Kıdem Tazminatı

Raporlu günler kıdem tazminatından düşülür mü?

Raporlu günler kıdem tazminatı hesabına dahil edilir mi?

İşçinin raporlu olduğu günler, aynı zamanda işe gelemediği günlerdir. Çoğu zaman kural olarak, işverenin işçisine bu günlerde ücret ödemesi de gerekmez. Peki ama kıdem tazminatı hesabı yapılırken, bu raporlu günler ne olacaktır? İşçinin raporlu olduğu günler kıdem tazminatına dahil edilecek midir?

Kıdem tazminatı şartları

Kıdem tazminatı almanın ilk şartı, işyerinde ya da aynı işveren bünyesinde en az bir yıldır çalışıyor olmaktır. Diğer şartlar için şu yazımıza göz atabilirsiniz. İşçinin kıdem tazminatı hesaplanırken, çalışmış olduğu her bir yıl için, son brüt giydirilmiş ücreti kadar ödeme yapılmaktadır. Dolayısıyla, her bir günün hem işçi hem de işveren açısından önemi vardır.

İşçinin raporlu olduğu günler

Daha önce rapor parasının ne olduğunu anlatmış ve sonrasında da işçinin raporlu olduğu günlerde ona ücret ödenmesinin gerekip gerekmediğini açıklamıştım. Aynı konuları tekrarlamak istemiyorum; ancak şu kadarının bilinmesi gerekir ki; işçi raporlu olduğunda işe gelmediğinden, işverenler genelde bu raporlu süreleri, kıdem tazminatı hesabına dahil etmek istememektedir. Bu mümkün müdür?

Rapor günleri kıdem tazminatına dahil edilir mi?

Yukarıdaki sorunun cevabın Yargıtay’a bırakalım. Bu konudaki bazı kararlar şöyledir:

“Davacının işyerindeki hizmet süresi 25.01.2007-21.06.2009 arasında olup, İş Kanunu’nun 17 nci maddesine göre ihbar öneli süresi 6 haftadır. İhbar öneli süresine 6 haftanın ilave edilmesiyle toplam 12 haftayı aşan 1 haftalık sürenin kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmaması gerekmektedir.” (9 Hukuk, 2013/13446 K.)

kıdem tazminatı raporlu günler

“Davacının muhtelif yıllarda alınan istirahat raporları toplanarak bu süreden ihbar önelini 6 hafta aşan süre indirim yapılarak kıdem tazminatına esas süre belirlenmiş, mahkemece bu hesaplamaya göre hüküm kurulmuştur. Dairemizin uygulamasına göre akdin feshinden önceki dönem içerisinde alınan ve birbiri ardına gelen rapor süreleri ihbar öneline 6 hafta eklenmek suretiyle bulunan süreyi aşan kısım kadar süre kıdem tazminatına esas sürenin hesabında nazara alınmaması gerekir. Somut olayda davacının akdin feshinden önceki süre içerisinde aldığı rapor ve hastanede yattığı süre toplam 57 gündür. Bu süre ihbar öneline 6 hafta eklenmesiyle bulunan süreden azdır. Bu sebeple makul süre hesabında her raporlu sürenin ihbar öneline altı hafta eklenmesi suretiyle hesaplanıp bu sürelerin kıdem tazminatına esas sürenin hesabından düşülmesi gerekir.” (9 Hukuk, 2004/24770 K.)

“İsçinin işyerinde çalıştığı sırada almış olduğu istirahat raporlarının kıdem süresinde değerlendirilmesi yerinde olur. İşçinin çalıştığı sırada bir defada ihbar önelini 6 hafta aşan istirahat raporu süresinin kıdem tazminatı hesabında dikkate alınamayacağı, kararlılık kazanmış Yargıtay uygulamasıdır.” (9 Hukuk, 2009/12188 K.)

“Mahkeme tarafından hükme esas alınan bilirkişi raporunda davacının 18.10.2008-10.06.2012 tarihleri arasında çalıştığı belirtilmiştir. Raporda ayrıca davacının 28.10.2011 tarihinde iş kazası geçirdiği, 5 ay 16 gün raporlu olduğu yönünde bir tespit bulunmaktadır. Buna göre davacının raporlu olduğu süreden ihbar önelini 6 hafta aşan kısmı (yani 8 hafta+6 hafta toplamda 14 haftalık süre) hizmet süresine eklenmesi, geri kalan kısmın ise eklenmemesi gerekirken bilirkişi tarafından işçinin kaza geçirdiği 28.10.2011 tarihine kadar 3 yıl 10 gün çalışan davacının ihbar öneli 6 hafta kabul edilerek 12 haftalık raporlu kısmın davacının kıdeminden sayılması hatalı olmuştur. 5 ay 16 gün raporlu olunan dönemden 14 haftalık süre hizmet süresine eklenerek hesap edilmelidir.” (7 Hukuk, 2014/1190 K.)

SONUÇ

Yukarıdaki Yargıtay kararlarından da açıkça görüleceği üzere;

 • İşçinin çalışırken aldığı raporlar, kural olarak, kıdem hesabında dikkate alınır.
 • Ancak işçinin bir defada/art arda aldığı ve süresi, işçinin ihbar süresi + 6 haftayı geçen rapor varsa, bu raporun toplam süresi, kıdem hesabında dikkate alınır; fakat ÜSTÜ dikkate alınmaz.

İki örnekle konuyu somutlaştıralım. İlk örneğimizde işyerinde 4 yıl çalışan işçi, bu süre zarfında; çeşitli dönemlerde ve sırasıyla 3 gün, 11 gün, 25 gün, 4 gün, 19 gün, 8 gün ve 1 gün rapor almış olsun. Bu işçinin kıdem tazminatı hesabında, bu raporlu günlerin tamamı dikkate alınacaktır.

İkinci örneğimizde yine 4 yıldır aynı işyerinde çalışan işçi, 5 gün, 150 gün, 8 gün ve 1 gün rapor almış olsun. 150 günlük rapor, işçinin kıdemi henüz 1 yıl iken alınmıştır (İhbar süresi rapor başlangıcı itibariyle 6 haftadır). Bu işçinin 150 günlük ve tek seferde/art arda alınan raporu, onun rapor tarihindeki ihbar süresi olan 6 hafta + 6 haftanın yani toplam 12 haftanın üzerindedir. Dolayısıyla, bu işçinin kıdem tazminatı hesaplanırken bu 12 haftalık süre kıdeme dahil edilecek; ancak bunun üstündeki süreler kıdem hesabına dahil edilmeyecektir.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. Ben iş yerine04.05.2016 tarihinde ilk 6 ay iskurla çalıştım.04.10.2016 da tam şirketin kadrosuna geçtim 24 gün sonra apandist ameliyatı oldum 20 gün rapor aldım sonra 1 buçuk ay çalıştım parmağımı kırdım 2 ameliyat oldum 3.5 ay rapor aldım fizik tedavide içinde. Is yeri kapanıyor yani el degisiyor,o yuzden ihbar tazminatim yok.Şimdi benim bu raporlarım tazminattan dusulecekmi

 2. Merhaba Zeynel Bey;
  Ben 03.03.2017 Tarihinden 30.05.2017 tarihine kadar Yani işyerim 3 ay işkurlu olarak çalıştırdı. 31.05.2017 Tarihinde süresiz iş sözleşmesi yaptırdı.13.12.2017 Tarihine kadar Yani 6 ay 13 Gün sorunsuz şekilde çalıştım. Daha sonra uzun bir hastalık dönemi geçirdim. 13.12.2017 Tarihinden beri 3 aylık ve 2 aylık raporlar aldım. 15 günlük raporda aldım. İşyeri bana haber vermeden 09.07.2018 tarihinde beni işten çıkardı üstelik raporlu iken. Önce ihbar hak etmiyorsunuz dediler. Tazminat ödeyecez dediler. Sonra hiç birşey ödemiyoruz dediler. Bu konuda benim kıdem tazminatı veya başka bir hakkım var mıdır? Cevaplarsanız memnun olurum.iyi çalışmalar

 3. Merhaba. 27.05.2018 tarihinde yaklaşık 4-5 metre yüksekten düşerek sağ el skaphoid ( bilek ) kırığı yaşadım ve o tarihten itibaren raporluyum. 12.09.2017 tarihinde işe başladım. Sorum şu şekilde. Rapor ile alakalı işveren tarafından herhangi bir fesih sebebi bildirilmedi ve iş başı yaptığım tarihte çıkışım verilirse hesaplama ( kıdem, ihbar, yıllık izin ) nasıl yapılmalıdır ? Kanunda bu konuyu belirten açık madde olmadığı için yönlendirmenizi talep ediyorum. İlginiz ve alakanız için şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 4. Merhaba 7mart 2018 yılında işe başladım 30 Ocak 2019 da iş. Eren kıdem yaz tazminatı vermemek için işden çıkarıyor 35 gün eksiğim var kıdem tazminatı almam için 24 gün 2 şer saat iş aramam için izin verildi 11 gün daha olsa kıdemli hak edeceğim rapor alsam kıdem tazminatı alabilirmiyim

 5. Merhaba 15 ocakta raporum bitiminde isten cikarildim. Kidem ve ihbar tazminatim ocakta raporlu oldugum icin aralik burut ucretten tazminat odedilwr. Sizce tazminat hesaplamasi ocak 2019 mu yoksa 2018 ucrettenmi hesaplamak gerekir.

  1. Merhaba. İşten ayrıldığınız tarihte ücretiniz ne ise, onun üzerinden hesaplanması gerekir.

 6. Merhaba
  Ben memet 01.04.2014 te iş başı yaptım ve şu ana kadar çalışmayı sürdürüyorum.01.02.2019 da ayağımı kırdım ortalama 70 gün kadar raporlu kaldım.raporlar 20 gün tekrar 30 gün ve tekrar 30 gun olaarak verildi.ve tazminatım ödenecektir.ogrenmek istediğim ise tazminat hesaplamasında bu 70 gün dusurulerekmi hesaplanır.
  Teşekkür ederim.
  Saygılar.

  1. Merhaba. Yazıda da açıklamıştık. Kesintisiz aldığınız rapor süresi ihbar süreniz + 6 hafta kadar değilse, bu raporlar kıdem tazminatı hesabında dikkate alınır.

 7. Selamlar lar iyi çalısmalar. Cevaplarsanız çok memnun olurum.7 yıldır çalıstıgım iş yerim devir olcak ve tazminatlarımız verilcek denildi.Tazminatımız hesaplanacagı Son ay da benim 10+2 gün istirahat raporum var ve son brüt maaşım bu yüzden düşük görünüyor.Tazminat hesaplamasında raporlu günlerim ilave olması gerekir mi yoksa son brüt maaşım neyse ondanmı hesaplanır. iyi günler

 8. Merhaba, 2017 Ekim iş girişliyim. 2018 kasımda kanser tedavisine başladım ve 12 aydır 3er aylık raporum var. Bu ay iş akdime son verilecek, tazminatım 2018 kasıma göre mi, 2019 kasıma göre mi hesaplanacak acaba?

 9. İyi günler. tek sefer de 7 hafta raporluydum 3+2+2 aralıklarla tek seferde rapoluydum.. Sizin açıklamış olduğunuz yazı da ihbar öneli + 6 hafta diyorsunuz. Şimdi ben 6 yıldır kamuda çalışıyorum. ihbar önelim 8 hafta normalde. 8+6 : 14 hafta yapıyor yazınıza göre… Benim 7 haftalık raporum var. Umarım doğru anlamışımdır benim bu 7 haftalık raporum kıdem tazminatım hesaplanırken kıdemden sayılacak doğru mudur? aldığım rapor 14 haftadan az çünkü?

 10. Merhaba ben 19.01.2015 Tarihinde …’ye işe başladım hala devam ediyorum Temmuz ayının 1 de menisküs sen ameliyat oldum Temmuz ayının 31 inde iş başı yapmam gerekiyor du araya kurban bayramı girdi 4 Ağustos da iş başı yapacakdım o gün tekrar doktora gittim doktor tekrar 1 aydaha rapor verdi Eylül ayının 2 sinde iş başı yapmam gerekiyor du iş başı yapmadan doktora gittim doktor tekrar 20 gün daha rapor verdi eylülün 23 inde işbaşı yaptım 9 gün çalıştım dizim ağrı yaptı 2 ekimde Tekrar doktora gittim 20 gün daha doktor rapor verdi ekimin 22 sinde iş başı verdi rapordan sonra SSK günlerimde doldu kendi isteğim kW ayrılırsam ne haklarım ala bilirim bilgilendirirsen çok sevinirim hayırlı günler kolay gelsin

 11. merhaba;
  eşim evlilik nedeni ile işten ayrılmayı düşünüyor tazminat hesaplanırken son aylarda bazı günler raporlu olduğundan primi eksik yatıyor tazminat hesaplanırken eksik yatan primden mi hesaplanacak bilgi verebilir misiniz.

 12. Merhaba doğum raporundan sonra işten çıkarılırsam raporlu olduğum 112 günlük süreç tazminat hesaplanırken sayılırmı yoksa çıkışım rapor aldığım gündenmi hesaplanır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu