sonki maaşın üzerinden 2 ay geçtiği için mahkemeye verdim ve başka bir firmada çalışmaya başladım. Sigorta dökümüme baktığımda daha çıkışımı vermediklerini gördüm mahkeme günüm bile belli olmasına rağmen çıkışımı yapmadılar arıyorum açmıyorlar ne yapmalıyım sizce

 43. Merhabalar

  Oncelikle cevaplarınız için teşekkürler. Çalışmış olduğum firmada satış pazarlama müdürü olarak görev yapmaktaydım. Ancak maaşlarımızı alamadigimiz gerekçesi ile 14 personel işverene 2 kere ihtar çektik ve haklı nedenle fesih yaptığımızı ihtar dilekçesinde belirttik. Firma ilgili ihtarlari teslim almadı. Firma yetkilisi ile görüştüğümüz de çıkış işlemini yapmayacagini tarafımıza sözlü olarak bildirdiği için bende Sgk müdürlüğüne ihtar dilekçe ile başvuruda bulundum.Sgk yetkilileri 41 çıkış kodu ile işten çıkış işlemini yapabileceklerini tarafıma söylediler. Ancak ilgili koddan sgk çıkış yapar ise işsizlik maaşı alamamaktayim. Sorum şu;
  Sgk, Calışma Müdürlüğü veya İşkur bu devlet kurumlarindan herhangi birisine elimdeki ihtar la başvuruda bulunup işveren çıkış işlemini yapmadığı gerekçesi ile 23 kodundan(işçi tarafından zorunlu nedenle fesih) çıkış yapmamı sağlayabilmek mümkündür acaba?

  İşveren arabulucu ile de anlaşmayıp ilgili 14 personelini mağdur etmek istemekte. Çıkış yapılmadığı için işsizlik maaşı dahi alamamaktayiz.

  Cevaplayabilirseniz çok sevinecegim.

  İyi çalışmalar

  ….

  1. Merhaba, öncelikle ileteyim ki kişisel veri güvenliğiniz nedeniyle telefon numaranızı silerek yorumunuzu onayladım.
   Konunuza gelince,

    İhtarnameyi noter kanalıyla mı çekmiştiniz? Eğer öyle yaptıysanız mutlaka tebliğ şerhi de düşülmüştür arkasına, karşı muhatabın almadım/etmedim demesi pek bir şey ifade etmeyecektir Tebligat Kanunumuz gereğince.

    Giriş-Çıkış işlemleri SGK / işkur tarafında kendilerince yapılacak bir işlem değildir. İşyeri tarafından yapılması gereken bir şeydir. Sorunuzun cevabı olarak şunu diyebilirim, normal şartlarda çıkış sebebi ne olursa olsun işveren tarafından çıkış yapılması gereken personelin SGK’ya 10 gün içinde çıkış bildirgesinin verilmesi gereklidir. Aksi halde para cezası uygulanır işverene. Siz en fazla şunu yapabilirsiniz, gider bir şikayet dilekçesi doldurursunuz SGK’ya ihtar örneğinizi de ispat edersiniz, iş akdi feshinizin tebliği üzerinden 10 günden fazla geçmesine rağmen işyerince çıkış yapılmıyor, gereğini arz şeklinde. (İhtar tarihi baz alınmak üzere) Oradaki memurlar sizleri yönlendireceklerdir.

    Özetle, büyük bir mücadeleye kalabalık bir ekiple girmişsiniz. Kulaktan dolma yönlendirmelerle yanlış adımlar atmanız ihtimal dahilinde. İnternetten sorarak öğrenebilecekleriniz de kısıtlı olacaktır maalesef. Sizlere tavsiyem en kısa sürede konusunda uzman bir avukat desteği alarak hareket ediniz.

 44. merhabalar, 2018 subat ayında işe başladım ve 1hafta kadar çalıştım sonrasında çıktım ama bir kaç gün önce öğrendim ki 2019 aralık ayına kadar sigortam yatmaya devam etmiş ve iş çıkış belgesi falan da verilmedi, imzalatılmadı. sigortamın yatması durumundan dolayı üniversite de almış olduğum devlet kredisi vergi borcu olarak katlanarak artmakta çalışmadığım için ve evde tek bir çalışan olduğu için ödeyemiyorum ve her geçen gün faiz geliyor. bununla ilgili ne yapabilirim bilgi verebilir misiniz?

 45. Eşim istenayrildi arabulucuyla anlaştılar ama eşimin çıkış kağıdını vermiyor 27 06 2020 tarihinden beri eşim çalışmıyor 3tane çocuğun var ne zaman verecek çıkışını bilmiyoruz esi cok üzülüyor bir işe giremediği için lütfen yardımcı olun

  1. Merhaba, çıkış verilmemesi başka bir işe girmeye engel değildir. Kişi aynı anda birden fazla işyerinde sigortalı olabilir Cuma bey.

 46. Merhaba pandemi sürecinde işten çıkarmak yasak ama beni işveren çıkardı yani işyerine almıyor çıkışım verilmedi ve ben beklemek zorunda kalıyorum bana çıkışını ver diyor tazminatı vericem diyor ama ben güvenmiyorum ne yapmam lazım işede giremiyorum tazminatım yanmasın diye

  1. Merhaba, işveren sizi ücretsiz izne çıkardı mı? Ya da işyerinde kısa çalışma var mı?

 47. Babamın 8 haziran tarihinde işten çıkarıldın diye sözlü olarak söylediler fakat bildirge vermediler bizim kaç gün içinde noterden çıkarıldığına dair kağıt almamız lazım

  1. Merhaba, bunun belirli bir süresi olmadığı gibi işverenin illa noterden bildirim yapması da gerekmez. İşten çıkarıldığı bilgisini sözlü olarak alan işçi bir ihtarname hazırlayıp bu durumu kayıt altına almak için işverene gönderirse, en doğrusunu yapmış olur.

 48. Merhabalar 2017 yılının 10 ve 11 ayında iki aylık bi çalışma sürem olmustu ama cikisim yapılmamış GSS gecemiyorum ne yapmalıyım

  1. Bu biraz imkansız gibi Mehmet bey,2017 yılından bu yana bir personelin çıkışı yapılmamış olması cidden ilginç.
   E-Devlet üzerinden çalışıp çalışmadığını bir kontrol etmenizi öneririm, eğer dediğiniz gibi bir durum varsa söz konusu işyeriyle irtibata geçmenizi öneririm. Akabinde SGK’ya şahsen gidip durumu düzelttirmelisiniz. (Not: ilgili işyerine idari para cezası rücu edebilir)

 49. Merhaba Biz 16 kişi ihracat firmasında çalışırken geçinemiyoruz diyerek iş verene verilen zammın arttırılmasını talep ettik gün içinde 4 kere toplantı yapıldı ve işine gelmeyen gider diyerek bize kapıyı gösterdiler şimdi ise gelsin çalışsınlar aynı ücret ile yoksa devamsızlıktan işten çıkartacağız diyorlarmış bizi onların kovmadığını bizim kendimizin işi bıraktığımızı söylüyorlar ne yapmalıyız

  1. Asgari koşulları taşımak, yılbaşında değişen meblağı yansıtmak ve evvelki tutarının düşürülmemesi şartıyla maaşa zam yapıp yapmamak maalesef ki işverenin takdirindeki bir konu. Kapıyı göstermekle işçiye tazminatsız çıkış verilemeyeceği gibi, siz de bu şekilde sözleşmenizi fesih edemezsiniz. Bu işler yazılı olur, tebliğli olur, kayıtlı olur, talepli olur, aman dikkat derim. İşe dönüp dönmemekte elbete özgürsünüz ama, hukuki süreci başlatacaksanız bir avukatın rehberliğinde girişin bu işe derim. (İstanbulda konusunda uzman birçok avukat bilinir) İnternetten ne kadar yazsak da fayda olmaz zirâ…

 50. İş yerinde usulsüz gördüğüm bir konuyu 170 ihbar hattına bildirdim ve sonra iş yerinden işe başlamadan direk insan kaynaklarına çağırıldım ve beni iş yerine sokmayacaklarını söylediler bana senin yaptığın şerefsizlik dedi ve bu gibi itamlarda bulundu psikolojik rahatsızlıklarım var bana git doktor dan tedavi gördüğüne dair rapor al sağlık raporu getir tazminatı verip göndericem yoksa gelme buraya seni içeriye sokmam dedi ne yapmalıyım

  1. Merhaba, işyerine gittiğinizi ispat edebilecek şekilde tedbir alın ve haklarınız için zaman geçirmeden adliye içinde bulunan arabulucu bürosuna başvurun.

 51. Merhaba 12/27/2019 tarihinde iş yerindeki olumsuz çalışma şartlarından dolayı fazla mesailerimizin ödenmemesi nedeniyle iş akdimi tek taraflı fesih ettim noterden ihtar da gönderdim bu gün itibarıyla hala SSK çıkışım yapılmadı başka yerde de çalışamıyorum ne gibi bir yol izlemeliyim ve de tazminatım ödenmedi ne yapmam gerek teşekkürler

  1. Merhaba,
   1- Noter ihtarınızla (Tebliğ şerhli olsun) yeni işe başvuru yapın. Tek taraflı fesh ettiğinizi söleyin iş akdinizi. Alırlar, yani almak zorundalar, onları bağlayan hiç birşey olmaz, kaldı ki bir işçi 2,3 iş yerinde de çalışabilir. Sgk bokajı gibi bir şey yoktur. Israrla da almazlarsa onlardan uzak durun zira hiç bir şey bilmiyorlar demek ki… Size ileride sorun olur o iş yeri.
   2- Sgk çıkışı en fazla 10 gün içinde yapılmalıdır. SGK’ya eski firmanızı dilekçe ile şikayet edin, yüklü miktar bir idari para cezası ödesin.
   3- Çıkışınız yapılmış, yapılmamış pek takılmayın, yeni iş arayın ve başvurun…

 52. 29.10.2019 tarihinde 3600 15 yıl kıdem esasına uygun şekilde sgk dan aldığım yazı ile kuruma ait istifa yazısını mail olarak ilettim. Bugün itibari ile çıkışım yapılmadı şirket hem sayıma hemde calistigim işyerine şirket ici mali denetmen göndererek soruşturma yapmakta buldukları maddeleri kullanıp beni tazminatsız işten çıkarabilirdi?

 53. Merhabalar iş yerinden beni 09.09.2019 işten cıkardılar fakat ben bügün 09.10.2019 işsizlik basvurusu yapıcaktım 2 seneye yakın calışıyordum işkurdan bana halen cıkışını yapmamışlar dendi ben bu durumda şirketi aradı işsizlik ödenegi alıcam dedim tazminatı felan söyledim onlarda yarin muhassebeye gel cıkışını verelim dediler ben imza atmam gerekiyormu ne gibi bi yol izlemeliyim yarin ayın 10 da gidecem cıkışımı verseler bile işsizlik ödenegi alabilirmiyim azami suresi 30 günmüş görüşlerinizi yardımlarınızı bekliyorum. Nasıl bi yol izlemeliyim…

 54. Sgk (4a) çıkışım yapılmıyor. 4c’li olarak memuriyete atandim. Sgk çıkışı olmadığı için memur olamıyorum muyum?

  1. Merhaba. Açıkçası bu durumu bir an önce kurumunuza sormanızı tavsiye ederim. Gerekirse SGK’ya yazılı olarak da başvurabilirsiniz.

  2. Ömer Faruk bey, problemi nasıl çözdünüz acaba? Aydınlatabilirseniz çok sevinirim

  3. Merhabalar Ömer bey ben de benzer durumdayım nasıl çözdünüz sorunu,memuriyetinizde sorun oldu mu

   1. Merhaba,
    SGK’dan çıkış işlemini gerçekleştirdi işveren birkaç gün sonra. Bu şekilde çözüldü, sorun olmadı. İnş sizin de çözülür.

 55. Mrb işe iade için arabulucuya baş verdum 4 mart arabulucu ile anlaşma sağlanmadı 5 mart işveren sgk çıkış vermiş arabulucu tutanak geçerlimi yoksa tekrardan arabulucuya baş vurmam gerekli tşk ederim

  1. Merhaba. Ortada bir arabulucu tutanağı olduğuna göre, dava açabileceğinizi düşünüyorum. Yine de iş mahkemesi kalemine giderek bilgi almanız daha doğru olur.

 56. merhaba 3.5 senedir 3 vardiyalı bir fabrikada çalışıyorum fakat 2 senedir işverenin isteği ile 2 vardiye olarak işe gidiyorum şimdi tekrar 3 vardiya dönmem isteniyor bu nitelikli değişime girermi?

  1. Merhaba. Bu tür sorulara net cevap vermek doğru olmaz Yeliz hanım. Ancak kanaatimce, böyle bir değişiklik işverenin yönetim hakkı kapsamında değerlendirilmelidir.

 57. Merhaba 3 ay önce işten çıktım . Sgk çıkışımı verdiler ama bes çıkışımı vermiyorlar . Yeni iş yerim başka bir emeklilik firmasına bes yaptırdı . Dosyaları birleştirmek istiyorum . Çıkış bildirmedikleri için olmuyor . Bu durumda ne yapmalıyım ?
  Bes haklarımın kaybolmasını istemiyorum .

  1. Merhaba. SGK’ya yazılı olarak başvurun ve işyerinin çıkışınızı vermediğini belirtin. Bunun dışında yapılabilecek bir şey yok.

 58. Merhaba bebegim var 9 aylik bu nedenle işlerinden ayrirlmak zorunda kaldim imza attim kendim ve isyeride çıkış veriyormuş herhangi bi hak taleb edebilirmiyim ne yapmam gerekir

 59. Ben çalışıyorken şirketim usulsüzlükten dolayı mahkemelik oldu. Çıkış bildirim vs. Yapılmadığı icin muayene olamıyorum. Yeni evlendim. Ssk onay vererek Bir ay öncesine kadar eşimin üzerinden bakılabilmiştim. Şimdi işe ssk kaydım görülmüyor. Eski işimden çıkış bildirimi ve tekrardan eşimin üstüne nasıl geçebilirim. Teşekküler.

  1. Merhaba. Neden faydalanamadığınızı anlayamadım, bunun birçok nedeni olabilir. Madem eski işveren çıkış vermiyor, bir dilekçeyle durumu izah ederek yazılı cevap almanız daha faydalı olacaktır.

 60. Merhabalar. 3.5 yildir Ozel sektorde calisiyordum turizm firmasi konkardato ilan etti daha snra iflas verdi çalıştığım sube kapatıldı ve isten cikarildik. Ama hala bana isten cikarildigima dair hic cikis bildirgesi imzatilmadi. O kagidi vermiyor. Cikardigina dair. Hala calisiyor gosteriyor ama ben issizlik maasi icin ve tazminatim icin basvuruda bulunamıyorum bana o bildirgeyi imzalatmadigi icin. Iflas sebebiyle çıkarıldığın icin biz cikaramiyoruz diyor kendin notere gidip ihtar cekip hakkini arayabilirsin diyor. Ama notere gidip ihtar çektiğim takdirde de istifa verdim gibi gozukuo haklarim kaybedilecgi soyleniyor. Ne yapmam gerekiyor lutfen yardimci olun.

  1. Merhaba. Buna benzer sorulara sık rastlıyoruz ve işçinin yapabileceği bir şey olmuyor. İşveren çıkış vermezse, işçinin talebi yeterli görülmüyor. Bence SGK’ya gidin ve bunun yolunu sorun. En doğru bilgiyi onlar verecektir.

 61. iyi günler .. ben 10 yıldır bi işyerinde çalışıyorum.. çalıştığım şirket ekonomik sıkıntı içinde oldugunu söylüyor ..bankalarla sıkıntı içinde oldugunu söylüyorlar.. mevcut çalıştıgımız işyerini başka bi şirkete kiralama yapılıyor.. şirket ismi faklı.. şirket sahibi farklı..bizim işten çıkarma ve diğer şirkete girişi yapılacak diyorlar.. ama işyeri aynı bina aynı.. kiralama diyorlar.. tüm haklarınız bizde sıkıntı yok diyorlar…ikinci şirkete giriş yapmadan kıdem ihbar tazminatlarını alabilirmiyiz.. nasıl bir yol izlemeliyiz…

 62. Iyi günler ben 2 sene önce bi işte çalıştım inşaat sektöründe sigortaya baktığımda yatıyor görünüyor du meğerse adamlar hayali sigorta göstermişler
  Sgk müdürlüğün den yazı geldi günlerimiz sahte diye ve sonra o günler silindi
  O kişilere de ulasamiyorum.
  Ama hala sigorta çıkışı verilmemiş nasıl kurtulabiliriz bundan yada ne yapmalıyım

 63. Merhaba, oğlumun 06 01 2018 tarihinde sigorta girişi yapıldı. 05 01 2019 tarihinde de asgarî ücret bahane edilerek işten çıkarıldı. İhbar tazminatı vereceğiz diyerek çağırdılar. Birkaç evrak imzalatmislar. İlk işe girdiği zaman yarım maaş verdiler kıdem tazminatı alamazsın demişler ne yapmalıyız. Teşekkürler

   1. Kıdem tazminatı alacağımı söyledim bu sefer miktar fazla gelince vazgeçtim sen 17 mayısta yasaklar bitince tekrar gel çalış diyor. Bahanesi de sgk dan henüz çıkışımı yapmamış olması. Ben sizin kuklanız değilim gel git diyemezsiniz bana diyorum. Seni işten çıkardığımı ispatlayamazsın sözlü söyledim yazılı beyanın yok dedi. Sözleşmemin yenilenmemesi en büyük kanıt değil mi? Bu kadar olan bitenden sonra geri dönmek istemiyorum. Bu durumda olayı aleyhime kullanıp ben çağırdım sen gelmedin diyerek beni mi cayan taraf gösterecek? Fikrinize teşekkür ediyorum

 64. Iyi günler ben 2 sene önce bi işte çalıştım inşaat sektöründe sigortaya baktığımda yatıyor görünüyor du meğerse adamlar hayali sigorta göstermişler
  Sgk müdürlüğün den yazı geldi günlerimiz sahte diye ve sonra o günler silindi
  O kişilere de ulasamiyorum.
  Ama hala sigorta çıkışı verilmemiş nasıl kurtulabiliriz bundan yada ne yapmalıyım

 65. Selamun aleyküm eşim işkur anlşmalı bi
  Tekstil atölyesinde işe başladı ikinci ayında ücretsiz izin vermeye başladılar 20 gün gibi istifasını yazarak işten ayrıldı bi süre çıkışı yapılmamış ve hesabına işkurdan 1125 lira para yatmış muhasebeden arayıp parayı geri getirmesi istenmiş ne yapmalıyız bu durumda. Şimdiden teşekkürker

  1. Merhaba. Keşke yardımcı olabilsem ama neden para istendiğini, neyin imzalandığını anlayamadım. Önce İşkur’a gitmenizi ve sormanızı öneririm.

 66. merhaba .benim sorum çalıştıgım işyerı kuçulme nedenıyle 30 yakın işçinin sözlü olarak çıkışı verildi ben alacaklarım kousunda işyeri ile anlaşamadım.çıkış tarihinden 2 gün sonra arabulucuya başvurdum anlaşamadık.haklarım için dava açtım.bu arada işyeri çıkışımı işten çıkış tarihimden 19 gün sonra verdi ve sgk çıkış bildirgesine devamsızlık bildirdi.işsizlik maaşından faydalanamadım.ben çıkış tarihinden 2 gün sonra arabulucuya başvurmuştum.bu durumda mahkeme lehime sonuçlanırsa işsizlik maaşını hak edebilirmiyim.işten ayrılış tarihim 12 eylül sgk çıkış tarihi 30 eylül.arabulucuya başvuru tarihi 14 eylül.şimdiden teşşekürler.

 67. 2 aydır Bursa şehir hastanesinde çalışıyorum firma iş bitti diyerek çıkış imzası atmamı istiyor kabul etmedim iş devam ediyor şuan işyerine girişim engelleniyor şuan ne yapmalıyim işveren ile görüştüm imzalamazsan işyerine giremezsin diyor acil yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. Bu durumda en doğrusu noterden ihtarname çekerek durumu kayıt altına almaktır. Sonrasında ise ihbar tazminatı ve diğer haklarınızı talep edebilirsiniz.

 68. 16 yıl çalış tığım işyerimden hakaret edilerek kovuldun kovulma sebebim şehir dışi işlere gitme mem hiçbir sözleşmem deyok gitmem için noter den ihtarname çektim tüm haklarımın verilmesi için itarname sonucu beni çagırdılar bizseni kovmadık sen işe gelmiyorsun gibi söylediler ve bana ihbar ve kdem tazminatını vercezdeyip beni oyalıyorlar benim napmam gerekir bana yardımcı olursanız çok sevinirim şim diden çok teşekkür ederim..

 69. Merhaba ben 16 yıldır çalıştığım iş ten 3600 gün prim hakkımı kullanarak sgk tazminat yazısı alıp noterden gönderdim ve dava açtım hala çıkışımı vermedi ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Yazıda belirttiğimiz hususları yapabilirsiniz. İşveren çıkışınızı vermezse de, bunun size bir zararı olmayacaktır.

 70. Merhaba, maaşın düzensiz ve eksik yatması sebebiyle işyerine ihtarname çektim ve bir daha işe gitmedim. Dava açma aşamasındayım çünkü arabulucuda anlaşma sağlanmadı. İşten çıkışım sistemde görünmüyor. Yeni bir iş yerinden sigortalanma konusunda sorun yaşar mıyım, sorun olursa ne yapmam gerekir, teşekkürler.

  1. Merhaba. Önceki işyerinden çıkışınızın verilmemesi, yeni bir işyerinde giriş yapılmasına engel değildir.

 71. Merhabalar ben yaklasik 10 ay once isten kendi istegimle ayrildim lakin sigortam hala aktif bu sorun teskil edermi yoksa ssk ya dilekce verip kapattiriyim mi
  Yada yeni bi ise baslasam yeni yailacak sigorta icin engel olurmu

  1. Merhaba. SGK’ya dilekçe verebilirsiniz. Ama işveren çıkışınızı vermiyorsa, bu onların sorunudur. Sizin yeni bir işe girmenizi etkilemez. Yine de SGK’ya dilekçe vererek herhangi bir olumsuzluğun önüne geçmiş de olursunuz.

 72. Iyi günler iş yerinin ışten çıkmam için elinden geleni yapması sonucu ihtarname cektim.Arabulucu sonucunda anlaştık yalnız iş çıkışı mi benim fesh ettigimi sonucu verdikleri için işsizlik maasi alamıyorum sonucu nasıl değiştirebilir im avukatima danışmama rağmen hiçbirşey yapamayacagini söyledi şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba. Sanırım SGK’ya bildirilen kod yüzünden işsizlik maaşı bağlanmamış. Yapılacak şey basit. Arabulucu anlaşma tutanağının bir örneğini İşkur’a götürün ve eğer bu tutanakta size ödenen kıdem tazminatı vb. haklar varsa, İşkur size işsizlik maaşı bağlayacaktır.

 73. Bazı anlaşmazlıklar ve şartların olumsuz olması durumunda işten istifa etmeden ayrıldım ve arabulucu ya başvurdum, iş yeri SSK dan çıkış yapmadan yeni işe SSK dan giriş yapa bilir miyim

 74. Zeynel bey iyi günler 10 sene çalıştığım iş yerinde anlaşarak onların çıkışımı vereceği sözünü alarak .işten ayrılacam ama son ana kadar acaba beni kandırırlamı şüpesi yok ta değil.Nasıl davranmalıyım .İstifa dilekcesi harici imzalamalıyımmı bi sıkıntı çıkarmı

  1. Merhaba. Bunu en iyi sizin bilmeniz gerekir; çünkü işyerini en iyi siz tanırsınız. Tavsiyem ise, işverenle aranızda güven sorunu varsa, hiçbir şekilde istifa yazısı imzalamamanız yönünde olacaktır.

  2. Teşekkürler.Birde 1 Ocakta işten çıkışım verilecek, işsizlik parasını alman için . çıkış belgesini iş yerimi veriyor yoksa SGK mı nasıl bir yol izleniyor bilmiyorum

   1. Bunun için bir şey yapmanız gerek yok. İşveren doğru çıkış koduyla SGK’ya bildirimde bulunmuşsa, işten ayrıldıktan sonra İşkur’a işsizlik maaşı için başvurmanız yeterli olur.

 75. Mrb iş veren benim cikisimi iki ay vermeyi unuttu bana asqari ücret yattı parayı benden alabilirler mi

  1. Merhaba. Fiilen çalışmadıysanız, evet alabilir. Bunu hukuki yollarla yaparsa, aldığınızdan daha fazlasını ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 76. Merhabalar. Ben de bir firmaya girdim ama yapamadığım için iki hafta sonra istifa ettim ve işe gitmedim bir haftadır gitmiyorum ve halen çıkışımı yapmadılar ne yapmalıyım ?

  1. Merhaba. Çıkışınızı vermemelerinin size bir zararı olmaz Sevgi hanım. Yine de yazımızda belirttiğimiz şekilde hareket edebilirsiniz.

 77. Merhaba iş veren beni çalıştırmıyacağını çıkışımı ve tazminatmı vermiyeceğimi işyerine almıyacağını söylüyor ne yapa bilirim

  1. Merhaba. İşveren sizi işyerine almıyorsa, bir ihtarname çekerek durumu kayıt altına alın ve tazminat başta olmak üzere haklarınızı talep edin. Sonrasında ödeme yapılmazsa, arabulucu başvurusu yaparak hukuki hak arama sürecini başlatmanız gerekir.

 78. Merhaba 3 yıldır bir sırkette çalışıyorum belirli iş sözleşmesi imzaladım. Sözleşme tarihi uzadı hala devam etmekteyim şimdi 12. Ayin sonuna iş çıkışı vereceğini bildiriyor bize evrak imzalatmaya calisiyorlar iş çıkış ihbarı galiba ihbar ve tazminat alabilme şansımız varmi.?
  Kolay gelsin.

 79. Zeynel Bey benim sıkıntım işyerin den 3600 ile çıkma hakkım var sgk dan yazı alıp işyerine iki kere verdim ama bana kendin istifa et keyfi bir istek olduğu için taazminat vermeyeceklerini söylediler 2 aydan fazladır bu şekilde devam ediyor bu arada bende işe gidiyorum.Sonunda ısrar ettim bana çıkma nedenini 3 neden halinde yaz imzala bize ver dediler sizce planları nedir.Benim için sıkıntı çıkar mı

  1. Merhaba. Neden bu kadar uğraşıyorsunuz? SGK’dan aldığınız evrakı da ekleyerek işverene noterden ihtarname çekin ve kıdem tazminatınızı talep edin. Ödenmezse de yasal yollara başvurarak hakkınızı ararsınız.

 80. İş yerinen ücretleri düzensiz ve mesai ücretlerimi alamadığım için noter kanalı ile ihtar çekip işten ayrıldım fakat işveren sigorta çıkışımı yapmıyor. Sgk kurumuna gidip ihtarnamemi gostersem sgk kurumu cikisimi yapabilirmi.

  1. Merhaba. SGK çıkışınızı yapmaz. Ama buna takılmanıza gerek yok. Bu durum, başka yerde çalışmanıza engel değildir. Ayrıca, isterse işveren yıllarca çıkış vermesin, bu durum onun zararına olacaktır.

   1. Ama ben devlet memuru olacagim suanda guvenlik sorusturmasindayim devlet memurlugunda problem olacaktir isveren cikis yapmiyor. Ne yapacagimi sasirdim.

    1. Devlet memuru olacaksanız, buna bir şey diyemem. Yalnız, güvenlik soruşturmasında, sizin bir yerde çalışıyor görünmeniz sonucu etkilemeyecektir. İşe başlarken ise, gerekli açıklamaları kurumunuza yaparsınız. Yine de tedbiren noterden bir ihtarname çekerek işverenden çıkışınızı vermesini isteyin. Vermezse, SGK’ya resmi olarak başvurun ve suç duyurusunda bulunun.

     1. Merhaba Mustafa bey bende aynı durumdan müzdaribim. Devlete atandım fakat iş yerimden 4 nisanda haklı nedenle fesih hakkımı kullanıp istifa ettim buna rağmen sgk çıkışım verilmeyip beni 4 aydır sgk 21 kodu (ücretsiz izin) girip üzretsiz izindeymişim gibi gösteriyorlar.Çalıştığım iş yeri ilçe milli eğitime bağlı özel bir rehabilitasyon kurumu. Ben 12 haziran tarihinde ilçe milli eğitiminden çıkış belgelerimi aldım fakat SGK çıkışım art niyetli olarak yapılmıyor.Hatta işten cıkarken atamanı yakarım tehdidi bile aldım. Ayrıca ne olur, ne olmaz deyip 28 temmuzda tüm yaşananları noter aracılığla anlatıp tekrar istifa ettim. Yani 3 sefer istifa ettim ortada iş ilişiği yoktur herhalde. Benim devlette işe girişte sgkdan çıkış gösterilmediği için sorun olur mu ? (SÖZLEŞMELİ OLARAK DEVLETE GÖREVE BAŞLAYACAGIM. SÖZLEŞMELİLER 4A(SSK) OLARAK GİRİŞ YAPILIYOR.)

     2. Merhaba, teknik olarak kişi aynı anda birden fazla işyerinde sigortalı olabilir. Siz yapmanız gerekenleri yapmışsınız, eğer atandığınız kurum sorun çıkaracak olursa, elinizdeki evraklarla durumu izah edebilirsiniz. Ayrıca SGK’ya da hemen bir yazı vererek durumu izah edin ve çıkışınızın yapılmasını talep edin.

 81. Merhaba! Hocam ben iş Makinesi Opr bir sene bi firmada Opr olarak çalıştım sağlık sorunları nedenle işten ayrıldım gece vardiyası olduğu için ilaç kullanıyordum ilaçlarda uykumu getiriyordu bende iş verene zarar gelmemesi için abi dedim ilaçlar uykumu getiriyor işine zarar gelmesin Opr sana bulayım işten çıkayım tamam sesi şimdi sağlık nedenlerinden dolayı işten çıktım altı Aydır Tanzimat’ımı vermiyor ne yapalıyım arz ederim hocam

 82. Merhabalar iş yerimden 1 aydır maaşımı alamıyorum ve 2. Aylığım da geçmek üzere bu şekilde gidip uzlaşmaya başvurup bütün haklarımı talep edebilir miyim 2 buçuk yıldır çalışıyorum tazminatımı yıllık ışınlarımı felan alabilir miyim

  1. Merhaba. Evet, arabulucu başvurusu yapabilirsiniz. Ücretin ödenmemesi bir haklı fesih gerekçesidir, öncelikle haklı fesih yapmanızı ve sonrasında arabulucuya başvurmanızı öneririm.

 83. Merhaba hocam sağlık nedeniyle on gün raporluydum raporun bitti işe başladım işveren sözlü benimle çalışmak istemediğini söyledi ama bana yazılı bir belge vermiyor ne yapmalıyım

  1. Merhaba. İşe gitmeye devam etmeniz ve içeri alınmazsanız, noterden ihtarname çekerek durumu kayıt altına almanız gerekir.

 84. 2004 yllnda isten clktm halde is clklsm olmamls yeni bir isyerine giremiyorum siggortall gozukuyorum ne yapmam gerekir tesekurler

  1. Mehmet bey, halen sigortalı görünmeniz, başka bir işe girmenize engel değildir. Aynı anda iki işyerinde sigortalı gösterilebilirsiniz.

 85. İş yerim iflas etti ssk çıkışlarımızı yapmamış ulaşamıyoruz yetkili kimseye bunun için ne yapabilirim ? Kendi çıkışımı SGK ya gidip talep edemezmiyim ?

  1. Merhaba. Bir dilekçeyle durumu izah edebilirsiniz. Ama işveren çıkışınızı vermese de, siz yine başka bir işte sigortalı olarak çalışabilirsiniz. Bu durumun size bir zararı olmayacaktır.

 86. Merhaba zeynel bey ben işten çıktığıma dair istifa dilekçemi verdim ama sigortadan hala çıkışım sağlanılmamış.. Istifa dilekçeemi verdikten sonraki 3.ncü günüm bugün ama ben tekrar devam etmek istiyorum çalıştığım yerden ne yapmalıyım sizce hala şansım var mı??

 87. Kolay gelsin hocam size sormak istediğim bir konu syan istifa ettim çalıştığım şirketten fakat başka şirkete giriceğim oranın sartları daha iyi fakat cıkışımı vermemişler vermedikleri halde ben başka şirkete girebilirmiyim

 88. Merhaba ben 2011 yılında işten çıktım işsizlik maaşı aldım üstelik bugun bi tesadüfen iş kura iş başvurusuna gittim başvuru yapamadım önceki çalıştığım yer iş çıkışı yapmamış ne yapmam lazım şura bura 6 __7 senelik sigortalı gibi görünüyorum ama para yatmıyor sanırım

 89. Ve ben 3 yillik tazminatimi ihbar tazminati vs 10 gunluk eylul ayindan maasim kaldi hepsini alirmiyim hocam

 90. Hocam meraba kolay gelsin 11.09.2015. 11.09.2018. Arasi alt isveren olarak bir sirkette calistim yani muteahit bi sirken. 15 kisi calisiyorduk 8 kisiye dusurduler ve giris kartlarimizi teslim ettik 170 i aradigimiz halde sadece benim cikisim verilmemis aktif gozukuyor bu sirket benim cikisimi neden vermiyor olabilir acil cevap istiyorum hocam saygilar bana bir yol gosterin ve suan ayin 18 i hala cikisim verilmedi bisey deyende yok hocam bana sirketten

  1. Tuncay bey çıkışınızı vermeseler de hakkınızı vermeleri gerekir. Netice fiilen çalışmıyorsunuz, öyle değil mi?

   1. Evet hocam benimle birlikte calisan 6 arkadasim ayni yerde ayni sirkette calisiyorduk onlara 11.09.2018 de cikis verilmis 170 İ arayip sormuslar cikislariniz verilmis diye ama ben ariyorum cikisiniz gozukmuyor diyor musteri hizmetleri suan ne yapmaliyim beklemelimiyim yoksa ne yapmam gerekir

    1. Çıkışlar, verildiği ayı takip eden ayda görünür. Sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.

 91. Merhabalar işyerinden iftirayla çıkardılar yazılı beyanlar var deyip.önüme suçlamalı evrak koyup imzalamam istendi imzalamadım.sgkya gittiğimde çıkışımın yapılmadığı söylendi.1800tl maaş alıyorum hesabıma asgarî ücret yatırılıyor fazla mesaileri pazar resmi tatiller elden veriliyor bunları gerekçe gösterip ben istifa verip fesh etsem alcaklarımı alabilirmiyim? hazırladıkları tutanak boşa düşermi o zaman.simdiden teşekkür ederim

  1. Mesut bey bunu yapmaktansa, ihtarname çekin ve ihtarnamede onların sizi işten çıkardığını, ayrıca yukarıda belirttiğiniz sebeplerin var olduğunu belirtin ve ihbar ve kıdem tazminatınız başta olmak üzere tüm haklarınızı talep edin. Böylesi daha iyi olacaktır.

 92. 24…çıkışı olup 28 8 2018 tarihi ile issizlik basvurum.red olmuş mdur.neden acaba.

 93. Özel hastanede çalışıyordum devlete atandığım için avukat noter aracılığı ile fesih yaptım ve haklarımı talep ettim.20 Ağustosta ihtar çekildi 29 ağustosta ellerine geçti.Şuan hala çıkışım yapılmamış.Kasti olarak çıkış yapmadıklarını düşünüyorum.Bir yandan atandığım hastaneye başvuru yapmam gerekiyor.Çıkışımı nasıl alabilirim yardımcı olurmusunuz

  1. Merhaba. SGK’ya gittiniz mi? İhtarname çekerek en azından durumu kayıt altına almışsınız. Ne yapılabileceği konusunda en iyi yönlendirmeyi yine SGK yapacaktır.

 94. Merhabalar;
  Özel sektörde öğretmen olarak çalışmaktaydım iş yerinde yaşadıgım mutsuzluk ve sıkıntıdan bir gün bile katlanamıcagım sorunlardan dolayı istifa ettim. Be bana söylenen 1 ay bizimle çalışmak zorundasın şartına uymadıgım için işveren çıkışımı vermiyor ve sigortamı yatırmaya devam ediyor. Başka kuruma geçiş yapacagım ama çıkışımı vermediği için yapamıyorum ne yapmam gerekiyor? Bana tazminat davası açabilirim mi? Gitmediğim günler içinde sanırım tutanak tutuyormuş.

  1. Merhaba işlem ödeme emri çıkışı. Kıdem tazminatı ödemesi olarak bankaya yatırıldı işveren tarafından . bu arada çıkışın yapıldı diye ise gitmiyorum .ihtarname göndermişler üçgun ise gelmediginiz için tazminatsız fes edilecektir diye tazminatı geri alabilmek için yapıyorlar ne yapmalıyım .teşekkür ederim

 95. Merba ben 12 saat çalışıyodum 6 ay çalıstım hastaneden ve beni çıkartti ve ben şirkete bagliyim şirkete gidip çıkışımı istedim ve bana iş teklifi etti ben kabul etmedim ve dedimki 12 saat çalışıyom fazla mesai parami vercenmi diye vermiceni söledi ve bayramdada çalıştım mesaimi yatırmadılar napmam lazım noterle ala bilirmiyim çıkışımı

  1. Serkan bey çıkışınız verilmediyse ihtarname göndererek haklı fesih yapabilirsiniz. Sonrasında alacaklarınız için arabulucuya başvurma hakkınız elbette mevcuttur.

 96. Iyi gunler ben 4 yildir calisitigim is yerin patronumun bana hakaret etmesiyle 20.6.2018 yilinda isten ciktim kendim direk biraktm daha dogrusu avukata verdim tazminat halklarim icin arabulucu asamasindanda anlasamadik dava acilcak is kura gittim issizlik odenegi icin ordan red aldm sigorta girisim hala aktif gorunuyor is yeri cikisimi vermedi ne yapmaliyim

  1. Ufuk bey şu aşamada SGK’ya dilekçe vererek işyerinin çıkış göstermediğini belirtebilirsiniz. Bunun dışında yapabileceğiniz bir şey yok. Davanız sonuçlandığında kazanırsanız, ancak o zaman geriye dönük işsizlik maaşı almanız gündeme gelecektir. Siz yine de e devletten çıkışınızı takip edin ya da telefon numaranızı tanımlayın ki çıkış yapılırsa, haberiniz olsun.

 97. 6 aydir calismakta oldugum firmada ucret alamadim sozlu olarak beyan ettigim halde cikisimi yapmadilar ve araabulucuya verdigim zamanda fazladan yapmis oldugu 2 aylik sigorta primiminin ucretlerimden kesecegini soyluyor nasil bir yol izlemeliyim

  1. Merhaba. Arabulucu başvurusu yaptığınızda zaten yasal süreci başlatmışsınız demektir. Tüm alacaklarınızı da talep etmeniz gerekir. Dolayısıyla işverenin tehdidini bence dikkate almayın ve hakkınızı arayın. En azından yasal yollarla ve mahkeme yoluyla tamamını alabilirsiniz.

 98. Merhaba. Ben 4 senedir bir isuerinde calismaktayim saglik sorunlarim oldu isyerimden yazili olara haklari verilmesini saglik nedeni ile. Cikişimi istedim ancak 1 hft oldu geri donus yapmadilar bu arda raporluyum 1 hft daha raporum var. Saglik edenlerim kolumu ve belim belde fitik kolumu incilttim ne yapmaliyim yardimci olurmusunuz

  1. Merhaba, hastalığınız ile işiniz arasında gerçekten de bir bağlantı olduğuna inanıyorsanız ve mutlaka işten ayrılacaksanız, işyerine bir ihtarname göndererek haklı fesih yapmalısınız. Sonrasında haklarınız ödenmezse arabulucu başvurusu yaparak yasal süreci başlatabilirsiniz.

 99. Ben yaklasik iki sene once isten tartisarak ciktim ve ihtar gonderip dava actim iki sene boyunca benim sigortami cikisima vermeyerek devamsiz yatirdilar.Fakat suan davayi kazanmama ragmen hala cikisimi ypmyarak devamsiz gosteriyorlar bu durumda ne yapmam gerek

  1. Elif hanım SGK’ya yazılı olarak başvurup işveren hakkında cezai işlem uygulanmasını talep ettiniz mi? Ayrıca bu durum sizin açınızdan sorun teşkil etmez, yeni bir işyerinde yeni sigorta girişiniz yapılabilir ve çalışmaya devam edebilirsiniz.

 100. Is veren imza iscinin imzasi olmadan isciyi isten cikartabilir mi cikartirsa isciye tazminat verir mi

 101. 5 yıldır bir fabrikada calısıyorum mecburıyetten dolayı cıkıs almak istiyorum fakat iş yeri sahibi cıkıs vermıyor ne yapmalıyım

  1. Ahmet bey işten ayrılabilir ve çıkışınız verilmiyorsa, bu durumu yazılı olarak SGK’ya bildirebilirsiniz.

 102. Merhaba ben iş yerinden çıktım başka bir işe girdim şuan girdiğim iş yeri sigortami yatırıyor ama diğer çıktığım isyeride sigortami yatırıyor yani iki taraftan sigorta yatıyor bu durum bana sıkıntı cikarirmi çıktığım iş yerine noterden ihtarname çekmeme rağmen sigortami yatırıyor

  1. Ertan bey bu durum sizin açınızdan bir sıkıntı doğurmaz. Ama bu durumu SGK’ya yazılı olarak ihbar edin, eski işverene idari para cezası uygulanacaktır.

 103. Merhaba iyi akşamlar..ben 2 temmuz 2018 de iş akdimi evlilik sebebiyle sona erdirdim ve noter aracılığı ile ihtarnameyi gönderdim.ellerine 3 temmuzda ulaştı ve bugün 7.gün fakat hala çıkışım verilmedi tazminatım ve önceki ay ki maaşım ödenmedi . SGK bana 10 gün içinde çıkışınızı vermek zorundalar diyo ne yapmalıyım

 104. Merhaba ben iki ay önce iş yerimden ayrıldım ama iyi bi şekilde değil yani gidip güç bi şey imzalamadım ve Hale’n sigortam aktif gözüküyor ama devamsızlık olarak gözüküyor bu durumda ne yapmalıyım yada her hangi bir sıkıntı çıkarmı

  1. Murat bey haklı bir sebebiniz varsa, noterden ihtarname çekerek haklarınızı talep edebilirsiniz. Diğer türlü yapmanız gereken bir şey yok.

 105. Merhaba başka bir fabrikaya girmek için kendi çalışdığım fabrikadan çıkmak istiyorum ama fabrika çıkış vermiyor tazminat alabilirmiyim çalıştığım fabrikaya 2500 tl borcum var ne yapmalıyım

  1. Remzi bey bu gerekçeyle çıkarsanız kıdem tazminatı alma hakkınız olmaz. Fabrika çıkış vermese bile, diğer fabrikada girişiniz yapılabilir. Bunun önünde yasal bir engel yoktur.

 106. Iyi gunler

  Ben 23 haziranda noterden saglik ve is degisikligi sebebiyle is cikisi icin ihtar cekmeme ragmen hala sigortami yatiriyorlar ve cikisimi vermediler ne yapmam gerekir.
  Tesekkurler.

 107. merabalar işverenim 16 haneyle çıkış kodumu vermiş ve sorduğumda nakil olarak verdik 2 buçuk senedr calışıyorum 2018 çıkışımı verceklerını söylediler aradan bigun geçti ssgk baktım çıkışım hala verilmemiş ve işede gitmiyorum haber beklıyorum işverenimden napmam lazım

 108. gnydn Zeynel bey. benim sorunum iş kur typ proğramında işe alındım . bir ay 12 gün sonra işten çıkarıldım.sebeb öncek iş çalıştığım typ de n sonra 3 ay beklemeyip 1 ay sonra başvuru yapmışım. ben bilmiyordum. şu an işsizim. işede giremiyorum. yaşım 58 olduğu için .beni işten bir ayı geçtiği halde ssk çıkışım verilmiyor. haklarım nelerdir. neden araştırmadan beni seçmelerde seçtiler, iş başı yaptırdılar . onlarda haksız. beni ekmeğimden ettiler.

 109. Merhaba iş yerinde yerimi değiştirmek istediler ve imza attırmak istediler bende kabul etmedim ve kağıdı imzalamadım bunun üzerine noter yoluyla ihtarname gönderdim eski görevime geri döndürmelerini yada iş feshimi verip tazminatımı ödemelerini yazdın bunun üzerine 20 gün sonra elime cevap geldi görev değişikliğinde herhangi bir değişiklik olmadığını gelmediğim süre için rapor istediklerini eğer gelmezsem devamsızlıktan iş cıkısını vereceklerini ilettiler 10 gün oldu ve hala çıkışımı vermediler bu sürede ne yapmam gerekiyor çıkışımı vermelerini beklemem mi gerekiyor ?

  1. Merhaba. Bu durumda zaten işten ayrılmışsınız demektir. O halde bir an önce arabulucuya başvurarak yasal süreci başlatabilirsiniz. Yapabileceğiniz tek şey bu olacaktır.

 110. Selam ismim cihan özel bi sirkette özel güvenlik görevlisi olarak 2 yıla yakın çalışıyorm beni çeşitli bahanelerle işten çıkarmaya çalıştılar tutanaklar tutuldu savunmalarım alındı ama bi sonuç elde edemediler dün şirkete çağrıldım ve elbiselerimi de gelirken getirmem gerektiği söylendi gittim benimle anlaşma teklif ettiler tazminatımın yarısı karşılığında istifa etmem söylendi peki dedim bana önümüzdeki günlerde tekrar çağrılacağım söylendi içerde 4 gün iznim vardı bunu kullan dediler çıkışımı yapmadılar tabi bu arada yıllık izin formu ve yıllık izin defteri diyeyim özlük dosyamdan imza attım daha önce kullandığım iznimin altına 4 gün olarak .sorum şu şekilde ben yıllık izin kağıdımı imza atıp orda bıraktım bu 4 gün içinde işe gitmicem normal olarak 4 günün sonunda bana devamsızlıktan attık seni diyebilirler mi yıllık izin formunu yırtıp atıp seni devamsızlık tan attık denebilir mi tazminatımı yakabilirler mi teşekkür edeyim

  1. Cihan bey, bu elbette olabilir. Neticede bu evrak, onların elinde. Ama bence bunu düşünmenize gerek yok; çünkü şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. Beklemenizi öneririm. Aksi bir durum olursa zaten hukuki yollarla hakkınızı aramanız gerekir.

 111. Mevsimlik isci kapsaminda calisiyorum suan ucretsiz izine ayrildim isyerimden cikisimi istedim baska bir ise baslamak icin cikis vermiyorlar istifa da etmek istemiyorum cunku 3 yillik tazminatim var bu durumda ne yapmam gerekiyor

 112. 1 Mayıs 2018 de kendi isteğimle istifa ettim… çıkış kağıdı almadan 17 Mayıs ta işsizlik maaşına başvurdum…prim günüm 1130 gün ama cikmadi…ne yapmam gerekir

 113. Merhaba 1 Mayıs’ta istifa ettim…iki yıldır çalıştığım yerden.issizlik maaşına 17 Mayıs’ta başvurdum fakat cikmadi…isyerinden çıktı kağıdı da vermediler..1130 gün primim var…itiraz etsem işsizlik maaşı alabilir miyim..

 114. Merhaba ben 5.bucuk yıldır Osmaniye organize sanayide bir fabrikada çalışıyorum
  Isverenin bir tane daha fabrikası var adanada bizi adanaya götürecekler süreli veya süresiz çalıştıracaklar ben kabul etmiyorum ve bütün haklarımı almak istiyorum
  Muhasebe ile görüstüm hak olarak kendin bu durumda iş feshi verebilirsin dedi ama sadece kıdem tazminatına hak kazandigimi söyledi ihbari vermiyecegini 45 km yi gecmediginden işyeri degisikligi ihbar tazminatı alamayacagimi söyledi ve işsizlik maaşından faydalanamayacagımı söyledi ama bana işsizlik maaşı da lazım en azından 3 4 ay sonra bizim işin sezonu acılinca işe girene kadar bana lazım bu durumda ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim
  Çarşamba günü işcıleri adanaya götürecekler bu durumda gitmesem adanaya devamsızliktan dolayı tazminatsız çıkışta verebilirler calıstıgım osmaniye fabrikasına gidip imza atıp çalışama alanina gidip bana iş verirlerse yapsam iş vermezlerse de beklesem yasal olarak böyle bir hakkım varmı yani bir şekilde onların beni çıkarmasını istiyorum bütün haklarımı almak için

  1. Merhabalar çalıştığım şirkette covid 19 dan dolayı ücretli izne çıkmak istedim ama ücretli izin vermediler ben de rahatsızlıklardan dokayı istifa ettim ama SGK da çıkışımı vermediler işsizlik maaşı ve tazminatımı almak istiyorum ne yapmam lazım lütfen yardımcı olur mısınız kredi borçlarım var iş de bulamıyorum eski il yerim beni işe tekrar alacağını söyledi ama almadı ben çıkış da vermiyorlar tazmınatı almak istiyorum 2 yıl çalıştım orada var mı böyle bir hakkım

   1. İşyerinden hangi gerekçeyle ayrıldınız? İstifa ettiyseniz ve haklı gerekçeniz yoksa işverenin size kıdem tazminatı ödemesi gerekmez. Fakat SGK çıkışınızı derhal vermeleri gerekir.

    1. Apartmanımızda 9 yıldır çalışıyorum ev aldım çıkışımı istedim ama yönetici istifa etmem gerektiğini soyluyor ben işsizlik maaşını almak istiyorum bayram izinlerini senelik izinlerini hep kullandım ama bir belgeye imza atmadım kullandığımı belgeleyen bise yok ne yapmam gwrekiyor

     1. Meryem hanım, bu şekilde işten ayrılarak tazminat ya da işsizlik maaşı alamazsınız. Eğer bir haklı fesih sebebiniz yoksa, yöneticiniz doğru söylüyor demektir.

 115. Iyi günler isveren tarafından iş haddim sonlandırıldıgı halde çıkışım kendi isteğimle ayrılmıs olarak bildirilmiş bu durumda nasıl hakkımı savunabilirim

 116. Merhabalar
  23.09.2017 sigorta giris tarihi ile antalyada satis elemani olarak işe girdim. 3 ay calistim ve saglik sorunu yuzunden mersine ailemin yanina geldim. Antalyadaki calistigim sirket cikisimi vermemis 8 gunluk bir giris var. Suan saglik durumumdan dolayi calisamiyorum. Is yeri cikisimi yapmadigi icin devletin vermis oldugu genel saglik sigortasindan da yararlanamiyorum. Sgk’ya gittim bana is yeriyle gorusup cikisini verdirdikten sonra genel saglik sigortasina basvurabilirsin dendi. Antalyada olmadigim ve gidemedigim icin sirkete ulasamiyorum. Hicbir muhattab bulamadim. Tedavimi ozel olarak karsilamam mumkun degil. Is yerinden cikisimi nasil verdirecegim.Ne yapmaliyim.

 117. 2012 de başladığım işyerine gıremıyorum ve cıkısım yapılmıyo sulh mahkemesine verdim aynı zamanda noterden ihbarname gönderdim şimdi yapmam gereken şeyler nelerdır

 118. İşten kendi isteğimle çıktım fakat hala ibraname yada bi iş çıkış kağıdı imzalamadım ama şuan başka bir iş yerinde sigortalı şekilde çalışıyorum bu durumda ne yapabilirim

  1. Esra hanım, SGK’ya bir dilekçe verin ve durumu ifade edin. Karşı tarafa idari para cezası uygulanmasını talep edin.

 119. Merhabalar. Ben yaklaşık 1 ay önce işyerinden istifa ederek ayrıldım. İstifamı da noter aracılığıyla gönderdim. Lakin hala SGK dan iş çıkışım verilmedi. Böyle bir durumda ne yapmam gerekiyor. Teşekkürler

 120. 3yıl sigortasız 13 yılda sigortalı çalıyorum zamlar düşük veriliyor hakaret edilir ondan sonra çıkmak isteyen kendisi çıksın diyorlar yapmadığı söylemediği lafı bırak mıyorlar. Ne olacak şimdi onursuz mu yaşıyalım.

  1. Rıdvan bey, haklı nedenle fesih yapabilir ve haklarınız için yasal yollara başvurabilirsiniz.

 121. Merhaba 26 mart tarihli istifa dilekçemi şirketime verdim istifa dilekçesinde kullanmadığım iznin ihbardan düşmesini ihbar çalışma süresi boyunca 2 saat iş arama iznimi kullanmayacağını kalan süremi çalışıp iş akdimin 26 mart tarihinde sonlanmasını istedim firma muhasebesi tarafından imzalandı ancak halen iş akdim sonlanmamis mart ayına ait yatan sgk gün sayısı 24 ve yan tarafında 21 eksik gün nedeni diye birşey var ne yapmam gerekiyor ayrıca bana vu işyeri iş sözleşmesi imzalamadık maaş bordrosu vs. De verilmiyor elden de para alıyorduk

 122. Merhaba ben bir yemek sirketinin mutfağında 2 aya yakin bir süre calistim ve aşciyla yasadigim bir tartisma sonunda isi birakip ciktim o günden sonra beni is ywrinden arayan olmadi gibi ben cıkış için hiçbirşey imzalamadim bir hak talep edebilirmiyim

 123. Selam. 28.02.2018 de benim icin istifa ile isten cikisimi yapmislar. Ben den habersiz cikisimi yaptiklari icin ne yapmaliyim. Yolcu tasima isi yapiyordum yani soforluk bu surecte benim mazot masraflarimi da vermiyor su andada telefonlarima cevap vermiyor . Ne yapmaliyim tesekkur ederim

 124. Merhabalar 09.03.18 tarihinde firmanın küçülmeye gitmesi nedeniyle toplu çıkartım oldu 30 kişi ye yakın bu kişilerin arasında bende vardım.İşkur dan işsizlik maaşı almak için başvuru yapmaya gittiğimde çıkışımın gözükmediğini farkettim. Ama çıkış yapılıncada yine bu tarihli çıkış yapıcaklar ama halen çıkışım görünmüyor ve çıkışım görünmediği içinde işkura başvuru yapamıyorum, sürekli oyalıyorlar. İş kur çıkış yapıldığı tarihden sonra bir ay içerisinde başvurmam gerektiğini söyledi ama bir ay geçti ve bu firma çıkışımı göstermedi halen bu durumda ne yapmam gerek.

  1. Merhaba. İşkur için başvuru süresi, resmi olarak çıkışınız yapıldıktan sonra başlar. Böyle durumlar ne yazık ki yaşanıyor. Bir an önce SGK’ya giderek, bu durumda nasıl çıkış yaptırabileceğinizi sormanızı tavsiye ederim.

 125. BENİM BİR SORUM OLACAK…CALIŞTIGIM İŞ YERİNDE BAZI TARTIŞMALAR YAŞADIM VE TARTIŞMA SONUNDA YETKİLİ KİŞİ SENİNLE CALIŞAMAM EN KISA ZAMANDA CIKMANI İSTİYORUM DEYİP AMA SONRASINDA KİDEMİMİ DÜŞÜRÜP DÜŞÜK SEVİDE CALIŞCAKSIN DİYE ZORLA BENİ İŞTE TUTUYOR YANİ İSTİFA ETMEYE ZORLUYOR..BENİM NE YAPMAM LAZIM NEREYE BAŞVURMAM LAZIM..BU İŞTE BENDE CALIŞMAK İSTEMİYORUM ARTIK AMA YASAL HAKLARIMIDA ALMAK İSTİYORUM. 2 SENEYE YAKINDIR CALIŞIYORUM İŞSİZLİK MAAŞI TAZMINAT VE SENELİK İZNİMİ VERMEDİGİ İÇİN BUNLARIN PARALARI ALMAK İSTİYORUM..NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİYOR.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM..ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

  1. Öncelikle alacaklarınızı hakkaniyetli olarak hesaplayın. Ya da bordronuzla bir uzmana başvurarak doğru şekilde hesaplatın.
   İlişik keserken doğru tutarı talep edin. İbraname imzalarken fazla alacağıma ilişkin hakkım saklıdır diyerek bir ihtirazi kayıt koyun. Akabinde iş mahkemesine dava açarak alabilirsiniz.

   1. merhaba, calistigim sirket yilbasinda zam yapmadigi icin isimden ayrilmaya karar verdim ve 4 haftalik ihbar sureme gore istifa dilekcemi verdim.
    fakat daha evvel sirket ile aramda ehliyet giderimi karsiladigi icin 3 yillik bir sozlesme tarzi tutanak imzalamistim. isi birakirsam bu bedelin benden kesilecegini bildiren bir yazi.
    son maasim yatmadi,
    isveren bu tutari kesmis.
    acaba bu konuda nasil bir yol izleyebilirim. suan is arama iznindeyim ve 2 gun sonra cikis evraklarimi imzalamak icin isyerine gitmen gerekiyor, gitmelimiyim?

    tesekkur ederim

    1. Serhat bey, sözleşme süresinden önce işten ayrıldıysanız ve böyle bir evrak imzaladıysanız, işverenin sizden bunun ücretini kesmesi yasaldır.

   2. Ben 2016 Mart ayında bir yönetim şirketinde temizlik işinde çalıştım 2020 Aralık ayında eşim kovıd hastalığına yakalandı işyerinde alacağım maaşı isterken beni işten uzak lastirdilar. Bir avukat la görüştüm konuyu yaklaşık 18 bin tutarında tazminat ve kıdem alacağım var dedi.kisa çalışma ödeneği aldım 2020 yılbaşı na kadar çalıştığım hâlde daha sonra Mart tan sonra 2021 ayında beni ücretsiz izin e cıkarttı işverenim ben alacağım talep etti m ama ben den para alamaz sın gel istifa ni ver ben de işsizlik maaşı alacağın şekilde çıkışını verim diyor. Ben 1 ay da ücretsiz izin para si alamadım bilinçli olarak kesti sırf istifa edim diye 2021 yılından beri boşta yım çaresizim 3 çocuğum var yardımcı olursanız sevinirim

  2. Benim bir sorum olacak beb işten ayrıldığımı söyledim çok bir sürede çalışmadım zaten gel işten çıkışını al diyor bende gitmek istemiyorum iş yerine bunun başka yolu yokmu iş yerine gitmeden halletmenin

   1. Merhaba, çıkış almak için illa işyerine gitmeniz gerekmez. İşveren siz olmadan da SGK çıkışınızı verebilir.

    1. Selamlar ben bir işyerinde bir hafta çalıştım çıktım işveren benim aşk dan işçıkışımı vermemiş ve 7 aykadar aktif halende aktıf yeni fark ettim iş yerine gittmi iflas etmiş kapanmış hiç bir şekilde ulaşamıyorum işverene nasıl bir yol izlemeli ne yapmalıyım teşekkürler şimdiden

     1. Merhaba, SGK’ya bir dilekçe vererek durumu izah edin. Sizin yapabileceğiniz en doğru şey bu olur.

Başa dön tuşu