Sendikalar Kanunu

İşçinin, sendikal faaliyeti nedeniyle işten çıkarılması

Sendikaya üye olduğu için işten çıkarılan işçi

Sendika, doğru işlediği zaman işyerinin verimliliğini artıran ve İş Kanununun öngördüğü kuralların işlemesini sağlayan bir örgütlenmedir. Bu yapılanmanın temel taşları da elbette işçilerdir. Bir araya gelecek olan 7 işçi tarafından kurulabilen sendikanın varlığı bazen işverenleri rahatsız edebilmektedir. İşte böyle bir durumda, sendika üyeliği nedeniyle işten çıkarılan işçinin hakları nelerdir?

Sendika nedir?

Sendika; işçilerin çalışma ilişkilerinde, ortak ekonomik, sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek amacıyla en az 7 işçinin bir araya gelerek bir iş kolunda faaliyette bulunmak için oluşturdukları tüzel kişiliğe sahip kuruluştur. Sendikanın nasıl kurulabileceğini bir başka yazımda açıklamıştım. Buradan da görüleceği üzere, sendika kurmak çok kolay bir iştir. Önemli olan 7 gerçek ya da tüzel kişinin bir araya gelmesi ve oldukça kolay olan birkaç bürokratik işlemi yerine getirmesidir.

Sendikanın faydaları neler?

Bu konuda kitapların yazıldığının farkındayım. Ancak kısaca özetlemek gerekirse; sendikanın varlığının işyerindeki uygulamaların kanunlara uygunluğunu sağlamak, işçinin verimini artırmak, işçi ile işveren arasındaki bağlılığı artırmak gibi önemli faydalar vardır. Bunun yanında, siyasallaşan bir sendikacılık faaliyetinin işçiler arasında ayrışmalara neden olduğu, sendikacılığı sadece daha çok zam almaktan ibaret gören sendikacılar yüzünden işverenlerin aşırı maliyetlere katlanmak zorunda kaldığı da bir gerçektir. Bunlara rağmen, sendika kurmak ve sendikal faaliyetlerde bulunmak Anayasanın da güvence altına aldığı bir temel hak ve özgürlüktür.

İşçi, sendika üyeliği nedeniyle işten çıkarılabilir mi?

Böyle bir durum elbette yasal olarak mümkün değildir; ama çalışma hayatında bunun örneklerine rastlanmaktadır. Sendika üyeliği nedeniyle işten çıkarılan bir işçinin, normal şartlar altında işten çıkarılan bir işçiye göre fazladan hakları bulunmaktadır. Bunların başında da sendikal tazminat gelmektedir.

Sendikal tazminat

sendikal fesih

Sendikal tazminat; işçilerin işe girmelerinin, belirli bir sendikaya girmeleri ya da girmemeleri veya belirli bir sendikadaki üyeliğe devam etmeleri veya üyelikten ayrılmaları şartına bağlı tutulması durumunda gündeme gelmektedir. Ayrıca işverenin, sendika üyesi işçilerle sendika üyesi olmayan işçiler ya da farklı sendikalara üye olan işçiler arasında, çalışma koşulları veya işten çıkarma bakımından her hangi bir  ayrım yapılmamalıdır.

Buna göre işçinin iş akdinin sendikal nedenlerle feshedildiğinin tespiti durumunda işçinin en az 1 yıllık ücreti tutarında sendikal tazminata hükmedilebilmektedir. İşçinin kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı gibi diğer hakları da ayrıca saklıdır.

SONUÇ

Sendikaya üye olduğu ya da sendikal faaliyette bulunduğu için işten çıkarılan bir işçi, iş mahkemesine dava açtığında sendikal tazminat da talep etmelidir. İşçinin en az 1 yıllık ücreti tutarında belirlenen bu tazminat, miktar olarak önemli rakamlara tekabül edecektir.

Bu işçinin kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, ücret alacakları ve diğer hakları da ayrıca saklı olup işçi bunları da talep edebilecektir.

 

 

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

115 Yorum

 1. Merhaba,

  – 8 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum ve her sene zaman yapılırdı bu sene zam yılbaşında değilde 6’ncı ay maaşı zamlı verildi. geriye dönük ayların zamanı talep etme hakkım varmı ?
  – Ben sendika üyesi olduğum için az zam aldım sendika üyesi olmayan arkadaşım çok zaman aldı burada kendimi savunacak bir hakkım varmı?

  1. Mehmet bey, önemli olan bu zamların dayanağıdır. Neye göre yapılmakta ya da yapılmamaktadır? Ona göre daha net cevap verebilirim.

   1. Zamlar performans değerlendirmesine göre yapılıyordu ama 2017 yılı içerisinde herhangi bir performans değerlendirmesi yapılmadı.

    1. Burada önemli olan, işverenin işçilere eşit davranıp davranmadığıdır. İşyeri, sizinle aynı pozisyondaki herkes için aynı şekilde hareket etmişse, bunda sorun yoktur. Ama size özel bir ayrımcılık olduğunu düşünüyorsanız, haklı fesih yapabilirsiniz. Dava yoluyla, yapılmayan zammın parasını almak ise ne yazık ki mümkün değildir.

     1. Mustafa bey merhabalar, işverenin eşit davranma olayı ile ilgili bir sorum olacak..yanıtlarsanız çok sevinirim. özel bir şirkette forklift operatörü olarak 6 yıldır çalışmaktayım.saat ücretim 10,50.aynı fabrikada 4 yıllık çalışan başka bir operatörün saat ücreti ise 14,15. işe yeni başlayan operatörün saat ücreti 12..haklı fesih yapılabilirmi bu adaletsiz ücretlere bakıldığında ? teşekür ederim.

     2. Erdoğan bey, sorunuzun cevabını veremem. Çünkü diğer işçilerin vasıflarını, deneyimlerini ya da bireysel yeterliliklerini de göz önünde bulundurmak gerekir.

   2. Mustafa bey merhaba;
    Enerji sektörunde 9aydir çalışmaktayım.sirket bizden önce ise girmiş kişileri sendikaya üye olduğu için telefon la arayıp tehdit etmiş ve insanlarda işsiz kalma korkusuyla istifa etmisler.bizden sonrada yüz küsur kişi ise girmiş fakat sendikaya üye olmayı hayal bile edemiyorlar.bizden once ki isciler ozellestirme doneminde sendikal haklara sahipler ancak bize olamazsin ben o ne zaman soylersem o zaman olacaksin diyolar.simdi iki sorum var birincisi kendi başıma gidip üye olursam beni diğer işçilere goz dağı verme amacıyla isten çıkarabilir mi? tazminat hakkım bu sayede dogarmi ?ikincisi de anlattığımız tehdit ve 1 yildir ise giren hiç kimsenin sendikaya üye olmaması ispat teşkil eder mi lütfen yardımcı olunuz tşkler.

    1. Merhaba. İşveren sizi işten çıkarabilir mi? Elbette çıkarabilir. Ama size de dava açar ve hakkınızı ararsınız. Kimsenin sendikaya üye olmaması tek başına yeterli olmasa da, mahkemeye sunucağınız başkaca kanıtlar ikna olmasına yardımcı olabilir. Ama size buradan kazanırsınız ya da kaybedersiniz demem mümkün değil.

 2. Biz işyerinde sendikaya üye olduk .fakat sendikal faaliyetleri yürüten arkadasimin iş anlaşmasını fesh ettiklerini söyleyerek tazminatsız bir şekilde işten attılar. Gerekceleride getirilen işi yapmamak sözlü uyarılara rağmen yapmamaya devam etmekmis. Şimdi benide sendikaya üye olduğum için çıkartmak istiyecekler böyle bir durumda ne yapmalıyız yazılı uyarı vermeden bizi işten atabilirler mi

  1. Cansu hanım, sorunuzun cevabı yazımın içeriğinde zaten mevcut. İşveren, hiçbir işçisini uyararak çıkarmak zorunda değildir. Ancak kanunlara uygun şekilde ve hakkını vererek çıkarmakla mükelleftir.

 3. mustafa bey merhaba
  eşimin çalıştığı firmaya sendika gelmiş ve bu işe ön ayak olan 2 çalışan işten çıkarılmış. eşimde sendikaya üye oldu. sendikayı değilde farklı gerekçe göstererek isten çıkarabilirlermi. çıkarırlar ise tazminat alabilirmi.

  1. Emre bey merhaba. Zaten hiçbir işveren, işçisini sendikal nedenlerle işten çıkardığını ilan etmez. Eşinizin sendikal nedenlerle işten çıkarıldığına inanırsanız, bunu esas alarak dava açarsınız. Mahkeme, feshin gerekçesine bakarak bir sonuca varır.

 4. Mustafa bey mrb sendika kurmak istiyoruz hiç bir sendikaya üye değiliz isveren bizi işten çıkartmak istiyor ne yapmalıyız

  1. Murat bey, size ancak işten çıkarılırsanız yardımcı olabilirim. Öncesi için ne yazık ki yapılabilecek bir şey yok.

 5. Merhaba mustafa bey 7 aydir ozel bir şirketde calişyorum ve ben sendikaya uye oldum ve işden kovulursam ne yapmam gerekir

 6. Ozel Enerji sektorunde engelli kadrosun calismaktayim bazi kuralarda beyaz yaka bazende mavi yaka olarak isimlendiriyorlar sendikali arkadaslarla sendikali olamiyoruz simdide engellisiniz deyip gri yaka tutuyorlar sendikali olabilirmjyiz yoksa is veren ne derse onumu kabul etmeliyiz

 7. Merhabalar. biz yaklaşık 4 yıldır özel bir sektörde calısıyoruz. faliyet konumuz iplik uretim. patronlar ise ilk girdigimiz seneler maaş zamlarımızı 6 ayda bir yapardı. Rakip firnalardan maaslarımız fazlaydı. ancak 2 yıldır zamlarımızı düşük yapmakla beraber diyer firmaların 200 tl gibi gerisinde kaldık. iş aynı iş ucret farklı. bu senede aynı şekilde yaptı. ve 250 tl geriden geliyoruz. 12 saat calışma yapıyoruz. iş ögrettiğimiz elemanla aynı maaşı alıyoruz. Bizlerde 20 arkadas sendikaya üye olduk ve yavas yavaş cogazlıyoruz. patronlar beyenen calışsın beyenmeyen defolup gitsin gibi laflar ediyor. 120 kisilik fabrikada 40 kisiye ihtiyacımiz var ama isten çıkarırlar diye korkuyorlar. bizler ne yapabiliriz.

  1. Tuncay bey, açıkçası cevap vermem zor. Çünkü işyerinin yapısını ya da işverenlerin tutumunu bilmem mümkün değil.

 8. ıyı gunler mustafa bey ben 3.5 seneyı gecgındır bı ozel sektorde calışıyorum ve 2 senedır sendıka mucadelesı verıyoruz ve patronlar cesıtlı baskı yada para teklıfı ıle bırcok arkadasımızı gerı caydırdılar ve sandık oylamasına gıtmeye karar verdık ama grev kararı cıksada azınlıktan greve cıkmayınca sendıka duser mı ve bunun sonucunda işten cıkarılsam sendıkal tazmınat talep edılebılır mı?

 9. sendikaya üye olalı 2.5 ay kadar oluyor işyerinin %80 i üye oldu ve bazı vaatler vererek işçileri vazgeçirdiler çalışma bakanlığından onay geldi yetki belgesi verildi şuanda 70 kişilik bir yerde 45 üyelikten 30 üyeliğe kadar düştük üyelikten vazgeçmeyenleri işten çıkaracaklarını söylüyorlar nasıl bir önlem almamız gerekiyor

  1. Ahmet bey, bu konuda açıkçası size verebileceğim bir öneri olmaz. Çünkü ne işyerinizi ne de koşulları tanımıyorum.

 10. Merhaba mustafa bey 2,5 aydir özel bir sirkette engelli kadrosunda calisiyordum sendikaya üye olmak icin gittim sirketin sahibi beni orada gördü ve benden habersiz üye olamazsın dedi 2 gün sonra yetersiz gostererek daha dogrusu bir sebep göstermeden direk işime son verdi nasıl bir cözüm bulabilirim haksız yere isimden oldum ve isime geri dönmek istiyorum

  1. Cansu hanım, işe iade davası açamazsınız. Yazıda açıklanan haklarınızı aramanızı öneririm. Ayrıca ihbar tazminatı da alabilirsiniz. Bir avukatla görüşmelisiniz.

 11. Merhaba
  Kisa bir sorum olacak lutfen birisi cevaplarsa cok sevinirim. İşveren e devlet üzerinden sendikalı olduğumu anlar mi sirkete bilgi gider mi? Teşekkür ediyorum şimdiden.

 12. Merhaba Mustafa bey bir özel sektörde patates fabrikasında sendika üyesiyim lakin beni ve birkaç arkadaşımı bir bahaneyle işten çıkarıldık işten çıkarıldı 1yıl oldu bugün sendika fabrikaya girmiş üyeliğim halen aktif bizimde herhangi haklay olurmu

 13. ben engelli olarak özel sektörde çalışıyordum malulen emeklilik için muracatta bulundu işçi servisleri herkesi dogru alırken işyerine gidişte alıyor ve iş çıkışında servis şöforu kendi nasıl kafasına geldi içşileri aldığı durağa bırakmıyor iş verene kadar çıktım ben söylerim dedi ama hiç oralı olmdılar ve bende işe gitmedim 1aya kadar bana ihtar göndermiş bende servis için gitmedim ve başka işe bakıyordum ve sendikalıyım bu durumda tazminatımı alabilirmiyim teşekürler

 14. Bu sendikalara neden nasıl güvencez ben çok firma gördüm sendikaları üyelik yapanları işten atıyorlar ve sendika üyeliğinden patrona haber vermeleri falan oluyormuş yazık emek işçi hakkına sahip çıkacak olan sendika kalmadı sanirim

 15. 16 arkadas sendikaya uye oldugumuz icin isten cikarildik mahkeme sureci bitti yargitay karari bozmadi 17 ay sendikal tazmibata karar verdi bu tazminat avukatami yatar yoksa isciyemi yatar

 16. Merhabalar iş yerime sendika getirmek için üye oldum sendika gelmeden işten atılırsam sendikadan dolayı fesih sebebini nasıl ispat edebilir şahitler yeterli olacakmıdır.?

  1. Alp bey buna net cevap vermek zor. Ama şahitler işe yarayacağı gibi, mahkeme işverene fesih sebebini soracaktır. İşveren yeterli açıklamayı yapamazsa yine lehinize olabilir.

 17. 1 ay önce sendikaya üye oldum çalıştığım iş yerine kaç gün içerisinde bildiri gelir bilen varsa l
  ütfen yanıt lasın

 18. Meraba 3yıldır fabrikada çalışıyorum 6aydır çıkış istiyorum vermiyorlar tazminat hakkımı alıp çıkmak istiyorum sendikaya üye olunca çıkışımı verirler mi?

  1. Kübra hanım, işveren çıkışınızı vermek zorunda değildir. İlla ayrılacaksanız bunu beklemeden ayrılabilirsiniz. Ama bu durumda kıdem tazminatınız yanabilir.

 19. İyi günler işyerine sendika getirmek istedik fakat toplu olarak 29. Cu madde üzerinden işten çıkarttılar. Buna bağlı olarak tazminatlarımızı aldık ve mahkemeye verirsek sendikal tazminat alabilir miyiz

  1. Merhaba, anladığım kadarıyla kıdem tazminatınızı almışsınız. Bu durum, sendikal tazminatı da talep etmenize engel değildir.

 20. Meehaba sendikaya üye olmak istitorum hakkımı ben savunamıyorum bari sendika savunsun maaş badrosunda mesai verdi gözüküyo ama vermiyor sendikaya baş vurunca işten çıkarırlar mı?

  1. Cihan bey, normalde hiçbir işçinin, sendikaya üye olduğu için işten çıkarılmaması gerekir. Ama olur mu? Burası Türkiye, olabilir ama size bu konuda net cevap veremeyiz.

 21. Yaklaşık 3 ay oldu işten çıkartıldım Sendika üyesi olduğum için ve şimdi fabrika kapandı ne işsizlik parası ala biliyorum ne kıdem nede ihbar Alamıyorum davalar açıldı arabuluculuk görüşüldü anlaşma sağlanmadı şimdi ise işe iade davası açıldı Sonuç nasıl olur

  1. Fırat bey bunu ne yazık ki bilemeyiz. Beklemeniz gerekir. Umarım iyi bir sonuç alırsınız.

    1. Yazıda belirtilen hakları alabilirsiniz; ama size ezbere kesin bir şey söylememiz, takdir edersiniz ki doğru olmayacaktır.

 22. 07.09.2015 den beri bir fabrikada çalışıyorum geçenlerde tazminatımı istedim cikisimi vermediler eğer sendikaya üye olursam beni tazminatsız işten çıkarabilirler mi birde ise ilk girişte sendikaya ilgili bir kağıt imzaladığımız hatırlıyorum gibi eğer işten cikarirlarsa tazminat alabilirmiyim

  1. İbrahim bey, sizi sadece sendikaya üye olduğunuz için işten çıkarırlarsa elbette alabilirsiniz. Ama işçinin sendikaya üye olması, ortada haklı başka bir neden varsa, bu nedenle tazminatsız çıkarılmasına da engel değildir.

 23. Merhaba bu aralar iş yerinde sendikaya üye olmayın diye uyarılar var. Hatta sendikaya üye olan (e devletten.) 2 kişiyi işten çıkardılar tabii ki farklı sebeb göstererek. Şimdi sendika yüzünden çıkarıldıklarını nasıl ispat ederler hukusuzluğu nasıl ispat ederler. Birşey daha sorcam tüm çalışanlar üye olursa sendika fabrikaya gelirmi. Teşekkür ederim

 24. Ben 7 yıldır bir firmada çalışıyorum. Bu 7 yılın 35 ayı emeklilik öncesi kalan kısmı emeklilik sonrası ben emekli olunca işe devam ediyorsun diye tazminat vermediler ben şimdi işten kendi isteğimle ayrılsam işyeri tazminatı mı ödemek zorundamı.

 25. Slm ben çalıştığım işyerine sendikayi getirmek istiyorum sendikanın fabrikaya gelmesi için şartlar nelerdir

 26. Benim 6 yıldır bir şirkette çalışmaktayım ama çalıştığım iş yerinde bana hiçbir şey sunulmadan masada çalışır durum dayken insan kaynakları seni çağırıyor dediler gittiğimde benim işime son verildiğini öğrendim vede imzayı attirdilar bütün haklarimi aldım ama bana önceden is bul işten cikarticaz demediler ben mahkeme ye bas. Vursam kazanabilirmiyim

 27. merhaba 4 yıl çalıstıgım fabrikada sendıkaya üye oldugumuz için 30 kişiden fazla kişi cıkarıldık tazminatlı ve işe dönüş davası ve sendikal dava actık 20 arkadasşımız korktu dava açmadı 10 arkadas birlik olup dava açtık arabulucuyu fabrika kabul etmemiş önümüzdeki ay mahkememiz var şahitler dinlenecekmiş biraz arastırdım 1 yıla kadar tazminat alabilrmişiz fabrikadan sendıkaya üye olduk die bizi haksız yere çıkardı die mahkemenin sonucu ne olur sizce ???

  1. Ferdi bey, mahkeme sendikal nedenlerle çıkarıldığınıza kanaat getirirse, yazımızda belirttiğimiz hakları alabilirsiniz. Ama sonucu şimdiden öngörmemiz, takdir edersiniz ki, mümkün değil.

 28. Mrb 8 yildir calistigim is yerinde insaat elemani olarak calusiyorum .bunun 5 ayini iplik bolumunde calistim ve toplamda 1200 gun sigortam iplik bolumunde yatirilmis ve prim farkli olunca ustalik belgemi alamadim ve bu sure zarfinda 2 defa sendikaya alinip cikartildim suan sendikasizim bu dogrumu

 29. Merhabalar işyerinde sendika yok ben tek başına sendikaya üye olmak istiyorum ama işten cikarilirmiyim 3 senelik emeğim boş gidicek

 30. Merhaba, sendikaya uye olup isten cikartilirsak,tazminat davası acip haklarimizi alabilir miyiz? Ve de avukat masrafını isveren oder mi? Tesekkurler.

 31. 2014 yılından beri sendika fabrikamıza girmek icin mücadele ediyor mahkemede sonuclandı ben suan girsem sozlesme gereği gecmise nazaran alacaklarımı 2014 yılında giren arkadas gibi alabilirmiyim

  1. Merhaba. Nasıl bir davadan bahsettiğinizi, bunun içeriğini vs. bilemiyorum. Bir avukatla yüz yüze görüşerek bilgi almanız daha sağlıklı olacaktır Sabri bey.

 32. Merhaba.. Ben 4 ay önce sendikalı işe basladım 2 ay deneme süresini tamamladıktan sonra sendikaya üyelik işlemini tamamladık.. 2 ayda sendikalı olarak calıstıktan sonra işveren projeyi kaybettiğimiz için cıkişimizi verdi… Su an imza atmadık ama ihbar süremiz dolduruyoruz..4 ayda ne hallettik bilmiyorum ama sadece 5 günlük maas vereceklerini söylediler… Oysa sendika kıtapcıgı da işveren sizi işden cıkarması durumunda 18 TL vermek zorunda diye yazıyor.. Yada 8 maas vermek zorunda diye buluyoruz.. Ne yapmamız gerek.. Sendika yan ciziyor.. Acil dönüs için tesekkürler

  1. Merhaba. Sorunun çözümü için devreye toplu iş sözleşmesi gireceği için, en doğru bilgiyi yine sendikadan alabilirsiniz. Sözleşme hükümlerini görmeden yorum yapamayız.

 33. Meralar işyerinde sendika yok ben sendikaya üye olacağım işten çıkarılır mıyım çıkarılsam tazminat verilir mi?

  1. Merhaba. Sendikaya üye olduğunuz için işten çıkarılırsanız, yazıda belirttiğimiz haklar gündeme gelecektir. Ama sendikaya üye olmanız, başka nedenle çıkarılamayacağınız ya da işverenin sizi illa çıkaracağı anlamına gelmez.

 34. Merhabalar şirketimden sözleşmemi talep etim vermediler vere etim dediler karşılıklı fesih talep edebilir miyim tazminat alabilir miyim

 35. İş yerimde sendika yok ben gidip üye olmak istiyorum iş veren duyarsa işten atar normal den fazla tazminat alabilirmiyim bir yıllık toplam gelir kadar alınır diye duydum doğrumu tşk ederim

 36. … 1 yıllık sözleşme yaptık 01 01 2019 geri isbitimi nedeniyle 11.03.2019 çıtkırıldım ne yapmam lazım turk harp is sendikasına uyuyizz ne yapmamışlardı.

  1. Sözleşmeniz bitmeden işten çıkarıldıysanız, hakkınızı arayabilirsiniz. Ama sözleşme hükümlerini görmeden yorum yapamam. Sözleşme örneğiyle beraber bir avukata danışmanız daha doğru olacaktır.

 37. merhabalar kamu kurumunda sözleşmeli işçiyim sendikaya 4 arkadaş üye olduk ..müdürümüz bize piskolojik baskı yaparak işten atacagını soyledi telefonları bile yanımıza aldırmadı ve toplandı yaptı..biz bundan sonra nasıl bi süreç bekliyo bizi teşekkürler

  1. Merhaba. Bundan sonra olabileceklerle ilgili yorum yapamam; çünkü yorumum tahminden öteye gitmez. Sendika hakkı anayasal bir haktır; ama işyeri gerçeklerini de göz ardı edemeyiz. İkisini dengeleyerek hareket etmenizi öneririm.

 38. Iş yerimde iki tane sendikaya uyeyiz biri çoğunluğu sağlayıp toplu iş sözleşmesi imzaladiginda imzalar atıldıktan sonra sendika faaliyetlerden dolayı işten atilirsak yinede sendika tazminat davası acabiliyormuyuz. Teşekkürler.

 39. fabrikada 7 aydır calısmakdaydım sendikaya üyeyim diye işden cıkarıldım 7 aydır haberleri yokdu 7 ay sonra öğrenip cıkardılar sendikal tazmınat alabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. Fuat bey, bu sorunuzun cevabını ben veremem. Önce arabulucu başvurusu ve uzlaşma olmazsa, dava açarak hakkınızı aramaktan başka çare yoktur.

  1. Merhaba. Sendikaya üye olmak, işveren açısından bir haklı fesih nedeni değildir. Bu nedenle çıkarılan işçinin sahip olduğu hakları zaten yazımızda açıklamıştık.

 40. Sendikalıyım fakat devamsızlık nedeniyle işten çıkartıldım tazminat haklarımı yinede alabilirmiyim.

  1. Merhaba. Gerçekten de devamsızlık yapmışsanız, nereye kayıtlı olduğunuzun hiçbir önemi olmayacaktır.

 41. Merhaba. Turkiyede yabancı yatırım olan çok ünlü bir firmada 15 yıldır çalışıyorum.1 yıldır sendikaliyiz çok büyük mücadeleler sonucunda çoğunluğu sağladık. fakat işveren sözleşmedeki bütün yapılan zamlar ikramiyeler ve yemek ücretleri ve tüm sosyal hakları sendikaya uye olmayan ve düne kadar sendikaya karşı çıkan herkese aynı oranda ayrım yapmaksızın yapti. Suan sendika üyesi arkadaşları bu durum çok rahatsız ediyor ayrılmayı düşünen bir çok arkadaş var.sendika mahkeme süreci başlattı fakat işveren herkese aynı oranları vermeye devam edeceğim diyerek sendikasızlaştırma eylemi yapiyor. Sizce bu durumun sonuçları nasıl olur.Değerli yorumlarinizi bekliyorum

  1. Merhaba. Böyle teknik sorulara vereceğim cevap yorumdan öteye gitmez. Çünkü bu konuda bir dava aşaması olursa, her hakim farklı kanaate varabilir. Benim kanaatim ise yok; çünkü bir kanaate varmak için öncelikle tüm detaylara ve sürece hakim olmak gerekir ki, benim durumumda bu açıkçası mümkün değil.

 42. Merhabalar 7yildir bi fabrikada çalışıyorum bikaç arkadaş sendikaya kayıt olmak istiyoruz ama bizi tazminatsız olarak işten atarlar diye korkuyoruz öyle bişey olurmu

 43. Merhabalar 3.5 yıldır belediyede sayaç okuma personeli olarak çalışmaktayız toplam sayımız 106 haklarımızı savunamıyoruz şu anda 15 ila 20 kişi olarak sendikaya üye olmak istiyoruz diğer arkadaşlarımız işten çıkarılma korkusundan dolayı çekimser davranıyor 15 ila 20 kişi olmamız bizde nasıl olumsuzluklar oluşturabilir yada olumlu olarak şu anda korkuyoruz

  1. Merhaba. Ahmet bey sendikal süreç sancılı olur, koşulları bilmeden yorum yapamayız. Sizi yine en iyi yönlendirecek olan, katılmayı düşündüğünüz sendikanın temsilcileri olacaktır.

 44. Merhabalar 3.5 yıldır bir şirkette çalışıyorum borclarimdan dolayı sıkıntıya girdim ve işveren den borç para talep ettim vermedi.isten cikarin diyorum çıkarmıyor istifa et diyorlar.bende sendika üye olmak istiyorum e devletten.sayet olursam sendikaya üye tazminatı mi alabilirmiyim.bu konu hakkında bilginiz varmı?

  1. Merhaba. Sendikaya üye olduğunuz için her hangi bir tazminat hak etmezsiniz. işverenin sizi bu gerekçeyle işten çıkarması gerekir ki; o halde bile ancak dava süreci sonunda bir sonuca ulaşabilirsiniz.

 45. Merhaba ben özel sektörde 13 yıldır çalışanım . 4 ay önce sendikaya e devlet üzerinden üye oldum. üyeliğimi inandırıcılık için iş yerindeki arkadaşlarıma sosyal platform aracılıgıyla gösterirsem bu faaliyetlerden dolayı açığa cıksam bile beni işten çıkarabilirlermi . Böyle bir durumda çıkarılsam bile tazminat haklarım saklımıdır. Çalıştığım yerde örgütlenmeden sonra işten atılma korkusu yaşayanlar var.

  1. Merhaba,
   sendikal örgütlenme ve toplu güç olarak hak/menfaat savunma en doğal hakkınız, hatta bu sizlerin Anayasal hakkınız. Sendikal faaliyette bulundu diye hiçbir işçi işten çıkarılamaz, çıkarılsa da faizleriyle tüm haklarını alır. Yani işçi bu konuda her zaman haklıdır. (Kamuoyu nezdinde Hukuk ve adalete güven azalsa da son günlerde…)
   Bu eyleminizde sendika hakkı içerisindedir. Yeter ki işyeri içerisinde iç huzursuzluk/dedikodu vb. yaratıcı şeyler olmasın. Yani neden olmasın dedim, sendikal örgütlenme mücadelesinin düşmanı boldur, suflörleri de çoktur, konuları çarpıtır ve amacı saptırır.
   Mücadelenizde başarılar dilerim.

 46. Merhabalar ben 4 yildir ayni is yerinde calisoyorum suan sendikaya uye oldum eger işten cikarirlarsa tazminatimi vermek zorundalar degilmi ?

  1. Merhaba,
   sırf iş yerinden tazminat alabilmek için sendikaya üye olumanın bağlayıcılığı olmadığı gibi sendikalı oldu diye bir işiyide tazminatlı çıkaramaz iş yeri. Bu Anayasal bir haktır. Kanundan, mahkemeden ağır bir şekilde geri döner.

 47. Merhaba,ben pamukkale üniversitesi öğrencisiyim hocamız ödev verdi ve ben bunun açıklamasını tam olarak bulamadım yardımcı olursanız sevinirim. Soru:15 no’lu taşımacılık iş kolunda ,”ev ve iş yerlerine verilen taşımacılık hikmetleri “yapan 300 işçinin çalıştığı taşıma kargo teslimatında çalışan mete ,işçi sendikasına üyedir .
  Mete,toplu iş sözleşmesinin imzalanması sırasında sendikanın toplu pazarlık yönetimini beğenmeyerek, üye olduğu sendikadan istifa etmiştir. Başka bir sendikaya üye olmuştur. Işveren, Mete’yi başka bir sendikaya üye olduğu için işten çıkarmıştır. Mete süresi 11 ay olan belirli süreli iş sözleşmesi ile çalışmakta olup, Mete’nin çıkartıldığı tarih 22.04.2020 tarihindeki brüt ücreti 3.500 Tl’dir.
  A)mete bu durumda 6356sayili yasa gereği bir hak talep edebilir mi .açıklayınız?
  B)yasanın hangi maddesine göre hangi hakları talep edebilir?
  C)damga vergisini açıklayınız
  LÜTFEN SORUDA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVINIRIM😊

  1. Merhaba Ayşegül,
   sanırım Hukuk Fakültesi öğrencisisin yada bir ihtimal Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümündensin.
   Sorunu çok samimi bir şekilde sorduğundan dolayı, biraz da beni öğrencilik yıllarıma da götürdüğünden dolayı elimden geldiğince kapsamlı bir cevap yazmak istedim senin için… Aslında sana iyilik mi ettim kötülük mü bilemem ama, en azından bundan sonraki süreçte araştırma, inceleme ve sonuca ulaşma konusunda sana rehberlik edeceğini ümit ettim bu yazının.
   Sendika hukuku hukuk alanında olsun, iş hayatında İK kanadınca olsun pek fazla hakim olunan bir konu da değildir. Bundan mütevellit iyi öğrenmen avantajına da olacaktır. Sana naçizane tavsiyem bir büyüğün olarak, bu gibi sorular karşısında hazırcı olmaman, araştırıp neden sonuç ilişkisi kurarak, birbiri ile bağıntılı hususları bir cımbızla tutar gibi sürükleyerek ana çerçeveyi oluşturman… Zira hukuk donanımı bunu gerektirir, geleceğe de yatırımdır.
   Ayrıca sendika hukuku ve toplu sözleşmeler konusunda kaynak istersen, bir iş hukuku üstadı olan Av.Dr. Murat ÖZVERİ hocamızın kitaplarını okuyabilirsin, internet üzerinden yazdığı makalelerine ulaşabilirsin, önemle tavsiye ederim…

   Teknik bir hatadan dolayı siteye giriş yapamadan yazıyorum şuan, sorularınla ilgili cevabım şu linkteki e-dokümandadır:
   https://docs.google.com/document/d/1JGssOkkMBgV_LN50CDDC3CoNAxYpQ-l_hNivEP2U4wk/edit
   (Not: Benimde atladığım, yanıldığım noktaların da olabileceğini aklından çıkarmaman dileğiyle. Başarılar)

   Umarım bu yorum sana ulaşır.

   1. Gürcan bey, bu kadar vakit ayırıp emek verdikten sonra, bu yaptığınızın yanlış olduğunu söyleyecek kimse yoktur herhalde. Soruyu soran arkadaşımız cevabı belki görür, belki görmez; fakat ben onun adına size teşekkür etmiş olayım.

 48. 4 yıldır özel firmada çalışmaktayım yalnız artık burdan tazminatımı alıp gitmek istiyorum çalıştığım firma sendikaya üye değil sendikaya üye olanı cikartiyormus duyduğuma göre bende sendikaya üye olsam benide çıkaracaklar elbelt ama tazminat alabilir miyim

  1. Merhaba, açıkçası bu sorunuza bir cevap veremeyiz. Normalde haklı bir nedeniniz yokken işten ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız; ama işyeri sizi haksız yere çıkarırsa o zaman ayrıca değerlendirmek gerekir.

 49. Merhaba sendikaya üye oldum ilerde bir gün herhangi bir haksızlığa uğrarsa yada işten çıkarılırsam sendika nasıl bana yardımcı olur ne faaliyetlerde bulunur yada avukat ihtiyacımı görürmü

  1. Merhaba, sendikalar zaten bunun için var. Sizin bağlı bulunduğunuz sendikanın da avukat vb. yardımları olması gerekir. Bu tür bilgileri, doğrudan sendikanıza sorarak öğrenmenizi tavsiye ederim.

 50. Merhaba ben sendikaya yazılmayı düşünüyorum e devletten beni işten çıkarmaları için her hangi bir sebeb yok. Örn. Sendikaya yazıldım diye brni farklı bir konuyu bahane edip işten çıkarsalar haklarımı alabilirmiyim ?

  1. Merhaba, bu durumda feshin asıl gerekçesini araştırıp bulacak olan mahkemedir. Bizim, olmamış bir vaka üzerinden yorum yapmamız şu aşamada anlamsız olacaktır Tufan bey.

 51. Merhaba 2,5 senedir şoför olarak çalıştığım şirkette şu anda farklı bölümde çalıştırılmaya zorlanıyorum çalıştırılmak istenen bölüm şu anki mevcut yaptığım işten daha ağır ben de yapmıyorum deyip geçiştiriyorum bunu amirlerim ve müdürlerim ile konuştum beni kaale almadılar bununla ilgili herhangi bir yaptırım uygularlar mı

 52. Iyi günler. Sandikaya üye olduğumuz icin iş veren tarafından zorlanaraka istifa ettirildik. Istifa etmediğimiz taktirde pandemeen dolayı ücretsiz izine yollanmakla tehtit edildik. Tazminatımızı ödendi. Buna rağmen işe iyade mahkemesi acabilirmiyim.

 53. Belediye calisaniyim sendika kaydımız yok başvuru yaparsak başkan ile ter duşermiyiz böyle bir durumda ne yapmalıyız taserondan kadroya geçenlere sendika zorunluluğu var mi sistem otomatik olarak bizleri kayıt edemez mi
  Teşekkürler

 54. Azıcık aklınız varsa bu sendikalara asla kayıt olmayın. Üniversite mezunuyum. Özel bir şirkette bölüm sorumlusu olarak calisiyordum. Sendikaya üye olduğum için işten çıkarıldım. İki yıl mahkeme süreci sonunda sendikal tazminat aldım. Ama bir daha hiçbir yerde iş bulamadım. Aldığımız parada iş ararken bitti kaldık iki çocukla aç karnına yakında hanımlada ayrilacaz bu gidisle sendikaya üye olduğum güne lanet olsun.

 55. Sendikalı yaklaşık 3 senedir bir özel işyerinde çalışıyorum işveren önce idari izinlisin biz haber verene kadar işe gelme diyor aradan 5 gün sonra 26 kod ile çıkış veriyor ara bulucu buluşmasında da hiç bir hak talep edemezsiniz bildiğiniz yere şikayet edin diyorlar ne olur böyle bir dava olsa hiç bir şey vermediler

 56. Sendikalı yaklaşık 3 senedir bir özel işyerinde çalışıyorum işveren önce idari izinlisin biz haber verene kadar işe gelme diyor aradan 5 gün sonra 26 kod ile çıkış veriyor ara bulucu buluşmasında da hiç bir hak talep edemezsiniz bildiğiniz yere şikayet edin diyorlar ne olur böyle bir dava olsa hiç bir şey vermediler ne yapabilim

 57. Mustafa bey merhabalar
  Sendikal tazminat alabilmek için (İşverenin sendika üyeliğini gerekçe göstererek işten çıkarması için)
  Sendikaya münferit üyelik yeterli midir yoksa aynı işyerinde çalışan 7 çalışanın mi üye olması gerekir
  Teşekkürler

  1. Merhaba, 7 üye sendika kurulmasıyla ilgilidir ve sendikal tazminat ile ilgili değildir Yahya bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu