SGK

İşten çıkan işçi rapor parası alabilir mi?

İşçinin işten çıkarılmasının ya da ayrılmasının birçok sonucu vardır. Bunlardan biri de sigortalılığın sona ermesidir. Sigortanın en önemli fonksiyonlarından birisi ise çalışanlara sağlık güvencesi sağlamasıdır. O halde, işten ayrılan ve sigortası sona eren bir kimse hasta olur ve sağlık raporu alırsa rapor parası alabilir mi? Bir başka deyişle, işten çıkan işçi rapor parası alabilir mi?

İşten ayrıldıktan sonra sağlık güvencesi

Bu hususta daha önce bir yazı yazmıştım: https://mustafabaysal.com/sigortasi-biten-kisi-saglik-hizmetlerinden-faydalanabilir-mi/

Kısaca söylemem gerekirse; sigortalılık bittikten sonra da sağlık güvencesinden bir süre daha faydalanmak mümkündür. Bu süre duruma göre 10 ya da 100 gün olabilmektedir.

İşten ayrılan işçinin, işten ayrıldığı tarihten önceki son 1 yıl içinde 89 gün ve altında primi varsa; bu işçi 10 gün daha sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilir.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Eğer işçinin, işten ayrıldığı günden önceki son 1 yıl içinde 90 gün ve üstünde primi varsa; bu işçi sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak 100 gün daha faydalanabilecektir.

Rapor parası nedir?

Rapor parası ise, hastalanan ve istirahat etmek zorunda kalan işçiye SGK tarafından ödenen bir paradır. Geçici iş göremezlik ödeneği olarak da bilinen rapor parası alabilmek için;

 • Sağlık kuruluşundan alınmış bir sağlık raporu olmalıdır
 • Raporun alındığı tarihten geriye doğru son 1 yıl içinde en az 90 gün prim bulunmalıdır

Yukarıdaki şartları taşıyan ve hastalandığı için rapor alan kişiye rapor parası, sağlık raporunun 3. gününden itibaren ödenmektedir.

İşten ayrılan kişinin sağlık raporu alması

Bu durumda ne olacaktır? Kişi işten ayrıldığı için artık sigortalı değildir; ama sağlık yardımından faydalanmaktadır. Sağlık yardımından faydalandığı için doktora giden ve rapor alarak istirahat edecek olan bu kişiye rapor parası ödenecek midir?

Bu konuda kanun koyucu 10 günlük süreyi esas almıştır. Hastalık ve analık sigortaları  bakımından sigortalılık, işten ayrılmış olunan tarihten itibaren 10 gün daha devam ediyor kabul edilmektedir. Böylece, işten ayrılmış olunsa dahi, 10 gün içinde alınan raporlar için geçici iş göremezlik ödeneği ödenmektedir.

işten ayrılan işçi rapor parası

Sigorta sona erdikten sonra rapor parası ödenir mi?

Bir başka senaryo ise işçinin rapor alması ve fakat daha rapor devam ediyorken işten ayrılmasıdır. Böylece işçi işten ayrılmış olacaktır; fakat sağlık raporu halen devam etmektedir.

Bu durumda da işçinin işten ayrılmış olduğu tarihten itibaren sigortalılık 10 gün devam ettiği için, kişiye bu 10 güne kadar olan rapor parası ödenir; fakat sonrası ödenmez.

SGK’nın konuya ilişkin bir tweeti aşağıdaki gibidir:

SONUÇ

İşçi işten ayrılsa bile, hastalık ve analık bakımından sigortalılığı; işten ayrıldığı tarihi takip eden 10. günden itibaren sona ermiş sayılmaktadır. Bu nedenle; işten ayrılan işçi 10 gün içinde hastalanır ve sağlık raporu alırsa, bu işçiye rapor parası ödenmektedir. Ancak bu rapor parası, en çok 10 günün sonuna kadar ödenir.

Nitekim Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nin 40’ıncı maddesinde bu durum şöyle ifade edilir: “Sigortalının, hastalık ve analık sigortası bakımından geçici iş göremezlik ödeneği almasına esas istirahat raporu süresi içinde, sigortalılık halinin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde, sigortalılığın sona erdiği tarihten sonra en fazla onuncu güne kadar geçici iş göremezlik ödeneği ödenir.”

Örneğin işçi işten ayrılmadan önce 40 günlük rapor alsa; ancak raporunun 5’inci gününde işten çıkarılsa, bu işçiye kalan 35 günlük rapro parası değil, yalnızca 10 günlük rapor parası daha ödenecektir.

Ya da örneğin 16 haftalık gebelik iznine ayrılan bir işçi henüz ikinci haftasındayken işten çıkarılırsa, SGK bu işçiye 2 haftalık rapor parası dışında 10 günlük rapor parası daha ödeyecek ve kalan diğer haftalara ilişkin rapor parasını ise ödemeyecektir.

İş kazası ve meslek hastalığı nedeniyle rapor parası almakta olanlarda ise durum biraz daha farklıdır ve bu kişiler işten ayrıldığı anda rapor paraları da aynı gün itibariyle kesilir.

Mustafa Baysal

Sizin için doğru ve değerli bilgiyi paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazı gerçekten işinize yaradıysa ve teşekkür etmek istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey onu PAYLAŞMAK.

Bunlara göz atmadan gidersen, pişman olabilirsin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

52 Yorum

 1. Merhaba 2 hafta sonra burun ameliyatı olacağım ve 2 hafta rapor almayı düşünüyorum ve raporun 2. Günü işten istifa edeceğim bu durumda 14 günlük rapor parası mi alırım yoksa 2 günlük rapor parası mı

 2. Merhaba,

  Ofisteki bir çalışanımız 16.08.2022 tarihinde doğum yaptı ve o tarihten itibaren geçerli olmak üzere 2 ay rapor aldı, 18.08.2022 tarihinde istifasını vererek işten ayrıldı. Bu durumda 10 günlük rapor ücretini alacak fakat biz rapor onayını rapor tarihinden itibaren 10 gün için mi yapacağız yoksa 2 ay sonra mı yapacağız ? Bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim

 3. Verdiğiniz bilgi için teşekkürler.
  Yalnız ben işten çıktıktan 1 gün sonra raporaldım. şirketimle konuştum bişey yapamayız dediler. Sgk ile konuştum Onlarda ; iş çıkışından 1 gün sonra rapor alsan bile ödeme yapılmaz dedi. aldığım rapor 10 gün…

 4. Merhaba calisken is kazası geçirdim rapor aldım 36 gün bu rapor parasini almadim diyelim 3 ay sora veya 1 sene sonra o iş yerinden ciktim bu rapor parasini alma şansım varmi yok mu

  1. Merhaba, rapor parasının çekme zamanaşımı vardır. Ancak şu anda süreyi bilmiyorum. Bu sorunun cevabını en doğru şekilde SGK’ya sorarak öğrenebilirsiniz.

  1. Merhaba, işten ayrıldıktan sonra nasıl iş kazası raporu aldığınızı anlayamadım Yetkin bey.

 5. Ameliyat olduğumdan dolayı 07.06.2021 tarihinde bitiş tarihi 09.07.2021 olan 1 aylık bir rapor verildi. Hassas olup çalışamayacağımdan dolayı işten ayrılmak zorunda kalıyorum ve dilekçemi verdim. Istifa tarihim rapor bitiş tarihimle aynı gün oluyor. İş görememezlik ödeneği alabiliyor muyum bu konumda bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden.

 6. Çalışmış olduğun işten 08.04.2019da işten ayrıldım
  26.12.2019 da ameliyat oldum
  İstirahat ücreti alabilirmiyim

 7. Merhaba,
  24.07.2019 tarihinde iş akdim işveren tarafından feshedildi ve 26.07.2019 tarihinde trafik kazası sonucu 60 günlük rapor aldım. Sgk alo170 hattını aradım, raporun sadece 3.iş günü başlamak üzere 10.gpne kadar olan süreyi esas alacağını ve o kadarlık ödeme yapacağını söyledi. Konu ile ilgili kanuni haklarım nelerdir? Nasıl bir süreç izlemeliyim?

  Teşekkür ederim,
  Saygılarımla.

  Taner Yavuz

 8. Merhaba ben usten cikarildiktan yaklasik bir ay sonra ameliyat oldum geriye dönük 120 gunum var rapaor parasi alabilirmiyim alabilirsem nereye muracat etmem gerekir

 9. Merhaba 32.hafta hamilliğimde izin raporumu almdn iştn çıkarıldım. 10 gün içinde raporu alsam sgk dan doğum parasının tamamını alabilir miyim?

 10. Merhaba 32.hafta hamilliğimde izin raporumu almdn iştn çıkarıldım. 10 gün içinde raporu alsam sgk dan doğum parasının tamamını alabilir miyim?

 11. İşten ayrıldıktan 4 .gundendeameliyat oldum 30 gunluk rsporum var rapor parasi almak için yspmam gerekenleri öğrenebilirmiyim ssk sistemimde raporum görünüyor

 12. Ben 11 ci ayda isten cikarildim simdi amelyat olucam is gorememezlik odenigi alabilirmiyim

  1. Nisan in 15 inde isten çıkarıldım 19 unda menuskus ameliyatı oldum ve 20 nisanda 30 gün rapor aldim is görmemezlik alabilirmiyim birde raporu sgk götürmem lazim mi teşekkürler

 13. Ben ona rapor alırsam SGK bana ödeme falan yapar mı diye sormuştum yok dedi sonra pek bir bilgisi olmadığını söyledi ben eve geldikten sonra beni aramasının ve rapor alma şimdi demesinin anlamı ne olabilir sizce veriler mi tazminat

 14. Merhaba benim sorum şöyle çalıştığım işyerinden ihbar verdiler ihbarimin bitmesine 1 gün var ve şimdi raporluyum işe başlamadan rapor alabilirmiyim rapor 2 günlük çalışabilir yazılmış tazminat ve yıllık izin alabilmem için 10 gün var

   1. SGK ile görüştüm ben ihbar almışken ve rapora çıkarsanız rapor bitimi ile yıllık izin ve tazminat hakımız doğuyor da size verilir dediler

    1. Tekrar merhaba. Yazı linki vermemize rağmen, yanlış bilgi vermişiz. Yazıdan da görebileceğiniz üzere, ihbar sürenizi aşmayan raporlar kıdem ve izin hesabında dikkate alınacaktır. Yani bu durumda, rapor alarak 1 yılı tamamlarsanız, haklarınızı almanız mümkün görünüyor.

     1. Tekrar merhaba son 8 günüm kalmıştı tazminat hakkım doğmasına rapor alamadım ihbar sürem bitti çıkış imzaladim muhasebeciye dedim rapor alırsam hakkım falan doğmaz mi şimdi yok diyor şimdi beni aradı müdür ile görüşecem belki birşeyler ayarlarız sana. bunun demesinin sebebi nedir acaba

     2. 1 yılınız dolmadan işten ayrıldıysanız, artık bundan sonra alacağınız raporların bir önemi ve kıdem açısından geçerliliği olmayacaktır.

 15. 3 er aylık Alınan raporların süresi aralıksız olarak bir seneyi geçtiğinde son rapor tarihinden önce bir yıl içinde 90 prim gün bulunmayacağından halen rapor parası ödenmeye devam edilir mi ? Burada bir azami süre var mıdır

  1. Merhaba. İlginç bir soru sormuşsunuz. Rapor parası alınması için son 1 yılda 90 gün prim şart var. Bu nedenle, bu şart sağlanamadığında rapor parasının alınmayacağını düşünüyorum. Yine de genelgeleri incelemek gerekir. Aksi bir hüküm bulursam, yorumu güncellerim.

 16. Merhaba ben 22.10.2018 hastalık dolasıyla raporum uzadı 25.10.2018 sözleşmem askıya alındı rapor ücreti alabilirmiyim raporum 19.01.2019 bitecek

  1. Merhaba. Askıya alınmaktan kastınız çıkış verilmesiyse, 25 Ekimden itibaren 10 gün daha alabilirsiniz, sonrası ise ödenmez.

 17. Merhaba iyi gunler kolay gelsin. Ben 25 ocakta isten ayrilacagim 24 yasindayim. 5 subatta ise ameliyat olucam. Herhangi bir ucret talep ederler mi?

 18. merhaba 23 haftalık hamileyim nisan ayı dolmadan da evlilik tazminatı hakkım var 32.haftaya mart 11de giricem girmeden 10 gün içerisinde işten ayrılsam daha sonra rapor alsam doğum paramı alabilirmiyim?

  1. Merhaba. İşten ayrıldığınız tarihten itibaren en çok 10 gün için daha rapor paranız ödenir ve sonrası ise ödenmez Gamze hanım.

 19. Merhaba. Ben 26aralıkta ameliyat oldum çalışma sürem 30 aralığa kadardı 7 sine kadar yattım 8 inden 21 şubata kadar 45 günde raporluyum rapor parası alabilirmiyim. Mevsimlik işçi olarak çalışıyorum. Şimdiden teşekkürler.

 20. 6 aydır çalıştığım işten çıkarıldım 20 gun sonrda amelyat olmak zorunda kaldım rapor verdiler sskdan para alabilirmiyim.

 21. Merhaba 28/12/2018 tarihinde işten çıkarıldım 1 aylık istirahat alma durumum var parasını alabilir miyim acaba teşekkürler

  1. Merhaba. İşten çıkarıldığınız tarihten itibaren 10 güne kadar daha olan kısım için rapor parası ödenir ve sonrası ödenmez.

 22. İşten ayrılaĺı 60 gün oldu halen sigortalı gözüküyom sgk dahilinde tedavi oldum rapor aldım parasını nasıl alabilirim.

  1. Merhaba. Sizin bir şey yapmanıza gerek yok, rapor parası zaten otomatik olarak ödenmektedir. E-devletten takip etmeniz yeterli olur.

 23. 20 gündür raporluyum ve rapor bitiminde işe başladığım gün işten ayrıldım rapor paramı alabilirmiyim

 24. İyi günler kolay gelsin benim sorum işten ayrıldıktan 1 gün sonra ameliyat oldum doktor 45 rapor verdi bu durumda rapor parası alabilirmiyim

  1. Merhaba. İşten ayrıldığınız günden itibaren 10. güne kadar ödenecektir. Sonrası ise ödenmez.

 25. 10 temmuzda bir işe girdim.bena 29vagustosta fesih ihbarnamesi imzalattılar.sona ben hastalandım. Doktora gittim raporlarını gönderdim enson ißyerine haber vermeden hastaneye gittiğimde beni 29.maddeyle işten atmışlar. Devlet hastanesi ogun rapora gerek yok sistemden görülüyor dedi onun üzerine rapor almadım. Ben şimdi nasıl bir yol izlemeliyim.teşekkürler.

 26. 31.08.2018 işten cikarildigim tarih 07.09.2018 ameliyat oldum 1 ay rapor aldım peki ben rapor parası alabiliyormuyum

 27. Merhaba.18.06.2018 ve 01.08.2018 tarihleri arasında 45 günlük raporluyum.işyerim rapor başlama tarihinden 2 gün sonra yani 20.06.2018 tarihinde beni işten çıkarmış.bu durumda 45 günlük rapor paramın tamamını mı yoksa iş çıkışı tarihinden sonraki 10 günlük paramımı alabileceğim.yardımlarınızı rica ederim.

  1. Ali bey bu durumda, işten çıkarıldığınız tarihten itibaren 10 gün daha alabilirsiniz.

 28. 2016 nın 10 cu ayının 31 birinde calışmakta oldugum expo antalya fuarında iş kazası gecirdim.o gün tarihi ile 31.10 2016 da işten çıkarıldım .31.10.2016 raporluydum devamında 01.11.2016 dan 01.12.2016 arası bir aylık rapor paramı da aldım .Ama şimdi 09.04.2018 de iş kazası ödenegi olan bir aylık ssk nın ödemiş oldugu parayı icra yoluyla ssk benden talep ediyo.7 gün içinde itiraz hakkı vermiş ama ne yapmam lazım saygılar

Başa dön tuşu