Fesih

İşten ayrılan işçi hangi haklara sahiptir?

İşten ayrılan işçinin hakları neler?

Bu sorunun cevabının tek bir yazıyla verilemeyeceğini biliyorum. Ama bu soru o kadar çok soruluyor ki; en azından temel olarak işçinin hangi haklara sahip olduğuyla ilgili biraz bilgi vermek istedim. İşten ayrılan bir işçi hangi haklara sahiptir?

İşten ayrılan işçi

Aslında burada iki ihtimalli bir durum söz konusudur: İşçinin işten ayrılması ve işverenin onu işten çıkarması. Dolayısıyla işçinin işten ayrılmasından bahsederken, kendisinin mi işi bıraktığı yoksa işverenin mi onu çıkardığı önem araz eder. O halde yazıyı iki bölüme ayıralım ve hangi durumda işçinin hangi haklarının olduğuna bakalım.

İşten kendisi ayrılan işçinin hakları

Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki; birazdan bahsedeceğim haklar ancak şartları varsa gündeme gelecek olan haklardır. Her bir hakka tıklayarak detaylı bilgiyi ayrıca edinebilirsiniz.

İşten çıkarılan işçinin hakları

Burada belirteceğim haklar da, tıpkı yukarıdakiler gibi, ancak ve ancak diğer şartların varlığı halinde talep edilebilen haklardır. Bunlar hakkında detaylı bilgiyi de yine tıklayarak alabilirsiniz.

Haklarınızı yitirmeyin!

işten ayrılan işçi hakları

Önemli bir husustan da kısaca bahsetmek isterim. İşçi bazen haklı olabilirken bazen de haksız olabilir. İşçinin ya da işverenin her seferinde haklı olmasını beklemek zaten mantıklı değildir. Ancak bazen işçi haklı iken haksız duruma düşebilmektedir. Bunun temel nedeni ise, yapılması gereken bazı temel şeylerin işçi tarafından yapılmamış olmasıdır.

Şunu önemle hatırlatmak istiyorum. İşten ister ayrılmış olun ve ister çıkarılmış olun, işverenle ileride sorun yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız mutlaka tedbirinizi alın. Bu tedbir, ihtarnamedir. Neden işten ayrıldığınızı ya da çıkarıldığınızı ayrıntısıyla açıkladığınız ve alacaklarınızı belirterek talep ettiğiniz bir ihtarnameyi, mümkünse noter aracılığıyla, işverene gönderin. Böylece işinizi saplama almış olursunuz.

SONUÇ

Yukarıda belirttiğim haklar, işçinin her seferinde hak ettiği haklar değildir. Örneğin işe iade davası açma hakkı için işçinin o işyerinde en az 6 aylık kıdeminin olması gerekir. Ya da yıllık izin ücreti hakkı için, kullanılmamış yıllık iznin varlığı gerekir.

Ama işten çıkmışsanız ve hangi haklarınızın olduğunu merak ediyorsanız yukarıdaki hakları inceleyebilir ve hangilerine sahip olduğunuzu araştırarak öğrenebilirsiniz.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

27 Yorum

 1. İyi günler bn evlilikten dolayı iş yerimden ayrılıyorum ve ben dilekcemi elimle yazdm verdm bunda bir sıkıntı olur mu

  1. Aslı hanım bir evrak kayıt numarası almanız faydanıza olurdu. Yine de sorunun cevabı, sizin işverenle aranızdaki güvene göre değişecektir.

 2. Maasim. d üzensiz yattığı için iş yerime ihtar cektim 17.01 2016 da iş yerimde bana ise gitmedim diye tutanak tuttu tazmin 3 gun ise gelmedi diye tazminatsiz çıkış verdiler iskur a issizlik maasi icin basvurdugumda tazminatsiz cikis verildiği icin hak kazanamadim bu durumda avukata versem nasil bir sonuc alarim

  1. Maaşınızın düzensiz yattığını ispat edebilirseniz kazanabilirsiniz. Davayı kazanırsanız da, kararı İşkura götürerek geriye dönük işsizlik maaşlarınızı da alabilirsiniz.

 3. 8 aydır bir firmada çalışyorum iş yerine gece çalışmalrı ve hafta sonu çalışmaları için mesai parası vermeleri gerektigini bildirdim.onlarda mesai parası verilmedigini söylüyor.bazı gunlerın saaat yazılı olarak belgelerıde var elımde işten ayrılsam işsizlik maası ve tazminat alabilirmiyim

  1. Eğer fazla mesai yaptığınız halde ücretleri ödenmiyorsa, bu elbette bir haklı fesih sebebidir. İhtarname çekerek işten ayrılmalısınız. Tazminatınız ödenmezse dava açmanız gerekir. İşveren sizin çıkış kodunuzu farklı bildirirse işsizlik maaşı bağlanmaz. Ancak bu durumda bile, davayı kazandığınızda mahkeme kararını işkura götürerek geriye dönük işsizlik maaşlarınızı alabilirsiniz.

 4. Merhabalar bir yemek firmasında şoförlük yapıyorum 7 seneye yakın çalışmaktayım fakat hem şoförlük hem taşıma yapmaktayım. Belde oluşan ağrılarım var doktora gittiğimde fıtık baslangici denildi 2 3 ayda bir tetiklemekte ve gün içinde ağrılarılarimda olmakta ayrıca sırtımda taşıma yaptığım için kaburluk var ve oluşmakta bunlarla ilgili rapor alsam işten çıkıp tazminat alabilirmiyim. Ayrıca raporu herhangibi bir hastaneden alsam olurmu. Şimdi de teşekkür ederim

 5. Fabrikada 400 yakin isci calisiyor 8 yıldır çalıştığım yerden 90 kişi çıkardılar 9 aydir boştayim cikardirken iş oldugunda ilk sizi alcagimizi söylediler elim bu na dail imzali kagit var ve suan da yeni işçi alımı yapıldı 20 kişi ve daha alım devam edecek iş yerini aradim eski işçileri almiyoruz dedi ben bu konuda ne yapmam lazim tşk ler

  1. Merhaba. İşe iade davası açtınız mı? Açmadıysanız, artık bu konuda bir şey yapamazsınız. Ama ödenmeyen tazminat vb. haklarınız varsa, bunlar için elbette dava açabilirsiniz.

   1. Tazminatimi aldim ama işe iade davasi açmadım nerden açıldığını bilmiyorum tşk ler

 6. Doğum ücreti almak için toplam kaç gün sigortalı olmak gerekiyor .geçmişe dönük olarak istenilen sigorta süresi ve şartları nelerdir

 7. Merhaba ben özel sektorede işe başlama tarihim 25.05.2007, 19.05.2014 de oğlum doğdu 6 ay ücretsiz izin kullandım döndüm kizima hamile kaldım 32 hafta daha calistim 19.10.2015 doğdu 6 ay daha ücretsiz izin kullanıp işime döndüm 140 gün çalışip .tazminatimi da aldım. 19.11.2016 yılında işten ayrildim.iskura 30.11.2016 yılında başvurdum fakat son 3 yilinizda 600 gün yok deyip işsizlik maaşını alamadım ben bu konuda iskurdan haklarımı nasil alabilirim yardımcı olabilir misiniz?🙏

  1. Merhaba, o dönem İşkur’a bunun nedenini sormadınız mı? 600 gün olmamasının sebebi neymiş? Eğer gerçekten de 600 gününüz yoksa o zaman zaten yapacak bir şey yok demektir.

 8. Merhaba ben 22 Nisan 2020 de doğum yaptım daha sonra 6 ayda uzatma iznimi kullandım tekrar 3 ay daha aldım ama tamemen kullanamadim anlaşmalı olraka işten ayrilcam ama işsizlik maaşı alabilir miyim

 9. İyi günler mustafa bey özel bir sağlık sektöründe sağlık çalışanının 2015 yılından itibaren çalışıyorum Haziran 20si 2020 nikahın oldu şuan 20 haftalık gebeyim.sorum size şudur.haziran 9sında 32 haftalık olucam doktordan çalışmaz raporu aldığımda çalışmaz raporundan sonra ayın 20si kadar evlilik nedeni ile istifa edebilir miyim.edebiliyorsam kıdem ve evlilik tanzimanı alabiliyor muyum çalışamaz raporu varken.

 10. merhaba mustafa bey,ben 32 haftada rapor alıp doğum iznine ayrılıcam.Doğum iznim biter bitmez işyeri çıkışımı verirse rapor paramı alabiliyormuyum.

 11. Merhaba mustafa bey şimdiden teşekkürler benim sorum şu, ben şu an 29 haftalık hamileyim 32.hafta raporumu alıp iş yerine vercm ve 4 yıldır aynı yerde çalışıyorum doğumdan sonra çalışmaya devam etmeyeceğim işverenim tazminat hakkımıda verceğini söyledi. Aynı zaman da işsizlik ödeneğide alabilir miyim ? Tazminat ve işsizlik almamın sağlanması içinde doğum iznimin bitmesi mı gerekiyo ?

 12. Mustafa Bey Merhaba
  Eşim 30 haftalık hamile. 32.haftada doğum iznine ayrılacak. Fakat raporlu olduğu süre içerisinde iş yeri satış işlemleri tamamlanacak ve devam etmek istemeyen çalışanlarına tazminatları verilerek çıkışı yapılacak. 16 hafta raporun sonunda çıkışını aldığında yada raporlu olduğu süre içerisinde çıkışı yapılırsa işsizlik maaşı almaya hak kazanabilir mi?

  Şimdiden teşekkür ederim…

 13. mustafa bey merhaba ,

  1. sorum
  ben 28 haftalık hamileyim , ve doğum izninden sonra çalışmak istemiyorum. ama aynı zamanda da tazminatımı almak istiyorum. ama işverenimde bu konuda cebinden para çıkmasında ne olursa olsun kafasındadır. benim nasıl bir yol izlemem lazım. kısmi çalışma demişsiniz yazının sonunda eğer öyle bir talepte bulunsam ve kabul etmeseler ben haklı sebepten çıkışımı isteyip tazminat alabilir miyim.

  2.sorum,
  bana tazminat ödememek için ellerinden geleni yapar patronum, o yüzden doğum iznimin bittiği gün kendim istifa etmek zorunda kalırım. işten çıktığım gün başka bir iş yerinde sgk mı başlatıp , 15 gün pirim ödeyip işten çıkışımı verseler işsizlik maaşı alabilir miyim.

  1. Merhaba, doğum izniniz bittikten sonra haklı bir fesih bularak ayrılmazsanız kıdem tazminatı alamazsınız. Başka yerde SGK devam ettirilmesi bir yöntem olabilir; ama yapılan zaten kanunun ruhuna ters olacaktır ve sonucu ile ilgili kesin bir şey söylenemez. Tazminat almak için ancak kısmi süreli çalışma talebi mantıklı görünüyor ki; bunu da işverenin kabul etmemesi gerekir.

 14. Merhaba 32.haftada çıkılan 8+8 doğum izni bitiminde işveren hemen çıkış verebiliyor mu ? teşekkürler

  1. Merhaba, işveren istediği zaman işçisini çıkarabilir. Sorunuzun amacını tam olarak anlayamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu