İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı için son 120 günde kesinti sayılmayan haller neler?

İşsizlik maaşında son 120 günde kesinti sayılmayan haller

NOT: SON 120 GÜN KONUSUNDA KANUN DEĞİŞTİĞİ İÇİN, LÜTFEN YAZININ SONUNA BAKINIZ!!

İşsizlik maaşı, işsiz kalan işçiye ve ailesine sunduğu maddi destek itibariyle önem arz eder. Ancak her halde ve şartta, işsiz kalan bir işçiye ödenmemektedir. Ancak belirlenen şartlara sahip olan bir işçi, işsizlik ödeneği almaya hak kazanmaktadır. Bu şartlardan birisi de, işten ayrılmış olunan günden önceki son 120 günün tamamında kesintisiz sigortalı olmaktır. Peki ama ya işçinin bu 120 günde bazı günler eksikse ne olacaktır?

İşsizlik maaşı alma şartları

Önce kısaca işsizlik ödeneğinin hangi hallerde bağlandığına bakalım. Aşağıdaki şartların tamamını bir arada taşıyan ve işten ayrılan işçiye işsizlik maaşı bağlanmaktadır.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!
 • İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru son üç yıl içinde en az 600 gün priminin bulunması
 • İşten ayrıldığı tarihten geriye doğru son 120 gün boyunca sigortasının kesintisiz yatırılmış olması
 • İşçinin kusuru yokken işten çıkarılmış olması ya da haklı bir nedenle işten ayrılmış olması (İşkur bu konuda SGK çıkış kodlarını esas almaktadır. Bu kodların hangilerine işsizlik maaşı bağlandığını görmek için tıklayınız.)

Son 120 gün boyunca sigorta

İşte en çok kafa karıştıran hususların başında bu gelmektedir. Öyle ya işçinin son 3 yılda 600 gün ya da çok daha fazla primi bulunması mümkündür. Ama diyelim ki son 120 günde sadece bir gün sigorta primi yok; ne olacak? Bu işçiye işsizlik maaşı bağlanmayacak mı?

Eğer işçinin son 120 günü içinde eksik primi varsa, önemli olan bunun nedenidir. Evet, eğer gerçekten de işçi bu 120 gün içinde 1 gün bile olsa çalışmamışsa, ona işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. Ancak aşağıdaki hallerde, her ne kadar işçinin eksik sigorta günü de olsa, işçi İşkur tarafından çalışmış kabul edilmektedir.

 • İşçinin ücretsiz izin almış olması
 • Hastalık / rapor nedeniyle
 • İşçi disiplin cezası almışsa
 • İşçi göz altına alınmış ya da tutuklanmışsa (Tutukluluk hükümle sonuçlanmamış olmalıdır)
 • Grev ve lokavt kaynaklıysa
 • Genel hayatı etkileyen olaylar nedeniyleyse (Örneğin 15 temmuz darbe günü işçinin işe gidememiş olması ve bu nedenle eksik sigortasının bulunması)
 • Ekonomik kriz nedeniyle
 • Doğal afet nedeniyle
 • Kısmi istihdamdan dolayı

İşkur kanıtlayıcı belge ister

işsizlik maaşı 120 gün ücretsiz izin

İşçinin son 120 günde sigorta boşluğu varsa ve bu boşluğun nedeni sistemden görülemiyorsa, İşkur işçiden bununla ilgili ispatlayıcı bir belge istemektedir. Örneğin işçinin son 120 günde 3 gün boşluğu olsun; işçi bu 3 gün boyunca işverenin kendisine ücretsiz izin verdiğini, işverenden alacağı bir ücretsiz izin onay belgesiyle kanıtlarsa, İşkur işçiye işsizlik maaşı bağlamaktadır.

SONUÇ

Öncelikle şunu söylemek isterim; eğer işçinin, işten ayrıldığı günden önceki son 120 gün boyunca eksik sigorta günü varsa, bu işçinin hiçbir şekilde işsizlik maaşı alamayacağını söyleyemeyiz.

Önemli olan, eksik sigorta gününün nedenidir. Yukarıda liste halinde verdiğim nedenlerden birisi söz konusuysa, İşkur bunları mazeret olarak kabul etmekte, son 120 gündeki bu boşlukları dikkate almamakta ve kişiye işsizlik maaşı bağlamaktadır.

KANUN DEĞİŞİKLİĞİ / DİKKAT!!

İşsizlik Kanununda 18/01/2019 tarihinde yapılan değişiklik sonucunda, YUKARIDAKİ yazı HÜKÜMSÜZ kalmıştır. Peki neden?

Çünkü son 120 günün KESİNTİSİZ sigortalı geçirilmesi artık bir işsizlik maaşı alma şartı DEĞİLDİR.

4447 sayılı Kanunun 50nci maddesinde yapılan değişiklikle artık işsizlik maaşı almak için son 120 günün kesintisiz sigortalı olması değil, “son 120 günün hizmet akdine tabi olarak geçmesi” gerekmektedir.

Bunun anlamı ise, işçi son 120 gündür bir işyerinde sigortalı göründükten sonra; devamsızlık, rapor, analık izni vs. ne olursa olsun, işçinin çıkışı verilmedikten sonra, bir sorun olmayacağıdır.

Hemen bir örnekle somutlaştıralım: Diyelim ki işten ayrılan işçinin son 120 gününe bakılsın ve bu 120 günün tamamında A işyerinde çalışıyor görünsün. Ancak 120 gün içinde 5 kez devamsızlık nedeniyle prim bildirilmemiş olsun. Yani son 120 günde 115 gün prim bulunsun.

Bu işçi açısından artık sorun yoktur, çünkü 5 gün  devamsızlığı bile olsa işverene bağlı olarak çalışmaya devam etmiş yani “hizmet akdine bağlı” olarak çalışmıştır.

Yani bundan böyle, son 120 güne bakarken, kaç gün priminizin olduğuna değil, son 120 gün boyunca işyerinde ya da birden fazla işyerinde çalışıp çalışmadığınıza bakmalısınız.

İkinci bir örnekle konuyu daha netleştirelim: İşçinin son 120 gününe bakalım ve A işyerinde 55 gün çalıştığını ve çıkarıldığını, sonra 1 gün BOŞTA kaldığını ve ardından da B işyerinde kesintisiz çalıştırılmaya devam ettiğini görelim. Bu işçi işsizlik maaşına hak kazanamayacaktır. Neden mi? Çünkü işsiz kaldığı günden önceki son 120 günün TAMAMINDA hizmet akdine tabi çalışamamış ve 1 gün “hizmet akdine tabi olmadan” geçmiştir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

365 Yorum

 1. Merhaba 10.01 2024 te evlilik nedeniyle işten ayrıldım aynı işyerinde 600 gun doldu
  Hiç boşluk olmadan 11.01.2024 te başka bir işyerine başladım 16 gün sonra 27.01.2024 te işten çıkarıldim issizlik maaşı alabilirmiyim

 2. Merhaba,

  2 yildir çalışmakta olduğum 04.04.2022 tarihinde eski is yerimden istifa edip yeni bir işe başladım 1 ay 10 gun gibi bir süre sonra ise anlaşmazlık lardan dolayı bu isyerim tarafından is feshim verildi son 120 gun kesintim yok covid ve hastalik lar yüzünden raporlarim var bundan dolayı son 600 günde 596 gün sigortam dan dolayi iskur issizlik maas talebimj reddetti yapabileceğim bir şey varmi yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. Merhaba, İşkur bu işlemi otomatik yapıyor, yani sistem hesaplamaları kendiliğinden yaparak işsizlik maaşına karar veriyor. Sigorta eksikliğinden kaynaklı ise, açıkçası yapabileceğiniz bir şey olduğunu zannetmiyorum.

 3. Merhaba, eşim son üç yılda 600 gün prim hakkını analık raporu aldığı gün dolduruyor. 120 gün raporlu olacağından bu sürede 3 yıldaki prim gün sayısı değişmiş olacak, işveren tarafından anlaşlamlı ayrılık sonrası işsizlik maaşı almasına engel bir durum varmıdır ?

 4. merhabalar son 3 yılda toplam 640 gün prim yatmış ve son iş yerime 01.01.2020 tarihinde girdim 116 gün sürekli prim varken kısa çalışma ödeneği kapsamına alındım 2021 in 5. ayında 2 gün rapordan dolayı primim yatmış 02.07.2021 tarhinde iş çıkışım yapıldı 2 gün de bu ay için prim yatırılacak toplam 120 gün primi sağlıyorum lakin son 4 ay içinde sürekli şeklinde değil kısa çalışma ödenegi kapsamında olmaktan kaynaklı olan sigorta sürekliliğinin olmaması işsizlik maaşı alabilmeme bir engel teşkil eder mi?

 5. merhaba ,
  600 gün şartının ve çıkış kodunun uygun olduğu ve son 120 gün her ay 1 gün çalışmak suretiyle 4 gün çalışılmış olsa , işsizlik ödeneği hesabında son 120 gündeki brüt kazanç 4 e bölünmek suretiyle mi hesaplanır?

  1. Merhaba, bu durumda son 120 gün şartını nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz? Diğer günlerin tamamı ücretsiz izin olarak mı bildirilmiş olacak?

 6. Merhaba işten ayrıldıktan hemen bir gün sonra hemen yeni bir işe başlayacağım arada sigorta boşluğum olmayacak son iş yerimde de 2,5 senedir SGK lıyım yeni iş yerimden 2 ay sonra ayrılmam gerekirse işsizlik almam da bir sorun olur mu?

 7. Merhaba ben 2017den beri bir firmada çalışıyorum son o yıldan itibaren 600 gün sigorta Şartını yerine getirdim şu 624 gün diğer bi durum beni herhangi geçerli bir sebep göstermeden işten çıkardılar ama sorun şu ki son 4 ay da haziran sigortam 15 gün yattı temmuz 30 ağustos 30 eylül 30 yattı ve işten çıkarıldım bu şekildeki durumda ben işşizlik maaşına başvurdum alabilir miyim ? Şimdiden teşekkür ederim

 8. Merhabalar ben son 5 aydır bi firmada çalışıyorum parça parçada olsa bu firmada 120 günümü tamamlamadım atıyorum nisan 20 mayıs 27 haziran 30 gün temmuz 30 gün ağustos 18 gün
  Böyle bi sigortam varsa işsizlik maaşına hak kazanabiliyormuyum?

  1. Merhaba. Artık arada boşluk olması önemli değil; önemli olan gerçekten ne olduğu. Yani iş sözleşmeniz son 120 gün devam etmişse, eksik bildirilen günler size işsizlik maaşı açısından zarar vermez. Ama İşkur yine de bunun sebebini sorabilir.

 9. Merhaba. Ben bu ayın 28 inde doğum iznine ayrılacağım. Hamileliğin 8. Ayındayım. Doğumdan sonraya 12 hafta iznim olacak nasipse. İznim bitince çalışmak istemezsem işsizlik maaşı alabilir miyim? 120 gün şartının Kanun değişikliğiyle hükümsüz kaldığını belirtmişsiniz. Bu sure zarfinda yapmam gereken bir islem veya tedbir var mı? Teşekkürler.

  1. Merhaba. Hayır, özel bir şey yapmanız gerekmez. İşveren çıkışınızı vermedikten sonra, yani sizi ücretsiz izinli ya da raporlu olarak bildirdiği müddetçe, son 120 gün açısından bir sorun yaşamamanız gerekir.

 10. Merhaba çalıştığım Taşörön inşaat firmasının işi bittiği için çıkış aldım ve ertesi gün aynı yerde ana firmaya işe başladım hiç gün eksiğim yok iki ay sonra ana firmadan çıkış yapılırsa işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Diğer şartlardan bağımsız olarak son 120 gün için soruyorsanız, evet bu durumda 120 gün şartı bakımından bir sorun olmayacaktır.

 11. Benım 2018den hazıran ayından 1 gun eksıgım var ve ıssızlık alamıyorum bunu nasıl halledebılırım askerden yenı gelım ayrıxa ıhtıyacım var eyapabılırım sıgorta gunum 688 son 120 gun ıcınden sadece 1 gun eksık gorunuyor o yuzden alamıurum

  1. Merhaba. Yeni değişikliğe göre artık bu boşlukların önemi yok. Ama eski mevzuat zamanında işten ayrılmışsanız ve son 120 günde boşluğunuz varsa, ne yazık ki yapılabilecek bir şey yok demektir. Yine de İşkur’a sormalısınız. Çünkü bazen, işverenden alabileceğiniz bazı yazıları kabul edebiliyorlar.

 12. 2 temmuz 2019 tarihinde calistigim is yerinden cikisimi aldim fakat bugun 5 temmuz 2019da sgk yi aradigimda cikisimin daha bildirilmedigini soylediler.suan prim gunum 600 gun sartinda ;590 gun tamamlanmis durumda.Ben bugun itibariyle baska bir is yerine basvursam ve ise baslasam 600 prim gunum tamamlanirsa ,120 gun is akdine tabi olma kosulunda issizlik maasindan yararlanabilir miyim.Cunku ayin 2 si ile 5 i arasinda bir bosluk oluyor. cikisim daha bildirilmedigi icin suan hala eski isyerimde calisiyor olarak mı gorunuyorum.issizlik maasina hak kazanabilmek icin Nasil bir yol izlemem gerektigini bilmiyorum.Yardimlarinizi bekliyorum .Simdiden tesekkur ederim.Iyi calismalar

  1. Merhaba. 2’si ile 5’i arasında boşluk var mı yok mu? Bu kısım çok net değil. Sigorta boşluğu varsa, 120 günlük kesintisiz çalışmanın sıfırdan başlanıp tamamlanması gerekir.

 13. Merhaba
  5 yıldır çalıştığım işyerinden istifa ederek ayrıldım. Hiç boşluk vermeden. İşe başladım. 10 gün sonra işten çıkarıldım. Son 120 gün için farklı işyeri olması ve son işyeri 10 gün olması sorun olur mu. Arada hiç boşluk yok. İşsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Merhaba. Ahmet bey, bunun sorun olmaması gerekir. Ama uygulamada İşkur’un ne yaptığını bilemiyorum. Sonuç alınca bizi de bilgilendirirseniz, biz de uygulamayı öğrenmiş oluruz.

 14. Merhabalar 600 tam günüm var son 120 günümde eksik var eksiğin nedeni ameliyat olmam ve rapor almam. Bana olumsuz mesajı geldi işkurdan ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Neden raporlu günler ise, son 120 gün i.in sıkıntı oluşturmaz. Ama 600 gün hesabını etkiler ve bu konuda yapabileceğiniz bir şey de olmaz.

 15. Merhaba öncelikle kanunla ilgili detaylı bilgilendirmeniz ve yardımlarınız için çok teşekkürler. 2018 yılında iş yerinde görevi boşlamak sucuyla isten cikarildim dava açmam neticesinde davayi kazandim ve dava sonuclarini işkura götürdüm.” Son 120 gün çalisma şartında 2 gün boşluğum oldugunu ve sebebinin yazmadigini , sebebinin muhasabeden ögrenmem gerektigini soylediler, iş yeri iflas etti dedigimde sgk dan ögrenebilirsiniz dediler. Benim sormak istedigim iş yerine gidemedigimiz gunlerde( servisi kaçırdıgımızda ya da özel durumlar oldugunda) telefonla arayıp gidemeyecegimizi bildiriyorduk bu bildirim ücretsiz izin olarak mı gecer yoksa işe sebepsiz gelmedi diye not aldılarsa ki öyle oluyor mu inanın bilmiyorum 120 gün şartini saglayamadigimdan maaş alamazmıyım şimdiden teşekkürler.

  1. Merhaba. O iki gün için biz ne dersen diyelim, belirleyici olan, sizin muhasebeden ya da eski işverende getireceğiniz evraklar ve İşkur’un buna yaklaşımı olacaktır. O yüzden, yine en doğru yönlendirmeyi alabileceğiniz yer İşkur’dur.

 16. Merhaba Bn 6 ay bir işyerınıde çaliştim bazı nedenlerden dolayı cıkısı verildi ertesi gün hemen Baska bir işyerınıde sigortam basladı yani hiç ara vermeden bu 120 olayı bnde de gecerlimi bir gün bile aram yok 600 gün prim sayım zaten coktan doldu

  1. Merhaba. Teknik olarak, bir sorun yaşamamanız gerekir. Çünkü önemli olan, son 120 günde iş akdine bağlı olarak çalışıyor olmaktır. Bunun birden fazla işyerinde olması, kesinti yoksa, sorun teşkil etmemelidir.

 17. Merhaba.Ben bir kurumda part time çalışıyorum. Bir ay da 12 gün sigortalı olarak çalışmaktayım. yaklaşık 9 aydır aynı kurumda çalışıyorum. İşten çıkarılmam durumunda işsizlik maaşı alma hakkım var mıdır? teşekkürler.

 18. Merhaba zeynel bey
  24.05 de kendi istegimle baska bir ise baslamak icin ayrindim haftasonu girdigi icin 27.05 yada 28.05 de yeni ise girisim yapilacak. Burdan olasi bir isten cikarilma olursa issizlik massina basvuru yapabilirmiyim

  1. Merhaba. Son 120 günde kesintisiz çalışma açısından soruyorsanız, arada boşluk olduğu için 120 günü tekrar doldurmanız gerekecektir.

 19. Merhabalar Bi sorum olacaktı.
  27.03.2019 tarihinde iş yerimden ayrıldım. 28.03. 2019 tarihinde başka işe başladım. Bu iş yerinden çıkarılmam halinde işsizlik maaşı alabilirmiyim? 27 martta eski iş yerimde çalıştım 28 martta ise yine çalıştım. Eksik gün olarak sayılır mı bu arada ki süre

  1. Merhaba. Son 120 gün bakımından soruyorsanız, arada boşluk yoksa sıkıntı olmaması gerekir. Neticede önemli olan, son 120 günün hizmet akdine tabi olarak geçirilmiş olmasıdır.

 20. Merhaba,
  2011 yılından beri bir firmada çalışmakta idim. 2019 Mart ayının başında bu işyerinden kendi isteğimle ayrılıp, hiç eksik prim gün olmadan başka bir işyerinde çalışmaya başladım. Bu yeni şirket beni 120 gün dolmadan işten çıkarırsa işsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Merhaba. Arada boşluk yoksa ve diğer şartları da sağlarsanız almanız gerekir.

 21. Teşekürler cvp için
  Zeynel bey is davamdaki tanık ifadelerinin hizmet tespit davasında delil olarak kullanabilirmiyim? Yani bir davadaki tanık ifadeleri birbaska davada kullanilabilirmi. Çünkü o tanık ifadelerinde hersey sabit ve gercek belirtilmis halde. Sirketimin tutuklandigimi bildiği halde haber alamadık yalanini ortaya çıkarır nitelikte ifadeler

 22. Zeynel bey merhaba .benim oldukça kafa karışıklığı yaşadığım bir durum var.yardimci olursaniz sevinirim.
  2017 13 Mart Pazartesi tutuklandim. İşyerim tazminatlarımı vermemek adına benden 3 gün haber alamadigina dair tutanakla isime son verdi. İşsizlik maaşı ve tazminat alamadım.

  Dava açtım ve geçen hafta sonuçlandı. Davayı kazandım kıdem arti ihbarımı aldım

  Mahkeme kesinleşmiş şerhi ile SGK ya basvurdum. Hesaplamalara göre son 1080 gün kesintisiz çalıştığım i düşünerek 10 ay işsizlik ödeneği alacagimi düşünürken ordaki memur eksik gün gosukuyor son ayinizda dedi ve 8 ay alabilirsiniz dedi. Bunu anlayamadim. Tek aklıma gelen su; 13 Mart Pazartesi tutuklandim ama işyeri çıkışımi 3 gün sonra vermiş yani bu süreçte haber alamadığını söyleyip 3 gün SGK yatirmamis. Eksik gün problemi acaba burdan mi kaynaklaniyor sizce? Bunu nasıl duzeltebilirim SGK ya başvurup aslında 16 si değil 13 ünde tutuklandım deyip çıkış tarihimi sistemde duzelttirebilirmiyim bu eksik gün sorununu halletmek icin. Sonuçta benden kaynaklanan bir durum degil işverenin duzenbazligi bu.2 ay eksik almak istemiyorum sonuçta 2800 tl para yapiyor. Şimdiden tesekurler

  1. Merhaba. Evet, son 3 yılda bir gün bile eksik olsa, 10 ay maaş alamazsınız. Büyük ihtimalle işveren 3 gün devamsızlık nedeniyle eksik gün bildirmiştir. İşkur bu noktada sizin beyanlarınızı dikkate almaz. Ancak sizin 3 gün ya da kaç gün eksik ise, bunun için hizmet tespit davası açmanız, davayı kazanmanız, bu günlerin işlenmesi ve sonra İşkur’a tekrar başvurarak 2 aylık maaşı da istemeniz gerekir. Süreç çok uzun da olsa, başka yolu yoktur.

 23. Merhabalar
  A işyerinde işsizlik yükümlüklerimi doldurdum 1 nisan cıkışım verildi aynı gün B işyerinde işe başladım.olası işten çıkarılmamda işsizlik maaşından yararlanma durumum nedir?

 24. Merhaba öğrenciyim lise dönemimde 68 gün çalıştım sonra üniversite için farklı bir şehirde özel sektörde 27 ocak 2017 de PART TİME olarak çalışmaya başladım
  Toplam uzun vadeli gün 502 olarak görünüyor hala part time çalışmaya devam etmekteyim işten çıktığımda işsizlik ödeneği alabilir miyim?

  1. Merhaba. Son 120 gün açısından soruyorsanız, eğer son 120 gün boyunca gerçekten de kesintisiz olarak iş sözleşmesine tabi iseniz, part time da çalışmış olsanız, 120 gün bakımından sorun olmayacaktır.

 25. Merhaba ben bir inşaat şirketinde çalışıyorum bizim sektör sigorta acısından günleri eksik yatırma oluyor benim son 120 gün içinde aynı şirketten 60 70 gün sigortam var hiç çıkış olmadan sadece hava yağışlı veya işyerim şehir dışında olduğundan eve geldiğimizde sigorta yatmıyordu yani eksik bir sorun olurmu 4 ay boyunca hiç çıkış verilmemişti iş bitince çıkış verildi son 3 yılda 600 günden fazla var yardımcı olursanız sevinirim ışsizlik maaşı konusunda teşekürler

  1. Merhaba. Bu durumu özel olarak İşkur değerlendirecektir ve sizden gerekirse evrak isteyecektir. Size bu konuda kimse kesin bir şey söyleyemez. Başvuru yaparak görmeniz gerekir.

 26. Zeynel bey 10 senedir ayni isyerinde calisiyorum 12/10/2018 de doğum iznine ayrıldım 31/01/2019 da raporum bitti. 21 gün senelik iznimi kullandım bitince işyerinden çıkışım verildi issizlik maaşı 8 ay haketmisim 10 ay olmasi gerekirken boyle durumda ne yapmam gerekir

  1. Merhaba. İşkur maaşın bağlanacağı ay sayısını, son 3 yıldaki prim sayınıza göre belirler. Böyle olunca, hata yapması çok zordur. SGK hizmet dökümünüze baktınız mı? Son 3 yılda 1080 gün priminiz var mı? Doğum izinleri ne yazık ki bu sürelere girmemektedir.

 27. Merhaba 28şubatta evlilik ile işyerimden ayrılmış olup 1martta yeni bir işe başlamış olup 10gün sonra işten çıkartıldıgım takdirde işsizlik maaşı alabiliyormuyum arada gün boşluğu olmadı son 120sigorta tam son 600gün de tam

  1. Merhaba. Arada boşluk yoksa, işe girip çıkmanız sorun olmaz Hatice hanım. Yine de kesin bir şey söylemek güç, çünkü İşkur’un uygulamaları her zaman birlik göstermiyor.

 28. Boşluk yok zeynel bey rapor felan vs. Yok demek istediğim hani ocak ayının pirimini şubat 23 te bildiriyorlarya sgk ya işyeri onun için gözükmüyor

  1. Anladım, o halde endişelenmenize gerek yok. Bu durum büyük ihtimalle sorun olmayacaktır.

 29. Merhaba. İşimden kendi istifamla çıksam arada bir gün boşluk bırakmadan yeni iş yerimde sigortam başlasa. Olası bir çıkarılma durumunda işsizlik maaşı alabiliyor muyum? 120 günüm eksiksiz yattı toplamda da 900 gün sigortam var.

  1. Merhaba. Arada boşluk olmazsa sıkıntı çıkmaması gerekir. Yine de kanun değişikliği sonrası uygulama biraz farklı olabilir. Bu nedenle kesin bir cevap veremiyorum.

 30. Merhaba zeynel bey işe giriş 15.10.2018 işten çıkış 15.02.2019 tam 4ay yani boşluksyz 120 gün ama edevletten baktığımda ocak ayının birde şubat 15 kadar pirim gözükmüyor sorun olurmu bu işsizlik ödeneği için

  1. Merhaba. Elbette olabilir; ama önce bu boşluğun nedeninin öğrenilmesi gerekir. Örneğin sağlık raporu vs. ise sorun olmaz; ancak herhangi bir neden bağlı olmaksızın bildirilmemişse sorun olabilir. Ezbere cevap vermek yanlış olacaktır.

 31. Merhabalar,
  09.09.2017 işe girişim bulunmaktadır. 05.02.2019 da işten çıkarıldım. 3 yıl içerisinde gün sayım 596 oluyor ve işsizlik maaşı alamıyorum. 4 gün için ne yapmalıyım. Türkiye genelinde bilinir ki aslında işe giriş tarihi daha öncedir ve muhasebeciler daha sonra yaparlar. Ne yapabilirim? Yardımlarınız ricadir. Teşekkür ederim

  1. Merhaba. Mecburen yeni bir işe girmeniz, burada en az 120 gün çalışmanız ve sonra işten çıkarılıp işsizlik maaşına başvurmanız gerekir. Ne yazık ki başka yolu yok.

 32. Merhabalar benim son üç yılda 607 günüm var son 120 gün için giriş 15.10.2018 çıkış tarihim 15.02.2019 boşluksuz ama şubatın pirimi gözükmüyor sıkıntı olurmu acaba yoksa çıkış yaptığım tarihemi bakarlar birde 31.01.2019 bir başvuru yaptım reddedildi günüm dolmamış çıkışımı iptal ettirdim günüm dolunca çıkış yaptırdım şimdi tekrar başvuru yaptım sorun olurmu

 33. 1 ay oldu işten çıkalı yeni işe girdim 120 gün çalışıp çıkartırlarsa işsizlik ödenegi alabilrmiyim 3 yıldada 600 günüm var

 34. Merhaba Zeynel bey
  2 ocakta
  1 şubatta
  13 şubatta bitecek olan 3 adet isgörememezlik raporum var

  Bugünden sonra işten cikarilma durumumda bu raporlar issizlik sigortasi almama engel olur mu ve ayrica rapor ucretlerimi de alabilir miyim

 35. Merhaba,
  13 yıldır çalıştığım kurumdan karşılıklı anlaşarak 15.01.2019 tarihinde ikale sözleşmesi imzalayarak ayrıldım. Aynı gün sigortamı farklı bir kurumda başlattım. Şimdi bu kurum beni işten çıkarmış olsa ben işsizlik maaşı almaya hak kazanıyormuyum? Yoksa bu kurumda da 120 gün pirim ödemem gerekiyor mu?

  1. Merhaba. Hayır, arada boşluk yoksa, sıkıntı olmayacaktır. Yine de teyit etmek için İşkur’a sormanızı öneririm.

 36. Merhaba calistigim is yerinde dun cikisimi verdiler 06.02.2019 tarihinde benim son 120 gunumde subatta 6 gunum gorunuyo oda cikis gunum oldugu icin issizlik odenegi icin son 120 gun hangi aydan baslar tskerler…..

 37. Anladım zaten bana çıkış vereli 7 gün oldu muhasebenin tekrar çıkış verdiği tarihe giriş yapsa 10 gün sonra bu iş yerinde 120 günüm dolmuş oluyor aynı gün çıktı girdi yapması bir engel teşkil etmez heralde cevaplarınız beni çok aydınlattı teşekkğr ederim…

 38. Yani son çıktığım iş yerinde ben 350 gündür çalışıyordum ama 03.10.2018 tarihinde çıkış vermişler tekrardan 15.10.2018 tarihinde giriş başlatmışlar 15.10.2018 tarihinden sonra ben bu şirkette 31.01.2019 tarihine kadar 110 günlük bir çalışmışlığım oluyor şimdi 31.01.2019 tarihinde çıkış verdiler muhasebeye rica etsem tekrar çıkış yaptığı tarihe giriş verse 10 gün sonra 120 günü tamamlamış oluyorum bu durumda hak kazanırmıyım böyle birşey olabilirmi

  1. Muhasebeci en çok 10 gün geriye dönük değişiklik yapabilir. Öncesi ceza işleme girer ve çok zordur.

 39. Şimdi beni çıkartan iş yerine bu durumda 110 günlük bir çalışmam oluyor çıkardığı tarihe tekrar giriş yapma ihtimalleri varmı 10 gün sonra tekrar çıkış verseler

 40. Merhabalar benim sorum şöyle benim son 3 yılda 607 günüm var 1 senedir aynı iş yerinde çalışıyorum son 4 ay içinde 03.10.2018 tarihinde bana çıkış vermişler 15.10.2018 tarihinde tekrar başlatmışlar aynı şirkete şimdi 31.01.2019 tarihinde çıkış verdiler işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Bu durumda son 120 gündür bir işyerinde çalışmadığınız için işsizlik maaşı bağlanmaz Uğur bey.

 41. Merhaba ben 600 gün primimi doldurdum ama geçirdiğim bi kaza sonucu 8 aydır raporluyum yani son 120 gün de raporluyum sorun olur mu rapor nedenime 1 ve 13 kodu girilmiş
  1 hastalık
  13 diğer

  1. Merhaba. Artık bu kodların son 120 gün bakımından bir önemi kalmadı. İşveren giriş çıkış yapmadığı müddetçe, bunların hiçbiri sorun olmayacaktır.

 42. 22.05.2017 tarihinde işe başladım. Sorgusuz sualsiZ 18.01.2019 tarihinde işten çıkarıldım. 598 gün sigorta günüm var işsizlik maaşı için alabilmem için 2 günüm eksikmiş. Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

  1. Merhaba. Bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok. Sadece yeni bir işe girip 120 gün çalışıp işten doğru çıkış koduyla çıkışınız verilirse, işsizlik maaşı alma imkanınız olur.

 43. Merhaba ocak 4de isten cikarildim son 4 ay icerisinde kasim 2018de bir gun eksigim var ve bu yuzden alamadim issizlik odenegini me yapmam gerek

  1. Merhaba. O gününüz devamsızlık vb. bir nedenden ise, ne yazık ki hiçbir şekilde alamazsınız. Tekrar işe başlayıp en az 120 gün çalışmanız ve yeniden başvurmanız gerekir.

 44. 11 ayın 12 kisi tekrar işe başladim nezaman işsizlik maşı hak ede bilirim
  Cevap

 45. Merhaba 18.01.2019 tarihinden işten çıkarıldım 597 günüm olduğu için 3 gün ile işsizlik maaşına hak kazanamadım Şuan 1 haftadır bir yerde çalışıyorum ama cuma günü iş tecrübem olmadığı için işten çıkaracaklar yani çıkışımı yapacaklar işsizlik maaşına hak kazanır mıyım

  1. Merhaba. Hayır alamazsınız, çünkü bu işyerinde son 120 gündür çalışıyor olmanız gerekirdi.

 46. Merhabalar,11.01.2019 çıkışımı verdiler.4yıldır boşluğum yoktu,2018’in 9.ayında bir gün eksik ödenmiş ve işsizlik maaşı alamadığımı mesaj geldi, ne yapabilirim.Teşekkürler

  1. Merhaba. Ne yazık ki yapabileceğiniz tek şey, bu 1 gün için hizmet tespit davası açmak, davayı kazanmak ve kesinleştikten sonra kararı İşkur’a götürerek işsizlik maaşınızı toplu olarak almaktır. Bunun dışında pratikte bir çözümü yok.

 47. Merhaba Ağustos ayının 1 inde işbaşı yaptım fakat işveren sigorta girişimi 6 gün eksik yatırmış.Bu yüzden issizlik maaşı son 120 gün şartını sağlamadığım için işsizlik maaşı alamıyorum.Geriye dönük bu yanlışı düzeltmek gibi bir şansım yokmu.Tesekkürler.

  1. Merhaba. Ne yazık ki tek çaresi dava açmak ve bu 6 günü saydırmak, sonrasında da mahkeme kararını İşkur’a götürerek işsizlik maaşını geriye dönük almaktır. Başka yapılabilecek bir şey yok.

 48. Merhaba ben hamileyim 600 iş günüm doğum için alacağım 16 haftalık rapordan sonra 20 günlük süre sonun da doluyor. İşveren beni bu süre sonunda çıkarırsa 120 gün şartı benim için geçerli olacak mı işsizlik maaşı alabilecek miyim?

  1. Merhaba. İşveren sizi çıkardığında, son 120 gün itibariyle aynı işyerinde sigortalı görünecekseniz alabilirsiniz. Bahsettiğiniz durumda almanız gerekir.

 49. 11/09/2018 Eylül ayında toplu çıkışlarda işimize son verildi devamsızlık sebebi ile işsizlik maaşım bağlanmadı şimdi yeni yasa ile işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Yeni değişiklik geçmişe yürümemektedir. Bu nedenle alamazsınız Murat bey.

 50. Merhaba zeynel bey işe giriş tarihim 14/12/2010 işten çıkış tarihim 24/10/2018 (bizi fazla çalıştirdiklari için işe gitmedik ihtarnemi çekip şirketi mahkemeye verdik) fakat 25 kodu ile işten çikarıldığım için işsizlik maaşi alamadım yaklaşik 3 aydir çalışmiyorum işsizlik maaşını haketmem için yeni yasa ile birlikte sigortali bir işte ne kadar çalişmam gerekiyor saygılar

  1. Merhaba. Yasa bu konuda bir şey değiştirmedi. Yine 120 gün çalışmanız gerekir. Sadece, bu 120 gün içinde devamsızlık vs. yaparsanız, işveren sizi işten çıkarmadıkça bu haller işsizlik maaşını engellemeyecek.

 51. Merhaba ben inşaatta çalışıyorum 120 gün şartı bana 2ayda giriş çıkış yapılıyor şirket ayni mesela ise giriş 25/10.2018 Çıkış. 22/11 2018 yatan gün sayisi 15 sonra tekrar ise giriş 28/11\2018 isten çıkış 17/01/2019 yatan gün sayisi 10 gibi bu arada giris-cikis arası sayilirmi 120 gün için is bittiği için giriş çıkış yapiyolarmis 3 yılda 600 günüm var kendileri çıkarıp alıyorlar. Arada boşluklar var onu soruyorum

  1. Mehmet bey, son 120 günde arada 1 gün bile boşluk varsa, işsizlik maaşı bağlanmaz. Yani son 4 ayda her ayınız tam bildirilmiş olmalıdır.

 52. Merhaba son 120 gün icinde iki kere ise gitmemistim, iskur isyerinden belge istiyor. Ucretsiz izin olarak gosterebilirmi isveren beni bu durumda.

 53. Merhaba 3 senelık isimde ayrıldım işsizlik maaasına basvuru yaptım 1 hafta sonra iş buldum ve gırdım sımdı yeni gırdıgm isten ayrılmak istiyorum 120 gun doldurmadgm ıcın issizlik maası alamaz mıyım yoksa prim bunu etkiler mi

 54. son 120 gün içinde PART TİME olarak çalışanların eksik günleri KISMİ İSTİHDAM olarak gözükeceği için işsizlik maaşı alabilirler. ayrıca tazminat da alabilirler.

  1. Cenk bey, yorumunuzu biraz daha açabilir misiniz? Bunu neye dayanarak söylüyorsunuz?

 55. Iyi gunler son 120 gun içerisinde bir kaç gun istirahatliydim işsizlik maaşi alabilirmiyim

  1. Merhaba. Bunlar SGK’ya istirahat olarak bildirilmişse, sorun olmayacaktır Özcan bey.

 56. Ben inşaat sektöründe çalışıyordum bizim sektörde full sigorta yatırmazlar işsizlik ten nasıl yararlanabılırım

  1. Selim bey, sigortada son 120 günde kesinti oldukça, işsizlik maaşı almanız teknik olarak mümkün olmayacaktır. Sigortanızın en azından son 120 gün boyunca tam ve eksiksiz yatırılması şarttır.

 57. 1225 gündür çalıştığım isimden 15 yil ve 3600 prim yasasından kendi istediğim le tazminat alarak ayrıldım
  Hiç boşluk vermeden yeni işime başladım.
  30 gün sonra isten atıldım.
  Işsizlik maaşı alabilir miyim

  1. Sezgin bey, bunu öğrenmek için işsizlik maaşı başvurusu yapmanız hem kolay hem de kesin çözüm olacaktır. Ama fikir beyan etmem gerekirse, evet son 120 gün şartı bakımından bir sıkıntı yaşamazsınız. Önemli olan, çıkış kodunuzdur.

   1. Ilk çıkış kodu 14
    30 günlük çalıştığım yerin kodu 05

    Bu duruma göre issizlik alabilir miyim
    Teşekkürler

 58. Merhaba benim 1000 prim günüm var ve 120 gün şartında farklı işyerinde olması sıkıntı teşkil eder mi? Örneğin ben aynı ay içinde günün 15 gün a firmasında çalışıp hiç boşluksuz 15 gününü b firmasında çalıştıysam işsizlik maaşı hakeder miyim?

  1. Merhaba. Arada boşluk olmadıkça, iki ya da üç firma olması sonucu değiştirmez Tuğçe hanım.

 59. Ben işten çıkarıldım işkurda sgk hesaplamasında 3yıl içinde toplam 596 günüm cıktı 4 gün eksik İşsizlik maaşı alamıyorum bu 3 yılın içinde askerlikte var askerde nasıl calışalım bunu için açıklama bekliyorum teşekkürler

  1. Merhaba. Açıklama bekleseniz de sonuç değişmeyecektir. Askerde geçen süreler sigortadan sayılmayacağı için tekrar işe girmeniz ve son 120 günü kesintisiz çalışarak işten ayrılıp işsizlik maaşına başvurmaktan başka bir yol yoktur.

 60. Merhaba 23 aydır kesintisiz aynı firmada çalışıyordum 14 aralıkta işten çıkarıldım fakat son üç ay içersindede raporlarım oldu. Bu etkilermi işsizlik maaşını.?

  1. Merhaba. Sağlık raporları SGK’da eksik gün olarak bildirilmişse, bu husus son 120 günü etkilemeyecektir.

 61. 5 ağustos 2018 de sigortam başladı 10 aralık 2018 de çıkışımı verdi işyeri maddi durumlarının kötüye gitmesinden dolayı. 3 yılda toplam 830 gün sigortam var. İşsizlik maaşı alabilirmiyim?

  1. Eren bey son 120 gün kesintisiz sigortanız varsa alabilirsiniz. Ama işverenin hangi kodla SGK’ya çıkışınızı bildirdiği önemlidir.

 62. AMK ssk sı dünya kadar para alıyorsunuz biz işçilerde işsiz kalinca.da yok şu şartı yok bu şart…

 63. Merhabalar benim SGK’dan 15 günüm eksik iki ay önce sgk iptal ettim 15 günümü şimdi dokdursam alma şansım olurmu acaba

    1. Merhaba. Hayır olmaz, çünkü son 120 günün kesintisiz olması gerekir. Yani tekrar 120 gün kesintisiz çalışmanız gerekir ki, işsizlik maaşına başvurma hakkınız olsun.

 64. Son dört ay da 118 gün sigortam var işsizlik maaşı alabilirsiniz yanlış bu 4 ayı 40 günü bir işlerinde 78 günü bir iş yerinden

  1. Ömer bey son 120 gün kesintisiz sigortanız yoksa, işsizlik maaşı alamazsınız. Bunun son 4 ayla bir ilgisi yoktur.

 65. 31;12-2018_ esimin iskurda işi bitecek 150 gün doldurarak: ama eskiye dair 600 gün araya yıl boşluğu var işsizlik maaşı alabilir mi

 66. 03.12.2018 de iş yeri benim çıkışı verdi 11. Ayda ise bizi ücretsiz izne yolladılar sadece 7 gün prim yatırmış ve onun yanında 12.kod var issizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Normalde İşkur maaş bağlamayacaktır ama ret cevabı alırsanız mutlaka İşkur’a gidin ve işyerinden ücretsiz izin evrakı getirirseniz bağlanıp bağlanmayacağını sorun.

 67. Merhabalar 22 kasimda is cikisim yapildi issizlik icin 26 kasimda basvurdum 2 hafta sonra hak kazanamadiniz mesaji aldim nedenini sorunca eylul ayi icerinde 2 gun raporum ve 1 gun ucretsiz iznim oldugundan 12 koduyla eksik gun bildirilmiş bugun isyerimden evrak aldim hem raporum hem ucretsiz iznim ve duzeltilmesi icin belge kanitlarsam gec kalmis sayilor miyim yarin basvuru yapcm tekrar olur mu acaba acill yardim

  1. Merhaba. Geç kalmış olmazsınız ama burada, sunduğunuz evrakı kabul edip etmeme kararını İşkur verecektir.

 68. Slmlar ben 23,02,2017, ayni iş yerimde çalışmaktayım son 20 gün içinde 4 defa ücretsiz izin verdiler bugun yani 14,12,2018 tarihinde 610 gün felan oluyo issizlik maaşı alabilirmiyim bilgilendirme bilirmisin iz tskr

  1. Merhaba. Bu ücretsiz izinler SGK’ya doğru şekilde bildirilmişse ve çıkış kodunuz da uygun şekilde verilirse alabilirsiniz.

 69. Merhaba benim son 3 sene içinde 11 ay doğum izni var 4 ay içinde de 1 gün ücretsiz izin var acaba bunlar işsizlik maaşı almama engel olurmu.

  1. Merhaba. Doğum izinleri son 3 yıl hesabında dikkate alınmaz. SGK hizmet dökümünüze bakmanızı öneririm. Son 3 yılda en az 600 gün priminiz olmalıdır.

 70. 10 aylık işsizlik ödeneği için son 3 yılda 1080 gün prim şartı aranıyormuş benim 1071 günüm olduğu için 8 ay işsizlik ödeneği hakettiğimi söylediler daha sonra e-devlet üzerinden baktığımda bu eksikliğin mayıs ayındaki 9günlük hekim tarafından verilmiş istirahat raporundan kaynaklandığını gördüm sizce bu işsizlik ödeneğimin 10 aya yükseltilmesi için geçerli bi sebepmi itiraz mı etmeliyim

  1. Merhaba. İtiraz etmenize gerek yok; çünkü raporlu günler, 1080 günün hesabında dikkate alınmamaktadır.

 71. Şuanda çalıştığım yerden iş yeri tarafından çıkarılmak üzere ihbar çalışıyorum ihbar çalışma sürem bitip işten ayrıldığım zaman toplam da son 3 yıl içinde 591 gün prim sigortam yatmış oluyor eğer burdan çıkışımın verildi günden hemen sonra Aralık vermeden başka bir yerden sigortam verilir ve orda da 10 gün çalıştırılıp işten cıkarılırsam toplam da prim günm 600 oldugu için işsizlik alabilir miyim bu arada son 4 ayda da iş yerinin verdiği ücretsiz iznim var yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba. Evet, eğer işveren bu son 4 ayı ücretsiz izin olarak bildirmişse ve ara vermeden devam ederseniz almanız mümkün olur. Ama arada bir gün bile boşluk olursa, 120 günü tekrar doldurmanız gerekecektir.

 72. Merhaba Doğum iznim bitiminde 6 ay ücretsiz izin kullanıyorum 10 Aralık’ta işe başlamalıyım. Kısmi çalışma istedim bu süreçten sonrası için de. Bu yüzden işten çıkarılacağımı öğrendim. Ücretsiz Doğum izni olarak son 6 ayım e/devlette eksik gün sebebi alanında 19 yazıyor. Kod 19’a rağmen işsizlik maaşı alabilir miyim? Aynı bankada 5 yıldır çalışıyorum primlerim Doğum öncesi tam.

  1. Merhaba. Bu kod ile bildirim yapılmışsa, son 120 gün bakımından bir sıkıntı olmayacaktır.

 73. 3000 toplam pirim günüm var ağustosta raporun var Eylül’de raporun var işsizlik hakkazanamafiniz dedi işkur neden işsizlik alamıyorum 120 önemlisi hastaydım lütfen cevap yazarmisiniz

  1. Merhaba. Arzu hanım, İşkur’a giderek sebebini sordunuz mu? Çünkü işsizlik maaşı 3 değişik sebeple bağlanmayabilir.

 74. Merhaba son 4 ay ödemem full yapılmış fakat 6 ay önce askerden geldim 3 yılda toplam 598 gün primim var toplam prim 900 ü gecik fakat 2 gün yüzünden ret vermişler işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Merhaba. 1 gün bile eksik olsa, son 3 yılda 600 gün priminiz yoksa, ne yazık ki işsizlik maaşı bağlanmaz.

 75. E devlette 2018 yani isyerinde 6 ay calismisim 151 gün görülmekte ve son 4 ayda ise 121 gun ancak ocak subat 30 gün olmuş nisan 29 gun ve ayni gun icinde de 2 gun yatirilmis girdi cikti yapilmis normalde 120 gün ancak 2 günüde aynı gün yatırmışlar girdi çıktı yapılmış 605 günüm var 3 yıl içerisindede 605 günüm var alabilirmiyim işsizlik maaşını

  1. Merhaba. Son 120 gününüz tamsa alabilirsiniz. Aynı gün yatırılma sebebini ve ne şekilde bildirildiğini bilemediğim için, işsizlik maaşı için başvurarak sonucu kendiniz de görebilirsiniz.

 76. Merhabalar 2 agustos da ise girdim fakat 13 agustosta sigortam baslatildi.eylul ekim tam sigortaliyim kasim 26 da isyerimiz konkordato ilan etmis isten cikarildim toplamda son 4 ayda 105 gun primim var son 3 yilda 700 gun primim var issizlik maasindan faydalanabilirmiyim.donus yaparsaniz sevinirim

 77. Merhaba ben bir is yerinde calisiyodum bayram iznine ciktim dondukten sonra isten ayrilip farkli bir ise girdim arada 9 gun var 120 gunu tamamlasam o aradaki fark yuzunden issizlik almama durumum var mi

  1. Merhaba. Son 120 gün ve 600 gün şartı sağlandıktan sonra, aradaki boşlukların bir önemi yoktur Nurcan hanım.

 78. Merhabalar işsizlik maaşını hakedemedim mesaj geldi olumsuz diye son 3 yılda 730 günüm var hamilelikten dolayı doğum raporu aldım rapor bitisindede 3600 günüm dolu olduğu için yeni doğum yaptığımdan işten çıkış aldım ama neden işsizlik parasını hak edemedim anlamış degilim

 79. Merhaba . 9.11.2018 de işten çıkarıldım.son 120 günüm eksiksiz ancak son 3 yıl 651 gün ama iş kur destekli girdiğim için işkurun ödediği sigorta primi olarak sayılmadığı İçin primim 531 gün görünüyor. Toplam sigorta pirimim 1500 gün. İşsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Merhaba. Ümran hanım, aslında cevabı siz vermişsiniz. İşkur, kendi tarafından ödenen sigorta primlerini saymıyorsa, yapabileceğiniz bir şey yok demektir.

 80. Merhaba toplamda 1158 gün prim var fakat son 3 yıl da 576 gün olduğu için işsizlik maaşını hak edemedim.Sgk prim detaylıdan baktım 2017 ve 2016 yıllarında 27 gün eksik gün yatmış acaba onları ödesem kabul ederler mi ?

  1. Merhaba. Hayır, kabul olmayacağı gibi, böyle bir ödeme yapmanız da yasal olarak mümkün değildir Murat bey.

 81. Merhaba.ben 13 aydır bir isyerinde çalışıyorum.izine gittiğimde sikorta kesiliyor.geldigimde tekrar başlıyor.3 yılda da 750 gün primin var.issizlik maaşı ala bilirmiyim bir sıkıntı olurmu.cevap verirseniz sevinirim…

  1. Merhaba. Cengiz bey, son 120 gün ve çıkış kodu şartlarını taşırsanız elbette alabilirsiniz. Son 3 yılda en az 600 gün priminiz varsa, ilk şartı sağlıyorsunuz demektir.

 82. Merhaba bi is yerinde calisirken 730 sigorta gunum var geriye donuk 3 yil icinde fakat isimden istifa ettim 2 ay calismadim sonra bi ise girdim 2 ay calistim isten cikarildim geriye donuk devamsizligim yok issizlik alabilirmiyim

  1. Merhaba. Yunus bey, son 120 gününüz kesintisiz değilse, ne yazık ki alamazsınız.

 83. Merhaba 2013 2017 2018 yillari 600 gunum doldu son 120 gunum tamam bu geçerli olurmu işsizlik maaşi alabilirmiyim

 84. Merhaba 13 Eylül 2018 de sözleşmem bitti. 16 Eylül’de işssizlik maaşı için başvuru yaptım ancak eksik prim günüm olduğu için hakedemedim. Bugün öğrendim ki eksik prim günü için dilekçe yazılabiliyormuş. Doğum izni ve ücretsiz izin sebebi ile 12 gün prim günü eksiğim var. Mezaretli dilekçemi raporlarım ilke birlikte işkura götürdüğümde yeniden işsizlik ödeneği için değerlendirme talep edebilir miyim? Zaman aşımına uğrama söz konusu olur mu? Sözleşme 13 Eylül de bitti 16sında müracaat ettim ancak prim günü eksiğimi 6 Kasım 2018de bildireceğim. Ödenek bağlanır mı? Teşekkürler

  1. Merhaba. Bir sorun olmayacaktır; İşkur belgelerinizi kabul ettikten sonra maaşınız bağlanır.

 85. Merhaba.
  Ben iki yil 600 gunu dolduramadan çalıştım. 2 yildan sonra 1 yil askere gittim. Askerden döndüğümde 600 gunu doldurdum. Ama 1 yil askerde olduğum icin 3 yili geçmiş bulunuyor. Maaş alabilir miyim acaba?
  Sonuçta askerlik zorunlu bir hizmet olduğu için bu son 3 yildan muaf mi?

  1. Merhaba. Hayır muaf değil, öyle ya da böyle, işten ayrılma tarihinizden önceki son 3 yılda en az 600 gün priminizin olması gerekir.

 86. Merhaba eşim işten çıkarılacak son 4 ayda temmuzda 28 iki gün eksik ama ücretsiz izin eylülde 28 ama kodu 12 yanı birden fazla birgün raborlu birgün ücretsiz izin bunun için iß yeri dilekçe vericem maaş alma şansı nedir

  1. Merhaba. Eğer bu boşluklar SGK’ya ücretsiz izin ya da raporlu olarak bildirilmişse sorun olmayacaktır. Yine de kesin bir şey söyleyemem; çünkü bazen işverenler yanlış kodla eksik gün bildirimi yapabiliyor.

 87. Merhaba kolay gelsin ben işveren tarafından işten çıkarıldım 120 günün içinde 1gün devamsızlığım var işsizlik maaşı alabilirmiyim…

  1. Merhaba, eğer devamsızlık koduyla SGK’ya bildirilmişse alamazsınız. Yine de her ihtimale karşın, mutlaka İşkur’a işsizlik maaşı için başvurmanızı öneririm.

 88. Ben doğum yaptım ara verdim 4 ay rapor diğer 4 ayda ücretsiz izin izinli olduğum günlerim son 3 yılın içinde raporlu günler 600 güne sayılıyormu

 89. Mrb 17.09.2018 de iş kazasından 1 ay rapor aldım 15.10.2018 de iş başı yaptım 17.10.2018 de krizden işten cikarildim bu rapor benim 2 aylık bürüt ucretmi düşürüyor bu neden den işsizlik maaşım düşük olurmu normal şartlarda 1450 lara bağlanması gerekiyor yardımcı olursaniz sevinirim

 90. Slm 30 09 2018 de işten çıkartıldı ve son 4 ay 2 gün eksiğimiz var ve bu eksik günlerim sağlık raporundan dolayı işsizlik maaşı için hak edebilirmiyim.tesekkurler.

  1. Merhaba. Evet, bu durum engel teşkil etmez. İşveren bu 2 gününüzü farklı bir kod ile bildirmiş olsa bile, gerekirse sağlık raporunun örneğini İşkur’a götürerek maaş bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

 91. İşden eylülün 13ünde çıktım mayıs ayının ilk haftası 2 gün devamsızlığım var.
  Yani mayıs, haziran, temmuz, ağustos…
  Şimdi mayısın 13ünden eylülün 13ünemi bakarak 120 günü tamamlarlar yoksa ay olarak mı

  1. İsa bey, işten ayrıldığınız günden geriye doğru 120 gün saymanız yeterlidir. Bu süre içinde boşluk olmaması gerekir.

 92. Mustafa bey çözümlerle iş kanunu sorunlarla kitabınızı aldım emeğinize sağlık güzel bir kitap son taşören işçilerin için her kurumda olması gereken bir kitap olmuş. Kurumumuzda çalışan işçilerin yüksek hakem kurulunun toplu iş sözleşmesine göre işçilerin aldıkları rapora istinaden kişilerden herhangi bi ücretini kesmiyoruz ancak Sgk dan yatan iş göremezlik ödeneğini bir sonraki aylığından mahsup ediyoruz. Bu istismar edilmeye başlandı bu durumlarda kişinin bildirim sürelerine 6 hafta eklemek süretiyle belirsiz iş sözleşmeleri fesih edilirmi ihbar ve kıdem tazminat haklarından hangilerini vermek durumunda kalırız.Ayrıca iş mahkemesine kişi gittiği zaman işe dönüş olurmu

 93. Merhaba Ben son 3 yılda kesintisiz bir işyerinde çalıştım 5 gün önce işime son verdiler krizden dolayı işyerimden beni işten çıkardıklarına dair belge aldım işsizlik maaşı için işkura başvurdum ama para alamayacağımı söylediler nedeni ise son 120 günde işyeri benden habersiz çıkış giriş yapmış 17/08/2018 de çıkışımı yapmışlar 18/08 2018 de giriş. Tekrardan yapılmış bu durumda ben ne yapabilirim bana yardimcı olabilirmisiniz teşekkür ederim

 94. Merhaba ben 120 gün işsislik mağışıyla ilğili soru sormak istiyorum? 120 ğünü tamamlıyorum fakat 07 2018 temmus ayım 30 olarak yatmamış 28 gün yatmış sigortam ben işsiz lik maşı alabilirmiyim teşekkürler

  1. Bülent bey, yazıda belirtilen durumlar söz konusu değilse, işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

 95. merhaba son 3 yılda 720 gün sigortam var.Bulunduğum işyerinden ekonomik kriz nedeni ile işçi çıkarımından dolayı işten çıkartıldım.120 günümün dolmasına 2 gün kalmıştı.Bu durum işsizlik maaşı almama engel olur mu?

  1. Tuğba hanım, son 120 gününüz kesintisiz olmadıkça, ne yazık ki işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

 96. Merhaba işten ciktim işsizliğe başvurmadan 2 hafta sonra tekrar bir işe girdim oradan da atıldım işsizliğe başvuru yapabilir miyim şuan ki 120 gün kaldırıldığı için

  1. Merhaba. İlk bakışta alamazsınız gibi görünüyor; ancak ilk işinizden ayrılalı henüz 1 ay olmadığı için İşkur’a giderek sormanızı öneririm.

   1. Burada çalıştığım bir ay oldu sonra cikarildim 120 gün şartı kaldığına göre alabilirim diye düşünüyorum geri bütün şartlar uyuyor

 97. Merhaba,
  2016 da issizlik odenegi aldim 10ay boyunda yaklasik 2 hafta once isten ayrildim ve basvuru yaptim onaylanmadi 2016 hepsini aldigimdan o tarihden itibaren 600 is gunuymus ve benimde 584 gun cikiyor bu 16 gunu tamamlamanin bir yolu varmidir lutfen yardimci olabilirmisiniz tsk

  1. Selçuk bey ne yazık ki bir yolu yok. Yine çalışmanız ve son 120 gün şartını da sağlamanız gerekir. Bir başka deyişle bir işe girseniz ve burada boşluksuz 120 gün çalışsanız, çıkış kodunuz da doğru verilirse, ancak o zaman alabilirsiniz.

 98. Merhabalar. 1 Ağustos 2016 da bir firmada sigortalı işe başladım. 12 ekim 2017 de firmadan istifa ederek başka bir şirkete 16 ekim 2017 de 11 aylık belirli süreli iş sözleşmesi yaparak işbaşı yaptım. İki firma arasında 3 gün boşluk var. İşsizlik maaşı için bu boşluk sorun yaratır mı?
  Temmuz 2018 de 6 günlük 21 kodlu “DİĞER ÜCRETSİZ İZİN” açıklaması ile eksik günüm var. Firmadan ücretsiz izin kullandığıma dair belge alacağım. Eylül 2018 de iş sözleşmem bitiyor ve yenilenmeyecek.
  Özet olarak iki firma arasındaki 3 günlük sigortasız süre ve temmuzda belgelendirme yapabileceğim 6 gün ücretsiz izin işsizlik maaşı almama engel olur mu?
  Son 3 yılda 600 günün üzerinde prim ödemem var. Bu durumda işsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Merhaba, iki firma arasındaki 3 günlük sürenin hiçbir önemi yoktur. Son 120 gündeki 6 gün boşluk nedeniyle işsizlik maaşı bağlanmaz; ama ücretsiz izin kullandığınıza dair işyerinden aldığınız evrakı İşkur’a verince bağlanması gerekir.

 99. merhabalar ben 2 yıl bi fimada çalıştım ve beni 18 kodla işten çıkardılar firma deyiskligi nden dolayı 31072018 te çıkış yapılmış bende gittim 04082018 istifa yazdım benim istifa m yeni firmadan verilmiş ben bu sebepten tazminatini bide işsizlik maaşını alabilirmiyim tesekurler

  1. Ramazan bey istifa eden işçi normal şartlarda kıdem tazminatı da işsizlik maaşı da alamaz. Haklı bir sebeple işten ayrıldıysanız o zaman alma ihtimaliniz gündeme gelir.

 100. Merhaba ben 15 gün önce ayrıldım işten. Ama işsizlik ödeneği için 11 günüm eksik. Son 120 gün içersinde de rapor aldığım için o günler de sigortam yatmamış. Onları belgelersem, maaş alabilir miyim. Çünkü o zaman 600 gün oluyor…

  1. Evet, bu durumda almanız mümkündür. İşkur’a giderek doğrudan bilgi alınız.

 101. Bes aydir sigortali calisiyorum mutait isci fazla diye sozlesmeyi fesh edecekmis isten atilirsam issizlik maasi alabilirmiyim

  1. Tuncay bey yazıda belirtilen şartları taşırsanız elbette alabilirsiniz. Ama bunu bizim bilmemiz mümkün olmaz.

 102. Iyi günler. Son 120 gunde ki eksiklikler bazi şartlarda sayılıyor da son 3 yıl içindeki eksiklikler neden ayni şartlarda sayılmıyor acaba? Yani benim 1080 gun olacaktı fakat sadece 14 gün eksik. Ameliyat olmustum ve raporluydum. Bu birseyi degistirmiyor mu?

 103. Merhabalar.bir sorum olacak. İşsizlik maaşında kesintisiz 120 gun şartı, bir firmada mı 120 gun kesintisiz calismiş olmak gerekiyor.ben bir firmada 3 ay calışıp sigortacikişım yapıldığı günün ertesi farklı bi firmaya sigorta girişim yapıldı. Ve 2 ay sonra da oradan çıkarıldım.120 gün kesintisiz var ama iki ayrı firma üzerinden ödenmiş.issizlik maaşı alabilir miyim? Acil cevap verirseniz sevinirm teşekkürler

  1. Son 120 günün illa tek firmada olması gerekmez. Kaç firma okursa olsun, kesinti yoksa sorun yok demektir.

  2. Merhaba benim.tam ikibine yakin sigorta gunum var ama 5 aydir bi isyerinde calisiyorum isyeri kapatildi ve 12 ci aydan 5ci aya kadar her ayim yatmis ama birtek 4 cu ayimi nedense muhasebe yatirmamis 120 gunden fazlam var ama ayni isyerinde issizlik alabilirmiyim

 104. Merhaba işten cikarildim ancak 01 kod gösterilmiş Ogün acildeydim rapor verilmedi raporsuzum işsizlik maaşına engelmi lütfen yardımcı olur musunuz tesekurler

 105. Merhaba,
  Diger şartların sağlandığı varsayımı altında; Son 120 gun kesintisiz çalışmanın 90 günü farklı şirkette son 30 günü farklı şirkette çalışılırsa, işsizlik maaşı hesaplamasında 120 günün ortalamasının yüzde 40ımı dikkate alınır yoksa son işyerinde alınan ücretin yüzde 40ımı dikkate alınır?
  Değerli yorumlarınız için teşekkürler.
  Saygılarımla

  1. Merhaba, bu durumda değişen bir şey olmaz. Hesap yine son 4 ay ortalaması üzerinden yapılır.

 106. Merhaba benim don 120 gün içinde 2 gün eksiğim var işveren bunu 21 nolu kodla bildirmiş işsizlik maaşı alabilir miyim bu durum da? Teşekkürler

  1. Meral hanım tahminimce İşkur bu günler için sizden evrak isteyecektir. Sorunuzun cevabını almak için bir an önce İşkur’a başvurmalısınız.

 107. Merhaba son 3 yilda 600 gunden fazla var, son 120 gun icerisinde sigortami farkli sirketler yatirdi, mesela son 120nin 80gunu A şirketi 40 günü B sirketi tarafindan yatirildi, yatirildi ama 120 gun icinde kesinti yok full yatti. Sadece farklı sirketler oldu. Bundan dolayi işsizlik maaşı alma durumum nolur acaba

  1. Hakan bey bu durum sizi olumsuz etkilemez, önemli olan son 120 günde boşluk olmamasıdır.

 108. Merhaba ben eski iş yerimden 30.06.2018 gününde işi bıraktım yeni ve daha iyi bir iş bıldum ancak bu iştende maalesef çıkarıldım şimdi bu iş yerinde benim sgk girişi 02.07.2018 olarak gözüküyor son üç yıla bakınca 600 gün tamamlanıyor alabiliyormuyum acaba işsizlik maaşı..

  1. Yusuf bey arada boşluk olmuşsa alamazsınız. Yine de en doğru cevabı almak için İşkur’a başvurun.

 109. Merhaba ,
  08.05.2015 itibariyle sgk calisaniyim dogum nedeniyle 11.07.2017 tarihinde ucretli ve ucretsiz izine ciktim Mayis/2018 de ucretsiz izinim bitti ve isyeriyle gorustum bugune kadar yani Mayis Haziran Temmuz da ucretsiz izin olarak sgk ya gosterildim simdi isveren tarafindan sozlesme feshi olacak son 4 ay bu sekilde ucretsiz izin kullanmis oluyorum 600 gunu doldurdum , issizlik maasi alabilir miyim ?

  1. Gamze hanım eğer işveren bu günlerinizi doğru kodla SGK’ya bildirmişse yani ücretsiz izin olarak görünüyorsa, işsizlik maaşı bağlanabilir.

 110. Ben yaklaşık 8 yıldır aynı iş yerinde kesintisiz çalışmaktayım son dört ayna Bir gün eksik pirim yatırıldı oda yarım gün izinli olmaktan ötürü yani bu durumda işsizlik maaşı bağlanır mı acaba teşekkürler

  1. Fatih bey, işvereniniz bu eksik günü doğru şekilde SGK’ya bildirmemişse İşkur bağlamaz; ama siz işverenden evrak alıp İşkur’a götürür ve izinli olduğunuzu ortaya koyarsanız bağlayacaktır.

 111. Merhaba benim sorum 14 Şubat 2018 de işe başladım 29 haziran 2018 sözleşmem bitti 05 koduyla çıkış oldu belirli süreli iş sözleşmem bitti son 3 yılda da 800 den fazla günüm var işsizlik maaşı alabilirmiyim son 120 gün şartınıda dolduruyormuyum

  1. Refik bey bu durumda elbette alabilirsiniz. İşkur’a bir an önce başvurmalısınız.

  1. Evet Aydın bey son 120 gününüzde kesinti olmazsa ve yine son 3 yılda en az 600 gün prim varsa, işsizlik maaşı almanız mümkün olabilir.

 112. Merhaba iyi günler benim şu toplamda 2 yıl içinde 476 gün primim var 2 yılda boşta kaldım çalışmadım şu an ise başladım 5 aylık geçici işte çalışıyorum eksik olan 124 günüm tamamlanirsa işsizlik maaşı alabilir miyim çünkü bana 2 yıl çalışıp 2 yıl ara verdiginiz için alamayabilirsiniz dediler.son üç yılda 600 bu olması lazimmis bu ara verdigim 2 yıl beni etkiler mi cevaplarsaniz sevinirim

  1. Sena hanım hesap çok kolay. İşten ayrıldığınız günden geriye doğru son 3 yıla bakmanız gerekir. Bu son 3 yılda en az 600 gün priminiz yoksa işsizlik maaşı alamazsınız.

 113. Merhaba. 31 Temmuz isteki son gunum. Ancak 600 gunum 11 gun eksik kaliyor. 1 Agustos itibariyle baska bir is buldugum takdirde 600 gunu tamamlayarak sonraki donemler icin issizlik maasina hak kazanabilir miyim? Yani 120 kesintisiz sigorta primi odenmesi saglanmis olacak ve 600 gunu de gececegim. Buradaki 120 gun sarti ayni isyerinde mi olmali ? Tesekkurler.

  1. Merhaba. Son 120 günün aynı işyerinde olması gerekmez. Arada boşluk olmadan 120 günü tamamlayabilirseniz, işsizlik maaşı almanız mümkün olabilir.

 114. Son 3 yılda sigorta pirim sayısı 579 21 gün eksik olduğu için işsizlik maaşı alamıyorum 21 günü başka işte tamamlasam işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Merhaba. Hakan bey ne yazık ki mümkün değil. Ama yeni bir işe girer ve orada da, son 3 yılda en az 600 günü tamamlayacak şekilde çalışırsanız ve çıkışınız da uygun kodla verilirse bu defa alabilirsiniz.

 115. Mrb ben bayramda öncü yani arefe gününe kadar çalışmam gerektiğini söylediler ama memleketim uzak olduğu için firmanın belirlediği günden Birgün önce çıktım ve birgün sikorta eksik yatırmış işsizlik maaşı alabilirmiyim tşkler

  1. Yusuf bey, devamsızlık olarak SGK’ya bildirilmişse ve bu son 120 gün içindeyse, işsizlik maaşı bağlanmaz.

 116. Benim son 4 ayımda bir gün raporum işyeri rapor yetine “ puntaj kayıtlı”diye bişey yazmışlar işsizlik alabilirmiyim

 117. S.a
  iş veren eşimi hamile oldu için işten çıkardı çıkışıyla ikbarini verdi gecen ayda cenazemiz vardi esimin anne annesi vefat etti o ay 2gun sigortaya eksik yatırmışlar işsizlik maaşı alamiyoruz nasıl alabiliriz..teşekürler

 118. Merhaba benim 600 günüm doldu ve hala aynı şirkette çalışmaktayım 30 çeken ayda 1 gün izin aldım izin ve izin belgesi imzaladım fakat iş yerim beni işe gelmedi olarak görtermiş e devletten baktığımda 29 gün yazıyor be eksik gün nedeni devamsızlık yazıyor ben bunun üzerine şirketle konuşup düzeltmelerini istedim düzeldiğini nereden öğrenebilirim e devletten baktığımda hala eksik gün ve devamsızlık yazıyor

 119. Merhaba ben 4 yıldır bir fırmada çalıştım fırmanın maddi durumu nedeniyle işten çıkarttılar ve işsizlik maaşı içinde başvurdum geçen hafta daha haber gelmedi olumlu olumsuz son 120 gün işten çıkmadan önce bagzı eksik pirim günlerim var fırma eksik günlerimi yatırırsa işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Gökhan bey, firmanın bunları yatırması işe yaramaz. Olumsuz cevap gelirse İşkur’a gidin ve bu günler için işverenden belge alıp getirmeniz halinde işe yarayıp yaramayacağını sorun.

 120. Taşeron olarak çalışmaktayken2013yılının martı 15 inde işten çıkarıldım işsizlik maaşına başvurdum verilmedi işyeriyle mahkemelik oldum ve şimdi Yargıtay davasıda Leh’ime sonuçlandı 2011 ve 2012 yılı tam çalışma 2013 yılı 75 gün primim var yalnız ocak ayında başka şirket ihaleyi kazandığı için girdi çıktı var işsizlik maaşı alabilirmiyim

 121. Sözleşme işçi olarak milli eğitim okulunda temizljk işçisi olarak 8 ay çalıştım kesintisiz işsizlik maaşı alabilirmiyimki

 122. Merhaba son 120 gunde eksiklerim var neyapabilirim lütfen cvp verin iş yerinden onun yerine belge istesem bile vermezler büyük ihtimalle ama 4 yildir çalışıyorum bu nasıl bi şartname arkadaş

  1. Mehmet bey öncelikle İşkur’a başvurun. Onlardan alacağınız cevaba göre, işyerinden belge almanız gerekebilir. Ne yazık ki başka bir yolu yok.

 123. Iyi günler 1 yıldır çalıştığın iş yerinden doğum iznine ayrıldım raporum 22 mayıs bitti ve iş yeri çıkışımı 25 mayıs yaptı yani onlar beni oyaladı eksik günü de devamsızlık olarak giricez dediler bunun için ne yapabilirim

 124. Merhabalar son 3 yıl 600 gün şartını sağlıyorum son 120 gün dolmasına ise 20 gün var fakat ben iş yerinden istifa edip hiç boşluk bırakmadan başka bir yerde çalışmaya başlarsam ve ordan çıkışım verilirse işsizlik maaşı alabilir miyim?

 125. Merhaba 11.04.2011 de bir işyerinde ise başladım.07.04.2017 de tek taraflı feshettim issizlik ödeneği çıkmadı . 26.04.2017 de yeni firmaya başladım 31.05.2018 de bütün elemanları işten çıkardılar kiralık fabrikada çalışmalarından dolayı kiralama sözleşmeleri bitmiş . BU DURUMDA ISKURA BAŞVURDUM SON 120 GÜN-DE 1 GÜN EKSIGINIZ VAR DEDI O DA UCRETSIZ IZIN OLARAK YAZILDI FABRIKADA AMA SSK DA 15 KODLU DEVAMSIZLIK GÖRÜNÜYOR . NE YAPMALIYIM BÖYLE BI DÜZEN ADALET OLURMU.

 126. Merhaba , haziran sonunda evlilik nedeniyle şuan çalışıtığım yerden ayrılacagım. Hiç ara vermeden sigortam başka bi yerde yatırılacak ve iki üç gün sonrasında ordan işten atılcağım, yani işsizlik alabilmem için hem 600 gün hemde 120 gün şartını bu şekilde tamamlamış olur muyum ? Bu durumda ikinci iş yerimden ayrılışımda işsizlik alabilir miyim ?

 127. son 3 yıl içerisinde 557 gün sigortam görünüyor. doğum öncesi izine ayrıldım. doğumdan sonra iş yerim çıkışımı verecek. bu durumda doğum izninde primim yatmasa dahil işsizlik maaşı alabilir miyim.o 120 günü işkur kabul etmesi için prim yatması şart mıdır.

 128. Merhaba. Son 120 gün eksiksiz çalıştım, şimdi 2 ay ücretsiz izine çıkıp temmuz sonunda sülüs kağıdımla birlikte askerlik sebebiyle işten ayrılacağım. Askerden döndüğümde işsizlik maaşı alabilir miyim?

  1. Uğur bey bu durumda İşkur maaş bağlamaz ve işverenden evrak getirmenizi talep eder. Yine de öncesinde İşkur’a giderek sormanızı öneririm.

   1. İşkur Pendik ofisinde işsizlik sigortası bölümünde çalışan görevlilere sorduğumda ücretsiz izin işsizlik maaşına engel değil dediler. Ancak internette çok çelişkili yazılar var. Kafam iyice karıştı. En net bilgiyi nereden öğrenebilirim, neden bu kadar çelişkili uygulama ve yönetmelikler var anlamıyorum

    1. Aslında en net bilgiyi zaten İşkur’dan almışsınız. Evet, ücretsiz izin engel değildir ama İşkur buna dair evrak isterse, ücretsiz izin evrakını da sunabilmek gerekir.

 129. Dogum izninden dondugum 4.gun isten cikarildim 120 gun prim yatmadi diye red verildi ne yapabilirim

 130. Merhaba ben aynı iş yerinde 9.5 yıldır çalışmaktayım ancak son 4 ayın 13 günü raporlu 75 günüde ücretsiz izindeyim iş yerimi sgk ya 12(birden çok) ibaresi ile bildirim yapmış bodroda böyle gözüküyor şuan çıkışımı yapsalar işsizlik maaşı almaya hak kazanmış olurmuyum

   1. Emrah bey normalde kabul edilmesi gerekir. Ama uygulamada İşkur bazen ücretsiz izinle ilgili evraklar talep etmektedir. İşkur’a bizzat sormanızı öneririm.

 131. Merhabalar 2016 /2017 yılları 600 gün prim şartı uygun son dört ay 120 gün sigorta kesintisiz şartı ise ücretsiz izin ve rapor yani istiharat 3 gün eksiğim var işsizlik maaşı alabilirmiyim

  1. Evet Hakan bey yazıda da belirttiğimiz gibi, rapor ya da ücretsiz izin kesinti sayılmamaktadır.

 132. Merhaba ben 2013 şubat ayından bu yana kesintisiz çalışıyorum sadece Doğum izni süresinde çalışmadım ama raporluydum iş yeri çıkışımı verdi bu ay ancak işsizlik maaşı 6 ay bağlanmış gözüküyor ama benim 10 ay almam gerekmezmiydi

 133. iyi günler ben işsizlik maaşına başvurdum fakat red cevabı geldi.Eksik prim yüzünden olduğunu söylediler.6.4.2018 de ihtar çektim fakat çıkışımı 8.5.2018 de verdiler.O bir ay boşlukta sigorta primimi yatırmadılar yapabileceğim bir şey varmı yardımcı olurmusunuz.

 134. Merhaba ben 2016 da işe basladım oradan 2017 sonuna kadar aynı firma da çalıştım toplam 385 günüm var sonra işten ayrılıp 15 gün sonra farklı firmaya geçtim buradan çıkışım ağustos ayında verilecek ve son 120 gün eksik giriş yapılmayacak buradan da 240 gün gelecek toplam 625 gün ediyor bu şekilde işsizlik maaşı alabilir miyim ?

  1. Cansu hanım, son 3 yılda en az 600 gün priminiz olursa ve çıkışınız doğru kod ile verilirse elbette alabilirsiniz.

 135. Son 120 gunde sigorta boşluğu yok fakat 60 gun baska yerde 60 gun baska yerde sigortali olan biri maas hakki kazanabilir mi?

  1. Evet, bunun bir önemi yoktur. Önemli olan, son 120 günün kesintisiz sigortalı geçirilmesidir.

 136. Merhabalar işsizlik maaşı almak için27 günlük boşluğum kalıyor eğer kendim tamamlarsam ödemesini işsizlik maaşı alır mıyım

  1. Özlem hanım, bunu kendiniz tamamlayamazsınız. Yine işveren yanında ve kesintisiz 120 gün çalışmanız gerekir.

 137. Benim 659 gunum var son 3 yil icinde bu ayi da doldurdugum takdirde 129 gun yapiyor son is yerimdeki gun sayisi sormak istedigim durum su ayin 1 ine isten ayrilacagim bu son 30 gun le beraber 120 gun oluyo mayis 1 ine cikisim verildikten kac gun sonra issizlik maasina basvurabilirim

  1. Çıkışınız verildikten sonra 1 ay içinde işsizlik maaşına başvurmanız gerekir.

 138. Merhabalar ben 117 günümü doldurdum 3 gün raporlu 1 gün eksik günüm var son 3 yılda 600 prim dolu ve beni işten cıkarttılar 24 saat sürmeden farklı bir kurumdan sigortamı yaptırdım eksik günlerimi tamaklmak için sonra çıkışım verilicek işsizlik maaştan yaralanırmym sizce tşkler

  1. Mevlüt bey, ara vermeden sigorta girişi yapıldıysa ve yine son 120 gün şartını sağlayabilirseniz olabilir.

 139. Merhabalar işsizlik maaşı için 3 yıl mı çalışmak gerekir 18 aydır çalışıyorum çıkışımın verileceği zaman toplam 6690 gün olacak 4 ay sonra yani işsizlik maaşı almak istiyorum ve son 120 günde sgk tam yatacak bu durumda alabilir miyim.

  1. Merhaba. 3 yıl çalışmanız gerekmez. Önemli olan, geriye doğru son 3 yıl içinde, en az 600 gün priminizin bulunmasıdır.

 140. Son 7 ay dır çalışıyorum fakat son 3yil 600 gün diyolar benim 2007 2011 yıllarından çalışmışlıgim var ve hiç işsizlik maaşı almadım son üç yılda 600 gün şartmı yoksa geriye dönük yıllarım gecerlimi

  1. Murat bey, işten ayrıldığınız tarihten geriye doğru 3 yıl gidin. İşte bu 3 yıl içinde en az 600 gün priminiz yoksa, işsizlik maaşı alamazsınız.

 141. Mustafa bey merhabalar. Ben 6 yil kurumumda bir gun bile eksigim olmadan calistim. 2017 mayisinda askerlik sebebiyle isten ayrildim. Askerlik sonrasi issizlik maasi icin son 120 gunun eksiksiz yatmasi gerekiyormus. Benim 28 nisan da cikisim verildi ve 2 mayista askere gittim. Yani 2017 de 118 gunum var. Onemli olan 2017 mi son 120 gune 2016 primleri de alinacak mi. Tesekkurler

  1. Serkan bey, işten çıkışınızın SGK’ya bildirildiği günden geriye doğru son 120 gün tam mı? Öyleyse, sorun yok demektir.

 142. Hayırlı günler benim 677 günüm var son 120 günde full yatirilmis durumda size sorum şudur 120 gün 600 günün icindenmi sayılıyor yoksa 600 full olacak 120 gün fazladanmi olmasi lazim

  1. Serdar bey, kafanızı karıştırmanıza gerek yok. Sizin durumunuzda bir sıkıntı bulunmamaktadır.

 143. Merhaba,mayısın ilk haftası itibariyle işten çıkışım gerçekleşecek ancak benim geriye dönük son dört ay içinde ücretsiz izin ve rapor günlerimden kAynaklı 120 günlünlük kesintisiz sigorta sürem tamamlanmıyor böyle bir durumda işsizlik maaşından faydalanabilir miyim? Ve ayrıca şubat ayı içerisinde almış olduğum rapor ve ücretsiz izinlerdeki eksik gün açıklamasına “birden fazla” olarak bir giriş yapılmış burdaki eksik günleri yazılı belge olarak alıp işkura verirsek işsizlik maaşı alma hakkım olurmu acaba?
  Şimdiden teşekkürler.

 144. Merhaba. Benim 600 gün sigortam yok fakat son 120 gün bir fiil sigortam var. 1 yıldır aynı iş yerinde sigortalı çalışıyorum. İşsizlik maaşı alabilir miyim?

 145. Mrb işsizlik maaşi almak istiyorum 900 gunum var .taseoren calişanim sigortam tam yatmiyor bu yuzden 120 gunu dolduramiyorum bu sebeple issizlik maasi alabilirmiyim

  1. Ayşe hanım, son 120 günde boşluk varsa işsizlik maaşı bağlanmaz. Ancak dava açar, bu günlerin sigortasını saydırırsanız, mahkeme sonucu kesinleştikten sonra geriye dönük işsizlik maaşı alabilirsiniz. Bu ise ortalama 2 sene kadar sürecektir.

 146. Merhaba hocam ben Emrah kiraz son 3 yılda sigorta gün sayım 631 olacak işten çıkınca ama 5 gün ücretsiz izin alacağım buda son 4 ayda 120 gün prim günüm 115 olacak o zaman işsizlik maaşı hakkım yanarmi yoksa işsizilk maaşı alabilirmiyim resmi izin alacağım ücretsiz olarak simdi den teşekkür ederim hocam

  1. Emrah bey, ücretsiz izin kesinti sayılmamaktadır. Önemli olan, işverenin sizin devamsızlık nedenini SGK’ya doğru şekilde bildirmesidir.

 147. Bu arada 6 aylık doğum izin hakkım i bu şekilde kullandım. Eksik olMuş yazdıklarım.

 148. Merhaba;
  Is yerim 9 haziranda cikisimi verecekmis. Bu süre zarfında ihbar kullandıriyor. Günlük 2 saaten. 6 aylık ücretsiz izi hakkım Martin 5 2018 inde bitmişti. Muhasebe 19 koduyla girmiş. Fakat doğum iznimin bittiği ay olan eylül2017 ayında 12 kodu girmiş. Bu kod işsizlik almada sıkıntı oluştura bilirmis. O ay dilekcemi gün gecirmeden verip ücretsiz izne çıkmıştım halbuki.Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı ? Issizlik maaşı almamı etkiler mi ? Ne yapmam lazım. Şimdiden teşekkürler.

  1. Büşra hanım, böyle durumlarda işyerinde bir yazı getirerek İşkur’a verebiliyor ve eksik bildirilen günün gerçek nedenini iletebiliyorsunuz. İşkur da çoğu zaman bu tür dilekçeleri kabul ediyor.

 149. merhaba, ben 30.10.2017 tarihinde isten kendi istegimle ayrildim. 6.11.2017 tarihinde de yeni bir firmaya basladim. bu sirketimde 3 ay calistiktan sonra 31.01.2018 tarihinde is yerim kapanmak durumunda kaldi malesef. ve cikarildi gorunuyorum. toplam sigorta primim 600un ustunde fakat cikti-girdi yaptigim icin arada bir 5 gunluk sigortasiz zamanim var. 120 gunu etkileyen. bu 5 gunluk surede de bir rahatsizligim sebebiyle doktor raporum var calisamayacagimi gosteren. ayin basinda degilde 6’sinda baslamamin sebebi bu. simdi benim bu durumda issizlik maasi alma hakkim oluyor mu acaba?

 150. Merhaba, dogum iznim bittikten sonra isten cıkarıldım, aynı isyerinde kesintisiz 1448 gunum vardı, normal sartlarda 1080 gun sigortası olup isten cıkarılan 300 gun issizlik maası alması gerekiyor fakat e devletten girip baktıgımda odeme yapılan ve yapılacak gunleri topluyorum 240 gun cıkıyor. İsten cıkarılmadan once yasal dogum iznimi kullandım tam iznimin bitiminde de isten cıkarıldım acaba dogum ile alakalı bir durum olabilir mi? Ya da iskura itiraz edebilir miyim?

  1. Cansu hanım, resmi olarak görünen sigortanız 1080’ın altında olabilir. Sigorta hizmet dökümünüze E-devlet üzerinden baktınız mı?

   1. Evet baktm orada 1448 gun cıkıyor. Sadece son calıstıgım iste tek isyeri kodu ile topladım. Bu durumda itiraz etme sansımız var mı? Ya da alacagım ucreti yıl degisecegi icin gostermiyor olabilir mi?

 151. 01.07.2017 tarihinde mta taşar on işçisi olarak girdim 24.07.2017 tarihinde yeni ihale oldu șirket değişti 25.07.2017 yeni şirketle iş başı yaptık 9. Ayda bayram tatilinde şeflerimiz 1 gün geç geldiler çalışma olmadı bundan dolayı 1 gün pirim kesinti oldu 31.10.2017 tarihinde işimize son verdiler son 3 yılda da 600 günden fazlam var bana işsizlik maaşı verirlermi lütfen cevap verin

 152. Merhabalar 28.10.2017 tarihinde 04 kodu ile işten cikarildim geiye donuk 3yilda 886 gün primim bulunmakta 10.ay icerisinde 21 kodu ile 2gün ücretsiz izin kullandım geriye donuk 9.ay 8.ay ve 7.ay tam gunum bulunmakta bu 2gün ücretsiz izinli olmam issizlik maaşi almam acisindan bir engel teskil eder mi? iskurun sitesinden 29.10.2017 tarihinde basvuru gerceklestirdim telefonla Muğla iskuru aradim bana kimse yardımcı olmadı ne yazıkki yardimlarinizi bekliyorum Teşekkürler iyi çalışmalar.

  1. Neşe hanım, araştırma yapmaktansa bir an önce resmi olarak İşkur’a başvurmanızı öneririm. Ama normalde, ücretsiz izinler, eksik olarak kabul edilmez ve 120 gün tamamlanmış sayılır. Sonuçtan bize de bilgi verirseniz, biz de bir konuyu daha netleştirmiş oluruz. Böylece başkaları da faydalanabilir.

 153. Merhaba benim 600 gün dolu fakat son 120 gün içerisinde bir devamsız görünüyor 5 günle kaçırıyorum başka bir yerden ayın kalan 13 gününü yatırsam yetecek böyle bir şey mümkünmüdür ????

  1. Merhaba. Ne yazık ki mümkün değil. Son 120 günün kesintisiz bildirilmiş olması gerekirdi.

 154. merhaba benim sorum şu olacak, ben son üç yl içinde 600 günü doldurdum ama son 120 günün dolmasna 29 eksik günüm var işten istifa ettim. istifa ettiğim gün boşluk vermeden başka bir işyerinde doldursam işsizlik maaş alabilirimiyim. teşekurler

  1. Merhaba. Tahminimce bu mümkündür. Önemli olan, son 120 günde kesinti olmamasıdır. Ama ilk defa böyle bir soruyla karşılaşıyorum, emin olmak için İşkur’a sormanızı öneririm.

 155. merhaba işsizlik maaşını bulunduğum yerdeki her şubeden çekebilirmiyim illa merkez şubedenmi çekmek zorundayım

 156. merhaba,07/10/17 de çalıştığım firmadan mücbir sebepler nedeni ile istifa ettim.son 4 ay içinde 121 gün prim ve son 3 yıl içinde 600 gün prim günü ile işsizlik ödeneği şartlarını taşıyorum.ancak çıkışım 03 kodu olduğu için işsizlik ödeneğine hak kazanamıyorum.10 günlük bir aradan sonra 17/10/17 de bir firmada yeniden çalışmaya başladım. firma beni işten çıkarttığı takdirde işsizlik ödeneğine hak kazanabilir miyim, bilgi verebilirseniz memnun olurum.teşekkürler

  1. Merhaba. Bu firmada da 120 gün ard arda çalışmanız ve ayrılmanız halinde ancak işsizlik maaşı bağlanabilecektir. Tabi, SGK çıkış kodunun da buna uygun olması gerekir.

 157. Merhaba benim bi sorum olucaktı ben turizim personeliyim seozunun bıtmesıne son 2 ay kala başka bi otele geçtim eski çalıştığım yer sigorta çıkışımı verdi yeni baladığım yer girişi verdi arada boşluk olmadı ben şimdi işsizilik alabiliyormuyum ? cevaplarsanız sevınırım

  1. Edip bey, diğer şartları da taşıyorsanız, elbette alabilirsiniz. Bu durum, engel teşkil etmeyecektir.

 158. Merhaba 3 yil once 4yil calistim ve biraktim aradan bir ,3yil gecti tekrar basladim ve ve 4aydir calistim biraktim issizlik maasi almam mumkunmu

 159. merhabalar işsizlik maaşım onaylandı peki bu maaşı tam 30 undamı çekmek zorundayım 2 sinde 3 ünde çeksem olurmu teşekkürler

  1. Merhaba. Bildiğim kadarıyla böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Yine de İşkur’a sormanızı öneririm. Farklı bir bilgi alırsanız ve buradan paylaşırsanız çok memnun olurum. Böylece herkes de öğrenmiş olur.

 160. merhabalar işten çıkışım 31.08.2017 de yapıldı ben işsizlik başvurusuna 18.09.2017 yani pazartesi günü başvurucam kabul edilirse ay sonunda 12 günlük maaşmı yatıcak yoksa işten çıktığım tarihten itibaren tammı maaş alıcam teşekkürler..

  1. Tolga bey, işten ayrıldıktan sonra 1 ay içinde işsizlik maaşı için başvurmanız gerekirdi. Bu durumda yine de maaş bağlanacaktır; ancak 1 ayı geçen günler için işsizlik maaşı ödenmeyecektir. Yani sizin durumunuzda yaklaşık 18 günlük bir kaybınız olur.

 161. Orkun bey ayin.2sindecikip 4de giriş yaptirdim baska isyerine son4ay icin.issizlikten.yararlana bilirmiym

  1. Son 120 günde boşluğunuz olduğu için alamayacağınızı düşünüyorum. Yine de işkur’a mutlaka sorun.

 162. merhaba işsizlik maaşı için başvuruda bulundum ama son 120 günde 8 gün kesintim var ve reddedildi işveren bunu düzeltecek düzelttikten sonra tekrar başvurabilirmiyim

  1. Merhaba. Bu düzeltme yapılsa bile, İşkur’un uygun da bulması gerekebilir. Açıkçası en sağlıklı bilgiyi, düzeltmeden sonra yine İşkur’dan alabilirsiniz.

 163. Mustafa Bey merhaba; 4 buçuk senedir çalışmaktayım. işten çıkarıldım işsizlik maaşı için başvuruda bulundum. 10 ay işsizlik maaşı bağlanmasını beklerken 8 ay işsizlik maaşı bağlandı. işkur ilçe müdürlüğünü aradığımda son 4 ayda alınan raporu yüzünden sigorta primim 1075 gün olarak gözüküyormuş. Rapor sürem son 4 ayda 16 gündür. Benim anlamadığım kısım sigorta gün eksiği yokken 1075 neye göre hesaplanmış ve 2 ayım kesilmiştir. konu ile bilginiz varsa cevaplayabilirmisiniz? Teşekkürler…

  1. Fatih bey merhaba. Cevap vermek istesem de, İşkur’un cevabını esas almak gerektiğini düşünüyorum. Neticede sistemdeki kayıtlarınız otomatik olarak dikkate alınır. Buradan yorum yapsam da, tahminden öteye gitmeyecektir.

 164. ben cumartesi işyerinin kötü durumlarından dolayı işi bıraktım pazartesi işyerine ihtarname çekerek yeni işe başladım ancak 2ay çalştıktan sonra yeni işten çıkarılacam.dolayısıyla ihtarnamemde cumartesinin tarihi var bundan dolayı boşluk olurmu

  1. Abdurrahim bey, son 120 günde bir gün bile kesintiniz olsa, işsizlik maaşı bağlanmayacaktır. SGK kayıtlarınızı kontrol ederek siz de görebilirsiniz.

 165. Merhaba 120 günişinde 2gun ücretsiz iz nim var işsizlik maaşı alabilir miyim 700 gün sigortamvar iyi aksamlar

  1. Yasin beyi diğer şartları da sağlıyorsanız alabilirsiniz. Çünkü ücretsiz izin, 120 gün açısından çalışmış kabul edilmektedir. Yine de siz bir an önce başvurunuzu yapın. Çünkü önemli olan, sizin ücretsiz izin dediğiniz 2 günün işveren tarafından hangi kodla SGK’ya bildirildiğidir.

 166. Mustafa Bey Mart 1974 doğumluyum. Ekim 1989 da stajyer olarak ssk girişim var e devlette de başlangıç tarihim olarak bu tarih görünüyor. Daha sonra 1992 de sigortalı girişim var toplam gün sayım 160. 3 tane çocuğum var. Çocuk borçlanması yaparak nasıl emekli olurum. Ne kadar sigortalı görünmem lazım. 1989 başlangıcıma göremi yoksa 1992 deki başlangıcıma göremi emeklilik yaşım belirlenir. Kısaca yaştan nasıl emekli olurum teşekkürler.

  1. Merhaba. Staj sigortası, sigorta başlangıcı kabul edilmez. Sonraki sigorta başlangıcı esas alınacaktır. Çocuklarınız, ilk sigortalılık tarihinizden sonra doğmuşsa, evet bu doğumları borçlanabilirsiniz.

 167. Merhaba Mustafa bey,

  Benim çalıştığım yerde 3 yıl 6 aydır çalışıyorum ve daha önce devamsızlığım nerdeyse yok. Ancak 10 gün raporum var bu sgk sitesine yansımış ödeme olarak ancak ardından bir 7 gün devlet hastanesinden bir 7 günde özelden alınan raporlar var ama bunlar gözükmnüyor. Rapor parası için sormuyorum bu yansımayan benim işsizlik maaşı almamı engeller mi ? Bilgi verebilir misiniz?

  Kolay gelsin
  İyi çalışmalar.

  1. Rıza bey, yansımadığını söylediğiniz bu günler SGK’ya boş olarak mı bildirilmiş? Bu durumda elbette, işsizlik maaşı açısından etki yapacaktır.

   1. Temmuz ayı olduğu için bir bildiri gözük müyor birde bu ay inceledim tekrar geriye dönük eksik günler var gözüküyor bunlar geriye dönük iş yeri düzelte biliyor mu talebimiz üzerine?

    1. Geriye dönük her boşluk düzeltilmez. Bu boşluklar son 120 gün içindeyse, İşkur sebebini işverene sorabilir. Ya da siz sorulmasını İşkurdan isteyebilirsiniz.

 168. Merhaba son iş yerimde doğum iznine ayrılmadanr 112 gün prim ödemem var doğum iznine ayrıldım sonra hemen çıkışım yapıldı işsizlik alabilir miyim geriye dönük 600 günüm mevcut

  1. Selin hanım, diğer şartları taşımanız halinde, doğum iznine ayrıldıktan hemen sonra işten çıkarılsanız bile RAPOR PARASI alabilirsiniz. Ama işsizlik maaşı, farklıdır. İşveren sizin çıkışınızı hangi kodla SGK’ya bildirmiş? Bu sorunun cevabına göre, benim cevabım da değişecektir.

 169. Mustafa bey onceki calistigim isyerinden cikarildim.bunun karsiligi olarak 10 ay kadar issizlik maasi aldim.tekrar sigortali is buldum yaklasik 8 ay kadar sskli calistim yine cikarildim.bu sartlarda 3 yil esasina gore 600 gunu doldurmadigimdan maas alabilirmiyim

  1. Abdullah bey cevabı kendiniz vermişsiniz. İşsizlik maaşını aldıktan sonra, her şey yeniden başlar. Tekrar 600 günü doldurmanız gerekir. Bu durumda işsizlik maaşı alamazsınız.

 170. Merhabalar Mustafa Bey . İşten Haziran 1 İtibariyle Ayrıldım. Son 3 Yılda 600 Prim Günüm Mevcut Fakat Son 120 Gun İçinde 1 Eksik Günüm Mevcut. O 1 Eksik Gün Nedenine 21 Kodu İle Diğer Ücretsiz İzin Günü Diye Not Düşülmüş . İssizlik Maaşı Almama Engelmidir Acaba. Şimdiden Teşeükkür Eder İyi Çalışmalar Dilerim.

  1. Merhaba. Ücretsiz izin, 120 günün hesabında çalışılmış gibi kabul edilmektedir. Bu nedenle bir sıkıntı olmayacağı kanaatindeyim. Yine de 1 ay içinde başvuru yapmanız gerektiğini unutmayın.

 171. mrhb mustafa bey ben 180 gün işsilik maaşı alıcam son 120günüm tamam 3 yılda toplam 655 günüm var son 120 günden önce yaklaşık 7-8 ay boşluğum var ben yinede son 4 ayın ortalamasına göremi alıcam işsilik maaşımı

 172. iyi geceler mustafa bey ben 5 yıl çalıştığım kurumdan 6 aylığına ayrıldım ve tekrar çalışıyorum geçen ay işe başladım 120 günü doldurup işten çıkarsam işsizlik maaşı sadece son 4 ayın brütüne göremi yatacak yoksa son 3 yılın brütünün ortalamasımı birde arada 6 ay boşluk olduğu için brütüm yüksek olsa bile en düşük işsilik maaşımı alırım

  1. 120 gün, işsizlik maaşının bağlanması için bir ön şarttır. Son 4 ayın brüt ortalamasına göre maaşınız hesaplanır.

   1. son 120 günden önce 6 ay boşluk var daha öncesi 900 günden fazla ama yine hesap aynı değilmi son 120 ayın ortalaması

 173. merhaba ben son 3 yılda 900 gün üstünde ssk günüm var asgari 5 ay boyunca işsiz kaldım sonrasında 4 aylığına okulda yemekhane işinde çalıştım asgari ücretle işten çıkmama son 1 ay kala aşçıbaşıda olduğum için brüt maaşım 1777den 2600e çıktı ben işsizlik maaşı alırsam son ayın brüt maaşıda ortalamaya girermi yoksa son dört ayın tamamı 1777 olarakmı hesaplanır 5 ayın öncesindede asgari ücretin %30 ile çaışıyordum

 174. Merhaba,

  İşten yeni ayrıldım. Toplamda 2500 primim var. Son 4 ay primim 115 gün, 5 gün raporlu olduğum için sigortam eksik görünüyor. Bu durumda işsizlik maaşı alabilir miyim? İşsizlik maaşı süresinde herhangi bir azalma olur mu? 10 aydan 8 aya düşme gibi. Teşekkürler.

  1. Merhaba. İşkura gidip bir an önce başvurun. Onlar zaten size cevabı söyleyecektir ama raporlu günleriniz çalışılmış kabul edilir ve tahminimce maaş bağlanır. 10 ay ya da 8 ay ise son 3 yıldaki prim sayınıza göre belirlenmektedir.

 175. Merhaba,
  son 120 gündeki eksik günlere geçerli bir mazeret olduğu takdirde son 3 yıllık süre de o kadar geri gidiyormu acaba,yani son 120 de geçerli eksik gün varsa 1080 gün bozularak maaş 10 aydan 8 aya düşüyormu?

  1. Ersin bey, son 120 gün ile son 3 yıl ayrımı yapılmalıdır. Şöyle söyleyeyim; son 120 günü hiç dikkate almadan son 3 yıla bakmalısınız. 1080 gününüz varsa maaş 10 ay ödenecektir. Son 120 günü kendi içinde ayrıca değerlendirmelisiniz.

   1. Peki ilk defa alanlar icin 120 gun aorun twskil etmiyor demi ilk defa al8cam cunki bu arada 3 yıl 605 gün var suan yanlış yazdim ayrıca 21 gün daha eklenicek ama suan eklenmedi

   2. Ben şuan işyerinde mobbing yüzünden ihtarname çektim lakin öte yandan 549 gün oluyor geriye dönük baktığımızda
    Şimdi burda mağduriyet içinde kaldigim için yinede işsizlik maaşından faydalanabiliryim teşekürler

  2. Mustafa bey ben Aralık 2020 den itibaren işim işveren tarafindan zorla sonlandırıldı ama çıkış kağıdına 15\01\2021olarak imzalattirdilar.daha sonra muhasebeci çıkış yapmayı unutmuş 23 Şubat 2021 çıkış yaptılar .işsizlik sigortasından geç çıkardıkları için faydalanamadim.aralikta olsaydı işsizlik maaşı alabiliyorsun şimdi sartlar uymuyor geriye dönük çıkış yapılabilir mi

   1. Merhaba, geç çıkış olmasının işsizlik maaşına etkisi nedir? Bu olsa olsa sizin yararınıza olabilir, başka bir sebeple işsizlik maaşı bağlanmamış olabilir.

 176. merhaba,

  analık izni biten personel işveren tarafından işten çıkarılabilir mi?
  süt izni buna bir engel teşkil eder mi?
  teşekkürler

 177. Merhaba,

  İşsizlik maaşı alabilmek için tüm kriterleri karşılıyorum. Fakat geçen hafta firma değişikliği yaptım bu firma değişikliği son 120 ay şartını bozar mı? Ayın 13’ünde diğer firmadan çıkış yaptım 14’ünde tekrar giriş yaptım. Sigortam delindi mi ? İşsizlik maaşı alabilir miyim ?
  Teşekkürler

  1. Orkun bey, hem 13 ünde hem de 14 ünde sigortalı olduğunuza göre boşluğunuz olmadığı kanaatindeyim. Yine de en iyi cevabı İşkur verecektir.

Başa dön tuşu