İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı alan sağlık yardımından yararlanabilir mi?

İşsizlik maaşı alırken sağlıktan yararlanma

İşsizlik maaşı, işten ayrılan her işçiye bağlanmamaktadır. Belirli şartlara sahip olan işçilere bağlanan işsizlik maaşı 6 ay, 8 ay ya da 10 ay boyunca işçilere ödenmektedir. Peki ama işsizlik maaşı alan bir işçi ve onun bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık ve ilaç yardımlarından faydalanabilir mi?

İşsizlik maaşını kimler alır?

İşsizlik maaşı almanın iki ön şartı bulunmaktadır. İşçinin, işten ayrıldığı tarihten geriye doğru son 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta priminin bulunması ve son 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olması gerekmektedir. Bu iki şartı sağlayan bir işçi eğer kusuru olmaksızın işten çıkarılmış ya da haklı bir nedenle işten ayrılmışsa işsizlik maaşı alabilecektir. Hangi SGK çıkış kodlarına İşkur’un işsizlik maaşı bağladığını görmek için şu yazıma bakabilirsiniz.

İşten ayrılan işçinin sağlık yardımı alması

Normal şartlar altında genel kural, işten ayrılan ve sigortası kesilen işçinin 10 gün süreyle genel sağlık sigortasından yararlanmaya devam etmesidir. Hatta eğer işçinin, işten ayrıldığı tarihten geriye doğru son 1 yıl içindeki prim sayısı 90 ve üstündeyse bu işçi 100 gün boyunca genel sağlık sigortasından yararlanmaya devam eder.

İşsizlik maaşı alana istisna var

işsizlik maaşı alırken sağlıktan yararlanma

5510 sayılı Kanuna koyulan özel bir hükümle, işsizlik maaşı alanlara bu hususta ayrıcalık tanınmıştır. İşsizlik maaşı alanlar, maaş aldıkları süre boyunca genel sağlık sigortası kapsamında kabul edilecekler ve bunlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık ve ilaç yardımlarından faydalanmaya devam edecektir.

SONUÇ

İşsizlik maaşı alan bir işçi, kaç ay boyunca işsizlik ödeneği alıyorsa, bu sürenin tamamında genel sağlık sigortalı sayılmaktadır. Dolayısıyla bu işçi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler de genel sağlık sigortasından faydalanmaktadır. Bunların hastane, eczane ve diğer sağlık ve ilaç masrafları SGK tarafından karşılanmaya devem edecektir.

İşsizlik maaşı alan bir işçi, çalışırken sahip olduğu sağlık haklarına işsizlik maaşı alırken de sahip olacaktır.

Mustafa BAYSAL

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK. Nasıl mı? Hemen üste bakın :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba işsizlik maaşı alıyorum bu ay 226tl eksik aldim iki hafta hastanede yattım sgk bu masrafları maastanmi kesiyor yoksa başka bir sebepmi ne olabilir neden eksik aldığımı anlamadım hastane masrafları maaştan kesilmiş olabilirmi

    1. Merhaba. Hastane masrafları işsizlik maaşından kesilmez, sebebini İşkur’a giderek şahsen sormanızı öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu