SGK

Sigortası biten kişi sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi?

Sigorta bittikten sonra sağlık yardımı

Bilindiği üzere kişinin sağlık giderlerinin SGK tarafından karşılanması için sigortalılık gerekmektedir. Ancak işçinin işten ayrılması nedeniyle sigortasının yatırılmadığı zamanlarda ne olacaktır? Böyle bir durumda işçi, sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam eder mi?

Sağlık hizmetlerinden yararlanma ile ilgili kanun ne diyor?

İşçi, bağkurlu ya da memur çalışanın sigortalılığı sona erdikten sonraki sağlık hizmetlerinden faydalanıp faydalanamam durumu ile ilgili 5510 sayılı Kanunun 67nci maddesine bakmak gerekir. Bu maddeye göre; genel sağlık sigortalısı sayılan işçi, memur ve bağkurlular, zorunlu sigortalıklarının bittiği tarihten itibaren 10 gün süreyle genel sağlık sigortasından yararlanmaktadır. Bu kişilerin sigortalılık niteliğini kaybettikleri tarihten geriye doğru bir yıl içinde doksan günlük zorunlu sigortalılıkları var ise, sigortalılık niteliğini kaybettikleri tarihten itibaren doksan gün süreyle, bakmakla yükümlü olduğu kişiler dahil olmak üzere sağlık hizmetlerinden yararlandırılır.

Sigortalılık sona erdikten sonra sağlık hizmetleri

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Yukarıdaki hükmü toparlamak gerekirse aşağıda yazılı şartlar dahilinde, sigorta bittikten sonra da sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edilebilmektedir:

  • Sigortanın bittiği tarihten itibaren geriye dönük son 1 yılda 89 gün ve altında sigorta primi bulunuyorsa 10 gün
  • Sigortanın bittiği tarihten geriye dönük olarak son 1 yıl içinde en az 90 gün sigortaları varsa artı 90 gün boyunca

Kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilmektedir.

SONUÇ

sigorta sona erdikten sonra sağlıktan faydalanma

Sigortalılığı biten bir kişinin, bu tarihten itibaren geriye dönük son bir yıl içinde 89 güne kadar primi varsa bu kişi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlık hizmetlerinden faydalanmaya 10 gün boyunca devam edebilirler.

Eğer sigortası biten kişinin, bu tarihten geriye doğru son bir senede 90 gün ve üzerinde primi varsa; bu defa bu kişi ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler 10+90 yani 100 gün boyunca sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edecektir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 Yorum

  1. Mustafa hocom meraba benin 2022 yılda 190. Sigortam var ve ben 5 ayın 14 işten ayrıldım. Ayrıldığım süre boyuca yurtdisina çalıştığım için 6 ay sigortasız olmadı ve hocom 11 ayda sigorta girişim oldu ve bu sigorta gisim 16 gün. Yatmış dün itibariyle cikiis yapıldı. Bu süreçte sağlıktan nekdar yararlana bilirim

    1. Merhaba, e-devletten sigorta sürelerinize bakın. Son 1 yılda 89 gün altında priminiz varsa 10 gün daha sağlıktan yararlanabilirsiniz. 90 gün ve üstündeyse toplam 100 gün sağlıktan yararlanabilirsiniz.

  2. Merhaba bu konuyla ilgili bir sorum var. İşten çıkarıldım ama yeni rapor aldım bunu SGK ya nasıl bildiriyorum acaba

  3. peki bu 100 gün de bittikten sonra kişi ve bakmakla yükümlü olduğu aile için sağlık sigortasından faydalanma noktasında ne yapabilir?

Aşağıdaki yazılara bakmadan gitme!
Kapalı
Başa dön tuşu