İhbar TazminatıKıdem Tazminatı

Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı için nereye başvurulur?

Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı işçilerin en sık muhatap olduğu tazminat türleridir. Bazen çok temel bilgiler bile bazı işçiler için bilinmediğinden, belki de şu basit soruyu soracak olan işçilerimiz olacaktır ve bu yazımda en basit haliyle, kıdem ve ihbar tazminatı için nereye başvurmaları gerektiğini açıklayacağım: Kıdem ve ihbar tazminatını için nereye başvurulur?

Kıdem tazminatı kavramı

Kıdem tazminatı belki de işçilerin hakkında en çok bilgiye sahip olduğu; ancak aynı zamanda en karışık konulardan birisidir.

Bunun nedeni neredeyse her işçinin kıdem tazminatı almak ya da almamak noktasında bir bilgiye ihtiyaç duyması ve kıdem tazminatına hak kazanma konusunun biraz kafa karıştırıcı olmasıdır.

Kıdem tazminatına hangi hallerde hak kazanıldığını öğrenmek için şu yazı çok yararlı olacaktır: https://mustafabaysal.com/kidem-tazminati-alma-sartlari/

Burada çok kısaca kıdem tazminatını tanımlamak gerekirse; kıdem tazminatının, işyerindeki kıdemi en az bir yıl olan işçinin belirli şartların oluşması durumunda işten ayrılırken hak ettiği bir tazminat olduğunu söyleyebiliriz.

İhbar tazminatı nedir?

İhbar tazminatını da çok detaylı bir şekilde yazmıştım: https://mustafabaysal.com/ihbar-tazminati-nasil-alinir/

Çok detaylı bir konu olan ihbar tazminatını diğer tazminatların tamamından ayıran husus, ihbar tazminatına işçi kadar işverenin de hak kazanma ihtimalinin mevcut olmasıdır.

Detaylarını yukarıdaki yazıda bulabilecek olsanız da şu önemli bilgiyi de vermek isterim ki; ihbar tazminatına hak kazanmanın ön şartı, iş sözleşmesini fesheden taraf olmamaktır. Yani iş sözleşmesini fesheden tarafın ihbar tazminatına hak kazanması hiçbir surette mümkün değildir.

Kıdem tazminatı için nereye başvurulur?

Kıdem tazminatı için başvurulacak yer işverenin kendisi olacaktır. Bunun tek istisnası, kamu kurumlarında alt işveren olarak çalışan işçilerdir.

Taşeron işçilerinin işverenden aldıkları yazı ile kamu kurumuna başvurarak kıdem tazminatını nasıl talep edeceklerini şu yazımda izah etmiştim: https://mustafabaysal.com/taseron-iscisi-kidem-tazminatini-devletten-nasil-alacak/

İhbar tazminatı için nereye başvurulur?

İhbar tazminatı için de adres bellidir ve yine işveren olacaktır. İhbar tazminatı hak ettiğini düşünen bir işçi, tazminatı ödenmemişse öncelikle işverene başvurarak ihbar tazminatını talep etmelidir.

ihbar tazminatı başvurusu

Kıdem ve ihbar tazminatı ödenmeyen işçi nereye başvurmalı?

Yukarıdan da anlaşılacağı üzere hem kıdem tazminatı hem de ihbar tazminatı için ilk başvuru yeri kural olarak işverendir; çünkü bunları ödeme yükümlülüğü işverene aittir.

Ancak diyelim ki işveren kıdem veya ihbar tazminatını ödemedi. Bu durumda başvurulacak yerler ise şu şekilde sıralanabilir:

Hatta yukarıdaki iki aşamadan önce işverene başvurulması zorunlu bile değildir. Yani işveren kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı ödememişse, işçi illa ki işverene öncelikle başvurup ödemeyi talep etmek zorunda değildir.

Ancak işverene başvurulmasının önemi faiz başlangıcında ortaya çıktığından, başvurulması tavsiye edilir: https://mustafabaysal.com/isci-alacaklarinda-faiz-baslangici-ve-oranlari/

SONUÇ

Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı almak için başvurulacak özel bir yer yoktur. İzlenmesi gereken yol şu şekilde özetlenebilir:

  • İşçi kıdem ve ihbar tazminatını hak etmiştir.
  • Ancak işveren bunları ödememektedir.
  • İşçi isterse işverene yazılı olarak başvurup kıdem ve ihbar tazminatının ödenmesini talep edebilir (İsteğe bağlı).
  • Kıdem ve ihbar tazminatı ödenmezse arabulucuya başvurulur (Zorunlu).
  • Arabulucuda anlaşılmazsa dava açılır.

O halde denilebilir ki; kıdem tazminatı ya da ihbar tazminatı ödenmediğinde başvurulacak özel bir yer yoktur ve diğer alacak türlerinde olduğu gibi sürecin yürütülmesi gerekir.

İş mahkemesinde davanın nasıl açılacağını merak edenler şu yazıma göz atabilir: https://mustafabaysal.com/is-mahkemesine-dava-acmadan-once-yapilmasi-gerekenler/

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Merhaba. Boyle bir mesaj geldi bana . SN. SONNUR PEHLiVAN,4-A KAPSAMINDAKi SiGORTALILIGINIZ 18 isin sona ermesi NEDENIYLE, 14.04.2021 TARIHLi iSTEN AYRILIS BiLDiRiMiNiZ iSVEREN TARAFINDAN YAPILMISTIR. SAGLIKLI VE GÜVENLi GÜNLER DiLERiZ. Lokantada çalışıyordum.. ve o kadar cok işçi varken benim çıkışım verildi.. bugun 21.04.2021 yeni haber cikti kçö uzatildi .. işvereni ihbar tazminatı alabilir miyim. 1 senedir çalıştım iste önceden haber vermeden çıkısimi verdi.

  2. Merhaba Pandemi sürecinde bir yıl önce patronumla sıkıntı yaşadım ve bana hakaret edip telefonu suratıma kapadı ve sekreter le bana haber yolladi ve benimle görüşmek istemediğini sekreter le iletti işten çıkarma yasağı bitince gidip cikisimi almamı söyledi daha sonra aradan 1 yıl geçtikten sonra bu cümleleri kurmadığını ve bana tazminat ödemeyeceğini iletti elimde sekreter le whatshap konusmalarimizin resmimleri var nasıl bir yol çözmek gerekir tazminat hakkimi alabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu