Kıdem Tazminatı

Bayram ikramiyeleri kıdem tazminatına eklenir mi?

Kıdem tazminatı, işten ayrılan işçinin işyerine verdiği emeğin karşılığıdır. Hem bu nedenle hem de maddi açısından önem arz ettiği için, doğru hesaplanması gerekir. İşçiye bayramlarda ödenen ikramiyeler ya da bayram yardımları kıdem tazminatı hesabına dahil edilir mi? Bayram ikramiyeleri kıdem tazminatı hesabına dahil edilir mi?

Kıdem tazminatına esas ücret

Kıdem tazminatına esas olan ücretin her şeyden önce, brüt ücret olduğunun bilinmesi gerekir (mustafabaysal.com/kidem-tazminati-son-ucret-uzerinden-mi-hesaplanir). Yani kıdem tazminatı hesaplanırken, hesaba dahil edilen her kalem brüt olarak alınmalıdır. Örneğin işçinin aldığı maaş 2.000 TL ise, hesaplamaya dahil edilecek olan rakam bu değil, 2.000 liranın brüt tutarı olmalıdır.

Hangi ödemeler kıdem tazminatı hesabına dahil edilir?

Burada o kadar çok kalem var ki, tek tek saysak bile bazıları eksik kalacaktır. (mustafabaysal.com/kidem-tazminatina-esas-ucretin-hesaplanmasi) Bu hususta bilinmesi gereken çok basit ve temel bir kural vardır.

İşçiye yapılan ARIZİ ödemeler kıdem tazminatı hesabına dahil edilmezken, SÜREKLİLİK arz eden ödemeler dahil edilir.

Arızi ödeme ne demektir?

bayram ikramiyesi kıdem tazminatına dahil mi

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Arızi ödeme, belirli periyotlarla ve sabit olarak işçiye ödenmeyen, çalışmaya bağlı olan ve düzenli olmayan ödeme demektir.

Örneğin işçinin yaptığı fazla mesai veya genel tatil çalışması bu şekildedir. Ya da işveren bir düzen arz etmeyen şekilde, mesela ocak ayında satışlar iyi olduğu için, işçisine bir defaya mahsus ekstra ödeme yapsa, bu da hesaplamaya dahil edilmez.

Süreklilik arz eden ödeme nedir?

Süreklilik arz eden ödeme ise, adından da anlaşılacağı üzere, belirli periyotlarla yenilenen bir ödeme türüdür.

Bunun başında elbette maaş gelir. Maaşın bir unsuru kabul edildiği için primler de böyledir. Ya da işçiye yapılan yıllık yakacak ve giyecek yardımları da süreklilik arz eden ödeme kabul edilir.

Bayram ikramiyeleri

Yazının buraya kadar olan kısmını okuduysanız, cevabı kendiniz de bulmuşsunuzdur. Bayram ikramiyelerinin kıdem tazminatına dahil edilip edilmeyeceği sorusunun cevabı ikiye ayrılarak verilebilir:

  • İşyeri uygulamasında işçilere RUTİN olarak her bayramda yardım yapılıyorsa, bu yardımların brüt tutarı kıdem tazminatı hesabına dahil edilir.
  • İşyeri uygulamasında rutin bir sistem yoksa, örneğin işveren normalde böyle bir uygulama olmamasına rağmen, kendi arzusuyla, işçilere tek bir kurban bayramında, kurban parası yardımı yapmışsa, bu ödeme kıdem tazminatı hesabına dahil edilmez.

SONUÇ

İşçinin ramazan bayramında ya da kurban bayramında aldığı bayram ikramiyesi için, “mutlaka kıdem tazminatı hesabına dahil edilir ya da edilmez” demek yanlış olacaktır.

İşyerinde rutine bağlanmış ve her yıl tekrarlanan bir bayram ikramiyesi uygulaması varsa, bu ikramiye tutarının brütü kıdem tazminatı hesabında dikkate alınacaktır.

Ancak rutine bağlanmamış, tek seferlik ya da arızi olarak ödenmiş bayram ikramiyesi ya da ikramiyeleri, kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmaz.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu