Fesih

Bir yılı dolmadan işten çıkarılan işçi

İşçinin bir yıldan önce işten çıkarılması

İş Kanununda “1 yıl” özel bir öneme sahiptir. İşçilerin temel bazı haklarından yararlanması, bu bir yıllık çalışma süresine bağlanmıştır. Bu yazımda işçinin, bir yıllık kıdemi dolmadan işten çıkarılması durumunda hangi hakları kaybedeceğini ve ne yapabileceğini açıklamaya çalışacağım.

İşçiler için bir yılın hesabı

Buradaki bir yıldan anlaşılması gereken, işçinin aynı işyerine ya da aynı işverene bağlı farklı işyerlerinde geçirmiş olduğu süredir. Aynı zamanda; işçinin işyerinde daha önce çalışıp ayrılmış olması halinde de, bu eski süreler de bir yılın hesabında, bazı durumlarda dikkate alınır. Örneğin işçi işyerinde daha önce çalışmış ve kıdem tazminatını hak ettiği halde almadan ayrılmışsa, önceki süreler de bir yılın hesabında dikkate alınmalıdır.

Kıdem tazminatı

Kıdem tazminatı almanın ilk şartı, işçinin o işyerindeki kıdeminin en az bir yıl olmasıdır. Bu da demektir ki; ister haklı nedenle olsun, ister 15 yıl ve 3600 günle olsun, isterse de askerlik nedeniyle olsun, işyerindeki kıdemi bir yıldan az olan işçinin kıdem tazminatı alması mümkün değildir.

Yıllık ücretli izin

İşçinin işten bir yıldan önce çıkarılmasının bir diğer sonucu da, yıllık izin hakkına sahip olamamasıdır. Öyle ki; yıllık ücretli izin hakkına sahip olmanın ilk şartı, o işyerinde en az bir yıldır çalışıyor olmaktır. Bu nedenle; bir yıllık süresi dolmadan işten ayrılan işçinin yıllık izin hakkı da olmayacaktır.

Bir yıl dolmadan işten çıkarılan işçi ne yapabilir?

bir yıl olmadan işten çıkarılan işçinin hakları

Bu sorunun cevabını ikiye ayırarak vermek durumundayım: işçinin iş güvencesi kapsamında olması ya da iş güvencesi dışında olması.

İşçinin işyerinde otuz veya daha fazla işçi çalıştırılıyor olması, işçinin en az altı aylık kıdeminin olması ve işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalışıyor olması durumunda; işçi işe iade davası açma hakkına sahiptir.

Yukarıdaki şartlara sahip olmadığı için işe iade davası açamayan işçinin ise kötü niyet tazminatı talep etme hakkı vardır. Kötüniyet tazminatı; fesih hakkını kötüye kullanan işverenin, ihbar sürelerine ait ücretin üç katı tutarında işçiye ödemek zorunda kaldığı bir tazminattır.

SONUÇ

İşyerindeki kıdemi 1 yıldan az olduğu halde işten çıkarılan işçi normal şartlar altında kıdem tazminatı ve yıllık izin ücreti alacağı hakkına sahip olamaz. Ancak; işçinin önünde izleyebileceği iki yol vardır.

İlk olarak; eğer işçi, iş güvencesi kapsamında ise, işe iade davası açabilir. Davayı kazanırsa, boşta geçirdiği süreler de artık kıdeminden sayılacağından, yeni kıdemi bir yılın üzerine çıkabilir ve böylece kıdem tazminatı ve yıllık izin ücretlerini alabilir.

İkinci olarak ise; işçi, iş güvencesi kapsamında değilse, kötüniyet tazminatı talep edebilir. İşçinin açacağı bu davada haklı bulunması halinde; kıdemi altı aydan az olan işçiye 6 haftalık ve kıdemi altı aydan çok bir yıldan az olan işçiye ise 12 haftalık ücreti tutarında kötü niyet tazminatı ödenmesine karar verilir.

Aşağıdaki yazılarımıza da göz atarak benzer konulara bilgi sahibi olabilirsiniz:

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Merhaba ben yurt dışında QATAR doha da doğuş şirketinde çalışıyorum yılın dolmasına 10 is günüm var ve isten cikarilirsam tazminat ve yıllık izin ücretini ala bilirmiyim

  1. Hayır, 1 yıl dolmadan ayrılırsanız ikisini de (izin ve kıdem tazminatı) alamazsınız. Ama ihbar tazminatınızın ödenmesi gerekir.

 2. Merhaba
  10 ay 3 gün çalıştığım iş yerinden 05.09.2016 tarihinde iş hakdim fesedildi. Benimle birlikte 3 kişi çıkarıldık ve bu iki ay içinde de her ay bir kişi olmak kaydı ile işten çıkarılma gerçekleşti. Ohal kapsamında bizi işten çıkarma durumlarının olmadığı yazıyor. Tam 2 ay olmasına rağmen halen iş bulamadım ve ihbar tazminatımız ödenmedi. Hangi yolu izlemeliyim.

  1. OHAL’de de işçi çıkarılabilir. Ancak ihbar tazminatınız ödenmediyse İşkur’a şikayet dilekçesi verebilir ya da doğrudan iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

 3. Merhaba. 9.5 aydır çalıştığım iş yerimde işten çıkarmalar başladı. Sıra muhtemelen bana da gelecektir. Beni işten çıkarmaları yasal mı? Çıkarılmam durumunda bana herhangi bir tazminat ödemeleri gerekir mi?

  1. Bu sorunun cevabı, hangi gerekçeyle çıkarılacağınıza göre değişir. İşten çıkarılırsanız ve tekrar yazarsanız o zaman yardımcı olmaya çalışırım.

 4. Merhaba kurumsal bir firmanın bayiliğini farklı İlçeler de açtığı şubelerle işleten bir Ltd şti nde çalışmakta idim.2 buçuk yıl çalıştığım firmadan kendi isteğim ile hicbirhak talep etmeden ayrıldıktan bir buçuk ay sonra yeniden aynı ise geri dönüş yaptım. is yerin de 2. başlangıcıM henuz 11 ay 13 gün olduğun da işverenin arayarak genel merkezin benim bulunduğum ilçede ki şubesini ay sonunda kapatacagini ayin bitmesine henüz 25 gün kaldığı halde 1 yılımin dolup hak kazanmamam için sadece ihbar tazminatı ödeyerek aynı gün is çıkışımi yapmıştır. Diğer çalışanlar ay bitene değin calismaya devam etmişlerdir. Bu konuda nasıl ilerlemeliyiz.Teşekkürler.

  1. Merhaba. Daha önceki çalışmanızda kıdem tazminatı alma hakkına sahip olmadan ayrıldığınız için, yeni çalışmanızın dikkate alınması ve bir yıl da dolmadığı için kıdem tazminatı ödenmemesi normaldir. Ama siz işverenin sizi art niyetle çıkardığı kanaatindeyseniz, yazıda belirtilen yollara başvurabilirsiniz.

   1. Merhaba.7 aydır kurumsal bir firmada çalışıyorum. Sürekli mesai yaptırıyorlar ve mesai ücreti vermiyorlar .ne yapmam gerekiyor . Yardımcı olursanız sevinirim

 5. Mrb annem işkur tarafından işe yerleştirıldi yılının dolmasına 4 ay var .işten kendi isteğiyle çıksa bir ceza odeyecek mi

 6. iyi gunler 1yil 9 ay 23 gun calistigim sirketten ckarildim 14 gun izin kullandm 9 ay 23 gun icin izin ucreti alabilirmiyim

 7. Merhaba. Calistigim is yerinde 20 gun sonra 1 senem dolacak. Fakat ise basladiktan 3 ay sonra sigortam baslatilmis. Ve ilk 5 ay 800 tl maas odendi tarafima. 6.aydan itibaren asqari ucret 1300 tl odendi. Maalarimz elden veriliyordu. Calisma saatlarim sabah 8.30 aksam 18.00.. resmi tatillerde izin vermiyorlar. Sadece pazar gunu izinliydim. Ve dun bana beni isten cikarmak istediklerini soylediler. Sizce benim ne yapmam gerekiyor. Simdiden cok tesekkur ederim.

  1. Sizi işten çıkardıklarında büyük ihtimalle resmiyette bir yılınız dolmamış olacak. Bu durumda mecburen dava açmanız ve aslında daha uzun süre çalıştığınızı kanıtlamanız gerekecektir. Başkaca bir yol görünmüyor.

 8. 1 yilinin dolmasına 15gun kala işten çıkarıldım olayın şoku ile fesih sözleşmesini imzaladım ihbar tazminatımi eksiksiz aldığım yaziyordu. Performans düşüklüğü sebebi ile cikarildim. Ne yapabilirim?

 9. merhaba, 11.01.2016 yılında işe basladım. ve beni işten çıkartma kararı aldıklarını dile getirdiler hemüz yazılı bir tenliğ yoktur. kıdem alma hakkım var mıdır. dönüş yaparsanız çok sevinirim

 10. 30/11/2016 işten çıkışım verildi tazminatlı bir şekilde benim geriye kalan raporum ne oluyor…
  rapor bitiş tarihi:26/12/2016

 11. Merhaba hocam 1.02 2016 günü ise basladim 31.01.2017 günü firmamiz degisecek ve ihbar tazminati vermemek için fesih imzaladik 7 gün izin aldim ancak Ben kidem ve yillik izin hakkimi 1 günden kaybedecekmiyim yada 31 ocak günü çalisacagim o gun bana sirket çikis gôsterebilirmi yoksa çikis sonraki gün mü olur Eger öyle olursa 01.02.2017 günü hak ediyormuyum fesih bildiriminde 31.01.2017 günü isimiz sonlanacaktir yaziyor saygilar hocam cevap verirseniz sevinirim

 12. 02.05.2016 tarihinde ise girdim 08012017 tarihinde isten cikarildim ama isten cikarilacagim daha once bilgi verilmemisti bende ihbar tazminatimi istedim suan sadece bir aylik tazminatim oldugunu soyluyor ve imza atarsam odeyecegini bildiriyor sizce ne yapmaliyim imza atarsamda vermeyecekleri suphesi var icimde

  1. Fatma hanım, imza atsanız bile banka hesabınıza para yatırılmadıktan sonra sıkıntı olmayabilir. Yine de takdir size aittir.

 13. İYİ GÜNLER ÖZEL BİR ŞİRKETTE 12 YILDIR ÇALIŞIYORUM.İŞVEREN KENDİNCE TAZMİNAT VERMEMEK İÇİN HAKLI SEBEP UYDURSA ÖRNEK İŞİ AĞIRDAN ALIYOR,TALİMATLARA UYMUYOR,ÜSTLERİ İLE PROBLEM YAŞIYOR VB GİBİ
  3600 Ü ÇOKDAN DOLDURDUĞUMDAN MAHKEME SÜREÇLERİNE KALMADAN TAZMİNATIMI NASIL TALEP EDER VEYA ALIRIM.
  TEŞEKKÜR EDERİM.

  1. Bunun bir önemi yok, aksini mahkemede kanıtlayabilirsiniz. Ama öyle bir şey olacağını düşündüğünüzde erken davranıp 15 yıl ve 3600 günden siz ayrılarak kıdem tazminatınızı isteyebilirsiniz.

 14. iyi günler.
  iş yerinde daha önce 5 ay çalıştım küçülmeye gidiyoruz diye bi sebep bulup işten çıkarılldım 6 ay sonra tekrar işe çağrıldım ve 8 aydır çalışıyorum şu anda tekrar çıkarılsam kıdem tazminatı hakkım varmı.

  1. İlk dönemin kıdem tazminatını almadıysanız, yıllık süreyi doldurmuş kabul edileceğiniz için vardır. Ama ilk dönemin kıdem tazminatını almışsanız, yoktur.

 15. İyi günler, 10 aydır bir iş yerinde çalışıyorum. ihbar süresi vermeden iş verene , işi bıraksam çalışmasam kaç gün hakkım olan maaşımdan ihbar tazminatı keserler yada kaç gün önceden bildirip işten çıkmam gerekir?

  1. Ahmet bey, 4 hafta önceden yazılı olarak bildirimde bulunmanız gerekir. Aksi takdirde işverenin, 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı alma hakkı doğar.

 16. Merhaba mustafa baysal ben Asfalt şirketin de 29.05.2017 Kantarci olarak iş başı yaptım bana iş veren tarafından verilen sözler mesai ler tam olarak verilmedi ve şirket içi durumlar oldu Lng tangki patladı ve talastimiz ortam şartlar şirket yöneticisi tarafindan sıfır konumda şirket yonecisi işten çıktı batlama olmadan önce ve yerine şef bakmaya başladı beni işten çıkartıp bana daraltma yapıyoruz diyerek çıkış imzalattı ve benden sonra şirkete tanıdı bir insanı farklı bir bozizyonda işe alıyor aynı gün beni cikarti gun ile benim ne yapmam lazım beni bilgilendirir mısınız

  1. Uğur bey, kıdeminiz 6 ayın altında olduğu için yapabileceğiniz bir şey yok. Sadece, size ihbar süresi kullandırılmadıysa, yani işten çıkmadan 14 gün önce bildirimde bulunulmadıysa, ihbar tazminatı alma hakkınız vardır. Tabi bir de, ödenmediyse maaş ve ücret alacaklarınız olur.

 17. 8 aydır bi işyerinde çalışıyorum 1.12.2016 girdim 24.7.2017 de çıkış verdiler küçülmeye gidiyo fabrika iş yok dediler çıkış parası alabilirmiyim nasıl haklarım var bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Merhaba. Gülizar hanım, bu durumda size ihbar süresi kullandırılmalıydı. Kullandırılmadıysa ihbar tazminatı alma hakkınız vardır. Ayrıca bir de işe iade davası hakkınız olabilir ki, bu dava için 1 aylık dava açma süresi vardır. Ama her işçi bu davayı açamaz. Şu yazıya bakarak, sizin işe iade davası açıp açamayacağınızı görebilirsiniz. https://mustafabaysal.com/adim-adim-ise-iade-davasi/

 18. Selam hocam ben ozel bi sirkette yurdisi isine qittim iskur sozlesmeli 1 yillik ama bu isyeri beni 8 aylikken isbitimi cikisi verdi ve isin devami halen devam etmekte 2019 a kadar sureli 28 gun ihbar veriyor calisarak ve bu 28 gun icinde hergun ekstra 2 saat is arama hakki veriyor ve benim cikisim agustos 18 de emza attim turkiyeye gidis tarihim eylul 15 i tam 9 ayim bitiyor ve sirketim tazminat olarak 8ay 1 gun belirlemis ama ben 1 yillik sozlesmem olduqu icin 8 aylik calismam sonucunda sozlesmemin geri kalan 4 ay eksiqini mahkeme yoluyla alabilirmiyim veya benim bu sirkete nasil bi dava acmaliyim cunku haksiz yere ekmegimden oldum

  1. Merhaba. Sözleşmeniz belirli süreli ve 1 yıl ise, bu durumda döndükten sonra dava açmanızı öneririm. Haklı bir sebep olmaksızın işten çıkarıldıysanız, kalan sürelerin ücretini dava açarak alabilirsiniz.

 19. Merhabalar ben bodrumda ozel bi restoranta yazin ise girdim. Ise gireli 40-45gun oldu ama beni işten cikardilar benim kanunen yasal hakkim nedir bu konuda cunku onceden bilgilendirme yapmadilar ansizin cikardilar ne yapmaliyim.

 20. Mustafa Bey Merhaba,

  Eşimin işe başlama tarihi bu senenin mart ayıdır.Eşim iş yerinde biraz rahatsızlandğı için izin alıp doktora gitti max 1-2 saat içerisinde tekrar işe geldi,iş veren bu duruma kızıp eşimin yerine iş alını açılması söylemiş yani işten çıkartıcak.Bununla ilgili benim yapabileceğim veya herhangi bir ahkkım varmıdır?

  Teşekkürler.

  1. Hamza bey merhaba. Şu aşamada yapabileceğiniz bir şey yok. Ama eşiniz bu gerekçeyle işten çıkarılırsa, en azından ihbar süresi kullandırılması gerekir. Zaten başkaca da bir hakkı yoktur. Çünkü kıdemi anladığım kadarıyla 6 ayın altında.

  2. Mustafa bey Merhabalar , ben bina görevliliği yapıyorum 24.10.2016 da işbaşı yaptım ve şuan ayrılmak üzereyim yada onlar çıkartacak iki yoldan biri , bir yıl dolmadan işveren beni çıkartırsa tazminat hak alabilirmiyim yada bir yıl doldu ben ayrılmak istiyorum gene alabilirmiyim

 21. Mustafa bey merhaba
  Ben 20.05.2016 tarihinde şu anda çalıştığım yerde işe başladım. Ancak burası beni 01.06.2016 tarihine kadar benim bilgim dışında sigortasız çalıştırdı ve yine bu tarih itibariylede bana sormadan beni İşkur’lu olarak işe başlattı. 01.10.2016 itibariylede sigortalı hale getirdiler. Bugün itibariyle 10 ay 5 günlük sigortalıyım. Ancak çalıştığım yer bana söylemeden gazeteye şoför ilanı vermiş ve büyük ihtimallede beni çıkartacaklar. Şimdi bu durum karşısında benim kıdem tazminatı ya da diğer doğacak haklarım nedir? Şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla

  1. Haluk bey, size cevap vermem için erken. Ancak, işten çıkarılırsanız ve tekrar yazarsanız, o zaman durumunuzu değerlendirebilirim.

    1. Merhaba ben 06 06 1916 yılında ise girdim ve patronla sebepsiz tartıştık işten ayrıldım iki ay sonra tekrar çağlidim hala çalışıyorum senelik izin bir hafta kullandım bir haftanın parasını isteme hakkım olmasına rağmen vermiyorlar işten ayrılmayı düşünüyorum hakkım neler öğrenebilir miyim teşekkür ediyorum

 22. Mustafa Hocam merhaba . Kamu kurumunda çalışan bir işçi, işe girişten emekli maaşı hak ettiği tarihe kadar olan kıdem tazminatını alıp aynı iş yerinde çalışmaya devam etmekteydi.ancak ikinci bir kıdem hakkını kazanamadan yani 1 yıl dolmadan ihbar süresi verilerek işten çıkarıldı. bu durumda işçiye kurum tazminat öder mi yoksa işçinin işe iade veya kötüniyet davası açması mı gerekir?

  1. Merhaba. Öncelikle şu yazıma göz atmanızı öneririm. Sizin ilk ödediğiniz miktar zaten kıdem tazminatı değil; aslında bir tür avanstır. Dolayısıyla, işçinin tüm kıdemi hesaplanmalı, buna ait kıdem tazminatı bulunmalı ve bu rakamdan, işçiye daha önce ödenen avans miktarı (isterseniz faziyle) düşülerek, aradaki fark işçiye ödenmelidir.

 23. Mustafa Bey Merhaba,

  1 Şubat 2017 de işe başladım ve işverenim bugün 19.10.2017 de fesih bildirimi yaptı. İhbar süremin sonu olan 13.10.2017 gününe kadar da her gün 2 saat erken çıkma hakkımla çalışacağımı bildirdi. haklarım nelerdir, bilgi rica ederim. teşekkürler,

 24. 1.11.2012 yılında işe başladım her onbir ay geçtiğinde işten çıkmak zorunda kalıyoruz evrak imzalatıp işten ve sigortadan çıkartıp maaşta vermiyolar .Bu durumda ne yapmalıyız cevap yazarsanız sevinirim

  1. Tarık bey bu durumda mevsimlik işçi olarak çalışıyorsunuz demektir. İşin niteliği bunu gerektiriyorsa, yapacağınız bir şey yoktur.

  2. 2014 2015 2016 2017 2018 bu yıllarda düzenli olarak 6 ay ve 10 ar ay sözleşmeli olarak ayni firmada çalışıp çıkartıldim ve cagrildim hic 1 yil tamamlamadim tazminat hakkim varmi

 25. MERHABALAR. bir yılımın dolmasına henüz 1 ay varken işten çıkarılıyorum. ihbar süremi bildirdiler. sigortalı bir işkurumu. benim isteğim dışında çıkışım yapılıyor. ne yapmam gerek. herhangi bi ücret ödenmeyecek mi bana

  1. İhbar süreniz bildirildiyse ücret ödenmeyecektir. Eğer sizi hemen işten çıkarma yoluna gitselerdi ihbar tazminatı ödeyeceklerdi. İhbar sürenizi toplu olarak da kullanabilirsiniz. Çünkü günlük iki saat erken paydos hakkınız var, bu hakkı kullanmazsanız birkaç gün önce işi bırakabilirsiniz. Tabii sigorta çıkışınız ihbar süresinin sonunda yapılır.

   Saygılarımla

 26. ben kapıccı olarak calısmıs oldugum bınada yenı yonetım benı işden cıkarıyor ben bu iş yerinde 5 yıldır calıstım bana sigorta ve maıs odeme yapmadıla ve ızın kulanmadım cocuk parasıda odemedıler ne yapmalıyım

  1. Oktay bey, işten çıkarıldıktan sonra dava açarak geriye dönük haklarınızı talep edebilirsiniz.

 27. slm özel güvenlik olarak özel bir şirkette çalışmaktayım maaş ve çalışma şartların dan işten ayrılmak istiyorum ihbar süremi istedim ama hiçbir resmi evrak olmadığın dan 6 ayım dolmasına 3 gün kala işi bırakacağımı söyledim önceden hesap yapmamıştım sizce tazminat alabilirmiyim

  1. Mustafa bey, bu durumda haklı fesih yapmanızı öneririm. İhbar süresini bekleyerek ayrılmanız gerekmez.

 28. aynı işyerinde 1.5 yıldır calışıyorum ama sene dolmadan girdi cıktı yapıyolar bu şekilde tazmınat ala bilirmiyiz

  1. Aradaki boşlukları mahkemede açıklayabileceğinizi düşünüyorum. Sadece bu nedenle kıdem tazminatı hakkınızı yitirmezsiniz.

 29. Merhaba, ben bir sitede toplam 10 personeli olan özel güvenlik çalışanıyım 1 senemin dolmasına (ihbar süresi dahil 28 gün ) 18 gün kala iş akdimin sonlandıralacağını belirten ihbar bildirimi aldım. Sebep olarak da şirketin projede vermiş olduğu hizmetin sonlandırılacağı belirtilmesi üzerine işten çıkarıldığım yazılı; fakat benim dışımdaki mesai arkadaşlarım işlerine devam edecekler onlar böyle bir bildiri almadı. şirketin ise 1 senelik sözleşme yaptığını biliyorum yani kötü niyetle çıkarıldığımı düşünüyorum bundan yola çıkarak iş mahkemesine hangi davayı açmam doğru olur.
  Teşekkürler.

 30. … projesi için çalışmış olduğum çağrı merkezi işinden ayrıldım. Sunulan teklif şuydu 100 saat konuşmayı doldurup 1600 tl maaş ve 10 satışa kadar her satış için 40 tl ydi. 60 Saat aşağısında hiç bir ödeme yapılmayacaktı. 100 saati doldurunca sigorta da ödenecekti. ilk ay 107 saat çalışmam vardı, 11 saat çalışmam kesilerek 96 saat üzerinden ödeme yapıldı. Gereksiz görüşmen var denilerek 11 saat kesinti yapıldı haydi neyse diyerek, ikinci ay 1 dk dahi boş konuşma yapmadan 101 saat görüşme yaptım. 13 saat kesinti yapıldı. işyeri temsilcisi … beyle ben ve diğer benim gibi tüm mağdur çalışanlar görüştük . Yuvarlak cevaplarla işinize gelmezse çalışmayın tavrında bir görüşme yapıldı. Ben ve tanıdığım skype üzerinden görüştüğüm tüm arkadaşalarımda 10 larca saatlik kesinti var ve düşünün 60 saate kadar para vermeyen firma 100 saatten 16-17 saat kesince çalışanına ne sigorta yapıyor ne de doğru maaş ödemesi böylece bedavaya işçi çalıştırıyorlar. Kendim tüm konuşmalarımın gün sonunda saat bilgilerinin resimlerini aldım. Bu firma 3600 kadar kişiyi bu şekilde kullanıp para vermeden veya çok cüz i vererek çalıştırıyor. Onlarca kişi bu sekilde muzdarip kişi verebilirim. bimer ve cimere . iş müfettişlerine başvuracağım ama bu firma yüzünden 3 yıllık tazminatım olan işimi bıraktım ve yine işsiz kalacağım ne yapmam lazım, Nitelikli dolandırıcılık bile sayılabilecek bu durumda zararımın tazmini için ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba. Sözleşmeniz var mıydı? Ayrıca hiçbir şekilde sigorta, pazarlığa tabi tutulamaz. Bir an önce arabulucuya başvurarak hakkınızı aramanızı öneririm.

 31. mrb mustafa bey ben sürücü kursunda direksiyon öğretmenliği yapıyorum. işe yeni girdim ve 1 yıllık sözleşme imzaladım. fakat üc ay çalıştıktan sonra işlerin düştüğünü ve işime son vermek zorunda kaldıklarını söylediler. 20 gün sonra çıkışımı vereceklerini söylediler fakat herhangi bir imza falan atmadım. ben ne tür haklara sahibin bu durumda kıdem+ihbar tazminatı, izin günleri veya daha farklı aydınlatırsanız sevinirim. birde önceden bilgi verdiler ama imza attırmadılar. imza atılması gerekmiyor muydu?

  1. Barış bey, belirli süreli iş sözleşmesi imzaladığınız için ihbar ve kıdem tazminatı talep edemezsiniz. Ama sözleşmenizin kalan sürelerinin ücretinin ödenmesini isteyebilirsiniz. Ödenmezse dava açmanızı öneririm.

 32. 18.09.2017 ise basladim askerlik den dolayi 01.09 2018 isten cikmam gerekiyor tazminat alabilirmiyim

  1. Ali bey, 1 seneniz dolmadan ayrılırsanız kıdem tazminatı hakkınız olmayacaktır.

 33. Merhabalar
  20 nisan 2015 de A firmasında işe başlamış olup 31 ocak 2017 de kağıt üzerinde çıkışımız verildi ve sadece Kıdem tazminatı aldım. ihbar tazminatı hakkımızın saklı olduğu işten çıkarılma durumunda verileceği söylendi.
  Şimdi bu firmadan 19 ocak 2018 tarihinde işten çıkarıldıĞımız ve bütün haklarımızın verileceği söylendi.
  Şimdi benim 31 ocak 2017 ile 19 ocak 2018 arasında bir senem dolmadığı için kıdem tazminatı ve yıllık izin ücreti alabilme durumumuz nedir? Vermezlerse nasıl bir yol izleyebiliriz ? Ayrıca sigorta primlerimiz gerçek maaş üzerinden yatmamaktadır.
  Teşekkürler

  1. Merhaba. Gerçek bir giriş çıkış olmadığına göre, sonraki süreniz bir yılın altında da olsa, kıdem tazminatı hesabına dahil edilmelidir. Kullanamadığınız yıllık izin ücretlerinin ise her halde ödenmesi gerekir.

   1. Bu söylediklerinizi işverenin önüne koyabileceğim yasal bir evrak bulabilir miyim? Bu pzartesi çıkış işlemlerim yapılacak ama neyle karşılaşacağımı bilmiyorum.
    Teşekkürler

 34. Merhabalar ben 03.03.2017 tarihinde fabrika bünyesinde çalışmaya başladım. haberim olmadan 02.05.2017 tarihinde işten çıkarılıp 03.02.2017 tekrar girişimi yaptılar şuan sigorta günüm 323 gün ama aralık ve ocak maaşlarını yatırmalarına rağmen içeride 4 aylık maaşım var işten çıksam ihtar çekme hakkım olmuyor değil mi maaşımı alabilmek için ne yapabilirim hukuksal anlamında bir yıl dolması için 42 günü beklemek zorundamıyım cevaplarsanız sevinirim. Ayrıca sigorta meslek kodumda da yanlışlık var normalde kalite güvence departmanında biyolog olarak işe alındım ama kalite kontrol işcisi (cam) olarak kayıtlıyım işe girdiğimden beri yeni farkettim onuda.

  1. Seda hanım belirttiğiniz tarihlerde galiba bir yanlışlık var. Düzeltirseniz ona göre yol gösterebilirim.

   1. Evet yanlış yazmışım malesef mayısın 2 sinde işten çıkarılıp mayısın 3 ‘ün de tekrar işe alınmışım kendi fason firmasında çalışıyor gözüküyorduk kendi bünyesine giriş yaptı ama bizim haberimiz yok bu durumdan.

   2. işe başlama tarihim 03.03.2017 işten cıkarıldığım tarih 02.05.2017 geri alınış 03.05.2017 iki gün için ekstra sigorta yapılmıs sonrasında primlerim düzenli ödendi ödeniyorda.

    1. Bir yılı beklemenizi öneririm. Böylece kıdem tazminatı alma hakkınız da olur. Ama bekleyecek durumunuz yoksa, ihtarname çekerek haklı fesih yapabilirsiniz. Çünkü ödenmeyen maaşlarınız mevcut. Böyle bir durumda 1 yılınız dolmadığı için hem izin parası hem de kıdem tazminatı hakkınızı kazanamadan ayrılmış olursunuz.

 35. Merhaba.22.02. 2017 tarihinde bir sitede danışma güvenlik olarak ise başladım halen çalışmaktayım. 1 hafta sonra 1 yıl dolacak.haftanin 6 günü 2 gündüz 2 gece 1 tatil olarak 12 saat çalışıyorum. Başladığım tarihte 1650 maaşa başladım fazla mesai verilmiyor agi verilmiyor sadece yemek ve ssk.mesai için yemek verilmiyor.bu ay 100 tl zam yaptılar 1750 oldu.ben bu haklarını almak istiyorum Ayrıca agi verilmesi gerekmezmi? Ne yapmalıyım yol gösterecek arkadaslara teşekkür ederim.saygilar

  1. Soner bey AGİ verilmediğini nereden biliyorsunuz? Maaş bordronuzu kontrol ettiniz mi? Resmiyette veriliyor görünebilir.

 36. Merhaba. Zeynel Bey.
  Ben bir fabrikada yaklaşık 7 aydır çalışıyorum.Fabrika üretimi yavaşladığından dolayı eleman çıkarmaya başladı. Yanlız 1 yılımı doldurmadığımdan dolayı tazminat verilmeyeceğini söylediler. Ben kendi isteğimle ayrılmadığımdan fabrika tarafından çıkarıldığım için herhangi bir tazminat yada buna benzer bir hakka sahipmiyim.
  Yorumunuz için teşekkürler…

 37. iyi akşamlar bir firmada sureklı gereksız yere savunma alıyorlar ust amırım haklı oldugum yerde benden savunma istiyor konuşmak istetigimde benle konuşmuyır gayleye almıyor sureklı pskolojik baskıya magdur kalıyorum istifaya zorlanıyorum aldıgı savunmalarda sonuna kadar haklıyım bu konuda yardımıcı olmanızı bekliyorum

 38. merhabalar
  ben 9 ay dır çalışıyorum ve askerlik nedeni ile işten ayırılıcam .
  Herhangi bir tazminat alma hakkı varmı varsa bunu nasıl istemeliyim yardımcı olursanız sevinirim.

 39. Merhaba
  2017 temmuzda işe başladım bilgim dışında 2017 ekimde çıkış giriş yapılmış tekrar 2018 Nisan ayında da işten çıkartıldım bu durumda tazminat hakkım söz konusu mudur

 40. merhaba iyi calışmalar 7 aydir bir fabrikada calisiyorum 3 gun once isten cikarilcagim belirtildi tazminat alabilirmiyim.

  1. Sefa bey, 4 hafta önceden bildirilmezse, 4 haftalık ücretiniz kadar ihbar tazminatı talep edebilirsiniz.

 41. merhaba fabrikada işçi olarak calismaktayim gecen ay fabrika farkli bir adam saati giris sistemine gecti ve sikinti olmus maaslar eksik yatmis ama ben mesailerimi kayit etmedim maasim beklentimin altinda geldi napabilirim…

 42. Merhaba iyi günler,8 aydır çalışıyorum ve şirket daralması dolayısı ile işten çıkartılıyorum.4 haftalık ihbar süresi verildi.Bu durumdaki haklarımı açıklayabilirmisiniz teşekkürler

 43. Meraba ben şuan calisiyorum 1 yilimin dolmasına 2 ay kaldı raporluyken işten cikarilicagim söylendi bu durumda tazminat alabilirmiyim acaba yardımcı olmanızı istedim şimdiden tesekkurler

 44. İyi günler kolay gelsin ben geçen hafta pazartesi ve cuma hariç diğer günler isrirahat raporu aldım cuma günü ise haber vermem halinde işe gidemedim ve 04.12.2017 tarihnde işe başladım ve 11.06.2018tatihinde (bugün) işe geldim ve muhtemelen beni işten çıkaracaklar hakları var mı bide çıkarmaması adına kendimi nasıl savunmalıyım haklarımı nasıl aramalıyım yasal olmadığına dair nasıl konuşmalıyım

  1. Erdem bey, üst üste 2 iş günü işe gitmediyseniz, tazminatsız çıkarılabilirsiniz. Buna göre değerlendirmeniz gerekir.

 45. Az önce atmış olduqum mesaja sizden rica etsem acil cevap verir msiniz ? Bugün işten çıkarılma olasılığım yüksek çalştığım şirkette oturuyorum bana iş yaptırmıyorlar büyük ihtimal çıkş işlemlerimi hallediyorlar acil cevap verirseniz sevinirim

 46. Selam ben şuan ki çalıştığım işyerinden daha önce bu tarihte başladım 14 02 2017 de başlayıp bazı nedenden dolayı 10 07 2017 biraktim ve tekrar 06 12 2017 de tekrar başladım şuanda çalışıyorum işlerin bitme nedeniyle bizlere kendinize iş bakın diyolar bu durumda yasal haklarımız olan kıdem ve ihbar hakkı alabilirmiyiz.? teşekkürler

  1. Hacer hanım, yazılı ihbar bildiriminde bulunulmadıysa evet ihbar tazminatı hakkınız gündeme gelir. Kıdem tazminatı ise en az 1 yıllık kıdeminiz var ise olur. İşyerindeki önceki ayrılmanız istifa ise, ne yazık ki kıdem tazminatı hakkınız yoktur.

 47. Merhaba benim 1 yılı doldurmama 1 ay kaldı ve aniden işten çıkmam istendi yerime bir tanıdıklarını koyacaklarmış ve bende 15 gün iş arama hakkımın oldunu söyledim ama 15 günüm hala eksik ne yapmalıyım haklarım nelerdir aniden sebepsiz işten çıkarma hakları varmı? Teşekkürler

 48. 19 ayçaliştim kendiisgimle ayrıldım tazminathahhı hakkı dogarmı tazminat yokdiye kagıtimzalattılar

  1. Ertan bey, haklı bir gerekçeniz yokken işten ayrıldıysanız yani istifa ettiyseniz, evet kıdem tazminatı hakkınız bulunmamaktadır.

 49. Senemin dolmasina 15 gun kaldi sendikaya uyu oldugum icin beni kesin isten cikaracaklar ne yapmam gerekiyor

 50. İyi günler suan calıstıgım yerde maaş sıkıntım var ve 9eylul 2017 işe basladım ama işten çıkarılma gbı Bı durumum var ama senemi doldurmaya da 1 ayım var ne gbı haklara sahibim tazminat kıdem tazminatı gbı VS

 51. Selam ben altı aylik sozleşme yaptı aile sosyal yardımlaşma vakvında altı ay sonra işime son verildi bu durumda her hangi bir hak talep edebilirmiyim bilgilendirilebilifmiyim teşekurler

 52. Selam İstanbul’da çalıştığım firma beni Kocaelindeki şubesine göndermek istiyor muhtemelen çıkaracaklar 9 aylık bir çalışmışşığım var tazminat hakkım var mıdır ?

 53. 11 aydır çalıştığım iş yeri şuan anlaşmış olduğu firmadan parasını alamadığı için işi bıraktı ve bizede gıda işine gireceğini söyledi. Ve maaşımızın düşeceğini söyledi biz bu durumda ne yapabiliriz

 54. Taşeron firmada 8 ay çalıştım işten çıkartmalar oldu bende buna dahil edildim bu 3. şirket fabrikada işten çıkarılış sebebi iş bitti olarak göstermişler benim herhangi bir hakkım oluyormu ihbar tazminatını 2. şirkette almıştım bunuda eklıyım + sigorta kağıdında temizlik görevlisi yazıyor başka bir işte görevliydim fabrikada soğuk hava deposu görevlisi olarak teşekkürler cevabınız beklıyorum

 55. Merhaba.
  10. Ayıma girmis olduğum şirket departmanı kapatma kararı aldı. herhangi bir Sözleşme olmadı aramızda Yılım dolmadi fakat tazminat almanın başka bir yolu yok mudur ?

 56. Slm hocam bende şantiyede çalişıyom 7 aydır çalişiyom iş bitti bizi çıkarıldilar herhanki bir tazminat almamız varmı

 57. Merhaba bir firmada 6 aralık 2017 tarihinde basladım .askere gidecegim için 19 ekim 2018 tarihinde işi bırakacagım.Firma ile konustugum zaman tazminat vermeyecegini söylüyor sülüsü versem alamaz mıyım.Teşekkür ederim

  1. Merhaba. 1 yılınızı doldurmadığınız için, kıdem tazminatı hakkınız yoktur Muharrem bey.

 58. Slm.hocam.ben.kahtakale.gibi.bir.yerde calisiyorum patronum isten çıkmamı istedi ise gireli 10.ay oldu tek.çalışan elemandım tazminat ödemek icn çıkarttığı ni düşünüyorum işsizlik maaşı alablrmiyim.yada tzminat1

 59. Iyi günler bir firmada çalışıyorum ve şuan işçi çıkarılıyor 1 yılımın dolmasına 5 günüm kaldı kıdem tazminatı alabilirmiyim teşekkürler

  1. Merhaba. 1 yılın dolmasına bir gün bile kalsa, ne yazık ki kıdem tazminatı ya da yıllık izin ücreti alamazsınız.

 60. Merhaba ben 24 Ocak 2015 ye işe başladım ve hala aynı iş yerinde çalışıyorum şirket bize her sene iki üç ay çıkış yapıyor ve sonra yine aynı işe devam ediyoruz. Maaşımızda bürüt beşbin lira üzerinden yatıyor tazminat hakkımız var mıdır varsa ne kadar alabilirim teşekkürler

  1. Merhaba. Nasıl bir çıkıştan bahsediyorsunuz? Bu süre boyunca çalışmıyor musunuz? Yoksa ücretsiz izin tarzında mı oluyor?

 61. Evet bu süre zarfında çalışmıyorum komple çıkış olduğu için İŞKUR maaşından faydalanıyoruz şirket kendisi çıkarıyor istifa çıkışı değil

 62. 13 ocak 2018 de başladım işe, şimdi 31 aralıkta kapatacaklarını söylüyorlar. Dilersem başka bir şubeye gönderiyorlar ama istemezsem gitmeyi herhangi bir ücret alabilşyor muyum hakkım oluyor mu? Teşekkürler şimdiden.

  1. Merhaba. İş sözleşmenize bakmak gerekir. Sözleşmede, işverenin göstereceği başka şubede çalışmayı peşinen kabul etmişseniz, gitmeniz gerekir.

 63. Merhaba.6 aylık işçiyken iş kazası geçirdim.10 aydır raporluyum.iş yerim beni işten çıkaracağını söylüyor.kıdem tazminatı hakkım var mı?.teşekkürler

 64. Merhabalar ben uzun suredir ayni isyerinde calisiyorum kadrodan 2 sene once ciktim ve ayni yerde devam ediyorum yalniz yilim dolmadan cikis veriyorlar ve 45 gun sonra ise cagiriyorlar kadrolu olmadığın icin 45 gun gitmek zorundasın diyorlar yani kadro alimi olmadigi icin cikis veriyorlar bununda sarti 45 gun diyorlar kanunda böyle bir durum varmidir

  1. Merhaba. Osman bey hangi kurumda be hangi mevzuata göre çalıştırıldığınızı bilemiyorum. Bu konuda, yani yasal dayanak hakkında en iyi bilgiyi yine çalıştığınız yerden alabilirsiniz.

 65. Merhabalar işyerine 01.03.2018 tarihinde giriş yaptım , iş verenimiz primimizi asgari ücret üzerinden gösteriyor. Şuan da işten çıkartılma durumumda bu 9 aylık çalışma süresi için bana ne zaman ihbar çekmeli işveren ? İhbar çekmeden çıkartılırsam ne kadar tazminat alırım ve son olarak da ihbar çekip çıkarttığı takdirde hiç bir şekilde bir tazminat alma şansım olmaz mı ? Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. İşverenin 4 hafta önceden ihbar bildiriminde bulunması gerekir. Bulunmazsa, ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Bulunursa, hiçbir şekilde ihbar tazminatı alamazsınız.

 66. Merhaba 9 ay calistirilip haber verilmeden isden cikartildim asgari ucretle calisan isci olarak inbar tazminati ne kadar almam gerekir simdiden tesekkurler

  1. Merhaba. Kıdeminiz 9 ay ise, 4 haftalık brüt ücretiniz kadar ihbar tazminatı almanız gerekir. Bu da YAKLAŞIK olarak 1.890 TL yapar.

 67. Merhaba! Ben geçen hafta 4 gün izin isterdim sonra varınca nişan olayım oldu 1 hafta uzatmak istedim gittiğimin dıger günü müdür aradım tm dedi sonra 2 gün sonra tlf açıldı oranın Sahibi çıkışımı verdi ve çok mağdur oldum 15 ekim de sıgartalıydım ve yaklaşık 2 aydın sıgortam oldu haksız yere çıkarıldım sizce ne yapmalıyım her hangi bir hakkım varmı yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. Arabulucu başvurusu yapmanız gerekir. Devamsızlık nedeniyle çıkarıldıysanız, işverenin izni ile devamsızlık yaptığınızı bir şekilde ortaya koymanız gerekir.

 68. Merhabalar çalıştıgımda firmada 6 ay çalıştım taşaron şirketleri vardı. İşten cıkarı tekrar kendi bünyelerinde aldılar busefrde 1 yılım dolmasına 2 hafta kala beni işten çıkaracaklar tazminat hakı talep ede bilirmiyim

  1. Merhaba. İşyerleri arasındaki ilişkinin tetkik edilmesi gerekir. Bir avukatla bizzat görüşerek fikir almanızı öneririm.

 69. Merhabalar ben 8 aydır çalısıyorum bugün işverenim beni çagırdı ve çıkısımı verdi yasımdan dolayıymış ben karsonluk yapıyorum ve bana imza at dediler ve atmadım tazminatımı ödüyeceklermiş beni ocagın .9.na kadar çalısıyor gösteriçeklermiş ama imza atdıgım gün işe son veriçekmişim çalışmıyacakmısım ben geçensenede 8 ay çalısmıştım bu iş yerinde kendim çıktım işten tazminat almadım 6 ay ara verdim ilçi lazımmış bu sever baska alanda işe basladım ne yapabilirim haklarım varsa söylermişiniz

 70. Merhaba,
  10 ay 23 gündür aynı iş yerinde çalışıyorum. Kadın olmam ve nişanlı olmam sebebi ile bir yılım dolduktan sonra evlenir ve evlilik nedeni ile istifa edip tazminat alırım korkusu ile beni işten çıkarmak istiyorlar. Haklı neden göstermeden ihbar tazminatımı verip 31 Aralık tarihinde işten çıkarmak istediklerini gayri resmi olarak söylediler. Apar topar çıkarmak istemelerinin nedenini ise Ocak’ta asgari ücrete yapılacak olan zamdan faydalanmamamı sağlamak. İşten çıkarılmamın tek nedeni bir kadın çalışan olmam!
  Evlilik kadınların çalışmasına engel değildir! Evlenen her kadın tazminatını alıp çıkmak derdinde değildir!
  Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birinden 4 yıllık güzel bir bölümden mezun oldum. Mesleğime dair onlarca eğitim aldım ve kariyerimde ilerleyebilmek uğruna asgari ücretle dahi çalışmaya razı oldum. Çalıştığım iş yerinde iş yoğunluğu nedeni ile gece yarılarına kadar mesai yaptım ve hiç biri ödenmedi. Haklarımı az çok bildiğimden en azından mesailermin bir kısmını izin olarak kullanabildim ve halen içerde 60 satten fazla mesaim var. Tamamı giriş çıkış sisteminde kayıtlıdır.
  Aylarca emek verdiğim ve benimsediğim şirketimden cinsiyetim nedeni ile işten çıkarılmam bir insana yapılabilecek en ağır haksızlık ve hakaretlerden biridir.
  Elbette yasal yollar ile her hakkımı arayacağım ancak şu durumda adım adım ilerleyebilmem için beni dinleyen, anlayan ve yol gösteren insanların desteğine ihtiyacım var.
  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. Durumunuzu ve işverenlerin bakış açısını çok iyi özetlemişsiniz. Ne kadar haklı olsanız da kıdeminiz 1 yıl olmadıkça ne yazık ki kıdem tazminatı ya da yıllık izin hakkından faydalanamayacaksınız. Ama işe iade hakkını araştırmanızı öneririm. Şu yazımıza bakın, şartları varsa en azından işe iade başvurusu yaparak işverenden daha fazla hak elde edebilirsiniz: mustafabaysal.com/ise-iade-davasi-acma-suresi

 71. Merhaba benim %40 engelliyim çalıştım danışmanlık firması işlerin kötü olduğundan dolayı beni ilk işten çıkartmak istedi sonrada 15 günlük ücretsiz izne çıkarttı 15 gün sonra işten de çıkartabilirler 9 aydın çalışıyorum bu konu hakkında ne yapmalıyım

 72. Merhaba 10 ay calıstıgım sirketten isten cikarildim.Sefim 10 gun once haber etti fakat arastirmalarima gore 6 ay ile 1,5 yil calisanlara 4 haftadan once ihbar edilmesi gerekiyor.Ihbar tazminatı verilmedi is mahkemesine basvursam tazminat alma sansim var mıdır.

  1. Merhaba. İşverenin haklı fesih nedeni yoksa, 4 haftalık ihbar tazminatınızı talep etmeniz mümkündür Hidayet bey.

 73. 21 ocak 2018 tarihinde işyerinde çalışmaya başladım 1 ay sigortasız 3 ay da işkur üzerinden çalıştım 1 haziran 2018 tarihinden itibaren resmi olarak iş yeri bünyesine geçtim 14 ocak 2019 da bana performans düşüklüğü sebebiyle işten çıkarıldığımı 1 ay boyunca 2 saat erken çıkma hakkı verildi iş aramak için bu konuya göre haklarım nedir nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olur musunuz?

 74. Hayırlı akşamlar benim sorunum .eşim. Ameliyat oldu iki ay rapor aldı rapor bitişinde iş başı yaptim ucgun çalıştım bu defa iş yeri seni daha calısdiginiz dedi bir ay oldu iş basi vermediler çıkışta ta yapmadılar sikorta çıkışı yapılmadı iş basida vermiyorlar .yaklaşık üç yıldır aynı yerde çalıştım bu konuda ne yapmalıyım .işyeri şunu dusunuyor olabilir devamsızlık yaptı bir aydır ise gelmiyor deyipte ihbar name gelirse tazminatsız işten cikara bilirmi…..nasıl bir yol cizmem lazım..

  1. Merhaba. İşe alınmıyorsanız ama çıkışınız da verilmiyorsa, noterden bir ihtarname göndermeniz ve durumu kayıt altına almanız her zaman yararınıza olacaktır.

 75. Merhaba iyi günler takliben 6 yıl 10 aydır çalışmakta olduğum şirketten kendi isteğimle ayrılmak üzereyim kıdem tazminatı alamıyorum diye biliyorum fakat 22 iş günü olan yıllık izin hakkımı 2 ay ile kaybediyormuyum diye merak ediyorum bu konuda bilgi vermenizi rica ederim

  1. Merhaba. Evet, kısmi izin hesabı ne yazık ki yoktur. Bir gün bile kalmış olsaydı, yine de buna hak kazanamazdınız.

 76. Merhaba.. Yedi aydır bir firmadayım ve yöneticim personel arası laf taşıyo bizi birbirimize düşürmeye çslışıyo amavı beni bezdirmdk bunu herkes kabullenci. Ben inat ettim çıkmıcam o nıye kovmuyo onuda anlamadık. Şimdi çıkartırsa ihbar sürwsi tanıcak onu biliyorum öncekilere tanıdı. Benim 7 syım çöpemi gidicek çıkartılırsam

 77. Özel bir hastenede çalışıyorum ve ben 05.02.2018 tarihinde işe girdim 3 ay iş kur olarak çalıştırdılar 01.06.2017 tarihinde işe ilk giriş olarak gösterdiler şimdi beni çıkartmak istiyorlar nasıl bi yol izlemeliyim dava açabilir miyim 15 gün ihbar süresi vermezlerse.

  1. Kıdeminiz 6 ay aştıysa iki değil dört hafta ihbar süresi verilmesi gerekir. İşverenin sizi çıkarırken haklı fesih nedeni yoksa ve size ihbar bildiriminde de bulunmazsa, ihbar tazminatı talep edebilirsiniz. Diğer haklarınız için yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

 78. Merhaba benim sorum 03.09.2013tarihnde özel bir işyerinde çalışmaya başladım 10.11.2016 tarihinde magazadan izinsiz ürün çıkartım diye müdür tarafından ikaz edildim ve o tarih itibarından sonra personelin çagırmasına ragmen iş yerine gitmedi ne telefona cevap verdim nede gidip konuştum 10.11.2016 tarihi itibarı ile çıkışımı vermişler merak ettiyim şu anda mahkemeye versem kıdem tazminatı alabilirmiyim 15 yıl 3600den dolayı işyeri hangi kodu kullanarak işten çıkış yaptıgını bilmiyorum tazminat alma şansımız varmı veya ne yapabiliriz toplam 3yıl 2 ay çalışmışlıgımız var şimdiden teşekkür ederim

  1. Merhaba. İşten çıkarılma gerekçenizi tam olarak bilmeden bir şey diyemem. Ama 15 yıl ve 3600 gün şartını şimdi sağlamışsanız, geçmişe dönük bunun bir anlamı olmayacaktır.

 79. Merhaba ben buyuk bir firmanın samsun subesinde 3.5 yil calistim daha sonra samsun subesi kapatilacak olmasindan dolayi ikale yolu ile tazminatimi yillik izinlerimi alarak ayrildim daha sonra isten ayrilan personelin devam eden mahkemeleri sonuclandi ve 12 saat calisma suresini 10 saat uzerinden gosteren sirket 2 saatlik mesaiyi de odemeye mahkum oldu fakat bundan ben yararlanamadim ikale ile ayrildigim icin suan eski sirketimin tekirdag subesinde calisiyorum o alamadigim 2 saatlik mesaimi almak icin bi sansim varmi herhangi bi çıkış isleminden sonra

 80. Merhaba bir isyerinin muhasebe bolumunde calisiyorum.Baska bir mesai arkadasim bana hakaret ediyor ve bugün bu canimi cok sıktı.Patrona soyledim o da benim cikisimi verin dedi muhasebeciye ancak son bir sans daha verin dedi iptal etti cikarmayi.Iskur uzerinden %40 raporumla girdim.Haklarim nelerdir ?Mesai arkadasim cok dik biri oncesinde cok hakareti oldu bana hep sineye cektim bugun patladim ve agladim uzuldum.

 81. 6 aydır bir özel ögretim merkezinde çalışıyorum ve işveren tarafından çıkarıldım herhangi hak talep edebilirmiyim

 82. Merhaba 31/07/2018 giriş ve 26/07/2018 olarak sözleşmeli çalıştığım iş yerimden 20.03.2019 tarihinde bir aylık süre içerisinde yetersizlik nedeniyle işten çıkarılacağımı ve bu süre zarfında günlük iki saat iş arama hakkım olduğu sözlü olarak bildirildi. işten çıkarıldığımda tahminen 9 ay kadar fiili olarak çalıştırılmış olucam. Hangi hakları talep edebilirim.

 83. Merhaba 5 aydır sigortalı olarak bi cafede aşçı yardımcılığı yaptım ve ay sonuna 15 gün kala ay basinda işten çıkarılacağımı söylediler. Işten çıkarmak icin bahane edebilecekleri bir neden yok. Ascı başımız kendi arkadaşını getirmek amacı ile beni çıkarıyor. Yasal olarak ne yapabilirim? Haklarim nelerdir? Dava açsam sonuçlanma süresi ne kadar olur?

 84. Merhaba 4 aydır özel şirkette çalışıyorum haksız yere işten çıkarıyorlar yasal olarak yaptırımları neler?

 85. Merhaba ben ocak 28 2019 da bir hiper marketin kuruyemiş bölümünde firma olarak işe başladım başladığım tarihten 2 hafta sonra hamile olduğumu öğrendim 10 mayıs cuma günü rapor aldım ve iş verene gönderdim 11 mayıs ta işe döndüğümde beni işten çıkardığını söyledi ben 3 ay 20 gündür yaklaşık olarak çalışıyorum ve hamileyim ve bana bir açıklama yapılmadı işçi hakları nedir ben hamile olduğum halde kaç ay doldurmam gerekiyor çıkarabilmesi için yardımcı olursanız sevinirim

 86. Merhaba ben sigorta 95 girisli ama toplam sigirta gun sayim 3.030 gun ve 4 senedirli ayni isyerinde calisiyorum bana cok yukleniyorlar is olarak ve bende bedenen yipraniyor ve cok yoruluyorum bu sebebden isten ayrilmak istiyorum ama tazminat felan alabilirmiyim acaba ne yapmam lazim tessekkurler

 87. Öncelikle selamın aleyküm hocam ben yaklaşık 11 ay boyunca çalışmakta oldugum iş den çıkarıldım çalıştığım sektör inşşat nasıl haklara sahibim bilgilendirirseniz çok sevinirim

 88. esımle aynı ıs yerınde calısıyorduk ben bır senemı doldurdum cıktım ama esımın 11 ay oldu onu da arkamdan cıkısını verdıler ama benım 1 senem ful sıgorta yatırılmadı 7 8 ay kadar sıgortam var orada ve sıkayet etmeyı dusunuyoruz ne yapmalıyım

 89. Meraba ben fabrikaya sözlesmeli olarak ise basladim belirsiz sureli ve tam 11.5 ay sonra seneyi doldurtmadan cikardilar ve tekrar 3 ay sonra cagirdilar geri ise aldilar 9.5 ay daha calisip askere gittim ayni firmada toplam 21 ay calistim benim 21 ayin toplam tazminatini alma sansim varmidir askere giderken senelik izin parami falanda verdiler ne yapmam lazim…

 90. Merhaba. Ben bir fabrikada belirsiz süreli sözleşme ile çalışıyordum. Bir sene olmama iki hafta varken işten çıkartıldım. Nedenini sorduğumda üretim düşüklüğü dediler ama aynı işi 6 kişi yapıyorduk sıralama olarak 3. Düm. Çalışırken üniversite sınavına girdim kazandım. Bunu bildikleri için beni bir yılım dolmadan çıkardılar. Ve daha önce sürekli gece vardiyasına yazdılar benim istediğim dışında. Ne yapmalıyım?

 91. Selamınaleyküm. Benim babam kanser hastası ben işe girerken bunu bildirdim ve sürekli izin almam gerektigini söyledim. Bunu kabul ederek işe alındım 9 aydır çalışıyorum . şimdi izini bahane ederek işten çıkardılar nasıl haklarım var ne yapmalıyım.

  1. Merhaba. Çok geçmiş olsun. Açıkçası bu konuda aranızda yazılı bir anlaşma yoksa, genel kurallara tabi olursunuz. Burada önemli olan, işverenin çıkışınızı tam olarak hangi gerekçeyle verdiğidir.

 92. Merhaba arkadasimin yilligina 5 gün kala işten çikartilar hiç bi şekilde imza atmadi tazminat alabiliyormuyuz

 93. Merhaba,
  1 yılımın dolmasına 6 gün kala, 04 kodu ile işten çıkarıldığımı, çalıştığım günün akşamı mesai bitimine 30 dak.kala mail yolu ile bildirim yaptılar.Fesih o gün tarihi ile sigortada gerçekleşti fakat 2 ay oldu herhangi bir tazminat ödemediler.Dün arabulucu başvurusu yaptım.Dosyadaki seçeneklerin çoğunu işaretledim.Fakat ben bu işyerinde 4 yıldır(son 1 yılı sigortalı olarak belirsiz süreli sözleşmeyle daimi eleman olarak) dönemsel eleman olarak sigortasız çalışıyordum.Şirket çalışanı 30 kişi altında.Aşağıdaki soruları sorabileceğim avukat bulamadım. Bana yardımcı olup cevaplarsanız sevinirim.
  1-Arabulucu ile buluştuğumuzda tazminat hesaplamalarını benim mi yapmam gerekiyor?
  2-Kötü niyet tazminatı da istediğim arabuluculuk dilekçemde, kötü niyet ispatı olarak ihbar süremin kullandırılmaması ve ihbar ücretimin fesih tarihinde ödenmemiş olması kötü niyete girer mi?
  3-Kıdemimin domasına 6 gün kaldığı için kıdem tazminatı ve yıllık izin ücreti hak etmemiş olmama rağmen işverenden bunu sözlü olarak talep edebilirmiyim.
  4-Arabulucuda anlaşma sağlanırsa, daha sonra hizmet tespit ve prime esas kazanç davası açıp kazanırsam, kıdem tazminatı ve yıllık izin paramı ayrıca alabilirmiyim?
  5-Param olmadığı için noterden ihtar çekerek işvereni temerrüde düşüremedim.Bu durumda ihbar tazminatım için yasal faiz talep etsem alabilirmiyim?Mail yolu ile ödenmeyen tazminatımı talep ettim.Bu ihtardan sayılır mı?
  Sorularım daha çok ama en önemlileri bunlardı. Cevaplarsanız çok memnun olurum.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba. Cevaplara sondan başlayalım:
   5- İşvereni temerrüde düşürmek için mail yeterli olur mu? Tartışmalı konu, ama belki olabilir.
   4- Bu tamamen tutanakta ne yazdığına göre değişir. Tüm bu konularda uzlaşmış olursanız, dava açamazsınız. Ama uzlaşma dışı konularda elbette dava açabilirsiniz.
   3- Bunu sözlü olarak talep edebilirsiniz; ama işveren ödemek istemedikten sonra bir anlamı olmaz.
   2- Kötüniyet davasının sonucunu şimdiden bilemeyiz, şu yazımıza bakmanızı öneririm: https://mustafabaysal.com/kotuniyet-tazminati-nedir-hangi-isciler-talep-edebilir/
   1- Tazminat hesaplamasını sizin yerinize arabulucu yapmaz. Onun işi sizi uzlaştırmaktır. Dolayısıyla, alacak miktarınızı az çok tahmin etmelisiniz ki, ona göre pazarlık olabilsin.

 94. Tez cevabınızdan dolayı teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak.Cevaplarsanız sevinirim.
  Arabuluculuk masrafı için adli yardım talebi, arabuluculuk bürosunun bulunduğu yerdeki Sulh Hukuk Mahkemesi imiş.Buna başvurmak istiyorum.
  1-Bu başvuru, süreci etkiler mi?Çünkü araştırma yapılıyormuş.
  2-Arabuluculuk görüşmesi başlamadan önce mi başvurmalıyım?
  3-Eğer adli yardım alırsam, anlaşmazlık durumunda daha sonra açacağım davada da tekrar adli yardım talebinde bulunsam alabilir miyim?Ya da tekrar bulunmak zorunda mıyım?İlk başvuru dava için geçerli olur mu?
  (eminim birçok kişinin sormak istediği sorular bunlardır.Ücretsiz cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Avukat büroları danışmanlık için bile para istiyorlar.Zaten durumum yok.)

  1. Rica ederim. Açıkçası adli yardım ve sürece etkisi konusunda bilgim yok, bu bilgiyi en net mahkeme kalemlerinden alabilirsiniz, gidip bilgi almaktan çekinmeyin. Diğer türlü sizi yanıltabilirim.

 95. Merhaba,

  Ben 2017 yılının ocak ayında bir firmada işe başladım. Bu işten yaklaşık 11 ay sonra askerlik gerekçesiyle çıktım. Tazminat için başvuru yaptığımda 1 sene dolmadığı için veremediklerini söylediler. Geçen gün bir arkadaşım 1 sene dolmasa da vermek zorundalar dedi. Acaba geriye dönük bir işlem yapıp tazminatı faiziyle beraber alabilir miyim? (Bu arada mail ile bana bildirildi bu. Fakat maili sildim. Ama googleye yazsam belki geri dönüş alabilirim, kanıt baabında.)

  Özetle hak ettiğim tazminatı yaklaşık 20 ay sonra alabilir miyim?

  1. Merhaba. Arkadaşınız yanlış bilgi vermiş, 1 yıl dolmadan kıdem tazminatı hiçbir şekilde alınamaz.

 96. Merhaba 7 aydir isyerinde calisiyorum hicbir gerekce rapor tutanak olmaksizin isten çıkarıldım 28 gun ihtar calistim tazminat hak edebilirmiyim

  1. Merhaba, sorunuzun cevabı aslında yazımızda var. Maalesef ki tazminat hakkınız yoktur. (İşe iade veya kötü niyet tazminatı davası açma hakkınız saklıdır)

 97. Merhaba 7 aylik çalışıyorum tartışma esnasinda çıkardılar beni ne yapabilirim ihbar veya tazminat alabilir miyim

 98. Merhaba işyerimde bir yıl dolmasına 10 gün kala şirketin ihalesi fesih edilmiş ve şirkette çıkışımızı vermiş bu yüzden tazminat ve yıllık izin parası alabilir miyim özellikle yıllık izin parası

 99. Merhaba benım ocak 2020 de sigortam yapıldı araya pandemi gırdı ve bu surecte sdc devletin vermıs oldugu 1100 tlyı aldım 4 ay boyunca maasım yatmadı prim zaten yatmıyor ve ogrenıyorumkı 1 eylul de istifa olarak habersiz isten cıkarılıyorum bunu gordum de bir hafta sonra tekrar sigorta yapılıyor yanlıslıkla yapıldı dediler ve benim devletten aldıgım uxret de tabi mahsup olup kesiliyor ben ne yapmalıyım tşk

 100. Merhaba 160 kişilik tekstil firmasında 9 ay çalıştıktan sonra geçerli bir neden olmadan işten çıkartmanın yasak olduğu bu dönemde zorla istifa edip işten Ayrılmam istendi.2 gün önce istifa yazmadan belge imzalamadan ayrıldım.ihbar tazmibatınıda işverenin insiyatifinde olup ödemiceklerini söylediler.personelin maaşlarıda düşükten gösterip elden para veriyorlar.ihbarımı almak için ne yapabilirim yüzyüze konuşmak imkansız patronlar belalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu