Kıdem Tazminatı

10 yıl çalışan işçi kıdem tazminatı alabilir mi?

5 yıl ya da 10 yıl çalışan kıdem tazminatı alabilir mi?

Kıdem tazminatı işten ayrılan her işçiye mutlaka ödenmesi gereken bir hak değildir. Belirli şartlara bağlanmıştır ve ancak bu şartların gerçekleşmesiyle, işverenin bu tazminatı ödemesi zorunlu hale gelir. Sitemize ulaşan sorulardan görüyorum ki, çalışanlar 5 ya da 10 yıl çalıştıktan sonra tazminat alma haklarının olup olmadığını merak ediyor.  Bu sorunun cevabını birlikte verelim.

Kıdem tazminatı alma şartları neler?

Bu konuda daha önce yazdığımız bir yazıda, genel olarak kıdem tazminatı alma şartlarını açıklamıştık. Bu şartlar temelde iki adettir:

Bu şartlardan birincisi oldukça açık olsa da, ikincisi kolay anlaşılır değildir. Çünkü birçok senaryoya göre, işçinin kıdem tazminatı hakkı değişmektedir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

10 yıl çalışan işçiye tazminat var mı?

İster bu soru olsun, ister bir diğeri; kıdem tazminatı alma hakkı merak edildiğinde, bu sorunun cevabı 1475 sayılı İş Kanununun 14üncü maddesinde aranmalıdır. Çünkü 1475 sayılı eski İş Kanunu yürürlükten kalkmış olsa da, bu kanunun 14üncü maddesi kaldırılmamış ve halen yürürlüktedir.

Kıdem tazminatını düzenleyen bu maddede ise, işyerinde 5 yıl çalışan ya da 10 yıldır çalışan bir işçinin kıdem tazminatı alabileceğine dair bir hüküm bulunmamaktadır.

10 yılda tazminat nereden çıktı?

Aslında bu durum, 15 yıl ve 3600 gün ile alınabilen kıdem tazminatının yanlış yorumlanmasından kaynaklanmaktadır. 08/09/1999 tarihinden önce ilk defa sigortalılığı bulunan işçileri ilgilendiren bu hakka göre;

 • İşyerinde en az bir yıllık kıdemi bulunan
 • SGK’ya bildirilen toplam prim gün sayısı en az 3600 olan

5 yıl çalışan tazminat alabilir mi?

Bir işçi, SGK’dan yazı alarak işten ayrılabilmekte ve kıdem tazminatını talep edebilmektedir. İşte buradaki 3600 gün, 10 yıla denk geldiği için birçok işçi, işyerinde 10 yılını doldurduğunda kıdem tazminatını hak ettiğini düşünmektedir.

Oysa yukarıda da belirttiğim gibi, bunun için 3600 gün prim tek başına yetmemekte; işçinin ilk sigorta kaydının da 08/09/1999 tarihinden önce olması gerekmektedir.

SONUÇ

Kıdem tazminatının ilk ve en önemli şartı, işçinin aynı işveren bünyesindeki çalışma süresinin en az 1 yıl olmasıdır. Bu ise tek başına yeterli değildir ve ayrıca iş sözleşmesinin de, kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermiş olması gerekir.

Bunun dışında; işyerinde 5 yılını dolduran ya da 10 yılını veya 15 yılını tamamlayan işçinin, sadece bu süreleri doldurduğu için kıdem tazminatını hak etmesi ise kesinlikle mümkün değildir.

İşyerindeki kıdeminiz ne olursa olsun, illa işten ayrılmak ve kıdem tazminatınızı almak istiyorsanız; işyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılma konusunu açıkladığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

54 Yorum

 1. Merhabalar
  Işe giriş tarihim 05.04.2016 ancak 01.09.2016da dükkan değişikliği sebebiyle giriş çıkış yapılmış bundan haberim yoktu ve hala aynı şirkette çalışıyorum bu tazminat almaya hak kazanmış olduğum anlamına mi geliyor?
  Bir sorum daha var malum pandemi sürecindeyiz
  Çalıştığım iş yerinde covid19 vakası çıktı bu çıkmasına rağmen biz is yerinde çalışmaya devam ettik bu işçi sağlığını tehlikeye atmaktan tazminat alma hakkımız doğar mı?
  Şimdiden teşekkür ederim.

 2. Selam ben özel bir şirkette 10 yılı aşkın çalışmaktayım benim sgk girişim 1995 çalıştığım işyeri ile maaş konusunda annaşamadım kendim bırakma durumuna kadar geldi işveren iyi masş alabileceğin yer olursa git diyor ama çıkış veremem diyor bu arada kendim çıktığımda çıkış Hakkı’m yanarmı yada çalışırken aynı Zaman’da çıkış talebinde buluna bilirmişim resmi kurumlar aracılığıyla bilgi verirseniz sebinirim

 3. 4buçuk senedir çalışıyorum tazminatımı alabilirmiyim 1998 sigorta girişim var

 4. Merhaba ben fabrikada calisiyorum2014yilimda basladim ağır ve sıcakta calisacam sağlık sorunumdan dolayi kendim biraksam işi tazminat hak edebilir miyim

 5. Merhaba ben iş yerinde 9 yıldır çalışıyorum sağlık sorunundan dolayı ağır iş yapmamam gerektiğini söyledi doktor.ama işimiz ağır bundan dolayı işten ayrılırsam tazminat hakkım oluyor mu.sgk giriş 2008 cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

 6. Mrb ben bir iş yerinde 8 seneden beri çalısıyorum. Sgk giriş 2008. 10 sene çalışıp çıkmak istiyorum. Tazminatımı alabılırmıyım..

 7. Merhaba, ben 7 yıldır özel bir okulda öğretmenim.Ilk işe girişim 1.09.1998.Gün sayım 3600 ü geçti.Isten istifa edersem tazminatimi alır mıyım?

 8. Eşim bir devlet bankasında şirket elamanı olarak 12 yıldır çalışmakta.yanlız son günlerde banka müdür yardımcısı sürekli iş konusunda eşimi ezme.bezdirme.pisikolejik baskı altında çalışmakta haliyle bu durum evimizede yansıyor.bende bugün sinirlenip eşimin işyerine gidip o yetkliliye ağzıma geleni söyledim bu durumdan dolayı genel müdürlük eşim ve yetkiliden savunma istemişler bu durumdan dolayı eşimin iş akdini fes ederlerse tazminat verirler mi vermezlerse hangi yollara baş vurmalıyım.İş veren yetkilisi tarafından mobbing baskı gördügü için karşı dava açabilirmiyiz ışe dönüş yada tazminat için.TEŞEKKÜRLER

  1. Merhaba. Söylediklerinizin hepsi olabilir de olmayabilir de. Bu tür özel durumlarda, kimse size sonucu peşinen söyleyemez. Yapmanız gereken, işten çıkarma söz konusu olursa, haklı olduğunuza inandığınız müddetçe yasal haklarınızı tam ve zamanında aramaktan ibaret olmalıdır.

   1. Merhaba ben 11 yıldır özel bir üniversite de taşeron firmasi nda çay servis personeli olarak yapmaktayim olduğum birimde bana haksız yere savunma yazdırdı imzalayıp geri verdim ertesi günü bana yıldırmak amaçlı başka bir yer gösterdiler bende kabul etmedim cikisimi istedim onlarda ertesi gunu beni arayarak bu yılki izni mi kullandirip sonrasına bakacağız dediler sizce tazminat alma hakkım var midir yoksa başka bir yerlere basvurmam gerkiyormu bu arada primin 4558 gün olup 2005 girisliyim bana cevap verirseniz sevinirim teşekkürler

 9. Mrb. 04.02.1999.girişliyim 13.5.yıldır bir sitede çalışıyorum toplam pirim. Günüm 4500.işten ayrılırsam tazmimat alabilirmiyim ve ne yapmam gerekir şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. SGK’ya gidin ve 15 yıl 3600 gün yazısı alıp alamayacağınızı sorun. Bu yazıyı alabilirseniz, kıdem tazminatı alarak işten ayrılma hakkınız olur.

 10. merhaba 5 yillik isciyim ise girisim 10 .04.2014 cikis tarihim 19.04.2019 burda tazminatim ne olur özel sirket birde yilda 7 gün yillik izin veriyolar 7 güne imza attiriyolar alicagim extra yillik izin parasi olucakmi tesekkur ederim

  1. Belirli bir süredir çalışıyor olmanız tek başına, size kıdem tazminatı alma hakkı vermez.

 11. Bir limanda 10 yıldır vinç operatörü olarak calişmaktayim .operatörlük harici vasifsiz işci statusündede caliştirilmatayim. Toplam 3600 gun primim var .2005 yilinda ilk sigortaya girisim olmuştur.kendi istegimle istifa etsem tazminatimi alabilirmiyim ….

 12. Merhaba ben aynı işyerinde 16 yıldır bir fiili çalışmaktayım şuan iş yerim beni 3 ay izine çıkardı bulunduğum bölüm hala çalışmaktadır bunu gerekçe göstererek ihbar ve kıdem tazminatimi alabilirmiyim sigorta başlangıç tarihi 03.11.1999 maaş ödemeleri işkur tarafından yapılmaktadır

  1. Merhaba. Ücretsiz izne mi çıkarıldınız? Çıkarılırken, bunun için imza atarak onay verdiniz mi?

   1. Ücretsiz değil bunun içinde imza atmadik sadece fabrikada liste asıldı cumhurbaşkanlığı onayı ile 3 ay izine cikarildik sadece sağlık sigortamizi yatırıyor ücretler işkur tarafından ödeniyor her ayın 5. De

 13. Merhaba
  Stajım 2008 yılında normal İşe girişim mart 2010 hala çalışmaktayım tazminat hakkımı ne zaman nasıl kazanabilirim

 14. Merhaba

  Sımdı işe giriş tarihim 01.09.2007
  İştem cıkıs tarihim 15.03.2019
  Aylik brüt maaş 2600

  Ne kadar tazminat alır
  Brüt içinde yol yemek yoktur net maaşı 2100 fln

 15. İyi günler zeynep hanim 8 yıldır aynı is yerim deyim 2007 SGK girişim var masimin 300 tl sini ve mesayi leri elden veriyolar işten çıksam tazminatimi alabilirmiyim bire sahir degistirmek istiyorum.

 16. Ayni is yerinde 11 yıldır çalışıyorum kendi istegimle ayrilsam tazminat alabilirmiyim

 17. 01.10.2008 ilk sigorta girişim tazminat almam için illa 5400 gün mu gerek? Teşekkür şimdiden

 18. Merhaba ben özel bir şirkette kurye olarak çalışıyorum . Şirket benim olduğum şubeyi acente yaptı ve bize çıkış verildi sonra acenteyi alan kişi bize sigorta girişi yaptı . Dört yıl oldu ve ben şuan kurye değil şoför kuryelik yapıyorum hem şoför hem kurye iki işi birden yapıyorum normal şartlarda sadece kuryelik yapmam gerek şoför olması gerek ama acente sahibi şoför almıyor ve şu an sabah sekiz akşam sekiz yeri geliyor sekiz buçuk çalışıyorum aldigim maaş askeri ücret den çok az bir farkla üst de ne yapmam gerekir

 19. Mrb ben aynı iş yerinde 15 yılı ve 3600 gün primini doldurdum kendi isteğimle cıkarsam kıdem tazminatı ve diğer haklarımı alabilirmiyim.

 20. Merhaba 2003 ilk işe girişim var 2006 pirim yatmaya başladı. Ben aynı şirkette 10 yılımı doldurursun kıdem tazminatini hakediyirmuyum

 21. Merhaba ayni iş yerinde 8.yildir çalışanım kendi istegimle ayrilmak istiyorum tazminat alabilirmiyim askeri ücret li çalışanım tşk ederim.

 22. 1988dogumlyum aynı iş yerinde işe giriş tarıhim 15.01.2010 işten 15.01.2020 de çıkarsam kendi isteğimle tazminat alabirmiyim 10yıl olacak ilk defa sigorta girişim 15.01.2010 da oldu

 23. Selam zeynel abidin çok güzel bir insansın. Bilgili ve bilinçli bir insan Her zaman her yerde faydalı bir insandır.

 24. Merhabalar benim sorum. bu yeni çıkan kıdem tazminatı ile ilgili 10 ila 15 yıl çalışıp öyle alınıyormuş yani aynı yerdemi çalışmamız gerek yoksa farklı farklı yerlerde geçiyor mu

 25. Merhaba ben 02 03 2000 SGK başlangıcı olan biriyim aynı iş yerinde 15 senedir çalışmaktayım kendi isteğimle işten ayrılmak istiyorum tazmınat alabilirmiyim maaş ödemeleri geç yatıyor yarı maaşı elden alıyoruz SGK pirimleri önceki yatandan düşük yatıyor 45 saatten fazla çalışıyoruz kendi isteğimle işten ayrılsam tazminat alabilirmiyim

  1. İhsan bey; maaşın bir kısmının elden ödenmesi, eksik SGK primi bildirimi ya da maaş ödemelerinin gecikmesi birer haklı fesih sebebidir. Şu yazımıza göz atarak yol haritanızı çizebilirsiniz: mustafabaysal.com/isci-ve-isveren-icin-hakli-fesih-rehberi

 26. Merhaba benim boyun ve bel fıgım var amilayatlık ayrıca toza karşı alarjim var tekstil de 11 yıldır çalışıyorum ve çıkarmıyolar kendim dilekçe ile çkarsın dyor nasıl tazminatımı alıp çkarım

 27. Hocam iyi günler 5 yıldir kapıcılik yapiyorum kendim işten ayrılmak istiyorum mazeretlerim şunlar bana sözlü baski yapıyorlar heray yönetici degişiyor ve ben seni kovmayacagim diyor kendin gitmek istiyorsan gidebilirsin diyor ve bide benim meslek kodumu degiştirmiş kapıcıyken bahçivana almis ben ne yapmalıyım hcm

 28. Merhaba! 2009 6. aydan beridir özel şirkette çalışıyorum 10. Yıla girdim sgk girişim 2004 2019 7. Ayda. Ayrılsam taZminat alablirmııym

 29. 2012 sigorta girisliyim inşaat yapı markette dört buçuk yıl çalıştım işten kendim ayrıldım sekiz ay oldu tazminat alabilirmiyim

Başa dön tuşu