Kıdem Tazminatı

Part-time çalışan işçinin kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Part time çalışanların kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

Uygulamada part time olarak adlandırılan; ancak İş Kanunu bakımından kısmi süreli çalışma olarak kabul edilen istihdam şekli, haliyle normal çalışma süresinden daha az çalışılmasını ifade etmektedir. Bir işçi örneğin haftanın iki günü çalışmakta ve bazen bu çalışması yıllar sürebilmektedir. Peki ama bu durumda işçinin kıdem tazminatı nasıl hesaplanır? İlk işe giriş tarihinden işten çıkış tarihine kadar mı yoksa sadece çalıştığı günler dikkate alınarak mı?

Kısmi süreli / part time çalışma

Kısmi süreli çalışma, işçinin çalışma süresinin emsali olan ve tam süreli çalışan işçiye göre önemli ölçüde az belirlenmesidir. Önemli ölçüde derken kastedilen ise, işçinin çalışma süresinin işyerindeki normal çalışma süresinin 2/3’üne kadar olmasıdır. Örneğin haftada 45 saat çalışılan bir işyerinde, 30 saat ve altında çalışan işçiler kısmi süreli çalışıyor kabul edilecektir.

Kıdem tazminatında yıl hesabı

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bilindiği üzere kıdem tazminatına hak kazanmak için en az 1 yıl çalışmış olmak gerekir ve işçiye, çalıştığı her bir yıl karşılığında son ay brüt ücreti kadar tazminat ödenir. Örneğin işyerinde 4,5 yıl çalışan işçiye, son ay brüt ücretinin 4,5 katı kadar kıdem tazminatı ödenecektir.

Ancak kısmi süreli çalışanlarda bu durum kafa karışıklığına sebep olur. Yine işyerine girişi ile işten ayrılışı 4,5 yıl olan ve haftada 3 gün çalışan bir işçinin kıdemi kaç yıldır?

Part time çalışanların kıdem süresi kısmi hesaplanmaz

kısmi süreli kıdem tazminatı

Evet, ilk bakışta garip göründüğünün farkındayım; ancak Yargıtay kararları gereğince uyulması gereken kural budur. İşçi isterse haftada bir gün mesai yapıyor olsun; işçinin ilk işe giriş tarihi ile işten ayrılış tarihi arasındaki süre ne kadarsa, kıdem tazminatı da bu süre üzerinden hesaplanacaktır.

İşçinin SGK’ya bildirilen sigortalı günleri toplanarak bunlar üzerinden hesap yapılması yanlıştır. Durumu bir örnekle somutlaştıralım.

İşçinin işe giriş tarihi 01.01.2014 ve işten ayrılış tarihi de 01.01.2017 olsun. Bu işçi haftada ortalama 22,5 saat yani 3 gün mesai yapan kısmi süreli bir çalışandır. İşçinin sigorta kayıtlarına bakan insan kaynakları departmanı, 3 yılda işçinin toplam 450 gün sigorta priminin olduğunu görmüş ve bunu yıla çevirerek işçiye kıdem tazminatını ödemiştir. Bu bir hatadır.

İşçinin işyerindeki kıdemi 3 yıldır ve kıdem tazminatına esas süre de 3 yıl olarak uygulanmalıdır. Esasen, bu durum işverenin çok da aleyhine değildir. Çünkü, işçinin kıdemi 3 yıl da olsa, son brüt ücreti yine kısmi süreli ücreti olacaktır.

Yargıtay kararı

Konunu daha iyi anlaşılması bakımından şu Yargıtay kararını da sizlerle paylaşmak istiyorum. “Kısmi çalışma Kanunda yer almasına rağmen kıdemin nasıl belirleneceği, ihbar izin gibi haklardan nasıl yararlanılacağı, bu haklarla ilgili hesap şekli yine normatif olarak düzenlenmiş değildir. Konu, yargı kararlarıyla çözüme kavuşturulmaktadır. Buna göre, kısmi çalışma ister haftanın bir veya bazı günleri çalışma şeklinde gerçekleşsin, ister her gün birkaç saat şeklinde olsun, işçinin işyerinde çalışmaya başladığı tarihten itibaren bir yıl geçince kıdem tazminatı hakkının doğabileceği ve izne hak kazanacağı Dairemizce kabul edilmiştir. Hesaplamada esas alınacak ücret ise işçinin kısmi çalışma karşılığı aldığı ücret olmalıdır.” ( 9 Hukuk, 2010/35184)

SONUÇ

Kısmi süreli bir çalışanın kıdem tazminatı hesaplanırken, bu işçinin işyerinde fiilen çalıştığı günlerin dikkate alınması yanlış olacaktır. Bunun yerine işçinin işe başladığı tarih ile işten ayrıldığı tarih arasında geçen süre ne kadarsa, işçinin kıdemi de o kadar belirlenmelidir.

Ancak kısmi süreli işçinin son ay ücreti de, ister istemez, diğer işçilere göre düşük olacaktır. Çünkü bu işçi haftada 30 saatin altında çalışmaktadır. O halde; işçinin kıdem yılı ile kısmi süreli son brüt ücreti çarpılarak kıdem tazminatı bulunmalıdır. Bu işçinin ücretini tam süreliye çevirmeye gerek yoktur.

İşyerine giriş tarihi ile işten çıkış tarihi arasında örneğin 5 yıl olan ve son ay brüt ücreti de 30 saat üzerinden 1.000 TL olan bir işçiye ödenmesi gereken kıdem tazminatı miktarı 5.000 TL olacaktır.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

63 Yorum

 1. Merhaba yaklaşık 2 yıldır 5 saat part time çalışıyorum işten çıkarıldikk nekadar tazminat hakkımız olur acaba

 2. Merhabalar, çalıştığım iş yerinde 4 yıldır part time çalışmaktayım. Son 5 ay full time çalıştım askerlikle işten ayrılacağım. Kıdem ve ihbar tazminatım nasıl hesaplanır yardımcı olursanız sevinirim.

 3. Merhaba ben gonca ben 6 yildir bir markette calosmsktsyim ve 10 saattir çalışmaktaydım ve 3 aydir yarim zamanlı olarak çalışmayi zirladirlar ve yarim zamanlı çalışıyorum peki benim kidem tazminatım 2560danmi hesaplanacak yoksa 1270 denmi yardimci olursanız sevinirim

  1. Merhaba. Fark eden bir şey olmayacak. Saatlik ücretiniz ve dolayısıyla günlük ücretiniz bellidir. Bu rakamla, işyerinde çalıştığınız gün sayısı çarpılırsa, aynı sonucu alırsınız. Örneğin; 1.270 TL de alsanız, o ay için saatlik ücretiniz en az asgari ücret olabilir. Öyleyse, asgari ücret ÇARPI sigortada görünen gün sayınız/360, kıdem tazminatı miktarınızı verecektir.

 4. 8 Haziran 2018’de tammzamanlı olaraknbaşladığım iştimden 8 Haziran 2019 tarihinde kısmi zamanlı çalışan olarak ayrılacağım. Son ayın bürüt ücreti yaklaşıö 1500 tl olacak. İş verenin 1 yıllık kıdem tazmimatı dışında ödemesi gereken yülümlülüğü var mıdır, varsa hamgi kanun maddesine göre? Teşekkürler…

 5. Merhaba. 1 senedir part time olarak yani haftada 30 saat bir firmada calisiyorum. Brut ucretim 1300 tl onumuzdeki ay askerlik nedeni ile isten ayrilacam. Yillik izinde kullanmadim bana 13 aylik brut ucret 1300 tl mi odenir ve yillik izin paramda odenir mi askerlik nedeniyle cikarsam

  1. Evet, yaklaşık olarak 1.300 lira civarında kıdem tazminatı alabilirsiniz. Ama ayrıca 14 günlük ücretiniz tutarında yıllık izin ücretinin de ayrıca ödenmesi gerekir.

 6. Merhaba daha önce de yazmıştım ismim ahmet kısmı süreli çalıyorum ben önümüzdeki ay sözleşmemiz bitiyor ben normal zamanlı calismaya geçmek istedim dilekçe yazdım insan kaynakları tarafından ihbar sürecine gectigimiz için kabul edilmedi son ayki brüt ücretimden tazminatımın yatacağı bilgisi verildi ama ben 3 buçuk yıl normal çalıştım son 3 ay kismi çalıştım ben bu durumda ne yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz

 7. Merhaba
  13 yıldır tam zamanlı çalıştığım firmam 2019 yılında işlerin azalacağını ön görerek 4 ay önce beni kısmi istihdama aldı, yarı zamanlı olacağı için de kıdem- ihbar ve yıllık izin ücretimi ödedi. Arada hiçbir boşluk kalmaksızın çıkışımın ertesi tekrar girişim yapıldı.Tabiki maaşım yarıya düşürüldü. ( Yalnız ailece SGK ihtiyacımız olduğu için 30 gün gözüküyorum . ) Bu koşullar altında giriş çıkışım olduğu için IK önümüzdeki dönem için yıllık izin hakkımın 14 iş günü olduğunu belirtiyor. Oysa yıllık izin sürem 20 iş günü idi.Çıkışta yıllık izin parasını almasa idim işler daha kötüye gittiğinde çıkarılacak olsam 42 gün için yarı yarıya kaybım olacaktı. İşler açıldığında 1-1.5 yıl sonra tekrar tam zamanlıya geri dönüşümde mümkün. Yaşım 47 ve EYT mağduru olduğum için mecburen kabul ettim . Bu arada şirket ciddi anlamda küçülmeye gitti açıkçası kabul etmesem benim işim başka bir teknik arkadaşa yük olarak verilecekti. Bu koşullar altında benim yıllık izin sürem kaç gündür.
  Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

   1. Merhabalar ben 2 yıldır bir şirkette tam zamanlı olarak calsiyorum 2 aylığına part time geçip daha sonra evlilik nedeniyle işten ayrılmam durumunda tazminatım nasil hesapla nir acaba ? Son 30 günlük alınan brüt ucret olarak okudum ama tam zamanlı çalıştığım aylar nasıl olacak bilgi verirseniz çok sevinirim

    1. Merhaba, fark eden bir şey olmayacaktır. Part time ücretiniz tam zamanlıya çevrilir ve çalıştığınız toplam gün sayısı üzerinden işle yapılır Pınar hanım.

 8. Merhaba ben yaklaşık 3 yıldır normal zamanlı çalışıyordum 5 aydir da kısmi zamanli çalışıyorum önceden haftalık 45 saati şimdi 30 saat üzerinden çalışıyorum işlerimle görüştüm bana tüm haklarım 3 te 2 sini alıyorsun dediler yakın zamandada sözleşmemiz bitiyor ben tazminatımı neye göre alacağım yardımcı olabilirmisiniz kimisi son ayki brüt diyor kimisi farklı diyor kafam karıştı

 9. Merhaba, ben 18 aydır bir şirkette part time olarak çalışıyorum ve önümüzdeki ay askerlik nedeniyle işten ayrılıcam. Çalışma sürem değişkenlik gösteriyor. örnek vericek olursak aralıkta 2500 TL ocakta 1600 TL şubatta 1800 TL ücret aldım.Mart ayının 15 inde işten ayrılıcam ve o ayın ücreti düşük olacak. Aynı şekilde bu ayda fazla çalışmadığım için ücret birçok ayın oldukça altında kalacak. Ben kıdem tazminatımı 15 gün çalıştığım ayın üzerindenmi, son olarak 30 gün çalıştığım ay üzerindenmi yoksa 18 aylık bürüt ücretimin sigorta günüyle çarpılmasıylamı alacağım. Aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

  1. Merhaba. Saatlik ücret üzerinden gidilmesi gerekir. Saatlik ücretiniz * 7,5 ile günlük ücretiniz bulunur. Bu rakam toplam sigorta gününüz ile çarpıldığında hesap doğru olacaktır.

   1. Cevabınız için teşekkürler. Saatlik bürüt ücretimi 10 TL sigorta günümüde 100 gün varsayarsak; 10*7,5*100 den 7500 TL şeklinde bir rakam ortaya çıkıyor, son ayımda eksik çalışmam bir dezavantaj oluşturmuyor anladığım kadarıyla. Tekrar teşekkürler.

    1. Size eksik bilgi vermiş olabilirim. Hemen düzeltelim. Kıdem tazminatı, çalışılan her 1 yıl için 1 aylık ücret tutarında ödenir. Bu durumda hesabın 100/360 * aylık ücretiniz olarak yapılması gerekir. Sizin örneğinizde aylık ücretiniz 10*225 yani 2.250 TL’dir. Kıdem tazminatınız da yaklaşık 625 TL olur.

 10. merhaba,ben yaklasik 3 buçuk yıldır tam zamanlı olarak calisiyorum şimdi ise kısmi calismaya geçtim haftada 6 gün ama sözleşmem mqyis ayında bitiyor benim tazminatım son nisan ayında aldigim brüttenmi hesaplanacak önceki çalıştığım ful time calismalar ne olacak yardımcı olabilirmisiniz

  1. Ahmet bey kısmi zamanlı ücretiniz ne ise, bu önce tam aylığa çevrilir ve toplam sigorta prim gününüz ile çarpılır. Böylece herhangi bir kayıp yaşanmaz.

   1. Ben bir avukatla görüştüm bana önemli olan son ayki brüt dedi o yüzden kıdem tazminatın da düşük olur dedi mesala benim ocak ayı brüt 4300 ama şubat mart nisan 3200 olacak o yüzden kafam karıştı tekrar ful calismaya mi geçeyim diye düşünüyorum

    1. Ahmet bey, burada önemli olan saatlik ücretinizin ne kadar olduğudur. Tam süreli çalışsaydınız, evet son ay brüt ücretiniz belirlerdi. Ancak kısmi süreli çalıştığınıza göre, saatlik ücretiniz üzerinden ve haftalık 45 saat hesabıyla tam süreli çalışsaydınız alacağınız rakam bulunur ve bunun üzerinden işlem yapılır.

     1. Anladim hocam yani yine aynı brute denk geliyor o halde her hangi bir problem yok kesintim olmuyor aynı 4300 brüt üzerinden hesaplanacak tesekkur ederim.

 11. Merhaba, 2007 yılından itibaren çalıştığım kurumda 5 önce kısmi süreli çalışmaya geçtim. İşyerimin beni, benden kaynaklı olumsuz bir durum olmadığı halde mazeretsiz işten çıkartma hakkı var mıdır? Veya bu çalışmaya geçen kişileri işten çıkarılma konusunda koruyan herhangi bir madde var mıdır?

  1. Merhaba. İşveren işçisini haklı bir fesih olmaksızın çıkarırsa, birçok hak gündeme gelir. Ancak bunları tek tek sayamayız. Sitemiz genelinden bilgi almanız mümkün olabilir.

 12. merhaba ben 13/12/2013 tarihinde bir şirkette tam calisarak ise başladım ama 01/09/2018 tarihinde kismi sureli calismaya basladim yani 5 senedir ayni sirkette tam sureli çalışırken son 4 aydır yarim gun calisiyorum ama yarın beni çıkartmak için görüşmeye çağırdılar merak ettiğim konu şu tazminatım hesaplanırken 5 senemi yarim gundenmi hesaplicaklar yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

  1. Merhaba. Elbette böyle bir şey olmaz. Toplam prim gün sayınız kaç ise, onun üzerinden hesaplama yapılması gerekir.

 13. Merhaba ben Mayıs 2016 yılında bir şirkette part time olarak işe başladım Ekim 31 de sözleşme miz askıya alındı 2017 Nisan 1 de tekrar başladı m Aralık sız çalışıyorum 2018 yılbaşı nda kadrolu part time imzası attırdı lar ve halen çalışıyorum buna göre izin hakkım ve tazminatım nasıl hesaplarım

  1. Merhaba. İkisi için de, askıya alına süre hariç diğer çalışma süreleriniz toplamı esas olacaktır.

 14. Merhaba kolay gelsin. Benim çok onemli bir sorum olacak. Ben 01.08.2009 tarihinde part time olarak bir şirkette görev yapmaya başladım. 2014 yılı itibariyle de Aynı şirkette full time olarak görevime devam ettim. Bugün itibariyle işten ayrılmak söz konusu oldu. Benim kıdem tazminatım nasıl hesaplanacak part time çalıştığım süreler yarı yıl olarak mi değerlendiriliyor. Bunu bir türlü netlestiremiyorum. Bana yardımcı olur musunuz ?

  1. Merhaba. Aslında oldukça basit. İşyerindeki toplam prim gün sayınızı 360’a bölün. Çıkan sonucu, en son tam brüt ücretinizle çarpın. Böylece yaklaşık sonucu elde etmiş olursunuz.

 15. 1.5 senedir part time olarak çalışıyorum , toplam çalışma günün 332 , kıdem tazminatı ve yıllık izin hak ediyor muyum ?

  1. Merhaba. Aslına sorunuzun cevabı tam olarak yazımızda mevcut. Kıdem tazminatını ve yıllık izni, normal şartlar altında, hak edersiniz.

 16. Merhaba ben bi magazada 1 yılı ful 1.5 yılı part olmak Üzere 2.5 yıl çalıştım ve bu zaman içerisinde hiçbizinnkullanmadim toplamda 28 gün izinim bulunuyor.. Askerlik gerekcesiyle isten ayrilacagim. Toplam da ne kadar tazminat alırım. Teşekürler..

 17. Merhaba 2016 eylül ayında özel bir firmada haftada 4gün olarak işe girdim bu ay cikarilma ihtimalim cok yüksek kudem ve ihbar tazminatı alabiliyomuyum ve nasıl hesaplaniyor maas harici günlük 15tl yemek içinde ödeme aliyorum

 18. Merhaba 2008 Mayıs ayından itibaren özel bir firmada çalışmaktayım. 2018 Mayıs ayında itibarende full time olarak çalıştığım görevime part time olarak devam ettim. Şuanda firmamız çalıştığımız şubeyi kapatacaklarını bildirdiler. Tazminat hesaplama işleminde full time olarak çalıştığım sürenin nasıl değerlendirilmesi gerekmektedir.Bilginizi rica ederim

  1. Merhaba. Sigorta kayıtlarındaki tüm günleriniz toplanır ve 360’a bölünerek kıdeminiz belirlenir. Günlük ücretiniz ne kadar ise, bu rakamla çarpılarak da her sene için kıdem tazminatınız belirlenebilir.

    1. Evet, son ayını itibariyle günlük brüt ücretiniz neydi? Bu rakamı esas almanız gerekir.

 19. Hocam 8 eylulde, 30 eylulde isten cikarilacagimin haberi kagitla verilmisti bende gittim merkeze tazminat istedim 4 hafta olmasi gerekti dedim oda ozaman 7 ekimde cikarsin dedi bende yapacak bisi olmadigini dusunup tamam dedim sonrasinda dusundum de kabul etmesem alirmiydim? o an dusundum ki kabul etmesem suc bende olurmus gibi geldi sonucta biz 4 haftaya cektik o kabul etmedi olurdu diye dusundum bi aydinlatabilir misiniz kendi kendimi mi yaktim cok sagolun

  1. Enes bey, hiçbir şey demeden 30 Eylül’de işten ayrılsaydınız evet, ihbar tazminatı talep edebilirdiniz. Şimdi size, 4 hafta kullandırılıacaksa, artık bunu istemeniz elbette mümkün olmayacaktır.

   1. Yapmayın hocam ya keşke zamanında bir kaç soru daha sorsaymışım size. tecrubesizlikten bilgisizlikten ve hafif tabirle salakliktan tazminatı kaybettim yazık oldu birde bunu kendi kendime yaptım neyse Çok teşekkür ediyorum meslek hayatınızda başarılar

 20. merhaba
  ben bir iş yerinde 9 yıl calıştım.her yıl 9 ay calışıp 3 ay işten cıkarıldım . bu her yıl böyle devam etti 2018 haziran ayında işten cıkarılıp işe alınmadım . kıdem tazminatı alabilirmiyim.

 21. Hocam ocak 11 de part time ise girdim hazirana kadar Boyle calistim haziran1 den temmuz 15e fulle gectim sonra eylul 30a kadar part calismis olacagim 30undan sonra beni isten cikaracaklar kagitta hakedislerini vericez demisler 1 senem dolmadi anlayacaginiz bana tazminat verilecek midir aydinlatirmisiniz

  1. Enes bey bu durumda kıdem tazminatı alamazsınız ama ihbar tazminatı almanız, ihbar süresi kullandırılmazsa mümkündür.

   1. Hocam bunu biraz daha acarmisiniz zor durumdayim 8 eylulde part time calistirma projemiz sona ermistir ve 30 eylulde feshedilecek sozlesmeniz demis kagitta. Bana da bu kagidi ayin 11inde gosterdiler sanirim 9 aydir calistigim icin 4 hafta onceden soylemeleri gerekiyordu ama goruldugu uzere 4 hafta once soylemediler buyuzden mi ihbar tazminati alabilirim ve bu nekadar olabilir cok tesekkur ediyorum yardimlariniz icin yariyolda birakti is beni bari alacagimi alayim bunu savunayim

    1. Enes bey, işten ne zaman çıkarılacaksanız, bundan 4 hafta önceden size yazılı bildirim yapılmış olması gerekir. Yapılmazsa, 4 haftalık ücretiniz tutarında ihbar tazminatı almanız mümkündür.

 22. 2 senedir istifa etmeden sürekli çalıştığım iş yerinde sömestr tatillerinde full time çalıştım Askere gitmeden önce 2 ay da tam zamanlı çalışacağım bu kıdem tazminatı almama engel mi ?

 23. Merhaba 2014 Şubat ayından beri part time olarak çalışıyorum suan askerlikten dolayı tazminat almak istiyorum ne kadar tazminat alırım son brutum 1500 tl

 24. Bir sirkette yaklasik 9 yildir calisiyorum kismi sureli calismadan yararlanirsam brut maasim dusuk olacak bu gecmisde 9 yillik kidem tazminatimi dusurecekmi yoksa 9 yil ayri degerlenip sonra kismi calisma yaptigim ayri olarak mi kidem tazminati hesaplanirken degerlendirilecek.

  1. Tuğçe hanım yorumunuz doğrudur; iki dönem birbirinden ayrılarak hesaplama yapılması gerekir.

 25. Merhabalar ;
  Şuanda full time olarak çalışmaktayım ve kasımda askere gideceğim ama son ayımda part time olarak geçiş yaparsam kıdem tazminatım full time olarak mı hesaplanır part time olarak mı ?

  1. Merhaba. Bu bir sorun teşkil etmez. Hesaplama yapılırken son ay ayrı ve ondan önceki çalışamalarınız ayrı hesaplanır. Sonuç olarak bir kaybınız olmaz.

 26. Merhabalar, şimdi benim 4 yıldır çalıştığım yerden çıkıyorum kıdem tazminatı hesaplarken full ve part karışık olarak çalıştım full çalıştıklarımı ayrı mı hesaplamam gerekiyor en son part olarak çalıştım

  1. Taşkın bey, toplam kaç gün priminiz SGK’ya bildirilmişse, o süre üzerinden kıdem tazminatınız hesaplanmalıdır.

 27. Sitemizde bir bahçıvanı “Kısmi Süreli” olarak çalıştırmaktayız. Aylık çalışma saati sözleşmeyle 104 saat olarak saptandı. Personelin işe giriş tarihi 01.06.2016. Ocak ayı sonu itibariyle (31.01.2018) iş aktini fesh etmek istiyoruz. Son ay brüt ücreti 1059,76 TL’dir. Bahçıvan olduğu için gelir vergisi mükellefiyeti yoktur. SGK primleri her ay ödenmiştir.

  Bu bilgiler ışığında ne kadar kıdem ve ihbar tazminatı ödememiz gerekir?

  Yanıtlarsanız sevinirim.

  Esenlik dileklerimle

 28. Merhabalar;

  Ben 3 yıl 2 aydır bir firmada çalışmaktayım. Fakat bu sürenin 10 ayında kısmi çalışan olarak gözüktüm. kalan 2 yıl 4 ayda ise tam zamanlı çalışan olarak gözükmekteyim. Askerlik sebebi ile işten ayrılacağım için tazminat alacağım. Bu durumda nasıl hesaplamam gerekir tazminatı?

Başa dön tuşu