İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı alırken zam olur mu?

İşsizlik maaşı, işçinin işten ayrılmadan önce almakta olduğu maaşa göre belirlenmektedir ve alt ve üst sınırı bulunmaktadır. Peki ama asgari ücrette yapılan artış, işsizlik maaşı alırken zam olarak yansır mı?

İşsizlik maaşı alma şartları

İşsizlik maaş alma şartlarını detaylı olarak şu yazımızdan görebilirsiniz: mustafabaysal.com/issizlik-odenegi-alma-sartlari

Özetlemek gerekirse, şu üç şartın birlikte sağlanması halinde işsizlik maaşı alınabilir:

  • İşten ayrılmadan önceki son 3 yılda en az 600 gün sigorta primi olmak
  • İşten ayrılmadan önceki son 120 gün bir işyerinde çalışmış olmak
  • SGK’ya bildirilen işten çıkış kodunun, uygun kod olması

İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır

Bu konuyu da ayrıntısıyla yazmıştık: mustafabaysal.com/isciye-kac-lira-issizlik-maasi-odenir

İşsizlik maaşı her işçi için sabit bir rakam değildir ve işçinin, işten ayrılmadan önceki son 4 ay sigorta prim ortalamasına göre belirlenir.

İşçinin son 4 aydaki SGK prim toplamının bir aylık ortalaması alınır ve bunun % 40’ı işsizlik maaşı olarak ödenir.

Ancak işsizlik maaşı için bir üst sınır vardır ve bu da aylık brüt asgari ücretin % 80’idir. Yani örneğin 2019 yılı için işsizlik maaşı hiçbir şekilde aylık 2.031,19 TL’yi geçemez.

Asgari ücretin işsizlik maaşına etkisi

Asgari ücret her yıl yeniden belirlenir ve artırılır. İşte bu artışın işsizlik maaşına iki temel etkisi vardır.

  • İlk olarak; asgari ücretin artmasıyla birlikte, haliyle işçinin son 4 aylık kazancında da eski asgari ücrete göre bir artış olacak ve bu da işsizlik maaşına yansıyacaktır.
  • İkinci olarak ise; asgari üret arttığında işsizlik maaşının üst sınırı da artacaktır.

Dolayısıyla; çalışırken çok yüksek maaş alsa da işsizlik maaşı konusunda üst sınıra takılan işsizler için, bu sınır artmış olacak ve bunlar daha yüksek işsizlik maaşı alacaktır.

siyah cüzdan

İşsizlik maaşı alırken zam etkiler mi?

Diyelim ki çalışırken 5.000 TL brüt maaş alan kişi, işsiz kaldığında üst sınıra takılmış olsun ve 2018 yılında bu kimseye üst sınır olan 1.623,60 TL aylık işsizlik maaşı bağlanmış olsun.

Kişi işsizlik maaşını alırken 2019 yılı ocak ayında asgari ücret zamlanmış ve bu nedenle üst sınır da 2.031,19 TL’ye yükselmiştir.

Bu kimsenin mantıken işsizlik maaşının da yükselmesi gerektiği düşünülse de, mevzuat gereği bu artış işsizi etkilemeyecek ve daha önce ne kadar maaş alınmışsa, o maaş alınmaya devam edilecektir.

SONUÇ

Halihazırda işsizlik maaşı alan bir işçi, özellikle her yıl ocak ayında yapılan asgari ücret artışından sonra, bu zamdan faydalanıp faydalanmayacağını merak eder.

Çünkü televizyonda ve internette “işsizlik maaşının arttığı” şeklinde haberler yer alır. Halbuki burada artan işsizlik maaşı değildir; çünkü işsizlik maaşı her işçi için ayrı ayrı hesaplanır ve sabit bir rakam değildir.

Artan şey, işsizlik maaşının üst sınırıdır ve asgari ücretin % 80’i olarak belirlenen bu azami tutarın her yıl ocak ayında, asgari ücret zammı ile birlikte artması da normaldir.

Ancak bu asgari ücret zammı, işsizlik maaşı almakta olanları hiçbir şekilde etkilemez ve kişi, normalde ne kadar işsizlik maaşı alıyorsa, asgari ücret artışından sonra da aynı maaşı almaya devam eder.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Zeynel hocam merhaba, son 4 aya ait brüt maaş ortalaması 4060 TL üzeri olan işsizlik ödeneğinden faydalanmakta olan kişilerin ödenekleri asgari ücret zammı oranında artıyor(muş). Doğru mudur? Saygılar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu