Kıdem Tazminatı

Evlilik tazminatı var mıdır?

Evlilik tazminatı nedir?

Kadın işçilere getirilen bu hak aslında evlilik tazminat değildir. Doğrusu, kadın işçinin evlilik nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanmasıdır. Bu yazımda size kısaca, evlilik tazminatı olarak bilinen ve işçinin kendi isteğiyle işten ayrılması halinde bile kıdem tazminatı alabileceği durumu açıklamaya çalışacağım.

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı

Yukarıda da belirttiğim gibi, doğru tanımlama budur. İş Kanununa göre, normal şartlar altında, kendi isteğiyle işten ayrılan yani istifa eden bir işçinin kıdem tazminatı alma hakkı yoktur. Bunun üç istisnası olduğunu daha önce yazmıştım. İşte bu istisnalardan biri de, kadın işçinin evlenmesidir.

Evlilik tazminatı nasıl alınır?

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bu hususta daha önce yazmış olduğum şu yazıdan geniş bilgi edinebilirsiniz. Burada kısaca tekrarlamam gerekirse;

 • Kadın işçi evlendiğinde
 • Resmi nikah tarihinden itibaren 1 yıl içinde işten ayrılırsa
 • İşyerindeki kıdemi de en az 1 yılsa

Bu işçi istifa ettiği halde kıdem tazminatı alabilecektir. Bunun için yapması gereken ise, evlilik nedeniyle kıdem tazminatı istediğini belirtir bir dilekçe hazırlamak, dilekçeye evlilik cüzdanının bir suretini eklemek ve bunu işverene vermektir. İşçinin kıdem tazminatının derhal ödenmesi gerekir. Bu konuda işverenin bir takdir hakkı da yoktur.

SONUÇ

evlenme kıdem tazminatı

Evlilik tazminatı aslında; kadın işçinin evlendiği için işten ayrıldığında kıdem tazminatını alabilmesidir. Önemli olan kadın işçinin işyerindeki kıdeminin en az bir yıl olması, resmi nikah tarihinden itibaren en geç bir yıl içinde işten ayrılmış olunması ve işverene verilecek ayrılış dilekçesinde bu hususun açıkça belirtilmiş olmasıdır.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 Yorum

 1. Iskuran ise girdim eylide aralik ta ise kadroya alindim kadrolu oalrak 5 ayim oldu evlenicem isten ayrilirsam kidem tanzimati alabilrmiyim iskurda dagil. Mi

 2. Meraba. İyi günler. 2 ay önce evlendim. … markette calışıyom. Kıdem tazminatımı almam İçin bekliyorum. Dilekçe yazarken. Nasıl yazmayalım 5 sene mi dolduracam 7.10 da bide eşimin tahini çıktı. Sahil güvenlikte

 3. Evlilik nedeni işe işten çıktığımda hemen sonra baila bir işe girmem tazminat alma hakkıma engel olur mu

 4. 5 yildir part TİME çalışıyorum .şimdi full e gecicem .bikaç ay içinde evlenirsem tazminat nasıl hesaplanır. 5 yılım part olarakmi full olarakmi hesaplanır?

  1. Fatma hanım, işyerindeki toplam SGK prim gününüze bakılır. Bu rakam üzerinden ödeme yapılır.

 5. Evliligimin senesinin dolmasına tam 1 ayım War doğum yaptım 4 aylık iznini kullandım şimdi 6 aylık izindeyim ama yarın istifa edeceğim 6 aylık ücretsiz izNimi imzaladim kıdem tazminatını almama bu ücretsiz iZin engel olur mu imzaladigim icin

  1. Ayşe hanım işyerindeki toplam kıdeminiz 1 yılın üzerindeyse, bu ücretsiz izin neden kıdem tazminatı almanıza engel olsun?

 6. 28.08.2017 tarihinde ise girdim temmuz 2018 de dugunum var işde 1 yılımı doldurmadım kidem tazminati almak icin 1 yılımı doldurmam mi gerekiyo

  1. Evet, Rumeysa hanım. 29/08/2018 tarihinden itibaren -nikahtan sonra 1 yılı geçirmeden- işten ayrılarak kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

 7. Evlilik dolayısıyla cıkış dilekcesini kızlık soy adım lamı yazmam gerekiyo öğrene bilirmiyim

 8. işe 03.09.2015 tarihinde girdim yol param 180 tl yemek param 350 tl yolla birlikte ayık 1635 tl maaş alıyorum işten 28.04.2017 tahinde ayrılıyorum evlilik nedeniyle evliliktazminatım nekadar olur acaba ?

Başa dön tuşu