Kıdem Tazminatı

Uzman çavuşluğu kazanan işçi tazminat alabilir mi?

Uzman çavuşluğu kazanan işçi tazminat alabilir mi?

Çalışma hayatında iş ilişkisi, çeşitli nedenlere sona erebilir. İş sözleşmesini sona erdiren bazen işveren olurken, bazen de işçi olabilmektedir. Tarafların hangisinin iş akdini sona erdirdiği ise, özellikle kıdem ve ihbar tazminatı açısından önem taşımaktadır. O halde, bir işyerinde çalışmaktayken uzman çavuşluk sınavını kazanan ve askeriyede göreve başlayacak olan işçi ihbar ve kıdem tazminatı alabilir mi?

Kıdem tazminatı alma şartları

Çok ayrıntılı ve uzun olan bu konuyu daha önce açıklamıştım. Çok kısa tekrar etmem gerekirse; kıdem tazminatı almanın ilk şartı, o işyerinde en az bir yıllık kıdeme sahip olunmasıdır. Ancak bu şart tek başına yeterli değildir. Ayrıca iş sözleşmesinin, kıdem tazminatını hak edecek şekilde sona ermiş olması da gerekir. Uzman çavuşluğu kazanmak bu hallerden birisi midir?

İhbar tazminatı alma şartları

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bu hususta daha önce yazdığım bir makaleden de görüleceği üzere, ihbar tazminatına hak kazanılması için öngörülmüş bir kıdem süresi  yoktur. Yani işçinin kıdemi bir gün bile olsa, şartların oluşması halinde ihbar tazminatı alması mümkündür. Ancak burada çok önemli bir noktayı vurgulamak istiyorum. Çünkü bu ayrıntı, uzman çavuşluğu kazanan işçinin ihbar tazminatı alıp alamayacağı sorusunun cevabı da olacaktır: İşten kendisi ayrılan işçi, hiçbir şekilde ihbar tazminatı alamaz.

Uzman çavuşluğu ya da astsubaylığı kazanmak geçerli bir neden midir?

astsubaylık uzmanlık işçi kıdem tazminatı

Aslında bu türden bir ayrılma, bir çeşit istifadır. İstifa eden işçinin kıdem tazminatı alamayacağını da biliyoruz. O zaman, profesyonel asker olacağı için işten ayrılan işçiye kıdem tazminatı ödenebilmesi için, buna dair açık bir hükmün İş Kanununda yer alması gerekir. Ancak böyle bir hüküm bulunmamaktadır. Uzman çavuşluk ya da astsubaylık sınavını kazanmak, kıdem tazminatına hak kazandıran hallerden değildir.

SONUÇ

Uzman çavuşluğu ya da astsubaylığı kazanan ve bu nedenle işten ayrılacak olan bir işçi, kıdem tazminatı almaya hak kazanamaz. Bu işçi ihbar tazminatı da alamayacağı gibi, eğer bildirim sürelerine uymadan işten ayrılırsa, bir de üstüne işverene ihbar tazminatı ödemek zorunda bile kalabilir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 Yorum

  1. Merhaba daha askere gitmedim sözlesmeli askerliği kazandım iş yerimde bir senelik geçmişim var kıdem tazminatı hakkım varmı?

  2. merhaba benim ustam işten çıkarıldı ve 2 arkadaş daha kendimiz ayrıldık istifa yazmadan tazminat alabiilirmiyiz

Başa dön tuşu