Kıdem Tazminatı

SGK kıdem tazminatı alabilir yazısının geçerlilik süresi var mı?

Kıdem tazminatı alabilir yazısının geçerlilik süresi

15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı alınması, son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Özellikle, haklı gerekçesi olmadan işten ayrılmak isteyen ama kıdem tazminatını da yitirmek istemeyen işçiler için, bu yöntem kesin işe yaramaktadır. Ama bunun belirli şartlara tabi olduğunu unutmamak lazım. İşçiler, SGK’dan 15 yıl ve 3600 gün ile ilgili bir yazı almakta ve bunu işverene sunmaktadır. Peki bu yazının bir geçerlilik süresi var mıdır?

15 yıl ve 3600 gün ile kıdem tazminatı

Bu hakkın yasal dayanağını şu yazımızda anlatmış ve burada da dilekçe örneğini paylaşmıştık. Kısaca hatırlatmak gerekirse; ilk sigortalılık tarihi 08/09/1999 tarihinden önce olan ve en az 3600 gün primi bulunan bir işçi; bu durumu kanıtlayan belgeyi Sosyal Güvenlik Kurumundan alır ve işverene sunarsa, bu işçiye kıdem tazminatının ödenmesi gerekmektedir. Böylece, hiçbir haklı gerekçesi olmasa da, işten ayrılan işçi kıdem tazminatını alabilmektedir.

15 yıl ve 3600 gün yazısı

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bunun için işçi SGK’ya bir dilekçe ile başvurmalı ve kıdem tazminatı almak için yazıya ihtiyacı olduğunu belirtmelidir. Gerçekten de, işçinin ilk sigortalı olduğu tarih 08/09/1999’den önceyse ve işçinin bildirilen sigorta primleri de en az 3600 gün ise, SGK işçiye istediği yazıyı vermektedir. İşçinin yapması gereken tek şey, işverene bir dilekçe vererek işten ayrılacağını beyan etmek ve dilekçenin ekine de SGK’dan aldığı yazıyı eklemektir. İşçi, artık derhal işten ayrılabilecektir. İşçinin hak ettiği kıdem tazminatının en kısa sürede ona ödenmesi gerekir.

SGK’dan alınan yazının geçerlilik süresi

Kamu kurumundan alınan bir evrakın geçerlilik süresinin olması beklenir. Ancak aynı şeyi bu yazı için söylemem mümkün değil. Çünkü yazı ile birlikte; işçinin 15 yıl ve 3600 gün şartını sağladığı ve yaşı beklemek üzere emekliliği hak ettiği ortaya koyulmaktadır.

Bu durumun, ileriye dönük değişmesi çok zordur. Öyle ya; buğu itibariyle bu şartları taşıyan bir işçi, haliyle 3 ay sonra da aynı şartları taşıyacaktır.

kıdem tazminatı alabilir yazısı geçerlilik tarihi

Yine de işveren, yeni tarihli bir yazı talep edebilir. Çok düşük bir ihtimal de olsa, işçinin geriye dönük sigorta primleri ve kayıtları, örneğin bir incelemeye ya da mahkeme kararında dayanarak değişime uğrayabilir. Bu nedenle, böyle bir talep geldiğinde, işçinin inatlaşmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Neticede bu belge, istendiğinde her zaman SGK’dan alınabilecek bir belgedir. Tekrar alınmasını tavsiye ederim.

SONUÇ

SGK’dan alınan “15 yıl ve 3600 gün” yazısının bir geçerlilik süresi yoktur. İşverenlerin, sunulan böyle bir yazıya istinaden işçinin kıdem tazminatını ödemesi gerekir.

Yine de; alınan belge eski tarihliyse ve işveren tarafından yenisi isteniyorsa, işverenle sadece bu nedenle karşı karşıya gelinmesine de gerek yoktur. Çünkü bu yazı, kolaylıkla ve istenildiği zaman SGK’dan tekrar ve tekrar alınabilir.

Böyle bir sorun yaşayan işçilere, inatlaşmaktansa, 15 yıl ve 3600 gün yazısını tekrar almalarını öneririm. Böylece, kıdem tazminatını tahsil etme süreleri uzamamış olacağı gibi; işverenle olası bir tartışmanın içinde girmekten de kaçınılmış olacaktır.

NOT: Bir okurumuz bize ulaştı ve şu mesajı iletti: “SGK 15 yıl 3600 gün yazısını her istediğiniz de vermemekte ve verdiğim yazı 6 ay geçerlidir demektedir. Kullanın yada kullanmayın ben bu yazıyı size 2.kez, önceki verdiğim tarihten itibaren 1 yıl geçmeden tekrar veremem demektedir”. Kendisine teşekkür ederiz.

NOT2: Bir başka oyucumuz da SGK’nın kendisine “bu yazının 1 ay geçerli olduğunu ve 1 yıl geçmeden de yenisinin verilmediğini” söylediğini belirtti.

Okuyucumuza ulaştık ve İstanbul’da bizzat kendisine bu cevabın verildiğini söyledi. Aranızda buna benzer ya da bundan farklı cevap alan ziyaretçimiz varsa, yorum alanından bilgi verebilir.

Bildiğiniz üzere ülkemizde bu tip uygulamalar kurumdan kuruma farklılık gösterir. Böylece genel uygulamayı da öğrenmiş oluruz.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

164 Yorum

 1. Sgk dan kıdem hakkıma sahip olduğum belgemi aldım şirkete gittim istifa dilekçemle birlikte kendilerine trslim ettim ama notere gitmedim şirket biz böyle bir belge almadık diyebilirmi bu durumda sonrasında işe gitmediğim için beni zorda bırakabilirmi devamsızsıktan tazminatsız işten atabilirmi öyle bir yetkiye sahipmi tazminatıma el koyabilirmi

  1. Merhaba, bütün bunlar elbette olabilir; ancak olup olmayacağınız da bir tek siz bilebilirsiniz. Bu durum tamamen işverenle aranızdaki güven ilişkisiyle alakalıdır.

   1. 4 gün oldu dilekçemi vereli bana dönüş yapılmadı haberimiz yok deyip devamsızlıktan tazminatıma engel olabilirlermi
    Böyle bir durumda sgkdan aldığım belge kendilerinin sistemine düşmüyormu haberimiz yok deyip beni zarara uğratabilirlermi

 2. Merhaba Mustafa Bey,
  Kıdem tazminatı sürem (7000 gün) bugün doldu. Ancak e-devlette 36 gün var görünüyor. İş yerine durumu anlattığımda SGK’dan kıdem tazminatı alabilir yazısı almam gerektiği söylendi. SGK kıdem tazminatı alabilir yazısını bana en geç ne zaman verebilir?

 3. Merhaba Mustafa bey

  Ben 24.05.2001 iş girişliyim toplam 6670gün pirimim var.Bu şartlarda kendi isteğimle işten ayrılsam kıdem tazminatı almaya hak kazanır mıyım?

 4. Mustafa bey merhaba. Sigorta girişim 2000 senesi. 2004 yılında askerlik görevimi tamamladım. 2008 yılında bi işe girdim şu an 6650 gün primim var. 350 gün askerlik borçlanması yapıp primi 7bine tamamlayarak “kidem tazminatini almaya hak kazanmıştır” yazısını alabilir miyim? Ayrıca fabrika 7bin den tazminatı veriyor ama çok uğraştiriyor. 2-3 ay uzuyor bu süreç. 3 ay beklemem demek aç kalmam, faturalarimi ödeyemem demek. İşverenin daha kisa sürede tazminatı ödemesini nasıl sağlarız hukuk yoluyla. Teşekkürler

  1. Merhaba, işveren kıdem tazminatını derhal ödemek zorundadır. Ödemiyorsa işçi ya makul bir süre bekler ya da doğrudan arabulucu başvurusu yaparak hakkını arayabilir. Burada tercih, muhtemel senaryolara göre işçi tarafından yapılacaktır. 7000 gün konusunu önce SGK’ya giderek sorun ve eğer bu şekilde kıdem tazminatı yazısı alabileceğiniz size söylenirse, ancak ondan sonra borçlanın.

 5. Merhaba
  29 yıllık çalışanın
  03.03.2023 tarihinde emekli oldum
  Maaş im bağlandı
  Sgk dan tazminat alabilir yazısı almama rağmen tazminat ödemesi yapılmadı
  Bu konuyla ilgili beni aydinlatirsaniz sevinirim
  Nasıl bir yol izlemem lazım .

 6. Merhaba Mustafa bey,

  Gecen sene 10.3.2022 de 3600 den emeklilik için sgk dan tazminat yazısı aldım fakat işverene vermekten vazgeçtim, yeni çıkan eyt yasası işyerinden emeklilik işlemlerimi başlattım çıkış yapıldı şuan tekrar işe giriş yapılması için için aynı işyerşnde bekliyorum. sormak istediğim geçen sene sgk dan aldığım fakat işverene teslim etmediğim yazı emeklilik işlemlerimde bir sorun yaratırmı?

 7. 08.09.1999 öncesi çıraklık girişi var 3600 tamam 15 yılımıda doldurmuş mevcut çalıştığım iş yerindede 3 yıldır çalışmaktayım kıdem tazmınatı alabilirmiyim

  1. Merhaba, bildiğim kadarıyla olmuyor. Ancak yeni ya da benim gözden kaçırdığım bir gelişme varsa ve okuyucularımız bilgi verirse memnun olurum.

 8. Merhaba mustafa bey ben eytliyim resmi gazete de yayınlandıktan sonra SGK dan emekli olabilir yazısını işverene verdiğim günden itibaren işe gitmesem kanunen bir sakıncası var mıdır acaba dilekçeyi işverene verdiğim günden itibaren mi işten çıkmış oluyorum.Tazminatımı işveren ne kadar süre sonra hesabıma yatırır.Dilekçeyi verdiğim gün hemen e devletten emeklilik müracaatı yapabilirmiyim teşekkürler.

   1. Eytliyim yaşlılık aylığı almak için 9500günüm29 sene hizmet sürem var yaş49

 9. Merhaba sgk dan kıdem tazminatı esas yazısı aldım çalıştığım şirketten istifa edeceğim bu yazıyı işlerine elden versem olurmu veya nasılsın teslim etmem gerekiyor teşekkür ederim

  1. Merhaba, işverenle aranızda güven sorunu yoksa verebilirsiniz. Varsa, yazıyı noter kanalıyla göndermeyi tercih edebilirsiniz.

 10. İyi günler hocam staj başlangıcım 1996 uzun kol sigorta girişim 2003 sgk bana 3600 gün kağıdı verirmi 1996 yılını baz alarak .

  1. Merhaba, söylediğinize göre vermez. Yine de başvurun ve cevabı kesin olarak almış olun.

 11. Mrb hocam.13.09.2022 tarihinde İstanbul zeytinburnu SGK ya gittim kıdem tazminatı alabilir yazısı istedim.bana yazıyı verdiler.kendilerine yazının geçerlilik süresini ve işleme koymazsam tekrar alabilirmiyim diye sordum.sgk halkla ilişkiler bana yazının geçerlilik süresi 1 ay ve 1 yıl dolmadan tekrar alamayacağım söylendi.konunun doğruluğu hakkında yardımlarınızı rica ederim

  1. Evet bu konuda SGK kendince süreler belirliyor. Zannımca bu doğru değil; fakat işin sonunda yine SGK’nın kapısını çalmanız gerekeceğine göre, bu süreleri dikkate almanızı tavsiye ederim.

 12. Kolay gelsin sgk dan tazminat yazısı aldım ama elimde olmayan sebeplerden dolayı vazgeçmek zorunda kaldım ama işveren bunu kabul etmiyor istifa kağıdı imzalamadım ama sgk yazısını verdim napmam gerekir

  1. Merhaba, açıkçası bir şey söylemem zor. Fakat ortada istifa beyanı yoksa (sözlü beyan da yazılı ile aynı sonuçları doğurur) işverenin sizi çalıştırmaya devam etmesi gerekir.

 13. Mustafa Bey merhaba,
  Ben 2013 yılında sgk’dan tazminat alır yazısı aldım ve 2006 yılından beri çalışmakta olduğum işyerinde işverene elden teslim ettim. Okudu ve bana ”oğlum biz seninle ömür boyu çalışacağız, böyle şeylere gerek yok. vb. şeyler söyleyerek kağıdı yırtıp attı. Bir süre bekledim herhangi bir ödeme falan niyeti olmadığını ve hiç bir şey olmamış gibi davrandığını görünc sgk’ya tekrar gittim. Bölüm şefine durumu anlattım. Bana verilen yazının kendilerinden çıktığında resmiyet kazandığını ama istersem tekrar verebileceğini ancak bunu bir avukata dilekçe yazdırıp noter aracılığı ile tebligat yapmamı söyledi. Ben kendisine eğer işveren yine ömür boyu çalışacağız falan derse ne yapmam gerekiyor diye sorduğumda sigorta bölüm şefi bana bu kağıdın belli bir süresi olmadığını, eğer işveren çalışmaya devam etmek isterse ve bende kabul edersem çalışmaya devam edebileceğimi söyledi. Aynı işyerinde bundan sonra ne kadar çalışırsam örneğin 10 sene sonra da ayrılsam bu yazının hükmü gereği yani süresiz olduğundan işten ayrıldıktan sonraki 5 yıl içerisinde tüm yasal haklarımı alabileceğimi söyledi. Bu söz üzerine işveren yine ömür boyu çalışacağız seni bir yere bırakmam dediği için çalışmaya devam ettim. 01.08 2018 tarihinde emeklilik başvurusu yaptım ve 01.09.2018 tarihinden beri emekliyim. Ancak o tarihten bu yana ısrarla istememe rağmen hala tarafıma tek kuruş hiç bir hakkım (kıdem tazminatı, fazla çalışma ücretlerim 15 yıllık), bu arada gece gündüz kendi işim gibi çalıştım ama hiç mesai parası almadım. Hep seni paraya boğacağım falan sözlerle geçiştirildim. 15 yılda sadece 4 gün yıllık izin kullandım, izin kullandırılmıyor parası veriliyor. Bordro verilmiyor kişisel olarak, toplu bir liste çıkartılıyor bordro olarak çalışanlara o dayatılıyor imzalayacaksın denilerek. Kimisini imzaladım, çoğunu da imzalamadım. Maaşlar herkese asgari ücretten gösteriliyor mesailer kesinlikle bordrolara yansıtılmıyor. Parası alanlar için açıktan elden ödeniyor. Size yukarıda yazdığım ayrıntılar ışığında sormak istediğim konu şudur;
  2013 yılında aldığım ancak tazmin edemediğim tazminat ve yasal alacaklarım ile, 2018 yılında emekli olmamdan kaynaklı tüm alacaklarım ve devamında sgk primi yatırılmak kaydıyla çalıştığım 3 yıllık dönemde dahil olmak üzere işyerinden toplamda 15 yıllık tazminat, fazla mesai, kullanamadığım izinlerin parası ile vb tüm yasal haklarımı tazmin edebilirmiyim. Özellikle mesailer konusunda geçmiş tüm haklarımı tazmin edebilirmiyim. Firma 2011 yılında parmak izi programına geçiş yapmıştı ve ben emekli olana kadar parmak bastım. Bir avukata sorduğumda bana sadece geçmiş 5 yıllık dönem için mesai talep edebileceğimi söyledi ama dediğim 2013 yılında noter tebligatı yaptığım tazminat talebi yazım var, bu zaman aşımına uğrar mı. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

  1. Merhaba, hakkınızı yasal yollardan aramak için geç bile kalmışsınız, bir avukatla görüşmeli ve hareket etmelisiniz. Ücret alacaklarınızın tamamı için 5 yıl geriye dönük almanız mümkündür. Daha fazla beklememenizi öneririm.

 14. Merhaba .ben SSK dan 3609 tazminat alabilir yazısı aldım ve bunu noter aracılığıyla ihtar çektim.tari 31.03.2021..bana 10.05 2021 tarihinde tazminatı vereceğiz dediler..zaman aşımına ugrarmi.birde beni 3 koddan çıkartmışlar.normalde 14 koddan 3609 koduyla çıkış yapmaları gerekiyor ..odemezlerse avukata direk vekaletle mahkemeye verebilirmiyim

  1. Merhaba, işveren hangi kod ile bildirim yaparsa yapsın, önemli olan sizin gerçek çıkış nedeninizdir. İşveren kıdem tazminatını ödemediği anda her türlü hukuki hakkınızı arayabilirsiniz.

 15. Merhaba; peki memur engelli emeklilik onayı SGK dan geldiğinde emeklilik başvuru süresi ne kadar acaba aynı mı, yazıda herhangi bir süreden bahsedilmiyor istediğiniz takdirde emekli olabilirsiniz diye yazı gelmiş. Bilgisi olan varsa cevaplayabilirmi, teşekkürler.

 16. Merhaba 1995 girisliyim 2013 yilinda 3600 kidem tazminatim aldim ikince kez alma hakkim varmidir. Tsk

 17. Merhaba Mustafa hocam
  1999 önce sigortalıyim 3600 var SGK dan kıdem tazminatı yazısını alıp işyerine versem kıdem tazminatını kaç gün içinde öderler ve de taksitlendirme hakları var mı? Diyelim ki taksit yapacak dediler kabul etmeye bilirmiyim bilgilendirilmiş iniz teşekkür ederim

  1. Merhaba, kıdem tazminatının derhal ödenmesi gerekir. Sitemizde taksit ile ilgili arama yaparsanız, diğer sorunuzun cevabına ulaşabileceğiniz yazıları bulabilirsiniz.

 18. Merhaba
  SGK başlangıcım 1996 buna göre kıdem tazminatı yazısı alarak ayrılmaya hakkım var ancak şu anda 6 ay ücretsiz izindeyim, iznim bittiğinde işten ayrılırsam dahi kıdem tazminatımı alabilir miyim? Yoksa ücretsiz izinli olmam sorun yaratır mı?

 19. Merhaba,

  Benim 2 ad. sorum var, cevaplayabilirseniz sevinirim.

  1- SGK’dan Kıden tazminatına esas yazının ayrılacak olan firmaya resmi olarak bir teslim süresi var mıdır? (Bir daire 3 ay, diğer daire 1 ay süresi var diyor. Hatta teslim edilmezse kişi 1 sene boyunca bir daha bu yazıyı alamaz diyorlar)
  Böyle bir kanun var mıdır gerçekten?

  2- Yazının firmaya tesliminden sonra firmanın çalışanı derhal çıkartmak gibi bir mecburiyeti var mıdır? yoksa iş devirleri olana kadar bir süre (belki birkaç ay) daha çalıştırabilir mi?

  Teşekkürler.

 20. Merhaba ben 1996yıllı girisliyim 15 yıl 3600 gün kanunundan 1 kez yararlandım 7 yıl önce bu hafta sigortadan 2 kez faydalanabilirmiyim diye gittim evet dediler tazminat kağıďını aldım sigortadan 2ay işten çıkarılma yasak bunu benim önüme engel olarak koyarlarmı hemen tazminatımı alabilirmiyim sigortadan aldığım kağıdı 2 ay sonra isterlermi benden tekrar yada ben ihbarname gönderip 20 gün süre içinde paramı ödeyin diye bir hakkım var onu kullabilirmiyim Yıllık izin parası alabilirmiyim

  1. Merhaba, yıllık izin parası hepsinden bağımsızdır ve elbette alabilirsiniz. İşten çıkarma yasağı ise, adı üstünde işvereni kapsar. Siz her zaman işten ayrılabilirsiniz ve bu evrakı işverene verdiğinizde, işverenin size kıdem tazminatınızı ödemesi gerekir.

 21. İki ay önce bende o belgeyi aldın anma işleme sokmadim çünkü tazminatı imla birlikte işsizlik masida almak mümkün mü isdem çıkarma yasakları kalkınca kullanican SSK kurunu bu belgeyi bir defa alacağını yosluyor

  1. Merhaba, bu belgeyle kıdem tazminatı alındığında işsizlik maaşı almak zaten mümkün değildir Niyazi bey.

 22. 3600 kağıdını aldıktan sonra kullanmasam üç beş ay geçse üstünden işyeri kabul etmese tarih üstünden çok geçmiş diye SSK dan yine alsam iki hakkım var çıkmak için ikisini kullanmış mi olduyorum yoksa ilk hakkimimim kullanmış oliyorum

 23. Ben Niyazi kuscu sskdan kıdem tazminat yazısı aldım ancak ancak süreçten dolayı işveren beni işten çıkartmıyor istifa etmem sonucu tazminat alabileceğini fakat işsizlik masintan faydananicami söylüyor nasıl bir yol izlemem gerekiyor tekurler

  1. Merhaba Niyazi bey,
   sakın istifa etmeyin. Tüm haklarınızı yitirebilirsiniz. Süre konusunda işvereniniz haklı, 25/2 diye tabir ettiğimiz çıkışlar hariç sizin talebinizde şuan, uzatılan çıkış yasağı kapsamında. Mecburen ya o zamana kadar ücretsiz izin talep edip fesih hakkınızı bekleyecek (işveren kabul etmeyebilir) ya da o zamana kadar çalışıp fesih yasakları bittiğinde talebinizi gerçekleştireceksiniz. Hak kaybınız olmaz…

 24. Benım dilekçem 24 05 2019 tarihinde aldım ve bunu birkaç gün içinde vermek istiyorum işyerıne hala geçerli midir ?

 25. 3600 15 sene hizmet için belgeyi alırken memur un dediği şey şu aslında ; işten ne zaman ayrılacaksın
  – 5 -6 ay sonra
  ; bu belgenin 15 gün önce alınması gerekir
  – 6 ay geçerli değil mi ?
  ; güncel olmalı
  – bir daha alabilir miyim
  ; bir sene sonra verebilirim .
  Yanlız bir başka memur farklı bir söylem geliştirmiş onu da iletiyim ayrıca çok konuşkan değiller müdür yardımcısıymış.
  – bu belgeningeçerlilik süresi nedir acaba
  ; devketen alınan belgeler 6 ay geçerlidir diye biliyorum
  – belgeyi bir daha ne zaman alabilirim?
  ; aynı işyeri için bir defaya mahsus verebiliyoruz.
  Sanırım yoğunluktan deģol ama genişlikten olabilir kendin kanunlarını kendileri yazıyorlar devlet in çivisi çıkmış. Aynı bölgeden aldığım cevap böyle oldu.
  Bölge bölge değişmesi doğru mudur? Yeni belge olmazsa ayrılamaz miyim ? Cevap verebilir iseniz sevinirim.
  Saygılar teşekkürler.

 26. Selamın aleyküm ben 15 temmuz da kendim çıktım SSK dan kıdem esas yazıyı 17 temmuz aldım muhasebeci ben ödemem diyor yasal yollarım nedir?

  1. Ercan bey muhatabınız muhasebeci değildir. İşyeridir, işverenin ya kendisi yada genel müdürüdür. Yazıyı ve tazminat talebinizi noter aracılığı ile işyeri adresine ihtaren gönderin, 20 gün süre tanıyın.Ödeme yapılmazsa derhal bir arabulucuya başvurun.

 27. merhaba ben aynı işyerinden 3600 kidem tazminati 2ci kez almak istiyorum ssk dan kağıdımı getirdim fakat işyeri kabul etmiyor bana geri veriyor böyle bir hakları varmi bu durum da neyapmaliyim

  1. Merhaba. Böyle bir hakları olduğunu düşünmüyorum. Bu sizin yasal hakkınızdır ve şartları sağlıyorsanız kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir.

 28. Merhaba,

  01.11.1999 sigorta başlangıcım var. 7000 prim ödemem dolduğunda kıdem tazminatı alabilir miyim.

  1. Merhaba. Evet, 7000 günü doldurduğunuzda SGK’dan yazı alabilirseniz, bu yazıyı işverene vererek kıdem tazminatı talep edebilirsiniz.

 29. 01/04/2005 İŞE BAŞLANGIÇ 01/04/2011 İŞDEN ÇIKIŞ KIDEM TAZMINATI ELDEM VERİLİP İMZA ALINMIŞTI ŞİMDİ DE TAZMINATI ALMADIM DİYE ARABULUCUYA BAŞVURMUŞ SİZCE SONUÇ NE OLUR

 30. Merhaba Zeynel Bey
  3600 tazminat dilekçe nasıl yazılır bana bir örneği verebilir misiniz (özel iş yeri için). Yardım için çok teşekür ederim.

  1. Merhaba. Şu yazıda bulabilirsiniz: mustafabaysal.com/sgkya-verilecek-kidem-tazminati-alabilir-dilekcesi-ornegi

 31. Merhaba, 3600 kıdem tazminat evrak sgk dan aldık tan sonra kaç gün için de işyerinde telim etmem lazım. Teşekkürler

  1. Merhaba. Bunun kesin bir süresi yok. Makul bir süre içinde teslim etmek gerekir. Bu “makul” süreye ise sizin karar vermeniz gerekir.

 32. Merhaba
  ayın 17.06.2019 da 3600 Kanun Kıdem tazminat evrak aldım ama iş yeri 30.06.2019 çalışmamı istiyor sorun olur mu. Teşekür

 33. Merhaba Zeynel Bey,
  şan ki çalıştığım şirket Ocak ayında zam yapmadı haziran ayı zamlı olacak dedi 2018 ocak ayında yapmıştı bazı arkadaşlar 3600 gün 15 yıl üzerinden yazı alarak işten ayrılıyorlar ama sadece kıdem tazminatı alıyorlar ihbar süresini alabilirlermi şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Temel kural çok basittir; işten hangi gerekçeyle olursa olsun, KENDİSİ ayrılan işçi ihbar tazminatı hak etmez.

 34. Merhaba ,
  8 yıl 4 ay çalıştığım iş yerimden şirket sahibinin ortağı olduğu bir başka kardeş şirkete sigortam aktarıldı,bu aktarım yapılırken önceki şirketimden 22 kodu ile çıkışım yapılmış,çıkışımın ertesi günü şimdiki çalıştığım şirkete girişim yapıldı,

  çıkışımın yapıldığı eski şirketim ,kıdem tazminatını grup şirkete geçişimin yapıldığı gerekçesi ile ödemedi,sadece yıllık izin alacağımı ödediler, sgk dan 3600 gün 15 gün yazısı alarak kıdem tazminatımın ödenmesini talep etmek istediğimde hangi şirkete istifa yazısı vermeliyim ve nasıl bir yol izlemeliyim, (yeni şirketimde 4 aydır çalışıyorum), şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. İki işyeri de aynı işverene bağlıysa, ortada sorun yok demektir. Ama illa kıdem tazminatınızı almak istiyorsanız, 15 yıl ve 3600 gün yazısını son işverene ya da ilk işverene verebilirsiniz. Ama aralarında bir bağlantı varsa, son işyerine vermeniz daha doğru olabilir.

 35. istanbul da SGK dan 3600 yazımı aldım, ancak bana kağıdı verdikten sonra şöyle söylediler. alındığı tarihten itibaren 1 ay süresi var kullanmaz isen ancak 1 sene sonra alabilirsin. Bu kadar kısa olabilirmi? iş yerinin şu andaki durumu belirsiz. satılma durumu var ve A.Ş yerine şahıs üzerinden sigortalıyım.
  Konu ile ilgili bilgi verebilirmisiniz?

 36. Slm ben sgk dan kagıt aldım ve işi bıraktım bana 2 ihtarım oldugu için alamayabilirsin dendi kagıdı verdikten sonra çıktım beni hiçbir şekilde bilgilendirmiyor işveren ne yapmam gerekir

  1. Merhaba. İhtarlar buna engel olmaz. İşinizi garantiye almak istiyorsanız, işverene ihtarname gönderin ve ekine 15 yıl 3600 gün yazısını da ekleyin. Daha önce bu evrakı verdiğinizi, kıdem tazminatınızın halen ödenmediğini belirtin ve haklarınızı talep edin. Böylece işinizi garantiye almış olursunuz.

 37. Merhaba 3600 den tazminat alınca ilerde emeklilik sartlarını degiştirir mi ben normalde 57 yasında emekli oluyorum ama 3600 yas haddi emekililiği için emeklilik yasım 60 görünüyor ssk nin internet sitesinde ki emeklilik hesaplama sayfasın da. 3600 den tazminat alırsam 60 yasını mı beklemem gerekecek… Tesekkürler..

  1. Merhaba. 15 yıl ve 3600 günden kıdem tazminatı almanın emekliliğe hiçbir etkisi yoktur.

 38. merhaba ö.güv. görevlisi olarak çalışmaktayım kimlik geçerlilik sürem 1 ay sonra doldugu için iş aktimin fesih edileceğini bildirir tutanak yazı gönderdiler.kimlik süresi doduktan 10 gün sonra yeni kimligi alıyorum. kimlik süresi doduktan sonra çalıştıramayacaklarını hiçbir hak talep etmeden iş akdimi fesh edeceği yazıyor.sgk. dan aldığım yazıyı işverene gönderdim diyelim işveren 1 aylık sürede bana bi anlaşma yada tam tersi bir durum da bulunabilirmi teşekkürler.

  1. Merhaba. Bu yazıyı işverene vererek işten ayrılmış olursunuz. Dolayısıyla siz işverene yazıyı verdikten ve işten ayrıldıktan sonrası için ne tür bir gelişme olması ihtimalinden bahsediyorsunuz?

 39. Merhabalar bir isyerinde 2.5 senen calistim 3600 kagidi verip cikis yaptim 15 gun oldu tazminatimi yatirmadilar arayip sordum avukatin onayini bekledigini soylediler bu kidem tazminati ne kadar surede yatiriyolar sonucta yasal evrak verdim ne yapmam gerekir tşkler

 40. İyi günler dilerim,

  Benim sigorta başlangıcım 01.10.1989. yani şu ana kadar 8000 günüm var. 5 yıl çalıştığım iş yerimden başlangıç 01.06.2012 çıkış 30.04.2017 ve bu iş yerinden yönetim değişikliği olduğundan tazminatımı ödeyeceklerini söyleyerek istifamı istediler ben de iyi niyete uyarak istifamı yazdım verdim. SGK dan aldığım yazı işten çıkış tarihinden 15 gün önce aldığım kıdem tazminatı yazısını iyi niyet düşünerek vermedim. Tabi hala şu gün oldu benim tazminatımı vermediler. SGK dan aldığım yazıyı bugün kullanabilir miyim ve kullanacaksam ne yolla kullanmam gerekir. SGK nın o günkü yazısı istifamdan önceki tarihle elimde. Bu konuda nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılarımla

  1. Merhaba. Bu konuda kesin bir cevap vermemiz zor. Ama 5 yıl çalışılan bir işyerinde, en doğrusu hakkını bir şekilde aramaktır. Ben olsam, hakkımı arardım ama size bu hususta kimsenin garanti vereceğini zannetmiyorum.

 41. Merhaba;
  Daha önce çalıştığım işyerinden istifa ederek ayrılalı 1 yıl oldu
  Herhangibir tazminat almadım ve talep etmedim,
  Sigorta başlangıcım1998 ve prim günüm 4600
  Kıdem tazminatı talep edebiliyormuyum
  Saygılar

  1. Zeynel bey merhaba.bu işyerinde 4 yıl çalışmıştım ve ayrılalı 1 yıl oldu.bilgi verebilirseniz memnun olurum

 42. 2005 ten beri ayni yerdeyim 13 seneye yakin oldu burdayim 4400 gunum var isim agir oldugu icin belimde fitik cikti isi birakmak istiyorum taxminatimi alabilirmiyim boyle bi hakkim varmi

 43. Merhaba, bir çalışan tazminat alma hakkının olması için 3600 gün yazısını tarafımıza 2 ay önce kadar ulaştırdı fakat çalışmaya kendi isteğiyle devam etti fakat şimdi de iş veren tazminat haklarını vererek çıkışını vermek istiyor. Sorum şu , o yazı ibrazı olduktan sonra işçi başka bir çıkış kodu ile işten çıkartılabilinir m i ? Teşekkürler.

  1. Merhaba. Yazıyı aldıktan sonra işçi çalışmaya devam etmişse ve gerçekten de İş Kanununun 25/II maddesinde sayılı fiillerden birisi söz konusu ise, elbette çıkışı 29 kodu ile verilebilir. Burada önemli olan, yapılan işlemin gerçeğe uygun olmasıdır.

   1. Teşekkürler, işçi ihbar süresini çalışmış ve 04 den çıkışı yapılıyorsa peki sakıncası var mıdır ?

    1. Çıkış sebebi gerçekten de böyleyse, olabilir. Aksi takdirde, işçi 15 yıl ve 3600’den işten ayrıldığında işsizlik maaşı alamayacakken, 4 kodu ile çıkış yaparsanız alabilecektir ve çıkış nedeni 3600 ise, bu durum yasal olmayacaktır.

 44. Merhaba 15 yıl 3600 den dolayı kıdem tazminatı yazısı SGK dan aynı günhemen alınıyor mu ? Yoksa bu yazının alınması ne tür bir süreç sonunda oluyor ?

 45. Merhaba;

  Sgk dan 15 yıl ve 3600 doldurma yazımı alıcam,fakat özel bir sektör de yönetici olarak çalışmaktayım.Firmamıda zor durumda bırakmak istemiyorum,yazılı mail yoluyla 3600 günden ayrılacağımı bildirip,bu süreçte yerime birini almaları içinde maksimum 2 ay çalışabileceğimi bildirmem daha sonra bana kıdemi vermeme gibi bir durum yaratır mı?yani firma sonuçta 3600 nedeniyle işten ayrılacağımı bildiği için farklı yollara başvurabilirmi

  1. Merhaba. Bunun için işverene bildirimde bulunmanız hukuken gerekmez. Ama istiyorsanız, e-postayla belirli bir süre önce elbette bilgi verebilirsiniz. Kıdem tazminatınız mutlaka ödenmelidir.

 46. Sgkdan 3600 gün ve 15 yılı doldurmuştür yazısını aldım. İşyerine teslim ettim. Fakat işveren, devam etmekte olan sözleşmeli işi yarıda bıraktığım için, iş kaybı olduğunu söyleyerek tazminat ödemek istemiyor. İş kaybı yani işten ansızın ayrılmaya bağlı işvereni zarara ugratmak diye bişey varmı acaba?

  1. Merhaba. İş sözleşmenizde bununla ilgili özel bir hüküm yoksa, böyle bir şey olmaz ve kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir.

  1. Henüz fon ile ilgili yasal bir düzenleme yok. Bu nedenle eski sistem devam etmektedir Nedim bey.

 47. 3600 kağıdını aldım ssk dan oldu da iş yeriyle kendim anlaştım bu kağıdı vermeden giriş çıkış yaptığımda herhangi bi sorun olabilirmi

  1. Merhaba. Bir ihtarname çekerek ekine bu evrak eklenmeli ve yine ödeme yapılmaza, arabulucu başvurusu yapılmalıdır.

 48. Devlet hastanesinde tibbi sekreter olarak calışıyorum 2 nisanda 4d li olduk rahatsizligımdan dolayi isten ayrilip tazminat almak icin kuruma dilekcemi verdim 27.08.2108 tarinde sgkdanda 3600 is gün 15 yil ve 01.04.1998 tarihli girisyazisinidaaldim kuruma verdim fakat saglık mudürluğünden emekli olamaz diye bir cevap geldi simdi ben tazminatimı alabilirmiyim 1.5 aydir cevabi beklemek için çalıştım ve halen daha çalışıyorum ne yapmayalim

  1. Ebru hanım, 15 yıl ve 3600 gün yazısını SGK’dan aldıktan sonra, kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Anladığım kadarıyla, emeklilik talebi gibi değerlendirilmiş; ama 15 yıl ve 3600 günden kıdem tazminatı talep etmek ile emekli olmak birbirinden farklı durumlardır.

 49. merhaba 3600 yazısını sgk alıp işyerime verdim yalnız bana henüz bir ödeme yapmadılar ara dığım zaman para yok diyorlar ne yapmalıyım sgk kurumundan aldığım yazıyla noterden ihbar çekip ekdosya ile apeseyle göndersem bana ödeme hemen yapılırmı

  1. Mustafa bey, işveren ödeme yapma niyetinde olmadıkça, ihtarname gönderseniz de ödemeyecektir. Ödenmeyeceği kanaatindeyseniz, bir an önce arabulucuya başvurun.

 50. Merhaba kıdem tazminatı alınabilmesi için sadece 3600 gün yeterli mi yoksa buna 10 yada 15 yıl şartıda var mı, Ayrıca SGK dan alınan kağıt kaç defa alınabilir.

  1. Merhaba. Bu evrak defalarca alınabilir; ama hem 15 yıl şartı vardır hem de ilk SGK girişinin 08/09/1999 tarihinden önce olması gerekir.

 51. 3600 yasasında İşveren kıdem tazminatını taksitlere bölebilir mi? Tek seferde ödeme zorunluluğu var mı?

  1. Nihat bey, açıkçası tam bilmiyorum. Artık birçok kamu kurumu elektronik imzaya geçti. Evraka baktınız mı? E-imza ile imzalanmışsa, zaten gerek yoktur.

 52. Merhabalar
  Hayırlı geceler
  01/07/1998 sigorta girişim var
  5296 sigorta prim günüm var
  Ilk kez 3600 den çıkış alacağım
  Sgk ya gittiğimde o gün 3600 kağıdımı alabilirmiyim

 53. Mrh ilk SGK baslangicim 05.02.1999 başlangıç yapılmış 10 gün odenip kapatılmış bu yazıyı bende hakedebiliyormuyum belirli bir gün ödenme zorunluluğu varmı

 54. Merhaba,3600 den 2 defa kıdem tazminatı alınabilir gibi yazılar var,bunla ilgili bir yasa var mı,1 yılın içinde 1 ay rapor olursa, o 1 aylık sure kıdemi 1 ay ertelermi.tsk

  1. Merhaba, bunun için yasal bir mevzuata ihtiyaç yok. İşçi bu haktan dilediği kadar faydalanabilir. Alınan sağlık raporu da evet, kıdemden sayılmaz.

 55. ozgur
  Merhabalar3600 Yasasindan 1 kez yararlandim
  Fakat 2 ci kez sgk dan tekrar belgeyi aldim fakat kullanmadim tekrardan alma hakkim varmidir

 56. Pirimlerim eksik gosteriliyor.fazla ucret elden veriliyor.sikayet edersem tazminatimi alabilirmiyim.nereye bildirmeliyim.

  1. Süleyman bey bu nedenle haklı fesih yapabilirsiniz. Ama önemli olan bu durumun varlığını gerekirse mahkemede ispat edebilmenizdir.

 57. Bir textil firmasinda parcabasi calisiyorum.maasim her ay degisiyor.isveren ssk pirimimi hep ayni gosteriyor.700 800 tl.fark oluyor.2500 2800 arasidegisiyor.1897 tl gosteriliyor.sikayeti nereye yapabilirim.sikayet ettigimde tazminatimi alabilirmiyim.

 58. Merhabalar.
  Şubat 1997 de çıraklık eğitime başladım ve edevlet sitesinde sgk işe giriş tarihi olarak 1997 yazıyor fakat 2004 de yani askerden sonra sigorta başlangıcım var bu durumda 3600 den faydalanabilirmiyim.

 59. Merhaba. Benim 4064 gün ve 22 yıl oldu sigorta başlangıcım. Sgk dan kıdem tazminatı yazısı aldım. Noter den ihtarname çektim. 30 temmuz da bırakıcam ama noterden ihtarname gelmedi. Hiçbir şey imzalamadan çıkabilirmiyim. Yanlış birşey imzalatırlarsa tazminat vermemek için geçerli olurmu. Noter den kağıt gelmeden çıkabilirmiyim. Teşekkürler

  1. Aynur hanım evrakı notere verdiğiniz gün işten ayrılabilirsiniz. İmzalayacağınız evraklara gelince; bunları görmeden yorum yapmamız mümkün olmaz.

  1. Cafer bey şu anda yararlanamazsınız. Ancak 7.000 gününüz dolunca bu haktan yararlanmanız mümkün olacaktır.

 60. merhabalar; 5 temmuz 2018 de , 15 yıl ve 3600 gün yazısını SGK’dan aldım ve noter kanalıyla fesih bildirimini göndererek kıdem tazminatımı talep ettim. o günden beri şirketten arayıp hakedişlerinizin ödenebilmesi ve çıkış işlemlerinizin yapılması için şirkete gelmelisiniz diye arıyorlar. ben de gitmek istemiyorum. şirkete gidip herhangi bir imza atmam gerekiyormu? nasıl bir yol izlemem lazım. şimdiden teşekkürler kolay gelsin.

  1. Abdullah bey şirkete gitmenizde neden sakınca olsun ki? Güvenlik vb. endişeleriniz varsa bilemem; ama onun dışında işyerinde bulunmanız ve gerekli evraklara imza atmanız rutin bir süreçtir.

 61. Merhabalar, Sgk dan alınan yazıyı işyerine teslim ettim 12 gün geçmesine rağmen bir dönüş yapmadılar.Bu yazıyı işyerine verdikten sonra ne kadar zamanda işleme almaları gerekmektedir. Bunun bir süresi varmı. Ben işten ayrılmadım halen çalışmaktayım. Tazminatı vermezler ise ne yapmam gerekiyor.

  1. Caner bey bu durumda noterden bir fesih bildirimi göndererek işten ayrılmanızı ve işverene süre vermenizi öneririm. Süre sonunda ödeme yapılmazsa yasal süreci başlatırsınız.

 62. Merabalar. Aynı is yerinde 17.5 senedir çalışıyorum ilk ise giriş tarihim 01.06.1998 2 ay önce geçerli gerekçelerle işten ayrilacagimi söyledim iyi niyet göstergesi olarak eleman alın yetistireyim dedim 2 aydır beni oyaliyorlar. Bende 3600 kagidim getircem deyince 60 gün daha ihbar calisirsin öyle hemen gidemezsin istersen mahkeme ver onunda bizde yolu var deyip beni tehdit ettiler ben bugun 3600 kağıdı getirsem kıdem imi hiç sorunsuz alabilirmiyim vede sonrasında bana 60 gün ihbar calistirqbilirler mi

  1. Yasemin hanım 15 yıl ve 3600 gün yazısını SGK’dan alın ve noter kanalıyla ferih bildiriminizi göndererek kıdem tazminatınızı talep edin. Kıdem tazminatınızı ödemezlerse, mahkeme aracılığıyla alırsınız. İhbar tazminatı ödemeniz ise kesinlikle gerekmez. Fesih ihtarnamesini gönderdiğiniz gün işi bırakabilirsiniz. Rahat olun.

 63. sayin Zeynel Abidin bey 1998 ssk girisim neticesinde 3600 hakkimi kullanmak istiyorum.fakat 3 yil calistigim isyerine yerime eleman bakilmasi için yazili noterden ihtar yazmam gerekiyor mu? ihtar yazmadan 3600 belgemi direk verdigimde is veren bana haber verilmedi diye dava acabilirmi?

 64. Hayırlı akşamlar benim işe giriş tarihim 17/03/1997 bu ayın sonunda işten ayrılmak istiyorum fakat 28/06/2018 tarihinde 5825 gün primim doluyor ama haziran ayının sigorta primi geç yatırıldığı için dilekçe almamda bir sıkıntı olur mu

 65. Merhaba , sgk dan yazımızı aldık işverene ibraz ettik diyelim.
  1. Çalışmış olduğum iş yerinden sgk çıkışı olduktan bir gün sonra başka bir işe başlayabilirmiyim?
  2. Kıdem tazminatı max. ödeme süresi kaç gün, kanunda böyle bir belirleme var mi?

 66. 3600günden faydalanma isteğini önceden belirtmek gerekiyor mu işverene belgeyi verdiğimiz gün çalışmayı sonlandıra bilirmiyiz

 67. Merhaba benim 1997 ocak girisim var ciraklik sigortasi olarak bende bu yaziyi alabilirmiyim.bilgi veririmisiniz.

 68. Merhaba çalıştığım işyeri ssk dan kıdem tazminatı alabilir kağıdı getirdiğimiz takdirde tazminatın %70 vereceklerini bunuda 10 taksitle geri ödüyecekmişiz şimdi biz hakettiğimiz kıdem tazminatını neden geri ödüyoruz…..şimdiden teşekkür ler

  1. Ergin bey, bu duyduğum en saçma şeylerden birisi. Gerçekten de böyle bir yanıt aldıysanız, çok da dikkate almayın.

   1. Merhabalar,
    Ailem zamanında 1999 öncesi beni sigortaya giriş çıkış yaptırarak sigortaya ilk girişi mi yaptırmış o zaman 15 yaşındaydım. Şuan 3600 günümü ve 15 yıllık sigortalılıgı doldurdum. Giriş çıkış ile ilk sigortaya girişim sayılır mı staj yada çıraklık değil

    1. Merhaba, elbette sayılır. SGK sisteminden de kontrol edebilirsiniz. Burada da aynı tarih ilk sigortalılık olarak görünüyorsa, sıkıntı yok demektir.

 69. Iyi gunler benim ilk ise giris tarihim 01.03.1999 sigortadan dokuman kagidimida alabildim kidam tazminatiyla ilgili ama benim soyle bir sorum var benim sigortam su anda calistigim isyerinde 05.11.2002 den itibaren sigortali gorunuyorum ilk ise girdigim tarih ciraklik sigortasi diye sisteme prim gunu olarak gecmemis bu sekilde yine kidam tazminati alabilirmiyiim ilk ise giris tarihim sistemde 01.03.1999 olarak e devlet sitesinde var

  1. Kadir bey, SGK size 15 yıl ve 3600 gün yazısı verdi mi? Verdiyse, sorun yok demektir ve tazminatınızı alabilirsiniz.

 70. Merhaba ilk işe giriş tarihim04 09 2001 işyerinden ayrıldığımda tazminat alır yazısı alabilirmiy im bu tarihten itibaren çalışıyorum 1999 dan öncemi sigortalı olmammı gerekli.tesekkur ederim.

 71. Merhaba, Çalıştığım şirket kıdem tazminatı almaya hak kazanmıştır yazısı ile başvuranlara ödeme yapmayarak mahkemeye yönlendiriyor bu durumda yapılması gereken nedir, devletin sunmuş olduğu bir hak yerine getirilmiyor bu durumda bir yaptırım yokmu veya mahkemeye gerek kalmadan tazminat nasıl alınılabilir. Tşk.

   1. Cevap için teşekkürler Zeynel Bey 01.01.2018 den itibaren geçerli olan arabuluculuk sisteminde arabulucular şirketi tazminatı ödemeye mecbur kılabilirler mi yani arabuluculuk sistemi ile tazminatı alabilme ihtimalimiz var mı?

    1. Elbette, arabuluculuk bunun için var. Ama burada bir zorlama olmaz, ancak bir uzlaşma olabilir.

 72. Ben bu yazıyı iki defa aldım ama işe devam ettirildi bu yazıyı tekrardan alabilirmiyim

 73. Sgk dan aldığım emeklilik şartlarını taşıyor yazısını;istifa dilekçeme ekleyerek,işverene verdim.o yazıyı işveren söküp çöpe atarsa,yazıyıda vermediğimi iddaa ederse tazminatımı nasıl alıcam…

  1. Özhan bey, böyle bir güven sorununuz varsa, en doğrusu bu yazıyı noter kanalıyla göndermek olacaktır.

 74. 3600 şartına uygun olarak skk da çıktı aldım yanlız şuan çalışıyorum projem bir hafda sonra bitiyor o zaman teslim etsem olur

Başa dön tuşu