İşsizlik Maaşı

Kısmi süreli çalışanlar işsizlik maaşı alabilir mi?

Kısmi süreli çalışan işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

DİKKAT: 18 Ocak 2018 tarihinde yapılan yasa değişikliği öncesi, kısmi süreli çalışanlar işsizlik maaşı alamıyordu. Nedenini aşağıda açıklamıştık.

Ancak kanun değişti ve bu yazı GEÇERSİZ hale geldi. DOĞRUDAN YAZININ SONUNA gidebilir ve yeni durumu görebilirsiniz.

İşsizlik maaşı, işini kaybeden işçi için önemli bir sosyal yardım niteliği taşımaktadır. Gelirden yoksun kalan işsizler, böylece en azından iş buluncaya kadar bir miktar para almakta ve bu sayede kendilerine daha uygun bir iş bulma imkanına kavuşmaktadır. Ancak işsizlik maaşı, her halde ve şartta alınabilen bir ödeme değildir ve bazı şartlara bağlıdır. Peki kısmi süreli ya da part time çalışan bir işçi işsizlik maaşı alabilir mi?

Kısmi süreli çalışma

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Kısmi süreli çalışmayı anlattığımız bir başka yazımızda da belirttiğimiz üzere; işyerindeki normal haftalık çalışma süresinin 2/3’üne kadar yapılan çalışmalar, kısmi süreli kabul edilmektedir. Örneğin haftalık 45 saat çalışılan bir işyerinde, 30 saat ve altında çalışma yapan işçiler bu kapsama girmektedir.

Kısmi süreli çalışanların haklarını

Sanılanın aksine, kısmi süreli çalışan işçiler de tam süreli çalışanlar gibi kıdem tazminatı, yıllık izin ya da hafta tatili kullanma hakkına sahiptir. Bu işçilere, sırf kısmi süreli oldukları için ayrımcılık yapılamaz ve İş Kanununun öngördüğü tüm haklardan bunlar da faydalanır.

İşsizlik maaşı alma şartları

İşsizlik ödeneğinin hangi hallerde alınacağını daha önce açıklamıştık. Şimdi kısaca, bu şartları sıralayalım:

 • İşçi haklı bir nedene dayanarak işten ayrılmış olmalı ya da işveren, haklı bir sebebi yokken onu çıkarmış olmalıdır. (İstifa eden işçi, işsizlik maaşı alamaz.)
 • İşçinin işten ayrıldığı tarihten geriye doğru son 3 yılda en az 600 gün sigorta prim gününün olması gerekir.
 • İşçi, işten ayrıldığı tarihten geriye doğru son 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olmalıdır.

Part time çalışan 120 gün şartını sağlayabilir

kısmi süreli işsizlik maaşı

İşte asıl sıkıntı da burada doğmaktadır. İşsizlik maaşında son 120 günün hesabının nasıl yapılması gerektiğini daha önce açıklamıştım. İşçinin raporlu olması ya da ücretsiz izin alması gibi haller nedeniyle boşluğu olsa bile, bunlar çalışılmış gibi kabul ediliyordu.

Ancak işçinin son 120 günde tek bir gün bile boşluğu varsa ve bunun nedeni, işçinin çalışmamış olması ise, açıkçası işsizlik maaşı bağlanamamaktadır. Kısmi süreli çalışan bir işçi ise haliyle, ayın her günü için SGK’ya sigortalı gösterilmemektedir.

Bunun sonucu ise, diğer şartları sağlıyor olsa bile, son 120 günde mutlaka sigorta boşluğu olan kısmi süreli çalışanın, hiçbir şekilde işsizlik maaşı alamamasıdır.

Kısmi süreli çalışan, isteğe bağlı sigortalı olursa iş değişir!

2011 yılında İşsizlik Sigortası Kanununun 46ncı maddesinde yapılan bir değişiklikle, part time çalışanlara da işsizlik maaşı alabilme imkanı getirilmiştir. Ama bunun için, kısmi süreli çalışan işçinin, ay içerisindeki eksik günlerini, isteğe bağlı sigortalılık kapsamında kendisinin tamamlaması gerekmektedir.

Dolayısıyla; ay içinde örneğin 20 gün kısmi süreli çalışan bir işçi, kalan 10 günü de kendisi, isteğe bağlı sigortalılık kapsamında prim öderse son 120 gün şartını sağlayabilir. Burada bir hususu hatırlatmak isterim. Eksik günleri için isteğe bağlı sigorta yatırmak isteyen işçiden normalde işsizlik sigortası primi kesilmemektedir. Bu nedenle; SGK’ya başvuru esnasında hem normal prim kesilmesini hem de ayrıca %3 oranında işsizlik sigortası primi kesilmesini istediğinizi özellikle belirtmeniz gerekmektedir.

SONUÇ

Kısmi süreli çalışan bir işçinin, normal şartlar altında, ay içinde mutlaka sigortaya bildirilmeyen günü olacaktır. Çünkü işçinin bir aylık çalışması tam değil, adından da anlaşılacağı üzere kısmidir. Dolayısıyla bu şekilde çalışan bir part time işçinin, son 120 gün boyunca kesintisiz sigortalı olmak şartını sağlaması mümkün değildir. Hal böyle olunca da, bu işçinin işsizlik maaşı alma şansı yoktur.

Ancak ay içindeki eksik günleri için isteğe bağlı sigortalılık başvurusu yapan ve eksik günlerinin primlerini ve işsizlik sigortası primini ödeyen bir kısmi süreli çalışan, son 120 gün şartını sağlayabilecek ve diğer şartları da taşıyorsa, işsizlik maaşı alabilecektir.

KANUN DEĞİŞİKLİĞİ SONRASI GÜNCELLEME!

Şu yazımızda, yapılan değişikliği anlatmıştık mustafabaysal.com/issizlik-maasi-icin-son-120-gun-icinde-kesinti-sayilmayan-haller-neler

Şu kadarını söyleyebiliriz ki; artık son 120 gün şartı, işsizlik maaşı almaya ENGEL DEĞİLDİR. Diğer şartları taşıyan bir part time işçi de işsizlik maaşı alabilir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

51 Yorum

 1. Merhaba
  2014 ten beri aynı isyerinde çalışıyorum son dört aydır ayda 10-15 gün gibi part time çalışıyorum işsizlik maaşı alabilir miyim

 2. İşsizlik maaşı alırken, part time ayda 5-10 gün bir işe başlarsak,işsizlik maaşı kesilir mi? Teşekkürler .

  1. Merhaba, bir gün bile çalışsanız işsizlik maaşınız kesilir. Ancak işsiz kaldığınızda yeniden bağlanır.

 3. Merhaba…2018 den beri aynı iş yerinde part time çalışıyordum.sigortam 20 günden yatıyordu.Kasim ayında full çalışmaya geçtim.(30 gün yattı sigortam)Araligin 16 sında kısa çalışma ödenegine geçirildim.Subat 2021 e kadar kisa çalışmada kalacağım.ve sonrasında iş verenim işten çıkaracağını söyledi..Bu şartlar da işsizlik parası alabilirmiyim..600 gün şartını doldurdum …

  1. Merhaba, işten ayrıldığınız anda da son üç yılda 600 gün priminiz varsa ve işveren doğru kod ile bildirim yaparsa alabilirsiniz. Ancak bunun için son 120 günde de iş sözleşmenizin ara vermeden devam etmiş olması gerekir.

 4. Merhaba . Part time calistiktan sobra kendi ostegimle istifa ettim. Bir hafta sonrasinda full tine baska bir işe başlaďim. İki hafta çalıştıktan sonra işten çıkarıldım. 600 gun şartını sağlamaktayım. Part tine calustigim zamanin sogorta odemesini ve işsizlik pirimini ödemem durumunda işsizlik maaışi alabikir miyim? işe baslamadan oñceki bir haftalık işsiz donem engel teşkil eder mi.?

 5. Merhaba,
  Son 3 yıl da 800 gün den fazla pirim ve son calistigim is yerinde120 günden fazla günün var. Isten isveren tarafindan cikarildim. Ayrıca kısmı istihdam olarak halk egitimde yani partime ücretli ders veriyorum işsizlik maaşı alabilir miyim

  1. Merhaba. İşsizlik maaşı almanız için “işsiz” olmanız gerekir. Niteliği ne olursa olsun, çalışıyorsanız işsizlik maaşı alamazsınız.

   1. Çok teşekkür ederim aralık 18 de sözleşme bitiyor halk eğitimde ve bir önceki işyerinden de çıkatıldım şartlar uyuyor issizluk maasi alabilir miyim 18 aralıktan sonra ve neye göre degerlendirilir

 6. 19.10.2018 de işe girmiştim çıkışım ise 08.10.2019 da işten çıkarıldım o günden bu yana 217 gün sigortam var toplam ise 269 günlük sigortam var işsizlik maaşı alabilir miyim part time’ de çalışıyordum.

  1. Merhaba. Son 3 yılda en az 600 gün priminiz var mı? Yoksa ne yazık ki alamazsınız.

 7. Merhabalar benim Son 3 yıl içerisinde 600 günlük hatta fazla sgk grişim son çalıştığım işyerimde 120 günden fazla günümde var fakat aynı işyerimde Partıme olarak çalışmaya devam etmem gerekmekte ötnek veriyorum eyer part olarak 1 ay yada bikaç gün çalışıp işten rızam olmaksıxın çıkarılırsam İşsizlik maaşından faydalanabilirmiyim ..?

  1. Merhaba. Yazıda da belirtmiştik; bu önceden mümkün değildi. Ama artık kısmi süreli çalışma sorun değil. Tüm şartları sağladıktan sonra almanız mümkün olabilir.

  2. Merhaba,
   Son 3 yıl da 800 gün den fazla pirim ve son calistigim is yerinde120 günden fazla günün var. Isten isveren tarafindan cikarildim. Ayrıca kısmı istihdam olarak halk egitimde yani partime ücretli ders veriyorum işsizlik maaşı alabilir miyim

 8. Merhabalar part time çalışıyorum .120 gün tutuyo fakat 600 gün tutmuyor acaba işsizlik maaşı alabilirsiniz?

 9. Merhaba iyi günler 630 gün sigorta primim var işten kovulduktan sonra part time bir işe girdim part time işi bıraktıktan sonra kendi isteğimle, full time çalışmamdan işsizlik alabilir miyim

  1. Merhaba. Tarık bey, aynı şartlara tabi olursunuz. Yani son 3 yılda 600 günü ve son 120 günü sağlayabilirseniz alırsanız, sağlayamazsanız alamazsınız.

 10. Merhabalar. 2 temmuzda 32 haftam doluyor ve doğum iznine ayrılıyorum. İzne ayrıldığımda toplam 572 gün primim olmuş oluyor. 28 gün eksik kalıyor. Şubat ayından itibaren de part time çalıştığım için ayda 12 gün primim yattı. Mayıstan itibaren tam zamanlıya geçiş yaptım ve mayıs haziran primim 30 gün yatacak. Doğumdan sonra tüm rapor haklarım bittiğinde işe devam edeceğim. Bir ay daha tam zamanlı çalıştıktan sonra primlerimi 600 güne tamamlarsam işveren tarafından çıkışım yapıldığı takdirde işsizlik maaşı alabilir miyim

  1. Merhaba. Eğer doğru çıkış kodu SGK’ya bildirilirse ve son 120 günde de “kesintisiz” olarak iş akdine bağlı olmaya devam etmişseniz, evet alabilirsiniz.

 11. Merhabalar 2018 agustos ayından itibaren part time çalışıyorum ve halea devam ediyorum ve hamilelik düşünüyorum dogum parasi ve işsizlik maasi alabilirmiyim toplamda 2000 küsür günüm var

   1. Merhaba işten ayrıldım issizlik alıyorum part time iş buldum işsizliğim bozulur mu part time sigorta yapıyor issizlik almaya devam edebilir miyim tesekkurler

    1. Merhaba. Sigorta girişiniz olduğu anda maaşınız kesilir. Part time olması sonucu değiştirmez.

 12. Merhaba ben devlet okulunda part time çalişiyorum 650gün sigortam var okul bitince haliyle işden çikartiliyoruz sigortam 15gün yatiriliyor işsizlik mâaşi alabilirmiyim son iki ay tam ay çalişacağim 120gün tam oluyor

  1. Merhaba. Son 120 günde eksik gün olması artık sorun değil. Önemli olan, işverenle aranızdaki iş sözleşmesinin devam edip etmediğidir. Sizin durumunuzda almanız muhtemel görünüyor; ama yine de kesin bir şey söyleyemeyiz.

   1. 120 günde eksik gün olmasi sorun değilse benim 112gün oluyor eğer biray sigortam tam yatmazsa..müdürden rica edip biray tam çalişcam kabul etmezse 112günden alabilirmiyim 650yi gecmiş günüm var

    1. Merhaba. son 120 gün boyunca bir işyerinde çalışıyor olmanız gerekir. Bu durumda eksik günlerin önemi kalmaz. Ama 120 günün tek bir gününde bile BOŞTA iseniz, bu durumda işsizlik maaşı bağlanmaz.

 13. Merhaba . Ben işsizlik maaşı için iskura baş vurdum işsizlik maaşı kabul edildi lakin günlük iki saat part time sigortam olduğu için geri kapatıldı bu konu hakkında bilgi ala bilirmiyim mümkünse

  1. Merhaba. Sigorta girişiniz olduğu müddetçe maaş ödenmez. Çıkışınız verilirse, ancak o zaman yeniden bağlanır.

 14. 2014 yılının 5. Ayı ile 2016 yılının 2. Ayı arasında tam zamanlı çalıştım o süreçten 2016 9. Aya kadar yarı zamanlı primim yattı. Gününüze kadar geçen süreçte ise kendi isteğimle sigorta pirimimi tamamladım bu ay ise işten çıkartıldım bu ay sigorta pirimimi yatırmamıştım ama yarı zamanlı sigortam yatmıştı bu atkı pirimimi tamamlayıp işsizlik ödeneği alabilir miyim alabilirsem de kaç ay alabilirim? Saygılarımla..

 15. 14 aydır parti time olarak çalışıyorum 600gunden fazla sigorta primin var ancak maaş az olduğundan çıkmak istiyorum işsizlik maaşı alabilrmiyim

  1. Merhaba. Sigortanız her ay 30 günün altında bildirildiği için son 120 günü kesintisiz sağlamanız mümkün değildir. Böyle olunca da işsizlik maaşı alamazsınız.

 16. Merhaba 11 aydır özel bir bankada part time gişe destek yetkilisi olarak çalışmaktayım bu ay sonu sözleşmem bitiyor istifa falan etmedim onun öncesinde de 732 günlük bir primim var biliyorsunuz ki bankalar SGK ya bağlı değil kendi emeklilik sandıkları var oraya yatıyor günlük primler ayrıyetten bir de özel sağlık sigortası yapıyorlar bu durumda ben işsizlik maaşı alabilir miyim? Teşekkür ederim

  1. Merhaba. Bankalar da SGK’ya dahildir. Dolayısıyla, çalıştığınız dönem için SGK primleri yatırılmıştır. E-devletten hizmet dökümünüzü kontrol ettiniz mi?

 17. Merhaba doğum sonrası çalıştığım şirkette kısmi süreli çalışmaya basladim Sigorta primim 15 gün üzerinden yatıyor son 3 yılda 696 günüm var işsizlik maaşı alabilir miyim

  1. Zeynep hanım, kısmi süreli çalıştığınız için ne yazık ki son 120 kesintisiz olmadıktan sonra, işsizlik maaşı alamazsınız.

 18. Merhabalar; Sigorta prim günüm ve yılım doldu.Yaşdan dolayı 2020 aralık ayında emekli olabiliyorum. Yeni bir işe girdim 2, 5 aydır sigortasız çalışıyorum.(ön muhasebe) Asgari ücretten prim yatırıyorlar. Benim ise daha evvelki çalşmalarım aldığım ücret üzerinden yani asgari ücretin üzerinde yatırıldı. Yeni işimde asgari ücret üzerinden prim yatmaya devam ederse emeklilik maaşında düşüş olduğunu duydum. Bu olumsuz durumdan etkilenmemek için hangi şartta çalışmam gerekir bu konuda detaylı biligi verirseniz sevinirim. (işsizlik ödeneği, emeklilikteki tazminat vs) 8 gün üzerinden sözleşme yapılıp 22 gün puantaj doldurulup sözleşme hazırlanma gibi de çalışılabiliyormuş , bu durumun olumlu olumsuz yanları nedir. Ne tavsiye edersiniz. Teşekkür ederim. Naciye Güler

  1. Naciye hanım, bu çok teknik bir konu. Özel çalışma yapılması, tüm bilgilerinizin incelenmesi vs. gerekir. Dilerseniz, bulunduğunuz yerde varsa, bir emeklilik danışmanlık firmasından hizmet alabilirsiniz. Diğer türlü, size verilecek bilgiler yanıltıcı olacaktır.

 19. Merhaba. Bir mağazada 6 aydır part time olarak çalışmaktayım. Dizlerimde meniskus yirtiginin büyümesi sebebi ile doktordan rapor alarak tazminatımı da talep ederek işten çıkmayı düşünüyorum. Tazminat hakkımı alabilir miyim? 120 eksik günümü odesem işsizlik maaşı alabilir miyim? Son 3 yılda 600 günlük sigortam ise farklı şirketlerden olması sorun çıkarır mı?
  Not : dizlerim bu isyerinde hastalanmadi ama bu isyerinde büyük oranda ilerledi hastalık.

  1. Merhaba, kısmi süreli çalışan işçiler, son 120 gün kesintisiz çalışma şartını taşımadığı için işsizlik maaşı alamazlar.

 20. Merhaba Eşim doğum öncesi 105 gun sgk var doğum raporu bitti 3 yılda 600 günü var 20 gün den beri çalışıyor işkur yarim gün çalışma dan faydalanmak istiyor daha sonra 3ay sonra işsizlik maaşı alabilir mi teşekkürler

 21. Şu an 6 yıl sure ile aynı şirkette asgerı ücret ile gündüz çalışan işcıyım..
  Sorum :Ekonomik zorluktan dolayı sabah 09:00 ve akşam 18:30 olan. Çalıma saatim dışında 21:00. 02:00. Partaym çalışmayı düşünüyorum.
  Partaym iş im diyet iş yerindeki sosyal ve kanuni haklarımı ne nasıl etkiler…
  Örnek .1. Gündüz işinden gereçli sebeble ayrılır isem
  A. İşsizlik maaşı alabilirmiyim
  B. Tazminat hakkım alabilirmiyim
  C. Mahkemelik olur isek hukuki süreçte (partaym çalışmam bana yasal olarak ne gını engeli teşkil eder:
  Teşekkür ederım

 22. Zeynel bey yanlış bildiğiniz bir durum söz konusu ZARA mağazasında part time çalışıyordum ve şirketin bir şubesi kapandı tazminat hakkım doğdu.

  Sonuç olarak tazminatımı aldım ve işsizlik maaşına başvurdum 600 günü doldurduğum için iş bulana kadar 4 ay boyunca işsizlik maaşı aldım.
  Part time çalışanlarda 120 gün çalışma şartı yok zaten sigortalılar çalıştığı gün kadar o yüzden alabilirler.

Başa dön tuşu