İşsizlik Maaşı

15 yıl 3600 gün ve emeklilik nedeniyle ayrılan işsizlik maaşı alır mı?

15 yıl ve 3600 günle işten ayrılanlar ile emekli olanlara işsizlik maaşı bağlanır mı?

15 yıl ve 3600 gün şartlarını taşıyan bir işçi, işten kendi isteğiyle ayrılmasına rağmen kıdem tazminatı alabilmektedir. Aynı şekilde emekliye ayrılan bir işçi de kıdem tazminatı alma hakkına sahiptir. Peki bu durumdaki işçiler, işten ayrıldıkları için işsizlik maaşı da alabilir mi?

İşsizlik maaşı hangi durumlarda ödenir?

İşsizlik maaşının hak edilebilmesi için, işçinin haklı bir nedene dayanarak işten ayrılması ya da bir kusur yokken işten çıkarılması gerekir. Ancak bu tek başına yeterli değildir. İşçinin işten ayrıldığı tarihten önceki 3 yıl boyunca en az 600 sigorta prim gününün olması ve son 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olması gerekir.

15 yıl ve 3600 gün 

Bu hususta daha önce bir yazı yazmıştım. Kısaca tekrarlamak istiyorum. İşçi normal şartlar altında kendi isteğiyle işten ayrıldığında kıdem tazminatı alamamaktadır. Ancak eğer işçinin ilk sigortalılık tarihi 08/09/1999 tarihinden önceyse, işçinin toplam prim gün sayısı en az 3600 ise ve işçinin işyerindeki kıdemi de en az 1 yıl ise; bu işçi istifa da etse kıdem tazminatı alabilmektedir.

İşsizlik maaşı için haklı bir neden şart

Yukarıda da belirttiğim gibi, işten kendisi ayrılan işçinin işsizlik maaşı alabilmesi için haklı bir nedene dayanması şarttır. Peki emeklilik haklı bir neden midir?

İşçinin haklı nedenle feshi İş Kanununun 24üncü maddesinde belirtilmiştir. Emeklilik, burada sayılan haklı fesih sebeplerinden birisi değildir.

Emekli olan işsizlik maaşı alamaz

15 yıl ve 3600 günde işsizlik maaşı alınır mı?

15 yıl ve 3600 günden dolayı işten ayrılan işçi ya da emekliye ayrılan işçi kıdem tazminatı alsa da işsizlik maaşı alamaz. Çünkü kanun, işsizlik maaşı için, işten ayrılmanın haklı bir nedene dayanmasını şart koşmuştur. Bu durumlar ise haklı nedenlerden değildir.

SONUÇ

15 yıl ve 3600 güne dayanarak işyerinden ayrılmışsanız ya da emekli olmuşsanız ve işsizlik maaşı alıp alamayacağınızı merak ediyorsanız; size cevabım ne yazık ki olumsuzdur.

Bu haller, haklı fesih sebepleri olarak sayılmadığından; 15 yıl ve 3600 gün ile ya da emeklilik nedeniyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatı alsa da, işsizlik maaşı alamayacaktır.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

55 Yorum

 1. BIR YERDE CALISIRKEN ISTEN CIKARILDIM KIDEM VE IHPAR TAZMINATIMI ALDIM.
  ISKURA ISSIZLIK ICIN MURACAT ETTIM KABUL EDILDI.
  4 GUNLUK ISSIZLIK MAASI ALDIM VE ISE BASLAYINCA DURDURDUM.
  CUNKU 5 GUN İŞ BULDUM.
  SIMDIDE IS YERINDEKI BASKI VE ANLASMAZSIZLIKTAN DOLAYI 2 YILDIR CALISIYORUM HAKLARIMI VERMEK ISTEMEDIKLERI ICIN (14.08.1998 SIGORTA BASLANGICIM) BENDE 3600 PRIM ESASLI AYRILMAK ISTIYORUM.FAKAT 3600 DEN AYRILIRSAM YARIDA BIRAKTIGIM ISSIZLIK MAASI ALMAYA DEVAM EDEBILIRMIYIM YOKSA ISSIZLIK MAASIM ORTADAN KALKARMI.

  1. Önceki maaşınız yarıda kesildiği için, kalan süreler boyunca maaşınız tekrar bağlanacaktır.

 2. merhaba sayın yetkili işyerindeki yaşadığım bazı sıkıntılardan dolayı 3600 gün hakkımı kullanarak işten ayrılıyorum işsizlik maaşı alabilirmiyim (kısacası haksızlıga ugradım ve rencide edildim )

  1. Yaşar bey eğer 15 yıl ve 3600 gün ile fesih yaparsanız, işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

 3. Merhabalar
  16 yıldır Özel bir şirkette çalışıyorum eşim devlet memuru, tayini memlekete çıktı ben 3600 den işten ayrılsam işsizlik maaşı alabilirmiyim?

 4. Ben9 yıldır çalıştığım kurumsal bir şirketten 3600 yazısı alıp ayrıldım.bana mobing uygulanıyordu ve tazminatsız çıkarılma korkusuyla bu yola başvurdum..işsizlik maaşıda alamıyorum ve işte bulamadığim için çok mağdurum ve kızgınım.kıdemimi kurtardım ama bundan sonra ne yapabilirim.dava açma şansım var mı bu firmaya karşı.bundan sonraki işimde ne kadar çalışırsam işsizlik maaşı alabilirim.kendimde çıksam aslında ıssizlik maaşini vermesi lazim.benden kesilen bir para bu..teşekkürler..

  1. Tolga bey belki haklısınız ama mevzuat gereği 15 yıl ve 3600 fesihlerinde işsizlik maaşı ödenmez ve bu konuda yapabileceğiniz bir şey yok. Yeni bir işe girip 120 gün kesintisiz çalıştıktan sonra işveren çıkışınızı doğru kodla SGK’ya bildirirse, bu durumda işsizlik maaşı alabilirsiniz.

 5. 10 yıl önce işten çıkarıldım işsizlik maaşını 2 ay aldım iş bulduğumda kapattım 10 yıldır çalıştığım iş yerinden 3600 gün şartıyla çıkıcam tekrardan işsizlik maaşı alabilir miyim

  1. Serdal bey, evet bu durumda eski işsizlik maaşınız bağlanır. Ancak rakam, ne yazık ki 10 yıl öncenin rakamı olacak ve bu rakam güncellenmeyecektir.

 6. Gayinvalidemi bakmak için 15 eylül işten ayrıldım işsizlik maaşı alabilir miyim

  1. Sermin hanım, istifa ederek ayrıldıysanız, işsizlik maaşı bağlanmayacaktır.

 7. Merhabalar
  Daha önceki işyerimden 3600 şartlarıyla ayrılıp kıdem tazminatı aldım.Şimdiki işyerim kapanacak olduğundan işten çıkarılacağım.4 gün arayla buraya buraya başladım ve 8 aydır burada çalışıyorum.İşsizlik maaşını almam için herhangi bir engel gözükmüyor ama daha önceki işyerimden 3600 den çıkış yapmam sorun yaratır mı ?

 8. Merhaba yaklaşık 4 yıl önce 3600 günden yararlanıp işten ayrıldım.bu hakkı sadece 1 kere mi kullanabiliyoruz yoksa tekrar yararlana bilirmiyim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

 9. Son iş yerimden 3600 gün ile ayrılacağım 1996 girişliğim bir önceki iş yerimden böyle bir hakka sahip olduğumu bilmiyordum nüfus vatandaşlık ta taşeron güvenlikte çalıştım eskiye dönük 10 yıl hakkım kaybolmaz diye yazıyla okuyorum ne dersiniz

 10. Merhaba ben iş kazası geçirdim rapor sonrası iş başı yaptım ama ağrılarım çok ve 3600 ayrılmayı düşünüyorum sağlık sorunu olduğu için doktor bile dedi sğır işte çalışamazsın bu durumda ben işsizlik maaşı alabilir miyim teşekkürler kolay gelsin

  1. Ferdi bey, 15 yıl ve 3600’den ayrılırsanız alamazsınız. Sağlık nedeniyle ayrılırsanız da işverenin SGK’ya kodu doğru bildirmesi halinde, almanız mümkün olabilir.

 11. Merhaba is yerimden 3600 den ayrilmak istiyorum saglik nedenlerimden dolayi ,fakat işsızlik maaşı almak için rapor almam mı gerekli yoksa işyeri çıkış işlemi yaparken kodu saglık sebeblerimden diyemi işaretlemeli teşekkürler

  1. Merhaba. Çıkışınızı 3600^den verilecekse, işverenin başka bir kod bildirmesi yasal olmayacaktır. Ama gerçekten de sağlık nedeniyle ayrılacaksanız ve işveren de bu koddan çıkış verirse, işsizlik maaşı almanız mümkün olabilir.

 12. Merhaba önceki işyerinden 3600 den ayrıldım 2 yıl 9 ay çalışmıştım.4 aydır başka firmada çalışıyorum ve işten çıkartiliyorum işsizlik maaşı alabilirmiyim?başvuru yapicam buna gore şimdiden tesekkurler

 13. Òyle yada bòyle ne farkederki .3600 den de ayrılsak emeklilikte baģlansa sonuçta bizden kesilen bir para var.Enazından ne kadar para yatįrmıssam almalıyım.işverenler işçi kendi bıraksın tazminat vermeyeyim diye her tùrlù baskıyı çirkefliģi yapıyorlar.Bıktįrılan işçi istifa ediyor issizlikte alamıyor.Kendi istifa edende issizlik maaşı alabilmeli.

 14. BIR YERDE CALISIRKEN ISTEN CIKARILDIM KIDEM VE IHPAR TAZMINATIMI ALDIM.
  ISKURA ISSIZLIK ICIN MURACAT ETTIM KABUL EDILDI.
  1 günlük işsizlik maşı hak ettim,
  CUNKU 1 GUN sonra İŞ BULDUM.hak ettiğim işsizlik maşını almadan otomatik olarak donduruldu
  SIMDIDE IS YERINDEKI BASKI VE ANLASMAZSIZLIKTAN DOLAYI 2 YILDIR CALISIYORUM HAKLARIMI VERMEK ISTEMEDIKLERI ICIN (05,04,1995 SIGORTA BASLANGICIM) BENDE 3600 PRIM ESASLI AYRILMAK ISTIYORUM.FAKAT 3600 DEN AYRILIRSAM YARIDA BIRAKTIGIM ISSIZLIK MAASI ALMAYA DEVAM EDEBILIRMIYIM YOKSA ISSIZLIK MAASIM ORTADAN KALKARMI.

  1. Merhaba. Bu hiç önemli olmaz. Eski işsizlik maaşınızı, kaldığı yerden ve o günkü rakam üzerinden almaya devam edebilirsiniz.

  2. Merhaba ali bey. Bende sizin yazdıgınızın aynılarını yaşıyorum. Acaba işten 3600 yasasına göre ayrılıp eski dondurulmuş işsizlik maaşını tekrar alabildiniz mi? Baba bir cvp yazarsanız sevinirim teşekkürler.

 15. Merhabalar, annemi ek9 10 günden fazla, çocuk bakısısı olarak sigortalı yaptım. 3 ay sonra 5975 gün ile pirimi dolacak, çıkışını primi dolduğunda verirsem işsizlik maaşı alabilir mi ? eğer alamaz ise kaç gün içerde kalırsa işsizlik maaşı alabilir ? 2 sene için 600 günden fazla çalıştı. desteğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim.
  Kolay Gelsin.

  1. Merhaba. Anneniz son 120 gün kesintisiz sigorta şartını sağlayabilecek mi? Bunu sağlarsa ve doğru SGK çıkış koduyla bildirim yaparsanız elbette alabilir.

 16. Babm emeklilik yaşını doldurdu. Askerlik süresi içnde 11 milyar kadar ödeyip başvuru yapıcaz. Bu durumda işsizlik maaşına başvurabilir mi?
  Teşekkürler,

  1. Merhaba. Babanız bir yerde mi çalışıyor? Bu işten emeklilik nedeniyle ayrılacaksa, işsizlik maaşı almaya hakkı olmayacaktır.

 17. İkamet adresim değiştiği için işim evime uzaklaştı 3600 den tazminat alma hakkım var ama işsizlik maaşı alabilir miyim?

 18. 3600yasasından işten ayrılmak istiyorum yıllık zam yapmadıkları için iş dizlik maaşı alabilirmiyim

 19. 3600 le isten ayrildim. Sadece ihbar aldim kidem almadim issizlik maasi baglanirmi. Tesekkurler

  1. Merhaba. 15 yıl ve 3600 gün ile ayrılan işçi normalde ihbar tazminatı alamaz ama kıdem tazminatı alabilir. İşsizlik maaşı ise alamaz.

 20. 01.02.2019 da işden çıkışın verildi ama halan siğortam devam ediyor ne yapmamlazım. 1)iki aylık maaşımı ver mediler. 2) kıdem tazminatı ve hıbarda verilmedi hesabı kesin dediğimde bekle para ayarlayacağız diyorlar ne yapmamlazım.

 21. 3600 ile isyrinden tazminatimi talep ettim.isveren 6 aylık senet vermek istiyor . Öyle bir haklari var mi?

 22. Merhaba ben 1998 sgk kaydı ve pirimi olan özel otomotiv sektöründe çalışan kaportaciyim 2005 senesi mayıs aylarında işe başladım.2 yıl sgkmı yapmadılar.2007 sgk başladı 2009 da tekrar haberim yokken sgkyi ıptal ettiler.Tazminatimi istedim sana çıkış vermedik dediler durumlar kötü diye yaptık dediler.16ay sonra tekrar sgk başladı 3700 pirimi zorla doldurdum.Birde acil hastam vardı izin ve avans lazım diye sirkete yıllık iznimi istedim üç günlük bana şirketten alacagim varmı diye soruldu ben avans borcu sandım yok deyince okutmadan tazminat hariç alacağı yoktur kağıdına imza attirmislar. Adaletsizliklerini soyledigimde kapıyı gösteriyorlar.Şimdi ıstifa edeceğim maaş 2500 asgari ücretten gosteriyorlar.Nasıl bir yol izlemeliyim.Şimdiden. tavsiyeniz için teşekkürler.

 23. 3600 den işten ayrıldıktan sonra kazanmış olduğum işsizlik hakkımı bir kaç ay başka bir yerde çalışırsam tekrar kazanabilirmiyim? Yoksa işsizlik haklarım işten ayrıldıktan sonra sıfırlanıyor mu?

  1. Merhaba. Yeni bir işe girmeniz ve orada da en az 120 gün çalışmanız gerekir. 600 gün ve çıkış kodu şartını sağlayabilirseniz alabilirsiniz.

 24. Merhaba 2yıl önce iş yerimden 3600den yararlanarak ayrıldım sonra başka yerde çalışmaya devam ettim geçtiğimiz ay işten çıkarıldım işsizlik maaşı için başvurdum fakat Red cevabı aldım 3600 den yararlandığım için mi reddedildi? Diğer şartlarım tutuyor buna itiraz edebilir miyim?

   1. Evet 593 günüm varmış 7 gün eksik bunun 5 günü raporluydum yapılabilecek bir şey yok değil mi?

 25. 11 yıldır aynı şirkette aralıksız çalışıyorum.3600 günden Kıdem tazminatı alma hakkım var.Eger kıdem tazminatı alıp İşten ayrılıp ertesi gün başka bir işyerinde işe girersem ve burdan 2 ay çalıştırılip İşten çıkarilirsam işsizlik maaşı alabilirmiyim.Çünkü yeni işveren 2 ay deneme süresi sonrası uzun vadede çalıştırıcak.Böyle anlaştık.Ben 20 sinde 3600 den kıdem tazminatı alıp ayrılacam ve 21 de işbaşı yapıcam.SGK ya o ay yine 30 yatacak.İşsizlik maaşı için son 120 gün aynı işyerinde çalışma zorunluluğu varmı,yoksa farklı işyerlerinde son 120 gün aralıksız prim ödemesi yeterlimi.inşaallah anlatabilmişimdir.

 26. 2011 yilinda emekli oldum tekrar ayni is yerinde calismaya basladim 8yil oldu isten ayrilmak istiyorum 3600 den yararlanip 8 yillik. Tazminat alabilirmiyim veya ne yapmam lazim

  1. Merhaba. 15 yıl ve 3600 gün, emeklilik şartlarından yaşı beklemek durumunda olanların faydalanabileceği bir imkandır. Emekli oladıysanız, bu gerekçeyle kıdem tazminatı alamazsınız.

 27. Merhaba ben 3600 den işten ayrıldım ama başka bir işyerine girdim. İşsizlik maaşı alabilmem için bu işyerinde nekadar çalışmam gerekiyor ve alabilirmiyim tekrardan 3600 almadan çıkmak istiyorum. Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu