İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı alırken zam olur mu?

İşsizlik maaşı, işçinin işten ayrılmadan önce almakta olduğu maaşa göre belirlenmektedir ve alt ve üst sınırı bulunmaktadır. Peki ama asgari ücrette yapılan artış, işsizlik maaşı alırken zam olarak yansır mı? İşsizlik maaşı zamlanır mı?

İşsizlik maaşı alma şartları

İşsizlik maaş alma şartlarını detaylı olarak şu yazımızdan görebilirsiniz: mustafabaysal.com/issizlik-odenegi-alma-sartlari

Özetlemek gerekirse, şu üç şartın birlikte sağlanması halinde işsizlik maaşı alınabilir:

 • İşten ayrılmadan önceki son 3 yılda en az 600 gün sigorta primi olmak
 • İşten ayrılmadan önceki son 120 gün bir işyerinde çalışmış olmak
 • SGK’ya bildirilen işten çıkış kodunun, uygun kod olması

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır

Bu konuyu da ayrıntısıyla yazmıştık: mustafabaysal.com/isciye-kac-lira-issizlik-maasi-odenir

İşsizlik maaşı her işçi için sabit bir rakam değildir ve işçinin, işten ayrılmadan önceki son 4 ay sigorta prim ortalamasına göre belirlenir.

İşçinin son 4 aydaki SGK prim toplamının bir aylık ortalaması alınır ve bunun % 40’ı işsizlik maaşı olarak ödenir.

Ancak işsizlik maaşı için bir üst sınır vardır ve bu da aylık brüt asgari ücretin % 80’idir. Yani örneğin 2023 yılı için işsizlik maaşı hiçbir şekilde aylık 7.946,00 TL’yi geçemez.

Asgari ücretin işsizlik maaşına etkisi

Asgari ücret her yıl yeniden belirlenir ve artırılır. İşte bu artışın işsizlik maaşına iki temel etkisi vardır.

 • İlk olarak; asgari ücretin artmasıyla birlikte, haliyle işçinin son 4 aylık kazancında da eski asgari ücrete göre bir artış olacak ve bu da işsizlik maaşına yansıyacaktır.
 • İkinci olarak ise; asgari üret arttığında işsizlik maaşının üst sınırı da artacaktır.

Dolayısıyla; çalışırken çok yüksek maaş alsa da işsizlik maaşı konusunda üst sınıra takılan işsizler için, bu sınır artmış olacak ve bunlar daha yüksek işsizlik maaşı alacaktır.

işsizlik maaşı zamlanır mı

İşsizlik maaşı alırken zam etkiler mi?

Diyelim ki çalışırken 2022 yılında 10.000 TL brüt maaş alan kişi, işsiz kaldığında üst sınıra takılmış olsun ve 2022 yılında bu kimseye üst sınır olan 5.137,00 TL aylık işsizlik maaşı bağlanmış olsun.

Kişi işsizlik maaşını alırken 2023 yılı ocak ayında asgari ücret zamlanmış, brüt 10.008,00 TL olmuş ve bu nedenle üst sınır da 7.946,00 TL’ye yükselmiştir.

Bu kimsenin mantıken işsizlik maaşının da yükselmesi gerektiği düşünülse de, mevzuat gereği bu artış işsizi etkilemeyecek ve daha önce ne kadar maaş alınmışsa, o maaş alınmaya devam edilecektir.

asgari ücret zammı işsizlik maaşı

SONUÇ

Halihazırda işsizlik maaşı alan bir işçi, özellikle her yıl ocak ayında yapılan asgari ücret artışından sonra, bu zamdan faydalanıp faydalanmayacağını merak eder.

Çünkü televizyonda ve internette “işsizlik maaşının arttığı” şeklinde haberler yer alır. Halbuki burada artan işsizlik maaşı değildir; çünkü işsizlik maaşı her işçi için ayrı ayrı hesaplanır ve sabit bir rakam değildir.

Artan şey, işsizlik maaşının üst sınırıdır ve asgari ücretin % 80’i olarak belirlenen bu azami tutarın her yıl ocak ayında, asgari ücret zammı ile birlikte artması da normaldir.

Ancak bu asgari ücret zammı, işsizlik maaşı almakta olanları hiçbir şekilde etkilemez ve kişi, normalde ne kadar işsizlik maaşı alıyorsa, asgari ücret artışından sonra da aynı maaşı almaya devam eder.

Konu ile ilgili sık sorulan sorular:

İşsizlik maaşı alana bayram ikramiyesi var mı?

Hayır, işsizlik maaşı alan işçiye bayram ikramiyesi ödenmez.

İşsizlik maaşı ne kadar?

Bu tamamen işçinin son 4 ayda bildirilen prim tutarına bağlıdır. Detayları şu yazımdan öğrenebilirsiniz: En düşük ve en yüksek işsizlik maaşı ne kadar oldu?

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 Yorum

 1. Mart Nisan Ayındaki Maaşım asgari ücret 10008 TL, Mayıs Haziran Ayındaki Maaşım ise 13000 TL olursa İşsizlik maaşım Taban fiyattan yüksek olurmu? (Yeni Açıklanan Asgari Ücret 13.414 TL oldu Çünkü)

 2. Hocam merhaba
  6 ay önce aldığım işsizlik maaşım vardı. İşe girdiğim için kesildi. Girdiğim işteki primim en yüksekten yattı. Buradan çıkışım verildi , şimdi alacağım işsizlik maaşı eskinin devamı mı yoksa yüksek yatan en son işyerimin hakedişi mi olacak ?

  1. Merhaba, eski işsizlik maaşınız devam edecektir. Ama eğer eski işsizlik maaşından sonra geçen 3 yıldaki prim gün sayınız 600 günü geçmişse, yeni işsizlik maaşı da bağlanabilir.

 3. Peki bu değişiklik, hali hazırda işsizlik maaşı almakta olanları etkileyecek mi?
  Örneğin 10 aylık işsizlik maaşına hak kazanan ve bunu 2 ayını alan bir kişi, yeni yılda alacağı işsizlik maaşını zamlı mı alacak?

  Asgari ücretteki bu artış, işten ayrılmadan önceki son dört ayda ortalama brüt ücreti “5.117.80” TL’nin üzerinde olup, halen işsizlik maaşı olanları etkileyecek.

  Örneğin, brüt ücreti 5.800,00 TL olan işsizlik maaşı alan bir kişi, 2.302,39 TL işsizlik maaşı alabilirken, 2019’daki işsizlik maaşı üst limiti dolayısıyla 2.031,19 TL işsizlik maaşı bağlanmıştı. 2020 yılında Asgari ücretteki bu artış nedeni ile bu kişinin maaşı 2.302.39 TL’ye yükselecek.

  Mevzuat dediğiniz nedir açıklanmasınız

  Kaç yerde okudum iskur a da sordum tavana takılanların işsizlik maaşı artıyor

 4. İşsizlik ödeneği çalışana, daha önceden prim ödediği için veriliyor, zam ise yaşam şartlarında meydana gelen yıllık değer kaybı nedeniyle yapılıyor, nihayetinde işsizlik maaşı da aynı değer kaybına uğruyor, işsizlere zeytin peynir aynı fiyattan verilmeye devam edilmiyor.
  Sosyal devlet burada maalesef keseri kendine yontuyor.
  Daha önce ödenen primler hala kasada ve devlet o primleri kullanmaya, faydalanmaya devam ediyor.
  Neyse devlet hak yemekten çekinmiyor.
  Almaya gelince binlerce formül üreten devlet vermeye gelince hiçbir şeye aklı ermiyor ve türlü türlü hükümler ortaya koyuyor.
  Ücretlere verilen yıllık artışlar, yaşam koşullarında meydana gelen değer kaybının telafisi niteliğinde olduğuna göre, işsizlik ödeneği de aynı kefede değerlendirilmeli öteden beri ödenek alanlar aynı artıştan faydalanmalı.
  Kısaca, eğer adaletli olunacaksa, sosyal devlet görevini hakkıyla yerine getirecekse zamları öteden beri ödenen işsizlik ödeneklerine de yansıtmalı.

  1. Merhaba, ne yazık ki İşkur işsizlik maaşını güncellemiyor. Hatta işçi 5 yıl süren bir davasını kazansa ve geriye dönük işsizlik maaşını hak etse bile, 5 sene önceki rakamları ödemeyi tercih ediyor.

 5. 2010 senesinden hakettigim işsizlik maaşından 45 gün faydalandım sonra tekrar işe girdim durdurdum.daha sonra işsiz kalırsam almadığım işsizlik ödeneğini tekrar alabilirmiyim.

  1. Merhaba, evet ancak bu arada yeniden işsizlik maaşı hak ederseniz, yenisi bağlanır. Eskisi bağlanırsa, o zamanki rakam üzerinden bağlanır ve haliyle çok düşük bir maaş ortaya çıkar.

   1. merhaba
    ısyerımden cıkısım verıldı
    arastırmalarıma göre işsizlık maası almak için 1 ay surem var, işsizlık maaşı alırken sıgorta prımı yatıyormu,
    (Çalısırken ısyerının yatırdıgı prım günü)
    emeklı olurken alacagım bu işsizlık maası hesaba katılırmı işsızlık maası uzerındenmı emeklı parası alırım
    ayrıca ayrıldıgım işyerını mahkemeye verecegım ,işsizlık maasım kesılırmı
    tsk ederım
    kolay gelsın,iyi çalısmalar.

    1. Merhaba, işsizlik maaşı alırken prim yatmaz. Prim yatmadığı için, emeklilikte de bir etkisi olmaz. İşyerini dava etmek nedeniyle de işsizlik maaşı kesilmez Gökhan bey.

     1. Saygı değer hocam Ocak 2023 ten beri işsizlik maaşı alanlar bu yeni zamda etkilenirim

 6. Zeynel hocam merhaba, son 4 aya ait brüt maaş ortalaması 4060 TL üzeri olan işsizlik ödeneğinden faydalanmakta olan kişilerin ödenekleri asgari ücret zammı oranında artıyor(muş). Doğru mudur? Saygılar..

Başa dön tuşu