Kıdem Tazminatı

Ev hizmetlerinde çalışanlar kıdem tazminatı alabilir mi?

Ev hizmetlerinde çalışan, temizlikçi ya da bakıcı gibi birçok kimse bulunur ve bu çalışma bazen yıllarca sürebilir. Uzun yıllar çalışan bir kimsenin aklına şu sorunun gelmesi de normal olsa gerekir: Ev hizmetlerinde çalışan kıdem tazminatı alabilir mi?

Ev hizmetlerinde çalışanın kıdem tazminatı

Öncelikle kıdem tazminatı hakkında temel bir bilginin bilinmesi gerekir. Kıdem tazminatı dayanağını 1475 sayılı İş Kanunu’ndan alır. Bunun anlamı, kıdem tazminatından söz edebilmek için öncelikle İş Kanunu’na tabi olmak gerekeceğidir.

O halde doğru soru şu olmalıdır: Ev hizmetlerinde çalışan kimse İş Kanunu’na tabi mi? Eğer cevabımız evet ise ikinci aşamaya geçebiliriz.

Ev hizmetlerinde çalışan İş Kanunu’na tabi mi?

Bu konuyu ayrıntılı olarak şu yazımda izah etmiştim: https://mustafabaysal.com/ev-hizmetlerinde-calisanlar-is-kanununa-tabi-midir/

O yazımdan da görüleceği üzere; aşağıdaki ev hizmetleri çalışanları İş Kanunu’na tabi olacaktır:

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!
  • Evde hastaya bakan hasta bakıcı ya da hemşire
  • Çocuk bakıcısı
  • Ev bekçisi

Aşağıda sayılan ev hizmetleri çalışanları ise İş Kanunu’na tabi değildir:

  • Özel şoför
  • Bahçıvan
  • Uşak
  • Temizlikçi
  • Aşçı

Ev hizmetinde çalışanın kıdem tazminatı

Yukarıdaki listelerden de görüleceği üzere; ev hizmetinde çalışan herkes değil, bazı çalışanlar İş Kanunu’na tabidir ve haliyle kıdem tazminatı hakkı da sadece bunlar için geçerli olacaktır.

Ancak kıdem tazminatı almak bazı şartlara bağlanmıştır ve bu şartlar sağlanmadan kıdem tazminatı alamaz. Kıdem tazminatı alma şartları şöyle özetlenebilir:

  • Ev hizmetlerinde çalışan kimsenin o evdeki kıdemi en az 1 yıl olmalı
  • İşin sona ermesi, kıdem tazminatı almayı gerektirecek nedenlerden dolayı olmalı

Bu nedenler o kadar çoktur ki; burada tek tek yazmam makalenin amacını aşacağından şu yazımdan bilgi edinebilirsiniz: https://mustafabaysal.com/kidem-tazminati-alma-sartlari/

ev hizmetlerinde çalışan kıdem tazminatı

Ev hizmetlerinde kıdem tazminatı hesaplama

Kıdem tazminatı hesaplama aslında son derece basittir. Eğer işçinin maaşı dışında aldığı başkaca bir ödeme yoksa, ki ev hizmetlerinde genelde olmaz, kıdem tazminatını hesaplamak zor olmayacaktır.

Buna göre ev hizmetlerinde çalışan işçi, çalıştığı her bir yıl karşılığında bir aylık brüt ücreti tutarı kadar kıdem tazminatı hak edecek ve bu ödemeden yalnızca damga vergisi kesilecektir.

Örneğin çocuk bakıcısı olarak çalışan kadının aylık brüt ücreti 30.000 lira olsa ve kadın bu evde iki buçuk yıldır çalışıyor olsa; basit bir hesapla kıdem tazminatı tutarı 75.000 lira olacaktır.

çocuk bebek bakıcısı kıdem tazminatı

SONUÇ

Ev hizmetlerinde çalışan kıdem tazminatı alma hakkına hem sahiptir hem değildir. Yazımda da izah ettiğim gibi, ev hizmetlerinde çalışan herkes değil; bazı görevleri yapanlar İş Kanunu’na tabidir ve kıdem tazminatından söz edebilmek için öncelikle iş Kanunu’na tabi olmak gerekir.

İş Kanunu’na tabi ev hizmetleri çalışanları da her halde ve şartta kıdem tazminatı alamaz; çünkü kıdem tazminatı almak belirli şartlara bağlanmıştır.

Ev hizmetinde çalışan kimse öncelikle en az 1 yıllık kıdeme sahip olacak ve ayrıca iş sözleşmesi de kıdem tazminatını alabilecek şekilde sona erecektir. Ancak bundan sonra, işçinin kıdem tazminatı alması mümkün olabilir.

Ev hizmetinde çalışanların kıdem tazminatı ile ilgili sık sorulan sorular:

Bakıcılar tazminat alabilir mi?

Ev hizmetlerinde çalışanlardan ister çocuk ve isterse hasta bakıcısı olsun, bakıcıların kıdem tazminatı alma hakkı bulunur.

Ev hizmetlerinde çalışanlar emekli olabilir mi?

Elbette, gerekli prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve yaş şartını sağladığı müddetçe, ev hizmetlerinde çalışanlar da emekli olabilir. Emekli olmak, ne iş yaptığınızla değil, tabi olduğunuz hükümler kapsamında ne kadar prim ödediğinizde ve yaşınızla ilgilidir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu